ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 16:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

dollar drops after geithner says us is open to idea of global currency...(story developing)

αν και ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΖΕΨΕ !! :

Geithner Not Endorsing Global Currency Despite Earlier Reports...Dollar Rebounding (story developing)

...A,ENTAΞΕΙ ,ΑΠΛΑ ΤΟΥ....ΞΕΦΥΓΕ !!!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 19:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε απολυτα αγαπητέ beyond, το τι θα γίνει είναι
το θέμα και τα πράγματα δείχνουν μια εξωφρενική διάσταση
της πραγματικότητας, αρχίζει και λαμβάνει σάρκα και οστά...
Το μέλλον είναι όχι απλά δυσοίωνο, αλλά και απάνθρωπο...
Πιστεύω ότι έχουμε μια πρώτη εικόνα απο τις διαδηλώσεις και
εξεγέρσεις σε όλο τον κόσμο...Αυτό μπορεί να οδηγήσει ακόμη
και σε ..στρατιωτικό νόμο...
Φαντάζεστε αλήθεια, ένα τέτοιο σενάριο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 19:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ήταν μία οικογένεια που ήθελε να ζει θεϊκά, αν και δούλευαν και οι δύο ως εργάτες.
Έτσι άρχισαν να παίρνουν δανεικά και να ζουν ζωή χαρισάμενη:
Και να τα ταξίδια στο εξωτερικό, και να τα αυτοκίνητα, και να τα μπουζούκια, και να τα σούπερ έπιπλα και συσκευές για το σπίτι, και να και τα ρούχα φίρμας...

Δεν είναι μόνο αυτο oannhsea.
Εδώ οι γυναίκες στο δημόσιο και οχι μόνο παίρνουν σύνταξη οταν συμπληρώσουν 20 χρόνια εργασίας.
Εν ολίγοις, στα 50 τους χρόνια θα πάρουν μια παχουλή σύνταξη, κάπου 2.000 ευρά. Πόσες είναι αυτές? Κάντε λογαριασμό.
Σαν να μην φτάνει αυτό, ο κάθε μικρομεσαίος κύριος, σύζυγος της κυρίας στο δημόσιο και αυτός και οχι μόνο, θα πάρει σύνταξη απο 45 εως 55 το αργότερο.
εεε.. ρωτώ, μπορεί να αντέξει το κράτος να πληρώνει τόσες συντάξεις?
Θα τα βρούμε τα λεφτά? οπως λέει ο Γιώργος?
Να τα πάρουν απο τους πλούσιους οπως λέει το ΠΑΜΕ?
εεε. δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά παιδιά. Δεν είσαι σοβαρά πράγματα.
Δεν μπορεί κάποιοι να παίρνουν στα 65 και κάποιοι στα 50. Δεν γίνεται.
Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι κάποια πράγματα πάνε να μπούνε στη θέση τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 19:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
......Εγώ πάντως έχω ακούσει πριν 10 χρόνια για εννιαία
εθνική σύνταξη, στα 65, που θα είναι ισοπεδοτική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 19:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ειδατε σημερα καραμανλη και παπανδρεου που περπατησανε διπλα διπλα για λιγο μετα την εκκλησια ?

ενδιαφερον...

επισης αν ειδατε σε παραπανω μηνυμα μου,ο geitner για λιγο κυκλοφορησε η φημη οτι ταχθηκε υπερ της ιδεας ενος παγκοσμιου νομισματος !!

υστερα απο λιγο το μαζεψανε...

και μιλαμε για το cnbc ενα απο τα βασικωτερα καναλια οικονομικης ενημερωσης οχι αστεια...

αν θυμαμαι καλα μονο αλλη μια φορα αναφερθηκε στο cnn κατι για το amero...

αρχισαν λοιπον ?

δειτε και αυτο το αρθρο...η κινα ισως ψαχνει για εναλλακτικο νομισμα αποθεματων απο το δολλαριο !!!!!


China calls for new reserve currency to replace dollar
http://www.ft.com/cms/s/0/7851925a-17a2-11de-8c9d-0000779fd2ac.html

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 20:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
......Εγώ πάντως έχω ακούσει πριν 10 χρόνια για εννιαία
εθνική σύνταξη, στα 65, που θα είναι ισοπεδοτική...

Φίλε μου τρεχαγυρευε η σύνταξη για τους ``θνητούς`` εργαζόμενους ήταν στα 65 ανέκαθεν.
Τι ισοπεδοτική δλδ?
Για αυτούς ολους που έπαιρναν και παίρνουν στα 65 δεν ήταν ισοπεδωτική?
Δεν σε άκουσα ούτε εσένα, ούτε και κανέναν αλλον που έπαιρνε στα 40 και στα 45 να μιλήσει για αυτούς που μέχρι τα 65 τους δούλευαν στα χαλυβουργεία, στα ναυπηγεία, στις χωματερές, στα φορτηγά, στα χωράφια κλπ.
Τι ισοπεδωτική λοιπόν?
Αυτά λοιπόν θα έπρεπε να έχουν τακτοποιηθεί προ 10ετίας.
Τόσο καιρό τα άφησαν για να παίρνουν τους ψήφους, οι συνταξιούχοι αλώνιζαν και αλωνίζουν στην κυριολεξία και εσύ μας μιλάς τώρα για ισοπέδωση.
Τι μας λές τώρα φίλε μου τρεχαγύρευε, εντάξει οτι οτι κάποια πράγματα μπορεί κάποιοι να τα εκμεταλλεύονται και ίσως, λέω ίσως να τα υποσκάπτουν αλλά κάποια πράγματα πρέπει οπωσδήποτε να μπούν στο δρόμο τους.
Δεν μπορεί ο καθένας λόγω του οτι έχει το χρήμα να αλωνίζει και να σπαταλά αδίκως, ναί αδίκως ενέργεια είτε αυτή είναι πετρέλαιο είτε ηλεκτρική, ούτε να ρυπαίνει ασύδοτα το περιβάλλον και αυτός αλλά και οι πράξεις του .

Edited by - allzzaro on 25/03/2009 20:04:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, δεν με κατάλαβες, νομίζω,εγώ μίλησα
για ισοπέδοση, όσον αφορά την εξίσωση μισθών, την εξίσωση των δυο φύλων, συνταξιοδοτικά εννοείται, χωρίς δυνατότητα, ο συνταξιοδοτούμενος να έχει ότι δούλεψε, αλλά την πάγια εθνική, πλέον σύνταξη...
Οι γυναίκες,π.χ., που βγαίνουν έως και 17 χρόνια αργότερα στη σύνταξη,είναι τα πρώτα θύματα...

Για την ρύπανση του περιβάλλοντος, φίλε μου είναι αστείο...
Ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα και την γή, νερά και υπεδαφος, οι μεγάλες βιομηχανίες, οι πλούσιοι των εθνών,με τα μολυσμένα που προωθούν,
και τα χημικά που έβαλαν τους αγρότες να χρησιμοποιήσουν,αφού τα
φυτά είναι υβρίδια και γι αυτο ελεγχόμενα,και άλλα ευχάριστα που
ο απλός πολίτης, ούτε σκέφτηκε, ούτεσυμφώνησε, ούτε είχε κανένα όφελος απο αυτό...
Φίλε μου, χρειάζεται νοικοκύρεμα, αλλά, μήπως αντι του απλού πολίτη,
πρέπει να ξεκινήσει απο ψηλότερα;Δηλαδή, οι φιέστες, τα εξτρά των
γκόλντεν μπόυς, και άλλα τέτοια, που κυριολκετικά μπορούν να σώσουν
χώρες απο την χρεοκοπία;
Ένα ταξίδι στο διάστημα,τρίτη φορά για κάποιον κροίσο,θα έφτανε να
σωθεί μια μικρή χώρα απο χρεοκοπία, έστω προσωρινά..Αυτά είναι που λέμε, "οι δυιλίζοντες τον κώνωπα και καταπίνοντες την κάμηλο..."

Ρε φίλε, εσύ πιστεύεις δλδ, ότι ο απλός πολίτης έφερε την οικονομική
κρίση;Ελέγχει τίποτε ο πολίτης για να προκαλέσει και κρίσεις;
Εκτός αν εννοείς κρίσεις κέρδους για τους πλουσίους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ι γυναίκες,π.χ., που βγαίνουν έως και 17 χρόνια αργότερα στη σύνταξη,είναι τα πρώτα θύματα...

Θύματα?
Μπαρτόν?
Γιατί θύματα φίλε μου?
Δεν κατέχουν μια θέση εργασίας?
Δεν έχουμε ισότητα?
Γιατί θύματα?
Εμείς τι είμαστε δλδ που δουλεύουμε μέχρι τα 65?
Λάθος μέγα αγαπητέ φίλε, είναι μια μεγάλη αδικία για τον εργαζόμενο άντρα που βλέπει την εργαζόμενη γυναίκα να χαίρει προνομιών εις βάρος του.

quote:
Για την ρύπανση του περιβάλλοντος, φίλε μου είναι αστείο...
Ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα και την γή, νερά και υπεδαφος, οι μεγάλες βιομηχανίες, οι πλούσιοι των εθνών,με τα μολυσμένα που προωθούν,

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ φίλτατε και μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα που τόσο καιρό η μεσαία τάξη ΑΝΑΓΚΑΖΕ τα εργοστάσια και τις βιομηχανίες να παράγουν καύσιμα, ενέργεια, χρώματα, ρούχα, απορρυπαντικά κλπ τα οποία αγόραζε ασύδοτα με αποτέλεσμα ολα αυτά να καταλήγουν στα σκουπίδια και στο υπέδαφος.

quote:
Φίλε μου, χρειάζεται νοικοκύρεμα, αλλά, μήπως αντι του απλού πολίτη,
πρέπει να ξεκινήσει απο ψηλότερα;

Φυσικά απο ψηλότερα.
Φίλε μου ο πρωτοδιοριζόμενος σε κάποιο υπουργείο και οχι μόνο είναι απο 1.400 ευρώ εως 2.000 ευρώ.
Σήμερα ολα τα θνητά παλληκάρια τρέχουν για ενα 4ωρο για 300 ευρώ.
Ενιαίο μισθολόγιο για ολο τον κόσμο φίλε μου, και ενιαία εθνική σύνταξη για ολο τον κόσμο φίλε μου είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις της τάξεως των 200 ευρώ και οχι με διαφοροποιήσεις των 1500 ευρώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ρε φίλε, εσύ πιστεύεις δλδ, ότι ο απλός πολίτης έφερε την οικονομική
κρίση;Ελέγχει τίποτε ο πολίτης για να προκαλέσει και κρίσεις;

Tην απάντηση στην δίνει ο oannhsea τρεχαγυρευε.


oannhsea

quote:
Ήταν μία οικογένεια που ήθελε να ζει θεϊκά, αν και δούλευαν και οι δύο ως εργάτες.
Έτσι άρχισαν να παίρνουν δανεικά και να ζουν ζωή χαρισάμενη:
Και να τα ταξίδια στο εξωτερικό, και να τα αυτοκίνητα, και να τα μπουζούκια, και να τα σούπερ έπιπλα και συσκευές για το σπίτι, και να και τα ρούχα φίρμας...

Αυτοί την έφεραν την κρίση καθώς και αυτοί που δεν ήταν απλά εργάτες αλλά είχαν ενα μεγαλύτερο εισόδημα που άρχισαν να ξοδεύουν ασύδοτα και να παίρνουν δάνεια ασύδοτα και ενώ ήταν στον τειρεσία φιλούσαν κατουρημένες ποδιές για να ξαναπάρουν δάνειο

Κανείς.. μα κανείς δεν ανεβαίνει στην πλάτη σου τρεχαγύρευε αν δεν σκύψειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν δεν θεωρείς μια τέτοια απότομη αλλαγή, οπως συνταξιοδότιση μετά ποα 17 χρόνια, που είναι για τις γυναίκες,σημαντική και
ειδοποιό φίλε μου allzzaro, περίμενε έρχονται και χειρότερα...
Και ρε φίλε, τους πιέζανε τους ...καημένους τους βιομήχανους
να μολύνουν το περιβάλλον,να βγάζουν αμφιβόλου ποιότητος προιόντα
και να βγάζουν εκατομμύρια;Πολύ μαζόχας ο άνθρωπος...Είσαι σίγουρος; Λέω εγώ τώρα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
..Βλέπω την εικόνα: "Δεν τον σκότωσα εγώ κύριε αστυφύλαξ...
Μόνος του έπεσε πάνω στο μαχαιρι μου..Με την πλάτη...156
φορές....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αν δεν θεωρείς μια τέτοια απότομη αλλαγή, οπως συνταξιοδότιση μετά ποα 17 χρόνια, που είναι για τις γυναίκες,σημαντική και
ειδοποιό φίλε μου allzzaro, περίμενε έρχονται και χειρότερα...

Για τις γυναίκες, για την πάρτη τους φυσικά και την θεωρώ σημαντική.
ΔΙΚΑΙΑ λέω φίλε μου τρεχα, ΔΙΚΑΙΑ.
Τόσο καιρό ξεφώνιζαν τα φεμινιστικά κινήματα ΙΣΟΤΗΤΑ και ΙΣΟΤΗΤΑ.
ΕΕΕ.. ισότητα λοιπόν.
Είσαι εργαζόμενος σε εναν τομέα οπου το γυναικείο φύλο κυριαρχεί.
Τα βλέπεις.


Παίρνουν περισσότερα χρήματα, εχουν πιο ελαστικό ωράριο, πρόωρη συνταξιοδότηση, καλύτερη μεταχείριση, περισσότερες άδειες γονικές-εγκυμοσύνης, και ποιός τα πληρώνει φίλε μου αυτά όλα?
Ο αντικαταστάτης
Και ποιός είναι ο αντικαταστάτης?
Η αλλη γυναίκα?
Οχι βέβαια αφού και αυτή εχει τα ίδια προνόμια.
Ο άντρας φίλε μου.
Ασε που ρουφιανεύουν ολο τον κόσμο

quote:
Και ρε φίλε, τους πιέζανε τους ...καημένους τους βιομήχανους
να μολύνουν το περιβάλλον,να βγάζουν αμφιβόλου ποιότητος προιόντα
και να βγάζουν εκατομμύρια;Πολύ μαζόχας ο άνθρωπος...Είσαι σίγουρος; Λέω εγώ τώρα....

Σίγουρος?
Σιγουρότατος
Αλλά να σε ρωτήσω το εξής φίλε μου.
Αν δεν υπάρξουν βιομήχανοι, πως θα μπορέσει ο απλός εργάτης, αυτός που το νιονιό του δεν κόβει, ή δεν έχει την τόλμη, ή γενικώς δεν μπορεί να γίνει επιχειρηματίας, σε ρωτώ που θα δουλέψει?
Πουθενά..
Οι βιομήχανοι το λοιπόν θα πρέπει να κονομάνε για να μπορούν και να κάνουν επενδύσεις αλλά και για να δημιουργούν θέσεις εργασίας.
Απλά θα πρέπει να πληρώνουν σωστά τους φόρους τους και να ελέγχονται απο τον ΕΦΕΤ σωστά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Το πρόβλημα το λοιπόν δεν είναι αυτό, οπως δεν είναι η κρίση καθώς και τα μέτρα τα οποία θα ληφθούν.
Και αυτό το αντιλαμβάνεσαι, γιατί ακούγεσαι και σωστός και δίκαιος αλλά και εχέφρων.
Το πρόβλημα το λοιπόν είναι αν ολα αυτά τα οποία γίνονται, γίνονται απλά και μόνο ωστε να μπορέσουν κάποιοι αρρωστημένοι να ικανοποιήσουν την αρρώστια τους επάνω στο ανθρώπινο γένος.
Εάν κάτι τέτοιο συμβαίνει σου βγάζω το καπέλο και είμαι μαζί σου, εάν ομως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και ολα αυτά είναι ενα αποτέλεσμα αναμενόμενο και βασικοί φταίχτες είμαστε εμείς, πράγμα ηλίου φαινότερον τότε βρισκόμαστε σε λάθος δρόμο και τα βάζουμε με λάθος και ανύπαρκτους υπεύθυνους, οπως πάντα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, εδώ διαφωνούμε χοντρά....
Η πεθερά μου δουλεύει στο δημόσιο, που λές, αλλά η
σύνταξη που θα πάρει είναι 600 ευρώ, απο χίλια μισθός,αφού
τα άλλα είναι εποδόματα...Τα υπολοιπα ...1400 θα της τα δώσεις
εσύ;
Και το ..ευαίσθητο και ασθενές φύλο; Μήπως, λόγω της κρίσης,
θα αρχίζουμε να γινόμαστε και ...ρουφιάνοι,για να βγάζουμε
...τίμια το μεροκάματο;Αστειεύομαι, αλλά μην το αποκλείεις...
Αν δεν υπήρχαν βιομήχανοι, φίλε μου, θα είχαμε ο καθένας δυο
στρεματάκια, θα βγάζαμε κάτι και θα το συναλλάσαμε, όπως
γίνονταν παλιά...Πιστεύω καλύτερα πράγματα,πιο καθαρά πιο
φτηνά και πιό καλά για τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων..
Εσύ τι λές,τους κάναμε με το ζόρι βιομήχανους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Οι γυναίκες,π.χ., που βγαίνουν έως και 17 χρόνια αργότερα στη σύνταξη,είναι τα πρώτα θύματα...

Θύματα δεν είναι αυτές οι κλόσες - θύματα είμαστε εμείς οι άντρες που σαν ηλίθιοι παίρναμε σύνταξη μετά τα 60 και μάλιστα με τα ίδια λεφτά παρακαλώ!!!
Θύματα είμαστε εμείς οι άντρες που μέχρι στιγμής δεν μας αναγνωρίζονταν σαν συνταξιοδοτικά τα χρόνια που ήμασταν στο στρατό και έπρεπε να τα πληρώσουμε...
Θύματα είμαστε εμείς που πληρώνουμε τόσα χρόνια τις συντάξεις από τόσες και τόσες κλόσες, που πήραν σύνταξη στα 45 και από εκεί και ύστερα τους πληρώνουμε την σύνταξη τους για 30 χρόνια!!!
Επιτέλους δικαίωση για το αντρικό φύλλο!!!
Επιτέλους κάποιος είδε ότι δεν είναι ισότητα να παίρνουν οι κλόσες σύνταξη πιο νωρίς από εμάς!!!

Αυτό ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις trexagireve και μιλάς για συνωμοσίες και τρίχες κατσαρές...
Για πες μου, πόσα είναι τα χρήματα που μας τρώνε τόσα χρόνια οι κλόσες που πήραν αυτού του είδους την σύνταξη;
Πόσα είναι τα χρήματα που μας τρώνε αυτοί που πήραν σύνταξη στα 50 ή και στα 45 από τα σώματα ασφαλείας ή από άλλες υπηρεσίες όπως η ΔΕΗ;
Για αυτούς ακριβώς τους κυρίους και τους 301 απατεώνες που μας κυβερνούσαν από το 81 μέχρι σήμερα, πληρώνουμε και θα πληρώσουμε.

Το ξαναέγραψα:
Δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί έχεις ζήσει τόσα χρόνια μέσα στην γελοιότητα, στην απατεωνιά, στην ρεμούλα, στην κλεψιά και στον πλαστό κόσμο που προσφέρουν αυτά...
Πιστεύεις ότι σε μία γενιά, οι ξεβράκωτοι, οι κούληδες, μπορούν να γίνουν θεοί και να αγοράζουν όλοι μερτσέντες, να έχουν δύο και τρία σπίτια η κάθε οικογένεια, και να τα σπάνε κάθε Σαββάτο βράδυ στα μπουζούκια...
Ε λοιπόν πάρτο χαμπάρι, αυτό δεν γίνεται...
Και τα οικονομικά στοιχεία ήρθαν να επαληθευτούν...
Τα κλεμμένα και τα δανεικά (όπως οι παχυλοί μισθοί του δημοσίου, οι πρόωρες συντάξεις, οι συντάξεις από τα 45, οι μίζες του δημοσίου σε κάθε τι), ήρθε η ώρα να επιστραφούν...
Ο χρόνος που περάσατε μέσα στο κλεμμένο και δανεικό χρήμα έχει τελειώσει - ώρα να πληρώσετε για αυτό...

Πως θα πληρώσουν;
Αααα, εδώ μου αρέσει...
Σε 10 χρόνια το πολύ, το κράτος δεν θα έχει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις και θα αρχίσει να κόβει από τους υψηλοσυνταξιούχους (ή με εισοδήματα μεγαλύτερα από τον βασικό μισθό) για να δώσει το βασικό σε όσους έχουν την μικρότερη σύνταξη...
Το πρώτο βήμα για να παίρνουν όλοι οι συνταξιούχοι σύνταξη ίση με το βασικό μισθό ανειδίκευτου εργάτη...
Κάποιοι ηλίθιοι θα προσφύγουν στα δικαστήρια για να μην γίνει αυτό: όμως ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος του ελληνικού κράτους δεν λέει ότι η σύνταξη πρέπει να είναι ανταποδοτική των εισφορών...
Χαχαχαχαχαχα... Μου αρέσει... Πολύ μου αρέσει...

quote:
επισης αν ειδατε σε παραπανω μηνυμα μου,ο geitner για λιγο κυκλοφορησε η φημη οτι ταχθηκε υπερ της ιδεας ενος παγκοσμιου νομισματος !!

Μα είναι απολύτως λογικό κάτι τέτοιο...
Είναι η φυσική συνέχεια του παγκοσμιοποιημένου εμπορίου...
Μόνο που εδώ μπαίνουν μπαίνουν παγίδες που δεν μπορεί να τις πιάσει κανείς, εκτός εάν δει πιο κοντά το ευρώ.
Για παραδειγμα: Ας υποθέσουμε ότι ένα κράτος της Ευρώπης έχει πληθωρισμό 2% και ένα άλλο 3%. Σε ένα διάστημα 10 ετών το ένα κράτος έγινε πιο ακριβό από το άλλο, ακόμα και εάν ξεκίνησαν από τις ίδιες βάσεις. Πιο ακριβή κοινωνία λοιπόν σε μία ενιαία οικονομία... Μπορεί όμως ένα ίδιο νόμισμα να είναι ακριβό σε μία χώρα και σε μία άλλη πιο φτηνό; Μην ξεχνάμε: έχουμε χώρες και όχι πολιτείες...

quote:
Ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα και την γή, νερά και υπεδαφος, οι μεγάλες βιομηχανίες, οι πλούσιοι των εθνών,με τα μολυσμένα που προωθούν,

Έχεις σκεφτεί trexagireve πόσο μολύνεις εσύ το περιβάλλον;
Έχεις σκεφτεί πόση μόλυνση προσφέρει στο περιβάλλον ένα αμάξι, ένα γεύμα σε χλιδάτο εστιατόριο (π.χ. Βαρούλκο), ή ένα απλό σαμπουάν (7.000 σε ένα) ή ακόμα καλύτερα το εξοχικό (παράνομο ή μόνιμο) που χτίζουν οι κούληδες;
Δεν μπορείς να το πιστέψεις πόσο μεγάλη είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 22:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ μου allzzaro, εδώ διαφωνούμε χοντρά....

εεε.. ναί.. διαφωνούμε χοντρά

quote:
Η πεθερά μου δουλεύει στο δημόσιο, που λές, αλλά η
σύνταξη που θα πάρει είναι 600 ευρώ, απο χίλια μισθός,αφού
τα άλλα είναι εποδόματα...Τα υπολοιπα ...1400 θα της τα δώσεις
εσύ;

Πώς γίνεται αυτό καλέ μου φίλε, οταν ο κατώτατος μισθός ενός πρωτοδιοριζόμενου στο δημόσιο είναι μικτά 1200.
Η πεθερά σου το λοιπόν με 35 χρόνια υπηρεσία θα έπρεπε να καθάριζε μικτά 2.200 ευρώ μηνιαίως συνεπώς καθαρά το λιγότερο 1800 ευρώ.
Βάσει αυτού του μισθού βγάζει σύνταξη με το 80% του ακαθάριστου μισθού της συνεπώς 1.800 ευρώ. Πρόσθεσε και το επικουρικό αλλα 400 ευρώ? Εκτός αν έφυγε με πρόωρη σύνταξη ή είχε κάποια αλλη σύμβαση εκτός δημοσίου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 22:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αυτό ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις trexagireve και μιλάς για συνωμοσίες και τρίχες κατσαρές...
Για πες μου, πόσα είναι τα χρήματα που μας τρώνε τόσα χρόνια οι κλόσες που πήραν αυτού του είδους την σύνταξη;
Πόσα είναι τα χρήματα που μας τρώνε αυτοί που πήραν σύνταξη στα 50 ή και στα 45 από τα σώματα ασφαλείας ή από άλλες υπηρεσίες όπως η ΔΕΗ;

Γιατί μόνο στη ΔΕΗ?

quote:
Σε 10 χρόνια το πολύ, το κράτος δεν θα έχει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις και θα αρχίσει να κόβει από τους υψηλοσυνταξιούχους (ή με εισοδήματα μεγαλύτερα από τον βασικό μισθό) για να δώσει το βασικό σε όσους έχουν την μικρότερη σύνταξη...

Αυτό εχει συμβεί εδώ και πολλά χρόνια.
Τα ταμεία είναι άδεια.
Εάν είχαν πάρει μέτρα απο τότε δεν θα είχαμε οδηγηθεί σε αυτή την κατάσταση.


quote:
Έχεις σκεφτεί trexagireve πόσο μολύνεις εσύ το περιβάλλον;
Έχεις σκεφτεί πόση μόλυνση προσφέρει στο περιβάλλον ένα αμάξι, ένα γεύμα σε χλιδάτο εστιατόριο (π.χ. Βαρούλκο), ή ένα απλό σαμπουάν (7.000 σε ένα) ή ακόμα καλύτερα το εξοχικό (παράνομο ή μόνιμο) που χτίζουν οι κούληδες;

Οχι. Κανείς δεν το σκέφτεται.
Κανείς.
Και οποιος το σκεφθεί είναι υπερβολικός, παρανοικός, παραγκωνίζεται, χλευάζεται. Ο πλανήτης καταστρέφεται και εμείς πέρα βρέχει.
Ψάχνουμε να βρούμε τους υπεύθυνους και υπεύθυνοι είμαστε εμείς οι ίδιοι. ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 22:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι όμως φίλε μου allzzaro, η..πεθερά μου, δουλεύει σαν
μαγείρισσα, με μόνιμη σύμβαση, παίρνει 1000 ευρώ και σύνταξη
θα πάρει 600, όπως πολλοί άλλοι, όπως έχουμε συζητήσει, και
μου είπε η ίδια..Τώρα μη βγεις και μου πεις ότι η πεθερά μου
μου λέει ψέματα, γιατί δεν είναι τέτοιος τύπος...
Αγαπητέ OANNHSEA, λόγος που υπήρχε μέχρι τώρα ο διαχωρισμός,ήταν
γιατί οι γυναίκες είναι αδύνατο φύλο, έχουν και σπίτι να κοιτάξουν,
παιδιά και εγγόνια ακόμη..Εκτός αν έχουμε δεχτεί ότι ζούμε για να
δουλεύουμε...
Φίλε μου, οδηγώ ποδήλατο και πολλά χρόνια τώρα...Δεν είμαι πλούσιος,
αλλά δεν αλλάζει η άποψη και η λογική μου, ανάλογα με την τσέπη μου...Τι να κανουμε, το τραπέζι τραπέζι και η καρέκλα καρέκλα...
Όσο για τα μεγέθη της μόλυνσης, πρέπει να αστειεύεσαι...
Το πόσο μολύνουν οι πολίτες και πόσο οι βιομήχανοι, δεν θέλει
και πολύ φαντασία να το δκεφτεί κανείς...
Η ...τσιμινιέρα δεν ήταν εργατική ιδέα...
Φίλε μου, ο πολίτης πληρώνει και θα πληρώνει,αλλά να τον κατηγορούμε κιόλα, όταν είναι αγόμενος και φερόμενος..Τι να πω;
Υπάρχει λάθος, σοβαρό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 23:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Κι όμως φίλε μου allzzaro, η..πεθερά μου, δουλεύει σαν
μαγείρισσα, με μόνιμη σύμβαση, παίρνει 1000 ευρώ και σύνταξη
θα πάρει 600, όπως πολλοί άλλοι, όπως έχουμε συζητήσει, και
μου είπε η ίδια..

Kαι σε ρωτώ λοιπόν αγαπητέ φίλε.
Γιατί η πεθερά σου να πάρει μισθό 1000 ευρώ οταν οπως σου λέω ο μισθός ενός πρωτοδιόριστου είναι 1.400 ευρώ?
Δεν είναι αδικία οταν μια γυναίκα μαγείρισα με 35 χρόνια πεθαίνει στη δουλειά και παίρνει 1000 ευρώ με μια αλλη σε διοικητική θέση και αυτή με 35 χρόνια εχει μισθό 3.500???
Τι λέμε τόση ώρα?
Η μία είναι λαμόγιο και η αλλη είναι κατιμές.

quote:
Φίλε μου, οδηγώ ποδήλατο και πολλά χρόνια τώρα...Δεν είμαι πλούσιος,
αλλά δεν αλλάζει η άποψη και η λογική μου, ανάλογα με την τσέπη μου...Τι να κανουμε, το τραπέζι τραπέζι και η καρέκλα καρέκλα...

Θές να πείς οτι δεν έχεις αυτοκίνητο?
Θές να πείς οτι δεν ανήκεις στην κατηγορία αυτή?
Ενας λόγος παραπάνω καλέ μου φίλε να υποστηρίξεις το οτι θα πρέπει να υπάρχει ενα ενιαίο, ενα πιο δίκαιο μισθολόγιο.

quote:
Όσο για τα μεγέθη της μόλυνσης, πρέπει να αστειεύεσαι...
Το πόσο μολύνουν οι πολίτες και πόσο οι βιομήχανοι, δεν θέλει
και πολύ φαντασία να το δκεφτεί κανείς...

Δεν αστειεύομαι καθόλου ειδικά σε οτι αφορά τη συμπεριφορά του ανθρώπου απέναντι στη Γαία και στα ζώα συμπεριλαμβανομένων και των ανθρώπων-ζώων.
Η ρύπανση είναι ρύπανση και αν εγώ ΔΕΝ αγοράσω το 3λιτρο αυτοκίνητο, δεν αγοράσω το απορρυπαντικο, δεν αγοράσω το χρώμα, δεν αλλάζω κάθε 2 χρόνια λάστιχα, μπαταρίες, κλιματιστικά κλπ οι βιομηχανίες ΔΕΝ θα παράγουν.
Είναι παράλογο να κατηγορούμε τις βιομηχανίες που παράγουν αυτά που εμείς τις υποχρεώνουμε.

Εχω αυτοκίνητο αλλά το έχω παροπλισμένο.
Κινούμαι αποκλειστικά με δίτροχα, να ομολογήσω το πάθος μου για τις μηχανές μεγάλου κυβισμού, αλλά τις βασικές μου μετακινήσεις τις κάνω με παπάκι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 23:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro,ξέρω ότι κοροιδεύουν τον κόσμο,
με το να υπάρχουν κάποιοι με μισθό 2000ευρώ και παραπάνω,
αλλα είναι λίγοι αυτοί...Το 90% του κόσμου που δουλεύει,
αγωνίζεται για 1500 με οικογένεια και αυτοί είναι που
υποφέρουν σήμερα, ώς μεγάλο νούμερο...
Αυτοκίνητο έχουμε, 1600 κυβικά, αλλά οδηγάει η γυναίκα μου... Και σαν αναγκαίο κακό για τη δουλειά...
Δεν έχω δίπλωμα, βασικά, αλλά πέραν αυτού, ένα αυτοκίνητο
έχουν όλοι..Δεν είναι εκεί το θέμα...Τα εργοστασια που τα
παράγουν γιατι δεν τα κάνουν οικολογικά; Ξέρεις ότι υπάρχουν
κινητήρες που σουλεύουν με νερό , μέχρι με διοξείδιο του
άνθρακα..Αυτά γιατί δεν τα δίνουν στον κόσμο και του δίνουν
μόνο τα επιζήμια; Γιατί δεν υπάρχει έλεγχος;
Έχεις πάει σε λιγνιτορύχείο;Σε εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος της
ΔΕΗ, να δείς τα φουγάρα τι μαύρο παράγουνε;Αλλά για αιολική ενέργεια
κανείς...
Φίλε μου είναι στημένο και επιτηδες αυτο που ζούμε..Κατάλαβε το
για να ξέρεις και ποιοι σε πολεμάνε και σε θέλουν σκλάβο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 08:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Αγαπητέ OANNHSEA, λόγος που υπήρχε μέχρι τώρα ο διαχωρισμός,ήταν
γιατί οι γυναίκες είναι αδύνατο φύλο, έχουν και σπίτι να κοιτάξουν,
παιδιά και εγγόνια ακόμη..

Τότε να μην γράφουν γελοιότητες περί ισότητας και μην το απαιτούν να γράφεται στο σύνταγμα...
Επιτέλους θέλω και εγώ τα ίδια δικαιώματα με τις γυναίκες!!!
Καταντήσαμε οι άντρες το ηλίθιο φύλο της υπόθεσης...

quote:
Το πόσο μολύνουν οι πολίτες και πόσο οι βιομήχανοι, δεν θέλει
και πολύ φαντασία να το δκεφτεί κανείς...

Γράφεις για μόλυνση...
Θα σου γράψω δύο παραδείγματα της γελοιότητας των προβάτων:
Α) Το 1980 οργάνωναν διαδηλώσεις για το νέφος - το 2009 το έχουν ξεχάσει αν και οι ρύπο είναι το διπλάσιο από το 1980!!! Είναι οι βιομήχανοι που πρέπει να σκέφτονται το περιβάλλον έτσι; Το 1980 έλεγαν ότι φταίνε οι βιομηχανίες για το νέφος. Οι βιομηχανίες έφυγαν, το νέφος παρέμεινε και τα πρόβατα χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητα τους για να φτάσουν μέχρι το Σχηματάρι κάθε πρωί για να δουλέψουν (αλήθεια πόσο μολύνουν το περιβάλλον με αυτό τον τρόπο)!!! Αλλά φταίνε οι βιομήχανοι για αυτό, έτσι;
Β) Πριν από κάμποσα χρόνια θέλησαν να βάλουν ανεμογεννήτριες σε νησί του Αιγαίου και οι κάτοικοι ξεσηκώθηκαν και το ακύρωσαν για είπαν ότι θα τους χαλούσε τον τουρισμό!!! Φταίνε οι βιομήχανοι για αυτό, έτσι;
Η Ισπανία την εβδομάδα που πέρασε έβγαζε σχεδόν το 40% της ηλεκτρικής της ενέργειας από τον άνεμο... Εδώ "φταίνε οι βιομήχανοι"...

Με λίγα λόγια είναι πολύ εύκολο να γράφεις ότι φταίνε για όλα οι άλλοι, όταν ΕΣΥ έχεις την φωλιά σου, όχι απλώς λερωμένη, αλλά καταχεσμένη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 08:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου OANNHSEA, μην μπερδεύεις το χαρακτήρα και 'τη
νοοτροπία του Έλληνα, σε σχέση με πολίτες άλλων χωρών, με
τι ποιός φταίει...Οι μεγάλες βιομηχανίες και τα καρτέλ των
πολυεθνικών κυβερνάνε τον κόσμο...
Ότι γίνεται είναι δική τους απόφαση και το κακό είναι ότι
φτάσαμε να πιστεύουμε ότι παίρνουμε και αποφάσεις, εμείς οι
απλοί πολίτες...
Τόσο μας κοροιδεύουν; Υπαρχει περίπτωση να μην καταλαβαίνει
κανείς ότι η όποια κυβέρνηση, δεν κάνει τίποτε άλο, απο το να
υπηρετεί τα μεγάλα συμφέροντα;
Ο πολίτης παίρνει ποτέ τίποτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 12:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
εχει γελιο η υποθεση...πως τα φερνουν οπως πρεπει

--------------
26/3/2009
08:45

«Δικαιολογημένες» χαρακτήρισε ο γενικός διευθυντής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Ντομινίκ Στρος-Καν τις συζητήσεις περί αντικατάστασης του δολαρίου από ένα νέο διεθνές νόμισμα, όπως πρότεινε η Κίνα, και πρόσθεσε ότι μια συζήτηση για το θέμα αυτό μπορεί να γίνει «τους προσεχείς μήνες».

Λέγοντας ότι δεν πρόκειται για κάτι καινούργιο, ο κ. Στρος-Καν εκτίμησε ότι, «είναι ένα πολύ καλό θέμα. Πιστεύω ότι η συζήτηση για ένα νέο νόμισμα είναι απολύτως δικαιολογημένη. Θα γίνει μάλλον τους προσεχείς μήνες».


Όπως είπε, «το γεγονός ότι βρισκόμαστε σε κρίση ανανεώνει το ενδιαφέρον για το θέμα αυτό».
Διαβάστε το υπόλοιπο κείμενο
/>
Αυτή ήταν η απάντηση του Ντομινίκ Στρος-Καν στις δηλώσεις που έκανε ο Αμερικανός υπουργός Οικονομικών Τίμοθι Γκάιτνερ ότι το δολάριο θα παραμείνει το νόμισμα αναφοράς των διεθνών συναλλαγών και ότι οι ΗΠΑ θα ενεργήσουν έτσι ώστε να συνεχίσει να είναι το παγκόσμιο νόμισμα.

«Ως χώρα θα κάνουμε ό,τι χρειάζεται για να διατηρήσουμε την εμπιστοσύνη όλου του κόσμου στις χρηματαγορές μας» και στην οικονομία μας, πρόσθεσε ο Γκάιτνερ.

Ακολούθησε δήλωση του εκπροσώπου του Λευκού Οίκου Ρόμπερτ Γκιμπς ότι, «το δολάριο θα είναι το παγκόσμιο νόμισμα για πάρα πολύ καιρό», την εμπιστοσύνη της κυβέρνησης Ομπάμα στο αμερικανικό νόμισμα.

Ο εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου πρόσθεσε ότι ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα θα έχει συνάντηση την Παρασκευή με ανώτατα στελέχη των αμερικανικών τραπεζών για να συζητήσει το θέμα της σταθεροποίησης της οικονομίας.

Σε δηλώσεις του στην ιστοσελίδα της Γουόλ Στριτ Τζέρναλ, την Τετάρτη, ο Βρετανός πρωθυπουργός Γκόρντον Μπράουν, απέκλεισε το ενδεχόμενο η συζήτηση περί νέου διεθνούς νομίσματος να απασχολήσει τη σύνοδο της G20, στις 2 Απριλίου.


Πηγή: www.athina984.gr

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 13:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ φίλε beyond, γράφω εδώ και καιρό ότι υπάρχει
πρόγραμμα σε ότι γίνεται..Η κρίση, τα μέτρα,οι νεοεποχίτικες
κορώνες και όλα για ένα κράτος, μια θρησκεία ένα νόμισμα
κι ένα ηγέτη, όπως,για την παγκόσμια κοινωνία που τόσοι
...κρυφοσκότεινοι τύποι ετοιμάζουν..Πολύ δουλειά, για να
εκμηδενίσουν την αξία του ανθρώπου και να τον μετατρέψουν σε
δούλο..
Γιατί, νέο νόμισμα, λές, νέα μονάδα λεω εγώ και επειδή υπάρχουν
ήδη προβλήματα με τα υπάρχοντα νομίσματα, έρχεται το κοινό
μοναδόμετρο με παγκόσμια απήχηση...
Μιλάμε για οργάνωση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 19:52:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δικαιολογημένες» χαρακτήρισε ο γενικός διευθυντής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Ντομινίκ Στρος-Καν τις συζητήσεις περί αντικατάστασης του δολαρίου από ένα νέο διεθνές νόμισμα, όπως πρότεινε η Κίνα, και πρόσθεσε ότι μια συζήτηση για το θέμα αυτό μπορεί να γίνει «τους προσεχείς μήνες».


Να τα το φέρνουμε απ έξω απ έξω και όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή το εφαρμόζουμε
Είναι φως φανάρι ότι είναι στημένη η κρίση θα περάσουν ότι θέλουν με πρόσχημα
Την κρίση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 20:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό σου λέω εδώ και καιρό φίλε μου open mind...Η κριση είναι
στημένη και με σκοπο να περάσουν μέτρα αντιεργατικά στην αρχή και
προσβλητικά για την αξιοπρέπεια του ΑΝΘΡΏΠΟΥ,αργότερα...
Είναι καλά σχεδιασμένα τα πράγματα....Προχωράνε με σχέδιο και
βήμα βήμα...
Το παγκόσμιο νόμισμα, έρχεται, αν όχι αυτή τη διετάι, μές στη
δεκαετία, σίγουρα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 13:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Οι γυναίκες,λοιπόν, τα πρώτα θύματα..Για την Ελλάδα 150.000
γυναίκες σε νευρική κρίση. λόγω του ότι παραμένουν στην
δουλειά για άλλα έως και 17 χρόνια..
Και φυσικά είναι μόνο η αρχή...
Στις ΗΠΑ, καταργούν(!!!) αργίες!!!για να αποφύγουν την
κρίση....Σε λίγο θα μας ζητήσουν να στήσουμε και κ@@@ο....
Αλλά, ότι συμβαίνει, δεν σημαίνει ότι δεν θα τύχει της
ανάλογης αντίδρασης...
Οι εξεγέρσεις σε όλο τον κόσμο, γίνονται πλέον καθημερινό
φαινόμενο,οταν το μέλλον όλων των εργαζομένων, γίνεται εφιάλτης,
ειδικά μετά την προσφυγή γνωστής εταιρίας μετάλλου,στη Λάρισα στον ΟΜΕΔ για την ακύρωση,ουσιαστικά, της αύξησης που είχε συμφωνηθεί
στα πλαίσια της συλλογικής σύμβασης εργασίας...
Είναι η πρώτη εταιρία και σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλες,
μετατρεποντας τις ωεργασιακές σχέσεις σε ελεύθερη αγορά..
Οι ασκοί του Αιόλου, ανοίξανε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 23:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που έρχεται σαν κερασάκι στην τούρτα, είναι
πολιτικές αναστατώσεις κι ανακατατάξεις σε όλες σχεδόν
τις μεγάλες χώρες κα σύνολα..Η Ευρωπαική Ένωση, Γερμανία,
Γαλλία,κλπ....Αυτο θα συντείνει τουλάχιστον στο να
διατηρηθεί περισσότερο η κρίση και η εξαθλίωση που θα
έχει διογκωθεί θα έχει πολύ λίγα περιθώρια λύσεων...
Μήπως κι αυτο τους βολεύει;..Μήπως κι αυτό είναι στημένο;
Ειλικρινά, όσο και να το συζητάμε, όλα είναι μια τεράστια
συνωμοσία απέναντι στον μέσο πολίτη..
Για πρώτη φορά, η μεγαλύτερη ανθρώπινη μάζα, το μεγαλύτερο
ποσοστό της ανθρώπινης κοινωνίας, πολεμιέται με χρήση εκβιαστικών
διλλημάτων, όπως "λίγη δουλεία ή καθόλου δουλεία", ώστε να
καταργηθούν ολοκληρωτικά όλες οι ελευθερίες του ανθρώπου...
Οι ανακατατάξεις, βέβαια σε χώρες και ενώσεις κρατών, προφανώς,
ευνοούν και τις νέες ενώσεις που προωθουνται:
Ένα κράτος, μια μοναδομέτρηση και ένας ηγέτης....
Ένας λαός εξαθλιωμένος και λίγοι προνομιούχοι...
Αλλά αυτό δεν είναι καινούργιο..Αυτό είναι μεσαίωνας...
Κι όμως, κάποιοι νομίζουν ότι έτσι πάμε μπροστά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 23:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ένα κράτος, μια μοναδομέτρηση και ένας ηγέτης....

Σε μία διετία γράφεις οτι έρχεται το παγκόσμιο νόμισμα.

Η αγορά χρυσού σε λίρες ή σε πλάκες χρυσού?
Δεν θα έχουν πιά αξία?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 00:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλησπέρα σου φίλε μου allzzaro,το θέμα που θέτεις έχει
τρεις παραμέτρους, που το κάνουν προβληματικό...
Πρώτον, ποιός θα έχει χρυσό ή λίρες, ας πούμε, όταν υπάρχει
ακρίβεια, ανεργία και πολλά έξοδα;..Θα του μείνουν;
Δεύτερον, σε πληροφορώ, ότι μπορεί να κάνουν και παράνομο την
κατοχή χρυσου, μόλις βγει ο μοναδομετρητής σε εφαρμογή.
Και τρίτον, η διακίνηση αγαθών,όπως ο χρυσός, θα εμπιπτει σε
διαδικασίες τέτοιες που να κάνει απαγορευτική τη χρήση του...

Μας απομονώνουν φίλε...Κι όσο κι αν μοιάζει για σενάριο επιστημονικής
φαντασίας,εγώ, δηλώνω τέρας λογικής, σου λέω, είδα ότι συμβαίνει..
Και μάλιστα, πολυ προσεχτικά και οργανωμένα...
Βάλε και βρές πως θα ρίξεις τις άμυνες και το ηθικό του πολίτη, ψάξε τι θα τον έδενε και εντελώς ..."συμπτωματικά" θα το δεις να
συμβαίνει τώρα...
Όχι δεν πιστεύω τυχαία, αλλα σκόπιμα.Η αλλαζονία κάποιων ανθρώπων,
έφτασε σε επιπεδα βλασφημίας, αφού αποφασίζουν αυτοί τόσο πολύ
για τον άνθρωπο, που ο άνθρωπος χάνει την ελεύθερη βούληση του..
Μεταφορικά και κυριολεκτικά...
Αναταραχή και πάλι αναταραχή παντού..Έτσι η κρίση θα κάνει πολύ
εγαλύτερη ζημιά, απο όσο περιμέναμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy