ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 02:01:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αναμεσα σε ενα θηλαστικο και εναν ανθρωπο?Με κουφανες.
Πολλη γνωση αγορι μου στο Ορος.
Στον Ολυμπο δεν εχουν τοση!
10 προσευχες στον Δια?
Στον πλανητη?
Τι ειμαι?Μωρος ψυχακιας σαν εσενα?

Ηθελα να ηξερα Βιομηχανικε γιατι ασχολεισαι.
Χρειαζεσαι περαιτερω αποδειξεις οτι μονο τα καγκελα τους χωριζουν απο τους μεσα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


γιατι πιθηκιζεις?

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 02:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
Αφού δεν το έχεις ρε Βελισσάριε με τα ελληνικά τι το βασανίζεις;;;;

quote:
υποστηριξες οτι ο φυσικος προγονος του ανθρωπου ειναι ο πιθηκος ναι η οχι?εφοσον λοιπον εισαι πιστος της θεωρειας της εξελιξης δεν θα επρεπε να προσβαλεσε.

Υποστήριξα ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον κοινό πρόγονο ΟΛΩΝ των ανθρωπιδών που αν ζούσε σήμερα θα τον λέγαμε πίθηκο αλλά δεν είναι ίδιος με κανέναν από τους σημερινούς πιθήκους.


Δεύτερον, δεν είμαι πιστός σε καμία θεωρία. Αποδέχομαι μια θεωρία. Αποδέχομαι ότι ισχύει η σχετικότητα, η κβαντομηχανική, η κίνηση των τεκτονικών πλακών, η εξέλιξη κτλ. Το πιστεύω είναι μια άλλη υπόθεση...

Τρίτον, δεν προσβλήθηκα (με έχουν πει πολλά χειρότερα) αλλά ενοχλήθηκα από το θρασύδειλο τρολάρισμα που έκανες.


Σε ρώτησα όμως (μη) απόλυτε:

Υπάρχει πιθανότητα να κάνεις λάθος και ο Δαρβίνος να έχει δίκιο;;;;


Το έβαλα με έντονα γράμματα για να το δεις. Θα απαντήσεις χριστιανικό αντράκι;;;;;;


quote:
Απο εκει και περα μπορω να σου πω σε τι διαφερει ενας ανθρωπος απο ενα ζωο

Θα μας ΟΡΙΣΕΙΣ τι είναι ζώο;;;; Αυτό σε ρώτησα. Προφανώς ο άνθρωπος διαφέρει από τα ζώα όπως διαφέρει και το ένα ζώο από το άλλο...


quote:
ο ανθρωπος μπορει να επεξεργαστει τις δυνατοτητες που του δινουν οι αισθησεις του αλλα να μην μεινει μονο σε εκεινες πολυ απλα γιατι χανοντε εφοσον αλλαξει το περιβαλλον


Εσείς οι θρασύδειλοι μεγαλοχριστιανοί έχετε ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα... Αυτό το πράγμα που λες, αν κατάλαβα καλά, λέγεται ερεθιστικότητα. Αυτό χρακτηρίζει σχεδόν ΟΛΕΣ τις μορφές ζωής.


Είναι δυνατόν το ελάφι που θέλει να γλυτώσει από το λιοντάρι και το λιοντάρι που θέλει να πιάσει το ελάφι να μην επεξεργάζονται πληροφορίες από το περιβάλλον όπως πχ τη μυρωδιά του άλλου; Είναι δυνατόν να μην τροποποιούν τη συμπεριφορά τους αναλόγως; Σε τι διαφέρει ο άνθρωπος δηλαδή;


Επίσης, εφόσον ένα ζώο ΜΠΟΡΕΙ να εκπαιδευτεί αυτό σημαίνει ότι ΜΠΟΡΕΙ να ΘΥΜΑΤΑΙ άρα και αυτό πέφτει στο κενό...

quote:
ανθρωπος μπορει να χρησιμοποιησει την εμπειρια που του εχουν δωσει οι αισθησεις του και να κατευθυνει τις πραξεις του.


Και τα ζώα θυμούνται άρα αποτυχημένος ο διαχωρισμός....

quote:
Η επεξεργασια των δεδομενων τον κανει ξεχωριστο φιλε μου αλλιως θα ηταν ερμαιο των αισθησεων του οπως ακριβως τα ζωα.


Επαναλαμβάνω, το δόγμα του κατηχητικού ότι τα ζώα είναι Α-λογα όντα είναι εντελώς λανθασμένο. Τα ζώα μπορούν να σκέφτονται. Όχι στον ίδιο βαθμό με τον άνθρωπο προφανώς αλλά μπορούν...Τα ανώτερα θηλαστικά ειδικά έχουν εκπληκτικές ικανότητες...


quote:
Ειναι ο μονος που αντιλαμβανετε την εννοια του κακου και του καλου και εχει να επιλεξει μ επληρη γνωση των πραξεων του αναμεσα σε αυτα τα 2


Τι είναι καλό και κακό;;;;;;Ωφέλιμο και άχρηστο; Αν είναι το δεύτερο τότε σαφώς και μπορούν τα ζώα να τα διαχωρίσουν...


quote:
.Κλεινω με μια φραση ο ανθρωπος φτιαχτηκε απο τον Θεο κατα εικονα και ομειωση του Θεου


Αποδείξεις για αυτό;;;;;; Κανένα βιντεάκι με ανθρώπους να φυτρώνουν από το χώμα;;;


quote:
αν λοιπον εσυ υποβιβαζεις τον ανθρωπο σε ζωο


Δεν απάντησες όμως ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΕ και ΑΝΑΝΔΡΕ μεγαλοχριστιανέ, τι είναι ζώο ώστε να σου απαντήσω στο αν είναι υποβιβασμός ή όχι.


Δεν απάντησες όμως στο γιατί αυτοί που ΔΗΘΕΝ θεωρούν τον άνθρωπο ζώο, πχ στη Σουηδία το 80% αποδέχεται την εξέλιξη των ειδών, κάνουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ δολοφονίες από ότι σε χώρες όπως το ΙΡΑΝ που μόλις το 20% την αποδέχεται.


Μήπως το να βλέπεις τον άνθρωπος ως ζώο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τον τρόπο που τον αντιμετωπίζει η θρησκεία;;;;;


quote:
εγω δεν μπορω να το δεχτω οσο και να θελω οσο


Το τι δέχεται ο κάθε μαστουρωμένος από το όπιο του λαού δε με αφορά. Επιχειρήματα και στοιχεία που να καταρρίπτουν αυτά που γράφω έχεις;;;;


quote:
και εσυ να πιανεσε απο το σωσιβιο ενος ορισμου που εδωσε ο Αριστοτελης λες και εχει το αλανθητο αρχαιοπληκτε εγωιστη


Εγώ έδωσα αλάθητο στον Αριστοτέλη;;;;; χαχαχα Εδώ και 3 σελίδες τσακώνομαι στο ότι ο Αριστοτέλης έγραψε λανθασμένα ότι η σκέψη εδράζεται στην καρδιά...


Εγώ τη ρήση του Αριστοτέλη την έβαλα για να δείξω ότι τη λέξη ΖΩΟ μπορείς να τη χρησιμοποιείς με διάφορους τρόπους και έννοιες και ότι η θεώρηση του ανθρώπου ως εντασσόμενου στο ζωικό βασίλειο δεν είναι νεόκοπη (συνωμοσία των Νεφελίμ) αλλά μια ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ άποψη.


Πάντως από το να είμαι βυζαντινόπληκτος σαν και σένα και τον ευρωπαίο προτιμώ να είμαι αρχαιόπληκτος. ΟΛΟΙ οι πολιτισμένοι και μορφωμένοι άνθρωποι έχουν ακουστά τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο ενώ από Βυζαντινούς κανένα....

quote:
Οσο για τον ορο θηλαστικο αυτο εχει να κανει με το πως αναπνεει φιλε μου.


χαχαχαχαχαχ. Από τις μεγαλύτερες χοντρομαλακίες που έχουν γραφτεί στο φόρουμ. ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ συνεχιστής του τρέχα... Μπράβο αγορίνα μου. Αυτό είναι θηλαστικό...


Να σε ρωτήσω, με τα βιβλία είσαι μαλωμένος; Γιατί πριν γράψεις στο φόρουμ δεν τα κοιτάζεις ώστε να αποφύγεις να γράφεις τέτοιες χοντρομαλακίες


quote:
Μια συμβουλη πιαστε και καμια γκομενα να χαλαρωσετε λιγο.

Όχι μόνο έχω γκόμενα αλλά στάνταρ πηδάω περισσότερο από εσένα γιατί εμένα δε μου υπογορεύει το...πηδάλιο ποιες μέρες είναι νηστεία από το πήδημα...


quote:
ειναι η μονη σχεση που μπορω να βρω αναμεσα σε ενα θυλαστικο και σε εναν ανθρωπο + η γεννηση.

Α βρήκε και άλλη μία το παιδί...

Η λέξη ΘΗΛΑΖΩ από την οποία προκύπτει η λέξη θηλαστικό σου λέει τίποτα; Έχεις δει ποτέ ψάρι ή κότα να θηλάζουν;;;;


Συμβουλή, ΚΛΕΙΣΕ το πηδάλιιο και άνοιξε καμία εγκυκλοπαίδεια. Δεν είναι του Σατανά...


Πραγματικά, όταν γράφετε τέτοιες ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ αποδεικνύεται αυτό που έλεγα εξαρχής, ότι την εξέλιξη των ειδών ΜΟΝΟ από άγνοια και πείσμα την απορρίπτει κάποιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 13:26:39  Εμφάνιση Προφίλ
Πω ρε φιλε το στομα σου δεν ειναι στομα βοθρος με σκατα ειναι χαλαρωσε λιγο γιατι μπορω και εγω να σε πλακωσ στα μπινελικια και να μην ξερεις απο που να κρυφτεις .
Οσο για τις γκομενες εσυ με την καμια δεν πηδας κοβω το πουλι μου εχεις πολλα συμπλεγματα.
Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.

Edited by - VELISSARIOS on 14/01/2011 13:27:32

_____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικών εκφράσεων που βάλλονται
επί προσωπικού

16/1/2011
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 13:33:49  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι το πουλι σου Βελισαριε,ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!!!

Πως θα διαιωνισεις το γενος των ηλιθιων,αν το κοψεις????????

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 13:49:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οχι το πουλι σου Βελισαριε,ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!!!

Πως θα διαιωνισεις το γενος των ηλιθιων,αν το κοψεις????????

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


ασε με ρε ταλιμπαν αρχαιολαγνε κοιτα το δικο σου που σε λιγο λογω αχρηστιας θα νομιζει οτι ειναι σωληνακι ουρων και ασε με εμενα

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.

_____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικής έκφρασης που βάλλεται
επί προσωπικού

16/1/2011
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 15:14:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial
Δεύτερον, δεν είμαι πιστός σε καμία θεωρία. Αποδέχομαι μια θεωρία. Αποδέχομαι ότι ισχύει η σχετικότητα, η κβαντομηχανική, η κίνηση των τεκτονικών πλακών, η εξέλιξη κτλ. Το πιστεύω είναι μια άλλη υπόθεση...



Δηλαδή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 15:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Οσο για τον ορο θηλαστικο αυτο εχει να κανει με το πως αναπνεει φιλε μου.

μέχρι τώρα την μεγαλύτερη πατάτα την είχε πει ο ευρωπαίος (ο αέρας είναι άυλος) αλλά με αυτό τον ξεπέρασες
εφτάσες την λαλακία σε άλλο επίπεδο, έχεις ξεπεράσει τα όρια του γνωστού σύμπαντος

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 15:27:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλε

Αποδεχομαι το α,το β, το γ.

Δεν πιστευω το α,το β, το γ.

Αποδεχομαι-αναγνωριζω

Πιστευω-λατρευω-προσκυνω

Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις Ψηλε?

Ο Βιομηχανικος ειναι σαφης για μενα και ασαφης για σενα?

Αν ναι,ποιος φταιει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 16:43:33  Εμφάνιση Προφίλ
Idustrial
quote:

quote:
Η επεξεργασια των δεδομενων τον κανει ξεχωριστο φιλε μου αλλιως θα ηταν ερμαιο των αισθησεων του οπως ακριβως τα ζωα.


Επαναλαμβάνω, το δόγμα του κατηχητικού ότι τα ζώα είναι Α-λογα όντα είναι εντελώς λανθασμένο. Τα ζώα μπορούν να σκέφτονται. Όχι στον ίδιο βαθμό με τον άνθρωπο προφανώς αλλά μπορούν...Τα ανώτερα θηλαστικά ειδικά έχουν εκπληκτικές ικανότητες...



Το δόγμα του κατηχητικού μια χαρά τα λέει. Αυτός που έχει το πρόβλημα είσαι εσύ διότι είσαι αρνητικά προδιατεθειμένος απέναντι σε καθετί Χριστιανικό.
Τα ζώα γενικότερα δεν στερούνται «ορθών σκέψεων», έχουν μυαλό δηλαδή, σε καμιά περίπτωση όμως, το πράγμα αυτό, δεν θα το ονομάζαμε λογική, όμοια με αυτή που συναντάμε στον άνθρωπο.
Για να τραφούν, είτε όταν κυνηγούν τα σαρκοφάγα, είτε όταν αποθηκεύουν τους σπόρους τα μυρμήγκια, ακολουθούν κινήσεις που προέρχονται από ορθές σκέψεις.

Βέβαια, στις χιλιάδες χρόνια, όπου ο άνθρωπος με τη λογική του εξελίχτηκε και έκανε τεράστια άλματα, κανένα είδος ελαφιού, για παράδειγμα, ή αν θέλετε, ας ξεκινήσουμε από τον πρόγονο του ελαφιού, τον αντίστοιχο του πρώτου ανθρώπου, δεν κατάφερε, έως σήμερα, να σταματήσει να γίνεται η τροφή του λιονταριού.
Ακόμη και τον τεράστιο και παντοδύναμο ελέφαντα, όπως έκαναν και τότε με τον πρόγονό του, το μαμούθ, έτσι και σήμερα, τον τρώνε οι ύαινες.
Τον μικροσκοπικό άνθρωπο, σε σχέση με τον ελέφαντα, όμως, όχι!!!

Το παραπάνω πρόχειρο παράδειγμα, αποδεικνύει, αν μη τι άλλο, πως ο λόγος, το λογικό του ανθρώπου δεν είναι προϊόν ιστορικής εξέλιξης, όπως επιθυμούν διακαώς να πιστεύουν οι λάτρεις του Δαρβίνου.

Τέλος πάντων, για να μην μακρηγορώ, αυτό που διαφοροποιεί τον άνθρωπο από τα ζώα είναι το λογικό της ψυχής του. Πράγμα που τα ζώα το στερούνται.

Η θέση αυτή, δεν είναι θέση μόνο Χριστιανών, όσο κι αν ο Industrial θα το ήθελε.


quote:

quote:
Ειναι ο μονος που αντιλαμβανετε την εννοια του κακου και του καλου και εχει να επιλεξει μ επληρη γνωση των πραξεων του αναμεσα σε αυτα τα 2


Τι είναι καλό και κακό;;;;;;Ωφέλιμο και άχρηστο; Αν είναι το δεύτερο τότε σαφώς και μπορούν τα ζώα να τα διαχωρίσουν...



Μπα, δεν πιστεύω να είναι αυτό.
Θα κρατούσαμε μόνο το ωφέλιμο/άχρηστο, γιατί αν γεμίζουμε σκουπίδια; Τι στην ευχή «μάστορας» της γλώσσας είσαι ρε μαμώτο; Εκτός κι αν εδώ κάνεις τον Κινέζο.

quote:

quote:
.Κλεινω με μια φραση ο ανθρωπος φτιαχτηκε απο τον Θεο κατα εικονα και ομειωση του Θεου

Αποδείξεις για αυτό;;;;;; Κανένα βιντεάκι με ανθρώπους να φυτρώνουν από το χώμα;;;

Φέρε πρώτα εσύ αποδείξεις (και όχι ενδείξεις) για το φίλο σου το Δαρβίνο, που είναι του σήμερα, με τα τόσα μέσα που έχεις στη διάθεσή σου, και ύστερα έπονται τα βίντεο που ζητάς.

quote:

Δεν απάντησες όμως στο γιατί αυτοί που ΔΗΘΕΝ θεωρούν τον άνθρωπο ζώο, πχ στη Σουηδία το 80% αποδέχεται την εξέλιξη των ειδών, κάνουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ δολοφονίες από ότι σε χώρες όπως το ΙΡΑΝ που μόλις το 20% την αποδέχεται.

Στη Σουηδία δεν φτουράει το σπορ γιατί έχουν καταπιαστεί με τις αυτοκτονίες.

Καλά βρε Industrial, τι στην ευχή συμβαίνει;
Αφού παραδέχθηκαν τέτοιο κοτζάμ πράγμα, πώς, από την άλλη, είναι πάντα στις πρώτες θέσεις στις αυτοκτονίες;

Βρε μπας και δεν σου τα είπαν καλά τα γράμματα;
*Σε ποια στατιστικά αναφέρεσαι;

quote:

Μήπως το να βλέπεις τον άνθρωπος ως ζώο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τον τρόπο που τον αντιμετωπίζει η θρησκεία;;;;;


Σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον όσον αφορά το Ορθόδοξο Χριστιανισμό.
Τώρα, αν μιλάς για καμιά άλλη, ....

quote:

Εγώ έδωσα αλάθητο στον Αριστοτέλη;;;;; χαχαχα Εδώ και 3 σελίδες τσακώνομαι στο ότι ο Αριστοτέλης έγραψε λανθασμένα ότι η σκέψη εδράζεται στην καρδιά...


Εγώ τη ρήση του Αριστοτέλη την έβαλα για να δείξω ότι τη λέξη ΖΩΟ μπορείς να τη χρησιμοποιείς με διάφορους τρόπους και έννοιες και ότι η θεώρηση του ανθρώπου ως εντασσόμενου στο ζωικό βασίλειο δεν είναι νεόκοπη (συνωμοσία των Νεφελίμ) αλλά μια ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ άποψη.



Ναι, αλλά ο Αριστοτέλης, είπε:

- «Η ιδιαίτερη υπεροχή του ανθρώπου είναι αυτό που τον διακρίνει από τα ζώα, δηλαδή η λογική
- «Ο άνθρωπος, όταν τελειοποιείται, είναι το καλύτερο των ζώων. Όταν, όμως, αποχωρίζεται από το νόμο και τη δικαιοσύνη, είναι το χειρότερο όλων.»
- «Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανθρώπων σε σχέση με τα άλλα ζώα είναι πως μόνο αυτοί έχουν την αίσθηση του καλού και του κακού, του δίκαιου και του άδικου και των άλλων αξιών. Η δε κοινή γνώση συντελεί στη δημιουργία της οικογένειας και της πόλης.»


quote:

Πάντως από το να είμαι βυζαντινόπληκτος σαν και σένα και τον ευρωπαίο προτιμώ να είμαι αρχαιόπληκτος. ΟΛΟΙ οι πολιτισμένοι και μορφωμένοι άνθρωποι έχουν ακουστά τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο ενώ από Βυζαντινούς κανένα....


Κοίτα να δεις όμως πως οι «πολιτισμένοι και μορφωμένοι» άνθρωποι, επί Βυζαντινών έμαθαν για τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο.
Βυζαντινοί ήταν εκείνοι που μετέφεραν τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης, και μάλιστα χωρίς σπαθιά και κουμπούρια.

Επί Βυζαντινών, η γνώση έγινε ή μπορούσε να γίνει κτήμα όλων και όχι μόνο κάποιας ειδικής κάστας μυημένων και, βεβαίως, εξαιρουμένων των γυναικών.
Δεν ξέρω αν το παραπάνω σου λέει τίποτα, αλλά, αν το ψάξεις θα καταλάβεις τι εννοώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 16:59:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Οσο για τον ορο θηλαστικο αυτο εχει να κανει με το πως αναπνεει φιλε μου.

μέχρι τώρα την μεγαλύτερη πατάτα την είχε πει ο ευρωπαίος (ο αέρας είναι άυλος) αλλά με αυτό τον ξεπέρασες
εφτάσες την λαλακία σε άλλο επίπεδο, έχεις ξεπεράσει τα όρια του γνωστού σύμπαντος

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



Τελικά, όσο πιο κουτός είναι κάποιος, τόσο πιο πολύ τον έξυπνο θέλει να κάνει.

Το "έχει να κάνει" δεν ισούται με το "σημαίνει"

Μπορεί, σε μια δεδομένη συζήτηση, σε μια δεδομένη παράγραφο, σε μια δεδομένη σειρά, κάποιος να χρησιμοποιήσει τον όρο "θηλαστικό" για να περιγράψει, μια ομάδα, ή ένα είδος ζώων, ως προς τον τρόπο με τον οποίο αναπνέει.

**Να, κι αν δεν με πιστεύετε εμένα, ρωτάτε και τον Industrial, *τον άφησε στη θέση του ο macedon

Γιατί θα πρέπει πάντα να γίνεται μετάφραση σε πράγματα αυτονόητα; Να υποθέσω πως είναι θέμα ανοησίας;

Σαν τους γύπες ψάχνετε να να βρείτε τη βρωμιά. Και όταν δεν τη βρίσκετε, τη δημιουργείτε από μόνοι σας.


Edited by - Ψηλός on 14/01/2011 17:02:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 17:00:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλε

Αποδεχομαι το α,το β, το γ.

Δεν πιστευω το α,το β, το γ.

Αποδεχομαι-αναγνωριζω

Πιστευω-λατρευω-προσκυνω

Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις Ψηλε?

Ο Βιομηχανικος ειναι σαφης για μενα και ασαφης για σενα?

Αν ναι,ποιος φταιει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.



Κοίτα να δεις,
πιστεύω πώς κάθε λέξη έχει τη σημασία της, ιδιαιτέρως δε σε ετούτη τη συζήτηση που όλοι πιανόμαστε από μια λέξη, για να την πούμε στον άλλο.

Οπότε, ας δούμε τι θα απαντήσει ο Industrial.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 20:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
και εκεί που νομίζεις ότι δεν μπορούν να γίνουν ποιο γελοίοι, έρχεται ο ψηλός και σου δείχνει ότι η βλακεία τους είναι απύθμενη

βρε μπουνταλά ψηλέ ο όρος θηλαστικό έχει να κάνει με την αναπνοή
όσο ο όρος ωοτοκία έχει να κάνει με το πέταγμα

τελικά ο θεός πρέπει να είναι κινέζος για να φτιάχνει τόσο ελαττωματικά πλάσματα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 20:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
ας δούμε και λίγο τι ορίζουμε όταν λέμε θηλαστικά μπας και ξεστραβωθούν λίγο τα χριστιανοταλιμπάνια

quote:
Η ονομασία θηλαστικά ετυμολογείται από τo ελληνικό ρήμα θηλάζω (βυζαίνω) κατ' αντιστοιχία της αγγλικής λέξης mammal που προέρχεται από τη λατινική λέξη mamma που σημαίνει μαστός και δόθηκε από τον βοτανολόγο Λινναίο για την ομάδα των ζώων που τρέφουν τα νεογνά τους με γάλα, το οποίο παράγουν από τους ειδικούς αδένες που ονομάζονται μαστοί. Γι' αυτό το λόγο ονομάζονται και μαστοφόρα.

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 00:02:09  Εμφάνιση Προφίλ
Στο Βελισσάριο δεν απαντάω, αρκούμαι σε αυτά που έγραψε ο Νικόμαχος...

Ψηλός

Σπίτι σου δεν έχεις βιβλία; ΦΟΒΑΣΑΙ να τα διαβάζεις; Άνοιξε ένα λεξικό και γράψε μας τους ΟΡΙΣΜΟΥΣ της λέξης ΓΝΩΣΗ και της λέξης ΠΙΣΤΗ. Εγώ αυτά τα έχω ΗΔΗ ορίσει και ακολουθώ με συνέπεια του ορισμούς

quote:
Το δόγμα του κατηχητικού μια χαρά τα λέει.

Έτσι λες εσύ


quote:
Αυτός που έχει το πρόβλημα είσαι εσύ διότι είσαι αρνητικά προδιατεθειμένος απέναντι σε καθετί Χριστιανικό

Όχι καθόλου. Προσωπικά γνωρίζω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ανθρώπους που είναι Χριστιανοί. Με τους ηλίθιους και τις ηλιθιότητες που λένε έχω πρόβλημα. Μη με ρωτήσεις ποιους εννοώ, ξέρεις εκ των προτέρων

quote:
Τα ζώα γενικότερα δεν στερούνται «ορθών σκέψεων», έχουν μυαλό δηλαδή, σε καμιά περίπτωση όμως, το πράγμα αυτό, δεν θα το ονομάζαμε λογική, όμοια με αυτή που συναντάμε στον άνθρωπο.


Όταν ο...μεγαλοχριστιανός στριμώχνεται ΑΛΛΑΖΕΙ ορολογία. Τα έχω ΗΔΗ περιγράψει αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ. Η ασυνέπεια με την ερμηνεία των λέξεων και η εφεύρεση ΑΔΟΚΙΜΩΝ και ΑΣΑΦΩΝ όρων είναι χαρακτηριστική ΚΑΙ εδώ.


Για πες μας ρε...Ψηλέα, τι είναι η "ορθή σκέψη" γιατί στα τόσα που έχω διαβάσει δεν την έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ γραμμένη αυτήν την έκφραση. Πού τη βρήκες αυτήν την έκφραση, ποιος τη χρησιμοποιεί και τι σημαίνει;Και από πότε η "ορθή σκέψη" δεν είναι ΛΟΓΙΚΗ σκέψη; Είναι καινούριο μοντέλο αυτό;


Εγώ δεν είπα ότι η λογική των ζώων είναι εφάμιλλη με αυτή του ανθρώπου αλλά ότι είναι ΥΠΑΡΚΤΗ.


quote:
Για να τραφούν, είτε όταν κυνηγούν τα σαρκοφάγα, είτε όταν αποθηκεύουν τους σπόρους τα μυρμήγκια, ακολουθούν κινήσεις που προέρχονται από ορθές σκέψεις.


Τι μας λες; Υπάρχουν ζώα που αποθηκεύουν τροφή; Δεν περιμένουν από το Δημιουργό να τα θρέψει; Δεν το εμπιστεύονται; Δεν το κάνεις λίγο λιανά και στον ευρωπαίο που δε δέχεται ότι κάτι τέτοιο γίνεται;


Δεύτερον, αυτά που γράφεις δεν προκύπτουν από σκέψεις αλλά από ένστικτο. Λογική σκέψη παρατηρούμε πχ όταν βάζουμε ένα παζλ, ένα λαβύρινθοή ένα αντίστοιχο τεστ με μια ανταμοιβή (φαγάκι συνήθως) το οποίο το ζώο καταφέρνει να το λύσει. Παραπέμπω στα βίντεο που έδωσε ο ελό με τους μπονόμπο που μπορούσαν να μετρήσουν ή το επιστημονικό άρθρο που έδωσα εγώ με την επίλυση αριθμητικών πράξεων...

Για να μιλάμε την ίδια γλώσσα, όρισε μου(χαχα τι ζητάω τώρα από αντράκι) τι είναι λογική και ΠΩΣ μετράται και μετά συζητάμε αν και κατά πόσον έχουν ή όχι τα ζώα λογική.


quote:
Βέβαια, στις χιλιάδες χρόνια, όπου ο άνθρωπος με τη λογική του εξελίχτηκε και έκανε τεράστια άλματα, κανένα είδος ελαφιού, για παράδειγμα, ή αν θέλετε, ας ξεκινήσουμε από τον πρόγονο του ελαφιού, τον αντίστοιχο του πρώτου ανθρώπου, δεν κατάφερε, έως σήμερα, να σταματήσει να γίνεται η τροφή του λιονταριού.


Και η φάλαινα έκανε τεράστια άλματα. Ξεκίνησε από κάτι εκατοντάδες κιλά και ζυγίζει τόνους. Είναι τόσο μεγάλη που κανένας κυνηγός της θάλασσας δεν την πειράζει.


Όσο για το αν γίνεται τροφή ή όχι, η απάντηση είναι ότι εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει ως είδος το ελάφι, τότε ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΑ είναι απόλυτα επιτυχημένο αφού ο αντικειμενικός σκοπός είναι η συνέχεια της ύπαρξης του είδους...

quote:
Ακόμη και τον τεράστιο και παντοδύναμο ελέφαντα, όπως έκαναν και τότε με τον πρόγονό του, το μαμούθ, έτσι και σήμερα, τον τρώνε οι ύαινες.
Τον μικροσκοπικό άνθρωπο, σε σχέση με τον ελέφαντα, όμως, όχι!!!

Άστο ρε φίλε, δεν έχεις γνώση. Μόνο κανένα πεινασμένο αιλουροειδές μπορεί να τα βάλει με ελέφαντα και αυτό πάλι παίζεται. Ο ελέφαντας είναι 5 τόνους και έχει χαυλιόδοντα δεν είναι παίξε γέλασε για κανένα ζώο.

quote:
Το παραπάνω πρόχειρο παράδειγμα, αποδεικνύει, αν μη τι άλλο, πως ο λόγος, το λογικό του ανθρώπου δεν είναι προϊόν ιστορικής εξέλιξης, όπως επιθυμούν διακαώς να πιστεύουν οι λάτρεις του Δαρβίνου.

Για την ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ του παραδείγματος και την ΚΑΚΙΣΤΗ ποιότητα σκέψης συμφωνώ.


Τι είναι ιστορική εξέλιξη; Καινούριος όρος; Δεύτερον, η αύξηση της εγκεφαλικής χωρητικότητας των απολιθωμάτων πιστοποιεί ακριβώς αυτό...

quote:
Τέλος πάντων, για να μην μακρηγορώ, αυτό που διαφοροποιεί τον άνθρωπο από τα ζώα είναι το λογικό της ψυχής του. Πράγμα που τα ζώα το στερούνται.

Θα μου δώσει κανένας κάποιο ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ μέγεθος της λογικής και θα αφήσει τις αερολογίες και τις φανφάρες; Τις ίδιες μαλακίες ακούμε ξανά και ξανά αλλά δεν απαντάτε σε αυτό αντράκια. Τι γίνεται; Δεν έχουν οι (αντιεπιστημονικές) πηγές σας απάντηση σε αυτά;


quote:
Η θέση αυτή, δεν είναι θέση μόνο Χριστιανών, όσο κι αν ο Industrial θα το ήθελε.



Όχι δεν είπα ότι είναι των Χριστιανών. Των ηλιθίων είναι. Απλώς κάποιοι από αυτούς έχουν την τάση να συχνάζουν στα κατηχητικά.


quote:
Μπα, δεν πιστεύω να είναι αυτό.
Θα κρατούσαμε μόνο το ωφέλιμο/άχρηστο, γιατί αν γεμίζουμε σκουπίδια; Τι στην ευχή «μάστορας» της γλώσσας είσαι ρε μαμώτο; Εκτός κι αν εδώ κάνεις τον Κινέζο.

Η ερώτηση είναι πολύ σαφής. Ζητάς από τα ζώα να κάνουν κάτι που ΟΥΤΕ οι άνθρωποι δεν έχουν καταφέρει. Το τι είναι καλό και κακό είναι αντικείμενο φιλοσοφικής αναζήτησης... Να σου δώσω παραδείγματα "καλών" πράξεων;;;; Η δολοφονία στο όνομα μιας θρησκείας, η αυτοδικία, η έκτρωση, η θανατική ποινή κτλ κτλ. Τι είναι αυτές οι πράξεις; "Καλές" ή "κακές" και για ποιον;;;;

quote:
Φέρε πρώτα εσύ αποδείξεις (και όχι ενδείξεις) για το φίλο σου το Δαρβίνο, που είναι του σήμερα, με τα τόσα μέσα που έχεις στη διάθεσή σου, και ύστερα έπονται τα βίντεο που ζητάς.


Η σύγχρονη επιστήμη δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά να συσσωρεύει στοιχεία για αυτό το αντικείμενο τα τελευταία 150 χρόνια. Τι στο καλό; Κάτι θα ξέρουν αυτοί. Όχι βέβαια τόσα όσο ο ψηλέας ή ο ευρωπαίος. Δε μας είπες όμως, Ψηλέα, διαφωνείς ή συμφωνείς με το υπουργείο παιδείας; Γιατί από το 2009 διδάσκονται τα παιδιά στην 3η λυκείου τη φυσική επιλογή και την εξέλιξη..


Βέβαια το ΑΝΑΝΔΡΟ στυλάκι σου με τις ΦΑΝΦΑΡΕΣ (τα στοιχεία γίνονται "ενδείξεις") είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ. Έχω πει εκατοντάδες φορές αν κανένας από εσάς τους μεγαλοχριστιανούς είναι άντρας (που από ότι φαίνεται δεν είναι κανένας) να πάρει 2-3 έγκριτα πανεπιστημιακά βιβλία και να μας εξηγήσει γιατί κάθε ένα από τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα είναι ΕΝΔΕΙΞΗ και μάλιστα ανεπαρκής. Να πιάσει 1-1 τα στοιχεία και να τα σχολιάσει. Επίσης, ακολούθως να παρουσιάσει μια ΣΥΝΕΚΤΙΚΗ αφήγηση που να έχει λογική και που να εξηγεί με ΑΛΛΟΝ τρόπο (εκτός του εξελικτικού) τα στοιχεία αυτά.


Άσε τις ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΛΕΣ κουβέντες του κατηχητικού. Δεν πιάνουν. Στεγνή ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ και ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ είναι. Πετάς εκεί μια ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ και έναν ΑΦΟΡΙΣΜΟ βαφτίζεις ΑΟΡΙΣΤΑ και όχι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τα στοιχεία ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και νομίζεις ότι είπες κάτι;;;;;


Είσαι άντρας να το κάνεις αυτό άραγε;;;;


Ενδεικτικά αναφέρω τους τομείς:


Στοιχεία της εξέλιξης από:
1. Απολιθώματα
2. Ομόλογες-ανάλογες δομές
3. Υπολειμματικές δομές
4. Εμβρυολογία
5. Γενετική
6. Γεωγραφική κατανομή/προσαρμογή σε συγκεκριμένους τόπους
7. Βιοχημική ενιαιότητα
8. Κληρονομικότητα
9. Αταβισμός


quote:
Στη Σουηδία δεν φτουράει το σπορ γιατί έχουν καταπιαστεί με τις αυτοκτονίες.
Καλά βρε Industrial, τι στην ευχή συμβαίνει;
Αφού παραδέχθηκαν τέτοιο κοτζάμ πράγμα, πώς, από την άλλη, είναι πάντα στις πρώτες θέσεις στις αυτοκτονίες;

Βρε μπας και δεν σου τα είπαν καλά τα γράμματα;
*Σε ποια στατιστικά αναφέρεσαι;



Η παπαρολογία δεν έχει όρια. Ο ψυχικά ανώμαλος άνθρωπος Ψηλός ΑΠΑΝΤΑΕΙ σε επιχειρημά μου ΧΩΡΙΣ να γνωρίζει ΤΙ ακριβώς λέω. Αναφέρομαι σε στατιστικά ΠΟΥ ΔΕΝ ξέρει αλλά παρόλα αυτά απαντάει.


ΡΕ φαύλε άνθρωπε σε ΝΟΙΑΖΕΙ έστω και ΛΙΓΟ αυτή η ρημάδα η αλήθεια; Η' το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να προμοτάρεις τη θρησκεία σου;;;; Και μάλιστα ΕΙΣ βάρος της επιστήμης και του ΟΡΘΟΥ λόγου.


Τα στατιστικά δεν έχουν το επίπεδο των στατιστικών του ευρωπαίου (από τον τρίτο μπατζανάκη του το χοιροβοσκό και τη ξαδέλφη του τη Βέλγα που του είπαν στο τηλέφωνο της προάλλες ότι έτσι είναι τα πράγματα). Κάτι χαζο-ιδρύματα όπως το National Geographic και η Eurostat επικαλούμαι. Δεν έχω βλέπεις τα επίπεδα της "ευρωπαϊκής" σκέψης.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10662&whichpage=40&ARCHIVE=

Εδώ υπάρχουν τα ποστ όπου αναλύω τις θέσεις μου. Η λογική ότι αντιλαμβάνονται τον άνθρωπο ως ζώο αναιρείται από το γεγονός ότι ΣΕΒΟΝΤΑΙ περισσότερο την ανθρώπινη ζωή κάνοντας λιγότερες δολοφονίες...

quote:
Σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον όσον αφορά το Ορθόδοξο Χριστιανισμό.
Τώρα, αν μιλάς για καμιά άλλη, ....

Καλά στο προφορικό ο καθένας λέει ότι θέλει. Στην πράξη όμως τα δεδομένα (οι στατιστικές) είναι ΑΛΛΑ

quote:
Ναι, αλλά ο Αριστοτέλης, είπε:
- «Η ιδιαίτερη υπεροχή του ανθρώπου είναι αυτό που τον διακρίνει από τα ζώα, δηλαδή η λογική.»
- «Ο άνθρωπος, όταν τελειοποιείται, είναι το καλύτερο των ζώων. Όταν, όμως, αποχωρίζεται από το νόμο και τη δικαιοσύνη, είναι το χειρότερο όλων.»
- «Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανθρώπων σε σχέση με τα άλλα ζώα είναι πως μόνο αυτοί έχουν την αίσθηση του καλού και του κακού, του δίκαιου και του άδικου και των άλλων αξιών. Η δε κοινή γνώση συντελεί στη δημιουργία της οικογένειας και της πόλης.»

Κάλα ψηλέ καπνίζεις τίποτα;;;;;;;; Τίποτα παράνομο εννοώ; Πρώτα πρώτα θα ήθελα τις φράσεις στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ γλώσσα για να αποφευχθούν περιστατικά ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑΣ όπως έχουμε δει στο παρελθόν από το σύμμαχο σου ευρωπαίο.

Δεύτερον, ελληνικά διαβάζεις;;;; Τα σημεία που σημάδεψα τα βλέπεις; Τον άνθρωπο τον εντάσσει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ στα ζώα αλλά λέει ότι ξεχωρίζει. Δε διαφωνώ με αυτό. Είσαι σίγουρος ότι συμφωνείς με τον Αριστοτέλη;;;;;;


quote:
Κοίτα να δεις όμως πως οι «πολιτισμένοι και μορφωμένοι» άνθρωποι, επί Βυζαντινών έμαθαν για τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο.
Βυζαντινοί ήταν εκείνοι που μετέφεραν τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης, και μάλιστα χωρίς σπαθιά και κουμπούρια.
Επί Βυζαντινών, η γνώση έγινε ή μπορούσε να γίνει κτήμα όλων και όχι μόνο κάποιας ειδικής κάστας μυημένων και, βεβαίως, εξαιρουμένων των γυναικών.
Δεν ξέρω αν το παραπάνω σου λέει τίποτα, αλλά, αν το ψάξεις θα καταλάβεις τι εννοώ.


Μπλα μπλα μπλα. Στο Columbia στη Νέα Υόρκη (το πανεπιστήμιο) στη μετώπη ενός κτιρίου έχουν γραμμένα με μεγάλα γράμματα τα ονόματα αρχαίων Ελλήνων και μερικών ρωμαίων. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν θα δεις σε τέτοια ΠΕΡΙΟΠΤΗ θέση κάποιον Βυζαντινό. Σε όποιο πανεπιστήμιο και αν ρωτήσεις γνωρίζουν τους αρχαίους Έλληνες. Πρόσφατα διάβαζα ότι οι πρώτου που "ψυλλιάστηκαν" την έννοια του fuzzy logic ότι μία πρόταση μπορεί να είναι ταυτόχρονα αληθής και ψευδής ήταν ο Πλάτων με τον Ηράκλειτο που διαφοροποιήθηκαν από τον Παρμενίωνα και τον Αριστοτέλη (Απαγορευμένο κέντρο κτλ κτλ). Η "ασαφής λογική" έχει απίστευτες εφαρμογές στον έλεγχο τεχνολογικών συστημάτων. Για πες τι ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ένα Βυζαντινός.Για πες μια αντίστοιχη συνεισφορά στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ σκέψη. Τόσο τα συντηρούσαν και αντέγραφαν τα αρχαία γραπτά ΚΑΝΕΝΑΣ δε σκέφτηκε να βασιστεί σε αυτά και να ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ τη γνώση;;;;

Καλά για το θηλαστικό με καλύπτει ο άθεος.


Τα θηλαστικά είναι ομάδα ΖΩΩΝ με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που τα χαρακτηρίζουν:

1.Συγκεκριμένες οστικές και οδοντικές δομές (πχ τα δόντια των θηλαστικών παρουσιάζουν ειδίκευση άλλα κόβουν άλλα μασάνε κτλ ενώ τα ερπετά έχουν όλα τα δόντια ίδια)
2. Είναι μαζί με τα πτηνά ομοιόθερμα δηλαδή ρυθμίζουν την εσωτερική τους θερμοκρασία και δεν έχουν τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος (βλ. ψυχρόαιμα)
3. Θηλάζουν
4. Έχουν τρίχωμα και όχι λέπια ή πούπουλα
5. Έχουν σπονδυλική στήλη που κινείται καλύτερα στον άξονα πάνω κάτω παρά δεξιά αριστέρα (ακόμα και η φάλαινα έχει κάθετο πτερύγιο σε σχέση με τα ψάρια ώστε να κολυμπάει πάνω κάτω και όχι δεξιά αριστερά ή ο άνθρωπος σκύβει πολύ περισσότερο προς τα κάτω παρά κλίνει προς τα αριστερά)
6.Γεννάνε μικρά και όχι αυγά

κτλ

Για την αναπνοή χοντρομαλακία λέτε γιατί όλα τα ζώα οξυγόνο αναπνέουν...

Edited by - IndustrialAngel on 15/01/2011 01:21:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 17:33:06  Εμφάνιση Προφίλ
Industrial,
Όπως είχα πει και σε κάποιο άλλο μήνυμά μου, έτσι και τώρα, επαναλμβάνω, πως έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Συμπλέγματα και διάφορα άλλα ψυχολογικά που δεν ξέρω από που και γιατί τόσα;

Αν ήσουν Χριστιανός, θα σου έλεγα να βρεις έναν καλό πνευματικό να σε βοηθήσει. Αλλά, τώρα, καλό θα ήταν να δεις έναν καλό γιατρό.

**Το να σε αφήνουν να γράφεις διάφορα οι διαχειριστές, δεν πιστεύω πως σε βοηθά στην κατάσταση που βρίσκεσαι.


Edited by - Ψηλός on 15/01/2011 17:34:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 19:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
καλά σου λέει IndustrialAngel ο ψηλός, είναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα; αφού η βίβλος το λέει ξεκάθαρα ο θεός τα έφτιαξε και όταν λέμε θηλαστικά έχει να κάνει με την αναπνοή
όπως φυσικά ο αέρας είναι άυλος και διάφορα άλλα τέτοια που θα τα καταλάβεις μόνο αν δεχτείς την χριστιανική αλήθεια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 00:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
1. Βόδι είσαι και φαίνεσαι.
2. ΠΟΥ έγραψα εγώ ότι καταγόμαστε από τους ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ πιθήκους,απατεώνα;

Εσύ δε λες ότι έχουμε κοινό πρόγονο? Τι ήταν δηλαδή ο πρόγονος του πίθηκου αν όχι πίθηκος? άνθρωπος?....βλέπεις ποιος είναι το βόιδι?
Μήπως ήταν πιθηκάνθρωπος? τι ήταν? για λέγε! νούμερο!!! ε! νούμερο!!

quote:
IndustrialAngel:
Ξέρεις υπάρχουν και μεγαλύτεροι βαθμοί από τις 3 γενιές που καταλαβαίνουν οι ηλίθιοι όπως εσύ. Όταν βάζεις 7000 γενιές, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Συγκριτικά ο Αριστοτέλης πχ απέχει πάνω κάτω 80 γενιές από σήμερα. Η συσσώρευση των μεταβολών είναι πολύ μεγαλύτερη.

Και? Ποιος ήταν βρε νούμερο ο πρόγονος του πίθηκου?.....αυτού ντε που κάποτε είμασταν αδέλφια!...αυτού που είναι συγγενείς με τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα!....άντε να ζούσε τώρα ο Πλάτωνας και να του έλεγες ότι είναι απόγονος του πίθηκου! ή του Ηράκλειτου!....ειδικά του τελευταίου! .....να ήταν από μια μεριά ο Διογένης ο Κυνικός!...να δω που θα έτρεχαν να κρυφτούς κάτι βόδια σαν κι εσένα!....οχι με τις κότες θα σε έπαιρνε όπως τον Πλάτωνα αλλά με τους πιθήκους!!!!

quote:
IndustrialAngel:
ΠΡΟΓΟΝΟΣ δε σημαίνει πατέρας. Ελληνικά μιλάω. Ο πρόγονος μπορεί να απέχει και 1000000 γενιές. Δεύτερον ο πρόγονος ΔΕΝ είναι κάποιος σημερινός πίθηκος ΑΠΑΤΕΩΝΑ. Ένα ΑΛΛΟ είδος πιθήκου. Ελληνικά μιλάω. Εσύ μίλησες για σημερινούς πιθήκους ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

Θεέ μου σ΄ ευχαριστώ που δε με άφησες να γίνω χριστιανομάχος!!!


quote:
IndustrialAngel:
Άσε τους χαρακτηρισμούς απατεώνα. Το τι καταλαβαίνω εγώ και τι καταλαβαίνεις εσύ, "σκεπτόμενε", άσε να το κρίνουν οι άλλοι. Είπαμε η ρώσικη σαλάτα κατασκευάζεται στη Ρωσία και ο Αυστραλοπίθηκος είναι Αυστραλός που ζούσε στην...Κένυα... Κατανόηση και γνώσεις όχι αστεία...

Συνεχίζεις στον ίδιο ρυθμό!

quote:
IndustrialAngel:
Την έχεις γράψει και άλλη φορά αυτή τη μαλακία και δεν καταλαβαίνεις ελληνικά. Δε σκέφτηκες ποτέ "σκεπτόμενε" ότι αυτή η λαϊκίστικη ανοησία δεν είναι λογική; Είναι δυνατόν να χέζει ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εκεί που τρώει; Δε θα πεθάνει από τις αρρώστιες; Τα κόπρανα είναι ΓΕΜΑΤΑ μικρόβια, αν χέζανε εκεί που τρώνε θα είχαν ψοφήσει ΟΛΑ τα ζώα και όχι μόνο οι πίθηκοι. Είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ, άνθρωπε μου, και δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά. Η θολούρα του μυαλού και η απελπισία σου σε κάνουν να φαντάζεσαι πράγματα που δεν ισχύουν.

Βρε ούφο το χώρο εννοώ όχι το πιάτο τους!...δε βουτάνε τη μπανάνα στα κακά του πριν φάνε! αλλά δε τα ενοχλεί και να κάθονται επάνω σε αυτά όταν τρώνε!....μα τι ούφο είσαι? λειτουργεί η σκέψη σου όπως ακριβώς ενός ρομπότ!.....βιοχημανικέ!

quote:
IndustrialAngel:
1. Παπαριές λες εσύ γιατί γράφεις ΧΩΡΙΣ ουσιαστικά επιχειρήματα. Η υποκειμενική κρίση με την προκατάληψη ενός ΑΜΟΡΦΩΤΟΥ και ΔΕΙΛΟΥ ανθρώπου όπως εσύ που ΦΟΒΑΤΑΙ μήπως γκρεμιστεί ο εύθραστος κόσμος του του ψεύδους που ζει δεν έχει ΚΑΜΙΑ αξία. Ενδεικτικό της ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΙΑΣ που σε χαρακτηρίζει είναι ότι δεν έχεις τον ΑΝΔΡΙΣΜΟ και το ΗΘΟΣ να απαντήσεις στα εξής:
α) Γιατί άνθρωποι της θρησκεία αποδέχονται την εξέλιξη (του Δαρβίνου, όχι την ανοησία που κατεβάζεις από το μυαλό σου)
β) ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ
γ) Να σχολιάσεις συγκεκριμένα και με επιστημονικά επιχειρήματα τα κρανία και τα νούμερα που έχω δώσει αλλά αντ΄αυτού αναλώνεσαι σε φανφάρες και ανούσιες υπερβολές

α) Σου είπα ποτέ βρε βλάκα ότι εγώ δεν την αποδέχομαι?
β)Υπάρχει κάποιος που να μη γνωρίζει τι είναι είδος?
γ) Τα κρανία που έδωσες είναι ελλειπή, λείπου εκατοντάδες κρανία για να φτάσουμε από τον πίθηκο στον άνθρωπο και αυτό γιατί δεν μπορεί τη μια μέρα να ήταν πίθηκος και την άλλη να γέννησε άνθρωπο, άρα αυτό σύμφωνα με τη λογική σου έγινε σιγά σιγά....άρα θέλουμε εκατοντάδες κρανία και όχι 5-10.
Ο υπερβολικός λοιπόν και ο φανφάρας είσαι εσύ και όχι εγώ.
Εγώ περιμένω τις αποδείξεις και αυτές δεν έρχονται.....υπάρχει κάποιο μποτιλιάρισμα στους δρόμος μήπως?

quote:
IndustrialAngel:
2. Δεν είδα καμία αποδείξη για αυτά που λες εσύ. Δεν είδα κανένα βίντεο που να μου δείχνει το χώμα να γεννάει ανθρώπου. Είναι κωμικό να βλέπεις τον ίδιο άνθρωπο να βαφτίζει ΨΕΜΜΑΤΑ ή ΑΝΕΠΑΡΚΗ τα στοιχεία ενώ παράλληλα δέχεται πράγματα ΠΟΥ ΠΟΤΕ κανείς δεν μπορεί να διαπιστώσει(όπως την ιστορία με τον κρίνο).

Εγώ δε λέω βλακείες ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο όπως εσύ!....έστω και ότι κάποτε είμαστε απλά αδέλφια....με την ίδια μητέρα, τον ίδιο πατέρα....αλλά που τελικά αυτό δε σημαίνει ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο....όπως βλακωδώς μας λες!....έλεος!!!
quote:
IndustrialAngel:
3. Τι πάει να πει μεγάλο διάστημα; Το "αρχείο απολιθωμάτων" φτάνει μέχρι δις χρόνια. Γιατί είναι αναξιόπιστο ένα πόρισμα που προκύπτει από τη μελέτη πανάρχαιων απολιθωμάτων; Επειδή δεν μπορεί να αντιληφθεί το περιορισμένων δυνατοτήτων μυαλό σου τέτοια χρονικά διαστήματα;

Και? τι σχέση έχει με τον άνθρωπο και τον πίθηκο?

quote:
IndustrialAngel:
4. Ακριβώς ΑΝΘΡΩΠΟΙ με τη σημερινή έννοια (Homo sapiens sapiens) δεν υπήρχαν πριν 7 εκ. χρόνια. Για την ακρίβεια εμφανίστηκαν πριν περίπου 100-200 000 χρόνια. Το ίδιο μπορούμε να πούμε για τα θηλαστικά πχ ότι πριν από 80 εκ. χρόνια δεν υπήρχαν θηλαστικά ή πριν από 1 δις χρόνια δεν υπήρχαν πολυκύτταροι οργανισμοί. Αυτό είναι η διαπίστωση. Ότι ο κόσμος των ζώντων οργανισμών είναι διαφορετικός από γεωλογική σε γεωλογική εποχή. Η ερώτηση που προκύπτει είναι ΠΩΣ προέκυψαν οι καινούριοι και ΠΩΣ εξφανίστηκαν οι αρχαίοι και γιατί κάποιοι όπως οι δεινόσαυροι εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν. Πώς την απαντάς εσύ; Η πρόταση της εξελικτικής θεωρίας που βγάζει νόημα και εξηγεί επαρκέστατα αυτό το φαινόμενο είναι ότι προέκυψαν από την εξέλιξη των ειδών. Εσύ πώς εξηγείς το γεγονός ότι δεν υπήρχε άνθρωπος τότε αλλά υπάρχει τώρα; Έκανε ένα πλοπ ο alpha male από τον ουρανό και εμφανίστηκε από το τίποτα;

Είναι πολύ απλό. Ο Θεός άλλαξε τα γούστα του.
Άφησε κομήτες, σεισμοί και ηφαιστειογενείς εκρήξεις να πλήξουν τη γη εξαφανίζοντας έτσι την προηγούμενη χλωρίδα και πανίδα και με φυσικές διαδικασίες έφερε στη θέση τους νέες.
Το μόνο σίγουρο της υπόθεσης είναι ότι ο άνθρωπος δεν έχουμε ιδέα πως πραγματικά δημιουργήθηκε. Τα περί φυσικών επιλογών κ.λ.π. ενός πιθήκου δεν περνάνε....ως πίθηκος όσες φυσικές επιλογές και να έκανε πίθηκος θα παρέμενε στο μυαλό.
Άρα το μόνο σίγουρο είναι ότι ο άνθρωπος είναι εντελώς ένα νέο φρούτο...το πως σχηματίστηκε αυτό το φρούτο, πιστεύω ότι στο μέλλον ίσως μπορέσουμε να μάθουμε.

quote:
IndustrialAngel:
5. Πριν από 7 εκ. χρόνια δεν υπήρχαν ΟΥΤΕ άνθρωποι ΟΥΤΕ γορίλες ΟΥΤΕ χιμπατζήδες. Υπήρχε ο ΚΟΙΝΟΣ πρόγονος ΟΛΩΝ που δεν είναι ίδιος με κανέναν από τους προηγούμενους. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις

Ο πρόγονος του χιμπατζή μπορεί. Του ανθρώπου όμως όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Μπλα μπλα μπλα. Ανοησίες. Όχι μόνο ξέρουν που να χέσουν αλλά πλένονται κιόλας

Και ψειρίζονται....αλλά μόλις βγουν από τον μπάνιο τους, δεν κοιτάνε που κάθονται! και ξανακάθονται εκεί που έχουν χέσει.

quote:
IndustrialAngel:
Αν το να βιάζεσαι να απαντήσεις τη στιγμή που όπως έχεις δηλώσει τα στοιχεία του άλλου ΔΕΝ τα καταλαβαίνεις και χρειάζονται μετάφραση δεν είναι απελπισία τότε πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσω;

Μα όταν ο άλλος δεν τα μεταφράζει? γιατί πρέπει ντε και καλά να τα υιοθετήσω? Εδώ δεν μπορείς να πείσεις στα Ελληνικά! θα με πείσεις στα Εγγλέζικα?

quote:
IndustrialAngel:
Δεν έχει δει ποτέ τα μούτρα σου στον καθρέπτη; Έχεις δίκιο, στο λεξικό δίπλα στη λέξη ηλίθιος έχουν τη φάτσα σου οπότε δε χρειάζεται. Η' μήπως πάσχεις από μικροφαλλία όπως οι περισσότεροι μεγαλοχριστιανοί και αποφεύγεις να αντικρύζεις την αλήθεια;

Δεν έρχεσαι να ψάξεις λίγο τον φαλλό μου να σου λυθεί η απορία?....το έχεις ξαναρωτήσει και πάλι αν θυμάμαι καλά!......αρχίζω λοιπόν να ανησυχώ....στο που αποσκοπεί πράγματι αυτή η απορία σου!

quote:
IndustrialAngel:
Μπλα μπλα μπλα. Αυτά είναι επιτεύγματα του πολιτισμού και σχετικά ΠΡΟΣΦΑΤΑ σε σχέση με το πόσο καιρό υπάρχουμε στη γη (ως γένος).

Και που είναι τα επιτεύγματα το αδελφού χιμπατζή?

quote:
IndustrialAngel:
Μες τις εκφραστικές ακρότητες και τις υπερβολές δεν πείθεις κανέναν εκτός από τον εαυτό σου (αυταπατάσαι δηλαδή). Από πού και ως πού η μελέτη των οστών από γεωλόγους είναι κοκαλομαντεία; Άσε τις υπερβολές και τους χαρακτηρισμούς και απόδειξε το.
Εδώ έχουν φτάσει οι παλαιοντολόγοι να παίρνουν στις έρευνες πολιτικούς μηχανικούς (που ξέρουν φυσική και ειδικά στατική) ώστε να καταλαβαίνουν καλύτερα το πώς ακριβώς στηριζόντουσαν και στέκονταν τα ζώα όταν ζούσαν.
Μετά τη βιολογία θα χαρακτηρίσεις και την παλαιοντολογία και τη στατική ψεύτικες; Κοκαλομαντεία η μελέτη των οστών από ειδικευμένους επιστήμονες; Δεν ασχολούμαι με τις υπερβολές ενός απελπισμένου...

Δεν αναφέρομαι στην έρευνα των παραπάνω επιστημών. Αναφέρομαι στους επιστήμονες αυτούς που λένε ότι εμείς και ο χιμπατζής είμαστε αδελφές ψυχές.

quote:
IndustrialAngel:
Θα αποφασίσεις επιτέλους, ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ, τι αστήρικτη υπερβολή θα αποδώσεις στην επιστήμη γιατί ακόμα και οι υπερβολές σου είναι αντιφατικές και αλληλοσυγκρουόμενες. Τη μια λες ότι λείπουν και την άλλη ότι το "γεμίζουν". Αν ήταν να τα κατασκευάζουν οι "απατεώνες" επιστήμονες θα τα έφτιαχναν ώστε να μη λείπουν. Θα αποφασίσεις τελικά τι υποστηρίζεις,απελπισμένη μου, είναι "κατασκευασμένα" και "στημένα" ή αληθινά και ανεπαρκή;

Θες να δεις το φαλλό μου και γι' αυτό με χαρακτηρίζεις έτσι!!....αμ σ' είχα καταλάβει εγώ τι σόι συκιά είσαι....., μεριά οι πίθηκοι, μεριά οι μπανάνες.... και κάθε τόσο και λιγάκι ρωτάς τον άλλον πόσο την έχει!

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερον εγώ πάντα έδινα κρανία (ποτέ δεν έδωσα ως επιχείρημα ή στοιχείο μια αναπαράσταση το πως ήταν εν ζωή).Τα κρανία ως έχουν είναι αναμφισβήτητα. Τι ακριβώς γέμισαν σε ένα κρανίο; Τι ακριβώς "άλλαξαν" και πώς;

Τα κρανία που έφερες είναι ελλιπέστατα.....δεν επαρκούν!
Η αλλαγή από το ένα ον στο άλλο, δεν μπορεί να γίνει με 5-10 κρανία!...μόνο ένας βλάκας θα χάψει τέτοια ανοησία! χρειάζονται εκατοντάδες διαφορετικά μεταξύ των κρανία που βήμα βήμα να οδηγούν στο τελευταίο!

quote:
IndustrialAngel:
Τρίτον, με ποια κριτήρια και ποιες γνώσεις κρίνεις εσύ τηβ απόσταση από τη "φυσική κατάσταση" (άλλη μπουρδο-ορολογία). Ξέρεις ανατομία; Έχεις διαβάσει πότε; Στο είπαν οι παπαδοσελίδες και το έχαψες μυγοχάφτη μου; Ε "σκεπτόμενε";

Μου το είπε η λογική μου...αυτό το περίπλοκο σύστημα που σε εσένα βρίσκεται ακόμη σε αρχέγονη κατάσταση.
Κανείς δε θα με πείσει χωρίς αποδείξεις. Τι έγιναν τα ενδιάμεσα κρανία? που πήγαν?

quote:
IndustrialAngel:
Σε προκαλώ να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτόν τον ισχυρισμό. Να μας δείξεις με ανατομικά στοιχεία αυτά που λες για "καμία σχέση". Να δούμε αν είσαι καθόλου άντρας, γιατί στην πραγματικότητα ένας θρασύδειλος που βρίζει και γράφει υπερβολές είσαι

Εγώ δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι ο άνθρωπος προέρχεται από κάποιον πίθηκο! Εσύ που καίγεσαι να το κάνεις να μας φέρεις τις αποδείξεις....τα κρανία!...και όχι το 5% τουλάχιστον το 80% τότε ναι θα πειστώ.

quote:
IndustrialAngel:
Μπλα μπλα μπλα μπλα. Λαϊκίστικα επιχειρήματα, υπερβολές, γυναικουλίστικη συμπεριφορά. Τι να κάνουμε;;;;Δεν είναι όλοι άντρες.
Όταν αποδείξεις ότι ξέρεις ανατομία και έχεις μελετήσει τα κρανία και υποστήριξεις του ισχυρισμούς που κάνεις τότε μόνο θα είσαι άντρας. Μέχρι τότε, μια χριστιανή γυναικούλα που φοβάται μη χάσει τον παράδεισο είσαι.

Που το πας που το φέρνεις εκεί....να σου δείξω το πουλί μου θέλεις!.....κουφαλίτσα!!

quote:
IndustrialAngel:
Βρε ΑΣΕ τα λόγια και τις φανφάρες. Εγώ δε σου είπα να μου γράψεις με άλλο τρόπο τη λέξη τεράστιος. Εννοώ να κάτσουμε να δούμε μία μία τις διαφορές σε κάθε κρανίο. Να πιάσουμε την ανατομία και να την ξεσκίσουμε και να δούμε κατά πόσον τεράστιες και ΠΟΥ είναι αυτές οι διαφορές.
Φυσικά και δε θα δεχθείς να το κάνεις για αυτό γιατί είσαι αμόρφωτος και γυναικούλα.

Το πιάσαμε το υπονοούμενο!!!.....λυπάμαι αλλά είμαι ετερόφυλος!

quote:
IndustrialAngel:
Άσε τις φανφάρεεεες. 1000 φορές το έγραψα. Υπερβολές και νούμερα που κατεβάζεις από το κεφάλι σου ΔΕΝ πιάνουν. Δε λες τίποτα.
Γιατί αφού δεν είσαι απελπισμένος, εφευρίσκεις νούμερα και δε γράφεις συγκεκρίμενα που γίνεται το λάθος; Άσε το ένα και το άλλο,και το 100 και το 20 και ονόμασε συγκεκριμένα ΠΟΙΟ κρανίο έχει ΤΙ.
Δεν έχεις ούτε επιχειρήματα ούτε γνώσεις. Αναμασάς τις ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ που σου μάθανε στο κατηχητικό αλλά δεν μπαίνεις σε βάθος γιατί ΟΥΤΕ οι Θεοί σου μπαίνουν σε βάθος

Υπερβολές? πόσα κρανία μεσολαβούν από τον πίθηκο που λες μέχρι τον άνθρωπο σήμερα?

quote:
IndustrialAngel:
Εκατοντάδες κρανία και λοιπά οστά έχουμε βρει. Τα ομαδοποιούμε σε είδη αλλά οι διαφορές (αυτό το σιγά σιγά) είναι ορατές και μέσα στο είδος και από είδος σε είδος.
Αν κάτσεις και τα μελετήσεις θα δεις ότι αυτό το σιγά σιγά υπάρχει και είναι ορατό. Μεταμόσχευση εγκεφάλου δε γίνεται όμως. Ειδικά σε κάποιον που είναι μαστουρωμένος από το όπιο του λαού.

Και γιατί δε φέρνεις αυτό το επιστημονικό πόρισμα που αναφέρεται σε εκατοντάδες κρανία?......για φέρτο να το δούμε!

quote:
IndustrialAngel:
Σόφισμα είναι αυτό, δεν αποδεικνύεται ότι ισχύει για κάθε περίπτωση. Το κατέβασες από το κεφάλι σου. Πρώτα πρώτα το τέλειος είναι μια έννοια σχετική. ΤΙΠΟΤΑ σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι τέλειο, από υπολογιστές μέχρι αμάξια όλα είναι ατελή. Όχι μόνο δεν έχουν το βέλτιστο δυνατό σχέδιο αλλά παρουσιάζουν και λάθη. Με τη δικιά σου λογική το αμάξι δε θα έπρεπε να λειτουργεί γιατί δεν είναι τέλειο. Η΄ θα έπρεπε να λειτουργούν μόνο τα πολύ ακριβά αμάξια. Έλα όμως που ακόμα και κάτι σαράβαλα 30ετίας παίρνουν μπρος.
Άσε κατά μέρος τις υπερβολές και ανόητες γενικεύσεις.

Δε μένει λοιπόν από το να δούμε έναν χιμπατζή να φτιάχνει ένα αυτοκίνητο!....έστω και ατελή!

quote:
IndustrialAngel:
Τι λες ρε ευρωπαίε; Έχεις κάψει λάδια από τις τάπες που έχεις φάει; Σε ρωτάω ελληνικά, η διάβρωση ΠΟΥ έχει τη νοημοσύνη της; Η πτώση των μετεωριτών που καίγονται στην ατμόσφαιρα και εμείς τους βλέπουμε όμορφα πεφταστέρια ΠΟΥ έχουν νοημοσύνη; Τι "ενέργεια προς τρίτον" και "ενέργεια που χρησιμοποιεί ο οργανισμός" μου τσαμπουνάς; Τι σημαίνουν και τι σχέση έχουν;
Η θάλασσα διαβρώνει τους βράχους και σμιλεύει τα βοτσαλάκια. ΠΟΥ είναι η νοημοσύνη;

Νοημοσύνη δεν έχουν τα μή όντα..... Νοημοσύνη έχει το Ον που έφτιαξε τα γνωστά σε όλους μας όντα και μή όντα.
Νοημοσύνη έχει το Όν, που ενώ επιτρέπει στους άλλους πλανήτες να δέχονται βροχή από μετεωρίτες, βροχή από ηλιακές εκρήξεις, στη γη, έχει απλώσει ασπίδα επιτρέποντας την ανάπτυξη και συνέχιση της ζωής.
Αυτός έθεσε τους νόμους και τους κανόνες ώστε η θάλασσα να κινείται και να σμιλεύει και οι κομήτες να καίγονται πριν πέσουν στο κεφάλι μας.....που ήσουν εσύ όταν τα δημιουργούσε αυτά ο Κύριος?....ήσουν ένα τίποτα βιομηχανικέ! ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου! που έρχεται τώρα να αμφισβητήσει τον Δημιουργό των όλων.


quote:
IndustrialAngel:
Το ότι ο λοβοτομημένος σου εγκέφαλος δε θέλει να καταλάβει είναι ενοχλητικό. Πάλι η λέξη σκέφτηκε;
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ να απαντήσεις, από όπου θέλεις και να μου πεις:
Τι είναι μετάλλαξη; Αν απαντήσεις σε αυτό θα καταλάβεις ΠΩΣ απέκτησε καινούρια χαρακτηριστικά ένα φυτό χωρίς να σκεφτεί ΤΙΠΟΤΑ ούτε αυτό ούτε κανένας ΜΑΓΙΚΟΣ μπαμπάς στον ουρανό
Δεύτερον δεν ήξερα ότι οι άνθρωποι που ΔΕΝ υπήρχαν πριν 7 εκ. χρονιά ήξεραν και έκοβαν ξύλα. Είναι καινούριο δόγμα αυτό; Γράφεις που γράφεις ανοησίες, τουλάχιστον κοίτα να μην έρχονται και μεταξύ τους σε αντίφαση.

Δηλαδή θες να πεις ότι αν ο άνθρωπος υπήρχε πρίν από 7 εκ. χρόνια και επιδιδόταν στην υλοτομία, τα δέντρα πιθανόν να είχαν βγάλει χέρια για άμυνα?

Όσον αφορά τη μετάλλαξη, τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι απολύτως φυσικό! που ο πίθηκος δεν μεταλλάχτηκε καθόλου όσον αφορά τη νόησή του, ....... ενώ το ίδιο φυσικό είναι ο άνθρωπος συνεχώς από γενιά σε γενιά να τη βελτίωνε?

Αν έχεις καταλάβει εδώ και τόσες σελίδες, η ένστασή μου δεν έχει να κάνει με το αν και γιατί ο άνθρωπος έκανε χαλάουα, αλλά με το γιατί κανένας μα κανένας άλλος ζωντανός οργανισμός δεν ακολούθησε την έκρηξη νόησης που σημειώθηκε στον άνθρωπο....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ?
Σίγουρα όχι!...αν ήταν θα το είχες κάνει από την πρώτη στιγμή!

quote:
IndustrialAngel:
Τόσα ξέρεις τόσα γράφεις. Σου είπα να το καλοσκεφτείς και να δεις τι σημαίνει. Γιατί με την αποδοχή του αποδέχεσαι την ΚΑΘΟΛΙΚΗ και ΑΠΟΛΥΤΗ ισχύ της φυσικής επιλογής

Δεν είπα ποτέ όχι στη φυσική επιλογή. Στην παράλογη επιλογή λέω όχι!

quote:
IndustrialAngel:
Όχι καλέ. Γιατί να σου πουν οι επιστήμονες; Τι ξέρουν αυτοί μπροστά στους κατσικομπήχτες της ερήμου της εποχής του Μωυσή; ΑΥΤΟΙ ξέρανε καλύτερα. Άλλωστε μοιάζουν και με το σόι σου, πάππο προς πάππο ΟΛΟΙ με κατσίκα πήγαιναν για πρώτη φορά (εκτός από εσένα που πήγες με τράγο και σου άφησε κουσούρι).
Ότι πεις εσύ Ευρωπαίε. Οι επιστήμονες δεν ξέρουν...

Ο Μωυσή δεν λάτρεψε ποτέ κανέναν πάνα!! ξέρεις αυτόν εδώ κάτω!

Περιμένω λοιπόν την απάντηση της επιστήμης στο γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση.....ο Μωυσή την έδωσε.....η επιστήμη εφόσον διαφωνεί με αυτή του Μωυσή που την έχει γραμμένη?

quote:
IndustrialAngel:
Βρήκες 1 λάθος σε γράμμα ήταν απλή παράλειψη και όχι ανορθογραφία. Κρατάς και σκόρ; Πρέπει να είμαστε 143048308438 εσύ και 5-6 εγώ στα λάθη;

Έχεις κάνει πολλά, απλά δεν είμαι καραγκιόζης σαν κι εσένα και γραφικός.

quote:
IndustrialAngel:
Το τι κατάλαβε ένα ηλίθιος από αυτά που γράφω δε με απασχολεί.
Ξέρεις, ΗΛΙΘΙΑ, εκτός από ΣΥΝΕΔΡΙΟ θα μπορούσα να εννοώ ότι οι περισσότεροι απλώς διάβαζαν Αριστοτέλη και απλώς ασπάζονταν τις θέσεις του...

quote:
IndustrialAngel:
Χίλιες φορές αγράμματος που μπορεί να γράφει και να εκφράζεται σωστά στη νέα ελληνική και να καταλαβαίνει την αρχαία παρά ΔΗΘΕΝ πτυχιούχος (και μάλιστα ΤΕΙ). Πόσο έγραψες εξετάσεις είπαμε;
Εγώ τελευταίο έτος στο πολυτεχνείο είμαι...

Άριστα έγραψα στις εξετάσεις.
Πρόεδρος στη σχολή μου....(όχι στο τμήμα μην μπερδευτείς) και ο μοναδικός εκπρόσωπος των Σπουδαστών στο Συμβούλιο του Τ.Ε.Ι....αυτοί κάτι θα ξέραν μάλλον....που δεν ξέρεις εσύ!....μπούφε!
quote:
IndustrialAngel:
Τι λέει ο άνθρωπος; ΚΑΝΕΝΑ ρόλο στις θερμοκρασία του σώματος δεν παίζει ο εγκέφαλος. Τα αλληγορικά όχι σε εμένα, στους ηλίθιους τους μπαρμπάδες σου και τους άλλους συγγενείς σου που μπορεί να σε θεωρούν έξυπνο. Μαλακίες γράφεις τη μια πάνω στην άλλη και προσπαθείς να τα γυρίσεις.
Δεύτερον, έχεις χάσει τη μπάλα με αυτά που γράφεις. Δεν ξέρεις ΟΥΤΕ τι ισχύει σήμερα, ούτε τι λέγανε τότε, ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ είναι.

Αναφέρομαι σε αυτά που έλεγε ο Αρίστως.....αυτός δεν είναι το θέμα μας?

quote:
IndustrialAngel:
Το λέει ρητά στο όργανον. Στην καρδιά.

Αν θυμάμαι καλά ο Αριστοτέλης μιλάει για τρεις τόπου όπου κατοικεί η ψυχή. Αν κάνω λάθος πες το μου και μετά θα κάτσω να το ψάξω, γιατί νομίζω ότι δεν κάνω λάθος.

quote:
IndustrialAngel:
Ρε μη σκαρφίζεσαι πράγματα. Γράψε με στοιχεία. Δεν ήταν προϊόν εγκεφαλικής δραστηριότητας για τους αρχαίους τα όνειρα. Ο Αριστοτέλης αναφέρεται σε αυτό στο περί ύπνου και εγρηγόρσεως...Δεν είχε μετάφραση σε αυτό το κομμάτι;
Καλά για το "έβλεπαν" απλά ΓΕΛΟΙΟ επιχείρημα.

Φέρε μας λοιπόν τα στοιχεία που για τους αρχαίους δεν ήταν προϊόν εγκεφαλικής δραστηριότητας τα όνειρα.

quote:
IndustrialAngel:
ΔΕΝ καταλαβαίνεις ελληνικά έτσι; Ο Νους είναι μια αφαιρετική, ιδεατή έννοια ΟΧΙ ένα όργανο του σώματος. Αυτό λέει ο όρισμός. ΝΟΥΣ και εγκέφαλος είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑπράγματα. Σε ποια γλώσσα να το πω;

Κάνεις λάθος, χωρίς εγκεφαλική λειτουργία ο Νους αδρανεί. Ο Νους δεν είναι παρά το κέντρο επεξεργασίας των εγκεφαλικών ερεθισμάτων.
Ακόμη και να είναι μια ξεχωριστή οντότητα απ' τον εγκέφαλο, αυτή δημιουργείται από αυτόν, τον εγκέφαλο.
Μάλλον έχεις μπερδέψει τον Νου με την Ψυχή.

quote:
IndustrialAngel:
Ο εν-κέφαλος(εγκέφαλος) είναι μέσα στο κεφάλι, το κρανίο. Ο εγκέφαλος έχει κάτι άλλο μέσα του; Το νου; Τι είναι τελικά ο άνθρωπος; ΜΠΑΜΠΟΥΣΚΑ;
ΜΗ μου λες πράγματα που ξέρουμε σήμερα. Δε μου έφερες ΟΥΤΕ μία αρχαία πηγή, εκτός του Ιπποκράτη που τον ανέφερα εγώ, που να βάζει τη λέξη τη ΝΟΥ και ΕΓΚΕΦΑΛΟ στην ίδια πρόταση. Καμία πηγή που να συσχετίζει τα δύο.

Σου έφερα τον Αίσωπο......εσύ τι μου έφερες πέρα του Αριστοτέλη?

quote:
IndustrialAngel:
Καις λάδια ευρωπαίε. Άλλο κεφάλι, άλλο εγκέφαλος, άλλο νους. ΞΥΠΝΑ πανίβλακα, έχεις καεί...

Το κεφάλι είναι αυτό μέσα στο οποίο βρίσκεται τόσο ο νους όσο και ο εγκέφαλος που παράγει τον νου.....δύσκολο να το καταλάβεις ε?

quote:
IndustrialAngel:
Μη μου τα λες εμένα ΗΛΙΘΙΕ. Στον εαυτό σου να τα πεις. Αφού ο Λόγος δεν είναι ομίλια, όπως ομολογείς και ο ίδιος, η εντοπιότητα ΔΕΝ έχει να κάνει με το που είναι η γλώσσα.

Ο Λόγος δεν μπορεί να υφίσταται χωρίς την ομιλία...μπούφε!
Χωρίς αυτήν δε θα μπορούσαμε να Τον δούμε.


quote:
IndustrialAngel:
Είδες που την πάτησες; ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έλεγε ότι τους χτύπησε στο κεφάλι. Επίτηδες το έγραψα για να δω αν μπορείς να διαβάσεις αρχαία. Τελικά είσαι τόσο ηλίθιος που ούτε αρχαία ούτε νέα μπορείς να καταλάβεις.Απελπισμένη και βιαστική όπως πάντα

Το υπέθεσες, βιομηχανικέ! δεν το λέει αλλά αυτόματα εκεί πάει ο Νους όλων.
Μετά από την παρέμβασή μου ανασκέυασες, βάζοντας και την ηλίθια δικαιολογία ότι τάχα ήθελες να τσεκάρεις!
Και η απόδειξη σε αυτό που λέω, είναι ότι στη μετάφραση που αντέγραψες, πουθενά δεν αναφέρει το χτύπημα στο κεφάλι...και όμως σου ξέφυγε! γιατί αυτό είναι το μέρος που πρώτα θα έρθει στο νου του καθενός.

Το αν μπορώ όμως να διαβάσω ή όχι αρχαία, αυτό είναι κάτι που μόνο εγώ γνωρίζω, ΟΥΦΟ και όχι εσύ.

quote:
IndustrialAngel:
Το κείμενο λέει ότι τους ΧΤΥΠΗΣΕ απλώς και ότι το ΚΕΦΑΛΙ τους έγινε σα γουρουνιού. Άραγε αυτό θα σήμαινε ότι ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγινε και αυτός σαν γουρουνιού, αφού άλλαξαν κεφάλι, όμως ο ΝΟΥΣ παρέμεινε γεγονός που δείχνει ότι ο εγκέφαλος ΔΕΝ ήταν έδρα για τον νου.

Θες να πεις ότι η καρδιά δε βρίσκεται στο κορμί?
Γιατί και το κορμί τους έγινε σα γουρουνιού! όχι μόνο το κεφάλι.

quote:
IndustrialAngel:
Πόσο ΜΑΛΑΚΑΣ είσαι επιτέλους; Το θάψιμο του κεφαλιού υποδηλώνει ότι ο άνθρωπος πλέον δεν αναπνέει. Δεύτερον δεν έθαψαν κανένα επιστήμονα αλλά τον Αίαντα που ήταν πολεμιστής, γιατί να παινέψει το μυαλό του; Τρίτον, το κεφάλι, ταυτίζεται με την προσωπικότητα και τα χαρακτηριστικά του άλλου. Αναγνωρίζουμε πρόσωπα, όχι πλάτες, στήθη ή χέρια. Για αυτό και στην ταυτότητα βάζουμε το ΠΡΟΣΩΠΟ μας. Το κεφάλι συμβολίζει το άτομο για αυτό και οι μεταφραστές λένε:
Μακάρι να μην κέρδιζα, τότες, τέτοιο βραβείο,
τι εκείνα τ' άρματα έχωσαν στη γης τέτοιο λεβέντη,
Άσε που το κεφάλι (βλέπε "κοινόν αυτάδελφον Ισμήνης κάρα") είναι και χαϊδευτικό για τους αρχαίους.

Τι έκανε λέει? Το θάψιμο του κεφαλιού υποδηλώνει ότι ο άνθρωπος πλέον δεν αναπνέει?

Θα ήταν μάλλον πολύ περίεργη φάτσα ο Αίαντας ώστε για το λόγο αυτό να αναφέρει ο ποιητής:
"Mα τέτοιο αγώνα ας ήτανε ποτέ να μην κερδίσω
γιατί για κείνα η γη σκέπασε τέτοιο κεφάλι!"

Ή μπορεί να ήταν τεράστιο το κεφάλι του!......σα την ηλιθιότητά σου! γιατί πρέπει να είναι κάποιος φοβερά ηλίθιος ώστε να γράψει τέτοιες μαλακίες περί αναγνώρισης, ταυτότητας κ.λ.π. που αναφέρεις στο 3, για να αιτιολογήσεις το χωρίο που σου έφερα.

quote:
IndustrialAngel:
῏Ω κόραξ, ἀληθῶς φωνὴ μὲν ἦν σοι, νοῦν δ’ οὐκ εἶχες"
ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣΣ τη λέξη ΚΕΦΑΛΙ μέσα σε αυτήν την πρόταση ρε ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑ; Η πρόταση αυτολεξί λέει ΦΩΝΗ έχεισ ΜΕΣΑ σου αλλά όχι νου. Προφανώς κάπου ΜΕΣΑ είναι ο νους αλλά που ακριβώς;
Πού βρήκες τη λέξη που έβαλες μέσα σε παρένθεση ρε ΜΑΛΑΚΑ; Επειδή σε βολεύει να τη βάλεις;

Βρε καραγκιόζη! που έχεις κάνει τη μαλακία τρόπο ζωής, δε βλέπεις ότι ο Αίσωπος τοποθετεί τη φωνή και τον νου στην ίδια περιοχή? τι αυτολεξί μου τσαμπουνάς? τι ήταν ο Αίσωπος? καμιά μηχανή όπως εσύ? που όπως σε έχουν προγραμματίσει έτσι λειτουργείς?
Ο Αίσωπος απλά δείχνει ότι το κεφάλι του κόρακα ήταν γεμάτο από φωνή, αλλά άδειο από μυαλό.

quote:
IndustrialAngel:
ΚΑΝΕΝΑΣ εκτός του ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ δεν είπε ότι ο νους εδράζεται στον εγκέφαλο. Εκτός αν φυτέψεις λέξεις ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΕ ΑΠΑΤΕΩΑΝΑ όπως κάνεις με τον Αίσωπο.
Δεύτερον έδωσα τρια χωρία, στο τρίτο στο όργανον ο Αριστοτέλης είναι σαφέστατος.

Μα ήταν δυνατόν κάποιος να φέρει αντίρρηση στον Ιπποκράτη? Δεν ήξερε ο γιατρός και ήξερε ποιος?......ο μαραγκός?
-Ούτε στο τρίτο βλέπω σαφήνεια.

quote:
IndustrialAngel:
Καθόλου. Άλλο ΝΟΥΣ ηλίθιε άλλο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ.

Καλά να το πεις αυτό σε όσους παθαίνουν εγκεφαλική βλάβη.

quote:
IndustrialAngel:
Έτσι λες εσύ. Ο Αριστοτέλης είναι σαφέστατος στο όργανον ξαναλέω

Μιλάει αν δεν κάνω λάθος για τρεις περιοχές όπου κατοικεί η ψυχή.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό κατάλαβες; Προτιμώ να είμαι ΑΛΒΑΝΟΣ και να γνωρίζω την ελληνική κουλτούρα παρά Έλληνας και να ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΩ τους αρχαίους όπως εσύ.

Η πλαστογραφία είναι χαρακτηριστικό των χριστιανομάχων και μάλιστα αποκλειστικό!

quote:
IndustrialAngel:
Ναι εντάξει, παρηγορήσου. Έχω ένα θείο αγράμματο γεωργό. Δεν είσαι ο μοναδικός αγράμματος στην Ελλάδα. Νιώθεις καλύτερα τώρα;

Η θεία σου? ξέρει γράμματα?...ο εξάδελφό σου?.....ο μπατζανάκης της πεθεράς της μάνας σου?....μα πόσο μακριά μπορεί να πάει η βαλίτσα με την ηλιθιότητα σου?

quote:
IndustrialAngel:
Το ξέρω ότι πάσχεις από μικροφαλλία, δε με πείθεις για το αντίθετο ότι και να γράψεις. Και τα παπάρια δε φαίνονται από τα ΛΟΓΙΑ αλλά από τις πράξεις και τα επιχειρήματα και εσύ από αυτά ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ δεν έχεις καθόλου. Οπότε μην πουλάς ανδρισμό σε εμένα απελπισμένο πουστράκι

Πουστράκι είναι όποιος ψάχνει διακαώς να βρει ποιος έχει την ποιο μεγάλη τσουτσού εδώ μέσα.
Τα ίδια σχόλια περί τσουτσούς τα έχεις κάνει και σε άλλους!
Επειδή όμως δεν είμαι ομοφυλόφιλος μην τρέφεις φρούδες ελπίδες.
Ωστόσο σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις το μέγεθος που ζαχαρώνεις....παλιοΛΟΥΛΟΎ!

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 02:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Από εδώ: http://www.hsfn.gr/hsfn/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=33

Τι να σου πουν βέβαια και οι νευροεπιστήμονες, τι ξέρουν αυτοί μπροστά στον Ευρωπαίο, τον πλαστογράφο που χρειάζεται μετάφραση για να καταλάβει τα αρχαία ελληνικά


Να λοιπόν που το site που έφερες με δικαιώνει όταν λέω ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήξεραν ότι ο νους εδρεύει στον εγγέφαλο.....γράφει λοιπόν στην ίδια πάντα ιστοσελίδα:

"Επισημαίνω αυτή την παρατήρηση γιατί, [size=5]ενώ πολλοί προσωκρατικοί φιλόσοφοι, όπως ο Αλκμαίων ο Κροτωνιάτης, ο Λεύκιππος, ο Δημόκριτος και άλλοι, ακόμη και ο ίδιος ο Πλάτων, είχαν υποστηρίξει την "εγκεφαλοκεντρική" θεωρία,][/size=5 και φυσικά μαζί μ΄αυτούς και ο Ιπποκράτης, ο Αριστοτέλης αναβιώνει τις απόψεις του Ομήρου και των Εβραίων, θεωρώντας οτι η καρδιά είναι η έδρα των αισθήσεων, του συναισθήματος και της διάνοιας"

Tα βλέπεις ΜΠΟΥΦΕ?

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ήξερα ότι τα αρχαία ελληνικά δεν έχουν συντακτικό. Δεν ήξερα ότι το συντακτικό είναι προνόμιο μόνο των...Αγγλικών...
Παραδέξου, απελπισμένε, ότι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις συντακτική ανάλυση γιατί ΔΕΝ ξέρεις ελληνικά να τελειώνουμε...

Τι να παραδεχτώ βρε ανώμαλε?

quote:
IndustrialAngel:
Σαν πολύ χρόνο και ποστ δεν αφιερώνεις σε κάποιον που είναι για τα πανηγύρια;

Ίσα ίσα! μου αρέσει να βαράω το ντέφι και να χορεύει η μαϊμού!

quote:
IndustrialAngel:
Και γάιδαρος μπορείς να είσαι, και πετεινός, αλλά το ΣΙΓΟΥΡΟ είναι ότι δεν είσαι ΑΝΤΡΑΣ.

Πάλι εκεί το μυαλό σου βιομηχανικέ?....ντε και καλά να σου δείξω ότι είμαι άντρας? ...δεν είμαι ανώμαλος, χώνεψε το!

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι ο Ευρωπαίος αρνείται το γεγονός ότι η καθιερωμένη σε όλα ανεξαιρέτως τα βιβλία είναι ανθρωπίδες;

Αρνούμαι ότι οι πίθηκοι ανήκουν στις ανθρωπίδες.

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δε μας έχει απαντήσει γιατί ο άνθρωπος ανατριχιάζει; Γιατί οι φρονιμίτες δε χωράνε στο σαγώνι του; Γιατί τα μωρά έχουν μεγαλύτερη δύναμη στα χέρια από ότι στα πόδια;

Γιατί διεγείρεται το νευρικό του σύστημα.
Εμένα χώρεσαν.
Γιατί ξέρουν ότι και να τρέξουν θα τους προλάβουν! οπότε συγκεντρώνουν τη δύναμή τους στα χέρια για να παλέψουν......Δεν είναι καλά ο άνθρωπος!

quote:
IndustrialAngel:
Στο γιατί ο άνθρωπος έχει ΜΥΕΣ ατροφικούς στο έξω αφτί; Ο Ευρωπαίος, μέσα στη θάλασσα ανοησίας που κολυμπάει, βρήκε μια χαζοπηγή που μιλούσε για μύες του ΜΕΣΟΥ αφτιού και ΌΧΙ του έξω.... Γιατί ο άνθρωπος έχει την ίδια ακριβώς αδυναμία επεξεργασίας της ουρίας ή παραγωγής βιταμίνης C ακριβώς όπως οι υπόλοιποι ανθρωπίδες σε αντίθεση με άλλα θηλαστικά που έχουν τη δυνατότητα αυτή;

Γιατί έχει η δύναμη των μέσα καλύπτει και των έξω! με αποτέλεσμα οι τελευταίοι να ατροφήσουν!
Γιατί περπατάει στα δύο όπως και αυτά!

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει τολμήσει να προσκομίσει μια ΣΥΝΕΚΤΙΚΗ αφήγηση με βάση τα στοιχεία που έχουμε (γενετική,απολιθώματα) ώστε να συνδέσει όλα αυτά τα φαινόμενα.

Γιατί περιμένουμε να μας απαντήσεις γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση και κανένα άλλο ζώο!

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι χαρακτηρίζουν τυχαίο ζώο τον αυστραλοπίθηκο που είχε μεγάλο δάχτυλο ποδιού παράλληλο με τα υπόλοιπα (και όχι αντιτακτό) και σπονδυλική στήλη που υποδηλώνει δίποδη βάδιση και αυξημένο συντελεστή EQ (δηλαδή μεγαλύτερη ευφυΐα σε σχέση με τους σημερινούς χιμπατζήδες).

Και ποιος σου είπε εσένα ότι όποιος περπατάει όρθιος έχει και αυξημένο EQ? δηλαδή ο Τζεφ Χόκινς που δεν περπατάει καθόλου?

Και η κότα όρθια περπατάει με δύο πόδια....

quote:
IndustrialAngel:
Μάλιστα, ΞΕΧΝΟΥΝ το γεγονός ότι ο Δαρβίνος είχε προβλέψει ότι θα βρούμε ένα τέτοιο ον ΧΩΡΙΣ να έχει βρεθεί στην εποχή του, γεγονός που συνεπάγεται μια ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ πρόβλεψη και επιβεβαίωση της θεωρίας του;
Στο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δε μας έχει δώσει έναν τρόπο να διαψεύσουμε τα λεγόμενα του, κανένας δεν απαντάει στο αν υπάρχει ενδεχόμενο να κάνει λάθος ενώ ο Δαρβίνος είχε δώσει σαφέστατα στο έργο του κάτω από ποιες συνθήκες θα μπορούσε να διαψευστεί η θεωρία του (η μετέπειτα επιστημονική έρευνα έδωσε απαντήσεις που την επιβεβαιώνουν και δεν τη διαψεύδουν).

Γιατί ποιος σου είπε ότι δε δέχομαι τη θεωρία του Δαρβίνου? Λέω ναι στην εξέλιξη, όχι όμως στις μαλακίες.
Γιατί δεν μπορεί ο άνθρωπος να βγήκε τόσο έξυπνος και ο πίθηκος, ο υποτιθέμενος αδελφός του τόσο βλάκας.

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι ο "έγκριτος" τρέχα διέδιδε ψεύδη για το πού και κατά πόσο διδάσκεται η εξέλιξη στον κόσμο και κανένα από τα υπόλοιπα χριστιανικά αντράκια δεν έλαβε θέση;

Είμαι περίεργος να δω το διάλογό σας....που θα πάει..

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι οι πηγές τους είναι όπως καρφώθηκαν το μπλογκ του Βατοπεδίου και άλλων αντίστοιχων...ευαγών ιδρυμάτων;

Για δείξε μας μερικές τέτοιες!

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι επικαλούνται βιβλία όπως του...Κιλίφη και όχι επιστημονικά/πανεπιστημιακά;

Για δείξε μου πότε συνέβη κάτι τέτοιο?

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν απαντάει στο τι θα τους έπειθε να αλλάξουν γνώμη;

Στο έχω αναφέρει πολλές φορές αλλά τέτοιος γούτος που είσα!

quote:
IndustrialAngel:
Μπορείς να μου πεις ΠΩΣ ένας άνθρωπος μπορεί να συγκρατηθεί μετά από τέτοιες συμπεριφορές και πώς ακριβώς δικαιώνονται;

Έλα ντε!!....είσαι και λυσσάρα!!

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό που λες εσύ είναι χειρότερο από αυτά που λέω εγώ γιατί εσύ το εννοείς. Όχι πως διαφωνώ κάθετα αλλά σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικό το να εκνευριστείς και να βρίσεις κάποιον από το να πεις ψύχραιμα και στα σοβαρά ότι ο άλλος είναι για δέσιμο

Τέτοιος καραγκιόζης που είσαι....τέτοια θα λες!


quote:
IndustrialAngel:
Προσπαθώ...Αλλά το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για γνήσιο διάλογο και για αναζήτηση της αλήθειας. Θέλουν απλώς το σινάφι τους να "κερδίσει" το διάλογο. Δεν τους ενδιαφέρει αν ο τρέχα έλεγε ψέμματα (γιατί η απόκρυψη στοιχείων, η μισή αλήθεια είναι ΜΕΓΙΣΤΟ ψεύδος) για το τι έγινε στο Αρκάνσας το 1982 αλλά το να με "ταπώσει" με δήθεν στοιχεία ότι η εξέλιξη παραγκωνίζεται (ο τρέχα μίλησε για ταφόπλακες χαρακτηριστικά)
Τον ψηλάρα δεν τον ενδιαφέρει που ο "κολλητός" του χαρακτήρισε ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΑ την παλαιοντολογία και εν γένει τη μελέτη οστών και συναφών ευρημάτων από αρμόδιους επιστήμονες (γεωλόγους, βιολόγους κτλ). Δεν τον ενδιαφέρει το ότι αυτή η φράση (μαζί με την άλλη που έλεγε ότι τα...(μικρά) παπάρια του πιστοποιούν την...ελληνική του καταγωγή) με εξόργισε. Τον ενδιαφέρει μόνο να μην υβρίσουμε ακόμα και δικαιολογημένα τον ΥΒΡΙΣΤΗ της αλήθειας και του ορθού λόγου. Και ποιος ο λόγος αυτής ασυλίας; Το γεγονός ότι ο Ευρωπαίος δηλώνει...Χριστιανός. Δεν είδα πουθενά το "δημοκράτη" Ψηλό να λέει στον Ευρωπαίο ότι αυτά που γράφω εγώ σε αντίθεση αυτά που λένε αυτοί είναι γραμμένα σε επιστημονικά βιβλία και εγώ είμαι απλώς ο κομιστής και ο υπερασπιστής της πληροφορίας, αλλά τον αφήνει να απαντάει σε προσωπικό ύφος λες και η εξελικτική θεωρία δεν είναι μια επιστημονική θεωρία διατυπωμένη από επιστήμονες αλλά μια ΔΙΚΗ μου άποψη/κοσμοθεώρηση

Ποτέ μου δε χαρακτήρησα την επιστήμη της παλαιοντολογίας ως ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΑ, σε αυτούς που κάνουν χρήση την ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΑ για να μαντέψουν τα κρανία που λείπουν αναφέρθηκα.

Τα παπάρια μου είναι όντως μεγάλα.....αλλά δε θα τα γευτείς ποτέ σου λουλού!!

quote:
IndustrialAngel:
Είναι δε τόσο μεγάλη η ψυχική ανωμαλία και το μίσος του ατόμου Ψηλός που απέδωσε σε εμένα, έναν 24χρονο φοιτητή, την έλλειψη ευκαιριών στους νέους ανθρώπους η οποία προκάλεσε πρόσφατα μια αυτοκτονία ενό νεαρού σε άλλη χώρα. Το γεγονός ότι εγώ ανήκω στη γενιά που στερείται και αυτός στη γενιά που στέρησε και ενδεχομένως στερεί ακόμα του...ξέφυγε.

Τον μόνο ανώμαλο που συνεχώς ψάχνει για μεγάλους λούτσους εδώ μέσα είσαι εσύ.

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι κανένας δεν έχει απαντήσει στις ρήσεις του Αναξίμανδρου και του Εμπεδοκλή που προσκόμισα;

Για θύμισέ μου λίγο....

quote:
IndustrialAngel:
Στο ότι ο Ευρωπαίος αρνείται το γεγονός ότι η καθιερωμένη σε όλα ανεξαιρέτως τα βιβλία είναι ανθρωπίδες

Και στο εξωτερικό τα Σκόπια είναι καθιερωμένα ως Μακεδονία.....και? επειδή κάποιοι λένε ότι οι πίθηκοι είναι ανθρωπίδες εγώ θα το δέσω σχοινί κορδόνι? Να το αποδείξουν. Να μας πουν γιατί ο Γορίλας δεν έχε πολιτισμό.

Α! και μη το ξεχάσω, πρίν λίγες μέρες είδα σε ντοκιμαντέρ στο ΣΚΥ το θέμα που είχαμε ζητήσει παλαιότερα με τα παιδιά που μεγάλωσαν σε περιβάλλον με ζώα και όχι με ανθρώπους, όπως με πιθήκους και λύκους.

Μάντεψε, μπαρούφες ήσαν όλα.
Τα δύο κορίτσια που υποτίθεται ότι είχε βρει ένας ιερέας σε μία φωλιά λύκων και που τους σκότωσε για να τα πάρει, ήταν απάτη.
Τα κορίτσια ήσαν εκ γενετής καθυστερημένα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να επικοινωνήσουν με το περιβάλλον τους. Οι γονείς τους τα εγκατέλειψαν στο ορφανοτροφείο που είχε φτιάξει ο ιερέας. Κατόπιν τούτου ο ιερέας διέδωσε την ιστορία του, με αποτέλεσμα να πάρει το θέμα διαστάσεις και ο ιερέας να βρει έτσι οικονομικά οφέλη και να μπορέσει να συντηρήσει το ίδρυμα του.
Ένα παιδί που το ονόμασαν Ταρζάν κ.λ.π. δεν ήταν παρά μία στημένη ιστορία από έναν χωρικό που βρήκε το εγκαταλελειμμένο παιδί και το πήρε στη δούλεψή του. Κατά σύμπτωση και αυτό έπασχε από καθυστέρηση. Τα οικονομικά ωφέλη από την ιστορία πολλά και για το χωριό και για τον χωρικό.

Ένα άλλο παιδί, που πέρασε 6 μήνες τη ζωή του μαζί με μαϊμούδες, εξετάστηκε από επιστήμονα που ασχολείται με τις μαϊμούδες πάνω από 30 χρόνια, έπεσε σε αντιφάσεις και τελικά αποδείχτηκε ότι και αυτό είχε βλάβη στον εγκέφαλο μετά από ένα δυνατό χτύπημα που είχε δεχτεί από τους γονείς του στο κεφάλι, οι οποίοι το έδερναν συχνά.

Οι ίδιοι είχαν πει ότι τάχα το άρπαξαν πίθηκοι, αλλά το παιδάκι το έσκασε από το σπίτι τραυματισμένο από το πολύ ξύλο σε ηλικία 5,30 περίπου χρονών. Έζησε σε ένα κοντινό δάσος, από τα αποφάγια των μαϊμούδων για έξι περίπου μήνες μέχρι που το βρήκε ένας χωριανός. Ο ίδιος μιλούσε στο ντοκιμαντέρ και έλεγε ότι οι μαϊμούδες έφτιαχναν από φύλλα χωνάκια, του γέμιζαν νερό και του έδιναν να πιει.
Πράγμα αδύνατο κατά τον επιστήμονα αφού το συγκεκριμένο είδος μαϊμούδων ποτέ δεν έχει κάνει χρήση κάποιοι υλικού ως εργαλείο.
Εν συνεχεία αρνήθηκε ότι οι μαϊμούδες τον ψείριζαν, πράγμα που σήμαινε ότι δεν ήταν μέλος τους, άρα δεν τον τάιζαν, άρα η φαντασία του κάλπαζε.
Και άλλα...

quote:
IndustrialAngel:
Τον ενδιαφέρει μόνο να μην υβρίσουμε ακόμα και δικαιολογημένα τον ΥΒΡΙΣΤΗ της αλήθειας και του ορθού λόγου. Και ποιος ο λόγος αυτής ασυλίας; Το γεγονός ότι ο Ευρωπαίος δηλώνει...Χριστιανός. Δεν είδα πουθενά το "δημοκράτη" Ψηλό να λέει στον Ευρωπαίο ότι αυτά που γράφω εγώ σε αντίθεση αυτά που λένε αυτοί είναι γραμμένα σε επιστημονικά βιβλία και εγώ είμαι απλώς ο κομιστής και ο υπερασπιστής της πληροφορίας, αλλά τον αφήνει να απαντάει σε προσωπικό ύφος λες και η εξελικτική θεωρία δεν είναι μια επιστημονική θεωρία διατυπωμένη από επιστήμονες αλλά μια ΔΙΚΗ μου άποψη/κοσμοθεώρηση

Είναι δε τόσο μεγάλη η ψυχική ανωμαλία και το μίσος του ατόμου Ψηλός που απέδωσε σε εμένα, έναν 24χρονο φοιτητή, την έλλειψη ευκαιριών στους νέους ανθρώπους η οποία προκάλεσε πρόσφατα μια αυτοκτονία ενό νεαρού σε άλλη χώρα. Το γεγονός ότι εγώ ανήκω στη γενιά που στερείται και αυτός στη γενιά που στέρησε και ενδεχομένως στερεί ακόμα του...ξέφυγε.


Δεν τους ενδιαφέρει που ο Ευρωπαίος γράφει παράλογα πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, όπως το ότι ποντικός και αρουραίος είναι ολόιδιοι (ενώ δεν είναι). Δεν τους ενδιαφέρει που ο Ευρωπαίος ΔΕΝ έχει παρουσιάσει ΟΥΤΕ ένα επιστημονικό στοιχείο παρά μόνο σοφίσματα και πεισματώδη άρνηση ακόμα και για τα αυτονόητα.

Το καινούριο αντράκι της συζήτησης είναι ο Βελισάριος, που αναμασά την ίδια ανοησία που ακούσαμε από τον τρέχα, ότι δήθεν η εξελικτική θεωρία υποβιβάζει τον άνθρωπο στο επίπεδο του ζώου. Αυτό αποτελεί ΑΛΛΗ μία απόδειξη ότι το παρεάκι αντλεί την (παρα)πληροφόρησή του από συγκεκριμένες ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ πηγές (βλ. παπαδοσελίδες). Η διαφορά είναι ότι αντί να το πει ανοιχτά το πάει εξυπναδίστικα και λέει ότι θέλει να μας ταΐσει μπανάνες. Τον προκάλεσα να αποδείξει με στατιστικές ή με άλλον τρόπο την αλήθεια αυτού του ισχυρισμού. Βάζουμε στοίχημα ότι το αντράκι θα ΔΕ θα απαντήσει επί της ουσίας αλλά θα αρχίσει ή να βρίζει ή να αλλάζει θέμα ή θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια;;;



Μια εικόνα χίλιες λέξεις!

quote:
IndustrialAngel:
Παπαδοπαίδια σας είπε ο Νικόμαχος, εγώ μεγαλοχριστιανούς σας λέω. Σε καμία περίπτωση ΔΕ σας θεωρούμε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. Αυτό έπρεπε να προσέξεις. Ότι ΔΕ σε θεωρώ άξιο να σε αποκαλέσω έτσι. Γιατί υπάρχουν, ΕΥΤΥΧΩΣ,σοβαροί χριστιανοί.

quote:
IndustrialAngel:
Το ότι όλα αυτά τα κάνω εις βάρος του ελεύθερου χρόνου μου στα 24 μου με εντάσσει σε πολτοποιημένη μάζα;

Εντάσσεται ακριβώς εδώ! στη φωτό!


quote:
IndustrialAngel:
Θα αποφασίσεις τελικά τι είμαι; Τη μια είμαι "εγώ και η παρέα μου" δηλαδή μέλος συνωμοσίας την άλλη ΠΟΛΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ μάζα τώρα έγινα πορωμένος... Ούτε με τους χαρακτηρισμούς που κάνεις δεν έχεις συνέπεια. Πάντως ομολογώ ότι με χαρακτηρίζει το πάθος στον τρόπο με τον οποίο σκέφτομαι και εκφράζομαι.

quote:
IndustrialAngel:
Σε ρωτάω και πάλι,έχεις τον ανδρισμό να απαντήσεις με ένα ΣΟΒΑΡΟ ορισμό τι στο καλό είναι ζώο; Να δούμε τελικά αν είναι δυνατόν ή όχι να εντάξουμε τον άνθρωπο στα ζώα. Μπορείς να εξηγήσεις τη χρήση του όρου ΖΩΟ από τον Αριστοτέλη; Μπορείς να εξηγήσεις γιατί τελικά αυτοί που βλέπουν τους ανθρώπους ΔΗΘΕΝ σα ζώα σέβονται περισσότερο την ανθρώπινη ζωή;

Και η πιο τρομακτική ερώτηση...Τελικά ο άνθρωπος είναι θηλαστικό ή όχι;;;;;; Δεν είναι παγίδα...Στο καπάκι θα ρωτήσω τι είναι θηλαστικό...


quote:
IndustrialAngel:
Υποστήριξα ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον κοινό πρόγονο ΟΛΩΝ των ανθρωπιδών που αν ζούσε σήμερα θα τον λέγαμε πίθηκο αλλά δεν είναι ίδιος με κανέναν από τους σημερινούς πιθήκους.

Όχι Γιάννης Γιαννάκης!! α βρε Όθωνα!!!

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερον, δεν είμαι πιστός σε καμία θεωρία. Αποδέχομαι μια θεωρία. Αποδέχομαι ότι ισχύει η σχετικότητα, η κβαντομηχανική, η κίνηση των τεκτονικών πλακών, η εξέλιξη κτλ. Το πιστεύω είναι μια άλλη υπόθεση...

Τρίτον, δεν προσβλήθηκα (με έχουν πει πολλά χειρότερα) αλλά ενοχλήθηκα από το θρασύδειλο τρολάρισμα που έκανες.



Για κοίτα ποιος μιλάει!!!!!

quote:
IndustrialAngel:
Θα μας ΟΡΙΣΕΙΣ τι είναι ζώο;;;; Αυτό σε ρώτησα. Προφανώς ο άνθρωπος διαφέρει από τα ζώα όπως διαφέρει και το ένα ζώο από το άλλο...

Κάποιος σαν κι εσένα!

quote:
IndustrialAngel:
Εσείς οι θρασύδειλοι μεγαλοχριστιανοί έχετε ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα... Αυτό το πράγμα που λες, αν κατάλαβα καλά, λέγεται ερεθιστικότητα. Αυτό χρακτηρίζει σχεδόν ΟΛΕΣ τις μορφές ζωής.

quote:
IndustrialAngel:
Είναι δυνατόν το ελάφι που θέλει να γλυτώσει από το λιοντάρι και το λιοντάρι που θέλει να πιάσει το ελάφι να μην επεξεργάζονται πληροφορίες από το περιβάλλον όπως πχ τη μυρωδιά του άλλου; Είναι δυνατόν να μην τροποποιούν τη συμπεριφορά τους αναλόγως; Σε τι διαφέρει ο άνθρωπος δηλαδή;

Ναι αλλά ούτε το λιοντάρι βγάζει φτερά για να πετάξει και να το πιάσει, ούτε το ελάφι για να πετάξει και να ξεφύγει.

quote:
IndustrialAngel:
Επαναλαμβάνω, το δόγμα του κατηχητικού ότι τα ζώα είναι Α-λογα όντα είναι εντελώς λανθασμένο. Τα ζώα μπορούν να σκέφτονται. Όχι στον ίδιο βαθμό με τον άνθρωπο προφανώς αλλά μπορούν...Τα ανώτερα θηλαστικά ειδικά έχουν εκπληκτικές ικανότητες...

Το κατηχητικό παραδίδει παιδεία κλάσης ανώτερη από αυτή που έχεις εσύ.
Α-λογα σημαίνει ότι δεν έχουν λογική. Το αρσενικό λιοντάρι τρώει τα άλλα λιονταράκια εφόσον δεν είναι δικά του....αυτό εσύ το θεωρείς Λογικό?


quote:
IndustrialAngel:
Αποδείξεις για αυτό;;;;;; Κανένα βιντεάκι με ανθρώπους να φυτρώνουν από το χώμα;;;

Γιατί είπε κανείς ότι ο άνθρωπος φύτρωσε?

quote:
IndustrialAngel:
Δεν απάντησες όμως ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΕ και ΑΝΑΝΔΡΕ μεγαλοχριστιανέ, τι είναι ζώο ώστε να σου απαντήσω στο αν είναι υποβιβασμός ή όχι.

Κάτι σαν κι εσένα....Ά-λογο!

quote:
IndustrialAngel:
Δεν απάντησες όμως στο γιατί αυτοί που ΔΗΘΕΝ θεωρούν τον άνθρωπο ζώο, πχ στη Σουηδία το 80% αποδέχεται την εξέλιξη των ειδών, κάνουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ δολοφονίες από ότι σε χώρες όπως το ΙΡΑΝ που μόλις το 20% την αποδέχεται.

Γιατί στη Σουηδία οι συνθήκες διαβίωσης δεν έχουν καμία σχέση με αυτές στο Ιράν. Γιατί στο Ιράν δεν έχουν δημοκρατικό καθεστώς και το αίσθημα της δημοκρατίας με ότι συνεπάγεται δεν είναι αυξημένο.
Γιατί επέλεξες ένα παράδειγμα με λάθος κριτήρια. Πάλι καλά που δεν είπες ότι οι Σουηδοί έχουν για τον ίδιο λόγο καλύτερο ποδόσφαιρο από τους Ιρανούς!
quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
Μήπως το να βλέπεις τον άνθρωπος ως ζώο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τον τρόπο που τον αντιμετωπίζει η θρησκεία;;;;;

Μόνο ένα ζώο θα μπορούσε να πει κάτι τέτοιο.

quote:
IndustrialAngel:
Πάντως από το να είμαι βυζαντινόπληκτος σαν και σένα και τον ευρωπαίο προτιμώ να είμαι αρχαιόπληκτος. ΟΛΟΙ οι πολιτισμένοι και μορφωμένοι άνθρωποι έχουν ακουστά τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο ενώ από Βυζαντινούς κανένα....

Σωστά! ποιος ξέρει τον Βυσαρίωνα? ποιος τον Γρηγόριο το Θεολόγο? ποιος τον Μέγα Βασίλειο? ποιος τον Χρυσόστομο? ποιος τον Θωμά τον Ακινάτη? ποιος τον Μιχαήλ Ψελλό? ποιος τον Γρηγόριο τον Παλαμά, ποιος τον Πρόκλο? ποιος τον Σιμπλίκιο? ποιος τον Ιωάννη τον Φιλόπονος? ποιος τον Λέων τον Μαθηματικό? ποιος τον Ισαάκ Άγγελο? ποιος τον Γεώργιο Ακροπολίτη? ποιος τον Γεώργιο Παχυμέρη? ποιος τον Βαρλαάμ Καλαβρό? ποιος τον Δημήτριο Κυδώνη? ποιος τον Νικόλαο Καβάσιλα?

quote:
IndustrialAngel:
Όχι μόνο έχω γκόμενα αλλά στάνταρ πηδάω περισσότερο από εσένα γιατί εμένα δε μου υπογορεύει το...πηδάλιο ποιες μέρες είναι νηστεία από το πήδημα...

Και γιατί ψάχνεις για λούτσους τότε?....είσαι αμφί....!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Οχι το πουλι σου Βελισαριε,ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!!!
Πως θα διαιωνισεις το γενος των ηλιθιων,αν το κοψεις????????

Με τέτοιες ηλιθιότητες προσπαθείς να αποδείξεις την εξυπνάδα σου?

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 03:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
αθεος:
μέχρι τώρα την μεγαλύτερη πατάτα την είχε πει ο ευρωπαίος (ο αέρας είναι άυλος) αλλά με αυτό τον ξεπέρασες
εφτάσες την λαλακία σε άλλο επίπεδο, έχεις ξεπεράσει τα όρια του γνωστού σύμπαντος

Σου ζήτησα να μου φωτογραφίσεις τον αέρα και ακόμη περιμένω!

quote:
IndustrialAngel:
Τι μας λες; Υπάρχουν ζώα που αποθηκεύουν τροφή; Δεν περιμένουν από το Δημιουργό να τα θρέψει; Δεν το εμπιστεύονται; Δεν το κάνεις λίγο λιανά και στον ευρωπαίο που δε δέχεται ότι κάτι τέτοιο γίνεται;

Καλά σου λέει δε θυμάσαι τις γελοιότητες που μας έφερε με τον κόρακα και τις σιταποθήκες του?

Και για να θυμίσω λίγο στον καραγκιόζη, ποτέ μου δεν είπα ότι τα ζώα δεν αποθηκεύουν. Ο εν λόγο καραγκιόζης προκειμένου να πείσει ότι ο Ιησούς έκανε λάθος στο ότι ο Κόρακας δεν αποθηκεύει, έφερε μερικά γελοία βίντεο, για να δείξει ότι τα κοράκια αποθηκεύουν!
Και φυσικά έγινε για άλλη μια φορά ρεζίλι.

quote:
IndustrialAngel:
Και η φάλαινα έκανε τεράστια άλματα. Ξεκίνησε από κάτι εκατοντάδες κιλά και ζυγίζει τόνους. Είναι τόσο μεγάλη που κανένας κυνηγός της θάλασσας δεν την πειράζει.
Όσο για το αν γίνεται τροφή ή όχι, η απάντηση είναι ότι εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει ως είδος το ελάφι, τότε ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΑ είναι απόλυτα επιτυχημένο αφού ο αντικειμενικός σκοπός είναι η συνέχεια της ύπαρξης του είδους...

Οπότε η φάλαινα που είναι και είδος προς εξαφάνιση....απέτυχε!

quote:
IndustrialAngel:
Άστο ρε φίλε, δεν έχεις γνώση. Μόνο κανένα πεινασμένο αιλουροειδές μπορεί να τα βάλει με ελέφαντα και αυτό πάλι παίζεται. Ο ελέφαντας είναι 5 τόνους και έχει χαυλιόδοντα δεν είναι παίξε γέλασε για κανένα ζώο.

Μόνο που ολόκληρη αγέλη από ελέφαντες έχει συστηματικά εξολοθρευτεί από αγέλη λιονταριών που τρεφόταν σχεδόν αποκλειστικά με αυτά.
Δεν κάνει μόνο το μέγεθος τη διαφορά, αλλά και η στρατηγική.

quote:
IndustrialAngel:
Θα μου δώσει κανένας κάποιο ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ μέγεθος της λογικής και θα αφήσει τις αερολογίες και τις φανφάρες; Τις ίδιες μαλακίες ακούμε ξανά και ξανά αλλά δεν απαντάτε σε αυτό αντράκια. Τι γίνεται; Δεν έχουν οι (αντιεπιστημονικές) πηγές σας απάντηση σε αυτά;

Τι να σου δώσουμε βρε καραγκιόζη? ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ στο γιατί τα άλλα ζώα δεν έχουν τη λογική του ανθρώπου? θέλει και κολαούζο τώρα το χωριό?

quote:
IndustrialAngel:
Όχι δεν είπα ότι είναι των Χριστιανών. Των ηλιθίων είναι. Απλώς κάποιοι από αυτούς έχουν την τάση να συχνάζουν στα κατηχητικά.

Η κατήχηση από που κι ως που είναι κακό? Εσύ στο Πανεπιστήμιο δεν κατηχείσαι? τι κάνεις?

quote:
IndustrialAngel:
Η σύγχρονη επιστήμη δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά να συσσωρεύει στοιχεία για αυτό το αντικείμενο τα τελευταία 150 χρόνια. Τι στο καλό; Κάτι θα ξέρουν αυτοί. Όχι βέβαια τόσα όσο ο ψηλέας ή ο ευρωπαίος. Δε μας είπες όμως, Ψηλέα, διαφωνείς ή συμφωνείς με το υπουργείο παιδείας; Γιατί από το 2009 διδάσκονται τα παιδιά στην 3η λυκείου τη φυσική επιλογή και την εξέλιξη..

Βέβαια το ΑΝΑΝΔΡΟ στυλάκι σου με τις ΦΑΝΦΑΡΕΣ (τα στοιχεία γίνονται "ενδείξεις") είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ. Έχω πει εκατοντάδες φορές αν κανένας από εσάς τους μεγαλοχριστιανούς είναι άντρας (που από ότι φαίνεται δεν είναι κανένας) να πάρει 2-3 έγκριτα πανεπιστημιακά βιβλία και να μας εξηγήσει γιατί κάθε ένα από τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα είναι ΕΝΔΕΙΞΗ και μάλιστα ανεπαρκής. Να πιάσει 1-1 τα στοιχεία και να τα σχολιάσει. Επίσης, ακολούθως να παρουσιάσει μια ΣΥΝΕΚΤΙΚΗ αφήγηση που να έχει λογική και που να εξηγεί με ΑΛΛΟΝ τρόπο (εκτός του εξελικτικού) τα στοιχεία αυτά.Η σύγχρονη επιστήμη δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά να συσσωρεύει στοιχεία για αυτό το αντικείμενο τα τελευταία 150 χρόνια. Τι στο καλό; Κάτι θα ξέρουν αυτοί. Όχι βέβαια τόσα όσο ο ψηλέας ή ο ευρωπαίος. Δε μας είπες όμως, Ψηλέα, διαφωνείς ή συμφωνείς με το υπουργείο παιδείας; Γιατί από το 2009 διδάσκονται τα παιδιά στην 3η λυκείου τη φυσική επιλογή και την εξέλιξη..


Κανείς δεν διαφωνεί για τη φυσική επιλογή....για την παράφυση διαφωνεί!
Και το ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο δεν είναι φυσικό αλλά παράφυση.
Φέρε λοιπόν επαρκείς αποδείξεις και απάντησε στο γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση!

quote:
IndustrialAngel:
Άσε τις ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΛΕΣ κουβέντες του κατηχητικού. Δεν πιάνουν. Στεγνή ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ και ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ είναι. Πετάς εκεί μια ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ και έναν ΑΦΟΡΙΣΜΟ βαφτίζεις ΑΟΡΙΣΤΑ και όχι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τα στοιχεία ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και νομίζεις ότι είπες κάτι;;;;;

Είσαι άντρας να το κάνεις αυτό άραγε;;;;
Ενδεικτικά αναφέρω τους τομείς:

Στοιχεία της εξέλιξης από:
1. Απολιθώματα
2. Ομόλογες-ανάλογες δομές
3. Υπολειμματικές δομές
4. Εμβρυολογία
5. Γενετική
6. Γεωγραφική κατανομή/προσαρμογή σε συγκεκριμένους τόπους
7. Βιοχημική ενιαιότητα
8. Κληρονομικότητα
9. Αταβισμός



Γιατί δεν απαντάς στο καίριο ερώτημα? Στο γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει τέτοια νόηση? Μπορεί κάποιος άλλος? ο άθεος ή ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ? ή ο Εαρινός?
quote:
IndustrialAngel:
Η παπαρολογία δεν έχει όρια. Ο ψυχικά ανώμαλος άνθρωπος Ψηλός ΑΠΑΝΤΑΕΙ σε επιχειρημά μου ΧΩΡΙΣ να γνωρίζει ΤΙ ακριβώς λέω. Αναφέρομαι σε στατιστικά ΠΟΥ ΔΕΝ ξέρει αλλά παρόλα αυτά απαντάει.

ΡΕ φαύλε άνθρωπε σε ΝΟΙΑΖΕΙ έστω και ΛΙΓΟ αυτή η ρημάδα η αλήθεια; Η' το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να προμοτάρεις τη θρησκεία σου;;;; Και μάλιστα ΕΙΣ βάρος της επιστήμης και του ΟΡΘΟΥ λόγου.
Τα στατιστικά δεν έχουν το επίπεδο των στατιστικών του ευρωπαίου (από τον τρίτο μπατζανάκη του το χοιροβοσκό και τη ξαδέλφη του τη Βέλγα που του είπαν στο τηλέφωνο της προάλλες ότι έτσι είναι τα πράγματα). Κάτι χαζο-ιδρύματα όπως το National Geographic και η Eurostat επικαλούμαι. Δεν έχω βλέπεις τα επίπεδα της "ευρωπαϊκής" σκέψης.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10662&whichpage=40&ARCHIVE=

Εδώ υπάρχουν τα ποστ όπου αναλύω τις θέσεις μου. Η λογική ότι αντιλαμβάνονται τον άνθρωπο ως ζώο αναιρείται από το γεγονός ότι ΣΕΒΟΝΤΑΙ περισσότερο την ανθρώπινη ζωή κάνοντας λιγότερες δολοφονίες...



Αν κάποιος είναι ανώμαλος εδώ μέσα, αυτός είναι σίγουρα εσύ, που το μυαλό σου είναι συνέχεια στις ψωλές!

Και στην τελική πόσο μαλάκας πρέπει να είναι κάποιος για να συνδέσει τις δολοφονίες σε έναν κράτος με τη θεωρία της εξέλιξης?
Οι δολοφονίες καθυστερημένε άνθρωπε, συνδέονται με τις κοινωνικές συνθήκες που επικρατούν κάθε φορά, όπως φτώχεια, ανεργία κ.λ.π. και όχι με θεωρίες περί εξέλιξης κ.λ.π.
Μόνος ένας ηλίθιος που η ηλιθιότητα του είναι άξια προσοχής μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο!

Άντε και ρώτα τον Πάσαρη, αν έγινε δολοφόνος λόγω μή αποδοχής της εξέλιξης!
Κάτι πρέπει να πίνεις!! δεν εξηγήται αλλιώς!


quote:
IndustrialAngel:
Μπλα μπλα μπλα. Στο Columbia στη Νέα Υόρκη (το πανεπιστήμιο) στη μετώπη ενός κτιρίου έχουν γραμμένα με μεγάλα γράμματα τα ονόματα αρχαίων Ελλήνων και μερικών ρωμαίων. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν θα δεις σε τέτοια ΠΕΡΙΟΠΤΗ θέση κάποιον Βυζαντινό.

Γιατί έχεις γυρίσει όλη την Ευρώπη και την Αμερική και δεν έχεις βρει?

quote:
IndustrialAngel:
Σε όποιο πανεπιστήμιο και αν ρωτήσεις γνωρίζουν τους αρχαίους Έλληνες. Πρόσφατα διάβαζα ότι οι πρώτου που "ψυλλιάστηκαν" την έννοια του fuzzy logic ότι μία πρόταση μπορεί να είναι ταυτόχρονα αληθής και ψευδής ήταν ο Πλάτων με τον Ηράκλειτο που διαφοροποιήθηκαν από τον Παρμενίωνα και τον Αριστοτέλη (Απαγορευμένο κέντρο κτλ κτλ). Η "ασαφής λογική" έχει απίστευτες εφαρμογές στον έλεγχο τεχνολογικών συστημάτων. Για πες τι ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ένα Βυζαντινός.Για πες μια αντίστοιχη συνεισφορά στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ σκέψη. Τόσο τα συντηρούσαν και αντέγραφαν τα αρχαία γραπτά ΚΑΝΕΝΑΣ δε σκέφτηκε να βασιστεί σε αυτά και να ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ τη γνώση;;;

Ζώσιμος 4ος-5ος αι.
Έλληνας Αλχημιστής από την Πανοπόλη της Αιγύπτου.
Αυτός πρώτος χρησιμοποίησε την λέξη "Χημεία" από την τέχνη της μαύρης γης της Αιγύπτου που ονομάζεται "χεμ".
Ένα από τα έργα του "περί ζύθων ποιήσεως" αποτελεί την αρχαιότερη συνταγή Παρασκευής μπύρας.

Ιουλιανος ο αρχιτέκτονας 5ος-6ος αι.
Μηχανικός και αρχιτέκτονας. Γνωστός από έναν μηχανισμό άντλησης νερού τον οποίον εφεύρε.


Ισιδωρος ο Μιλησιος 6ος αι.
Αρχιτέκτονας και μαθηματικός
Ολοκλήρωσε την Αγία Σοφία.
Ίδρυσε στην Πόλη Σχολή Μηχανικών και υπήρξε δάσκαλος τους τελευταίου διευθυντή της Ακαδημίας Αθηνών του Δαμάσκιου.
Στον Ισίδωρο αποδίδεται η εφεύρεση ενός οργάνου για τη χάραξη υπερβολών.

Ιωάννης ο Φιλόπονος 6ος αι.
Φιλόσοφος , μαθηματικός και αστρονόμος
Μεγάλη φιλοσοφική και πνευματική διάνοια του Βυζαντίου.
Το έργο του άσκησε μεγάλη επίδραση στις φυσικές επιστήμες του μεσαίωνα αλλά και των νεότερων χρόνων.


Βάσσιος Κασσιανός 6ος-7ος αι.
Συγγραφέας γεωπονικών και φυσιογνωστικών έργων
Το έργο του "Γεωπονικά" θεωρείται το καλύτερο της βυζαντινής φυσιογνωμίας και
αποτελείται από 26, τόμους, όπου για πρώτη φορά στην ιστορία περιγράφεται η χρήση χημικού λιπάσματος, μήπως όλα αυτά είναι συγγράμματα ανθρώπων και πολιτισμού που αδιαφορεί για τα εγκόσμια και μονάχα προσεύχεται σκυθρωπά;

Αλέξανδρος ο Τραλλειανός 525-605
Ιατρός , φαρμακολόγος και βοτανολόγος
Είναι ο πρώτος που χορήγησε σίδηρο ως εσωτερικό φάρμακο.


Καλλίνικος 7ος αι.
Έλληνας μηχανικός από την Ηλιούπολη της Συρίας
εφευρέτης του "υγρού πυρός"


Λέων ο Μαθηματικός 9ος αι.
Γεννήθηκε στην Θεσσαλία , σπούδασε στην Άνδρο και στην Πόλη.
Ένας από τους μεγαλύτερους μαθηματικούς , είναι ο πρώτος που εισήγαγε τα γράμματα στην θεωρητική αριθμητική και άλγεβρα.
Γεωμέτρης , μηχανικός , αστρονόμος και φιλόσοφος.
Πρύτανης της Σχολής της Μαγναύρας δίδαξε σ' αυτή τετράκτυ
(Γεωμετρία , αστρονομία , αριθμητική και μουσική)
Κατασκεύασε τον πρώτο οπτικό τηλέγραφο που αναφέρεται στην Ιστορία ο οποίος
τοποθετήθηκε στην Ταρσό της Κιλικίας.

Γρηγόριος 10ος αι.
καθηγητής αστρονομίας στο Πανεπιστήμιο της Μαγναύρας
Επινόησε έναν βελτιωμένο τύπο αστρολάβου τον οποίον ονόμασε "κόσμημα μαθηματικόν". Θεωρείται ο πρόδρομος των αστρονομικών παραδοχών του 14ου-15ου αι.

Ήρων ο Βυζαντινός 10ος αι.
Μαθηματικός , αρχιτέκτονας και μηχανικός
αναφέρεται ως ο επινοητής του "επιμονίδιου φαρμάκου" το οποίο προκαλούσε τόνωση του οργανισμού και καταπράυνση του αισθήματος της πείνας.


Νικηφόρος Βλεμμύδης 1197-1272
μαθηματικός. Αστρονόμος , γεωγράφος , ιατρός , θεολόγος
η μεγαλύτερη πνευματική μορφή του 13ου αιώνα σπούδασε στην Νίκαια 4 χρόνια κλασσικές σπουδές και ιατρική στην Σμύρνη παρακολούθησε μαθήματα αριθμητικής , γεωμετρίας αστρονομίας και οπτικής στη Σκάμανδρο της
Τρωάδας. Έγραψε πολλά φυσικομαθηματικά βιβλία.

Νικόλαος Μυρεψός 1222 - 1255
ιατρός, βοτανολόγος
Συγγραφέας του έργου "Δυναμερον" που περιλαμβάνει 2656 ιατρικές συνταγές
Αυτό το βιβλίο αποτέλεσε μέχρι και τον 15ο αιώνα το επίσημο φαρμακευτικό κώδικα της Δύσης και το επίσημο σύγγραμμα της ιατρικής σχολής του Παρισιού.


Γεώργιος Παχυμέρης 1242 - 1310
μέγας φιλόσοφος , μαθηματικός , αστρονόμος και ιστορικός.
Θεωρείται από τους πρώτους βυζαντινούς που ασχολήθηκαν με τα γραμμικά συστήματα. Έγραψε την τετράβιβλο (quadrivium)


Θεόδωρος Μετοχίτης 1260 - 1332
Πρόδρομος της ανθρωπιστικής αναγέννησης του 15ου αιώνα.
Μεγάλη επιστημονική μορφή του Βυζαντίου.
Αστρονόμος , μαθηματικός , φιλόσοφος και ιστορικός
Γράφει ο Μετοχίτης (τέλη 13ου αιώνα) "... σε μας που έχουμε την ίδια καταγωγή και την ίδια γλώσσα με κείνους (τους αρχαίους Έλληνες) και είμαστε διάδοχοι τους.."


Βαρλαάμ ο Καλαβρός 1290 - 1348
Έλληνας φιλόσοφος , αστρονόμος , μαθηματικός
Δάσκαλος του Πετράρχη και του Βοκκακίου.
Γράφει ο Βοκκάκιος σε ένα γράμμα του για τον Βαρλαάμ
"..,δεν υπήρχε ανάμεσα στους Έλληνες άλλος άνθρωπος με τόση αληθή σοφία και τόσες αμέτρητες γνώσεις" θεωρείται ένας από τους πρόδρομους της αναγέννησης.
Ο Στηβεν Ρανσιμαν ("η τελευταία βυζαντινή αναγέννηση" σελ.82) τον θεωρεί ως έναν από τους ιδρυτές της σύγχρονης άλγεβρας. Ίδρυσε σχολή στην Θεσσαλονίκη στην οποία διδάσκονταν η φιλοσοφία , η αστρονομία και τα μαθηματικά.

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω να δείχνω το πόσο ανίδεος είσαι!

quote:
Ψηλός:
Αν ήσουν Χριστιανός, θα σου έλεγα να βρεις έναν καλό πνευματικό να σε βοηθήσει. Αλλά, τώρα, καλό θα ήταν να δεις έναν καλό γιατρό.

Όντως! δεν είναι καλά ο άνθρωπος!

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 08:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Σου ζήτησα να μου φωτογραφίσεις τον αέρα και ακόμη περιμένω!

ο χριστιανοφωτισμένος ευρωπαίος συνεχίζει να εκτίθεται όπως μόνο ένας ταλιμπανοπιστός ξέρει
ας δούμε τον ορισμό της ύλης


quote:
H ύλη είναι γενικός όρος που αναφέρεται στο συστατικό από το οποίο αποτελούνται όλα τα φυσικά αντικείμενα. Από ύλη αποτελούνται τα μακροσκοπικά φυσικά σώματα του περιβάλλοντος μας, όπως μία μπάλα ή ένα τούβλο, αλλά και φυσικά αντικείμενα που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά από τον αφελή παρατηρητή ως τέτοια, όπως ο αέρας, οι κόκοι της σκόνης, τα σύννεφα και οι σταγόνες της βροχής, ή όπως οι αστέρες και οι γαλαξίες που παρατηρούνται ως φωτεινά σημεία στο νυχτερινό ουρανό, ή τα μικροσκοπικά φυσικά σωματίδια όπως τα άτομα και τα ηλεκτρόνια που γίνονται αντιληπτά μέσω συσκευών και μετρήσεων σε εργαστήρια φυσικής και όχι άμεσα με "γυμνό μάτι".

άκου ο αέρας είναι άυλος, ούτε τι είναι η ύλη δεν ξέρει ο κουφιοκέφαλος, ρε τι δημόσιους υπαλλήλους έχουμε, γι αυτό πάμε κατά διαόλου σαν χώρα

ευτυχώς που υπάρχει το δημόσιο και συντηρεί τα χαϊβάνια σαν και του λόγου σου ευρωπαίε

είσαι τόσο βλάκας που μέχρι και τα άτομα που γράφουν τον ορισμό της ύλης σε ξέρουν και το λένε <<αλλά και φυσικά αντικείμενα που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά από τον αφελή παρατηρητή ως τέτοια, όπως ο αέρας, οι κόκοι της σκόνης, τα σύννεφα και οι σταγόνες της βροχής, >> από τον αφελή παρατηρητή

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 14:56:41  Εμφάνιση Προφίλ
Eυρωπαιε

Εχεις μια μοναδικη ικανοτητα να μας αφηνεις αφωνους,με τις
μη απαντησεις σου.
Εσυ νομιζεις,οτι απαντας αλλα...φευ!!

Να δεις πως το λεει αυτο ο Γιουνγκ...δεν θυμαμαι,αλλα θα μας
διαφωτισει το ετερο ζωον ο εαρινος.
Καπως ετσι μας αποκαλεσες,η,ιδεα μου ειναι?Κατι σαν να ρωτας αν
μπορουμε να εχουμε γνωση?

Μπα,ευρωπαιε,γνωση σαν την δικη σου,την αποποιουμαι.Μακραν.

Απο κυτταρα ειναι κατασκευασμενος ο εγκεφαλος σου η απο σκυροδεμα?

Εαρινε,υπαρχει θεραπεια για τον ευρωπαιο??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 16:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:

quote:
Σου ζήτησα να μου φωτογραφίσεις τον αέρα και ακόμη περιμένω!

ο χριστιανοφωτισμένος ευρωπαίος συνεχίζει να εκτίθεται όπως μόνο ένας ταλιμπανοπιστός ξέρει
ας δούμε τον ορισμό της ύλης


quote:
H ύλη είναι γενικός όρος που αναφέρεται στο συστατικό από το οποίο αποτελούνται όλα τα φυσικά αντικείμενα. Από ύλη αποτελούνται τα μακροσκοπικά φυσικά σώματα του περιβάλλοντος μας, όπως μία μπάλα ή ένα τούβλο, αλλά και φυσικά αντικείμενα που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά από τον αφελή παρατηρητή ως τέτοια, όπως ο αέρας, οι κόκοι της σκόνης, τα σύννεφα και οι σταγόνες της βροχής, ή όπως οι αστέρες και οι γαλαξίες που παρατηρούνται ως φωτεινά σημεία στο νυχτερινό ουρανό, ή τα μικροσκοπικά φυσικά σωματίδια όπως τα άτομα και τα ηλεκτρόνια που γίνονται αντιληπτά μέσω συσκευών και μετρήσεων σε εργαστήρια φυσικής και όχι άμεσα με "γυμνό μάτι".

άκου ο αέρας είναι άυλος, ούτε τι είναι η ύλη δεν ξέρει ο κουφιοκέφαλος, ρε τι δημόσιους υπαλλήλους έχουμε, γι αυτό πάμε κατά διαόλου σαν χώρα

ευτυχώς που υπάρχει το δημόσιο και συντηρεί τα χαϊβάνια σαν και του λόγου σου ευρωπαίε

είσαι τόσο βλάκας που μέχρι και τα άτομα που γράφουν τον ορισμό της ύλης σε ξέρουν και το λένε <<αλλά και φυσικά αντικείμενα που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά από τον αφελή παρατηρητή ως τέτοια, όπως ο αέρας, οι κόκοι της σκόνης, τα σύννεφα και οι σταγόνες της βροχής, >> από τον αφελή παρατηρητή



Tι έγινε? κόκαλα έχει αυτή η φωτογραφία?

Δεν έκανα ανάλυση της σύστασης του αέρα, ούτε το θέμα μας ήταν ο ορισμός του αέρα. Χρησιμοποίησα τη λέξη αυτή για την οικονομία του θέματος σε συγκεκριμένη φάση, αλλά τέτοιος συκοφάντης που είσαι το πήρες της μετροιτής.
Φέρε μου λοιπόν μία φωτογραφία του αέρα.
Από εκεί κι έπειτα αντιλαμβάνομαι το μέγεθος της ήττας που έχετε φάει όλοι εσείς οι χριστιανομάχοι.

Σας έχω βάλει τα δύο πόδια σ' ένα παπούτσι!

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 16/01/2011 16:36:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 16:39:43  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε χαιβανι απαντα με ενα ναι η οχι.

Ο αερας ειναι αυλος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 18:00:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε χαιβανι απαντα με ενα ναι η οχι.

Ο αερας ειναι αυλος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Νικόμαχε , τελικά πρέπει να αποτελείς τον ορισμό της αισιοδοξίας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 20:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Ο Αναξίμανδρος είπε:
«Έτι φησίν, ότι κατ'αρχάς εξ αλλοειδών ζώων ο άνθρωπος εγεννήθη, εκ του τα μέν άλλα δι' εαυτών ταχύ νέμεσθαι, μόνον δε τον άνθρωπον πολυχρονίου δείσθαι τιθηνήσεως∙ διό και κατ' αρχάς ουκ άν ποτε τοιούτον όντα διασωθήναι») [Πλούταρχος, Στρωμ. 2 (D 579, εκ του Θεοφράστου

Δεν είναι του Πλούταρχου, αλλά του Ψευδο-Πλούταρχου.....δεν έχει όμως ιδιαίτερη σημασία, το αναφέρω ως πληροφορία.

Εδώ όμως δεν αναφέρει πουθενά τον πίθηκο, ως τα άλλα ζώα, αλλά τα ψάρια.

Συγκεκριμένα, ο Αναξίμανδρος θεωρούσε ότι από το ζεστό νερό και τη ζεστή γη βγήκαν ψάρια ή πλάσματα που έμοιαζαν πολύ με ψάρια.
Μέσα σ' αυτά μεγάλωσε ο άνθρωπος, με τη μορφή εμβρύων που έμειναν έγκλειστα ως την εφηβεία. Τότε επιτέλους αυτά τα ιχθυόμορφα πλάσματα άνοιξαν και από μέσα τους βγήκαν άνδρες και γυναίκες που ήταν πια σε θέση να τρέφονται μόνοι τους." (Κηνσωρίνος "de die natura" 4:7)

Τα ίδια διαβάζουμε και στον Ιππόλυτο I, 6,6.


Ο Πλούταρχος μας πληροφορεί ότι ο Αναξίμανδρος θεωρούσε ότι ο άνθρωπος βγήκε μέσα από τον γαλέο και γι' αυτό αποδοκίμαζε την ιχθυοφαγία, λέγοντας ότι το ψάρι είναι μητέρα και πατέρας του γένους του ανθρώπου....αν και εδώ, δε γνωρίζουμε να πούμε με σιγουριά εάν όντως έτσι είχε πει ο Αναξίμανδρος ή εάν απλά ο Πλούταρχος ειρωνευόταν τον Αναξίμανδρο.

quote:
IndustrialAngel:
Ενοχλεί η ανθρώπινη σκέψη και οι φορείς αυτής; Ενοχλεί που αυτοί οι άνθρωποι είναι ΣΟΦΟΙ και κάποιοι άλλοι απλώς ανόητοι; Αυτό που είχαν καταλάβει αυτοί εδώ και 2600 χρόνια ο ένας, 2400 ο άλλος και 150 ο τρίτος εμείς ακόμα το παζαρεύουμε...

Για πες μας ρε τρέχα, ήταν ΚΑΙ ο Αναξίμανδρος, ο αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος, του οποίου ανερυθρίαστα δηλώνεις απόγονος ενώ στην πραγματικότητα είσαι ανάξιος κληρονόμος ενός ονόματος, μέλος της συνωμοσίας για τη Νέα Τάξη Πραγμάτων; Πόσο παλιά τελικά είναι η..."νέα" τάξη πραγμάτων; Μήπως να κόψουμε τις μπούρδες και τη συνωμοσιολογία;



Τι να ενοχλεί? ή άποψη?.....και γιατί να ενοχλεί?

quote:
IndustrialAngel:
Επίσης, τι πάει να πει τυχαίο; Εγώ μιλάω για τυχαίες μεταλλάξεις στις οποίες επιδρά ένας νόμος τη φύσης, που λέγεται φυσική επιλογή. Δεν επιζεί ο ΤΥΧΑΙΟΣ, για ΤΥΧΑΙΟ λόγο αλλά ο FITTEST. ΚΑΜΙΑ σχέση με την παραπληροφόρηση των παπαδοσελίδων.

Δεν έχω διαβάσει κάπου μία εξήγηση στο γιατί ο άνθρωπος έχει τέτοιο βαθμό νόησης σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς.....παρά μόνο στις παπαδοσελίες που το εξηγούν με τον ποιο πειστικό τρόπο.

Λένε την άποψή τους, όπως τη λές εσύ, εγώ και άλλοι. Αλλά σαν φασιστοειδές στοιχείο...ή μάλλον μουρλό (ποιο καλά μου ακούγεται) που είσαι, θέλεις να επιβάλεις τη δική σου άποψη και όχι απλά να απορρίψεις αυτές των άλλων, αλλά να τις φιμώσεις!...αν μπορούσες να έπαιρνες ένα δαδί και να τους έκαιγες!

Σε ενοχλεί λοιπόν οτιδήποτε έχει σχέση με τον χριστιανισμό. Έχεις γίνει γραφικός και η μόνη εξήγηση είναι ότι σε έχει καβαλήσει ο διάολος στο σβέρκο!

quote:
IndustrialAngel:
Στα αλήθεια είσαι δημοσιογράφος; Στα αλήθεια έκανες και μάθημα; Σε πληρώνουν δηλαδή άνθρωποι για τα ελληνικά που ξέρεις; Και στα ελληνικά που ξέρεις υπάρχει αύξηση στις μετοχές; Ωραία ελληνικά. κατΑργημένα όχι κατΗργημένα.

quote:
IndustrialAngel:
Τρίτον, η εξέλιξη είναι μια γνήσια επιστημονική θεωρία που διδάσκεται στα σχολεία και τα πανεπιστήμια και όχι μια θρησκεία. Τα περί θρησκεία είναι ΑΝΟΗΣΙΕΣ και ΨΕΥΔΗ των ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ.

Παίρνω πίσω το φασίστας... μουρλός είναι!

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερον, ΔΕ σε έβρισα ΠΟΥΘΕΝΑ. Σε κατηγορώ ΕΥΘΕΩΣ ως ανειλικρινή, ανέντιμο άνθρωπο με σκοπό την ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. Άλλο κατηγορώ και άλλο βρίζω. Τα στοιχεία πάνω στα οποία στηρίζομαι είναι γνωστά. Θα μπορούσες να απαντήσεις και να με κάνεις να πάρω πίσω την κατηγορία αλλά αυτό είναι δύσκολο, γιατί θα πρέπει να αποδείξεις ότι είπες αλήθεια κάτι που ΟΛΟΙ γνωρίζουμε ότι δεν έγινε.

quote:
IndustrialAngel:
Ποιος είναι ο δογματικός; Αυτό που ζητάει στοιχεία ή αυτός που λέει μπούρδες και απαιτεί να γίνουν δεκτές ενώ σε αντίθετη περίπτωση κατηγορεί τους ΑΛΛΟΥΣ για δογματισμό.

quote:
IndustrialAngel:
Για όλους αυτούς τους λόγους σε ΚΑΤΗΓΟΡΩ ως ΨΕΥΤΗ, ΑΝΗΘΙΚΟ, ΑΠΑΤΕΩΝΑ, ΑΝΕΝΤΙΜΟ και ΑΝΑΝΔΡΟ άνθρωπο. Η απάντηση ΔΕΝ είναι να πεις ότι σε συκοφαντώ αλλά να διαψεύσεις τα στοιχεία που δίνω, αν και είναι κάπως δύσκολο γιατί τα είπες δημόσια και είναι γνωστό τοις πάσι ότι είναι ΨΕΜΜΑΤΑ
Δεύτερον, ΠΟΙΟΣ τολμάει και μιλάει για συκοφαντία; Εσύ δεν άρχισες την έκθεση ιδεών και την ψευτοφιλοσοφία για τον ευτελισμό της ζωής; ΡΕ αλήτη ούτε λίγο ούτε πολύ κατηγόρησες ΟΛΟΥΣ όσοι αποδεχόμαστε την εξέλιξη των ειδών ως εν δυνάμει ΦΟΝΙΑΔΕΣ. Αυτό είναι χειρότερο από οποιαδήποτε βρισιά. Σου ζήτησα να στοιχειοθετήσεις αυτόν τον ισχυρισμό ή να τον πάρεις πίσω. Με βάση ποια στοιχεία, με ποια επιστημονική έρευνα ΤΟΛΜΑΣ και κάνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς; Αντί να μαζέψεις το βρωμόστομά σου και να αποκαταστήσεις την αλήθεια, έχεις το θράσος να κατηγορείς ΕΜΕΝΑ για συκοφαντία.
ΒΕΒΑΙΩΣ να επεμβούν οι διαχειριστές. Να ξεκαθαρίσει ΜΙΑ και ΚΑΛΗ ποιος λέει ψέμματα και ποιος συκοφαντεί.

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερον, ΑΝΑΞΙΟΣ κληρονόμος του ονόματος των Ελλήνων είσαι. Δεν μπορεί να δηλώνεις απόγονος των Ιώνων φιλοσόφων και να εξηγείς τον κόσμο μέσω της "θείας παρέμβασης". Αν δεν είσαι κοινωνός της γνώσης και της παιδείας των Ελλήνων, για ποιον λόγο δηλώνεις Έλληνας; Επειδή ΕΤΥΧΕ να γεννηθείς εδώ;

quote:
IndustrialAngel:
Για να τελειώσει η πλάκα. Η θεωρία της εξέλιξης, είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ για τον τρέχα και τους χορηγούς του,
Μπά...άρε τρέχα είχες και χορηγούς βρε?....και δε μας είπες τίποτα?

quote:
IndustrialAngel:
Κόσμον τόνδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν αλλ?ήν αεί και εστίν και έσται πυρ αείζωον, απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα- Ηράκλειτος

Αναφέρεται στους ανύπαρκτους του δωδεκάθεου ο Ηράκλειτος. Τους θεωρούσε μύθο. Ο ίδιος ήταν μονοθεϊστής.
Γι΄αυτό και έγραψε ότι "Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."

quote:
IndustrialAngel:
Στον Ηράκλειτο η έννοια λόγος έχει πολλές σημασίες και εννοιακές αποχρώσεις. Σημαίνει ομιλία (προφορικός λόγος) αλλά και ρυθμιστική αρχή που διέπει το σύνολο της πραγματικότητας και συνδέει με σχέσεις αναλογίας τα πάντα. Επομένως, εδώ ο λόγος είναι η αιώνια καθολική σχέση που ρυθμίζει την πραγματικότητα, όπως αυτή εκφράζεται γλωσσικά.
Εσύ καταλαβαίνεις Θεό. Εγώ καταλαβαίνω ΝΟΜΟΥΣ της ΦΥΣΗΣ. Και γιατί στην άλλη ρήση ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ το πυρ από τον ΘΕΟ; ΟΕΟ;

"Μὲν οὖν φησιν εἶναι τὸ πᾶν διαιρετὸν ἀδιαίρετον, γενητὸν ἀγένητον, θνητὸν ἀθάνατον, λόγον αἰῶνα, πατέρα υἱὸν, θεὸν δίκαιον· “οὐκ ἐμοῦ, ἀλλὰ τοῦ λόγου ἀκούσαντας ὁμολογεῖν σοφὸν ἐστίν ἕν πάντα εἶναι” ὁ Ἡράκλειτος φήσι."

Μετάφραση:
"Ο Ηράκλειτος λέει ότι το παν είναι διαιρετό και αδιαίρετο, γεννητό και αγέννητο, θνητό και αθάνατο, λόγος και αιών, πατέρας και γιος, θεός και δικαιοσύνη . Αφού ακούσετε όχι εμένα αλλά το λόγο, είναι σοφό να ομολογήσετε πως τα πάντα είναι ένα."

Ιώαννης κεφ.Α' σποιχ.1-4 "Εν αρχή ήν ο Λόγος, και ο Λόγος ήν προς τον Θεόν και Θεός ήν ο Λόγος. Ούτος ήν εν αρχή προς τον Θεόν. Πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ο γέγονεν. Εν αυτώ ζωή ην, και η ζωή ην το φως των ανθρώπων."

Μόνο κάποιος με πολύ μεγάλο πρόβλημα αντίληψης δεν αντιλαμβάνεται τα αυτονόητα.

"Πυρὸς τροπαὶ πρῶτον θάλασσα, θαλάσσης δὲ τὸ μὲν ἥμισυ γῆ, τὸ δὲ ἥμισυ πρηστὴρ, δυνάμει γὰρ (Ἡράκλειτος) λέγει ὅτι πῦρ ὑπὸ τοῦ διοικοῦντος λόγου καὶ θεοῦ τὰ σύμπαντα δι' ἀέρος τρέπεται εἰς ὑγρὸν τὸ ὡς σπέρμα τῆς διακοσμήσεως"

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 16/01/2011 20:41:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 21:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Ο Ηράκλειτος είπε " Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν".Η αλλαγή, η μεταβολή είναι ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ στοιχείο της θεωρίας της εξέλιξης των ειδών σε επαλήθευση του Ηρακλείτου.
Αντιθέτως, η Χριστιανική θρησκεία μας παρουσιάζει ένα Θεό που στηρίζει τον κόσμο σε...κολώνες για να είναι σταθερός και τα είδη (σύμφωνα με την ερμηνεία συγκεκριμένων ) να είναι στατικά...

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat rolls amalia
troll


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 21:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geostat rolls amalia
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat rolls amalia
troll


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 21:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geostat rolls amalia
____________________________________________________________________________________________________
Το παρόν μήνυμα
που αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα "δημιουργικής συμμετοχής"
του ανθρώπου που χρησιμοποιούσε τον απενεργοποιημένο πλέον λογαριασμό geostat
(και πολλούς άλλους λογαριασμούς στη συνέχεια, οι οποίοι απενεργοποιήθηκαν και έχουν σημειωθεί με τον χαρακτηρισμό "troll")
μεταφέρθηκε στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

18/1/2011
____________________________________________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 22:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:

Εγω νομιζω οτι ο Ηρακλειτος ηταν προ Χριστου ορθοδοξος χριστιανος.
Με αυτες τις μαλακιες που λετε, το ενα Τρολακι(εισαστε ακομα στο προνηπιο) ταιζει το αλλο.
Παρε και αυτο πανιβλακα. Που πρωτα σταυρωσες τον Χριστο και τωρα θες να σταυρωσεις και τον Ηρακλειτο.
Ηράκλειτος:
Γιατί αν δεν οργάνωναν πομπή για το Διόνυσο και δεν τραγουδούσαν το φαλλικό ύμνο, όσα έκαναν θα ήταν αναιδέστατα.

Μηπως θες να ειρωνευτεις το Φαλλο ξανα ασχετε πανιβλακα;

Οι ψυχές οσμίζονται μέσα στον Άδη. Εκεί πέρα, μπροστά σ' αυτόν που είναι, ανασταίνονται και γίνονται άγρυπνοι φύλακες των ζωντανών και των νεκρών.

Αυτο αν εχεις ψυχη(γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν μην ακους μαλακιες) βαλτω απο πισω σου, θα σου αρεσει και θα θελεις κι αλλο.
Ο Ηρακλειτος σε καμια περιπτωση δεν ηταν μονοθειστης με την εννοια του κοινου χριστιανου. Με τον Χριστο δεν νομιζω να ειχε προβλημα, αλλα εσας θα σας εχεζε κανονικα και με τον νομο και δεν μιλαω για τον απλο κοσμο, μιλαω για τους θρασυδειλους του ειδους σου.

Το πολυ πολυ, αμα του σπαγατε τα @@ να γινοταν μασονος. Αμα εβλεπε τους παπαδες, μπορει να γινοταν και σατανιστης. Παντως σιγουρα θα του αρεσε το heavy metal σε καποια φαση της ζωης του. Ακομα και σε εσενα αρεσουν τα σκληρα πονηρουλη.

Ελα παιδι μου να δεις τι ωραια που ειναι στην κολαση και ποσο αστεια
ειναι η φατσα σου και ασε τα κλαψουρισματα.



Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 17:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:

Μην το ζοριζεις το πουλακι σου γιατι θα μεγαλωσει το κακο και η βλαβη θα γινει μη αντιστρεψιμη.

Οπως ειπε και ο Χριστος, ειναι διαφορετικο να εισαι στο σκοταδι και να ενεργεις εν αγνοια σου, με το να εισαι αντιμετωπος με την α-ληθεια.

Το Φως καταστρεφει(Φως=Κατστροφη=1500). Φαντασου να κατσεις για πολλη ωρα στον ηλιο, χωρις αντι-ηλιακο. Απλα θα καεις. Για αυτο και οι σφραγιδες, οι δικλειδες ασφαλειας, ο μυστικισμος κλπ

Το να βγαινεις και να παριστανεις τον παντoγνωστη, δεν σε βοηθαει σε τιποτα εκτος απο το να καιγεσαι.

Για αυτο σας ειπαν να εισαστε ταπεινοι και οχι καραγκιοζηδες που εισαστε απο την φυση σας.

Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι.

Γιατι αραγε το ειπαν αυτο;

Γιατι ο Λογος = Βαρος = 373 = 13

Και γιατι Γνωση = Απολλων = Ιασων = 1061

Εισαι μηπως ο αρχηγος της αργοναυτικης εξτρατειας;

Μηπως εισαι μια κλανια;

Τι ξερεις εσυ ρε γελοιε για τον Πανα και τον ειρωνευεσαι;

Νομιζεις οτι μπορεις να πλησιασεις χωρις να σε Δια-λυσει;

Αλλα εδω να μου πεις ειρωνευεσαι τον Χριστο, και νομιζεις οτι ειναι πανω απο τον Θεο και τον Λογο η κωλοθρησκεια σου, και το κωλοεθνος σου.

Edited by - Space_Boy on 17/01/2011 14:10:03



ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.53125
Maintained by Digital Alchemy