ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 12 STRAND DNA ACTIVATION+INDIGO
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 55
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 22:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Σοβαρά είσαι εσύ?
Είδα έναν ολόιδιο τύπο σαν της φωτογραφίας το Σάββατο το πρωί να οδηγάει ένα κάμπριο αμάξι(δε θυμάμαι μάρκα)
Και λέω κάπου τον ξέρω εγώ αυτόν


Bleat the Christian lie,
only mortals die...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Σοβαρά είσαι εσύ?
Είδα έναν ολόιδιο τύπο σαν της φωτογραφίας το Σάββατο το πρωί να οδηγάει ένα κάμπριο αμάξι(δε θυμάμαι μάρκα)
Και λέω κάπου τον ξέρω εγώ αυτόν



μπα, οχι, δεν ημουν εγω

ενας κλωνος μου ηταν!

δεν εχει ενεργοποιησει ολο το DNA του και του δινουμε μονο το καμπριο να οδηγαει - τα καλα αμαξια τα κραταμε οι πληρως ενεργοποιημενοι

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 20:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Τι δίαιτες και Ινστιτούτα μου λέτε τώρα εσείς...

΄Όποιος και όποια έχει πάρει αυτό το τόπικ στα σοβαρά (εντάξει, είπαμε, υπάρχουν και τέτοιοι )

απ την πολύ ... ενεργοποίηση, πρέπει να έχει μείνει ο μισός !

Δεν έχει μείνει Δωδεκαδάκτυλο για Δωδεκαδάκτυλο...

Στο τέλος θα ψάχνουμε για φελλούς.

(αν και εγω έχω εντοπίσει μερικούς)


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 10:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
RetroPsychoKinesis Experiments-Practise Online
http://www.fourmilab.ch/rpkp/experiments/
http://ftp.fourmilab.ch/rpkp/experiments/contents.html
http://home.conceptsfa.nl/~rdwinter/index1.htm

ESP TEST
http://www.scientificpsychic.com/esp/esptest.html#description
http://www.scriptsjoint.com/na/esptest/esptest.php

Military Remote Viewing Manual from 1986
http://www.firedocs.com/remoteviewing/answers/crvmanual/

CONTROLLED REMOTE VIEWING
http://www.firedocs.com/remoteviewing/answers/docs/term-man.html

Remote Viewing SEMANTICS
http://www.firedocs.com/remoteviewing/answers/docs/rv-faq2.html


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 14:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ο Αμερικανικος στρατος εκπονησε πειραματα πανω στο REMOTE VIWEING και αφου κατασπαταλησε εκατομυρια δολλαρια,εγκατελειψε το προγραμμα ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ REMOTE VIEWING!

PanosnΙndigo Boy περιμενουμε να αποδειξεις σε εμας τους απιστους Θωμαδες τις αξιοθαυμαστες δυναμεις που σου δινει η ενεργοποιημενη συνειδηση σου.

Εφοσον μπορεις να δημιουργησεις πραγματικοτητα με την συνειδηση ελα να βαλεις το χερι σου σε μια κατσαρολα με κοχλαζον νερο επι μισαωρο πιστευοντας οτι το νερο δεν ειναι 100 βαθμων αλλα 25.Τι λες θα καει το χερι σου ή δεν θα καει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 14:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
Afieromeno sto filo mas .....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 14:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Γιατι αραγε υπαρχουν ανθρωποι που περπατανε στα καρβουνα για καμποση ωρα αλλα δεν υπαρχουν αναστεναρηδες που να καθονται μεσα σε μια καζανα με βραστο νερο εστω για 5 λεπτα για να μας αποδειξουν οτι διαθετουν υπερφυσικες δυναμεις?Μηπως γιατι στο βραστο νερο δεν υπαρχει κανενας τρόπος για να αποφυγεις την επαφη του σωματος με την υψηλη θερμοκρασια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 15:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Γιατι αραγε υπαρχουν ανθρωποι που περπατανε στα καρβουνα για καμποση ωρα αλλα δεν υπαρχουν αναστεναρηδες που να καθονται μεσα σε μια καζανα με βραστο νερο εστω για 5 λεπτα για να μας αποδειξουν οτι διαθετουν υπερφυσικες δυναμεις?

γιατι τοτε θα λεγοντουσαν βρασταριδες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 15:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Οι Γαρίδες, άμα το οραματιστούν, το γλίτώνουν το βράσιμο ????


*φτού ! θα τρώμε σαγανάκι με ... καρότα

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 16:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
Γιατι αραγε υπαρχουν ανθρωποι που περπατανε στα καρβουνα για καμποση ωρα αλλα δεν υπαρχουν αναστεναρηδες που να καθονται μεσα σε μια καζανα με βραστο νερο εστω για 5 λεπτα για να μας αποδειξουν οτι διαθετουν υπερφυσικες δυναμεις?Μηπως γιατι στο βραστο νερο δεν υπαρχει κανενας τρόπος για να αποφυγεις την επαφη του σωματος με την υψηλη θερμοκρασια?

Και γιατί δεν τους βάζουμε στη σούβλα

Τα ίδια κάρβουνα θα χρησιμοποιήσουμε.

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος


Edited by - Ευστράτιος on 20/07/2006 16:37:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 16:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
41 σελιδες θεμα...
εχετε βγαλει καμια ακρη?
γιατι εγω που διαβασα λιγα δε τα πολυκαταλαβα..
μηπως εγω ειμαι ηλιθια?

μη πει κανενας ναι.. τον εφαγαααααααααααααα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 17:00:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΑΙΡΕΤΕ

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΕ 15η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ?? ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΕΙΡΙΑΛ.

Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 18:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Marte λέει....

ΧΑΙΡΕΤΕ

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΕ 15η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ?? ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΕΙΡΙΑΛ.

Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.


Ρε συ ...εδώ είναι το καλύτερο σειριαλ όλων των εποχών.... ΣΕ Α' ΠΡΟΒΟΛΗ...(αστρική ή μή)....τα έχει όλα....και θές να γυρίσουμε πίσω στις κονσέρβες....αααπα πα .....ποτέ....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 19:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

ΧΑΙΡΕΤΕ

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΕ 15η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ?? ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΕΙΡΙΑΛ.

Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.


Οπότε καλό θα ήταν να τα ξαναδείς εσύ σε 15η επανάληψη μια που παραβιάζεις τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ και ειρωνέυεσαι τους συμμετέχοντες...


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 22:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΕ 15η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ?? ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΕΙΡΙΑΛ.

Γιατι απαντησε σοβαρα στις ερωτησεις μας αυτος που το εθεσε πρωτος ?(ητοι ο Panos εξ Αμερικης που ηρθε να μας πει:

α)οτι ειναι ενα Indigo ον με ενεργοποιημενο DNA που του δινει σουπερ δυναμεις συμπεριλαμβανομενου του remote viewing

β)οτι εχουμε εξτρα κλωνους DNA που ειναι ολογραφικοι και που αμα συντονισουμε την συνειδηση μας καταλληλα θα δημουργησουμε πραγματικοτητα

γ)οτι οσα ζουμε ειναι ψευδαισθηση τυπου matrix που εφτιαξαν ερπετοειδεις εξωγηινοι που αλλαζουν το DNA τους κατα βουληση και απο Σαυρες γινονται Ανθρωποι και το αντιστροφο

δ)οτι κοτσανα κυκλοφορει στο διαδικτυο αντι αποδειξεων

εγω απαντησα σοβαρα αναλυοντας γιατι οι ιδεες ειναι λαθος,απο ποιους τσαρλατανους με την βουλα ξεκινησε η ιστορια με τα Indigo παιδια καιη αλλη ιστορια με το πολυκλωνο DNA, και απο που η μπουρδα με τους Σαυροειδεις και αμα θες να μαθεις κατσε και διαβασε τις απαντησεις.


quote:
41 σελιδες θεμα...
εχετε βγαλει καμια ακρη?
γιατι εγω που διαβασα λιγα δε τα πολυκαταλαβα..
μηπως εγω ειμαι ηλιθια?

μη πει κανενας ναι.. τον εφαγαααααααααααααα



Αφιερωμενο στην Γωγω.


To θέμα του 12κλωνου DNA συνοπτικά. (για τους φίλους αναγνώστες που δεν αντέχουν να διαβάζουν σελίδες επί σελίδων)

---------------------------------------------------------------

-Το πολύκλωνο DNA δεν αποτελεί επιστημονικά τεκμηριωμένο φαινόμενο αλλά μια μεταφυσική αντίληψη που βγήκε από την φαντασία New Age ατόμων.

-Επειδή δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο και αποκύημα φαντασίας,είναι λογικό ότι κανείς από τους οπαδούς της θεωρίας αυτής δεν συμφωνεί με κανένα άλλο ως προς ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΚΛΩΝΟ DNA ή πόσους ακριβως κλώνους έχει,ή τι κάνει το κάθε ζεύγος κλώνων ή πως στο καλό μπορούμε να εντοπίσουμε αυτούς τους κλώνους. Έτσι άλλοι θα σας πουν ότι οι υπόλοιποι κλώνοι είναι ολογραφήματα και άλλοι θα σας πουν ότι το πολύκλωνο DNA είναι μια λεκτική μεταφορα κτλ.Αλλοι αναφέρουν 9,αλλοι12,αλλοι 13,αλλοι 144 κλωνους κτλ.Ο καθένας από αυτούς τους φωστήρες αποδίδει και διαφορετική μαγική λειτουργία σε κάθε ζεύγος έξτρα κλώνων.Ολοι πάντως θα προσφερθούν να σας βοηθήσουν να το «ενεργοποιήσετε» για να γίνετε ανώτεροι και να γίνει ο κόσμος καλύτερος.Βεβαια πρέπει να τους σκάσετε τα ωραία σας φραγκάκια πρωτα.Tα ποσά κυμαίνονται από λίγα $$$ ως πολλά $$$$.

-Επειδή δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο αλλά αποκύημα φαντασίας ο καθένας από τους διαχειριστές-ενεργοποιητές του πολύκλωνου DNA υπόσχεται και διαφορετικά αποτελέσματα αφού επιτευχθεί η ενεργοποίηση.Μια απλή βόλτα σε 3 διαφορετικά site αποκαλύπτει και 3 διαφορετικά και παντελώς άσχετα μεταξύ τους πακέτα υποσχέσεων για τις ωφέλειες τις ενεργοποίησης.

-Επειδή αυτοί που ασχολούνται με αυτό δεν έχουν καμία σχέση με το αληθινό DNA και τις αληθινές του ιδιότητες θα παρατηρήσετε ότι μπερδεύουν την έννοια του junk DNA. Έτσι θα σας πουν ότι το junk DNA βρίσκεται στους έξτρα κλώνους και ότι πρέπει οπωσδήποτε να το ενεργοποιήσετε για να γίνετε ανώτεροι (το πολύκλωνο DNA και η ενεργοποίηση πάνε πακέτο).Στην πραγματικότητα το junk DNA βρίσκεται πάνω στους 2 και μοναδικούς κλώνους του DNA και έχει και αυτό ορισμένες λειτουργίες που αποκαλύπτονται σιγά σιγά από την επιστημονική μελέτη.Να υπενθυμίσουμε ότι το αληθινό DNA απλά περιέχει πληροφορίες για την κατασκευή πρωτεϊνών.Αυτό και μόνο αυτό.

-Κανείς από τους οπαδούς του πολυκλωνου DNA δεν μπορεί να αποδείξει τους ισχυρισμούς του.Ολοι όμως ζητάνε τα ωραία σας φραγκακια.Για να σας κάνουν ανώτερους…

Επισης να τονισω οτι DNA σημαινει δεοξυριβοζονουκλεικο οξυ δηλαδη προκειται για ενα ΜΟΡΙΟ.Αρα οταν ακουγε μπουρδες του τυπου "οι υπολοιποι 7/12/13/144 κτλ κλωνοι του DNA δεν μπορει να τους αντιληφθει ο ανθρωπος αν δεν το ριξει στο διαλογισμο γιατι ειναι αιθερικοι/ολογραφικοι/αυλοι κτλ αρχιστε τους τσαρλατανους στις ντοματες.Ενα μοριο μπορει να το εντοπισει,να το απομονωσει και αν το μελετησει ο καθενας με τον καταλληλο εξοπλισμο χωρις διαλογισμους και ενεεργοποιησεις συνειδησεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 23:23:51  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΗ medtech

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ.

ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ.
ΚΑΘΕ ΝΕΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ Η΄ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ…ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΛΙΓΟΕΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ¨ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ¨ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΟΠΟΥΣ Α) ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ Β)ΣΩΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΔΗΛ. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΙΚΛΕΙΔΕΣ ΩΣΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΘΕΙ ΣΟΒΑΡΑ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ.

ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΕΣΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ .

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ. ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΕ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ….ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ… ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ! ΥΣΤΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ.
ΟΤΑΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ή ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΑΛΛΟΥ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ: ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ!!!!!! ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑ@@@ΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ.

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΚ ΕΠΙΣΤΡΕΨΤΕ ΜΑΓΚΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΑΣ.


ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.


Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Nαι αλλά για να γινει δεκτη μια αποψη πρεπει να φερεις αξιολογες αποδειξεις.

Εαν μου μιλας για εξτρα κλωνους δεοξυριβοζονουκλεικου οξεος πρεπει να μου αποδειξεις την υπαρξη τους.

Oχι να απαντας στην ευλογη απαιτηση αποδειξεων με καταιγισμο απο link που αναφερονται σε ασχετα πραγματα.

Επαναλαβανω η βλακεια περι εξτρα κλωνων DNA,η ιστορια με τα Indigo παιδια και η ολη φαση με τoυς ερπετοειδεις ειναι NEW AGE νεομυθολογια (μαλιστα αμερικανοβρετανικη).Οταν ζητηθηκαν αξιολογες αποδειξεις απο τους πρεσβευτες αυτων των θεωριων οι κυριοι και κυριες την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια.

Εαν οι κυριοι και κυριες μας προσφερουν αξιολογες αποδειξεις για οσα πρεσβευουν οι θεωριες τους,τοτε θα γινουν δεκτες.

Ο κυριος Panos ισχυριστηκε οτι μπορει να αλλαξει την πραγματικοτητα με αλλαγη της συνειδησης του.

Εγω του ζητησα να βαλει το χερακι του σε βραστο νερο επι μισαωρο και να οραματιστει οτι το νερο ειναι 25 βαθμων και οχι εκατο.

αν σε αυτο το πειραμα:

α)το νερο γινει 25 βαθμων χωρις αλλη παρεμβαση

β)το χερι του δεν γινει βραστο

θα εχουμε μια αρκετα αξιολογη αποδειξη.

Γιατι λοιπον δεν εκτελει το πειραμα να μας βαλει τα γυαλια?

Γιατι σαφεστατα δεν μπορει να το πραξει και οσα ισχυριζεται ειναι ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ.Μας αναφερε δε οτι ξοδεψε αρκετες χιλιαδες δολλαρια για να μαθει αυτα που ηρθε να μας διδαξει.Μας αναφερε οτι πωλουνται βιβλια για να διαφωτιστουμε και κασετες και cd για να συντονισουμε τον εγκεφαλο μας σε συγκεκριμενη συχνοτητα ωστε να ενεργοποιησουμε αυτο το πολυκλωνο DNA.

Mε αλλα λογια η ιστορια με τα Indigo και τα πολυκλωνα DNA δεν ειναι απλα μια απατη αλλα και μια ΕΠΙΚΕΡΔΗΣ απατη.

Κανε μια βολτα στο διαδικτυο και απολαυσε αυτη την New Age φαμπρικα παραγωγης χρηματων απο τα καρακοροιδα σε ολο της το μεγαλειο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:33:42  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΧΩ ΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΑΦΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕW AGE KI ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΖΩΗ ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΧΡΟΜΟ ΚΟΣΜΟ!!! -ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ?

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΔΕΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΛΗΡΩΣΤΕ!!


_______________
Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 01:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΔΕΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΛΗΡΩΣΤΕ!!

οχι δεν το λεει ΑΜΕΣΑ αλλα εμμεσα

quote:
ΤΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΖΩΗ ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΧΡΟΜΟ ΚΟΣΜΟ!!!

Στην αναζητηση της αληθειας θα πρεπει να ζητας και αξιολογες αποδειξεις αγαπητε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 09:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
ευχαριστω medtech

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 21:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Και μερικα ακομα κειμενα που δημοσιευμα εδω για την Γωγω αλλα και οποιον ενδιαφερεται να μαθει απο που ξεκινησε η ιστορια με τα Indigo και τις ενεργοποιησεις.

Παιδια INDIGO KEIMENO 1.

Οι δοξασίες που αφορούν διάφορα παραφυσικά φαινόμενα,τείνουν να παρουσιάζουν μια κυκλική πορεία,όπως ακριβώς το μήκος των γραβατών στην μόδα.Οι δοξασίες που λαμβάνουν μια επιστημονικοφανή μεταμφίεση είναι από τις πιο γελοίες δοξασίες,αλλά και από τις πιο εύκολες να διαψευστούν.Μια από αυτές είναι η ιδέα,που άρχισε να έχει αποδοχή στις αρχές του 20 αιώνα ότι όλοι παράγουμε μια αύρα φωτεινών χρωμάτων γύρω από τα σώματα μας.

Σύμφωνα με αυτή την ιδέα,η αύρα είμαι μια εκπομπή ακτινοβολίας που παράγεται από την ενέργεια που υποθετικά πηγάζει από όλα τα έμβια όντα και τα περιβάλλει.Η αύρα δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή από την κανονική όραση αλλά μόνο μέσω ενόρασης.Δεν υπάρχουν δοκιμασίες που μπορούν να αποδείξουν την ύπαρξη της.Αντίθετα πολλά πειράματα αποκαλύπτουν ότι αυτοί που ισχυρίζονται ότι έχουν την ικανότητα να παρατηρούν τις αύρες των ανθρώπων είναι ανίκανοι για παράδειγμα,να προσδιορίσουν με ακρίβεια εάν στέκεται ή οχι ένας άνθρωπος πίσω από ένα τραπέζι ή ένα φράγμα που περιορίζει την όραση του περιγράμματος του σώματος του αλλά αφήνει την ζώνη οπού υποθετικά η αύρα μπορεί να παρατηρηθεί ανεμπόδιστη και αδιατάρακτη.Kανένας από τους προικισμένους με υπερφυσικές δυνάμεις διαίσθησης δεν μπορεί να μαντέψει σωστά,υψηλότερα από τα αναμενόμενα επίπεδα των πιθανοτήτων,εάν το υποκείμενο του πειράματος είναι παρόν εκεί ή όχι.

Μια αυτοαποκαλούμενη «ιατρική διαισθητικός»,ονόματι Caroline Myss (1997),ισχυρίζεται ότι μπορεί να περιγράψει την φύση όλων των ασθενειών οποιαδήποτε ανθρώπου,απλώς με το να διαβάσει το ενεργειακό πεδίο του και προτείνει θεραπείες,τόσο στο σωματικό όσο και στο πνευματικό πεδίο.Αποκαλεί αυτή την τεχνική «ενεργειακή θεραπεία» αλλά δεν έχει ποτέ δώσει επιστημονικά στοιχεία που θα μπορούσαν να αποδείξουν τις υποτιθέμενες δυνάμεις της.

Είναι μια νέα μόδα στο Μεξικό (όχι πια νέα και όχι μόνο στο Μεξικό) να καταγράφονται υποθετικά οι αύρες μικρών παιδιών,σύμφωνα με τα κριτήρια ενός προικισμένου ενορατικού και αυτά που παρουσιάζουν μια κυανωπή (μπλέ) χροιά στις αύρες τους να θεωρούνται αυτό που αποκαλούν «Παιδιά Indigo»: Διανοητικά ανώτερα,παιδία θαύματα,προικισμένα με υπερφυσικές δυνάμεις.Ετσι,δημιουργήθηκε μια πραγματική,επικερδής επιχείρηση,αφιερωμένη στο να απομυζά προσεκτικά τα λεφτά των γονιών αυτών των «Indigo» παιδιών.

Οι αυτοανακηρυγμένοι εκπαιδευτές ισχυρίζονται ότι αυτά τα αγόρια και τα κορίτσια έχουν την ικανότητα να βλέπουν πέρα από το φάσμα του ορατού φωτός-δηλαδή πέρα από τις ακτινοβολίες του υπεριώδους και του υπέρυθρου,μπορούν να ακούσουν υπέρηχους και υπόηχους,ακόμα και την κυκλοφορία του αίματος τους-κάτι που κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει-και ακόμα να επιδείξουν αυτό που ισχυρίζονται ότι είναι ένα είδος εξαιρετικής υπερευαισθησίας της αφής.

Η Maria Dolores Paoli,μια ειδικός σε κάτι που ονομάζει Ψυχοπνευματικοτητα, μας διαβεβαιώνει ότι τα παιδιά Indido,παρόλο που το όνομα μπορεί να το υπονοεί,δεν έχουν κυανωπής χροιάς δέρμα.Ονομάζονται έτσι επειδή η αύρας τους ή το πεδίο ενέργειας τους τείνει να αντανακλά κυανωπά ή Indigo (λουλακί) χρώματα,που υποδεικνύουν ότι χρησιμοποιούν τα ενεργειακά τους κέντρα συχνότερα.

Μια άλλη περιγραφή των Indigo παιδιών,κατασκευασμένη από την Connie Okelberry και δημοσιευμένη στην ιστοσελίδα της: www.indigochild.com τους αποδίδει τις ακόλουθες ιδιότητες:

-έρχονται στη ζωή με ένα αίσθημα βασιλικής υπέροχης και συχνά συμπεριφέρονται έτσι.

-έχουν την αίσθηση «ότι τους αξίζει να βρίσκονται εδώ» και εκπλήσσονται όταν οι άλλοι δεν μοιράζονται την ίδια αίσθηση.


-Η αξία του εαυτού δεν είναι μεγάλο ζήτημα για τα Indigos.Συχνά λένε στους γονείς «ποια είναι».


-Έχουν δυσκολία με την απόλυτη εξουσία (εξουσία χωρίς εξήγηση η επιλογή).


-Απλά δεν μπορούν να κάνουν ορισμένα πράγματα-όπως να περιμένουν στην ουρά.

-Δυσανασχετούν με συστήματα που είναι τελετουργικά προσανατολισμένα και δεν απαιτούν δημιουργική σκέψη .

-Συχνά βλέπουν καλύτερους τρόπους για να γίνουν διάφορα πράγματα,τόσο στο σπίτι όσο και στο σχολείο,που τα κάνει να μοιάζουν με «καταλύτες-καταστροφείς του συστήματος» (δηλαδή ότι δεν συμμορφώνονται με οποιοδήποτε σύστημα).


-Φαίνονται αντικοινωνικά εκτός αν βρίσκονται παρέα με το δικό τους είδος.Αν δεν υπάρχουν άλλοι με παρόμοια νοοτροπία-συνειδητότητα ανάμεσα τους,συχνά γίνονται εσωστρεφή,νιώθοντας ότι κανένας άλλος άνθρωπος δεν τα καταλαβαίνει. Το σχολείο είναι συχνά εξαιρετικά δύσκολο για αυτά κοινωνικά.

-Δεν ανταποκρίνονται στην πειθαρχία μέσω «ένοχων» («Περίμενε μέχρι να έρθει ο πατέρας σου σπίτι και ανακαλύψει τι έκανες»).

-Δεν νιώθουν ντροπή στο να σου αποκαλύψουν τι χρειάζονται.


Ένα μάτσο κακομαθημένα παλιόπαιδα αν θέλετε την γνώμη μου!


( τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς που αποδίδονται στα Indigos πραγματικά ούτε αξιοπερίεργα είναι ούτε ασυνήθιστα.Σε έντονο βαθμό αποτελούν χαρακτηριστικά του συνδρόμου διαταραχής της προσοχής που μπορεί να λάβει θεραπευτική αγωγή.Βασικά κάθε παιδί νιώθει στην αρχή της ζωής του ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος και θέλει να περνάει μόνο το δικό του και μέσω της διαδικασίας κοινωνικοποίησης καταλαβαίνει ότι αυτό δεν ισχύει…Τα περισσότερα παιδιά αλλά και ενήλικες νιώθουν άνετα μόνο όταν βρίσκονται παρέα με όμοιους τους.Τα περισσότερα παιδία αντιμετωπίζουν δυσκολίες προσαρμογής στο κοινωνικό περιβάλλον του σχολείου.Πραγματικά δεν βρίσκω τίποτα αξιοπερίεργο στα κριτήρια συμπεριφοράς που χαρακτηρίζουν τα Indigos.)


Η εκμετάλλευση των ανηλίκων,με την απόδοση σε αυτών υπερφυσικών δυνάμεων,είναι κοινή πρακτική,αλλά μπορεί να τους προκαλέσει σοβαρή ψυχολογική ζημιά αφού στην πραγματικότητα το μόνο που τους διδάσκει είναι πώς να συνεργάζονται σε μια ηθελημένη απάτη.Αυτό επιδείχτηκε πριν από περίπου 20 χρόνια,όταν ήταν κοινή η δοξασία ότι είναι δυνατό να διδαχτεί στα παιδιά η δερμοόραση,δηλαδή,πώς να διαβάζουν και να αντιλαμβάνονται τυπωμένες (όχι ανάγλυφες) εικόνες με τα μάτια τους καλυμμένα,χρησιμοποιώντας απλώς το δέρμα των χεριών τους ή των προσώπων τους.Ελεγχόμενα πειράματα που πραγματοποιήθηκαν στην Σχολή Ψυχολογίας του Πανεπιστήμιου του Μεξικού από τους James Randi και Dr. Serafín Mercado Doménech,,πίσω στο 1982,έδειξαν ότι τα παιδιά απλά κατασκόπευαν μέσω των καλύπτρων.


Οι υποστηρικτές αυτής της ιδέας ισχυρίζόνται επίσης ότι τα παιδιά Indido κατέχουν εξαιρετική διαίσθηση,κατι που τα οδηγεί στην ανάπτυξη της τηλεπάθειάς τους,την δύναμη να προβλέπουν το μέλλον και ακόμα την ικανότητα να αναγνωρίζουν την παρουσία αιθέρικων πλασμάτων όπως οι νεράιδες και τα ξωτικά.Επιπροσθέτως κάποιοι ανήλικοι έρχονται στον κόσμο με το χάρισμα της θεραπείας.

Φυσικά,δεν έχουν ποτέ δημσιεύσει μια ελεγχόμενη μελέτη με παιδία Indigo,που να διεξάγει από σοβαρούς ψυχολόγους,οι οποίοι να εργάζονται στην επιστημονική έρευνα ή σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα.Αυτός είναι επαρκής λόγος για να συσταθεί αρκετή προσοχή σε όλους τους γονείς τέτοιων παιδιών και να τους δοθεί η συμβουλή να μην πληρώνουν για κάτι που μπορεί να είναι απλά άλλη μια απάτη.


Το ανθρώπινο σώμα εκπέμπει ένα είδος πεδίου,που αποτελείται από συγκεκριμένες ακτινοβολίες,που περιλαμβάνουν την θερμότητα και ασθενή ηλεκτρομαγνητικά σηματα,τα οποία προέρχονται από την ηλεκτρική δραστηριότητα των νεύρων.Επίσης παράγει χημικές εκκρίσεις,όπως η σωματική οσμή και κάποια ηχητικά κύματα.Κάποιοι παραψυχολόγοι μας διαβεβαιώνουν ότι αυτές οι εκπομπές είναι η βάση της αύρας.Ομως δεν εξηγούν γιατί είναι απόλυτα αόρατο και το γεγονός ότι μόνο ορισμένοι άνθρωποι με κάποιον τύπο πνευματικών δυνάμεων μπορούν να τις αντιληφθούν.Στην πραγματικότητα,οι ενορατικοί ποτέ δεν συμφωνούν ως προς την φύση και τα χαρακτηριστικά της αύρας που ισχυρίζονται ότι παρατηρούν,του ίδιου ατόμου και την ίδια στιγμή.


Σε ελεγχόμενα πειράματα αυτοί οι παρατηρητές της αύρας,χωρίς να έχουν έρθει σε καμία προηγούμενη επαφή ο ένας με τονάλλο,ποτέ δεν συμφωνούν σε αυτή την αίσθηση.Σε κάποια «πανηγύρια με pchycis» στις ΗΠΑ,μπορούν να ληφθούν φωτογραφίες που υποθετικά απεικονίζουν την ανθρώπινη αύρα.Σε αυτές τις περιπτώσεις οι φωτογράφοι χρησιμοποιούν μια περίπλοκη διαδικασία που απαιτεί πρώτα την λήψη μιας φωτογραφίας του υποκειμένου που το χέρι του βρίσκεται πάνω στην πλάκα,κάτι που πραγματοποιείται με την εφαρμογή ενός ηλεκτρικού πεδίου στο χέρι του πελάτη.Μετά κάνουν μια μέτρηση της έντασης του ρεύματος που μεταφράζεται μέσω υπολογιστή σε μια οθόνη υγρών κρυστάλλων,ικανή να παράγει χρώματα.η οποία βρίσκεται μέσα στην φωτογραφική μηχανή.Τα χρώματα,αυθαίρετα επιλεγμένα,προβαλονται κατόπιν στο περίγραμμα του σώματος του υποκειμένου και μετά τυπώνεται το αντίτυπο.Μια έρευνα που διεξάγει από τον Joe Nickell,έναν ειδικό στον εντοπισμό της απάτης,έδειξε ότι το ίδιο άτομο θα λάβει 2 διαφορετικές αύρες,κατασκευασμενες σε απόσταση λίγων λεπτών με την ίδια κάμερα.

(να προσθέσω εδώ ότι η περίφημη φωτογραφία Κirlian δεν δείχνει αύρες)

H συμβουλή λοιπόν για όλους τους γονείς είναι να μην λαμβάνουν σοβαρά όλες αυτές τις θαυμαστες διαβεβαιώσεις.

[black]Θα ήθελα να τονίσω ότι η ζημιά που γίνεται στα παιδιά και στους γονείς με τα παιδιά με αυτή την New Age Indigo απάτη είναι μεγάλη.

1. Οι γονείς που εμπιστεύονται τους Indigo προαγωγούς,παραλείπουν ωφέλιμη εάν όχι σωτήρια για την ζωή θεραπεία παιδιών με πνευματικές ή νευρολογικές διαταραχές.

2.Τα παιδία των οποίων τα μυαλά φουσκώνουν με την Indigo ταυτότητα,αποκτούν μια εσφαλμένη αίσθηση ανωτερότητας με όλα τα συνεπακόλουθα.

3.Κάποιοι υποστηρικτές του Indigo κινήματος αποτρέπουν τους γονείς από το να εμβολιάσουν τα παιδιά τους με τον ψευδή ισχυρισμό ότι ο εμβολιασμός θα χαλάσει το ενεργοποιημένο πολύκλωνο DNA τους που τους δίνει αυτή την ξεχωριστή ταυτότητα!Δεν θα είμαι καθόλου ευγενική:Είναι αμόρφωτοι εγκληματίες!Ο εμβολιασμός δεν προκαλεί καμιά μεταβολή στο DNA,προκαλεί απλά την παραγωγή αντισωμάτων (πρωτεϊνών) εκμεταλλευόμενος την φυσική λειτουργία των λεμφοκυττάρων (διέγερση με αντιγόνο-->παραγωγή αντισώματος).Η συνεισφορά του εμβολιασμού στη πρόληψη και καταπολέμηση πολλών λοιμωδών ασθενειών,αληθινών μάστιγων για την ανθρωπότητα είναι ανεκτίμητη!Και τώρα έρχονται αυτοί οι NEW AGE τσαρλατάνοι και τον στερούν από αυτούς που τον χρειάζονται με τις ψευδείς δηλώσεις τους!.

4.H απώλεια χρήματος,κόπου και χρόνου που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί προς πραγματικό όφελος των παιδιών.


Edited by - medtech on 21/07/2006 21:07:32

Edited by - medtech on 21/07/2006 21:10:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 21:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Παιδια Indigo:κειμενο 2 οπου αναφερεται και ποιοι ξεκινησαν την ιστορια με τα λουλακι παιδια:

b]Παιδιά Indigo.

Ο όρος «Παιδί Indigo” προέρχεται από τηνpsychic και synesthete(ένα είδος μέντιουμ δηλαδή)Nancy Ann Tappe που ταξινόμησε τις προσωπικότητες των ανθρώπων σύμφωνα με την απόχρωση των αύρων τους.Mας αναφέρει οτι:

«Συνήθως κάθε συμπαντική εποχή συνοδεύεται από μια αριθμητική υπερίσχυση ανθρώπων με ταυτόσημο (με την εποχή)χρώμα ζωής.Για παράδειγμα σήμερα οι περισσότεροι ενήλικες είναι είτε μπλε είτε μοβ,τα 2 χρώματα με τις ιδιότητες που χρειάζονται περισσότερο σε αυτή την μοβ εποχή της μετάβασης»(Understanding Your Life Through Color 1982).


(ορισμενες απορίες που προκύπτουν:Από που η Tape συμπέρανε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι μοβ/βιολετί;Εξέτασε όλους τους ανθρώπους για να δει ποιοι είναι μωβ/μπλε ή όχι ή τουλάχιστον ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα της ανθρωπότητας;Από που συμπέρανε ότι κάθε κοσμική εποχή έχει και άλλο χρωμα;Ποιος κατέγραψε και με ποια μέθοδο το χρώμα των προηγούμενων κοσμικων εποχών;Τι είναι μια «κοσμική εποχή»;Επίσης από πού αποδεικνύεται η ύπαρξη της αυρας;Η Κιρλιαν δεν δείχνει την αύρα.Το φαινόμενο της αύρας που παρατηρούν ορισμένοι άνθρωποι εξηγείται επιστημονικά (έχει παθολογικά αιτία) και καμία σχέση δεν έχει με την υποτιθέμενη ζωτική ενέργεια.).

ας συνεχίσουμε ομως:


Σύμφωνα με την Tape:


«Το φαινόμενο Indigo έχει αναγνωριστεί (από ποιους;από τους τσαρλατάνους?) σαν μια το πιο συναρπαστικές αλλαγές στη ανθρώπινη φύση που έχουν ποτέ καταγραφεί στην κοινωνία.Η ταμπέλα Indigo περιγράφει το μοτίβο ενέργειας της ανθρώπινης συμπεριφοράς (προσέξτε την χαρακτηριστική New Age ψευδοεπιστημονικη ορολογία) που υπάρχει στο 95% των παιδιών που γεννήθηκαν τα τελευταία 10 χρόνια.Αυτό το φαινόμενο συμβαίνει παγκοσμίως και τελικά θα αντικαταστήσει όλα τα αλλά χρώματα.Όταν είναι μικρά παιδία,τα Indigos αναγνωρίζονται εύκολα από τα ασυνήθιστα μεγάλα,καθαρά μάτια τους. Εξαιρετικά ευφυή,πρώιμα ανεπτυγμένα παιδία με μια θαυμαστή μνήμη και με μία δυνατή επιθυμία να ζήσουν ενστικτωδώς,αυτά τα παιδιά της επόμενης χιλιετίας είναι ευαίσθητες,προικισμένες ψυχές με μια εξελιγμένη συνειδητοτητα που έχουν έρθει (από πού και ποιος τους έστειλε?) για να βοηθήσουν να αλλάξουν τις δονήσεις ( ω πόσο αγαπάνε οι New Age τσαρλατάνοι τον όρο «δόνηση»)των ζωών μας και να δημιουργήσουν μια χώρα,μια σφαίρα και ένα είδος (wow δεν είναι ήδη οι άνθρωποι ένα είδος;)..Είναι η γέφυρα στο μέλλον μας. (και πάλι ποια πειράματα και ποιες μελέτες έκανε η κύρια Tape για να επιβεβαιώσει όσα ισχυρίζεται;Προφανως κανένα,τα κατέβασε όλα από την προικισμένη με ζωηρή φαντασία New Age κεφάλα της ).

Σύμφωνα με τις Peggy Day και Susan Gale,η ανάδυση των παιδιών Indigo προφητεύτηκε από τον Edgar Cayce πολύ πριν από τον διαχωρισμό των αύρων της Tappe.


Το βιβλίο The Indigo Children γράφτηκε από τον Lee Carol,έναν διοχετευτη (δική μου απόδοση του όρου chaneller.Έτσι ονομάζουν οι New Agers άτομα τα οποία υποθετικά καταλαμβάνονται από υπερφυσικές οντότητες των οποίων το σώμα χρησιμοποιούν για να επικοινωνήσουν με τον κόσμο μας -πρόκειται για ένα είδος μέντιουμ δηλαδή)μιας οντότητας που αποκαλεί Kryon και την γυναίκα του Jan Tober. (τρομερά αξιόπιστες πήγες δεν συμφωνείτε?Ενα μέντιουμ και η γυναίκα του).

«Ο Caroll είχε ένα πτυχίο στα οικονομικά και διεύθυνε μια επιχείρηση τεχνικής ήχου για 30 χρόνια μέχρι που μια επίσκεψη σε ένα μέντιουμ προκάλεσε μια New Age κρίση μέσης ηλικίας.Ανακάλυψε την θρησκεία και άρχισε να ταξιδεύει ανά τον κόσμο δίνοντας σεμινάρια «αυτό-βοήθειας». Συνοδός του ήταν ο Tober,που εξασκούσε την μεταφυσική και την θεραπεία με επίθεση χεριών και ήταν επίσης και τραγουδιστής Jazz που είχε κάνει τουρνέ με τους Berry Goodman και Fred Aster “(Krider 2002).

Ο Κryon έχει αποκαλύψει τρομερά σημαντικά μηνύματα όπως «η αγάπη είναι η πιο δυνατή δύναμη στο σύμπαν».Οι Caroll και Τοbber ταξιδεύουν τον κόσμο διοργανώνοντας σεμινάρια με τον Κryon.O Kryon έχει πολλά ενδιαφέροντα, συμπεριλαμβανομένης της Ρύθμισης της Παγκόσμιας Δοκού και εξισορρόπησης του EMF(ενδυνάμωση μέσω επίγνωσης της ηλεκτρομαγνητικής σου φύσης πχ.πώς να διαχειρίζεσαι το ενεργειακό σου πεδίο που αποτελείται από ίνες «φωτός και ενέργειας»).

Μια θέση του βιβλίου The Indigo Children φαίνεται να είναι ο ισχυρισμός ότι πολλά παιδία που έχουν διαγνωστεί με σύνδρομο ανεπάρκειας της προσοχής (attention deficit disorder-ADD) ή ως υπερκινητικά (attention deficit hyperactivity disorder ADHD) αντιπροσωπεύουν «ένα νέο είδος εξέλιξης για την ανθρωπότητα».Αυτά τα παιδιά δεν χρειάζονται φάρμακα σαν το Ritalin αλλά ειδική φροντίδα και εκπαίδευση.Το βιβλίο αποτελείται από δωδεκάδες άρθρων από συγγραφείς από διάφορους τομείς της ζωής.Κατά συνέπεια είναι αντιφατικό και άνισο στην ποιότητα της ανάλυσης και της συμβουλής.Η Nancy Ann Tappe είναι ένας από αυτούς που συνέβαλαν στην δημιουργία του.Ένας άλλος είναι ο Robert Gerard Ph.d που το άρθρο του τιτλοφορείται «Πρέσβεις Από Τον Ουρανό».Πιστεύει ακόμα ότι η κόρη του είναι παιδί Indigo.Επίσης πιστεύει ότι «τα περισσότερα Indigos βλέπουν αγγέλους και αλλά όντα στο αιθέρικο».Διευθύνει το Ίδρυμα Oughten House Foundation Inc και πουλάει κάρτες με αγγέλους.Ενας άλλος που συνέβαλε στην συγγραφή του βιβλίου είναι η Doreen Virtue,μια οπαδός της αγγελοθεραπείας που ανακάλυψε ότι αναδύεται ένα είδος ακόμα πιο εξελιγμένων παιδιών τα «Crystaline Children» (και επειδή η μλκ των New Agers δεν έχει όρια σε λίγο πιθανόν να ανακαλύψουν και τα Sapphire children,τα Golden children και ίσως και τα Tzatziki Children).

Όμως δεν είναι όλοι όσοι συνέβαλαν στην συγγραφή του βιβλίου οπαδοί της New Age μεταφυσικής .Η Dr Judith Spitler McKee είναι μια πρώην δασκάλα δημοτικού και συνταξιούχος καθηγήτρια του Πανεπιστήμιου του Ανατολικού Michigan.Περνάει τον χρόνο της προσπαθώντας να κεντρίσει το ενδιαφέρον των παιδιών για το διάβασμα.

Πώς να αναγνωρίσετε ένα παιδί Indigo

Το παιδί Indigo,σύμφωνα με την Ιστοσελίδα Των Παιδιών Indigo (ιδιοκτησίας των γραφών Kryon) αναγνωρίζεται από

την αύρα του και από συγκεκριμένα αλλά χαρακτηριστικά:


-έρχονται στη ζωή με ένα αίσθημα βασιλικής υπέροχης και συχνά συμπεριφέρονται έτσι.

-έχουν την αίσθηση «ότι τους αξίζει να βρίσκονται εδώ» και εκπλήσσονται όταν οι άλλοι δεν μοιράζονται την ίδια αίσθηση.

-Η αξία του εαυτού δεν είναι μεγάλο ζήτημα για τα Indigos.Συχνά λένε στους γονείς «ποια είναι».

-Έχουν δυσκολία με την απόλυτη εξουσία (εξουσία χωρίς εξήγηση η επιλογή).

-Απλά δεν μπορούν να κάνουν ορισμένα πράγματα-όπως να περιμένουν στην ουρά.

-Δυσανασχετούν με συστήματα που είναι τελετουργικά προσανατολισμένα και δεν απαιτούν δημιουργική σκέψη .

-Συχνά βλέπουν καλύτερους τρόπους για να γίνουν διάφορα πράγματα,τόσο στο σπίτι όσο και στο σχολείο,που τα κάνει να μοιάζουν με «καταλύτες-καταστροφείς του συστήματος» (δηλαδή ότι δεν συμμορφώνονται με οποιοδήποτε σύστημα).

-Φαίνονται αντικοινωνικά εκτός αν βρίσκονται παρέα με το δικό τους είδος.Αν δεν υπάρχουν άλλοι με παρόμοια νοοτροπία-συνειδητότητα ανάμεσα τους,συχνά γίνονται εσωστρεφή,νιώθοντας ότι κανένας άλλος άνθρωπος δεν τα καταλαβαίνει. Το σχολείο είναι συχνά εξαιρετικά δύσκολο για αυτά κοινωνικά.

-Δεν ανταποκρίνονται στην πειθαρχία μέσω «ένοχων» («Περίμενε μέχρι να έρθει ο πατέρας σου σπίτι και ανακαλύψει τι έκανες»).

-Δεν νιώθουν ντροπή στο να σου αποκαλύψουν τι χρειάζονται.


Κάποιος μπορεί εύκολα να καταλάβει γιατί πολλοί γονείς δεν επιθυμούν να πάρει το παιδί τους την ταμπέλα του συνδρόμου διαταραχής της προσοχής ή του συνδρόμου ανεπάρκειας της προσοχής λόγω υπερκινητικότητας (ότι πάσχει δηλαδή από ADD ή ADHD.Η ταμπέλα υπονοεί την ατέλεια.Μπορει κάποιοι ακόμα και να το εκλάβουν ότι σημαίνει ότι το παιδί τους «είναι χαλασμένο».Πιο συγκεκριμένα σημαίνει ότι η συμπεριφορά του παιδιού τους οφείλεται σε μια νευρο-βιολογική διαταραχή.Για κάποιους αυτό είναι το ίδιο με το να έχουν έναν εγκέφαλο που δυσλειτουργεί η μια πνευματική διαταραχή.Η θεραπεία των παιδιών με προβλήματα είναι ένα καυτό θέμα για τα ΜΜΕ,τους επιθετικούς δικηγόρους, τους τηλεπαρουσιαστές των ταλκ-σοου,διάφορους αρθογράφους και άλλους που δεν είναι γνωστοί για τον ρόλο τους στην διευκρίνιση περίπλοκων επιστημονικών ή ιατρικών θεμάτων.Πολλοί ακολουθούν την τάση και επιτίθενται στην φαρμακοβιομηχανία κα στους ψυχίατρους για υπερχορήγηση φαρμάκων στα παιδιά μας.Η αντίθεση δεν φέρνει αποτελέσματα γιατί λίγοι θα ακούσουν αυτούς που θα υπερασπίσουν αυτούς που «κακοποιούν» παιδιά. Ακόμα λιγότεροι θα μπουν στον κόπο να διερευνήσουν εάν οι ασκούντες κριτική ξέρουν για τι μιλάνε.


To αμερικανικό Εθνικό Ινστιτούτο της Πνευματικής Υγείας αναφέρει ότι το ADHD είναι η πιο συχνή στην διάγνωση διαταραχή της παιδικής ηλικίας.Προσβάλει ένα ποσοστό 305 % των παιδιών σχολικής ηλικίας.(ο David Kaiser αναφέρει ότι 10% των παιδιών σχολικής ηλικίας έχουν διαγνωστεί με ADD/ADHD και ότι σε ορισμένα μέρη της χώρας 50% των παιδιών έχουν διαγνωσκονται ότι πάσχουν από την ίδια διαταραχή).Με τόσο μεγάλο ποσοστών παιδιών που προσβάλλονται από αυτή την διαταραχή,δεν θα είναι δύσκολο να εντοπιστούν περιπτώσεις λάθους διάγνωσης, ακατάλληλης θεραπείας,αντίδρασης στα φάρμακα και ούτω καθεξής.Οι ανέκδοτες περιπτώσεις όμως,δεν θα έπρεπε να αντικαθιστούν τις επιστημονικές μελέτες ή τις κλινικές παρατηρήσεις από τους επαγγελματίες που ασχολούνται με την θεραπεία αυτών των παιδιών σε καθημερινή βάση.Αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε μια ανέκδοτη υπόθεση που αναφέρθηκε στην Oprah ή στον Larry King από την Arianna Huffington ή την Hilary Clinton ( ή στον Χαρδαβελα,στην Ελλη Στάη,στον Κούσογλου όπου πρόσφατα με έκπληξη τον είδα να παρουσιάζει την ομοιοπαθητική και την Αγιουβερδα,τους τσαρλατάνους ψυχικούς χειρουργους,τον τσαρλατανο Gerson! χωρίς ουσιαστικό αντίλογο και έχασα πάσα ιδέα για την αντικειμενικότητα και την σοβαρότητα της εκπομπής του) έχει πολύ μεγαλύτερη επίδραση στο κοινό από μια ελεγχόμενη επιστημονική μελέτη. Όμως αυτές οι επιστημονικές μελέτες πρέπει να γίνονται.Το Ritalin κυκλοφορεί από το 1950 αλλά δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες από όσο γνωρίζω για να δείξουν ότι είναι ασφαλές,αποτελεσματικό ή καλύτερο έναντι οποιαδήποτε άλλης εναλλακτικής θεραπευτικής λύσης.Η υποστήριξη για την συνταγογράφηση του προέρχεται κυρίως από αυτούς που ασχολούνται με την θεραπεία των εκατομμυρίων παιδιών και ενήλικων που πάσχουν από AD/HD.Η υποστήριξη επίσης προέρχεται από την κατασκευάστρια εταιρία του Ritalin,την Novartis Pharmaceuticals Corp. που εδρεύει στο New Jersey.που λέει ότι το φάρμακο «έχει χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια και αποτελεσματικότητα τα τελευταία 40 χρόνια σε εκατομμύρια ασθενείς με ADHD» όπως επικυρώνεται από τα αποτελέσματα 170 μελετών (Donohue).Παρόλαυτα η Novartis δύσκολα θα θεωρούνταν κριτής ανεπηρέαστος από το συμφέρον.


Σε κάθε περιπτωση,όσες μακροχρόνιες μελέτες κι αν έχουν γίνει που δεν βρίσκουν κάτι εντυπωσιακά λάθος με το Ritavil,θα υπάρχει πάντα η πιθανότητα ότι η επόμενη θα βρει κάτι φριχτό για το φάρμακο.Για παράδειγμα «ερευνητές στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας Berkeley, ανέφεραν ότι η μελέτη τους που παρακολούθησε νεαρά άτομα κατά την διάρκεια της ενήλικης ζωής τους βρήκε μια διασύνδεση μεταξύ της χρήσης του Ritalin και την μετέπειτα κατάχρηση καπνού, κοκαΐνης και άλλων διεργετικών ουσιών» (Donohue 2000).Είναι η διασύνδεση αρκετά ισχυρή για την πρόκληση δικαιολογημένης ανησυχίας ; Πως μπούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν ήταν το ίδιο το ADHD περισσότερο παρά το Ritalin που ήταν η κύρια αιτία για την διασύνδεση;


H μόδα και η οριακή υστερία που περιβάλλουν την χρήση του Ritalin έχει συνεισφέρει στην δημιουργία μιας ατμόσφαιρας που κάνει δυνατό να ληφθεί σοβαρά ένα βιβλίο σαν το Indigo Children.Ποιος δεν θα προτιμούσε να πιστέψει ότι το παιδί του είναι ξεχωριστό και επιλεγμένο για κάποια υψηλή αποστολή παρά ότι πάσχει από μια εγκεφαλική διαταραχή?


Σύνοψη του άρθρου:Η ιδέα περί Ιindigo Children δεν υποστηρίζεται από σοβαρές επιστημονικές μελέτες αλλά από μέντιουμ και chanellers.Εχει μεγάλη επιτυχία γιατί τα χαρακτηριστικά που περιγράφουν την προσωπικότητα ενός Indigo,ταυτίζονται με τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας παιδιών που πάσχουν από σύνδρομα που σχετίζονται με διαταραχή της προσοχής. Δεδομένου ότι η ιδέα ότι το παιδί τους είναι ξεχωριστό παρά ότι έχει κάποιο πρόβλημα είναι πιο ευχάριστη στους γονείς με τέτοια παιδία και σε συνδυασμό με την υστερία που περιβάλει την χρήση του φάρμακου Ritalin που χορηγείται στα παιδία με αυτή την διαταραχή,ορισμένοι γονείς απορρίπτουν την επιστημονική διάγνωση και φροντίδα και ασπάζονται την μη τεκμηριωμένη από επιστημονικές μελέτες μεταφυσική ιδέα περί Indigos.[/b].


Το άρθρο είναι από το www.skepdic.com.Η μετάφραση,τα σχόλια με κόκκινο και η σύνοψη είναι δικά μου.


Στο επόμενο post θα συνεχίσω με το επόμενο άρθρο Indigo The Colour Of Money που ανάμεσα στα αλλά αποκαλύπτει την φάμπρικα παραγωγής χρημάτων που έχει στηθεί πάνω στα Indigos.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 21:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Indigo:Το Χρώμα Του Χρήματος.

της Lorie Anderson

Πολλοί είναι συνεπαρμένοι για την New Age ταινία «Indigo»,που την έγραψαν, παρήγαγαν και σκηνοθέτησαν τρία διάσημα άτομα που σήμερα κατοικούν στο Ashland-οι James Twyman, Neale Donald Walsch, και Stephen Simon .Οι ευκαιρίες για καριέρα,η συντροφικότητα της δημιουργίας ταινιών,η προώθηση της πνευματικότητας και μηνυμάτων ειρήνης και αγάπης είναι ελκυστικές.Οι υπέρμαχοι λένε ότι θα αναζωογονήσει την τοπική οικονομία και θα βοηθήσει τα σχολεία.Αλλά αφού εξέτασα το κίνημα των Indigo παιδιών και ειδικότερα τις δραστηριότητες του συγγραφέα/συμπαραγωγού James Twyman προβλέπω πιθανές συνέπειες για την κοινότητα-και για τα παιδιά.

Παιδιά Indigo.

Η όλη αντίληψη περί Ιndigo παιδιών αρχικά έγινε γνωστή στο ευρύ κοινό από το βιβλίο "The Indigo Children," που εκδόθηκε από το πρώην ανδρόγυνο Lee Carol και Jan Tober.Ο Carrol επίσης παρουσιάζει τον εαυτό του σαν chaneller του «Kryon»,μιας πνευματικής οντότητας που προέβλεψε τον ερχομό των Indigo παιδιών-δεν θα σταματήσουν ποτέ τα θαύματα;

Οι συγγραφείς λένε ότι «το παιδί Indigo» είναι ένα αγόρι ή ένα κορίτσι που παρουσιάζει μια σειρά από νέες και ασυνήθιστες ψυχολογικές ιδιότητες, αποκαλύπτοντας ένα μοτίβο συμπεριφοράς που γενικά δεν έχει καταγραφεί παλαιότερα.Για παράδειγμα συμπεριφέρονται σαν μικροί αυτοκράτορες,έχουν δυσκολία με την απόλυτη εξουσία εκτός εάν τους δοθούν επιλογές ή εξηγήσεις εκνευρίζονται εύκολα πχ όταν περιμένουν στην ουρά,δεν είναι ντροπαλά,έχουν δυσκολίες με την πειθαρχία που βασίζεται στην πρόκληση ένοχων,είναι αντικονφορμιστές,μπορεί να μοιάζουν αντικοινωνικά και προτιμούν να είναι παρέα με όμοιους τους και μπορεί να έχουν κοινωνικές δυσκολίες στο σχολείο. Εγώ δεν βλέπω τίποτα καινούργιο,ασυνήθιστο ή ανήκουστο σε αυτές τις ιδιότητες έλα ντε!

H ιδέα περί Indigo μπορεί να ακούγεται ωραία ειδικά στους γονείς με παιδιά που πάσχουν από διαταραχές της πνευματικής υγείας π.χ. από ADD, ADHD,αυτισμό, διπολική διαταραχή,διαταραχή συμπεριφοράς ή από ένα δύσκολο ταμπεραμεντο.Οι υπέρμαχοι των Indigo στοχεύουν αυτούς τους γονείς που ανησυχούν για τις ταμπέλες και τα φάρμακα. Λοιπόν ποιο είναι το κακό στο να δίνεις στους γονείς μια θετική άποψη για τα παιδία τους-όπως το Indigo;

Εκτός από την πιθανότητα οι γονείς να παραλείπουν ωφέλιμη εάν όχι σωτήρια για την ζωή θεραπεία παιδιών με πνευματικές ή νευρολογικές διαταραχές,κάποιοι υπέρμαχοι του κινήματος Indigo,συμπεριλαμβανόμενου του James Twyman, εμποτίζουν τα παιδιά με ενα ψευδές συναίσθημα ανωτερότητας και μια παράδοξη υπερφυσική ταυτότητα.Κατακρεουργώντας την επιστήμη ενώ ισχυρίζονται ότι διαθέτουν επιστημονικές αποδείξεις,τα παιδιά καθοδηγούνται από ενήλικες τους οποίους εμπιστεύονται στο να πιστέψουν ότι γεννήθηκαν ως μέλη μιας νέας ράτσας της ανθρώπινης φυλής,ότι τα γονίδια τους τροποποιήθηκαν κατά κάποιο τρόπο-ίσως σαν αποτέλεσμα θεϊκής ή εξωγήινης παρέμβασης ή αυτόματης γενετικής εξαλλαγής που επιτεύχθηκε από κανέναν άλλο παρά από τα ίδια τα παιδιά.Κάποια παιδιά έφτασαν να πιστέψουν ότι είναι προικισμένα με παράδοξες δυνάμεις όπως μαντικές ικανότητες, εξωαισθηριακές ικανότητες,θεραπευτικές δυναμεις,ικανότητα ανακλησης προηγούμενων ζωών κτλ.Οι Tober και Carol μας λένε ότι τα Indigo δεν ταιριάζουν και νιώθουν άβολα όταν δεν βρίσκονται παρέα με άλλα Indigos.Ελάχιστα παράδοξο!

Ομοίως με το μοντέλο του Παιδιού Indigo,μπορεί να ακούσετε και για Τα Νέα Παιδιά,Τους Δασκάλους,Τα Ανερχόμενα Παιδιά,Τα Παιδιά Των Αστρων,Τα Κρυστάλινα Παιδια,Τα Μεταπροικισμένα Παιδιά,Τα Παιδιά Της Χιλιετίας,(ή τα σατανικά τους αντίστοιχα τα «Παιδιά Του Τέλους Του Κόσμου»),Τα Παιδιά του Νέου Ονείρου,Τα Παιδιά του AIDS (γενετικά τροποποιημένα παιδιά που έχουν ανοσία σε όλες τις ασθένειες) και τα Super Psychic Παιδιά.Ο James Twyman φαίνεται να προτιμάει τους όρους Παιδιά του Οζ ή Παιδία Psychic.

Όχι μόνο για ειρήνη και αγάπη.

O Twyman και άλλοι οπαδοί του Παιδιού Indigo,μπορεί να αποπειραθούν να εστιάσουν την προσοχή στο μήνυμα και την αποστολή αγάπης και ειρήνης των παιδιών αλλά ο Twyman πραγματικά κεφαλοποιεί (τις δικές του και των παιδιών ) υποτιθέμενες υπερφυσικές ιδιότητες

O Twyman πουλάει βιβλία και προγράμματα σπουδών μέσω του Ιντερνετ βασισμένες στα Psychic Παιδιά.Οργανώνει ακριβά συνέδρια για τα Psychic Παιδιά,κατασκηνώσεις και πανηγύρια,χρεώνοντας γύρω στα 300 $ για τους ενήλικες για ένα σημαντικό συνέδριο.Προσφέρει ένα πρόγραμμα σπουδών μέσω του Ιντερνετ,με αντικείμενο το τηλεκινητικό λύγισμα κουταλιών.Υποτίθεμενα συζήτησε με τον Ιησού (Jeshua) που αποκάλυψε στον Twyman μέσω μιας «Θεϊκής Συνεργασίας» τα «μυστικά του Ουρανού και της Γης» τα οποία ο Twyman μετέτρεψε σε ένα πρόγραμμα σπουδών μέσω του Ιντερνετ με απαιτούμενες δωρεές-με μια προτεινόμενη τιμή των 150$.

Δηλώνει ότι έχει συχνά «συζητήσει» τηλεπαθητικά από το εξωτερικό με ένα Psychic Παιδί που αποκαλεί Thomas από την Βουλγαρία και άλλα Psychic Παιδία-προμηθεύοντας έτσι περισσότερο υλικό για βιβλία και προγράμματα σπουδών μέσω του Ιντερνετ.Μια «Μυστική Κοινωνία Πνευματικών Δασκάλων που αυτόαποκαλούνται «Απεσταλμενοι του Φώτος» υποτιθέμενα παρουσιάστηκαν με σάρκα και οστά στον Twyman στην Βοσνία (πριν εξαφανιστούν) και συζήτησαν τηλεπαθητικά με αυτόν για να δείξει στους άλλους τον Τρόπο-περισσότερο υλικό για προγράμματα σπουδών και βιβλία.

Ο Τwyman συχνά παρουσιάζει τις δικές του πνευματικές φωνές/σκέψεις και φαντασίες (παραισθήσεις;) σαν πραγματικά γεγονότα,τόσο αληθινά όσο εσείς που διαβάζετε αυτές τις γραμμές.Συχνά δεν κάνει διάκριση όταν επικοινωνεί,μεταξύ των υποτιθέμενων μυστικών αλληλεπιδράσεων και των αλληλεπιδράσεων με πραγματικούς ανθρωπους Όταν βρίσκεται αντιμέτωπος με ύποπτες και ψευδείς παροχές πληροφοριών που παραδέχτηκε ότι έκανε,ισχυρίζεται ότι προτιμά να εστιάσουμε στην αλήθεια των μηνυμάτων του παρά στην αλήθεια των εμπειριών του-και αυτό φαίνεται να ικανοποιεί πολλούς ανθρώπους,αλλά για άλλους η τιμιότητα είναι προϋπόθεση για την αξιοπιστία.

Σε απάντηση μιας ερώτησης που έθεσε μια New Age Οργάνωση,αναφορικά με μια διερευνητική έκθεση πάνω στον Twyman το 1999,o Twyman έγραψε καθησυχαστικά: «…Όπως επανειλημμένα έχω πει σε αυτούς που θέτουν ερωτήσεις,οι Αποσταλμένοι του Φωτός δεν είναι οργάνωση και εγώ δεν είμαι Γκουρου.Δεν ζητάω δωρεές και δεν αποζητώ φήμη ή λατρεία.Αυτό δεν έχει σχέση με μένα.Έχει σχέση με την ειρήνη».

Λοιπόν,μετά βεβαιότητας ο Twyman ζήτησε και συνέλεξε έναν θησαυρό από δωρεές (τις οποίες συχνά απαίτησε και συνέλεξε χρησιμοποιώντας πίεση μέσω δημιουργίας ενοχών) και δίδακτρα.Ιδρυσε έναν «Καταχωρημένο Εκκλησιαστικό Οργανισμό» με την ονομασία Η Αγαπημένη Κοινότητα.Αγόρασε μια ιδιοκτησία 42 ακρών (acres) στην τοπική περιοχή για αναχωρήτηριο των Psychic Παιδιών,για να ξεκινήσει ένα μοναστήρι του τύπου Απεσταλμένων Του Φωτός και για να στεγάσει εργαστήρια για το νέο του «Σεμινάριο Πνευματικής Ειρηνοποιησης».Πρόσφατα ανακοίνωσε ένα πενταετή στόχο 50 εκκλησιών ανά τον κόσμο.Αφού αποφοιτήσουν από το σεμινάριο,O Twyman υπονοεί ότι οι απόφοιτοι μπορούν να δουλέψουν με τα Indigo και Psychic παιδιά.

Πιστεύω ότι οι ενήλικες είναι υπεύθυνοι για να αποφασίσουν τι να πιστέψουν αλλά καθώς οι υπερφυσικοί ισχυρισμοί παίζουν αποφασιστικό παράγοντα στην αυξανόμενη δημοτικότητα και εισόδημα του Twyman και καθώς βάζει στόχο ανήλικους ανά τον κόσμο,πιστεύω ότι οφείλουμε στα Παιδία του Οζ να τραβήξουμε την κουρτίνα του μάγου με το να εξετάσουμε εξονυχιστικά τους ισχυρισμούς του.

Παραπλανητικές Αναφορές Επιστημονικών Αποδείξεων.

O Twyman αναφέρει ότι υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για αρκετούς ψευδείς ισχυρισμούς,συμπεριλαμβανόμενου εκείνου ότι τα παιδία αναπτύσσουν εξωαισθησηριακή αντίληψη (Extra Sensory Perception) στις συγκεντρώσεις του μετά από εκπαίδευση στην Εγκεφαλική αναπνοή (Brain Respiration-BR).Η BR δημιουργήθηκε από τον ILChi Lee,γνωστό και ως Seung Heun Lee,ιδρυτή των Dahn Centers και πολλών άλλων οργανώσεων.Οι Twyman και Lee ανέφεραν ότι το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας στο Irvine,ειδικότερα το Κέντρο για την Γήρανση και την Παραφροσύνη,έχει διερευνήσει και «επιβεβαιώσει» τα αποτελέσματα της BR.Όμως αυτό το παράρτημα του UCL μου λέει ότι δεν έχουν καν διεξάγει έρευνες πάνω στο πρόγραμμα της Εγκεφαλικής Αναπνοής του Lee-πόσο μάλλον ότι έχουν βρει στοιχεία που επιβεβαιώνουν τους υπερφυσικούς ισχυρισμούς του.

Psychic παιδιά με λιπαρό δέρμα.

Στις συγκεντρώσεις του Twyman για τα παιδιά,τα παιδιά πείθονται να πιστέψουν ότι η επικόλληση ενός ελαφρού κουταλιού στο μέτωπο τους είναι αποτέλεσμα μιας ψυχοκινητικής δύναμης.Το γεγονός είναι ότι ο καθένας μπορεί να κόλληση ένα ελαφρό κουτάλι στο μέτωπο του εάν πρώτα τρίψει το κουτάλι στο δέρμα του,ειδικά το μέτωπο και το σαγόνι,καλύπτοντας το κουτάλι με ελαφρώς κολλώδες σμήγμα.

Οραση ακτίνων Χ

Στις συγκεντρώσεις Phycic παιδιών του Twyman,γονείς πλήρωσαν για να δοκιμαστούν οι ESP ικανότητες των παιδιών τους (η χρέωση των υποκειμένων είναι ανήκουστη στην επιστημονική έρευνα) πριν και κατόπιν της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα BR εκπαίδευσης του ILChi Lee.Ζητήθηκε από τα παιδιά να αναγνωρίσουν συγκεκριμένα σχήματα,χρώματα ή απλές λέξεις με δεμένα τα μάτια.Ο Lee δείχνει ένα βίντεο στην ιστοσελίδα του με παιδία με δεμένα τα μάτια που διαβάζουν βιβλία τα οποία κρατούν κοντά στο πρόσωπο τους.Αλλά οι καλύπτρες των ματιών δόθηκαν και τα τεστ διεξάγησαν από το προσωπικό του BR προγράμματος.Φυσικά οι Twyman και Lee αναφέρουν αξιοθαύμαστα αποτελέσματα.

Ταχυδακτυλουργοί και ερευνητές του παραφυσικού έχουν επανειλημμένα εκθέσει την «όραση ακτίνων Χ» σαν απάτη π.χ. ίσως ο άνθρωπος με δεμένα τα μάτια μπορεί να δει μέσω ενός κενού μεταξύ του μαντηλιού και της μύτης,μια τρύπα σε μέγεθος καρφίτσας στο μαντήλι,ύφασμα που φαίνεται αδιαφανές αλλά είναι διαφανές όταν κρατείται κοντά στο πρόσωπο ή λεκτικά στοιχεία που παρέχονται από αυτούς που εκτελούν την δοκιμασία ή τους κράχτες.Κάποιες φορές είναι θέμα εκμετάλλευσης των πιθανοτήτων.Για παράδειγμα όταν ζητείται να διαλέξουν έναν αριθμό μεταξύ του ένα και του δέκα,οι περισσότεροι άνθρωποι διαλέγουν το επτά.

Χρησιμοποιώντας ανάπηρα παιδιά.

Ο Τwyman παρουσιάζει βαριά ανάπηρα παιδία και νεαρούς ενήλικες στις Psychic Children συγκεντρώσεις του-πχ μια νεαρά γυναίκα που καλείται «Γιαγιά Chandra» που είναι γνωστή για τις ψυχικές αναγνώσεις της χρησιμοποιώντας μια ταμπλέτα με το αλφάβητο ή διανοητική τηλεπάθεια (ακόμα και μέσω τηλεφώνου για το μικρό πόσο των 100$) και ένα εξάχρονο αγόρι ονόματι Nicholas που υποτίθεται ότι έχει γράψει ένα βιβλίο γεμάτο από πνευματικές συμβουλές σε επίπεδο ενήλικα (από την ηλικία των τριών) χρησιμοποιώντας μια ταμπλέτα αλφάβητου.O Twyman επίσης προσφέρει τηλεπαθητικώς ληφθέντα μηνύματα από ένα σοβαρά ανάπηρο παιδί από την Ιαπωνία ονόματι Koya.

Οι τηλεπαθητικές δυνάμεις μπορούν εύκολα να είναι προϊόντα φαντασίας ή απάτης ειδικότερα όταν ο υποτιθέμενος αποστολέας δεν είναι ικανός ή διαθέσιμος για να φέρει αντίρρηση.Οι ισχυρισμοί που αφορούν τις τηλεπαθητικές δυνάμεις δεν είναι δύσκολο να ελεγχθούν και έχουν αναιρεθεί πολλάκις.Η διανοητική τηλεπάθεια προκαλεί δυσπιστία και ως τέτοια το βάρος της απόδειξης (ή τουλάχιστον των αξιόπιστων στοιχείων) πέφτει σε αυτόν που κάνει τον ισχυρισμό.Χωρίς αξιόπιστες αποδείξεις μέσω αντικειμενικών,υπο προσεκτικό έλεγχο μελετών που μπορούν να αναπαραχθούν, μπορούμε δίκαια να υποθέσουμε την εξαπάτηση ή την πλάνη.

Η Υποβοηθούμενη Επικοινωνία όπου κάποιος βοηθάει έναν ανάπηρο άνθρωπο στο να χρησιμοποιήσει μια συσκευή επικοινωνίας,έχει αποδειχτεί τόσο συχνά ότι αποκαλύπτει τις σκέψεις του βοηθού (που είναι συχνά γονείς που δεν έχουν πρόθεση αλλά είναι γεμάτοι προσδοκίες) ώστε αυτή η μέθοδος δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη.

Σκεφτείτε πόσο στενάχωρο αν όχι σκληρό είναι το να έχεις κάποιον άλλο να ισχυρίζεται ότι οι δικές του σκέψεις είναι δικές σου ενώ εσύ παραμένεις ανίκανος να διαμαρτυρηθείς.Η τηλεπαθητική και υποβοηθούμενη επικοινωνία περικλείει υψηλό ρίσκο καθυπόταξης των αληθινών σκέψεων,αναγκών,συναισθημάτων και επιθυμιών ενός αβοήθητου ανθρώπου-και ένα υψηλό ρίσκο εξαπάτησης ενός γεμάτου εμπιστοσύνη κοινού.

Λύγισμα Κουταλιών.

Μέσω της Εγκεφαλικής Αναπνοής του ILChi Lee' και τo πρόγραμμα σπουδών μέσω Ιντερνετ του Twyman,ο Twyman διδάσκει ψυχοκινητικό λύγισμα κουταλιων.Ο Τwyman λέει ότι αν μπορείς να λυγίσεις ένα κουτάλι διανοητικά,μπορείς να λυγίσεις τον κόσμο προς την νοοτροπία της ειρήνης.Η λογική αυτού του ισχυρισμού μου διαφεύγει.

Υπάρχουν πιθανώς δωδεκάδες ή περισσότεροι τρόποι για να λυγίσεις κουτάλια π.χ. μια αόρατη εγκοπή ή αδύνατο σημείο στο κουτάλι,ειδικά προετοιμασμένα κουτάλια που πωλούνται στους ταχυδακτυλουργούς,χημικά που ελαττώνουν την σκληρότητα του μέταλλου,η αργή αποκάλυψη ενός κρυμμένου λυγισμένου κουταλιού,η επιδεξιότητα του χεριού,ο απροσανατολισμός της προσοχής-με νέες μεθόδους να εφευρίσκονται καθώς οι παλιότερες γίνονται ύποπτες ή ξεσκεπάζονται.Ακόμα και ο απατηλός πνευματιστής Uri Geller που τόσο θαυμαζει ο Twyman,κατέστει ανίκανος στο Johnny Carson's Tonight Show στις αρχές της δεκαετίας του 70 όταν ο σταθμός πήρε μερικά μέτρα ενάντια στην εξαπάτηση,όπως την χρησιμοποίηση των εργαλείων του σταθμού και όχι εκείνα από το σακούλι με τα κόλπα του Geler . (Παρακολουθήστε ένα βιντεοκλίπ από αυτό το σόου: www.skeptic.com/geller.html).

Tο λύγισμα κουταλιών κατά το πρόγραμμα διδασκαλίας του Twyman μέσω Ιντερνετ βασίζεται στην καθαρή δύναμη της υποβολής,διάλεξε ένα λεπτό μεταλλικό κουτάλι για αρχή,λύγισε το με το χέρι ξανά και ξανά (αδυνατίζοντας το μέταλλο) και ταρακούνησε το,όπως λεει ο Twyman «χρησιμοποίησε την δύναμη της βαρύτητας».Ψυχολογικό ναι, κινητικό ναι αλλά ξεκάθαρα όχι ψυχοκινητικό.Στην τέταρτη εβδομάδα λαμβάνουν οδηγίες να πάρουν ένα χαρτονόμισμα των 10$ ή των 20$,να το κρατήσουν σφικτά,να αισθανθούν πώς θα βοηθήσει τα παιδία να συνδεθούν μεταξύ τους,να διπλώσουν το χαρτονόμισμα σε ένα κομμάτι χαρτί,να το βάλουν σε ένα φάκελο και να το στείλουν στην οργάνωση του Twyman για να πληρώσει για τις συγκεντρώσεις των psychic παιδιών του.

Στην ιστοσελίδα του ο Twyman παρέχει μια επίδειξη λυγίσματος πιρουνιού σε βίντεο όπου λυγίζει ένα πιρούνι χωρίς καν να το αγγίζει απλά ακουμπώντας το λιγάκι με το δάκτυλό του-καταπληκτικό!Καταπληκτικά απατηλό δηλαδή.Το Μαγικό Εργοστάσιο του Ηank Lee πωλεί online ένα πιρούνι που λιώνει,στην τσουχτερή τιμή των 695$.Συνεχιστε αυτές της δωρεές αγάπης και ειρήνης παιδιά.

Put your mouth where the money is - $2.5 million!

Το Εκπαιδευτικό Ίδρυμα του James Rhandi,προσφέρει πάνω από 1 εκατομμύριο δολάρια σε «οποίον μπορεί να προσφέρει,κάτω από κατάλληλες συνθήκες παρατήρησης,απόδειξεις για οποιασδήποτε παραφυσική,υπερφυσική ή απόκρυφή δύναμη ή γεγονός».Παρόμοιοι οργανισμοί προσφέρουν επιπρόσθετα μεγάλα χρηματικά ποσά,που αριθμούν συνολικά γύρω στα 2,5 εκατομμύρια $.Ικετεύω τους Twyman,ILChi Lee και τους ακόλουθους τους ή μόνον έναν από τα υποτιθέμενα εκατομμύρια psychics ενήλικων και παιδιών να προσέλθουν και να πάρουν μέρος στις επιστημονικές προκλήσεις.Το οφείλετε στα παιδιά ανά τον κόσμο,όπως έχουν τα πράγματα στα παιδιά που τελικά θα πληρώσουν το τίμημα εάν εξαπατούνται ή εάν χρησιμοποιούνται για να εξαπατήσουν άλλους.

If Twyman can really bend spoons with his mind, which he reports he couldn't even stop doing after he met his first Psychic Child, he can certainly pass relatively easier scientific challenges. Twyman can use the money to further his stated goals of world peace and love, to save the dolphins. Winning would create a shock-wave throughout the scientific community - as none of the few who have ventured to apply has ever proceeded beyond the preliminary test.

As the New Age movement grows from marginal to mainstream, we need programs for New Age consumer protection. We must caution educators and parents about, and object to, programs with paranormal underpinnings, like the Indigo Child and Brain Respiration, which are fervently marketed to private and public schools. We need age-appropriate critical-thinking skills programs in education, starting in the early grades. We must educate ourselves and our children on the scientific method of inquiry, how to evaluate studies and spot pseudo-science and pseudo-scientists. We must help our children to develop radar to detect and avoid deceptive New Age profiteers - no matter how noble their stated cause.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 21:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ενας απο τους κυριους ισχυρισμους του Panos είναι οτι αλλάζοντας την συνειδηση μας αλλάζουμε και την πραγματικότητα:Το παρακατω αρθρο εξεταζει την πορεια μιας αμερικανιδας γκουρου που πρεσβευει το ιδιο ακριβως πραγμα.Το παρακατω αρθρο καταγραφει την διαδρομη της απο φτωχη νοικοκυρα σε παμπλουτη και διασημη γκουρου.Να συμπληρωσω οτι οπαδοι,συνεργατες και μαθητες αυτης της κυριας εφτιαξαν την ταινια "Τι στο Μπιιιπ ξερουμε" που διαφημιζεται και στο Eσωτερικα.gr.Αν ανηκετε στην μεριδα ανθρωπων που η ταινα τους εντυπωσιασε καιρος να το ξανασκεφτητε.


J.Ζ.KNIGHT ΚΑΙ RAMTHA.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Γεννήθηκε στο Roswell,των Ηνωμένων Πολιτειών (ένα χρόνο πριν το διαβόητο περιστατικό στο Roswell,όπου υποτίθεται ότι έσκασε κάτω ένα εξωγήινο σκάφος και ο στρατός τα κουκούλωσε)

Μόρφωση.Απολυτήριο Λυκείου και κάποιες επιχειρηματικές σπουδές(δεν ξέρω αν ήταν σε δημόσια ή ιδιωτική σχολή,ούτε την βαθμίδα της).Να θυμάστε το ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΕΣ. Έχει σημασία. Στα σίγουρα δεν σπούδασε ούτε ιστορία,ούτε αρχαιολογία,ούτε νευρολογία,ούτε ιατρικη,ούτε φυσική.Να θυμάστε και αυτό.

Ενδιαφέροντα.Η New Age φιλοσοφία και το χρήμα.Κατα προτίμηση ένας συνδυασμός των δύο.

Έζησε πολύ φτωχικά και δυστυχισμένα παιδικά χρόνια. Είχε αλλά 8 αδερφια.Ο πατέρας της ήταν αλκοολικός και έδερνε την μητέρα της.Παντρεύτηκε έναν υπάλληλο ενός βενζινάδικου και απέκτησε 2 παιδιά,προτού εγκαταλείψει τον σύζυγο της και μετακομίσει στην Πολιτεία της Washington.

THE ROAD TO GLORY…AND $$$$$

Ήταν απλά μια άλλη νοικοκυρά της Ταχόμα,μέχρι ένα κυριακάτικο απόγευμα στα 1977,όταν τοποθέτησε μια πυραμίδα από χαρτόνι στο κεφάλι της και αιφνιδιάστηκε από μια φωτεινή οπτασία,7 πόδια ψηλή με «μαύρα μάτια που χόρευαν» η οποία στεκόταν στο μέσο της κουζίνας της.«Το όνομα μου είναι Ramtha ο Πεφωτισμένος»είπε «Και ήρθα για να σε βοηθήσω να βγεις από τα δύσκολα».

Και ποιος είναι ακριβώς ο Ramtha o Πεφωτισμένος?
Κρατηθείτε…..

Ένας πολεμιστής ηλικίας 35000 ετών…από την Λεμουρία,μια χώρα στον Ειρηνικό Ωκεανό (δηλαδή ένα φανταστικό μέρος που υποτίθεται υπήρξε πριν από χιλιάδες χρόνια.Κανείς δεν έχει απόδειξη ότι υπήρξε φυσικά αλλά αυτό δεν σταματάει τους τσαρλατ..εε εννοώ τους πεφωτισμένους διδασκάλους).

Ο Ramtha όπως ο Χριστός,ανελήφθη στους τους ουρανούς,μετά τις πολλές κατακτήσεις του,συμπεριλαμβανόμενης της κατάκτησης του εαυτού του.Είπε ότι θα επιστρέψει και κράτησε την υπόσχεση του με το να έρθει στην Knight,όταν η Knight έβαλε την χάρτινη πυραμίδα πάνω στο κεφάλι της.

(Το υπουργείο Μαγείας του Χογκουαρτς προειδοποιεί:Μην βάζετε πυραμίδες πάνω στο κεφάλι σας.Κίνδυνος κατάληψης από υπερφυσικές οντότητες αρχαίων πολεμιστών).

Ο Ramtha μετά έγινε ο προσωπικός δάσκαλος της Knight για 2 χρόνια, διδάσκοντας της τα πάντα από θεολογία μέχρι κβαντική μηχανική.

Η μεγάλη της ευκαιρία ήρθε όταν ο γιος της ο Brandy ανέπτυξε μια «αλλεργική αντίδραση στην ζωή».Αναγκάστηκε να κάνει ορισμένες ενέσεις αλλά ήταν αλλεργικός και στις ενέσεις κατά της αλλεργίας.Ευτυχώς ο “Ramtha” δίδαξε την Knight την τέχνη του θεραπευτικού αγγίγματος. Θεράπευσε τον Brandy με προσευχή και το άγγιγμα της σε λιγότερο από ένα λεπτό.Είχε κάνει ένα θαύμα και τώρα τίποτα δεν μπορούσε από το να εισέλθει στην δημόσια αρένα.

(Κάπου διάβασα ότι όταν ο πρώην σύζυγος της Κnigtht προσβλήθηκε από AIDS,η Knight τον έπεισε να μην πάει στους γιατρούς αλλά να ακολουθήσει τις δικές της θεραπευτικές μεθόδους.Ο άνθρωπος αυτός έχασε τελικά την ζωή του.Καθόλου παράξενο).

Και έτσι η J.K.Knight άρχισε να διδάσκει όσα τις έμαθε ο πνευματικός της εισβολέας.Με το αζημίωτο φυσικά (ο Ramtha την συμβούλεψε να χρεώνει τους μαθητές της όπως η ίδια ισχυρίζεται …).Με αποτέλεσμα να αποκτήσει έως την σήμερον 5.000 μαθητές,που καταβάλουν 1000 $ ο καθένας για μια εβδομαδιαία δόση αρχαίας σοφίας κάθε χρόνο.Για να εξυπηρετήσει την πνευματική πείνα,η J.Knight έχει 60 υπαλλήλους που βγάζουν βιβλία, κασέτες, CD, βιντεοταινίες, αφίσες,αρώματα,λοσιόν,κεριά και ξωτικίσιες κάπες.

BIG BISNE$

H εταιρία της,JZK Inc.αρνείται να αποκαλύψει οποιαδήποτε οικονομική πληροφορία αλλά υπολογίζεται ότι το ετήσιο της εισόδημα είναι το λιγότερο 10 εκατομμύρια δολλάρια.Οποιοδήποτε και εάν είναι το ακριβές ποσό,είναι αρκετά ενδεικτικό το γεγονός ότι το κορίτσι που γεννήθηκε σε μια καλύβα με ένα δωμάτιο,τώρα ζει σε ένα πύργο γαλλικού στυλ εμβαδού 12,000 τετραγωνικών ποδων,με 6 κρεβατοκάμαρες,7 τζάκια,μια ελικοειδή σκάλα και μια εσωτερική πισίνα.

Η έδρα της σχολής της J.Z.Knight βρίσκεται στο Yelm.Οι κάτοικοι του Yelm έχουν και αυτοί ωφεληθεί οικονομικά από τους μαθητές της Knight που επισκέπτονται την σχολή για να μάθουν πώς να γίνουν θεοί.

ΟΙ ΔΙΔΑΧΕΣ ΤΟΥ RAMTHA

Τι διδάσκει ο Ramtha: Επιφανειακά το μήνυμα του Ramtha ακούγεται σαν μια διασταύρωση μεταξύ Νεοεποχίτικης Πνευματικότητας και Αισιοδοξίας,Το καθετί συμβαίνει για ένα λόγο,Πάρε την ζωή σου στα χέρια σου.Μην γίνεσαι θύμα.

Αλλά σκάψτε λίγο βαθύτερα και θα βρείτε μερικές παράξενες,ακόμα και ενοχλητικες ιδέες.Ο Ramtha λέει ότι οι καθρέπτες είναι πύλες για ένα παράλληλο σύμπαν.Ο Ramtha λέει ότι τα παιδιά με σύνδρομο Down έχουν «επιλέξει» την αρρώστια τους.O Ramtha λέει ότι μπορείς να διαβάζεις μυαλά,να αλλάξεις το ίδιο σου το DNA,να αντιστρέψεις την διαδικασία της γήρανσης,να τηλεμεταφερθείς,να ταξιδέψεις στον χρόνο και να επιμηκύνεις την ζωή σου τρώγοντας Twinkies (ένα είδος έτοιμου γλυκού όπως τα mars).

H Knight ισχυρίζεται ότι το πνεύμα ή συνείδηση μπορεί να «σχεδιάσει σκέψεις που μπορούν να απορροφηθούν από το μυαλό και να κατασκευαστούν ολογραφικά».(σας θυμίζει κάτι?).

ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Aπό ΠΡΩΗΝ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΚΛΝΟΝΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ KNIGHT

Το 1988,η ζωή του David McCarthy,ενός Νεοζηλανδού μουσικού και κατασκευαστή ντουλαπιών κατέρρεε.Κόντευε να λυγίσει υπό το βάρος της ανατροφής δύο κοριτσιών,της αποπληρωμής μιας υποθήκης και την αυτοκτονία του καλύτερου του φίλου. «Ένιωθα ότι αν σταματούσα για μια μέρα,όλα θα γκρεμίζονταν»λέει «Έπρεπε να βρω κάποιες απαντήσεις».

Τότε βρέθηκε τυχαία στα χέρια του ένα βιβλίο του Ramtha..«Πολλά από αυτά που έγραφε μου ακούγονταν αληθινά» λέει.«Έλεγε,“αγάπησε τον εαυτό σου μέσα στην ζωή” και σκέφτηκα ότι αυτό ακούγονταν αρκετά καλό».

Ο ΜcArthy πήγε στο Yel to 1990-και η κατάσταση εκεί τον συνεπήρε.»Όταν βρίσκεσαι μαζί με μια χιλιάδα αδελφές ψυχές από όλο τον κοσμο,που ψάχνουν όλοι την διαφώτιση, υπάρχει ένας ενθουσιασμός και μια συντροφικότητα που είναι πολύ ισχυροί» λέει.

Υπέγραψε για μαθήματα,για εργαστήρια και αναχωρήσεις,βυθίζοντας τον εαυτό του στον κόσμο του Ramtha.Για να προχωρήσει μέσα στην σχολή και να γίνει μέλος των Ύπατων ομάδων όπως το Μπλέ Κολλέγιο,η Κόκκινη Φρουρά ή οι Σύντροφοι,ο μαθητής πρέπει να παρακολουθήσει τουλάχιστον 2 γεγονότα κάθε χρόνο.Εάν παραλείψεις ένα υποχρεωτικό γεγονός,τότε υποβιβάζεσαι στον κατώτατο βαθμό.

Καθώς περνούσαν τα χρονια,ο Mc Arthy συνέχισε να έρχεται,δουλεύοντας πάνω στις ασκήσεις του,δελεασμένος από την υπόσχεση ότι βρισκόταν πολύ κοντά στην απόκτηση των νέων του δυναμεων.Καταπίεζε τις αμφιβολίες του. «Διδάσκεσαι ότι η αμφιβολία είναι το πρόβλημα σου» λέει «Είμαστε θεοί σε λήθαργο και ο Ramtha θα μας ξυπνήσει».

Μια μέρα,ο McCarty και άλλοι μαθητές,έκαναν εξάσκηση στην «υλοποίηση»,δηλ στην δημιουργία ενός υλικού αντικειμένου από το τίποτα με το να συγκεντρωθούν σε μια εικόνα στο μυαλό τους πχ ένα χρυσό νόμισμα,ένα τριαντάφυλλο,ή ένα μπλε φτερό. «Μετά από αρκετές μέρες,δεν είχα καταφέρει να δημιουργήσω τίποτα στερεό» λέει.

Τότε ακούστηκαν άνθρωποι να φωνάζουν από την άλλη άκρη του δωματίου. Είδε μια γυναίκα να περπατάει ανάμεσα στο πλήθος κρατώντας ένα μπλε φτερό πάνω από το κεφάλι της.Ξέσπασε πανδαιμόνιο.Κάτω από επιδοκιμαστικές κραυγές,η γυναικα πηρε την θέση της δίπλα στο McCarty.Έσκυψε και την ρώτησε πώς το κατάφερε:

«Είπε ότι πήγε στο μαγαζί και το αγόρασε(!!!) Είπα “Μα αυτό δεν είναι δημιουργία ενός πράγματος από το τίποτα”!Και είπε “Ναι είναι!-Δημιούργησα την δική μου πραγματικότητα».Και σκέφτηκα «Πρέπει να φύγω από δω»!

Ο ΜcCarthy που ακόμα ζει στο Yelm,είναι τώρα σφοδρά πολέμιος της Knight». «Ήταν μια απάτη»λέει «δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η JZ είναι απατεώνας».

Άλλη μια πρώην μαθήτρια,που ζήτησε να αναφερθεί μόνο με το όνομα Stefanie,ξόδευε ώρες κάθε ημέρα ακολουθώντας τις ασκήσεις του σχολείου-εστίαση αναπνοής,διαλογισμός και συγκέντρωση σε μια λίστα από θετικές σκέψεις όπως είμαι πολύ πλούσια,σφύζω από υγεία,είμαι 20 χρόνια νεότερη,δεν θα γεράσω ποτέ.Πίστευε ότι μπορούσε να θεραπεύσει τις ίδιες της τις ασθένειες με την παραγωγή ενός δυναμικού πεδίου υψηλής συχνότητας όπου η φθορά δεν μπορούσε να επιζήσει.

(οκ σας θυμίζουν τίποτα αυτά:συγκέντρωση αναπνοης,διαλογισμός,θετικές σκέψεις,συχνότητα,πεδίο…BEEEP BEEP!!!!Συναγερμός!Νεοεποχίτικες μπούρδες!)

Όταν αρρώσταινε,νόμιζε ότι οφείλονταν στο γεγονός ότι δεν ήταν αρκετά πειθαρχημένη.

Μια μέρα,πόνεσε το δόντι της.Πήγε στον οδοντίατρο για πρώτη φορά μέσα σε 10 χρόνια και έβγαλε 2 δόντια. «Αυτό ήταν η πρώτη μου ένδειξη ότι κάτι ήταν λάθος»λέει «εκτελούσα τις ασκήσεις κάθε μέρα για χρόνια.Αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα.Δεν διατήρησα τα δόντια μου.Δεν ανέστρεψα την γήρανση».

«Τα όλο πράγμα είναι στημένο»λέει»δεν θέλω να το κάνω πια».

Ιστορίες σαν και αυτές ακούγονται οικείες στον Robert Menna που άρχισε να συλλέγει πληροφορίες για τον Ramtha 12 χρόνια πριν,όταν η έφηβη κόρη του Alex,το έσκασε για το Yelm (αργότερα παραιτήθηκε από την ομάδα).

«Αυτοί δεν είναι ηλίθιοι άνθρωποι»λέει ο Menna που γράφει ένα βιβλίο για τον Ramtha. «Είναι ανοιχτόμυαλοι,ιδεαλιστές.Θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο.Αλλα όσο παραμένουν μέσα,τόσο δυσκολότερο είναι να ξεφύγουν».

Ο Menna λέει ότι οι μαθητές ακολουθούν κάθε αναγγελία του Ramtha-όσο παράξενη και εάν είναι.Την δεκαετία του 80,όταν οι διδασκαλίες του ήταν γεμάτες από ιστορίες με UFO και απαγωγές από εξωγήινους,ο Ramtha διακήρυξε ότι ο χαλκός μπορούσε να αποτρέψει επιθέσεις από εξωγήινους.Οι μαθητές κάλυψαν τα ταβάνια τους με ελάσματα χαλκού και χάλκινα νομίσματα.Ο Ramtha προειδοποιούσε για αποκαλυπτικές μάχες ή μια καταστροφική πλημμύρα.Οι μαθητές έκτιζαν υπόγεια καταφύγια κατά δεκάδες.Ο Ramtha έλεγε ότι η κατανάλωση θαλασσινού νερού μπορούσε να ενδυναμώσει τις υπερφυσικές δυνάμεις.Οι μαθητές κυριολεκτικά ταξίδεψαν στην Νέκρα Θάλασσα για να μαζέψουν κουβάδες από άλμη».

Το Σεπτέμβριο του 2004 ο Ramtha ανακοίνωσε ότι τα Hostess Twinkies (ένα γλυκό τύπου Mars,Twix κτλ) περιέχουν ένα συστατικό που μπορεί να επιμηκύνει την ζωή.Οι μαθητές άδειασαν τα ράφια των καταστημάτων από αυτά.

(είμαι η μόνη που διαβάζοντας αυτά νιώθει και θλίψη και ευθυμία ταυτόχρονα)?

Tην δεκαετία του 80 η Knight έβγαλε αρκετά λεφτά από τον Ramtha για να της κρατήσουν για αρκετές ζωές.Αλλά μια σειρά από γεγονότα κλόνισαν την αξιοπιστία της.Οι φυσικές καταστροφές που προφήτεψε ο Ramtha-η πτώση της Καλιφόρνιας και της Φλόριντα μέσα στον ωκεανό,η δηλητηρίαση των αποθεμάτων νερού της Νέας Αγγλίας από την όξινη βροχή-δεν έγιναν, προκαλώντας πολλούς που πούλησαν τα σπίτια τους και μετακόμισαν στα βορειοδυτικά να αμφισβητήσουν την προφητική ικανότητα του Ramtha.H πολιτεία της Ουανσιγκτον έβγαλε μια δικαστική εντολή εναντίον της Knight που έλεγε στους οπαδούς τους ότι ο Ramtha τους πρότεινε να της αγοράσουν Αραβικά Άλογα με τιμές ως 250.000 $ το καθένα.Ο πρώην εκπρόσωπος της Knight Steven Bakker,αποκάλυψε ότι είχε συναντήσει την Knight σε μια μη-εκστατική κατάσταση την ώρα που έκανε εξάσκηση των φωνών του Ramtha.Και αφού ο Ramtha άρχισε να κάνει ομοφοβικά σχόλια (η «Μητέρα Φύση» ήθελε «να ξεφορτωθούμε τους ομοφυλόφιλους» είπε),άλλοι εξέχοντες channelers όπως ο Lazarus του Σαν Φραντζισκο άρχισαν να αμφισβητούν πόσο πεφωτισμένος,για να μην πούμε πόσο αληθινός είναι.

Kαι εάν δεν σας αρκούν αυτά μάθετε ότι:

Η Knight έδωσε δικαστική μάχη για τα πνευματικά δικαιώματα πάνω στον Ramtha με ένα άλλο μέντιουμ.Την κέρδισε αφού παραδέχτηκε στο δικαστήριο ότι ο Ramtha ήταν στην ουσία δικό της δημιούργημα!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)

Μάλιστα.Μια αμερικανίδα που γεννήθηκε πάμπτωχη,ασχολήθηκε με τον New Age πνευματισμό,έβαλε μια χάρτινη πυραμίδα στο κεφάλι της,καταλήφθηκε από το πνεύμα ενός αρχαίου πολεμιστή από την Λεμουριά,άρχισε να διδάσκει αυτά που τις είπε (ατελείωτες μπουρδολογίες) με το αζημίωτο και έγινε πάμπλουτη,διασημη και δημοφιλής.

(ρε κορόιδα τι καθόμαστε και σκοτωνόμαστε να πάρουμε πτυχια!Ελατε να την κάνουμε για την Αμερική να γίνουμε Πεφωτισμένοι και Πλούσιοι Πνευματικοί Ηγέτες!Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι πειστικό,ότι μεσσιανική μλκ και να πούμε θα βρει σίγουρα οπαδούς,πρόθυμους να μας δώσουν τα πάντα προκειμένου να τους κάνουμε να νιώσουν καλά!).

H ΤΑΙΝΙΑ

Μαθητές και συνεργάτες αυτής της κυρίας,έφτιαξαν την ταινία «Τι Στο Μπιμπ Ξέρουμε» και το σικουελ αυτής «Down The Rabbit Hole».Η πλειοψηφία των «ειδικών» που εμφανίζονται στην ταινία είναι είτε μαθητές της είτε συνεργάτες της.

Η πιο ενδιαφέρουσα άποψη στο Τι Στο Μπλιπ-και στις διδασκαλίες του Ramtha-είναι η ιδέα ότι η κβαντική μηχανική είναι η απόλυτη απόδειξη ότι το σύμπαν είναι ένα είδος μεταφυσικού στόκου που διαμορφώνουμε με τα μυαλά μας.Αλλά ένας από τους ειδικούς που εμφανίζονται στην ταινία λέει ότι όλα αυτά είναι ανοησίες.

Ο David Albert που διευθύνει το πρόγραμμα «Φιλοσοφικές Βάσεις Της Φυσικής» στο Πανεπιστήμιο της Columbia,λέει ότι οι δημιουργοί της ταινίας έκαναν απόλυτα λάθος παρουσίαση των απόψεων του. «Πρέπει να με κινηματογράφησαν για 4 ώρες.Κατάλαβα ότι πιστεύουν ότι…με την θετική σκέψη μπορούμε να αλλάξουμε την δομή του κόσμου γύρω μας.Δαπάνησα πολύ χρόνο εξηγώντας τους με πολλές λεπτομέρειες ότι αυτό δεν είναι σωστό,. Αλλά στην ταινία,(μετά από πολύ κοπτοραπτικη βλέπε editing…) οι απόψεις μου αντιστράφηκαν κατά 180ο».

«Η ταινία προωθεί τον ισχυρισμό ότι η κβαντική μηχανική δείχνει ότι η συνείδηση είναι η βάση της εξωτερικής πραγματικότητας»συνεχίζει «και αυτό δεν είναι ακριβής παρουσίαση».

Αρκετές αυθεντίες εμφανίζονται στο «Τι Στο Μπλιπ Ξέρουμε»

Ας ρίξουμε μια ματιά στους πιο αμφιλεγόμενους ομιλητές.

Ο David Albert.Καθηγητής και διευθυντής του προγράμματος «Φιλοσοφικές Βάσεις Της Φυσικής» στο Πανεπιστήμιο της Columbia.Λέει ότι η ταινία παρουσίασε τις απόψεις του εντελώς λανθασμένα.Να τονίσουμε επίσης ότι δεν έχει καμία σχέση με τον Ramtha και την σχολή του και ότι του δίνεται ο λιγότερος χρόνος σε σύγκριση με τους υπόλοιπους ειδικούς που εμφανίζονται στην ταινια,υποστηρίζοντας τις απόψεις του Ramtha.

Ο Dr. Joseph Dispenza είναι χειροπρακτικος και διδάσκαλος στην Σχολή Διαφώτισης του Ramtha.(O Δόκτορας έχασε πολλά χρήματα σε ένα επιχειρηματικό σχέδιο που συμμετείχε κατόπιν συμβουλής του Ramtha.Στο ίδιο εγχείρημα έχασε λεφτά και ο ΙΔΙΟΣ ο Ramtha.Προφανώς ούτε μια Πάνσοφη υπερδιαστατικη οντότητα δεν μπορεί να τα βάλει με τους σημερινούς απατεώνες χεχεχε…).

Ο Δρ.Masaru Emoto είναι γιατρός της ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ιατρικής που έγραψε 3 βιβλία σχετικά με μηνύματα από το νερό.

Ο Amit Goswami είναι επίτιμος καθηγητής (στην θεωρητική φυσική) στο Πανεπιστήμιο του Ορεγκον και μέλος του Ινστιτούτου της Θεωρητικής Επιστήμης,όπως και συγγραφέας πολλών New Age βιβλίων.Kαι αυτός διδάσκει στην Σχολή Διαφώτισης του Ramtha.

Ο John Hagelin είναι φυσικός και οπαδός του Υπερβατικού Διαλογισμού.Είναι διευθυντής διαχείρισης του Ινστιτουτου Επιστήμης,Τεχνολογίας και Δημόσιας Πολιτικής του Πανεπιστήμιου Maharishi (ο Maharishi Mahesh Yogi,δίδασκε την σωτηρία μέσω του Υπερβατικού Διαλογισμου=η επανάληψη για 20 λεπτά 2 φορές την ημέρα έτοιμων μάντρας που τα πουλούσε για 75$ το ένα-τιμές δεκαετίας του 1970.) και έχει θέσει υποψηφιότητα 2 φορές ως υποψήφιος για το κόμμα του Φυσικού νόμου (του οποίου η ατζέντα περιλάμβανε φυσική φροντίδα υγειας,μεγάλη μείωση των φόρων και «πολιτική αποφυγής συγκρούσεων».

O Mονσινιορ Miceal Ledwith είναι καθολικός ιερέας και πρώην πρόεδρος του κολεγίου Maynooth στην Ιρλανδία,που παραιτήθηκε όταν ένας απόφοιτος κατηγόρησε τον Ledwith ότι τον κακοποίησε όταν ήταν αγόρι.Είναι επίσης διδάσκαλος στην Σχολή Διαφώτισης του Ramtha

Ο Dr. Jeffrey Satinover είναι ψυχίατρος,φυσικός και συγγραφέας αρκετών βιβλίων (The Quantum Brain και Homosexuality and the Politics of Truth)που υποστηρίζει την θεραπεία αποστροφής για την ομοφυλοφιλία και αναφέρει τον Ανώτατο Δικαστή Clarence Thomas σαν έναν από τα ινδάλματα του.

Α.Στην ταινία εμφανίζεται και η ιδια η J.Ζ.KNIGHT.

ΚΑΙ ΟΛΙΓΗ ΑΠΟ ΧΙΟΥΜΟΡ

Ο τίτλος της ταινίας προσφέρει άφθονα πυρομαχικά για όσους θέλουν να παίξουν με αυτόν:Να μερικοί από τους τίτλους άρθρων (και επικεφαλίδες παραγράφων τους) που μάζεψα:

What the #$*! is Ramtha?

What the Bleep Does Ramtha Know?

What the Bleep Do They Know?

Stop The Bleeping Pseudosciense!(το αγαπημένο μου φυσικά!)

They Know #$*!

What the (Βleep) Were They Thinking?

What The Bleep Are They On About

Where the Bleep they're Wrong about Quantum Physics & Reality
Where The Bleep They're Wrong About Our Minds Perceiving Reality
Where The Bleep They're Wrong About our Minds Affecting Reality





Edited by - medtech on 21/07/2006 21:39:13

Edited by - medtech on 21/07/2006 21:44:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 22:18:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΤΗΝ medtech ΠΟΥ ΑΝΑΛΥΟΥΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΛΑΝΕΣ! ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ. ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΣΗΧΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ.

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ.
ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΕΩΡΗΤΕ ΑΜΕΣΑ ΠΑΛΑΒΟΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΒΑΣΙΚΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ -ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΕΠΟΧΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ-Η ΨΥΧΙΚΗ, ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.


_______________
Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 09:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
medtech χαρα στο κουραγιο σου να γραψεις ολα αυτα!!

ευγε!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 12:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

medtech χαρα στο κουραγιο σου να γραψεις ολα αυτα!!

ευγε!!


Αυτό λέω και γώ !

Άμα έγραφες ΜεντΤε΄χ, με δυο αράδες και ανορθόγραφα ότι άνοιξες ένα φάκελλο πατατάκια τσίπς και πετάχτηκε από μέσα το Πνεύμα του Αιώνιου και σου έδωσε τρείς προφητείες, πιό πολλοί θα σε πιστεύανε, πιό πολλούς οπαδούς θα συμμάζευες και θα σε χαρακτήριζαν και πιο αξιόπιστη !!!

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 18:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ευχαριστω την Γωγω και τον Βριλ για τα καλα τους λογια.

Και για να μην ξεχνιομαστε...

DAVID ICKE.

θα εχετε ακουσει πολλες φορες αυτο το ονομα να υμνειται απο τους υποστηρικτες της θεωριας του Matrix και τον ερπετομορφων εξωγηινων κατασκευαστων του,οι οποιοι αλλαζουν το DNA τους για να μοιαζουν με ανθρωπους κατα βουληση και μας κυνερνανε μεσω παγκοσμιας συνωμοσιας (που δικοι μας παπαγαλοι υιοθετησαν στην θεωρια των Δρακοντιων vs Ανδρομεδιων)κτλ κτλ.

Η θεωρια του Matrix και οι Ερπετοειδεις αναφερθηκαν απο τον Panos ως αιτιολογηση/συμπληρωση των δοξασιων του (ζουμε σε μια πλαστη πραγματικοτητα την οποια δημιουργησε η συνειδηση μας μεσω υποβολης απο τους κακους Ερπετομορφους ΕΤ και εαν αγορασουμε τις New Age κασετουλες,βιβλια καιCD και ενεργοποιησουμε το πολυκλωνο DNA μας ακολουθωντας τις τεχνικες που περιεχονται σε αυτες τις κασετες,cd,βιβλια θα ξυπνησουμε και θα δουμε/δημιουργησουμε την αληθινη πραγματικοτητα)

Ε απολαυστε τον εμπνευστη της θεωριας των ερπεοειδων ΕΤ.Δειτε ποια η ποιοτητα του εμπνευστη αυτη της θεωριας,ποια η αξιοπιστια του,ποια η εγκυροτητα των στοιχειων του και σχηματιστε την δικη σας αποψη.


DAVID ICKE

(Ο κύριος Μας-Κυβερνουν-Οι-Σαυροειδεις.).


Γεννήθηκε στην πόλη Leicester της Αγγλίας στις 29 Απριλίου το 1952.Παρατησε το σχολείο για να παίξει ποδόσφαιρο στο Αγγλικό πρωτάθλημα σαν τερματοφύλακας αλλά αναγκάστηκε να τα παρατήσει στην ηλικία των 21 ετών εξαιτίας της αρθρίτιδας που τον προσέβαλε.

Βρήκε μια δουλειά σε μια τοπική εφημερίδα στην γενέθλια πόλη του και έγινε ρεπορτερ,κατόπιν εργάστηκε στο τοπικό ραδιόφωνο και τηλεόραση και κατόπιν στην εθνική τηλεόραση με το BBC όπου έγινε παρουσιαστής στα αθλητικά. Εγκατέλειψε το BBC το 1988 για να γίνει ακτιβιστής για το κόμμα των Πρασίνων, ανερχόμενος γρήγορα στην θέση του αντιπρόσωπου στα εθνικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.Το 1990 έγγραψε το πρώτο του βιβλίο It Doesn't Have To Be Like This όπου υπογράμμιζε την περιβαλλοντική του και πολιτική του φιλοσοφία.


Επαφή με τον κόσμο των πνευμάτων.


Στην δημοσιευμένη βιογραφία του στο Ιντερνετ,γράφει ότι τον Μάρτιο του 1990,έλαβε ένα μήνυμα από τον κόσμο των πνευμάτων διάμεσου ενός μέντιουμ (φιλική συμβουλή : ποτέ μην ακούτε τις μλκ των μέντιουμ).Του είπε ότι ήταν ένας θεραπευτής (τι είδους?) που είχε επιλεχθεί (από ποιους?) για το κουράγιο του και είχε αποσταλεί για να θεραπεύσει την Γη και ότι είχε καθοδηγηθεί στο ποδόσφαιρο για να μάθει πειθαρχία (για να δείτε πως οι απατεώνες μέντιουμ μπορούν να πάρουν πληροφορίες για την ζωή σας και να τις υφάνουν σε μια κολακευτική για σας ιστορία).Θα παρατούσε την πολιτική και θα γινόταν διάσημος γράφοντας 5 βιβλία σε 3 χρόνια και μια μέρα θα γινόταν ένας μεγάλος σεισμός (τα μέντιουμ αγαπάνε να προβλέπουν φυσικές καταστροφές) και η «θάλασσα θα επανακτούσε την στεριά» (σε ποιο σημείο?) επειδή οι άνθρωποι κακοποιούσαν την Γη.

Όταν ο Icke είπε στους αρχηγούς του Πράσινου κόμματος τι είχε βιώσει, αμέσως αποκλείστηκε από το να ομιλεί στις δημόσιες συγκεντρώσεις του κόμματος.Το 1991 μετά από ένα ταξίδι στο Peru έγγραψε το Τruth Vibrations που κατέγραφε περιληπτικά τις εμπειρίες της ζωής του έως τότε με μια έμφαση στις πρόσφατες επαφές του με τα πνεύματα.Άρχισε να φοράει μόνο τουρκουαζ και στις 27 Μαρτιου 1991 έδωσε μια συνέντευξη τύπου:

«O πρώην τερματοφύλακας της Hereford United ίσιωσε τα τουρκουάζ ρούχα του,προσεκτικά επιλεγμένα για να «βρίσκονται σε συντονισμό με το σύμπαν»,έλεγξε το ρολόι του και προετοιμάστηκε να αναγγείλει το τέλος του κόσμου.Με την ίδια υπερβολική φωνή που είχε χρησιμοποιήσει στην προηγούμενη ενσάρκωση του ως αθλητικός παρουσιαστής του BBC,κάλεσε τους δημοσιογράφους σε τάξη. «Είμαι ένας διάμεσος για τον πνεύμα του Ιησου.Ο τίτλος μου δόθηκε πολύ πρόσφατα από τον godhead».

Σε μια συνέντευξη του στην εκπομπή του Terry Wogan εκείνη την χρόνια, ανακοίνωσε ότι ήταν «ο γιος του θεού» και ότι η Βρετανία θα καταστρεφόταν από παλιρροιακά κύματα και σεισμούς.Οι ανακοινώσεις του έγιναν υποδεκτες με γέλιο και κοροϊδίες από το κοινό,περίγελο από τον Τύπο και υπαινιγμούς ότι ήταν πνευματικά άρρωστος.Ο Icke αργότερα είπε ότι τα ΜΜΕ τον είχαν παρερμηνεύσει. Σύμφωνα με τον Icke χρησιμοποίησε τον όρο «ο υιός του θεού»…με την έννοια της ύπαρξης μιας όψης όπως την καταλάβαινα εκείνο τον καιρό,της Άπειρης συνείδησης που είναι τα πάντα. Όπως έχω γράψει πρωτύτερα,είμαστε σαν σταγόνες νερού σε έναν ωκεανό Άπειρης συνείδησης. (Tales From The Time Loop 2003).Σε μια συνέντευξη του το 2006 δήλωσε ότι «Ότι ο καθένας είναι γιος ή κόρη του θεού).

Αφού περιγελάστηκε ευρέως,εξαφανίστηκε από το δημοσιο βίο.Έγραψε ότι για αρκετά χρόνια,ηταν αδύνατον να περπατήσει στο δρόμο χωρίς να τον δείχνουν με το δάκτυλο και να γελάνε και ότι αυτή η εμπειρία τον βοήθησε να βρει το κουράγιο να αναπτύξει τις αμφιλεγόμενες ιδέες του, επειδή δεν φοβόταν πια την γνώμη των άλλων ανθρώπων για αυτόν.

Γραφές συνομωσίας.

Κεντρική στις ιδέες του Icke είναι η ιδέα ότι ο κόσμος ελέγχεται από μια μυστική κυβέρνηση από τραπεζίτες και επιχειρηματίες όπως οι Rockefellers και οι Rothschilds,αναφέροντας το Ολοκαύτωμα,την Βομβιστικη επίθεση στην Οκλαχόμα (όπου ένας ακροδεξιός Αμερικανός ανατίναξε ένα ομοσπονδιακό κτίριο) και τις επιθέσεις της 11 Σεπτεμβρίου του 2001 σαν παραδείγματα γεγονότων που χρηματοδοτήθηκαν και οργανώθηκαν από αυτούς.Ο βρετανός δημοσιογράφος Simon Jones γράφει ότι σύμφωνα με τον Icke «οι συνηθισμένοι άνθρωποι εξαπατώνται μαζικά στο να πιστέψουν ότι η καθημερινή πορεία των παγκόσμιων γεγονότων είναι αποτέλεσμα γνωστών πολιτικών δυνάμεων και τυχαίων ανεξέλεγκτων γεγονότων…Παρολαυτα η πορεία της ανθρωπότητας χειραγωγείται σε κάθε επίπεδο..Τωρα μπορεί να αναρωτιέστε σε ποιες φαύλες δραστηριότητες μπορούσαν να επιδοθούν αυτοί οι ανθρωποι.Ο Icke φυσικά έχει την απάντηση.Αυτά τα άτομα κανονίζουν να συμβούν γεγονότα ανά τον κόσμο,που θα προκαλέσουν μια αντίδραση από το κοινό («κάτι πρέπει να γίνει») και με την σειρά τους επιτρέπουν σε αυτούς που βρίσκονται στην εξουσία να κάνουν οτιδήποτε είχαν σχεδιάσει από την αρχή»Ο Icke αναφέρεται σε αυτό σαν την λύση προβλήματος-αντίδρασης.

Ανθρωποειδή Ερπετά

To 1999,ο Icke έγραψε και δημοσίευσε το The Biggest Secret: The Book That Will Change the World στο οποίο ισχυρίζεται ότι ο πλανήτης κυβερνάται από μια Νέα Παγκόσμια Τάξη που ελέγχεται από μια ράτσα ανθρωποειδών Ερπετών που ονομάζεται Βαβυλωνιακή Αδελφότητα.Εγραψε «Η ερευνά μου (παρένθεση τι σόι έρευνα ήταν αυτή?) δείχνει ότι προέρχεται από μια άλλη διάσταση,την κατώτερη τέταρτη διάσταση (στην φυσική όμως 4η διάσταση θεωρείται ο χρόνος),που ελέγχεται από τα ερπετά και η χειραγώγηση ενορχηστρώνεται αρχικά.΄Αλλοι άνθρωποι την γνωρίζουν ως την κατώτερη αστρική διάσταση,το μυθικό σπίτι των διαμονών και των κακοποιών οντοτήτων στις τελετές μαύρης μαγείας τους»… (παρενθεση:αλλά μην φοβάστε εγώ ένας αγράμματος ποδοσφαιριστής τα ξέρω όλα και θα σας σώσω).

Σύμφωνα με τον Ιcke,το υβριδικό ερπετό-ανθρώπινο DNA τους επιτρέπει να αλλάζουν μορφή από ερπετό σε άνθρωπο εάν καταναλώσουν ανθρώπινο αίμα (εντελώς βλακωδης άποψη,το DNA σου δίνει μια σταθερή μορφή. Ακόμα και εάν μπορούσαμε να αλλάξουμε το DNA θα απαιτούνταν τόσο πολύ ενέργεια που κανένας ζωντανός οργανισμός δεν θα μπορούσε να την αντέξει.Οπωσδηποτε δεν έχουμε κανένα στοιχείο που να δείχνει ότι η κατανάλωση αίματος ή οποιαδήποτε άλλης ουσίας μπορεί να μεταβάλει το DNA και μάλιστα με τέτοιο δραστικό τρόπο που να αλλάζει η σωματική δομή) .Έχει παραλληλισμούς με την σειρά επιστημονικής φαντασίας του 1980 V στην οποία η Γη καταλαμβάνεται από ερπετοειδείς εξωγήινους μεταμφιεσμένους σε ανθρώπους.

H ομάδα των ερπετοειδών περιλαμβάνει πολλούς εξέχοντες ανθρώπους και πρακτικά κάθε παγκόσμιο ηγέτη από την μακαρίτισσα Βασιλομήτορα της Βρετανίας έως τον George H.W. Bush,την Hilarry Clinton,τον Harold Wilson και τον Tony Blair.Αυτοί οι άνθρωποι είναι είτε ερπετοειδεις οι ίδιοι είτε εργάζονται για τους ερπετοειδεις ως αυτό που ο Icke αποκαλεί παρόμοια με σκλάβους θύματα διαταραχής πολλαπλής προσωπικότητας.(εύλογο ερώτημα: και που το ξέρει ο Icke?τους έψαξε έναν έναν?Θα άφηναν να τους πλησιάσει ένας ασήμαντος πρώην ποδοσφαιριστής έστω στα 100 μέτρα αυτοί οι VIP,πόσο μάλλον να τους κατασκοπεύσει?).Οι Rothschilds,οι Rockefellers, η Βρετανική Βασιλική οικογένεια και οι διοικούσες πολιτικές και οικονομικές οικογένειες των ΗΠΑ και του υπόλοιπου κόσμου έρχονται από τις ΙΔΙΕΣ αυτές οικογένειες.Δεν το κάνουν για λόγους σνομπισμου αλλά για διατηρήσουν όσο μπορούν μια γενετική δομή το ερπετο-θηλαστικο DNA συνδυασμό που τους επιτρέπει να αλλάζουν μορφή (και γιατί να μην αφήσουν το DNA τους να μετατραπεί εντελώς σε DNA θηλαστικού και να γλιτώσουν έτσι τον κόπο της μεταμόρφωσης κάθε λίγο και λίγακι?Επίσης η αιμομιξία είναι αυτή που αλλάζει τα φώτα στο DNA με την συσσώρευση γενετικών λαθών καθώς συγγενείς που διασταυρώνονται διασταυρώνουν και τα όμοια γενετικά τους λάθη).

Έχει δηλώσει ότι η Dianna πριγκίπισσα της Ουαλίας δολοφονήθηκε επειδή είχε ανακαλύψει ότι ο Κάρολος και η Καμιλα είχαν αποκτήσει ένα παιδί που θυσιάστηκε σε σατανιστικη τελετουργία (μα αυτό το παιδί θα ήταν τόσο άσχημο που θα τρόμαζε και τον ίδιο τον Σατανά :P).Ο Icke επίσης έγγραψε ότι σύμφωνα με την Christine Fitzgerald,ένα έμπιστο πρόσωπο της Dianna,πίστευε ότι η Βρετανική βασιλική οικογένεια συνδέονταν με ερπετά και ότι τους είχε δει να αλλάζουν μορφή.

Αυτά αναφέρει η Wikipedia


Να και ένα κομμάτι από άρθρο του βρετανικού σκεπτικιστικoy site με θέμα τον Icke:

…Η online βιογραφία του αναφέρει το επάγγελμα του ως «από το 1990 είναι ένας ερευνητής πλήρους απασχόλησης που διερευνά το ποιος και τι κυβερνάει στην πραγματικότητα τον κόσμο».


Αυτό το «ποιος και τι» ο Icke πιστεύει ότι είναι οι Illuminate,μια υποθετική ισχυρή ελίτ,που αποτελείται από 4ης διαστάσεως εξωγήινα ανθρωποειδή ερπετά.Στο βιβλίο “Children of the Matrix” ο Icke λέει ότι 13 οικογένειες έχουν αυτό το υβριδικό DNA και η ατζέντα τους περιγράφεται στην ιστοσελίδα του ως εξής:Οι ερπετοειδεις και άλλες οντότητες που μας χειραγωγούν υπάρχουν πέραν από την ακτίνα των συχνοτήτων των αισθήσεων μας.Η δική τους φυσική μορφή έχει διασπαστεί και δεν μπορούν πλέον να αναπαραχθούν .Έτσι αποζήτησαν να διεισδύσουν στην ανθρώπινη μορφή και την χρησιμοποιήσουν για να υπάρξουν και να ελέγξουν σε αυτή την διάσταση.

Πιστεύει ότι αυτά τα άτομα μπορούν να αλλάζουν μορφή και ότι έχουν διεισδύσει στους Μασόνους,την Τρίμερη Επιτροπή,την ομάδα Bildeberg και το Συμβούλιο Εξωτερικών Υποθέσεων. Πιστεύει επίσης ότι είναι ένοχοι Σατανιστικης λατρείας περιλαμβανόμενης της αιμοποσίας και θυσίας παιδιών και ισχυρίζεται ότι οι αριθμοί τους περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων των George Bush,τους Clintons,την Βασιλική οικογένεια,τον ηθοποιό Kris Kristofferson και τον τραγουδιστή Boxcar Willie.

O Icke πιστεύει ότι η ατζέντα των Illuminate είναι να καθυποτάξουν τις μάζες με ένα σύστημα νοητικού ελέγχου.Δίπλα σε αυτό, παρατίθεται ο ισχυρισμός ότι οι Illyminati θέλουν να δημιουργήσουν έναν κόσμο φόβου ώστε οι ερπετοειδεις Illuminati να τραφούν από την αρνητική ενέργεια (ξεκάθαρες New Age επιρροές εδώ).Φαίνεται από την ιστοσελίδα του ότι αυτός ο φόβος θεωρείται ως πηγή τροφής και όχι σαν μεταφορά για την απόλαυση της εξουσίας.Είναι δύσκολο να βρεθούν αποδείξεις για την ύπαρξη μίας τέτοιας τροφικής αλυσίδας.

O Icke εμπνεύστηκε από τη χολιγουντιανή ταινία The Matrix.Γράφοντας το 2004 πιστεύει ότι η ατζεντα του μικροτσίπ είναι ένας άμεσος κίνδυνος. “Πρέπει να πάρουμε πίσω τον έλεγχο των μυαλών μας.Οι ζωές που ζούμε είναι απατηλές ψευδαισθησιακές εκδηλώσεις της φαντασίας μας περιγράφοντας την κατάσταση μας σαν ολογραφική παρόμοια με εκείνες στο Matrix».Υποθετικά το γεγονός ότι οι πληροφορίες εκ των εσω του Matrix τις είδαν εκατομμύρια ήταν μια παράβλεψη από την Χολιγουντιανή μυστική ομάδα των Illuminate.

Πήγες του Icke.

Aπο ποια αξιόπιστη πηγή αντλεί ο Icke αυτές τις συνταρακτικές πληροφορίες?


1.Από μέντιουμ!(γελάστε ελευθέρα):

A “channelled source” has told him that the mind–controlled celebrities do not have cosmetic surgery out of vanity: “Cosmetic surgery is necessary to conceal exactly what is being done to them on a biological and genetic level.”

In addition to using "channelled" sources, Icke embraces many of the New Age pastimes. He has worked with healers and psychics and has spoken at length about his own spiritual awakening when he heard voices and was physically directed by an unseen force to stop and look at the New Age book section whilst on holiday. This awakening was further developed whilst on a visit to Peru, when Icke’s arms were held aloft at a historical site, by the same unseen force, accompanied by the reassurances of a disembodied voice speaking to him.

2.Aπο τσαρλατάνους ψευτοθεραπευτες:

Whilst in Australia, Icke visited and was treated by a healer who helped his arthritis. Whilst there, Icke claims to have seen many instances of incredible healing, including cured lung cancer and mended spinal cords: “These are not miracles, though they would appear to be. They are the expert use of the life force which some call Prana. The very knowledge that the Illuminati has worked so hard to suppress.”

3.Aπο εμπειρίες με παραισθησιογόνα φυτά:

Icke’s spiritual enlightenment and revelations have carried on apace, and as luck would have it, provided material for many further books. In 2002 whilst on a visit to Brazil, Icke tried a local psychoactive substance called ayahuasca. The resulting 5 hour drug trip led to him hearing a voice that told him “Infinite love is the only truth, everything else is illusion”.

In January 2003, he traveled to Brazil, and later talked about having used Ayahuasca: "[It] is a plant – a rain forest plant – which they turn in to what they call a turn and Shaman in South America have been using it for centuries at least to take people into other realms of reality. ... I took it twice and it was an experience – particularly on the 2nd night – that completely transformed my view of life. What it did was take my intellectual understanding that the world is an illusion into the realms of knowing it’s an illusion and there’s a difference between intellectually understanding it’s an illusion and this level of knowing it because you’ve experienced it. I got to the age of 50 without taking a single magic mushroom and I never even had one smoke of pot or anything." [18]

Icke has no empirical evidence that any of his reptilian agenda or global governance is actual fact. He admits that at school he was bored rigid by mainstream teaching : "He rejected it all with a sort of inner knowing that it was not relevant to him." He has continued to eschew reality and has set great store by information and prophecies gathered from psychics.

(μετάφραση) O Icke δεν διαθέτει καμία εμπειρική απόδειξη ότι οποιοδήποτε τμήμα της ερπετοειδους του ατζέντας ή της παγκόσμιας κυβέρνησης είναι αληθινό. Παραδέχεται ότι στο σχολείο βαριόταν αφόρητα από την καθιερωμένη διδασκαλία.»Τα απέρριψε όλα αυτά με ένα είδος εσωτερικής επίγνωσης ότι δεν ήταν σχετικά με αυτόν».Συνέχισε να αποφεύγει την πραγματικότητα και έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο αρχείο από πληροφορίες και προφητείες που συνέλεξε από μέντιουμ…


4.Α ο David Icke ακούει και φωνές που του λένε τι να κάνει…


…and has spoken at length about his own spiritual awakening when he heard voices and was physically directed by an unseen force to stop and look at the New Age book section whilst on holiday


Τόσο αξιόπιστες πηγές….Και τόσο αξιοπρόσεκτη και αξιοσέβαστη μεθοδολογία


Αυτά για τον κύριο Ιcke τον αγράμματο πρώην ποδοσφαιριστή που με κάμποση παράνοια,ακούγοντας τα απατηλά λόγια των μέντιουμ,καπνίζοντας παραισθησιογόνα φυτά, ακούγοντας τις φωνές μέσα στο κεφάλι του που του λένε τι να κάνει και απορρίπτοντας κάθε επιστημονική απόδειξη σαν ξεγέλασμα από τα ερπετα,έφτιαξε το παραμυθάκι των ερπετοειδων εξωγήινων που πίνουν αίμα για να αλλάζουν μορφη και θυσιάζουν παιδάκια στον Σατανά (αυτό το τελευταίο δεν κολλάει πουθενά).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 21:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Χαρά στο κουράγιο medtech,
Πάντως να ξέρεις ότι κρατάω τις σελίδες που γράφεις για μελλοντική αναφορά, μια και εσύ δεν είσαι δεν βαριέσαι να γράφεις όπως εφγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 22:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ευχαριστω OANNHSEA.

Tα λογια σου μου δινουν κουραγιο για να συνεχισω.Μερικες φορες νιωθω φωνη βοωντος εν τη ερημω.

Εχω και ενα ωραιο αρθρακι για τον Σιτσιν (μεταφρασμενο κατα τα 2 τριτα που ειναι και το ζουμι του αρθρου).Το εχω ποσταρει σε αυτο το topic οποτε αν θες να τσιγαρισεις οπαδους αρχαιων ΕΤ επισκεπτων μπορεις να το χρησιμοποιησεις.Νομιζω ειναι καπου μετα την 30η σελιδα του τοπικ.Αν δεν το βρισκεις μπορεις αν θες να στο στειλω.Μιλαμε τον ξετιναζει το Σιτσιν.Εχω και αρθρακια για τον Ντενικεν αλλα και τους Ντογκον που δειχνουν οτι ολη η παραφιλολογια για αρχαιους ΕΤ επισκεπτες που βασιζεται σε αυτες τις πηγες ειναι το λιγοτερο αναξιοπιστη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 55 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3120117
Maintained by Digital Alchemy