ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 05:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas
quote:

Για πειτε μου κατι παρακαλω πολυ
(γιατι θα τρελαθουμε καμια ωρα εδω μεσα)
Ποτε και σε ποιον ο ΑΓΕΕΑ ειπε οτι ο Πατερας Παϊσιος τον αποκαλεσε ηγητη του στρατευματος στην Πολη ?
Το διαβαζω καιρο τωρα (αν και προσπα8ησα να βρω ποιος το ξεκινησε αυτο το "παραμυθι" δεν τα καταφερα) για πειτε μου λοιπον οι ποιο ενημεροι , και μη μου επικαλεστειτε κανενα βιβλιο τυπου Λιακο 'η "το ειπε η θεια του στον περιπτερα της γειτονιας κι αυτος εδωσε αποκλειστικο στο Star..." (διασκεδαζω την "αγανακτηση" μου)
περιμενω εστω και εναν να εχει δει αυτη τη εκμηστηρευση απο τον ιδιο τον αρχηγο



Μαλλον σταρ και αλλα τηλεσκουπιδια παρακολουθεις εσυ φιλε..ειμαι σιγουρος,σε "μπανισα" κιολας με τις πρωτες 2 γραμμες σου.Για να σου
φυγει η περιεργεια πανε ρωτα 100αδες απλους ανθρωπους που γνωρισαν
απο κοντα τον γεροντα.Οσο αν αγανακτησες βουτηρομπεμπε τσιπροπαιδο,
ελα να κανουμε την κουβεντα απο κοντα,θες μικροφωνα καμερα πριβε?
οπως θες.Αν παλι σου χαλασα την διαθεση..αλαξε καναλι τσακαλε...
γιατι δεν εχεις ουτε την δυναμη ουτε το μυαλο να μας "χαλασεις"
την κουβεντα προβοκατορα της κακιας ωρας..ΕΤΣΙ ΣΤΕΓΝΑ σας σιχα8ηκαμε
και σας βαρεθηκαμε ολους. Ε Λ Λ Α Σ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΡΕ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ
ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 09:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Aithero Vamon, με εκπλήσσεις με την αναφορά στο
«μικρό σπίτι στο λιβάδι» παλιό και καλό…
Όσο για τα υπόλοιπα, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ότι
υπάρχουν πολλά που έχουν γραφτεί από ολες τις θρησκείες και
πέραν από το ενδεχόμενο να είναι ελπίδες που μπορεί να γίνουν φρούδες, υπάρχει και η ρήση «όπου υπάρχει καπνός,
υπάρχει και φωτιά», αλλά και ότι δεν μπορεί να είναι σύμπτωση
τόσα πολλά για αυτό το ζήτημα…
Σίγουρα βλέπεις με μάτια ενός κουρασμένου ανθρώπου,
αλλά καλά είναι να κάνεις υπομονή…Έχει γραφτεί, «κράτησε αυτό
που έχεις ινα μη λάβει μηδείς άλλος τον στέφανον σου…»
εννοώντας , κράτησε τις αρχές σου γιατί σύντομα θα δικαιωθείς, βλέπεις αυτό που έχει γραφτεί για τους εσχάτους χρόνους είναι
ότι όσοι παραμείνουν σωστοί, αυτοί θα γευτούν χαρές που είναι
ανείπωτες…
Αν μπορείς, κάνε ολίγους μήνες υπομονή, άσχετα από το
τι πιστεύεις για κοντινό πόλεμο ή όχι…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 12:42:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Για πειτε μου κατι παρακαλω πολυ
(γιατι θα τρελαθουμε καμια ωρα εδω μεσα)
Ποτε και σε ποιον ο ΑΓΕΕΑ ειπε οτι ο Πατερας Παϊσιος τον αποκαλεσε ηγητη του στρατευματος στην Πολη ?
Το διαβαζω καιρο τωρα (αν και προσπα8ησα να βρω ποιος το ξεκινησε αυτο το "παραμυθι" δεν τα καταφερα) για πειτε μου λοιπον οι ποιο ενημεροι , και μη μου επικαλεστειτε κανενα βιβλιο τυπου Λιακο 'η "το ειπε η θεια του στον περιπτερα της γειτονιας κι αυτος εδωσε αποκλειστικο στο Star..." (διασκεδαζω την "αγανακτηση" μου)
περιμενω εστω και εναν να εχει δει αυτη τη εκμηστηρευση απο τον ιδιο τον αρχηγο



Μαλλον σταρ και αλλα τηλεσκουπιδια παρακολουθεις εσυ φιλε..ειμαι σιγουρος,σε "μπανισα" κιολας με τις πρωτες 2 γραμμες σου.Για να σου
φυγει η περιεργεια πανε ρωτα 100αδες απλους ανθρωπους που γνωρισαν
απο κοντα τον γεροντα.Οσο αν αγανακτησες βουτηρομπεμπε τσιπροπαιδο,
ελα να κανουμε την κουβεντα απο κοντα,θες μικροφωνα καμερα πριβε?
οπως θες.Αν παλι σου χαλασα την διαθεση..αλαξε καναλι τσακαλε...
γιατι δεν εχεις ουτε την δυναμη ουτε το μυαλο να μας "χαλασεις"
την κουβεντα προβοκατορα της κακιας ωρας..ΕΤΣΙ ΣΤΕΓΝΑ σας σιχα8ηκαμε
και σας βαρεθηκαμε ολους. Ε Λ Λ Α Σ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΡΕ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ
ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ


Τον έπιασες από τα μούτρα βρε rukuna :P νομίζω ότι το παιδί δυσκολεύετε να πιστέψει κάποια πράγματα για αυτό ζήτησε από τους υπόλοιπους αν ξέρουν περισσότερες επίσημες πληροφορίες για αυτό που θέλει να μάθει.

Όσο για τον φίλο μας που πιθανών να μην τα χωράει ο νους του όλα αυτά θα συμμεριστώ την τοποθέτηση του φίλου τρεχαγυρευόπουλου
"υπάρχει και η ρήση «όπου υπάρχει καπνός,
υπάρχει και φωτιά», αλλά και ότι δεν μπορεί να είναι σύμπτωση
τόσα πολλά για αυτό το ζήτημα…"
.
Επίσης φίλε από ότι γράψανε τα παιδιά εδώ και από ότι λέγετε ο παίσιος είπε ότι θα είναι αυτός ο ΓΕΕΘΑ όταν διαδραματισθούν τα γεγονότα. Ναι μα ο γέροντας εκοιμήθει πριν 16 χρόνια πόυ ήξερε ότι ο συγκεκριμένος θα είναι ο ΓΕΕΘΑ της Ελλάδας μετά από χρόνια άσχετα αν λάβουν χώρα τα γεγονότα ή όχι. Δεν σε παραξενεύει? Δεν σε παραξενεύουνε οι πολλές συμπτώσεις? Μπορεί να είναι ένα ωραίο παραμύθι μπορεί όμως και όχι.

Το μόνο κακό στην όλη υπόθεση με τις προφητείες και τους αγίους είναι ότι ανάμεσα στην σωστή πληροφορία θα βρεθούν και λανθασμένες ή παραπληροφορημένες με αποτέλεσμα την σύγχυση. Είναι λογικό αυτό όταν μεσολαβούν πολλά χρόνια. Κάτι σαν χαλασμένο τηλέφωνο, οπότε θέλει προσοχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 13:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Λοιπόν παιδιά όπως τα είπαμε έγιναν......

ΔΙΠΛΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ στις ΗΠΑ. Σκοπιανό από τη μια, Ουκρανία και Γεωργία από την άλλη......και έτσι έμεινε ο Μπουσακος με την ειρωνία.

Τώρα όμως πραγματικά έχουμε εκνευρίσει τους "φίλους μας".

1) Πρώτον με το Σχέδιο Ανάν.....φάγανε πόρτα.

2) Δεύτερον με τη προσέγγιση Καραμανλή-Πούτιν (μήπως πιστέψατε ότι η "φιλία" και η "υποστήριξη" που μας πρόσφεραν στο πρόβλημα με τα Σκόπια δεν είχε την αιτία της???

3) Τρίτο και φαρμακερό με το βέτο το χθεσινό.

Ας μην είμαστε αφελείς αδέρφια......θα προσπαθήσουν να μας το πληρώσουν πίσω....να είστε σίγουροι για αυτό...ο νοών νοείτω

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 13:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολύ σωστά το θέτεις φίλε μου ,Omas Epsilon, απλά
σκέφτομαι καμιά φορά,μήπως αυτό έγινε επίτηδες..
Βλέπεις, σήμερα υπάρχει πολύς κόσμος που δηλώνει ότι θέλει
τα ίδια πράγματα, αλλά με διαφορετική γωνία...
Έτσι λοιπόν αυτές οι προφητείες που μπερδεύουν είναι γι΄αυτούς που θέλουν προσωπικές τους επιδιώξεις και έτσι αποκαλύπτονται...
Πως λένε: Η νεκροψία θα δείξει...
Πάντως για στρατηγούς και αρχιστράτηγους,
πιστευω ότι γίνεται κάποια λάθη και μάλιστα χοντρά...
Πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά απο το πως ξέρουμε τα πράγματα
και το πως θατα κάνει ο Θεός... Μιας κι απο δω και πέρα,
μετά το καλοκαίρι, θα παίζει κι ο Θεός στο παιχνίδι και
"διασκεδάζει Κύριος τας βουλάς των ανθρώπων", σημαίνει πολλά...
Θα αισχυνθούν πολλοί και θα δοξασθούν πολλοί απο την αφάνεια
στην επικαιρότητα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 14:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Καλημέρα παιδιά,
Εξ’όσων έχω διαβάσει για τον Όσιο Παϊσιο, πουθενά δεν αναφέρεται πώς μίλησε συγκεκριμένα στον Κο.Γράψα και του ανέφερε όλα όσα φαίνεται να του έχει αναφέρει. Ο Όσιος Παϊσιος, είχε μιλήσει σε πολύ κόσμο σε μερικούς από τους οποίους ανέφερε πώς άλλος θα βοηθήσει στην ανοικοδόμηση της Πόλης ώς αρχιτέκτονας διότι αυτή θα ισοπεδωθεί, άλλοι πώς θα λάβουν μέρους στα αγήματα και άλλος πώς θα είναι σημαιοφόρος των Ελληνικών δυνάμεων κατ ατή είσοδό των στην Πόλη. Για αυτόν τον σημαιοφόρο, δεν υπάρχει όνομα καταγεγραμμένο σε αντίθεση με όλους τους άλλους. Κάτι ποίο συγκεκριμένο και σχετικό με τον Κο.Γράψα, δεν έχει περιέλθει στην αντίληψή του. Άν τώρα κάποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ πολύ ας μας δώσει την βιβλιογραφία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 14:44:46  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλτατε trexagireve για να παρακολουθω το forum , σημαινει οτι δεν ειμαι εριστικος μα ουτε και φανατικος καμιας θεωριας (μακρια απο μενα αυτα) απλος παρατηρητης ειμαι (πολλα χρονια τωρα) καθε θεωριας σε οποια πλευρα κι αν ανηκει , κι αυτο γιατι προσωπικα πιστευω οτι η "αληθεια" ειναι καπου στη μεση ...
Τωρα βεβαια για τον ακατανομαστο rukunas , που το μονο που μπορει να μου προκαλεσει ειναι αηδια με τα γραφωμενα του ,τον αφηνω στην κριση σας , μερικοι οπαδοι των ακρων καλο ειναι να γραφουν μονο στα forum του ΛΑΟΣ .
Kαι επιδη οι αναφορες του επι προσωπικου ειναι κατι παραπανω απο προσβλητικες παρακαλω πολυ τους διαχειρηστες του forum να διαγραφει το post του μελους rukunas .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 15:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Η ωρα της εκπληρώσεως των μεγάλων καί δικαίων βουλων του Θεου διά τόν περιούσιον του Κυρίου λαόν, διά τό ορθόδοξον δηλαδή χριστιανικόν ελληνικόν Γένος εσήμανεν.
Οι εκτακτοι χρόνοι προσήγγισαν. Τά λίαν δεδικαίολογημένα προαισθήματα του λαου, εις τά οποια ούτος ορμεμφύτως καί οιονεί ως εξ ενστίκτου πιστεύει καί είνε παραδεδομένος, βαίνουσι πρός τήν πλήρωσίν των.
Ουδείς θα εννοήσει πόσον αστραπιαία θα γενούν ταύτα......θά καταστη τό ισλαμικόν κράτος λαός σκηνίτης, καί ουδείς πλέον θά ευρεθη νά τω δώση χειρα βοηθείας καί νά τόν σώση: καί πήξει τήν σκηνήν αυτου ανά μέσον των θαλασσων προς τήν Βαγδάτην εν μέσω των δύο μεγάλων ποταμων Τίγριτος καί Ευφράτου εις ορος Σαβειν αγιον ηξει εως μέρους αυτου (ό.ε. καί θά εκτεθη καί θά πλησιάση μέχρι μέρους τινός της Παλαιστίνης), καί ουκ εστιν ο ρυόμενος αυτόν ό.ε. μόλις εκει ο αγροικος ανθρωπος Ισμαήλ θά ζήση ως σκηνίτης λαός, ινα ουτω πληρωθωσιν αι γραφαί....


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ..........................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 15:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΤΟ ΤΡΙΑΚΟΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΤΑΧΕΩΣ ΑΠΟΛΗΓΕΙ.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 16:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345
καλησπερα παιδια
για το θεμα σχετικα με τον γραψα το εχω ακουσει και εγω
απο εδω.αλλη πηγη δεν γνωριζω και δεν ξερω αν πραγματι αυτο ειπωθηκε
απο τον πατηρ παισιο
εχω ομως να πω κατι
ακομα και αυτο αν υποθεσουμε οτι δεν ειναι αληθεια
οτι εχει σχεση με τον γραψα
και τι εγινε??
δηλ. δεν θα εκπληρωθουν οι προφητιες??
ενοοειτε πως ολα θα γινουν!!
ακομα και σε αυτους που δεν πιστεουν τι να κανουμε?
ο παισιος μας ειπε πως θα τα δουμε ολα και θα ζουμε!!
τι αλλο πιο ξεκαθαρο και τρανταχτο??!!
ας ετοιμαζομαστε λοιπον γιατι πραγματι τα γεγονοτα ειναι κοντα
αν οχι φετος σε 2-3-5 χρονακια το πολυ και ολα θα γινουν
πραγματι η χθεσινη σφαλιαρα στις ΥΠΑ πονεσε πολυ!!
αλλα δεν πειραζει ξυδακι!!!
κανει και καλο στην υγεια!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 19:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Όντως ο φίλος Rukunas έγραψε κάπως απότομα και άσχημα, αλλα δεν νομίζω να είναι βρισιά κάτι απο τα παραπάνω -ίσως το βουτυρομπεμπές -.Εξαρχής καταδικάζω αυτή του την ενέργεια αλλά κατανοώ την αγανακτησή του.Επαναλαμβάνω οτι δεν ήταν σωστό αλλα επειδή κατανοώ γιατί το έκανε είμαι κάθετα αντίθετος σε οποια φωνή διαγραφής και λοιπών μέτρων ακουστεί.

Και να σας πω γιατί.

Έπι τόσους μήνες-χρόνια γίνεται μια συζήτηση και προσπάθεια ερμηνείας κάποιων στοιχείων και σε τακτά χρονικά διαστήματα κάποιος παρεμβαίνει και είτε ειρωνεύεται είτε μηδενίζει και ισοπεδώνει την προσπάθεια αυτή.
Δεν λέω φυσικά να μην υπάρχουν αντίθετες απόψεις , αλλα πριν τις εκφράσει κάποιος καλό θα ήταν να έχει τα απαραίτητα επιχειρήματα και τις πηγές του.
Το να πετάω 2-3 ατάκες αμφισβήτησης για τις εντυπώσεις και μόνο δεν οδηγεί σε τίποτα θετικό , παρα μόνο σε εκνευρισμό όπως τώρα.

Φίλε Aitherovamon εννοείται πως δεν έγραψες και τίποτα τρομακτικά προκλητικό , αλλα μην αποποιηθείς της ευθύνης πως ήσουν εριστικός με κάποιες σου φράσεις όπως "παραμυθάκι" και η ταύτιση των πηγών (κάποιων εδω μέσα) με περιπτεράδες και λιακόπουλους.

Το είπα στον Τρεβορ το λέω και σε σένα και ελπίζω να το διαβάσουν και άλλοι επίδοξοι αντιρρησίες: Ότι πηγή και να παρουσιάσει κάποιος πρέπει να τίθεται ως βάση συζήτησης , ειδαλλώς αν μπείτε στην διαδικασία να αναζητήσετε την φερεγγυότητά της να κρατάτε ίδια μέτρα και σταθμά.Δηλαδή όχι επειδή σε δικές σας πηγές δεν γράφηκε η δεν ακούστηκε κάτι σημαίνει οτι δεν ισχύει κιόλας.Παρακολουθούμε και ερευνούμε όλες τις απόψεις
μη έχοντας το δικαίωμα να τις κρίνουμε εκτός και αν η αφερεγγυότητά τους έχει επισημανθεί απο αρμόδιους.Άρα και ο Παίσιος είναι πηγή και ο Λιακόπουλος και ο περιπτεράς και όλοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Πάντως θα παρακαλούσα να μην σταθούμε άλλο σε αυτό γιατί αν θέλετε και δεν κλείσετε τα μάτια θα κατανοήσετε και εσείς την αγανακτησή του Rukuna και τα παράπονα του Aitherovamon.Δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλα πιστεύω πως παραράβηξε η κατάσταση με τα πνεύματα αντιλογίας.

Σας ικετεύω ας κλείσει εδώ το συγκεκριμένο και μην ανακατεύουμε διαχειριστές.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 19:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
[/quote]
Τωρα βεβαια για τον ακατανομαστο rukunas , που το μονο που μπορει να μου προκαλεσει ειναι αηδια με τα γραφωμενα του ,τον αφηνω στην κριση σας , μερικοι οπαδοι των ακρων καλο ειναι να γραφουν μονο στα forum του ΛΑΟΣ .
[/quote]

Φίλε AitheroVamon δεν ξέρω ποιοι απο εδω μέσα είναι του ΛΑΟΣ και ποιοι όχι(και ούτε με ενδιαφέρει).Αλλά όποιος είναι πατριώτης και αγαπά την πατρίδα και την θρησκεία του δεν είναι και οπαδος του ακροδεξιου ΛΑΟΣ.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 19:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

ΤΟ ΤΡΙΑΚΟΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΤΑΧΕΩΣ ΑΠΟΛΗΓΕΙ.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................


Τι εννοείς φίλε Romios????

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 20:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Θά σάς ρίξουν παρά πολύ· θά σάς ζητήσουν νά τόν πάρουν πίσω, αλλά δέν θά μπορέσουν".

Αυξήσεις σε....λάθος χρόνο(ή μήπως στον κατάλληλο??)

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8777&pubid=772563


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 20:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΤΟ ΤΡΙΑΚΟΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΤΑΧΕΩΣ ΑΠΟΛΗΓΕΙ. ΥΙΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΤΟ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΣΥΝΑΨΟΝ ΤΩ ΤΡΙΑΚΟΣΤΩ ΤΕΤΑΡΤΩ. ΕΠΕΙΤΑ ΓΝΩΘΙ ΤΗΝ ΕΠΙ ΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑΝ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΝ, ΗΝ Ο ΕΝ ΑΓΙΟΙΣ ΑΓΙΟΣ ΣΟΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ.
ΚΑΙ ΙΔΟΥ Ο ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΥΙΟΣ, ΩΣΠΕΡ ΕΚ ΒΑΘΕΟΣ ΥΠΝΟΥ ΕΓΕΙΡΟΜΕΝΟΣ, ΔΙΔΩΣΙ ΠΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΝ ΤΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ. ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΘΕΩΡΩ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΝ, ΚΑΙ ΞΙΦΟΣ ΕΙΚΟΝΗΜΕΝΟΝ ΕΝ ΤΗ ΧΕΙΡΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΑ, ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΟΝ ΚΑΛΩΣ ΠΡΟΠΟΡΕΥΕΣΘΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΓΕΝΕΩΝ.
ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΗΝΟΙΓΕΤΟ ΔΙΘΥΡΟΝ............


ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΛΩΖΑΝΗΣ ΚΑΙ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΚΕΜΑΛΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ: 1923
1923 + 51 = 1974 (ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ)
1974 + 34 = 2008


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 20:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΠΕΡΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

…………………………..Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΑΡΘΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΟΠΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗ Ο ΜΩΡΕΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΑΡΗΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΘΕΪΑ ΚΑΙ ΑΣΩΤΕΙΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΜΕΝΕΙ ΕΩΣ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΑΙ ΔΙΑ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ ΣΤΕΡΟΥΜΕΘΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΓΑΘΩΝ……………
……………………ΕΠΕΙΔΗ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΤΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΝ, ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΣ ΕΡΡΙΨΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ, ΤΟΣΟΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΜΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΣΦΑΓΟΥΜΕΝ ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΚΑΘΩΣ ΜΑΣ ΕΣΦΑΞΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΔΡΑΣ, ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΡΩΓΕΙ!(Προφητεία Κυριαζή Φασουλά)


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 20:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΣΚΛΑΒΑ Η ΠΟΛΗ

Η σκλάβα η Πόλη κάθεται στο Βόσπορο και κλαίει
Κι ο φιδωτός ο Βόσπορος την συμπονεί και λέει :
«Πες μου κυρά μου ζηλευτή, πεντάμορφη κυρά μου,
Γιατί ποτίζεις δάκρυα τα γαλανά νερά μου;
Σαν τι είναι που μου ζήτησες κι εγώ να μη στο φέρω
Μήπως σ ελύπησα ο φτωχός και δίχως να το ξέρω;
Στα κάτασπρα τα πόδια σου δεν πέρασεν ημέρα,
που να μη σούφερα σκυφτός δώρα απ τον κόσμο πέρα.
Τα μύρα της Ανατολής και τα μεταξωτά της
Και τα χαλιά τα ατίμητα, τα μυριοπλουμιστά της
Και της Φραγκιάς τα ασημικά, και τα χρυσά στολίδια,
Και τα άλλα της τα ξακουστά, τα τόσα της παιχνίδια,
Πες μου λοιπόν γιατί μου κλαις, πεντάμορφη κυρά μου,
Γιατί ποτίζεις δάκρυα τα γαλανά νερά μου;»
«Στα κάτασπρα τα πόδια μου δεν πέρασεν ημέρα
που να μη μούφερες σκυφτός δώρα απ τον κόσμο πέρα.
Μον ένα δώρο ολημερίς κι ολονυχτίς προσμένω,
Κι ακόμα δεν μου τόφερε το κύμα σου αφρισμένο
Μον ένα δώρο λαχταρούν τα μάτια μου και κλαίνε,
Ατίμητο στα ατίμητα –ελευθεριά το λένε.»
Ο Βόσπορος που τάκουσε κυττάζει την κυρά του
Κι αναστενάζει θλιβερά στα γαλανά νερά του.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 22:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh
Πόλεμος Ελλήνων-Ατλάντων μέρος 2ο.

Το σκορ αυτή τη στιγμή είναι 1-0 με
αρνησικυρία των Ελλήνων έναντι της
Ατλαντικής Συμμαχίας στο πρώτο λεπτό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 23:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολύ έξυπνο φίλε Kosh… Μπορώ να πω ότι έχεις
πιάσει το νόημα, αν και αυτή την απάντηση θα την
προτιμούσα στο θέμα με το 2012...
Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουμε μπει στην τελική
ευθεία και βγήκαν οι μάσκες…
Οι άτλαντες είναι χωρισμένοι όπως και τότε…
Η ιστορία γράφει κύκλο…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh
Φυσικά και η Ιστορία κύκλους κάνει. Η Φύσις βασίζεται στην Περιοδικότητα. Τα πάντα είναι συχνότητες.

Όσο για το 2012 ποιος σου λέει πως είναι άσχετο;

Δεν είμαστε ικανοί να δούμε το κοσμικό παζλ.
Το μόνο που πρέπει είναι να αποδεχτούμε την θέση μας (υπόσταση)
σε αυτό ανεξάρτητα από την θέση μας επάνω σε αυτό (χωροταξικά).
Και όλα τα σχήματα και χρώματα, είναι απαραίτητα για να ολοκληρωθεί.

Πάντως θα προτιμούσα να βρισκόμουν από την πλευρά του φωτός...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trevor
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 00:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trevor
quote:
Προσωπική σου άποψη πάντα συν το οτι όσο τεκμηριωμένα είναι αυτά που πιστεύουμε εμείς , είναι και αυτά που πιστεύεις εσυ.

Προσπερνάω τις προσβολές που αθελά σου η μη γράφεις (περί δυστυχισμένων και καρμοίρηδων) και περνάω στο κυρίως θέμα.

Αρχικά να σε παρακαλέσω να παραθέσεις τις 2 προφητείες που λες , καθώς οι δικές μου πληροφορίες οχι μόνο λένε οτι όλες οι προφητείες μιλούσαν για την Άλωση (και δικές μας και δικές τους) αλλα επίσης γνωρίζω οτι στο Κοράνι οι ίδιοι οι Μουσουλμάνοι καταγράφουν οτι θα χάσουν την Πόλη ξανά και οτι θα καταστραφούν οι ίδιοι.(συγκεκριμένα απ'τον Αετό γράφει το Κοράνι).ΑΝ αυτό δεν σου θυμίζει την προφητεία των δικών μας οτι το 1/3 θα εκχριστιανιστεί το 1/3 θα σκοτωθεί και το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά τι άλλο να πω...Άν επίσης ο "αετός" σου φαίνεται τελείως "κουλό" και άγνωστο να σου θυμίσω το σήμα των ενόπλων δυνάμεων των ΗΠΑ ή και μερικά Ελληνικά ...η ακόμη και την ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ!Μην κλείνουμε τα μάτια..αν και να τα κλείσουμε μερικά γεγονότα είναι τόσο εξόφθαλμα που μόνο επίτηδες τα παραβλέπει κανείς.

Έπειτα μιλάς για τις πηγές μας...Εδώ είναι που συγχωρεσέ με αλλα εκνευρίστηκα οταν το διάβασα.
Θεωρείς οτι η πίστη μας στον Χριστό ή σε προφητείες και τα λοιπά είναι αβάσιμη επειδή δεν τα είδαμε ούτε τα ζήσαμε αλλα επειδή τα μάθαμε απο άλλους που είτε τα κατέγραψαν είτε τα διηγήθηκαν...Και την ίδια ώρα μας παρουσιάζεις την ιστορία του Παπουλάκου και τόσες άλλες που πιστεύεις ΧΩΡΙΣ να έζησες ή να είδες με τα μάτια σου.

Δηλαδή τι; 2 μέτρα και 2 σταθμά; Όσα πιστεύουμε εμείς είναι αβάσιμα όσα εσύ είναι σωστα; ΑΝ είναι έτσι τότε η ανθρωπότητα να διαγράψει τα ιστορικά της βιβλία καθώς τίποτα απο αυτά δεν τα ζήσαμε.

Και πριν πεις οτι οι Γραφές είναι θρησκευτικό εγχειρήδιο και όχι ιστορική πηγή να σου υπενθυμίσω πόσες ανασκαφές και έρευνες βασίστηκαν στις Γραφές ,άρα αποδεικνύεται και η Ιστορική τους Αλήθεια. Φυσικά αν συζητάμε για την Παλαιά ΔΙαθήκη αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο καθώς πρόκειται ΚΑΙ για Μυθιστορία των Εβραίων αλλά μην ξεχνάμε οτι και την Τροία απο τον Όμηρο την έμαθαν κι όμως την βρήκαν οι αρχαιολόγοι..Όπως βρήκαν τον Γολγοθά και τόσα άλλα μέρη...

Ο Θεός έχει αντιπροσωπεία τον καθένα απο εμάς αν αποφασίσουμε να πιστέψουμε και να κατανοήσουμε.Δεν μεροληπτούμε για να ερμηνεύσουμε προφητείες σώνει και καλά απλά προσπαθούμε να συνδέσουμε γεγονότα γιατί όντως ανυπομονούμε για την Αναλαμπή της Ορθοδοξίας και την δικαιοσύνη απέναντι στο Ελληνικό Έθνος που τόσο έχει υποφέρει.Αυτό δνε στο κρύβω.

Βασικά συγχωρέστε με που χρησιμοποιώ πληθυντικό , δεν έχω την εντύπωση οτι εκφράζω όλα τα άτομα του φόρουμ ,αλλα προσπαθώ να εκφράσω αυτούς που συμφωνούν μαζί μου (όσοι,ίσως και κανείς)

Αυτά προς το παρών ,νομίζω πως πρέπει να πάψει αυτός ο χλευασμός απέναντι σε τέτοια θέματα , είναι πολύ πιο σημαντικά απ΄το ποιος θα είναι προτεινόμενος στο επόμενο SHOW του Μικρούτσικου και απ΄τα καινούργια ζαντολάστιχα που πιθανόν να βάλει κάποιος ή το καινούργιο κινητό της ΝΟΚΙΑ που έχει μικροκυψέλες και φτιάχνει μακαρονάδα.

Δεν τα λέω προσωπικά για σένα Τρέβορ , με αφορμή εσένα τα είπα.

Ευχαριστώ


Άκουσε Δημήτρη. Το να δεχθώ ότι οι 12 απόστολοι αγωνίστηκαν και μαρτύρησαν για κάτι αληθινό είναι κάτι εφικτό (αν και πολλοί πεθαίνουν για την θρησκεία ή την ιδεολογία τους). Το να δεχτώ ότι οι απόστολοι ήταν οι πραγματικοί συντάκτες των ευαγγελίων και αυτό είναι εφικτό μιας και το ευαγγέλιο του Ματθαίου γράφτηκε το 60 με 65 π.χ περίπου(τουλάχιστον αυτό λέει στην καινή διαθήκη που έχω).

Βέβαια μου φαίνεται λίγο περίεργο, που οι απόστολοι δεν κάθησαν να τα γράψουν αμέσως μετά την Ανάσταση Του, τότε που η μνήμη των γεγονότων ήταν πιο νωπή.Ειδικά για την αποκάλυψη και το ευαγγέλιο του Ιωάννη που χρονολογούνται γύρω στο τέλος του αιώνα έχω ισχυρές αμφιβολίες. Δηλαδή ο Ιωάννης περίμενε τα βαθιά γεράματα για να γράψει για κάτι που συγκλόνισε την ζωή του; Mysterious things...

Εγώ λοιπόν θα δεχτώ, ότι οι απόστολοι είδαν πραγματικά θαύματα(αφού τα γράφουν κιόλας, με αποκορύφωμα τον αναστημένο Ιησού),πίστεψαν στον Ιησού και στην διδασκαλία του και μαρτύρησαν για αυτόν. Την σιγουριά που μπορώ να έχω για τον Ιησού, όμως, δεν μπορώ να την έχω για τον κάθε τραγόπαπα που διαχειρίζεται περιουσίες δις είτε σαν παπάς είτε σαν μοναχός, είτε σαν μητροπολίτης κλπ.

Αφού λοιπόν στους μετά Χριστόν δεν μπορώ να έχω απόλυτη εμπιστοσύνη θα τους κρίνω από αυτά που λένε. Πιάνουμε λοιπόν τους προφήτες και τις προφητείες τους μιας και αυτό είναι το θέμα του θρεντ. Σε όσες προφητείες Ρώσων γερόντων και αν κοίταξα, καμία δεν αναφέρει για ρωσοτουρκικό πόλεμο όπως οι δικές μας, παρόλο που κάτι τέτοιο αφορά τον ρωσικό λαό.

Μοναδική εξαίρεση αποτελεί ο άγιος Σεραφείμ του Σάρωφ, στην προφητεία του οποίου αναφέρονται και κάποια περίεργα πράγματα όπως το ότι ο αντίχριστος θα γεννηθεί με τεχνητή γονιμοποίηση. Εκτός αυτού, παλαιότερα μέσα σε αυτό το θρεντ κάποιος είχε πει ότι το κομμάτι της προφητείας που αναφέρεται σε κατάκτηση της Τουρκίας από τους Ρώσους και σία δεν το είχε δει σε άλλα βιβλία. Δυστυχώς δεν μπορώ να ψάξω γιατί είμαι σε νετ καφέ, το φόρουμ είναι εκνευριστικά αργό και...καταλαβαίνεις. Για να δεις τις προφητείες των Ρώσων μπορείς να πας πιο πίσω στο πρώτο μου ποστ που δίνω και λινκ. Εκεί θα δεις επίσης ότι πολλοί γέροντες βλέπουν τον Αρμαγεδώνα να έρχεται από τους Κινέζους. Πουθενά δεν αναφέρονται σε πόλεμο ανατολής
δύσης.
Για να μην αναφερθώ στις αντιφάσεις ελληνικών προφητειών. Για παράδειγμα, άλλος λέει ότι ο Ιωάννης θα είναι γηραιός, άλλος μέσος σε ηλικία, ο Παΐσιος άλλοτε αναφέρεται στα εξαμίλια, άλλοτε στα νερά του Ευφράτη και άλλοτε λέει ότι την Τουρκία θα την διαλύσουν ευγενικά. Τελικά ας αποφασίσουν οι συγγραφείς βιβλίων για τον Π. Πώς θα διαλυθεί η Τουρκία, ευγενικά ή με πόλεμο. Ή μήπως ο Π. απλώς εξέφραζε προσωπικές εκτιμήσεις που άλλοι τις βάφτισαν προφητείες;

Άρα ή οι προφήτες κάνουν λάθος ή ο Θεός είναι θεομπαίχτης(έτσι όπως Τον παρουσιάζουν).

Όσο για την Ρωσία τα έχουμε ξαναπεί για το που βρίσκεται σε επίπεδο high-tech τεχνολογίας και στρατιωτικά. Είναι στο στάδιο της ανασυγκρότησης και στα επόμενα χρόνια δεν πρόκειται να έχει την ραγδαία οικονομική άνοδο που σημειώθηκε τα τελευταία 8 χρόνια(λόγω της ανόδου της τιμής των χύμα αγαθών κυρίως όπως τα καύσιμα και οι πρώτες ύλες). Επίσης μην ακούσω για μυστικά υπερόπλα των Ρώσων χωρίς αποδείξεις ούτε για την τορπίλη Σκβαλ που οι Αμερικανοί αναπτύσσουν τώρα ένα αντίστοιχο όπλο για ειδικούς σκοπούς, μιας και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει σε γενικό επίπεδο δυνατοτήτων δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακά, σύμφωνα με τους αναλυτές τους. Άλλωστε αν οι Ρώσοι με τα 90δις δολάρια(το μάξιμουμ) προΰπολογισμό και μια δεκαετία πείνας στην πλάτη τους έχουν κρυφά υπερόπλα, τότε είναι βάβαιο ότι κάτι αντίστοιχο-τουλάχιστον-θα διαθέτουν και ΗΠΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 02:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Δεν βρίσκω κάτι στο οποίο να είμαι αντίθετος στη νέα σου τοποθέτηση.
Καλά τα λες.Απλά που δίνεις και ευκαιρία να τοποθετηθώ για κάτι που έχω σκεφτεί και υιοθετήσει εδώ και καιρό.
Τελικά κατ'εμε υπάρχουν 3 "σχολές" ανθρώπων που ασχολούνται με τις προφητείες και την ανάγνωση των σημείων των καιρών.Άσχετα με τη μόρφωση και τις πηγές τους , τους διαχώρισα ως προς την προσωπική αντιμετώπιση απέναντι σε αυτά τα θέματα.

Η πρώτη σχολή είναι αυτών των ανθρώπων που είτε αδυνατούν είτε δεν θέλουν να πιστέυουν οπότε θα βρίσκουν πάντα ένα παραθυράκι για να το πετυχαίνουν.Σεβαστό καθώς είναι ορισμός της ελεύθερης επιλογής.

Η δεύτερη σχολή είναι αυτών που επεξεργάζονται το κάθε τι και προσπαθούν να το συνδέσουν ωστε να δουν αν ισχύει η όχι.Με αμερόληπτη ματιά.Αντοστοιχούν προφητείες με γεγονότα καιυποθέτουν βάσιμα τις εξελίξεις.

Και η τρίτη είναι αυτών που ακόμη και τη βροχή που ξέσπασε σήμερα θα την συνδέσουν έτσι ωστε να φαντάζονται οτι "άρχισαν τα όργανα" , με καταλαβαίνεις..Μια σχολή που εκβιάζει τα γεγονότα των προφητειών και μόνο κακό μπορεί να κάνει και πανικό να φέρει.

Αρα:
3 μήνες που παρακολουθώ και συμμετέχω στο θρεντ αυτό ομολογώ πως οι συνομιλητές μου ανήκουν ΟΛΟΙ στην δεύτερη κατηγορία.Έχουν ψαχτεί απίστευτα και δεν μεροληπτούν ούτε μεμψιμοιρούν.Που το στηρίζω;
Το συγκεκριμένο θέμα του φόρουμ εδω και 4 χρόνια ασχολείται με το ίδιο θέμα ,έχουν αναφερθεί οι ίδιες προφητείες 800 φορές και έχουν πιθανολογηθεί ως έμπρακτες άλλες τόσες ..χωρίς αποτέλεσμα.Όπως έχω ξαναπεί όμως φέτος δεν γίνεται να αγνοήσουμε την πραγματικότητα.Το πράγμα μιλάει απο μόνο του.Έχουμε ξεφύγει πλέον απο την ανάγνωση προφητειών και έχουμε μπει στην διαδικασία καταμέτρησης γεγονότων.
Το τελευταίο λοιπόν που έχει αξία είναι να κάνουμε πισωγυρίσματα και να ξανα-αναλύουμε τα ανελυμένα , να κρίνουμε τις πηγές των άλλων επειδή τις περνάμε μεσα απο τα "δικά μας φίλτρα" , να είμαστε εριστικοί και πνεύματα αντιλογίας ,να ζητάμε απαντήσεις απο τους άλλους που γνωρίζουμε οτι είναι αδύνατο να μας δώσουν μόνο και μόνο βγια τις εντυπωσεις.Για αυτό και ήταν τόσο "σφοδρό" το ποστ μου και σε σένα και στον aitherovamon , και φυσικά ζήτησα συγγνώμη και ξαναζητώ τώρα.
Πιστεύω πως όλοι εδώ ενδιαφερόμαστε πραγματικά και κανείς δνε θα έχει όφελος να μας "πλανέψει" , άρα ασ συνταχθούμε για το καλό όλων και όσοι πιστοί προσέλθετε.
Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε τι συμβαίνει καθώς στο στάδιο που είμαστε δεν χρειαζόμαστε καν προφητείες...Αρκεί να διαβάσουμε μια εφημερίδα ή να ανοίξουμε την τηλεόραση...

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 03:22:44  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε παιδιά.. εμένα με παραξενεύει και το άλλο. Ας υποθέσουμε ότι όλα θα γίνουν σύμφωνα με τις προφητείες. Αυτό που με απασχολεί είναι ο 3ήμερος πόλεμος που θα "μπει" η Ρωσία στην Τουρκία. Με το φτωχό μου το μυαλό και την απλή μου λογική πως είναι δυνατών να γίνει αυτό? Οι Αμερικάνοι έχουνε εξοπλίσει σαν αστακό την Τουρκία και μου φένετε δύσκολο να πιστέψω ότι μέσα σε 3 μέρες θα πλήξει η Ρωσία ολοκληροτικά την Τουρκία. Είναι λίγες οι μέρες ρε παιδιά και μιλάμε για την Τουρκία που όσο να νε έχει μπόλικο στρατό. Εκτός και αν πάρει 3 μέρες στους Ρώσους για να μπούνε στην πόλη ενώ ο πόλεμος μεταξύ Ρωσίας - Τουρκίας συνεχίζετε σε άλλα μέτωμα. Μπορουμε να το διευκρινήσουμε αυτό λιγο βρε παιδιά? Δεν ξέρω αλλά κάτι δεν μου κολάει καλά στην όλη υπόθεση. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και οι μεγάλες δυνάμεις έχουν "μπλοκαριστεί" άσχημα. Ούτε η Ρωσία έχει αβαντάζ με σύμαχους τους κινέζους ούτε οι Αμερικάνοι. Προς το παρόν βλέπω να πέζετε σκληρό πόκερ από πολλές πλευρές.
Η Ρωσία πάντος όποια και αν είναι η οικονομική της κατάσταση καθώς και η στρατιωτική είναι αρκετά με την πλάτη στον τοίχο και πιστεύω ότι δεν έχει πολλές επιλογές, τα τετελεσμένα γεγονότα που έλεγα σε προηγούμενα ποστ. Μάλλον το κόβω για Γ' παγκόσμιο πόλεμο εώς το 2012. Εγώ τα πράγματα δεν τα βλέπω από θρησκευτικής σκοπιάς αλλά από γεωστρατηγικής. Μια ζωή το ποιος θα κάνει κουμάντο στον πλανήτη και μια ζωή οι Αμερικάνοι να θέλουν να στριμόξουνε Ρωσία και Κίνα δημιουργόντας βάσεις περικυκλόνοντας τους. Δεν ξέρω αν έχετε καταλάβει γιατί καίγοντε οι Αμερικάνοι να βάλουν Ουκρανία και Γεωργία στο Νατο... Δεν ξέρω αν βλέπετε τα φράγματα νερού της Τουρκίας.. (πόλεμος του νερού) είναι τόσα πολλά.. από που να αρχίσεις και που να τελιώσεις.. από τα πετρέλαια? από το φυσικό αέριο? από της βάσεις του ΝΑΤΟ και την ποθούμενη αντιπυραυλική-αντιαεροπορική ασπίδα γύρο από Ρωσία - Κίνα? Από το Ισραήλ? Το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιραν?(που το παρουσιάζουν ως απειλή οι Αμερικάνοι.. λες και αυτοί δεν έχουνε πυρηνικά.. αυτοί τα χρησιμοποίησαν πρώτοι) Ένα μπάχαλο είναι όλα.

Τι να πιάσουμε και τι να αφήσουμε.. τις θεωρίες για το ότι η ιστορία κάνει λούπα? Για τις πύλες στην γη? Για την ευθυγράμηση των πλανητών το 2012? για το ημερολόγιο των Μάγιας? Τις προφητείες μας?

Πάντος όλα αυτά έχουνε συσορευτεί και θα εκραγούνε όλα μαζί. Θέλω να ζω να δω πως θα είναι η επόμενη μέρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 07:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Φίλε OmasEpsilon, με τις γεωστρατηγικές μου γνώσεις - και πίστεψέ με, είναι αρκετές - σου επιβεβαιώνω ότι η Ρωσία μπορεί να ισοπεδώσει ολοκληρωτικά την Τουρκία μέσα σε λίγες ημέρες (εξίσου και η Αμερική).

Την έχει εξοπλίσει σαν αστακό; Σε ποιον τομέα;

Στην αεροπορία; (230 F-16 Block 40 και Block 50, αεροσκάφη τεχνολογίας 1980)

Στο ναυτικό; (Φρεγάτες κλάσης Perry)

Στο πεζικό; (Άρματα μάχης Μ-48 Α5 χωρίς τεχνολογία MOLPH, Leo2A1)

Στην ΑΑ ασπίδα; (γελοίοι πύραυλοι τύπου Hercules)

Παίδες, διαβάστε λίγο τις λίστες του ΝΑΤΟ. H Τουρκία δεν έχει κανέναν ιδιαίτερο στρατό, τουλάχιστον όχι στον επιθετικό τομέα. Μπορεί να προκαλέσει έναν σύντομο πονοκέφαλο 4-5 ημερών σε χώρες όπως η Ελλάδα, το Ιράν κλπ. αλλά ενάντια σε υπερδυνάμεις όπως η Ρωσία, η Αμερική κλπ., για να το πω λαϊκιστί, ακόμα και στην αμύνα πέρνει από τα 3 το μακρύτερο!

Το μόνο που μπορεί να κάνει η Τουρκία στην Ελλάδα είναι μία σύντομη και περιορισμένη σε γεωγραφικό βάθος εισβολή στη Θράκη και σε κανένα ανυπεράσπιστο νησί του Αιγαίου τύπου Καστελόριζο. Νησιά επιπέδου Λέσβου, Χίου, Σάμου κλπ δεν μπορεί να καταλάβει λόγω τρομακτικής υπεροχής των αμυνόμενων δυνάμεων. Στη σύγχρονη πολεμική "επιστήμη", η κατάληψη μιας περιοχής μέσω απόβασης διά της θαλάσσης, προϋποθέτει τριπλάσια δύναμη πεζικού(στον 2ο ΠΠ οι Σύμμαχοι με σχεδόν ανυπολόγιστη υπεροχή σε αριθμό πεζικού, με τα 1000 ζόρια κατέλαβαν την Όμαχα, ενώ οι αμυνόμενες δυνάμεις του Άξονα μάχονταν με 2-3 οχυρά εξοπλισμένα με πολυβόλα τύπου MG-42 και παρ'όλ'αυτά αποδεκάτισαν σχεδόν τις μισές Συμαχχικές δυνάμεις), καθώς επίσης και τρομακτική ύποστήριξη αρμάτων και αεροπορίας πεζικού (επιθετικά ελικόπτερα) και πολεμικής αεροπορίας (μαχητικά αεροσκάφη). Τέτοια παραδείγματα στη σύγχρονη ιστορία υπάρχουν μόνο στην Κύπρο και σε κάποιες άλλες αστείες συγκρίσεις. Το να ισχυριστεί ο οποιοσδήποτε ψαγμένος ότι ο τουρκικός στρατός διαθέτει ικανότητα αστραπιαίας κατάληψης μίας νήσου σαν τη Λέσβο, είναι επιεικώς γελοίο και προκαλώ χωρίς επιφύλαξη τον οποιονδήποτε να με βγάλει λάθος! Ο ελληνικός στρατός είναι προετοιμασμένος να αποκρούσει μία επίθεση 1 προς 1 από δυνάμεις ανάλογες της Ιταλίας, του Ισραήλ κλπ, δεν αναφέρομαι καν σε αστείους τριτοκοσμικούς στρατούς τύπου Τουρκίας! Φυσικά υπάρχει και ο παράγοντας της στρατηγικής (ακόμα και με τον στρατό της Αμερικής στη διάθεσή σου, θα αποτύχεις αν δεν έχεις την ανάλογη στρατηγική).

Το μόνο που μπορεί να κάνει η Τουρκία όπως είπα είναι η κατάληψη κανενός μικρού νησιού τύπου Καστελόριζο θυσιάζοντας φοβερό αριθμό δυνάμεων οι οποίοι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αλλού, όπως επίσης και ο βομβαρδισμός (αλλά μηδενική κατάληψη)Λέσβου, Χίου, Σάμου κλπ., με αντίστοιχες αντεπιθέσεις σε Ανδριανούπολη, Κυδωνίες (Αιβαλί), Σμύρνη κλπ..
Σε εναέριο πόλεμο, θα μας "κεράσουν μεθάνιο", καθώς η "Ελληνική Πολεμική Αεροπορία" είναι σχεδόν ισάξια αριθμητικά αλλά ελαφρώς ανώτερη ποιοτικά από την "Turk Hava Kuvetleri" (Mirage2000-5 Upgrade, F-16 Block 52 Plus), αλλά έχουμε και την Ελληνική Αντιπυραυλική Ασπίδα με PAC-3, S-300, Crotale, ASPIS, Nike-Hercules, TOR-M1 κλπ. η οποία θα αποδεκατίσει τηυ THF πριν καν φτάσει στα Ψαρά. Σημειώνω ότι η Hellenic SAM Umbrella είναι η ισχυρότερη κατά πυκνότητα εθνικής επικράτειας στην Ευρώπη και μία από τις ισχυρότερες στον κόσμο.
Σε θαλάσσιο πόλεμο, οι 2 δυνάμεις θα ήταν σχετικά ισοδύναμες αλλά τα υποβρύχια κλάσης Papanikolis (U-214) σε συνδυασμό με τις αναρίθμητες ελληνικές βάσεις ανεφοδιασμού στο Αιγαίο (νησιά) και την εναέρια υπεροχή, μας δίνουν πολύ μεγάλο στρατηγικό πλεονέκτημα.
Στην ξηρά, στον Έβρο (το μόνο σημείο όπου οι 2 χώρες μπορεί να έχουν άμεσο πόλεμο ξηράς), πλεονέκτημα έχει η αμυνόμενη πλευρά (κατά πάσα πιθανότητα η Ελλάδα), καθώς η περιοχή είναι στενότατη, καλά οχυρωμένη εκατέρωθεν, σχεδόν απόρθητη και από τις 2 πλευρές και με ισχυρή υλική υπεροχή της Ελλάδος (Leo2A6 VS M48A5? Απόδοση στην Ελλάδα 20:1) όπως επίσης και εναέριας υπεροχής.


Παίδες... ξεκολλήστε από απαρχαιωμένα κλισέ εποχής Ιμίων τύπου "Θα μας πάρουν τα νησιά, θα μπουν στην Αθήνα σε μία εβδομάδα" κλπ.. Ένας ελληνοτουρκικός πόλεμος 1vs1 έχει προκαθορισμένο νικητή την αμυνόμενη πλευρά. Οι Τούρκοι δε μας μπαίνουν, ούτε εμείς σε αυτούς, ωστόσο θα φάνε άγρια σφαλιάρα οι Τούρκοι σε κάθε περίπτωση, καθώς ο κύριος όγκος της βιομηχανίας τους είναι συγκεντρωμένος σε Δυτική Μικρά Ασία, καθώς επίσης έχουν να αντιμετωπίσουν το PKK, ενώ η Ελλάδα δεν έχει ανάλογου μεγέθους προβλήματα (Αλβανία, Σκόπια και Βουλγαρία μαζί με το ζόρι αποτελούν σοβαρό εχθρό για την Ελλάδα).

Η Ελλάδα είναι πονοκέφαλος επιθετικά για τους Τούρκους και σχεδόν απόρθητο φρούριο αμυντικά (δε θα μαζεύουμε πορτοκάλια όσο αυτοί μας επιτίθενται). Φαντάζεται κανείς πόσο "walk in the park" αποτελούν απέναντι σε δυνάμεις σαν της Ρωσίας!

Ζητώ συγγνώμη για τον ιδιαίτερα "λαϊκίστικο" τόνο μου, μόλις γύρισα από Rock&Metal party και η Πέρδικα ακόμα κάνει δουλειά :D

Edited by - Marco_Hietala_ on 04/04/2008 07:28:39

Edited by - Marco_Hietala_ on 04/04/2008 07:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 07:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas

Και σε οποιον αρεσει,οπως βλεπετε σε μερικους αυτες οι λεξεις
προκαλουν φαγουρα Ε Λ Λ Α Σ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ανατελει ο ηλιος της
δικαιοσυνης του Θεου,παντε κρυφτειτε τωρα.Ουτε στο λαος ανηκω
ουτε σε κανεναν αλλο τσαρλατανο,εχω δικο μου κινημα εχει 1 μελος
και λεγετε το κινημα του φραπε.Ασε τον προλογο και τα ψευδοδημοκρατικα
σου και τραβα κλωτσα καμια τζαμαρια της ΠΕΖΟ να εκτονωθεις καημενε...
Σαρκοζι αλανιαρη ΜΕΤΡΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 09:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Trevor, παίρνω το θάρρος και παρεμβαίνω γιατί
πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω να καταλάβεις και να
διαχωρίσεις από αυτά που γράφεις τα κακώς και τα παρεξηγημένα κείμενα…
Έτσι για τους μέν αποστόλους θα σου πώ ότι οι άγιοι
είχαν ….αγώνες, τα βιβλία θα κάθονταν και θα καθαρόγραφαν;
Γιατί σίγουρα είχαν κρατημένα στοιχεία αφού ούτως ή άλλως
γι’ αυτά μιλούσαν στα κηρύγματα τους…
Ειδικά για τον Ιωάννη τον Θεολόγο, δεν πρέπει να ξεχνάμε
ότι κι η υπόθεση της συγγραφής της Αποκαλύψεως τον έφερε
πιο κοντά στην ανάγκη της τεκμηρίωσης των λόγων του Χριστού,
μέσω του ευαγγελίου…
Όσο για τους παπάδες, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι
από την στιγμή που γίνανε πληρωμένοι μισθωτοί απο το κράτος,
χάσανε μεγάλο ποσοστό από το έργο τους, κθώς το ράσο είναι
μαύρο για να δείχνει ότι είναι νεκροί από γήινες ανάγκες,δεν
έχει τσέπες και ότι στην ιστορία θυμάμαι Πατριάρχη Κων/πόλεως
που έβοσκε πρόβατα κι είχε κήπο με λαχανικά, για να ζει παρά
το ότι ήταν Πατριάρχης…
Αυτό φαντάζομαι σου λέει πολλά για το πόσο απέχουν οι
σημερινοί ιερείς από αυτό που πήραν από τον Θεό και την
εκκλησία… ΑΛΛΑ άλλο αυτοί κι άλλο η θρησκεία…

Τώρα για τις προφητείες, οι προφητείες κάθε χώρας αφορούν κατά
βάση αυτήν, αλλά συν το ότι η Ελλάδα, σαν νέος Ισραήλ( και για
να μην παρεξηγούμαστε με το όνομα αυτό, είναι όνομα του Θεού κi
όχι των εβραίων, που δόθηκε στον Ιακώβ…)
Για τον Πάτερ Παίσιο θα συμφωνήσω μαζί σου, προσθέτοντας μόνο ότι είχε διαβάσει καλά τις προφητείες, αν κι έκανε τα λαθάκια του,
όπως κι εσύ έχεις καταλάβει….
Η Αποκάλυψη,ο Πατροκοσμάς ο Αιτωλός, ο Δανιήλ της Παλαιάς
Διαθήκης κι άλλοι έχουν προφητικά χαρίσματα, αλλά κάποιοι
ευθύνονται για τα μπερδέματα που λες κι ίσως, επαναλαμβάνω
όχι τυχαία, ώστε να «καθαρίσει η ήρα από το σιτάρι…»
Φίλε Οmas Epsilon, και Marco Hietala, οι προφητείες λένε
ότι ο πρώτος πόλεμος θα είναι τριήμερος, όπως κι ο δεύτερος
κι ο τρίτος… Στον πρώτο, έχουμε μιάμιση μέρα εισβολή Τούρκων
στην Ελλάδα, με προδοσία και στολές του ΝΑΤΟ από το λιμάνι
της Θες/νικης και μιάμιση μέρα χτυπάνε οι Ρώσοι τους Τούρκους.
Τόσο δυνατά όμως χτυπάνε οι Ρώσοι, ώστε διαλύουν την χώρα…
Αυτό είναι που λέμε ότι δεν έχουμε δει τη Ρωσία τι μπορεί
να κάνει…. Ούτως ή άλλως δεν την συμφέρει μικρότερη κίνηση γιατί αμέσως μετά και για 5-6 μήνες, μένει εκεί , στην Τουρκία και οι δυτικοί της ζητάνε να φύγει αλλά εκείνη δεν φεύγει…
Έχουμε δεύτερο πόλεμο, επίσης τριήμερο, μεταξύ ΝΑΤΟ και Ρωσίας,
όπου δεν βγαίνει νικητής και σταματάνε τον πόλεμο για να
μαζέψουνε τα πτώματα….
Εκεί οι δυο πλευρές συμφωνούν να δώσουν την τοποτηρησία της
περιοχής στην Ελλάδα ως κοινό σύμμαχο και των δυο. Μετά
έχουμε την έλευση του ερχόμενου «βασιλιά» γιατί ο όρος είναι
παλιός, όπου ξεκινά την εκστρατεία του για την επικράτηση σε
όλο τον κόσμο ορθοδοξίας και ένωση ολου του κόσμου, ως
ανθρώπινη κοινωνία. Το θέμα είναι ότι υπάρχει κι ο αντίχριστος,
που κάνει το ίδιο…
Γι’ αυτό κι έχουμε τον 3ο Παγκόσμιο σε 3 χρόνια μετά στην Ιερουσαλήμ, όπου καθαρίζει η γη από τα περιττώματα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IGA_KUN
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 09:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IGA_KUN
Τους ετσουξε πολυ το ΒΕΤΟ τους σκοπιανους.Και τωρα απειλουν.ΧΑΧΑ
Δειτε τι γραφουν οι σλαβοι φιλοι μας.
Ο mr Sculls and bones(Μπους) παντως θελει να περασει στην ιστορια σαν ηγετης που εδωσε λυσεις και οχι σαν πολεμοχαρης δυναστης.Κρατησε χαμηλους τονους εφοσον ειδε μαζικη αρνηση των "θελω" του.
Παντως αν μαζεψουμε ολες τις προφητειες του κοσμου θα χαζεψουμε και πιθανον να παραιτηθουμε απο τη ζωη μας απο τη στεναχωρια και τον πανικο που θα μας ζωσει στην ψυχη μας.
Ο Παισιος ελεγε να μην ασχολουμαστε με τις προφητειες αλλα με την καλλιεργεια του χαρακτηρα μας απεναντι στους συνανθρωπους μας.
Μπορει να υποπεσουμε σε πλανη που μας οδηγει στην πνευματικη τεμπελια και ακρατο φανατισμο.Με την καλυτερη προεραιση
Γιαννης

Απο pathfinder news

Εκνευρισμός, απειλές και ανθελληνικό παραλήρημα είναι τα χαρακτηριστικά του κλίματος που επικρατεί στα Σκόπια, μετά την άσκηση βέτο από την Ελλάδα στην ένταξη τους στο ΝΑΤΟ.

Ο Πρόεδρος της γειτονικής χώρας, Μπράνκο Τσερβενκόφσκι, σε μία προκλητική δήλωση, ανέφερε ότι «το μοναδικό εμπόδιο που μας σταμάτησε από το να λάβουμε πρόσκληση ένταξης στο ΝΑΤΟ, είναι τα απωθημένα του νότιου γείτονά μας».

Και ο Σκοπιανός πρωθυπουργός Νικολά Γκρούεφσκι, όμως κράτησε υψηλούς τόνους στο θέμα, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι η Ελλάδα θα πληρώσει υψηλό τίμημα. Από την πλευρά του, ο υπουργός Εξωτερικών της χώρας Αντόνιο Μιλόσοσκι δήλωσε ότι παραβιάστηκε η Ενδιάμεση Συμφωνία και πρέπει να επανεξεταστεί. Ο ίδιος μάλιστα άφησε να εννοηθεί ότι ενδέχεται να διακοπούν οι διαπραγματεύσεις για την ονομασία της χώρας του.
Απογοητευμένος από τη μη ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ, εμφανίστηκε και ο πρόεδρος των ΗΠΑ Τζωρτζ Μπους, ο οποίος πάντως είπε ότι δεν θα χρησιμοποιήσει σκληρά λόγια για φίλους και συμμάχους, και ευχήθηκε να επιλυθεί σύντομα το ζήτημα της ονομασίας.


Και κατι ασχετο. Μια προφητεια του βατοπαιδινου νομιζω που λεει οτι οταν πεθανει αυτος που το ονομα του αρχιζει απο Ο θα γινει panic.
Λενε οτι ο OSAMA ειναι αρρωστος.Το διαψευδουν φυσικα, αλλα μπορει κιολας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΡΩΜΙΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΡΩΜΙΟΣ
Γειά σας αδέλφια (το λέω και το εννοώ)
Είμαι απειροελάχιστο χρόνο κοντά σας και ίσως είμαι και ο ποιό αναρμόδιος για να μιλάω.
Αυτή η Χώρα έχει μια μεγάλη Χάρη και μια μεγάλη κατάρα.
Η Χάρη της είναι πως όταν είμαστε μονιασμένοι μπορούμε να πετύχουμε θαύματα (και το έχουμε αποδείξει ουκ ολίγες φορές στην ιστορία).
Όταν όμως είμαστε χωρισμένοι, είμαστε ικανοί να δυαλυθούμε από μόνοι μας χωρίς εξωτερικές δυνάμεις.
Αυτό που πετύχανε με την πονηρία ήταν να μας χωρίσουν σε στρατόπεδα (Πολιτικά; Μπλέ - Πράσινους, Αθλητικά; Κόκκινους - Πράσινους), όπου μπορούν σπέρνουν ζιζάνια γιατί; διότι μας φοβούνται.
Φοβούνται αυτό που πιστεύει ο Έλληνας (Ορθοδοξία), φοβούνται αυτό που είναι ο Έλληνας.
Αν αύριο πχ μας καλέσει η Πατρίδα, όλοι μας θα πάμε να την υπερασπιστούμε (και ο Ρούκουνας και ο Αιθεροβάμων και ο συνονόματος μου Romios και όλοι οι άλλοι) θα σταθούμε πλάι πλάι και θα μας νοιάζει ο εχθρός.
Στη Δημοκρατία καλλός είναι ο αντίλογος αλλά πάνω από όλα ΟΜΟΝΟΙΑ.
Στο θέμα μας... Υπάρχει μια φράση που έχει πεί ο Πατέρας Παίσιος.
"Οι άνθρωποι κάνουν ο καθένας το δικό του σχέδιο για το δικό του συμφέρον, ΑΛΛΑ όλοι οι άνθρωποι θέλουν Δε θέλουν προωθούν το σχέδιο του Θεού".
Πιστεύω και εξακολουθώ ποιό ένθερμα να πιστεύω πλέον ότι ο πόλεμος είναι ποιό κοντά απ'ότι νομίζουμε.
Τα Αμερικανάκια τα έχουν πάρει στο κρανίο που ο σκλάβος σήκωσε κεφάλι και νομίζετε το έχει πολύ να βάλει τους φερετζέδες να κάνουν επεισόδιο στο Αιγαίο σαν αντίποινα; (ΔΕν θα κάνει τίποτα ο ίδιος γιατί είναι φιλελεύθερος θα βάλει το τσιράκι).
Στραπατσάραμε το εγώ τους, απερχόμενη κυβέρνηση είναι, η Τουρκία θα κάνει επεισόδιο, ΔΕΝ τους κόφτει καθόλου.
Ικανό τον έχω τον (Μ)πούτς μέχρι και σε προσωπικό επίπεδο να απείλησε τον Καραμανλή, θεωρώντας τον υπεύθυνο για τυχόν αναταραχές στα Βαλκάνια λόγω βέτο.
Για να μη μακρυγωρώ, γιατί σίγουρα κάποια παλλικάρια εδώ μέσα ξέρουν περισσότερα από μένα θα πώ μόνο αυτό.

ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ, ΟΙ ΡΩΣΟΙ, ΟΙ..ΟΙ..ΟΙ..ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ, ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΡΩΟΘΕΙΤΑΙ, ΟΙ ΟΣΙΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ..Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ.
ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΙΣΩ..Ε..ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ Ο ΘΕΟΣ ΒΑΖΕΙ ΠΑΛΛΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΙΣΩ..ΚΑΛΗΝ ΑΝΤΑΜΩΣΗ!


Έν τούτω νίκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Καλημέρα σας.
Όλοι γίναμε μάρτυρες τις ημέρες αυτές της κατάρρευσης της Αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής η οποία έχει ώς πρωτεύων συστατικό τον εκφοβισμό μέσω της επιδείξεως στρατιωτικής ισχύος.
Το πρώτο πλήγμα ήλθε από την «υποτακτική» Ελλάδα η οποία είπε το «όχι» στης είσοδο της Βαρντάρσκα (Σκόπια) στο ΝΑΤΟ με την ένθερμη υποστήριξη της Γαλλίας αλλά και την κατανόηση από πλευράς Ιταλίας και Ισπανίας των Ελληνικών θέσεων. Με αυτή την εξέλιξη, αρχίζει να γίνεται ορατή πλέον η διάσπαση του γειτονικού κράτους αλλά κατ’ επέκταση και του Κοσόβου προκειμένου όλοι οι Αλβανικοί πληθυσμοί να ενωθούν υπό την «Μεγάλη Αλβανία» η οποία και πήρε πρόκληση ένταξης στον οργανισμό. Σε λίγο πλησιάζουν εκλογές στα Σκόπια και όλοι «τρέμουν» το τί θα κάνει το Αλβανικό κόμμα το οποίο ουδόλως νοιάζεται για το όνομα όπως έχει δηλώσει ο ηγέτης τους.
Για να λέμε τα πράγματα και λίγο με το όνομά τους, τους Αμερικανούς τους ενδιαφέρει να αποκόψουν την Ρωσία από τις ενεργειακές εξόδους πρός Ευρώπη και Αιγαίο, αλλά και να βγούν σε αυτό είτε μέσω Σκοπίων είτε μέσω Τουρκίας, ειδικά τώρα που η Ελλάς αποδείχτηκε «άτακτο παιδί». Φυσικά, κάθε κακό παιδί πρέπει να τιμωρείται για την ανυπακοή του στον «νταή» ο οποίος ώς μόνο τρόπο επιβολής της ισχύος του έχει την βία την οποία μάλιστα μπορεί να την ασκήσει κάποιος άλλος υποτακτικός έναντι αυτού. Στην δική μας περίπτωση, μία επίθεση περιορισμένης κλίμακας της Τουρκίας στο Αιγαίο αλλά και στην Θράκη την οποία κόπτονται να «Κοσοβοποιήσουν», μπορεί να επιφέρει πλείστα οφέλη κατά τον Αμερικανικό τρόπο σκέψης. Να καταλάβει η Τουρκία μερικά νησιά ούτως ώστε να αποκτήσει δικαιώματα στο μισό τουλάχιστον Αγαίο και να καταλάβει τμήμα της Θράκης ούτως ώστε να αποκλείσει κάθε διέξοδο στην Μεσόγειο στους Ρώσους. Έτσι η Αμερική μπορεί να έχασε τις Ουκρανία και Γεωργία, αλλά η Τουρκία μπορεί να προσφέρει εναλλακτική λύση. Φυσικά η Ρωσία είναι γνώστης όλων των πιθανών μελλοντικών κινήσεων και για αυτό εχθές το βράδυ όταν και έφτασε ο Πρόεδρος Πούτιν στο Βουκουρέστι, είχε προγραμματισμένη συνάντηση με τον Κο. Καραμανλή. Μπορούμε κάλλιστα πιστεύω να φανταστούμε το τί συζήτησαν. Να σημειώσω εδώ, πως ο Πούτιν ήταν ο πρώτος ο οποίος και δήλωσε πώς η Ρωσία θα είναι η πρώτη χώρα που θα αναγνωρίσει τα Σκόπια με το νέο τους όνομα. Η Ρωσία του Πούτιν διαφέρει κατά πολύ από την Ρωσία του εβραϊκής καταγωγής χειραγωγημένου Γιέλτσιν.

Το δεύτερο πλήγμα ήλθε από τις Γαλλία και Γερμανία, οι οποίες προκειμένου να μην καταστρέψουν τις καλές σχέσεις (και ενεργειακές συμφωνίες) που με κόπο έχουν δομήσει με την Ρωσία, είπαν «όχι» στην ένταξη της Ουκρανίας και της Γεωργίας. Με αυτή την εξέλιξη, πιστεύω πώς οι σχέσεις Ρωσίας και Αμπχαζίας, Οσετίας αλλά και ανατολικής Ουκρανίας, πρόκειται να θερμανθούν με φιλορωσικά συναισθήματα εφόσον ο δεσμός τους τώρα κατέστη πιό καθαρός και δυνατός. Ο Πρόεδρος Πούτιν όπως πάντα στρατηγικά σκεπτόμενος, άφησε τις Ευρωπαϊκές χώρες να «βγάλουν το φίδι από την τρύπα» γνωρίζοντας πολύ καλά πώς η Γηραιά Ήπειρος δεν πρόκειται να κάνει σε αυτή την περίπτωση το χατίρι των Η.Π.Α. Να περιμένουμε όμως σίγουρα, την εγκατάσταση αντιπυραυλικής ασπίδος σε Πολωνία και Τσεχία μιάς και είναι πλέον το τελευταίο χαρτί της Αμερικής και δεν νομίζω να το εγκαταλείψει σε καμία περίπτωση. Δεν πρόκειται να ανεχτεί ο γίγαντας που ακούει στο όνομα Η.Π.Α. άλλα πλήγματα στον ήδη πληγωμένο του εγωισμό.

Τρίτο πλήγμα ήταν η άρνηση της Ελλάδος αλλά και άλλων μελών του οργανισμού, στο αίτημα των Η.Π.Α. να αποστείλουν και άλλο προσωπικό στο Αφγανιστάν και να αλλάξουν οι χώρες αυτές τον ρόλο των στρατευμάτων τους. Να θυμίσω πώς ο ρόλος των Ελληνικών δυνάμεων στο Αφγανιστάν είναι καθαρά ανθρωπιστικός (όχι κατά την Αμερικανική έκδοση της έννοιας αλλά με την κυριολεκτική) και περιορίζεται εντός της Καμπούλ.
Είναι σίγουρο πλέον πώς αναμένονται θερμότατες εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή, οι οποίες κατ’εμέ πρόκειται να καταλήξουν σε σύρραξη αγνώστου κλίμακος. Ο Θεός βοηθός’ ο Αρχάγγελος Μιχαήλ και η Παναγιά μαζί μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 13:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλε Στώμεν Καλώς, η ανάλυση σου είναι πάρα πολύ καλή.

Συμφωνώ απόλυτα. Κάπως έτσι κινούνται τα πράγματα στο παρασκήνιο....σε λίγο καιρό ενδέχεται να γίνει και προσκήνιο!!!

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy