ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2010, 22:48:27  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα τι διαχωρίζει τον θεό απ τον άνθρωπο αν καμιά δύναμη δεν τους διαχωρίζει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 19:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ εγραψα, οτι όλα εμπεριέχονται στον Θεό και ότι δεν μπορεί να υπάρχει τίποτε, εκτός Θεού, φίλε μου Dr Jeckyl & Mr Hyde...Όσο γα τη διαφορά Θεού ανθρώπου,θα σου πω ότι περισσότερο ισχύει η σύγκριση,
ανθρώπου αγγέλου, παρά Θεού,στη φάση που ειμαστε....
Για να γίνεις Θεός, πρέπει να έχεις μέσα σου,λοιπόν, όχι να παίρνεις απο έξω...
Τι τους χωρίζει;Μα η έλλειψη αυτογνωσίας του ανθρώπου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 19:50:44  Εμφάνιση Προφίλ
Και η αυτογνωσία αρκεί? Λόγου χάρη αν εγώ γνωρίζω ότι είμαι τεμπέλης αυτό αρκεί για να φτάσω στη θέωση ή πρέπει και να πάψω να είμαι τεμπέλης?

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/03/2010 19:51:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 20:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άλλο αυτογνωσία λαθών και μερικότητας κι άλλο αυτογνωσία του ποιός πραγματικά είναι ο άνθρωπος....Ως θεός, εν δυνάμει και τη φύσει..
Μην ξεχνάς, ότι ειμαστε σε ένα τετραδιάστατο κόσμο όταν υπάρχουν χιλιάδες διαστάσεις και χώροι, που συνυπάρχουν,μαζί μας...
Θέλω να πω,βρισκόμαστε, όλοι μας, σε διάφορες καταστάσεις, αυτό δεν γινεται τυχαία, αλλά ειδικά για κάθε έναν μας...
Αυτό,δειχνει,οτι η έλλειψη αυτογνωσιας,μας ....λείπει,ως συστατικό, πριν γίνουμε θεοί..Ποιοί, πραγματικά είμαστε και τι ρόλο έχουμε στον κόσμο...Αυτό είναι αυτογνωσία..Τα υπολοιπα,είναι μερικού εαυτού μας, που γίνεται υποτελής των καταστάσεων, που ζει..
Πρέπει,ομως, όπως φαντάζομαι,ξέρεις, να βγαινουμε πέρα απο την επηροή των καταστάσεων που μας τυχαινουν, ώστε να μπορούμε να τις χειριστούμε..Εκεί, ανακαλύπτουμε τον πραγματικό μας εαυτό και ξεφεύγουμε, απο τις μικρότητες, των καταστάσεων, που εξυπηρετούμε, για να γίνουμε αυτό που μέσα μας, είμαστε.....
Αντιθέτως, όμως, στην σημερινή κοινωνία,γινόμαστε, απλά εξαρτήματα των μηχανισμών, που κινούν τον κόσμο μας, κατά τα γούστα των ισχυρών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 20:45:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ποιοί, πραγματικά είμαστε και τι ρόλο έχουμε στον κόσμο...Αυτό είναι αυτογνωσία..

Αχα.. και αυτό θα μας προσφέρει την ευτυχία μεταθάνατον ή και την επίγεια ευτυχία?
Και το ρωτάω αυτό γιατί αφού δεν μιλάμε για γνώση και εν συνεχεία εξάλειψη των λαθών μας
μου φαίνεται δύσκολο κάποιος να αποκτήσει την επίγεια ευτυχία.(χωρίς δηλαδή εξάλειψη των ελαττωμάτων του μερικού εαυτού όπως τον λες, την τελειοποίησή του)
quote:
Πρέπει,ομως, όπως φαντάζομαι,ξέρεις, να βγαινουμε πέρα απο την επηροή των καταστάσεων που μας τυχαινουν, ώστε να μπορούμε να τις χειριστούμε..Εκεί, ανακαλύπτουμε τον πραγματικό μας εαυτό και ξεφεύγουμε, απο τις μικρότητες, των καταστάσεων, που εξυπηρετούμε, για να γίνουμε αυτό που μέσα μας, είμαστε
Δηλαδή δεν είμαστε αυτό που μέσα μας είμαστε?
Και τι χρειάζεται για να γίνει κάποιος μόνιμα αυτό που πραγματικά είναι, να υπάρξη δηλαδή(ή σαν να λέμε), ταύτιση εαυτώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 20:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Θα σου πω κάτι πολύ απλό,φίλε μου...
Κανεις δεν αισθάνεται άνετα, όταν δεν είναι στη θέση του, ή σε λάθος θέση....
Καταλαβαίνεις, πως δείχνει λάθος, ή παρέταιρος....
Τον φαντάζεσαι, τον καθένα μας στη σωστή θέση;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 22:44:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι αλλά εγώ ρώτησα πώς μπαίνει κάποιος στη σωστή θέση..
Με μία λέξη ή φράση δηλαδή πώς θα αποδίδαμε την απάντηση σε αυτή την ερώτηση?
Γιατί βέβαια ωραία όλα αυτά που λέμε αλλά στη πράξη τι γίνεται? Εκτός και αν δεν υπάρχει πράξη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 23:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι πραγματικά δικαίωμα του ανθρώπου, να μην πάρει θέση,αλλά, η θέση που λέμε, αφορά στο να εισαι εκεί που είσαι κάνοντας αυτό που είναι να κάνεις...Πως να μην το κανεις λοιπόν;
Συνειδητά, αφήνεις τη θέση σου, με την όποια αιτία και δικαιολογία,αλλά δεν λύνεται τιποτε...Βλέπεις, η θέση, πρέπει να πληρωθεί....Και δεν σταματά, μέχρι να γίνει αυτό..Κι όσο ο καθένας μας κι αν αρνείται το ποιός πρέπει να είναι,γι αυτό κρινόμαστε και θα κριθούμε, στην αιωνιότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2010, 23:32:43  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα δεν υπάρχει πράξη αυτό λες? Ή λες ότι η σωστή πράξη μας υπαγορεύεται απο το "θείο" ενώ η λάθος δεν θα χει και διάρκεια στον χρόνο για το άτομο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2010, 10:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ας διασαφηνίσω κάπως καλύτερα αυτό που ρωτάω με ένα παράδειγμα.
Λέει κάποιος πχ "Φέτος λέω να κάνω μαθήματα γιόγκα" "Να κάνω?"
Αν αυτός επιλέξει να κάνει και είναι σωστή η επιλογή του αυτή τότε όντως για πολύ καιρό θα κάνει γιόγκα. Αν όχι, αν αυτή του η επιλογή ήταν άσχετη με τον "δρόμο" του στη ζωή, τότε η πράξη του αυτή δεν θα χει διάρκεια και μπορεί να παρατήσει το "άθλημα" μέσα σε λίγο καιρό.

Έτσι αν ο άνθρωπος αυτός έκανε γιόγκα και του βγήκε σε καλό μπορούμε να πούμε ότι η τάση/επιθυμια του να το κάνει ήταν θεία βούληση ή υπαγόρευση.
Ενώ αν του βγήκε σε κακό ή στο τίποτα τότε ήταν δικη του επιλογή και ίσως η επιθυμία ή η τάση του να το κάνει αυτό να μην ήταν αυθεντική.

Οπότε ξαναρωτάω:

Άρα δεν υπάρχει πράξη αυτό λες?
Ή λες ότι η σωστή πράξη μας υπαγορεύεται απο το "θείο"
ενώ η λάθος
δεν θα χει και διάρκεια στον χρόνο?

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/03/2010 10:55:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2010, 12:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Dr Jeckyl & Mr Hyde, για να μιλήσουμε για πράξεις, πρέπει να διαχωρίσουμε τις θνητές, απο τις αιώνιες...Τα λάθη του παρόντος, λόγω καταστάσεων και περιπτώσεων και τα λαθη θέσεων,που οάνθρωποε συνειδητά, έχει....Αυτά μας κρινουν,μας καθορίζουν και δίνουν τη σημασια στις πράξεις μας, που ζητάς....
Τώρα ερχόμενοι στην κίνηση που υπάρχει, εξ αρχής στον κόσμο και για κάποιο σκοπό...Κάπου οδηγεί, κάτι γίνεται και εμείς,οπως όλο το συμπαν,παίζουμε κάποιο ρόλο σε όλα αυτά...Αυτό που είναι να γίνει θα γίνει, γιατί έχει οριστεί απο τον Θεό και κανείς δεν ανακόπτει μια τέτοια πορεία...
Το μόνο που μένει,είναι εμείς τις θέση θα πάρουμε, που θα ενταχθούμε....Για να στο πω απλά, είναι κάτι να γινει, που αφορά στην τοποθέτηση, επι παντός,στον καθένα μας και καλά θα ειναι να είμαστε εναρμονισμένοι με αυτό... Να είμαστε συνειδητοί,καθώς, εδώ αποφασιζουμε τι θα ειμαστε...
Η γιόγκα και η όποια σωματική ή πνευματική άσκηση, πρέπει να έχει και το ανάλογο σώμα και πνεύμα, που να αντέξει και να περάσει τα κράσ τέστ που υπάρχουν...Και φυσικά, πρέπει να υπάρχει ποικιλία ασκήσεων, ώστε, να χρησιμεύουν στην καθημερινότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2010, 14:05:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε trexagireve οφείλω να πω ότι με μπέρδεψες λίγο.
quote:
Τα λάθη του παρόντος, λόγω καταστάσεων και περιπτώσεων και τα λαθη θέσεων,που οάνθρωποε συνειδητά, έχει....
Μα ό,τι κάνει ο άνθρωπος εξαρτάται απο τις περιστάσεις. Δεν γνωρίζω κάποιον άνθρωπο που να επιλέγει να κάνει κάτι καθαρά και μόνο για να το κάνει:
ό,τι κάνουμε όλοι είναι αποτέλεσμα συγκεκριμένων παραγόντων που μας οδήγησαν μαθηματικά σε αυτή την πράξη(το παρελθόν μας, τα γονίδια μας κλπ) .


Λόγου χάρη κάποιος που σε μικρή ηλικία οι γονείς του τον δέρνουν όταν μεγαλώνει μπορεί πχ να γίνει εγκληματίας ή να δέρνει και αυτός τα δικά του παιδιά ή και τίποτα απο αυτά.. ανάλογα με τις περιστάσεις που θα του τύχουν.
Γιατι μπορεί να γνωρισει ας πούμε έναν φωτισμένο μοναχό και αυτός να του άλλαξει τη ζωή(προς το καλύτερο) ή μπορεί να μεγάλωσει σε ένα γκέτο της αμερικής και να θελήσει σίγουρα να γίνει εγκληματίας.

Γιατί πες μου φίλε Τρέχα πόσοι απο μας επιλέγουμε συνειδητά τι "θα είμαστε"
(και τι μπορεί να είμαστε δηλαδή? Δεν αναφέρεις τα μέρη "ένταξης")

ποιοι απο μας ζούνε συνειδητα ωστε να κάνουν κ συνειδητές επιλογές?

Τη στιγμή μάλιστα που η ελευθερία μας περιορίζεται στις 100 αναμνήσεις που έχουμε απο τη μέρα της γέννησής μας.
Εκτός και αν δεν περιορίζεται ως εκεί.
Αλλά
μήμπως αυτού του είδους η περιορισμένη ελευθερία δεν φτάιει για το ότι είμαστε τόσο τυχαίοι
στις επιλογές μας
και όχι συνειδητοί?

Τυχαία τα περιστατικά που μας έτυχαν - -> τυχαίοι και εμείς.

Εκτός και αν δεν ήταν τυχαία τα περιστατικά
άρα ούτε και εμείς οι ίδιοι θα είμαστε τυχαίοι
άρα θα πρέπει να αναρωτηθούμε
ποία η πηγή της μη-τυχαίας δυστυχίας μας
όσο και της μη-τυχαίας παρακμής μας σαν είδος.
Νομίζω τα μπέρδεψα κάπως.. Ας τα ξεμπερδέψουμε..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/03/2010 14:10:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2010, 18:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα ειναι πολύ εύκολο, φίλε μου Dr Jeckyl & Mr Hyde, ο άνθρωπος, πρέπει να αποδειξει ότι είναι θεός για να γινει θεός..Οι καταστάσεις που μας συμβαινουν, δεν είναι καθόλου τυχαιες...Είναι γραμμές απο το παρελθόν, που συναντώνται στο παρόν και έχουν συνέπεια.Μόλις μάθουμε να την ελέγχουμε,θα ξεφύγουμε κάπως απο τις καταστάσεις, που τώρα ειμαστε δέσμιοι,με δνυατότητες να ατείσουμε ανώτερα επίπεδα πνεύματος...
Όπως έλεγε ο Παπαδιαμάντης όσο ψηλά κι αν ανεβείς, όσες κρφές κι αν φτάσεις, πάντα, άλλες κορφές ψηλότερες θα αγναντεύεις...
Είμαστε σε φυλακες που πρέπει να διαρρήξουμε,για να ανακαλύψουμε άλλες και πάλι να αποδράσουμε,για να ελευθερωθούμε...
Τίποτε δεν είναι τυχαίο,όλα έχουν λόγο που συμβαινουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2010, 19:34:41  Εμφάνιση Προφίλ
Α. Τώρα βγάζουμε νόημα.
quote:
πρέπει να αποδειξει ότι είναι θεός για να γινει θεός..
Άρα μιλάμε για πράξη άρα για ενέργεια άρα για κόπο, οκ τώρα μιλάμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 00:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Μα ειναι πολύ εύκολο, φίλε μου Dr Jeckyl & Mr Hyde, ο άνθρωπος, πρέπει να αποδειξει ότι είναι θεός για να γινει θεός..Οι καταστάσεις που μας συμβαινουν, δεν είναι καθόλου τυχαιες...Είναι γραμμές απο το παρελθόν, που συναντώνται στο παρόν και έχουν συνέπεια.

Φίλε trexagireve εδώ μπέρδεψες εμένα , γιατί αυτά που γράφεις εδώ μοιάζουν πολύ με την θεωρία του «Κάρμα» και των διαδοχικών μετενσαρκώσεων της ψυχής , μέχρι να επιτύχη την τελειότητα και να ενωθή με την θεϊκή ουσία του σύμπαντος . Από ότι γνωρίζω όμως ο χριστιανισμός δεν δέχεται την μετενσάρκωση , οπότε η απάντησή σου δηλώνει την διαφοροποίησή σου σ’ αυτό το σημείο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 10:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
___________________________________
Dr Jekyll Mr Hyde
Λόγου χάρη κάποιος που σε μικρή ηλικία οι γονείς του τον δέρνουν όταν μεγαλώνει μπορεί πχ να γίνει εγκληματίας ή να δέρνει και αυτός τα δικά του παιδιά ή και τίποτα απο αυτά.. ανάλογα με τις περιστάσεις που θα του τύχουν.
_______________________________________
Φίλε μου, Ακόμα και αν κάποιος γεννήθηκε μ αυτές τις τάσεις, πάντα υπάρχει η συνείδηση να του κατευθύνει τις πράξεις του ακόμα και μέσα σε άσχημο περιβάλλον.
Εξ άλλου οι καταστάσεις που μας παρουσιάζονται, έρχονται ακριβώς για τον λόγο του να μπορέσουμε να αντισταθούμε σε κάποιους πειρασμούς και κατεστημένα και με σωστές επιλογές να ξεφύγουμε από μια χαμηλότερη θέση και να ανέβουμε πιο πάνω.


___________________________________
Dr Jekyll Mr Hyde
Γιατί πες μου φίλε Τρέχα πόσοι απο μας επιλέγουμε συνειδητά τι "θα είμαστε"
_____________________________________
Φίλε μου, το κάρμα μας επιλέγει το τι και που θα γεννηθούμε. Η δε επιλογή αυτή μας τοποθετεί εκεί σε καταστάσεις που οι δυνάμεις μας είναι μέσα στα όρια των ικανοτήτων μας για να μπορέσουμε να τις ξεπεράσουμε. Δεν γεννιόμαστε ποτέ σε καταστάσεις που δεν έχουμε δυνατότητες να τις ξεπεράσουμε.


_______________________
Dr Jekyll Mr Hyde
ποιοι απο μας ζούνε συνειδητα ωστε να κάνουν κ συνειδητές επιλογές?
__________________________
Αυτό είναι θέμα θέλησης και επιλογών γιατί πάντα η συνείδηση υπάρχει να μας καθοδηγήσει.
___________________________
Dr Jekyll Mr Hyde
μήμπως αυτού του είδους η περιορισμένη ελευθερία δεν φτάιει για το ότι είμαστε τόσο τυχαίοι
στις επιλογές μας
και όχι συνειδητοί?
Τυχαία τα περιστατικά που μας έτυχαν - -> τυχαίοι και εμείς.
Εκτός και αν δεν ήταν τυχαία τα περιστατικά
άρα ούτε και εμείς οι ίδιοι θα είμαστε τυχαίοι
άρα θα πρέπει να αναρωτηθούμε
ποία η πηγή της μη-τυχαίας δυστυχίας μας
όσο και της μη-τυχαίας παρακμής μας σαν είδος.
Νομίζω τα μπέρδεψα κάπως.. Ας τα ξεμπερδέψουμε..
____________________________________
Φίλε μου ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥΣ.


----------------------------
trexagireve
Μα ειναι πολύ εύκολο, φίλε μου Dr Jeckyl & Mr Hyde, ο άνθρωπος, πρέπει να αποδειξει ότι είναι θεός για να γινει θεός.
____________________________
ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ο άνθρωπος. Μόνο που για να φτάσει στο σημείο να εργάζεται και να είναι και στην πράξη θεός πρέπει να καλλιεργήσει και να φτάσει στο έπακρόν τους όλες τις δυνάμεις που ΕΧΕΙ και οι οποίες ευρίσκονται τώρα σε λανθάνουσα κατάσταση. ΤΟΤΕ φτάνει ο άνθρωπος στην θέωση.


_____________________
Dr Jekyll Mr Hyde
Άρα μιλάμε για πράξη άρα για ενέργεια άρα για κόπο, οκ τώρα μιλάμε.
_________________________________
Χωρίς κόπο και εργασία φίλε μου ποτέ δεν ΚΕΡΔΙΖΕΙ κανείς τίποτα. Ευνόητο είναι.


__________________________________

Sesostris

quote:
----------
trexagireve
Μα ειναι πολύ εύκολο, φίλε μου Dr Jeckyl & Mr Hyde, ο άνθρωπος, πρέπει να αποδειξει ότι είναι θεός για να γινει θεός..Οι καταστάσεις που μας συμβαινουν, δεν είναι καθόλου τυχαιες...Είναι γραμμές απο το παρελθόν, που συναντώνται στο παρόν και έχουν συνέπεια.
--------------
Φίλε trexagireve εδώ μπέρδεψες εμένα , γιατί αυτά που γράφεις εδώ μοιάζουν πολύ με την θεωρία του «Κάρμα» και των διαδοχικών μετενσαρκώσεων της ψυχής , μέχρι να επιτύχη την τελειότητα και να ενωθή με την θεϊκή ουσία του σύμπαντος . Από ότι γνωρίζω όμως ο χριστιανισμός δεν δέχεται την μετενσάρκωση , οπότε η απάντησή σου δηλώνει την διαφοροποίησή σου σ’ αυτό το σημείο .
____________________________
Νομίζω ότι έχει παρεξηγηθεί στο θέμα ο Χριστιανισμός γιατί έχω διαβάσει κάποια χωρία της Αγίας Γραφής που αναφέρονται στο θέμα αυτό και που δείχνουν ότι δέχεται τις μετενσαρκώσεις(δεν θυμάμαι όμως τώρα ποια είναι αυτά. Κάποιος που γνωρίζει ΚΑΛΑ την Α.Γ. μπορεί αν χρειαστεί να βοηθήσει).
Δέχεται τις μετενσαρκώσεις, αλλά δεν τις τονίζει. Αυτό που τονίζει είναι το γεγονός ότι κάθε άνθρωπος μπορεί σε μια μόνο ζωή (και συγκεκριμένα ο Χριστιανισμός εννοεί αυτήν την ζωή που ζούμε τώρα) , αν εργαστεί να σωθεί. Και μπορεί.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 11:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και βέβαια φίλε μου glinaaea, έχεις δικιο και έχουμε παραδείγματα περί μετενσαρκώσεως,όπως με τον Ηλία τον Ενώχ, τον Ιωάννη τον Θεολόγο, αλλά και άλλους, αφού αναστήσονται εν ημέρα Κρίσεως...Στο τέλος του κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο,λέει για το θέμα πολύ διεξοδικά:"Δεν ειπε ότι ο μαθητής αυτός( ο Ιωάννης)δεν θα πεθάνει,αλλά, "τι προς σε εάν θέλω αυτόν μείνει"...",οπως λέει ο ίδιος ο ευαγγελιστής...
Φίλε μου Sesostris,ισχύει το ίδιο....Μην ξεχνάς, ότι ο άνθρωπος,έρχεται χωρίς ταυτότητα... Αν το σκεφτείς καλά αυτό, θα καταλάβεις τι γίνεται λόγω του ότι ξαναερχόμαστε, έχουμε πολλές ταυτοτητες που ζήσαμε....Κι ο Χριστός θα ξανάρθει...
Εφόσον δε,εμείς οι άνθρωποι, ειμαστε υιοί Θεού, θέλουμε έχουμε τέτοια δυνατότητα...Που το παράξενο;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 15:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε glinaaea όπως θα παρατήρησες η μέθοδος που χρησιμοποιούσα εδω και αρκετά μηνύματα έχει ένα συγκεκριμένο, πολύ συγκεκριμένο, όνομα. Αλλά για να σε βοηθήσω να καταλαβείς
quote:
Χωρίς κόπο και εργασία φίλε μου ποτέ δεν ΚΕΡΔΙΖΕΙ κανείς τίποτα. Ευνόητο είναι.

..δεν είναι για όλους ευνόητο αυτό...
quote:
Φίλε μου, Ακόμα και αν κάποιος γεννήθηκε μ αυτές τις τάσεις, πάντα υπάρχει η συνείδηση να του κατευθύνει τις πράξεις του ακόμα και μέσα σε άσχημο περιβάλλον.
Εξ άλλου οι καταστάσεις που μας παρουσιάζονται, έρχονται ακριβώς για τον λόγο του να μπορέσουμε να αντισταθούμε σε κάποιους πειρασμούς και κατεστημένα και με σωστές επιλογές να ξεφύγουμε από μια χαμηλότερη θέση και να ανέβουμε πιο πάνω.
Μα για να δουλέψει η συνείδηση ως όργανο ελέγχου και επιλογών πρέπει η ίδια να είναι ελεύθερη.
Η δικιά μας αφενός δεν είναι πλήρως(ή και καθόλου) ελεύθερη
αφετέρου ζούμε χρησιμοποιώντας τον νού
ένα όργανο αναξιόπιστο
αφού είναι το όργανο που κατ εξοχήν λειτουργεί μέσα απο "εξαρτήσεις" εξωτερικού τύπου. Όλη του η λειτουργία βασίζεται στο εξωτερικό του περιβάλλον. Χωρίς αυτό μας είναι άχρηστο. Αυτό καταλαβαίνει, αυτό γνωρίζει και απο αυτό τρέφεται και μεγαλώνει. Δεν εξασφαλίζει ούτε σωστή κρίση ούτε σωστά αποτελέσματα εκτός εαν το περιβάλλον του προσφέρει μια τέτοια δυνατότητα(η κοινωνία κλπ) αλλιώς γιόκ. Τίποτα. Μηδέν.
Αυτό το λειψό όργανο μας οδηγεί.

Για να κλείσω επομένως θεωρώ ότι η ελεύθερη βούληση δεν είναι παρα ένα φάντασμα.. ίσως και να μην είναι.. ίσως έχει να κάνει με την οπτική γωνία του πράγματος..
Ρωτάς έναν ηθοποιό αν είναι ελεύθερος απ τον ρόλο του? Δεν τον ρωτάς. Ή τον ρωτάς? Είναι ή δεν έιναι παιχνίδι ρόλων τελικά? Μπερδευτήκαμε πάλι οι εμείς και οι εσείς. Θα τα πούμε μετά λοιπόνε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 17:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Ντόκτορ, η λέξη ελευθερία, είναι .....περιοριστική...Το τι μπορεί να κανει ο άνθρωπος,απο την ματαιοδοξία της ατομικής του ελευθερίας, είναι παραλογισμός πια,γιατί έχουν διευρυνθει οι ορίζοντες του ανθρώπου και σκέφτεταιπολύ περισσότερα απο ότι πριβν... Αλλά και,γιατί,δεν έχει αυτογνωσία κα αυτο τον αλλάζει υπόσταση, απο ένα αιώνιο ον,που έχει ικανότητες, σε ένα άβουλο όν, που ζει υπο ιδιόρυθμες συνθήκες, διχως να μπορεί να είναι ελεύθερος, ουσιαστικά..
Κι όμως, αυτό το ον,εξελίσσεται, βελτιώνεται, οξύνεται η διάνοια του και μπορεί να σταθει στο ύψος για το οποίο πλάστηκε...Αυτό και θα γίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 23:10:08  Εμφάνιση Προφίλ
Γύρισα λοιπόν από το ταξίδι μου στην "απολίτιστη εσπερία", και συγκεκριμένα από τις ΗΠΑ. Εκεί είδα τους
"αγράμματους" στα μουσεία, κάτι ασήμαντα μουσειάκια όπως το American Museum of Natural History και το National Museum of Natural History του Smithsonian Institute(το οποίο κατά λάθος μάλλον είναι το μεγαλύτερο μουσείο του κόσμου). Οι αγράμματοι εκεί έχουν ολόκληρους τομείς με σκελετούς και απολιθώματα που θεμελιώνουν την εξέλιξη του ανθρώπου και των άλλων ζώων. Με την αγραμματοσύνη που τους δέρνει μου φαίνεται παράξενο που κυβερνάνε τον κόσμο...


Αλλά ας περάσουμε στον εγγράμματο του φόρουμ που μας είπε ότι το πρωτότυπο της παλαιάς διαθήκης είναι στα Αρχαία Ελληνικά.
10 μέρες τώρα ο εγγράμματος τρέχα παραδίδει διαλέξεις φιλοσοφίας περί της φύσης του Θεού, αλλά δεν έχει προσκομίσει ακόμα καμία ανάλυση κανένος χωρίου της ΠΔ από κάποιον σοβαρό θεολόγο (πέρα από την απέραντα έξυπνη αφεντιά του)

Εσύ λοιπόν τρέχα που τα "ξέρεις όλα" για τη φύση του Θεου θα μας πεις επιτέλους από προκύπτει από την ίδια την Αγία Γραφή ότι δεν υπάρχει εξέλιξη;

Και τελικά πρέπει να αθροίσουμε τις ηλικίες των βιβλικών προσώπων και να βγάλουμε τη γη 10000 ετών(γιατί και αυτό ερμηνεία είναι) ή να εμπιστευτούμε τις ραδιοχρονολογήσεις των κουτόφραγκων αγράμματων και να πούμε ότι η γη είναι δις ετών;


Α και σε παρακαλώ μη συμπεριλάβεις στις απαντήσεις σου τις αντιεπιστημονικές "εξυπνάδες" άγνοιας που κατεβάζεις από το κεφάλι σου για την μη ισχύ της εξέλιξης τη στιγμή που ούτε καν την έχει διαβάσειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 23:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν αμφιβάλλω ότι εκεί που πήγες Βιομηχανικέ μου άγγελε,μπορεί να είδες και τον Χριστό φαντάρο,αλλά, θα έλεγα, να το δεις, μήπως φταίει η διαφορά ώρας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 09:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλά σας ημέρα.
_____________________________
Dr Jekyll Mr Hyde
Μα για να δουλέψει η συνείδηση ως όργανο ελέγχου και επιλογών πρέπει η ίδια να είναι ελεύθερη.
____________________________________________
Η δικιά μας αφενός δεν είναι πλήρως(ή και καθόλου) ελεύθερη
Φίλε μου η συνείδηση είναι πάντα ελεύθερη. Η διαφορά μας είναι ότι για διάφορους λόγους και κυρίως για συμφέροντα υλικά ΤΗΝ ΠΝΙΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. Εφ όσον την πνίγεις εσύ (και γενικά ο καθένας), μην την κατηγορούμε. ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πράξουμε για το κάθε τι όπως μας καθοδηγεί αυτή.
_____________________
Dr Jekyll Mr Hyde
αφετέρου ζούμε χρησιμοποιώντας τον νού
ένα όργανο αναξιόπιστο
αφού είναι το όργανο που κατ εξοχήν λειτουργεί μέσα απο "εξαρτήσεις" εξωτερικού τύπου. Όλη του η λειτουργία βασίζεται στο εξωτερικό του περιβάλλον. Χωρίς αυτό μας είναι άχρηστο. Αυτό καταλαβαίνει, αυτό γνωρίζει και απο αυτό τρέφεται και μεγαλώνει. Δεν εξασφαλίζει ούτε σωστή κρίση ούτε σωστά αποτελέσματα εκτός εαν το περιβάλλον του προσφέρει μια τέτοια δυνατότητα(η κοινωνία κλπ) αλλιώς γιόκ. Τίποτα. Μηδέν.
Αυτό το λειψό όργανο μας οδηγεί.
_________________________
Γιατρέ μου, εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Η δύναμη, οι δυνατότητες, και η ελευθερία του νου ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ.
Αν θέλει κάποιος (όπως οι πιο πολλοί ) να τον περιορίσουν είναι δικό τους λάθος και βλ…..
Ας μην ρίχνουμε το φταίξιμο για την όποια κατάστασή μας σε συνείδηση και σε νου αλλά στον ίδιο μας τον εαυτό που για υλικά συμφέροντα πνιγόμαστε από μια σταγόνα νερού.
ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Τέλος καλές γιορτές σε όλους και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.
Θα τα πούμε πάλι σε λίγες ημέρες.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 09:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλά σας ημέρα.
_____________________________
Dr Jekyll Mr Hyde
Μα για να δουλέψει η συνείδηση ως όργανο ελέγχου και επιλογών πρέπει η ίδια να είναι ελεύθερη.

Η δικιά μας αφενός δεν είναι πλήρως(ή και καθόλου) ελεύθερη
_______________________________________
Φίλε μου η συνείδηση είναι πάντα ελεύθερη. Η διαφορά μας είναι ότι για διάφορους λόγους και κυρίως για συμφέροντα υλικά ΤΗΝ ΠΝΙΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. Εφ όσον την πνίγεις εσύ (και γενικά ο καθένας), μην την κατηγορούμε. ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πράξουμε για το κάθε τι όπως μας καθοδηγεί αυτή.
_____________________
Dr Jekyll Mr Hyde
αφετέρου ζούμε χρησιμοποιώντας τον νού
ένα όργανο αναξιόπιστο
αφού είναι το όργανο που κατ εξοχήν λειτουργεί μέσα απο "εξαρτήσεις" εξωτερικού τύπου. Όλη του η λειτουργία βασίζεται στο εξωτερικό του περιβάλλον. Χωρίς αυτό μας είναι άχρηστο. Αυτό καταλαβαίνει, αυτό γνωρίζει και απο αυτό τρέφεται και μεγαλώνει. Δεν εξασφαλίζει ούτε σωστή κρίση ούτε σωστά αποτελέσματα εκτός εαν το περιβάλλον του προσφέρει μια τέτοια δυνατότητα(η κοινωνία κλπ) αλλιώς γιόκ. Τίποτα. Μηδέν.
Αυτό το λειψό όργανο μας οδηγεί.
_________________________
Γιατρέ μου, εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Η δύναμη, οι δυνατότητες, και η ελευθερία του νου ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ.
Αν θέλει κάποιος (όπως οι πιο πολλοί ) να τον περιορίσουν είναι δικό τους λάθος και βλ…..
Ας μην ρίχνουμε το φταίξιμο για την όποια κατάστασή μας σε συνείδηση και σε νου αλλά στον ίδιο μας τον εαυτό που για υλικά συμφέροντα πνιγόμαστε από μια σταγόνα νερού.
ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Τέλος καλές γιορτές σε όλους και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.
Θα τα πούμε πάλι σε λίγες ημέρες.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 11:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε glinaaea θα αρκεστώ στο ότι συμφωνώ με όσα λες Απλά είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι δεν πρέπει να υπερεκτιμάμε τον εαυτό μας Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 12:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή, όμως, κάποιον χρειάζεται να πιστεύουμε και στηριζόμαστε, εκτός απο την υποτίμηση του εαυτού μας,που προτείνεις,πες μου εσύ, ποιόν να δώσουμε τέτοια πίστη,αγαπητέ Δόκτωρ....
Σίγουρα,όμως, όχι σε απάτες...
Όπως ότι πήγαμε στο φεγγάρι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 13:35:55  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Τρεχα έβλεπα κατα τύχη τους Myth Busters πριν όχι πολύ καιρό και κατέρριψαν ένα-ένα όλα τα επιχειρήματα των συνωμοσιολόγων για το ότι δεν πατήσαμε στο φεγγάρι. Όλα. Απο το αποτύπωμα του αστροναύτη εως την "κίνηση" της σημαίας. Για αυτό και δεν πρέπει να είμαστε για τίποτα και ποτέ σίγουροι. Αν θες να βάλεις πίστη μπορείς να τη βάλεις όπου θες. Αν θες πίστευε στο κομοδίνο σου και γράψε και προσευχές, μπορεί και να μην έχει μεγάλη διαφορά(ανάλογα με τη ποιότητα της πίστης).
Αν θες πίστεψε σε ένα πρόσωπο της δικιάς σου δημιουργίας, ή στη φύση, ή σε μια ιδέα, όπου θες πίστεψε. Αν όμως η πίστη σου δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, ή σε επαναπαύει, ή σε οδηγεί στην αυτοκτωνία όπως τους χιλιαστές τότε καλύτερα να τη πετάξεις κ να αλλάξεις πορεία.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή που αληθινά πιστεύανε έκαναν αγώνα, και ο αγώνας τους τους έκανε άγιους και η αγιοσύνη τους ήταν κίνητρο για πειρσσότερο αγώνα και περισσότερη αγιοσύνη. Φυσικά η πίστη του κομοδίνου δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή. Αλλά η πίστη απο μόνη της δεν πάει κανέναν πουθενά. Και η απόδειξη ότι η πίστη καθαυτή δεν είναι αρκετή για φτάσει κάποιον στη θέωση βρίσκεται και στο γνωστό κείμενο περι αγάπης του Α.Παύλου : "Και αν ακόμα έχεις πίστη που να μετακινεί βουνά... αν δεν έχεις Αγάπη...".
Και η αγάπη βέβαια δεν είναι κάτι το παθητικό αλλά κάτι το ενεργητικό όπως μας αποδεικνύουν με τα έργα τους τόσο οι άγιοι τις εκκλησίας όσο και ο Χριστός ο ίδιος. Και φυσικά είναι άδικο να περιμένουμε να έχουμε αυτά που με κόπο κέρδισαν οι άγιοι: αν δεν κουραστούμε και εμείς εδώ που είμαστε θα μείνουμε. Κανείς δεν θα παλέψει εκ μέρους μας. Ο Χριστός μας έδωσε τη δυνατότητα και μας δίνει καθημερινά και τη βοήθεια. Αλλά ως εκεί. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/03/2010 13:37:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 14:47:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Επειδή, όμως, κάποιον χρειάζεται να πιστεύουμε και στηριζόμαστε,
Αυτό είναι δικιά σου γνώμη εγώ δεν θεωρώ ότι είναι έτσι.
quote:
εκτός απο την υποτίμηση του εαυτού μας,που προτείνεις,
Πρόσεξε δεν προτείνω την υποτίμηση του εαυτού προτείνω την μη εμπιστοσύνει σε ό,τι αυτός μας υπαγορεύει. Γιατι όπως ίσως έχεις ακούσει σε άλλο φόρουμ και όπως αναφέρω και εδώ, οι άνρθωποι δεν είμαστε αντικειμενικοί κριτές. Επομένως είναι χαζό κάποιος να θεωρεί ότι η κρίση του είναι αλάνθαστη στο ότιδήποτε. Αν θυμάσαι είπα σε παλιότερο μήνυμα ότι για μένα κάτι που σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Γιατι το να χεις ένα σταθερό σημείο, ένα "στήριγμα" μπορεί να είναι βολικό αλλά δεν είναι απαραίτητα και σωστό. Γιατι εγώ μπορεί να κοιτάω τον κόσμο μέσα απο καφέ γυαλιά ηλίου και να σου λέω ότι ο κόσμος είναι καφέ
γιατί εγώ θεωρώ ότι μέσα απ τα καφέ γυαλιά είναι η "αλήθεια"(λες και έχω καμιά επαφή με την αλήθεια).

Για μένα που επέλεξα να βλέπω τον κόσμο μέσα απο τα συγκεκριμένα γυαλιά(αυτά είναι το στηριγμά μου δηλαδή) οταν έρχεται κάποιος και μου λέει ότι ο κόσμος είναι πράσινος(αυτός φοράει πράσινα γιαλιά) του λέω ότι έχει πλανευτεί, ότι είναι στο λάθος μονοπάτι και ότι ο κόσμος είναι καφέ... μα καλά τυφλός είσαι του λέω??? Δεν βλέπεις ότι ο κόσμος είναι καφέ?? Και εκείνος μου απαντάει μα καλά χαζός είσαι, τα πάντα είναι πράσινα!!
Ε, και στο τέλος σφαζόμαστε.

Το θέμα είναι ο καθένας μας φοράει τα δικά του γυαλιά
και στον βαθμό που ο καθένας μας αντιλαμβάνεται το γεγονος ότι φοράει γυαλιά
σε αυτό τον βαθμό είναι και ελεύθερος.

Αλλα όλοι μας φοράμε γυαλιά, αυτό είνα δεδομένο και σίγουρο.
Αυτοί που δυσκολεύονται να το αποδεχτούν είναι αυτοί που έχουν φάει ψωμί κ αλάτι φορώντας κάποιο συγκεκριμένο είδος γυαλιών. Και η μπλ΄ρ, πράσινη, πουά, καφέ θέαση των πραγμάτων μέσα απο αυτά τους έχει γίνει πραγματικότητα.
(Και ναι, τα γυαλιά που φοράμε τα έχουμε επιλέξει όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο glinaaea περισσότερο όμως υπο την καθοδήγηση όμως εξωτερικών περιστάσεων που μας διαμόρφωσαν-είναι βέβαια θέμα άποψης αυτό)

Οπότε αυτό που εγώ προτείνω είναι, φόρα ένα ζευγάρι γυαλιά(δεν μπορεί να γίνει και αλλιώς) αλλά μόλις δει ότι δεν σε οδηγεί πουθενά πέτα κα φόρα ένα άλλο. Ο έξυπνος πελάτης αυτό κάνει..

Δεν υπάρχει λόγος να συνδέεται κάποιος πολύ με τα γυαλιά του γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί

να τα πετάξει

και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γενονός λόγω του ότι
η αλήθεια
δεν φτιάχνεται ούτε απο ιδέες, ούτε απο σκέψεις, ούτε απο "συναισθήματα", ούτε απο οράματα και φαντασιώσεις, ούτε απο επιστημονικές απόψεις,
αλλά
είναι κάτι που βιώνεται
πέρα απο όλα τα ανθρώπινα
και κυρίως χωρίς όλα τα "ανθρώπινα".
Δεν μπορείς και να φοράς γυαλιά και να βλέπεις την πραγματικότητα.
Δεν συμβιβάζεται η σάρκα με το πνεύμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 14:54:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν αμφιβάλλω ότι εκεί που πήγες Βιομηχανικέ μου άγγελε,μπορεί να είδες και τον Χριστό φαντάρο,αλλά, θα έλεγα, να το δεις, μήπως φταίει η διαφορά ώρας;..

Τρέχαγυρευε κακομοίρη,με τη βιβλιοθήκη των δεκαετιών, την ένδεια επιχειρημάτων και γνώσης την αντικαθιστάς με αστειάκια... Ρε φίλε για να γίνουν πιστευτές οι θέσεις σου πρέπει να τις στηρίξεις με κάποιο τρόπο, με επιχειρήματα και αποδείξεις,μην κάνεις επικλήσεις στο κύρος σου γιατί σε εμένα δεν πιάνει...

Λέγε όμως και άλλα αστειάκια. Έτσι με διευκολύνεις γιατί η μόνη σοβαρή άποψη είναι η δικιά μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 15:22:26  Εμφάνιση Προφίλ
Είχαμε πει ότι η εξέλιξη παρατηρείται με μικρές αλλαγές από γενιά σε γενιά και ότι είναι δύσκολο να την παρατηρήσουμε γιατί χρειάζεται χιλιάδες γενεών άρα χιλιάδες ή και εκατομμύρια χρόνια.

Δυστυχώς για τους δημιουργιστές υπάρχουν μορφές ζωής των οποίων η γενιά διαρκεί 30 λεπτά της ώρας. Και σε αυτά παρατηρήθηκε η εμφάνιση ενός γονιδίου το οποίο τους επιτρέπει να διασπάσουν το νάιλον. Το νάιλον υπόψιν ανακαλύφθηκε το 1935 και είναι συνθετική ουσία, δηλαδή φτιάχνεται μόνο από τον άνθρωπο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nylon-eating_bacteria


Τι το σημαντικό υπάρχει εδώ;Δημιουργία ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ γενετικής πληροφορίας!(μίκρο-εξέλιξη) σε λίγες δεκαετίες, μέσα στα πλαίσια της ζωής του ανθρώπου. Μας χρειάζεται χρόνος, εκατομύρρια χρόνια για να άθροισμα των καινούριων γενετικών πληροφοριών ώστε να έχουμε τη μάκρο-εξέλιξη.

Μήπως στον κήπο της εδέμ φύτρωνε σε κάνα δέντρο με έβγαζε νάυλον;Μήπως κάποια στιγμή στον 20 αιώνα είπε ο Θεός "εγένετο βακτήριο που τρώει νάυλον";Για πες ρε αστειάτορα τρέχα κάνενα ανεκδοτάκι να γελάσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 22:03:17  Εμφάνιση Προφίλ
Άντε να βάλουμε άλλο ένα καρφάκι στο φέρετρο του δημιουργισμού. Να δώσουμε και στον τρέχα την ευκαιρία να μας πει κανένα αστειάκι να γελάσουμε
http://darwinblog.blogspot.com/2005/12/transitional-species-in-insect_24.html
http://www.livescience.com/health/top10_missinglinks-1.html


Καλό είναι να διαβάσει κανείς ειδικά αυτό το σάιτ και όλα τα του τα περιεχόμενα γιατί είναι πολύ ακριβές επιστημονικά. Επίσης εξηγεί αρκετούς όρους για να μην αναγκαζόμαστε να εξηγούμε τα αυτονόητα και τα γνωστά
http://www.nature.com/scitable/topicpage/Origins-of-New-Genes-and-Pseudogenes-835

Επίσης εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για το πώς έχουμε εξέλιξη των ειδών και το τι σημαίνει ΕΙΔΟΣ, ένας όρος που χρησιμοποιείται κατά κανόνα λάθος από πολλούς
http://en.wikipedia.org/wiki/Speciation

Επίσης κακομοίρηδες αγράμματοι δημιουργιστές μην μπλέκετε τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία με το Δαρβίνο. Η συνεισφορά του Δαρβίνου είναι η φυσική επιλογή(η επιβίωση του του πιο ταιριαστού στο περιβάλλον). Πολλοί αγράμματοι θιασώτες του δημιουργισμού αγνοούν παντελώς τη σύγχρονη θεωρία και μάλιστα αποκαλούν την εξέλιξη δαρβινισμό

Edited by - IndustrialAngel on 31/03/2010 22:07:20

Edited by - IndustrialAngel on 31/03/2010 22:10:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy