ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:

Να μια πρόσφατη:

"Έλληνοχριστιανό θες να πεις."

Δεν υπάρχει "Ελληνοχριστιανισμός" σαν θρησκευτικό μόρφωμα αλλά σαν πολιτικο-ιστορική κατασκευή δημιουργημένη τεχνητά από τον Παπαρρηγόπουλο.



Είστε πολύ προβλέψιμοι.
Αν και το έριξα για να τσιμπήσει ο Νικόμαχος (σε δικό του quote ήταν) τσίμπησες εσύ.
Φαιδρός και ο Παπαρηγόπουλος!
Τι σημαίνει φαιδρός macedon ΞΕΡΕΙΣ???

quote:

Ανήκεις σε μια θρησκεία που είναι αίρεση του Ιουδαϊσμού, διατηρώντας το βασικό κορμό της Ιουδαϊκής θρησκείας, τις γιορτές, τους προφήτες, τους αγίους, τη γλώσσα, τα έθιμα, τον ίδιο το θεό των Εβραίων που λατρεύεις.

Για να ονομάζεις ΑΙΡΕΣΗ τον Χριστιανισμό του Ιουδαισμού συνεπάγεται ότι θεωρείς τον Ιουδαισμό κανονική θρησκεία.
Είσαι σε καλό δρόμο macedon???

quote:

Δεν έχει τίποτε κοινό η θρησκεία σου με τον ελληνισμό και γι'αυτό χρειάστηκε να επιβληθεί με νόμο και να βαφτιστούν υποχρωτικά όλοι οι Έλληνες και οι υπόλοιποι λαοί της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, μετά από 6,5 αιώνες άγριων διωγμών. Το μόνο κοινό που έχει η ασιατική θρησκεία με τον ελληνισμό είναι οι αντιγραφές των ελληνικών μύθων και ιδεών που κάποιες απ' αυτές οι ανώνυμοι συγγραφείς των ευαγγελίων παρουσίασαν σαν έργα και λόγια του διαταραγμένου και σχιζοφρενή (σύμφωνα με τους ψυχιάτρους) Ιησού-Μανώλη, όπως π.χ. τον γάμο της Κανά.

Χώσε macedon χώσε...

Γνωστές καραμελίτσες που πιπιλάτε εδώ και χρόνια.
Όταν μιλάμε ομώς ΜΑΖΙ τις καραμελίτσες ή θα τις φτύνετε ή θα τις καταπίνετε.

Σας τα είπε ο Ερμής ο Τρισμέγιστος (ο κανονικός έτσι?) ΔΕΝ τα καταλάβατε τα θεωρήσατε Εσωτερισμό και Μυστηριακά Κείμενα και από τότε τα η λέξη "ερμητικά" σημαίνει επτασφράγιστα όπως είναι και τα μυαλά σας. Είπε ο Ερμής στον μαθητή του τον Ασκληπειό να προσέξει που και πως θα τα πει για το φόβο του Ιερατείου και είδες τι του έκανε ο Δίας...

(και που'σαι macedon, του Ερμού του τα είπε ένας ονόματι ΠΟΙΜΑΝΔΡΗΣ ρε συ. Σου θυμίζει τίποτα σε στάνες τσομπανάκους και προβατάκια????)

Σας τα είπαν ξεκάθαρα σε ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ μάλιστα οι Σίββυλες ΠΑΛΙ δεν τα καταλάβατε και τα ονομάσατε "σιββυλισμούς". Όταν πραγματοποιήθηκαν μέχρι κεραίας ΟΛΑ όσα προφήτευσαν είπατε ότι είναι πλαστές οι Προφητείες "φυτεμένες" εκ των υστέρων από Χριστιανούς.

Σας τα είπε ο Σωκράτης και το Ιερατείο σας τον καθάρισε ΣΤΕΓΝΑ.
Σας τα είπανε και άλλοι φιλόσοφοι (Αριστοτέλης, Αναξαγόρας, Αρίσταρχος, Πρωταγόρας) τους ΔΙΚΑΣΑΤΕ τους ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΤΕ και τους ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΑΤΕ.

Σας τα είπαν οι Προφήτες της Π.Δ 300 χρόνια πριν το Χριστό και το ΑΔΕΛΦΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ τους καθάρισε σχεδόν όλους. Προφήτης Ηλίας και Ενώχ αναλήφθηκαν ενσώματοι και θα σας τα ξαναπούνε δια ζώσης στους έσχατους καιρούς.
ΠΑΛΙ δεν θα τους πιστέψετε και μαντέψτε τι?
Θα τους καθαρίσετε και αυτούς!
Και μετά από τρεις ημέρες ΑΤΑΦΟΙ πάλι θα αναληφθούν και ΠΑΛΙ δεν θα τους πιστέψετε.
Αυτά τα τελευταία είναι από την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ 2000 χρονια πριν και για να δούμε αν θα επαληθευθεί...

Επί της κλάψας για τους 6.5 αιώνες διωγμών.
Είχατε 300 χρόνια να κάνατε ΟΤΙ θέλατε σε μια χούφτα ΤΡΕΛΛΩΝ της ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ που ΠΙΣΤΕΨΑΝ σε κατι ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟ (κατ'έσας διότι γι'αυτούς ήταν κάτι πολύ κοντινό).

Μέχρι το 316μ.Χ (Διάταγμα του Μιλάνου) τι κάνατε σε αυτούς του ανθρώπους macedon???
Τι ήταν αυτό το Διάταγμα? Τί έλεγε?
Σε είχα ξαναρωτήσει και σε άλλο ποστ να μου απαντήσεις που έγραψες copy paste την ίδια κλάψα αλλά ποίησες τη νήσσαν και καλά έκανες.
Τέσπα
Τι καταφέρατε τότε?
Συνεχίστε πάντως τη προσπάθειά σας.
Η Ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Πάντως ο Γιαχβέ Μανώλης (ο ψυχασθενής...) σας τα είχε πει εδώ και 2000 χρόνια ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.

Λκ Κ‐17 ὁ δὲ ἐμβλέψας αὐτοῖς εἶπε· τί οὖν ἐστι τὸ γεγραμμένον τοῦτο, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνία
Λκ Κ‐18 πᾶς ὁ πεσὼν ἐπ᾿ ἐκεῖνον τὸν λίθον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

macedon δεν έχει ούτε εισελθειν ούτε ασπασμούς εδώ...

Στο ΞΑΝΑ/ΜΑΝΑ/ΠΡΟΤΕΙΝΩ
Πάρε ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΕΓΟΝΟΣ που έκαναν οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ (Ιππόδρομο Σκυθόπολη κάψιμο Αλεξάνδρειας Υππατία) και πάμε να το συζητήσουμε.

Αν δεν κατεβαίνεις και ΕΣΥ στο επίπεδό μου για να τα συζητήσεις ΜΕΙΝΕ ΝΑ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΕΙΣ...

quote:

quote:
Ελπίζω να μου λες αλήθεια γιατί δεν σας βλέπω και τόσο χαρούμενους...

Τότε θα πρέπει να δεις ένα οφθαλμίατρο.



Σωστά, η δικιά μου περίπτωση είναι ιάσιμη.
Η δικιά σας τύφλωση είναι ΑΝΩΘΕΝ και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να απαλλαγείτε

Αφιερωμένο από Γιαχβέ Μανώλη (το ψυχασθενή....)

Μτ Ιγ‐13 διὰ τοῦτο ἐν παραβολαῖς αὐτοῖς λαλῶ, ἵνα βλέποντες μὴ βλέπωσι καὶ ἀκούοντες μὴ ἀκούωσι μηδὲ συνῶσι,


[quote]
Ο ανώνυμος συγγραφέας του ευαγγελίου του Λουκά, έγραψε το ευαγγέλιό του γύρω στο 160 μαχχ. Πώς διάολο ήξερε τι είπε ο "άγγελος" 150 χρόνια πριν στη Μαρία, και τι του είπε αυτή;

Βέβαια, εδώ θα μου πεις ήξερε ο Ματθαίος τι ονειρεύτηκε ο Ιωσήφ 130 χρόνια πριν, ένα βράδυ που'βρεχε, ο Λουκάς θα κολλούσε;


Όπως κατάλαβες από όοοολη την απάντηση αυτούς που εξέλεξε ο Γιαχβέ Μανώλης (ο ψυχασθενής) εκ του κόσμου τούτου και επειδή ούτε και αυτός ήταν εκ του κόσμου τούτου (εντελώς ψυχασθενής) του έβαλε πρώτο τραπέζι πίστα στο μαγαζί της Δημιουργίας.
Ακκορντεόν το χωροχρονικό συνεχές macedon για τους Εκλεκτούς.

Το ότι δεν το είχαν ούτε οι 12θεοί μαζί ΜΗ σε απασχολεί καν.
Και να ήταν το μόνο...
Πολλά ΔΕΝ είχαν!
Κοιμήσου κανονικά...

Και αν τους δεις στον ύπνο σου ή στον ξύπνιο σου φιλιά να τους δώσεις από ένα Φαιδρό Ελληνοχριστιανό!!!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 17:03:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ελπίζω να μου λες αλήθεια γιατί δεν σας βλέπω και τόσο χαρούμενους..

Κοίτα καλύτερα αγαπητέ Πάνο...



Μετά από τόσα γελάκια και ο πλέον δύσπιστος εξ ημών θα πείσθηκε ότι είσαι χαρούμενος.

Μέσα στην τρελλή σου χαρά ξέχασες να μου αναφέρεις τον τίτλο του βιβλίου σου για να το αγοράσω άμεσα.
Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/01/2012 17:12:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 17:11:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


quote:
Είπες το μαγικό όνομα Όμηρος.
Όλη η ουσία παίζεται γύρω από εκεί.

Tι εννοείς εδώ Pano?


Σχετικά με τους Έλληνες θυμάσαι από τα βιβλία στο σχολείο περί της μεγάλης ποικιλίας απόψεων σχετικά με τη Δημιουργία του Κόσμου. Κεντρικό Πυρ, Αήρ, Ύδωρ, Άπειρο, Νους, Αριθμός, Αγαθό, Ακίνητο Κινούν είναι μερικές από τις ονομασίες της δημιουργικής πρώτης αιτίας για κάθε φιλόσοφο.

Το μεγάλο δυστύχημα είναι αυτό που λέει ο Καστοριάδης ότι "μιλάμε σαν να γνωρίζουμε τους αρχαίους Έλληνες ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε παρά μόνο το 5% από το πνεύμα τους"!!! Για τους περισσότερους φιλοσόφους δεν γνωρίζουμε παρά μόνο γενικά τις απόψεις, την επιχειρηματολογία και μεθοδολογία τους, και κυρίως από δεύτερο χέρι.

Εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά η θεώρηση των αρχαίων άνοιξε ένα θέμα να το συζητήσουμε. Ή ψάξε κάποιο παλιό θέμα γιατί λογικά θα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Το να ανοίξει όμως ένα θέμα απλά σαν πεδίο αντιπαράθεσης "χριστιανισμού-ελληνισμού" είναι εντελώς ανώφελο...



Για τον Όμηρο αλλά και τη θεώρηση των φιλοσόφων θα τα πούμε στο thread για τους 12 θεούς.
Εκεί θα ψάξουμε να βρούμε ΠΟΙΟΙ και ΠΟΣΟΙ Φιλόσοφοι υποστήριξαν το 12άθεο ως την Αρχή των Πάντων.
Πάντα με όσο μικρά κομματάκια έχουμε στα χέρια μας από κείμενά τους.

Για τον Καστοριάδη τι να πούμε.
Αυτά τα κείμενα έχουμε με αυτά πορευόμαστε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ
Φαντάσου πόσο τυφλά φανατισμένος είσαι,που δεν ξέρεις ποιός σου λέει και τί.Δεν μας διαβάζεις προσεκτικά,αλλά απλώς πετάς αυτα που σου έχουν μάθει να πιπιλάς.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΒΙΒΛΙΟ.

Ο MACEDON ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΟΧΙ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 22:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ,μου αρεσε αυτο <το ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ> .................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 23:15:17  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Για να ονομάζεις ΑΙΡΕΣΗ τον Χριστιανισμό του Ιουδαισμού συνεπάγεται ότι θεωρείς τον Ιουδαισμό κανονική θρησκεία.

Προγενέστερη θρησκεία του χριστιανισμού και κορμό απ' όπου ξεπήδησε ο χριστιανισμός (όπως και το Ισλάμ).

Δεν κατανοώ τι εννοείς με τον όρο "κανονική θρησκεία".

quote:
Σας τα είπε ο Ερμής ο Τρισμέγιστος (ο κανονικός έτσι?)

Είναι καταγεγραμμένα στη νομοθεσία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Συγκεκριμένα, η υποχρεωτική επιβολή του βαπτίσματος σε όλους τους υπηκόους της αυτοκρατορίας, με ποινή άρνησης το θάνατο, υπάρχει στο άρθρο 4 του Παραρτήματος "Ποινάλιος περί αιρετικών" των "Εκλογών" του Κωνσταντίνου και του Λέοντος (Α. Μομφεράτος, "Εκλογαί Λέοντος και Κωνσταντίνου", Αθήνα, 1889, σελ. 67)

quote:
Μέχρι το 316μ.Χ (Διάταγμα του Μιλάνου) τι κάνατε σε αυτούς του ανθρώπους macedon???

Τίποτε απολύτως! Ούτε εγώ προσωπικά ούτε κανείς άλλος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 21:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
PanosT
Γνωστές καραμελίτσες που πιπιλάτε εδώ και χρόνια.
Όταν μιλάμε ομώς ΜΑΖΙ τις καραμελίτσες ή θα τις φτύνετε ή θα τις καταπίνετε.

Καραμελίτσες χαρισμένες με αγάπη . Μαλακώνουν τον λαιμό και διευκολύνουν την κατάποση .


*

Edited by - Sesostris on 15/01/2012 22:09:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 20:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φαντάσου πόσο τυφλά φανατισμένος είσαι,που δεν ξέρεις ποιός σου λέει και τί.Δεν μας διαβάζεις προσεκτικά,αλλά απλώς πετάς αυτα που σου έχουν μάθει να πιπιλάς.

Εδώ είσαι άδικος.
Θεωρώ ότι απαντώ ΑΜΕΣΑ με quote και χωρίς ΚΑΣΣΕΤΕΣ.

Από την άλλη απαντάω ταυτόχρονα σε τρεις (Σωτήρης, macedon και σε σένα)κάνοντας ταυτόχρονα και άλλα πράγματα στον υπολογιστή.
Από εκεί μέχρι τις κρίσεις που κάνεις έχει μια απόσταση τεράστια αλλά δε μασάω...

quote:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΒΙΒΛΙΟ.

Έχεις δίκιο και σου ζητάω συγγνώμη.
Η πρόταση μου για την αγορά του βιβλίου ήταν ειλικρινής και αν θέλει ο macedon ας μου δώσει τον τίτλο ή το ISBN ή ότι άλλο νομίζει.

quote:

Ο MACEDON ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΟΧΙ.


Καλά κάνεις.
Κάτσε εκεί, πόσταρε γελάκια, φτιάξε κανά ζεστό τσαγάκι μην πουντιάσεις και κάνε μπανιστήρι σε αυτά που γράφω...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 20:50:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σωτήρη
Καραμελίτσες χαρισμένες με αγάπη . Μαλακώνουν τον λαιμό και διευκολύνουν την κατάποση .

Αφού Σωτήρη μου το ξέρεις πλέον.
Χωρίς τη δικιά σου σεξιστική μετάφραση δεν μπορώ να ζήσω.

Μετάφρασέ μου αυτό που θέλεις και εγώ είναι σίγουρο ότι θα την καταπιώ την καραμέλα.

ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 16/01/2012 20:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 21:37:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
Για να ονομάζεις ΑΙΡΕΣΗ τον Χριστιανισμό του Ιουδαισμού συνεπάγεται ότι θεωρείς τον Ιουδαισμό κανονική θρησκεία.

Προγενέστερη θρησκεία του χριστιανισμού και κορμό απ' όπου ξεπήδησε ο χριστιανισμός (όπως και το Ισλάμ).

Δεν κατανοώ τι εννοείς με τον όρο "κανονική θρησκεία".



O Ιουδαισμός αποτέλεσε μεταγενέστερη (και άρα "άιρεση" κατ'εσέ) άλλης προγενέστερης θρησκείας?

quote:

Είναι καταγεγραμμένα στη νομοθεσία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Συγκεκριμένα, η υποχρεωτική επιβολή του βαπτίσματος σε όλους τους υπηκόους της αυτοκρατορίας, με ποινή άρνησης το θάνατο, υπάρχει στο άρθρο 4 του Παραρτήματος "Ποινάλιος περί αιρετικών" των "Εκλογών" του Κωνσταντίνου και του Λέοντος (Α. Μομφεράτος, "Εκλογαί Λέοντος και Κωνσταντίνου", Αθήνα, 1889, σελ. 67)

Και λίγα γράφεις macedon...
Θλίψη και κατάντια...
Αλλά για πες μου.

α) Τι έκανε ο Περήφανος Έλλην Παγανιστής ΤΟΤΕ (μετά το 316μ.Χ)???
Έσκυψε το κεφάλι του ο απόγονος του Λεωνίδα και του Μ. Αλεξάνδρου????

β)Καλά, μα πόσοι ήταν οι Χριστιανοί τότε (ΜΕΤΑ το 316 μ.Χ)ώστε ολόκληροι Αυτοκράτορες να τους κάνουν τα γούστα (ΜΕΤΑ το 316 μ.Χ)και να μην συνεχίσουν και αυτοί όπως έκαναν και οι ομόλογοί τους της Δυτικής Ρωμαικής Αυτοκρατορίας (ΜΕΧΡΙ το 316 μ.Χ)

quote:
quote:
Μέχρι το 316μ.Χ (Διάταγμα του Μιλάνου) τι κάνατε σε αυτούς του ανθρώπους macedon???

Τίποτε απολύτως! Ούτε εγώ προσωπικά ούτε κανείς άλλος.


Ωραία γιατί ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος από τους Χριστιανούς δεν κάναμε τίποτα μετά το 316 μ.Χ.


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 16/01/2012 21:39:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 22:46:08  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
O Ιουδαισμός αποτέλεσε μεταγενέστερη (και άρα "άιρεση" κατ'εσέ) άλλης προγενέστερης θρησκείας?

Εξ όσων γνωρίζω, ο Ιουδαϊσμός αποτέλεσε την αρχική μονοθεϊστική θρησκεία της Μ. Ανατολής.

quote:
α) Τι έκανε ο Περήφανος Έλλην Παγανιστής ΤΟΤΕ (μετά το 316μ.Χ)??? Έσκυψε το κεφάλι του ο απόγονος του Λεωνίδα και του Μ. Αλεξάνδρου????

1. Δεν γνωρίζω σε ποιόν αναφέρεσαι.
2. Οι Έλληνες δεν ήταν παγανιστές. Οι Κέλτες ήταν. Ο παγανιστής δεν είναι ο "μη χριστιανός". Είναι αυτός που λατρεύει συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία δεν είχαν καμία εφαρμογή στους προγόνους μου.

quote:
Καλά, μα πόσοι ήταν οι Χριστιανοί τότε (ΜΕΤΑ το 316 μ.Χ)ώστε ολόκληροι Αυτοκράτορες να τους κάνουν τα γούστα (ΜΕΤΑ το 316 μ.Χ)

Δεν χρειάζεται να είναι πολλοί. Αρκεί να είναι η εξουσία. Από κει και πέρα η επιβολή είναι εύκολη. Οι μη χριστιανοί δεν είχαν ούτε καν το δικαίωμα να μεταβιβάσουν την περιουσία τους στα παιδιά τους. Στερούνταν παντελώς οποιαδήποτε αστικά, διοικητικά, προσωπικά και κληρονομικά δικαιώματα.

quote:
και να μην συνεχίσουν και αυτοί όπως έκαναν και οι ομόλογοί τους της Δυτικής Ρωμαικής Αυτοκρατορίας (ΜΕΧΡΙ το 316 μ.Χ)

Δεν γνωρίζω να έχουν κάνει οι ομόλογοί τους τίποτε πριν το 316 μαχχ. Αν γνωρίζεις εσύ, φέρε μας τα στοιχεία να το δούμε και μεις.

quote:
Ωραία γιατί ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος από τους Χριστιανούς δεν κάναμε τίποτα μετά το 316 μ.Χ.

Αν εξαιρέσεις τους ποταμούς αίματος που προκάλεσαν οι χριστιανοί στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, τις σταυρώσεις στον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης, το "βασανισμό με μεταλλικά όργανα" (που καθιερώθηκε επί Κωνσταντίνου), το κάψιμο ζωντανών ανθρώπων (που επίσης καθιερώθηκε επί Κωνσταντίνου), το κόψιμο της μύτης, των αυτιών και των χεριών όσων αρνούνταν να βαφτιστούν και τη θανάτωση και εξορία των μη χριστιανών, κατά τα άλλα ... όντως ... οι χριστιανοί δεν έκαναν τίποτε.

Για να μην μιλήσουμε για τα επιτεύγματα των δυτικών αδελφών σας σε Ευρώπη και Αμερική...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 23:47:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εξ όσων γνωρίζω, ο Ιουδαϊσμός αποτέλεσε την αρχική μονοθεϊστική θρησκεία της Μ. Ανατολής.

Ναι αλλά όχι η μοναδική μονοθεϊστική θρησκεία της Ανατολής γενικά, Ακενατόν, Ζαρατούστρα κτλ. Σωστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 18:11:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
O Ιουδαισμός αποτέλεσε μεταγενέστερη (και άρα "άιρεση" κατ'εσέ) άλλης προγενέστερης θρησκείας?

Εξ όσων γνωρίζω, ο Ιουδαϊσμός αποτέλεσε την αρχική μονοθεϊστική θρησκεία της Μ. Ανατολής.

Αυθύπαρκτη και χωρίς επιρροές macedon?

quote:

quote:
α) Τι έκανε ο Περήφανος Έλλην Παγανιστής ΤΟΤΕ (μετά το 316μ.Χ)??? Έσκυψε το κεφάλι του ο απόγονος του Λεωνίδα και του Μ. Αλεξάνδρου????

1. Δεν γνωρίζω σε ποιόν αναφέρεσαι.
2. Οι Έλληνες δεν ήταν παγανιστές. Οι Κέλτες ήταν. Ο παγανιστής δεν είναι ο "μη χριστιανός". Είναι αυτός που λατρεύει συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία δεν είχαν καμία εφαρμογή στους προγόνους μου.


Να μάθεις σε παρακαλώ καλύτερα
α)όλες τις θεότητες των προγόνων σου,
β)που ζούσαν και
γ)σε ποιους χώρους λατρεύονταν
Ύστερα μπορούμε να μιλήσουμε για Παγανισμό ή όχι.

quote:

quote:
Καλά, μα πόσοι ήταν οι Χριστιανοί τότε (ΜΕΤΑ το 316 μ.Χ)ώστε ολόκληροι Αυτοκράτορες να τους κάνουν τα γούστα (ΜΕΤΑ το 316 μ.Χ)

Δεν χρειάζεται να είναι πολλοί. Αρκεί να είναι η εξουσία. Από κει και πέρα η επιβολή είναι εύκολη. Οι μη χριστιανοί δεν είχαν ούτε καν το δικαίωμα να μεταβιβάσουν την περιουσία τους στα παιδιά τους. Στερούνταν παντελώς οποιαδήποτε αστικά, διοικητικά, προσωπικά και κληρονομικά δικαιώματα.


Σταμάτα σε παρακαλώ γιατί θα βάλω τα κλάματα...

Αυτά τα δεν χρειάζεται να είναι πολλοί για να σου κάνει τα γούστα ο Αυτοκράτορας και να στηρίξει μια μειονότητα έναντι της πλειοψηφίας και του κοινού λαικού αισθήματος να τα αφήσεις σε παρακαλώ γιατί δε στέκουν

Γι'αυτό σε ερωτώ.
Ποιο ποσοστό αποτελούσαν οι Χριστιανοί συγκριτικά με τους Εθνικούς για τις περιοχές και την περίοδο που αναφέρεσαι.
Ζητάω ένα ποσοστό κατ'εκτίμηση.
5%, 30%, 70% 90%?
Εδώ ξέρεις για τους ανώνυμους συγγραφείς των ευαγγελίων και την ιστορικότητα καθώς και τη ψυχική κατάσταση του Ιησού, δεν θα ξέρεις για την ποσότητα των "προβάτων"????

Αν το ποσοστό που θα αναφέρεις είναι όντως μικρό να ετοιμαστείς να απαντήσεις για ποιο λόγο ο Κωνσταντίνος τους υποστήριξε.

Αν το ποσοστό είναι μεγάλο ετοιμάσου για τα χειρότερα όσον αφορά τα επιχειρήματα σου.

quote:

quote:
και να μην συνεχίσουν και αυτοί όπως έκαναν και οι ομόλογοί τους της Δυτικής Ρωμαικής Αυτοκρατορίας (ΜΕΧΡΙ το 316 μ.Χ)

Δεν γνωρίζω να έχουν κάνει οι ομόλογοί τους τίποτε πριν το 316 μαχχ. Αν γνωρίζεις εσύ, φέρε μας τα στοιχεία να το δούμε και μεις.


Κάποια ονοματάκια δεν μπορεί, κάτι θα σου θυμίσουν.

Οι διωγμοί του πρώτου αιώνα (Κλαύδιος-Νέρωνας-Δομετιανός)
Οι διωγμοί έγιναν για προσωπικούς και εσωτερικούς λόγους (λαικής κατανάλωσης) διώκονται Ιουδαίοι και Χριστιανοί χωρίς να ξεχωρίζονται στα μάτια των Αυτοκρατόρων κυρίως ως εξιλαστήρια θύματα

Η δεύτερη περίοδο των διωγμών (από τον Τραϊανό μέχρι το Φίλιππο τον Άραβα).
Οι διωγμοί γίνονται πλέον βάσει διαταγμάτων (από τις απαντητικές επιστολές του Τραϊανού προς τον Πλίνιο και του Αδριανού προς το Μινούκιο Φουνδανό) και αποκτούν πλέον εκτεταμένο χαρακτήρα που καλύπτει ολόκληρες Ρωμαικές Επαρχίες. Σε αυτή τη φάση τους νοιάζει η εξαφάνιση των Χριστιανών και λιγότερο του Χριστιανισμού.

Τρίτη φάση (Δέκιος και Διοκλητιανός). Απίστευτοι διώγμοί εναντίον τόσο των Χριστιανών όσο και του Χριστιανισμού σε όλη τη Ρωμαική Αυτοκρατορία με σκόπο την επικράτηση της Αρχαίας Θρησκείας (του 12αθέου πάνω κάτω.)
Δεν τους έκατσε όμως ούτε τότε όπως δεν θα τους κάτσει και ποτέ άλλωστε.

Μτ Ιστ‐18 κἀγὼ δέ σοι λέγω ὅτι σὺ εἶ Πέτρος, καὶ ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ οἰκοδομήσω μου τὴν ἐκκλησίαν, καὶ πύλαι Άδου οὐ κατισχύσουσιν αὐτῆς.

Σαφώς υπήρχαν και διαλλακτικοί Αυτοκράτορες και ανεκτικοί Αυτόκρατορες και γενικά περίοδοι "ανακωχής" αλλά το να είσαι Χριστιανός εκείνη τη περίοδο ήταν ότι το πιο επικίνδυνο. Από στιγμή σε στιγμή άλλαζε ο Αυτοκράτορας ή άλλαζαν τα κέφια του Αυτοκράτορα και άντε τρέχα...

Δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο πάρα να ισχυριστεί ένας Εθνικός ότι ο τάδε είναι Χριστιανός. Δεν χρειαζότανε άλλο αδικημα.
Μάλιστα πολλοί δούλοι κατήγγειλαν τα αφεντικά τους και αρκετοί Ρωμαίοι
πολίτες βασανίστηκαν και θανατώθηκαν μη δήμευση της περιουσίας τους κτλ.

quote:

quote:
Ωραία γιατί ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος από τους Χριστιανούς δεν κάναμε τίποτα μετά το 316 μ.Χ.

Αν εξαιρέσεις τους ποταμούς αίματος που προκάλεσαν οι χριστιανοί στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, τις σταυρώσεις στον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης, το "βασανισμό με μεταλλικά όργανα" (που καθιερώθηκε επί Κωνσταντίνου), το κάψιμο ζωντανών ανθρώπων (που επίσης καθιερώθηκε επί Κωνσταντίνου), το κόψιμο της μύτης, των αυτιών και των χεριών όσων αρνούνταν να βαφτιστούν και τη θανάτωση και εξορία των μη χριστιανών, κατά τα άλλα ... όντως ... οι χριστιανοί δεν έκαναν τίποτε.

Για να μην μιλήσουμε για τα επιτεύγματα των δυτικών αδελφών σας σε Ευρώπη και Αμερική...


(Ξέρεις από που τα ξεπατίκωσε όλα αυτά που αναφέρεις ο Μέγας Κωνσταντίνος έτσι δεν είναι macedon???)

Για να το παίξω και εγώ macedon λοιπόν.
Έχεις κάποια στοιχεία?
Φέρτα και τότε να τα συζητήσουμε.

Εγώ πάντως θεωρώ ότι ανώνυμοι συγγραφείς έγραψαν όλα αυτά τα αίσχη τα χρέωσαν σε γνωστά ιστορικά πρόσωπα εφ'όσον είχαν αποβιώσει και η τελική τους μορφή φτιάχτηκε το 17ο με 18ο αιώνα.

Και άντε macedon να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Υ.Γ Πάντως η τακτική αυτή είναι super!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 19:14:44  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Αυθύπαρκτη και χωρίς επιρροές macedon?

Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Ούτε με απασχόλησε ιδιαίτερα η προέλευση και οι επιρροές του Ιουδαϊσμού.

Ως αίρεση θεωρούμε ένα δόγμα που διατηρεί το βασικό κορμό ενός άλλο δόγματος και διαφοροποιείται σε επιμέρους στοιχεία. Υπό την έννοια αυτή ο Ιουδαϊσμός δεν φαίνεται να αποτελεί αίρεση κάποιου άλλου δόγματος (ανεξάρτητα από τις επιρροές που τον διαμόρφωσαν).

quote:
Αυτά τα δεν χρειάζεται να είναι πολλοί για να σου κάνει τα γούστα ο Αυτοκράτορας και να στηρίξει μια μειονότητα έναντι της πλειοψηφίας και του κοινού λαικού αισθήματος να τα αφήσεις σε παρακαλώ γιατί δε στέκουν

Πόσους χριστιανούς είχε η Αρμενία όταν εκχριστιανίστηκε ο Τιριδάτης και ανακήρυξε το χριστιανισμό σαν την επίσημη θρησκεία της Αρμενίας; Μετρημένους στα δάχτυλα! Από κει και πέρα ανέλαβαν τα στρατεύματά του να επιβάλλουν την ασιατική θρησκεία σε όλη την επικράτεια (καταστρέφοντας και δημεύοντας ελληνιστικούς ναούς επί έξι χρόνια, όπως αναφέρει ο Φάουστος Βυζάντιος στην "Εκκλησιαστική Ιστορία").

Η παραπάνω θέση σου είναι απλά βλακώδης.

quote:
Οι διωγμοί του πρώτου αιώνα (Κλαύδιος-Νέρωνας-Δομετιανός)
Οι διωγμοί έγιναν για προσωπικούς και εσωτερικούς λόγους (λαικής κατανάλωσης) διώκονται Ιουδαίοι και Χριστιανοί χωρίς να ξεχωρίζονται στα μάτια των Αυτοκρατόρων κυρίως ως εξιλαστήρια θύματα


Κανείς διωγμός δεν έγινε από κανέναν Ρωμαίο αυτοκράτορα για θρησκευτικούς λόγους. ΚΑΝΕΙΣ!

quote:
Οι διωγμοί γίνονται πλέον βάσει διαταγμάτων

Ε, τότε φέρε μας ένα διάταγμα που να διατάσσει κάποιον θρησκευτικό διωγμό ώστε να το δούμε και μεις. Μπορείς να ψάξεις με την ησυχία σου...

quote:
(από τις απαντητικές επιστολές του Τραϊανού προς τον Πλίνιο και του Αδριανού προς το Μινούκιο Φουνδανό) και αποκτούν πλέον εκτεταμένο χαρακτήρα που καλύπτει ολόκληρες Ρωμαικές Επαρχίες.

Οι διωγμοί δεν γίνονται με "απαντητικές επιστολές". Γίνονται με έδικτα, με αυτοκρατορικές αποφάσεις, με διατάγματα, με νόμους. Για παράδειγμα:

"Οι οπαδοί των παγανιστικών θεών δεν επιτρέπεται να συγκεντρώνονται για κανένα λόγο σε δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους. Αν παρά την απαγόρευση αυτή, συμβεί κάτι τέτοιο, θα δημεύεται η περιουσία τους και οι ίδιοι θα εκτελούνται" (Codex Theodosianus, 16.5.56)

ή

"Όποιος μπαίνει σε ελληνικό ναό, μέρα ή νύχτα, να τυφλώνεται και να εξορίζεται. Οποιος έξω από το ναό μιλάει για την ασεβή πίστη, να βασανίζεται ως ασεβής και να εξορίζεται." (Α. Γ. Μομφεράτος, "Εκλογή Λέοντος και Κωνσταντίνου", παράρτημα ΙΖ΄ "Ποινάλιος κατά εγκλημάτων", άρθρο 15, σελ. 44. Αθήνα 1889)

Έτσι κηρύσσονται οι διωγμοί. Για φέρε μας τώρα τις νομοθεσίες των Ρωμαίων κατά των χριστιανών να δούμε τι σόι θρησκευτικούς διωγμούς κήρυξαν. Από αερολογίες μπουχτίσαμε. Κανένα στοιχείο φέρε.

quote:
Σαφώς υπήρχαν και διαλλακτικοί Αυτοκράτορες και ανεκτικοί Αυτόκρατορες και γενικά περίοδοι "ανακωχής" αλλά το να είσαι Χριστιανός εκείνη τη περίοδο ήταν ότι το πιο επικίνδυνο.

Αστήρικτες, ανιστόρητες και αναπόδεικτες ανοησίες.

quote:
Δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο πάρα να ισχυριστεί ένας Εθνικός ότι ο τάδε είναι Χριστιανός. Δεν χρειαζότανε άλλο αδικημα.

Σίγουρα θα μας φέρεις και τους νόμους που προβλέπανε κάτι τέτοιο. Να, όπως αυτόν για παράδειγμα:

"Δεν επιτρέπουμε σε κανέναν να πιστεύει οτιδήποτε διαφορετικό απ’αυτό που έχει αποφασίσει η σύνοδος της Νίκαιας και οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με την ορθόδοξη πίστη." (Ιουστινιανού, Corpus Iuris Civilis, 1.1.8.11)

quote:
(Ξέρεις από που τα ξεπατίκωσε όλα αυτά που αναφέρεις ο Μέγας Κωνσταντίνος έτσι δεν είναι macedon???)

Ήταν αρκετά διαταραγμένος ώστε να τα εφεύρει μόνος του. Άλλωστε είχε ήδη βράσει τη γυναίκα του στο μπάνιο, είχε ξεπαστρέψει τον πεθερό του, αποκεφάλισε το γιο του και ξέκανε όλο του το σόι. Μια εμπειρία, όσο να πεις την είχε αποκτήσει.

quote:
Έχεις κάποια στοιχεία?
Φέρτα και τότε να τα συζητήσουμε.

Στοιχεία όσα θέλεις. Τα δικά σου δεν είδα ακόμη (και κάτι μου λέει ότι δεν θα τα δω).

Ξεκίνα λοιπόν παραθέτοντας κάποιο έδικτο για την κήρυξη θρησκευτικών διωγμών κατά των χριστιανών.

Μόλις το φέρεις, θα συζητήσουμε επ' αυτού.

quote:
Εγώ πάντως θεωρώ ...

Εσύ μπορείς να "θεωρείς" ό,τι θέλεις. Τα στοιχεία που θα παρουσιάσεις θα μας δείξουν αν όντως η θεώρησή σου έχει κάποια βάση ή απλά μπουρδολογείς όπως τόσοι και τόσοι πριν από σένα...

ΥΓ. Μην ξεχάσεις τα έδικτα ή τη νομοθεσία για τους διωγμούς κατά των χριστιανών.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 22:53:13  Εμφάνιση Προφίλ
Για όποιον ενδιαφέρεται, στην ιστοσελίδα της ΟΟΔΕ υπάρχει μια άκρως εμπεριστατωμένη μελέτη του Πατρός Μεταληνού για τον Μέγα Κωνσταντίνο, όπου παρουσιάζονται πολλά στοιχεία και πληροφορίες τα οποία εσκεμένα παραλείπονται από τους διάφορους νεοπαγανιστές και νεοειδωλολάτρες.

http://www.oodegr.com/neopaganismos/sykofanties/kwnst2.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 00:52:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Για όποιον ενδιαφέρεται, στην ιστοσελίδα της ΟΟΔΕ υπάρχει μια άκρως εμπεριστατωμένη μελέτη του Πατρός Μεταληνού για τον Μέγα Κωνσταντίνο

Με ποιά κριτήρια την κρίνεις ως "εμπεριστατωμένη";

- Επειδή φιλοξενείται από την ΟΟΔΕ;
- Επειδή είναι του Μεταλληνού;
- Επειδή έχεις διαβάσει κάμποσες σχετικές μελέτες και έχεις κάνει συγκρίσεις μεταξύ τους;
- Επειδή σε εξυπηρετεί;

quote:
όπου παρουσιάζονται πολλά στοιχεία και πληροφορίες τα οποία εσκεμένα παραλείπονται από τους διάφορους νεοπαγανιστές και νεοειδωλολάτρες.

Όπως για παράδειγμα;

ΥΓ: Όσον αφορά στις πολωμένες γελοιότητες που γράφει ο επιλεκτικής μόρφωσης κ. Μεταλληνός, θα τις εξετάσουμε μαζί με τις πηγές του (οι οποίες, κατά σύμπτωση, στα κρίσιμα σημεία όπως π.χ. της δολοφονίας της Φαύστας, απουσιάζουν παντελώς)

macedon

Edited by - macedon on 18/01/2012 00:58:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 07:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Να με συμπαθάτε, αγαπητοί συμμετέχοντες στο θέμα, αλλά τι ακριβώς σχέση έχουν όσα κατατίθενται στο παρόν θέμα με τον αρχικό σκοπό για τον οποίο αυτό ανοίχθηκε





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 08:40:16  Εμφάνιση Προφίλ
Καμία απολύτως Γιώργο μου, αλλά το άρτι αφιχθέν μέλος επιμένει να καταθέτει εδώ τις "θέσεις" του, κατά δήλωσή του, οπότε εδώ θα πρέπει να δοθούν και οι απαντήσεις.

macedon

Edited by - macedon on 18/01/2012 08:40:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 11:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
PanosT
Αφού Σωτήρη μου το ξέρεις πλέον.
Χωρίς τη δικιά σου σεξιστική μετάφραση δεν μπορώ να ζήσω.
Μετάφρασέ μου αυτό που θέλεις και εγώ είναι σίγουρο ότι θα την καταπιώ την καραμέλα.
ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ...

Από την απάντησή σου αγαπητέ PanoT φαίνεται ότι η καραμέλα σου κάθησε στο λαιμό , και τα γέλια σου μοιάζουν περισσότερο σαν κλαυσίγελως . Αλλά τί να κάνουμε ; Αυτά έχει η ζωή . Και όσο και αν σου είναι δυσάρεστο , οι νόμοι του Γιουπράβδα υπάρχουν γιατί οι σοφοί πατέρες της εκκλησίας που έκαψαν τόσα και τόσα βιβλία και συγγράμματα , δεν σκέφτηκαν να κάψουν και τους νόμους για να καλύψουν πλήρως τα εγκλήματά τους κατά του ελληνισμού. scripta manent


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 11:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
PanosT
Κάποια ονοματάκια δεν μπορεί, κάτι θα σου θυμίσουν.
Οι διωγμοί του πρώτου αιώνα (Κλαύδιος-Νέρωνας-Δομετιανός)
Οι διωγμοί έγιναν για προσωπικούς και εσωτερικούς λόγους (λαικής κατανάλωσης) διώκονται Ιουδαίοι και Χριστιανοί χωρίς να ξεχωρίζονται στα μάτια των Αυτοκρατόρων κυρίως ως εξιλαστήρια θύματα

Ήδη ο πρώτος δήθεν διωγμός την εποχή του Νέρωνα,ο οποίος για δύο χιλιετίες έκανε αυτόν τον αυτοκράτορα να μοιάζει με τέρας μοναδικό στο είδος του το οποίο έγδερνε χριστιανούς, δεν ήταν καν διωγμός κατά των χριστιανών, αλλά μια δίκη για εμπρησμό. Ακόμη και οι εχθρικοί προς το Νέρωνα ιστορικοί Τάκιτος και Σουητώνιος έκριναν τη δίκη ως δίκαιη και συνετή —«ο ίδιος ο χριστιανισμός δεν συζητήθηκε καθόλου», γράφει ο ευαγγελικός θεολόγος Carl Schneider. Αλλά και η “Ιστορία του Χριστιανισμού” του καθολικού θεολόγου Michel Clevenot διαπιστώνει «ότι ούτε ο Νέρων, ούτε η αστυνομία του, ούτε οι Ρωμαίοι δεν θα πρέπει να πίστευαν ότι επρόκειτο για χριστιανούς. Αυτοί κινούνται ακόμη πάρα πολύ στα σκοτεινά και είναι πολύ ολιγάριθμοι, για να αποτελούσε η εκτέλεση τους αντικείμενο του δημόσιου ενδιαφέροντος...» Αλλά καθώς οι καθολικοί θεολόγοι δεν τα πάνε και πολύ καλά με τη λογική, ή μάλλον δεν τους επιτρέπεται να τα πηγαίνουν καλά, ο Clevenot —αφού σημειώνει πρώτα την «εντυπωσιακά» καλή μνήμη που άφησε ο αυτοκράτορας Νέρων στους Ρωμαίους— κλείνει το κεφάλαιο του σχετικά με τον εμπρησμό της Ρώμης τον Ιούλιο του 64 ως εξής:

«στη μνήμη των χριστιανών ζει ακόμη και σήμερα ως αιμοσταγής τρελός.» Και αυτό, λέει, είναι «ίσως (!) παρ' όλα αυτά η καλύτερη απόδειξη για το ότι οι χριστιανοί πρέπει πράγματι να προσμετρηθούν στα θύματα της φοβερής σφαγής του Ιουλίου του έτους 64» .

Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δίκη δεν έπαιξαν κανέναν ή πολύ δευτερεύοντα ρόλο τα θρησκευτικά κίνητρα. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι επιχειρήσεις του Νέρωνα περιορίστηκαν στους χριστιανούς της Ρώμης. Ναι μεν πλαστογράφησαν αργότερα έγγραφα, τα οποία τοποθετούν μαρτύρια και αλλού, στην Ιταλία και στη Γαλατία, αλλά, γράφει ο καθολικός θεολόγος Ehrhard, «όλες αυτές οι Πράξεις Μαρτύρων δεν έχουν ιστορική αξία». Η ανοχή των Ρωμαίων ήταν συνήθως μεγάλη από θρησκευτικής άποψης. Ανοχή έδειξαν ακόμη και στους Ιουδαίους, τους διασφάλισαν πλήρη θρησκευτική ελευθερία, ακόμη και μετά τον ιουδαϊκό πόλεμο δεν απαίτησαν να λατρεύουν τους θεούς του κράτους και τους απάλλαξαν και από τις υποχρεωτικές θυσίες υπέρ του αυτοκράτορα.
Έως και τις αρχές του 3 ου αιώνα το μίσος εναντίον των χριστιανών, οι οποίοι συμπεριφέρονταν σαν να ήταν μοναδικοί, οι οποίοι παρ' όλη την ταπεινοφροσύνη (!) αισθάνονταν ως κάτι εντελώς ιδιαίτερο, ως «Ισραήλ του Θεού», «γένος των εκλεκτών», «ιερός λαός», ως «το χρυσό τμήμα», εκπορευόταν κυρίως από το λαό.

Από το βιβλίο του Karlheiz Deschner “Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ” Τόμος Γ' σελ. 219 .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 17:16:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris
Από το βιβλίο του Karlheiz Deschner “Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ” Τόμος Γ' σελ. 219.


Βλέπω μπαρμπαΣωτήρη πως αντλείς τα επιχειρήματά σου από "αντικειμενικές" και "αμερόληπτες" πηγές.

*Τίποτα στο ΔΑΥΛΟ δεν παίζει;
**Καλά, όσο για κείνο το Ρασιά, άστα να πάνε. Εκείνος εκεί τολμά και μιλά για διωγμούς κατά των Χριστιανών, οπότε στην πυρά κατευθείαν!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 17:41:51  Εμφάνιση Προφίλ
Το οκτάτομο έργο του Deschner, αγαπητέ Ψηλέ, το οποίο αγνοείς (όπως αγνοείς οποιοδήποτε σοβαρό σύγγραμα) αποτελεί την πλήρη καταγραφή της χριστιανικής ιστορίας από τις αρχές της μέχρι το 10ο αιώνα, βασισμένο σε μια ογκώδη βιβλιογραφία και πολύχρονη έρευνα.

Αλλά ... άστο. Τα βιβλία δεν είναι για σένα. Εσύ ... ΟΟΔΕ. Σταθερή αξία!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 17:58:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το οκτάτομο έργο του Deschner, αγαπητέ Ψηλέ, το οποίο αγνοείς (όπως αγνοείς οποιοδήποτε σοβαρό σύγγραμα) αποτελεί την πλήρη καταγραφή της χριστιανικής ιστορίας από τις αρχές της μέχρι το 10ο αιώνα, βασισμένο σε μια ογκώδη βιβλιογραφία και πολύχρονη έρευνα.

Αλλά ... άστο. Τα βιβλία δεν είναι για σένα. Εσύ ... ΟΟΔΕ. Σταθερή αξία!

macedon



Το γνωρίζω πως καθένας που βλέπει με εμπάθεια το Χριστιανισμό είναι και φίλος σου macedon.
Κι αν έχει γράψει και καμιά 50αριά τόμους λάσπης ακόμη καλύτερα γιατί αυτό τον κάνει πιο έγκυρο στα μάτια σου.
Εσύ όμως, που πας βρε κακομοίρη με ένα βιβλίο μόνο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 18:01:20  Εμφάνιση Προφίλ
Έτσι είναι η άτιμη η ζωή. Άλλοι γράφουν βιβλία κι άλλοι δεν μπορούν να διαβάσουν ούτε το περιτύλιγμα της Lacta.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 19:11:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αν αναφέρεσαι σε σένα, έχεις απόλυτο δίκιο.
Και όχι μόνο αυτό που λες, δηλαδή δεν ξέρουν να διαβάζουν το περιτύλιγμα της λάκτα, αλλά κάνουν και τους συγγραφείς.

Κοίτα να δεις τι βρήκα βρε macedon για τη συμπάθειά σου τον Karlheinz Deschner.

Το βρήκα ψάχνοντας να βρω κατά πόσο εκτιμάται ο ίδιος αλλά και το έργο του, πέρα βέβαια από σένα και τον μπαρμπαΣωτήρη, από αναγνωρισμένα διεθνώς πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Ανακάλυψα πως υπάρχει, στη βιβλιοθήκη του Harvard, ένα σύστημα αρχειοθέτησης (LOC) όπου, επιλέγοντας έναν συγγραφέα και ένα έργο του, βλέπεις πώς κατατάσσει το έργο και κατά συνέπεια το συγγραφέα.

Για να τιμήσω αυτόν που κουράστηκε και το βρήκε, παραθέτω την ιστοσελίδα:

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?t=4519

Έκανα μια δοκιμή και δείτε τι βρήκα:

Title: Über Karlheinz Deschner : Leben, Werke, Resonanz / [herausgegeben von Hermann Gieselbusch].
Published: Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1997.
Description: 63 p. : ill., ports. ; 19 cm.
Notes: "Eine Dokumentation zum Erscheinen von Band 5 der "Kriminalgeschichte des Christentums"."
Subject: Church history -- Controversial works.
Christianity -- Controversial works.

Deschner, Karlheinz. Kriminalgeschichte des Christentums.
Deschner, Karlheinz.
Authors: Deschner, Karlheinz.
HOLLIS number: 008372829 MARC view
Link to this record: http://hollis.harvard.edu/?itemid=|library/m/aleph|008372829

Βλέπουμε όλοι πως το έργο του Deschner χαρακτηρίζεται από το Harvard ως Controversial works.

για όσους δεν καταλαβαίνουν τι εστί αυτό, ας ζητήσουν από το macedon να τους εξηγήσει.


Ας δούμε, για παράδειγμα, αν λένε το ίδιο πράγμα και για κάποιο σύγγραμμα π.χ. του Πατρός Μεταλληνού:

Authors: Metallēnos, Geōrgios D.
Title: Mikra historika / Geōrgiou D. Metallēnou.
Edition: 1. ekdosē.
Published: Lemesos : Politistikos Homilos "Hoi Rizes", 1988-
Description: v. : ill. ; 25 cm.
Notes: Includes bibliographical references.
Subject: Greece -- History.
HOLLIS number: 002051666 MARC view
Link to this record: http://hollis.harvard.edu/?itemid=|library/m/aleph|002051666

Το έργο του Πατρός Μεταλληνού το θεωρούν ως ιστορικής σημασίας έργο, ενώ του Γερμανού ως αμφισβητούμενης/αμφιλεγόμενης εγκυρότητας/αξιοπιστίας/ποιότητας ……

Διαλέξτε και πάρτε αγαπητοί αναγνώστες. Από τη μια έχετε το Harvard και από την άλλη το μπαρμπαΣωτήρη και τοn macedon που σπεύδει να γίνει το δεκανίκι του μπαρμπαΣωτήρη.

*Στο μεν έργο του Πατρός Μεταλληνού αναφέρει πως το έργο του περιέχει βιβλιογραφικές αναφορές, ενώ για εκείνο τυ Γερμανού δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, τυχαίο .......

Edited by - Ψηλός on 18/01/2012 19:14:00

Edited by - Ψηλός on 18/01/2012 19:22:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 19:53:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Ανακάλυψα πως υπάρχει, στη βιβλιοθήκη του Harvard, ένα σύστημα αρχειοθέτησης (LOC)

Κι αυτό το ανακάλυψες βρε θηρίο; Μόνο που δεν είναι στο Harvard αλλά στο Κογκρέσσο και είναι το σύστημα αρχειοθέτησης των βιβλίων σύμφωνα με το σύστημα της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου που ακολουθεί ΚΑΙ το Harvard.

quote:
όπου, επιλέγοντας έναν συγγραφέα και ένα έργο του, βλέπεις πώς κατατάσσει το έργο και κατά συνέπεια το συγγραφέα.

Για την ακρίβεια: Σε ποιά θεματική κατηγορία το κατατάσσει. Το δε συγγραφέα δεν τον κατατάσσει καθόλου (ενημερωτικά στο λέω).

quote:
Έκανα μια δοκιμή και δείτε τι βρήκα:

Για λέγε...

quote:
Βλέπουμε όλοι πως το έργο του Deschner χαρακτηρίζεται από το Harvard ως Controversial works.

Γνωστό είναι αυτό.

quote:
για όσους δεν καταλαβαίνουν τι εστί αυτό, ας ζητήσουν από το macedon να τους εξηγήσει

Ευχαρίστως. Ο όρος "Controversial", όταν αναφέρεται σε γραπτά έργα, σημαίνει "επικριτικός", "διεπόμενος από πνεύμα αμφισβήτησης" ενώ όταν αναφέρεται σε πολιτικά κείμενα, σημαίνει "επικριτικός ή εριστικός".

Όντως, το έργο του Karlheinz Deschner είναι επικριτικό προς το χριστιανισμό.

quote:
Το έργο του Πατρός Μεταλληνού το θεωρούν ως ιστορικής σημασίας έργο,

Οχι βρε άσχετε. Το συγκεκριμένο σύγγραμα (και όχι το "έργο") του Μεταλληνού ΔΕΝ το θεωρούν "ιστορικής σημασίας". Το θεωρούν ότι έχει "ιστορικό περιεχόμενο".

quote:
ενώ του Γερμανού ως αμφισβητούμενης/αμφιλεγόμενης εγκυρότητας/αξιοπιστίας/ποιότητας ……

Το θεωρούν ως έργο επικριτικό προς το χριστιανισμό, όχι αμφιλεγόμενης εγκυρότητας. Αν ήθελε να πει "αμφιλεγόμενης εγκυρότητας" ή "αμφιλεγόμενης αξιοπιστίας", θα έλεγε "dubious", "ambiguous". Αλλά μια κριτική επί του περιεχομένου (για να καταλήξει ότι είναι "αμφισβητήσιμης αξιοπιστίας) δεν είναι δουλειά του LOC να το κάνει.

To LOC, Ψηλέ, δεν κρίνει το έργο, ώστε να πει αν είναι αμφισβητήσιμο, ή "ιστορικής σημασίας". Το κατατάσσει ανάλογα με το περιεχόμενο σε θεματικές κατηγορίες για λόγους ευρετηριασμού και εύκολης αναζήτησης, σύμφωνα με τα πρότυπα της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου. Δεν ασχολείται με την εγκυρότητα ή αξιοπιστία του περιεχομένου αλλά με το είδος του.

Παρόμοιο σύστημα ισχύει σε όλες τις πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες (τι να'ναι τούτο πάλι...).

Είπα και γω πως ξέφυγες από τη Lacta και θα μας έλεγες κάτι καινούριο...

macedon

Edited by - macedon on 18/01/2012 19:54:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 23:35:12  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν macedon Σωτήρη και για όποιον άλλο ενδιαφέρετε.
Πάρτε αναψυκτικά και ποπκορν και διαβάστε το ΟΛΟ.

Οι διωγμοί κατά της Εκκλησίας στην Προκωνσταντίνεια εποχή
Αποστόλου Αθ. Γλαβίνα
Καθηγητή Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Με τις πηγές του κανονικά.

Το βιβλίο το βρήκα από την αγαπημένή σας σελίδα του ΟΟΔΕ

http://www.oodegr.com/oode/biblia/diogmoi_1/perieh.htm

Με την ησυχία σας.
Αν πάλι κάτι δεν σας αρέσει μου το λέτε.

Αν το αποκυρήξετε συλλήβδην ανοίγω καινούριο thread και θα τρελλαθούμε στο copy paste από τα πολλά επίμαχα σημεία που θα σας καλώ να απαντήσετε.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 00:05:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

Πόσους χριστιανούς είχε η Αρμενία όταν εκχριστιανίστηκε ο Τιριδάτης και ανακήρυξε το χριστιανισμό σαν την επίσημη θρησκεία της Αρμενίας; Μετρημένους στα δάχτυλα! Από κει και πέρα ανέλαβαν τα στρατεύματά του να επιβάλλουν την ασιατική θρησκεία σε όλη την επικράτεια (καταστρέφοντας και δημεύοντας ελληνιστικούς ναούς επί έξι χρόνια, όπως αναφέρει ο Φάουστος Βυζάντιος στην "Εκκλησιαστική Ιστορία").

Η παραπάνω θέση σου είναι απλά βλακώδης.


Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Το ερώτημα όμως παραμένει macedon.
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ???
ΠΟΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ????
ΕΣΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ???
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ 99,99% (αν δεχτώ ότι οι Χριστιανοί ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα) ΤΩΝ ΥΠΗΚΟΩΝ ΣΟΥ???


Για πάρε για την απάντησή σου και τη βοήθεια από ΟΟΔΕ για το ίδιο θέμα

"
Ο ψευδής ισχυρισμός τού Ρασιά και τού ΥΣΕΕ:

301 - 302. Ο Πάρθος χριστιανός προσηλυτιστής Γρηγόριος, που αργότερα απεκλήθη "φωτιστής της Αρμενίας", κατορθώνει, εκμεταλλευόμενος στη διάρκεια μίας “θεομηνίας” την ανατολίτικη δεισιδαιμονία, να βαπτίσει χριστιανό τον βασιλιά της Αρμενίας Τιριδάτ Γ (τον "Μέγα"). Ο Τιριδάτ, εμπνεόμενος από τον Προφήτη Ελάϊα (Ηλία, “Θεός μου είναι ο Γιαχβέ”) στο Καρμίλλον όρος, διατάσσει την κατασφαγή του εθνικού ιερατείου και την μετατροπή όλων των Ναών του Μίθρα, της Αναϊτιδος, του Ορμούσδ και των διαφόρων ελληνορωμαϊκών Θεών σε εκκλησίες ή οίκους κηρύγματος. Όλες οι θαυμαστές βιβλιοθήκες της Αρμενίας, ιδρυθείσες πριν από αιώνες από τους ελληνιστές ηγεμόνες της, πυρπολούνται ως.. “κιβωτοί δαιμονικής γνώσεως”. Ο Γρηγόριος στέφεται πρώτος επίσκοπος της χώρας και πλήθη προση-λυτιστών από τη Συρία συρρέουν στην Αρμενία η οποία με-τατρέπεται πλέον στο πρώτο στην Ιστορία χριστιανικό Κράτος.

Η αλήθεια για το παραπάνω ψεύδος:

1. Ανατολίτικη δεισιδαιμονία των Εθνικών

Οι ίδιοι οι Εθνικοί ομολογούν εδώ πως ο Γρηγόριος εκμεταλλεύτηκε την «ανατολίτικη δεισιδαιμονία». Δηλαδή παραδέχονται πως οι Εθνικοί ήσαν δεισιδαίμονες και πίστευαν πως οι «θεομηνίες» ήσαν έργο των θεών π.χ. του Δία. Μάλιστα εδώ παραδέχονται οι νεοπαγανιστές, ότι είχαν "ανατολίτικες λατρείες", και ότι αυτές οι λατρείες ήταν "δεισιδαιμονικές". Άρα τι μας λένε περί "Ελληνικής" θρησκείας; Και αν ήταν δεισιδαίμονες, τι φταίει λοιπόν ο Χριστιανισμός που τους απάλλαξε από αυτήν την δεισιδαιμονία;

2. «Θεομηνία» και βασανισμός Γρηγορίου

Ο Τιριδάτ ο Γ΄ (Θιριδάτης) ανήλθε στον θρόνο το 250 μ.Χ. με την βοήθεια των Ρωμαίων. Αντιτάχθηκε στο κήρυγμα του επίσκοπου Γρηγόριου του Φωτιστή (Κρικόρ Λουνσαβορίτς) που ήρθε από την Καισαρεία, και διέταξε την σύλληψη και την φυλάκισή του εντός της ακρόπολης των Αριαξατών, όπου ο δραστήριος αυτός απόστολος του Χριστιανισμού υποβλήθηκε σε βασανιστήρια. Ο Θιριδάτης μετά από λίγο αρρώστησε και αφού είδε πως ούτε οι γιατροί αλλά ούτε και οι επικλήσεις προς τους θεούς του ίσχυσαν την θεραπεία του, αποφυλάκισε τον Γρηγόριο, ο οποίος τον θεράπευσε. Συγκινήθηκε τόσο από το θαύμα όσο και από την καρτερία του ιεράρχη κατά την διάρκεια του μαρτυρίου του, και έτσι ο Θιριδάτης δέχθηκε την νέα θρησκεία με όλη την αυλή του. Τον Γρηγόριο τον διόρισε υπουργό του.

Αυτός διέδωσε τον Χριστιανισμό σε όλη την χώρα, παρ’ όλες τις αντιδράσεις των Εθνικών ιερέων. Ο Θιριδάτης βοήθησε τον Γρηγόριο στην ανέγερση νέας χριστιανικής πόλης, της Ετσιμιατζίν, η οποία μέχρι και σήμερα είναι έδρα των Γρηγοριανών Αρμενίων. Ο Θιριδάτης έπεσε θύμα δολοφονικής απόπειρας από πράκτορες των Περσών, οι οποίοι διέβλεψαν κίνδυνο του Ζωροαστρισμού από την διάδοση του Χριστιανισμού (Πηγή: Νικηφόρος Μοσχόπουλος, Τμηματάρχης του Υπουργείου Εξωτερικών, Μ.Ε.Ε., τόμος Ιβ΄, σελίδα 684). Έχουμε δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από τους ισχυρισμούς τού Ρασιά. Και εκεί ο Χριστιανισμός εν μέσω διωγμών εδραιώθηκε, και μέχρι φόνους έκαναν εναντίον τών Χριστιανών οι ομόπιστοι τού Ρασιά.

Πού το είδαν λοιπόν ο Ρασιάς πως ο Γρηγόριος εκμεταλλεύτηκε θεομηνία;

3. Το «Καρμίλλον» Όρος και οι ανθρωποθυσίες

Κάρμιλλον όρος δεν υπάρχει στην Αρμενία, αλλά στη Παλαιστίνη. Εκεί ο προφήτης Ηλίας, εκτέλεσε ένα τσούρμο ανθρωποθυσιαστών μάγων που μαζί με τη φίλη τους βασίλισσα Ιεζάβελ σκότωναν όσους πίστευαν στο Θεό, θυσίαζαν ΒΡΕΦΗ και παρότρυναν όλους τους γονείς να κάνουν το ίδιο. Αυτό το όρος των βρεφοθυσιών, οι Αιγύπτιοι το αποκαλούσαν «ιερό βουνό» κατά τον 16 αιώνα π.χ. και ήταν κέντρο λατρείας. Στην βίβλο είναι συνδεμένο με τους ψεύτικους προφήτες του Βάαλ - Διονύσου (Α΄ Βασιλείων 18) (Πηγή: Brittanica Deluxe 2002). Αυτή η εκτέλεση τών ανθρωποθυσιαστών ειδωλολατρών τού Βάαλ - Διονύσου είναι που ενοχλεί τον κύριο Ρασιά, ο οποίος μάλιστα στο παρελθόν προσπάθησε να επαναλειτουργήσει τις ειδωλολατρικές τελετουργίες στο Λύκαιο Όρος τής Πελοπονήσου. Και για όποιον δεν ξέρει τι συνέβαινε εκεί, ναι, και εκεί θυσίαζαν και έτρωγαν βρέφη οι αρχαίοι Έλληνες ειδωλολάτρες, προς "τιμήν" τού Δία.

4. Οι «βιβλιοθήκες» της Αρμενίας

Ποιες είναι αυτές οι βιβλιοθήκες και γιατί δεν τις αναφέρει ο Ρασιάς και το Υ.Σ.Ε.Ε.; Ουσιαστικά δεν υπήρχε καμία «θαυμαστή» βιβλιοθήκη στην Αρμενία διότι οι Αρμένιοι ήσαν λαός που δεν είχε αλφάβητο. Το αλφάβητό τους το κατασκεύασε ο Χριστιανός Μεσρόπ Μαστότς το 405 μ.Χ., δηλαδή μετά από 100 χρόνια αφότου κάηκαν οι «βιβλιοθήκες» που ονειρεύτηκε ο Ρασιάς και το Υ.Σ.Ε.Ε. Αυτό όμως προφανώς δεν το γνώριζε ο Ρασιάς όταν έγραφε το παραμύθι του!

Κατά την επίσημη ιστορία τής Αρμενίας, ο Μεσρόπ Μαστότς ήταν αυλικός και είχε κάποια θέση στον στρατό, μέχρι που αποφάσισε να γίνει περιπλανώμενος ιερέας, ένας ταξιδευτής που γυρνούσε αδιάκοπα εδώ κι εκεί για να διαδώσει τις ιδέες του. Γεννήθηκε γύρω στο 360 μ.Χ. και τιμάται ως άγιος προστάτης του Αρμενικού έθνους. ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΠΙΝΟΗΣΕ ΤΟ ΑΡΜΕΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ.

Αγαπούσε πολύ τις ξένες γλώσσες, και τα εξαιρετικά Ελληνικά που έμαθε, τον βοήθησαν να αναδειχθεί γρήγορα στη θέση του συμβούλου της κυβέρνησης. Στα 35 του, άρχισε να ταξιδεύει πεζός σε όλη τη Μικρά Ασία. Δέκα χρόνια αργότερα, (δηλαδή γύρω στο 405 μ.Χ.), έδωσε στον Αρμενικό λαό τα 36 γράμματα του μετέπειτα Αρμενικού αλφαβήτου. Τα επόμενα 35 χρόνια ως το θάνατό του, το 440 μ.Χ., ο Μαστότς οργάνωνε ομάδες μοναχών, που είχαν αποστολή να μεταγράψουν τα αριστουργήματα της θρησκευτικής και κοσμικής λογοτεχνίας, αλλά και της επιστήμης σε αυτή την καινούργια γραφή. Μεγάλο μέρος του έργου ολοκληρώθηκε στο μοναστήρι του Αμαράς (Νάσιοναλ Τζεογκράφικ Μάρτιος 2004 σελ. 62,63). Όχι μόνο λοιπόν οι Χριστιανοί δεν έκαψαν τίποτα, αλλά αντιθέτως, έφτιαξαν για τους Αρμένιους αλφάβητο, και διέσωσαν στην Αρμενική όσα αρχαία κείμενα μπόρεσαν! Κάτι που οι ειδωλολάτρες δεν έκαναν για 1000 χρόνια ως τότε, ιστορίας του Αρμενικού έθνους, το έκαναν οι Χριστιανοί στον πρώτο αιώνα της επικράτησής τους στην Αρμενία!

5. Οι «ελληνιστές» ηγεμόνες που ήσαν δεισιδαίμονες (βλέπε ανωτέρω)

Ποιοι είναι οι ελληνιστές ηγεμόνες που είδε ο Ρασιάς εφόσον όλοι οι βασιλείς Θιριδάτης Α΄, Β΄ (Χοσρόης Α΄ ο Μέγας) και ο Θιριδάτης ο Γ΄ είναι τοποθετημένοι στην εξουσία από τους Ρωμαίους; Πώς είναι ελληνιστές εφόσον ελέχθη από τον ίδιο πως είναι ανατολικοί δεισιδαίμονες; Είναι οι ελληνιστές δεισιδαίμονες ή δεν είναι ελληνιστές οι Αρμένιοι για να μην είναι δεισιδαίμονες;

Τα παραπάνω, είναι ένα μικρό δείγμα ΑΠΑΤΗΣ και αμάθειας τών νεοπαγανιστών.

"

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 00:38:14  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Οι διωγμοί κατά της Εκκλησίας στην Προκωνσταντίνεια εποχή
Αποστόλου Αθ. Γλαβίνα
Καθηγητή Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Με τις πηγές του κανονικά.


Εξακολουθώ να μη βλέπω ούτε το έδικτο ούτε τη νομοθεσία που κήρυττε τους θρησκευτικούς διωγμούς.

Αντί να αντιγράφεις τους αναπόδεικτους ισχυρισμούς του ομότιμου καθηγητή της θεολογίας, θα ήταν καλύτερο να μου φέρεις αυτό ακριβώς που σου ζήτησα: Κάποιον νόμο ή έδικτο ή αυτοκρατορική εντολή ή απόφαση ή οτιδήποτε τέλος πάντων επίσημο κρατικό έγγραφο κήρυττε θρησκευτικό διωγμό κατά των χριστιανών.

Υπάρχει τέτοιο έγγραφο ή δεν υπάρχει;

quote:
Αν το αποκυρήξετε συλλήβδην ανοίγω καινούριο thread και θα τρελλαθούμε στο copy paste από τα πολλά επίμαχα σημεία που θα σας καλώ να απαντήσετε.

Οι ανοησίες της ΟΟΔΕ έχουν απαντηθεί πολλάκις εδώ μέσα. Τα επιχειρήματά σου περιμένω να δω όπως και τις πηγές σου. Όχι τις πηγές που διάβασε κάποιος άλλος για σένα και σου λέει τι έχουν μέσα, αλλά τις πηγές που έχεις μελετήσει εσύ.

Το λέω γιατί είπες ότι έχεις επιχειρήματα και στοιχεία αλλά μέχρι τώρα δεν έχεις παρουσιάσει τίποτε απολύτως!

Τελικά όλους αδιάβαστους σας στέλνουν εδώ; Ούτε τα βασικά;

quote:
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ???
ΠΟΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ????

Για τα κίνητρα των πράξεων του Τιριδάτη θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Εκτός αν αμφισβητείς ότι ο Τιριδάτης επέβαλλε το χριστιανισμό στην Αρμενία με τη δύναμη των όπλων, οπότε μπορούμε να το συζητήσουμε κι αυτό.

quote:
Για πάρε για την απάντησή σου και τη βοήθεια από ΟΟΔΕ για το ίδιο θέμα
"Ο ψευδής ισχυρισμός τού Ρασιά και τού ΥΣΕΕ:

Δεν ανάφερα ούτε το Ρασιά ούτε το ΥΣΕΕ. Η απάντηση που αντιγράφεις, είναι άσχετη με το ερώτημα "πόσοι χριστιανοί υπήρχαν στην Αρμενία".

Η αντιγραφή σεντονιών από ιστοσελίδες δείχνει απλά την επιχειρηματολογική σου γύμνια και την έλλειψη ακόμη κι αυτής της στοιχειώδους γνώσης και δυνατότητας άρθρωσης προσωπικού λόγου εκ μέρους σου.

Περιμένω τα έδικτα για τους διωγμούς των χριστιανών. Μετά θα πάμε παρακάτω...

macedon

Edited by - macedon on 19/01/2012 00:38:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 17:29:58  Εμφάνιση Προφίλ
macedon, θα ανοίξω θέμα όπως σου υποσχέθηκα και θα τα πούμε όλα εκεί.
Αν και ξέρω ήδη τις δικαιολογίες σου. Φαίνονται από μακριά.

π.χ δεν λέει Χριστιανοί αλλά άθεοι γενικώς, δεν κυνηγήθηκαν μόνο οι Χριστιανοί αλλά όλοι όσοι δεν θυσίαζαν, δεν λέει Χριστιανισμός αλλά παράνομες θρησκείες, ο τάδε Αυτοκράτορας δεν είχε θρησκευτικά κριτήρια αλλά πολιτικά όταν δίωκε κάποιους και έτυχε να είναι και κάποιοι Χριστιανοί κτλ

Μύριες οι δικαιολογίες των απίστων.

Θα έχουμε πάντως πολύ γέλιο.
Αλλά γενικά είναι κρίμα ρε macedon.
Έχεις μελετήσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ και δεν έχεις καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ

Και μία ειλικρινής ερώτηση τώρα διότι είσαι και ο ίδιος συγγραφέας και γνωρίζεις το χώρο καλύτερα.
Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να αρνείτε τους εν λόγω διωγμούς?

Υ.Γ Να υποθέσω ότι το δικό σου βιβλίο δεν θέλεις να το μοιραστείς μαζί μου?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2810059
Maintained by Digital Alchemy