ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 5".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 17:58:47  Εμφάνιση Προφίλ
@dom1

Το τι θέλουμε με το τι θα γίνει ίσως να μην έχει καμία σχέση...

Edited by - Crisis2050 on 05/04/2011 17:59:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 18:39:35  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ, ο καιρός θα δείξει τι θα εξελιχτεί.

Εδώ να είμαστε και να το κουβεντιάζουμε το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 09:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

έχω την εντύπωση πως όλοι συμφωνούμε, ότι δεν θέλουμε πόλεμο.

Οι απέναντι όμως;



εγω πιστευω οτι "φαινομενικα" ουτε οι απεναντι θελουν εναν πολεμο, που γνωριζουν πολυ καλα οτι αν χασουν, θα πληρωσουν ενα μεγαλο τιμημα, που φυσικα θα τους χτυπισει το "ανατολιτικο" τους.... δηλαδη, θα πληγωσει τον "τσαμπουκα" τους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 09:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

εγω πιστευω οτι "φαινομενικα" ουτε οι απεναντι θελουν εναν πολεμο, που γνωριζουν πολυ καλα οτι αν χασουν, θα πληρωσουν ενα μεγαλο τιμημα, που φυσικα θα τους χτυπισει το "ανατολιτικο" τους.... δηλαδη, θα πληγωσει τον "τσαμπουκα" τους...

Δεν έχεις άδικο.. απ ότι έχουν δείξει τα τελευταία 100 χρόνια η στρατηγική τους αυτή είναι, προτιμούν να "γαβγίζουν" παρά να δαγκώνουν μέχρι να βρουν ευκαιρία. Αν έχεις πυγμή δηλαδή στις θέσεις σου (και στα μίνι πειράματα τους κάθε τόσο) τότε δεν σε ενοχλούν παρά για να δουν αν άλλαξε κάτι, όσο πάλι παίρνουν χαμπάρι πως κάτι δεν πάει καλά με σένα και πως είναι χαλαρά τα πράγματα το εκμεταλλεύονται.
Δυστυχώς είμαστε σε μια περίοδο που όχι απλά είναι χαλαρά τα πράγματα αλλά ίσως είναι πιο χαλαρά από ποτέ (από την σύσταση του νεοελληνικού κράτους) και ακριβώς επειδή αυτή είναι η στρατηγική τους δεν ξέρω πόσο θα το αφήσουν ανεκμετάλλευτο (ήδη έχουν αρχίσει τις πρώτες κινήσεις με το Αιγαίο). Φυσικά θεωρώ πως στο μυαλό τους ο πόλεμος είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτονται και αυτός θα ερχόταν μόνο μετά από χοντρή εσωτερική πολιτική-στρατιωτική κρίση στην Τουρκία ή από δική μας ανέλπιστη απάντηση σε κάποια απ τις προκλήσεις (εφόσον θα ήταν σίγουροι ότι πρόκειται απλά για αντίδραση ενός ετοιμοθάνατου)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 09:50:02  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτή την χαλαρότητα νομίζω θα την πληρώσουμε...

Εντυπωσιακή αποκάλυψη του προέδρου της Ομοσπονδίας Ελληνικών Σωματείων Νέας Υόρκης, Ηλία Τσεκερίδη για την προοπτική ανακήρυξης της ελληνική ΑΟΖ της Αν. Μεσογείου φυσικά του Καστελόριζου συμπεριλαμβανομένου και τις σκέψεις Ελλήνων διπλωματών για το συγκεκριμένο θέμα.

Πιο αναλυτικά την Πέμπτη 31 Μαρτίου στο Σταθάκειο Πολιτιστικό Κέντρο στην Αστόρια της Νέας Υόρκης ο πρόεδρος Ομοσπονδίας Ελληνικών Σωματείων Νέας Υόρκης Ηλία Τσεκερίδη σε ομιλία του ενώπιον σημαντικών στελεχών της ομογένειας δήλωσε ότι Έλληνες διπλωμάτες – τους οποίους πάντως δεν κατονομάζει – εκφράζουν φόβους για πιθανή τουρκική εισβολή, στην περίπτωση που η χώρα μας προχωρούσε τα ζητήματα που σχετίζονται με την οροθέτηση ΑΟΖ (Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης) στο Καστελλόριζο!

Η αποκάλυψη αυτή έγινε στα πλαίσια των εξηγήσεων που έδωσε στο Διοικητικό Συμβούλιο της Ομοσπονδίας για το ζήτημα της μη προβολής των εθνικών θεμάτων (Σκοπιανό, Κυπριακό, Ποντιακό και ΑΟΖ) ούτε στο ετήσιο συλλεκτικό λεύκωμα αλλά ούτε και στην παρέλαση. Όπως ανέφερε ο Τσεκερίδης η επιλογή της μη προβολής των εθνικών θεμάτων έγινε λόγω του φόβου που εκφράζουν ελληνικές διπλωματικές πηγές για τις τουρκικές αντιδράσεις.

Όπως ακούγεται στο ηχητικό ντοκουμέντο που έχει αναρτηθεί και στο διαδίκτυο ο Τσεκερίδης ανέφερε χαρακτηριστικά τα εξής: “Ξέρετε πολύ καλά ότι αυτό το θέμα της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης δεν είναι ότι δεν ήθελα εγώ να το κάνουμε θέμα… Mε αυτούς τους ίδιους που μιλάτε, τους διπλωμάτες… είπανε… πήγαμε στο Καστελόριζο και κάναμε αυτό που λέμε να κάνουμε Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη. Και έρχεται η Τουρκία. Είμαστε εις θέση να αναχαιτίσουμε την εισβολή των Τούρκων; Η Ελλάδα λέει όχι ! Φοβούνται να κάνουν κάτι τέτοιο! Σας το λέω … φοβούνται μήπως έρθει η αρβύλα από δίπλα και μας πατήσει! Και οικονομικά δεν είμαστε καλά και πιθανόν και στρατιωτικά να μην είμαστε καλά!”…

Σημειώνεται ότι το Καστελόριζο πλέον βρίσκεται σε ΟΛΑ τα σχέδια επιθετικής ενέργειας των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων είτε αυτά αφορούν τον Έβρο, είτε την νησιωτική περιοχή.

Αν τα λεγόμενα του προέδρου της Ομοσπονδίας Ελληνικών Σωματείων Νέας Υόρκης είναι αληθή, αν πράγματι αυτά που δήλωσε αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα, τότε ίσως να δίνεται η απάντηση στο ερώτημα, γιατί η ελληνική κυβέρνηση δεν προχωρά μετά από τόσες πιέσεις από την κυπριακή Δημοκρατία από το Ισραήλ στην ανακήρυξη της ελληνικής ΑΟΖ στην Αν Μεσόγειο.

πηγή: http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=18884&Itemid=139

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 10:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
η "αδυναμια" (αν θελετε) που δειχνουμε στο να αντιδρουμε σε καθε τραμπουκισμο τους, ειναι λογικο να δοκιμαζουν τις αντοχες μας...

καποτε, δεν ηταν "αδυναμια", αλλα "δειγμα αδιαφοριας" αφου ειχαμε το πανω χερι... οταν "δοκιμαζαν" οι απεναντι αν ημασταν παροντες, ειχαν θεμα... κοινως, φοβοντουσαν!


απο το 1996 και επειτα, εχουμε ηττες (διπλωματικες κυριως) αφου μονο με τα διαβηματα, δεν κανουμε τιποτα!

δεν λεω οτι πρεπει να αρχισουμε να καταρριπτουμε τα αεροσκαφη τους, αλλα ενα παραπανω λογω να τον εχουμε εμεις!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 10:29:18  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ.

Η ιστορία έχει δείξει ότι η ποιο επιτυχημένη διπλωματία είναι αυτή που στηρίζεται στην στρατιωτική παρουσία... (όχι κατοχή εδαφών, αποτρεπτική παρουσία...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 10:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
με επιπλεον το ποιοτικο πλεονεκτημα, σε καιριες θεσεις, ετσι ωστε να μην αφησει περιθωρια "αμφισβητησης" στους απεναντι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:01:41  Εμφάνιση Προφίλ
θέλω να πιστεύω ότι το ποιοτικό πλεονέκτημα το έχουμε σε επίπεδο σχεδιασμού.
Οι στρατηγοί μας μάλλον είναι ποιο ικανοί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

θέλω να πιστεύω ότι το ποιοτικό πλεονέκτημα το έχουμε σε επίπεδο σχεδιασμού.
Οι στρατηγοί μας μάλλον είναι ποιο ικανοί;



δεν ξερω αν εννοεις οτι εχουμε καλο σχεδιασμο, απο το παραδειγμα οτι μεχρι και το 2000, οι ελληνες πεζοναυτες βρισκοταν 100+ χλμ. μακρυα απο τη θαλασσα....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:09:20  Εμφάνιση Προφίλ
Το λέω γιατί από πληροφορίες που έχω, από άτομο που υπηρετούσε Έβρο στην κρίση των Ιμίων, οι Τούρκοι ξαμόλησαν τα άρματα τους το ένα δίπλα στο άλλο ως επίδειξη ισχύος...

Άρα και αυτοί δεν είναι εγκέφαλοι...

Είναι γατόνια να σου δημιουργούν καταστάσεις και κλίμα αλλά σε μια εμπλοκή ίσως η αρχική επίδειξη ισχύος και η πεποίθηση, οι Έλληνες είναι γατάκια να τους βγει σε κακό. (ΜΑΚΑΡΙ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
το θυμαμαι το περιστατικο... μονο που το να παρατασσεις ενα αρματικο δυναμικο, το οποιο θα ηταν ουσιαστικα αχρηστο μπροστα στα Ελληνικα αρματα μαχης, τα καλυτερα της εποχης.... δεν ηταν οτι και πιο εξυπνο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:23:55  Εμφάνιση Προφίλ
επομένως:

1) με βάση ότι οι Τούρκοι μεγαλώνουν και ανδρώνονται με την πεποίθηση ότι "είμαστε ανώτεροι των ραγιάδων".
2) με βάση ότι έχουν χρήμα και βασίζονται σε αυτό για επίδειξη ισχύος.
3) με βάση ότι δεν σκέφτονται το αν θα χάσουν 100 άρματα, αφού έχουν άλλα 1000 από πίσω.

Νομίζω ότι στατιστικά θα κάνουν το στρατηγικό λάθος το οποίο θα μας δώσει το πλεονέκτημα σε μια επικείμενη εμπλοκή.

Εδώ όμως υπάρχει ένα τεράστιο Α Λ Λ Α.

Αλλά οι δικοί μας στρατηγοί θα εκμεταλλευτούν το λάθος;

Θέλω και πάλι να πιστεύω ότι θα το εκμεταλλευτούν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR

αμα εχουν το ηθικο ακμαιο, τοτε ναι.... το ποιοτικο πλεονεκτημα πολλαπλασιαζεται

γιατι δεν εχει ΠΑΝΤΑ σημασια ο τυπος (μαρκα) του οπλου και η ποσοτητα, αλλα η "μαρκα" του ατομου που το χειριζεται ειναι το σημαντικο


Edited by - PREDATOR on 06/04/2011 11:33:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:32:55  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλωστε στην σημερινή εποχή η εμπλοκή θα είναι από λίγων ωρών έως λίγων ημερών, με σχεδόν απίθανο να παραταθεί παραπάνω από μια εβδομάδα.

Ευρώπη, Αμερική, Ισραήλ δεν επιθυμούν την αλλαγή των ισορροπιών του "τρόμου" στην περιοχή γιατί μια Ελλάδα παρτάλι την κάνουν ότι θέλουν (πετρέλαια, ουράνιο, χρυσός και άλλα, γεωστρατηγική γέφυρα Ευρώπη-Ασία-Αφρική) και παρτάλι παραμένει λόγω ότι πρέπει να ξοδεύει χρήμα για εξοπλισμούς... αντίθετα η Τουρκία έχει γιγαντώσει - ανεξαρτητοποιηθεί επικίνδυνα (επιδιώκει μουσουλμανική ένωση, ανατολίτικα παζάρια, δική της στρατιωτική βιομηχανία, γενικά αστάθμητος παράγοντας η συμπεριφορά της)

Αν η διπλωματία μας εστίασή, στην κακιά Τουρκία και το αλλοπρόσαλλο σύστημα διοίκησης της (μόνιμοι σύγκρουση στρατού - πολιτικής σκηνής) τότε έχουμε έναν άσσο στο μανίκι μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:34:50  Εμφάνιση Προφίλ
Για την "μάρκα" του ατόμου δεν ξέρω... αλλά από τα μεμέτια νομίζω πως έχουμε ποιο βαριά καρύδια για κάτι τέτοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Για την "μάρκα" του ατόμου δεν ξέρω... αλλά από τα μεμέτια νομίζω πως έχουμε ποιο βαριά καρύδια για κάτι τέτοιο.



και νομιζω οτι καταλαβαινεις γιατι...αυτοι εχουν στρατηγους που πρεπει να "εντυπωσιασουν"... ενω οι δικοι μας μια χωρα ολοκληρη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:01:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε σεις γενναια παληκάρια,καλημέρα!
Μη κουβεντιάζετε τέτοια θεματα,ανδρείας
και γενναιότητας,γιατι τα παρακολουθει η ΜΙΤ.
Να λεμε οτι ειμαστε ρεμάλια και αδύναμοι και
οι Κολοκοτρωνηδες,δεν υπάρχουν πλέον.
Ετσι να νομίζουν οτι μας εχουν και να κάνουν
το λάθος να ξεμπερδέουμε δια παντός!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Ρε σεις γενναια παληκάρια,καλημέρα!
Μη κουβεντιάζετε τέτοια θεματα,ανδρείας
και γενναιότητας,γιατι τα παρακολουθει η ΜΙΤ.
Να λεμε οτι ειμαστε ρεμάλια και αδύναμοι και
οι Κολοκοτρωνηδες,δεν υπάρχουν πλέον.
Ετσι να νομίζουν οτι μας εχουν και να κάνουν
το λάθος να ξεμπερδέουμε δια παντός!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


εχουμε το υψηλο ηθικο και πρεπει να τους το δειχνουμε φιλε μου Νικομαχε... οχι τιποτα αλλο, αλλα για να μην επιχειρησουν να κανουν καμια κουτσουκελα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

εχουμε το υψηλο ηθικο και πρεπει να τους το δειχνουμε φιλε μου Νικομαχε... οχι τιποτα αλλο, αλλα για να μην επιχειρησουν να κανουν καμια κουτσουκελα

Απ την μια χαίρομαι που βλέπω ότι σε μια στραβή ο "απλός" κόσμος δεν θα παραδώσει τα όπλα έτσι απλά έστω και αν το κάνουν την επόμενοι μέρα αυτοί που μας κυβερνάνε. Απ την άλλη όταν βλέπω ότι σαν λαός δεν έχουμε το τσαγανό να ξαποστείλουμε όσους μας κλέβουν αλλά να τους ξαναψηφίζουμε, να μας βρίζουν, να μας ξανακλέβουν να μας βάζουν του κόσμου τα μέτρα και εμείς να λέμε "αφού έχω ακόμα ένα μισθό πάλι καλά" και να κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο, δεν μπορώ να φανταστώ πως δείχνουμε έτσι στον οποιονδήποτε εκτός Ελλάδος το υψηλό μας ηθικό και την αποφασιστικότητα μας..

Είμαι εντελώς κατά του πολέμου, κατά του επεκτατισμού, το χω δηλώσει ακόμα και εδώ αλλα και σε forum αφιερωμένο στην περιβόητη προφητεία πως αν κάτι δεν μου αρέσει καθόλου είναι το να περιμένεις έναν θεό να σε σώσει ή να παρακαλάς να πνίξεις στο αίμα γυναικόπαιδα επειδή θες να πάρεις πίσω την πόλη. Πάντα είχα "αναρχικές" ιδέες (με έχουν αποκαλέσει ουκ ολίγες φορές αναρχοκουμμούνι διάφοροι Ελληναράδες επειδή δεν τους άρεσε η άποψη μου) και γενικά θεωρώ απαράδεκτο άνθρωποι που πιστεύουν σε έναν θεό αγάπης (που όταν μας συμφέρει βέβαια γίνεται τιμωρός) να βλέπουν τους γυρω με λυσασμένα μάτια για αίμα. Επίσης δεν θα ήθελα να φανταστώ ποτέ να σκοτώνω άλλον άνθρωπο όπως και δεν νοιώθω μίσος ή το οποιοδήποτε αρνητικό συναίσθημα για κανέναν άνθρωπο σε αυτό τον πλανήτη ίσα ίσα μακάρι κάποτε να ζήσουμε όλοι μαζί αγαπημένοι σεβόμενοι απλά τα έθιμα και τις παραδώσεις κάθε τόπου (και όχι με την έννοια της παγκοσμιοποίησης όπως την εννοούν οι "μεγάλοι")
ΑΛΛΑ όταν θα έρθει η ώρα να υπερασπιστώ όχι απλά το σπίτι μου και την οικογένεια μου αλλά την πατρίδα μου θα είμαι απ τους πρώτους που θα τρέξω. Εκεί φαίνεται αν κάποιος είναι διατεθιμένος να υπερασπιστεί τα κεκτημένα του απέναντι σε κάποιον που με βία πάει να του τα πάρει και όχι με εθνικιστικές φανφάρες. ΕΛΠΙΖΩ πραγματικά όταν έρθει η ώρα όλοι (ακόμα και αυτοί που βγάζουν τις κορώνες και βρίζουν άτομα σαν εμένα πχ επειδή δεν μισώ) να μην λακίσουν και μας αφήσουν μόνους να υπερασπιστούμε και τα δικά τους κεκτημένα. Στεναχωριέμαι που έχουμε γίνει μουρόχαβλοι, που ονειρευόμαστε Αγίες Σοφίες, κατακτήσεις πόλεων και σφαγή ανθρώπων και δεν έχουμε ούτε την δυνατότητα ούτε να διώξουμε 1-2 ντουζίνες ανθρώπων που μας κατέστρεψαν. Εγώ αν ήμουν ο απέναντι θα γελούσα με τα χάλια μας αυτή την στιγμή πάντως.

ps sorry για το κατεβατό αλλά μερικά πράγματα είναι αλληλένδετα και πρέπει να αλλάξουν.. αν δεν διορθώσουμε μόνοι μας σαν λαό τα εσωτερικά μας λάθη με πυγμή, δεν μπορούμε καν να ασχοληθούμε με πυγμή και ηθικό στο εξωτερικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:44:33  Εμφάνιση Προφίλ
Στην ειρήνη όλοι είναι παλικάρια, στον πόλεμο να δούμε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:53:51  Εμφάνιση Προφίλ
craven έχεις δίκιο στο σκεπτικό σου αλλά...

Ο άνθρωπος όπως κάθε έμβιο ον αυτού του πλανήτη έχει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης άρα η βία είναι μέρος του DNA μας... Δεν μπορείς να γίνεις ποτέ πολιτισμένος γιατί απλά δεν είσαι προγραμματισμένος να είσαι! (και η εξέλιξη μας στα τόσα χρόνια δεν έχει βοηθήσει σε αντίθετη κατεύθυνση)

Τώρα για τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 17:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Απ την άλλη όταν βλέπω ότι σαν λαός δεν έχουμε το τσαγανό να ξαποστείλουμε όσους μας κλέβουν αλλά να τους ξαναψηφίζουμε, να μας βρίζουν, να μας ξανακλέβουν να μας βάζουν του κόσμου τα μέτρα και εμείς να λέμε "αφού έχω ακόμα ένα μισθό πάλι καλά" και να κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο, δεν μπορώ να φανταστώ πως δείχνουμε έτσι στον οποιονδήποτε εκτός Ελλάδος το υψηλό μας ηθικό και την αποφασιστικότητα μας..

αυτο πρεπει να το ακουσουν εκεινοι που σωρηδωνακολουθουν "κατα ποδας" τα κομματα, λες και ειναι σκυλακια...

αλλα τι ΜΠΟΡΕΙ να γινει, αφου ΜΟΝΟ οι συγκεκριμενοι ειναι παντα "ενδιαφερομενοι" για τους βουλευτικους θωκους? ή οι υποψηφιοι νεολαιοι που τελικα αδικως μπαινουν στον κοπο... αφου δεν εχουν ελπιδες, μιας και οι πιο "επισημοι" ειναι που πρωτοστατουν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 10:25:12  Εμφάνιση Προφίλ
Σε πλήρη επιχειρησιακή λειτουργία ο κατασκοπευτικός σταθμός στην Τανάγρα

Ο χώρος του SOR στην 331 Μοίρα στην 114 Πτέρυγα Μάχης στην Τανάγρα βρίσκεται και επίσημα από τα μέσα Μαρτίου, ημέρα επίσκεψης του Προέδρου της Δημοκρατίας στην Τανάγρα, σε πλήρη επιχειρησιακή λειτουργία, όπως αυτή ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Άμυνας

Ο Δορυφορικός Σταθμός Εδάφους

Με την επισημοποίηση του δορυφορικού σταθμού εδάφους, παρέχονται μεγαλύτερες δυνατότητες στην οργάνωση της άμυνας της χώρας και ενισχύεται, ταυτόχρονα, ο προσανατολισμός της Ελλάδας σε μια ευρωπαϊκή διαστημική αμυντική πολιτική.

Η λειτουργία του Δορυφορικού Σταθμού Εδάφους εντάσσεται στην συμφωνία στρατιωτικής συνεργασίας HELIOS-II, ένα πρόγραμμα 6 ευρωπαϊκών χωρών, στην οποία μετέχουν η Γαλλία, η Ισπανία, το Βέλγιο, η Ιταλία, η Ελλάδα -με ποσοστό 2,5%- και η Γερμανία.

Το πρόγραμμα διαθέτει δύο οπτικούς δορυφόρους παρατήρησης γης με δυνατότητα λήψης εικόνας ημέρα και νύχτα. Η μέγιστη αξιοποίηση και εκμετάλλευση των δορυφόρων γίνεται από κοινού από τις έξι χώρες, η Ελλάδα όμως έχει τη δυνατότητα να αξιοποιήσει τις πληροφορίες και για την αντιμετώπιση των ιδιαίτερων προβλημάτων ασφάλειας που αντιμετωπίζει.

Με τη συμμετοχή της στο πρόγραμμα αυτό η Ελλάδα εντάσσεται στο “κλαμπ” των χωρών που χρησιμοποιούν τεχνολογία αιχμής αφού αποκτά πλεονέκτημα στην διαχείριση της πληροφορίας με ταχύτητα και κυρίως χωρίς εξαρτήσεις από άλλους.

Η μέγιστη επιχειρησιακή αξιοποίηση των οπλικών συστημάτων των Ενόπλων Δυνάμεων, ιδιαίτερα όσον αφορά τα στρατηγικά οπλικά συστήματα που επιτυγχάνει το HELIOS-II είναι μια ιδιαίτερα σημαντική παράμετρος που ενισχύει την αποτρεπτική δυνατότητα της Ελλάδας στα πλαίσια της πολιτικής ασφάλειας και άμυνας της χώρας. Παράλληλα, δίνει την δυνατότητα ορθής εκτίμησης της κατάστασης σε επιχειρησιακό επίπεδο, σε συνεργασία με άλλα μέσα συλλογής γεωπληροφοριών (επίγεια, θαλάσσια, εναέρια) των Ενόπλων Δυνάμεων.

Ταυτόχρονα, μέσω του προγράμματος HELIOS-II και της συμφωνίας, που υπογράφηκε πρόσφατα μεταξύ των χωρών HELIOS και της Ευρωπαϊκής Ένωσης η Ελλάδα συμβάλλει στην Κοινή Ευρωπαϊκή Πολιτική Άμυνας και Ασφάλειας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, η Ελλάδα συμμετέχει στη σχεδίαση, ανάπτυξη και κατασκευή του μελλοντικού δορυφορικού συστήματος MUSIS (MUltinational Space-based Imaging System), του πιο φιλόδοξου προγράμματος παρατήρησης Γης από το διάστημα στην Ευρώπη επόμενης γενιάς, με επιχειρησιακή λειτουργία από το 2015 έως το 2030.

Μέσω της συμμετοχής της χώρας μας, η ελληνική αμυντική βιομηχανία δύναται να αποκτήσει σημαντικά οφέλη λόγω του υψηλότατου τεχνολογικού επιπέδου των προγραμμάτων αυτών, ενώ η συμμετοχή της χώρας στα προγράμματα HELIOS-II και MUSIS καθιστούν την Ελλάδα μέλος μιας μικρής ομάδας χωρών που απολαμβάνουν πρόσβαση σε στρατιωτικά συστήματα παρατήρησης της Γης από το Διάστημα.

πηγή: http://www.fox2magazine.net/Ελλάδα/3019-Σε-πλήρη-επιχειρησιακή-λειτουργία-ο-κατασκοπευτικός-σταθμός-στην-Τανάγρα.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 09:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
να ενα ευχαριστο γεγονος, που δειχνει την ελληνικη ποιοτικη υπεροχη, παρα την προσπαθεια απαξιωσης τους...


Αεροπορική άσκηση ΝΑΤΟ: Τους "έλιωσαν" όλους τα ελληνικά μαχητικά!

"Αυτούς έπρεπε να είχαμε στην Λιβύη για να τελειώνουμε γρήγορα". Τα παραπάνω λόγια ανήκουν σε ανώτερο αξιωματικό της Αεροπορίας των ΗΠΑ (USAF), ο οποίος έμεινε άφωνος από τις επιτυχίες της 340 Μοίρας που συμμετείχε 2η/2011 Εκπαιδευτική Σειρά Αέρος του Tactical Leadership Programme (TLP), που διεξήχθη στο αεροδρόμιο του Albacete της Ισπανίας. Το αποτέλεσμα των Ελλήνων πιλότων και των αεροσκαφών τους ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό απέναντι στην "αφρόκρεμα" των δυτικών πιλότων και μαχητικών και γι'αυτό τον λόγο επανερχόμαστε (το θέμα καλύφθηκε από το defencenet.gr αρχικά στις 04/04): Πρώτοι σε όλα οι Έλληνες! Σε αποστολές κρούσης αέρος-εδάφους, σε αποστολές αέρος-αέρος και σε επιβιωσιμότητα! Τους νίκησαν, επικρατώντας σε όλες τις αερομαχίες, καταστρέφορναςόλους χωρίς την παραμικρή ελληνική απώλεια!

Τέτοιες δύσκολες ώρες που περνάει η πατρίδα, το να γνωρίζουν οι Έλληνες ότι υπάρχουν οι Ένοπλες Δυνάμεις που αποδεικνύουν συνέχεια ότι είμαστε πρώτοι στα πιο δύσκολα, έχει ξεχωριστή σημασία...

Και επειδή το μέγεθος της αξίας του νικητή την αποδίδει καλύτερα η αξία του ηττημένου, ιδού ποιές χώρες και ποιοι πιλότοι "έφαγαν σκόνη" από τους Έλληνες πιλότους: Οι ΗΠΑ με F-15E, η Γαλλία με Mirage 2000-5, η Ιταλία με EF-2000 Typhoon, η Πολωνία με αεροσκάφη F-16 Blk52+, η Δανία με F-16 MLU, , και Tornado και Τον ρόλο των αντίπαλων αεροσκαφών (Red Air) ανέλαβαν F-18 Hornet από την Ελβετία, Alpha Jet της Γαλλίας, EF-2000 Typhoon της Ισπανίας, F-15E των ΗΠΑ καθώς και δύο F-16 της 340Μ.


Συνολικά μεταστάθμευσαν από την 115ΠΜ της Σούδας, τέσσερα αεροσκάφη F-16 Blk52+, με έξι ιπταμένους και τριάντα τέσσερις τεχνικούς.

Σκοπός του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των Ιπταμένων του ΝΑΤΟ στη συγκρότηση και την ηγεσία μικτών σχηματισμών (COMAO) καθώς και η εξοικείωση και συνεργασία όλου του προσωπικού που υποστηρίζει τέτοιου είδους αποστολές, σύμφωνα με τα ΝΑΤΟϊκά πρότυπα και διαδικασίες. Εκτελέστηκαν αποστολές εναέριας απαγόρευσης (AI: Aerial Interdiction), OCA, Slow Mover Protection/Attack, TST, αποστολές καταστροφής εχθρικής αεράμυνας (DEAD: Destruction of Enemy Air Defence), επιβολή Ζώνης Απαγόρευσης Πτήσης (No Flying Zone), αποστολές εγγύς αεροπορικής υποστήριξης (CAS: Combat Air Support), PR και έρευνα και διάσωση μάχης (CSAR) σε συνθήκες ημέρας και νύχτας.

Σε όλες τις αποστολές τα ελληνικά μαχητικά πρώτευσαν συνεχίζοντας την λαμπρή επίδοση σε ασκήσεις όπως η Red Flag κλπ.


Από 7 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2011 η 340Μ συμμετείχε στην 2η/2011 Εκπαιδευτική Σειρά Αέρος του Tactical Leadership Programme (TLP), που διεξήχθη στο αεροδρόμιο του Albacete της Ισπανίας. Για το σκοπό αυτό, μεταστάθμευσαν από την 115ΠΜ τέσσερα αεροσκάφη F-16 Blk52+, με έξι Ιπταμένους και τριάντα τέσσερεις τεχνικούς.

Στην συγκεκριμένη εκπαιδευτική σειρά συμμετείχαν εκτός της Ελλάδας: η Πολωνία με αεροσκάφη F-16 Blk52+, η Δανία με F-16 MLU, οι ΗΠΑ με F-15E, η Ιταλία με EF-2000 Typhoon και PA-200 Tornado και η Γαλλία με Mirage 2000-5. Τον ρόλο των αντίπαλων αεροσκαφών (Red Air) ανέλαβαν αεροσκάφη F-18 Hornet από την Ελβετία, Alpha Jet της Γαλλίας, EF-2000 Typhoon της Ισπανίας, F-15E των ΗΠΑ καθώς και δύο F-16 της 340Μ.


Σκοπός του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των Ιπταμένων του ΝΑΤΟ στη συγκρότηση και την ηγεσία μικτών σχηματισμών (COMAO) καθώς και η εξοικείωση και συνεργασία όλου του προσωπικού που υποστηρίζει τέτοιου είδους αποστολές, σύμφωνα με τα Νατοϊκά πρότυπα και διαδικασίες. ¨οπως προαναφέραμε, εκτελέσθηκαν αποστολές AI, OCA, Slow Mover Protection/Attack, TST, DEAD, No Flying Zone, CAS, PR και CSAR ημέρας και νύχτας.

Τα στελέχη της 340Μ επιδεικνύοντας υψηλό επαγγελματικό επίπεδο κατέκτησαν την πρώτη θέση, μεταξύ των συμμετεχόντων, σε αποστολές κρούσης (Strike) ενώ σημείωσαν τα υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας σε βολές Αέρος-Αέρος με μηδενικές απώλειες από εχθρικά πυρά.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 09:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
Σε εξέλιξη στρατιωτική άσκηση από Ελλάδα-Ισραήλ-ΗΠΑ

Νοτίως του Καστελλόριζου, στα ΝΑ όρια του FIR Aθηνών και με κατεύθυνση από τη Σούδα προς τη θαλάσσια περιοχή ανοικτά της Χάιφα εξελίσσεται η τριμερής ναυτική άσκηση μεταξύ Ελλάδας, Ισραήλ και ΗΠΑ, µε τη συµµετοχή 8 πλοίων επιφανείας, 2 υποβρυχίων, καθώς και αεροσκαφών και ελικοπτέρων.

Πρόκειται για την άσκηση «Noble Dina 11» η οποία μέχρι πέρυσι πραγµατοποιούνταν µεταξύ του Ισραήλ και των ΗΠΑ στην ίδια ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου και είχε σηµαντική θέση στη λίστα σπουδαιότητας των ετήσιων ασκήσεων των δύο χωρών. Η Ελλάδα συµµετέχει για πρώτη φορά στην άσκηση αυτή - που ξεκίνησε από τη Σούδα στις 3 Απριλίου και αναπτύσσεται ανατολικά με κλιμακωτές συμμετοχές - έπειτα από πρόσκληση του Τελ Αβίβ.

Στο σενάριο της άσκησης περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, η συνεργασία στην Ερευνα και Διάσωση ναυαγών, στις αντιαεροπορικές επιχειρήσεις και στην προστασία ναυτικών δυνάμεων. Εχει δε ως εκ τούτου, σύμφωνα με διπλωματικές και στρατιωτικές πηγές, την αυτονόητη γεωστρατηγική της σηµασία λόγω των εξελίξεων ευρύτερα στη Μεσόγειο, της ενεργειακής αναβάθµισης της περιοχής και των τουρκικών αμφισβητήσεων όσον αφορά το εύρος των ελληνικών θαλάσσιων ζωνών. Η «Noble Dina 11» ολοκληρώνεται στις 14 Απριλίου.

Στο μεταξύ αναβαθμισμένο αναμένεται να είναι φέτος, σύμφωνα με αρμόδιες πηγές, το επίπεδο των ελληνοϊσραηλινών σχέσεων στον αµυντικό τοµέα _ ασκήσεις, μετασταθμεύσεις αεροπορικών μέσων, συνεκπαιδεύσεις, ανταλλαγές επισκέψεων κ.λπ. Στο πλαίσιο αυτό επίσκεψη στο Γενικό Επιτελείο Στρατού πραγματοποίησε ο επικεφαλής των Ειδικών Δυνάμεων του Ισραήλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 09:48:06  Εμφάνιση Προφίλ
Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ

Όταν μιλάω για ¨εθνικισμό¨ δεν εννοώ μόνο τις εθνικιστικές μας οργανώσεις. Δηλαδή δεν εννοώ μόνο τον Σύλλογο Μαχητών, την οργάνωση ΤΜΤ, του Νέους Μαχητές, τους Συνταξιούχους Υπαξιωματικούς, τις οικογένειες των μαρτύρων, την Επιτροπή Τούρκων, τους Μαχητές Αξιωματικούς και το κόμμα UHH…


Στον τύπο μας δεν υπάρχει μόνο η εφημερίδα ¨Γενί Βολκάν¨…

Ο εθνικιστικός κύκλος εδώ είναι πολύ πιο πλατύς…

Κατά τη γνώμη μου είναι και αυτοί που θέλουν ξεχωριστό κράτος στην Κύπρο….

Επίσης αυτοί που χαρακτηρίζουν την στρατιωτική επέμβαση της Τουρκίας της 20ης Ιουλίου ως ¨Επιχείρηση Ειρήνης¨….

Αυτοί οι οποίοι δεν δέχονται ότι το νησί για 37 χρόνια είναι υπό κατοχή…

Αυτοί οι οποίοι δεν εναντιώνονται στην σημαία που είναι στο βουνό…

Αυτοί οι οποίοι λένε πως οι εγγυήσεις (από Τουρκία) αποτελεί την κόκκινη γραμμή μας…

Αυτοί οι οποίοι βλέπουν στον βορά της Κύπρου ανεξάρτητη κυβέρνηση και βουλή με δική τους πολιτική θέληση…

Αυτοί οι οποίοι στα συλλαλητήρια και στις διαδηλώσεις δεν μιλάνε αν το βήμα δεν είναι τυλιγμένο με την τουρκική σημαία…

Αυτοί οι οποίοι στον νομάρχη της Τουρκίας του φέρονται σαν πρέσβη…

Αυτοί οι οποίοι δεν εναντιώνονται στις αγγλικές βάσεις….

Αυτοί οι οποίοι θεωρούνε την σημαία της Κυπριακής Δημοκρατίας ως ¨Ελληνική σημαία¨….

Αυτοί είναι εθνικιστές…

Εθνικιστές είναι αυτοί που λένε ότι δεν παντρεύω το παιδί μου με έναν Έλληνα…

Αυτοί δεν έχουν καμία διαφορά με τις οργανώσεις που παρέθεσα παραπάνω…

Εκείνες οι οργανώσεις ότι και αν κάνουν το κάνουν ανοιχτά…

Αυτά που λένε, τα λένε ξεκάθαρα…

Υπερηφανεύονται για τον εθνικισμό τους…

Και δεν το θεωρούνε αυτό μια ντροπή…

Οι άλλες ομάδες όμως ποτέ δεν δέχονται ότι είναι εθνικιστές…

Το αντίθετο μάλιστα, θεωρούνε τον εαυτό τους ως μια δύναμη αντίρροπη στους εθνικιστές …

Προφανώς δεν αντιλαμβάνονται τον εθνικισμό που σαν φίδι σέρνεται μέσα στις ψυχές τους…

Μια λεπτή γραμμή μόνο τους χωρίζει από τους άλλους..

πηγή για το πρώτο θέμα: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4625987

πηγή για αυτό το θέμα: http://tourkikanea.gr/2011/04/07/afrika-3/#more-5038

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 10:54:51  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό με την άσκηση πάλι, πώς και μας έβαλαν και εμάς μέσα? Τι θέλουν να δείξουν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 11:11:47  Εμφάνιση Προφίλ
Η άσκηση είχε συμφωνηθεί καιρό τώρα.

Στην συγκεκριμένη άσκηση έπαιρναν συνήθως μέρος οι Τούρκοι, είναι σε διεθνή ύδατα και είναι Αμερικανο-Ισραηλινή.

Με τα γνωστά γεγονότα οι απέναντι πήραν ... και τελικά κάλεσαν εμάς να παίξουμε μαζί τους.

Η αλήθεια είναι ότι για εμάς είναι ευνοϊκή εξέλιξη αφού τα διεθνή ύδατα στα οποία γίνεται η άσκηση εφάπτεται με την ΑΟΖ μας.

Προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι ΗΠΑ-ΙΣΡΑΗΛ θέλουν να βγάλουν Ελληνικά και ΟΧΙ *Τουρκικά πετρέλαια, αφού εμείς είμαστε υποχείρια τους, ενώ οι απέναντι, αστάθμητος παράγοντας.
Βέβαια ο ΓΑΠ παρόλο που είναι δικό τους παιδί και το προώθησαν με όλα τα μέσα (πυρκαγιές, μίνι εξεγέρσεις κ.τ.λ.) τους τα έχει κάνει μούσκεμα αφού δεν λέει να ανακηρύξει την ΑΟΖ και να δώσει άδειες εξόρυξης πετρελαίου.

*Όταν λέω Τουρκικά εννοώ και πάλι τα δικά μας, όμως σε μια απευκταία κατάσταση Τουρκικής κατοχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:00:11  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί κολύεται να δώσει την ΑΟΖ αφού έχουμε τις πλάτες των αμερικάνων? Επειδή έχει δώσει υποσχέσεις στην Τυορκία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy