ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:14:10  Εμφάνιση Προφίλ
DSM ούτε εσύ έχεις άδικο, ούτε εμείς
Εσύ μιλάς για λύσεις, εμείς μιλάμε για πολιτική κατεύθυνση.
Η πολιτική κατεύθυνση καθορίζει και το είδος των λύσεων που θα δώσεις.
Αν η πολιτική σου κατεύθυνση-τοποθέτηση είναι οτι οι μετανάστες λιάζονται και μετά εξαφανίζονται, ε, τότε και ανάλογες λύσεις θα εφαρμόσεις. Δηλ. ανύπαρκτες.
Π.χ. Hot Spot που σου ζητάει να κάνεις η Ευρώπη απ' τον Ιούνιο δεν θα κάνεις.
Νομοθεσία αντικινήτρων για την παράνομη μετανάστευση δεν θα κάνεις (αφού νομοθετείς το αντίθετο!)

Επιπλέον, δεν είναι τόσο απλό το θέμα για να δώσει "λύση" ο καθένας απο εμάς.
Δεν είναι μόνο το τι θα κάνεις ή όχι με τους μετανάστες εσωτερικά ως Ελλάδα, είναι και το τι μπορείς ή τι θα μπορούσες να πετύχεις αν είσαι καλός παίχτης στην γεωπολιτική σκακιέρα. Και ο Τσίπρας αμφιβάλλω αν ξέρει να παίζει σκάκι κανονικό, πόσο μάλλον γεωπολιτικό...

Απο εκεί και πέρα, προφανώς συμφωνώ και εγώ (και οι υπόλοιποι υποθέτω) με αυτά που αναφέρεις, τα οποία είναι και τα ευνόητα (βέβαια, όπως λένε κάποιοι δάσκαλοι "τίποτα δεν είναι ευνόητο").

Θα επανέλθω όμως κάποια στιγμή πιο αναλυτικά στο θέμα των λύσεων.. γιατί και αυτό έχει ενδιαφέρον

Edited by - Πύρινος on 09/03/2016 02:14:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:19:15  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποτε, κάθε δεύτερη ατάκα στα καφενεία ήταν το "ας με κάναν πρωθυπουργό για μια μέρα, και σου έδειχνα εγώ..."

Ο ευνουχισμός σας είναι τόσο ριζικός, που έχετε πλέον για ατάκα το "ας με κάναν πρωθυπουργό για μια μέρα, και να δεις σχόλια που θα σου έκανα..." Θεσμικώ τω τρόπω.

Υ.Γ. Δεν φταίνε οι ιδεολογίες. Ούτε οι πόλεμοι. Ούτε η οικονομία. Ούτε η κενωνία η άδικη. Τα φτερά φταίνε. Που αντί να τα καλλιεργείτε στο μυαλό, τα καλλιεργείτε στην παλάμη. Κι αναφέρομαι τόσο στους γνωστούς γλοιώδεις ρεμπεσκέδες, όσο και στους σοβαρούς κατά τα λοιπά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:19:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Και οι πρόσφυγες υπόκεινται συγκεκριμένου καθεστώτος. Καταγραφή όλων των στοιχείων τους -αυτό ισχύει άλλωστε και για τους απανταχού γηγενείς- και στη συνέχεια σεβασμός στις επιθυμίες τους.

Το σεβασμός στις επιθυμίες τους περιλαμβάνει:?

1. Ανέγερση λατρευτικών κτιρίων, όπου ο κάθε ιμάμης θα κηρύσσει την επαφή της σπάθας του Αλλάχ στους λαιμούς των απίστων?

2. Απόσυρση από τα σχολεία και άλλους χώρους, εδεσμάτων που περιέχουν χοιρινό?

3. Ανοχή στην Σαρία?

4. Ανοχή στα γιουσουφάκια και τις πολλές συζύγους?

5. Κοινωνικές παροχές, σε βάρος του γηγενούς πληθυσμού, ειδικά σε περίοδο οικονομικής ύφεσης?

6. Αγνοούμε, κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε, ότι σε κάθε μουσουλμανική κοινότητα υπάρχουν υποψήφιοι γιοί και κόρες του Αλλάχ, έτοιμοι να ζωστούν το γιλέκο με τα εκρηκτικά?

7. Αγνοούμε το γεγονός πως η προσφυγική λαθρομετανάστευση είναι υποκινούμενο έργο και όχι αυθόρμητη επιλογή?

8. Θεωρείς πως ο αριθμός των 130.000 μεταναστών είναι έγκυρος και ότι ο πραγματικός αριθμός των άνω των 800.000 είναι πλασματικός?

9. Αγνοούμε το γεγονός πως 800.000 λάθρομετανάστες, μπορούν να παράξουν 100.000 φανατισμένο στρατό στα μετόπισθεν?

10. Υπάρχουν 53 άλλες χώρες ομόθρησκες και ομόγλωσσες των μεταναστών, εκ των οποίων οι 35 είναι ευημερούσες.Γιατί έρχονται Ευρώπη να ζήσουν σαν δούλοι και υποτελείς?Με πιο σκοπό?

Αν απαντήσεις σε αυτά θα βάλω άλλα 10 κύριε ΝτιεσεμοΤασία!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:27:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, σε εμένα μαλακίες δεν παίζουν. Ειδικά σε σοβαρά θέματα, όπως αυτό. Ακριβώς παρακάτω από αυτό που έκανες quote, έγραψα κι αυτό:
quote:
Αν θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, ας μείνουν. Αφού είναι αυτή η επιθυμία τους κι εμείς θέλουμε να είμαστε σοβαρό κράτος, θα τους μάθουμε να ζουν στην Ελλάδα της επιλογής τους.

Αν δεν το κατανοείς, ζήτα βοήθεια. Μαλακίες κι εξυπνάδες όμως, αλλού.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:27:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο ευνουχισμός σας είναι τόσο ριζικός, που έχετε πλέον για ατάκα το "ας με κάναν πρωθυπουργό για μια μέρα, και να δεις σχόλια που θα σου έκανα..." Θεσμικώ τω τρόπω.

Μα αυτό δεν είναι ο Τσίπρας;
..Το facebook στην πολιτική είναι.
Όταν τα "κατοχικά νέα" από ένα γραφικό μπλογκσποτ που γράφει μακακίες, μετατρέπεται σε πολιτική μιας χώρας
Όταν η συνωμοσιολογία γίνεται κρατική πολιτική και το commenting μορφή μεταρρυθμίσεων
Τι άλλο να πούμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:35:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό ακριβώς είναι ο Τσίπρας, Πύρινε. Για αυτό και έγραψα το "θεσμικώ τω τρόπω". Εσύ βέβαια είσαι αγράμματος, κι επειδή δεν ήσουν σίγουρος αν εννοώ το ίδιο πράγμα, πέταξες ξανά τη μαλακία σου.

Ωστόσο, οι προσωπικές σου απόψεις περί της λύσης του προβλήματος παραπέμπονται εισέτι στις καλένδες. Επειδή το θέμα είναι σύνθετο, επειδή είναι ο καιρός βροχερός, επειδή κλάνει το γατί. Σίγουρες απόψεις και θέσεις έχεις μόνο για τις μπουρδολογίες του xristosxatz και του κάθε άρρωστου που προβάλλει την ατυχία. Της σύλληψής του.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:48:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, ας μείνουν. Αφού είναι αυτή η επιθυμία τους κι εμείς θέλουμε να είμαστε σοβαρό κράτος, θα τους μάθουμε να ζουν στην Ελλάδα της επιλογής τους.

Μάλλον εσύ το παίζεις εξυπνάκιας, οραματιστής και δεν ξέρω τι άλλο κουλτουριάρικο νομίζεις.

Με ποιόν τρόπο θα τους μάθουμε να ζούν στην Ελλάδα της επιλογής τους αφού:

1. Δεν είναι επιλογή τους, αλλά εξαναγκασμός λόγω κλεισίματος συνόρων.

2. Εδώ δεν μπορούμε να πολεμήσουμε τους οπαδούς της δικής μας θρησκείας, που τουλάχιστον δεν είναι πλέον αιμοβόρα.Πως θα πείσεις τον φανατικό ισλαμιστή-μουσουλμάνο να μην σε σφάξει?

Απάντησε στα προηγούμενα και μετά σε αυτά τα ερωτήματα.
Δεν παίζω και δεν ανέχομαι κοντόφθαλμες κουλτούρες και δήθεν πολυπολιτισμικότητα σε ένα κράτος σαν το δικό μου, με 10 εκατ.πληθυσμό και 4 εκατ. ανέργους.

Επίσης δεν ανέχομαι να παίζω τα παιχνίδια της όποιας ελιτ, σχεδιάζει όλα αυτά τα όμορφα της Νέας Τάξης, αποδεχόμενος όπως εσύ τις πατρογονικές ευαισθησίες περί Ξενίου Διός και ότι άλλο νεοεισαχθέν στην σύγχρονη αντίληψη περί αλληλεγγύης.Η περιοχή που μένω αριθμεί 3500 μόνικους κατοίκους.Εφεραν κατασκήνωση χωρητικότητος 4000 μεταναστών.Θα περάσουμε καλά όλοι μας.Αγκαλιασμένοι θα μονιάσουμε και θα συναντήσουμε τον Αλλάχ.Πιστοί και άπιστοι μαζί.Αν όχι άμεσα σε 10-20 χρόνια.

Πάλι θα σε παρακαλέσω να απαντήσεις στα ερωτήματα ένα προς ένα.
Αν θέλεις δηλαδή.Αλλιώς να σιωπήσεις.Δεν υπάρχει διάλογος.
Και θα είσαι πάντα κολλητάρι.Μην σκας για αυτό.Οταν έρθει η ώρα, τα διδυμάκια θα υπερασπισθούν κι εσένα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 02:55:26  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, συνεχίζεις να παπαρολογείς. Δεν εννοείς να διαβάσεις στα σοβαρά αυτό που γράφω. Σύνελθε.

Υ.Γ. Αυτό με το "κουλτουριάρικο" ήταν πράγματι ωραίο. Σύνελθε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 03:12:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ζητάς προτάσεις και θέσεις Μανο
(απο εμας εδω μη και τυχον βρεις κανέναν "λάθος" για να τα χώσεις, ετσι δεν κάνουμε δουλειά.
κοίτα λιγο αυτό που λεμε,
Απο ποιον να έχεις θέσεις και άποψη εκει έξω, στην συνολική κοινωνία
ποιον; αυτόν που αναμασά οτι διαβάζει στα σκουπίδια του net;
Ποιος εχει ασχοληθεί με γεωπολιτική;
ποιος ξέρει την ιστορία εκείνου του λάου? εκείνης της περιοχής?
για να μπορέσει να αντιληφθεί πράγματα?

Και δεν το παίζω ξύπνιος, ,μπορεί να μην ξέρω που πέφτει ο Μ34
αλλα φροντίζω να μαθαίνω για τον κόσμο του τότε, του σήμερα, του αύριο.... τέλος πάντων.

Το προσφυγικό , είναι τελείως διαφορετικό θέμα απο το μεταναστεύτικο, πολυεπίπεδο και επικίνδυνο.

Θα σου πω κατι, και πιστευω οτι θα καταλάβεις.
Μίλαγα πριν μέρες με ενα φίλο στρατιωτικό που υπηρετεί στο εξωτερικο, του οποίου την άποψη σέβομαι και οι γνώσεις του περισσεύουν,
η ερώτηση τετριμμένη: "τι λενε τα Αμερικανά για Ελλάδα/Τουρκία;"
(η κουβέντα ηταν για τη Συρία βέβαια)
η απάντηση αποστομωτική:
"Η Τουρκία είναι μια μεγάλη περιφερειακή δύναμη
η Ελλάδα ειναι θαλλασα ήλιος νησιά και ούζο...."
α... και ο Ντόναλντ δεν εχει καμιά ελπίδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 03:13:15  Εμφάνιση Προφίλ
Εθεσα απλά ερωτήματα.Δεν θέλω τίποτα περισσότερο, πέρα από σαφείς απαντήσεις.
Μετά, αφού έχετε απαντήσει, μπορείτε να κάνετε σχέδια λύσης του προβλήματος και αυτό μόνο αν το θεωρείτε πρόβλημα.

Εγώ πάντως το Θεωρώ πρόβλημα.
Ομως δεν έχω λύση όπως δεν έχετε κι εσείς.
Εκείνο που ξέρω με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, είναι πως θα αντισταθώ σε κάθε πράξη βίας εις βάρος μου και της οικογένειάς μου, όπως νομίζω πως θα κάνουν όλοι, ανεξαρτήτως κουλτούρας.Το θέμα ήταν να μην φθάσουμε σε αυτό το σημείο.Με την αποδοχή όμως των μουσουλμανικών ορδών, χάνουμε την...μπάλα στην μικρή περιοχή μας.

Μόλις σκέφθηκα μια λύση.

Οπως γινόταν παλιά με αντιμαχόμενες πλευρές, μονομαχούσαν οι αρχηγοί και ο χαμένος παραδινόταν.Ας βάλουμε λοιπόν τον Θεό και τον Αλλάχ, να μονομαχήσουν και ο νικητής θα τα πάρει όλα.Τουλάχιστον θα ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε.Η μεγάλη απάτη θα είναι, ο αρχηγός να είναι ίδιος και στα δύο στρατόπεδα.Ετσι κύριοι Ρότσιλντ και Ροκφέλερ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 03:30:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ανδρέα, τί θα πει "απο εμας εδω μη και τυχον βρεις κανέναν "λάθος" για να τα χώσεις, ετσι δεν κάνουμε δουλειά."?

Στην αγορά εκφράζουμε τις απόψεις μας. Γίναμε ξαφνικά αλλεργικοί στο λάθος? Δεν γουστάρουμε μπέσα στις εξηγήσεις? Αβαβά, πολιτική ορθότις και άγιος ο θεός?

Για πες ρε μάστορα, μετά από 42 σελίδες και 1300 συμμετοχές, εσύ δεν βλέπεις πως η μαλακία πάει σύννεφο? Δεν βλέπεις πως όλοι παπαρολογούν και κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους?

Τα φασιστάκια κωλώνουν να πουν, πως θέλουν να τους πνίξουν, οι αριστεροί κωλώνουν να τους φιλοξενήσουν στα σπίτια τους, οι άσχετοι λένε μια μαλακία, για να γράψουν συμμετοχή στο ψαγμένο θέμα. Αυτά γουστάρεις?

Το πρόβλημά σου είναι πως κυνηγάω το λάθος?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 03:41:13  Εμφάνιση Προφίλ
Κάνεις λάθος φίλε, εχω εκφράσει άποψη,
πότε δεν κρύφτηκα πίσω απο το δάχτυλο μου.

Και με το Αθεο εχω συγκρουστεί στο παρελθόν
ακόμα και με το ιερατείο τους! οταν είχα γράψει για θρησκεία "δηλητήριο"!
Επιμένω όμως το προσφυγικό είναι τελείως διαφορετικό θέμα.
(αύριο θα επεκταθώ και θα δεις τις θέσεις μου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 03:42:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τα φασιστάκια κωλώνουν να πουν, πως θέλουν να τους πνίξουν, οι αριστεροί κωλώνουν να τους φιλοξενήσουν στα σπίτια τους, οι άσχετοι λένε μια μαλακία, για να γράψουν συμμετοχή στο ψαγμένο θέμα. Αυτά γουστάρεις?

Καλά όλοι αυτοί.
Η δική σου συμμετοχή σε τι ακριβώς συνίσταται?
Τι ακριβώς προσφέρεις σαν λύση, πέρα από την γνωστή ξύλινη διπλωματική γλώσσα?

Κάτι σαν αυτό?

quote:

Αν θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, ας μείνουν. Αφού είναι αυτή η επιθυμία τους κι εμείς θέλουμε να είμαστε σοβαρό κράτος, θα τους μάθουμε να ζουν στην Ελλάδα της επιλογής τους.

Ο φασίστας θέλει να τους πνίξει.
Ο αριστερός να τους βάλει σε παράγκες μακρυά από την Εκάλη.
Ο πολιτικός τους θέλει για μελλοντικούς ψήφους.
Ο τραπεζίτης για να πάρει επιχορήγηση.
Ο έμπορος για να τους εκμεταλλευθεί, όσο έχουν έτοιμο χρήμα από τις πατρίδες τους.
Ο DSM γιατί τους θέλει?Να ικανοποιήσει τα ανθρωπιστικά του αισθήματα?Κάτι άλλο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 04:07:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ανδρέα
quote:
(αύριο θα επεκταθώ και θα δεις τις θέσεις μου)


Δεν ισχυρίστηκα πως εσύ, ή όποιος άλλος, δεν έχετε θέσεις και προτάσεις. Ισχυρίστηκα, πως καλλιεργείται ακόμα κι εδώ, μια νοοτροπία της καθώς πρέπει αρλουμπολογίας. Όλοι λένε τη μαλακία τους, αρκεί να τίθεται με έναν politically correct τρόπο. Η αρλούμπα. Απίστευτες μπούρδες, σε απίστευτη έκταση και ανάλυση. Ποτέ στον στόχο όμως. Ποτέ σαν θέση. Κι έχει γίνει το esoterica ένα απέραντο ορνιθοτροφείο, πλήρες politically correct ορνίθων κι ασχέτων τρολλολάγνων καραγκιόζηδων.

Και καλά στα τάχα μου "εσωτερικά" θέματα. Εκεί, ο κάθε στραβός περιγράφει την ξέστραβη κουτσή του αμορφωσιά. Πρέπει και στα εντελώς πρακτικά θέματα να κάνουμε το ίδιο? Να ανεχόμαστε το ίδιο? Τάχα μου δεν μπορώ τώρα, τάχα μου δεν έχουμε όλα τα δεδομένα, τάχα μου δεν βολεύουν οι συναστρίες και τα κέρατα τα τράγια μας.

Και μια μπέσα για πάρτη σου. Το ξέρω πως θα τοποθετηθείς σοβαρά αύριο. Το θέμα παραμένει χωρίς τοποθέτηση από το 2011, εκτός από την δική μου. Και βρήκες ρε μπαγάσα να μου πεις, πως ψάχνω το "λάθος" σε κάθε καραγκιόζη? Ήμαρτον...

Υ.Γ. Όταν μιλούσα με τον κύριο Τσανς για τον Πολίτη και την Πολιτεία, είχα σοβαρό λόγο. Ξέρεις γιατί? Γιατί Πολίτης είναι εκείνος που μπορεί από το πουθενά να κληθεί και να ηγηθεί της Πολιτείας. Πρόσεξε, όχι να σχολιάσει. Να ηγηθεί.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 04:23:26  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε
quote:
Ο DSM γιατί τους θέλει?Να ικανοποιήσει τα ανθρωπιστικά του αισθήματα?Κάτι άλλο?

Ξέρεις τί θέλω πραγματικά? Την γυναίκα μου, την παρέα μου κι ένα γεμάτο τραπέζι. Τίποτα άλλο.

Όλα τα άλλα δεν είναι επιθυμίες μου. Αλλά δεν μπορώ να κάνω τον μαλάκα, τον τιμητή, ή τον cowboy.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 11:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ νομίζω παιδιά μου, οτι η ψήφος πρέπει να γίνει επώνυμη
Ώστε όταν έρχεται η βροχή απ' τα σκατά, να ξέρουμε ποιος είναι ο υπεύθυνος

Αυτό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:03:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
α φασιστάκια κωλώνουν να πουν, πως θέλουν να τους πνίξουν,
Λάθος! Τα φασιστάκια άνοιξαν τα σύνορα.
quote:
οι αριστεροί κωλώνουν να τους φιλοξενήσουν στα σπίτια τους,
Λάθος! Οι κομμουνιστές προπαγανδίζουν και κοροϊδεύουν όπως πάντα.
quote:
οι άσχετοι λένε μια μαλακία, για να γράψουν συμμετοχή στο ψαγμένο θέμα.
Λαθος! Οι άσχετοι στρουθοκαμηλίζουν, χώνοντας το κεφάλι τους σε "ιδεολογικούς" κυκεώνες, αδιάφοροι για το υφιστάμενο πρόβλημα. Μέχρι να τους το κόψουν...
Μας είπες τι θα έπρεπε να γίνεται.
Δεν μας είπες όμως τι πρέπει να γίνει για το υφιστάμενο πρόβλημα.
...ή μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα;
quote:
Ο φασίστας θέλει να τους πνίξει.
Ο αριστερός να τους βάλει σε παράγκες μακρυά από την Εκάλη.
Ο πολιτικός τους θέλει για μελλοντικούς ψήφους.
Ο τραπεζίτης για να πάρει επιχορήγηση.
Ο έμπορος για να τους εκμεταλλευθεί, όσο έχουν έτοιμο χρήμα από τις πατρίδες τους.
Ο DSM γιατί τους θέλει?Να ικανοποιήσει τα ανθρωπιστικά του αισθήματα?Κάτι άλλο?
Ο φασίστας θέλει να εξαφανίσει την χώρα και τους "συμπολίτες" του.
Ο κομμουνιστής θέλει να συνεχίσει να υπάρχει το κόμμα.
Ο πολιτικός και ο τραπεζίτης θέλουν να γλυτώσουν την φυλακή.
Ο έμπορος βγάζει τα ίδια του τα μάτια, διότι όταν σταματήσει το έτοιμο χρήμα θα το κλείσει το μαγαζάκι.
...και ο DSM θέλει να ... χμμμ.. μακάρι να ήξερε τι θέλει.
Λέει ότι το μόνο που θέλει, είναι "Την γυναίκα μου, την παρέα μου κι ένα γεμάτο τραπέζι. Τίποτα άλλο."
Να κοιτάζει τον εαυτούλη του. Να είναι ιδιώτης δηλαδή.
Αυτό όμως δεν συνάδει με αυτό: "Γιατί Πολίτης είναι εκείνος που μπορεί από το πουθενά να κληθεί και να ηγηθεί της Πολιτείας."
Ο Πολίτης δεν ασχολήται μόνο με την προσωπική του ευημερία και ασε τους άλλους να πηδιώνται...
Αλλο ιδιώτης και άααλλο Πολίτης. Διαμετρικώς αντίθετα...

Ξέρει τι θέλει τελικά;;;
...η μας κοροϊδεύει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:07:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάριε, σε εμένα μαλακίες δεν παίζουν. Ειδικά σε σοβαρά θέματα, όπως αυτό. Ακριβώς παρακάτω από αυτό που έκανες quote, έγραψα κι αυτό:
quote:
Αν θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, ας μείνουν. Αφού είναι αυτή η επιθυμία τους κι εμείς θέλουμε να είμαστε σοβαρό κράτος, θα τους μάθουμε να ζουν στην Ελλάδα της επιλογής τους.

Αν δεν το κατανοείς, ζήτα βοήθεια. Μαλακίες κι εξυπνάδες όμως, αλλού.


Μαλακίες κι εξυπνάδες = Δεν έχω τα ούμπαλα να απαντήσω με σαφήνεια διότι θα αποκαλυφθεί η ανυπαρξία σκέψης και λογικής... Κούφιος! Κομματόσκυλο!


...και μην ξεχνάς DSM ότι, εκείνοι που χαρακτηρίζεις "φασίστες"(*) είναι συμπολίτες σου που έχουν διαφορετική γνώμη από 'σένα, δημοκράτη του κώλου... Εχουν αυτό το δικαίωμα ή όχι... "δημοκράτη";;;

(*)βάζω στοίχημα ότι ούτε κατά προσέγγιση γνωρίζεις τι σημαίνει η λέξη. Παπαγαλίζεις. Το να λές κάποιον "φασίστα" δεν καθιστά εσένα δημοκράτη, άσχετε.


Edited by - Αίολος on 09/03/2016 13:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:15:01  Εμφάνιση Προφίλ
ο "φασισμός" κρύβεται πίσω από εκείνους που τον επικαλούνται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:35:21  Εμφάνιση Προφίλ
..Εσύ γιατί θίχτηκες ρε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:36:55  Εμφάνιση Προφίλ
...διότι έχω σιχαθεί τις υπερφίαλες μακαλίες. (ρε)

Edited by - Αίολος on 09/03/2016 13:44:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:43:33  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει, να σου πω όμως και εγώ κάτι;
Αυτοί που είναι εθνικιστές ή αυτοί που δεν πιστεύουν στην δημοκρατία, δεν έχουν κάτι να κρύψουν ρε φιλε
Δηλαδή, βλέπεις τον Πλεύρη, 180 χρονών, βγαίνει στα παράθυρα και λέει "η δημοκρατία και τα μούτρα σας"
Ρε αδερφέ, αυτόν τον σέβομαι
Είναι ιδεολόγος
Τώρα αυτοί στη Χρυση Αυγή όμως, τι είναι;


Και στο κάτω-κάτω, αν η Χρυσή Αυγή δεν έχει πρόθεση να ασκήσει βία - να πνίξει κόσμο δηλαδή - σε τι διαφερεί η πολιτική της, απο την πολιτική του Κούλη, του Γεωργιάδη ή του κάθε Κούλη;
Σε τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:45:55  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά τα λέει δηλαδή ο ατσαλάκωτος (σε ένα βαθμό)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:47:45  Εμφάνιση Προφίλ
Μην μπερδεύεις τ' αRχίdια με τις αμυγδαλές.
ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μίλησα για την Χ.Α.
Με βάση την κοινή λογική μιλάω χαζούλη...
...και όχι μόνον εγώ. Και ο αστράκιας! (ενίοτε...)
Οχι ο Αιθήρ... ()

Edited by - Αίολος on 09/03/2016 13:53:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:48:58  Εμφάνιση Προφίλ
Α, οκ τότε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 13:58:31  Εμφάνιση Προφίλ
Κοινή λογική = συγκαλυμένη ιδιοφυία.

Δοξάστεμε μη χέσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:18:10  Εμφάνιση Προφίλ
"Θέλει η πoυτάνα να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει"

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:20:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

"Θέλει η πoυτάνα να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει"


Δηλαδή; Σαφήνεια = άνοιξε λεξικό άσχετε κι αστοιχείωτε!

Edited by - Αίολος on 09/03/2016 14:26:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:23:23  Εμφάνιση Προφίλ
... έστω και του Μπαμπινιώτη, μιας και είναι το μόνο που έχεις!

Edited by - Αίολος on 09/03/2016 14:25:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:51:55  Εμφάνιση Προφίλ
Σιγά βρε παιδιά, ήρεμα και λίγο. Η πολύ δημοκρατία μας έφερε σε αυτά τα χάλια. Ως γνωστόν οι πολλές δημοκρατίες φέρνουν μια δικτατορία.

Είχαν μια σκασίλα οι μεγάλοι, ξένοι και ενχωριοι για την γνώμη την δική μας.
Σου λένε, εδώ οι Έλληνες δεν έχουν κότσια να υπερασπιστουν τα δικά τους δικαιώματα, θα αντιδράσουν για το προσφυγικο?

Ποια κυβέρνηση και πότε υπολόγισε τους Έλληνες?
Έχουμε τόσα άλλα δικά μας θέματα που λέμε πεσε πίτα να σε φάω.
Αντε από εκεί χάμω. Μαλώνουμε σαν τα μαλακιστηρια.
Αν δεν πηγεναν όλοι οι Έλληνες να πληρώσουν εφοριες δεη δικαστηκα για μια βδομάδα, θα σου έλεγα μετά με τι κωλο θα έκαναν κυρηγματα οι πολιτικοί.

Τώρα για το προσφυγικό? Τι να πω?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy