ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα? Νο2"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2016, 19:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

quote:

https://www.youtube.com/watch?v=sKYIBc3wHug&app=desktop
quote:

Οι απαντήσεις των βιολόγων δεν ικανοποιούν τους αστροφυσικούς

quote:
Μέσα σε ένα σύμπαν… που δεν είμαστε ακόμα σε θέση να γνωρίζουμε, ούτε τη δομή του, ούτε τη φύση του, δεν μπορούμε να αρνηθούμε τη δυνατότητα ύπαρξης κάτι άλλου, έξω από την ύλη, που έχει τη δυνατότητα να τη δημιουργεί, και να της δίνει την ιδιότητα της ζωής.

quote:

Heretic:

Κάποιος πάντως πρέπει να πει στον Δανέζη να μην χρησιμοποιεί την ιδιότητά του καθηγητή πανεπιστημίου για να προωθεί τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις.



Αγαπητέ Ιωάννη από τα όσα είπε πιο πάνω ο Δανέζης, συμπεραίνεται ότι είναι ένας ερευνητής, που τον ενδιαφέρει η εξεύρεση της αλήθειας.

Απλά ο Δανέζης, κατάλαβε ότι δεν τραβάει άλλο το κάρο του
«πανεπιστήμιου» (σελ 30, σχόλιο 08/05/2016, 17:33:21)
και όλων των παραγώγων του, και όπως είναι λογικό, πρότεινε εξεύρεση λύσης για το πρόβλημα της κοσμογονίας από τον υπερβατικό τομέα:

quote:

δεν μπορούμε να αρνηθούμε τη δυνατότητα ύπαρξης κάτι άλλου, έξω από την ύλη, που έχει τη δυνατότητα να τη δημιουργεί, και να της δίνει την ιδιότητα της ζωής.

Το ότι δεν τραβάει άλλο το κάρο του «πανεπιστήμιου» και όλων των παραγώγων του, δεν το έχει καταλάβει μόνο ο Δανέζης, αλλά το έχουν καταλάβει (εκτός από εσάς) οι πάντες. Καθώς έχουν διαπιστώσει, ότι λόγω της παντελούς αγνωσίας τους, δεν μπορούν να αρθρώσουν ούτε μισή αποδεδειγμένη θέση έναντι όλων των θεμάτων της κοσμογονίας.

Αν είναι ανακριβή αυτά που γράφω, εύκολα αποδεικνύεται, αρκεί να εμφανίσετε τις κοσμογονικές θέσεις του «πανεπιστήμιου», ή των παραγώγων του = «επιστήμη», «επιστήμονες», «επιστημονική κοινότητα», «γνήσιες επιστημονικές δημοσιεύσεις», «παγκόσμια επιστημονικά συνέδρια», «επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους», οποιαδήποτε «πανεπιστημιακή δημοσίευση».



quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

τις κοτσάνες σου.



Ως φαίνεται, δεν έχεις προσέξει καλά τα πιο πάνω, αγαπητέ Μάριε.

Απλά είναι τα πράγματα. ΜΟΝΟ με ένα τρόπο θα αποδείξετε ότι λέω κοτσάνες.

Ποιος είναι αυτός ο τρόπος; Να εμφανίσετε τις κοσμογονικές θέσεις του «πανεπιστήμιου», ή των προαναφερόμενων παραγώγων του.

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Δεν χρειάζεται να κάνει κανείς διάλογο μαζί σου.



Μα δεν μπορείτε να κάνετε διάλογο. Διότι το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, στα οποία είχατε στηρίξει τις ελπίδες σας, λόγω της παντελούς αγνωσίας τους, σας έχουν στερημένους από επιχειρήματα.


quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Εντάξει.


Πράγματι αγαπητέ Νικόμαχε. όλα τα επάνω είναι εν τάξει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2016, 19:41:54  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστά.Πάνε τώρα να ξανατραβήξεις κουπί.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2016, 17:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Δεν χρειάζεται να κάνει κανείς διάλογο μαζί σου.


Παρόλο που συστήνεις στους άλλους να μη κάνουν διάλογο μαζί μου, εσύ καθώς απαντάς στα μηνύματά μου, βγαίνει το συμπέρασμα ότι θέλεις να κάνεις διάλογο μαζί μου.

Και αφού θέλεις να κάνουμε διάλογο, και λόγω του ότι με τα κάτωθι δεν έχεις ασχοληθεί:

“Σύμφωνα με την «επιστήμη» που φαντάστηκε την εξελικτική θεωρία: Ο άνθρωπος, όπως και όλοι οι έμβιοι οργανισμοί, προήλθαν από ένα κύτταρο”.

Σε ερωτώ αγαπητέ Μάριε, και το κύτταρο πως προήλθε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 13:49:53  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω.Πήγαινε τώρα να τραβήξεις το κουπί σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 15:37:32  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε... σε πιάνω αδιάβαστο; Εγώ δηλαδή που ξέρω πως προήλθε το πρώτο κύτταρο, είμαι διάνοια ή "επιστήμονας"; Εξηγούσα που λες τις προάλλες στο ημέτερο Ωρολόγιο το Μέγα, να πάει να ξεστραβωθεί με λίγη Βιολογία λυκείου, να μας θέτει τις σωστές ερωτήσεις, κι όχι ότι μπούρδα του κατεβαίνει. Να ξεκαθαρίσει σε ποιο κύτταρο αναφέρεται δηλαδή. Το ευκαρυωτικό ή το προκαρυωτικό. Δυστυχώς σοβαρός διάλογος με τα παιδάκια του δημοτικό και αυτούς που κάποτε έπεσαν με το κεφάλι από την παλιά κούνια του παππού, δεν γίνεται. Επειδή προβλέπω ότι κάπου στο εγγύς μέλλον θα βγει η ερώτηση-λαγός από το καπέλο, αφού ξέρεις πως προήλθε το πρώτο κύτταρο, τότε για πες μας ή ακόμα καλύτερα φτιάξε το, θα παραθέσω το παρακάτω και ακολουθεί σχολιασμός-κρύο ντους:

Γεννήθηκε ζωή στο εργαστήριο

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 17:12:18  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάννη, με το δεν ξέρω, ησυχάζω από τις κοτσάνες του θεόπληκτου πύραυλου.

Ξέρω όμως και κάτι άλλο.
Μακρυά από εδώ, σε ένα άλλο αστρικό σύστημα, όπου η βάση της ζωής είναι το πυρίτιο, πως ακριβώς το έκανε ο θεός και πήρε ζωή?

Είναι αδέλφια μας οι Πυρίτιοι?
Αν ναι, ζήτω που καήκαμε αν μας την πέσουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 17:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι πολύ απλό αγαπητέ. Στις μονάδες άνθρακα ο Πανάγαθος έφτιαξε τον Αδάμ και την Εύα, ενώ στις μονάδες πυριτίου, τον Tron και την Quorra.


Ναι, πιστεύω πως κινδυνεύουμε. Αν δουν πως μεταχειρίζομαστε τα αδέρφια τους τα τσιπάκια, καήκαμε. Άσε που έχω την υποψία ότι χρησιμοποιούν βιολογικούς υπολογιστές και μπορεί να ψάχνουν για φτηνά ανταλλακτικά.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 17:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Δεν χρειάζεται να κάνει κανείς διάλογο μαζί σου.


Παρόλο που συστήνεις στους άλλους να μη κάνουν διάλογο μαζί μου, εσύ καθώς απαντάς στα μηνύματά μου, βγαίνει το συμπέρασμα ότι θέλεις να κάνεις διάλογο μαζί μου.

Και αφού θέλεις να κάνουμε διάλογο, και λόγω του ότι με τα κάτωθι δεν έχεις ασχοληθεί:

“Σύμφωνα με την «επιστήμη» που φαντάστηκε την εξελικτική θεωρία: Ο άνθρωπος, όπως και όλοι οι έμβιοι οργανισμοί, προήλθαν από ένα κύτταρο”.

Σε ερωτώ αγαπητέ Μάριε, και το κύτταρο πως προήλθε;



quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Δεν ξέρω.

Φυσιολογική η απάντησή σου φίλε Μάριε, μιας και πατρονάρεσαι
από το «πανεπιστήμιο» (σελ 30, σχόλιο 08/05/2016, 17:33:21)
και από όλα τα παράγωγά του.
Και αυτά λόγω της παντελούς αγνωσίας τους, έχουν σημαία τους το ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

quote:

Heretic:
με λίγη Βιολογία

Για ποια βιολογία φίλε Ιωάννη; Αυτή, σχετικά με το θέμα που συζητάμε, θάφτηκε από τον αστροφυσικό Μάνο Δανέζη:

https://www.youtube.com/watch?v=sKYIBc3wHug&app=desktop

quote:

Οι απαντήσεις των βιολόγων δεν ικανοποιούν τους αστροφυσικούς


Σαφέστατος ο Μάνος Δανέζης. Τα αναφερόμενα στη βιολογία δεν παρέχουν αποδεικτικά στοιχεία για το πώς προήλθε η ζωή.

Διότι αν τα αναφερόμενα στη βιολογία παρείχαν αποδεικτικά στοιχεία για το πώς προήλθε η ζωή, δεν θα έλεγε τα ακόλουθα ο Μάνος Δανέζης:

quote:
Μέσα σε ένα σύμπαν… που δεν είμαστε ακόμα σε θέση να γνωρίζουμε, ούτε τη δομή του, ούτε τη φύση του, δεν μπορούμε να αρνηθούμε τη δυνατότητα ύπαρξης κάτι άλλου, έξω από την ύλη, που έχει τη δυνατότητα να τη δημιουργεί, και να της δίνει την ιδιότητα της ζωής.


Λέγοντας τα πάνω ο αστροφυσικός Μάνος Δανέζης, σημαίνει ότι δεν το ικανοποιούν, ΓΕΝΙΚΑ, οι της «επιστήμης» θεωρίες, καθώς προτείνει εξεύρεση λύσης στο πρόβλημα της κοσμογονίας από τον υπερβατικό τομέα. Είναι σαν να είχε στα χέρια του ένα φύλο χαρτιού, στο οποίο ήταν γραμμένες όλες οι αστείες θεωρίες της «επιστήμης» (= περί Big Bang, μονοκύτταρου οργανισμού κλπ, εξέλιξης, και χρονολόγησης), το οποίο αφού το έκανε μπαλάκι, μαζί με όλες τις αναγραφόμενες σε αυτό, της «επιστήμης» μνημονευθείσες αστείες θεωρίες, το πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων.

Λοιπόν, ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ:
Όπως το «πανεπιστήμιο» ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ: (σελ 30, σχόλιο, 08/05/2016, 17:33:21)
έτσι, και όλα τα παράγωγά του = «επιστήμη», «επιστήμονες», «φυσικές επιστήμες», «γνήσιες επιστημονικές δημοσιεύσεις», «παγκόσμια επιστημονικά συνέδρια», «επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους», οποιαδήποτε «πανεπιστημιακή δημοσίευση», ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
Με επακόλουθο να διακατέχονται από παντελή αγνωσία, σχετικά με όλα τα θέματα της κοσμογονίας.
Και είναι φυσικό αυτό, διότι έχουν αποσχισθεί από την επιστήμη = από τη γνώση.

Γι’ αυτό σας έχουν στερημένους από επιχειρήματα, και δεν μπορείτε να αρθρώσετε μια απάντηση της προκοπής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 18:18:11  Εμφάνιση Προφίλ
Απάντηση της προκοπής?
Μα σου είπα τόσες φορές να τραβήξεις κουπί.Σου απάντησα.
Αντε πάενε τώρα να ξανατραβήξεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 18:34:29  Εμφάνιση Προφίλ
Πύραυλε. Αυτά που λέει ο Δανέζης ούτε τα καταλαβαίνεις, ούτε προορίζονται για σένα, ούτε έχεις δικαίωμα να τα χρησιμοποιείς πουθενά. Για ποιο λόγο; Γιατί από τη μια απορρίπτεις αυτά που λέει "το πανεπιστήμιο και τα παράγωγά του", κι από την άλλη χρησιμοποιείς αυτά που λέει ένας πανεπιστημιακός. Αποφάσισε. Είσαι με το πανεπιστήμια ή με την Εκκλησία του 4ου μ.Χ αιώνα. Γιατί η εκκλησία του 21ου μ.Χ αιώνα λέει άλλα:

Ως προς το θέμα των σχέσεων της χριστιανικής πίστεως και των θετικών επιστημών, η Ορθόδοξος Εκκλησία αποφεύγει την κηδεμονία της επιστημονικής αναζητήσεως και δεν λαμβάνει θέση πάνω σε κάθε επιστημονικό ερώτημα. Ευχαριστεί τον Θεό που δωρίζει στους επιστήμονες το χάρισμα να αποκαλύπτουν άγνωστες πτυχές της θείας Δημιουργίας. Η σύγχρονη ανάπτυξη των θετικών επιστημών και της τεχνολογίας επιφέρει ριζικές αλλαγές στη ζωή μας. Προσφέρει σημαντικές ευεργεσίες όπως είναι η διευκόλυνση του καθημερινού βίου, η αντιμετώπιση σοβαρών ασθενειών, η ευχερέστερη επικοινωνία των ανθρώπων, η έρευνα του διαστήματος κ.λπ.


Το μήνυμα της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου

Βλέπεις λοιπόν, ότι ούτε η εκκλησία χρειάζεται σαχλαμάρες σαν κι εσένα, ούτε οι πραγματικοί χριστιανοί, ούτε οι άθεοι, ούτε οι εσωτεριστές, ούτε οι νεοπαγανιστέςκαι οι αποκρυφιστές του esoterica. Να πας να κλειστείς σε κανένα μοναστήρι παλαιοημερολογιτών, να πάρεις και τα βιβλία του Δανέζη μαζί με τα συναξάρια σου, κι όταν θα καταλάβεις βιολογία από αυτά, τότε θα σου εξηγήσω κι εγώ αστροφυσική.

-Ο Nikomaxos θα σου εξηγήσει τι εννούσα με τον Tron, γιατί εγώ βαριέμαι

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 18:39:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πύραυλε. Αυτά που λέει ο Δανέζης ούτε τα καταλαβαίνεις, ούτε προορίζονται για σένα, ούτε έχεις δικαίωμα να τα χρησιμοποιείς πουθενά.

Ακριβώς αυτό Γιάννη.
Για αυτό του λέω να τραβάει κουπί, μέχρι να του έρθει...η φώτιση.

Τώρα για τον Tron, θα κάτσω να εξηγήσω στο καθυστερημένο, περί μορφών ζωής με βάση το πυρίτιο και το βολφράμιο?Αυτό δεν μπορεί να αντιληφθεί την δική του ανθρακική ύπαρξη.

Εγώ να δεις πως βαρυέμαι.38 υπό τα σύννεφα έχει εδώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 20:17:20  Εμφάνιση Προφίλ
Έριξε όμως ένα χαλάζι στο ενδιάμεσο μας (κάπου στο Διόνυσο)... θεϊκό. Κοτρόνες. Ευτυχώς που πρόλαβα και τρύπωσα κάτω από ένα μεγάλο δέντρο και την έβγαλα καθαρή. Είδες... ρίχνει κεραυνούς ο Δίας στους βλάσφημους...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 04:03:38  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα κλειδώνει προσωρινά.
Όταν (και αν) επαναενεργοποιηθεί, παρακαλούνται όποιοι αποφασίσουν να συμμετέχουν, να σέβονται τον συνομιλητή τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy