ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 19:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε macedon γειά
Δεν είσαι εντάξει μεροληπτείς και βάζεις εύκολες ερωτήσεις στους μαθητές σου
quote:
macedon
1. Όταν λένε οι χριστιανοί "ο Χριστός γεννήθηκε" (προφανώς από τον Πατέρα του), με ποιά ακριβώς διαδικασία γεννήθηκε; Πώς το ξέρουν αυτό οι Χριστιανοί;


Οι Εβραίοι δεν ξέρουν ότι ο Θεός του μπορεί να γεννήσει τον θέλουν στείρο όταν λένε υιός του θεού, και ποτέ κόρη (όποτε βοήθησε στο γκάστρωμα στείρας τής χάριζε γιό) εννοούν διάφορους θετούς γιούς -βασιλείς, κριτές ακόμη και αγγέλους.
Φυσικά αυτά τα ξέρεις, αν αναγνώριζαν τον Ιησού για Μεσσία δεν θα υπήρχε χριστιανισμός κι ούτε ο Ιησούς θα ενομίζετο θεός.Ακόμη περιμένουν τον Μεσσία που δεν θα τον δεχτούν σαν θεό.
Ας ευχαριστούν οι χριστιανοί τους Ελληνες φιλόσοφους για την ιδέα του Υιού τόυ Θεού και την Αγία Τριάδα.
Οι πατέρες της εκκλησίας- με ελληνική μόρφωση- έδωσαν την κατάλληλη ερμηνεία στο πρόβλημα αυτό κι έτσι το ξέρουν τώρα οι χριστιανοί εκτός μικρών αιρέσεων.
Είπαν λοιπόν ότι ο Χριστός-Υιός- γεννήθηκε από τον Πατέρα χωρίς να μας πουν (ο Πατέρας ή ο Υιός) πως και γιατί. Απλά μας αποκάλυψαν ότι ο Υιός/Λόγος/Σοφία/Δύναμη γεννθηκε από τον Πατέρα.¨
Λέω εγώ δες για παράδειγμα,
Οπως Η Θεά Αθηνά/Σοφία γεννήθηκε από τον Δία/Πατέρα.
Είναι σοβαρά πράγματα αυτά, αν μοι γέννητω πάθει τίποτε ο Χριστός ο Πατέρας θα μείνει χωρίς Σοφία ή Δύναμη.
Αυτά περίπου πιστεύουν όλοι οι Χριστιανοί -οι Τριαδικοί εννοώ.
Πως τα πήγα δάσκαλε;
φιλικά Γιάννης
Υ.Γ. Δεν σε κουράζω άλλο θα σ'απαντήσω στ'άλλο σύντομα
μερικές απορίες. 1. θα μπορείς να είσαι ευτυχισμένος στον παράδεισο αν ξέρεις ότι αγαπημένα σου πρόσωπα υποφέρουν στη κόλαση;
2. Είναι ο θεός παντοδύναμος αν δεν μπορεί να με πάρει στον παράδεισο όταν εγώ του πω ότι θα πάω στην κόλαση ότι και να κάνει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 20:04:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europaios2
Πως τα πήγα δάσκαλε;

Δεν ξέρω... δεν κατάλαβα τι ακριβώς είπες... Μπορείς να τα ξαναπείς στα ελληνικά αυτή τη φορά;

quote:
europaios2
1. θα μπορείς να είσαι ευτυχισμένος στον παράδεισο αν ξέρεις ότι αγαπημένα σου πρόσωπα υποφέρουν στη κόλαση;

Παράδεισος και Κόλαση είναι χριστιανικές εφευρέσεις (και εφευρέσεις των θρησκειών γενικότερα) ώστε να κρατούν το κοπάδι μέσα στο μαντρί. Αρα, το ερώτημα αναφέρεται σε μυθολογικά περιστατικά και ως εκ τούτου οποιαδήποτε απάντηση που έχει να κάνει με παραμύθια είναι αποδεκτή. Για παράδειγμα:

"Τα αγαπημένα μου πρόσωπα δεν θα είναι στην Κόλαση αλλά στο μαγεμένο δάσος" ή
"Οσο ήταν η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων άλλο τόσο υπάρχει και Παράδεισος".

quote:
europaios2
2. Είναι ο θεός παντοδύναμος αν δεν μπορεί να με πάρει στον παράδεισο όταν εγώ του πω ότι θα πάω στην κόλαση ότι και να κάνει;

Ο Θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου και συνεπώς, όχι μόνο δεν είναι παντοδύναμος αλλά ούτε καν δυνατός. Φτιάχτηκε για να εξυπηρετήσει μια κατάσταση του ανθρώπου και αν θέλει ο άνθρωπος τον καταργεί και φτιάχνει δέκα σαν και δαύτον.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 20:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε macedon
θα σε πείραξε η ρομπόλα!
δικά μου quotes τα φορτώνεις στον europaios2
Είναι γραμμένα στα ελληνικά δεν φταίω εγώ αν τα βλέπεις διπλά!

όσο πιο απλά μπορώ. Όι χριστιανοί ξέρουν ότι ο Ιησούς είναι Υιός τού Θεού μέσω αποκαλύψεως αυτό και μόνο αυτό ξέρουν. ούτε το πώς ούτε το γιατί.

Αν πράγματι διάβασες τι έγραψα πες μου που δυσκολεύεσαι.
Οι απαντήσεις σου δεκτές.
Μια παρατήρηση μόνο, ακόμη κι όταν πρόκειται για δημιουργήματα ανθρώπων υπάρχουν κανόνες που πρέπει να ακολουθούνται με βάση τη λογική.

φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 21:14:51  Εμφάνιση Προφίλ
sonofzeus, μια απορία, αφού μιλάς για λογική και αναφέρεσαι στην αποκάλυψη.

Για να έχει βάρος και ουσία η αποκάλυψη, θα πρέπει να εξετάζονται οι πηγές της, ο τρόπος που έγινε, το τι περιείχε και το πώς τεκμηριώνεται.

Διαφορετικά... πες μου εμένα τι θέλεις να σου... αποκαλύψω και θα το κάνω.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 21:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
φίλε γιαπετ γειά σου
εγώ είπα τι πιστεύουν επίσημα οι χριστιανοί, δεν είπα ότι το πιστεύω κι όλας.
αν θες τη γνώμη μου να στη δώσω ευχαρίστως. Θα αρκεστω αν δεν ζητήσεις περισσότερα να πω ότι προσωπικά δεν δέχομαι καμμιά αποκάλυψη δική σου ή θεία ότιδήποτε σημαίνει αυτό το θεία. Σαν άθεος δεν έχω καν ορισμό του θείου, έννοια αόριστη για μένα.
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 22:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
σονοφζευς

λες:
Ας ευχαριστούν οι χριστιανοί τους Ελληνες φιλόσοφους για την ιδέα του Υιού τόυ Θεού και την Αγία Τριάδα.
Οι πατέρες της εκκλησίας- με ελληνική μόρφωση- έδωσαν την κατάλληλη ερμηνεία στο πρόβλημα αυτό κι έτσι το ξέρουν τώρα οι χριστιανοί εκτός μικρών αιρέσεων.
-----------------------------------------

ξερεις λοιπον την αληθεια,
ωστοσο οταν εγω τα υποστηριζα αυτα, εσυ μιλουσες για το μπρουκλυν...

μια απορια προς οποιον θελει να απαντησει:
ο Γιος ηλθε σε υπαρξη, επειδη ετσι το θελησε ο Πατερας, ναι η οχι;

ειτε γεννημα, ειτε δημιουργημα, το οτι ζει ο Γιος ειναι θελημα του Πατερα, ναι η οχι;
ειναι μηπως μια αποφαση που την πηραν μαζι, η μονος του ο Πατερας αποφασισε για αυτο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
sonofzeus:
Ας ευχαριστούν οι χριστιανοί τους Ελληνες φιλόσοφους για την ιδέα του Υιού τόυ Θεού και την Αγία Τριάδα.
Οι πατέρες της εκκλησίας- με ελληνική μόρφωση- έδωσαν την κατάλληλη ερμηνεία στο πρόβλημα αυτό κι έτσι το ξέρουν τώρα οι χριστιανοί εκτός μικρών αιρέσεων.
Είπαν λοιπόν ότι ο Χριστός-Υιός- γεννήθηκε από τον Πατέρα χωρίς να μας πουν (ο Πατέρας ή ο Υιός) πως και γιατί. Απλά μας αποκάλυψαν ότι ο Υιός/Λόγος/Σοφία/Δύναμη γεννθηκε από τον Πατέρα.

-Έμείς οι Έλληνες πάντα είμασταν πρωτοπόροι! Απόδειξη το σύμβολο της πίστεως. Την καλύτερη ερμηνεία των Ευαγγελίων δεν μπορούσαν να την κάνουν παρά μόνο οι πρόγονοί μας.
-Χιλιοειπωμένη απάντηση ο Υιός του Θεού που δεν είναι άλλος από το Λόγο Του, ο οποίος και ενσαρκώθηκε δια Αγίου πνεύματος και εγεννήθη από την παρθένο Μαρία!..........Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις?
Ο δε πατέρας το τριαδικό δηλαδή αυτό πρόσωπο προυπήρχε. Το πως δημιουργήθηκε κανένας δε μπορεί να ξέρει.
quote:
Είναι σοβαρά πράγματα αυτά, αν μοι γέννητω πάθει τίποτε ο Χριστός ο Πατέρας θα μείνει χωρίς Σοφία ή Δύναμη.
Αυτά περίπου πιστεύουν όλοι οι Χριστιανοί -οι Τριαδικοί εννοώ.


-Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ διαβάζοντάσε!
quote:
ειδος
1. οι 'χριστιανοι' λενε οτι ο Γιος γεννηθηκε.
αλλα η Βιβλος λεει και οι αληθινοι χριστιανοι ξερουν, οτι ο Γιος ειναι κτισμα, και δημιουργημα του Πατερα.

-Όλα γίναν κατ' εντολή Θεού! Ο Ιησούς ήρθε ως Θεάνθρωπος εκ' του πατρός γεννηθί και ομοούσιος! είναι ο ίδιος ο Λόγος του Θεού, είναι κομμάτι του εαυτού του! ο οποίος πέρασε από τα ανθρώπινα δεινά δια μέσου του Ιησού και πάλι πήρε την αρχική του μορφή.
quote:
ειδος
2. ο ανθρωπος εγινε απο χωμα.
ακριβως οπως και τα ζωα.
και ο ανθρωπος και τα ζωα στη Βιβλο, αναφερονται ως 'ζωντανες ψυχες'.
κατα τον θανατο τους ολα τα ζωντανα πλασματα καταληγουν και παλι στο χωμα..

Συμφωνείς απόλυτα με τον macedon! φουσκί έχει πει και αυτός ότι θα γίνει!.............μόνο που όταν ρώταγε ο macedon είχε το μυαλό του στο <<με τα δυο χεράκια πλάθω κουλουράκια>>.
-Από γήινα υλικά είμαστε και εμείς αλλά μέσα μας έχουμε και το πνεύμα, που ο ίδιος ο Θεός μας φύσησε (μην κάθομαι να αναλύσω και αυτό, μεταφορικό είναι το <<φύσιμα>>)..........ξέρεις macedon! φούυυυυυυ φούυυυυυυυυυυ
quote:
sonofzeus:
εγώ είπα τι πιστεύουν επίσημα οι χριστιανοί, δεν είπα ότι το πιστεύω κι όλας.

-Mα τι καλοθελητές άνθρωποι εσείς οι άθεοι! και σας είχα παρεξηγήσει!

Υ.Γ. έχουμε και δουλιές!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 16/04/2008 23:14:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:18:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
sonofzeus
δικά μου quotes τα φορτώνεις στον europaios2

Συγνώμη φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Δικό μου το λάθος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 02:50:21  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε sonofzeus, δεν είπα ότι το πιστεύεις, απλά θα ήθελα λίγη ανάλυση και την άποψή σου και με την ευκαιρία είπα κάποια πράγματα που δίνουν σοβαρότητα σε μια αποκάλυψη, από οποιονδήποτε.

Η συγκεκριμένη αποκάλυψη (του μοναδικού αληθινού θεού), δεν περιέχει τίποτε απ' αυτά και γι' αυτό οι φίλοι μας οι χριστιανοί πιστεύουν αυτά που τους σερβίρουν, σαν θεϊκά λόγια.

Είναι πάγια τακτική τους, ό,τι δεν μπορούν να αντιληφθούν να το αποδίδουν στο θεό και... καθαρίζουν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 03:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
[quote]ειδος
1. οι 'χριστιανοι' λενε οτι ο Γιος γεννηθηκε.
αλλα η Βιβλος λεει και οι αληθινοι χριστιανοι ξερουν, οτι ο Γιος ειναι κτισμα, και δημιουργημα του Πατερα.

πραγματικα περιμενεις να εχουν αποψη, Γραφικη-οι τυποι σαν τον Ευρωπαιο, τον τρεχαψαχνε, η τον γκρεκο-στερημενο μυαλο;;;;είδος.
Απάντηση
O Ιησούς Χριστός είναι απαύγασμα της δόξης του Θεού Πατρός, γιαυτό και είναι ίσος προς τον πατερα Θεό. Π.χ. Όπως το νερό που είναι συγχρόνως και υγρό και αέριο. Επίσης να πούμε π.χ. είναι όπως τον ήλιο, που είναι ταυτόχρονα φώς και ζέστη, αυτά είναι απαυγάσματα του ήλιου, Αυτά είναι γενήματα του ήλιου αλλά ο ήλιος παραμένη ο ένας και μόνος. Αυτή η παρομείωση είναι όπως είναι η θεότης. Ένας είναι ο Θεός και τρίσυπόστατος.

Ο Ιησούς Χριστός είναι Πρωτότοκος πάσης κτίσεως, και δεν εκτίσθη όπως λέει -ο είδος- ο ψευτομάρτυρας. Και οι Εβραίοι στην Θρησκεία ψευτομάτυρες του ΙΑχωβά. είναι η δεύτερη φορά που τα γράφω αυτά για τον κολλημένο νου του ψευτομάρτυρα -είδος- αλλά που να καταλάβει ο ξεροκέφαλος και πισματάρης.Γιαυτό τον Παρομοίασα με τους πεισματάρηδες Σκοπιανούς, και χειρότερος .

Κολοσ.1:15)."Ος έστιν εικόν του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως"

που από αυτόν εκτίσθησαν τα πάντα. Από τον ΧΡΙΣΤΌ ΦΥΣΙΚΆ.

(Κολοσ.Α΄16-17)."ότι εν αυτώ εκτίσθη τα πάντα,τα εν τοις ουρανοίς και τα επί της γης ,τα ορατά και τα αόρατα,είτε θρόνοι, είτε κυριότητες,είτε αρχαί είτε εξουσίαι τα πάντα διάυτού και εις αυτόν έκτισται και αυτός έστιν πρό πάντων"

"Υιός μου ει συ, εγώ σήμερον γεγέννηκά σε " (Εβρ,1:5).

"Ούτω γαρ ηγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε τον υιόν αυτού τον μονογενή έδωκεν, ίνα πας ο πιστευων εις αυτόν μη απόληται, αλλ΄έχει ζωήν αιώνιον".(Ιωαν.3:16).

Αυτά για την ώρα και βλέπουμε. greco.[quote]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 03:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
ΣΥΝΟΠΤΙΚΈΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ Ψευτομάρτυρες.
[quote] ειδος
1. οι 'χριστιανοι' λενε οτι ο Γιος γεννηθηκε.
αλλα η Βιβλος λεει και οι αληθινοι χριστιανοι ξερουν, οτι ο Γιος ειναι κτισμα, και δημιουργημα του Πατερα.

Κολοσ.1:15)."Ος έστιν εικόν του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως

["Υιός μου ει συ, εγώ σήμερον γεγέννηκά σε " (Εβρ,1:5).

ώστε τον υιόν αυτού τον μονογενή έδωκεν, ίνα πας ο πιστευων εις αυτόν μη απόληται, αλλ΄έχει ζωήν αιώνιον".(Ιωαν.3:16).

Αυτά για την ωρα και τα λέμε./quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 04:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
[quote]ειδος
1. οι 'χριστιανοι' λενε οτι ο Γιος γεννηθηκε.
αλλα η Βιβλος λεει και οι αληθινοι χριστιανοι ξερουν, οτι ο Γιος ειναι κτισμα, και δημιουργημα του Πατερα.

πραγματικα περιμενεις να εχουν αποψη, Γραφικη-οι τυποι σαν τον Ευρωπαιο, τον τρεχαψαχνε, η τον γκρεκο-στερημενο μυαλο;;;;είδος.
Απάντηση
O Ιησούς Χριστός είναι απαύγασμα της δόξης του Θεού Πατρός, γιαυτό και είναι ίσος προς τον πατερα Θεό. Π.χ. Όπως το νερό που είναι συγχρόνως και υγρό και αέριο. Επίσης να πούμε π.χ. είναι όπως τον ήλιο, που είναι ταυτόχρονα φώς και ζέστη, αυτά είναι απαυγάσματα του ήλιου, Αυτά είναι γενήματα του ήλιου αλλά ο ήλιος παραμένη ο ένας και μόνος. Αυτή η παρομείωση είναι όπως είναι η θεότης. Ένας είναι ο Θεός και τρίσυπόστατος.
Γιαυτό και λέει, "Εγώ και ο πατήρ έν έσμεν".
"Ινα πάντες εν ώσι, καθώς συ, Πάτερ, εν εμί καγώ εν σοί".(Ιωαν.ιζ΄21).

Ο Ιησούς Χριστός είναι Πρωτότοκος πάσης κτίσεως, και δεν εκτίσθη όπως λέει -ο είδος- ο ψευτομάρτυρας. Και οι Εβραίοι στην Θρησκεία ψευτομάτυρες του ΙΑχωβά. είναι η δεύτερη φορά που τα γράφω αυτά για τον κολλημένο νου του ψευτομάρτυρα -είδος- αλλά που να καταλάβει ο ξεροκέφαλος και πισματάρης.Γιαυτό τον Παρομοίασα με τους πεισματάρηδες Σκοπιανούς, και χειρότερος .

Κολοσ.1:15)."Ος έστιν εικόν του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως"

που από αυτόν εκτίσθησαν τα πάντα. Από τον ΧΡΙΣΤΌ ΦΥΣΙΚΆ.

(Κολοσ.Α΄16-17)."ότι εν αυτώ εκτίσθη τα πάντα,τα εν τοις ουρανοίς και τα επί της γης ,τα ορατά και τα αόρατα,είτε θρόνοι, είτε κυριότητες,είτε αρχαί είτε εξουσίαι τα πάντα διάυτού και εις αυτόν έκτισται και αυτός έστιν πρό πάντων"

"Υιός μου ει συ, εγώ σήμερον γεγέννηκά σε " (Εβρ,1:5).

"Ούτω γαρ ηγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε τον υιόν αυτού τον μονογενή έδωκεν, ίνα πας ο πιστευων εις αυτόν μη απόληται, αλλ΄έχει ζωήν αιώνιον".(Ιωαν.3:16).

Αυτά για την ώρα και βλέπουμε. greco.[quote]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 09:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
-Να είσαι ποιο προσεκτικός για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις!
-Φιλικότατα!

Αγαπητέ europaios2, ήμουν πάρα πολύ προσεκτικός στα λόγια μου.
Και πάλι όμως, δεν βλέπω το λόγο που είσαι ο μοναδικός που αντιδράς στο μήνυμα μου καθώς δεν καταλαβαίνω που ακριβώς διαφωνείς.
Ανέφερα - μεταξύ άλλων - ότι πιστεύω πως δεν έχει νόημα για μένα ποιό δόγμα είναι το καλύτερο κι ότι σε αυτό το θέμα έχω δει τοποθετήσεις με στοιχεία χλευασμού, αντιπαραθέσεις και λόγια που φαντάζουν κούφια.
Αυτό παρατηρώ, αυτό μοιράζομαι μαζί σας.

quote:
Η διάσπαση δεν είναι θέμα μιας
πολυσυλλεκτικής θρησκείας που δρομολογείται,
αλλά μιας αληθινής και των υπολοίπων ψεύτικων,
κατά την άποψη μου, βέβαια…
Τώρα, ότι βρίσκεται παντού η αλήθεια συμφωνώ,
ποιος μπορεί να τη δει να μου πείς, μόνο…

Αγαπητέ trexagireve, τα δύο σημεία που υπογράμμισα από τα λεγόμενα σου θεωρώ πως είναι αντιφατικά μεταξύ τους κι αναιρεί το ένα το άλλο.
Εφόσον η αλήθεια βρίσκεται παντού, δεν γίνεται να υπάρχει μια μόνο αληθινή θρησκεία κι οι υπόλοιπες να είναι ψεύτικες.
Θα είναι όλες αληθινές.

Αγαπητέ grecobraziliano, την γνώρισα αρκετά καλά και την Ορθόδοξη θρησκεία και δε με κάλυπτε.
Θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο του μηνύματος που έστειλες στις 16/04/2008, 15:19:16:

quote:
Αυτά έγραφα παραπάνω για τις νοθίες των καταραμένων ψευτομαρτύρων του Ιαχωβά. greco

Αυτά τα λόγια είναι αποτέλεσμα του μηνύματος της χριστιανικής αγάπης προς τον συνάνθρωπο;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 10:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου D Incubus είναι πολύ απλό… η αλήθεια είναι
μία, αλλά όλες οι υπόλοιπες θρησκείες έχουν κομμάτι
από την αλήθεια για να πλανήσουν..
Εύκολο είναι γιατί μπερδεύεσαι; Η αλήθεια δεν
μπορεί να ανήκει σε όλους, όπως κάθε πράγμα έχει
ένα ιδιοκτήτη…Τώρα , όπως καταλαβαίνεις,
ότι πολύτιμο, όλοι θέλουν να το καρπωθούν…
Μπορούν όμως;
Όχι βέβαια κι έρχεται ο καιρός που όλα δείχνονται
στο φώς του ήλιου τι είναι, φτάνει κανείς να θέλει να δει...
Να θέλει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 11:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve- η αλήθεια είναι
μία, αλλά όλες οι υπόλοιπες θρησκείες έχουν κομμάτι
από την αλήθεια για να πλανήσουν..

Πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις trexagireve , απλά αναρωτιέμαι τελικά ποια είναι αυτή η Μια αλήθεια ;

Και ποιες είναι οι υπόλοιπες που έχουν ως σκοπό την πλάνη ;

Ο καθένας θα υποστηρίξει την προσωπική του Αλήθεια ως την Μια και όλα τα υπόλοιπα «κομμάτια» της Αλήθειας ως ψέμα .

Τελικά μήπως όλοι απέχουμε από την αντικειμενική μια Αλήθεια και το μόνο που «συλλαμβάνουμε» με το μυαλουδάκι μας είναι αντανακλάσεις από το … πρίσμα .. αυτής της πολυπόθητης και χιλιοειπωμένης Αλήθειας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 11:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
Αγαπητέ Dying_Incubus.
quote:
Αγαπητέ grecobraziliano, την γνώρισα αρκετά καλά και την Ορθόδοξη θρησκεία και δε με κάλυπτε.
Θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο του μηνύματος που έστειλες στις 16/04/2008, 15:19:16:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτά έγραφα παραπάνω για τις νοθίες των καταραμένων ψευτομαρτύρων του Ιαχωβά. greco
--------------------------------------------------------------------------------

Αυτά τα λόγια είναι αποτέλεσμα του μηνύματος της χριστιανικής αγάπης προς τον συνάνθρωπο;

Αγαπητέ Dying_Incubus.Μπορείς να κατηγορήσεις εμένα, αλλά προς θεού όχι αυτό που πιστεύω. Νομίζω πραγματικά ότι πέρασα ένα τσουνάμη όταν έκπληκτος από το θράσος του – είδος- είδα να βλαστημάει αυτό που πιστεύω, καταργώντας με το έτσι θέλω εδάφια και κατηγορώντας τους φωτισμένους από το άγιο πνεύμα αποστόλους για νοθείες των αγίων γραφών.

Γνωρίζουμε από την αγία γραφή ότι όποιος βλασφημήσει το άγιο πνεύμα δεν έχει συγχώρεση, μια για πάντα. . Και εγώ είπα των καταραμένων ψευτομαρτύρων, γνωρίζοντας αυτά. Αλλά για να το καταλάβεις πόσο πονάει θα σου το πω κάπως αλλόκοτα!!! Αν σου βρίσει κάποιος τη μάνα πως θα Πως θα αντιδράσης, και πως θα αισθανθείς. Είδες πόσο πονάει; Σκέψου τώρα την βλασφημία αυτού του ανθρώπου!!!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ να επιστρέψεις στην αλήθεια της χριστιανοσύνης και να το ψάξεις καλύτερα.

Δεν είμαι ακόμη έτσι όπως με θέλει η εκκλησία του Χριστού αλλά δεν σταματώ συνεχώς να προσπαθώ έστω και με μικρά βηματάκια την ανηφοριά μου. Να αυτοί είναι οι ψευτομάρτυρες του Ιαχωβά, οι πολέμιοι των χριστιανών. greco.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 13:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Elo, πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι αρκετά
έξυπνος να διακρίνει την αλήθεια, αν αυτό είναι που
αναζητά… Είναι όπως με την πολιτική.
Δεν ψηφίζω εδώ και15 χρόνια,. Συνειδητά…
Αυτό γιατί κανείς δεν με εκφράζει …
Με τη θρησκεία θα πω κάτι παρεμφερές, έστω από την ανάποδη,
δεν πιστεύω ότι κι ο χριστιανισμός πλην ελαχίστων
κληρικών, μπορεί να μεταφέρει το σωστό δόγμα που
είναι και αυτό που δείχνει την ΜΙΑ αλήθεια…
Αν δεις άλλη θρησκεία που να έχει την αγάπη και
την αλλοτρίωση, ολόψυχα δοσμένη, τότε να συζητήσουμε
για το καλύτερο και την αλήθεια…
Αυτή τη στιγμή δείχνει η τηλεόραση τη δολοφονία ενός
δημοσιογράφου από ισραηλινή βόμβα στην Παλαιστίνη…
Αν ήταν άλλο κράτος θα υπήρχαν κυρώσεις, επειδή
όμως αυτο το ιερατείο του διαβόλου ελέγχει όλους
τους άλλους, θα δεις ότι δεν θα έχει καμιά συνέπεια…
Τι σχέση έχει αυτό; Να σου πω, για μένα ο άνθρωπος
δεν μπορεί να δει την αλήθεια γιατί δεν τον αφήνουνε,
μέσα από τα φασιστικά ΜΜΕ που ελέγχουν την πληροφορία,
αλλοιώς όλοι θα ξέραμε ποια είναι η αλήθεια…

Σήμερα τα κυκλώματα δεν αφήνουν την σωστή αντιπαράθεση
για να φανεί η αλήθεια που λες φίλε… Το μόνο που βλέπω
πιο κοντά σε απάντηση για την ερώτηση σου είναι ο λόγος
του Χριστού: «Εγώ ειμί ο ποιμήν ο καλός που την ζωήν αυτού
θέτει υπερ των προβάτων, πας μισθίος ή κλέφτης, μόλις
δει τον κίνδυνο φεύγει…»Αυτό είναι για μένα η μεγάλη αλήθεια… Δηλαδή, ποιος άλλος θυσίασε την ζωή του για τον άνθρωπο;
Όχι ποιοι άλλοι σταυρώθηκαν, γιατί ακόμη κ ι αυτό τώρα
τελευταία, λένε ότι ήταν πολλοί… Ας πούμε, που δεν ήταν
,ότι είναι, για ποιο λόγο σταυρώθηκαν; Ποιος θυσιάστηκε
από αγάπη; Μόνο ο Χριστός, αυτή η αλήθεια αγάπης για μ
ένα είναι ατράνταχτη κι αδιαμφισβήτητη…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 14:08:43  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή η ποικιλία στις απόψεις ποτέ δεν βλάπτει, έχετε σκεφθεί οτι ο πατέρας θεός ίσως είναι και αυτός κτίσμα?. Χεχε.. ένα είδος σκεπτομορφής, που χωρίς αμφιβολία δρα και δίνει εμπειρίες στους ανθρώπους (ιδίως όταν είναι πολλοί μαζεμένοι και το πιστεύουν κι εκζητούν με τον ίδιο τρόπο και έτσι του δίνουν ύπαρξη-ενέργεια). Δεν ξέρω, πάντως τον τελευταίο καιρό όλο και την περιεργάζομαι αυτή την άποψη.


"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Edited by - Marte on 17/04/2008 14:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 15:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γκρεκο

επειδη στα λογια σου προς τον D-I.
διαφαινεται μια μετανοια, εστω και επιπλαστη, θα μπορουσα μια και το προσωπικο σου τσουναμι υποτιθεται πως περασε, να σου πω μετα λυπης μου, οτι εισαι ακρως εγωιστικο ατομο, ιδιοτελες και διχως καμμια φρονηση...

αυτο προσωπικα με συντριβει... (οχι αυτα που λες, αλλα η ποιοτητα του ανθρωπου)

βεβαια δεν φταις εσυ,
εισαι ενα ακομα δειγμα ανθρωπου, χωρις κοτσια, (βλεπε επισης Ευρωπαιος) και χωρις την κοινη λογικη που πρεπει να δειχνει ενας εχεφρων ανθρωπος: να ξερει να ακουει, και επισης να ξερει να μιλαει...

σε ολα σου τα μηνυματα, (προς εμενα) μονο συκοφαντεις χωρις να μπορεις να αποδειξεις τιποτα απο οσα λες, για το απλο λογο, οτι ολα αυτα τα βρηκες ετοιμα οπως καποιοι σου τα σερβιραν, (εισαι κατευθυνομενος λοιπον, και καλο θα ηταν να το κοιταξεις αυτο)
τιποτα θετικο δεν μας ειπες για να υποστηριξεις αυτο που πιστευεις...

το μονο που σε εξιταρει, ειναι να αποδειξεις οτι εγω κανω λαθος...
καταλαβαινεις οτι εστω και αν εγω κανω λαθος, εσυ με τον ανοητο τροπο συμπεριφορας σου δεν μπορεις να νομιμοποιησεις το δικο σου πιστευω ως ορθο....

θεωρεις οτι με τα λογια μου σου εθιξα αυτο που πιστευεις.
(σου κανω γνωστο οτι εξισου και περισσοτερο ισως θιχτηκα και εγω απο τα δικα σου λογια εναντια σε αυτο που πιστευω.)

τι σε κανει να νομιζεις οτι εχεις δικαιωμα να βριζεις ασυστολα, να μιλας περιφρονητικα, και απαξιωτικα εναντιον καποιου, επειδη το μονο που σου λεει ειναι αυτο που πιστευει;;
(και το οποιο δεν συμφωνει με αυτο που πιστευεις εσυ)
(αν πραγματικα ξερεις τι πιστευεις)

αν εχεις αποθεματα, διαυγεια και ξερεις Ελληνικα, μπορω να συζητησω μαζι σου οτιδηποτε Γραφικο...

πραγματικα εχεις πολυ δρομο μπροστα σου...

trexa και μασουλα ταυτοχρονα

τα περισσοτερα απο αυτα ισχυουν και για σενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 17:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γκρεκο

με την ευκαιρια μηπως να αναλυσουμε το εδαφιο
Κολοσσαεις 1:15
"Αυτός είναι η εικόνα του αόρατου Θεού, ο πρωτότοκος όλης της δημιουργίας,

οταν λεμε οτι καποιος αντανακλα την εικονα καποιου αλλου, αναφερομαστε σε δυο προσωπα, και οχι σε ενα...

καταλαβαινεις οτι ο Ιησους ως ανθρωπος ηταν ορατος;
ο Θεος οστωσο ηταν, ειναι, και θα ειναι αορατος στα ανθρωπινα ματια...
πως θα μπορουσε ο Ιησους που ειδαμε ως ανθρωπο να ειναι εικονα καποιου που δεν μπορουμε να δουμε;
αν ηταν ετσι η φραση 'αορατος Θεος' ειναι ατοπος αφου ολοι θα ειχαμε δει τον Θεο μεσα απο τον Ιησου...

(και βεβαια δεν τον ειδαμε, γιατι οποιος ανθρωπος δει τον Θεο (Πατερα) δεν θα ζησει)
Εξοδος 33:20 'Και πρόσθεσε: «Δεν είσαι σε θέση να δεις το πρόσωπό μου, επειδή κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να με δει και να ζήσει.'

δεν προκυπτει αντιφαση, μονο αν απλα υποστηριξουμε οτι ο Ιησους αντανακλα σαν καθρεπτης τις ιδιοτητες του Πατερα του.

οταν λεει 'πρωτοτοκος ολης της δημιουργιας'
μπορεις να καταλαβεις οτι ο Ιησους αποτελει μερος αυτης της δημιουργιας και οτι ειναι το πρωτο μερος (κομματι) αυτης της δημιουργιας;
και οτι ως εκ τουτου ειναι δημιουργημα;

16 επειδή μέσω αυτού δημιουργήθηκαν όλα τα άλλα πράγματα στους ουρανούς και πάνω στη γη, τα ορατά και τα αόρατα, είτε είναι θρόνοι είτε κυριότητες είτε κυβερνήσεις είτε εξουσίες. Όλα τα άλλα πράγματα έχουν δημιουργηθεί μέσω αυτού και για αυτόν.

ξερει τι σημαινει 'μεσω αυτου';
σημαινει οτι ο Πατερας τον χρησιμοποιησε (ως ανωτερος του) για να επιτελεσει ολη την υπολοιπη δημιουργια του.

'ολα τα αλλα πραγματα' εγιναν μεσω του Γιου λοιπον.
ο ιδιος ο Γιος δημιουργηθηκε απο τον Πατερα, εξ' ου και πρωτοτοκος και μονογενης.

γιατι λεει 'για αυτον'
αν εχεις παιδι ισως καταλαβεις:
ολη η δημιουργια, ειναι ενα δωρο του Πατερα προς τον Γιο.
ο Πατερας εφτιαξε μαζι με τον Γιο του, κατι που να ευχαριστει τον Ιδιο αλλα και να αρεσει και στον αγαπημενο Γιο του επισης.

προσεχεις ποσο απλα στα λεω;

17 Επίσης, αυτός είναι πριν από όλα τα άλλα πράγματα και μέσω αυτού όλα τα άλλα πράγματα ήρθαν σε ύπαρξη,


19 επειδή ο Θεός θεώρησε καλό να κατοικεί σε αυτόν όλη η πληρότητα

ο Θεος λοιπον 'θεωρησε καλο' να κανει κατι για τον Γιο του, να του χαρισει κατι, δηλαδη ολη την δημιουργια, κρατωντας ο ιδιος για τον εαυτο του, την υψηλη κυριοτητα θα στο πω πρακτικα, μπας και το καταλαβεις...

αν ελεγε σε αυτο το εδαφιο η σε οποιοδηποτε αλλο οτι ο Γιος π.χ. 'θεωρησε καλο' τοτε θα μπορουσαμε να μιλαμε για δυο ισοδυναμους η οτι αλλο θελεις Θεους,
αλλα
εφοσον παντα και παντου ο Πατερας, και μονο αυτος αποφασιζει, αποστελλει, ξεκινα κατι 'θεωρει'
αξιοκρατικα ο Πατερας υπερεχει
και απο αποψη χρονου, και δυναμης...

αν νομιζεις οτι με νηφαλιοτητα χωρις περιττες αντεγκλησεις μπορεις να απαντησεις, καντο.
για να μπορεσουμε να πεισουμε και αλλους οτι ο Θεος της Βιβλου, ειναι Θεος σοφος, λογικος, και Θεος αγαπης...

τrexa η και πηγαινε αργα,

ψηλε,

περιμενω απαντηση επ΄αυτου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 17:56:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
γκρεκο

με την ευκαιρια μηπως να αναλυσουμε το εδαφιο
Κολοσσαεις 1:15
"Αυτός είναι η εικόνα του αόρατου Θεού, ο πρωτότοκος όλης της δημιουργίας,

οταν λεμε οτι καποιος αντανακλα την εικονα καποιου αλλου, αναφερομαστε σε δυο προσωπα, και οχι σε ενα...


Το αντανακλά την εικόνα κάποιου άλλου, ξεχωριστού και διαφορετικής ουσίας προσώπου, όπως αφήνεις να εννοηθεί, είναι δικό σου και δεν αναφέρεται πουθενά στο εδάφιο αυτό.

Για διάβασε καλύτερα το εδάφιο!!!

Όταν περνάς εμπρός από μια βιτρίνα και βλέπεις το πρόσωπό σου, βλέπεις έναν δεύτερο "eidos";


Το εδάφιο είναι πολύ απλό και κατανοητό και δεν χρειάζονται ακροβατικά για να το εννοήσουμε:

15 ος εστιν εικών του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως,

***Αναρωτιέμαι γιατί δέχεσαι και καταφεύγεις σε "ακροβατικού τύπου" ερμηνείες, προκειμένου να μην αμφισβητήσεις τους Μ.τ.Ι.;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 21:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε

το εδφιο αναφερεται σε δυο προσωπα,
αν επροκειτο για ενα προσωπο θα ελεγε 'ο οποιος ειναι εικονα του εαυτου του'

οστοσω δεν λεει κατι τετοιο, αλλα λεει ξεκαθαρα οτι 'ειναι εικονα του αορατου Θεου' δηλαδη οχι του εαυτου του αλλα καποιου αλλου.

μην φερνεις την αληθεια στα μετρα σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Eidos, μιλάμε πρέπει να είσαι παρθένος
στο ζώδιο… Τέτοια διαστροφή στο να προσπαθείς να
δημιουργήσεις φασαρία με κάποιον που δηλώνει ότι
κινήθηκε εν θερμώ, και συ να προσπαθείς να τον χρεώσεις,
μου φέρνει έντονα από παρθένος…
Ειδικά στο σημείο του να ακούει, με έκανες και γέλασα
τα μάλλα… Εσύ πρέπει να μην έχεις αυτιά και
λές τον άλλο ότι δεν ακούει;.. Εσύ που μόνο μιλάς λες
και είσαι κασετόφωνο του Ρώσσελ, πιστεύεις πως δικαιούσαι
να λές στον μέσο Έλληνα ότι είναι Έλληνας και είναι κακός;
Πήγαινε στο Μπρούκλιν να βρεις κάποιους σαν εσένα…
Εδώ είναι όλοι σαν τον Greco, αν βέβαια μπορείς να
καταλάβεις τι άτομο είναι ο Έλληνας κι αν δεν θέλεις
να τον αλλάξεις…
Φίλε Greco, είσαι Ελληνάρας από τον τρόπο που γράφεις…
Εσύ φίλε eidos, δεν θέλεις να δεις καν το ότι κάνεις λάθος,
και κατηγορείς άλλον που σου λέει τα ίδια που θα πει
ο μέσος Έλληνας…
Το ξέρεις ότι εσύ είσαι ο παράξενος και αλλόκοτος για
τη χώρα μας, αλλά αντί να προσπαθείς να μην ενοχλείς
που πιστεύεις τόσο διαφορετικά από τους υπόλοιπους πράγματι, προσπαθείς να βγάλεις τον μέσο Έλληνα, λάθος…
Εσένα πιστεύεις περιμέναμε να γίνουμε ιαχωβάδες;
Μιλάμε για την αθεράπευτη φιλοδοξία!!!.
Ειλικρινά ήρθε η καρδιά μου στη θέση της με την προτελευταία
σου κουβέντα (ξέρεις, ότι ισχύουν και για μένα αυτά που λες
για τον Greco…)
Δεν μου λες, όταν περπατάς στο δρόμο, μιλάς μόνος σου; Για μένα
μόνο έτσι εξηγείται το ότι γράφεις δεύτερο μήνυμα, κάτω
από το άλλο…
Γι’ αυτό ρε φίλε ( φίλε;) έγινε ορατός για να γίνει αντιληπτός,
με το πρόσωπο του Χριστού, αφού οι άνθρωποι είμαστε
προσωπολήπτες…
Το πρωτότοκος της δημιουργίας, δεν είναι σωστό, όπως το
διατυπώνεις…
Πρωτότοκος σκέτο…Υιός του Πατρός όπως είναι το παιδί με
τον πατέρα, κι όχι όπως είναι ο τεχνίτης με τα δημιουργήματα
του, μπορείς να δεις τη διαφορά;
Εμείς δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος υπερέχει γιατί ο Υιός και
ο Πατήρ είναι ένα λέει η θρησκεία μας, μαζί με το άγιο Πνεύμα… Καταλαβαίνω ότι ο μονοσήμαντος νους σου, δεν μπορεί να καταλάβει πέρα από τα ανθρώπινα, αλλά αυτό είναι το όλο θέμα:
ο Θεός δεν είναι άνθρωπος…
Δικολαβείς όλη την ώρα και το ξέρεις.. Γίνεσαι διάβολος και
πλέον σε ευχαριστεί αυτό , ανακαλύπτεις μέσα σου τη διαβολή...
Αν θέλεις δές το μονο, μην απαντάς, μόνο και μόνο για να αναρωτηθείς , αν θα αρέσεις στον θεό σου… Γιατί εμείς δεν προσπαθούμε να φέρουμε τον Θεό στα μέτρα μας, αλλά να μπούμε
εμείς στα δικά του…Αυτή είναι μια από τις μεγάλες μας
διαφορές με σας τους ιεχωβάδες: πιστεύετε σε ανθρωπόμορφο
θεό, όχι σε ουράνιο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 02:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
eidos
)

quote:

επειδη στα λογια σου προς τον D-I.
διαφαινεται μια μετανοια, εστω και επιπλαστη, θα μπορουσα μια και το προσωπικο σου τσουναμι υποτιθεται πως περασε, να σου πω μετα λυπης μου, οτι εισαι ακρως εγωιστικο ατομο, ιδιοτελες και διχως καμμια φρονηση...

αυτο προσωπικα με συντριβει... (οχι αυτα που λες, αλλα η ποιοτητα του ανθρωπου eidos.

1. οι 'χριστιανοι' λενε οτι ο Γιος γεννηθηκε.
αλλα η Βιβλος λεει και οι αληθινοι χριστιανοι ξερουν, οτι ο Γιος ειναι κτισμα, και δημιουργημα του Πατερα. eidos


Εσύ -είδος- να διαβάσης και να μάθεις το μάθημα που σου έβαλα.
ότι: Ο Ιησούς Χριστός είναι γέννημα του πατρός Θεού, και να το μεταφέρεις και στο Μπρούκλιν. Όχι άλλα παραμύθια.

Κολοσ.1:15)."Ος έστιν εικόν του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως

["Υιός μου ει συ, εγώ σήμερον γεγέννηκά σε " (Εβρ,1:5).

ώστε τον υιόν αυτού τον μονογενή έδωκεν, ίνα πας ο πιστευων εις αυτόν μη απόληται, αλλ΄έχει ζωήν αιώνιον".(Ιωαν.3:16).

" Ινα πάντες τιμώσει τον υιόν καθώς τιμώσει τον πατέρα" (Ιωάν.Ε΄23).

ΣΑΣ ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΛΛΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΨΕΥΔΕΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΤΕ.
Στην πραγματικότητα, όσο αδικημένος και αν νιώθεις από τη συμπεριφορά τους, τους συμπονάς, γιατί γνωρίζεις ότι ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ!

Είναι αδικημένοι, γιατί έχουν αποτύχει να κερδίσουν την εμπιστοσύνη, την πλήρη εκτίμηση, και το πλήρες δόσιμο, του ΔΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ που τους αγαπάει μέχρι θανάτου. Ίσως ΠΟΤΕ δεν θα τον γνωρίσουν πραγματικά όπως είναι.

Είναι αδικημένοι, επειδή προδίδονται και εξαπατώνται από αυτούς που αγαπούν και εμπιστεύονται, σε βάρος του δικού τους ανθρώπου. (Κι έτσι ο Θεός οικονομεί τη συγχώρεσή τους, γιατί λαμβάνουν τη μάχαιρα που έδωσαν).

Είναι αδικημένοι, επειδή κάπου βαθιά μέσα τους, νιώθουν πόσο άσχημο είναι να μην εμπιστεύονται αυτόν που τους αγαπάει.

Είναι αδικημένοι, επειδή ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ την αλήθεια, που θα μάθαιναν αν τολμούσαν να ακούσουν τον δικό τους άνθρωπο.

Είναι αδικημένοι, γιατί ελπίζουν σε ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ που τους εξαπατούν για σωτηρία, χωρίς κανένα πραγματικό αντίκρισμα.

Είναι αδικημένοι, γιατί στερούνται ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΠΙΔΑ που αγνοούν και ούτε θέλουν να ακούσουν γι' αυτή.

Είναι αδικημένοι, γιατί αφ' ενός στερούνται μια υγιή διανοητική ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους, αφ' ετέρου διαμορφώνονται ως πιόνια ανθρώπων που τους εκμεταλλεύονται.

Είναι αδικημένοι, γιατί ενώ νομίζουν ότι αποτελούν καμάρι ανάμεσα στους συνανθρώπους τους, οι συνάνθρωποί τους τους συμπονούν και τους λυπούνται για την κατάντια τους.

Είναι αδικημένοι γιατί δαπανούν τη ζωή τους στην υπηρεσία ανθρώπων που τους εξαπατούν.

Είναι αδικημένοι, γιατί στερούνται μια υγιή οικογενειακή ζωή, που διαφορετικά θα είχαν με τον δικό τους άνθρωπο που αδικούν.

Μπορούμε άραγε να εγκαταλείψουμε αυτούς τους δυστυχισμένους που αγαπάμε, στα νύχια της Σκοπιάς, χωρίς να προσπαθούμε να τους σώσουμε;

Αυτά για την ωρα και τα λέμε. greco.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 03:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΧΕΡΑΙΤΩ ΣΑΣ.ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΑΓΚΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.-ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ...-ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.1.-ΠΩΣ ΝΟΕΙ ΤΟΝ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ Ο ΠΛΑΤΩΝ...ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ...2.-ΤΟ "1" ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ{ΟΧΙ} ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΝΑΙ ΠΩΣ?3.-ΑΝ ΤΟ "1" ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ{ΕΝΑΣ} ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ{ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΕΝΑΣ"}.4.-ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΤΑΠΕΙΝΟΤΑΤΟΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ?ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΥΒΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΝΟΙΑ?ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΜΕ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑΔΙΚΟ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ.5.-ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΛΕΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ Α Δ Ι Α Ι Ρ Ε Τ Α ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΤΑ "ΝΕΤΡΙΝΑ",ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...,ΜΗΠΩΣ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ{ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΟΥ}ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ? 6.-Η ΛΕΞΗ "ΠΝΕΥΜΑ" ΕΙΝΑΙ ΑΔΟΚΙΜΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝ ΟΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙ{ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΛΩΣΣΙΚΑ},ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΗΣΗ,ΑΡΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΝΟΗΣΗ ΝΑ ΛΕΤΕ ΝΟΗΣΗ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΝΕΥΜΑ.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 18/04/2008 03:30:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 03:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΟ "ΕΝΑ",ΔΕΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ.ΑΡΑ ΑΝ ΗΤΑΝ "ΕΝΑΣ" ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΩ....ΘΑ ΗΤΑΝ "ΠΑΓΟΜΕΝΟ".Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 07:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχα η και μην τρεχεις

λες:
Τέτοια διαστροφή στο να προσπαθείς να
δημιουργήσεις φασαρία με κάποιον που δηλώνει ότι
κινήθηκε εν θερμώ, και συ να προσπαθείς να τον χρεώσεις
-------------------------------------------------

λεω:
ο καθενας μας χρεωνεται μονος του,
γιατι πρεπει οι αλλοι παντα να μας χρεωνουν;


λες:
Εσύ που μόνο μιλάς λες
και είσαι κασετόφωνο του Ρώσσελ, πιστεύεις πως δικαιούσαι
να λές στον μέσο Έλληνα ότι είναι Έλληνας και είναι κακός;
Πήγαινε στο Μπρούκλιν να βρεις κάποιους σαν εσένα…
-----------------------------------------------

λεω:
αν νομιζεις οτι εσυ και ο γκρεκο εκπροσωπειτε τον μεσο Ελληνα, τοτε αλιμονο στην ερμη την πατριδα.
λυπαμαι αλλα αρνουμε να δεχτω οτι η μεση Ελλαδα εχει καταντησει τοσο μισσαλοδοξη, απαρχαιωμενη και ανεγκεφαλη.
ο μεσος Ελληνας ειναι πανεξυπνος ανθρωπος, που ξερει και να σκεφτεται και να μιλαει,
μην βριζεις λοιπον τον μεσο Ελληνα, και μην χρησιμοποιηεις την τεχνικη του οχλου, για να αποκτησεις συμπαθειες.


λες:
Το ξέρεις ότι εσύ είσαι ο παράξενος και αλλόκοτος για
τη χώρα μας, αλλά αντί να προσπαθείς να μην ενοχλείς
που πιστεύεις τόσο διαφορετικά από τους υπόλοιπους πράγματι, προσπαθείς να βγάλεις τον μέσο Έλληνα, λάθος…
Εσένα πιστεύεις περιμέναμε να γίνουμε ιαχωβάδες;
---------------------------------------------------

λεω:
χαλαει η βολη σας οταν καποιος σας λεει κατι διαφορετικο...
η τακτικη των ρασοφορων και των συναφων επαγγελματιων του ειδους, ειναι οι διαφωνουντες να σιωπουν... με καθε τροπο
ξεχνας μαλλον σε πιο τοπικ βρισκεσαι και ποιος το εχει ανοιξει...
ειναι ανεντιμο το να προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο μεσος Ελληνας πρεπει να σου μοιαζει...
η 'χωρα μας' ειναι και 'χωρα μου'
μην οικοιοποιησε κατι που ανηκει σε πολλους...


λες:
Γι’ αυτό ρε φίλε ( φίλε;) έγινε ορατός για να γίνει αντιληπτός,
με το πρόσωπο του Χριστού, αφού οι άνθρωποι είμαστε
προσωπολήπτες…
---------------------------------------------------

λεω:
ευτυχως λοιπον που ο Θεος εγινε με αυτο τον τροπο ορατος σε σενα, σαν ανθρωπος Ιησους) και ετσι δεν εισαι προσωποληπτης πια...


λες:
Πρωτότοκος σκέτο…Υιός του Πατρός όπως είναι το παιδί με
τον πατέρα,
-------------------------------------------------------------

λεω:
αν σε βολευει πρωτοτοκος σκετο, δεν μπορω να σου χαλασω το χατηρι,
μονο που πρεπει να το πεις και στον αγιο Παυλο αυτο, να αλλαξει αυτο που εγραψε, για να σε βολευει...


λες:
Εμείς δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος υπερέχει γιατί ο Υιός και
ο Πατήρ είναι ένα λέει η θρησκεία μας, μαζί με το άγιο Πνεύμα…
--------------------------------------------------------

λεω:
η θρησκεια σου μπορει να λεει οτι θελει
το ζητημα ειναι τι λεει η Γραφη, ο λογος του Θεου...


λες:
Καταλαβαίνω ότι ο μονοσήμαντος νους σου, δεν μπορεί να
καταλάβει πέρα από τα ανθρώπινα, αλλά αυτό είναι το όλο θέμα:
ο Θεός δεν είναι άνθρωπος…
Γιατί εμείς δεν προσπαθούμε να φέρουμε τον Θεό στα μέτρα μας, αλλά να μπούμε
εμείς στα δικά του…Αυτή είναι μια από τις μεγάλες μας
διαφορές με σας τους ιεχωβάδες: πιστεύετε σε ανθρωπόμορφο
θεό, όχι σε ουράνιο…
------------------------------------------------------------

λεω:
ευτυχως που ο δικος σου νους λειτουργει ευρυθμα...
λες οτι ειδες τον Θεο μεσω του ανθρωπου Ιησου,
μετα λες οτι ο Θεος δεν ειναι ανθρωπος,
μετα λες οτι εμεις πιστευουμε (δεν κατανοω γιατι χρησιμοποιεις πληθυντικο) σε ενα ανθρωπομορφο Θεο, ενω ταυτοχρονα αυτο το υποστηριζεις εσυ...
εγω σαφεστατα λατρευω Εναν ουρανιο Θεο, εσυ οχι...

μην ξαναβρισεις τον μεσο Ελληνα...
γιατι διαβαζοντας ο μεσος Ελληνας αυτα που γραφεις γελαει μαζι σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 07:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
λομβαρδοπ.

το αδιαιρετο Ενα, μπορει να παραγει εξωτερικο αποτελεσμα,
ενω το ιδιο παραμενει ακεραιο Ενα;
η σκεψη κανει καλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 10:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
quote: sonofzeus Αρχική Τοποθέτηση

eidos

λες:
Ας ευχαριστούν οι χριστιανοί τους Ελληνες φιλόσοφους για την ιδέα του Υιού τόυ Θεού και την Αγία Τριάδα.
Οι πατέρες της εκκλησίας- με ελληνική μόρφωση- έδωσαν την κατάλληλη ερμηνεία στο πρόβλημα αυτό κι έτσι το ξέρουν τώρα οι χριστιανοί εκτός μικρών αιρέσεων.
-----------------------------------------

ξερεις λοιπον την αληθεια,
ωστοσο οταν εγω τα υποστηριζα αυτα, εσυ μιλουσες για το μπρουκλυν...
quote:

Ειδος= θύμα των μαρτύρων του Ιαχωβά. ο sonofzeus δήλωσε από την αρχή ότι είναι άθεος, ενώ εσύ δήλωσες ότι διαβάζεις και ακολουθείς την ΑΓΊΑ ΓΡΑΦΗ των Χριστιανών. Πως συμβιβάζονται αυτά; Όταν η Αγία Γραφή γράφει: Oτι είναι Θεόπνευστη,θεοφώτιστη, Και εσύ πιστεύεις ότι είναι φτιαχτή; Λυπάμαι για την κατάντια σου, και για την κατάντια αυτών που ακολουθούν την Οργάνωση που βρίσκεσαι. Για μια ακόμη φορά φανερώνεις ότι εκτός που δεν πιστεύεις στην Αγία Γραφή είσαι και πολέμιος αυτής.greco.


quote:
Ειδος
Κολοσ.1:15)."Ος έστιν εικόν του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως
quote:

Ο λόγος που παρέθεσα το εδάφιο αυτό ήταν για να μάθεις ότι ο Χριστός είναι γέννημα θεού πατρός, «πρωτότοκος» Αλλά εσύ έτρεξες αλλού. Αυτή είναι μια συνηθισμένη ταχτική των ψευτομαρτύρων.

quote:
"Εγώ και ο πατήρ έν έσμεν".
"Ινα πάντες εν ώσι, καθώς συ, Πάτερ, εν εμί καγώ εν σοί".(Ιωαν.ιζ΄21).
quote:

Ματθ,11΄27. Πάντα μοι παρεδόθη υπό του πατρός μου και ουδείς επιγινώσκει τον υιόν ει μη ο πατήρ, ουδέ τον πατέρα τις επιγινώσκει ει μή ο υιός και ω εάν βούληται ο υιός αποκαλύψε.
Εσύ ΄-ειδος γνωρίζεις κανένα κτίσμα,δημιούργημα, να γνωρίζει τον δημιουργό του;

Σε αυτό το εδάφιο που σε παρέθεσα, Ο Ιησούς Χριστός είναι ο μόνος που γνωρίζει κατά βάθος τον πατέρα.Διότι ο άπειρος μόνο από του απείρου δύναται πλήρως και τελείως να γνωσθή.

. Έτσι λοιπόν Ο υιός μας αποκαλύπτει μόνον αυτά που θέλει να μας αποκαλύψει.

Φίλοι και Συν-Έλληνες της παρέας αυτής, Χριστιανοί και μη, επειδή έχω αφήσει στη μέση το τρίτο βιβλίο που γράφω, θα λείψω για κάποιο διάστημα που δεν γνωρίζω, Ελπίζω να μας αξιώσει ο θεός για να ξαναβρεθούμε. Καλή Ανάσταση. grecobraziliano


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 15:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γκρεκο

αν εφυγες στο καλο, αν εισαι ακομα εδω ακου:

λες:
Ειδος= θύμα των μαρτύρων του Ιαχωβά. ο sonofzeus δήλωσε από την αρχή ότι είναι άθεος, ενώ εσύ δήλωσες ότι διαβάζεις και ακολουθείς την ΑΓΊΑ ΓΡΑΦΗ των Χριστιανών. Πως συμβιβάζονται αυτά; Όταν η Αγία Γραφή γράφει: Oτι είναι Θεόπνευστη,θεοφώτιστη, Και εσύ πιστεύεις ότι είναι φτιαχτή; Λυπάμαι για την κατάντια σου, και για την κατάντια αυτών που ακολουθούν την Οργάνωση που βρίσκεσαι. Για μια ακόμη φορά φανερώνεις ότι εκτός που δεν πιστεύεις στην Αγία Γραφή είσαι και πολέμιος αυτής.greco.
--------------------------------------------------------

λεω:
ο σονοφζευς ειπε μια αληθεια, που την ξερουν, ολοι οι της παρεας.
οτι δηλαδη ο 'χριστιανισμος' εχει διαμορφωθει απο την αρχαια ελληνικη σκεψη.

αυτο δεν μπορεις να το αμφισβητησεις!
αληθεια, ολοι εσεις, οι αρχαιολατρες, οι αθεοι, κ.τ.λ. που το ξερετε αυτο γιατι δεν παιρνετε θεση;

θα επρεπε να ξερεις οτι την Αγια Γραφη δεν την εγραψαν οι 'πατερες'

αλλα αποστολοι και μαθητες του Ιησου..

αμφισβητωντας τα λογια των 'πατερων' δεν αμφισβητω τη Αγια Γραφη, αμφισβητω την ελληνιστικες ιδεες και αποψεις που παρεισφρησαν στην αγνη χριστιανοσυνη των πρωτων αιωνων, και την καταντησαν στην πραγματικοτητα, παγανιστικη θρησκεια.

η Αγια Γραφη, δεν εχει σχεση με την ορθοδοξια, η ορθοδοξια βασιζεται στα κειμενα των 'πατερων'


λες:
Κολοσ.1:15)."Ος έστιν εικόν του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως

Ο λόγος που παρέθεσα το εδάφιο αυτό ήταν για να μάθεις ότι ο Χριστός είναι γέννημα θεού πατρός, «πρωτότοκος» Αλλά εσύ έτρεξες αλλού. Αυτή είναι μια συνηθισμένη ταχτική των ψευτομαρτύρων.
-------------------------------------------------

προκαλω τον οποιδηποτε ξερει γραμματικη ετυμολογια να μας πει τι λεει αυτο το εδαφιο, δεν ζηταω ερμηνεια, ζηταω ετυμολογικη αποδοση.

περιλαμβανονται δυο διαφορετικα προσωπα ναι η οχι;
αναφερεται πουθενα η λεξη 'γεννημα'; οχι!
'πρωτοτοκος πασης κτισεως' σημαινει πρωτο κομματι (μερος) της κτισεως; ναι η οχι;

μεχρι εδω γιατι τα υπολοιπα... μια απο τα ιδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy