ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 16:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
και μη νομίσεις φίλε Φαέθων ότι είμαι κανένας άγιος. Έχω κάνει πράγματα στη ζωή μου που προξένησαν μεγάλη στενοχώρια στο Θεό, έρχεται όμως πάντα η ώρα στη ζωή του καθενός όπου ο Κύριος στέκεται "επί την θύρα και κρούει", το θέμα είναι αν θα τον αντιληφθούμε για να του ανοίξουμε.

Ίσως θα έπρεπε κάποια στιγμή να γινόταν και μια συνάντηση όλων εδώ που συζητούμε, μπορεί να πετυχαίναμε περισσότερα.

Βελισσάριε ξέχασα και κάτι άλλο που ήθελα να σου πω. Κι αν οι προφητείες έχουν νόημα να μας προειδοποιήσουν για κάποιο κίνδυνο; Δεν έχουμε χρέος τουλάχιστον να προσπαθήσουμε να τις ερμηνεύσουμε ζητώντας τη βοήθεια του Θεού από το να τις αφήσουμε κάπου γραμμένες να υπάρχουν για να μη τυχόν πέσουμε έξω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 16:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Βρε Φίλε Φαεδών,

Ειτε δεν διαβάζεις αυτά που πριν λίγες γραμμές γράψαμε ή δεν θές να καταλάβεις τι λέμε!

1) Ποιος προκαλεί τους πολέμους? Ο Θεός ή οι άνθρωποι? Γιατί λοιπόν να φταίει ο Θεός που έχει προφητευθεί μια μελλοντική πράξη των ανθρώπων? Είμαστε σοβαροί τώρα?
2) Είπες από καρκινοπαθείς μέχρι παιδάκια που πεθαίνουν! Έλεος..! Και γι' αυτά ο Θεός φταίει ή οι άνθρωποι με την πολιτική τους και τις πράξεις τους?

Δηλαδή εσύ τι λες: Εμείς οί άνθρωποι θα κάνουμε τις μαλακίες μας, θα καταστρέφουμε τα πάντα, ο ένας τον άλλον και θα είμαστε "μια ωραία πεταλούδα κι όποιον πάρει ο χάρος" και θα τρέχει ο Θεός από πίσω σαν καλή νοικοκυρά και θα μαζεύει τις μαλακίες μας΄?
Κι αν το κάνει από την μία θα είναι καλός, αλλά από την άλλη πρώτος εσύ θα πεις ότι είναι Δικτάτορας αφού ανακατεύεται συνεχώς στην ζωή μας.
Εδώ τον λές δυνάστη επειδή - άκουσον, άκουσον - είπε ο Κύριος ότι να τον ακολουθήσουμε και να βάζουμε τον Θεό μας πάνω από την κοσμική μας ζωή.
Μίλησες για το Ιράκ, κι ένα σωρό πράγματα...μα είμαστε καλά? ο Θεός σκοτώνει ρε σεις, ή εμείς με τις μηχανές μας, τις πράξεις μας, την απληστία μας για εξουσία, χρήμα και επιρροή?

Έσω απορία ρε γαμώτο....τα διαβάζετε ρε παιδιά αυτά που γράφετε?
Τα λέτε καμιά φορά δυνατά να ακούσετε τι λέτε?

Οι προφητείες είναι μηνύματα ελπίδας γιατί μας λένε ότι ο Θεός ΠΑΡΑ τις μαλακίες μας και τις αμαρτίες μας θα έρθει και θα τα σταματήσει όλα αυτά.
Γράφεις:
"ΣΕ ΠΟΣΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΠΕΝΕΒΕΙ Ο ΘΕΟΣ; ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ;"

Συγνώμη, χαμπάρι δεν έχεις πάρει ότι κάθε μέρα με την επίκληση του Θεού, γίνονται θαύματα? Αλλά εσύ τι περιμένεις? Το είπα και πριν: ένα "βοήθεια παναγιά" δεν φτάνει άμα δεν πιστεύεις. Δηλαδή εσύ θέλεις να κάνεις ότι κάνεις, να αποκυρήτεις τον Θεό, κι άμα πεις "βοήθεια" να τρέξουν και οι 4 ταξιαρχίες των Αγγέλων και να σε σώσουν! και μετά, πάλι τα ίδια! Εεε δεν είναι έτσι ρε φίλε.
Αν λοιπόν δεν έχεις πάρι χαμπάρι, και επειδή θέλω να πιστεύω ότι σωματικά τουλάχιστον δεν είσαι ούτε τυφλός ούτε κουφός, κλείσε ένα καράβι και κατέβα μέχρι την Τήνο...στις 15 του μηνός είναι της Παναγίας, αν δεν το ξέρεις.
Αλίμονο σε αυτόν που περιμένει να δει θαύματα για να πιστέψει...αλλά εν πάσει περιπτώσει, πήγαινε ως τουρίστας κι όχι ως πιστός.

Λες πράγματα που όχι δεν έχουν βάση...φαίνεται ότι ούτε ένα βιβλίο δεν έχεις ανοίξει να ενημερωθείς, έστω και από περιέργεια. Κι άντε..δεν βρήκες χρόνο κι άντε είχε χαλάσει η τηλεόραση και σου κάηκε και το video. Κοίτα ρε μπαγάσα στις προηγούμενες σελίδες για να μην λες αστοχίες.
Είπες:
"ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΓΑΛΑΝ ΤΡΕΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΠΟ ΕΥΛΟΓΙΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΑΓΓΕΛΟΙ ΖΩΓΡΑΦΙΖΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ..."

Ούτε στην Ελλάδα έγινε αυτό που λες ούτε λεφτά βγάλανε οι άνθρωποι! Στην Κύπρο έγινε ρε φίλε στην περιοχή Τραχωνίου.
Το βιβλίο δεν το έγραψαν αυτοί αλλά ο Λιακόπουλος και δεν δεχθήκανε ούτε δικαιώματα οι άνθρωποι (ο ίδιος ο Λιακόπουλος το είπε και το έγραψε στον πρόλογο του βιβλίου - αν το είχες διαβάσει θα το ήξερες). Που το διάβασες ρε μάγκα ότι πήρανε λεφτά ή ότι έβγαλαν έστω και μία δραχμή? Ταμπέλα είχαν σηκώσει στο σπίτι τους που πηγαίνανε οι πιστοί να προσκυνήσουν τις εικόνες που έλεγε "ούτε μία δραχμή εδώ - πηγαίνετε σε καμία εκκλησία αν θέλετε να δώσετε κάτι". Από την όλη ιστορία βγήκαν πιο φτωχοί από όσο ΗΔΗ ήτανε. Είσαι ο πρώτος (και μπράβο σου, κατέχεις την παγκόσμια αποκλειστικότητα για αυτή την είδηση) που λες ότι βγάλανε λεφτά από όλη την ιστορία.
Λοιπόν, αποδείξεις μάγκα μου, αποδείξεις! Δείξε μου έστω κι ένα στοιχείο εμπορίας της όλης ιστορίας και εγώ θα το κλείσω το στόμα μου και θα σου ζητήσω και συγνώμη.
Αλλά ακόμα και λεφτά να έβγαζαν, ακόμα και απατεώνες να είναι (που δεν θα είναι και οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι) τι σχέση έχει αυτό ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ??????????

Γράφεις:
"ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΙΡΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΣΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΣΤΑΥΡΟΣΑΝ ΜΙΑ ΜΟΝΑΧΗ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΗ..."

Τρικυμία εν κρανίω λέω εγώ! Τρεις λαλούν και 2 χορεύουν! Αυτό το πράγμα που λες ή το φαντάστηκες, ή άλλο είδες κι άλλο κατάλαβες! Μήπως είδες το θέμα για τους βασανισμούς των Ιρανών από την Κυβέρνησή τους και τα μπέρδεψες?
Κι αν εγώ κάνω λάθος, σε προκαλώ να μου βρεις ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ site που να λέει τέτοια είδηση!

Και για να κλείσω το θέμα:
Απαντήσεις για όλα σου τα ερωτήματα υπάρχουν άπειρα μέσα στο Ευαγγέλιο και τους λόγους των Αγίων. Κάνε τον κόπο και διάβασε λιγάκι, κι άσε τους λογισμούς σου που στο τέλος-τέλος είναι και αβάσιμοι.

Λοιπόν...αν δεν πιστεύεις στον Θεό δικαίωμά σου. Αλλά απαντήσεις στα ερωτήματα σου δεν θα βρεις εδώ. Πήγαινε σε κάποιον ιερέα, σε κάποιον πνευματικό...πήγαινε στο Άγιο Όρος που είναι και κοντά στα μέρη σου και συζήτησε με πνευματικούς και άγιους που είναι μαζεμένοι όλοι εκεί.

Αλλά να βαριέσαι να πας να βρεις τις απαντήσεις, δεν σημαίνει ότι αυτές δεν υπάρχουν...έτσι δεν είναι?
Εδώ, στο φορουμ αυτό συζητάμε ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ...κι αυτό προϋποθέτει κάποιος να πιστεύει σε αυτές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 16:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Έχω 2 απορίες:

1)

quote:
Έχω κάνει πράγματα στη ζωή μου που προξένησαν μεγάλη στενοχώρια στο Θεό, έρχεται όμως πάντα η ώρα στη ζωή του καθενός όπου ο Κύριος στέκεται "επί την θύρα και κρούει", το θέμα είναι αν θα τον αντιληφθούμε για να του ανοίξουμε.

stratis79, στο είπε προσωπικά οτι στενοχωρέθηκε...? Τουλάχιστον εμένα δε μου παραπονέθηκε ποτέ για τίποτα!

2)

quote:
"ΣΕ ΠΟΣΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΠΕΝΕΒΕΙ Ο ΘΕΟΣ; ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ;"


Υπάρχει απόδειξη οτι υπάρχει για να επέμβει?
Δε νομίζω να πιστοποιείται πουθενα ΕΓΚΥΡΑ η ύπαρξη του...
Κι αν δεχτούμε οτι υπάρχει, σε πόσες άλλες περιπτώσεις σιώπησε...?
Παραδείγματος χάριν στο Μεσαίωνα που καίγονταν ζωντανοί τόσοι αθώοι ως μάγοι...?

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 19:04:41  Εμφάνιση Προφίλ
Phaethon

quote:

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΝΙΟΘΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΛΑΙΚΟΥΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΜΦΙΒΑΛΩ


αετός

quote:

...απαντήσεις στα ερωτήματα σου δεν θα βρεις εδώ. Πήγαινε σε κάποιον ιερέα, σε κάποιον πνευματικό...πήγαινε στο Άγιο Όρος που είναι και κοντά στα μέρη σου και συζήτησε με πνευματικούς και άγιους που είναι μαζεμένοι όλοι εκεί.


????????????????????????????????????????????????????????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 19:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ντόοοοοοοοοοοοϊνγκ!!!!
Τώρα το παρατήρησα κι εγώ.....
Για να καταλάβω κι εγώ, οι άγιοι κι οι μοναχοί είναι μαζεμένοι εκεί και κάνουν κι εκδηλώσεις? Αν είναι, να το ξέρω κι εγώ!
Phaethon, πάρε σβάρνα τους ιερείς και το Άγιο Όρος κι οι απαντήσεις που θα λάβεις θα είναι σίιιιιιγουρα αντικειμενικές....

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 19:51:38  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ ετοιμαθάνατε (dying) δαίμονα-βιαστή (Incubus).

Παρακολουθώντας την πρόσφατη εμφάνισή σου στο esoterica δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω ότι 95 στα εκατό άρθρα σου περιστρέφονται γύρω από την κατάκριση του Ιησού Χριστού και/ή αυτών που των πιστεύουν.

Αυτό φυσικά είναι δικαίωμά σου και κανένας δεν μπορεί να απαγορέψει στον άλλον να ειρωνεύεται, να κατακρίνει, να προσβάλει, να κοροιδεύει, ακόμα και να βρίζει την θρησκεία του άλλου. Είναι απλά ένα θέμα ηθικής το οποίο ο καθένας καθορίζει για την ύπαρξή του.

Όσο αυτά μέχρι τώρα, συνέβαιναν σε διάφορα άλλα Threads, που περιστρέφονται γύρω από αυτήν την κόντρα (χριστιανών και μη) και δεν μου προκάλεσαν καμία απορία.

Από τη στιγμή όμως που επέλεξες να εισέλθεις στη συγκεκριμένη συζήτηση, μια συζήτηση χριστιανών περί χριστιανικών ιδεών, αυξάνοντας και τα αντίστοιχα ποσοστά της θεματολογίας σου σε 100%, μου δημιουργήθηκε πραγματικά μια απορία. Τί προσπαθείς να πετύχεις?

Ο μόνος ευγενής θεωρητικά τουλάχιστον σκοπός που εγώ μπορώ να φανταστώ, είναι ότι προσπαθείς να μας ανοίξεις τα μάτια για να δούμε όχι κάτι ουσιαστικό που εσύ πρεσβεύεις, αλλά το λάθος αυτού που εμείς πιστεύουμε.
Αν αυτό δεν ισχύει, τότε δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον λόγο που να μπορεί να λογιστεί σαν καλοπροαίρετος. Άν όντως κινείσαι με κακή πρόθεση, τότε δεν εχω τίποτα άλλό να σου πω. Αν θεωρείς ότι η προσπάθειά σου είναι καλοπροαίρετη, και με αυτόν τον τρόπο, ξεφτιλίζοντας τα πιστεύω μας, θα μας ανοίξεις τα μάτια και θα μας κάνεις κάποιο καλό, μπορώ να πω ότι μόνο δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν

1. Να έχεις δίκιο, να μην υπάρχει τίποτα από τα 'παραμυθάκια' που εμείς πιστεύουμε, να μην υπάρχει Θεός και Διάβολος, να μην υπάρχει ζωή μετά το θάνατο και εμείς να ζούμε σε μια πλάνη. Η ζωή μας όλη να είναι τα 1-80 χρόνια που θα ζήσουμε και μετά θα μας φάνε τα σκουλήκια και θα περάσουμε στην ανυπαρξία.

Σε αυτήν την περίπτωση θέλω να ρωτήσω τί κατάφερες αν χαλάσεις έστω και σε έναν από εμάς το όνειρό του? Θα γίνει έστω και ένας πιο ευτυχισμένος επειδή του γκρεμισες την ουτοπία και τον προσγείωσες στο δράμα της ανθρώπινης ανυπαρξίας μετά τον θάνατο? Θα κερδίσεις κάτι αν του γκρεμίσεις την ελπίδα ότι δεν υπάρχει Αυτός που θα τον βοηθήσει στις δύσκολες στιγμές? Θα κερδίσεις κάτι αν του προκαλέσεις δυστυχία για την αδυναμία του να κάνει οτιδήποτε για το άρρωστο παιδί του, που με τη δική σου θεώρηση είναι καταδικασμένο από τη στιγμή που η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά? Θα κερδίσεις κάτι αν τον πείσεις ότι η ζωή του, η υγεία του, η ύπαρξή του, η οικογένειά του, κρέμμονται στα καπρίτσια της τύχης, και το αν το παιδί του ή η μητέρα του θα ξυπνήσει το πρωί καλά εξαρτάται από το αν το βράδυ φέρει ασσάκια αντί τριάρες?
Προσωπικά, δεν μπορώ να δω κάτι που θα κερδίσεις αν καταφέρεις κάτι από τα παραπάνω. Και από τη στιγμή που δεν έρχεσαι για να χτίσεις κάτι που θεωρείς πιο εποικοδομητικό από αυτό που χτυπάς για να ισοπεδώσεις, αλλά θέλεις μόνο να καταστρέψεις αυτό που ο άλλος έχει χτίσει, είναι πολύ δύσκολο να με πείσεις ότι μπορείς να προσφέρεις και όχι να αφαιρέσεις. Ξανασκέψου λοιπον καλά, ακόμα κι αν έχεις δίκιο, τί θα καταφέρεις αν το αποδείξεις ή ακόμα καλύτερα τί θέλεις να καταφέρεις και πια είναι τα κίνητρα της ψυχής σου σε αυτήν την προσπάθεια.

2. Να έχεις άδικο. Να υπάρχει δηλαδή ο Ιησούς Χριστός, οι υποσχέσεις Του να είναι αληθινές, και ο θάνατος να ακολουθείται από την αιώνιο ζωή.

Σε αυτήν την περίπτωση πάλι δεν υπάρχει κάτι εποικοδομητικό να καταφέρεις, Το αντίθετο, αν κάποιος σε πιστέψει και αρνηθεί αυτά που τώρα πιστεύει, να γίνεις αιτία να χάσει αυτό για το οποίο μόχθησε, και πάλεψε, και πίστεψε. Να οδηγήσεις την ψυχή του στη στέρηση αυτού του αιώνιου δώρου στο οποίο έβαλε όλες του τις ελπίδες. Πάλι λοιπόν δεν μπορώ να βρω κάτι εποικοδομητικό και αγαθό στην προσπάθειά σου.

Συνολικά, στην καλύτερη περίπτωση θα καταφέρεις να προσγειώσεις κάποιους αιθεροβάμονες χριστιανούς στη δυστυχία της μηδενιστικής και μάταιας ΄πραγματικότητας' που εσύ πρεσβεύεις.
Στην χειρότερη, θα βρεθείς να Θεομαχείς.

Για να μην παρεξηγηθώ, σε όλες τις άλλες συζητήσεις που λαμβάνουν χώρα στο esoterica, μπορώ να βρω χιλιάδες δικαιολογίες για να εκφράζεις τις θέσεις σου, όποιες κι αν είναι και όπως θέλεις. Αλλά εδώ ρε φιλαράκι είναι μια γωνίτσα η οποία θα μπορούσε να παρομοιαστεί με το χριστιανικό εκκλησάκι της μεγαλούπολης του esoterica. Είναι σαν να μπαίνεις σε μια εκκλησία ενός χωριού, και συμπεριφέρεσαι σαν να είσαι στην αγορά ή στον Χαρδαβέλα. Αν μη τι άλλο, δείχνει έλλειψη σεβασμού στην καλύτερη των περιπτώσεων, και κακή πρόθεση στην χειρότερη.

Περίμενε λοιπόν απ' έξω, και πέτα όσες πέτρες θες σε αυτούς που αποφασίσουν να ξεμυτίσουν. Όλο το γήπεδο είναι δικό σου. Τίμα τουλάχιστον τα αποδυτήρια του αντιπάλου σου και δείξε σεβασμό στο γεγονός ότι σου δίνεται η δυνατότητα να παρεβρίσκεσαι ακόμα κι εκεί.

Κλείνοντας θα παρατηρήσω ότι ο phaethon τουλάχιστον δηλώνει ότι ρωτάει γιατί θέλει να ξαναβρει την πίστη που έχασε. Τώρα το αν αυτό είναι ειλικρινές ή το ότι κάποιοι από εδώ τον διώχνουν να πάει να βρει αλλού απαντήσεις, είναι εντελώς άλλα θέματα. Εσύ για πιο λόγο επιτίθεσαι στην κοινωνία των πιστών Του?

Σε παρακαλώ από βάθους καρδίας να δείξεις τον πρέποντα σεβασμό στον συνάνθρωπο. Κάνε υπομονή. Όλους θα μας βρεις και έξω από εδώ, και μπορείς να πετάξεις ότι πέτρα βρεις πρόχειρη. Εδώ μέσα όμως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Δες το σαν άσυλο στον πάσχοντα, μιας και πιστεύεις ότι από κάτι πάσχουμε και σεβάσου το ανάλογα.

Ευχαριστώ
m


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 20:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κοίτα να δείς, menas!
Αν έχεις παρατηρήσει από τα topics στα οποία έχω μπεί κι έχω μιλήσει θα δείς οτι είναι περίπου τα μισά στο σύνολο τους, όχι το 95% που ανέφερες.
Δε νομίζω να έβρισα ούτε να επιτέθηκα σε κανέναν. Αν είχες παρατηρήσει τις απαντήσεις μου θα έβλεπες οτι εγώ κατηγορήθηκα από εσάς κι εγώ δέχθηκα επίθεση επειδή είπα τη γνώμη μου. Οπότε, όπως μου μιλάνε, απαντάω.
Δεν έχω να καταφέρω τίποτα αν πώ μερικά πράγματα για την θρησκεία σας, αντιθέτως, είδα οτι λάβαινα απαντήσεις-ερωτήσεις σε όσα έλεγα κι απαντούσα κι εγώ.
Η πρόθεση μου δεν είναι κακή, όπως είπες οτι είναι πιθανό να είναι και δεν ξέρω τι μπορεί να έχεις στο μυαλό σου.
Από την στιγμή που μιλάτε δημόσια για ένα θέμα, πρέπει να δέχεστε κι αντίθετες γνώμες...
Αυτά είχα να σου πώ, προσθέτοντας πως αν κάνεις "μια βόλτα" από άλλα θέματα συζυτήσεων θα δείς τα όσα έχω ακούσει κι εγώ!
Αυτά!

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 23:23:48  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΤΥΠΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ. (ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΟ ΚΑΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ) ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΖΗΓΑΡΙΑ ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ #ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΗΝΗ ΦΥΛΗ#ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΤΙΤΑΣ,ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΙΤΑΣ,ΧΑΟΥΣ. ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΕΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΗΝΤΑ + ΚΑΙ ΠΕΝΗΝΤΑ - ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΕΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΝ ΛΑΟΝ Η ΕΠΙΚΡΑΤΗ ΜΙΑ ΕΝΕΡΓΙΑ ΘΕΤΙΚΗ 20% ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΗΚΗ 80% ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ Α Π Ο Τ Ε Λ Ε Σ Μ Α ΤΕΛΙΚΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 08:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πει ως προκάλυμα ότι έχει χάσει την πίστη του.
Κι επειδή κάποιοι αρέσκονται σε απομόνωση κειμένων για να σχολιάσουν κάτι, καλό θα είναι να βάζουν όλο το απόσπασμα, για να συνάδει με το σκεπτικό του συγγραφέα.

"Λοιπόν...αν δεν πιστεύεις στον Θεό δικαίωμά σου. Αλλά απαντήσεις στα ερωτήματα σου δεν θα βρεις εδώ. Πήγαινε σε κάποιον ιερέα, σε κάποιον πνευματικό...πήγαινε στο Άγιο Όρος που είναι και κοντά στα μέρη σου και συζήτησε με πνευματικούς και άγιους που είναι μαζεμένοι όλοι εκεί.

Αλλά να βαριέσαι να πας να βρεις τις απαντήσεις, δεν σημαίνει ότι αυτές δεν υπάρχουν...έτσι δεν είναι?
Εδώ, στο φορουμ αυτό συζητάμε ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ...κι αυτό προϋποθέτει κάποιος να πιστεύει σε αυτές."


Έτσι λοιπόν, το ξαναπαραθέτω αυτούσιο κι αν κάποιος δυσκολεύεται να καταλάβει ας ανατρέξει να βρει την αιτία της δυσνόησής του αλλού. Κι επειδή Χριστιανός δεν σημαίνει θύμα, να ξέρετε κύριοι ότι όταν διαλέγεις στρατόπεδο, θα υποστείς και τα πυρά εκείνου που επέλεξες να είσαι εχθρός, ήτοι του Χριστιανού.

Κι όσο για τα σχόλια περί Μεσαίωνα καλό θα είναι να διαβάσεις φίλε λίγο πιο πάνω την απάντησή μου περί του ρόλου του Θεού, και να μου πεις πως τον προτιμάς: να επεμβαίνει καθημερινά στην ζωή ή να σε αφήνει ελεύθερο και να είσαι υπόλογος τόσο για τα καλά όσο και τα κακά σου.

Και για να τελειώνουμε, και να επιστρέψουμε στην κουβέντα μας...όπως είπε πολύ σωστά ο menas, όποιος θέλει ας πετάξει όσες πέτρες θέλει. Αυτό και μόνο αποδεικνύει ποιανού το μέρος έχει πάρει.

Κι επειδή από ό,τι είδα κάποιοι γράφουν αλλά δεν διαβάζουν τις απαντήσεις των άλλων, η εξήγηση είναι πολύ απλή:
Η πνευματική τύφλωση σε αυτούς δεν είναι αρρώστια, είναι επιλογή. Και μια τέτοια επιλογή εξυπηρετεί μόνο έναν σκοπό...κι ο νοών νοείτο.

Και κάτι ακόμα: Ειρωνίτσες και μαγκίτσες και επιφωνήματα dying incubus με κάνουν και χαίρομαι διπλά που οι εχθροί του Θεού που πιστεύω στερούνται τόσο εμφανώς επιχειρήματα και ουσία λόγου.
Αλλά αυτό που εσένα θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το γεγονός ότι όπως πολύ σωστά ξαναείπε ο menas, δεν έχεις καταφέρει τίποτα: δεν μπόρεσες ποτέ κι ούτε θα μπορέσεις πλανέψεις Χριστιανό (γιατί αυτός είναι ο σκοπός σου).
Μην ψάχνεις λοιπόν παρέα στην ντροπή σου και στην φοβία σου μήπως υπάρχει Θεός, κι ούτε αν εσύ πείσεις άλλους χίλιους ότι δεν υπάρχει, θα καταφέρεις να Τον πάψεις.
Γιατί και μόνο που ασχολείσαι με τόσο πάθος εναντίον Του φοβία και άγχος έχεις.
Και πριν καγχάσεις σου λέω πως υπάρχει και καλό θα είναι να σκεφτείς άλλους τρόπους να διώξεις το άγχος και τον φόβο σου, όπως π.χ. να έρθεις πιο κοντά Του.

Και για να μην το ξεχάσω...για το ύφος μου δεν θα σου ζητήσω συγνώμη γιατί πολύ απλά εγώ νιώθω στρατευμένος σε ένα στρατόπεδο και δεν το κρύβω, και το ύφος μου το επιβεβαιώνει, όπως και το δικό σου ύφος επιβεβαιώνει υπέρ ποιου στρατοπέδου εσύ έχεις στρατευθεί.
Η μόνη συγνώμη που θα σου ζητήσω είναι για το αν σε έχω κρίνει λάθος, αλλά αυτήν θα την προκαλέσεις εσύ με τις πράξεις σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 09:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
εγώ πάλι Aetos δε ξέρω αν πρέπει να ζητήσουμε συγγνώμη ή αν πρέπει να ζητήσουμε να μας αφήσουν στην ησυχία μας. Στο χάος του εσωτερικά αυτό είναι το μικρό ξωκκλήσι όπως είπε ο menas, σεβαστείτε το. Εμείς ούτε κανένα πειράξαμε ούτε κάποια άλλη αντίθεη συζήτηση(από τις πολλές που γίνονται εδώ μέσα) παρεμποδίσαμε. Κι ούτε υποχρεώσαμε κανένα να μας ακολουθήσει.

Dying icubus
stratis79, στο είπε προσωπικά οτι στενοχωρέθηκε...? Τουλάχιστον εμένα δε μου παραπονέθηκε ποτέ για τίποτα!
===

Εσένα δε σου παραπονέθηκε γιατί ξέρει ότι δεν ασχολείσαι μαζί Του.
Θα ασχοληθεί μαζί σου όταν αφήσεις τα εγκόσμια.

και συνεχίζεις:
Ντόοοοοοοοοοοοϊνγκ!!!!
Τώρα το παρατήρησα κι εγώ.....
Για να καταλάβω κι εγώ, οι άγιοι κι οι μοναχοί είναι μαζεμένοι εκεί και κάνουν κι εκδηλώσεις? Αν είναι, να το ξέρω κι εγώ!
Phaethon, πάρε σβάρνα τους ιερείς και το Άγιο Όρος κι οι απαντήσεις που θα λάβεις θα είναι σίιιιιιγουρα αντικειμενικές....
===

ΕΙΡΩΝΕΙΑ

Από την στιγμή που μιλάτε δημόσια για ένα θέμα, πρέπει να δέχεστε κι αντίθετες γνώμες...
===

τις δεχθήκαμε, απαντήσαμε, τελείωσε κι ούτε ΠΡΕΠΕΙ να δεχόμαστε να μας παρεμποδίζουν διαρκώς.

Εδώ και 2 σελίδες περίπου δίνουμε ομολογία πίστεως λες και είμαστε συνοδικοί Πατέρες (μακάρι να μασταν).Όπως λέει κι ο Aetos εδώ μιλάμε για ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 09:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αλλά αυτό που εσένα θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το γεγονός ότι όπως πολύ σωστά ξαναείπε ο menas, δεν έχεις καταφέρει τίποτα: δεν μπόρεσες ποτέ κι ούτε θα μπορέσεις πλανέψεις Χριστιανό (γιατί αυτός είναι ο σκοπός σου).

Δεν σκοπεύω να πλανέψω κανένα Χριστιανό, ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του και να πιστέψει ό,τι θέλει. Οπότε μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για μένα.

quote:
Μην ψάχνεις λοιπόν παρέα στην ντροπή σου και στην φοβία σου μήπως υπάρχει Θεός, κι ούτε αν εσύ πείσεις άλλους χίλιους ότι δεν υπάρχει, θα καταφέρεις να Τον πάψεις.
Γιατί και μόνο που ασχολείσαι με τόσο πάθος εναντίον Του φοβία και άγχος έχεις.
Και πριν καγχάσεις σου λέω πως υπάρχει και καλό θα είναι να σκεφτείς άλλους τρόπους να διώξεις το άγχος και τον φόβο σου, όπως π.χ. να έρθεις πιο κοντά Του.

Ούτε ντροπή νιώθω, ούτε φοβία, ούτε άγχος. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα το γνώριζα πολύ περισσότερο και καλύτερα από εσένα που προβαίνεις σε συμπεράσματα σχετικά με το τι νιώθω εγώ. Όσο για το ύφος σου, είναι απόλυτα αναμενόμενο για μένα.

quote:
Και για να μην το ξεχάσω...για το ύφος μου δεν θα σου ζητήσω συγνώμη γιατί πολύ απλά εγώ νιώθω στρατευμένος σε ένα στρατόπεδο και δεν το κρύβω, και το ύφος μου το επιβεβαιώνει, όπως και το δικό σου ύφος επιβεβαιώνει υπέρ ποιου στρατοπέδου εσύ έχεις στρατευθεί.
Η μόνη συγνώμη που θα σου ζητήσω είναι για το αν σε έχω κρίνει λάθος, αλλά αυτήν θα την προκαλέσεις εσύ με τις πράξεις σου.


Δε με αφορά να μου ζητήσεις συγγνώμη, δεν θα μου προσφέρει τίποτα εξάλλου. Το αν είσαι φανατικός, είναι δικό σου θέμα κι όχι δικό μου.
Έχε όποιο ύφος θέλεις και πήγαινε σε όποιο στρατόπεδο θέλεις απλά μάθε σε ένα δημόσιο διάλογο να ακούς τις οποιεσδήποτε γνώμες και απόψεις.
Τουλάχιστον εγώ έτσι έχω μάθει να ενεργώ.
Κράτα λοιπόν την συγγνώμη σου και την όποια άποψη σου για μένα και μπορώ να κάνω κι εγώ το ίδιο.
Αφού λοιπόν δεν σε αφορώ ως άτομο χαίρομαι και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τον μεταξύ μας διάλογο.
Καλά να περνάς

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 10:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Ωραία λοιπόν...

να μην σε κρατάμε σε ένα forum που δεν σε αφορά άλλωστε.
Εμείς είμαστε δογματικοί και φανατικοί ... μην σπαταλάς άλλο τον χρόνο σου εδώ μέσα. Δεν ενδιαφέρει κανέναν εδώ μέσα το μίσος σου για το Χριστό και την Χριστιανοσύνη.

Σου εύχομαι όμως σύντομα ένα τέτοιο forum να σε ενδιαφέρει και να επιστρέψεις.
Μέχρι τότε ο Θεός μαζί σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 10:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΦΙΛΕ STRATI ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΠΠΑΔΟΚΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΞΕΡΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΜΙΧΑΗΛ΄΄΄ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟΥ΄΄.ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗ ΘΕΟΛΟΓΟΥ ΣΤΗ ΣΟΥΡΩΤΗ.ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΔΩΘΟΥΝ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΣΕ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ.ΤΟ ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ ΤΩΝ ΓΕΡΟΝΤΩΝ΄΄ΟΤΑΝ ΕΛΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ΄΄΄.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΦΑΝΤΑΣΤΗ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΜΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙ ΜΕΛΛΕΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΜΠΡΟΣ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΒΛΑΣΦΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΓΙ`ΑΥΤΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΣΧΑΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ.ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΙΚΟ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ,ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΙΖΕΙ,ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ,ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙ ΤΙΜΩΡΟ,ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΩΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΕΠΛΑΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
Α Δ Α Μ =1+4+1+40=46=4+6=10=1+0=1 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Ε Υ Α =5+400+1=406=4+6=10=1+0=1 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Νομίζω πως δε μου απαγορεύει κανένας να γράψω τη γνώμη μου...
Αν δυσαρεστεί κάποιους αυτό, δεν είναι δικό μου πρόβλημα!

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:29:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κι επειδή Χριστιανός δεν σημαίνει θύμα, να ξέρετε κύριοι ότι όταν διαλέγεις στρατόπεδο, θα υποστείς και τα πυρά εκείνου που επέλεξες να είσαι εχθρός, ήτοι του Χριστιανού.


Απλά δηλώνω ότι προσωπικά διαφωνώ με τη συγκεκριμένη θέση.

Mat 5:39 ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν μὴ ἀντιστῆναι τῷ πονηρῷ· ἀλλ᾿ ὅστις σε ῥαπίσει ἐπὶ τὴν δεξιὰν σιαγόνα, στρέψον αὐτῷ καὶ τὴν ἄλλην·

Act 8:32 ὠς πρόβατον ἐπὶ σφαγὴν ἤχθη· καὶ ὡς ἀμνὸς ἐναντίον τοῦ κείραντος αὐτὸν ἄφωνος, οὕτως οὐκ ἀνοίγει τὸ στόμα αὐτοῦ.

Luk 10:3 ἰδοὺ ἐγὼ ἀποστέλλω ὑμᾶς ὡς ἄρνας ἐν μέσῳ λύκων.

Rom 12:19 μὴ ἑαυτοὺς ἐκδικοῦντες, ἀγαπητοί, ἀλλὰ δότε τόπον τῇ ὀργῇ· γέγραπται γάρ· ἐμοὶ ἐκδίκησις, ἐγὼ ἀνταποδώσω, λέγει Κύριος.
Rom 12:20 ἐὰν οὖν πεινᾷ ὁ ἐχθρός σου, ψώμιζε αὐτόν, ἐὰν διψᾷ, πότιζε αὐτόν· τοῦτο γὰρ ποιῶν ἄνθρακας πυρὸς σωρεύσεις ἐπὶ τὴν κεφαλὴν αὐτοῦ.
Rom 12:21 μὴ νικῶ ὑπὸ τοῦ κακοῦ, ἀλλὰ νίκα ἐν τῷ ἀγαθῷ τὸ κακόν.

But then again, this is just meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
quote:

Νομίζω πως δε μου απαγορεύει κανένας να γράψω τη γνώμη μου...
Αν δυσαρεστεί κάποιους αυτό, δεν είναι δικό μου πρόβλημα!

In the shadows I shall be lost again...


ΑΚου να δεις έλειπα κάποιες μέρες και μπήκα μέσα και είδα ότι υπάρχει αναστάτωση. Μια από τις αιτίες είσαι εσύ μπαίνεις και χαλάς την ροή της συζήτησης και ναι ξέρεις κάτι δεν γουστάρουμε την παρουσία σου γιατί δεν προσφέρει τουναντίον προσβάλλει το μεγαλύτερο μέρος αυτών που συμμετέχουν σε αυτή την συζήτηση.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Πνευματικά Menas μπορεί να έχεις δίκιο, όμως λυπάμαι φίλε μου δεν μπορώ να νιώσω τόση αβρότητα για όσους επιτηδευμένα, με δόλο και πάθος προσπαθούν να βρίσουν τον Θεό.

Ακόμα και να μην υπήρχε Θεός και μόνο το γεγονός ότι αποτελεί μερικών πεποίθηση και βασική αρχή και πίστη, από την στιγμή που κάποιοι δεν σέβονται αυτήν μου την αρχή, τότε οι πράξεις τους είναι προσπάθεια προσωπικής υποτίμησης και προσβολής.
Στο τέλος τέλος, αν εγώ πιστεύω ότι ο ουρανός είναι πράσινος και φυτρώνουν ελέφαντες, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να ευτελίζει αυτήν μου την πίστη από την στιγμή που ούτε κατήχηση προσπαθώ να του κάνω, ούτε ψάχνω να τον πείσω, ούτε ρε γαμώτο, η πίστη μου αυτή τον ενοχλείι στην ζωή του.
Και από την στιγμή που ψάχνει να με βρει και έρχεται να με συναντήσει, και δέχομαι να κάνω διάλογο μαζί του δεν έχει κανένα δικαίωμα να προσβάλει την πίστη μου και να περιμένει ότι επειδή είμαι Χριστιανός θα γυρίζω και το άλλο μου μάγουλο.

Μήπως πήγα εγώ να τον βρω και να τον κοροιδεύω επειδή πιστεύει αυτό που πιστεύει ή δεν πιστεύει?
Τι λέμε τώρα...πλάκα κάνουμε??

Ο Κυριακόπουλος ήδη έδωσε το στίγμα...κι αυτό που παρέθεσε από το Γεροντικό ήδη τα λέει όλα.
Το να πει.."ρε παιδιά, εγώ δεν πιστεύω το ένα ή το άλλο, γιατί έτσι το καταλαβαίνω και δεν το δέχομαι" αλλά με διάθεση συζήτησης και και διάθεση και να πείσει και να πειστεί όμως, αυτό το δέχομαι.

Το να έρθει όμως για να προσβάλει...εεε, όχι αύτό δεν το δέχομαι.

Και δεν θεωρώ τον κάθε έναν τέτοιο εχθρό μου...έγραψα και πριν, μακάρι να επιστρέψει όταν το forum τον αφορά. Τις ιδέες του όμως τις θεωρώ εχθρό μου, όπως και εκείνον που τους τις βάζει στο μυαλό (και καταλαβαίνετε για ποιον μιλάω).

Λοιπόν, πολύ αξία δώσαμε στους άθεους...άντε και νομίζουν πως γίνανε και μόδα.
Από εδώ και πέρα, πλήρης αδιαφορία.

Ας γράψει όποιος άθεος και αντι-χριστιανός ό,τι θέλει. Εγώ θα τον αντιμετωπίζω σαν να μην υπάρχει. Η αδιαφορία σε απάντηση τους μίσους του για τις αρχές μου και τον Θεό στον οποίο πιστεύω.

Τέλος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 11:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
΄΄ΔΟΞΑ ΕΝ ΥΨΙΣΤΟΙΣ ΘΕΩ ΚΑΙ ΕΠΙ ΓΗΣ ΕΙΡΗΝΗ,ΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ΄΄.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΡΗΝΗ?ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ?ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΥΨΙΣΤΟ ΘΕΟ,ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΗ ΕΙΡΗΝΗ,ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,(Η ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΥΔΟΚΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ).ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ.ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ.΄΄ΕΙΡΗΝΗΝ ΑΦΙΗΜΙ ΥΜΙΝ,ΕΙΡΗΝΗΝ ΤΗΝ ΕΜΗΝ ΔΙΔΩΜΙ ΥΜΙΝ,ΟΥ ΚΑΘΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΔΩΣΙΝ,ΕΓΩ ΔΙΔΩΜΙ ΥΜΙΝ,ΜΗ ΤΑΡΑΣΣΕΣΘΩ ΥΜΩΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΗΔΕ ΔΕΙΛΙΑΤΩ΄΄ΙΩΑΝ.14/27.ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΕΙΡΗΝΗ,ΣΑΣ ΔΙΔΩ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΡΗΝΗ,ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΟΜΩΣ ΕΙΡΗΝΗ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΙΔΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ,ΜΗ ΤΑΡΑΖΕΤΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΣΗ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΔΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΣ.ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ.ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΩΡΕ ΜΕ ΑΓΙΟΥΣ ΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕ ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΙΑΣΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ,ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ ΕΚ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ.ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟ ΑΓΑΠΗΣ,ΕΙΡΗΝΗΣ,ΑΛΗΘΕΙΑΣ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΠΡΑΞΑΜΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ,ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΙΑΠΡΑΞΑΜΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ,ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΜΕ.ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΜΩΡΕ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΠΕΘΑΝΕ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΩΜΙΑ ΤΟΥ.ΛΙΓΑ.ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΟΧΙ ΔΙΧΟΝΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΘΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ,ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΖΩΗ.ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΤΟ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 13:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Κυριακόπουλε ήδη πολλοί άνθρωποι είναι δαίμονες για να μη πω σατανάδες.

Παιδιά αφήστε τους άλλους κι ας συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Αυτά είναι δοκιμασίες για την υπομονή μας. Ήλθον, είδον και απήλθον. Εμένα προσωπικά είναι τιμή μου και αισθάνομαι ξεχωριστή χαρά να μπορώ να συνομιλώ μαζί σας και πιστεύω ότι όλοι εδώ στο εκκλησάκι (που είπε ο menas) έτσι νιώθουν. Αυτό να κρατάμε στην καρδιά μας, οι κακίες κι οι ειρωνείες δε μας αγγίζουν, χάνονται βρωμίζοντας το στόμα που τις ξεστομίζει. Και μη ξεχνάμε > Ο Χριστός είχε πει ότι όπου συναθροίζονται 2 ή περισσότεροι (ελπίζω και ηλεκτρονικά) στο όνομά μου είμαι κι εγώ ανάμεσά τους.

Και προσωπικά θα επαναλάβω την ευχή-επιθυμία να βρεθούμε και εκτός του φόρουμ αυτού. Γιατί αν πραγματικά πιστεύουμε αυτά που λέμε καλό είναι να είμαστε κι ενωμένοι έξω από εδώ τις κρίσιμες ώρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IX eleni
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 19:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IX eleni
Prin tou telos tou kosmou tha iparxi pragmata ston aera....(sorry about my greek).

UFO'S tha emfanizountae pio taktika.....
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread158264/pg1

Ti ine "RODS"...Ufo's ?
Ksero pos ta UFO'S ine apo ton diabolo kai apo tous anthropous .....
Ta dodeka simadia tou telos tou kosmou...
http://www.orthodoxengland.btinternet.co.uk/twelve.htm

kai ena alo site me polles profities sta anglika....gia ton antixristo...kai pos tha fenete.....
http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/antichrist.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elpidoforos ouragos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 09:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elpidoforos ouragos
<< ΄΄ΟΤΑΝ ΕΛΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ΄΄΄.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΦΑΝΤΑΣΤΗ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΜΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙ ΜΕΛΛΕΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΜΠΡΟΣ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΒΛΑΣΦΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΓΙ`ΑΥΤΟΝ.<<
>>

Σωστοs!

Ο Θεοs μαζι σαs φιλοι μου και να σαs σκεπαζει παντα.

Zei Kurios o Qeos mou!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 13:57:07  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΑΚΙΣ.ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΣΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΓ]ΦΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΕΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ?
ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 14:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Όλα χρειάζονται Βελισσάριε και η πρ.οσευχή και οι προφητείες. Αν ο Θεός δεν ήθελε να ασχολούμαστε με τις προφητείες και με τη βοήθειά Του να προσπαθούμε να τις ερμηνεύσουμε τότε απλά αδερφέ δε θα μας τις έδινε μέσω των προφητών και των αγίων Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 15:57:49  Εμφάνιση Προφίλ
ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ?ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΟΛΕΓΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΣΑΦΗ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 22:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Οι προφητείες φίλοι μου είναι ο λόγος του Θεού που κατά παραχώρηση αφήνει άγιους και επιλεγμένους-φωτισμένους ανθρώπους να αποκαλύψουν τι θα συμβεί στους ανθρώπους αν συνεχίζουμε την απόκλισή μας από την διδασκαλία Του και το σχέδιο-υπενθύμισή Του ότι θα είναι πάντα κοντά και θα έλθει η ώρα της Κρίσεως.

Και κατά την γνώμη μου, εδώ ξεχωρίζει ο Χριστιανός από τον Αιρετικό ή τον πλανεμένο: ο Χριστιανός προσδοκεί την Κρίση ακόμα κι αν αυτή σημάνει την τιμωρία του, ενώ ο αιρετικός, ο άθεος και ο αντι-χριστιανός την φοβάται, την τρέμει και δεν θέλει να την δεχθεί.

Και οι φωτισμένοι αυτοί άνθρωποι, είναι σκεύη εκλογής από τον Θεό...κι όχι φυσικά μάγοι, αστρολόγοι και χίλιοι-δυο άλλοι που λένε το μακρύ και το κοντό τους. Αυτοί οι Άγιοι κατά παραχώρηση αφήνει ο Κύριος να μας εξηγήσουν - ανάλογα με την πνευματική μας ωριμότητα και τους καιρούς - την πορεία των πραγμάτων και να μας αποκαλύψουν σημεία και καταστάσεις που θα συμβούν στο περιβάλλον μας από τις πράξεις μας.

Ξαναλέω...τους πολέμους δεν τους κάνει ο Θεός..αλλά οι άνθρωποι, κι ασφαλώς είναι λυπηρό να γίνονται. Και εδώ έρχεται η χαρά του πιστού: ότι δηλαδή θα χαρεί όταν με θεία παρέμβαση θα αποκαλυφθεί "φίλος του Θεού" που θα σταματήσει όλα αυτά.

Θα σας φέρω νέα από το Άγιο Όρος όταν επιστρέψω...γιατί σε αυτές τις διακοπές λέω να κάνω 1-2 προσκυνήματα.

Άντε παιδιά...καλά μπάνια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 23:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Aetos καλά να περάσεις, άναψε κανένα κεράκι και για εμάς εδώ και μνημόνευσέ μας στο γέροντα που θα δεις.

VELISSARIOS Απεστάλη: 29/07/2005, 15:57:49
--------------------------------------------------------------------------------
ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ?ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΟΛΕΓΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΣΑΦΗ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

Ρε Βελισσάριε είπα εγώ ότι μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο; Πρώτα από όλα ως χριστιανός ορθόδοξος δεν έχω φθάσει ούτε στο ελάχιστο των μέτρων που πρέπει για να αξιώσω κάτι τέτοιο. Αλλά κι ακόμα πάω να ερμηνεύσω κάτι αναφέρω την ερμηνεία με πάσα επιφύλαξη. Παράλληλα πολλές προφητείες είναι εξηγημένες από τους γέροντες που έχουν τη Θεία Χάρη οπότε δεν υπάρχει κάποιο ρίσκο. Και ναι θεωρώ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα ότι έχω να κερδίσω κάτι, να είμαι έτοιμος να αντισταθώ την ώρα που πρέπει ή τουλάχιστον να προσπαθήσω. Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΟΛΕΓΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΣΑΦΗ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 12:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Aetos kala na peraseis an kai pistevw oti eidh exeis fygei.

Perimenoume nea sou.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 12:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Τι γινεται ρε παίδες; Λίγο έλλειψα βλέπω και έχασα πολλά... Αν και παρεκτραπήκαμε απ'τα περί προφητειών.

Για εμμένα να προτείνω στον φίλο που έλεγε για το αν ο Θεός προκαλλεί τους πολέμους ή όχι να κοιτάξει στις πρώτες σελίδες, ήδη απ'την 1 αυτό το οποίο λέει καλύπτεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2340088
Maintained by Digital Alchemy