ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 00:40:29  Εμφάνιση Προφίλ
αντιγράφω από εδώ ένα comment

http://www.youtube.com/watch?v=K4xuSiwAZ-A&feature=related


είναι λίγο δυνατή η γλώσσα αλλά αξίζει τον κόπο


quote:
ρε δε γαμιεστε μαλακες δημοσιογραφοι οι ραπερ ειναι γκανγκστερ,οι μετλαλλαδες ειναι σατανιστες,οι ρειβαδες πρεζονια κ οποιος δεν εχει τα μαλλια κ τα ρουχα τα δικα σας ειναι αλητης κ τον κατηγορειτε ολη μερα....ο ευαγγελατος κ ο καθε μαλακας στα καναλια γιατι δεν μας λεει ποσα παιρνει για να μην κατηγορει το καθε ρεμαλι πολιτικο π μας κλεβει τα λεφτα κ τους φταινε συνεχεια ο κοσμος που ακουει τη μουσικη του για να περναει καλα....να πατε να ψοφησετε παλιομαλακες η μεγαλυτερη λερα ειστε εσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 13:20:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και αν συμβαίνει αυτο,τότε τι θα πείς αγαπητέ Ελλην Πάνο?

Θα περιμένω με Ιώβειο υπομονή τα επιχειρήματά σου...

quote:
Αλήθεια το Πάνος βγαίνει απο το εβραϊκό παναγιώτης ή το "παγανιστικό" Πάνας?

Από το Ελληνικό Παν Αγιότης...

quote:
Φίλτατε Πάνο
Μπορείς να πιστεύεις όπου και όπως θέλεις.
Μπορείς να υποστηρίζεις ότι και όπως θέλεις.

Οπαδούς όμως μην απαιτείς!!


Είναι μια πρόοδο και αυτή και ευτυχώς που αλλάξατε στάση έστω και μετά από τόσους αιώνες.
Κρίμα που δεν πρόλαβαν το ύστερο και όψιμο πνεύμα Ανεξιθρησκείας σας οι κάτωθι φιλόσοφοι που προσπάθησαν να σας ανοίξουν τα ματάκια:

Σωκράτης
Αριστοτέλης
Πρωταγόρας
Αναξαγόρας
Αρίσταρχος
Διαγόρας ο Μήλιος
Πρόδικος ο Κειος
Στίλπων ο Μεγαρεύς
Θεόδωρος ο Κυρηναίος

Όπως και οι ποιητές
Ευρυπίδης
Αισχύλος

Όπως και η Ασπασία (του Περικλέους βεβαίως, βεβαίως)

Πηγές: Διογένης Λαέρτιος, Πλούταρχος, Αριστοτέλης, Αριστοφάνης και λοιποί

quote:

Τον Lupus τον ξέρεις?

Ουδέποτε χρησιμοποίησα τέτοιο nickname αλλά ούτε και θυμάμαι να το έχω συναντήσει σε κάποιο άλλο σχετικό forum όπου συμμετείχα.
Αλήθεια, γιατί ρωτάς?

Edited by - PanosT on 11/01/2012 13:23:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 14:50:56  Εμφάνιση Προφίλ

quote:

Πάνο, διάβασε το πρώτα και μετά θα καταλάβεις γιατί με μια γραμμή σόφισμα δεν μπορείς να ανατρέψεις τίποτα.

Μακάρι να είχα το χρόνο να το διαβάσω και αυτό και άλλα βιβλία αλλά γενικά δεν θέλω (ούτε κα μπορώ άλλωστε) να ανατρέψω τίποτα και σε κανέναν...


quote:

Τότε δεν έχει και πολύ νόημα η ελεθερία ε;


Αυτό κατάλαβες ή θες να με πληγώσεις???
Το αντίθετο ακριβώς έγραψα...

quote:

Τελικά οι καλόγεροι τι έκαναν; Πολιτικολογούσαν και διάλεγαν ποιο πολιτικό σύστημα τους αρέσει; Θεωρούσαν τις πράξεις του Χίτλερ μέρος κάποιου ανώτερου σχεδίου του Θεού;

Σίγουρα θες να με πληγώσεις...
Οι καλόγεροι ήθελαν τη Ρωσία ξανά Ορθόδοξη.
Τελεία και παύλα.
Ονόμασέ το όπως θες.

quote:

Και άμα το κομμάτι είναι Instrumental τι κάνεις;

Δεν θα το πιστέψεις αλλά πατάω το κουμπάκι με το > και πάει στο επόμενο track...

quote:

Εντάξει...καλό παραμυθάκι. Μπράβο που το σκέφτηκες. Γράψε και κανά βιβλίο να βγάλεις λεφτά(θα βρεθούν αγοραστές). Κανένα πιο απτό επιχείρημα;


Πριτς!
Και να μου ζητήσει ο Steve Harris αποζημίωση για πνευματικά δικαιώματα?
Αφού αυτός το είπε πρώτος.
Ας μας το εξηγήσει αυτός ή εσύ.

Μόλις ο macedon ή εσύ ανοίξεις κάποιο thread με ότι σχετική θεματολογία θέλετε πολύ ευχαρίστως να σας δώσω και τα απτά μου επιχειρήματα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 16:26:19  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζεις ότι είσαι αρκετά διαβασμένος,ώστε να δυνηθείς να ανταπεξέλθεις σε συζήτηση επι της Χριστιανικής θρησκείας με τον macedon και εμένα?

Τι λές αγαπητέ εν Χριστώ Αδελφέ Παν-Αγιότη?

Νομίζεις ότι η παράθεση ψαλμών και υποτιθέμενων λόγων του Εμμανουήλ,είναι ικανοποιητικές απαντήσεις?

Αυτά είναι τα "όπλα" σου και ζητάς λεκτική διαμάχη και άνοιγμα ειδικού θέματος?

Αν είναι έτσι τότε...ας

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 16:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Pano, δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου με βάση το στίχο του Harris (το οποίο Alexander the great δυστυχώς δεν το έχουν παίξει ποτέ στην Ελλάδα). Ότι ο Αλέξανδρος εκούσια και συνειδητά "άνοιξε το δρόμο για το χριστιανισμό?"...400 χρόνια πριν?...μα αυτό δεν στέκει λογικά...μου θυμίζει την ιουδαϊκή παράδοση ότι ο Αλέξανδρος υποτίθεται "προσκύνησε(!) τον εβραίο αρχιραββίνο" αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα του Ιουδαϊκού Θεού! Το "λιονταρίσιο" ήθος του Αλεξάνδρου καθιστά αστεία την παραπάνω παράδοση. Ο δε σεβασμός που λέγεται ότι έδειξε απέναντι στις πατρώες θρησκείες κάθε λαού δεν σημαίνει ότι και τις αναγνώρισε ως ανώτερες!

Η ιστορία είναι γνωστή, με την ανάμιξη των πολιτισμών που επέφερε ο Αλέξανδρος ξεκίνησε ο περίφημος συγκρητισμός θρησκειών και εσωτερικών παραδόσεων. Και το ιουδαϊκό δαιμόνιο στην Αλεξάνδρεια αξιοποίησε άριστα τόσο την ελληνική γλώσσα ως εργαλείο διάδοσης καταρχής της Παλαιάς Διαθήκης (μετάφραση των ΟΒ') και εν συνεχεία του Χριστιανισμού, όσο και το συγκρητικό πνεύμα της εποχής συνθέτοντας το πολυσυλλεκτικό δόγμα της χριστιανικής θρησκείας το οποίο και ξέφευγε από το άκαμπτο πνεύμα του ιουδαϊσμού.

Όλα αυτά όμως δεν σημαίνουν ότι ο Αλέξανδρος 400 χρόνια πριν προετοίμασε συνείδητα (ή και υποσυνείδητα) την έλευση του χριστιανισμού. Το ότι λέγεται πως είχε μία έντονα μυστικιστική πλευρά αυτό ok, από εκεί και πέρα όμως είναι σφάλμα λογικής η κάθε θρησκεία να θεωρεί ότι ο Αλέξανδρος υπηρέτησε τον δικό της σκοπό...το αντίστροφο είναι σωστό, ότι δηλαδή χωρίς την επέκταση του Αλεξάνδρου και την διάδοση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού δεν θα υπήρχε χριστιανισμός. Διότι μην ξεχνάς ότι η Καινή Διαθήκη εμπνεύστηκε σε μεγάλο βαθμό από την διδασκαλία του Πυθαγόρα, του Πλάτωνα και των Στωϊκών φιλοσόφων. Όπως και η γραμμή των χριστιανών θεολόγων και πατέρων της εκκλησίας είχε αντλήσει πολλά από την ελληνική θεολογία γι'αυτό και οι Νεοπλατωνικοί σχολίαζαν το προφανές της υπόθεσης, πως δηλαδή "οι χριστιανοί θεολόγοι ελληνίζουσι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 17:03:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νομίζεις ότι είσαι αρκετά διαβασμένος,ώστε να δυνηθείς να ανταπεξέλθεις σε συζήτηση επι της Χριστιανικής θρησκείας με τον macedon και εμένα?

Τι λές αγαπητέ εν Χριστώ Αδελφέ Παν-Αγιότη?

Νομίζεις ότι η παράθεση ψαλμών και υποτιθέμενων λόγων του Εμμανουήλ,είναι ικανοποιητικές απαντήσεις?

Αυτά είναι τα "όπλα" σου και ζητάς λεκτική διαμάχη και άνοιγμα ειδικού θέματος?

Αν είναι έτσι τότε...ας



Τότε δεν έχετε τίποτα να φοβηθείτε.

Χαίρω ιδιαιτέρως πάντως που αν και Νεοπαγανιστές και Νεοειδωλολάτρες κατέχετε και την αυθεντία στην Χριστιανική διδασκαλία.

Μέχρι τώρα στα υποτιθέμενα χωρία του Τζόσουα ΓΑΡΓΑΡΑ και να σημειωθεί εις τα πρακτικά.

Lets raise our bet gentlemen.

Ανοίξτε ένα thread και εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω κάνενα υποτιθέμενο λόγο του Εβραίου ξυλουργού.

"Αρχαιοελληνικά" κείμενα και ΜΟΝΟ.
Πλάτωνας/Σωκράτης
Ερμής Τρισμέγιστος
Ησίοδος
Αριστοτέλης
Πλούταρχος
Διογένης Λαέρτιος
κτλ κτλ

Μόνο μην μου κλαφτείτε ότι είναι παραποιημένα τα κείμενα αυτά από τους Χριστιανούς (π.χ Σίβυλλες)και ότι έχουν γραφτεί Μετά Χριστό.
Δυστυχώς τα πρωτότυπα ΔΕΝ υπάρχουν. ΟΛΑ είναι ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ αντίγραφα Ρωμαίων, Βυζαντινών, Αράβων κτλ και το ξέρουμε σαν μεγάλα παιδιά που είμαστε.
Αυτά έχουμε με αυτά θα συζητήσουμε!

Άντε να σας δω παλουκάρια μου.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 17:17:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Pano, δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου με βάση το στίχο του Harris (το οποίο Alexander the great δυστυχώς δεν το έχουν παίξει ποτέ στην Ελλάδα). Ότι ο Αλέξανδρος εκούσια και συνειδητά "άνοιξε το δρόμο για το χριστιανισμό?"...400 χρόνια πριν?...μα αυτό δεν στέκει λογικά...

Καλέ μου φίλε kost
To ΑΝΤΙΘΕΤΟ είπα και εγώ και συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ!
Σου κάνω copy paste την απάντησή μου.

"
Και όμως για εμένα είναι αλήθεια...
Ξεκαθαρίζω με ποια έννοια.
Εννοείτε πως ο Μέγας Αλέξανδρος δεν είχε ούτε κατά διάνοια τέτοια πρόθεση στο μυαλό του (και πως να την έχει άλλωστε)ούτε κάποια θειική εντολή αλλά ο Θεός οικονόμησε έτσι και το χρησιμοποίησε υπέρ του Χριστιανισμού μετά από αιώνες.
Αυτό σου απαντά εκ νέου περί Χίτλερ Αττίλα Κεμάλ κτλ και οργάνων του Θεού ή Θειικών εντολών.
"

Για τα υπόλοιπα είσαι σωστός και απλά οι Χριστιανοί τα ονομάζουμε Ψήγματα ή Σπέρματα Αληθείας που δόθηκαν σε πολλούς λαούς αλλά ΚΥΡΙΩΣ και ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΩΣ στους Έλληνες.
Αν ο Νικόμαχος και ο macedon ανοίξουν thread θα δεις τι υπάρχει στην Αρχαιοελληνική Γραμματεία περί Θεού και Δημιουργίας και θα τρομάξεις

Άλλωστε ο Χριστιανισμός επικράτησε ΜΟΝΟ εκεί όπου το (Αρχαίο)Ελληνικό στοιχείο είχε ήδη επικρατήσει.
Μεσόγειος, Εγγύς Ανατολή, Ευρώπη, Κεντρική και Λατινική Αμερική αλλά όχι Ινδίες, Άπω Ανατολή κτλ

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 20:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ok Pano, δεν είχα δει αυτό που λες ότι "ο Αλέξανδρος δεν είχε στο μυαλό του τίποτα τέτοιο". Eίναι όμως που επιμένεις περί του στίχου λέγοντας ότι ο Harris ξεστόμισε κάτι για πρώτη φορά!! Μα ίσα-ίσα είναι πολλοί οι χριστιανοί που από παλιά έλεγαν αυτό που λες ότι ο Αλέξανδρος ήταν εν αγνοία του το όργανο του Θεού. Ούτε αυτό όμως στέκει. Ή μάλλον για κάποιον που το κρίνει διά του συναισθήματος και της πίστης μπορεί να στέκει, για κάποιον όμως που εξετάζει τα πράγματα διά της λογικής δεν στέκει...διότι το ίδιο θα έλεγαν τότε και οι Ιουδαίοι ότι "ο Αλέξανδρος χρησιμοποιήθηκε σαν όργανο στο σχέδιο του Ιουδαϊκού θεού", ή το ίδιο θα λέγανε και οι Μουσουλμάνοι ότι ο Ισκαντέρ που αναφέρεται στο Κοράνι χρησιμοποιήθηκε σαν όργανο του Αλλάχ ώστε να πάρει η ιστορία την τροπή που πήρε και να φτάσουμε στο όραμα του Μωάμεθ.

Οι θρησκείες όσο εσωτερισμό και αν διαθέτουν δεν παύουν να είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, άρα και οι ιστορικές ερμηνείες που δίνουν οι περισσότεροι "θεολόγοι" κάθε θρησκείας είναι εξίσου υποκειμενικές και περιορισμένες από το δόγμα που υπηρετούν. Αρκετοί παπάδες ας πούμε κατά τον οθωμανικό ζυγό σίγουρα θα έλεγαν ότι "οι χριστιανοί αμαρτήσαμε και γι'αυτό ο Θεός μας έστειλε τον Τούρκο για να μας τιμωρήσει για τα πάθη μας".

Εδώ βλέπεις ότι εισέρχεται ο παραλογισμός των θρησκευτικών ποιμένων που ανάγουν τα πάντα στο σχέδιο του Κυρίου τους και τη θεϊκή του βούληση. Ο αντικειμενικός όμως κόσμος είναι απείρως πιο πολύπλοκος από τον απλοϊκό τρόπο που τον φαντάζονται και ερμηνεύουν οι θεολόγοι.

Στην αρχαία ελληνική γραμματεία υπάρχει πανσπερμία απόψεων περί θεού και δημιουργίας. Για ποιά thread όμως λες ότι θα τρομάξω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 21:39:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάνος
Χαίρω ιδιαιτέρως πάντως που αν και Νεοπαγανιστές και Νεοειδωλολάτρες κατέχετε και την αυθεντία στην Χριστιανική διδασκαλία.

Μην κολλάς ταμπέλες,ειδικά σε αυτούς που τις αρνούνται.

Πρόσεξε τι σου είπε η Αμαλία.Είναι κρίμα να χάσουμε ενα παλληκάρι σαν εσένα!!Προσωπικά δεν με ενοχλεί η ταμπέλα που μου προσάπτεις,γιατί απλούστατα δεν υπάρχει.Την πολιτική όμως του φόρουμ την ενοχλεί.

quote:

Μέχρι τώρα στα υποτιθέμενα χωρία του Τζόσουα ΓΑΡΓΑΡΑ και να σημειωθεί εις τα πρακτικά.

Μόνος σου το λές.Υποτιθέμενα.Τι διάλογο να κάνουμε με υποθέσεις?
Και στα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν, υπάρχουν διάλογοι.


quote:

Ανοίξτε ένα thread και εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω κάνενα υποτιθέμενο λόγο του Εβραίου ξυλουργού.

"Αρχαιοελληνικά" κείμενα και ΜΟΝΟ.



Είσαι φαίνεται μακρυά νυχτωμένος αγαπητέ αδελφέ.
Ποιός σου είπε οτι τα αρχαιοελληνικά κείμενα,είναι για μας οδηγός σκέψης?Λάθος πληροφόρηση έχεις αν νομίζεις ότι,τα κείμενα του Πλάτωνα,του Σωκράτη,του Βούδα,του Ιησού και όλων των συν αυτώ σοφών,είναι για μας κέντρα λήψης αποφάσεων για το τι είναι ζωή και τι είναι σωστό ή λάθος!!!!

Είναι απλές δεξαμενές σκέψης,απ'όπου αντλούμε τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε για να σχηματίσουμε την προσωπική μας άποψη και δεν δενόμαστε στο άρμα κανενός Υπερόντος!!

Παίρνω το θάρρος και μιλώ και εκ μέρους του macedon,χρησιμοποιώντας πληθυντικό.Δεν νομίζω ότι θα με διαψεύσει,αλλά αν κάνω λάθος,εδώ είμαι να ζητήσω συγνώμη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 21:41:33  Εμφάνιση Προφίλ
Σοφές κουβέντες ΝΙΚΟΜΑΧΕ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 00:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Ποιός σου είπε οτι τα αρχαιοελληνικά κείμενα,είναι για μαςοδηγός σκέψης?Λάθος πληροφόρηση έχεις αν νομίζεις ότι,τα κείμενα του Πλάτωνα,του Σωκράτη,του Βούδα,του Ιησού και όλων των συν αυτώ σοφών,είναι για μας κέντρα λήψης αποφάσεων για το τι είναι ζωή και τι είναι σωστό ή λάθος!!!!

Δικό μου το bold Νικόμαχε. Κέντρο λήψης αποφάσεων μπορεί να μην είναι. Αλλά τουλάχιστον η αρχαία ελληνική φιλοσοφία δεν είναι ένας ανεκτίμητος οδηγός σκέψης? Ίσως όχι στο τί να σκεπτόμαστε (οι σχολές εξάλλου είχαν τεράστιες διαφωνίες) αλλά στο πώς να σκεπτόμαστε. Χάρη στους Έλληνες ο δρόμος προς την Αλήθεια (όποια κι αν είναι αυτή) έγινε πολύ λιγότερο δύσβατος!


Φοβερά επικό τραγούδι πάντως o Αλέξανδρος των Maiden αλλά ακούστε και τον Αλέξανδρο από Αρτέμη σε μουσική Σπανουδάκη. Σε ξεσηκώνει!! Οι εθνικάρες θα ριγήσουν, οι δε ΠΑΟΚάρες σίγουρα λιώνουν με το ρεφραίν που θυμίζει το "ωωω, παοκάρα" Πολύ καλό!!

http://www.youtube.com/watch?v=P6pGqy2TYcMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 03:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστά kost,δηλαδή περίπου σωστά... αφού παρακάτω στο κείμενο επεξηγώ οτι είναι δεξαμενές σκέψεις απο όπου αντλούμε...!

Υ.Γ
Kost,είχες δίκιο τελικά,άν το θυμάσαι που λέγαμε για διαδικτυακό game.Εκτός θέματος βέβαια αλλά αν θέλεις να μιλήσουμε για αυτο,γράψε στο αχλαδοτύρι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 12:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Θύμισέ μου Νικ, για ποιό διαδικτυακό game λέγαμε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 13:36:21  Εμφάνιση Προφίλ
kost
quote:

Οι θρησκείες όσο εσωτερισμό και αν διαθέτουν δεν παύουν να είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, άρα και οι ιστορικές ερμηνείες που δίνουν οι περισσότεροι "θεολόγοι" κάθε θρησκείας είναι εξίσου υποκειμενικές και περιορισμένες από το δόγμα που υπηρετούν.
.
.
Εδώ βλέπεις ότι εισέρχεται ο παραλογισμός των θρησκευτικών ποιμένων που ανάγουν τα πάντα στο σχέδιο του Κυρίου τους και τη θεϊκή του βούληση. Ο αντικειμενικός όμως κόσμος είναι απείρως πιο πολύπλοκος από τον απλοϊκό τρόπο που τον φαντάζονται και ερμηνεύουν οι θεολόγοι.

Αν δεν πιστεύεις στην ύπαρξη υπερβατικού και πνευματικού κόσμου είναι έτσι όπως τα γράφεις παραπάνω και δεν έχω καμμία πρόθεση να σου το αλλάξω...


quote:

Στην αρχαία ελληνική γραμματεία υπάρχει πανσπερμία απόψεων περί θεού και δημιουργίας. Για ποιά thread όμως λες ότι θα τρομάξω?


Το ακριβώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ συμβαίνει κατά την προσωπική μου άποψη πάντα.
Προφανώς και δεν υπάρχει copy paste αλλά και η πανσπερμία την οποία υπονοείς δεν υπάρχει ούτε κατά διάννοια και γι'αυτό ακριβώς σου λέω ότι θα τρομάξεις.

Είναι η κλασική περίπτωση και το κλισέ που λένε ότι υπάρχουν διαφορετικά μονοπάτια σ'ένα βουνό για να φτάσεις στη μια και μοναδική κορυφή.

Σε σχετικές συζητήσεις μέσα από forums αλλά και κατ'ιδίαν οι μη ορθόδοξοι συνομιλητές καταλήγουν ΠΑΝΤΑ σε ένα από τα δύο συμπεράσματα.

α) Τα συγκεκριμένα χωρία Ελλήνων Φιλοσόφων είναι ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ και άρα ο καθένας αποσυμβολίζει κατά το δοκούν και την κάνουν με ελαφρά.

β) Τα συγκεκριμένα χωρία Ελλήνων Φιλοσόφων τα έχουν παραποιήσει οι Χριστιανοί λόγιοι/παπάδες/ιστορικοί/μεταφραστές για να πείσουν τους Έλληνες να δεχτούν μια ξένη θρησκεία σαν συνέχεια της πατρώας θρησκείας.

Το thread όπως φαίνεται δεν θα το ανοίξουν οι macedon/Νικόμαχος οπότε αν σε ενδιαφέρει άνοιξε εσύ ένα και ξεκίνα βάζοντας σαν πρώτο ποστ από την πανσπερμία που θεωρείς τις δύο εκ διαμέτρου αντίθετες έκδοχές Ελλήνων Φιλοσόφων περί Θεού και Δημιουργίας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 14:13:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μην κολλάς ταμπέλες,ειδικά σε αυτούς που τις αρνούνται.
Πρόσεξε τι σου είπε η Αμαλία.Είναι κρίμα να χάσουμε ενα παλληκάρι σαν εσένα!!Προσωπικά δεν με ενοχλεί η ταμπέλα που μου προσάπτεις,γιατί απλούστατα δεν υπάρχει.Την πολιτική όμως του φόρουμ την ενοχλεί.

Γενικά δεν είχα ποτέ θέμα και ούτε το έλεγα σαν μομφή.
Η μόνη "αντίδραση" που συνάντησα από κάποια μέλη σε άλλα forums ήταν για το πρόθεμα "Νεο-". Μου έλεγαν ότι για αυτούς ήταν τίτλος τιμής ένας "Εβραιοχριστιανός" (δηλ.εγώ) να τους προσφωνώ Ειδωλολάτρες και δεν το έβλεπαν καθόλου σαν ταμπέλα.
Για το "Νέο/Παγανιστής" ουδεμία αντίδραση.
Τι να πω?
Ίσως άνηκαν σε άλλη σέκτα.
Σκέτο Νικόμαχος και macedon λοιπόν γιατί δεν θέλω να σας λείψω και εγώ βρε παλικάρια τώρα που γνωριστήκαμε...

Εμένα και το ΘΕΟ μου μπορείτε να μας φωνάζετε ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ.

quote:

Μέχρι τώρα στα υποτιθέμενα χωρία του Τζόσουα ΓΑΡΓΑΡΑ και να σημειωθεί εις τα πρακτικά.

quote:

Μόνος σου το λές.Υποτιθέμενα.Τι διάλογο να κάνουμε με υποθέσεις?
Και στα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν, υπάρχουν διάλογοι.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως μπορώ να σου το πω με τρόπο χωρίς να παρεξηγηθείς ότι θα πρέπει να το κοιτάξεις αυτό πριν εξελιχθεί.
Με προσέχεις?
ΕΣΥ Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ΕΓΡΑΨΕΣ (το bold δικό μου για λόγους προσανατολισμού)
quote:

Νομίζεις ότι είσαι αρκετά διαβασμένος,ώστε να δυνηθείς να ανταπεξέλθεις σε συζήτηση επι της Χριστιανικής θρησκείας με τον macedon και εμένα?

Τι λές αγαπητέ εν Χριστώ Αδελφέ Παν-Αγιότη?

Νομίζεις ότι η παράθεση ψαλμών και υποτιθέμενων λόγων του Εμμανουήλ,είναι ικανοποιητικές απαντήσεις?

Αυτά είναι τα "όπλα" σου και ζητάς λεκτική διαμάχη και άνοιγμα ειδικού θέματος?

Αν είναι έτσι τότε...ας



Με στοιχεία αποστολής
Απεστάλη: 11/01/2012, 16:26:19

Δεν σου κρύβω ότι ανησυχώ μήπως και το πλήθος των είναι λάθος...

quote:

Είσαι φαίνεται μακρυά νυχτωμένος αγαπητέ αδελφέ.
Ποιός σου είπε οτι τα αρχαιοελληνικά κείμενα,είναι για μας οδηγός σκέψης?Λάθος πληροφόρηση έχεις αν νομίζεις ότι,τα κείμενα του Πλάτωνα,του Σωκράτη,του Βούδα,του Ιησού και όλων των συν αυτώ σοφών,είναι για μας κέντρα λήψης αποφάσεων για το τι είναι ζωή και τι είναι σωστό ή λάθος!!!!

Είναι απλές δεξαμενές σκέψης,απ'όπου αντλούμε τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε για να σχηματίσουμε την προσωπική μας άποψη και δεν δενόμαστε στο άρμα κανενός Υπερόντος!!



Τα παίρνω όλα πίσω έκανα λάθος και σου ζητώ συγγνώμη!
Είσαι περδίκι και θα μας θαψεις όλους.
Στα άλλα forums αυτό μου είπες εσύ πρώτος οι άλλοι το λέγανε τελευταίο γιατί στην αρχή υπεραμύνονταν της Αρχαίας Ελληνικής Σκέψης ΟΠΩΣ αυτη εκράζεται μέσα από τα κείμενα των Φιλοσόφων.
Όπως γράφω και στον kost μετά αποσυμβολίζανε αλλιώς και το πασάρανε ως προσωπική άποψη.

Πάντως και επί προσωπικών απόψεων συζητώ δεν έχω πρόβλημα.
Αν μάλιστα έχεις γράψει και κάποιο βιβλίο για να τις επικοινωνήσεις και στο ευρύ κοινό ευχαρίστως να το αγοράσω.

Εγώ πάντως σας περιμένω εναγωνίως...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 14:31:59  Εμφάνιση Προφίλ
Επί της ουσίας ΝΙΚΟΜΑΧΕ/macedon

quote:

Νομίζεις ότι είσαι αρκετά διαβασμένος,ώστε να δυνηθείς να ανταπεξέλθεις σε συζήτηση επι της Χριστιανικής θρησκείας με τον macedon και εμένα?

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ...

quote:

Νομίζεις ότι η παράθεση ψαλμών και υποτιθέμενων λόγων του Εμμανουήλ,είναι ικανοποιητικές απαντήσεις?

ΟΣΟ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΑΝΤΑΤΕ ΟΥΔΕΝ, ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ...

quote:

Αυτά είναι τα "όπλα" σου και ζητάς λεκτική διαμάχη και άνοιγμα ειδικού θέματος?


ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ...

Περιμένω εναγωνίως...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 12/01/2012 14:33:12

Edited by - PanosT on 12/01/2012 14:33:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 14:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Αν δεν πιστεύεις στην ύπαρξη υπερβατικού και πνευματικού κόσμου είναι έτσι όπως τα γράφεις παραπάνω και δεν έχω καμμία πρόθεση να σου το αλλάξω...

Γιατί τα μπλέκεις βρε Pano τα πράγματα??

Άλλο "θρησκεία" και άλλο "Θεός".

Προσωπικά είμαι άθρησκος αλλά όχι άθεος. Όπως και πολλοί ακόμα άνθρωποι. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Διότι η υπερβατική έννοια του Θείου δεν μπορεί να περιοριστεί στο δόγμα μιας θρησκείας (και θρησκείες υπάρχουν όπως πολλές όπως ξέρεις). Από τη στιγμή όμως που τελικά περιορίζεται σε ένα δόγμα τότε αυτό οφείλει να μην περιέχει κανένα φανατισμό και καμία μισαλλοδοξία διότι αλλιώς αυτοαναιρείται ως "θεόσταλτη".


Και για ποιό λόγο αμφισβητείς την μεγάλη ποικιλία ιδεών στους αρχαίους Έλληνες? Από τους θεολόγους Ορφέα, Ησίοδο, Όμηρο μέχρι και τις τόσες φιλοσοφικές σχολές που μίλησαν περί δημιουργίας και θεοτήτων (Προσωκρατικοί, Πυθαγόρειοι, Αναξαγόρειοι, Δημόκριτος, Πλάτωνας, Αριστοτέλης, Νεοπλατωνικοί και πολλοί άλλοι). Οι μεγάλες διαφωνίες και η πάλη των ιδεών τους μάλιστα συχνά έφτανε στα άκρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 14:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Και γιατί γράφεις βρε με μεγάλα τονισμένα γράμματα και προκλητικά συνθήματα? Έχεις λόγο που "φωνάζεις"? Εάν δηλαδή είσαι Χριστιανός στην πίστη τότε γιατί αρέσκεσαι στο να υπάρχει αντιπαλότητα στο θέμα? "Θύρα 7" και Τζέσουα, όπως λες, δεν πολυταιριάζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 15:17:02  Εμφάνιση Προφίλ
@ kost
Ξεκινάω από το τελευταίο σου ποστ.

Έξυπνο παιδί είσαι.
Τους προκαλώ με κάθε τρόπο και με κάθε μέσο.
Αν δεν ανοίξουν και μετα απο αυτό θέμα εσυ για παράδειγμα που σε ενόχλησαν τα μεγάλα γράμματα(και καλώς έκανες) τι θα σκεφτείς???

Για τα πιο σοβαρά τώρα όπου εσύ μπαίνεις σε συζήτηση και καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα thread για να μη χαθεί μέσα στο thread των Ιεχωβάδων.
Είπες το μαγικό όνομα Όμηρος.
Όλη η ουσία παίζεται γύρω από εκεί.
Παρ'ολα αυτά τα ρεύματα και οι σχολές ακούγονται πολλά αν και από διαφορετικές εποχές το καθένα αλλά πες μου σε παρακαλώ δυο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις περί Θεού και Δημιουργίας.

Ούτε τα ξέρω όλα (φευ) ούτε δαγκώνω ανθρώπους και θα οφεληθούμε όλοι από μια ειλικρινή κουβέντα.

Αν ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και ο macedon κρύβονται είναι επειδη διαισθάνονται ότι έχω επιχειρήματα από την Αγία Γραφή που την έχουν χιλιοδιαβάσει και απλά δεν τα είδαν.
Τα επιχειρήμητά μου όμως αυτά δημιουργήθηκαν μόνο μετά από συζητήσεις με ανθρώπους που ήθελαν να αναβιώσουν την Πατρώα Θρησκεία.

Είπα κάτι σημαντικό στον macedon αν δεν κάνω λάθος. Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία. Είναι ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
Ουδέποτε ο Ιησούς αναφέρθηκε ή έδωσε εντολή για δημιουργία θρησκείας αλλά ΜΟΝΟ για ΕΚΚΛΗΣΙΑ όπου θεωρείτε και ΝΥΜΦΙΟΣ της.
Αυτό από μόνο του χαλάει πολλές σούπες.
Πάμε στο δόγμα.
Ο Ιησούς ουδέποτε δογμάτισε.
Αν δογμάτιζε θα ήταν τόσο ακατάληπτο που δεν θα είχε νόημα.
Είπε να κάνουμε δυο τρια απλά πραγματάκια μας έδειξε τον προαιώνιο εχθρό μας και όστις θέλει οπίσω μου ελθείν.
Πάπαλα.

Όσον αφορά για το ανθρώπινο κατασκεύασμα των θρησκειών κοίτα εδώ.

Ιω Ιε‐18 Εἰ ὁ κόσμος ὑμᾶς μισεῖ, γινώσκετε ὅτι ἐμὲ πρῶτον ὑμῶν μεμίσηκεν.
Ιω Ιε‐19 εἰ ἐκ τοῦ κόσμου ἦτε, ὁ κόσμος ἂν τὸ ἴδιον ἐφίλει· ὅτι δὲ ἐκ τοῦ κόσμου οὐκ ἐστέ, ἀλλ᾿ ἐγὼ ἐξελεξάμην ὑμᾶς ἐκ τοῦ κόσμου, διὰ τοῦτο μισεῖ ὑμᾶς ὁ κόσμος.

Με άλλα λόγια αν και άνθρωποι ως σκεύη εκλογής ήταν πλέον κάτι εκτός κόσμου. Δεν γύρισαν ποτέ πίσω στις οικογένειες τους στα ψαρέματα, τις εισπράξεις φόρων κτλ και σχεδόν όλοι είχαν φρικτό και μαρτυρικό θάνατο για κάποιο λόγο βέβαια...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 16:04:05  Εμφάνιση Προφίλ
Kost
Για στοίχημα στο διαδίκτυο μιλούσαμε.

Πάνος

Πώς θα πείσεις κάποιον,που απορρίπτει την αγία γραφή ώς θεόπνευστο κείμενο και θα κάνεις συζήτηση με επιχειρήματα μέσα απο αυτήν,μόνο στη φαντασία σου υπάρχει.

Κατα τα άλλα...μας κατατρόπωσες!!!!
Η όλη συμπεριφορά σου δείχνει "ταλιμπάν" ή "μουτζαχεντίν" του Τζόσουα και άν ζούσες και σε καμμιά άλλη χαμηλού βιοτικού επιπέδου και κατα συνέπεια νοημοσύνης χώρα, ίσως και να προέβαινες και στην ανακύρηξη "χριστιανικής τζιχάντ" κατα των απίστων!!

Προσωπικά δεν είμαι σε θέση να κατέβω τα σκαλοπάτια,που με κόπο και πόνο ανέβηκα στη ζωή μου,για να συζητήσω μαζί σου!
Αν μπορείς ανέβα εδώ που είμαι και τότε ευχαρίστως να τα λέμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 16:33:32  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
ΟΣΟ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΑΝΤΑΤΕ ΟΥΔΕΝ, ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ...

Το να μην ασχολούμαστε με τις φαιδρότητές σου, δεν σου πέρασε από το μυαλό;

quote:
ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ...

Τη μυθολογία του Ιησού-Μανώλη και της Κενής Διαθήκης μπορεί να τα αντιμετωπίσει ο καθένας που έχει στοιχειώδη λογική σκέψη και ελάχιστες γνώσεις για την περιοχή και την εποχή.

quote:
Τους προκαλώ με κάθε τρόπο και με κάθε μέσο.
Αν δεν ανοίξουν και μετα απο αυτό θέμα...

Υπάρχουν διάφορα θέματα που ασχολούνται με τις ανοησίες των ευαγγελιστών και μπορείς να καταθέσεις την άποψή σου (και ενδεχομένως τα επιχειρήματά σου) εκεί μέσα. Βλέπω όμως ότι τα θέματα αυτά τα αποφεύγεις συστηματικά.

Αν ανοίγαμε ένα θέμα για τον κάθε νεοφώτιστο Ιουδαιοχριστιανό που ξαφνικά ανακάλυψε το esoterica και ήρθε "να προκαλέσει" (όπως δηλώνεις) και όχι να συζητήσει, θα ήταν κάτι που θα μας έφερνε στο επίπεδό του. Και τέτοια κατάπτωση, προσωπικά δεν θα την ήθελα.

quote:
Τα επιχειρήμητά μου όμως αυτά δημιουργήθηκαν μόνο μετά από συζητήσεις με ανθρώπους που ήθελαν να αναβιώσουν την Πατρώα Θρησκεία.

Τα δικά μου πάλι επιχειρήματα διαμορφώθηκαν από τη μελέτη (όχι χριστιανική ανάγνωση) της ΚΔ και από τη μελέτη της σχετικής επιστημονικής βιβλιογραφίας για την εποχή και την περιοχή και τα κατέθεσα στο βιβλίο μου που κυκλοφορεί και που τμήμα αυτού βρίσκεται διάσπαρτο εδώ μέσα στα διάφορα θέματα.

Οπότε, βρες ένα θέμα που σε ενδιαφέρει, διατύπωσε τις αντιρρήσεις σου ή τις αντιπροτάσεις σου πάνω σε σχόλια που υπάρχουν και θα δούμε αν στέκουν.

Αν πάλι ήρθες απλά για να διασκεδάζεις τον κόσμο με τις φωνές σου, τότε βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο.


macedon

Edited by - macedon on 12/01/2012 16:36:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 21:04:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νικόμαχος

Πώς θα πείσεις κάποιον,που απορρίπτει την αγία γραφή ώς θεόπνευστο κείμενο και θα κάνεις συζήτηση με επιχειρήματα μέσα απο αυτήν,μόνο στη φαντασία σου υπάρχει.



Να σε πείσω για ποιο πράγμα καλέ???

Σε προκάλεσα να μιλήσουμε μόνο με κείμενα Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας αλλά φαίνεται ότι ούτε αυτά πολυεμπιστεύεσαι.

Μου είπες ότι για εσένα είναι απλές δεξαμενές σκέψεις και εσύ έχεις σχηματίσει την προσωπική σου άποψη απλά στηριζόμενος εν μέρει σε αυτές.
(Αυτό από μόνο του σε κάνει μεγαλύτερο Φιλόσοφο από αυτούς που διάβασες)

Και σου είπα ας μιλήσουμε για την προσωπική σου άποψη σε όποιο τομέα θέλεις αλλά φαίνεται ότι ούτε αυτές πολυεμπιστεύεσαι.

quote:

Κατα τα άλλα...μας κατατρόπωσες!!!!
Η όλη συμπεριφορά σου δείχνει "ταλιμπάν" ή "μουτζαχεντίν" του Τζόσουα και άν ζούσες και σε καμμιά άλλη χαμηλού βιοτικού επιπέδου και κατα συνέπεια νοημοσύνης χώρα, ίσως και να προέβαινες και στην ανακύρηξη "χριστιανικής τζιχάντ" κατα των απίστων!!

Όλα αυτά επειδή σε προκαλώ να συζητήσεις ανοικτά για το Ελληνικό Πνεύμα και την προσωπική σου άποψη???
Το όνομα σου σε δείχνει νικητή στην μάχη.
Απόδειξέ το!

quote:

Προσωπικά δεν είμαι σε θέση να κατέβω τα σκαλοπάτια,που με κόπο και πόνο ανέβηκα στη ζωή μου,για να συζητήσω μαζί σου!
Αν μπορείς ανέβα εδώ που είμαι και τότε ευχαρίστως να τα λέμε!!


Κάνουμε μια υπόθεση.
Αν με απέφευγες γιατί ΟΝΤΩΣ φοβάσαι τι θα έγραφες αντί για την παραπάνω μελοδραματική παράγραφο...

Επειδή όντως δεν φοβάσαι και επειδή είσαι ευγενής και γνωρίζεις πως λειτουργεί το σύστημα αυτός που είχε την ευκαιρία να ανέβει κάπου και να δεχτεί το Φως της Αληθείας προσπαθεί εν συνεχεία να ανεβάσει όσους περισσότερους μπορεί και δεν περιμένει να ανέβουν πρώτα οι άλλοι.

Κάποιοι μπορεί να αποδειχτούν ανεπίδεκτοι μαθήσεως οπότε τους παράταει και προχωράει.
Δεκτό και λογικό.
Εσύ δεν προσπάθησες καν...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 21:56:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:

Το να μην ασχολούμαστε με τις φαιδρότητές σου, δεν σου πέρασε από το μυαλό;

Επειδή μιλάς για φαιδρότητες (πληθυντικός) μπορείς να μου βρεις ΜΙΑ?

quote:

Τη μυθολογία του Ιησού-Μανώλη και της Κενής Διαθήκης μπορεί να τα αντιμετωπίσει ο καθένας που έχει στοιχειώδη λογική σκέψη και ελάχιστες γνώσεις για την περιοχή και την εποχή.

Πόσο μάλλον εσείς.
Αφού είναι τόσο εύκολο γιατί δεν το κάνετε και με εμένα???
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου

quote:

Υπάρχουν διάφορα θέματα που ασχολούνται με τις ανοησίες των ευαγγελιστών και μπορείς να καταθέσεις την άποψή σου (και ενδεχομένως τα επιχειρήματά σου) εκεί μέσα. Βλέπω όμως ότι τα θέματα αυτά τα αποφεύγεις συστηματικά.

Αν μιλάς για threads του esoterica μπήκα και σε άλλα, ο τίτλος του thread δεν είχε κανένα νόημα σε σχέση με το που είχει πάει η συζήτηση όπως καλή ώρα συμβαίνει και σε αυτό το thread απλά το προτίμησα γιατί ήταν πρώτο στη λίστα.
Και αν επιμένω για να ανοιχτεί καινούριο thread είναι για να προσπαθήσουμε να μιλήσουμε εξ'αρχής για ένα πράγμα.
Πάντως μην ανησυχείς θα πάω και στα άλλα.
Εσύ αν θέλεις μπορείς να ξεκινήσεις με ότι θέλεις για θέμα.

quote:

Αν ανοίγαμε ένα θέμα για τον κάθε νεοφώτιστο Ιουδαιοχριστιανό που ξαφνικά ανακάλυψε το esoterica και ήρθε "να προκαλέσει" (όπως δηλώνεις) και όχι να συζητήσει, θα ήταν κάτι που θα μας έφερνε στο επίπεδό του. Και τέτοια κατάπτωση, προσωπικά δεν θα την ήθελα.

Έλληνοχριστιανό θες να πεις.
Ιουδαιοχριστιανοί υπάρχουν αλλά είναι λίγοι. Οι περισσότεροι δεν μας έκαναν την τιμή και περιμένουν ακόμα τον Μεσσία...

Εμείς από την άλλη είμαστε κομματάκι περισσότεροι και πιο ψαγμένοι και κόβουμε πιο εύκολα τις μαρέγκες...

quote:

Τα δικά μου πάλι επιχειρήματα διαμορφώθηκαν από τη μελέτη (όχι χριστιανική ανάγνωση) της ΚΔ και από τη μελέτη της σχετικής επιστημονικής βιβλιογραφίας για την εποχή και την περιοχή και τα κατέθεσα στο βιβλίο μου που κυκλοφορεί και που τμήμα αυτού βρίσκεται διάσπαρτο εδώ μέσα στα διάφορα θέματα.

Πολύ θα ήθελα να μάθω τον τίτλο του βιβλίου σου και να το αγοράσω ΑΜΕΣΑ


quote:

Οπότε, βρες ένα θέμα που σε ενδιαφέρει, διατύπωσε τις αντιρρήσεις σου ή τις αντιπροτάσεις σου πάνω σε σχόλια που υπάρχουν και θα δούμε αν στέκουν.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα.
Για να δω τα κριτήριά σου στα μελλοντικά μου επιχειρήματα περί ιστορικότητας κτλ να δούμε πρώτα αν συμφωνούμε στις αποδόσεις στα Νέα από τα Αρχαία Ελληνικά.
Συμφωνείς με εμένα και το Ψηλό ή με το Σωτήρη στην ερμηνεία για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου στο thread για το αν υπάρχουν οι 12 θεοί?

[quote]
Αν πάλι ήρθες απλά για να διασκεδάζεις τον κόσμο με τις φωνές σου, τότε βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο.



Ελπίζω να μου λες αλήθεια γιατί δεν σας βλέπω και τόσο χαρούμενους...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 22:04:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ελπίζω να μου λες αλήθεια γιατί δεν σας βλέπω και τόσο χαρούμενους..

Κοίτα καλύτερα αγαπητέ Πάνο...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 22:58:24  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Επειδή μιλάς για φαιδρότητες (πληθυντικός) μπορείς να μου βρεις ΜΙΑ?

Να μια πρόσφατη:

"Έλληνοχριστιανό θες να πεις."

Δεν υπάρχει "Ελληνοχριστιανισμός" σαν θρησκευτικό μόρφωμα αλλά σαν πολιτικο-ιστορική κατασκευή δημιουργημένη τεχνητά από τον Παπαρρηγόπουλο.

Ανήκεις σε μια θρησκεία που είναι αίρεση του Ιουδαϊσμού, διατηρώντας το βασικό κορμό της Ιουδαϊκής θρησκείας, τις γιορτές, τους προφήτες, τους αγίους, τη γλώσσα, τα έθιμα, τον ίδιο το θεό των Εβραίων που λατρεύεις.

Δεν έχει τίποτε κοινό η θρησκεία σου με τον ελληνισμό και γι'αυτό χρειάστηκε να επιβληθεί με νόμο και να βαφτιστούν υποχρωτικά όλοι οι Έλληνες και οι υπόλοιποι λαοί της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, μετά από 6,5 αιώνες άγριων διωγμών. Το μόνο κοινό που έχει η ασιατική θρησκεία με τον ελληνισμό είναι οι αντιγραφές των ελληνικών μύθων και ιδεών που κάποιες απ' αυτές οι ανώνυμοι συγγραφείς των ευαγγελίων παρουσίασαν σαν έργα και λόγια του διαταραγμένου και σχιζοφρενή (σύμφωνα με τους ψυχιάτρους) Ιησού-Μανώλη, όπως π.χ. τον γάμο της Κανά.

quote:
Ελπίζω να μου λες αλήθεια γιατί δεν σας βλέπω και τόσο χαρούμενους...

Τότε θα πρέπει να δεις ένα οφθαλμίατρο.

quote:
Συμφωνείς με εμένα και το Ψηλό ή με το Σωτήρη στην ερμηνεία για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου στο thread για το αν υπάρχουν οι 12 θεοί?

Η "ερμηνεία" σας είναι για γέλια. Την ερμηνεία θα στην παραθέσω στο σημείο που την έγραψες. Εδώ θα θέσω μόνο μια ερώτηση.

Ο ανώνυμος συγγραφέας του ευαγγελίου του Λουκά, έγραψε το ευαγγέλιό του γύρω στο 160 μαχχ. Πώς διάολο ήξερε τι είπε ο "άγγελος" 150 χρόνια πριν στη Μαρία, και τι του είπε αυτή;

Βέβαια, εδώ θα μου πεις ήξερε ο Ματθαίος τι ονειρεύτηκε ο Ιωσήφ 130 χρόνια πριν, ένα βράδυ που'βρεχε, ο Λουκάς θα κολλούσε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 08:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
macedon
quote:

Ο ανώνυμος συγγραφέας του ευαγγελίου του Λουκά, έγραψε το ευαγγέλιό του γύρω στο 160 μαχχ. Πώς διάολο ήξερε τι είπε ο "άγγελος" 150 χρόνια πριν στη Μαρία, και τι του είπε αυτή;


Tώρα αυτή τι ερώτηση είναι ;
Ούτε ένα ......ψιθύρισμα δεν μπορεί να κάνει ο Κύριος στο αυτί κάποιου πιστού του και αρχίζετε αμέσως τις αμφιβολίες και τους υπαινιγμούς.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 13:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Είπες το μαγικό όνομα Όμηρος.
Όλη η ουσία παίζεται γύρω από εκεί.

Tι εννοείς εδώ Pano?


Σχετικά με τους Έλληνες θυμάσαι από τα βιβλία στο σχολείο περί της μεγάλης ποικιλίας απόψεων σχετικά με τη Δημιουργία του Κόσμου. Κεντρικό Πυρ, Αήρ, Ύδωρ, Άπειρο, Νους, Αριθμός, Αγαθό, Ακίνητο Κινούν είναι μερικές από τις ονομασίες της δημιουργικής πρώτης αιτίας για κάθε φιλόσοφο.

Το μεγάλο δυστύχημα είναι αυτό που λέει ο Καστοριάδης ότι "μιλάμε σαν να γνωρίζουμε τους αρχαίους Έλληνες ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε παρά μόνο το 5% από το πνεύμα τους"!!! Για τους περισσότερους φιλοσόφους δεν γνωρίζουμε παρά μόνο γενικά τις απόψεις, την επιχειρηματολογία και μεθοδολογία τους, και κυρίως από δεύτερο χέρι.

Εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά η θεώρηση των αρχαίων άνοιξε ένα θέμα να το συζητήσουμε. Ή ψάξε κάποιο παλιό θέμα γιατί λογικά θα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Το να ανοίξει όμως ένα θέμα απλά σαν πεδίο αντιπαράθεσης "χριστιανισμού-ελληνισμού" είναι εντελώς ανώφελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 13:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Kost
Για στοίχημα στο διαδίκτυο μιλούσαμε.

Ναι μπράβο, παλιότερα είχαμε πει κάτι. Σε ποιό θέμα όμως το συζητούσαμε? Στείλε μου πμ αν είναι ή γράψε στο "μεταξύ τύρου και αχλαδιού" και θα το δω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 14:52:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο ανώνυμος συγγραφέας του ευαγγελίου του Λουκά, έγραψε το ευαγγέλιό του γύρω στο 160 μαχχ. Πώς διάολο ήξερε τι είπε ο "άγγελος" 150 χρόνια πριν στη Μαρία, και τι του είπε αυτή;

Βέβαια, εδώ θα μου πεις ήξερε ο Ματθαίος τι ονειρεύτηκε ο Ιωσήφ 130 χρόνια πριν, ένα βράδυ που'βρεχε, ο Λουκάς θα κολλούσε;


Ίσως να μην έχει σημασία η ιστορική ή όχι ισχύ των λόγων, αλλά το περιεχόμενο αυτών.. Ίσως να μην είχε για τους ίδιους τους συγγραφείς σημασία η ιστορικότητα ή όχι αυτών που λέγανε, αλλά το περιεχόμενό τους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 15:53:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ίσως να μην έχει σημασία η ιστορική ή όχι ισχύ των λόγων, αλλά το περιεχόμενο αυτών.. Ίσως να μην είχε για τους ίδιους τους συγγραφείς σημασία η ιστορικότητα ή όχι αυτών που λέγανε, αλλά το περιεχόμενό τους..


Δεν σε ξέρω φίλε μου και συγγνώμη αν σε προσβάλλω (διότι είναι πολλοί οι ευέξαπτοι) αλλά αυτό που έγραψες είναι ότι θεολογικότερο μπορείς να πεις όσον αφορά την ΟΥΣΙΑ των ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ και ΜΟΝΟ.

Παρόλα αυτά σημασία για εμάς (τους Ορθοδόξους) έχει και η ιστορικότητα και η ιστορική ισχύς διότι έχεις να μιλήσεις και σε πιο "περίεργους" και "πονηρούς" και "εξυπνάκηδες" όπου πρέπει να είσαι τύπος και υπογραμμός.

Και πάλι συγγνώμη αν σε πρόσβαλα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2460938
Maintained by Digital Alchemy