ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tertullian
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 16:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tertullian
Φίλε Ψηλέ,

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Μία υπενθύμιση: "Αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν καί δευτέραν νουθεσίαν παραιτού".

Αρκέσου στην προσευχή.

anima naturaliter christiana est
= η ψυχή από τη φύση της είναι χριστιανή
(Τερτυλλιανός)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 17:22:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
φίλε μου.

quote:
Μία υπενθύμιση: "Αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν καί δευτέραν νουθεσίαν παραιτού".

Αρκέσου στην προσευχή.


Σωστότατες οι υποδείξεις σου.

Και πόσοι Άγιοι Πατέρες ακόμη μίλησαν για τη δύναμη της Προσευχής!!!

Φοβάμαι όμως πως έχω αναπτύξει, εδώ μέσα, μια σχετική "υπερευαισθησία" σε ό,τι διαστρευλώνει και βεβηλώνει την Αλήθεια.
Πίστεψέ με, δεν την έχω δεί ούτε ιεροκήρυκας, ούτε και μάρτυρας αλλά ούτε και την προσωπική επιβράβευση και επιβεβαίωση επιδιώκω (φυσικά δεν είμαι εγώ αυτός που θα το διαπιστώσει).
Νιώθω ότι πρέπει να υπάρχει και αντίλογος και ότι κάποιος πρέπει να αντιταχθεί στην όλη προσπάθεια σπίλωσης του Αγαθού. Ανεξάρτητα από το Δόγμα στο οποίο «ανήκει» ο καθένας μας, θεωρώ χρέος μας να υπερασπιζόμαστε Αυτόν (τουλάχιστον τη μνήμη του) που χωρίς να φταίει σε τίποτα, πλήρωσε και πληρώνει για τα δικά μας σφάλματα και ατοπήματα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 01:01:20  Εμφάνιση Προφίλ
«Μία υπενθύμιση: "Αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν καί δευτέραν νουθεσίαν παραιτού".
Αρκέσου στην προσευχή.»

Προσευχή-προσεύχομαι: δέομαι, ικετεύω, παρακαλώ.

Αλήθεια, αυτά χρειάζεται ο άνθρωπος για να γίνει καλύτερος? Αυτά χρειάζεται ο Δημιουργός? Έχει ανάγκη κάποιος που είναι Ένας, από……παρακάλια?

Και διαβάζουμε.

«Tην προσευχήν του Aγίου Όρους ποιός δεν την γνωρίζει; Aποτελείται από μίαν φράσιν μικράν, από μετρημένας τας λέξεις.

Mε την βοεράν κραυγήν "Kύριε", δοξολογούμεν τον Θεόν, την ένδοξον μεγαλειότητά Tου, τον βασιλέα του Iσραήλ, τον δημιουργόν της ορατής και αοράτου κτίσεως, όν φρίττουσι τα Σεραφείμ και τα Xερουβείμ.»

Αλήθεια,
ΠΟΙΟΣ έχει ανάγκη από…βοεράν κραυγή? Ένας βασιλιάς ή ένας Θεός? Ένας επισφαλής ή ένας Πάνσοφος που όλα τα γνωρίζει?

Παράξενα πράγματα……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 03:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟΥΣ, ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ, ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΚΙ ΕΚΑΝΕ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΙΚΩΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ, ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ, ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΔΙΑΚΗΡΥΞΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΑ, ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΛΙΒΕΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΝΩ Σ’ ΑΥΤΟ, ΤΗ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΚΑΛ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΟΤΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΘΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ, ΕΝΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ!


ΠΡΟΣΕΥΧΗΗΗΗΗΗΗ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ ΣΟΥ ΛΕΝΕ + ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕΡΟΝΥΧΤΑ ΚΛΑΙΝΕ.........---->ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ


Α ΚΑΝΟΥΜΕ + PASTE ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΙΤΗ--ΑΠΟΛΟΓΕΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ;;;;;;;--+ ΜΕΤΑ ΣΠΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ + ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ + ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ + ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ;;---->ΜΕΓΙΣΤΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ


ΚΑΛΕΣΕ + ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΨΕΙ ΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥΣ


ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ----->ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ ΚΡΙΜΑ ΔΕ ΤΟΝ ΚΑΨΑΤΕ + ΑΥΤΟΝ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 05:06:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
antixristos
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ----->ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ ΚΡΙΜΑ ΔΕ ΤΟΝ ΚΑΨΑΤΕ + ΑΥΤΟΝ

Ανακάλεσε ο καημένος στο δικαστήριο.
- Ποιά γη...; Ποιός κινείται...; Ιδέα δεν έχω τι λέτε...εγώ να ψηφίσω ήρθα και φεύγω.

Μα τον κερατά, να δηλώσει ότι η γη κινείται.... Κρέμασμα ήθελε ο άθεος!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Siri0S
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 12:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Siri0S
Γεια σας παιδιά!
Αν και δεν έχω διαβάσει όλη την ιστορία από την αρχή λόγω έλλειψης χρόνου (42 σελίδες!!!) θα ήθελα να πω δυο πραγματάκια.
Από ότι είδα έχετε ήδη αναλύσει το ζήτημα του λευκού φωσφόρου και εδώ να
προσθέσω κάτιτις για τους λίγους εναπομείναντες δίσπιστους, πληροφορίες πάνω στο λευκό φωσφόρο που βρήκα σto site:www.atsdr.cdc.gov/tfacts103.pdf (είναι pdf). Μεταφράζω λοιπόν τα σημαντικά σημεία:
- Στον αέρα, ο λευκός φωσφόρος αντιδρά ταχύτατα με το οξυγόνο για να παράγει σχετικά μη βλαπτικά χημικά μέσα σε λίγα λεπτά.
- Στο νερό, ο λευκός φωσφόρος αντιδρά με το οξυγόνο μέσα σε ώρες ή και μέρες. (Άρα εξηγείται η ελεγξιμότητα της αντίδρασης ανάλογα με τον διαλύτη ο οποίος περιέχει τον λευκό φωσφόρο)
- Στον αέρα, ο λευκός φωσφόρος αντιδρά ταχύτατα με το οξυγόνο, πιάνωντας εύκολα φωτιά, σε θερμοκρασίες 10-15 βαθμούς παραπάνω από την θερμοκρασία δωματίου. (Χαμηλή θερμοκρασία -> Να γιατι δεν καίγονται οι πιστοί)

Αυτά τα λίγα, αν και δεν νομίζω ότι το ενδιαφέρον έγκειται στον αν πρόκειται για θαύμα ή όχι. Εξάλλου θα μπορούσε κανείς να πει ότι σε αυτά που σε εμάς φαίνονται θαύματα, ο θεός στην πραγματικότητα χρησιμοποιεί τις θαυματουργές ιδιότητες της φύσης (την οποία ο ίδιος άλλωστε δημιούργησε) για να πετύχει αυτό που θέλει.
Ούτως ή άλλως δεν μας χρειάζονται τέτοιου είδους επίγεια θαύματα για να πιστέψουμε στην ύπαρξη του θείου, αρκεί να στρέψουμε τα μάτια μας στον ουρανό και να παρατηρήσουμε το σύμπαν. Εκεί υπάρχουν ήδη φυσικά θαύματα τέτοιας έκτασης που μπροστά τους το άγιο φως μοιάζει με ταχυδακτυλουργικό τρικ για παιδάκια νηπιαγωγείου.

Σκοπός μου όμως εδώ πέρα είναι να αναφέρω δύο μεγάλα κατά τη γνώμη μου
θέματα που προκύπτουν το ένα άμεσα και το άλλο έμμεσα από αυτή τη διαδικασία της λεγόμενης "αφής του αγίου φωτός".

1. Ο θρύλος με το άγιο φως λέει ότι "όταν το 16ο αιώνα το προνόμιο της αφής δόθηκε στους Αρμενίους, η κολώνα έξω από το ναό σκίστηκε και βγήκε η φλόγα από μέσα. Ο μουεζίνης που το είδε αρνήθηκε δημόσια τον ισλαμισμό και μαρτύρησε." Είδα λοιπόν σε κάποιο άλλο forum κάποιον να
αντιλογεί με έναν πιστό και να του λέει χονδρικά ότι ο θεός δεν θα μπορούσε να δώσει το προνόμιο της αφής του αγίου φωτός σε έναν άνθρωπο
όπως ο πατριάρχης Ιεροσολύμων Ειρηναίος για τον οποίο είναι νομίζω περιττό να πω το τι έχει βγει "στη φόρα." Ο πιστός λοιπόν απάντησε ότι ο θεός δεν κάνει διαχωρισμούς στους ανθρώπους και το άγιο φως το δίνει συνολικά σε όλη την ανθρωπότητα, εξάλλου - όπως είπε - Ουδείς αναμάρτητος. Με βάση λοιπόν και τον παραπάνω θρύλο (ο οποίος είναι αληθινός και οι ορθόδοξοι τον δέχονται, μπορείτε να το εξακριβώσετε)
μου γεννάται εύλογα το ερώτημα αν ο θεός των χριστιανορθοδόξων είναι και αυτός ένας εκλεκτικός θεός. Δηλαδή δεν δίνει το άγιο φως σε έναν εκπρόσωπο μιας άλλης εκκλησίας, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα είναι και πολύ πιο αγνός από τον Ειρηναίο, και το δίνει στον ομώνυμο πατριάρχη, του οποίου η αγνότητα μας είναι πλέον γνωστή? Διακρίνω μια αντίφαση ή κάνω λάθος?

2. Η όλη ιστορία με τα θαύματα μου δίνει την ευκαιρία να αναρωτηθώ για
την κατάσταση νεοπαγανισμού στην οποία έχει περιέλθει σχεδόν στο σύνολο της η χριστιανοσύνη. Σχεδόν κάθε εκκλησάκι (every single one,
που λένε και οι φίλοι(?) μας οι αμερικάνοι) έχει από πισω του και μια ιστορία θαύματος η οποία αναφέρεται συνήθως στον εκάστοτε άγιο που τιμάται. Εικόνες που δακρύζουν με δάκρυα πραγματικά ή και με αίμα (μπρρρ!) και που θεραπεύουν, αγάλματα της Παναγίας που επίσης δακρύζουν και θεραπεύουν κατά τον ίδιο τρόπο και χίλια-δυο άλλα.
Και ύστερα η εκκλησία κατηγορεί άλλους για νεοπαγανισμό και αρχαιολατρεία. Ο Χριστός στη ζωή του έκανε κάποια θαύματα (μετρημένα) σύμφωνα πάντα με τις γραφές. Δηλαδή ο ίδιος ο Υιός του Θεού (κατά τους χριστιανούς) έκανε κάποια αριθμήσιμα θαύματα ενώ με τη σειρά τους και κάποιοι άγιοι έκαναν και αυτοί θαύματα, σε πολλές περιπτώσεις όχι περισσότερα από ένα στη ζωή τους. Και σήμερα παρατηρείται το κωμικοτραγικό αυτό φαινόμενο της τέλεσης θαυμάτων όχι μέσω αγίων, ούτε καν μέσω ανθρώπινων όντων αλλά (άκουσον, άκουσον!) μέσω εικόνων και αγαλμάτων!!!!! Οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στις - έστω υποτιθέμενες - ιδέες και ιδανικά του χριστιανισμού αλλά πιστεύουν σε εικόνες και αγάλματα. Και πάνω από όλα, όλα αυτά τα πράγματα η εκκλησία τα δέχετε.
Και μην ακούσω από κανέναν ότι η εκκλησία επισήμως δεν έχει παραδεχτεί αυτά τα "θαύματα" γιατί η εκκλησία όχι μόνον δεν τα αμφισβητεί αλλά παρακινεί και τους πιστούς να πηγαίνουν να τα βλέπουν για να πειστούν και φυσικά να αφήσουν και τον οβολό τους κάθε φορά. Έτσι όπως το πάμε, θα σηκωθεί ο κακόμοιρος ο Χριστούλης από τον τάφο (για δεύτερη φορά(!)) και θα μας πάρει όλους στο κυνήγι!

Εν πάσει περιπτώσει, κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι δεν πιστεύω στον χριστιανισμό γενικότερα (αν και έχω περάσει και από αυτή τη φάση) αλλά πριν προλάβει να με κατηγορήσει κανείς θα ήθελα να πω ότι ο χριστιανισμός δεν χρειάζεται ανθρώπους που να τον εχθρεύονται για να εξευτελιστεί. Τον εξευτελίζουν καθημερινά οι ίδιοι άνθρωποι που τον υποστηρίζουν, λαός και κλήρος μαζί, καί σε επίπεδο κοσμικό καί σε επίπεδο ιδεολογικό.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με το κατεβατό μου.
Να είστε όλοι καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 12:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε Σείριε καλώς ήρθες

Ολες οι θρησκείες όλων των εποχών βασιζόντουσαν πάνω στα θαύματα. Ολοι οι θεοί έκαναν θαύματα. Ολοι οι δάσκαλοι, οι guru, οι "απεσταλμένοι του Θεού/των Θεών", έκαναν και κάνουν θαύματα.

Ο άνθρωπος για να πιστέψει σε κάτι πρέπει να πειστεί (έστω κι αν λέμε ότι η πίστη δεν θέλει αποδείξεις). Και τα θαύματα (οι θεραπείες, οι θαυματουργικές πράξεις, οι υπεράνθρωπες ικανότητες) είναι αυτά που τον πείθουν να ακολουθήσει την μία ή την άλλη θρησκεία, τον ένα ή τον άλλο δάσκαλο. Η διδασκαλία έπεται.
Εξ άλλου και η μετά θάνατον σωτηρία, είναι ένα θαύμα υψηλότερου επιπέδου. Οπότε ξέρουν τι κάνουν οι επαϊοντες.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 23:23:54  Εμφάνιση Προφίλ
Μία μόνο ένσταση φίλε μου.

quote:
Siri0S
Με βάση λοιπόν και τον παραπάνω θρύλο (ο οποίος είναι αληθινός και οι ορθόδοξοι τον δέχονται, μπορείτε να το εξακριβώσετε)

Αν είναι θρύλος, δεν μπορεί να είναι αληθινός. Για να είναι αληθινό, πρέπει να είναι ιστορικό γεγονός. Και για να τα βάλουμε στη θέση τους τα 3 αυτά πράγματα που καμιά φορά μας μπερδεύουν:

Ο μύθος είναι ένα φανταστικό γεγονός ή πρόσωπο (π.χ. η αρπαγή της Ευρώπης από το Δία).

Ο θρύλος είναι ένα φανταστικό γεγονός το οποίο όμως αναφέρεται σε πραγματικό πρόσωπο ή αντικείμενο (π.χ. "ο μαρμαρωμένος βασιλιάς" που αναφέρεται στην άλωση της Πόλης.) Στην περίπτωσή μας το πραγματικό είναι η αστοχία της κολώνας και το μυθικό μέρος του θρύλου είναι η ερμηνεία που δίνεται.

Το ιστορικό γεγονός τέλος, είναι κάτι που αποδεδειγμένα έχει γίνει και γνωρίζουμε τουλάχιστον το πότε, το πού και το πώς.

Όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, η ερμηνεία που δίνεται από την εκκλησία είναι "θρύλος", έχουμε δηλαδή ένα μύθο που αναφέρεται σε ένα πραγματικό αντικείμενο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 00:21:41  Εμφάνιση Προφίλ
Θα διαφωνήσω μερικώς, σε ό,τι αφορά με την ερμηνεία του θρύλου.
Θρύλος, είναι και η προφορική παράδοση από γενιά σε γενιά.

Πολλές φορές χρησιμοποιούμε και το επίθετο θρυλικός θέλοντας να πούμε ο ένδοξος, ο ηρωικός.

Λέμε, το θρυλικό έπος του 1940. Μήπως αναφερόμαστε σε ένα φανταστικό γεγονός;

Τουλάχιστον, απ'ό,τι γνωρίζω, το γεγονός του σχισίματος της κολώνας, αποτελεί για του Χριστιανούς ιστορικό γεγονός διότι, σύμφωνα πάντα με τη χριστιανική παράδοση αλλά και από ιστορικές καταγραφές (δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο), γνωρίζουμε το πότε, το πού και το πώς.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 00:38:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Θα διαφωνήσω μερικώς, σε ό,τι αφορά με την ερμηνεία του θρύλου.
Θρύλος, είναι και η προφορική παράδοση από γενιά σε γενιά.

Εγώ δε μίλησα για γραπτό ή προφορικό λόγο. Εγώ μίλησα για ιστορία και μυθολογία.

quote:
Ψηλός
Πολλές φορές χρησιμοποιούμε και το επίθετο θρυλικός θέλοντας να πούμε ο ένδοξος, ο ηρωικός.

Λέμε, το θρυλικό έπος του 1940. Μήπως αναφερόμαστε σε ένα φανταστικό γεγονός;


Τελείως λάθος. Η λέξη "θρυλικός" εννοεί "σαν παραμύθι".

Στην περίπτωση αυτή, το "ηρωικό" είναι η λέξη "έπος" όχι ο "θρύλος". "Έπος" είναι ένα ποίημα που εξιστορεί ηρωικά καοτρθώματα (Ιλιάδα, Οδύσσεια).

Το "θρυλικό έπος" αναφέρεται σε τέτοια ηρωικά κατορθώματα που είναι δύσκολο να τα πιστέψει κανείς, σαν παραμύθι.

quote:
Ψηλός
Τουλάχιστον, απ'ό,τι γνωρίζω, το γεγονός του σχισίματος της κολώνας, αποτελεί για του Χριστιανούς ιστορικό γεγονός διότι, σύμφωνα πάντα με
τη χριστιανική παράδοση αλλά και από ιστορικές καταγραφές (δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο), γνωρίζουμε το πότε, το πού και το πώς.

Το ιστορικό γεγονός είναι για όλους, όχι για μερικούς. Ένα πράγμα ή έγινε ή δεν έγινε. Αν έγινε, υπάρχει καταγραφή σαν ιστορικού γεγονότος από ιστορικούς, όχι από θεολόγους. Αν δεν έγινε ή αν δεν ξέρουμε πως έγινε ή αν θέλουμε να δώσουμε εμείς μια ερμηνεία, τότε μιλάμε για θρύλο, που σημαίνει "μυθολογική ερμηνεία".

Για παράδειγμα, κανείς γεωλόγος δεν θα ερμηνεύσει το σχήμα του Πενταδάκτυλου της Κύπρου σαν έργο του Διγενή Ακρίτα. Ο θρύλος όμως (ο οποίος αναφέρεται στο Διγενή και στον Πενταδάκτυλο, και τα δύο πραγματικά), λέει ότι επειδή ήταν τόσο μεγαλόσωμος, πιάστηκε από κει με τη χερούκλα του και άφησε τα σημάδια του χεριού του στο βουνό. Αυτό είναι ο θρύλος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 02:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΕΙΡΙΕ,ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ+ΟΧΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΕΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΥΛΟ

''ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΟΙ ΗΣΑΝ ΛΕΠΤΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ''

ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΡΥΒΕΙ Η ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΥΘΩΝ + ΟΧΙ ΟΝΕΙΡΟΦΑΝΤΑΣΙΕΣ...ΤΥΠΟΥ ΛΟΧ ΝΕΣ,ΜΑΓΩΝ ,ΘΑΥΜΑΤΩΝ +ΑΛΛΑ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
Η μυθολογία αντιπροσωπεύει την πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να δώσει νόημα στον κόσμο γύρω του και στη ζωή του. Οι μύθοι εμφανίζονται στα βάθη του ιστορικού χρόνου πριν ο ορθολογισμός και η επιστήμη αποκτήσουν την ιδιότητα να εξηγούν τον κόσμο. Είναι με άλλα λόγια δημιούργημα της ανθρώπινης περιέργειας και της ανθρώπινης νόησης πριν η νόηση γίνει μια συνειδητή αναζήτηση και περάσει στη σφαίρα της επιστήμης. Συμβολισμοί, προσωποποιήσεις, ιστορίες, αναπαραστάσεις, και αλληγορίες συνθέτουν ένα πλούσιο συμβολικό σύμπαν, απόδειξη της ανάγκης του ανθρώπου να κατανοήσει τον κόσμο, τη θέση του μέσα σε αυτόν, τους νόμους της τάξης και τις θεϊκές αυτές δυνάμεις που τον ξεπερνούν.
Οι μυθολογίες δεν είναι ιστορικές μαρτυρίες, ούτε μπορούν να επαληθευτούν στην ολότητά τους με ιστορικο-αρχαιολογικές μεθόδους - κυρίως λόγω του ότι οι μυθοπλάστες ελάχιστα ενδιαφέρονταν να καταγράψουν τα δημιουργήματα της φαντασίας τους. Ωστόσο, όλοι οι μύθοι περιέχουν σπέρματα αλήθειας καθώς πηγή έμπνευσης για τη μυθοπλασία δεν μπορεί να είναι άλλη από την ίδια την πραγματικότητα των ανθρώπων, της φύσης, των θεών, της ζωής. Μύθος και πραγματικότητα, ιστορία και μυθοπλασία είναι οι δύο άρρηκτα δεμένες όψεις της ανθρώπινης εμπειρίας.
Οι μυθολογίες είναι επίσης και οι απαρχές των επίσημων θρησκειών. Τη φαντασία των πρωτόγονων λαών που θέλησαν να αναπαραστήσουν τον άγνωστο κόσμο στα μέτρα τους προσπάθησε κατόπιν η πνευματική τάξη κάθε έθνους να κωδικοποιήσει κατά κάποιο τρόπο με αποτέλεσμα να διαμορφωθούν οι επίσημες θρησκείες.
Η ελληνική μυθολογία είναι από τις πλούσιες του κόσμου. Η ελληνική μυθολογία είναι ένα πνευματικό αγαθό με διαχρονική και ακατάλυτη αξία, όπως αποδεικνύεται από την τεράστια επίδραση που είχε στην παγκόσμια και κυρίως στην ευρωπαϊκή λογοτεχνία, ζωγραφική γλυπτική και μουσική. Διαβάζοντας τις θαυμάσιες ιστορίες της ελληνικής μυθολογίας βυθίζεσαι σε έναν κόσμο ομορφιάς και σοφίας που στην αρχική του σύλληψη θέλησε να εκφράσει το αρχέγονο μάγεμα αλλά και τον τρόμο μπροστά στο Μέγα Μυστήριο της Φύσης και της Ζωής, που πάντα -παρά την επιστημονική και τεχνολογική πρόοδο θα παραμένει άλυτο, άγνωστο και μαγευτικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Siri0S
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 17:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Siri0S
Παιδιά, συγγνώμη για την απουσία μου αλλά είναι και εξεταστική περίοδος
βλέπετε και δεν υπάρχει πολύς χρόνος.
Ήθελα να αποσαφηνίσω κάτι: Όταν λέω ότι ο θρύλος είναι αληθινός δεν εννοώ ότι έγκειται σε κάποια πραγματική ιστορία. Εννοώ ότι αυτός καθεαυτός ο θρύλος υπάρχει, δηλαδή δεν τον έβγαλα εγώ από το κεφάλι μου.
Το αν στηρίζεται σε πραγματικό γεγονός δεν το ξέρω, πάντως οι χριστιανοί
τον πιστεύουν.
Αυτά για να μην παρεξηγούμαστε.
Καλή συνέχεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 17:23:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μα γιατί να σε παρεξηγήσουμε;
Αυτός που θέλει να σε παρεξηγήσει, θα το κάνει ακόμη και όταν δεν αναφέρεσαι σε θρύλους.

****Εύχομαι να πάει καλά η εξεταστική.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:49:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Siri0S
Όταν λέω ότι ο θρύλος είναι αληθινός δεν εννοώ ότι έγκειται σε κάποια πραγματική ιστορία. Εννοώ ότι αυτός καθεαυτός ο θρύλος υπάρχει, δηλαδή δεν τον έβγαλα εγώ από το κεφάλι μου.
Το αν στηρίζεται σε πραγματικό γεγονός δεν το ξέρω, πάντως οι χριστιανοί
τον πιστεύουν.

Αυτό ακριβώς είπα και γω. Οι Χριστιανοί τον πιστεύουν.

Αν ήταν ιστορικό γεγονός, θα το πίστευαν όλοι.

Να σου πώ τι λέει ο "θρύλος" για τη συγγραφή του Κορανίου, όπως τον άκουσα από κάποιον.

Ο Μωάμεθ είχε γράψει το Κοράνι και είπε σε ένα φίλο του να μπει μέσα σ'ένα πηγάδι, και του έδωσε το γραμμένο βιβλίο. Την άλλη μέρα, μάζεψε ο Μωάμεθ τους πιστούς του και τους έδειξε ένα βιβλίο που ήταν τελείως λευκό, άγραφο. Τους λέει:

- Χτες βράδυ παρουσιάστηκε ο θεός στον ύπνο μου και μου ζήτησε να ρίξω το βιβλίο αυτό μέσα στο πηγάδι, όπου και θα γραφτεί ο λόγος του.

Πραγματικά, ρίχνει το βιβλίο μέσα στο πηγάδι και σε λίγο ανεβάζει επάνω ένα ίδιο βιβλίο γραμμένο (Αυτό που είχε ο φίλος του).

- Τώρα, λέει ο Μωάμεθ, ο Θεός θέλει απ'όλους σας να ρίξετε όσες πέτρες μπορείτε στο πηγάδι για να τον τιμήσετε.

Όπερ και εγένετο. Και ούτε μάρτυς του "θαύματος", ούτε τίποτε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον

Σε μια παλιότερη μου διαμάχη με απολογητές είχα γράψει αρκετά πάνω στο θέμα του φωσφόρου !
Οποιος θέλει μπορεί να το δει στην παρακάτω διεύθηνση
http://phorum.gr/viewtopic.php?t=4320&sid=ba86805e1ad653b1eaa3d761d5c1ef16

Θεωρό ότι το θέμα δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ και την στιγμή που άπτεται της ενδόμυχης πίστης του ανθρώπου και την ανάγκη της σημειολογικής επιβεβαιωτικής ενίσχυσης μέσω "θαυμάτων" της πίστης αυτής ,ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό το "ουκ με πείσεις ακόμη και εάν με πείσεις".
Το λέω αυτό διότι είναι δεν είναι το θέμα εάν τα στοιχεία επιστημονικά και μη είναι σωστά η λάθος αλλά λόγο το ότι δεν υπάρχει περίπτωση αλλαγής απόψεως από κάποιον χριστιανό διότι θα ήτανε μια παραδοχή ήττας . Το όλο οικοδόμημα του Χριστιανισμού δομήθηκε πάνω στην ύπαρξη διαφόρων ειδών θαυμάτων ως «απόδειξη» της ορθότητας του και κάθε είδους αμφισβήτηση έως αυτήν την ορθότητα είναι αμφισβήτηση του συνόλου!

Φιλικά


Ούκ ήμην, εγέγονα, ούκ είμι ου μέλει μοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 23:55:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μέτρον
Το όλο οικοδόμημα του Χριστιανισμού δομήθηκε πάνω στην ύπαρξη διαφόρων ειδών θαυμάτων ως «απόδειξη» της ορθότητας του και κάθε είδους αμφισβήτηση έως αυτήν την ορθότητα είναι αμφισβήτηση του συνόλου!

Με αυτό που λες φίλε Μέτρον δηλώνεις ξεκάθαρα ότι, ή δεν γνωρίζεις τίποτα για το Χριστιανισμό ή έχεις μια τελείως επιδερμικής επαφής σχέση με τον Χριστιανισμό.

Το θαύμα της αφής επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο εδώ και εκατονταετίες (δεν γνωρίζω από πότε πρωτοξεκίνησε αλλά μπορεί ίσως και αμέσως μετά την ανάληψη του Κυρίου).
Κανείς δεν απαγόρευσε στους επιστήμονες να πάνε και να στηθούν είτε μέσα στο ναό είτε από έξω. Να πάνε και αυτοί όπως κι όλος ο άλλος κόσμος και να κάνουν όποιες μετρήσεις και εξακριβώσεις θέλουν.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει σώνει και καλά να τους βάλουν μέσα στο κουβούκλιο;;
Ας εξηγήσουν πρώτα αυτά που συμβαίνουν μέσα αλλά και έξω από το ναό, και ύστερα ας προσπαθήσουν να μας εξηγήσουν και αυτό που συμβαίνει και μέσα στο κουβούκλιο.
Πάντως βλέπω ότι το γεγονός ότι ελέγχεται ο χώρος από τις διάφορες αρχές και σφραγίζεται ο κουβούκλιο, ηθελημένα δεν το παίρνεις καθόλου υπόψη σου ή το θεωρείς άνευ αξίας.
Καλά και σοφά τα όσα είπες για το φόσφορο αλλά δεν αποδεικνύουν και τίποτα. Πιστεύω πως υπάρχουν και αρκετοί άλλοι τρόποι για να προκύψει ελεγχόμενη ανάφλεξη, και τι έγινε λοιπόν θα τους θεωρήσουμε ότι εξηγούν το θαύμα της αφής του Αγίου Φωτός;;

Και να ξέρεις πως ο Χριστιανιμός δεν έχει ανάγκη από θαύματα για "πουλήσει".
Ξεχνάς κάτι το πολύ σημαντικό που ισχύει, τουλάχιστον για εμάς του Χριστιανούς:
Δεν έχει ανάγκη ο Θεός από εσένα, Εσύ έχεις ανάγκη από Αυτόν.

****Και κάτι που μου ήρθε τώρα στο νου. Πάντως ο Καλόπουλος πρέπει να πιστεύει στην ύπαρξη του Χριστού και στο Άγιο Φως.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 01:20:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Το θαύμα της αφής επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο εδώ και εκατονταετίες (δεν γνωρίζω από πότε πρωτοξεκίνησε αλλά μπορεί ίσως και αμέσως μετά την ανάληψη του Κυρίου).

Ξεκίνησε περίπου 1000 χρόνια μετά την υποτιθέμενη ανάληψη του Χριστού, από τους καθολικούς, οι οποίοι μετά παραδώσανε τα "μυστικά του θαύματος" στους ορθόδοξους.

quote:
Ψηλός
Κανείς δεν απαγόρευσε στους επιστήμονες να πάνε και να στηθούν είτε μέσα στο ναό είτε από έξω. Να πάνε και αυτοί όπως κι όλος ο άλλος κόσμος και να κάνουν όποιες μετρήσεις και εξακριβώσεις θέλουν.

Ναι, αλλά μια και το "θαύμα" γίνεται μέσα στο κουβούκλιο (όπου απαγορεύεται να δει οποιοδήποτε επιστημονικό μάτι τι μαγγανεία γίνεται), είναι σα να λες ότι έχουμε ένα φαινόμενο που συμβαίνει στην Αθήνα και οποισδήποτε επιστήμονας μπορεί να πάει στη Θεσσαλονίκη να το μελετήσει από κοντά!!!

quote:
Ψηλός
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει σώνει και καλά να τους βάλουν μέσα στο κουβούκλιο;;

Μήπως γιατί εκεί μέσα γίνεται ότι γίνεται;

quote:
Ψηλός
Ας εξηγήσουν πρώτα αυτά που συμβαίνουν μέσα αλλά και έξω από το ναό, και ύστερα ας προσπαθήσουν να μας εξηγήσουν και αυτό που συμβαίνει και μέσα στο κουβούκλιο.

Αν συνέβαινε τίποτε σημαντικό έξω, θα υπήρχαν χιλιόμετρα κινηματογραφικού φιλμ και χιλιάδες βιντεοκασέτες που θα το κατέγραφαν. Αντ'αυτού έχουμε 8 δευτερόλεπτα βιντεο κακίστης ποιότητας που δεν δείχνει τίποτε απολύτως. Άρα μάλλον δεν συμβαίνει τίποτε σημαντικό εκεί έξω (ούτε μέσα, αλλά λέμε τώρα).

quote:
Ψηλός
Πάντως βλέπω ότι το γεγονός ότι ελέγχεται ο χώρος από τις διάφορες αρχές και σφραγίζεται ο κουβούκλιο, ηθελημένα δεν το παίρνεις καθόλου υπόψη σου ή το θεωρείς άνευ αξίας.

Όντως, είναι άνευ ουσιαστικής αξίας.

quote:
Ψηλός
Δεν έχει ανάγκη ο Θεός από εσένα, Εσύ έχεις ανάγκη από Αυτόν.

Όπως λένε και οι αμερικανοί στα δικαστήρια "Is it an opinion or is it a fact"? Είναι δηλαδή προσωπική σου γνώμη ή είναι γεγονός; Γιατί αν είναι γεγονός θα θέλει και τεκμηρίωση που δεν υπάρχει.

Και μια απορία που έχω ρε Ψηλέ. Ο Τάφος υποτίθεται ότι είναι στο Γολγοθά. Στη θέση αυτή υπήρχε ναός της Αφροδίτης ο οποίος γκρεμίστηκε επί Κωνσταντίνου (αν θυμάμαι καλά). Ο τάφος πώς βρέθηκε εκεί;

Χτίστηκε εξ αρχής κάτω από το ναό της Αφροδίτης (και σε μέρος που δεν υπήρχε νεκροταφείο) ή τελικά κι αυτό παραμύθι είναι;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 21:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos
quote:
Δεν έχει ανάγκη ο Θεός από εσένα, Εσύ έχεις ανάγκη από Αυτόν.

Δεν το νομίζω. Οποιοσδήποτε θεός, χωρίς πιστούς παύει να υπάρχει.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 23:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Φίλε Αλεξίλεξε, δεν είναι λογική αυτή. Δηλαδή αν αποφασίσουμε όλοι μαζί να αγνοήσουμε την μόλυνση του περιβάλλοντος, αυτή παύει να υπάρχει με αυτό το σκεπτικό;


Γενικότερα τώρα σε όλους όσους αμφισβητούν το θαύμα του Αγίου Φωτός: Έχει παρευρεθεί ποτέ κανένας σας ζωντανά στον ιερό Ναό της Αναστάσεως να δει το φως ζωντανό, ή το απορρίπτετε εξ αποστάσεως; Αν ισχύει το δεύτερο, εγώ τουλάχιστον θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός στην αμφισβήτηση ενός πράγματος το οποίο αρκετοί που έχουν παρευρεθεί το παραδέχονται ότι το έχουν δει και το έχουν αγγίξει οι ίδιοι.

Περιμένω να απαντήσετε ειλικρινά, χωρίς περαιτέρω επεξηγήσεις, αν κάποιος από εσάς έχει παρευρεθεί και το αμφισβητεί, για να βγάλω και εγώ λοιπόν τα συμπεράσματά μου αν πράγματι πρόκειται για θαύμα ή ο Πατριάρχης φέρνει αναπτήρα μέσα στον Τάφο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:05:11  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Έχει παρευρεθεί ποτέ κανένας σας ζωντανά στον ιερό Ναό της Αναστάσεως να δει το φως ζωντανό, ή το απορρίπτετε εξ αποστάσεως;»

Έχω παιδικό φίλο ο οποίος υπηρέτησε για 3 χρόνια ως Αγιοταφίτης (λέω υπηρέτησε διότι τώρα είναι υπό διωγμό…), και μέχρι να ασχοληθεί με τα ιερατικά υπήρξε ένας από τους καλύτερους επαγγελματίες κομμωτές.

Συνομιλούσα αλλά και συνομιλώ μαζί του διαρκώς. Οι απόψεις και τα βιώματα του από ακραία ως απογοητευτικά. Σκέφτεται να «επανέλθει» μετά τα όσα είδαν τα μάτια του……

Επίσης, αν και το έχω επαναλάβει, έχω παρευρεθεί μια φορά κατά την τελετή αφής, αν και κατά τύχη θα έλεγα.

Τίποτα το ιδιαίτερο, τίποτα το «μαγικό», πέρα βέβαια του κατανυκτικού κλίματος που επικρατεί πράγμα και που ενδεχομένως να αφηνιάζει την δεκτικότητα/φαντασία ορισμένων.

Για έναν πιστό μια σημαντική στιγμή. Για έναν σχολαστικό και ουδέτερο παρατηρητή μια αναμενόμενη θρησκευτική τελετή. Ούτε στα «ψηλά» ούτε στα «χαμηλά».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:11:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
WWalker
Φίλε Αλεξίλεξε, δεν είναι λογική αυτή. Δηλαδή αν αποφασίσουμε όλοι μαζί να αγνοήσουμε την μόλυνση του περιβάλλοντος, αυτή παύει να υπάρχει με αυτό το σκεπτικό;

Με μία διαφορά: Η μόλυνση του περιβάλλοντος είναι πραγματική


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Φίλε Macedon, μην είσαι τόσο βέβαιος αν δεν μπορείς να αποδείξεις πως Θεός δεν υπάρχει.

Schwabe: Μιας και παρευρέθηκες ακούμπησες στο Φώς; Είδες αν όντως έχει αυτές τις ιδιότητες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:36:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
WWalker
Φίλε Macedon, μην είσαι τόσο βέβαιος αν δεν μπορείς να αποδείξεις πως Θεός δεν υπάρχει.

Η μόλυνση του περιβάλλοντος άπτεται των φυσικών επιστημών, είναι αποδείξιμη. Είναι γνώση.

Η ύπαρξη ή μη του Θεού, άπτεται των μεταφυσικών ανησυχιών, είναι μη αποδείξιμη. Είναι πίστη.

Και υπάρχει πίστη γιατί δεν υπάρχει γνώση.

Ναι, μπορώ να αποδείξω ότι η μόλυνση του περιβάλλοντος υπάρχει.

Όχι, δεν μπορώ να αποδείξω ότι η ο Θεός υπάρχει ή δεν υπάρχει ή ότι είναι μαύρος ή ότι είναι άσπρος ή ότι εχει 2 κεφάλια. Γι'αυτό το θέμα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.

Να μην μπερδεύουμε τη γραβάτα με το σώβρακο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Μιας και παρευρέθηκες ακούμπησες στο Φώς; Είδες αν όντως έχει αυτές τις ιδιότητες;»

Αν και μου έσβησε μια-δυο φορές από ότι θυμάμαι (το σπρώξιμο οργιάζει!), ωστόσο το άναψα και πάλι και έτσι το είχα για αρκετή ώρα αναμμένο.

Ήταν ένα κερί όπως όλα τα άλλα που γνωρίζουμε, με μια φλόγα που και σε ζέσταινε το χέρι (προσπαθώντας να μην σβήσει και πάλι!) αλλά και στο έκαιγε άπαξ και την ακουμπούσες.

Δεν λέω, είχα την περιέργεια, αλλά τίποτα σχετικό δεν μπόρεσα να καταγράψω. Το ίδιο συνέβη και σε αρκετούς από όσους έτυχε να παρατηρήσω ή να συζητήσω αστειευόμενος.

Βέβαια, πολλοί δικοί μας προσκυνητές (μεγαλύτερης ηλικία οι περισσότεροι) πέρναγαν βιαστικά το χέρι τους πάνω από την φλόγα του κεριού που κράταγαν (έμοιαζαν επηρεασμένοι θα έλεγα..), και αν και δεν ρώτησα ευθέως, δεν παρατήρησα κάποιον να μένει παγωμένος με την φλόγα σε κάποιο σημείο του σώματος του.

Θα ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο πάντως, μιας και η φλόγα εκείνη ήταν όπως και η φλόγα του κάθε κεριού: καυτή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Η ύπαρξη ή μη του Θεού, άπτεται των μεταφυσικών ανησυχιών, είναι μη αποδείξιμη. Είναι πίστη.

Φίλε Macedon, αν οι επιστήμονες καταφέρουν να δείξουν πως το πνεύμα του ανθρώπου είναι παράγωγο του μυαλού, και κατά συνέπεια μετά τον βιολογικό θάνατο χάνεται, αναιρέσανε την βασικότερη αρχή των θρησκειών περί μεταθανάτειας ζωής αυτομάτως (και κατά συνέπεια τις θρησκείες πατώκορφα). Είναι αποδείξιμο συνεπώς.

Και κατά ανάλογο τρόπο, αν μπορέσουν να αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας πως ο κόσμος είναι ένα εντελώς μα εντελώς τυχαίο πράγμα που δημιουργήθηκε από μόνος του (δηλαδή να βρουν ακριβώς τι παίζει με την δημιουργία, τόσο κατά το Big Bang, όσο και πριν, όταν ο κόσμος χώραγε στην τσέπη μας, πως προέκυψε αυτή η "μπάλα" μέσα στο αιώνιο κενό, και πως προέκυψε αυτό το κενό) τότε απέδειξαν πως ο Θεός δεν υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 14:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον
quote:
Με αυτό που λες φίλε Μέτρον δηλώνεις ξεκάθαρα ότι, ή δεν γνωρίζεις τίποτα για το Χριστιανισμό ή έχεις μια τελείως επιδερμικής επαφής σχέση με τον Χριστιανισμό.

Κρίνεις αγαπητέ εξίσου επιδερμικά διότι ο γράφων τυγχάνει ένα από τα παλιά στελέχη του θανόντος π. Αλεβιζόπουλου του αντιαιρετικού της εκκλησίας της Ελλάδος! Με την δική σου τοποθέτηση λοιπόν μια και ο χριστιανισμός δεν χρειάζεται θαύματα τότε ας αφαιρέσει τα θαύματα του λεγόμενου ¨Χριστού¨ και να δούμε τι θα μείνει από την διδασκαλία του? Αποψη μου είναι οτι δεν θα είναι τίποτε παραπάνω από κάθε θεοσοφική άλλη διδασκαλία του συρμού! Η μόνη υποτιθέμενη πρωτοπορία του είναι η προβολή τον θαυμάτων σαν κύρια απόδειξη της ορθότητας του. Τα θαύματα στην χριστιανική διδασκαλία δεν είναι παρελκόμενα αλλά κύριο συστατικό της και πιθανόν λόγο μη ορθότερης αντιλογίας μου προσάπτεις το ότι «δεν γνωρίζω» και αυτό είναι απλώς συνήθης υπεκφυγή όταν δεν μπορεί κάποιος να υπερασπιστή της όποιες «θέσεις» του.

quote:

Δεν έχει ανάγκη ο Θεός από εσένα, Εσύ έχεις ανάγκη από Αυτόν.


Τέτοια "σλόγκαν" όπως και το αείμνηστο του π. Σιλουανου "εχε τον νου σου στον Άδη" βοηθάνε όντως πολύ στην μαζική προβατοποίηση (δικός μου όρος) και στον εξευτελισμό της ανθρώπινης υπόστασης και βοηθάνε επίσης την εκκλησία να συγκρατεί τα θύματα των αδαών ή ημιμαθών και εσωτερικά εξαθλιωμένων "πιστών" στις αγκάλες της χριστιανικής πίστης και να αρπάζει εντός αυτών τους επιπόλαιους και εκείνους που δεν έχουν καμία διάθεση για έρευνα, λογική εξέταση και κρίση.Αυτή φίλτατε ψηλέ είναι η άποψη μου για τέτοιου είδους "ατάκες" η "σλογκαν η όπως αλλιώς θέλεις να τα ονομάσεις.
Φιλικά

Ούκ ήμην, εγέγονα, ούκ είμι ου μέλει μοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 16:53:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μετρον
Με την δική σου τοποθέτηση λοιπόν μια και ο χριστιανισμός δεν χρειάζεται θαύματα τότε ας αφαιρέσει τα θαύματα του λεγόμενου ¨Χριστού¨ και να δούμε τι θα μείνει από την διδασκαλία του?

Μα σοβαρά μιλάς; αυτό πιστεύεις ότι είναι το περιεχόμενο του Θείου Λόγου;;
Ανεξάρτητα από το που ήσουν και το ποιος είσαι, επιμένω στην άποψή μου για σένα, η οποία απορρέει από αυτή σου την τοποθέτηση.

quote:
Τέτοια "σλόγκαν" όπως και το αείμνηστο του π. Σιλουανου "εχε τον νου σου στον Άδη" βοηθάνε όντως πολύ στην μαζική προβατοποίηση (δικός μου όρος) και στον εξευτελισμό της ανθρώπινης υπόστασης

Αυτό το σλόγκαν αλλά και πλήθος ομοίων, βοηθάνε τον άνθρωπο στο πάψει να ασχολείται εγωιστικά με την πρόσκαιρη και φθαρτή του ύλη, στοχεύοντας στην αφύπνιση του πνεύματός του.


quote:
…. και να αρπάζει εντός αυτών τους επιπόλαιους και εκείνους που δεν έχουν καμία διάθεση για έρευνα, λογική εξέταση και κρίση. Αυτή φίλτατε ψηλέ είναι η άποψη μου για τέτοιου είδους "ατάκες" η "σλογκαν η όπως αλλιώς θέλεις να τα ονομάσεις.

Για ποια λογική εξέταση μιλάς, τη δική σου; Τη δική μου; Του γείτονα; Του μπακάλη της γειτονιάς; ……
Πόσες έρευνες έχουν γίνει πάνω στο ίδιο αντικείμενο οι οποίες κατέληξαν σε τελείως διαφορετικά συμπεράσματα;;;
Ένα παράδειγμα, που δεν έχει να κάνει με πνευματικές θεωρήσεις, μια που μιλάμε στο παρόν φόρουμ για το Σύμπαν (σε άλλο θέμα):
Υπάρχουν αρκετοί επιστήμονες, οι οποίοι βασιζόμενοι σε έρευνές τους υποστηρίζουν πως το σύμπαν συστέλλεται, και υπάρχουν ίσως και άλλοι τόσοι, οι οποίοι και αυτοί βασίζονται σε δικές τους έρευνες, λένε ότι το σύμπαν διαστέλλεται;
Ποιος έχει δίκιο;; Ποιανού η λογική εξέταση και κρίση είναι η σωστή; Ποιανού η θεωρία είναι η σωστή;;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 15/06/2005 16:58:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 19:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos
Φίλε WWalker
quote:
δεν είναι λογική αυτή

Είναι σαφής λογική. Σκέψου ότι στο παρελθόν υπήρχαν θεοί με πλήθος πιστών. Όταν τους έχασαν απλά έπαψαν να υπάρχουν. Το ιερατείο όμως τους αντικατέστησε καινούργια μοντέλα και εξασφάλισε την διαιώνιση της ιερατικής χειραγώγησης.
quote:
αν οι επιστήμονες καταφέρουν να δείξουν πως το πνεύμα του ανθρώπου είναι παράγωγο του μυαλού

Ο καιρός γαρ εγγύς

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 23:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Όντως ο Καιρός Γαρ Εγγύς, για άλλο πράγμα όμως:

"Είδα έναν άγγελο, δυνατό, που τον περιέβαλλε ένα σύννεφο, να κατεβαίνει απ'τον ουρανό. Γύρω απ΄το κεφάλι του ήταν το ουράνιο τόξο το πρόσωπό του ήταν σαν τον ήλιο, τα πόδια του σαν πύρινες κολόνες, και στο χέρι του κρατούσε ένα ανοιχτό βιβλίο. Έβαλε το δεξί πόδι του στη θάλασσα και το αριστερό του πάνω στη στεριά κι έκραξε με δυνατή φωνή σαν το λιοντάρι που βρυχάται. Όταν έκραξε, λάλησαν οι εφτά βροντές με τις δικές τους τις φωνές. Μόλις λάλησαν οι εφτά βροντές, ετοιμαζόμουνα να γράψω τι είπαν. Άκουσα όμως μια φωνή από τον ουρανό να λέει: "Κράτησέ τα κρυφά αυτά που λάλησαν οι εφτά βροντές και μην τα γράψεις". Τότε ο άγγελος που είδα να στέκεται στη θάλασσα και στη στεριά, σήκωσε το χέρι του το δεξί στον ουρανό κι ορκίστηκε σ' αυτόν που ζει αιώνια, σ'αυτόν που δημιούργησε τον ουρανό, τη γη, τη θάλασσα και όσα υπάρχουν σ'αυτά. "Άλλη καθυστέρηση δεν θα υπάρξει πια. Αλλά στις μέρες που θα σαλπίσει ο έβδομος άγγελος θα ολοκληρωθεί το μυστικό σχέδιο του Θεού, σύμφωνα με το χαρμόσυνο άγγελμα που έδωσε στους δούλους του, τους προφήτες".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy