ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 01:50:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ειλικρινά Ψηλέ, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά μάλλον έχεις αναλάβει αυτοβούλως να διασκεδάζεις πολλούς εδώ μέσα.

Συνέχισε έτσι. Το γέλιο μακραίνει τη ζωή.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 01:52:36  Εμφάνιση Προφίλ
Όσο γι'αυτό

quote:
Ψηλός
Είπατε πολλά, σε αυτά που σας ρώτησα εγώ όμως, τσιμουδιά!

Υπάρχουν 40 σελίδες με επιχειρήματα και αποδείξεις στη συζήτηση αυτή. Διάβασε!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 02:10:17  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν γίνεται να μου κάνεις μια περίληψη;;;
Εγώ ο πλανεμένος, τόσα ξέρω τόσα λέω, και σας διασκεδάζω και από πάνω.

Εσύ δεν μπορεί να μου απαντήσεις με στοιχεία από επιστημονικές έρευνες που έχουν γίνει και ξεσκεπάζουν αυτό το ψέμα;;;

Και όποιος άλλος φυσικά εχει τέτοια στοιχεία, ας τα προσκομίσει.
Ή μήπως μας αρκεί ο Καλόπουλος;;

quote:
Το θαύμα του Αγίου Φωτός
PATHFINDER
28/4 | 12:39, ανανέωση: 28/4 | 17:34

Κάθε Μεγάλο Σάββατο το μεσημέρι στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα επαναλαμβάνεται το Μέγα Θαύμα του Αγίου Φωτός που συγκλονίζει, συγκινεί, αγαλλιάζει, σκορπίζει χαρά και πίστη σε όσους έχουν την τιμή και ευλογία να παρευρίσκονται στην ιεροτελεστία του Αγίου Φωτός.
Προετοιμασία του Πανάγιου Τάφου
Το Μεγάλο Σάββατο το πρωί πριν από την τελετή του Αγίου Φωτός γίνεται πρώτα ένας σχολαστικότατος έλεγχος του Παναγίου Τάφου και αμέσως μετά τον σφραγίζουν με το μελισσοκέρι που είχε ετοιμαστεί το πρωί. Ο έλεγχος γίνεται για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει οτιδήποτε μέσα στον Πανάγιο Τάφο το οποίο θα μπορούσε να προκαλέσει φωτιά. Αφού σφραγιστεί ο Πανάγιος Τάφος με το μελισσοκέρι οι αρχές τοποθετούν πάνω στο κερί τις σφραγίδες τους.
Μεγάλο ενδιαφέρον για τον έλεγχο δείχνουν και όλα τα άλλα δόγματα τα οποία με διάφορους τρόπους και πιέσεις έχουν από παλιά αποκτήσει δικαιώματα στον Πανάγιο Τάφο. Το ενδιαφέρον αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Αν τύχει κάποια χρονιά να μη βγάλει το 'Αγιο Φως ο Ορθόδοξος Πατριάρχης τότε θα αναλάβουν το προβάδισμα της τελετής του Αγίου Φωτός άλλοι.
Ο έλεγχος αρχίζει στις 10 το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου και τελειώνει στις 11. 'Οσο γίνεται ο έλεγχος Ορθόδοξοι 'Αραβες νέοι διαδηλώνουν μέσα στον Ιερό Ναό υπέρ των ορθοδόξων δικαιωμάτων. Πρέπει να σημειωθεί ότι τον σχολαστικό έλεγχο του Παναγίου Τάφου παρακολουθούν εκπρόσωποι των Αρμενίων και άλλων δογμάτων.

Η τελετή του Αγίου Φωτός
Η τελετή του Αγίου Φωτός γίνεται στις 12 η ώρα το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου και αποτελείται από τρία στάδια:
Την Λιτανεία,
Την είσοδο του Πατριάρχη στον Πανάγιο Τάφο και
Τις προσευχές του Πατριάρχη για να βγει το 'Αγιο Φως.

Σύμφωνα λοιπόν με την παράδοση, το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου ο Ορθόδοξος Πατριάρχης με την συνοδεία του - αρχιερείς, ιερείς και διακόνους- αλλά και τον Αρμένιο Πατριάρχη μπαίνει στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως, ενώ οι καμπάνες χτυπούν πένθιμα. Πριν από την είσοδο του Πατριάρχη ο Σκευοφύλακας του Πανίερου Ναού φέρει την ακοίμητο κανδήλα, σβηστή εκείνη την ημέρα, για να αναφτεί με το 'Αγιο Φως.
Από την εσωτερική είσοδο του Ναού του Αποστόλου Ιακώβου μπαίνει ο Πατριάρχης στο Ιερό Βήμα του Καθολικού και κάθεται στον πατριαρχικό θρόνο. Από αυτό το σημείο περνάνε και ασπάζονται το χέρι του Πατριάρχη οι εκπρόσωποι των Αρμενίων, των Αράβων, των Κοπτών και άλλων για να τους δοθεί το 'Αγιο Φως.
Σύμφωνα με τα προνόμια αν δεν ασπαστούν το χέρι του Ορθόδοξου Πατριάρχη δεν έχουν το δικαίωμα να λάβουν το 'Αγιο Φως από τα χέρια του. Αμέσως μετά αρχίζει η Ιερή Λιτανεία η οποία περιφέρεται τρεις φορές γύρω από τον Πανάγιο Τάφο και μετά ο Πατριάρχης σταματάει μπροστά στον Πανάγιο Τάφο όπου βρίσκονται και οι επίσημοι.
Μετά την Λιτανεία αποσφραγίζεται ο Πανάγιος Τάφος και ο Πατριάρχης βγάζει την αρχιερατική στολή του και μένει μόνο με το λευκό στιχάριο. Κατόπιν ο διοικητής της Ιερουσαλήμ και ο αστυνομικός διευθυντής ελέγχουν σχολαστικά τον Μακαριότατο Πατριάρχη μπροστά σε όλους ώστε να διαπιστωθεί ότι δεν έχει τίποτα μαζί του το οποίο μπορεί να μεταδώσει φως.

Μετά τον έλεγχο ο Μακαριότατος Πατριάρχης Ιεροσολύμων λαμβάνει τους σβηστούς πυρσούς και εισέρχεται μαζί με τον Δραγουμάνο των Αρμενίων στο Ιερό Κουβούκλιο. 'Ολα τα κανδήλια είναι σβηστά και τίποτα δεν είναι αναμμένο στον Ιερό Ναό αλλά και στον Πανάγιο Τάφο.
Πως βγαίνει το Άγιο Φως
Μέσα στον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης γονατιστός κάνει αρχιερατική προσευχή διαβάζοντας και ειδικές ευχές παρακαλώντας τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό να στείλει το 'Αγιο Φως του ως δώρο αγιασμού για τους ανθρώπους. Και μέσα στην απόλυτο ησυχία κατά την ώρα που προσεύχεται ο Πατριάρχης ακούγεται ένας συριγμός και σχεδόν ταυτόχρονα γαλαζόλευκες αστραπές του Αγίου Φωτός διαπερνούν από παντού, λες και ανάβουν εκατομμύρια φωτογραφικά φλας και τα κανδήλια ανάβουν μόνα τους.
Μέσα στο Πανάγιο Τάφο οι πυρσοί που κρατάει προσευχόμενος ο Πατριάρχης και αυτοί ανάβουν μόνοι τους από το 'Αγιο Φως. Ταυτόχρονα το πλήθος ξεσπάει σε ζητωκραυγές ενώ δάκρυα χαράς και πίστης τρέχουν από τα μάτια του κόσμου.
Το 'Αγιο Φως για μερικά λεπτά της ώρας δεν έχει τις ιδιότητες τις φωτιάς. Αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά της ώρας, όταν βγαίνει από τον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης και δίνει το 'Αγιο Φως στους πιστούς. Μπορεί οποιοσδήποτε να αγγίζει την φλόγα 33 κεριών και να μην καίγεται! Μετά από πάροδο 33 λεπτών περίπου η φλόγα είναι κανονική.

Γενικά για το Άγιο Φως
Μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης έχει το προνόμιο και την εξουσία να βγάζει το 'Αγιο Φως. Κατά καιρούς έχουν γίνει απόπειρες και από άλλα δόγματα να βγάλουν το 'Αγιο Φως αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον. Για παράδειγμα το 1549μ.Χ. σύμφωνα πάντα με ιστορικές καταγραφές, οι Αρμένιοι δωροδόκησαν τον σουλτάνο Μουράτ για να τους δώσει την άδεια να εισέλθουν στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και να βγάλουν αυτοί από τον Πανάγιο Τάφο το 'Αγιο Φως.
Πράγματι ο σουλτάνος τους έδωσε την άδεια και οι Αρμένιοι μπήκαν μέσα στον Ναό και τον κλείδωσαν. Γεμάτος απελπισία ο Ορθόδοξος Πατριάρχης όταν είδε τους Αρμένιους να βρίσκονται μέσα στον Πανάγιο Τάφο, γονάτισε έξω στην είσοδο του Ναού κοντά σε μία από τις κολόνες. Ξαφνικά η κολόνα σχίστηκε (φωτογραφία) και βγήκε το 'Αγιο Φως ανάβοντας τις λαμπάδες του Πατριάρχη.
Ο Αγαρηνός Εμίρης παρακολουθούσε τα γεγονότα από τον μιναρέ του τζαμίου που βρίσκονταν απέναντι από τον Ναό. Μόλις είδε τα γεγονότα φώναξε «Μεγάλη η πίστη των Χριστιανών! 'Ενας είναι ο αληθινός Θεός, ο Θεός των Χριστιανών. Πιστεύω στον Αναστάντα εκ νεκρών Χριστόν. Τον προσκυνώ ως Θεό μου». Μετά από αυτή την ομολογία του πήδησε από τον μιναρέ. Κατά την πτώση του όμως δεν έπαθε τίποτα. Τότε οι μουσουλμάνοι τον έπιασαν και τον αποκεφάλισαν. Το άγιο λείψανο του φυλάσσεται μέχρι και σήμερα στην Ιερά Μονή της Μεγάλης Παναγίας των Ιεροσολύμων.
Το 'Αγιο Φως συμβολίζει αλλά και υπενθυμίζει με θαυματουργικό τρόπο την Ανάσταση του Χριστού. Είναι ένα Θεόσταλτο θαύμα δια μέσου των αιώνων από το Φως του κόσμου, που είναι ο Χριστός, για τον κόσμο. Η επιστήμη δεν έχει την δυνατότητα να εξηγήσει αυτό το μεγάλο θαύμα και αυτή την φορά προς τιμή της δεν ετόλμησε να αποφανθεί ούτε θεωρητικά. Σε ένα αληθινό θαύμα άλλωστε πως να αποφανθεί η επιστήμη;
Πολλοί βλέπουν κάθε έτος το 'Αγιο Φως και αισθάνονται την παρουσία του Θεού ανάμεσά τους. Αυτό ακριβώς το 'Αγιο Φως να φωτίζει όλη την ανθρωπότητα για ένα καλύτερο αύριο.
Πατριαρχείο Ιεροσολύμων


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 03:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
Στην αρχή του thread ήταν το "μέγα θαύμα" της αφης του Φωτός...

Όταν το απομυθοποιήσαμε, βγάλατε στην φόρα το "μεσαίο θαύμα" της ακαίας.

Όταν το απομυθοποιήσαμε και αυτό, βγάλατε στην φόρα το "μικρο θαυμα" της κολώνας

Και όταν και αυτό δεν ήταν αρκετό, βγάλατε και τις μαρτυρίες.
Καταγέλαστες και αυτές, οπότε ξανά το παραμυθάκι από την αρχή.

Ο φίλος Ψηλός, κάνει και πάλι copy-paste
λογίδριο περί αφής λες και βρισκόμαστε στην σελίδα 1 του thread!!!

Λίγη ντροπή βρε παιδιά!!

Ξαναθυμίζω λοιπόν

1. Η αφή είναι Αρχαιοιουδαϊκης εμπνεύσεως και Καθολικής πρώτης εκτέλεσης
θεουργία με φώσφορο και νάφθα. FACT.
2. Η ακαϊα είναι ευκόλως γελοιοποιήσιμη, αρκεί να ρίξεις μια ματία σε
ΟΛΑ τα σχετικα VIDEOS
3. Η σπασμένη κολώνα, ΕΛΕΟΣ, δεν είναι απόδειξη.
4. Οι μαρτυρίες των ΗΔΗ πιστών ΔΕΝ είναι απόδειξη
5. Η λογική "αστράφτουν flash, άρα θαύμα" με κάνουν να ελπίζω
ότι ακόμα και εγώ μπορώ να πουλήσω Καλοριφέρ σε βεδουίνους.
Μα τόση ευπιστία???

Εάν, το θαύμα υπήρχε guys,
θα ήταν IN YOUR FACE, όπως ο "Εν τουτω Νικα"
Σταυρός στον ουρανό, που σας αρέσει να διηγήστε

Τι κρίμα που όλα είναι παραμύθια, εεε?

Πάντως θέλω να διευκρινήσώ ότι είμαι σίγουρος
ότι ούτε ο Ψηλός ούτε οι άλλοι μας κοροϊδεύουν συνειδητά.

Μέσα τους ειλικρινά πιστεύουν στο θαύμα.

Οπότε κατα κάποιον τρόπο το θαύμα όντως γίνεται,
μέσα τους, ιδιωτικά...

Στον πραγματικό κόσμο όμως... sorry guys, NO.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 04:15:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μια απορία για τα videos που επικαλούνται οι θαυματολάγνοι της αφής.

Έχω ψάξει σε 715.239.430 σελίδες στο internet (πάνω-κάτω) αλλά τα videos που έχω βρεί δεν είναι πάνω από 8-10 δευτερόλεπτα, κακίστης ποιότητας στα οποία ο καθένας βλέπει ό,τι θέλει.

Είναι δυνατόν να μην έχει τραβήξει ποτέ κανείς ένα video της προκοπής, έστω 5-10 λεπτά, με όλες τις λεπτομέρειες του χριστεπώνυμου πλήθους, τις ακαϊες, τις αστραπές, τους κεραυνούς, τη χρυσή βροχή και δεν ξέρω και γω τι άλλο (υποτίθεται ότι) παρουσιάζεται εκεί...

Για ένα τέτοιο θαύμα παγκόσμιας απήχησης, θα έπρεπε να υπάρχουν χιλιόμετρα κινηματογραφικού φιλμ. Κι όμως, δεν υπάρχει τίποτε εκτός από τα 8 δευτερόλεπτα του φιλμ που επί ματαίω επικαλείται ο Ψηλός.

Παράξενα πράματα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 10:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
Κάτι ξέχασες: Αρμένιο, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ.

Κάτσε, τι εννοείς τώρα εδώ; Ότι ο Αρμένιος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος;

Αμ δεν είναι! Ανήκει στην Αποστολική Αρμενική Εκκλησία, η οποία ανήκει με την σειρά της στις Οριεντάλ Ορθόδοξες Εκκλησίες, οι οποίες και δεν έχουν κοινωνία με τις Ανατολικές Ορθόδοξες Εκκλησίες.

Είναι μακριά από αυτό που χαρακτηρίζουμε "Χριστιανός Ορθόδοξος", αν και είναι χριστιανός.

Για να μην βιαστείς να με αναιρέσεις, να παραθέσω τις πηγές μου κατευθείαν απ'την Wikipedia:
1) Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία: http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Orthodox (κάνε scroll στον πάτο κάτω, έχει αναλυτικά τις Εκκλησίες της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, καμμία αναφορά στην Αρμενική Εκκλησία).
2) Οριεντάλ Ορθόδοξη Εκκλησία: http://en.wikipedia.org/wiki/Oriental_Orthodoxy (πρώτη πρώτη).

Ουσιαστικά πρόκειται για δύο εκκλησίες, εκ των οποίων και οι δύο έχουν τίτλο "Ορθόδοξη" χωρίς να είναι μια εκκλησία.

Αν όντως αυτό εννοοούσες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 10:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ,ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ "ΤΣΙΜΠΑΝΕ" ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΙΣΤΗΣ..
ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ,ΞΥΠΝΙΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ..
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ..ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΝΑΙΡΕΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΟΓΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ: "KAΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ? Ο ΜΩΥΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ !!! "

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.
ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΨΥΧΡΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΟΓΟ ΝΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..
ΕΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΝ ΝΟΥ,ΤΟΤΕ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ DEFACTO ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..
ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ...ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΦΩΣ,ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΙ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΝ..

ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΑΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ:
75% ΑΠΛΟ ΚΟΛΠΟ ΧΗΜΕΙΑΣ Η ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΑΣ
20% ΚΟΛΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ
4% ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΥΜΒΑΝ, ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ
1% ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΝΟΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΟΝΤΟΣ


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 13:15:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στην αρχή του thread ήταν το "μέγα θαύμα" της αφης του Φωτός...
Όταν το απομυθοποιήσαμε, βγάλατε στην φόρα το "μεσαίο θαύμα" της ακαίας.
Όταν το απομυθοποιήσαμε και αυτό, βγάλατε στην φόρα το "μικρο θαυμα" της κολώνας
Και όταν και αυτό δεν ήταν αρκετό, βγάλατε και τις μαρτυρίες.
Καταγέλαστες και αυτές, οπότε ξανά το παραμυθάκι από την αρχή.

Καλά βρε παιδιά απομυθοποιήσατε τόσα πράγματα και εγώ δεν το πείρα καν χαμπάρι;
Τι σαΐνια είστε εσείς βρε. Φίλε Xchamp, αν θες, ξανακάνε τον κόπο και δώσε τις επιστημονικές αποδεδειγμένες μελέτες και στοιχεία που να δείχνουν την όλη απομυθοποίηση.

quote:
1. Η αφή είναι Αρχαιοιουδαϊκης εμπνεύσεως και Καθολικής πρώτης εκτέλεσης
θεουργία με φώσφορο και νάφθα. FACT.
2. Η ακαϊα είναι ευκόλως γελοιοποιήσιμη, αρκεί να ρίξεις μια ματία σε
ΟΛΑ τα σχετικα VIDEOS
3. Η σπασμένη κολώνα, ΕΛΕΟΣ, δεν είναι απόδειξη.
4. Οι μαρτυρίες των ΗΔΗ πιστών ΔΕΝ είναι απόδειξη
5. Η λογική "αστράφτουν flash, άρα θαύμα" με κάνουν να ελπίζω
ότι ακόμα και εγώ μπορώ να πουλήσω Καλοριφέρ σε βεδουίνους.
Μα τόση ευπιστία???

Καλά τρομερά τα επιχειρήματα αυτά. Πλήρως επιστημονικώς εμπεριστατωμένα και δεν χωρούν αμφισβήτηση.


quote:
Έχω ψάξει σε 715.239.430 σελίδες στο internet (πάνω-κάτω) αλλά τα videos που έχω βρεί δεν είναι πάνω από 8-10 δευτερόλεπτα, κακίστης ποιότητας στα οποία ο καθένας βλέπει ό,τι θέλει.
Είναι δυνατόν να μην έχει τραβήξει ποτέ κανείς ένα video της προκοπής, έστω 5-10 λεπτά, με όλες τις λεπτομέρειες του χριστεπώνυμου πλήθους, τις ακαϊες, τις αστραπές, τους κεραυνούς, τη χρυσή βροχή και δεν ξέρω και γω τι άλλο (υποτίθεται ότι) παρουσιάζεται εκεί...

Και εγώ έχω ψάξει άλλες τόσες σελίδες στο Ίντερνετ αλλά δεν βρήκα πουθενά κάποια βίντεο ή στοιχεία που να αποδεικνύουν την πλαστότητα του γεγονότος.

Εγώ επιμένω να ζητώ στοιχεία, εμπρός λοιπόν, τι κάθεστε;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 16:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
"Against stupidity the very gods
Themselves contend in vain"
Friedrich Schiller

Αχ βρε Ψηλέ!!!

Αυτό τώρα είναι καινούργια μέθοδος???
Να ζητάτε εσείς να αποδείξουμε την ΜΗ-ΥΠΑΡΞΗ
αντί να αποδείξετε εσείς την ΥΠΑΡΞΗ??
Αυτό που λές αναιρεί ΑΙΩΝΕΣ επιστημονικής μεθοδολογίας!!

Αλλά παρόλα αυτά, καλά, 40 σελίδες ξεφτίλας δεν σου φτάσανε??

Υ.Γ.
Ξαναλέω ότι δεν έχω τίποτα με εσένα προσωπικά, ίσα-ίσα δείχνεις
σοβαρός άνθρωπος. Οι διαξιφισμοί είναι σε επίπεδο απόψεων , έτσι??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 19:02:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ούτε και εγώ φίλε μου έχω και με σένα τίποτα το προσωπικό.

Κοίτα να δεις όμως, εγώ, να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ίδια πείρα περί του γεγονότος της αφής του Αγίου Φωτός.
Εδώ μέσα όμως έχει γίνει αντικείμενο αμφισβήτησης της Χριστιανικής Πίστης.
Σε αυτό εναντιώνομαι και προσπαθώ να συμμετάσχω σε μια συζήτηση όπου αμφισβητείται η ίδια η Πίστη μου που στο κάτω κάτω δεν είναι αποκλειστικά ένα νεόφερτο πράγμα δικό μου.

Όσον αφορά το Άγιο Φως όμως, από τις μαρτυρίες τόσων ανθρώπων, φαίνεται να είναι κάτι το θαυμαστό. Μιλάνε για αυτό και άνθρωποι που βρίσκονται στο χώρο της επιστήμης (ιατροί, μαθηματικοί, φυσικοί, ....) και θέλω να πιστεύω πως δεν θα προέβαιναν, ελαφρά τη καρδία, να δεχθούν κάτι ως θαυμαστό χωρίς πρώτα να το περάσουν από το κόσκινο της δικής τους προσωπικής αλλά και επιστημονικής τους λογικής.

Γνώμη μου είναι πως τα πάντα όσα βιώνουμε έχουν μια εξήγηση.

Η πεποίθησή μου όμως είναι ότι ο άνθρωπος σήμερα δεν είναι σε θέση, να απαιτεί να δώσει στα πάντα μια εξήγηση. Θεωρώ πως ο άνθρωπος βρίσκεται ακόμη σε "παιδική" ηλικία για να μπορέσει να κατανοήσει κάποια πράγματα.
Συχνά γινόμαστε μάρτυρες κάποιων γεγονότων που λαμβάνουν χώρα στο ανθρώπινο σώμα, ιάσεις π.χ., και ορισμένοι λένε το γνωστό «το μυαλό και το πνεύμα του ανθρώπου έχουν τεράστιες δυνάμεις που εμείς δεν γνωρίζουμε».
Μια δική μου, εύλογη πιστεύω, απορία είναι: πώς είναι δυνατόν ο άνθρωπος να μην γνωρίζει κάτι που το βλέπει, το ζει, το κουβαλάει κάθε μέρα μαζί του και απαιτεί και έχει ορισμένες φορές και την «αναίδεια» με χαρακτηριστική ελαφρότητα να εκφέρει γνώμη για κάτι που δεν το έχει δει, δεν το έχει γνωρίσει, και εδώ αναφέρομαι στο Θείο ανεξαρτήτως θρησκείας.

Στην Χριστιανική Ορθόδοξη Πίστη, δεχόμαστε ότι ο Θεός καταδέχτηκε να ενανθρωπιστεί και για να καταστήσει την παρουσία του πιο «αισθητή» στο καθ’εικόνα και καθ’ομοίωση δημιούργημά του. Δεν θα πω άλλα διότι δεν είναι αυτό το κεντρικό πράγμα που θέλω να πω με αυτή μου την απάντηση.

Εγώ λοιπόν, αν μου διηγηθείς εσύ και πολλοί άλλοι ένα γεγονός θα το δεχθώ. Ιδιαίτερα δε όταν υπάρχουν ντοκουμέντα και πλήθος λαού συρρέει να πιστοποιήσει ο ίδιος την εξέλιξη του γεγονότος αυτού.

Για να το αμφισβητήσω όμως και να σου πω: «ξέρει κάτι φίλε, άσε τις μπούρδες και τα παραμύθια», θα πρέπει να έχω αδιάσειστα στοιχεία στα χέρια μου και να σου τα παραθέσω. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να σε παραπέμψω σε πλήθος επιστημονικών συγγραμμάτων που το πιστοποιούν.
Δες για παράδειγμα το φαινόμενο του κεραυνού, υπάρχουν πλήθος συγγραμμάτων που το έχουν ξεδιαλύνει. Διάφορα μαγνητικά πεδία που προκαλούσαν κάποια φαινόμενα έχουν βρεθεί και δώσει λύση στην εξήγηση των φαινομένων αυτών. Βέβαια εδώ υπεισέρχεται και ο παράγοντας του τυχαίου σχετικά με τα εν λόγω φαινόμενα.

Το φαινόμενο του Αγίου Φωτός επαναλαμβάνεται εκατοντάδες χρόνια τώρα (αν όχι χιλιάδες). Λαμβάνει χώρα και έξω από τον Πανάγιο Τάφο, εντός και εκτός του Ναού. Λες λοιπόν οι επιστήμονες να μην προσπάθησαν ποτέ έως τώρα να το εξιχνιάσουν και να δώσουν τη λύση του;;

Τώρα αν κάποιοι θεωρούν την εξήγηση του Καλόπουλου ως τεκμήριο, ε τότε δεν μου μένει να πω τίποτα άλλο.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 19:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Ψηλός

<<Το φαινόμενο του Αγίου Φωτός επαναλαμβάνεται εκατοντάδες χρόνια τώρα (αν όχι χιλιάδες). Λαμβάνει χώρα και έξω από τον Πανάγιο Τάφο, εντός και εκτός του Ναού. Λες λοιπόν οι επιστήμονες να μην προσπάθησαν ποτέ έως τώρα να το εξιχνιάσουν και να δώσουν τη λύση του;;
Τώρα αν κάποιοι θεωρούν την εξήγηση του Καλόπουλου ως τεκμήριο, ε τότε δεν μου μένει να πω τίποτα άλλο.>>


ο καλοπουλος απεδειξε οτι μπορει ο καθε ενας με φωσφορο και ναφθα να κανει το ιδιο απεδειξε οτι την γνωση για τα υλικα αυτα την ειχαν και στην αρχαιοτητα
εκανε δημοσια την επιδειξη παρουσια ιερεων
γιατι λοιπον να μην δεχτουμε την εξηγηση του;
τι λαθος εκανε;
τι το διαφορετικο;
οταν ειχε τοποθετισει τα κερια μπροστα του και ελεγε και σε ποση ωρα θα αναψει το καθε ενα απο αυτα;
ο ανθρωπος απεδειξε οτι το θαυμα μπορει να γινει πανευκολα απο τον καθε ενα

η μημπως τα κερια αναψαν απο τους προβολεις που ειπε και καποιος απο τους ιερεις;
σοβαρεψου ψιλε σοβαρεψου


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 19:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
"Πολλές φορές ένας αγώνας κρίνεται στις λεπτομέρεις..."

Η απάντηση σου Ψηλέ, επιβεβαιώνει την γνώμη μου για σένα.

Αν και διαφωνώ κάθετα με το σκεπτικό σου, αναγνωρίζω ότι είσαι
ειλικρινής και σταθερός στις απόψεις σου.

Επειδή λοιπόν κέρδιζεις hands down τον σεβασμό μου, επιλέγω
να μην ξαναδιαφωνήσω μαζί σου στο συγκεκριμένο thread...

Στα υπόλοιπα όμως.. ακόνισε τα μαχαίρια σου με επιχειρήματα

Χε χε :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 22:30:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ο καλοπουλος απεδειξε οτι μπορει ο καθε ενας με φωσφορο και ναφθα να κανει το ιδιο απεδειξε οτι την γνωση για τα υλικα αυτα την ειχαν και στην αρχαιοτητα
εκανε δημοσια την επιδειξη παρουσια ιερεων
γιατι λοιπον να μην δεχτουμε την εξηγηση του;
τι λαθος εκανε;
τι το διαφορετικο;
οταν ειχε τοποθετισει τα κερια μπροστα του και ελεγε και σε ποση ωρα θα αναψει το καθε ενα απο αυτα;
ο ανθρωπος απεδειξε οτι το θαυμα μπορει να γινει πανευκολα απο τον καθε ενα

η μημπως τα κερια αναψαν απο τους προβολεις που ειπε και καποιος απο τους ιερεις;
σοβαρεψου ψιλε σοβαρεψου


Φίλε Γηγενή,
Κανείς δεν αρνείται ότι τα υλικά αυτά μπορούν να επιτύχουν ελεγχόμενη ανάφλεξη.
Δεν θα ξαναφέρω βέβαια πως ο χώρος ελέγχεται από πριν και το θέμα των έφλεκτων υλικών μπορεί να ελεγχθεί εύκολα και ανά πάσα στιγκή και κατά συνέπεια να ξεσκεπαστεί. Θα πρέπει να είναι τελείως αφελείς αυτοί που υποτίθεται ετοιμάζουν το όλο «κόλπο» διότι κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή.
Έχουν παρατηρηθεί και καθυστερήσεις αρκετών λεπτών από την προκαθορισμένη στιγμή που θα έπρεπε να μπει ο Πατριάρχης στον Πανάγιο Τάφο (σύμφωνα πάντα με πληροφορίες τρίτων). Θα κινδύνευε λοιπόν ο Πατριάρχης να του ανάψουν τα κεριά ενόσω είναι έξω ακόμη.
Ένα άλλο στοιχείο που καταδεικνύει το ανυπόστατο αυτού του επιχειρήματος είναι ότι έχει παρατηρηθεί ότι αυταναφλέγονται και τα καντήλια που βρίσκονται εντός του Ναού. Ανάβουν επίσης και κεριά επισκεπτών που παρίστανται εντός και εκτός του Ναού.
Και τις αστραπές που φαίνονται στα φιλμάκια αλλά και που έχουν δει πλήθος κόσμου, πως τις ερμηνεύεις;;

Όσο για την άσχημη ποιότητα των φιλμ, το βρίσκω λογικό διότι στον όλο χαμό και όταν προσπαθείς να κυνηγήσεις το φως όπως εμφανίζεται αστραπιαία, η βιεντοκάμερα αδυνατεί να κεντράρει αμέσως με αποτέλεσμα να βγαίνει και λίγη θολούρα. Το θετικό όμως είναι ότι έχει καταφέρει να καταγράψει αρκετές στιγμές από το όλο γεγονός.

Να θεωρήσουμε ότι πρόκειται για μια τόσο καλοστημένη φάρσα στην οποία εμπλέκονται τόσο πλήθος λαού;;

Καταλαβαίνεις φίλε Γηγενή ποιά είναι η διαφορά μεταξύ αυτού που έκανε ο Καλόπουλος και αυτού που συμβαίνει κάθε χρόνο εκεί κάτω;


Φίλε xchamp,
Καλωσύνη σου για το σεβασμό και σου λέω πως είναι αμοιβαίος προς εσένα αλλά και προς όλους τους συμμετέχοντες. Είσαι και πρέπει να νιώθεις ελεύθερος να εκφράζεις την άποψή σου όπως άλλωστε πρέπει να κάνει ο καθένας μας. Αν διαφωνούμε σε κάτι, ελπίζω αυτή η διαφωνία να παράγει κάτι το θετικό και να μην μας κάνει να πεισμώνουμε περισσότερο και να αρνούμαστε έστω και να ακούσουμε οποιαδήποτε άλλη άποψη πέρα από τη δική μας.

Πάντως εγώ περιμένω ακόμη στοιχεία, από όποιον νομίζει ότι έχει, που να αποδεικνύουν το ανυπόστατο του θαυμαστού αυτού γεγονότος.

Πάντα με καλή διάθεση.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 23:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Ψηλός

quote:
Εδώ μέσα όμως έχει γίνει αντικείμενο αμφισβήτησης της Χριστιανικής Πίστης.
Σε αυτό εναντιώνομαι και προσπαθώ να συμμετάσχω σε μια συζήτηση όπου αμφισβητείται η ίδια η Πίστη μου που στο κάτω κάτω δεν είναι αποκλειστικά ένα νεόφερτο πράγμα δικό μου.

Αυτό έρχεται ως επακόλουθο μιας και η αμφισβήτηση της ιερότητας των ούρων μιας γελάδας συνεπάγεται και αμφισβήτηση του Ινδουισμού.

quote:
Όσον αφορά το Άγιο Φως όμως, από τις μαρτυρίες τόσων ανθρώπων, φαίνεται να είναι κάτι το θαυμαστό. Μιλάνε για αυτό και άνθρωποι που βρίσκονται στο χώρο της επιστήμης (ιατροί, μαθηματικοί, φυσικοί, ....) και θέλω να πιστεύω πως δεν θα προέβαιναν, ελαφρά τη καρδία, να δεχθούν κάτι ως θαυμαστό χωρίς πρώτα να το περάσουν από το κόσκινο της δικής τους προσωπικής αλλά και επιστημονικής τους λογικής.

Θα ρωτούσα αφελώς να μας πεις, ποιοι επιστήμονες εκτός δόγματος, αποδέχθηκαν ύστερα από επιστημονική-λογική έρευνα το φαινόμενο.

quote:
πώς είναι δυνατόν ο άνθρωπος να μην γνωρίζει κάτι που το βλέπει, το ζει, το κουβαλάει κάθε μέρα μαζί του και απαιτεί και έχει ορισμένες φορές και την «αναίδεια» με χαρακτηριστική ελαφρότητα να εκφέρει γνώμη για κάτι που δεν το έχει δει, δεν το έχει γνωρίσει, και εδώ αναφέρομαι στο Θείο ανεξαρτήτως θρησκείας.

Το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ, πως κάποιοι που δεν μπορούσαν να αποδώσουν το φαινόμενο του κεραυνού, απέδωσαν το φαινόμενο του Θεού.

quote:
Εγώ λοιπόν, αν μου διηγηθείς εσύ και πολλοί άλλοι ένα γεγονός θα το δεχθώ.

Μετά συγχωρήσεως αυτό οδηγεί στην αφέλεια.

quote:
Ιδιαίτερα δε όταν υπάρχουν ντοκουμέντα και πλήθος λαού συρρέει να πιστοποιήσει ο ίδιος την εξέλιξη του γεγονότος αυτού.

Αυτό οδηγεί και σε επιστημονικές έρευνες.

quote:
Για να το αμφισβητήσω όμως και να σου πω: «ξέρει κάτι φίλε, άσε τις μπούρδες και τα παραμύθια», θα πρέπει να έχω αδιάσειστα στοιχεία στα χέρια μου και να σου τα παραθέσω. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να σε παραπέμψω σε πλήθος επιστημονικών συγγραμμάτων που το πιστοποιούν.

Για να το πιστοποιήσω ως θαύμα, τι χρειάζεται;

quote:
Το φαινόμενο του Αγίου Φωτός επαναλαμβάνεται εκατοντάδες χρόνια τώρα (αν όχι χιλιάδες). Λαμβάνει χώρα και έξω από τον Πανάγιο Τάφο, εντός και εκτός του Ναού. Λες λοιπόν οι επιστήμονες να μην προσπάθησαν ποτέ έως τώρα να το εξιχνιάσουν και να δώσουν τη λύση του;;

Απ ότι γνωρίζω καμία επιστημονική ομάδα δεν έχει ασχοληθεί.

Αλλά και εγώ έχω μία ερώτηση που απευθύνεται στη λογική ενός πιστού.
Αν για κάποιο λόγο επέτρεπαν σε έναν καθολικό να φέρει το Άγιο Φως, η έλευση αυτού θα ήταν θαύμα η απάτη;
Η οποιαδήποτε τοποθέτηση, θέτει την Χριστιανική πίστη υπό αμφισβήτηση. Και αυτό γιατί, η θεώρηση του φαινομένου ως απάτη, θα είναι απόρροια λογικού συμπεράσματος και όχι μιας επιστημονικής έρευνας. Από την άλλη η θεώρηση (των ορθοδόξων) του φαινομένου ως θαύματος (εκ των καθολικών) εκλογικεύει μια θρησκεία (χριστιανισμό) που βασίζεται στην πίστη και την οδηγεί σε περιπέτειες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:13:45  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Φωκαία,
ειλικρινά, ορισμένες από τις απαντήσεις σου αδυνατώ να τις καταλάβω.
Θα σου απαντήσω σε ό,τι κατάλαβα ή τουλάχιστον νομίζω πως κατάλαβα.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όσον αφορά το Άγιο Φως όμως, από τις μαρτυρίες τόσων ανθρώπων, φαίνεται να είναι κάτι το θαυμαστό. Μιλάνε για αυτό και άνθρωποι που βρίσκονται στο χώρο της επιστήμης (ιατροί, μαθηματικοί, φυσικοί, ....) και θέλω να πιστεύω πως δεν θα προέβαιναν, ελαφρά τη καρδία, να δεχθούν κάτι ως θαυμαστό χωρίς πρώτα να το περάσουν από το κόσκινο της δικής τους προσωπικής αλλά και επιστημονικής τους λογικής.
--------------------------------------------------------------------------------


Θα ρωτούσα αφελώς να μας πεις, ποιοι επιστήμονες εκτός δόγματος, αποδέχθηκαν ύστερα από επιστημονική-λογική έρευνα το φαινόμενο.


Γιατί τους επιστήμονες που βρίσκονται εντός τους δόγματος δεν τους θεωρείς επιστήμονες;;
Τι εννοείς με το "επιστημονική-λογική έρευνα";

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για να το αμφισβητήσω όμως και να σου πω: «ξέρει κάτι φίλε, άσε τις μπούρδες και τα παραμύθια», θα πρέπει να έχω αδιάσειστα στοιχεία στα χέρια μου και να σου τα παραθέσω. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να σε παραπέμψω σε πλήθος επιστημονικών συγγραμμάτων που το πιστοποιούν.
--------------------------------------------------------------------------------


Για να το πιστοποιήσω ως θαύμα, τι χρειάζεται;



Να είσαι ταπεινός και να μην το παίζεις ξερόλας επιστήμονας.


quote:
Αλλά και εγώ έχω μία ερώτηση που απευθύνεται στη λογική ενός πιστού.
Αν για κάποιο λόγο επέτρεπαν σε έναν καθολικό να φέρει το Άγιο Φως, η έλευση αυτού θα ήταν θαύμα η απάτη;
Η οποιαδήποτε τοποθέτηση, θέτει την Χριστιανική πίστη υπό αμφισβήτηση. Και αυτό γιατί, η θεώρηση του φαινομένου ως απάτη, θα είναι απόρροια λογικού συμπεράσματος και όχι μιας επιστημονικής έρευνας. Από την άλλη η θεώρηση (των ορθοδόξων) του φαινομένου ως θαύματος (εκ των καθολικών) εκλογικεύει μια θρησκεία (χριστιανισμό) που βασίζεται στην πίστη και την οδηγεί σε περιπέτειες.

Δηλαδή αυτή σου την ερώτησή σου να τη θεωρήσω ως απάντηση και απόδειξη περί του ανυπόστατου του θαύματος; Συνήθως τα υποθετικά συμπεράσματα ενέχουν παγίδες και οδηγούν και σε "λάθος" κατανοήσεις.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:41:44  Εμφάνιση Προφίλ
WindWalker:
«Αμ δεν είναι! Ανήκει στην Αποστολική Αρμενική Εκκλησία, η οποία ανήκει με την σειρά της στις Οριεντάλ Ορθόδοξες Εκκλησίες..»

Φίλε μου, ας μην γελιόμαστε με τέτοια τερτίπια.

Τι ίδιο είναι! Απλά, μόνο κάτι λεπτομέρειες αλλάζουνε. Τα βασικά, δόξα-παγκάρι και τίτλοι, παραμένουνε τα ίδια. ΟΛΟΙ ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝΕ.

WindWalker:
«Ουσιαστικά πρόκειται για δύο εκκλησίες, εκ των οποίων και οι δύο έχουν τίτλο "Ορθόδοξη" χωρίς να είναι μια εκκλησία.»

Μεταξύ κατεργαρέων……υπάρχει αλληλεγγύη!!

Είδες μωρέ ποτέ κανέναν να καταγγέλλει άλλον? Είδες κανέναν πατριάρχη να λέει ότι το τοίχος των δακρύων είναι πατάτα?

Αυτά αγαπητέ όλοι τα σέβονται. Πόσο μάλλον όταν είναι του ίδιου δόγματος!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 02:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Ψηλός
quote:
Γιατί τους επιστήμονες που βρίσκονται εντός τους δόγματος δεν τους θεωρείς επιστήμονες;;
Τι εννοείς με το "επιστημονική-λογική έρευνα";

Δεν θεωρώ αμερόληπτο κάποιον που αποδέχεται ως θαύμα με βάση την «επιστημονική του λογική», αυτό το οποίο ο ίδιος θεωρεί ως ανεξήγητο δίχως να προχωρήσει σε έρευνα, ερχόμενος σε αντίθεση με αυτό το οποίο αντιπροσωπεύει, ο όρος επιστημονικός.
Σε αυτό το σημείο ρώτησα ποιος επιστήμονας εκτός δόγματος ο οποίος στηρίχθηκε στην επιστημονική του λογική έκανε έρευνα;

quote:
quote: quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για να το αμφισβητήσω όμως και να σου πω: «ξέρει κάτι φίλε, άσε τις μπούρδες και τα παραμύθια», θα πρέπει να έχω αδιάσειστα στοιχεία στα χέρια μου και να σου τα παραθέσω. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να σε παραπέμψω σε πλήθος επιστημονικών συγγραμμάτων που το πιστοποιούν.
--------------------------------------------------------------------------------


Για να το πιστοποιήσω ως θαύμα, τι χρειάζεται;


Να είσαι ταπεινός και να μην το παίζεις ξερόλας επιστήμονας.



Ακριβώς αυτό, και συν της άλλης να παρουσιάζεις πλήθος επιστημονικών συγγραμμάτων που να το πιστοποιούν.

quote:
quote: Αλλά και εγώ έχω μία ερώτηση που απευθύνεται στη λογική ενός πιστού.
Αν για κάποιο λόγο επέτρεπαν σε έναν καθολικό να φέρει το Άγιο Φως, η έλευση αυτού θα ήταν θαύμα η απάτη;
Η οποιαδήποτε τοποθέτηση, θέτει την Χριστιανική πίστη υπό αμφισβήτηση. Και αυτό γιατί, η θεώρηση του φαινομένου ως απάτη, θα είναι απόρροια λογικού συμπεράσματος και όχι μιας επιστημονικής έρευνας. Από την άλλη η θεώρηση (των ορθοδόξων) του φαινομένου ως θαύματος (εκ των καθολικών) εκλογικεύει μια θρησκεία (χριστιανισμό) που βασίζεται στην πίστη και την οδηγεί σε περιπέτειες.

Δηλαδή αυτή σου την ερώτησή σου να τη θεωρήσω ως απάντηση και απόδειξη περί του ανυπόστατου του θαύματος; Συνήθως τα υποθετικά συμπεράσματα ενέχουν παγίδες και οδηγούν και σε "λάθος" κατανοήσεις.



Έδωσα μία τοποθέτηση για το πώς αμφισβητείται η Χριστιανική πίστη από μόνη της από τη στιγμή που δεν αποδέχεται την επιστημονική έρευνα.
Το υποθετικό συμπέρασμα αποδίδεται σε πραγματικές αντιλήψεις περί αποκλειστικότητας που δεν χωρούν άλλης ερμηνείας (ούτε ακόμη επιστημονικής) πλην αυτής της Ορθοδοξίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 02:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ + ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΚΟΝΤΟΣ + ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΙΧΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ + ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΑΝ ΚΕΡΔΙΣΑΝ .....ΑΠΟΧΩΡΩ ΖΗΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ ....ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ.


ΑΝΑΘΕΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ + ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ..ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ....

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΕΡΜΟΥ ΙΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ


Δόξα πάντων ο Θεός καί θείον καί φύσις θεία. Αρχή τών όντων ο Θεός, καί νούς καί φύσις καί ύλη, σοφία εις δείξιν απάντων ών˙ αρχή τό θείον καί φύσις καί ενέργεια καί ανάγκη καί τέλος καί ανανέωσις. Ήν γάρ σκότος άπειρον εν αβύσσω καί ύδωρ καί πνεύμα λεπτόν νοερόν, δυνάμει θεία όντα εν χάει. Ανείθη δέ φώς άγιον καί επάγει υφ' άμμω εξ υγράς ουσίας στοιχεία καί θεοί πάντες καταδιερώσι φύσεως ενσπόρου.
Αδιορίστων δέ όντων απάντων καί ακατασκευάστων, αποδιορίσθη τά ελαφρά εις ύψος καί τά βαρέα εθεμελιώθη εφ' υγρά άμμω, πυρί τών όλων διορισθέντων καί ανακρεμασθέντων πνεύματι οχείσθαι˙ καί ώφθη ο ουρανός εν κύκλοις επτά, καί θεοί ταίς εν άστρων ιδέαις οπτανόμενοι, σύν τοίς αυτών σημείοις άπασι, καί διηρθρώθη... σύν τοίς εν αυτή θεοίς, καί περιειλίγη το περικύκλιον αέρι, κυκλίω δρομήματι πνεύματι θείω οχούμενον.
Ανήκε δέ έκαστος θεός διά τής ιδίας δυνάμεως τό προσταχθέν αυτώ καί εγένετω θηρία τετράποδα καί ερπετά καί ένυδρα καί πτηνά καί πάσα σπορά ένσπορος καί χόρτος καί άνθους παντός χλόη˙ τοό σπέρμα τής παλιγγενεσίας εν εαυτοίς εσπερμολόγουν τάς τε γενέσεις τών ανθρώπων εις έργων θείων γνώσιν καί φύσεως ενεργούσαν μαρτυρίαν καί πλήθος ανθρώπων καί πάντων τών υπό ουρανόν δεσποτείαν καί αγαθών επίγνωσιν, είς τό αυξάνεσθαι εν αυξήσει καί πληθύνεσθαι εν πλήθει, καί πάσαν εν σαρκί ψυχήν διά δρομήματος ουρανίων θεών καί έργων θείων καί φύσεως ενεργείας είς τε σημεία αγαθών καί φαύλων, καί πάσαν αγαθών δαιδαλουργίαν ευρείν.
Άρχεται αυτών βιώσαί τε καί σοφισθήναι πρός μοίραν δρομήματος κυκλίων θεών, καί αναλυθήναι εις έσται μεγάλα απομνημονεύματα τεχνουργημάτων επί της γής καταλιπόντες εν ονόματι χρόνων αμαύρωσιν καί πάσαν γένεσιν εμψύχου σαρκός καί καρπού σποράς καί πάσης τεχνουργίας τά ελαττούμενα ανανεωθήσεται ανάγκη καί ανανεώσει θεών καί φύσεως κύκλου εναριθμίου δρομήματι. Τό γάρ θείον η πάσα κοσμική σύγκρασις φύσει ανανεουμένη˙ εν γάρ τώ θείω καί η φύσις καθέστηκεν.

ΙΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΕΡΜΗ

Δόξα των Πάντων είναι ο Θεός και το θεϊκό και η φύση είναι θεία. Αρχή των πάντων είναι ο Θεός, και του νου και της φύσης και της ύλης, αφού είναι η σοφία για την αποκάλυψη των πάντων. Αρχή είναι το θεϊκό που είναι και φύση και ενέργεια και ανάγκη και τέλος και ανανέωση. Κι ήτανε σκότος άπειρο πάνω στην άβυσσο και νερό και πνεύμα λεπτό και νοερό. Με τη θεία χάρη όλα ήσαν όντα στο χάος. Και άναψε φως άγιο και μπήκε κάτω από την άμμο και από την υγρή ουσία ξεκαθαρίζουν τα στοιχεία και όλοι οι θεοί ξεχωρίζουν την ένσπορο φύση.
Απροσδιόριστα και άμορφα ήταν τότε όλα τα όντα. Και χωρίστηκαν τα ελαφρά, που ανέβηκαν σε ύψος και τα βαριά, κατακάθησαν στην υγρή άμμο. Και φωτιά τα χώρισε όλα και μετεωρίστηκαν έτσι που να γίνουν όχημα του πνεύματος. Και φάνηκε ο ουρανός σε επτά κύκλους και οι θεοί εμφανίστηκαν με τη μορφή των άστρων, με όλα τους τα σημάδια και ταξινομήθηκαν... μαζί με τους αντίστοιχους θεούς. Και ο κύκλος του αέρα που τα περιέβαλλε κυκλικά ήταν όχημα του θεϊκού πνεύματος.
Κι ο κάθε θεός με τις ίδιες του τις δυνάμεις δημιούργησε αυτό που του είχε προσδιοριστεί. Και δημιουργήθηκαν θηρία τετράποδα και ερπετά και υδρόβια και πτηνά και κάθε ένσπορη σπορά και χόρτο και άνθη και κάθε είδος χορταριού. Και είχαν μέσα τους το σπέρμα της παλιγένεσης. Και έφεραν μέσα τους τις γεννήσεις των ανθρώπων για να γνωρίσουν τα θεϊκά έργα και ευεργετική μαρτυρία να δώσουν στη φύση, με την αύξηση των ανθρώπων για να κυριαρχήσουν σ' όλα όσα υπάρχουν κάτω από τον ουρανό και να γνωρίσουν τα αγαθά, με το να αυξάνονται και να πληθαίνουν όλα και κάθε κατά σάρκα ψυχή στην πορεία των κυκλικών θεών με τετρασπορία, σκεπτόμενες τον ουρανό και την πορεία των ουρανίων θεών και των θεϊκών έργων και της ενέργειας της φύσης στα σημεία αγαθών στη γνώση της θείας δύναμης στα αντίστοιχα μέρη, να γνωρίσουν τους αγαθούς και τους φαύλους και να ανακαλύψουν την τέχνη να κατασκευάζουν αγαθά πράγματα.
Από εδώ αρχίζει γι' αυτούς η δυνατότητα να βιώσουν και να σοφιστούν ανάλογα με τις κατευθύνσεις των θεών των κύκλων και να αναλυθούν εκείνα που θα μείνουν απ' αυτά, αφού θα αφήσουν στη γη τους, μεγάλα μνημεία της δικής τους επινόησης που οι χρόνοι τα αμαυρώνουν και κάθε γέννηση έμψυχης σάρκας και καρπού σποράς και κάθε τεχνουργία. Και όσα καταστρέφονται θα ανανεώνονται από την ανάγκη και από την ανανέωση των θεών και από την ευρεία του κύκλου της φύσης που τον ρυθμίζει ο αριθμός. Γιατί το θεϊκό είναι ο κάθε κοσμικός συνδυασμός που ανανεώνεται από τη φύση. Γιατί μέσα στο θεϊκό εδράζεται και η φύση.

POYSTEYE + MH EREYNA ----------->PANOYSIS J.


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amenti
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amenti
quote:

ο Πατριάρχης βγάζει την αρχιερατική στολή του και μένει μόνο με το λευκό στιχάριο. Κατόπιν ο διοικητής της Ιερουσαλήμ και ο αστυνομικός διευθυντής ελέγχουν σχολαστικά τον Μακαριότατο Πατριάρχη μπροστά σε όλους ώστε να διαπιστωθεί ότι δεν έχει τίποτα μαζί του το οποίο μπορεί να μεταδώσει φως.



Οχι τίποτα άλλο, αλλά αυτή η τακτική θυμίζει ταχυδακτυλουργό που για να μας πείσει ότι αυτό που κάνει είναι "μαγικό", σηκώνει πρώτα τα μανίκια του για να δούμε ότι δεν κρύβει τίποτα.Και πού ξέρουμε εμείς ότι τον ψάχνουν όπως πρέπει; Γιατί η αφή δεν γίνεται μπροστά στα μάτια όλων των πιστών; Και ποιός λογικός κράτησε το χέρι του στη φλόγα και με το ρολόι διαπίστωσε ότι τα πρώτα 33(!) λεπτά η φλόγα δεν καίει; Και ΓΙΑΤΙ να χρονομετρήσει κάτι τέτοιο; Σε τί χρησιμεύει μια τέτοια γνώση;(ρητορική ερώτηση) Και πώς εξηγείται ότι ο Ειρηναίος ήταν ο μόνος άξιος να λάβει αυτή την φλόγα ενώ την ίδια ώρα καταριόταν και αναθεμάτιζε αρχιμανδρίτες και λοιπούς παπάδες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
WindWalker:
Φίλε μου, ας μην γελιόμαστε με τέτοια τερτίπια.

Τι ίδιο είναι! Απλά, μόνο κάτι λεπτομέρειες αλλάζουνε. Τα βασικά, δόξα-παγκάρι και τίτλοι, παραμένουνε τα ίδια. ΟΛΟΙ ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝΕ.

Μεταξύ κατεργαρέων……υπάρχει αλληλεγγύη!!

Είδες μωρέ ποτέ κανέναν να καταγγέλλει άλλον? Είδες κανέναν πατριάρχη να λέει ότι το τοίχος των δακρύων είναι πατάτα?

Αυτά αγαπητέ όλοι τα σέβονται. Πόσο μάλλον όταν είναι του ίδιου δόγματος!


Κάνεις λάθος. Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει κάπου 1500+ χρόνια που "κράζει" Αρμένιους και κόπτες ως μονοφυσίτες αιρετικούς, δεν τους αφήνει να μπουν στον Πανάγιο Τάφο και επί Βυζαντίου & Τσαρικής Ρωσίας προσπάθησε να ενσωματώσει την Αρμενική Εκκλησία.
Οι Αρμένιοι πάλι ως καλά παιδάκια, προβαίνωντας ευθέως σε αμφισβήτηση της Ορθόδοξης Εκκλησίας έφτιαξαν δικά τους κακέκτυπα Πατριαρχεια Κων/πόλεως και Ιεροσολύμων. Οι κόπτες Αλεξανδρίας και πήραν και τον τίτλο του Πάππα. Και η Συριακή Εκκλησία Πατριαρχείο Αντιοχείας.
Σιγά μην συνεργάζονται κιόλας. Μόνο που δεν σφάζονται!
Δεν είναι ίδια η Αρμενική Εκκλησία με την Ορθόδοξη, δεν χωνεύονται με τίποτα μεταξύ τους. Όσο "κατεργαραίοι" κι αν είναι (αν είναι), αλληλεγγύη μεταξύ Ορθόδοξης και Αρμενο-κοπτικής Εκκλησίας δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει γιατί η κάθε Εκκλησία αντιμετωπίζει την άλλη ως αίρεση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XNAMED
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XNAMED
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΥΠΑΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ.ΘΑ ΣΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑ.ΑΝ ΒΛΕΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΕΙ "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΣ"ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΑΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΚΟΚΟΣ ΑΜΜΟΥ ΣΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ?

Η ΓΕΝΝΗΣΗΣ ,Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ,ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ,ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ.ΞΕΚΟΛΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΕΠΙΚΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.

ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Πού είναι το "πλήθος επιστημονικών συγγραμάτων" που πιστοποιούν ότι δεν πρόκειται για θαύμα;

Δεν υπάρχουν, όπως δεν υπάρχουν επιστημονικά συγγράμματα που να πιστοποιούν ότι πρόκειται για θαύμα.
Για να βγει ένα επιστημονικό πόρισμα για οτιδήποτε, πρέπει να ακολουθηθεί μία επιστημονική μέθοδος μελέτης του φαινομένου. Και αυτή γίνεται 'ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ'.

Οπότε θα πρέπει να ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ η είσοδος σε μιά ομάδα αξιόπιστων επιστημόνων στην εκλησσία και στο κουβούκλιο μαζί με τον Πατριάρχη που θα παρακαλουθήσει με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ και θα καταγράψει σε ΒΙΝΤΕΟ, όλη την διαδικασία της αφής.
Θα πρέπει να τους ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ να κάνουν ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ των κεριών πριν μπουν στο κουβούκλιο αλλά και μετά.
Θα πρέπει να τους ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ να ελέξγουν όλη την εκκλησία διεξοδικά πριν την αφή (τα καντήλια κλπ) και να "παγιδέψουν" τον χώρο με όργανα και κάμερες.
(Πιθανότατα θα πρέπει να επιτραπεί η είσοδος μέσα στην εκκλησία μόνο σε μία μερίδα πιστών -ας τους διαλέξει ο ίδιος ο Πατριάρχης- που θα έχει ελεγχθεί από πριν -να μείνουν έξω όλα τα βίντεο, φωτογραφικές μηχανές, φλας, καθρέπτες, αναπτήρες, σπίρτα κλπ που έχουν μαζί τους- γιατί μέσα στο στριμωξίδι και στον πανικό που γίνεται εκεί μέσα δεν μπορείς να καταγράψεις με σαφήνεια τα όποια φαινόμενα παρουσιάζονται
κατά την αφή -αστραπές, φωτεινές σφαίρες-)
Θα πρέπει να τους ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ να ελέγξουν διεξοδικά τον Πατριάρχη και όσους έρχονται σε επαφή μαζί του λίγο πριν και κατά την διάρκεια της τελετής της αφής.


Αν δοθεί η άδεια για όλα αυτά, είμαι σίγουρη ότι πολλοί αξιόπιστοι επιστήμονες θα ήθελαν να είναι αυτοί που θα καταγράψουν και θα μελετήσουν επιστημονικά ένα τόσο σπουδαίο Θαύμα. (τα δε επιστημονικά στοιχεία που θα έχουν στα χέρια τους και οι βιντεοκασέτες θα μπορούν να ελεγχθούν και να μελετηθούν αργότερα και από άλλους επιστήμονες)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XNAMED
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XNAMED
ΑΛΗΘΙΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΑΓΑΠΑΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΛΟΥΖΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΓΑΛΛΙΑΣΗ, ΝΑ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ;


Κάθε Μεγάλο Σάββατο το μεσημέρι στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα επαναλαμβάνεται το ΜΕΓΑ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ που συγκλονίζει, συγκινεί, αγαλλιάζει, σκορπίζει χαρά και πίστη σε όσους έχουν την τιμή και ευλογία να παρευρίσκονται στην ιεροτελεστία του Αγίου Φωτός.

Απευθύνομαι σε όλα τα έθνη του κόσμου γνωρίζοντας ότι είμαι ένας αμαρτωλός άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να βελτιώσει την ζωή του μέσα από την πίστη. Ο Πανάγαθος Θεός αξίωσε και εμένα, τον πιο ανάξιο άνθρωπο αυτού του κόσμου, να δω και να αγγίξω το 'Αγιο Φως Του. Αισθάνομαι υποχρεωμένος να περιγράψω με απλότητα και ευλάβεια αυτό το συγκλονιστικό θαύμα, ώστε να το μάθουν όσοι δεν το γνωρίζουν ευχόμενος συγχρόνως να μπορέσουν κάποτε να το δούνε από κοντά.


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ

1. ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ ΤΑΦΟΥ: Το Μεγάλο Σάββατο το πρωί πριν από την τελετή του Αγίου Φωτός γίνεται πρώτα ένας σχολαστικότατος έλεγχος του Παναγίου Τάφου και αμέσως μετά τον σφραγίζουν με το μελισσοκέρι που είχε ετοιμαστεί το πρωί. Ο έλεγχος γίνεται για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει οτιδήποτε μέσα στον Πανάγιο Τάφο το οποίο θα μπορούσε να προκαλέσει φωτιά. Αφού σφραγιστεί ο Πανάγιος Τάφος με το μελισσοκέρι οι αρχές τοποθετούν πάνω στο κερί τις σφραγίδες τους.

Μεγάλο ενδιαφέρον για τον έλεγχο δείχνουν και όλα τα άλλα δόγματα τα οποία με διάφορους τρόπους και πιέσεις έχουν από παλιά αποκτήσει δικαιώματα στον Πανάγιο Τάφο. Το ενδιαφέρον αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Αν τύχει κάποια χρονιά να μη βγάλει το 'Αγιο Φως ο Ορθόδοξος Πατριάρχης τότε θα αναλάβουν το προβάδισμα της τελετής του Αγίου Φωτός άλλοι.

Ο έλεγχος αρχίζει στις 10 το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου και τελειώνει στις 11. 'Οσο γίνεται ο έλεγχος Ορθόδοξοι 'Αραβες νέοι διαδηλώνουν μέσα στον Ιερό Ναό υπέρ των ορθοδόξων δικαιωμάτων. Πρέπει να σημειωθεί ότι τον σχολαστικό έλεγχο του Παναγίου Τάφου παρακολουθούν εκπρόσωποι των Αρμενίων και άλλων δογμάτων.

2. Η ΤΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ: Η τελετή του Αγίου Φωτός γίνεται στις 12 η ώρα το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου και αποτελείται από τρία στάδια: α. Την Λιτανεία, β. Την είσοδο του Πατριάρχη στον Πανάγιο Τάφο και γ. Τις προσευχές του Πατριάρχη για να βγει το 'Αγιο Φως.

Σύμφωνα λοιπόν με την παράδοση, το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου ο Ορθόδοξος Πατριάρχης με την συνοδεία του - αρχιερείς, ιερείς και διακόνους- αλλά και τον Αρμένιο Πατριάρχη μπαίνει στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως, ενώ οι καμπάνες χτυπούν πένθιμα. Πριν από την είσοδο του Πατριάρχη ο Σκευοφύλακας του Πανίερου Ναού φέρει την ακοίμητο κανδήλα, σβηστή εκείνη την ημέρα, για να αναφτεί με το 'Αγιο Φως. Από την εσωτερική είσοδο του Ναού του Αποστόλου Ιακώβου μπαίνει ο Πατριάρχης στο Ιερό Βήμα του Καθολικού και κάθεται στον πατριαρχικό θρόνο. Από αυτό το σημείο περνάνε και ασπάζονται το χέρι του Πατριάρχη οι εκπρόσωποι των Αρμενίων, των Αράβων, των Κοπτών και άλλων για να τους δοθεί το 'Αγιο Φως. Σύμφωνα με τα προνόμια αν δεν ασπαστούν το χέρι του Ορθόδοξου Πατριάρχη δεν έχουν το δικαίωμα να λάβουν το 'Αγιο Φως από τα χέρια του. Αμέσως μετά αρχίζει η Ιερή Λιτανεία η οποία περιφέρεται τρεις φορές γύρω από τον Πανάγιο Τάφο και μετά ο Πατριάρχης σταματάει μπροστά στον Πανάγιο Τάφο όπου βρίσκονται και οι επίσημοι.

Μετά την Λιτανεία αποσφραγίζεται ο Πανάγιος Τάφος και ο Πατριάρχης βγάζει την αρχιερατική στολή του και μένει μόνο με το λευκό στιχάριο. Κατόπιν ο διοικητής της Ιερουσαλήμ και ο αστυνομικός διευθυντής ελέγχουν σχολαστικά τον Μακαριότατο Πατριάρχη μπροστά σε όλους ώστε να διαπιστωθεί ότι δεν έχει τίποτα μαζί του το οποίο μπορεί να μεταδώσει φως.

Μετά τον έλεγχο ο Μακαριότατος Πατριάρχης Ιεροσολύμων λαμβάνει τους σβηστούς πυρσούς και εισέρχεται μαζί με τον Δραγουμάνο των Αρμενίων στο Ιερό Κουβούκλιο. 'Ολα τα κανδήλια είναι σβηστά και τίποτα δεν είναι αναμμένο στον Ιερό Ναό αλλά και στον Πανάγιο Τάφο.

3. ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ: Μέσα στον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης γονατιστός κάνει αρχιερατική προσευχή διαβάζοντας και ειδικές ευχές παρακαλώντας τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό να στείλει το 'Αγιο Φως του ως δώρο αγιασμού για τους ανθρώπους. Και μέσα στην απόλυτο ησυχία κατά την ώρα που προσεύχεται ο Πατριάρχης ακούγεται ένας συριγμός και σχεδόν ταυτόχρονα γαλαζόλευκες αστραπές του Αγίου Φωτός διαπερνούν από παντού, λες και ανάβουν εκατομμύρια φωτογραφικά φλας και τα κανδήλια ανάβουν μόνα τους. Μέσα στο Πανάγιο Τάφο οι πυρσοί που κρατάει προσευχόμενος ο Πατριάρχης και αυτοί ανάβουν μόνοι τους από το 'Αγιο Φως. Ταυτόχρονα το πλήθος ξεσπάει σε ζητωκραυγές ενώ δάκρυα χαράς και πίστης τρέχουν από τα μάτια του κόσμου.

Το 'Αγιο Φως για μερικά λεπτά της ώρας δεν έχει τις ιδιότητες τις φωτιάς. Αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά της ώρας, όταν βγαίνει από τον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης και δίνει το 'Αγιο Φως στους πιστούς. Μπορεί οποιοσδήποτε να αγγίζει την φλόγα 33 κεριών και να μην καίγεται! Μετά από πάροδο 33 λεπτών περίπου η φλόγα είναι κανονική.


ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ

Μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης έχει το προνόμιο και την εξουσία να βγάζει το 'Αγιο Φως. Κατά καιρούς έχουν γίνει απόπειρες και από άλλα δόγματα να βγάλουν το 'Αγιο Φως αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον. Για παράδειγμα το 1549μ.Χ. σύμφωνα πάντα με ιστορικές καταγραφές, οι Αρμένιοι δωροδόκησαν τον σουλτάνο Μουράτ για να τους δώσει την άδεια να εισέλθουν στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και να βγάλουν αυτοί από τον Πανάγιο Τάφο το 'Αγιο Φως. Πράγματι ο σουλτάνος τους έδωσε την άδεια και οι Αρμένιοι μπήκαν μέσα στον Ναό και τον κλείδωσαν. Γεμάτος απελπισία ο Ορθόδοξος Πατριάρχης όταν είδε τους Αρμένιους να βρίσκονται μέσα στον Πανάγιο Τάφο, γονάτισε έξω στην είσοδο του Ναού κοντά σε μία από τις κολόνες. Ξαφνικά η κολόνα σχίστηκε (φωτογραφία) και βγήκε το 'Αγιο Φως ανάβοντας τις λαμπάδες του Πατριάρχη. Ο Αγαρηνός Εμίρης παρακολουθούσε τα γεγονότα από τον μιναρέ του τζαμίου που βρίσκονταν απέναντι από τον Ναό. Μόλις είδε τα γεγονότα φώναξε «Μεγάλη η πίστη των Χριστιανών! 'Ενας είναι ο αληθινός Θεός, ο Θεός των Χριστιανών. Πιστεύω στον Αναστάντα εκ νεκρών Χριστόν. Τον προσκυνώ ως Θεό μου». Μετά από αυτή την ομολογία του πήδησε από τον μιναρέ. Κατά την πτώση του όμως δεν έπαθε τίποτα. Τότε οι μουσουλμάνοι τον έπιασαν και τον αποκεφάλισαν. Το άγιο λείψανο του φυλάσσεται μέχρι και σήμερα στην Ιερά Μονή της Μεγάλης Παναγίας των Ιεροσολύμων.

Το 'Αγιο Φως συμβολίζει αλλά και υπενθυμίζει με θαυματουργικό τρόπο την Ανάσταση του Χριστού. Είναι ένα Θεόσταλτο θαύμα δια μέσου των αιώνων από το Φως του κόσμου, που είναι ο Χριστός, για τον κόσμο. Η επιστήμη δεν έχει την δυνατότητα να εξηγήσει αυτό το μεγάλο θαύμα και αυτή την φορά προς τιμή της δεν ετόλμησε να αποφανθεί ούτε θεωρητικά. Σε ένα αληθινό θαύμα άλλωστε πως να αποφανθεί η επιστήμη;

Πολλοί βλέπουν κάθε έτος το 'Αγιο Φως και αισθάνονται την παρουσία του Θεού ανάμεσά τους. Αυτό ακριβώς το 'Αγιο Φως να φωτίζει όλη την ανθρωπότητα για ένα καλύτερο αύριο.


ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Όλα είναι κύκλος...

Μην περιμένεις απαντήσεις XNAMED! Όχι πάλι απ' την αρχή! 41 σελίδες αφιερωμένες σ' αυτό που παρέθεσες. Καταλαβαίνω πως μάλλον σου είναι δύσκολο (και σε σένα και σε άλλους αναγνώστες) να διαβάσεις και τις 41 σελίδες, αλλά αν θέλεις να συμμετέχεις στο θέμα καλό θα είναι να το κάνεις... Για να μην επαναλαμβάνονται και ξαναματαεπαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια...

(Χαιρετώ και τους υπόλοιπους συνομιλητές... Μπορεί να μη συμμετέχω ενεργά, αλλά παρακολουθώ καθημερινά το θέμα - όπως και άλλα)

Τα ΛΟΓΙΚΑ συμπεράσματα νομίζω πως έχουν ήδη βγει. Οποιοσδήποτε μπορεί να τα δει απαλλαγμένος από όσα του εμπότισαν από τότε που γεννήθηκε (πόσο εύκολο άραγε μπορεί να είναι αυτό;) μπορεί να καταλάβει. Πόσο μάλλον τώρα που η περίοδος του φετινού Πάσχα ήταν από τις πλέον ταραγμένες και "αποκαλυτπικές" στους εκεί τόπους.

Καλή συνέχεια...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 16:38:01  Εμφάνιση Προφίλ
XNAMED:
«ΑΝ ΒΛΕΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΕΙ "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΣ"ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?»

Αν, αν και πάλι αν. Με τα «αν» και τις υποθέσεις όμως δεν μπορούμε να πορευόμαστε. Ο άνθρωπος οφείλει να πορεύεται σκεπτόμενος, και συγκρίνοντας ότι βλέπει και νιώθει δίπλα του.

Όταν λοιπόν εμφανιστεί, τότε βλέπουμε!

XNAMED:
«Η ΓΕΝΝΗΣΗΣ ,Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ,ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ,ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ.»

Κανείς θεός δεν χρειάζεται αυταναφλέξεις για να τον πιστέψουνε. Και ξέρεις γιατί? ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ!!


Ανάγκη από «θαύματα» έχουν όσοι βρίσκονται σε επισφαλή θέση, όσοι έχουνε κάτι να χάσουνε, όσοι χρειάζονται την πίστη του κόσμου για να επιβιώσουνε.

Και αυτό διότι δεν μπορούνε να προσφέρουνε βεβαιότητα. Βλέπεις, η πίστη είναι μια υποβάθμιση της βεβαιότητας.

Για αυτό είναι και προσβολή για το άγνωστο Θείο.

Και ο νοών νοείτω…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 17:55:30  Εμφάνιση Προφίλ
XNAMED:

Η παράθεση μηνυμάτων στη συζήτηση αυτή, όπως και σε κάθε άλλη συζήτηση, είναι ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ (δεν γράφουμε μόνο για να γράφουμε δηλαδή).

Ρίξε μια ματιά στις 41 σελίδες της συζήτησης αυτής και θα πάρεις απαντήσεις σε όλα αυτά που παραθέτεις, γιατί έχουν ήδη ειπωθεί.

Όσο για το "ΑΝ" ο Θεός εμφανιζόταν στον ουρανό, σε συμβουλεύω να δεις τη σελίδα 32 αυτής της συζήτησης και θα δείς το όνομα ενός άλλου Θεού, του Αλλάχ, να σχηματίζεται σε βουνά, σε θάλασσες και ουρανούς. Πές μου λοιπόν εσύ τι θα κάνεις

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hillman
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 18:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hillman
ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ

Μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης έχει το προνόμιο και την εξουσία να βγάζει το 'Αγιο Φως. Κατά καιρούς έχουν γίνει απόπειρες και από άλλα δόγματα να βγάλουν το 'Αγιο Φως αλλά αυτό στάθηκε αδύνατo.

Και αυτό γιατί μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης κατέχει την κομπίνα
( και ο Καλόπουλος βεβαίος )

Σκεφτήκατε να πάρει την εκδικησή του ο Ειρηναίος αποκαλήπτοντας το κόλπο -- Πλάκα που θα έχει.

HillmanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 18:11:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
hillman
Σκεφτήκατε να πάρει την εκδικησή του ο Ειρηναίος αποκαλήπτοντας το κόλπο -- Πλάκα που θα έχει.

"Ένοχος ενόχω ού ποιεί"

ή σε απλά ελληνικά

κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hillman
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 18:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hillman
<κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει>.

Φίλε Macedon
Kαι όμως του το βγάλανε ( τον καθερέσανε )

Σκεφτήκατε να έλεγε στον Βαρθολομαίο:

Άκου μεγάλε μας, αν με καθερέσετε θα πω για την κομπίνα μας.

Τι νωμίζετε ότι θα έκανε ο πολύ Μεγάλος? Τρομερό το δίλημμα

hillman
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy