ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 11:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]
OK PANOS
Τι λες, είναι πιθανόν στο σύμπαν να υπάρχουν άλλα , διαφορετικά από τον άνθρωπο όντα με διαφορετικό από το ανθρώπινο DNA;
Και αν ναι, αυτά τα όντα δεν οφείλουμε να τα αγαπάμε όπως οφείλουμε να αγαπάμε τους συνανθρώπους μας;




Ναι σε όλα (λόγω της ημέρας) Notirk από εμένα.

Συνέχισε το συλλογισμό σου (αν κατάλαβα καλά).

Ερευνάτε τας Γραφάς
====================================================
Panos, δεν σε ξέχασα.Εχω δυσκολίες με το Ιντερνετ.Ειμαι σε φορτηγό πλοίο και με παει όπου θέλει.
Θέλω να ειμαι εντελως νηφάλιος για να συνεχίσω.Ελπίζω στη κατανόηση σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 16:31:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

[quote]
OK PANOS
Τι λες, είναι πιθανόν στο σύμπαν να υπάρχουν άλλα , διαφορετικά από τον άνθρωπο όντα με διαφορετικό από το ανθρώπινο DNA;
Και αν ναι, αυτά τα όντα δεν οφείλουμε να τα αγαπάμε όπως οφείλουμε να αγαπάμε τους συνανθρώπους μας;




Ναι σε όλα (λόγω της ημέρας) Notirk από εμένα.

Συνέχισε το συλλογισμό σου (αν κατάλαβα καλά).

Ερευνάτε τας Γραφάς
====================================================
Panos, δεν σε ξέχασα.Εχω δυσκολίες με το Ιντερνετ.Ειμαι σε φορτηγό πλοίο και με παει όπου θέλει.
Θέλω να ειμαι εντελως νηφάλιος για να συνεχίσω.Ελπίζω στη κατανόηση σου.



Απόλυτα Notirk και δεν χρειάζονταν καν επεξηγήσεις.

Καλές θάλασσες σου εύχομαι!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2012, 03:30:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]
Panos
Θα σου πω κάποια από αυτά που μου έχει πει ο δικός μου Χριστός, για να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω ότι πιστεύω και αγαπάω τον δικό μου Χριστό, διάφορο από αυτό των χριστιανών.
-Ο δικός μου Χριστός είναι κάποιες δεκάδες χιλιάδες χρόνια εδώ, στη γη, στο DNA πολλών από τους ανθρώπους, πάρα πολλών αν θες, ίσως της μισής ανθρωπότητας, πάντως σίγουρα όχι ολόκληρης. Το μήνυμά του, απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε αυτούς γιατί μόνο αυτοί το έχουν ανάγκη.
-Η άλλη μισή ανθρωπότητα, δεν έχει τον Χριστό στο DNA της, άρα δικαιολογημένα δηλώνουν ότι δεν πιστεύουν στο Χριστό και ασφαλώς είναι μάταιη κάθε προσπάθεια να τους πείσει κάποιος για την ύπαρξή του. Όπως επίσης είναι μάταιη κάθε προσπάθεια να πείσει κάποιος ένα άθεο για την ύπαρξη του Θεού, γιατί ο Θεός υπάρχει μόνο για εκείνους που τον πιστεύουν.
-Πολλοί από τους δηλωμένους άθεους, έχουν στο DNA τους τον Χριστό αλλά ακόμα δεν το έχουν καταλάβει γιατί το Χριστικό/θεικό μέρος του DNA τους δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί. Το εσωτερικό μήνυμα των γραφών και ιδιαίτερα της καινής διαθήκης απευθύνεται κυρίως σε αυτούς γιατί αυτοί είναι οι ‘’έχοντες ώτα ακούειν ακουέτω’’, και θα έρθει η στιγμή που θα ακούσουν και θα καταλάβουν ότι ‘’ δεν είναι από τον κόσμο, όπως ο Χριστός δεν είναι από τον κόσμο’’.
-Αυτοί που δεν έχουν στο DNA τους τον Χριστό σε καμία περίπτωση δεν είναι κατώτεροι των άλλων που τον έχουν στο DNA τους .Τα πάντα είναι ιερά γιατί τα πάντα -ακόμα και αυτό που ονομάσαμε Θεό- είναι εκπορεύσεις του άπειρου, άκτιστου ,πνευματικού Φωτός. Από αυτό είμαστε και σε αυτό θα επιστρέψουμε όλοι, πιστοί και άπιστοι και τα πάντα όσα υπάρχουν στο Σύμπαν. Γιατί όλα είναι ΕΝΑ.



Panos

.

Για παράδειγμα αυτό με το DNA (αν κυριολεκτείς βέβαια) χωρίζει τους ανθρώπους σε δύο κατηγορίες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ μεταξύ τους χωρίς καν να μπούμε στη λογική ποια είναι ανώτερη/κατώτερη, καλύτερη/χειρότερη.

Το ότι μιλάμε για ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κατηγορίες ανθρώπων εμένα με αποτρέπει από τη συνέχεια περαιτέρω έρευνας.

Ερευνάτε τας Γραφάς
==============================================================

-Επι τέλους και πάλι έχω Ιντερνετ.Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Φίλε Pano, το εδάφιο από της προς Ρωμαίους επιστολής που παραθέτω, δεν έχει να κάνει με την εκτίμηση που έχω για τον απόστολο Παύλο, έχει όμως να κάνει με τον ιδρυτή της Χριστιανικής θρησκείας ο οποίος μας μιλάει για δύο κατηγορίες ανθρώπων.
Για αυτούς που έίναι προορισμένοι να πιστέψουν και για τούς άλλους που μάταια αγωνίζονται για να πιστέψουν.Αν το έχω παρερμηνεύσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα αν μου δώσεις τη δική σου ερμηνεία.
Όσο για το DNA θα μου επιτρέψεις να τοποθετηθώ κάποια άλλη στιγμή.


Από την προς Ρωμαίους επιστολή Παύλου:

14Ποιο θα είναι, λοιπόν, το συμπέρασμά μας; Mην τάχα κάνει αδικία ο Θεός; Όχι βέβαια! 15Στο Mωυσή, για παράδειγμα, λέει: “Θα ελεήσω εκείνον που θέλω να ελεήσω και θα σπλαχνιστώ εκείνον που θέλω να σπλαχνιστώ”. 16ʼρα, λοιπόν, δεν εξαρτάται από εκείνον που θέλει ούτε από εκείνον που αγωνίζεται, αλλά από το Θεό που ελεεί. 17Λέει, λόγου χάρη, ο Θεός στη Γραφή για το Φαραώ: “Γι’ αυτόν ακριβώς το σκοπό προκάλεσα την οργή σου, έτσι που χρησιμοποιώντας εσένα να φανερώσω τη δύναμή μου και να διακηρυχτεί το όνομά μου σε όλη τη γη”. 18ʼρα, λοιπόν, όποιον θέλει ελεεί και όποιον θέλει σκληραίνει.

19Θα μου πεις ίσως: “Tότε γιατί κατηγορεί; Kαθότι στο θέλημα το δικό του ποιος μπόρεσε ποτέ ν’ αντισταθεί;” 20Στ’ αλήθεια, ταλαίπωρε άνθρωπε, ποιος είσαι εσύ που αντιμιλάς στο Θεό; Mήπως θα πει ποτέ το πλάσμα σ’ εκείνον που το έπλασε: “Γιατί μ’ έκανες έτσι;” 21Ή μήπως δεν έχει το δικαίωμα ο κεραμοποιός, που χρησιμοποιεί πηλό, να φτιάξει από το ίδιο μείγμα ένα πολύτιμο σκεύος κι άλλο ευτελές; 22Έτσι κι ο Θεός, θέλοντας να φανερώσει τι είναι εκείνο που προκαλεί την οργή του και για να κάνει γνωστή τη δύναμή του, ανέχθηκε με μακροθυμία πλάσματα που άξιζαν την οργή του και είχαν ετοιμαστεί για το χαμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2012, 11:33:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Προτεινω να πάρουμε όλους τους φανατικούς άθεους και όλους τους φανατικούς χριστιανούς, να τους βάλουμε γυμνούς σε ένα δωμάτιο. Και να πετάξουμε και δυό μαχαίρια στη μέση.

Τι λέτε οτι θα γίνει;
Φόνος
ή Σεξ;


φανατικούς άθεους

σαν αυτόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2012, 02:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Notirk έγραψε:
"Φίλε Pano, το εδάφιο από της προς Ρωμαίους επιστολής που παραθέτω, δεν έχει να κάνει με την εκτίμηση που έχω για τον απόστολο Παύλο, έχει όμως να κάνει με τον ιδρυτή της Χριστιανικής θρησκείας ο οποίος μας μιλάει για δύο κατηγορίες ανθρώπων.
Για αυτούς που έίναι προορισμένοι να πιστέψουν και για τούς άλλους που μάταια αγωνίζονται για να πιστέψουν.Αν το έχω παρερμηνεύσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα αν μου δώσεις τη δική σου ερμηνεία.

Από την προς Ρωμαίους επιστολή Παύλου:
14Ποιο θα είναι, λοιπόν, το συμπέρασμά μας; Mην τάχα κάνει αδικία ο Θεός; Όχι βέβαια! 15Στο Mωυσή, για παράδειγμα, λέει: “Θα ελεήσω εκείνον που θέλω να ελεήσω και θα σπλαχνιστώ εκείνον που θέλω να σπλαχνιστώ”. 16ʼρα, λοιπόν, δεν εξαρτάται από εκείνον που θέλει ούτε από εκείνον που αγωνίζεται, αλλά από το Θεό που ελεεί. 17Λέει, λόγου χάρη, ο Θεός στη Γραφή για το Φαραώ: “Γι’ αυτόν ακριβώς το σκοπό προκάλεσα την οργή σου, έτσι που χρησιμοποιώντας εσένα να φανερώσω τη δύναμή μου και να διακηρυχτεί το όνομά μου σε όλη τη γη”. 18ʼρα, λοιπόν, όποιον θέλει ελεεί και όποιον θέλει σκληραίνει.
19Θα μου πεις ίσως: “Tότε γιατί κατηγορεί; Kαθότι στο θέλημα το δικό του ποιος μπόρεσε ποτέ ν’ αντισταθεί;” 20Στ’ αλήθεια, ταλαίπωρε άνθρωπε, ποιος είσαι εσύ που αντιμιλάς στο Θεό; Mήπως θα πει ποτέ το πλάσμα σ’ εκείνον που το έπλασε: “Γιατί μ’ έκανες έτσι;” 21Ή μήπως δεν έχει το δικαίωμα ο κεραμοποιός, που χρησιμοποιεί πηλό, να φτιάξει από το ίδιο μείγμα ένα πολύτιμο σκεύος κι άλλο ευτελές; 22Έτσι κι ο Θεός, θέλοντας να φανερώσει τι είναι εκείνο που προκαλεί την οργή του και για να κάνει γνωστή τη δύναμή του, ανέχθηκε με μακροθυμία πλάσματα που άξιζαν την οργή του και είχαν ετοιμαστεί για το χαμό."


Αγαπητέ Notirk, επίτρεψέ με να βάλω το λιθαράκι μου, ώστε να δοθεί λύση στο θέμα που θέτεις.
Πάντα πρέπει να ξέρουμε, ότι η Αγία Γραφή ερμηνεύεται δια της Αγίας Γραφής.
Η απάντηση λοιπόν, βρίσκεται στο παρακάτω χωρίο.
ΠΡΟΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ 8:29
«ὅτι οὓς προέγνω, καὶ προώρισεν».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2012, 11:04:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Notirk έγραψε:
"Φίλε Pano, το εδάφιο από της προς Ρωμαίους επιστολής που παραθέτω, δεν έχει να κάνει με την εκτίμηση που έχω για τον απόστολο Παύλο, έχει όμως να κάνει με τον ιδρυτή της Χριστιανικής θρησκείας ο οποίος μας μιλάει για δύο κατηγορίες ανθρώπων.
Για αυτούς που έίναι προορισμένοι να πιστέψουν και για τούς άλλους που μάταια αγωνίζονται για να πιστέψουν.Αν το έχω παρερμηνεύσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα αν μου δώσεις τη δική σου ερμηνεία.

Από την προς Ρωμαίους επιστολή Παύλου:
14Ποιο θα είναι, λοιπόν, το συμπέρασμά μας; Mην τάχα κάνει αδικία ο Θεός; Όχι βέβαια! 15Στο Mωυσή, για παράδειγμα, λέει: “Θα ελεήσω εκείνον που θέλω να ελεήσω και θα σπλαχνιστώ εκείνον που θέλω να σπλαχνιστώ”. 16ʼρα, λοιπόν, δεν εξαρτάται από εκείνον που θέλει ούτε από εκείνον που αγωνίζεται, αλλά από το Θεό που ελεεί. 17Λέει, λόγου χάρη, ο Θεός στη Γραφή για το Φαραώ: “Γι’ αυτόν ακριβώς το σκοπό προκάλεσα την οργή σου, έτσι που χρησιμοποιώντας εσένα να φανερώσω τη δύναμή μου και να διακηρυχτεί το όνομά μου σε όλη τη γη”. 18ʼρα, λοιπόν, όποιον θέλει ελεεί και όποιον θέλει σκληραίνει.
19Θα μου πεις ίσως: “Tότε γιατί κατηγορεί; Kαθότι στο θέλημα το δικό του ποιος μπόρεσε ποτέ ν’ αντισταθεί;” 20Στ’ αλήθεια, ταλαίπωρε άνθρωπε, ποιος είσαι εσύ που αντιμιλάς στο Θεό; Mήπως θα πει ποτέ το πλάσμα σ’ εκείνον που το έπλασε: “Γιατί μ’ έκανες έτσι;” 21Ή μήπως δεν έχει το δικαίωμα ο κεραμοποιός, που χρησιμοποιεί πηλό, να φτιάξει από το ίδιο μείγμα ένα πολύτιμο σκεύος κι άλλο ευτελές; 22Έτσι κι ο Θεός, θέλοντας να φανερώσει τι είναι εκείνο που προκαλεί την οργή του και για να κάνει γνωστή τη δύναμή του, ανέχθηκε με μακροθυμία πλάσματα που άξιζαν την οργή του και είχαν ετοιμαστεί για το χαμό."

Αγαπητέ Notirk, επίτρεψέ με να βάλω το λιθαράκι μου, ώστε να δοθεί λύση στο θέμα που θέτεις.
Πάντα πρέπει να ξέρουμε, ότι η Αγία Γραφή ερμηνεύεται δια της Αγίας Γραφής.
Η απάντηση λοιπόν, βρίσκεται στο παρακάτω χωρίο.
ΠΡΟΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ 8:29
«ὅτι οὓς προέγνω, καὶ προώρισεν».


Και ποιος σου ζήτησε να βάλεις την κοτρώνα σου;

"η Αγία Γραφή ερμηνεύεται δια της Αγίας Γραφής"

Μια χαρά τα έχετε βολέψει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2012, 23:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
-Φίλε Vassilis1,
-Τα προαναφερόμενα εδάφια από την προς Ρωμαίους επιστολή, έμμεσα πλην σαφώς, μας λένε ότι η Αγία Γραφή αλλά κατά τη ταπεινή μου γνώμη και όλες οι ιερές γραφές, είναι δυνατόν να ερμηνευτούν μόνο από όσους είναι προορισμένοι, αλλά και πάλι κατά τη ταπεινή μου γνώμη με κάποιες σημαντικές προϋποθέσεις.
Ποιοι όμως είναι προορισμένοι;;;;;;; Και ποιες είναι οι προϋποθέσεις;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2012, 03:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Notirk έγραψε:
-Φίλε Vassilis1,
-Τα προαναφερόμενα εδάφια από την προς
Ρωμαίους επιστολή, έμμεσα πλην σαφώς,
μας λένε ότι η Αγία Γραφή αλλά κατά τη
ταπεινή μου γνώμη και όλες οι ιερές γραφές,
είναι δυνατόν να ερμηνευτούν μόνο από
όσους είναι προορισμένοι, αλλά και πάλι κατά
τη ταπεινή μου γνώμη με κάποιες σημαντικές
προϋποθέσεις. Ποιοι όμως είναι προορισμένοι;;;;;;;
Και ποιες είναι οι προϋποθέσεις;;;;;

Αγαπητέ Notirk, ο Παύλος που έγραψε την προς
Ρωμαίους επιστολή, έγραψε και την προς Τιμόθεο.
Στην οποία δίνει λύση στον προβληματισμό σου.
Ας προσέξουμε λοιπόν το κατάλληλο χωρίο.

ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3:15
«ἐὰν δὲ βραδύνω, ἵνα εἰδῇς πῶς δεῖ ἐν οἴκῳ Θεοῦ
ἀναστρέφεσθαι, ἥτις ἐστὶν ἐκκλησία Θεοῦ ζῶντος,
στῦλος καὶ ἑδραίωμα τῆς ἀληθείας».

Λοιπόν, ο στύλος και το εδραίωμα της αληθείας
είναι η Εκκλησία. Η οποία έχει εγκρίνει ερμηνείες
της Αγίας Γραφής (έχω την ερμηνεία του Κολιτσάρα),
με συνέπεια να οδηγούμαστε ασφαλώς στην αλήθεια.
Και επειδή ενδιαφέρεσαι για την αλήθεια, επόμενο
είναι, ότι πρέπει να μελετήσεις μια εγκεκριμένη
από την Εκκλησία μας ερμηνεία της Αγίας Γραφής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2012, 05:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
-Φίλε Vassilis1,
Η ερμηνεία περί εκκλησίας που μου έχει δοθεί, είναι ότι η εκκλησία του θεού είναι μέσα μας.
Διαβάζοντας το προαναφερόμενο εδάφιο από την προς Τιμόθεο επιστολή , αυτή την απάντηση ΕΛΑΒΑ και δεν έχω καμία μα καμία αμφιβολία ότι είναι έτσι. Κάθε εξωτερική εκκλησία , μοιάζει με σκοτεινή νύχτα συγκρινόμενη με το υπέρλαμπρο φως μέσα μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2012, 16:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Notirk έγραψε:
«Φίλε Vassilis1,
Η ερμηνεία περί εκκλησίας που μου έχει δοθεί, είναι ότι η εκκλησία του θεού είναι μέσα μας.
Διαβάζοντας το προαναφερόμενο εδάφιο από την προς Τιμόθεο επιστολή , αυτή την απάντηση ΕΛΑΒΑ και δεν έχω καμία μα καμία αμφιβολία ότι είναι έτσι. Κάθε εξωτερική εκκλησία , μοιάζει με σκοτεινή νύχτα συγκρινόμενη με το υπέρλαμπρο φως μέσα μας.»

Σκέψου φίλε Notirk, να έλεγε ο καθένας μας, ότι εγώ είμαι η Εκκλησία (αφού είναι μέσα μας), όπως λανθασμένα ερμηνεύεις.
Θα νόμιζε ότι μόνο η δική του άποψη είναι σωστή.
Σε αυτήν την περίπτωση όμως δεν θα είχαμε κοινή πίστη, αλλά ένα μωσαϊκό αποτελούμενο από διάφορες απόψεις.

Η επιθυμία του Χριστού είναι διαφορετική.
Ιωάννου ιζ΄21 «ἵνα πάντες ἓν ὦσι, καθὼς σύ, πάτερ, ἐν ἐμοὶ κἀγὼ ἐν σοί, ἵνα καὶ αὐτοὶ ἐν ἡμῖν ἓν ὦσιν, ἵνα ὁ κόσμος πιστεύσῃ ὅτι σύ με ἀπέστειλας.»

Λοιπόν, ο Χριστός θέλει να είμαστε ένα, να έχουμε κοινά «πιστεύω».

Για να ανταποκριθούμε στην επιθυμία του Χριστού, πρέπει να στεγασθούμε κάτω από την οικοδομή Του, την Εκκλησία, την οποία, όλες οι δυνάμεις του κακού δεν θα μπορέσουν να την νικήσουν! (Ματθαίου ιστ΄ 18).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2012, 16:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
Vassilis_1
quote:
Σκέψου φίλε Notirk, να έλεγε ο καθένας μας, ότι εγώ είμαι η Εκκλησία (αφού είναι μέσα μας), όπως λανθασμένα ερμηνεύεις.
Θα νόμιζε ότι μόνο η δική του άποψη είναι σωστή.

Η εκκλησία είναι όντως μέσα μας αλλά θέλει προσπάθεια για να καταλαβαίνεις τι προέρχεται από εκεί ή από κάπου αλλού... δηλαδή από κάποιο ελάττωμα.

Αυτό στις θρησκείες που σώνει ντε και καλά πρέπει να δέχεσαι εξ ολοκλήρου το δόγμα χωρίς φιλτράρισμα είναι το χειρότερο πράγμα. Κάθε τι που μία θρησκεία προτείνει, άμα είσαι σε φάση που έχεις όρεξη να "εξερευνήσεις" δοξασίες θα πρέπει να το επεξεργαστείς, να δεις στην πράξη αν σε βοηθάει στην ζωή σου και τότε να το δεχτείς. Αλλιώς δεν θα είναι ωφέλιμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 13:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Earendil έγραψε:
«Αυτό στις θρησκείες που σώνει ντε και καλά πρέπει να δέχεσαι εξ ολοκλήρου το δόγμα χωρίς φιλτράρισμα είναι το χειρότερο πράγμα.»

Στην Ορθοδοξία συμβαίνει, οι πιστοί να φιλτράρουμε τα δόγματα.
Και προσωπικά μπορώ να σου πω αγαπητέ Earendil, ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2012, 13:40:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η εκκλησία είναι όντως μέσα μας αλλά θέλει προσπάθεια για να καταλαβαίνεις τι προέρχεται από εκεί ή από κάπου αλλού... δηλαδή από κάποιο ελάττωμα.


Όσο και άν διαφωνώ με την Χριστιανική αντίληψη αυτό το θεωρώ απαράδεκτο:

http://www.zougla.gr/kosmos/article/i-fotografies-pou-kolasan-ke-igoumeno

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2013, 11:01:54  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]Vassilis

Notirk έγραψε:
«Φίλε Vassilis1,
Η ερμηνεία περί εκκλησίας που μου έχει δοθεί, είναι ότι η εκκλησία του θεού είναι μέσα μας.
Διαβάζοντας το προαναφερόμενο εδάφιο από την προς Τιμόθεο επιστολή , αυτή την απάντηση ΕΛΑΒΑ και δεν έχω καμία μα καμία αμφιβολία ότι είναι έτσι. Κάθε εξωτερική εκκλησία , μοιάζει με σκοτεινή νύχτα συγκρινόμενη με το υπέρλαμπρο φως μέσα μας.»

Σκέψου φίλε Notirk, να έλεγε ο καθένας μας, ότι εγώ είμαι η Εκκλησία (αφού είναι μέσα μας), όπως λανθασμένα ερμηνεύεις.
Θα νόμιζε ότι μόνο η δική του άποψη είναι σωστή.
Σε αυτήν την περίπτωση όμως δεν θα είχαμε κοινή πίστη, αλλά ένα μωσαϊκό αποτελούμενο από διάφορες απόψεις.

Η επιθυμία του Χριστού είναι διαφορετική.
Ιωάννου ιζ΄21 «ἵνα πάντες ἓν ὦσι, καθὼς σύ, πάτερ, ἐν ἐμοὶ κἀγὼ ἐν σοί, ἵνα καὶ αὐτοὶ ἐν ἡμῖν ἓν ὦσιν, ἵνα ὁ κόσμος πιστεύσῃ ὅτι σύ με ἀπέστειλας.»

Λοιπόν, ο Χριστός θέλει να είμαστε ένα, να έχουμε κοινά «πιστεύω».

Για να ανταποκριθούμε στην επιθυμία του Χριστού, πρέπει να στεγασθούμε κάτω από την οικοδομή Του, την Εκκλησία, την οποία, όλες οι δυνάμεις του κακού δεν θα μπορέσουν να την νικήσουν! (Ματθαίου ιστ΄ 18).
=====================================================

-Ο δικός μου Χριστός είναι αντικομφορμιστής, επαναστάτης και αναρχικός
-Στο προαύλιο του Ναού ανατρέπει τους πάγκους με την πονηρή πραμάτεια τον εμπόρων συνείδησης και μαστιγώνει ανελέητα τους κίβδηλους, αυτόκλητους εκπροσώπους του θεού.
-Μου λέει να αγαπάω και να σέβομαι όλους τους ανθρώπους και ότι αυτοί πιστεύουν.
-Μου λέει να κλείνω τα αυτιά μου στους σύγχρονους χρυσοποίκιλτους Φαρισαίους που μοιάζουν με τάφους , έξω στολισμένους και μέσα σάπιους.
-Μου λέει όπως είπε και στη Σαμαρίτιδα, ότι ο Ναός του Θεού είναι μέσα μου και εκεί να προσεύχομαι
-Με παραπέμπει στους αρχαίους έλληνες Σοφούς, στην αρετή του Σωκράτη.
-Μου λέει, Γνώθι Σαυτόν.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2013, 14:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Notirk έγραψε:
“Ο δικός μου Χριστός…”

Ο Χριστός είναι, ΕΝΑΣ για όλους!

Notirk έγραψε:
“Μου λέει όπως είπε και στη Σαμαρίτιδα, ότι ο Ναός
του Θεού είναι μέσα μου και εκεί να προσεύχομαι”

Φίλε Notirk, μπορείς να αναφέρεις το ακριβές χωρίο,
όπου κατά τη γνώμη σου, λέει τα παραπάνω ο Χριστός;

Notirk έγραψε:
“Με παραπέμπει στους αρχαίους έλληνες Σοφούς,
στην αρετή του Σωκράτη.”

Μήπως εννοείς, όταν μιλάει ο Χριστός περί
ταπεινοφροσύνης, «μας παραπέμπει» (= εμείς το συνδυάζουμε έτσι)
στην ταπεινοφροσύνη του Σωκράτη; Κάπως έτσι, το καταλαβαίνω.
Βεβαίως παντοτινό πρότυπο ταπεινοφροσύνης,
καθώς και όλων των αρετών, σε τέλειο βαθμό,
είναι ο ίδιος ο Χριστός.
Επειδή – γενικά – γράφεις: «Με παραπέμπει
στους αρχαίους έλληνες Σοφούς»,
Μπορείς και σε αυτή την περίπτωση να αναφέρεις το αντίστοιχο χωρίο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2013, 19:03:17  Εμφάνιση Προφίλ
Notirk

Αψήφησες μια εντολή: << Ού μπλέξεις >>.

Αντε τώρα εξήγησε τα χωρία και τα χωριά και τις κωμοπόλεις του κόσμου,πού έχεις φάει με το κουτάλι και την θάλασσα που έχεις πιεί με το κυπελάκι του καφέ,σε φανατικό χριστιανό,τι στο διάολο εννοούσες όταν έγραψες τα ανωτέρω περι δικού σου χριστού.

Ολοι εμείς οι υπόλοιποι βέβαια,καταλαβαμε και δεν θέλουμε εξήγηση.Πώς το καταλάβαμε?
Πολύ απλά,δεν είμαστε φανατικοί ουδεμίας θρησκείας.

Ου μπλέξεις με αεριζόμενα...ρετιρέ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2013, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ
Vassilis_1

quote:
Ο Χριστός είναι, ΕΝΑΣ για όλους!

Αν ο "Χριστός" ήταν ένας για όλους, τότε όλοι οι χριστιανοί θα πιστεύανε τα ίδια πράγματα...

Πώς γίνεται όμως με τον "ένα Χριστό" και τη "μία" αγία γραφή να υπάρχουν ... 41.000 χριστιανικές αιρέσεις, που κάθε μια είναι ορκισμένος εχθρός των υπολοίπων μόνο οι χριστιανοί μπορούν να το εξηγήσουν...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2013, 21:31:41  Εμφάνιση Προφίλ
Notirk
quote:

-Ο δικός μου Χριστός είναι αντικομφορμιστής, επαναστάτης και αναρχικός
-Στο προαύλιο του Ναού ανατρέπει τους πάγκους με την πονηρή πραμάτεια τον εμπόρων συνείδησης και μαστιγώνει ανελέητα τους κίβδηλους, αυτόκλητους εκπροσώπους του θεού.
-Μου λέει να αγαπάω και να σέβομαι όλους τους ανθρώπους και ότι αυτοί πιστεύουν.
-Μου λέει να κλείνω τα αυτιά μου στους σύγχρονους χρυσοποίκιλτους Φαρισαίους που μοιάζουν με τάφους , έξω στολισμένους και μέσα σάπιους.
-Μου λέει όπως είπε και στη Σαμαρίτιδα, ότι ο Ναός του Θεού είναι μέσα μου και εκεί να προσεύχομαι
-Με παραπέμπει στους αρχαίους Έλληνες Σοφούς, στην αρετή του Σωκράτη.
-Μου λέει, Γνώθι Σ'αυτόν.

Εγώ δεν πιστεύω Χριστό (για να κάνω και το λογοπαίγνιο), αλλά τα παραπάνω μου αρέσουν.

Βασίλη, δες στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο, κεφάλαιο Δ, 19-24. Η απόδοση του Notirk δεν είναι κατά γράμμα, αλλά μήπως ποιού σχολιαστή είναι;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2013, 06:55:07  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]Vassilis
Notirk έγραψε:
“Ο δικός μου Χριστός…”

Ο Χριστός είναι, ΕΝΑΣ για όλους!

Notirk έγραψε:
“Μου λέει όπως είπε και στη Σαμαρίτιδα, ότι ο Ναός
του Θεού είναι μέσα μου και εκεί να προσεύχομαι”

Φίλε Notirk, μπορείς να αναφέρεις το ακριβές χωρίο,
όπου κατά τη γνώμη σου, λέει τα παραπάνω ο Χριστός;

Notirk έγραψε:
“Με παραπέμπει στους αρχαίους έλληνες Σοφούς,
στην αρετή του Σωκράτη.”

Μήπως εννοείς, όταν μιλάει ο Χριστός περί
ταπεινοφροσύνης, «μας παραπέμπει» (= εμείς το συνδυάζουμε έτσι)
στην ταπεινοφροσύνη του Σωκράτη; Κάπως έτσι, το καταλαβαίνω.
Βεβαίως παντοτινό πρότυπο ταπεινοφροσύνης,
καθώς και όλων των αρετών, σε τέλειο βαθμό,
είναι ο ίδιος ο Χριστός.
Επειδή – γενικά – γράφεις: «Με παραπέμπει
στους αρχαίους έλληνες Σοφούς»,
Μπορείς και σε αυτή την περίπτωση να αναφέρεις το αντίστοιχο χωρίο;
==============================================================

-Φίλε μου, ανταλλάσουμε απόψεις, γνώμες και όχι γνώση.
-Οι γνώμες και οι απόψεις μας από πού αλλού πηγάζουν εκτός από αυτά που έχουμε διαβάσει, ακούσει και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ο καθένας μας ανάλογα με τις εσωτερικές του ιδιαιτερότητες ;
-Έτσι αυτές-γνώμες και απόψεις- είναι διαφορετικές και αντικρουόμενες. Ο ένας τα ερμηνεύει έτσι ο άλλος διαφορετικά. Διαβάζει κάποιος την γραφή και πιστεύει ,την ίδια γραφή διαβάζει κάποιος άλλος και την κοροϊδεύει. Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό; Είναι ο ένας σωστός και ο άλλος λάθος;
-Και ποιο είναι το μέτρο του σωστού ;
-Οι ορθόδοξοι λένε με περισσή αλαζονεία :Εμείς ξέρουμε την αλήθεια. Αυτό είναι δείγμα ταπεινοφροσύνης;
Το ίδιο βαρύ αμάρτημα της υπερηφάνειας διαπράττουν και οι καθολικοί που γι’αυτους οι ορθόδοξοι είναι αιρετικοί.
-Μου ζητάς να σε παραπέμψω στα ‘’χωρία’’ της Καινής Διαθήκης από τα οποία έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου. Και τη θα βγει απ’αυτό; Μια ανταλλαγή απόψεων με βάση τη λογική. Από τη μια η δική μου λογική από την άλλη η δική σου.
-Πιστεύεις σοβαρά ότι η λογική μπορεί να δώσει ορθές ερμηνείες του θείου λόγου;
-Μη γένοιτο που θα έλεγε και ο απόστολος.
-Από πολύ μικρή ηλικία έχω ένα ‘’ κουσούρι’’. Διαβάζω με τη καρδιά και όχι με το μυαλό. Αυτό μου έχει δημιουργήσει προβλήματα επικοινωνίας με τους συνανθρώπους μου. Προβλήματα που παλιότερα με ενοχλούσαν. Μεγαλώνοντας όμως το πήρα απόφαση ότι έτσι είμαι και με αυτοπεποίθηση πλέον καταθέτω της δικές μου απόψεις για κάθε ζήτημα.
-Όσον αφορά το ζήτημα της ερμηνείας των γραφών, οι απόψεις μου έρχονται σε σύγκρουση τόσο με αυτές των πιστών όσο και με αυτές των άπιστων. Μπέρδεμα; δε νομίζω. Απλά τις ερμηνεύω με τη καρδιά μου και όχι με το μυαλό μου. Ο Χριστός των ορθόδοξων το απαγορεύει αυτό;
- Ο δικός μου Χριστός , ο δάσκαλος μέσα μου, το χαίρεται.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2013, 16:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Αγαπητέ Notirk, δεν παραθέτεις τα αντίστοιχα χωρία ώστε να στηρίξεις τις απόψεις σου.
Αυτό λέει πολλά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2013, 01:22:17  Εμφάνιση Προφίλ
[quote] Vassilis
Αγαπητέ Notirk, δεν παραθέτεις τα αντίστοιχα χωρία ώστε να στηρίξεις τις απόψεις σου.
Αυτό λέει πολλά!
=====================================================================-Οι θεολογικού περιεχομένου απόψεις που στηρίζονται δηλαδή παγιώνονται, γίνονται δόγμα.
-Το δόγμα γεννιέται από την άγνοια και η άγνοια γεννάει την αλαζονεία.

-Τις απόψεις μου δεν μπορώ να τις στηρίξω,γιατί απλά της ψυχανεμίζομαι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2013, 11:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Notirk
quote:
Τις απόψεις μου δεν μπορώ να τις στηρίξω,γιατί απλά της ψυχανεμίζομαι.

Αγαπητέ Notirk και αυτή η τοποθέτησή σου λέει πολλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2013, 18:48:08  Εμφάνιση Προφίλ
-Όντως λέει πολλά. Εσύ τι κατάλαβες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2013, 21:10:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

Vassilis_1

quote:
Ο Χριστός είναι, ΕΝΑΣ για όλους!

Αν ο "Χριστός" ήταν ένας για όλους, τότε όλοι οι χριστιανοί θα πιστεύανε τα ίδια πράγματα...

Πώς γίνεται όμως με τον "ένα Χριστό" και τη "μία" αγία γραφή να υπάρχουν ... 41.000 χριστιανικές αιρέσεις, που κάθε μια είναι ορκισμένος εχθρός των υπολοίπων μόνο οι χριστιανοί μπορούν να το εξηγήσουν...


O Χριστός είναι ψυχάκιας αν δεν είναι ανύπαρκτος (ή ανύπαρκτος αν δεν είναι ψυχάκιας) οπότε σταμάτα να ασχολείσαι διότι σου χαλάει το image...

Καλή χρονιά και το ίδιο παραγωγική (αν όχι και καλύτερη) να έχουμε και φέτος βρε συ!!!

Σου έφερε τίποτα καλό ο Αη Βασίλης ή ήσουν κακό παιδάκι πέρυσι και σε ξέχασε???

Υ.Γ Πότε ξεκινάει η κυνηγετική περίοδος είπαμε???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2013, 23:41:19  Εμφάνιση Προφίλ
Pano καλώς ματαξανάρθες και καλή σου χρονιά.
Να τα λέμε που και που.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2013, 00:09:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υ.Γ Πότε ξεκινάει η κυνηγετική περίοδος είπαμε???
π.σ.rabbit season(περιοδος λαγου)???...duck season(περιοδος παπιας)???...http://www.youtube.com/watch?v=9-k5J4RxQdE

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2013, 12:05:55  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon,

quote:
Αν ο "Χριστός" ήταν ένας για όλους, τότε όλοι οι χριστιανοί θα πιστεύανε τα ίδια πράγματα...

Πώς γίνεται όμως με τον "ένα Χριστό" και τη "μία" αγία γραφή να υπάρχουν ... 41.000 χριστιανικές αιρέσεις, που κάθε μια είναι ορκισμένος εχθρός των υπολοίπων μόνο οι χριστιανοί μπορούν να το εξηγήσουν...


Κατά βάση σου φταίει το μέσο επίπεδο αντίληψης των Χριστιανών,ανά τους αιώνες.Εδώ δε νομίζω να διαφωνεί ούτε ο PanosT.

Ο Χριστός ,αν υπήρξε,και με την όποια ιδιότητα,είναι κακώς χρησιμοποιημένος,ούτως ή άλλως.
Μάλλον μάχεσαι την εικόνα κάποιου όπως την έχουν δει και περιγράψει κάποιοι με στρεβλό τρόπο,στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Ας υποθέσουμε χάριν συλλογισμού,ότι δεν υπήρχαν αιρέσεις.Και ότι υπήρχε μια ερμηνεία της αγίας γραφής.Και ότι τα ευαγγγέλια συμφωνούσαν όλα μεταξύ τους.
Και ότι οι Χριστιανοί δεν είχαν διαπράξει κανένα έγκλημα στο όνομα της θρησκείας.

Αν τότε,εξακολουθούσε να υπάρχει Χριστιανισμός στις μέρες μας-ίσως να μην είχε την ίδια εξάπλωση βέβαια,αλλά αυτό δεν απασχολεί αυτόν τον συλλογισμό-
εσύ κι εγώ μάλλον θα συνεχίζαμε να μην πιστεύουμε σε αυτόν.

Ο PanosT θα πίστευε με την ίδια θέρμη(δε λέω περισσότερη,διότι γι' αυτόν τα αρνητικά προσαπτόμενα είναι αποκλεισμένα ήδη από την πίστη του-και το λέω για θετικό του,στο βαθμό που παραδέχεται ιστορικά την ύπαρξή τους-)

Αυτό που θα έμενε θα ήταν ότι θα είχατε πολύ λιγότερους λόγους,μεταξύ σας, να σκοτώνεστε...

Διότι πιστεύω ότι όλοι αποδεχόμαστε ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι γουστάρει,αρκεί να μην το επιβάλλει.

Εύχομαι και προσωπικά ένα υγιές κι ευτυχισμένο νέο έτος, και όσο πιο πολύ ελεύθερο χρόνο με όσους αγαπάς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 11/01/2013 12:13:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2013, 12:11:47  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT,

quote:
O Χριστός είναι ψυχάκιας αν δεν είναι ανύπαρκτος (ή ανύπαρκτος αν δεν είναι ψυχάκιας)

Επαυξάνω.Μέχρι,αν ποτέ τα καταφέρω, να ορίσω τον αγνωστικισμό μου,αυτή η ατάκα δεν θα με εμπόδιζε σε κανένα συλλογιστικό μονοπάτι.

Καλώς ήρθες πάλι,και καλή χρονιά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2013, 12:56:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που θα έμενε θα ήταν ότι θα είχατε πολύ λιγότερους λόγους,μεταξύ σας, να σκοτώνεστε...
...Έγραψες ΑΜΕΙΝΙΑΣ
quote:
Διότι πιστεύω ότι όλοι αποδεχόμαστε ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι γουστάρει,αρκεί να μην το επιβάλλει.
..Αποδεχόμαστε οτι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει οτι γουστάρει; Ιδού το ερώτημα.
Στη θεωρία όλοι αποδέχονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2013, 13:52:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

macedon

Vassilis_1

quote:
Ο Χριστός είναι, ΕΝΑΣ για όλους!

Αν ο "Χριστός" ήταν ένας για όλους, τότε όλοι οι χριστιανοί θα πιστεύανε τα ίδια πράγματα...

Πώς γίνεται όμως με τον "ένα Χριστό" και τη "μία" αγία γραφή να υπάρχουν ... 41.000 χριστιανικές αιρέσεις, που κάθε μια είναι ορκισμένος εχθρός των υπολοίπων μόνο οι χριστιανοί μπορούν να το εξηγήσουν...


O Χριστός είναι ψυχάκιας αν δεν είναι ανύπαρκτος (ή ανύπαρκτος αν δεν είναι ψυχάκιας) οπότε σταμάτα να ασχολείσαι διότι σου χαλάει το image...

Καλή χρονιά και το ίδιο παραγωγική (αν όχι και καλύτερη) να έχουμε και φέτος βρε συ!!!

Σου έφερε τίποτα καλό ο Αη Βασίλης ή ήσουν κακό παιδάκι πέρυσι και σε ξέχασε???

Υ.Γ Πότε ξεκινάει η κυνηγετική περίοδος είπαμε???


Εσύ να προσέχεις την κυνηγετική περίοδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3120041
Maintained by Digital Alchemy