ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mandy
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 02:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mandy
Γεια σας κ απο μένα!! Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις συζητήσεις σας!
Αγαπητέ Alzzaro, είμαι γυναίκα, 25 ετών με ύψος 170cm και 57?-ούτε ξέρω πλέον,κιλά.
Πριν ένα χρόνο μετά απο πολλή κόπωση και κάποιες στεναχώριες έφτασα σε πολύ χαμηλό σωματικό βάρος.. Μετά απο πιέσεις οικογένειας και φυσικά προσωπική συνειδητοποίηση έφτασα σε ένα καλό επίπεδο της τάξεως των 52 kg. Τη εποχή εκείνη τρεφόμουν αποκλειστικά με βιολογικά,ταχίνι,όσπρια,πολλές σαλάτες και ξηροκάρπια,τόφου και προιόντα αλέσεως. Ζωικά λίπη κ πρόιόντα σχεδόν καθόλου-εκτός ίσως απο κανένα γιαούρτι,που μου αρέσει πολύ.
Έκανα εξετάσεις και μάλιστα εκείνη την εποχή ήταν οι καλύτερες που είχα ποτέ. Οι πιέσεις απο τον περίγυρό μου ωστόσο συνεχίστηκαν(έχω αρκετούς υπέρβαρους στην οικογένεια βλέπεις,οπότε η δική μου κατάσταση φαινόταν προβληματική)
Για να μην φλυαρώ,μπούκωνε μπούκωνε, πήρε "αέρα" η όρεξή μου και ξαφνικά, έφτασα να έχω βουλιμικές τάσεις που συνεχίζονται και σήμερα. Πήρα βάρος της τάξης των 6 κιλών σε λιγότερο απο 2 (!) εβδομάδες, τρώω συνεχώς,ακόμα και χωρίς να πεινάω και,η ειρωνία είναι οτι όσο βλέπω τα εμφανή-πλέον-αποτελέσματα,τόσο πιο πολύ θέλω να τρώω.
Νιώθω απίστευτο φούσκωμα και δυσφορία,συν του οτι μου είναι δύσκολο να είμαι στην κουζίνα μου συνεχώς και να παρασκευάζω τα υγιεινά μου γεύματα όπως παλιά.Μέγα ελάττωμα, να συμπληρώσω,τρώω πολύ γρήγορα και λαίμαργα (το κλυρονόμησα απο την οικογένεια που λέγαμε αυτό..)
Τέλος, γυμνάζομαι συχνά,γύρω στις 4 φορές την εβδομάδα απο 2 ώρες. Τις υπόλοιπες μέρες πάλι κάτι κάνω.
'Εχω απελπιστεί! Πώς να με επαναφέρω? Είναι κρίμα,γιατί ήμουν πολύ κοντά στην απόφαση να κόψω και το κάπνισμα αλλά τώρα τρέμω!! :-)
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω σε απάντηση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 19:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
mandy
quote:
Πήρα βάρος της τάξης των 6 κιλών σε λιγότερο απο 2 (!)

Φίλη μου τα 6 κιλά αυτά που πήρες σε δύο εβδομάδες δυστυχώς τα πήρες σε λίπος.

quote:
Αγαπητέ Alzzaro, είμαι γυναίκα, 25 ετών με ύψος 170cm και 57?-ούτε ξέρω πλέον,κιλά

Ενώ εδώ φαίνεται το ύψος σου να συμβαδίζει με το βάρος σου δεν είναι έτσι.
Ησουν ελειποβαρής. Και αυτή η κατηγορία μπορώ να πώ ότι είναι χειρότερη από τους υπέρβαρους.
Ο υπέρβαρος είναι πάρα πολύ εύκολο να χάσει βάρος ειδικά την πρώτη του φορά.
Ο ελειποβαρής είναι φοβερά δύσκολο να αποκτήσει βάρος.
Ετσι λοιπόν και εσύ.. ``μπούκωνε, μπούκωνε`` όπως λές πήρες πολύ απότομα κιλά και τα πήρες σε λίπος.


Πολύ καλή η προσπάθεια σου το να πάρεις κιλά χωρίς να τρώς πολλά ζωικά λίπη και άχρηστες τροφές αλλά τα πήρες απότομα.
Και εκεί αποθηκεύτηκαν στις λιπαποθήκες σου.
Εάν έπαιρνες τα κιλά σου αργά δεν θα είχες πρόβλημα. Οσο πιο αργά τόσο το καλύτερο.
Για να διορθωθεί το πρόβλημα σου χρειάζεται λογική άσκηση και περπάτημα καλή και ισορροπημένη διατροφή με αρκετά οσπρια και πρωτεινούχα φαγητά ώστε να ενισχυθεί ο μυικός σου ιστός και να πάρεις 1 με 2 κιλά. Αργά και σταθερά. 1 κιλό κάθε δύο μήνες.
Μετά με αρκετή αεροβική να χάσεις αυτά τα 2 κιλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 19:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ο μονος λόγος που ασχολουμαι με τους γλουτους και το μπουτι ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια εχω εμφανισει λιγη κυτταριτιδα την οποια και δεν ανεχομαι πανω μου και πιστευω οτι αν δεν προσεξω τωρα ακομα που ειναι νωρις αυτες τις περιοχες οσο περναν τα χρονια θα παχαινουν .

Γειά σου φίλη μου.
Σε ότι αφορά τα σωσίβια αν εφαρμόσεις τα γραφώμενα στο προηγούμενο πόστ.. θα εξαφανιστούν.
Η κυτταρίτιδα φίλη μου είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής και ``καναπέ``.
Χρειάζεται πολύ φροντίδα με μασάζ, κρεμούλες σύσφιγξης .
Στην διατροφή το νερό τα λαχανικά και τα εσπεριδοειδή παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Επάλειψη με χυμό απο ρόδι, πάρα πολύ ικανοποιητικό.

quote:
Ηθελα να σε ρωτησω αν η διατροφη μου ειναι οκ και τι θα επρεπε να αλλαξω διοτι δεν βλεπω διαδορα με την κοιλια μου, δεν φευγει με τιποτα.

Βρίσκω υπερβολικό το πρωινό σου.
Τα δημητριακά εχουν πάρα πολλές θερμίδες.
Το ιδιο και το τόστ.
Το ιδιο και το γάλα με το μέλι βούτυρο κλπ.
Καλό θα είναι το πρωί να παίρνεις ένα καλό αντιοξειδωτικό.
Ένα χυμό πορτοκάλι με γκρεηπφρουτ ή εναλλάξ φασκόμηλο ή πράσινο τσάι.
Δύο φρυγανιές μικρές με βούτυρο μπεσέλ κοπανισμένο λιναρόσπορο χουρμάδες δαμάσκηνα μερικούς ωμούς ξηρούς καρπούς
Σημειωτέον ότι τα δαμάσκηνα περιέχουν σε τεράστιες ποσότητες αντιοξειδωτικές ουσίες και ο λιναρόσπορος είναι μια πλούσια πηγή σε Ω3 λιπαρά. Εκτός αυτού ο συνδυασμός αυτών των δύο συμβάλλει στην τέλεια λειτουργία του εντέρου.
Αργότερα κατά τις 10 μπορείς να φάς ένα μισόκιλο γιαούρτι αλλά όχι τόστ με γαλοπούλα.

Το μεσημεριανό σου καλό ακούγεται αλλα τα χρωματιστά λαχανικά δεν πρέπει να απουσιάζουν. Ειδικά τα σταυροειδή λαχανικά.
Το απογευματινό σου και το βραδυνο σου δεν ακούγεται καλό.
Τα παστέλια καλό θα είναι να τα τρώς οσο πιο πρωί μπορείς με μέτρο.
Το βραδυνό σου θα πρέπει να περιέχει κατά προτίμηση αρκετή πρωτείνη.
Το μεσημέρι προτιμούμε λαδερά φαγητά οσπρια με ρύζι αναποφλοίωτο, ζυμαρικά και γενικώς υδατάνθρακες ή ψάρια λιπαρά. Ψάρια του αφρού. Πλούσια σε Ω3 λιπαρά όπως Σολωμός, Σαρδέλες , Ζαργάνες, Σαφρίδια. Επίσης αρκετά κόκκινα ντομάτες Γαρίδες, κόκκινες πιπεριές, κεράσια, φράουλες, καρπούζι κλπ πλούσια σε ασταξανθίνη και λυκοπίνη κλπ. Τυριά με μέτρο περιέχουν πάρα πολλά λιπαρά.
Το βραδυνό μας ψάρι , κοτόπουλο, ομελέτες, οσπρια , γιαούρτι.

Αεροβική μια με δύο φορές εβδομαδιαίως. Περπάτημα σε καθημερινή βάση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Remedioss
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 00:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Remedioss
Καταρχην Allzzaro θα ηθελα να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου και για τις πολυ χρήσιμες συμβουλές σου.

quote:
Σε ότι αφορά τα σωσίβια αν εφαρμόσεις τα γραφώμενα στο προηγούμενο πόστ.. θα εξαφανιστούν

Τι εννοεις? να παρω 1-2 κιλα και μετα να τα χασω με αεροβικη για να εξαφανιστουν και τα σωσιβιά?

quote:
Η κυτταρίτιδα φίλη μου είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής και ``καναπέ``.
Χρειάζεται πολύ φροντίδα με μασάζ, κρεμούλες σύσφιγξης .

Εχεις να μου προτείνεις καποια κρεμα του εμπορίου που να είναι όντως καλή? Εχω ακουσει οτι αυτου του είδους οι κρεμες κανουν δουλεια οταν τις χρησιμοποιείς αλλα αν τις σταματησεις η κυτταριτιδα εμφανίζεται σε πενταπλασιο βαθμό απ'ότι είχες πριν!

quote:
Επάλειψη με χυμό απο ρόδι

Πως το φτιάχνω και πόση ώρα το αφήνω πάνω στην περιοχη που εχει το πρόβλημα?

quote:
Καλό θα είναι το πρωί να παίρνεις ένα καλό αντιοξειδωτικό.
Ένα χυμό πορτοκάλι με γκρεηπφρουτ ή εναλλάξ φασκόμηλο ή πράσινο τσάι.
Δύο φρυγανιές μικρές με βούτυρο μπεσέλ κοπανισμένο λιναρόσπορο χουρμάδες δαμάσκηνα μερικούς ωμούς ξηρούς καρπούς

Μήπως το πρωινό είναι εξαιρετικά αυστηρό? Δεν θα πίνω γάλα? Θα τρώω αυτό το πρωινό μέχρι να πέσει η κοιλιά? Και μετά? Ξέρεις τι φοβάμαι, επειδή είμαι αδύνατη αν κάνω μία τέτοια είδους διατροφή για κάποιο διάστημα μήπως αν μετά επανέλθω σε λίγο πιο normal φαγητο παρω κιλά? Δηλαδη αυτο που θέλω να πω είναι οτι φοβαμαι πως αν κάνω καποια αυστηρή διατροφή με το που θα τη σταματήσω θα παχύνω. Αυτό ισχύει οχι μόνο γαι το βραδυνό αλλά και γαι τα υπόλοιπα γεύματα. Μήπως υπερβάλω? Εχει καποια βάση αυτό που λέω ή όχι?


quote:
Το μεσημεριανό σου καλό ακούγεται αλλα τα χρωματιστά λαχανικά δεν πρέπει να απουσιάζουν. Ειδικά τα σταυροειδή λαχανικά.

Ποιά είναι τα σταυροειδή λαχανικά?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλα τώρα αρχισα να ψαχνομαι με το θέμα της διατροφής και είμαι κομματάκι ασχετη, βλέπεις μεχρι πριν 9 μήνες τα μόνα που ήξερα ήταν τα σουβλάκια και τα burgers.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για το ενδιαφέρον σου, οποιαδήποτε αλλη συμβουλή νομίζεις οτι θα με βοηθήσει σε παρακαλώ μη διστάσεις

Α και κάτι τελευτάιο

quote:
κοπανισμένο λιναρόσπορο

Εχουμε στο σπίτι λιναρόσπορο διότι τον τρώει ο πατέρας μου μαζι με δημητριακά το πρωι. Αυτο είναι σποράκια, οταν λες κοπανισμένο εννοείς να τα χτυπάω στο γουδί ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redmermaid
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 13:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redmermaid
Γεια σου φίλε μου Allzzaro έχουμε καιρό να τα πούμε αλλά εγώ παρακολουθώ τις συμβουλές που δίνεις!
Με έχεις βοηθήσει πολύ!
Εδώ και μερικές εβδομάδες έχω ξεκινήσει εντατικά μασάζ στο σπίτι. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με έχουν βοηθήσει! Έχω δει μεγάλη διαφορά (στη κυτταρίτιδα)!
Θέλω να μου πεις μαζί με το λάδι που βάζει η κοπέλα όταν μου κάνει μασάζ τι άλλο μπορώ να βάλω? Είπες πιο πάνω σε μια κοπέλα να βάλει ρόδι (εννοείς έλαιο)? Πες μου λίγα για αυτό, τι κάνει το ρόδι? Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω? Διάβασα ότι έλαιο από μάραθο ή γκρειπ-φρουτ βοηθάει στη κυτταρίτιδα.
Ευχαριστώ πολύ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 15:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Γειά σας.
Αγαπητέ Alzzaro, μένω στην επαρχία.
Κάποια στιγμή είχα ψάξει για λιναρόσπορο, αλλά δεν βρήκα
Μήπως γνωρίζεις να μου πεις που θα βρώ, ή από που να παραγγείλω;

Ευχαριστώ
Νίκος

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 17:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Τι εννοεις? να παρω 1-2 κιλα και μετα να τα χασω με αεροβικη για να εξαφανιστουν και τα σωσιβιά?

Οσο πιο πολλούς μύς έχουμε επάνω μας τόσο πιο εύκολα καίμε λίπος.
Αυτοί που ασχολούνται με τη σωματική διάπλαση παίρνουν 10 κιλά βάρος σε μύς και λίπος και μετά το χάνουν. Εξειδικευμένα φυσικά.
Ο λόγος είναι ο εξής:
Όταν παίρνουμε κιλά παίρνουμε μύς και λίπος.
Όταν χάνουμε κιλά χάνουμε μύς και λίπος.
Προσπαθούμε να πάρουμε κιλά σε μύς και όχι σε λίπος
Προσπαθούμε να χάσουμε κιλά σε λίπος και όχι σε μύς.
Αυτά δεν επιτυγχάνονται από τη μία μέρα στην άλλη ούτε μια με μια απλή δίαιτα.
Είναι αποτέλεσμα μιας μακρόχρονης εξειδικευμένης διαίτας και σωματικής άσκησης.
Απαραίτητη προυπόθεση για να χάσει λοιπόν κάποιος λίπος είναι να εχει περίσσιο μυικό όγκο ώστε να θυσιάσει μέρος του και να κάψει το λίπος.
Αυτός είναι ο λόγος που σου λέω .. να πάρεις 1 με 2 κιλά .. σωστά.. και μετά να κάψεις λίπος (δές προηγούμενες σελίδες το περιγράφω αναλυτικά) για το πώς κάποιος μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιο.

quote:
Εχω ακουσει οτι αυτου του είδους οι κρεμες κανουν δουλεια οταν τις χρησιμοποιείς αλλα αν τις σταματησεις η κυτταριτιδα εμφανίζεται σε πενταπλασιο βαθμό απ'ότι είχες πριν!

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Η κυτταρίτιδα είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξαλειφθεί.
Μπορεί όμως να καταπολεμηθεί. Σε οσο πιο πρώιμα στάδια βρίσκεται τόσο πιο μεγάλο το αποτέλεσμα.
Θέλει πολύ δουλειά και επιμέλεια.
Πρώτα απολα θέλει συχνό μασάζ με ένα τρίχινο γάντι με απαλές και κυκλικές κινήσεις .Μάλιστα συνιστάται το ελαφρό κοκκίνισμα της περιοχής.
Αν κάποιος μένει Αθήνα στη Χαριλάου Τρικούπη 14 μπορεί να βρεί ένα τζέλ με αιθέρια έλαια και εκχυλίσματα οπου κάνει φανταστική δουλειά.
Η κρεμούλα της vichy για την κυτταρίτιδα εγγυάται για κάποιο αποτέλεσμα.
Ο χυμός από ρόδι εφαρμόζεται απευθείας στο δέρμα για αρκετή ώρα.
Η διατροφή παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο το ιδιο και η κίνηση.
Αν τα κάνεις όλα αυτά η κυτταρίτιδα θα είναι παρελθόν. Αν δεν τα κάνεις και αρκεστείς στις κρεμούλες θα δώσεις τζάμπα χρήματα.

quote:
Δηλαδη αυτο που θέλω να πω είναι οτι φοβαμαι πως αν κάνω καποια αυστηρή διατροφή με το που θα τη σταματήσω θα παχύνω. Αυτό ισχύει οχι μόνο γαι το βραδυνό αλλά και γαι τα υπόλοιπα γεύματα. Μήπως υπερβάλω? Εχει καποια βάση αυτό που λέω ή όχι?

Κοίταξε.
Σου ειπα ότι αν ήσουν απλά υπέρβαρη τα πράγματα θα ήταν εύκολα.
Θα είχες ναι μέν αρκετό λίπος αλλά θα είχες και κρέας επάνω σου.
Η περίπτωση σου είναι δύσκολη.
Και λίπος εχεις και κρέας δεν έχεις .. εχεις και κυτταρίτιδα.
Εάν συνεχίσεις να παίρνεις τόσες πολλές θερμίδες μαζεμένες το πρωί και λίπος δεν θα χάνεις και η κυτταρίτιδα δεν θα φεύγει.
Δεν θα παχύνεις. Οσο διαθέτεις επάνω σου μύς δεν παχαίνεις. Δουλεύει ο μεταβολισμός σου και καίει θερμίδες.

quote:
Ποιά είναι τα σταυροειδή λαχανικά?

Μπρόκολο, κουνουπίδι κλπ

quote:
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για το ενδιαφέρον σου, οποιαδήποτε αλλη συμβουλή νομίζεις οτι θα με βοηθήσει σε παρακαλώ μη διστάσεις

Απλά να κινείσαι. Οσο μπορείς.
Ένα αφέψημα από πράσινο τσάι, ταραξάκο, λουίζα, δενδρολίβανο κάθε απόγευμα θα βοηθήσει πάρα πολύ.

quote:
Εχουμε στο σπίτι λιναρόσπορο διότι τον τρώει ο πατέρας μου μαζι με δημητριακά το πρωι. Αυτο είναι σποράκια, οταν λες κοπανισμένο εννοείς να τα χτυπάω στο γουδί ?


Ναι.. υπάρχει και έτοιμος κοπανισμένος βιολογικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 18:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
redmermaid χαίρομαι που πάς καλά.

quote:
Θέλω να μου πεις μαζί με το λάδι που βάζει η κοπέλα όταν μου κάνει μασάζ τι άλλο μπορώ να βάλω?

Εχω δεί να χρησιμοποιούν και παραφινέλαιο.
Το μασάζ αυτό πρέπει να είναι εξειδικευμένο.
Πρέπει να γίνεται κατά τη διάρκεια του μπάνιου.
Με ενα καλό σαπούνι και ενα τρίχινο ή σφουγγάρι κάνουμε κυκλικές αργές κινήσεις αρκετή ώρα στο επίμαχο σημείο ωστε να προκληθεί υπεραιμία. Μάλιστα συνιστάται να κοκκινήσει ελαφρώς το δέρμα.
Πολύ προσοχή ομως μην το παρακάνουμε γιατί υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού.
Τα λαδάκια τα εφαρμόζουμε μετά ανάλογα με τον τύπο του δέρματος.
Οπως σας είπα χρειάζεται μεγάλη υπομονή και επιμονή.
Τα λαδάκια που μπορούν να εφαρμοστούν εναλλάξ είναι.
Λάδι απο κουκούτσι σταφυλιού.
Λάδι αβοκάντο
Λάδι πατσουλί

quote:
Είπες πιο πάνω σε μια κοπέλα να βάλει ρόδι (εννοείς έλαιο)? Πες μου λίγα για αυτό, τι κάνει το ρόδι?

Απλά χυμός.
Το στίβεις και το εφαρμόζεις στο δέρμα.
Τώρα τι κάνει το ρόδι???
Κοίταξε.
Οι μηχανισμοί των εκχυλισμάτων πραγματικά μας είναι άγνωστοι.
πχ
Η φαρμακευτική ουσία finasteride η οποία δουλεύει ως αναστολέας ενός ενζύμου (ρεκτουδάση) που θεωρείται υπεύθυνο για τη διόγκωση του προστατικού αδένα αλλά και για την τριχόπτωση. Εχει δε τρομερές παρενέργειες.
Η φαρμακευτική ουσία ταμζουλοζίνη η οποία δουλεύει ως μυοχαλαρωτής ειδικά στο ουροποιητικό χαλαρώνει στους μύς του προστατικού αδένα.
Εχει και αυτό παρενέργειες.
Το εκχύλισμα ενός βοτάνου Saw Palmetto (serenoa repens) σερενό το πριονόφυλο δουλεύει και ως αναστολέας του ενζύμου (ρεκτουδάση) ενώ ταυτόχρονα δουλεύει και ως μυοχαλαρωτικό χωρίς να ταυτίζεται με τις δράσεις των μηχανισμών finaseride ή ταμζουλοζίνη. Μάλιστα δεν έχει παρενέργειες , το αντίθετο.
Δεν γνωρίζουμε πως δουλεύει. Οι μηχανισμοί που χρησιμοποιούνται ωστε να επιτευχθούν οι παραπάνω δράσεις μας είναι τελείως ακατανόητες σε σχέση με τις φαρμακευτικές ουσίες οι οποίες δεν μας υποδείχθησαν απο τη Φύση αλλά απο επιστημονικά εργαστήρια οπότε μπορούμε να κατανοήσουμε τον τρόπο δράσης τους.
Εμείς δεν έχουμε παρά να συνδυάσουμε τις απο τον άνθρωπο προερχόμενες κατανοητές επιστημονικά φαρμακευτικές ουσίες και παράλληλα τις απο το Θεό προερεχόμενες μη κατανοητές επιστημονικά φαρμακευτικές ουσίες που εμπεριέχονται στη Φύση.
Και τα δύο είναι δώρα ανεκτίμητης αξίας.

Ετσι λοιπόν μπορώ να απλά να πώ οτι ο χυμός απο ρόδι προκαλεί σύσφιξη


Edited by - allzzaro on 08/04/2008 19:32:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 18:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_
Διαβάστε εδώ ένα άρθρο για το λίπος:
http://www.dromeasclub.gr/Index.asp?C=58&A=1842Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 19:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Κάποια στιγμή είχα ψάξει για λιναρόσπορο, αλλά δεν βρήκα
Μήπως γνωρίζεις να μου πεις που θα βρώ, ή από που να παραγγείλω;

Νίκο είναι ο σπόρος του λιναριού.
Τον τελευταίο καιρό τον βρίσκει κανείς παντού.
Στα καταστήματα με βιολογικά προιόντα αλλά και στα σούπερ μάρκετ.
Υπάρχει και ξανθός και σκούρος.
Συνιστάται σε γυναίκες και άνδρες με ορμονικά προβλήματα.

Το αρθρο που προτείνει το μέλος spyros είναι πολύ ενημερωτικό. Προτείνω να διαβαστεί απο ολους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 15:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Γειά σας.
Alzzaro ευχαριστώ για την απάντηση.
Η σκέψη μου είναι για τα ω3 λιπαρά που έχει ο λιναρόσπορος, αντί για το ψαρόλαδο.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό, ως προς την σύγκριση των δύο.

ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 18:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Η σκέψη μου είναι για τα ω3 λιπαρά που έχει ο λιναρόσπορος, αντί για το ψαρόλαδο.

Πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτηση σου Νίκο.
ΔΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ``ΤΟΞΙΚΑ ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ``.
Και ο λιναρόσπορος και τα ιχθυέλαια είναι πηγές πλούσιες σε Ω3 λιπαρά.

Μετά τη νόσο των τρελλών αγελάδων και μετα την γρίπη των πουλερικών έχουμε και τα τοξικά που περιέχονται στα ψάρια ειδικά αυτά που ζούν στην επιφάνεια της θάλασσας.
Δεν φταίνε τα άμοιρα τα ζωντανά που εμείς πετάμε στη θάλασσα τοξικά απόβλητα ή που τα ταίζουμε με ορμόνες.
Ως γνωστόν τα τοξικά αυτά είναι λιποδιαλυτά, έτσι λοιπόν αποθηκεύονται συμπυκνωμένα στη λιπώδη μάζα κάθε ζωντανού πλάσματος.
Το ακατέργαστο ιχθυέλαιο λοιπόν .. είναι βαριά μολυσμένο.
Τα κυριώτερα αυτά τοξικά είναι οι διοξίνες γνωστές καρκινογόνες ουσίες, ο υδράργυρος τα PCBs κλπ.
Οι φαρμακοβιομηχανίες επεξεργάζονται τα ιχθυέλαια ώστε να μπορέσουν να απομακρύνουν κάποια τοξικά και να πάρουν το εικοσαπενταενοϊκό οξύ EPA και το δοκοσαεξαενοϊκό οξύ DHA τα οποία είναι τα κυριώτερα λιπαρά οξέα από τα ιχθυέλαια (υπάρχουν και αλλα).
Η επεξεργασία αυτή είναι αρκετά δαπανηρή και έτσι ανάλογα με την επεξεργασία καταλήγουν σε ποιοτικά και μη ποιοτικά ιχθυέλαια.
Με την απλή επεξεργασία στα μη ποιοτικά ιχθυέλαια απλά αποβάλλεται ο υδράργυρος. Τα υπόλοιπα τοξικά χημικά όπως τα PCBs και οι διοξίνες παραμένουν..
Με τα κάπως πιο ποιοτικά με την επεξεργασία απόσταξης αφαιρείται μέρος των τοξικών και PCBs καθώς και μέρος της χοληστερίνης όμως κατά την επεξεργασία υποβαθμίζεται η ποιότητα των οξέων ΕPA και DHA.
Η τελευταία λέξη στην επεξεργασία αυτή είναι η μοριακή απόσταξη οπου εκεί παραμένουν αναλλοίωτα τα λιπαρά οξέα τώρα το τι ποσοστά από τα τοξικά παραμένουν ο Θεός και η ψυχή τους.

Τώρα τι μας προσφέρουν αυτά τα φαρμακευτικά ιχθυέλαια!!
Η λήψη των EPA/DHA σε συνδυασμό με μια ειδική διατροφή αυξάνει την παραγωγή των ορμονών , νευροδιαβιβαστών ντοπαμίνης και σεροτονίνης υπευθύνες για διανοητικές και συναισθηματικές ικανότητες. Τώρα έχουμε και ένα πλήθος ευεργετικών δράσεων από τα ιχθυέλαια ανάλογα με μελέτες των κατασκευαστριών εταιριών.
Πολλά σκευάσματα με Ω3 λιπαρά περιέχουν εκτός από τα δύο βασικά ιχθυέλαια και το α-Λινολενικό οξύ το οποίο συμπεριλαμβάνεται και αυτό στη λίστα με τα Ω3 λιπαρά χωρίς όμως να προέρχεται από τα λιπαρά των ψαριών αλλά από σογιέλαια, λινέλαια, κραμβέλαια το οποίο κατά την υδρογόνωση του αυξάνει πάρα πολύ τα trans-λιπαρά οξέα.
Από ότι αντιλαμβάνεσαι λοιπόν η λήψη των ακατέργαστων ιχθυέλαιων είναι θανατηφόρα.
Η λήψη των επεξεργασμένων ιχθυέλαιων εγκυμονεί κινδύνους και πολλά ερωτηματικά..

Ο λιναρόσπορος είναι μια πλούσια πηγή σε Ω3 λιπαρά όπως το α-Λινολενικό οξύ LNA με ποσότητες 55% και λιγνάνες καθώς και 20% λινελαικό οξύ LA.
Συμβάλλουν κατά του καρκίνου ειδικά του μαστού , καρδιά, χοληστερίνη, όραση, ανοσοποιητικό, δυσκοιλιότητα κλπ.
Αναμφισβήτητα είναι η καλύτερη πηγή λιπαρών οξέων και το κυριότερο είναι ότι είναι ακίνδυνη. Το μόνο πρόβλημα θα μπορούσα να πώ ότι σε ότι αφορά το λιναρέλαιο λόγω της υψηλής συγκέντρωσης στα ακόρεστα λιπαρά παρουσιάζει κάποια αστάθεια στον περιβαλλοντικό αέρα.
Η λήψη του κοπανισμένου λιναρόσπορου εκτός του ότι μειώνουν χοληστερόλη και τριγλυκερίδια βοθούν στην ενεργειακή παραγωγή μιας τα λιπαρά οξέα που περιέχει είναι απαραίτητα στα τοιχώματα των κυττάρων.

Τα συμπεράσματα δικά σου φίλε μου Νίκο αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και το εξής.
Ο λόγος ύπαρξης μας πάνω σε αυτόν τον πλανήτη εχει να κάνει με το να σεβόμαστε το ότι μας φιλοξενεί.
Ο λόγος ύπαρξης μας στο Σύμπαν εχει να κάνει με το ότι πρέπει να σεβόμαστε κάθε δημιούργημα, ασχέτως με το αν αυτό εχει νοημοσύνη ή ακατανόητη για εμάς ζωή.
Εχουμε φτάσει στο σημείο να σκεφτόμαστε αλαζονικά ώστε να το μόνο μας μέλημα να είναι το τι είναι ωφέλιμο για μας χωρίς να σκεφτόμαστε ότι για να ωφεληθούμε καταναλώνουμε ζωντανά πλάσματα.
Θα έλεγα ότι οι πιο αθώες ηθικά τροφές για τον άνθρωπο είναι οι καρποί και οι σπόροι.
Ετσι λοιπόν ψηφίζω λιναρόσπορο ….


Edited by - allzzaro on 09/04/2008 19:38:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 22:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Γειά σας,

(Τώρα τι μας προσφέρουν αυτά τα φαρμακευτικά ιχθυέλαια!!
Η λήψη των EPA/DHA σε συνδυασμό με μια ειδική διατροφή αυξάνει την παραγωγή των ορμονών , νευροδιαβιβαστών ντοπαμίνης και σεροτονίνης υπευθύνες για διανοητικές και συναισθηματικές ικανότητες. Τώρα έχουμε και ένα πλήθος ευεργετικών δράσεων από τα ιχθυέλαια ανάλογα με μελέτες των κατασκευαστριών εταιριών.
Πολλά σκευάσματα με Ω3 λιπαρά περιέχουν εκτός από τα δύο βασικά ιχθυέλαια και το α-Λινολενικό οξύ το οποίο συμπεριλαμβάνεται και αυτό στη λίστα με τα Ω3 λιπαρά χωρίς όμως να προέρχεται από τα λιπαρά των ψαριών αλλά από σογιέλαια, λινέλαια, κραμβέλαια το οποίο κατά την υδρογόνωση του αυξάνει πάρα πολύ τα trans-λιπαρά οξέα.
Από ότι αντιλαμβάνεσαι λοιπόν η λήψη των ακατέργαστων ιχθυέλαιων είναι θανατηφόρα.
Η λήψη των επεξεργασμένων ιχθυέλαιων εγκυμονεί κινδύνους και πολλά ερωτηματικά..)


Κι όμως δεν μου πέρασε στιγμή από το μυαλό, τα συγκεκριμμένα προϊόντα στα φαρμακεία (είναι και πανάκριβα), ότι πιθανόν να έχουν τέτοιους κινδύνους.

(Τα συμπεράσματα δικά σου φίλε μου Νίκο αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και το εξής.
Ο λόγος ύπαρξης μας πάνω σε αυτόν τον πλανήτη εχει να κάνει με το να σεβόμαστε το ότι μας φιλοξενεί.
Ο λόγος ύπαρξης μας στο Σύμπαν εχει να κάνει με το ότι πρέπει να σεβόμαστε κάθε δημιούργημα, ασχέτως με το αν αυτό εχει νοημοσύνη ή ακατανόητη για εμάς ζωή.
Εχουμε φτάσει στο σημείο να σκεφτόμαστε αλαζονικά ώστε το μόνο μας μέλημα να είναι το τι είναι ωφέλιμο για μας χωρίς να σκεφτόμαστε ότι για να ωφεληθούμε καταναλώνουμε ζωντανά πλάσματα.
Θα έλεγα ότι οι πιο αθώες ηθικά τροφές για τον άνθρωπο είναι οι καρποί και οι σπόροι.
Ετσι λοιπόν ψηφίζω λιναρόσπορο ….)

Φυσικά και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο φίλε μου, και πράγματι ελάχιστες φορές είμαι συνειδητοποιημένος, ώστε να αποδώσω το ευχαριστώ και το σεβασμό σε αυτό που έγινε τροφή μου.
Με την ευκαιρία, με ποια διατροφή είναι καλά να συνδιαστεί ο λιναρόσπορος;

Σ' ευχαριστώ
Νίκος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 16:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Με την ευκαιρία, με ποια διατροφή είναι καλά να συνδιαστεί ο λιναρόσπορος;

Με φυτικές στερόλες. Σε κάποιο καλό βούτυρο.
Πρωινές ώρες.
Τα λιπαρά τις πρωινές ώρες είναι απαραίτητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mandy
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 20:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mandy
Ο Allzaro έχει πολύ δίκιο! Πολλοί πέφτουμε στην παγίδα :"καλό πρωινό". Οταν το ακούει αυτό ο κόσμος, νομίζει οτι το πρωί μπορεί να φάει μέχρι κ σαρδέλες με ένα κιλό ψωμί (το κάνει ένας θείος μου και είναι υπέρβαρος, παρόλο που δεν τρώει βράδυ!!) άσε δε που αν φας πολύ το πρωί, με μαθηματική ακρίβεια θα πεινάς όλη μέρα.
Allzaro σε ευχαριστώ, πάω καλύτερα. Το φασκόμηλο το πρωί "μου πάει" τελικά, και το ψωμί με το ταχίνι με βοήθησε στο φούσκωμα που είχα. Ωστόσο με αγχώνει λίγο που πήρα λίπος-λάθος μόνο σε γλουτούς και κοιλιά, το υπόλοιπό μου σώμα παιδιά είναι δύο κλαράκια!! Επίσης έκανα τη βλακεία και έκοψα τα βάρη κάνοντας πολύ αερόβια μπας κ διορθωθεί η κατάσταση, κ το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το αντίθετο φυσικά,παρατήρησα οτι όσο έκανα βάρη έκανα πολύ καλύτερες καύσεις και είχα κ περισσότερη αντοχή μέσα στη μέρα.
Τα ασπράδια αυγών είναι θείο δώρο για όσους κάνουν επιθυμούν να χάσουν βάρος, χορταίνουν κ αν τα μαγειρέψεις σωστά έχουν και τέλεια γεύση.
Δύο ερωτήσεις και κλείνω. Τελικά η ασπαρτάμη "καίγεται"? και κατά πόσο είναι υγιεινή? έχω ακούσει διάφορα. επίσης,παρόλο που μου λένε οτι τα δημητριακά είναι το καλύτερο πρωινό, πολλές φορές διαπιστώνω οτι αν πχ πιώ 2 ποτήρια γάλα (έχω ένα πάθος με το γάλα!) χορταίνω πολύ περισσότερο απο το αν φάω ένα μολ δημιριακά. Είναι σωστό αυτό? ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 18:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
mandy
quote:
έχω ακούσει διάφορα. επίσης,παρόλο που μου λένε οτι τα δημητριακά είναι το καλύτερο πρωινό, πολλές φορές διαπιστώνω οτι αν πχ πιώ 2 ποτήρια γάλα (έχω ένα πάθος με το γάλα!) χορταίνω πολύ περισσότερο απο το αν φάω ένα μολ δημιριακά. Είναι σωστό αυτό? ευχαριστώ!

Το πρωί θέλουμε ενέργεια.
Αυτός είναι οι λόγος που πρέπει να πάρουμε ενα καλό πρωινό.
Τώρα αν αυτή η ενέργεια περιέχει μεγαλύτερο σε ποσοστό υδατάνθρακες, πρωτείνες, λίπη αυτό εχει να κάνει με την ηλικία, το φύλο, το βάρος , το ποσοστό λίπους, το αν κάποιος κάνει fitness, το αν κάποιος κάνει χειρωνακτική εργασία ή γραφείου, το αν κάποιος είναι διαβητικός κλπ...

Αυτό δεν σημαίνει ομως οτι το πρωί μπορούμε να φάμε ανεξέλεγκτα.
Ο οργανισμός μπορεί να αφομοιώσει μόνον ενα ορισμένο ποσοστό ενέργειας.Το υπόλοιπο θα οδηγηθεί στις λιποαποθήκες.
Οταν λέμε πρωινό εννοούμε το πρώτο γεύμα της ημέρας.
Καλό θα είναι το γεύμα αυτό να είναι οσο το δυνατόν πιο πρωί.
Το επόμενο θα πρέπει να είναι 4 ώρες μετά.
Το πρώτο γεύμα της ημέρας θα πρέπει ανεξαρτήτως των δραστηριοτήτων (εξαιρούνται διαβητικοί κλπ) να περιέχει αρκετά φυτικά λιπαρά και αντιοξειδωτικά αρκετούς υδατάνθρακες και λιγότερο πρωτείνη.
Στο δεύτερο γεύμα μετά απο 4 ώρες μπορούμε να έχουμε περισσότερο πρωτείνη και λιγότερο υδατάνθρακες.
Ετσι λοιπόν ο καθένας αναλόγως με τις δραστηριότητες του και την φυσική του κατάσταση οργανώνει το πρωινό του.
Το γάλα αναμφισβήτητα αποτελεί μια πολύ εύπεπτη πηγή πρωτείνης αλλά περιέχει και αρκετή λακτόζη. Αυτό είναι που δημιουργεί την αίσθηση το κορεσμού. Καλό θα είναι το γάλα και το γιαούρτι τα οποία θεωρούνται ``πλήρη γεύματα`` να λαμβάνονται στο μετά πρωινό γεύμα.
Το δημητριακά που περιέχουν αρκετές φυτικές ίνες και υδατάνθρακες τα θέλουμε στο πρώτο πρωινό γεύμα.

Σε οτι αφορά τα φυτικά λιπαρά στο πρώτο πρωινό γεύμα θα μπορούσα να πω οτι είναι ζωτικής σημασίας. Θα πρέπει ομως να υπάρχει μεγάλη ποικιλία απο φυτικές στερόλες, βούτηρα και ξηρούς καρπούς.
Μόνο με προσοχή. Τα φυτικά λιπαρά περιέχουν αρκετές θερμίδες.
Σε οτι αφορά τα αντιοξειξωτικά αυτά εμπεριέχονται στα λιπαρά οξέα αλλά χρειάζονται πολύ περισσότερα. Το πράσινο τσάι, το φασκόμηλο, χυμός πορτοκάλι-γκρέηπ φρούτ, δαμάσκηνα αποξηραμένα μια κουταλιά άγγουρο ελαιόλαδο είναι απαραίτητα.


quote:
Αγαπητέ Alzzaro, είμαι γυναίκα, 25 ετών με ύψος 170cm και 57?-ούτε ξέρω πλέον,κιλά.
Πριν ένα χρόνο μετά απο πολλή κόπωση και κάποιες στεναχώριες έφτασα σε πολύ χαμηλό σωματικό βάρος

Οπως εχω ξαναπεί υπάρχουν δύο τρόποι να χάσει κάποιος βάρος.
Ο ενας είναι να πάρει πρώτα μερικά κιλά μυικού βάρους και μετά να κάνει καύσεις.
Αυτός ο τρόπος είναι πολύ γρήγορος και πολύ αποτελεσματικός ειδικά σε αυτούς που θέλουν να χάσουν πάρα πολύ γρήγορα αρκετό λίπος.
Εγκυμονεί ομως πάρα πολλούς κινδύνους ειδικά σε άτομα προχωρημένης ηλικίας.
Ο δεύτερος τρόπος είναι να ισορροπεί μονίμως κοντά στο θερμιδικό του ισοζύγιο. Επειδή ομως ποτέ του δεν θα καταφέρει να το πετύχει πότε θα είναι ελάχιστα πιο κάτω (οπότε θα καίει λίπος) πότε λίγο πιο πάνω (οπότε θα παίρνει βάρος σε μύς.
Η μέθοδος αυτή είναι χρονοβόρος και μπορεί να εφαρμοσθεί απο όλες τις ηλικίες και είναι τελείως ακίνδυνη.

Εγώ εχω να σου προτείνω τη δεύτερη λύση με μια πολύ ισορροπημένη διατροφή με αρκετή πρωτείνη στο δεύτερο μετά πρωινό γεύμα και το βραδυνό να μην κάνεις αεροβική αλλά μόνο πολύ περπάτημα.

Edited by - allzzaro on 12/04/2008 18:58:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 11:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_
Να πω κι εγώ τον πόνο μου: Είμαι 1.74 και πρόσφατα η ζυγαριά άγγιξε το νούμερο 78 αν και τρέχω 20χλμ. την εβδομάδα. Βραδυνό δεν τρώω ποτέ, το πρωινό μου είναι ένα γεμάτο μπολ με δημητριακά ολικής αλέσεως, και μέχρι τις 5 που επιστρέφω σπίτι για να φάω το μεσημεριανό, τρώω συνήθως ένα κουλούρι. Από τις 5 μέχρι το βράδυ τρώω 1 ή 2 γιαούρτια και πορτοκάλια. Δε μπορώ να καταλάβω πως παίρνω κιλά, φανταστείτε να έτρωγα και βραδυνό πόσα κιλά θα ήμουν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
planety
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 17:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους planety
παιδια γεια σας!!! ειμαι καινουργια στο φορουμ, αν και το παρακολουθω καιρο, το πηρα ομως αποφαση σημερα να γραφτω! διαβαζω γενικα αυτα που γραφετε, allzaro ειναι πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!

ειμαι 21 ετων, 1.53 και 65 κιλα... εχω ξεκινησει γυμναστηριο, πηγαινω 4-5 φορες την εβδομαδα και γενικα προσπαθω να κανω και διατροφη, γιατι θελω να χασω αρκετους ποντους και 7-8 κιλα! αα να σημειωσω οτι στο γυμναστηριο που εκανα λιπομετρηση οταν γραφτηκα, ειχα 8,3% παραπανω λιπος απο ο,τι θα επρεπε... αυτο ειναι που πρεπει να χασω...

εχω αρχισει ηδη να χανω λιγους ποντους και σκεφτηκα για να βοηθησω λιγο και τον οργανισμο μου να ξαναρχισω να πινω πρασινο τσαι που το επινα και πριν καιρο και με βοηθησε!
επειδη ομως καλοκαιριαζει, προτιμησα να παρω απο μαγαζι με βιολογικα προιοντα εκχυλισμα πρασινου τσαγιου σε μπουκαλακι που βαζεις σταγονες σε νερο ή χυμο και το πινεις. ξερεις allzaro, αν υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο; εννοω, υπαρχει πιθανοτητα να μου δημιουργησει καποιο προβλημα; βαζω 15-20 σταγονες την μερα, οσες λενε οι οδηγιες. και καθε μερα εννοειται. επισης λεει οτι πρεπει μετα το ανοιγμα να φυλασσεται στο ψυγειο.. ισχυει;; αν το αφησω εξω θα υπαρξει προβλημα;;;
αν μπορεις να μου απαντησεις ευχαριστω πολυ!!!!

θα καταφερω μεχρι το καλοκαιρι να χασω λιγα κιλα και λιγους ποντους για να εχω και το κινητρο να συνεχισω;;;; γιατι εχω το κακο οτι οταν δεν βλεπω αποτελεσματα, απογογητευομαι... :(

αα! σε λιγες μερες εχω μετρηση στο γυμναστηριο, οποτε θα σας πω τα νεα, και ελπιζω να ειναι ευχάριστα!!!

Edited by - planety on 15/04/2008 17:46:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 18:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ξερεις allzaro, αν υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο; εννοω, υπαρχει πιθανοτητα να μου δημιουργησει καποιο προβλημα; βαζω 15-20 σταγονες την μερα, οσες λενε οι οδηγιες. και καθε μερα εννοειται. επισης λεει οτι πρεπει μετα το ανοιγμα να φυλασσεται στο ψυγειο.. ισχυει;; αν το αφησω εξω θα υπαρξει προβλημα;;;

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις πράσινο τσάι σε φακελάκια απο ενα φαρμακείο.
Αν θές να κάνεις κάτι καλύτερο Λουίζα, ταραξάκο, πράσινο τσάι, δενδρολίβανο και αψιθιά.
Είναι απλό, φθηνό, ακίνδυνο και αποτελσματικό.
Η καρνιτίνη και η λεκινθίνη αποδεδειγμένα βοηθούν το λίπος να οδηγηθεί στα μιτοχόνδρια προς καύση.
Να τρώς αρκετά ωμά λαχανικά κάθε χρώματος τα οποία περιέχουν τις ουσίες αυτές.
Σε οτι αφορά την καύση λίπους εχω περιγράψει λεπτομερώς σε προηγούμενα πόστ πως μπορεί να την πετύχει κανείς ενεργοποιώντας τον αερόβιο μηχανισμό.

quote:
θα καταφερω μεχρι το καλοκαιρι να χασω λιγα κιλα και λιγους ποντους για να εχω και το κινητρο να συνεχισω;;;; γιατι εχω το κακο οτι οταν δεν βλεπω αποτελεσματα, απογογητευομαι... :(

Κάπου 10-12 κιλά παραπάνω απο το κανονικό σου είσαι.
3.000 θερμίδες μείον απο το ισοζύγιο αντιστοιχεί σε μισό κιλό βάρους.
3.000 θερμίδες εβδομαδιαίως είναι το ιδανικότερο σε συνδυασμό με αεροβική και ισορροπημένη διατροφή.

Σου συνιστώ μια πολύ καλή λιπομετρική ζυγαριά.
Κράτα τα ποσοστά βάρους , λίπους , μυών τώρα.
18% ποσοστό λίπους είναι το ιδανικότερο για εσένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 18:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
το πρωινό μου είναι ένα γεμάτο μπολ με δημητριακά ολικής αλέσεως, και μέχρι τις 5 που επιστρέφω σπίτι για να φάω το μεσημεριανό, τρώω συνήθως ένα κουλούρι.

Ενα μπώλ δημητριακά?
Τα δημητριακά εχουν πολλές θερμίδες.
Αυτή είναι διατροφή για κάποιον που κάνει χειρωνακτική εργασία.
Καλύτερα να τρώς λιγότερα και τα γιαουρτάκια να τα τρώς ενδιάμεσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

planety
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 20:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους planety
quote:

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις πράσινο τσάι σε φακελάκια απο ενα φαρμακείο.
Αν θές να κάνεις κάτι καλύτερο Λουίζα, ταραξάκο, πράσινο τσάι, δενδρολίβανο και αψιθιά.
Είναι απλό, φθηνό, ακίνδυνο και αποτελσματικό.
Η καρνιτίνη και η λεκινθίνη αποδεδειγμένα βοηθούν το λίπος να οδηγηθεί στα μιτοχόνδρια προς καύση.
Να τρώς αρκετά ωμά λαχανικά κάθε χρώματος τα οποία περιέχουν τις ουσίες αυτές.
Σε οτι αφορά την καύση λίπους εχω περιγράψει λεπτομερώς σε προηγούμενα πόστ πως μπορεί να την πετύχει κανείς ενεργοποιώντας τον αερόβιο μηχανισμό.

Κάπου 10-12 κιλά παραπάνω απο το κανονικό σου είσαι.
3.000 θερμίδες μείον απο το ισοζύγιο αντιστοιχεί σε μισό κιλό βάρους.
3.000 θερμίδες εβδομαδιαίως είναι το ιδανικότερο σε συνδυασμό με αεροβική και ισορροπημένη διατροφή.

Σου συνιστώ μια πολύ καλή λιπομετρική ζυγαριά.
Κράτα τα ποσοστά βάρους , λίπους , μυών τώρα.
18% ποσοστό λίπους είναι το ιδανικότερο για εσένα.



αχ ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση, αλλα εχω καποιες αποριες... δηλαδη να μην το συνεχισω το πρασινο τσαι ετσι οπως το παιρνω;; το χειμωνα ειναι καλυτερα γιατι μπορω να το πιω βραστό, αλλα τωρα σκαω και προτιμω να το παιρνω ετσι με σταγονες... να μην το συνεχισω;;

επισης, τι εννοεις 18% λιπος ειναι ιδανικοτερο; οτι τοσο λιπος πρεπει να εχω;; το οτι μου βρηκαν 8.3% περισσευμα μετραει;; ειναι αυτο που πρεπει να χασω,σωστα;;;

και κατι ακομα, οταν λες 3000 θερμιδες τι εννοεις;; οτι τοσα πρεπει να παιρνω τη μερα ή να χανω;; σορρυ αν ειναι χαζες οι ερωτησεις μου, αλλα συγχωρεσε με, εχω και ξανθια ριζα...

τα 57 κιλα στα οποια θελω να φτασω δεν ειναι καλα λες;; θελει πιο κατω ακομα;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 04:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_
Τα γιαούρτια ενδιάμεσα είναι λίγο δύσκολο να τα τρώω γιατί δεν έχω που να τα βάλω την ώρα της δουλειάς. Η μεγάλη ποσότητα των δημητριακών το πρωί με βόλευε γιατί μου δημιουργούσε κορεσμό για αρκετές ώρες. Θα προσπαθήσω να τα ελαττώσω και να πίνω περισσότερο γάλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 16:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
τα 57 κιλα στα οποια θελω να φτασω δεν ειναι καλα λες;; θελει πιο κατω ακομα;;

Κατά την διάρκεια της διαδικασίας αυτής θα κάψεις και λίπος και μύς.
Στην καλύτερη περίπτωση είναι 9 προς 1. Δηλαδή 9 κιλά λίπος 1 κιλό μύς.
Συνήθως όμως είναι 5 προς 5.
Εάν καταφέρεις και πλησιάσεις την 1η περίπτωση τότε θα μπορέσεις να κατέβεις στα 57 κιλά ίσως και περισσότερο τόσο ώστε να γραμμώσεις.
Δύσκολο όμως.

quote:
επισης, τι εννοεις 18% λιπος ειναι ιδανικοτερο; οτι τοσο λιπος πρεπει να εχω;; το οτι μου βρηκαν 8.3% περισσευμα μετραει;; ειναι αυτο που πρεπει να χασω,σωστα;;;

18%-20% είναι το ιδανικότερο για το φύλο σου και την ηλικία σου. Τόσο πρέπει να έχεις. Το ότι σου βρήκαν 8,3 % περισσότερο δεν μου λέει κάτι αφού δεν μου διευκρινίζεις πόσο ακριβώς σου βρήκαν. Πόσο 28,3%? 30%?

quote:
και κατι ακομα, οταν λες 3000 θερμιδες τι εννοεις;; οτι τοσα πρεπει να παιρνω τη μερα ή να χανω;;

3.000 θερμίδες περίπου την εβδομάδα.


quote:
δηλαδη να μην το συνεχισω το πρασινο τσαι ετσι οπως το παιρνω;;

Το καλύτερο που θα εχεις να κάνεις είναι να παίρνεις το αφέψημα από τα βότανα που σου συνέστησα απογευματινές ώρες. Τώρα αν θέλεις να παίρνεις και τις σταγόνες κάποια στιγμή της ημέρας κακό δεν κάνει.
Εάν όμως δεν συμπεριλάβεις στη διατροφή σου ειδικά τις μεσημβρινές ώρες ωμά λαχανικά και δεν εχεις στη διατροφή σου αυξημένα ποσοστά πρωτείνης, τουλάχιστον αυτά τότε καλύτερα θα είναι να μην επιχειρήσεις να χάσεις κιλά.

Και πάλι σου συνιστώ να πάρεις μια λιπομετρική ζυγαριά.
Να μετρήσεις με ακρίβεια βάρος, το ποσοστό λίπους και το ποσοστό μυών.
Αυτό να το σημειώσεις και να το φυλάξεις γιατί θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο.
Εάν κατά τη διάρκεια που θα χάνεις βάρος διαπιστώσεις ότι αυτά που χάνεις δεν είναι λίπος να σταματήσεις αμέσως εάν δηλαδή διαπιστώσεις ότι το βάρος σου μειώνεται χωρίς να μειώνεται το ποσοστό λίπους ή μειώνεται ελαχιστα. Αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν κάνεις καλά ή δεν παίρνεις τα απαιτούμενα θρεπτικά στοιχεία ή χάνεις πάρα πολύ γρήγορα βάρος ή και τα δύο μαζί.


Edited by - allzzaro on 16/04/2008 16:28:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 17:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Η μεγάλη ποσότητα των δημητριακών το πρωί με βόλευε γιατί μου δημιουργούσε κορεσμό για αρκετές ώρες.

Λογικό είναι.
Πάντως να ξέρεις.
Το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας δεν είναι το μόνο το πρωινό.
Είναι τα 3 πρώτα γεύματα της ημέρας.
Συνεπώς κατά τις 12-13.00 θα πρέπει να έχουμε το κυρίως γεύμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

planety
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 17:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους planety
quote:

Κατά την διάρκεια της διαδικασίας αυτής θα κάψεις και λίπος και μύς.
Στην καλύτερη περίπτωση είναι 9 προς 1. Δηλαδή 9 κιλά λίπος 1 κιλό μύς.
Συνήθως όμως είναι 5 προς 5.
Εάν καταφέρεις και πλησιάσεις την 1η περίπτωση τότε θα μπορέσεις να κατέβεις στα 57 κιλά ίσως και περισσότερο τόσο ώστε να γραμμώσεις.
Δύσκολο όμως.

18%-20% είναι το ιδανικότερο για το φύλο σου και την ηλικία σου. Τόσο πρέπει να έχεις. Το ότι σου βρήκαν 8,3 % περισσότερο δεν μου λέει κάτι αφού δεν μου διευκρινίζεις πόσο ακριβώς σου βρήκαν. Πόσο 28,3%? 30%?

3.000 θερμίδες περίπου την εβδομάδα.

Το καλύτερο που θα εχεις να κάνεις είναι να παίρνεις το αφέψημα από τα βότανα που σου συνέστησα απογευματινές ώρες. Τώρα αν θέλεις να παίρνεις και τις σταγόνες κάποια στιγμή της ημέρας κακό δεν κάνει.
Εάν όμως δεν συμπεριλάβεις στη διατροφή σου ειδικά τις μεσημβρινές ώρες ωμά λαχανικά και δεν εχεις στη διατροφή σου αυξημένα ποσοστά πρωτείνης, τουλάχιστον αυτά τότε καλύτερα θα είναι να μην επιχειρήσεις να χάσεις κιλά.

Και πάλι σου συνιστώ να πάρεις μια λιπομετρική ζυγαριά.
Να μετρήσεις με ακρίβεια βάρος, το ποσοστό λίπους και το ποσοστό μυών.
Αυτό να το σημειώσεις και να το φυλάξεις γιατί θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο.
Εάν κατά τη διάρκεια που θα χάνεις βάρος διαπιστώσεις ότι αυτά που χάνεις δεν είναι λίπος να σταματήσεις αμέσως εάν δηλαδή διαπιστώσεις ότι το βάρος σου μειώνεται χωρίς να μειώνεται το ποσοστό λίπους ή μειώνεται ελαχιστα. Αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν κάνεις καλά ή δεν παίρνεις τα απαιτούμενα θρεπτικά στοιχεία ή χάνεις πάρα πολύ γρήγορα βάρος ή και τα δύο μαζί.


Edited by - allzzaro on 16/04/2008 16:28:52


ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου!!! με βοηθας πολυ!!! εχω μετρηση στο γυμναστηριο την Μ. Δευτερα, οποτε θα μπω να πω τα ευχάριστα/δυσαρεστα και θα σου πω και τι ποσοστο λιπους μου βρηκαν στην αρχη για να δουμε τι παιζει!

λιπομετρικη ζυγαρια εε;; θα το ψαξω... γιατι το θεμα ειναι να χασω λιπος και ειδικα απο εκει που πρεπει να φυγει... οχι μυς! παντως ηδη με το γυμναστηριο και την διατροφη εχω αρχισει και "μαζευω" στην περιφερεια που εχω και το προβλημα... ελπιζω να παω ακομα καλυτερα...

το προβλημα ειναι σχετικα με τη διατροφη οτι νηστευω τη σαρακοστη των χριστουγεννων και του Πασχα και ετσι πρωτεινες πολλες δεν παιρνω εδω και λιγο καιρο... αλλα δεν πειραζει, σε λιγο που θα περασει η νηστεια θα ξαναμπω σε ρυθμο... δεν θα αφησω τη νηστεια για τα κιλα...

ωστε 3000 θερμιδες πρεπει να χανω την εβδομαδα εε;;; αληθεια ενα κιλο σε ποσες θερμιδες αντιστοιχει;; εννοω ποσα κιλα χανεις με -3000 θερμδες την εβδομαδα;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 17:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
; εννοω ποσα κιλα χανεις με -3000 θερμδες την εβδομαδα;;

Μισό κιλό
3.000 θερμίδες εβδομαδιαίως αντιστοιχούν σε μισό κιλό μάζας.
3.000 θερμίδες την εβδομάδα είναι το ιδανικότερο.
Φυσικά μπορεί κάποιος να χάσει και περισσότερο αλλά εγγυημένα δεν θα χάσει λίπος.Αυτό θα εχει σαν αποτέλεσμα να χάσει βάρος να αδυνατίσει μυικά ενώ το τοπικό πάχος να παραμείνει. Αργότερα οταν θα ξαναπάρει κιλά θα ξαναπάρει το λίπος που εχασε συν το λίπος που εχει παραμείνει.

Τώρα το ιδανικό ποσοστό εχει να κάνει και με το πόσες θερμίδες χρειάζεται καθημερινώς.
Δηλαδή
Αν κάποιος καθημερινώς 4.000 θερμίδες τότε μπορεί να χάσει εως και 6.000 θερμίδες εβδομαδιαίως.
Αν ομως κάποιος χρειάζεται καθημερινώς 2.000 θερμίδες τότε οι 3.000 θερμίδες εβδομαδιαίως είναι οτι το καλύτερο.

quote:
το προβλημα ειναι σχετικα με τη διατροφη οτι νηστευω τη σαρακοστη των χριστουγεννων και του Πασχα και ετσι πρωτεινες πολλες δεν παιρνω εδω και λιγο καιρο...

Απεναντίας.
Πρωτείνες δεν σημαίνει μόνο κρέας.
Ολα τα οσπρια περιέχουν πρωτείνη σχεδόν οσο και το κρέας.

Edited by - allzzaro on 16/04/2008 17:59:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

planety
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 18:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους planety
μαλιστα!! πολυ ενδιαφεροντα ολα!! ευχαριστω πολυ!!!

απο οσπρια επηξα... τα βαρεθηκα.. γι αυτο ισως εχασα κιλα αντι να παρω στη νηστεια, γιατι δεν αντικατεστησα τα γευματα με ψωμι για να χορτασω, υπηρχουν μερες που δεν τρωω καθολου ψωμι με φασολια ή φακες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 18:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jia
αγαπητε αλζαρο χαιρε και συγχαρητηρια
δε ξερω ως ποτε θα μου φαινεται περιεργο εως ζωογονα ανατρεπτικο το να βλεπω μερικα πραματα γυρω μου , και ειδικα εδω σαυτα τα ποστ σου και των ανθρωπων γυρω , να λειτουργουν οπως θαπρεπε να λειτουργουν----σιγουρα ομως χαιρομαι ολοψυχα

θα ηθελα να σε ρωτησω για την αποψη σου και για τις ενεργειες σου αμα υποθετικα ησουνα στη θεση μου η οποια εξοσων αντιλαμβανομαι ειναι η εξης

ειμαι ανδρας 170 , κανονικης διαπλασης με αυξομοιουμενη κοιλια , 46 ετων , καπνιζω αρκετα εδω και 20 χρονια , ειμαι καταπονοημενος , χωρις να νοιωθω ομως ετσι , δεν ειμαι σιγουρος αν πολυφαινεται ακομη , αισιοδοξω ομως --------εχω καποιες δυσκολιες στην αναπνοη οταν κανω κατι πολυ εντονο-------η σπειρομετρηση το εδειξε κιολας , χρονια βροχητιδα απτο καπνισμα , που και που συριγμος ειδικα αμα πεφτει το συστημα μου και μαλιστα πριν 3 μηνες πονος απτο βηχα χαμηλα στο δεξι λοβο και εκεινο το καιρο με το πουστριβα το κορμο η εσκηβα πλαι πιανοταν ακαριαια οι μυες εκει στα πλευρα σα κραμπα αλλα περασε κρατησε βδομαδα , εδω και 2 μηνες τορα εχω κρυαδες και ειμαι ζεστος αλλα ερχεται και φευγει --- 1 - 2 χρονια τορα τακτικα πινω πρασινο τσαι με δυοσμο και κανελλα σε ενα και ενιοτε εχινατσια η αλταια μαζι τους---αμα το θυμαμαι μασαω τζινσεγκ----δε παιρνω φαρμακα --- πινω ομως αλκοολ 2 φορες τη βδομαδα απο 3-4 ποτα -----καποια βραδια ηρεμος εχω ταχυκαρδια χωρις κατι αλλο και εδω και κανα μηνα νοιωθω ζεστος---4-5 φορες εδω και 7 χρονια εχω νοιωσει σαν να βλεπω μερος του οπτικου μου πεδιου σα πρισμα η σαν να εχω δει εντονο φως--τη πρωτη φορα που συνεβη δε μπορουσα να καταλαβω εννοιες και λεξεις για μιση μερα ---αυτο το τελευταιο δεν ξανασυνεβη παρα μονον τη πρωτη φορα -----γενικα συμβαινουν ολα αυτα αμα ειναι πεσμενος ο οργανισμος μου νομιζω η τοτε τουλαχιστον φαινονται---εκανα γενικο τσεκαπ πριν εναμιση χρονο και ηταν ενταξει εκτος απο βροχιτιδα , χολιστερινη 250 και τρυγλικεριδια 300 , το τεστ κοπωσεως οκ αλλα αργησε λιγο να κατεβει η πιεση ---δεν εχω παθος για το φαι , τροω λιγο κρεας , λαχανικα μαγειρευτα κυριως , πινω αρκετο γαλα , δεν τροω συχνα τηγανητα------- τις τρεις τελευταιες μερες ενω ημουν σε ταξειδι ειχα βηχα εντονο οποτε καπνιζα , ερεθυσμενο φαρυγγα , δεκατα και καταπονηση σαν ναχα ιωση--- κοτοσουπα και 2 ντεπον με βυταμινη c κατι κανανε οχι εντελως ---συνηθως ομως ταφηνω και περναει --γενικα δεν αρρωσταινω στο κρεββατι χρονια τορα--- 2-3 φορες θυμαμαι μονο τα τελευταια 10 15 χρονια--πριν 15 χρονια ειχα κανει ολιστικη θεραπεια για καντιντα και ειχε πετυχει εντυπωσιακα και σε εναν ελεγχο που ειχε γινει τοτε απο τον ολιστικο γιατρο υπηρχε καποια προδιαθεση αν θυμαμαι καλα με τους χολιδοχους δρομους---τα τελευταια χρονια 2-3 θεραπειες με ομοιοπαθητικη για τα των πνευμονων ηταν επιτυχεις αλλα συνεχιζω και καπνιζω οποτε παλι τα ιδια και χειροτερα

αγαπητε αλζαρο
ισως δε θαπρεπε να καπνιζω και να με σεβομαι πιο πολυ-----το ισως ειναι καθαρα λογοτεχνικο---- αλλα αυτη ειναι η κατασταση και με μεγαλο ενδιαφερον αν οχι αγωνια περιμενω την απαντηση σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 20:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
εκανα γενικο τσεκαπ πριν εναμιση χρονο και ηταν ενταξει εκτος απο βροχιτιδα , χολιστερινη 250 και τρυγλικεριδια 300 , τ

Δές .. πρόσεξε αυτά που γράφει για το κάπνισμα.
http://www.sugarfree.gr/content/view/213/50/

quote:
ισως δε θαπρεπε να καπνιζω και να με σεβομαι πιο πολυ

Βλέπω φίλε μου το πρώτο πράγμα που μου επισημαίνεις είναι το οτι καπνίζεις.
Αντιλαμβάνομαι οτι θα καπνίζεις αρκετά.
Γνωρίζω αρκετούς που το κάπνισμα είναι τρόπος ζωής.
Απολαμβάνουν λοιπόν το κάπνισμα ενώ γνωρίζουν οπως γνωρίζεις και εσύ τις συνέπειες.

quote:
αλλα αυτη ειναι η κατασταση και με μεγαλο ενδιαφερον αν οχι αγωνια περιμενω την απαντηση σου

Θα σε εκπλήξω αν σου πώ οτι πρέπει να το κόψεις?
Δεν μπορείς να επιβληθείς στον εαυτό σου?
Εκτός αν συντρέχει κάποιος αλλος ιδιαίτερος λόγος που πρέπει να καπνίζεις....

Εάν δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος σίγουρα θα βρείς πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρονται στο...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7377

quote:
θα ηθελα να σε ρωτησω για την αποψη σου και για τις ενεργειες σου αμα υποθετικα ησουνα στη θεση μου η οποια εξοσων αντιλαμβανομαι ειναι η εξης

Είναι πολύ δύσκολο καλέ μου φίλε να ερθω στη θέση σου εστω και υποθετικά οπως είναι πολύ δύσκολο να έρθεις στη δική μου.


Edited by - allzzaro on 16/04/2008 20:23:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jia
ευχαριστω αλζαρο , μου ειναι δυσκολο να οργανωσω την καθημερινη αληθεια μου , πολυ καιρο ψαχνω να αποφασισω πως παιρνονται αποφασεις στη ζωη μου-----οσο και να απολαμβανω καθε που και σπανια ενα τσιγαρο , ειναι περα για περα απελπισια το τσιγαρο και συγκυριακα τορα για πολλοστη φορα ειμαι ηδη στη διαδικασια να κανω κατι γιατι βηχω πολυ , δε μπορω να κανω και αλλιως ----- πολυ ενδιαφεροντα τα λινκς που ανεφερες , θελουν χρονο , σε ποια σελιδα βρισκονται τα δικα σου ποστ για το καπνισμα ? ------- αλλα ειναι και ταλλα που αναφερω , μηπως ειμαι υποχονδριος ? ειναι ολα θεμα καπνισματος διαβητη καρδιας ? και ομως δε ξερω σε τι γιατρο να παω , και τι εξετασεις να ζητησω , γιαυτο ανεφερα με ολο το σεβασμο το νασουνα στη θεση μου -------- εκτος και ακομα απο το οτι ηθελα τη γνωμη σου για το τσαι που ανεφερα που το πινω συχνα οπου σκεφτηκα πως ολα τα υπολοιπα , εκτος των αλλων θα βοηθουσαν να μου πεις , δυστυχως με βασικο παιχτη το τσιγαρο για σημερα ----χρονια περναω μερες και νυχτες συνειδητοποιησης του τι κανω αλλα δεν τοχω κοψει πανω απο τρεις μερες ποτε---εχω κοψει τη ζαχαρη πολλα χρονια ----νοιοθω να σε πιεζω αλλα αυτο σκεφτηκα , τορα χωρις το τσιγαροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy