ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 10:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris,

Η γνώμη μου είναι ότι τα ευαγγέλια τα έγραψαν άνθρωποι,και σε πολλά σημεία είναι ανακριβή και αντιφατικά.

Ο Ιησούς στην περίπτωση που ήταν ιστορικό πρόσωπο (μάλλον ήταν),αποκλείεται να είπε όλα αυτά που έχουν γραφτεί στο όνομά του.

Ως άνθρωπος αν έβλεπε τι έχει τελεσθεί στο όνομά του ή θα αυτοκτονούσε ή θα έκανε μήνυση.....

Κομμάτι των Γραφών έκανε καλό στην κοινωνία της εποχής,ενώ άλλα (σαν αυτά που κατά καιρούς θίγεις και εκθέτεις στο forum ήταν απαράδεκτα και απέναντι στους Έλληνες και γενικότερα στους ανθρώπους).

Πραγματικά διαφωνείς σε κάτι από αυτά που λέω;

Εγώ δεν είμαι τελείως σίγουρος ότι ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο,και μου βάζεις ένσταση στο αν είπε εμμέσως ότι η γη είναι επίπεδη;

Δε νομίζω καταβάθος ότι η διαφωνία σου είναι μαζί μου.

Απλά ίσως να με ήθελες πιο απόλυτο και μαχητικό στις θέσεις μου,αλλά μάλλον συμφωνείς με αυτές.(Αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη,και θα περιμένω την όποια κριτική σου).

ΥΣ: Στο απόσπασμα ξεσυνορίζεσαι τον αγράμματο που το έγραψε,με την έννοια ότι δεν είναι δήλωση ότι η γη είναι επίπεδη,είναι ένδειξη ότι δεν είχε ιδέα για την μορφή της γης.(δε νομίζω να διαφωνείς;)


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 11:29:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο Ιησούς στην περίπτωση που ήταν ιστορικό πρόσωπο (μάλλον ήταν),αποκλείεται να είπε όλα αυτά που έχουν γραφτεί στο όνομά του.
Συμφωνώ..
quote:
ς άνθρωπος αν έβλεπε τι έχει τελεσθεί στο όνομά του ή θα αυτοκτονούσε ή θα έκανε μήνυση.....
Ή θα έπαιρνε τηλέφωνο τη Χρυσή Αυγή
Υπέρμαχη όλων των αδικημένων και δη των χριστιανών
quote:
Απλά ίσως να με ήθελες πιο απόλυτο και μαχητικό στις θέσεις μου,αλλά μάλλον συμφωνείς με αυτές.(Αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη,και θα περιμένω την όποια κριτική σου).
Καλά το λές, με μια διόρθωση "Απλά ίσως να με ήθελες πιο απόλυτο και μαχητικό στις θέσεις μου σου"
Μην φτάσουμε τώρα και στο σημείο να εχεις δικές σου θέσεις. Φυσικά και πρέπει να είσαι πιο μαχητικός (και απόλυτος) αλλά όχι στις δικές σου θέσεις, στις θέσεις του Sesostris.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 13:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Η γνώμη μου είναι ότι τα ευαγγέλια τα έγραψαν άνθρωποι,και σε πολλά σημεία είναι ανακριβή και αντιφατικά.

Αναμφισβήτητα !! Δεν έχει παρά να τα διαβάση κάποιος για να πειστή .
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Ο Ιησούς στην περίπτωση που ήταν ιστορικό πρόσωπο (μάλλον ήταν),αποκλείεται να είπε όλα αυτά που έχουν γραφτεί στο όνομά του.

Όχι ένας και δύο , αλλά σαράντα δύο αξιόλογοι ιστορικοί της εποχής με πλούσιο βιβλιογραφικό έργο , αγνοούν την ύπαρξή του . Τα ελάχιστα που έχουν γραφεί είναι πλαστογραφίες και μεταγενέστερες προσθήκες των πατέρων της εκκλησίας .
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Πραγματικά διαφωνείς σε κάτι από αυτά που λέω;

Σε γενικές γραμμες συμφωνούμε .
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Εγώ δεν είμαι τελείως σίγουρος ότι ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο,και μου βάζεις ένσταση στο αν είπε εμμέσως ότι η γη είναι επίπεδη;

Δε νομίζω καταβάθος ότι η διαφωνία σου είναι μαζί μου.



Εδώ φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ παρανόησες αυτά που έγραψα . Εγώ δεν έγραψα ότι ο Ιησούς είπε έμμεσα ότι η γή είναι επίπεδη . Εγώ έγραψα ότι :

...μπορεί να μην φέρεται [αφού δεν υπήρξε] ότι το είπε ο ίδιος , όμως το υπονοεί εμμέσως πλην σαφώς αυτός που έγραψε το κατά Λουκάν ευαγγέλιο .

Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός και να λύθηκε η παρεξήγηση .

quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Απλά ίσως να με ήθελες πιο απόλυτο και μαχητικό στις θέσεις μου,αλλά μάλλον συμφωνείς με αυτές.(Αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη,και θα περιμένω την όποια κριτική σου).

Η μαχητικότητα του καθενός από εμάς φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ , είναι εντελώς προσωπική του υπόθεση , και ποικίλει ανάλογα με τον χαρακτήρα και τις ιστορικές γνώσεις του . Επομένως δεν δικαιούμαι να ασκήσω κριτική επ' αυτού , αλλά μόνο να διαφωνήσω σε κάτι που δεν στέκει κατά τη γνώμη μου ιστορικά . Άλλωστε έτσι δεν διευρύνονται οι γνώσεις μας ;
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΥΣ: Στο απόσπασμα ξεσυνορίζεσαι τον αγράμματο που το έγραψε,με την έννοια ότι δεν είναι δήλωση ότι η γη είναι επίπεδη,είναι ένδειξη ότι δεν είχε ιδέα για την μορφή της γης.(δε νομίζω να διαφωνείς;)

Αυτοί που έγραψαν τα ευαγγέλια φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ , ήταν επηρεασμένοι από τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης , που θεωρούσαν την Γη επίπεδη και ακίνητη , και τον ήλιο και την σελήνη να κινούνται στον ουρανό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 13:37:57  Εμφάνιση Προφίλ
Schwabe από το 2003 ίδιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 13:57:15  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris,

quote:
Όχι ένας και δύο , αλλά σαράντα δύο αξιόλογοι ιστορικοί της εποχής με πλούσιο βιβλιογραφικό έργο , αγνοούν την ύπαρξή του . Τα ελάχιστα που έχουν γραφεί είναι πλαστογραφίες και μεταγενέστερες προσθήκες των πατέρων της εκκλησίας .

Η έλλειψη αναφοράς του Ιησού από τους ιστορικούς της εποχής (που την επιβεβαιώνω κι εγώ) -σε περίπτωση που δεχτούμε ότι ήταν υπαρκτό πρόσωπο-δικαιολογείται από το γεγονός ότι ιστορικά έπαιξε ασήμαντο ρόλο.
Το "μάλλον ήταν" στο προηγούμενο post μου το λέω, διότι αν θες να στήσεις μια θρησκεία είναι πιο εύκολο να διαλέξεις ως βάση κάτι υπαρκτό που υπάρχουν λίγες μόνο πληροφορίες,παρά κάτι ανύπαρκτο εντελώς.
Καταληκτικά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πέραν πάσης αμφιβολίας.

quote:
Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός και να λύθηκε η παρεξήγηση

Δεν υπάρχει παρεξήγηση .Απλά εννοούσα με τη σειρά μου ότι είχα τοποθετηθεί ήδη για τα λάθη των ευαγγελίων και το θεωρούσα αυτονόητο.

quote:
Η μαχητικότητα του καθενός από εμάς φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ , είναι εντελώς προσωπική του υπόθεση , και ποικίλει ανάλογα με τον χαρακτήρα και τις ιστορικές γνώσεις του . Επομένως δεν δικαιούμαι να ασκήσω κριτική επ' αυτού , αλλά μόνο να διαφωνήσω σε κάτι που δεν στέκει κατά τη γνώμη μου ιστορικά . Άλλωστε έτσι δεν διευρύνονται οι γνώσεις μας ;

Δεν νομίζω ότι έχουμε ιστορικές διαφωνίες στις θέσεις μας.

Η συζήτηση όντως διευρύνει τις γνώσεις των εμπλεκομένων,αν και εφ'όσον έχουν καλή διάθεση.

Αυτήν προσπαθώ να προωθήσω,ανεξάρτητα με το σε ποιον απευθύνομαι σε γενικές γραμμές.
Και πίστεψέ με μπορώ να διακρίνω ποιος έχει και ποιος δεν έχει ιστορικές γνώσεις από αυτούς με τους οποίους συζητώ.Και οι δικές μου φυσικά, είναι κι αυτές αντικείμενο κρίσης για όποιον τις αμφισβητήσει.

quote:
Αυτοί που έγραψαν τα ευαγγέλια φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ , ήταν επηρεασμένοι από τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης , που θεωρούσαν την Γη επίπεδη και ακίνητη , και τον ήλιο και την σελήνη να κινούνται στον ουρανό .

Δεν διαφωνώ.Απλά θεωρώ αυτονόητη την πληροφορία.

Σε όσους δεν το καταλαβαίνουν,δεν κάνω πια τον κόπο να τους το επισημαίνω,όχι γιατί δεν ενδιαφέρομαι, αλλά γιατί θεωρώ αδύνατο να πειστεί κάποιος που δεν έχει την καλή διάθεση που έλεγα παραπάνω.

Είμαι διαλακτικότερος προσπαθώντας να εφαρμόσω τα περί καλής διάθεσης πρώτα στον εαυτό μου.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος.

ΥΣ: Έχω αρκετά βιβλία στα ράφια περί θρησκειών.Θεωρώ ένα από τα καλύτερα το "Ιστορικό πρόσωπο του Ιησού" του Σάντερς.Θα εκτιμούσα αν έχεις κάποιο να προτείνεις από αυτά που έχεις διαβάσει εσύ για τα πρώτα χρόνια του Χριστιανισμού.Αν το έχω ήδη, είναι ευκαιρία να το ξεψαχνίσουμε παρέα και να δούμε τι θα βγει.Αν δε το έχω θα... το διαβάσω πρώτα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 14:02:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλά το λές, με μια διόρθωση "Απλά ίσως να με ήθελες πιο απόλυτο και μαχητικό στις θέσεις μου σου"
Μην φτάσουμε τώρα και στο σημείο να εχεις δικές σου θέσεις. Φυσικά και πρέπει να είσαι πιο μαχητικός (και απόλυτος) αλλά όχι στις δικές σου θέσεις, στις θέσεις του Sesostris.

Δεν μπόρεσα να μην χαμογελάσω όταν το διάβασα.Το εκλαμβάνω ως καλό χιούμορ και θα έλεγα το ίδιο αν ήμουν ο Sesostris.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 15:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΥΣ: Έχω αρκετά βιβλία στα ράφια περί θρησκειών.Θεωρώ ένα από τα καλύτερα το "Ιστορικό πρόσωπο του Ιησού" του Σάντερς.Θα εκτιμούσα αν έχεις κάποιο να προτείνεις από αυτά που έχεις διαβάσει εσύ για τα πρώτα χρόνια του Χριστιανισμού.Αν το έχω ήδη, είναι ευκαιρία να το ξεψαχνίσουμε παρέα και να δούμε τι θα βγει.Αν δε το έχω θα... το διαβάσω πρώτα.

Μια και αναφερθήκαμε στα ευαγγέλια φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ , ένα πολύ καλό βιβλίο που αναφέρεται στις αντιφάσεις και την απάτη τους , είναι το παρακάτω που σου σκανάρισα .

Είναι των εκδόσεων ΣΜΥΡΝΙΩΤΗ του 1978 . Για την ιστορία , ο συγγραφέας του βιβλίου Θ. Μαράς συνελήφθη και καταδικάστηκε για το βιβλίο αυτό , και το βιβλίο αποσύρθηκε από την κυκλοφορία . Αν δεν το έχεις και θέλεις να το αγοράσης , πρέπει να ψάξης στα παλαιοπωλεία , μήπως βρεις κάποιο αντίτυπο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 17:03:55  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris,

Αν και ήθελα κάτι που να αναφέρεται στην κοινωνία και τη λαογραφία της ευρύτερης περιοχής που ξεκίνησε ο Χριστιανισμός για να δούμε που μπλέκονται τα λίγα ιστορικά στοιχεία που διαθέτουμε με τα διάφορα Χριστιανικά γραπτά,κάθε βιβλίο προσθέτει πάντα.
Το συγκεκριμένο δεν το έχω όντως.
Όταν το διαβάσω θα σου πω την άποψή μου φίλε.
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το χρόνο σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 18:40:17  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς ήλθες και πάλι Schwabe γιατί σε χάσαμε ξαφνικά την τελευταία φορά


quote:
Schwabe
PanosT:
«Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν οι Γραφές και μπορούμε με ασφάλεια να κρίνουμε τις θεικές ενέργειες/εντολές/νόμους και τις ανθρώπινες καπηλείες του θείου.»

Με...ασφάλεια? Βάση ποίου κριτηρίου προκύπτει άραγε η «ασφάλεια»?

ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που κρίνει με «ασφάλεια» τις από τους ανθρώπους εκτιμώμενες ως «Θεϊκές ενέργειες» και ΠΟΙΟ το σημείο εκκίνησης?

Πόθεν η τεκμηρίωση ότι η «ασφάλεια» δεν είναι αφέλεια ή αυτόκλητη και βολική ερμηνεία?

Βάση ποιάς σχέσης «Θείου» και ανθρώπου προκύπτει η ΓΝΩΣΗ ώστε να κρίνει κάποιος με «ασφάλεια»?

Εάν κάποιος δεν έχει ΓΝΩΣΗ περί του Θείου, παρά μόνο αυστηρά προσωπικές απόψεις (και άρα άνευ ουσιαστικής αξίας..), πως μπορεί να ομιλεί περί ασφάλειας ως προς την κρίση των Θεϊκών ενεργειών?


Αναφέρσου σε συγκεκριμένο θέμα, π.χ αντιμετώπιση Γαλλιλαίου, Σταυροφορίες, δολοφονία της Υπατίας και θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες περί θεικών εντολών και ανθρώπινων ενεργειών.

Βέβαια το προβλημά σου (όχι μόνο δικό σου αλλά όλης της παρέας) συνίσταται ότι συζητάτε για έναν "ανύπαρκτο" άνθρωπο με κατασκευασμένα εκ των υστέρων Ευαγγέλια τα οποία αν και κατασκευασμένα αν και μεταγενέστερα έχουν ακόμα...λάθη!!!

Αν αυτό δεν λέγεται παράνοια εκ μέρους σας τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Αφού μου τα ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ συζητάμε ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΣ.


quote:

PanosT:
«Καλά να πάθουν και οι πιστοί από τη στιγμή που δεν "ερευνούσαν τις Γραφές" αλλά όταν κάποιος άθεος όπως εσύ καλή ώρα ανοίγεις το συγκεκριμένο θέμα θα πρέπει να μιλάμε επί των Γραφών και όχι επί των πεπραγμένων ανασφαλών και κομπλεξικών μελών του Ιερατείου.»

Και ΠΩΣ παρακαλώ προκύπτει ότι οι Γραφές (ποιες από όλες άραγε..) περιέχουν αυτό που ο αναγνώστης ορέγεται ότι εξιστορούν?


Αφού μιλάς με Ορθόδοξο ξέρεις για ποιες γραφές μιλάμε.

Ξεκαθάρισε τη δική σου στάση περί γραφών και ξεκινάμε.

quote:

Η πολυδιαφημιζόμενη «έρευνα» επί των Γραφών, ας πούμε επί των εξόχως βολικών του Κανόνα για καλή ώρα, οδήγησε σε εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ του χριστιανισμού. Όλοι αυτοί οι πιστοί, μετά από «έρευνα», κατέληξαν στα όσα σήμερα βλέπουμε και γνωρίζουμε.

Και εσύ μαζί με το macedon το Σωτήρη και το μακαρίτη το Μισύρη θα μπορούσατε να ισχυριστείτε ότι ξεκινάτε από τις Γραφές και καταλήγατε στη δική σας αίρεση.

Γιατί θα έπρεπε να απολογούμαι εγώ για εσάς???

quote:

Και φυσικά, ποιος είναι αυτός που μπορεί να βεβαιώσει την γνησιότητα των όσων περιγράφουν οι Γραφές (οι όποιες γραφές..), μη εξαιρουμένης και της οντότητας του ίδιου του συγγραφέα?

Ε, μα δεν σου είπα ότι το ποιο σημαντικό είναι να ξεκαθαρίσεις τη θέση σου έναντι των γραφών???

Το παιχνιδάκι γνωστό, ξεκινάτε από τον Κανόνα, και όταν στριμώχνεστε πετάτε τα μη κανονικά Ευαγγέλια, τις όποιες γραφές και απόψεις από τις διάφορες αιρέσεις, τα πεπραγμένα της Δυτικής Εκκλησίας, την ιστορικότητα του Ιησού και των Ευαγγελιστών κλπ κλπ.

quote:

PanosT:
«Όποιος τολμά να το παίξει "βασιλικότερος του Βασιλέως" και δεν έχει καταλάβει την ουσία των Γραφών τον περιμένει η ίδια μοίρα είτε πρόκειται για Ορθόδοξο είτε για Καθολικό, είτε για Μουσουλμάνο, είτε για Άθεο...»

Αυτή η καραμέλα περί του « Ερευνάτε τας Γραφάς» είναι μια απίστευτη τσουλήθρα.


Πρόσεξε γιατί σε βλέπω να τρως τα μούτρα σου στο τέλος από την τσουλήθρα.

quote:

Ας το δούμε λίγο καλύτερα.

Ω, τι καλός που είσαι!!!!

Για πάμε.

quote:

Για παράδειγμα, οι φανατικοί Ιουδαίοι θεωρούν πως ο Ιησούς "εργάστηκε" το Σάββατο -κατ'αυτούς μέγα αμάρτημα- "ΚΑΙ ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΚΑΤΕΤΡΕΧΟΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥΝ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΚΑΙ ΕΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΘΑΝΑΤΩΣΩΣΙΝ ΑΥΤΟΝ ΔΙΟΤΙ ΕΚΑΜΝΕ ΤΑΥΤΑ ΕΝ ΣΑΒΒΑΤΩΩ".

Μάλιστα.

quote:

Ο Ιησούς τους απαντά και τους επικρίνει και κάποια στιγμή λέει τα εξής:

Ο ανύπαρκτος Ιησούς να υποθέσω???

Τέσπα μη σου χαλάω τον ειρμό τώρα που πήρες φόρα στην Καινή Διαθήκη.

quote:

«ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ ΔΙΟΤΙ ΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝ ΑΥΤΑΙΣ ΕΧΕΤΕ ΖΩΗΝ ΑΙΩΝΙΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙ ΜΑΡΤΥΡΟΥΣΑΙ ΠΕΡΙ ΕΜΟΥ
ΠΛΗΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΛΘΗΤΕ ΠΡΟΣ ΕΜΕ ΔΙΑ ΝΑ ΕΧΗΤΕ ΖΩΗΝ»

Συγγνώμη, ΤΟ COPY PASTE ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΒΡΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕ ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΕ???

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα πάντως.

quote:

Δηλαδή, για όσους δεν τό'πιασαν, το περίφημο «ερευνάτε τας γραφάς» δεν είναι προστακτική (παιδιά μου να ερευνάται τις γραφές, καλό κάνει και θα ξεστραβωθείτε και λίγο!) αλλά κομμάτι της φράσης που λέει στους Ιουδαίους επικριτές του :

«Ερευνάτε τις γραφές γιατί νομίζετε πως σ'αυτές θα βρείτε την αιώνια ζωή, και αυτές μιλούν για μένα, αλλά εσείς δεν θέλετε να έρθετε κοντά μου για να έχετε ζωή».

Το "ερευνάτε τας γραφάς" ΔΕΝ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ. Επιπλήτει, απλώς, τους Ιουδαίους για την φανατική προσήλωση στους τύπους της θρησκείας τους.


Δε μου λες, αυτή η μετάφραση είναι δικής σου προελεύσεως???

ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

ΔΩΣΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟ LINK ΣΟΥ.

Έγώ σου παραθέτω από Ι. Κολιτσάρα που είναι "εγκεκριμένος" από macedon και Σωτήρη σε άλλες κουβεντούλες μας πριν εξαφανιστούν

ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΟΥΤΕ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ LINK.

Αν έχεις αντίρηση επί του κειμένου ή της απόδοσης ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ να μου το πεις.

Συνεχίζεις στα ίδια μονοπάτια όπως πριν εξαφανιστείς την τελευταία φορά...

quote:

Και φυσικά, η έρευνα εκκινεί με αμφισβήτηση, και η αμφισβήτηση, είναι ανύπαρκτη στην πίστη. Και δίχως πίστη, δεν υφίσταται πιστός.

Urban myths αδαών και ημιμαθών περί Ορθοδοξίας και Πίστης μέσα από αυτήν...

quote:

Λίγο διάβασμα θέλει και όλα ξεκαθαρίζουν.

Περιμένω με αγωνία το link από το οποίο διάβασες εσύ τη παραπάνω σαχλαμάρα.

quote:

PanosT:
«Και λίγη Ελληνική προ-παιδεία από Ηράκλειτο.
Η φύση του ανθρώπου δεν έχει σοφία, η θεϊκή έχει [78].»

Να μην ξεφεύγουμε, ο Ηράκλειτος σίγουρα δεν είναι ο σημαιοφόρος του προσωπικού Θεού της λεγομένης Καινής Διαθήκης.

Διότι, σε αντίθεση με την εσχατολογική Θεολογία της Καινής Διαθήκης, τον Κόσμο:

«Ούτε τις Θεών, ούτε ανθρώπων εποίησεν»


Σαφώς!
ΟΥΔΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Απλά οι Φιλόσοφοι είχαν "εσωτερική πληροφόρηση" ρε παιδάκι μου ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΘΕΟ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΝΕΨΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΟΤΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΑΛΥΠΗΤΑ!

Αλήθεια, που διαφωνείς γιατί δεν κατάλαβα???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 18:47:37  Εμφάνιση Προφίλ
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Συγκεντρωτικά γιατί έπεσε πολύ δουλειά...

Ξέρεις ότι σε ξεχώρισα από τους άλλους και η πρόταση μου με το ΑΝ είχε τη προγραμματιστική λογική του if...then... και όχι ότι εσύ κάνεις κάτι συγκεκριμένο. Ήταν γενική τοποθέτηση για όποιον και όποτε κάνει αυτό το συγκεκριμένο.

Ο ορισμός της Θρησκείας μου είναι άγνωστος και αδιάφορος καθώς η Ορθοδοξία είναι ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΙΣΤΩΝ και όχι θρησκεία...

Όποιος από την Ορθοδοξία (κληρικό/λαικός) κινείται προς την "εγκαθίδρυση" θρησκειας το κάνει αφ'εαυτού και εκ του πονηρού...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 19:37:52  Εμφάνιση Προφίλ
Συνοδινος1

Θα έχεις πολύ νέο υλικό τώρα.

Προχώρα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 21:35:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Συνοδινος1

Θα έχεις πολύ νέο υλικό τώρα.

Προχώρα!!


Καλά ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, έχεις το come back του Schwabe και ασχολείσαι με τα λιμά των άθεων???

Έλα, πες μου για πόσο καιρό θα μείνει ακόμα κοντά μας ο Schwabe???

Πέρα από την πλάκα πάντως και εντελώς φιλικά θεωρώ ότι υποβαθμίζεις τον εαυτό σου όταν γίνεσαι ουρά του κάθε τυχαίου μόνο και μόνο επειδή είναι η σειρά του να σκούξει εναντίον μου μέχρι να εξαφανιστεί από μπροστά μου όπως το κολλητάρι σου...

Τέρμα το σοβαρό και πάμε στη σοβαρή πλακίτσα.
Προς όλους τους υποψήφιους Δον Κιχώτες και wannabes αθεο/αγνωστικιστές:

Για όσο ποστάρουν macedon και Schwabe θα πρέπει εσείς οι υπόλοιποι να περιμένετε υπομονετικά στη σειρά σας.

Όταν τελειώσω και με εσάς θα επαναφέρω τα δύο hot topics (Αρχή της Απροσδιοριστίας και αναλυτική σκέψη από τη μια και 2ος θερμοδυναμικός νόμος και θεωρία της εξέλιξης από την άλλη)

Σαν άθεοι ή αγνωστικιστές ΑΥΤΑ τα τα θέματα έπρεπε να σας ενδιαφέρουν και όχι τα χριστιανοκεντρικά αλλά είπαμε....

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 29/10/2012 21:37:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 21:51:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για όσο ποστάρουν macedon και Schwabe θα πρέπει εσείς οι υπόλοιποι να περιμένετε υπομονετικά στη σειρά σας.

Όταν τελειώσω και με εσάς θα επαναφέρω τα δύο hot topics (Αρχή της Απροσδιοριστίας και αναλυτική σκέψη από τη μια και 2ος θερμοδυναμικός νόμος και θεωρία της εξέλιξης από την άλλη)


Ανίατη περίπτωση!
προφανώς δεν καταλαβαίνεις τον εξευτελισμό σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 22:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
PanosT
Έγώ σου παραθέτω από Ι. Κολιτσάρα που είναι "εγκεκριμένος" από macedon και Σωτήρη σε άλλες κουβεντούλες μας πριν εξαφανιστούν

Ποιός σου είπε ρε Pano , ότι εγώ εγκρίνω τις αποδόσεις των αρχαίων κειμένων από τους παραχαράκτες τους , Κολιτσάρα και Τρεμπέλα ;
Αν δεν έχεις την ικανότητα να ερμηνε΄υης ο ίδιος το πρωτότυπο κείμενο , και βασίστηκες σ' αυτούς είσαι χαμένος από χέρι .

Πρέπει επιτέλους Pano να εμπεδώσης ότι δεν είσαι στο κατηχητικό της ενορίας σου για να κάνης τέτοιες παιδιάστικες κομπίνες . Ενώ κατηγορείς άλλους , εσύ ο ίδιος ενεργώντας κουτοπόνηρα , παρέθεσες μόνο τον στίχο Δ' 39 του κατά Ιωάννη με μια απόδοση από τον Κολιτσάρα που καμιά σχέση δεν έχει με το πρωτότυπο και διαστρεβλώνει το νόημά του , ενώ για να γίνη αντιληπτό το νόημα θα έπρεπε να το παραθέσης έτσι :

καὶ ὁ πέμψας με πατήρ, αὐτὸς μεμαρτύρηκε περὶ ἐμοῦ. οὔτε φωνὴν αὐτοῦ ἀκηκόατε πώποτε οὔτε εἶδος αὐτοῦ ἑωράκατε, καὶ τὸν λόγον αὐτοῦ οὐκ ἔχετε μένοντα ἐν ὑμῖν, ὅτι ὃν ἀπέστειλεν ἐκεῖνος, τούτῳ ὑμεῖς οὐ πιστεύετε. ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ
ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ· καὶ οὐ θέλετε ἐλθεῖν πρός με ἵνα ζωὴν ἔχητε.

ΙΩΑΝΝΗΣ Ε' , 37-40

Που την βλέπεις την προστακτική ρε Pano στο παραπάνω απόσπασμα από το κατά Ιωάννη ; Μάλλον ο Schwabe θα πρέπη να σε ρωτήση από που κάνεις copy-paste . Αλλά άσε τώρα ξέρουμε ....από Κολιτσαρά και Τρεμπέλα .


*

Edited by - Sesostris on 29/10/2012 22:30:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 23:20:27  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT,

quote:
Ήταν γενική τοποθέτηση για όποιον και όποτε κάνει αυτό το συγκεκριμένο.

Μου αρκεί.

quote:
Ο ορισμός της Θρησκείας μου είναι άγνωστος και αδιάφορος καθώς η Ορθοδοξία είναι ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΙΣΤΩΝ και όχι θρησκεία...

Η Εκκλησία πιστών δεν ακολουθεί τους κανόνες των οικουμενικών συνόδων και τα λόγια των ιεραρχών; Δεν έχει ένα σύνολο γραπτών ως ιερά κείμενα;

Αν ναι, τότε αυτά που είπα για την θρησκεία,ισχύουν και για την Εκκλησία.
Χρειάζεται εκκαθάριση κειμένων-λεχθέντων (κάθαρση).
Ωστόσο η διαφοροποίηση Δυτικών και ορθοδόξων, σε επίπεδο μεμπτών πεπραγμένων,είναι αποδεκτή από μένα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 00:10:29  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT:
«Αναφέρσου σε συγκεκριμένο θέμα, π.χ αντιμετώπιση Γαλλιλαίου, Σταυροφορίες, δολοφονία της Υπατίας και θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες περί θεικών εντολών και ανθρώπινων ενεργειών.»

Γιατί δεν κάνεις τον κόπο ΕΣΥ να εξηγήσεις ΠΟΘΕΝ απορρέει η «ασφάλεια» για την οποία ομιλείς, αντί να πάρουμε με την σειρά διάφορα ιστορικά ή μη γεγονότα?

ΕΣΥ ομιλείς για «ασφάλεια», ΕΣΥ οφείλεις να απαντήσεις.

PanosT:
«Βέβαια το προβλημά σου (όχι μόνο δικό σου αλλά όλης της παρέας) συνίσταται ότι συζητάτε για έναν "ανύπαρκτο" άνθρωπο με κατασκευασμένα εκ των υστέρων Ευαγγέλια τα οποία αν και κατασκευασμένα αν και μεταγενέστερα έχουν ακόμα...λάθη!!!»

Το πρόβλημα μάλλον είναι δικό σου. ΕΣΥ ομιλείς για «ασφάλεια», ενώ θα όφειλες να είσαι πιο ταπεινός, όταν μιλάς περί πίστης. Η πίστη φίλτατε, είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ. Ειδάλλως, θα ήταν ΓΝΩΣΗ. Αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα σου?

PanosT:
«Γιατί θα έπρεπε να απολογούμαι εγώ για εσάς???»

Λάθος και πάλι. Δεν απολογείσαι για κανέναν. ΟΦΕΙΛΕΙΣ όμως να ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙΣ τα όσα λες πως δήθεν κατέχεις, όπως για παράδειγμα την αφελέστατη ιδέα περί «ασφαλούς κρίσης». Δεν είναι κακό να παραδέχεσαι τα κενά σου. Πιστός είσαι, όχι κάτι άλλο…

PanosT:
«Ο ανύπαρκτος Ιησούς να υποθέσω???»

Ο ανύπαρκτος της Καινής Διαθήκης. Ιησούδες και Ιησούς κάλλιστα υπήρξαν, αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Ωστόσο, μέσα από την ανάδειξη των κενών, βοηθάμε συλλογικά. Ακόμα και στην ενδεχόμενη ανακάλυψη του όποιου φουκαρά Ιησού που χάθηκε στον ζήλο της θρησκευτικοπολιτικής εξουσίας..

PanosT:
«Τέσπα μη σου χαλάω τον ειρμό τώρα που πήρες φόρα στην Καινή Διαθήκη.»

Σε βλέπω αγχωμένο…

PanosT:
«Συγγνώμη, ΤΟ COPY PASTE ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΒΡΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕ ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΕ???»

Θέλει και απάντηση βρε….Χριστοκάπηλε?

PanosT:
«Δε μου λες, αυτή η μετάφραση είναι δικής σου προελεύσεως???
ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.»

Τι λες βρε ζαλισμένε? ΠΟΥ και ΠΟΤΕ έμαθες να μεταφράζεις? Η μήπως όση «ασφάλεια» έχεις στην απόδοση κριτικής άποψης περί «Θεϊκών σημείων» άλλη τόση έχεις και εδώ?

Τα link είναι για κάτι τυχάρπαστους «γνώστες» σαν και σένα, που περισσότερο κακό κάνουν στο δόγμα παρά καλό με την ημιμάθεια τους. Προτιμώ τα βιβλία.

Η Καινή Διαθήκη του ΠΑΝ. Ν. ΤΡΕΜΠΕΛΑ, έκδοση της ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΩΝ «Ο ΣΩΤΗΡ», σου κάνει?

Η συγκεκριμένη έκδοση είναι του 1952, και είναι ευλογημένη ευθύς από την έκδοση της από το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Άσε λοιπόν το copy paste και βάλε το μυαλό σου να δουλέψει. Δεν θα πάθεις κάτι, μην φοβάσαι.

Διάβασε λοιπόν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τι γράφει η συγκεκριμένη Καινή Διαθήκη, μπας και ανοίξουνε τα μάτια σου: Κατά Ιωάννην κεφ. Ε,39

« Εξετάζετε με προκόλλησιν εις το εξωτερικόν γράμμα τας Αγίας Γραφάς, διότι νομίζετε ότι με την ανάγνωσιν και την εξέτασιν ταύτην θα έχετε ζωήν αιώνιον. Και εκείναι είναι, που μαρτυρούν δι εμέ».

Για να αντιληφθείς ΤΟ ΧΑΟΣ που υπάρχει ΕΝΤΟΣ του επίπλαστου δόγματος, αρκεί να αναγνώσεις το τι λέει ο από το Οικουμενικό Πατριαρχείο εγκεκριμένος ΤΡΕΜΠΕΛΑΣ, και τι αερολογίες γράφει ο Κολιτσάρας. Και φυσικά, 100% εγγύτερα στο νόημα του συντάκτη είναι ο ΤΡΕΜΠΕΛΑΣ παρά ο Κολιτσάρας, αρκεί κανείς να γνωρίζει και κανα δυο γράμματα περί της Ελληνικής γλώσσας!

Λοιπόν φίλτατε, τώρα τι δεκανίκι θα ψάξεις να πιαστείς?

PanosT:
«Περιμένω με αγωνία το link από το οποίο διάβασες εσύ τη παραπάνω σαχλαμάρα.»

Φαντάζεσαι όλοι κάνουν τα ίδια με σένα έ? Sorry….

PanosT:
«Απλά οι Φιλόσοφοι είχαν "εσωτερική πληροφόρηση" ρε παιδάκι μου ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΘΕΟ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΝΕΨΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΟΤΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΑΛΥΠΗΤΑ!»

Άσχετε, μην μπλέκεσαι με τους Έλληνες φιλοσόφους. Δεν κάνουν ούτε για μαντρί, ούτε για ιδεοληψίες και δογματισμούς.

Η εσχατολογία, ο προσωπικός Θεός, ο Παντοδύναμος Θεός και συνάμα έχων ανάγκη αυτοεπιβεβαίωσης (Εύα-Αδάμ-Όφις και πάει λέγοντας), ο Παντογνώστης Θεός και συνάμα ο «έχων ελεύθερη βούληση άνθρωπος» (που όμως είναι γνωστό εκ των προτέρων πως θα καταλήξει..), ο ένας Θεός με τα τρία πρόσωπα (ο παραλογισμός του Συγκρητισμού..) και άλλα πολλά που χάνονται μεταξύ του κακοραμμένου φύλλου συκής από Ιουδαϊσμό, Παγανισμό, Ελληνική Φιλοσοφία (=Χριστιανισμός) και του καισαροπαπικού θρησκευτικού μοντέλου, είναι άγνωστα στην Ελληνική κοσμοθέαση που με τόση όρεξη θέλεις να καπηλευτείς.

Αναγνωρίζω την ανάγκη σου, αλλά ατύχησες. Ιδιαίτερα στον Ηράκλειτο!

Συνεπώς, σοβαρέψου και άρχισε να παραδέχεσαι τα αυτονόητα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 00:14:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σωτήρης

quote:
PanosT
Έγώ σου παραθέτω από Ι. Κολιτσάρα που είναι "εγκεκριμένος" από macedon και Σωτήρη σε άλλες κουβεντούλες μας πριν εξαφανιστούν

Ποιός σου είπε ρε Pano , ότι εγώ εγκρίνω τις αποδόσεις των αρχαίων κειμένων από τους παραχαράκτες τους , Κολιτσάρα και Τρεμπέλα ;

Για την εξήγηση με το περιστατικό της Ναζαρέτ σας έκανε μια χαρά ο Κολιτσάρας.

Εδώ και στον Ευαγγελισμό μου τα στρίβετε περί Κολιτσάρα γιατί δεν σας συμφέρουν

Βρε ΟΥΣΣΣΤ!

quote:

Αν δεν έχεις την ικανότητα να ερμηνε΄υης ο ίδιος το πρωτότυπο κείμενο , και βασίστηκες σ' αυτούς είσαι χαμένος από χέρι .

Όταν επίτηδες πήγα να ερμηνεύσω κατά το δοκούν το περιστατικό της Ναζαρέτ (μιμούμενος την τακτική σας στον Ευαγγελισμό) με "επαναφέρατε" μαζί με το macedon με Κολιτσάρα.

Το Θυμάσαι????

Ε, πάρτε Κολιτσάρα να χορτάσετε!

quote:

Πρέπει επιτέλους Pano να εμπεδώσης ότι δεν είσαι στο κατηχητικό της ενορίας σου για να κάνης τέτοιες παιδιάστικες κομπίνες . Ενώ κατηγορείς άλλους , εσύ ο ίδιος ενεργώντας κουτοπόνηρα , παρέθεσες μόνο τον στίχο Δ' 39 του κατά Ιωάννη με μια απόδοση από τον Κολιτσάρα που καμιά σχέση δεν έχει με το πρωτότυπο και διαστρεβλώνει το νόημά του , ενώ για να γίνη αντιληπτό το νόημα θα έπρεπε να το παραθέσης έτσι :

καὶ ὁ πέμψας με πατήρ, αὐτὸς μεμαρτύρηκε περὶ ἐμοῦ. οὔτε φωνὴν αὐτοῦ ἀκηκόατε πώποτε οὔτε εἶδος αὐτοῦ ἑωράκατε, καὶ τὸν λόγον αὐτοῦ οὐκ ἔχετε μένοντα ἐν ὑμῖν, ὅτι ὃν ἀπέστειλεν ἐκεῖνος, τούτῳ ὑμεῖς οὐ πιστεύετε. ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ
ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ· καὶ οὐ θέλετε ἐλθεῖν πρός με ἵνα ζωὴν ἔχητε.

ΙΩΑΝΝΗΣ Ε' , 37-40


Και πιο είναι το διαφορετικό νόημα?

Έχετε κάτι το επίσημο σε μετάφραση εκτός από αυτό που έχετε στο κεφαλάκι σας???

quote:

Που την βλέπεις την προστακτική ρε Pano στο παραπάνω απόσπασμα από το κατά Ιωάννη ;

Άσε μας ρε Σωτήρη φιλόλογε που έχεις όρεξη βραδυάτικα με τον ασπασμό να τον μεταφράζεις γλωσσόφιλο και το εισελθείν προς ως πήδημα και να θες και σοβαρή κουβέντα???

quote:

Μάλλον ο Schwabe θα πρέπη να σε ρωτήση από που κάνεις copy-paste . Αλλά άσε τώρα ξέρουμε ....από Κολιτσαρά και Τρεμπέλα .

Έλα ρε συ????
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις...

Είμαι περίεργος πάντως ποια είναι η πηγή του Schwabe (σε πρωτότυπο και μετάφραση).
Για να δούμε τι θα μας απαντήσει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 02:17:43  Εμφάνιση Προφίλ
Επιστήμονες άνθρωποι,ψάχνουν να βρούν τον θεό στα βιβλία της ΠΚ και της ΚΔ.

Απογοήτευση!

Ποιά εξελικτική δημιουργία και ποιά φυσική εξέλιξη!

Ακόμα ούγκ και ούγκα είναι η ανθρωπότητα.

(πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων)

Κυβερνήσεις και ισχυρά λόμπυ,συνάπτουν συμφωνίες με εξωγήϊνους,ο πλανήτης είναι περικυκλωμένος απο αστρόπλοια και αυτοί ακόμη ψάχνουν τον θεό!

Σημ:
Τώρα που έρχονται οι Ανουνάκι,θα μάθετε ποιός είναι ο θεός.

Πώς σας φαίνονται αυτά?
Μην απαντήσετε,ξέρω!

Ακριβώς όπως μου φαίνονται εμένα οι ιστορίες των "ιερών" σας γραφών!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Όσο μεγαλύτερα σεντόνια στέλνεις Pano , τόσο περισσότερες μπούρδες χρεώνεσαι στο ενεργητικό σου . Βέβαια καλά κάνεις και συνεχίζεις έτσι πιστεύοντας στην ανωτερότητά του πνεύματός σου έναντι ημών των υπολοίπων , και δεν πρέπει να έχουμε παράπονο για την διασκέδαση που μας προσφέρεις . Μόνο που όπως πας , σε λίγο σε βλέπω με τρικαντό να παρασταίνης τον Ναπολέοντα .
quote:
PanosT
Και πιο είναι το διαφορετικό νόημα?

Έχετε κάτι το επίσημο σε μετάφραση εκτός από αυτό που έχετε στο κεφαλάκι σας???



Υπάρχουν δύο εκδοχές για την απάντησή σου αυτή Pano . Ή ότι άρχισες πάλι τις κουτοπόνηρες πιρουέτες σου , ή ότι στα ελληνικά είσαι εντελώς κουμπούρας και ανεπίδεκτος μαθήσεως . Για ποια επίσημη μετάφραση και κολοκύθια τούμπανα μιλάς ρε Pano ; Μήπως θα πρέπη να είναι επικυρωμένη και από την αρχιεπισκοπή ; Έχει καμιά σχέση η νεοελληνική απόδοση του Κολιτσάρα με το ευαγγελικό κείμενο ; Το αρχικό κείμενο γράφει :

ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ·

Που σημαίνει:

ερευνάτε τις γραφές προσδοκώντας μέσα σ' αυτές την αιώνια ζωή , και αυτές είναι που μαρτυρούν για μένα

Και ο Κολιτσάρας γράφει :

Λοιπόν σεις πρέπει να έρευνάτε τας γραφάς και να συλλαμβάνετε τα βαθύτερα αυτών νοήματα , διότι και σεις οι ίδιοι πιστεύετε ότι με την έρευναν και την πίστην εις αυτάς θα έχετε ζωήν αιώνιον .

Έχει καμιά σχέση η απατεωνίστικη μετάφραση του Κολιτσάρα με το αρχικό κείμενο ; Υπάρχει πουθενά στο αρχικό κείμενο η προστακτική ότι πρέπει να μελετάνε οι Εβραίοι τις γραφές και να συλλαμβάνουν τα βαθύτερα νοήματά τους ; Απλά σε ελεύθερη μετάφραση , λέει στους Εβραίους ότι ενώ μελετάνε τις γραφές προσμένοντας την αιώνια ζωή μέσα σ' αυτές , ενώ οι γραφές αναφέρονται σ' αυτόν , αυτοί δεν θέλουν να έλθουν κοντά του στην αιώνια ζωή .
Αν δεν σε βοηθάνε τα ελληνικά σου να αντιληφθής την διαφορά , να πας στον macedon να σου κάνη φροντιστήριο .

*

Edited by - Sesostris on 30/10/2012 14:48:00

Edited by - Sesostris on 30/10/2012 14:52:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 16:08:45  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT,Sesostris,

Στο συγκεκριμένο απόσπασμα (και μιλώ μόνο γι΄αυτό,ως γνωστόν δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις) είμαι υποχρεωμένος να συνταχθώ με τον Sesostris.

Μη με ρωτήσετε βάσει ποιου μεταφραστή.
Η ερμηνεία είναι μονοσήμαντη.
Εξ' άλλου στο συγκεκριμένο απόσπασμα δεν τίθεται θέμα αλληγορίας που πιθανόν να αλλάζει την ελεύθερη ερμηνεία άλλων αποσπασμάτων που υπάρχουν προστριβές.
Δεν υποστηρίζεται από το απόσπασμα, ότι δεν έχουν αξία,ή ότι έχουν αρνητική αξία, οι γραφές.
Σε καμμιά περίπτωση όμως δεν προτρέπει στη μελέτη τους.(επαναλαμβάνω:το συγκεκριμένο απόσπασμα)

Μπορείτε να συνεχίσετε τη φαγωμάρα επί άλλων θεμάτων.

ΥΣ: ελπίζω να μη μου ζητηθεί επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου προκειμένου να προσμετρηθεί η γνώμη μου.Θα μου τεντώσουν όλες οι χορδές μαζί.(φίλε PanosT,σε σένα πάει αυτό. )

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 18:10:27  Εμφάνιση Προφίλ
Γραφές…….
-Ερμηνεία ιερατείων.( Για τους /τις κυριλέ κυριακάτικους εκκλησιαζόμενους υποκριτές).
-Ερμηνεία διαβασμένων ‘’πιστών’’ (υποκειμενική ερμηνεία).
-Ερμηνεία διαβασμένων ‘’άπιστων’’ (ουδεμία ερμηνεία).
-Ερμηνεία εσωτερική ( το μήνυμα των θεών (όντων από άλλο κόσμο) , μόνο προς τα δημιουργήματα τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 18:49:53  Εμφάνιση Προφίλ
Notirk right to the point..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 19:03:04  Εμφάνιση Προφίλ
Schwabe από το 2003 ίδιος

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ακόμα ούγκ και ούγκα είναι η ανθρωπότητα.

(πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων)



Πώς νιώθεις ως πλειοψηφία;
quote:
Σημ:
Τώρα που έρχονται οι Ανουνάκι,θα μάθετε ποιός είναι ο θεός.
Οχ, εκτός απο τον αντίχριστο έρχονται και οι Ανουνάκοι; Την κάτσαμε

Εσένα ποιος θα σε σώσει;

quote:
Όσο μεγαλύτερα σεντόνια στέλνεις Pano , τόσο περισσότερες μπούρδες χρεώνεσαι στο ενεργητικό σου .
Όσο μεγαλύτερα σεντόνια στέλνεις Sesostris, τόσες περισσότερες εξυπνάδες πιστώνονται στο παθητικό σου

Χαίρομαι που περνάμε όλοι καλά

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/10/2012 19:27:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 19:26:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Schwabe
Το πρόβλημα μάλλον είναι δικό σου. ΕΣΥ ομιλείς για «ασφάλεια», ενώ θα όφειλες να είσαι πιο ταπεινός, όταν μιλάς περί πίστης. Η πίστη φίλτατε, είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ. Ειδάλλως, θα ήταν ΓΝΩΣΗ.
Για μένα ΓΝΩΣΗ=Εμπειρία. Για μένα η πίστη είναι εμπειρία, επομένως είναι γνώση.
quote:
Ο ανύπαρκτος της Καινής Διαθήκης. Ιησούδες και Ιησούς κάλλιστα υπήρξαν, αυτό όμως δεν λέει τίποτα.
Το οτι υπήρξε πολύς κόσμος που ακολούθησε έναν ανύπαρκτο Ιησού;
Λέει κάτι;
quote:
Ο ανύπαρκτος της Καινής Διαθήκης.
Θα μπορούσαμε επίσης να αναρωτηθούμε: το οτι γνωστικοί χριστιανοί δεν πίστευαν στην κυριολεξία των ευαγγελίων, ίσως ούτε στην ιστορικότητα του Ιησού, και όμως πίστευαν σε κάποιον χριστό, λέει κάτι;
quote:
PanosT:
«Συγγνώμη, ΤΟ COPY PASTE ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΒΡΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕ ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΕ???»
Επι ευκαιρίας, να υπενθυμίσω πώς κάνουμε quote.
Πατάμε το εικονίδιο και ανάμεσα στα δύο κοιτάκια [quοte] [quοte] βάζουμε το κείμενο, έτσι:
[quοte] ----κείμενο---- [/quοte]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 20:13:46  Εμφάνιση Προφίλ

[[/quote} Doctor
Για μένα ΓΝΩΣΗ=Εμπειρία. Για μένα η πίστη είναι εμπειρία, επομένως είναι γνώση.
====================================================================

Και για μένα και τα σχόλια περιττά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 21:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Όσο μεγαλύτερα σεντόνια στέλνεις Sesostris, τόσες περισσότερες εξυπνάδες πιστώνονται στο παθητικό σου

Κατά πρώτον αποφεύγω όσο μπορώ τα σεντόνια , εκτός αν είμαι υποχρεωμένος να αναλύσω την απάντησή μου . Και δεύτερον δεν μπορώ να σε συναγωνιστώ στις εξυπνάδες , καθότι με λιγότερα χρόνια συμμετοχής σου στο ESOTERICA , έχεις στείλει περισσότερα από τα διπλάσια μηνύματα από μένα , μόνο με σχόλια για όσα γράφουν τα άλλα μέλη του forum , αλλά δίχως καμιά δική σου τοποθέτηση ή σοβαρή αντιπρόταση .
Έχει άδικο ο Αίολος ???


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 22:12:36  Εμφάνιση Προφίλ
Κουτσουλιές Sesostris.

Kουτσουλιά και μήνυμα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 22:15:29  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris

Δεν μου είπες την γνώμη σου για το λίνκ που σου παρέθεσα.

Σου διέφυγε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 23:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Κουτσουλιές Sesostris.

Kουτσουλιά και μήνυμα!!



Αυτό εννοούσα έμμεσα κι εγώ φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2012, 23:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris

Δεν μου είπες την γνώμη σου για το λίνκ που σου παρέθεσα.

Σου διέφυγε?



Δεν μου διέφυγε φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ , απλά με έχει προβληματίσει τόσο πολύ που δεν ξέρω τι να πω . Επίσης όπως φαίνεται το αντικείμενο αυτό , είναι σαν να υπάρχει πίσω του μια οθόνη , πάνω στην οποία ρίχνει την σκιά του . Αν δεν ήταν τα δελτία των ειδήσεων , θα έλεγα ότι πρόκειται για σκηνοθετημένο πρωταπριλιάτικο αστείο . Εκτός τούτου , το συμβάν προβλήθηκε μόνο στα τοπικά ΜΜΕ , δεν αναμεταδόθηκε από κανένα Ευρωπαϊκό κανάλι , και ούτε υπάρχει πληροφορία για το τι αποφάνθηκαν οι επιστήμονες για το φαινόμενο αυτό . Είμαι πολύ μπερδεμένος .


*

Edited by - Sesostris on 31/10/2012 23:46:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy