ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 20:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Πυραμιδοειδή κτίσματα θα βρεις σε πολλά μερη του κόσμου. Φυσικά εμφανίζουν διαφορές ανά περιοχές(ως προς τη χρήση, το μέγεθος, τις τεχνικες κατασκευής κτλ).

Δεν μετατρέπω εγώ ό,τι θέλω σε φαντασία αλλά τα ίδια τα ιστορικά και αρχαιολογικά δεδομένα μας διαφωτίζουν περί αυτού.
Πώς να το κάνουμε δηλαδή. Ο πρώτος αποδεδειγμένα ελληνικός πολιτισμός είναι ο Μυκηναϊκός που ξεκινάει από το 1600 π.Χ. Επίσης οποιαδήποτε κτίρια ή μνημεία έχτισαν οι προελληνικοί πληθυσμοί δεν μπορούμε να τα ταυτίζουμε με τους Ελληνες απλά και μόνο για να δείξουμε ότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι ήταν παλιότεροι των Αιγυπτίων.

Δικαίωμά σας βέβαια να φαντάζεστε Ατλαντίδες, Λεμουρίες, Ελληνικά UFO στο Ρόσγουελ, αρχαίους Ελληνες στον Αμαζόνιο να παίζουν τάβλι με τους ιθαγενείς, Σειριομάχους, Εψιλον και δεν συμμαζεύεται, αλλά μην περιμένετε να δεχθεί νοήμων άνθρωπος αυτά τα φαντασιοκοπήματα ως αληθινά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 21:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Χαίρομαι που συμφωνείς ότι Έλληνες ήταν σε διάφορα μέρη του κόσμου,
αλλά εγώ μιλούσα για την Αίγυπτο μόνο…
Και φυσικά τα κείμενα που αναφέρουν τον Σόλωνα και τον διάλογο για το ποιος είναι παλιότερος, τι να σου πώ φίλε μου… ότι πεις…Εγώ πάντως το πιστεύω…
Να σου πώ κάτι εμπιστευτικά;… μην βάζεις πρώτο πληθυντικό πρόσωπο , εμένα μου κάνανε παρατήρηση για τι σε αντιμετωπίζα, λέει ως ουδέτερο…Άκου να δεις….
Δεν καταλαβαίνουνε από λάθη συντακτικά ή πληκτρολογικά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 00:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Αν από τη φράση μου Πυραμιδοειδή κτίσματα θα βρεις σε πολλά μερη του κόσμου. Φυσικά εμφανίζουν διαφορές ανά περιοχές(ως προς τη χρήση, το μέγεθος, τις τεχνικες κατασκευής κτλ). καταλαβαίνεις ότι οι Ελληνες βρίσκονταν κάποτε σε διάφορα μέρη του κόσμου, τότε μάλλον έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης και ο διάλογος μαζί σου καταντά ανούσιος.

Φυσικά δεν θα ρωτήσω τι απέγιναν οι κοσμοκράτορες Ελληνες, αφού είναι μάλλον σίγουρο ότι τους απήγαγαν τα UFO του Εριχ Φον Ντανικεν και του Πάλμου.

Οσοι για τον πληθυντικό, τον χρησιμοποίησα απευθυνόμενος σε όλους όσους πιστεύετε τις εν λόγω σαχλαμάρες (εσύ, ο Ζευς,ο Λιάκουρας, η δέλτα της γειτονιάς κτλ κτλ).

Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 09:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Agnostic, το ότι οι Έλληνες πήγαν σε
πολλά μέρη του κόσμου, δεν το συζητώ, υπάρχουν αρχαιολογικά ίχνη που το αποδεικνύουν... Δεν μπορούμε να τα ξαναθάψουμε...
Πολλοί λαοί καυχιούνται ότι έχουν σχέση με την Ελλάδα, να τους αφορίσουμε ή να τους μηνύσουμε γιατί όπως πιστεύεις,
λένε …ψέματα;
Τόση αποκλειστικότητα, βρε παιδί μου…

Αλλά, αυτά τα βλέπει κάποιος που θέλει να δει,
κάποιος που δεν θέλει δεν τα βλέπει ακόμη κι αν
καταλάβει ότι είναι κοινώς αποδεκτή αυτή η άποψη,
κι όχι του όποιου Λιακό, κλπ…

Για τον πληθυντικό, λένε να μην τον χρησιμοποιούμε,
γιατί είναι αφορισμός συλλήβδειν και δεν
προάγει τον διάλογο…
Εσύ μήπως τον χρησιμοποιείς για να δείξεις την ανωτερότητα σου;
Εγώ , εσείς ,ας πούμε…
Όπως και να’ χει ας μείνουμε στο 2012...,
το έτος για μένα είναι έτος που ο άνθρωπος θα ξεκινήσει
να ζει ένα καλύτερο αύριο…
Κι ας λένε πολλοί ότι θα είναι έτος καταστροφής…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 17:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
trexagireve

Φίλε Agnostic, το ότι οι Έλληνες πήγαν σε
πολλά μέρη του κόσμου, δεν το συζητώ, υπάρχουν αρχαιολογικά ίχνη που το αποδεικνύουν... Δεν μπορούμε να τα ξαναθάψουμε...


Πράγματι στην αρχαϊκή εποχή οι Ελληνες δημιούργησαν αποικίες δυτικά (π.χ. στην Ιταλία, στη Μασσαλία) και ανατολικά( π.χ. στον Εύξεινο Πόντο). Πράγματι ελληνικοί πληθυσμοί βρέθηκαν στην ανατολή μέχρι την Ινδία κατά την ελληνιστική εποχή. Πράγματι υπηρχαν μορφωμένοι Ελληνες στην Ευρώπη κατά τον 18ο και 19ο αιώνα(π.χ. Παρίσι). Πράγματι υπήρξανε αρκετοί Ελληνες μετανάστες σε χώρες τη δύσης πριν λίγες γεκαετίες(π.χ. Γερμανία), ενω αρκετοί Ελληνες ζουν και εργάζονται σήμερα στο εξωτερικό (π.χ. ΗΠΑ, Αυστραλία).

Για πριν το 3200-3000 π.Χ., δηλαδή πριν την απαρχή του αιγυπτιακού κράτους(ξεκίνημα αρχαϊκής περιόδου), Ελληνες δεν θα βρεις, εκτός αν αποδέχεσαι τις μπαρούφες ελληνοκεντρικών περιοδικών τύπου Δαυλός και Ιχωρ που ανακαλύπτουν προϊστορικές πανάρχαιες ελληνικές βυθισμένες πόλεις στο Ιαπωνικό αρχιπέλαγος, με "συντριπτική" απόδειξη ότι είναι ελληνικές επειδή το Ιαπωνικό τοπωνύμιο "todoraki" ετυμολογείται από τον...Θεοδωράκη, ικανοποιώντας τις φαντασιώσεις του εκάστοτε αρχαιοτρελαμένου που ψοφα για ειδήσεις προκατακλυσμιαίας αρχαιοελληνικης φινέτσας που του χαϊδεύουν τ'αυτιά!!

Απελθέτω απ'εμού το ποτήριον τούτο...

quote:
trexagireve

Πολλοί λαοί καυχιούνται ότι έχουν σχέση με την Ελλάδα, να τους αφορίσουμε ή να τους μηνύσουμε γιατί όπως πιστεύεις,
λένε …ψέματα;


Ποιοι λαοί, τι είδους σχέση, και πού θα βρω τις ομολογίες αυτές? Και το κυριότερο...πώς συνδέονται οι υποτιθέμενες ομολογίες των "πολλών" λαών με πανάρχαια - πριν την απαρχή του Αιγυπτιακού πολιτισμού(γιατί με σύγκριση αυτόν ξεκίνησε η κουβέντα μας)- παρουσία Ελλήνων σε διάφορες περιοχές?

quote:
trexagireve

Για τον πληθυντικό, λένε να μην τον χρησιμοποιούμε,
γιατί είναι αφορισμός συλλήβδειν και δεν
προάγει τον διάλογο…


Ανάλογα πώς τον χρησιμοποιείς...

quote:
trexagireve

Εσύ μήπως τον χρησιμοποιείς για να δείξεις την ανωτερότητα σου;
Εγώ , εσείς ,ας πούμε…

Δεν θα συμμετέχω στις φαντασιώσεις σου

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 18:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Agnostic, δεν μιλάω μόνο για την Ευρώπη,
ούτε για την Ινδία μόνο… Οι Καλάς και η επαρχία Γιουνάν στην Κίνα, έχουν ελληνικές ρίζες.
Στην Αργεντινή υπάρχουν πληθυσμοί που δηλώνουν ελληνικής προελεύσεως, φυσικά και αυτά που αναφέρεις όπως κι οι Ρωμαίοι, αλλά και άλλες ευρωπαικές φυλές, αλλά κι αλλού…
Πριν τον Μέγα Αλέξανδρο, αν δε σε πειράζει που δείχνει ότι οι θαλασσοπόροι προπάτορες μας φτάσανε πιο μακρυά, ενώ οι όποιοι Λιακόπουλοι, λένε κοτσάνες, αλλά και αλήθειες, έστω μισές…
Δεν λένε μόνο υπερβολές, έχει γραφτεί κι από άλλους πολλούς, άσχετα που άσπονδοι "φίλοι" της φυλής μας δεν θέλουν να φαίνεται το πόσο βασίζεται ο κόσμος αυτού του πλανήτη στον ελληνικό πολιτισμό αλλά και το ελληνικο DNA…
Όσο για τον πληθυντικό, αυτό πιστεύω κι εγώ.... ότι κάνουμε εμείς είναι καλό, όταν το κάνουν οι άλλοι είναι bad, real bad!!!]
Για φαντασιώσεις, κάτι ξέρεις και λες εσύ,μπαγάσα…

Ωστόσο…το θέμα μας είναι το 2012, αν δε σε πειράζει, ας μείνουμε σ’ αυτό…
Πρόκειται για μια χρονιά ορόσημο.
Ορόσημο αιώνιο, αλλαγής της κατεύθυνσης του ανθρώπου.
Η βιομηχανική εποχή πεθαίνει, όπως και οι μόδες και ότι μέχρι τώρα εξελίσσονταν… Υπάρχει μια στάση, μια νεκρική σιγή.
Ζούμε το τέλος μιας εποχής και το 2012, θα είναι η αρχή μιας νέας…Πολλοί καλλιτέχνες , ζωγράφοι, και άλλοι καταλαβαίνουν αυτό το τέλος του κύκλου που ζούμε και το περνάνε στα έργα τους σαν μέντιουμ που είναι….
Μνήμες από ένα αύριο…
Πώς να είναι άραγε;……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 02:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Οι Καλάς και η επαρχία Γιουνάν στην Κίνα, έχουν ελληνικές ρίζες.

Οι Καλάς στο βορειοδυτικό Πακιστάν υποστηρίζουν ότι είναι απόγονοι στρατιωτών του Μ.Αλέξανδρου. Δεν βλέπω τη σχέση εχει αυτό με πανάρχαιους Ελληνες παλιότερους των Αιγυπτίων. Οσο για την Κινέζικη επαρχία Γιουνάν, μήπως μπορείς να μου πεις σε τι είδους "ρίζα" αναφέρεσαι(γλωσσική, πολιτιστική, φυλετική) και από που τεκμαίρεται αυτό? Μίλα επιτέλους για μια φορά συγκεκριμένα χωρίς αερολογίες και γενικότητες με (ψευτο)παραπονιάρικο, δήθεν αλυτρωτικό στιλ.

quote:
Στην Αργεντινή υπάρχουν πληθυσμοί που δηλώνουν ελληνικής προελεύσεως, φυσικά και αυτά που αναφέρεις όπως κι οι Ρωμαίοι, αλλά και άλλες ευρωπαικές φυλές, αλλά κι αλλού…

Μάλλον μπέρδεψες τους Αργεντίνους με τους Σπαρτιάτες που ανακάλυψαν κάποιοι τσαρλατάνοι στην Χιλή. Εκτός αν αναφέρεσαι σε μετανάστες της νεότερης εποχής οπότε πάω πάσο. Οσο για τους Ρωμαίους, μάλλον αστειεύεσαι. Εχεις ανοιξει κανένα σοβαρό βιβλίο για την καταγωγή των ρωμαίων και των γλωσσών του ιταλικού κλάδου ή αρέσκεσαι σε αναμάσημα γελοιοτήτων από τις γνωστές ιστοσελίδες της πλάκας?

quote:
Πριν τον Μέγα Αλέξανδρο, αν δε σε πειράζει που δείχνει ότι οι θαλασσοπόροι προπάτορες μας φτάσανε πιο μακρυά,

Πριν τον Μ. Αλέξανδρο έφτασαν σε συγκεκριμένες περιοχές και δημιουργησαν συγκεκριμένες αποικίες. Αυτά όμως σε γενικές γραμμές ισχύουν από την αρχαϊκή εποχή κι έπειτα, δηλαδή από το 750 π.Χ. Το ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ. Σε τι διαφωνείς? Να και ένας χάρτης για τις περιοχές δραστηριοποίησης των αρχαίων Ελλήνων πριν τον Μ.Αλέξανδρο.

http://www.utexas.edu/courses/greeksahoy!/greek_colonies_550.jpg

quote:
Λιακόπουλοι, λένε κοτσάνες, αλλά και αλήθειες, έστω μισές…
Δεν λένε μόνο υπερβολές, έχει γραφτεί κι από άλλους πολλούς, άσχετα που άσπονδοι "φίλοι" της φυλής μας δεν θέλουν να φαίνεται το πόσο βασίζεται ο κόσμος αυτού του πλανήτη στον ελληνικό πολιτισμό αλλά και το ελληνικο DNA…

Αυτά είναι γενικότητες,φαντασιοπληξίες, ανεπιβεβαίωτες, συνομωσιολογικές και μη ελένξιμες "καταγγελίες" του αέρα, κατάλληλες για συνθηματάκια σε κομματικά πανό. Δεν αξίζει να συνεχίσω να ταλαιπωρώ το πληκτρολόγιό μου για δαύτες. Ο καθένας ας ζει στον κόσμο του...
Είναι απορίας άξιο πώς ξεχωρίζεις τις "αλήθειες" που λέει ο Λιακό και πώς τις κοτσάνες αφού από τις απόψεις σου φαίνεται πως έχεις πλήρη μεσάνυχτα σε πολλες πτυχές της αρχαίας ελληνικης ιστορίας. Ας είναι...

quote:
Ωστόσο…το θέμα μας είναι το 2012, αν δε σε πειράζει, ας μείνουμε σ’ αυτό…

Κατά βάθος έχεις δίκιο. Πρέπει να παψω να ασχολουμαι με κάθε χονδροειδη μπαρούφα που διατυπώνεται εδώ, ειδικά για το παρελθόν των αρχαίων Ελλήνων. Δεν με βοηθάς όμως καθόλου φίλε μου αναπαραγάγωντας τις ίδιες μπαρούφες "ερευνητών" που κι εσύ χλευάζεις και θεωρείς αναξιόπιστους.

Ευελπιστώ με την έλευση του 2012 να λογικευτείς σε κάποιο τουλάχιστον βαθμό.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 06:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
βασικα ξεχασες της αποικιες απτην μερια του αντλατικου στα παραλια τις πορτογαλιας εν μερει. και οσο για τιν απεναντι ακτη αφτοι Ειναι οτι Απεμεινε απτους Ατλαντες δεν μασ πολυ νιαζοι. Τα Σεβη μου.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 09:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Agnostic, δεν ξέρω τι στερητικά σύνδρομα τραβάς,
αλλά καλά θα κάνεις να ηρεμήσεις λίγο…
Δεν είσαι ανάγωγος, προσπαθείς όμως…
Η επαρχιά Γιουνάν είναι ελληνική, ξέρω δεν σε ρωτήσανε,
αλλά το θέμα είναι το 2012,πάλι φαλτσάρεις,
αλλά και σιγή ιχθύος από τους επαΐοντες…
Για ζοχαδιάρικο ύφος πάντως...ξέρουμε εσύ, είναι θέμα ορμονών,
μου φαίνεται, ή πρόβλημα θυροειδή αδένα…
Ελληνική ρίζα και το λένε και το δείχνουν οι καημένοι με τα ντοκυμαντέρ, κρίμα,κάνανε και τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα τζάμπα…
Δεν σε ρωτήσανε, φιλαράκι…
Σ’ αυτό το μήκος κύμματος συζήτηση, δεν γίνεται…
Οι αντιπάθειες είναι καλοδεχόμενες από κάτι άτομα σαν εσένα…
Βλέπεις ότι θέλεις απο αυτά που διαβάζεις,
αλλά, είσαι και διασκεδαστικός…
Ο τρόπος που προσπαθείς να περάσεις δείχνει αφασία ,
μεγάλε, στην καρακοσμάρα σου!!!!
Ή νομίζεις ότι κάνεις και πλάκα; Με τον εαυτό σου;
Ξέρω ότι δεν διαβάζεις, ότι σου γράφω, αλλά οι
Ρωμαίοι λένε ότι είναι Έλληνες, όπως και τα
χωριά στην Κάτω Ιταλία μιλάνε ελληνικά…
Ούτε αυτοί σε ρωτήσανε…
Αν θέλεις να φανείς γελοιός, μπορείς, αλλά δεν
είμαστε μόνοι μας, διαβάζουνε κι άλλοι…
Μην κοιτάς που δεν μπαίνουνε, γιατί να χάσουνε την πλάκα;…
Όχι πριν τον Μέγα Αλέξανδρο, φτάσανε σε αόριστες περιοχές…
Μα καλά θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουνε; Ήταν δυνατόν να μην ήτανε συγκεκριμένες οι περιοχές, τι να ήτανε δηλαδή,…αφηρημένες; Ελληνικά μιλάς, ή τώρα τα μαθαίνεις;
Για το ελληνικό DNA και την επιρροή του επι των πληθυσμών της γης, είχανε τώρα πριν 2 μήνες σχετικό θέμα παντού, όπως και είναι γνωστό τοις πάσι, αλλά, μάλλον ήσουνα σε χειμερία νάρκη και δεν το’ μαθες… Ε δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Αυτή η προσπάθεια να δείξουν διαφορετικοί κάποιοι μερικές φορές επιτυγχάνεται, το θέμα είναι το αποτέλεσμα είναι το για αυτούς επιδιωκόμενο;…
Ευτυχώς το ανέφερες αυτό το έρμο 2012, έστω στο τέλος, έστω ως ευχή…
Από μπαρούφες το ξέρω ότι είσαι ειδήμων, έχει υποπέσει στην αντίληψη μου, δεν χρειάζεται να το καυχιέσαι κιόλας…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 03:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
ZeusE

βασικα ξεχασες της αποικιες απτην μερια του αντλατικου στα παραλια τις πορτογαλιας εν μερει. και οσο για τιν απεναντι ακτη αφτοι Ειναι οτι Απεμεινε απτους Ατλαντες δεν μασ πολυ νιαζοι.


Αχ αυτοί οι Ατλάντιοι που δεν μας νoιάζουν κιόλας...

quote:
trexagireve

Η επαρχιά Γιουνάν είναι ελληνική, ξέρω δεν σε ρωτήσανε,


Αντε, τράβα λοιπόν να συνεννοηθείς με τους ντόπιους της Γιουνάν κι άμα δεν τα καταφέρεις μην σε πιάσει το παράπονο και αρχίσεις πάλι τα κλαψουρίσματα και τις συνομωσιολογίες, ίσως η γλώσσα τους να έμεινε στη μυκηναϊκή περίοδο γι'αυτό δεν την καταλαβαίνεις. Από την άλλη, ψάχνω να βρω την ελληνικότητα σε διάφορες εθνοτικές ομάδες που ζουν στη Γιουνάν και τoυ πληθυσμού της εν γένει, αλλά δεν μπορώ να την διακρινω. Το ίδιο και στη γλωσσα που η επίσημη είναι τα μανδαρίνικα-κινέζικα ενώ υπάρχουν διάφορες μειονοτικες διάλεκτοι που ουδεμία σχέση έχουν με τα ελληνικά

http://www.ethnologue.com/14/show_country.asp?name=China

http://www.china.org.cn/english/features/67788.htm

http://www.yunnanexplorer.com/

Ποια είναι η ελληνικότητα σε πληθυσμιακές ομαδες της επαρχίας όπως:

Yi, Bai, Hani, Zhuang, Dai, Miao, Lisu, Hui, Lahu, Va, Naxi, Yao, Tibetan, Jingpo, Blang, Pumi, Nu, Achang, Jino, Mongolian, Drung, Manchu, Shui, Bouyei ????

Ποια είναι η ελληνικότητα των Κινέζων της επαρχίας που μιλούν μανδαρινικά??

Ορίστε και ετυμολογία του ονόματος της επαρχίας

http://www.asiawind.com/pub/forum/fhakka/mhonarc/msg00311.html

(24) Yunnan Province
Yun means clouds. Nan means south.

This province is situated south of the plateau Gui Yun (see Guizhou
province). The name Yun Nan derived from the second word of the name
of Gui Yun Plateau. Since it is south of the plateau the word south
Nan) is added after Yun.
Yunnan means the land of south of the clouds.

Η "γη νότια από τα σύννεφα" σημαίνει(επειδή έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά στο μετέφρασα). Ελπίζω να μη νόμιζες ότι είχε κάποια σχέση με τους Ιωνες όπως μερικοί χαχόλοι τύπου Λιακό(διότι από εκεί ξεκινάει η σχετική παραφιλολογία με τη Γιουνάν).

Μπορείς λοιπόν να μας διαφωτίσεις από πού προκύπτει η ελληνικότητα της επαρχίας? Αν όχι, απλά παραδεξου ότι είπες χονδροειδή μπαρούφα. Είναι τουλάχιστον αξιοπρεπέστερο...

Οσο για το υπόλοιπο αλυτρωτικό κλαψούρισμα και παραλήρημα, ειλικρινά δύο πράγματα μπορώ να υποθέσω:

1) Είτε είσαι πραγματικά ευφάνταστος και αφελής και φανταζεσαι Ελληνες να φυτρώνουν σε κάθε σημείο του πλανήτη από την αρχαιότητα, αλλά δυστυχώς για σένα εξαφανίζονται απότομα(τους απαγάγουν κοσμοσφαίρες)

2) Είτε έχεις μπει στο φόρουμ απλά για να κάνεις πλάκες και φάρσες, έτσι για να περνάει η ώρα σου με κάποιο τρόπο (προφανώς επειδή έχεις πολύ δουλειά να κάνεις)

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση ομολογουμένως έχεις πετύχει στον ρόλο σου, αυτού του φαρσέρ/γελωτοποιού.

Α, και για τους Ρωμαίους τα'παμε εδώ


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 28/03/2008 03:16:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 09:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Agnostic, κακό πράγμα ο εγωισμός…
Και φαίνεται ότι πιστεύεις πως είναι δικό σου προτέρημα…
Φιλαράκι, οι κάτοικοι της Γιουνάν αυτοπροσδιορίζονται
Έλληνες( επαναλαμβάνω, κακώς που δεν σε ρώτησαν…)
αλλά και οι χοροί τους μοιάζουν με τον αρχαίο πυρρίχιο, υπερβολικά, συν ενδυμασίες, κλπ.
Όσο για την γλώσσα, αν περίμενες με την επιβολή των κινέζων και με χιλιάδες χρόνια εγκατάλειψη από την μητρώα γη, μάλλον πιστεύεις σε θαύματα…
Αλλά, είπαμε, από εγωισμό έχεις αφθονία… Όπως πολλοί άλλοι εδώ.. Ευδοκιμεί ….
Κλαψουρίζεις και ξεροφυσάς όλη την ώρα, δεν είναι ανάγκη να πιστεύεις ότι αυτό κάνουν κι οι άλλοι…
Για τους Ρωμαίους, είπαμε ότι οι Ρωμαίοι ξέρουν καλύτερα από σένα και τους προτιμώ από σένα, αν δε σε πειράζει…
Πάντως το να το παίζεις βάρβαρος και κάφρος δεν δείχνει τίποτα…
Γράψε κανένα σενάριο, καλέ μου, σου πάει το Φωσκολος πολύ…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 19:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Φιλαράκι, οι κάτοικοι της Γιουνάν αυτοπροσδιορίζονται
Έλληνες( επαναλαμβάνω, κακώς που δεν σε ρώτησαν…)

Εμένα μπορεί να μη με ρώτησαν. Εσύ τους έχεις ρωτήσει και το λες αυτό? Σ'εναν αριθμό πάνω από 40.000.000 κάτοικων που έχει η Γιουνάν, τι ποσοστό δηλώνει Ελληνες αξιότιμε δημοσιοκ...εεε δημοσιογράφε ηθελα να πω?

quote:
αλλά και οι χοροί τους μοιάζουν με τον αρχαίο πυρρίχιο, υπερβολικά, συν ενδυμασίες, κλπ.

Α, μάλιστα...υποθέτω έχεις ενημερωθεί πλήρως για τους χορούς που έχουν σε κάθε χωριό, σε κάθε πόλη, σε κάθε κομώπολη και το λες αυτό? Το μόνο που είχα δει ήταν ένας χορός που έβαλε ο Λιάκουρας σε βιντεάκι και έλεγε ότι έμοιαζε με κάποιον ελληνικό. Βέβαια δεν θα τολμησω να ρωτήσω από πού κι ως πού η (τυχαία)ομοιότητα σ'εναν χορό καθορίζει την εθνικότητα και την εθνική συνείδηση του κάθε χορευτή. Ας μην σας βάζω δύσκολα μωρέ....

Το ίδιο ισχύει και για τις ενδυμασίες. Ομοιότητες θα βρεις μεταξύ του τεράστιου πλήθους λαών και φυλών του πλανήτη. Αν εσύ προτιμάς σκόπιμα να απομονώνεις εικόνες και καταστάσεις για να σου βγει το γλυκό, τότε δεν φταίω εγώ που σε λέω αφελή και ευφάνταστο. Είσαι άξιος των επιλογών σου. Αλήθεια, έτσι τσαπατσούλικα και προχειρα λειτουργείς και σαν δημοσιογράφος? Ελπίζω πως όχι γιατί το να ετοιμάζεις και να πλασάρεις ρεπορτάζ-μαϊμού υποθέτω είναι αντίθετο με τη δημοσιογραφική δεοντολογία σωστά?

quote:
Όσο για την γλώσσα, αν περίμενες με την επιβολή των κινέζων και με χιλιάδες χρόνια εγκατάλειψη από την μητρώα γη, μάλλον πιστεύεις σε θαύματα…

Α μάλιστα. Την βρήκαμε τη λύση. Η επιβολή των Κινέζων, ο Μάο κλπ... Μήπως μπορείς να μας πεις πότε υποχρεώθηκαν τα πλήθη Ελληνων της επαρχίας(που θα αποτελούσαν την πλειοψηφεία της επαρχίας ώστε να θεωρείται ελληνική) να "αφελληνιστούν"? Με ποιες αποφάσεις? Πότε και από πού τεκμαίρεται αυτό? Βοηθητικά σου δίνω κι ένα link ιστορίας της Κίνας...

http://www-chaos.umd.edu/history/toc.html

Α, ξέχασα, έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά. Ψάξε τότε στην ελληνική αγορά για ένα βιβλίο ιστορίας της Κίνας και όταν ολοκληρώσεις την έρευνά σου μου λες. Η Ιστορία του Ελληνικού Εθνους γράφει τίποτα για το θέμα μήπως?

quote:
Αλλά, είπαμε, από εγωισμό έχεις αφθονία… Όπως πολλοί άλλοι εδώ.. Ευδοκιμεί ….

Εγωισμό έχει αυτός που δεν παραδέχεται τα λάθη στις απόψεις και διατυπώσεις του, όπως εσύ που δεν απαντάς σε τίποτα από αυτά που σου θέτω ή που νομίζεις ότι απαντάς με φανταστικές κυβερνητικές αποφάσεις αφελληνισμού των υποτιθέμενων Ελλήνων της Γιουνάν. Δεν σε βολεύει να εγκαταλείψεις τις εσφαλμένες θέσεις σου για ελληνικότητα της Γιουνάν και ψάχνεις απεγνωσμένα από δω κι από κει μήπως εντοπίσεις καμια ξώφαλτση ομοιότητα σε κάποιο τοπικό χωρό ή σε κάνα ύφασμα.

Ελπίζω να λογικευτείς(που δεν το βλέπω σύντομα) πριν το 2012, εκτός αν σ'αρέσεις να είσαι αιώνιος πρωταθλητής στο σπορ του γελωτοποιού.

quote:
Γράψε κανένα σενάριο, καλέ μου, σου πάει το Φωσκολος πολύ…

Λέω να αφήσω τη συγγραφή σεναρίων σε δημοσιογράφους της κακιάς ώρας που αρέσκονται στην παραπληροφόρηση και την προβολή κάλπικων πληροφοριών προς εντυπωσιασμό των αδαών. Εχεις κανέναν υπόψη σου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 28/03/2008 20:16:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 20:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Agnostic, βασικά ότι έχεις πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα
το κατάλαβα, από ότι «ηθλεες» να πεις… Τα μεταξωτά εσώρουχα
θέλουν και μεταξωτούς κ..ους φιλαράκι, κατά τον λαό…
Ξέρω ότι οι ομοιότητες είναι …τυχαίες, μεταξύ κατοίκων της Γιουνάν και της Ελλάδας, όπως λένε οι ανθέλληνες για όλα τα ελληνικά επιτεύγματα που κοσμούν την γη, αλλά βλακοπροδότες και δήθεν δημοκράτες σαν εσένα, είναι όντως αξιοπερίεργοι…
Μπορούμε να τους ονομάζουμε οι ηλίθιοι κι οι πανηλίθιοι, αν κι οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται ως ούφο…
Οι χοροί, οι ενδυμασίες, όλα γενικά είναι συμπτώσεις…
Για έναν εγωισμό , ζούμε ρε παιδί μου!!! Θα ήθελες πολύ…..
Oι ευσεβείς σου πόθοι κι ο εγωισμός σου θα μπορούσαν να ικανοποιουνταν αλλά, για να δείξεις πόσον απ’ αυτόν έχεις,
ενώ το θέμα είναι το 2012, επιμένεις σαν κολλημένη βελόνα και γίνεσαι κουραστικός…Έχουμε διαφορετικές απόψεις, μεεπιχειρήματα, αλλά ο εγωισμός που λέγαμε...
Ρε φιλαράκι, η εμπάθεια σου πετάει τα σάλια που έλεγες πριν λίγες μέρες και καταντά αηδιαστικό…Ξεκόλα…

Για γελωτοποιός αφήνω εσένα και την ουρά σου να προσπαθείς
αν και σε βλέπω κι εκεί αποτυχημένο, αλλά φαντάζομαι έχεις συνηθίσει…
Όσο για την δημοσιογραφική μου καριέρα και πορεία
είναι …κινέζικα για σένα, πίστεψε με…
Μην κάνεις αποτυχημένες και εις βάρος σου εκτιμήσεις… Φτύνεις κόντρα στον άνεμο που λέμε…
Τονώνετε τα μάλλα η προσωπικότητα μου με απόψεις του είδους των δικών σου, μου λέει ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 21:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Κλασικός τρεχαγύρευε (το nickname που διάλεξε δεν ήταν τυχαίο μάλλον).

Αφού του απαντάς με στοιχεία για την ίδια τη Γιουνάν, τις εθνοτικές ομάδες και τις γλώσσες που απαντούν στην περιοχή, το ρίχνει στην τρελίτσα και στις αλυτρωτικές δηλώσεις για δήθεν μοχθηρούς ανθέλληνες που καταπολεμούν οτιδήποτε ελληνικό, ακόμα και στην Γιουνάν.

Φάε τώρα "δημοσιογράφε" (που δεν ξερεις ούτε αγγλικά) το ξεμπρόστιασμα με τις παραπάνω πηγές για τις γελοιότητές σου και καλή χώνεψη. Πρόσεχε μην στραβοκαταπιείς μόνο και δεν μπορείς μετά να μας διασκεδάζεις.

Ορμα τώρα μετά το στριπτίζ σου, στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ να απαντήσεις στους "εχθρούς" του χριστιανισμού και άσε τις εθνολογικές και γλωσσολογικές έρευνες για την Κίνα και τη Γιουνάν στους αρμόδιους επιστήμονες που ξέρουν καλύτερα το αντικείμενο από τον "Μπάμπη το Σουγιά από το Παγκράτι"(αλήθεια σου θυμίζει κάτι?) και τους ομοϊδεάτες του που παίρνουν σβάρνα τα ελληνικά φόρουμς για να πουλάνε τρελίτσα και να καταντούν γελωτοποιοί θέλοντας να έχουν άποψη για όλους και για όλα.

Μου θες και ελληνική τη Γιουνάν. Αλήθεια σε τι διαφέρεις εσύ από Σκοπιανούς και Τούρκους που προσπαθούν να οικειοποιηθούν κομμάτια της ελληνικής ιστορίας ή και περιοχές της ελληνικής επικράτειας?
Τα γουρουνάκια την ίδια μούρη έχουν είτε προέρχονται από την Ελλάδα, είτε από τα Σκόπια, είτε από...τη Γιουνάν.

Θες και να αποφανθείς για τη Γιουνάν ευφάνταστε δημοσιογράφε.....καλύτερα τα καταφέρνεις σε μια ανάλυση πάνω στα ευαγγέλια...μέχρι εκεί φτάνεις...

Αντε γεια!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φιλαράκι ξέρω μέχρι που φτάνω εσύ δεν ξέρεις
και υπερβάλεις εαυτόν..
Μην πίνεις πολύ, σε χαλάει…
Ξερνάς μετά και δεν είναι τόσο ευγενικό για όσους
σε ανέχονται…
Δεν περίμενα λογική συμπεριφορά, μ’ αρέσει να σε βλέπω να απελευθερώνεσαι…
Δείξε μου το ζώο που κρύβεις μέσα σου…
Πολιτισμένος μην το παίζεις μόνο γιατί δεν σου πάει…
Το ....χαλάς…
Όσο για μένα, επαναλαμβάνω, το να με βρίζουν άτομα
σαν εσένα που δεν με ξέρουν καν, ακούγεται σαν επιβράβευση…
Και το χαίρομαι… make my day…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 01:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Δεν ξέρω αν οι κάτοικοι της Γιουνάν είναι έλληνες ή αν γνωρίζουν ελληνικά, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι εγώ που είμαι έλληνας και γνωρίζω ελληνικά, κάθομαι και διαβάζω άσκοπες κόντρες που δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα .

Ελατέ ρε φιλαράκια Agnostic και Trexagireve αφήστε την Γιουνάν και ελάτε στην …Ελλάν …

Λυπηθείτε με, μην με αναγκάσετε να πέσω στα σκληρά….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 14:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Elo, έχεις δίκιο, επανακάμτω ασθμένως...
Το έτος 2012,λοιπόν, σίγουρα με την υπάρχουσα κατάσταση,
τα νέα δεδομένα με τος αμερικάνους λαι το γίγνεσθαι στα Βαλκάνια, αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο, μάλλον πάμε για εντάσεις...
Πολέμους ή κάτι άλλο, λειώνουν κι οι παγοι...Σίγουρα το 2012, δείχνει πιο άγνωστο απο ότι μέχρι τώρα έδειχνε η πορεία του ανθρώπου...
Αυτό που δεν μπορώ να μην δω, όμως, γι' αυτό το έτος είναι ότι μοιάζει πολύ άγνωστο...Διαφορετικό απ' ότι ξέρουμε μέχρι τώρα. ακόμα και το 2000 ήταν πιο γνωστό, πιο προβλέψιμο, αυτό (το 2012)μοιάζει περίεργο, τουλάχιστον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 19:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
quote:
Από πότε οι φανταστικοί διάλογοι έγιναν πραγματικότητα? Ρε μάγκες....ώρες ώρες απορώ με τη "λογική" σας...

Από που προκύπτει ότι ο διάλογος στον Τιμαιο είναι φανταστικός;
To παραδέχεται ο ίδιος ο συγγραφέας;
To λέει κάποιος άλλος σύγχρονος του αρχ.συγγραφέας
Το λες εσύ ή κάποιοι άλλοι σήμερα;

Θέλω να δω τη δική σου "λογική"¨και αν στέκει ο δικός σου "ισχυρισμός".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 19:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Root μην τη ψάχνεις… Εδώ μιλάμε για ανθρώπους ( κάποιους φυσικά συγκεκριμένους…) που κατασκευάζουν τον κόσμο από την αρχή και μας λένε τι συμβαίνει λες κι εμείς είμαστε απο άλλο πλανήτη και δεν ξέρουμε…
Το θέμα όμως είναι το 2012 και αυτοί που γράφουνε αυτά το κάνουνε γιατί ακριβώς αρνούνται ότι το έτοςαυτό είναι ένα έτος αλλαγής …
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 19:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Root μην τη ψάχνεις… Εδώ μιλάμε για ανθρώπους ( κάποιους φυσικά συγκεκριμένους…) που κατασκευάζουν τον κόσμο από την αρχή και μας λένε τι συμβαίνει λες κι εμείς είμαστε απο άλλο πλανήτη και δεν ξέρουμε…
Το θέμα όμως είναι το 2012 και αυτοί που γράφουνε αυτά το κάνουνε γιατί ακριβώς αρνούνται ότι το έτοςαυτό είναι ένα έτος αλλαγής …
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 20:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
θα ήθελα να μου απαντήσει καλύτερα ο Agnostic καθώς αυτός έκανε τον ισχυρισμό και απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον ιστορικά δεν τεκμέρεται από κάπου ότι ο διάλογος είναι φανταστικός.

Για να ξεκαθαρίσω, δεν εξετάζω αν τα όσα αναφέρονται στο διάλογο ήταν υπαρκτά κάποτε ή όχι, αλλά στο αν ο διάλογος έγινε ή όχι.

O Πλάτωνας πουθενά δεν γράφει ότι πρόκειται περί φανταστικού διαλόγου.

Επίσης πως γίνεται να είναι "φανταστικός" ένας διάλογος τον οποίο επιβεβαιώνει ως πραγματικό ένας άλλος αρχ.ιστορικός (Πλούταρχος) ; ανεφερόμενος στο βίο του Σόλωνα κατονομάζει ακόμα και τον Αιγύπτιο ιερέα με τον οποίο πραγματοποιήθηκε ο διάλογος.. (Σονχις)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 21:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
Για του λόγου το αληθές παραθέτω και το αρχαίο κείμενο του ιστορικού Πλούταρχου αναφερόμενου στη βιογραφία του νομοθέτη Σόλωνα:

"πρῶτον μὲν οὖν εἰς Αἴγυπτον ἀφίκετο καὶ διέτριψεν, ὡς αὐτός φησι,

Νείλου ἐπὶ προχοῇσι Κανωβίδος ἐγγύθεν ἀκτῆς.

χρόνον δέ τινα καὶ τοῖς περὶ Ψένωφιν τὸν Ἡλιουπολίτην καὶ Σῶγχιν τὸν Σαΐτην, λογιωτάτοις οὖσι τῶν ἱερέων, συνεφιλοσόφησε· παρ' ὧν καὶ τὸν Ἀτλαντικὸν ἀκούσας λόγον, ὡς Πλάτων φησίν, ἐπεχείρησε διὰ ποιήματος ἐξενεγκεῖν εἰς τοὺς Ἕλληνας."

απόδοση:
"Tο πρώτο του ταξίδι(του Σόλωνα) ήταν στην Αίγυπτο, και έζησε εκεί, όπως λέει ο ίδιος -κοντά στο χείλος του Νείλου, στην ακτή της Κανωβίδος, και ξόδεψε κάποιο χρόνο συμφιλοσοφώντας με τον Ψένωφις της Ηλιούπολης και τον Σονχις τον Σαϊτη, τον πιο πολυμαθή απ'όλους τους ιερεις, απ'τον οποίο, καθώς λέγει ο Πλάτωνας, έλαβε την γνώση της ιστορίας της Ατλαντίδος, την οποία ενσωμάτωσε σε ένα ποίημα και επιχείρησε να γίνει γνώση των Ελλήνων."

Αυτά ως προς την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας των ελλήνων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 00:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και επιμένω φίλε Root, πιστεύεις ότι έχεις να κάνεις
με άτομα που έχουν γνώμονα την αναζήτηση της αλήθειας;
Κάνεις λάθος...
Για έναν εγωισμό μιλάμε και τίποτε άλλο...
ΌΛοι οι νοήμονες άνθρωποι ξέρουνε αυτό που διατείνεσαι..
Αλλά για ένα εγωισμό ζούμε...Που πας;
Υπάρχει διάλογος Σόλων με Αιγυπτίους ανώτερος απο την δημοκρατικότητα των σύγχρονων προδοτών του ελληνικού έθνους;
΄Οχι φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 07:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Φίλε r00t

Κατ'αρχήν ο Πλάτωνας μέσω των διαλόγων του προσπαθεί να παρουσιάσει τις φιλοσοφικές του αντιλήψεις καθώς και τις απόψεις του για κοσμογονικά θέματα, για ιδανική πολιτεία, για την καταγωγή και τη φύση των λέξεων, να δώσει ηθικά διδάγματα και μηνύματα κτλ...
Αυτό εξυπηρετούν οι διάλογοι προσώπων στα έργα του και δεν σημαίνει ότι ήταν πραγματικοί μεταξύ προσώπων που κάποτε έζησαν(τουλάχιστον όχι όλοι). Δηλαδή τι περιμένεις να σου λέει ο Πλάτωνας? Να κάνει μια εισαγωγη που θα λέει ότι όλοι οι διάλογοι που ακολουθούν είναι φανταστικοί για να εκθέσω τις φιλοσοφικές απόψεις και τους στοχασμους μου?

Τώρα στον Τίμαιο του Πλάτωνα, ο Κριτίας παίρνει το λόγο μετά τον Σωκράτη και αναφέρει τα γεγονότα περί Ατλαντίδας όπως τα άκουσε από...τον παππού του, ο οποίος με τη σειρά του υποτίθεται ότι τα άκουσε από τον Σόλωνα (άντε βγάλε άκρη δηλαδή με χαλασμένα τηλέφωνα).

Για να διαπιστώσουμε αν ήταν πραγματικός ο συγκεκριμένος διάλογος με το συγκεκριμένο αντικείμενο, θα πρέπει να τον εντοπίσουμε τόσο σε γραπτές μαρτυρίες του ίδιου του Σόλωνα, όσο και του Αιγύπτιου ιερέα ο οποίος πρέπει να δεχτούμε ότι ήταν ο Σονχις, αφού έτσι μας λέει ο Πλούταρχος (σε ποιες πηγές στηρίζεται αλήθεια για τον Σόνσχις ο Πλούταρχος?).

Σχετικά με το απόσπασμά του Πλουτάρχου που αναφέρεις

quote:
"Tο πρώτο του ταξίδι(του Σόλωνα) ήταν στην Αίγυπτο, και έζησε εκεί, όπως λέει ο ίδιος -κοντά στο χείλος του Νείλου, στην ακτή της Κανωβίδος, και ξόδεψε κάποιο χρόνο συμφιλοσοφώντας με τον Ψένωφις της Ηλιούπολης και τον Σονχις τον Σαϊτη, τον πιο πολυμαθή απ'όλους τους ιερεις, απ'τον οποίο,καθώς λέγει ο Πλάτωνας, έλαβε την γνώση της ιστορίας της Ατλαντίδος, την οποία ενσωμάτωσε σε ένα ποίημα και επιχείρησε να γίνει γνώση των Ελλήνων."

Μα φυσικά ο Πλούταρχος, που είναι 3 περίπου αιώνες μεταγενέστερος του Πλάτωνα(ο οποίος είναι 2 περίπου αιώνες μεταγενέστερος του Σόλωνα), αναμασά παλιότερη πληροφορία του Πλάτωνα για την Ατλαντίδα, όπως υποτίθεται εξιστόρησε στον Κριτία ο....παππούς του, ο οποίος παππούς του Κριτία υποτίθεται ότι....άκουσε από τον Σόλωνα! Το χαλασμέν τηλέφωνο που λεγαμε. Δεν έχουμε περαν του ονόματος του Αιγύπτιου ιερέα, κάτι πολύ καινούριο εδώ.

Και επανέρχομαι στο σημαντικό ερώτημα...

Υπάρχουν αναφορές από έργα του ίδιου του Σόλωνα και από έργα του ίδιου του Σόνχις, που επιβεβαιώνουν ότι έλαβε χώρα μεταξύ τους ο συγκεκριμένος διάλογος με θέμα την Ατλαντίδα? Απ'οσο ξέρω όχι.

Δεν αμφισβητώ δηλαδή ότι ο Σόλων στο ταξίδι του στην Αίγυπτο θα συνομίλησε με ντόπιους, με ιερείς, με πολιτικούς κτλ, αλλά τον συγκεκριμένο διάλογο έτσι όπως παρουσιάζεται στον Πλάτωνα. Και επιμένω για γραπτές αναφορές του ίδιου του Αιγύπτιου ιερέα, του δεύτερου εμπλεκόμενου δηλαδή περαν του Σόλωνα, αφού -εντελώς υποθετικά μιλώντας- ο Σόλων θα μπορούσε να μεταδόσει παραφουσκωμένες πληροφορίες στους Αθηναίους για το ένδοξο παρελθόν τους (περί θρίαμβου των προγόνων τους επί των Ατλάντων)που δήθεν του εκμυστηρεύτηκαν οι Αιγύπτιοι, για να κερδίσει συμπάθειες και αίγλη στα πλαίσια λαϊκισμού με χαρμόσυνες ειδήσεις.

Η φράση μου "απορώ με τη λογική σας", αφορά γενικότερα στην μετατροπή φιλολογικών και μυθολογικών αναφορών των αρχαίων σε ακλόνητες αλήθειες από διάφορους τύπους που κυκλοφορούν στα ελληνικά φόρα με σκοπό να αποφανθούν για παλαιότητες πολιτισμών, βγάζοντας πάντα (μα τι σύμπτωση ρε παιδί μου) τον ελληνικό πολιτισμό παλιότερο από τον Αιγυπτιακό και τον Σουμεριακό στην πιο συγκρατημένη εκδοχή, και παλιότερο κι από την ίδια την ηλικία του ανθρώπινου είδους στην πιο ακραία! Αλλος πιπιλάει την Ατλαντίδα, άλλος τους τρεις κατακλυσμούς, άλλος την καταγωγή των Περσών από τον Περσέα και η λογική βγάζει πιστόλι και αυτοκτονεί!

Τι να μας πουν οι αρχαιολογοι, οι γλωσσολόγοι, οι βιολογοι, οι εθνολογοι. Εμεις έχουμε την Ατλαντίδα, τους τρεις κατακλυσμούς, τους Αραουκάνους που μιλούν δωρική διάλεκτο και τους Αϊνού που χορεύουν καλαματιανό,το αρχαίο Ελληνικό θέατρο που έχτισε ο Ηρακλής στη Βιρτζίνια καθώς έφερνε πατάτες(τα χρυσά μήλα των εσπερίδων) από τους Ινκας αλλά για το οποίο η τοπική διοίκηση δεν γνωρίζει απολύτως τίποτα, το ελληνικό αλφάβητο που κρύβει μυστικιστικες προσευχές και την ελληνική γλώσσα που ως μητέρα όλων των γλωσσών με 70.000.000 λέξεις προϋπήρχε του Homo Sapiens, τα ανύπαρκτα μινωικά πιθάρια στις Μπαχάμες και τις ελληνικές τριήρεις βυθισμένες στον πάτο του Αμαζονίου παρέα με τα φαντάσματα των Ελλήνων ναυαγών. Δεν μας πιάνει τίποτα μιλάμε, και σουλατσάρουμε ακράτητοι στα ελληνικά φόρα (και όχι σε κάποιο διεθνές επιστημονικό συνέδριο με τα ευρήματά μας γιατί εκεί δεν μας παίρνει)για να διαδίδουμε τις μοναδικές αλήθειες που βρίσκονται "κωδικοποιημένες"(sic) στην ελληνική μυθολογία και που αποκρύπτουν τάχα μου οι νεοταξίτες πολιτικοί και οι ανθέλληνες επιστήμονες που από το πρωί που ξυπνούν και σκουπίζουν τις τσίμπλες τους, ασχολούνται όλη μα όλη τη μέρα με το πώς θα υποβαθμίσουν τον ρόλο του ελληνικού πολιτισμού, αφού ως γνωστόν δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν!

Αυτές τις τσαπατσούλικες τακτικές στηλιτεύω φίλε μου r00t
Τις οποίες παπαγαλίζει συχνά η κάθε σάρα, μάρα και το κακό συναπάντημα στο μαγικό κόσμο του διαδικτύου!

Βάζω εδώ μια τελεία και αναμένω τις απόψεις σου επί του θέματος.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 31/03/2008 07:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 13:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
Agnostic, γράφεις αν θα περίμενα από τον Πλάτωνα να παραδεχτεί ότι ο διάλογος Σόλωνα-Σόνχις είναι φανταστικός; Και σου απαντάω ότι ΝΑΙ θα το περίμενα από έναν άνθρωπο του ύψους του Πλάτωνα να έχει την εντιμότητα να παραδεχτεί αν ο διάλογος είναι πραγματικός ή κατασκευάσμενος. Δηλαδή εσύ τι μας λές; Ότι ο Πλάτωνας και Σόλωνας ήταν ψεύτες και απατεώνες και κατασκεύαζαν φανταστικούς διαλόγους και ιστορίες περί χαμένων πολιτισμών των ελλήνων;;
Αντιλαμβάνεσαι τι ισχυρίζεσαι;
Η υπόληψη αυτών των ανθρώπων και η θέση που είχαν που είχαν καταλάβει στην Αθηναική κοινωνία ήταν τόσο υψηλή που κάτι τέτοιο θα φάνταζε αδιανόητο. Αν ήταν φανταστικός ο διάλογος και δεν βασίζοντας σε πραγματικά ιστορικά στοιχεία ή παραδόσεις (όπως ας πούμε το ποίημα του Σολωνα) οι πολιτικοί τους αντίπαλοι θα τους ξεμπρόστιαζαν και θα τους εξεφτέλιζαν. Θα υπήρχαν και οι σχετικές αρχαίες αναφορές οι οποίες τώρα δεν υπάρχουν.
Αυτοί οι άνθρωποι Agnostic, ήταν έντιμοι και υψηλού νοητικού επιπέδου, η φήμη τους έμεινε στην ιστορία μέχρι σήμερα, τιμούνται δε από το ξένο ακαδημαικό κατεστημένο και οι προτομές τους υπάρχουν στα κυβερνητικά δικαστικά κτήρια των υπερδυνάμεων του δυτικού κόσμου.
Δεν μπορείς εσύ αυτούς τους ένδοξους προγόνους μας να τους αποκαλείς απατεώνες τόσο εύκολα αγαπητέ αλλά πλανεμένε Agnostic.
Τον διάλογο του Σόλωνα με τον Αιγύπτιο ιερέα τον επιβεβαιώνει ως αληθή ο ιστορικός Πλούταρχος στην βιογραφία του Σόλωνα αναφέροντας όπως και έδειξα αναλυτικά τοπωνύμια και τα πρόσωπα που συνάντησε ο Σόλωνας στο ταξίδι του στην Αίγυπτο. Ήταν κοινό τότε για σημαίνοντα πρόσωπα της Αθηναικής κοινωνίας και φιλοσόφους να επισκέπτονται την Αίγυπτο για να αποκομίσουν εμπειρίες επιστημονική και φιλοσοφική γνώση την οποία μετέφεραν στους Έλληνες μέσω χρησμών-ποιημάτων-προφορικής ή γραπτής παράδοσης, συχνά κωδικοποιημένης σε μύθους όπως επιβεβαιώνει ο Σόνχις περί μύθου Φαέθοντα.
Προφανώς διατηρούνταν αρχεία στα ιερατεία της Αιγύπτου και οι Σαιτιοι ιερείς κρατούσαν αυτά τα αρχεία ως κόρη οφθαλμού. Ο Σόνχις αναφέρεται ως πολυμαθής και σοφός ανάμεσα στους ιερείς της Αιγύπτου.
Ο Πλούταρχος εκτός από βιογράφος-ιστορικός ήταν και αρχιερέας στο Μαντείο των Δελφών και προφανώς μεταξύ τους τα ιερατεία Αιγύπτου-Ελλάδος είχαν επικοινωνία και γνώση αλλά και διατήρηση αρχείων ονομάτων ιερέων κλπ. Από εκεί αποκόμισε τις σχολαστικές πληροφορίες που μας μεταφέρει ο Πλούταρχος.

Το ότι σήμερα δεν γνωρίζουμε περισσότερα για την Ατλαντίδα οφείλεται και στο γεγονός της καταστροφής των βιβλιοθηκών Αλεξάνδριας και Σεραπίου από τα γνωστά κέντρα του σκοταδισμού. Μεγάλοι κατακλυσμοί στην περιοχή έγιναν από το 1500π.Χ έως τουλάχιστον το 5000π.Χ. Καταγράφονται σε όλα τα αρχαία κείμενα, όχι μόνο των ελλήνων. Καταγεγραμμένος επιστημονικά και η έκρηξη του ηφαιστείου της Θήρας που κατά τα φαινόμενα κατέστρεψε τον Μινωικό πολιτισμό.

Γράφεις και κάποιες άλλες ανακρίβειες τις οποίες ομως δεν θα σχολιάσω σε αυτό το μήνυμα.

Θα αρκεστώ να αναφέρω ότι αυτό που κάνεις δεν διαφέρει από αυτό που κατηγορείς, δηλαδή την υπερβολή, καταφεύγοντας στο αντίθετο άκρο του ανθελληνισμού και της ανέντιμης προσπάθειας να μετατρέψεις την ιστορία μας σε μύθο, ελληνικούς πολιτισμούς σε αλλόφυλους ή άγνωστους πολιτισμούς και ιστορικά πρόσωπα σε ανύπαρκτα μυθολογικά πρόσωπα.

Ο Αιγύπτιος ιερέας κατέκρινε τον Σόλωνα για την μικρή φυλετική μνήμη των ελλήνων.
Με απογοήτευση διαπιστώνω ότι αυτή η αρνητική παράδοση συνεχίζεται και στις μέρες μας από αρκετούς ...έλληνες ._Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 23:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Agnostic ποιος εισαι εσυ που αμφισβητεις εναν Πλατωνα,εναν Σολωνα?Ενας αγνωστος εισαι.
Απο τους συνομιλητες εδω μπορεις να αμφισβητεις οποιονδηποτε μα τον Πλατωνα,Σολωνα και λοιπους οχι απλα δεν εχεις το δικαιωμα να τους αμφισβητεις μα ουτε στα ονειρα σου.Για να συμαζευτουμε παρακαλω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 01:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.


ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΝΕΚΕΙΨΑΝ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ...

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2012 ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΛΛΗΝΩΝ.
ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΩΝ.
ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ Κ.Τ.Λ.

ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΑΥΡΙΑΝΗ ΤΟΥ 2012.

ΑΣ ΞΕΔΙΑΛΥΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΟΛΑ ΣΗΜΕΙΑ...

1ο.

ΑΝ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΕΓΡΑΨΕ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ Η ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ (ΑΜΕΡΙΚΗ) ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ.

2ο.

ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ Η ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΠΟΥ ΚΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙ ΩΚΕΑΝΟ (ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ).

ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΛΟΓΩ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΩΚΕΑΝΟΥΣ, ΤΟΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ???

3ο.

ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙΚΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΤΟΠΟΝΥΜΙΑ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ, ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ Κ.Τ.Λ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΔΩ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ "ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ" ΚΑΙ "ΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ"

4ο.

Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΛΑΒΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ??

ΠΡΙΝ ΤΟ 2000 Π.Χ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΟΚΑΤΟΙΚΟΥΤΑΝ.

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΙΚΗΣΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΝΟΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΤΩΡΙΝΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΗΠΕΙΡΟΥ. ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΝΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.
ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Ή ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΤΕ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΘΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΤΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟΝ ΒΟΡΡΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΛΛΥΡΙΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΝΔΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΒΟΥΝΑ ΣΤΗΝ Ν/Δ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΑΤΟΣ.
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΝΟΤΙΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΝΟΜΕΣ ΑΡΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ Ή ΕΘΝΟΣ.

Η ΠΡΩΤΗ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΚΩΝ ΣΤΕΡΙΑΝΩΝ ΦΥΛΩΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ Η Π-Ρ-Ω-Τ-Η ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΩΝ ΔΩΡΙΕΩΝ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΑΣ Π.Χ.

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΗΤΑΝ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΑΝ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.

ΠΙΟ ΔΙΑΣΗΜΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΒΕΒΑΙΑ Η ΤΡΟΙΑ.

ΟΙ ΔΩΡΙΕΙΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΘΝΟΣ.

Η ΔΕ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΣΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΜΥΚΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΥΚΗΝ ΑΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΕΔΑΣ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΝΗΣΙΩΤΙΚΟΣ ΜΙΝΩΙΚΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 700 ΧΡΟΝΙΑ.

Η ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΟΥ ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΙΝΩΙΚΟΥ.
ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΙ ΔΩΡΙΕΙΣ ΥΠΕΤΑΞΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΚΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΝΤΟΔΥΜΙΑΣ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.

ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΚΜΗΣ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1800-1600 Π.Χ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ ΤΟΥ ΘΗΣΕΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 7+7 ΝΕΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΑΝ ΦΟΡΟ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΕΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ.

ΑΡΑ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΝΕΤΑΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΙΕΡΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΛΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟΥΣ ΜΥΚΗΝΑΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΝΔΟΧΩΡΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.
ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΤΟΛΟΥ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.
ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΤΕΙΧΗ ΤΗΣ ΠΕΣΑΝΕ ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΕ ΠΕΡΙ ΤΟ 1400 Π.Χ.
ΕΠΙΔΡΟΜΕΣ ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1600 Π.Χ. ΟΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΟΛΕΩΝ.
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ Ο ΣΤΟΛΟΣ ΤΟΥ ΜΙΝΩΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΝΟΤΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΑ ΜΑΤΑΛΑ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΕΛΕΓΧΑΝ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΜΩΣ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΤΟΥ 1600 Ο ΣΤΟΛΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΜΟΝΙΜΑ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΟΠΟΥ ΓΙΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΕΚΡΟΥΕ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΥΚΗΝΑΙΟΥΣ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΤΟ 1400 ΤΑ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΛΟΙΑ ΒΥΘΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΡΟΙΚΟ ΚΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΕΠΙΤΕΘΗΣΑΝ ΟΙ ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΑ (ΚΝΩΣΣΟΣ/ΜΑΛΙΑ/ΖΑΚΡΟΣ) ΚΑΙΓΟΝΤΑΣ ΤΑ. ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΦΑΙΣΤΟ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑΝ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΣΤΡΤΗΓΙΚΟΥ ΤΗΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΣΤΟΝ ΝΟΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.

ΕΚΑΝΑΝ ΔΕ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΔΩΝΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟ.

Ο ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΩΝ ΝΟΤΙΟΣ ΣΤΟΛΟΣ ΓΛΥΤΩΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΙΕΣ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΙΟΔΟ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ Η ΚΑΡΧΗΔΟΝΑ, Η ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ, ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΙΒΗΡΙΚΗΣ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ (ΙΣΠΑΝΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ), ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ Η ΤΥΡΟΣ (ΣΥΡΙΑ/ΛΙΒΑΝΟΣ) ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΙΚΙΑ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ Η ΤΡΟΙΑ, ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝ.


ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΤΑ 1400-1300 Π.Χ. ΟΙ ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΚΟΜΑ ΕΝΩΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΟΙΑ ΑΠΟΙΚΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΤΟΥ ΒΟΣΠΟΡΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕ ΤΗΝ ΔΙΟΔΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.

ΣΕ ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΝ ΑΙΓΑΙΩ ΠΡΟΠΥΡΓΙΟ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΟΛΟΓΗΣΑΝ.

100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΣΤΑ 1200-1100 Π.Χ. ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΜΥΚΗΝΕΣ ΤΩΝ ΤΡΩΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΥΚΗΝΑΙΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΡΠΑΓΗΣ ΤΗΣ ΩΡΑΙΑΣ ΕΛΕΝΗΣ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΗΝ ΑΡΠΑΞΑΝ Ή ΑΝ ΠΗΓΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Ή ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟΥ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.
ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΑΦΡΟΡΜΗ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑΝ ΟΙ ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟ.

ΚΑΙ ΙΔΟΥ Ο ΤΡΩΙΚΟΣ.

ΟΛΗ Η ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΝ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ ΑΛΛΑ ΜΥΚΗΝΑΙΚΗΣ ΠΙΑ ΚΡΗΤΗΣ ΕΚΣΤΡΑΤΕΥΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΑΠΟΡΘΗΤΟ ΦΡΟΥΡΙΟ ΤΗΣ ΤΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΚΤΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΜΑΥΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.


ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΟ 1150 Π.Χ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΥΠΟ ΜΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΜΙΓΝΥΟΝΤΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΙΑ ΕΘΝΟΣ.

ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ Ο ΣΥΝΔΕΤΙΚΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΘΝΟΥΣ???

ΟΙ ΑΦΕΝΤΕΣ ΔΩΡΙΕΙΣ.

ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΩΡΙΕΙΣ???

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟΙ ΑΛΛΑ ΒΟΡΕΙΟΙ.
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣΩΜΟΙ.

ΗΤΑΝ ΨΗΛΟΙ ΚΑΙ ΞΑΝΘΟΙ, ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

ΒΟΡΕΙΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΗΛΑΔΗ Ή ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΗΤΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΦΥΛΗ.


ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΕΙΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΩΡΙΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΣΦΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ....

ΑΠΟ ΤΟ 1100 Π.Χ. ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΑΙΜΟΜΙΞΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΛΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΟΞΑΝΘΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΜΑΛΕΑ ΔΥΝΑΤΗ ΚΟΡΜΟΣΤΑΣΙΑ.
ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ....


ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΜΩΣ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΚΑΘΑΡΟΙ".

ΟΙ ΚΑΡΧΗΔΟΝΙΟΙ, ΟΙ ΤΥΡΙΟΙ ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΛΛΥΡΙΟΙ.

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΥΧΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΜΕ ΑΛΛΑ 500 ΜΕ 600 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1100 Π.Χ. - 600 Π.Χ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ ΣΑΝ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΙΝΚΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

ΑΠΟ ΤΟ 600 Π.Χ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΑΙΩΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΑΣ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΩΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΑΙΩΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ.


ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΕΣ ΑΛΛΩΝ ΕΘΝΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΕΙ ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ. ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ.


Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΓΕΙΤΟΝΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 2012 ΟΣΟ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΟΛΕΜΟ.

ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ 2012 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΟΛΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ.

ΠΡΙΝ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΝΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ.

ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ??

ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ 70.000.000 (70 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ) ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝ ΤΕΤΑΡΤΟ (1/4) ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΔΟΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 1/4 ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΕΝΙΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΥΚΑΣΙΟΙ, ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΟ 1/4 ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ ΕΚΔΙΩΓΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΧΩΡΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΑ) ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 1/4 ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΑ 25.000.000 ΛΑΟ.

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ????

ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΚΑΗΚΑΤΕ....


ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 500 ΧΡΟΝΙΑ, ΣΕΛΤΖΟΥΚΟΙ ΠΡΙΝ 800, ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΜΑΛ ΑΤΑΤΟΥΡΚ.

ΑΥΤΟΙ ΛΟΠΟΝ ΟΙ ΝΕΟΤΟΥΡΚΟΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ??

ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΟΘΩΜΑΝΟΥΣ/ΣΕΛΤΖΟΥΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ?

ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ????


ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΘΑ ΣΥΝΤΑΡΑΧΘΕΙΤΕ.


ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 555 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ 1453 Μ.Χ. Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΟΘΩΝΑΜΝΩΝ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΑΙ ΗΑΥΤΟΚΡΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕ ΑΦΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΝ ΣΕ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.

ΟΙ ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΝΕ...

ΕΞΑΛΟΥ ΗΤΑΝ ΑΦΕΝΤΕΣ ΜΙΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΑΝ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΑΠ'ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.

ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣΑΝ ΟΜΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΔΡΟΜΗΣ Ή ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ?


ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ...


ΕΥΦΗΡΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΤΑΚΤΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ.

ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΕΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΚΑΘΕ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΙΟΤΑΝ ΕΜΕΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΟΧΤΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ/ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΕΛΑΜΒΑΝΕ Η ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 23 ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ.


ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΥΦΗΡΑΝ ΟΙ ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ.

ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΑ 12 ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΥ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΦΗΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΦΑΡΑ, Η ΓΕΝΙΑ ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΕΞΗ ΦΑΡΑ.

ΒΑΣΙΚΗ ΟΜΩΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ....

ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΗΛΑΔΗ.

ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΥΠΗΚΟΩΝ ΑΣΧΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ.

ΤΟΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΛΑΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ, Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ, ΟΙ ΒΟΣΝΙΟΙ/ΚΡΟΑΤΕΣ, ΟΙ ΣΥΡΙΟΙ, ΟΙ ΛΙΒΑΝΕΖΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΤΩΝ ΚΟΥΡΔΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟΥ ΙΡΑΚ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ).

ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΔΙΝΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΤΟ ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΠΙΠΟΝΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΤΟΥΣ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΥΣ.

ΗΤΑΝ ΔΕ ΤΕΤΟΙΑ Η ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΔΕΧΟΤΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΑΝ ΑΝ ΔΙΑΤΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΤΙ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΜΟΙΑΣΜΑΤΑ.

******************************************************************
ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.
ΛΙΒΕΡΙΑ,ΝΙΓΗΡΙΑ,ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ, ΑΙΘΙΟΠΙΑ, ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ, ΣΕΝΕΓΑΛΗ, ΓΟΥΙΝΕΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ.
ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ.
******************************************************************

ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ (ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ 1507 ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ).

ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1839.


ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΩ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.

ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΙ ΥΠΑΓΟΤΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟΝ ΣΟΥΛΤΑΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΤΕΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΠΙΡΟΗ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΤΑΝ ΟΠΟΙΑ ΟΘΩΜΑΝΗ ΚΟΠΕΛΑ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΘΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΤΑΝ ΤΑΞΗ ΕΥΓΕΝΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ.


ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.


ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙΝΑ (ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΑΙΒΕΝΕ ΑΥΤΟ) ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΟΥΧΙΩΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 6 ΜΕ 7 ΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΑΝ 3 ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟ ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΝΩ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΙ.

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ 1 ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΑΝ 2 ΕΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΙ.

ΤΟ 1 ΕΛ.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟ ΠΑΝΤΡΕΥΟΤΑΝ 1 ΚΟΡΙΤΣΙ (ΛΟΓΩ ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 2 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΑΝΤΡΕΥΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ.
ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ (ΕΞΟΥ ΚΑΙ Η ΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΕΣ "ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΝΑΝ ΚΑΛΑ").

ΤΑ 2 ΟΜΩΣ ΕΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΤΑΝ ΟΠΟΙΑ ΟΘΩΜΑΝΗ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΣΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΖΗΓΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΠΑΙΔΙΑ.

ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΙ ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΛΗΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΓΕΝΙΤΣΑΡΩΝ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ.


ΣΤΑ ΤΡΙΑΚΟΣΙΑ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΡΚΕΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ ΔΕΝ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΕΜΕΙΝΕ ΟΘΩΜΑΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ.


ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ 1_ΕΛΛΗΝΑΣ=2_ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟΙ_ΤΟΥΡΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΑΝ ΔΥΟ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ, ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΠΡΟΦΥΓΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ 4,5 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ (4.700.000) ΛΑΟΣ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ 9 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ (9.400.000) ΤΟΥΡΚΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΕΥΟΥΝ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ.

ΘΕΛΕΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΤΟΥ ΑΤΑΤΟΥΡΚ????

40 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ (39.700.000)


ΤΟ ΕΝ ΤΕΤΑΡΤΟ 1/4 ΚΟΥΡΔΟΙ

ΑΡΑ 40/4=10,0 --> 10.000.000


ΕΝ ΤΕΤΑΡΤΟ 1/4 ΚΑΥΚΑΣΙΟΙ

ΑΡΑ 10.000.000


ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΠΕΜΠΤΟ 1/5 ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΠΟΥ ΓΛΙΤΩΣΑΝ, ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΑ 5.000.000 (ΙΣΩΣ ΚΑΙ 5,5 ΕΚ).

ΑΡΑ ΣΥΝΟΛΟ

_________10 ΕΚ ΚΟΥΡΔΟΙ
________+10 ΕΚ ΚΑΥΚΑΣΙΟΙ
_________+5 ΕΚ ΕΛΛΗΝΕΣ
__________________________
ΣΥΝΟΛΟ__=25 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΛΑΟΣ ΑΛΛΩΝ ΕΘΝΟΤΗΤΩΝ


ΤΙ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ?

____40.000.000
___-25.000.000
_____________________
___=15.000.000 ΤΟΥΡΚΟΙ

ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΟ 1920


ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ

ΤΑ 9.700.000 ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΤΟΥΣ

ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ 5.000.000 ΠΙΘΑΝΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ

ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 5 ΕΚ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΤΕΙ.

ΑΡΑ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΖΗΤΗΜΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΥΡΚΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ.


ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ.

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΙΑ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΩΝ ΚΕΜΑΛΙΣΤΩΝ ΝΕΟΤΟΥΡΚΩΝ ΤΙΣ ΥΣΤΑΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΝ ΤΡΙΤΟ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΤΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΡΥΒΕΙ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΤΟ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΑ ΕΠΕΛΗΘΕΥΤΟΥΝ.


ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΔΩ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΩΓΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΛΑΟΣ.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

ΑΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΜΑΣ ΠΡΙΝ ΜΑΣ ΑΠΣΧΟΛΕΙ Η ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΔΟΜΕΝ.....
..........
.......
....
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 10:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Φίλε GRIGORIANOS έδωσα τις απαντήσεις μου σε δύο ερωτήματά σου σχετικά με την Αμερική και την Ατλαντίδα στο θέμα της ανακάλυψης της Αμερικής.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9301&whichpage=4&ARCHIVE=

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 10:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Γρηγοριανέ έχεις ξεφύγει κάπως στα στοιχεία
που παραθέτεις…Οι Έλληνες με τους Γερμανούς απέχουν
κάποιες χιλιάδες χρόνια, οπότε άστο καλύτερα για
κοινή καταγωγή…
΄Οσον αφορά στο σωματότυπο των Δωριέων κι εδώ πάλι
κάνεις λάθος… Ως ινδοευρωπαικό φύλο και με τις μαρτυρίες που
έχουμε, ήταν μελαχροινοί, λόγω του μέρους που κατοικούσαν…
Μόνο αν κατοικούσαν στην βόρειο Ευρώπη θα μπορούσαν να είναι
ξανθοί, πράγμα που αποκλείεται…
Όσοι κατοικούσαν κοντά στη Μεσόγειο ήταν μελαχροινοί
κι αυτό έχει να κάνει με τη μελανίνη του δέρματος
κι όχι με άρειους και …μάριους…
Όσοι Έλληνες, Δωριείς και μη, ήταν ξανθοί, θεωρούνταν διαφορετικοί από τον μέσο πολίτη του τότε και γι’ αυτό διακρίνονταν…

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις για του Τούρκους έχουν βάση
καθώς όπως έχω αναφέρει κι εγώ στο φόρουμ που λές
με τις προφητείες ότι το DNA το ελληνικό υπερίσχυσε,
αλλά o εδώ Agnostic, από εμπάθεια και προκατάληψη, γράφει τις κοτσάνες που γράφει, έτσι για να κάνει την αντίθετη φωνή…

Πέραν αυτού το 2012 έρχεται και φυσικά όλοι, ελπίζω,
θα δούμε τι θα γίνει. Ωστόσο αυτό που μου κάνει εντύπωση
είναι ότι τώρα τελευταία, γίνονται κάποιες ραγδαίες αλλαγές,
από νεοεποχίτες και νεοταξίτες, που βιάζονται να προλάβουν και μετατρέπουν τα δεδομένα σε δικά τους, ώστε να είναι έτοιμη η βασιλεία για τον εκλεκτό τους…
Κι αυτό φυσικά είναι σημάδι ότι όντως, εκτός από το τι έχει
να γίνει το2012, υπάρχουν οργανώσεις που έχουν σκοπό να το καπηλευτούν…
Και να πουν ακόμη ότι το έτος της αλλαγής είναι δικό τους…
Προσωπικά εγώ, όμως πιστεύω, ότι μέχρι το 2012, δεν θα υπάρχουν αυτές οι οργανώσεις…Όσο και να βιάζονται, από αυτό το καλοκαίρι,
θα ξεκινήσουν ενέργειες που θα καθαρίσουν το τοπίο και θα γίνουν αυτά που ήταν να γίνουν, πριν τις παρεμβάσεις όλων των εβραιομασωνοκρατούμενων αυτών οργανώσεων που προανέφερα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 16:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
GRIGORIANOS

ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΚΜΗΣ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΤΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1800-1600 Π.Χ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ ΤΟΥ ΘΗΣΕΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 7+7 ΝΕΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΑΝ ΦΟΡΟ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΕΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ.

ΑΡΑ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΝΕΤΑΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΙΕΡΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΛΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ.


Η Αθήνα σαν πόλη σαφώς υπήρχε πριν την εποχή της αρχαίας Ελλάδας και την απαρχή του ελληνικού πολιτισμού. Κατοικούταν από προελληνικά πελασγικά φύλα. Οχι από Ελληνες που τάχα μου αντιμετώπισαν τους Ατλάντιους το 10.000 π.Χ.! Μην ξεχνάς ότι και το ίδιο το όνομα της πόλης (Αθήναι) δεν ετυμολογείται στα ελληνικά. Είναι προελληνικό τοπωνύμιο όπως πολλά άλλα του ελλαδικού και αιγαιακού χώρου (Κνωσσός, Θήβαι, Μυκήναι, Λάρισσα, Κόρινθος, Σάμος κτλ). Και μιας και αναφέρεις τον μύθο του Θησέα, να σημειώσουμε ότι το όνομα του ήρωα είναι επίσης προελληνικό όπως και τα Οδυσσεύς και Αχιλλεύς. Είναι σίγουρο ότι στην ελληνική μυθολογία έχουν εισχωρήσει αρκετά προελληνικά στοιχεία σε επίπεδο ηρώων, θεών, γεγονότων κτλ

quote:
GRIGORIANOS

ΟΙ ΔΩΡΙΕΙΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΘΝΟΣ.

Η ΔΕ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΣΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΜΥΚΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΥΚΗΝ ΑΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.



Ωπα εδώ μου τα χαλας. Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός περισσότερο σε Αχαιούς πρέπει να αποδοθεί. Αλλωστε η μυκηναϊκή γλώσσα που είναι η πιο αρχαϊκή ελληνική διάλεκτος εντάσσεται στις ανατολικές διαλέκτους(αττική, ιωνική, αρκαδοκυπριακή) ενώ η δωρική στις δυτικές(δωρικές διάλεκτοι, βορειοδυτικές). Μην τα συγχέουμε. Και μην ξεχνάς ότι οι σύγχρονοι των Μυκηναίων Χετταίοι αναφέρουν στα δυτικά έναν λαό με το όνομα Ahhiyawa που πιθανώς να ταυτίζεται με τους Αχαιούς.


quote:
GRIGORIANOS

ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΤΟ 1400 ΤΑ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΛΟΙΑ ΒΥΘΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΡΟΙΚΟ ΚΥΜΑ


Φοβάμαι πως ούτε αυτό είναι ακριβές αφού σύμφωνα με νεώτερες έρευνες τόσο σε στρώματα πάγου της Γροιλανίας όσο και σε ελιά θαμμένη κάτω από την ελαφρόπετρα της Σαντορίνης, η έκρηξη πρέπει να έγινε πριν το 1600 π.Χ.

quote:
GRIGORIANOS

ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.



quote:
GRIGORIANOS

ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΟ 1920


ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ

ΤΑ 9.700.000 ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΤΟΥΣ




quote:
GRIGORIANOS

ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ 1_ΕΛΛΗΝΑΣ=2_ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟΙ_ΤΟΥΡΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΑΝ ΔΥΟ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ, ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ κτλ κτλ κτλ.....



quote:
GRIGORIANOS

ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΙ ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΛΗΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΓΕΝΙΤΣΑΡΩΝ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ .



Ρε συ GRIGORIANOS...για να καταλάβω...πώς προσδιορίζεται το ελληνικό αίμα? Εχει τίποτα ειδικής ποιότητας αιμοσφαίρια? Εκτός από τις ομάδες Α, Β, ΑΒ και 0 μήπως υπάρχει και καμία ομάδα αίματος ΕΛ που ανακάλυψαν οι επιστήμονες πρόσφατα? Καμία βάση δεν εχουν αυτές οι μεταφυσικές απόψεις που εκφράζεις γιατί πολύ απλά ο όρος "Ελληνας" δεν έχει σχέση με αίματα, αιμοσφαίρια, αιμοφορα αγγεία, αρτηρίες και φλέβες!

Ο όρος "Ελληνας" συνδέεται με την ελληνική γλώσσα, τον ελληνικό πολιτισμό, το ιστορικό παρελθόν και τη γνώση του και κυρίως με την συνείδηση ότι είσαι Ελληνας. Ποια αίματα και αηδίες?

quote:
GRIGORIANOS

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ.





Λυπάμαι αλλά οι σχέσεις μεταξύ δύο λαών και εθνικών κρατών δεν καθορίζονται από τα αίματα, το dna και τη συνειδητοποίηση κοινής καταγωγής. Αν το πάμε έτσι δεν θα έπρεπε να γίνεται καμία πολεμική σύγκρουση σήμερα αφού όλοι οι άνθρωποι έχουν κοινή καταγωγή και το οποίο μπορεί εύκολα να πληροφορηθεί οποιοσδήποτε.

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/05/070509161829.htm

Από άλλους παράγοντες γεωπολιτικούς εξαρτώνται οι σχέσεις των χωρών και όχι από τα αιμοσφαίρια. Μην κυνηγάς χίμαιρες.

quote:
GRIGORIANOS

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΙΑ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΩΝ ΚΕΜΑΛΙΣΤΩΝ ΝΕΟΤΟΥΡΚΩΝ ΤΙΣ ΥΣΤΑΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΝ ΤΡΙΤΟ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΤΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΡΥΒΕΙ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΤΟ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΑ ΕΠΕΛΗΘΕΥΤΟΥΝ.



Τώρα τα είδα όλα! Σήμερα έμαθα ότι ο Θεός ασχολείται και με την γεωπολιτική εκτός από την δημιουργία του σύμπαντος, των πλανητών και της ζωής! Και φυσικά το 1/3 των Τούρκων θα βαπτισθούν χριστιανοί ώστε να επαληθευθούν και οι προφητείες των γεροντάδων της ΕΛ-ληνορθοδοξίας! Και εννοείται οι μορφωμένοι Κεμαλιστές θα ασχολούνται νυχθημερόν με το πώς θα μεταδώσουν το φως στους συμπατριώτες τους αφού άλλη δουλειά δεν έχουν να κάνουν(μέχρι το 2012 να υποθέσω?)!

Πόσα θέλετε να με τρελάνετε ρε μάγκες??

quote:
MIXAHL32

Agnostic ποιος εισαι εσυ που αμφισβητεις εναν Πλατωνα,εναν Σολωνα?Ενας αγνωστος εισαι.
Απο τους συνομιλητες εδω μπορεις να αμφισβητεις οποιονδηποτε μα τον Πλατωνα,Σολωνα και λοιπους οχι απλα δεν εχεις το δικαιωμα να τους αμφισβητεις μα ουτε στα ονειρα σου.


Σιγά μη σε ρωτήσω κιόλας


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2969971
Maintained by Digital Alchemy