ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 10:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Paidia!Fovame!Ti lete gia to 2012?Den katalava?Eime neos gia na paithanw!Brrrr!PANAGIA MOU!

Sorry gia ta agglika!Den mporw na grapsw alliws!1000 sorry!



μην χανεις τον υπνο σου! δεν χρειαζεται να φοβασε! εχουμε καιρο μεχρι τοτε!


αμα ειναι να γινει κατι, θα φανει εν καιρο!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 17:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT
Διαβάζοντας τα τελευταία posts δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτό που έρχεται το 2012 είναι κάτι τοπικό και συγκεκριμένο. Δε μπορώ να ξέρω ποιό σενάριο καταστροφολογίας θα επιβεβαιωθεί τελικά. Το παρακάτω βίντεο είναι ένα μόνο από τα πολλά που έχουν κατακλύσει το youtube. Αυτό που θεωρώ σημαντικό όμως σε αυτό το βίντεο είναι μια πληροφορία που δίνει. Αν λοιπόν θεωρήσουμε ως δεδομένο ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας πλανήτης που πλησιάζει τη Γη κάποια στιγμή πρέπει να τον δούμε. Αυτό θα γίνει στις 15 Μαϊου 2009. Τότε δηλαδή ο πλανήτης αυτός θα είναι ορατός με γυμνό μάτι. Ο πλανήτης αυτός είναι ορατός αυτή τη στιγμή μόνο από το Νότιο πόλο. Επειδή δε ταξίδεψα μέχρι εκεί δε μπορώ να επιβεβαιώσω τη φωτογραφία που δείχνει το βίντεο. Μάλλον θα περιμένω το Μάϊο του 2009. Και αν δω κάτι περίεργο στον ουρανό τότε μάλλον θα πρέπει να ανησυχήσω.

http://www.youtube.com/watch?v=U-3RLx_4Y5Y
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 21:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΤΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ.. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ 2012 ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΔΕΝ ΕΝΝΟΗΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.

ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ.

ΤΟ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΙΘΑΝΟΥ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟ 2012 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ....
... ΑΝ Ο ΙΩΣΗΦ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΑΣΧΗΜΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΑΝ Η ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΙΣΧΥΕΙ, ΤΟΤΕ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2012 ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΝ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2012 ΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΜΕ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΕΝΔΟΙΑΜΕΣΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

Ο ΙΩΣΗΦ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ 3 ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟΝ ΒΟΣΠΟΡΟ, ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.

ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΥΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΥΓΡΡΟΥΣΤΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΘΝΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ.

ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ 2012????

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΑ ΜΕ ΤΟ 2012, ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.....


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΓΙΑΣ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ.
ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟ 2012 ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ....

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ....
.........................
................
..........
......
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 15:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred
Καλησπερα,
Εχω ακουσει πολλα για το 2012... Μιλαω απο ατομα που προσπαθουν εδω και 3-4 χρονια να μαθουν τι ακριβως θα γινει...Η ομαδα με την οποια δουλευω εχει βγαλει το εξης συμπερασμα... Η κατασταση που 8α δημιουργη8ει μετα το 2012 8α ειναι ενας παραδεισος σε σχεσει με σημερα... φυσικα ΑΝ γινει κατι το 2012... Τελος θελω να πω οτι ολα οσα φοβομαστε οτι μπορει να γινουν ισως γινουν και μονο απο την δηναμη που ασκει το μυαλο τοσων πολλων αν8ρωπων σε ενα συγκεκριμενο μονο θεμα...

Μεσα απ'το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φως
Ζησε σ'αυτο και γνωρισε αυτη που σου φερνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 17:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
δηλαδη, αν ειναι το 2012 να πεσει ενας αστεροειδης ή κομητης στην Γη, θα ειναι απορια της δυναμης του μυαλου?

Αυτο λιγο δυσκολο να γινει... απο την αλλη ομως, και το 1999 (για πρωτοχρονια του 2000) λεγανε οτι θα γινοταν κατι το συνταρακτικο (περα του "ιου της Χιλιετιας" που παρολα αυτα, εβλαψε ελαχιστους υπολογιστες)... τοτε δεν εγινε τιποτα... μονο καιποιες "μαζικες αυτοκτονιες" απο ανθρωπους


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 17:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred
Predator Δεν μιλαμε για βλακοδοι σινταρακτικα πραγματα... οπωσ οι αυτοκτονιες... Το μυαλο επιδη πιστευουμε οτι εχει τεραστια δυναμη σε ατομικη χρηση... Φαντασου τι 8α μπορουσε να κανει σε μαζικη... για οσους το πιστευουν αυτο μιλαω παντα...

Μεσα απ'το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φως
Ζησε σ'αυτο και γνωρισε αυτη που σου φερνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 18:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
δεν αντιλεγω... απο την αλλη, πιο πιθανο ειναι να συημβει μια "φυσικη καταστροφη" (ομως μετα απο ανθρωπου δακτυλο) ή μια ανθρωπινη (εννοωντας καποιος πολεμος) παρα απο καποια προκληση του "μυαλου" επειδη υπαρχουν καποιες προφητειες, και πιστοι που τις πιστευουν!

Ο καιρος θα δειξει... δεν απεχουμε και πολυ απο το 2012!

Θα δουμε στο "δειλινο" του 2011...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κύκλωπας
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 19:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κύκλωπας
Εγω δεν πιστευω με τιποτα σε προφητειες ομως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι κατα τα λεγομενα της ΝΑΣΑ ενα αντικειμενο τεραστιων διαστασεων θα περασει "ξυστα" απο τον πλανητη μας το 2012.Φυσικα φανταζομαι οτι αυτο θα εχει καποιες επιπτωσεις στον πλανητη μας ισως και δυσαρεστες.Οσο για της προφητειες ειναι ολα μπαρουφες.Το τελος του κοσμου εχει προφητευτει οτι θα ερχοταν πολλες φορες πριν απο 2000 και τιποτα δεν εγινε.Αν ειναι δυνατον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 19:38:56  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω ξαναγράψει και παλαιοτέρα σε αυτό το θέμα γνώμη μου είναι ότι δεν θα γίνει τίποτα το 2012 απλα το έχουν συνδέσει με το ημερολόγιο των μαγιάς όπως και το 2000 δεν έγινε τίποτα και είχαμε παρόμοιε φαινόμενα με καταστροφολογίες θεωρίες έτσι και τώρα .
Όταν περάσει το 2012 θα βρουν άλλη ημερομηνία να λένε για καταστροφές και τέτοια .
Δεν θέλω να μπω σε ανούσια αντιπαράθεση καθώς ότι και να λεμέ το 2012
Θα ξέρουμε ποιος είχε δίκιο πάντως δεν είναι καλο να υπάρχει κλίμα καταστροφολογίας
Καθώς επηρεάζονται αρνητικά μερικοί άνθρωποι όπως πχ ανέφερε ο predator για μερικά
Δυσάρεστα περιστατικά με την καταστροφολογία για το 2000.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 19:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που λέγεται για το 2012, είναι ότι είναι το τέλος
μιας εποχής και η αρχή μιας άλλης.Το αναφέρουν απο πολύ
παλιά,αιώνες πριν, όπως οι Μάγια, αλλά δεν ήταν τυχαίο
ότισυμφωνούν τόσοι μακρυνοί οένας από τον άλλο λαό...
Διίστανται, βέβαια οι απόψεις αν θα είναι για το καλό
ή για το κακό...
Ωστόσο το λένε πολλές θεωίες και άσχετα από την προέλευση
μπορεί να είναι κάτι...Προσωπικά πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί
από νεοεποχίτες, σύντομα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 20:06:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ο καιρός θα δείξει άλλωστε είναι κοντά το 2012 .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 20:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Καλησπέρα σας και από εμένα.

Θα μου επιτρέψετε να συμπληρώσω, πως χωρίς να επιμένω να ψάχνω τι θα γίνει το 2012 και να κολλάω στη συγκεκριμένη ημερομηνία, έχω συναντήσει πολύ βάσιμες προσεγγύσεις τόσο επιστημονικές, όσο και μεταφυσικές, που τονίζουν την τάση για μια μεγάλη και σημαντική αλλαγή:

1. Θεωρείται πάρα πολύ πιθανή ως ημερομηνία ενός νέου συνειδησιακού άλματος -αναλυτικά γράφω σχετικά στο "συνειδησιακό άλμα της Γης" στο μπλογκ μου (επιστημονική-μεταφυσική προσέγγυση)

2. Ως αστρονομικό γεγονός έχει επίσης πολύ σπουδαία σημασία (Ευθυγραμμίσεις πλανητών, ευθυγράμμιση του πλανήτικού μας συστήματος με το κεντρικό ήλιο του γαλαξία μας, πλήρη "ένταξη" στο δακτύλιο φωτονίων. Επίσης συμπληρώνονται τα 26.000 χρόνια και μπαίνουμε για τα καλά πλέον στο ζώδιο του Υδροχόου- υδροχοική εποχή.

Τα παραπάνω -αν και διάφορες προσεγγύσεις τα παρουσιάζουν "μαύρα" και φοβερά, προτιμώ να τα βλέπω ως σημάδια μιας αναγκαίας και "ευτυχώς" αναπόφευκτης αλλαγής. Το άνοιγμα της ανθρώπινης συνείδησης, η 5η διάσταση, η επανασύνδεση με τη συλλογική συνείδηση κτλ είναι ποιότητες που τις αναζητά η ανθρώπινη ψυχή.

Βέβαια κάποιοι υποστηρίζουν πως και μόνο η μόνιμη παραμονή στο δακτύλιο φωτονίων θα σημάνει το τέλος της υλικής μορφής όπως τη γνωρίζουμε σήμερα, αλλά όπως οτιδήποτε άλλο όλα αυτά δεν αποτελούν παρά μονάχα προσπάθειες ερμηνείας και εκλογίκευσης. Πέραν τούτου δεν είναι άσχημα να ξεκολλήσουμε από την ύλη και να ανοιτούμε σε πιο πνευματικές διαστάσεις.

Το 2012 είναι πάρα πολύ κοντά και θα έχουμε τη χαρά και την τιμή να το ζήσουμε. Η αγάπη πιστεύω, πως θα είναι το κλειδί της ερμηνείας για όσα θα ζήσουμε και καλά θα κάνουμε να αφήσουμε τα αισθήματα φόβου και πανικού μακρυά από εμάς...



http://vickytoxotis.blogspot.com

Edited by - toxotis on 19/07/2008 20:44:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 21:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ toxotis,έθεσες το θέμα πολύ ωραία..
Κι εγώ πιστεύω οτι κάποια στιγμή, θα έλθει αυτή
η αλλαγή που χριεάζεται για να ξεκολλήσουμε από αυτή
την άσχημη εποχή που μοιάζει σαν τέλος και παρακμή...
Η αισιοδοξία σου είναι ότι καλύτερο για το μήκος κύματος
που πρέπει να υπάρχει για το μέλλον...
Καλό θα ήταν να υπάρχει και σχετική προετοιμασία από όλους,
όπως και νά'χει το πολύ πολύ να γίνουμε καλύτεροι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 02:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred
Αγαπητε Predator,
Δεν αντιλεγω ουτε εγω σε κατι απο αυτα που λες...Αλλα ποτε δεν αψηφω τα λογια των αρχαιων...Οπωσ ειπες ο χρονος θαδειξει...Μακαρι να εχουμε αδικο και να δουμε τους Ελ και τους αποστατες... Οχι τπτ αλλο αλλα ειμαι πολυ περιεργος στο αν υπαρχουν...Και πως ειναι...


Ο χρονος θα δειξει αν τα λαθει μας αξιζει να διωρθοθουν απο μας η καποιον αλλον... Ας ελπισουμε οτι θα τα διωρθοσουμε εμεις...Γιατι τοτε θα εχουμε ελπιδα στην ζωη...

Μεσα απ'το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φως
Ζησε σ'αυτο και γνωρισε αυτη που σου φερνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papadothomakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 09:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papadothomakos
quote:

Αγαπητέ toxotis,έθεσες το θέμα πολύ ωραία..
Κι εγώ πιστεύω οτι κάποια στιγμή, θα έλθει αυτή
η αλλαγή που χριεάζεται για να ξεκολλήσουμε από αυτή
την άσχημη εποχή που μοιάζει σαν τέλος και παρακμή...
Η αισιοδοξία σου είναι ότι καλύτερο για το μήκος κύματος
που πρέπει να υπάρχει για το μέλλον...
Καλό θα ήταν να υπάρχει και σχετική προετοιμασία από όλους,
όπως και νά'χει το πολύ πολύ να γίνουμε καλύτεροι...


Και εγώ στο ίδιο μήκος κύματος, και με toxotis.
Εχω να προσθέσω,την προσωπική μου αίσθηση, και να ζητήσω απο όλους να αναρωτηθήτε, αν οι καταστάσεις που αισθάνομαι ισχύουν.
Δεν μπορώ να ξέρω άν θα αλλάξουν πράγματα το 2012 ή αργότερα. Είμαι όμως σίγουρος ότι βρισκόμαστε στόν προθάλαμο, αλλάγων που έχουν δρομολογηθεί. Εκείνο που βλέπω ότι αναπτύσσεται, είναι μία προσέγγιση με αργά αλλα σταθερά βήματα στό πνεύμα του Ελληνισμού.
Βλέπω καθαρά πως σίγουρα οι 'Ελληνες τουλάχιστον (περισσότερο η νεολαίοι) αναπτύσουν και καλλιεργούν ξανα τον τρόπο σκέψης των αρχαίων προγόνων μας. Για μας τους Ελληνες είναι σίγουρο πως κάτι θα αλλάξει προς το καλύτερο στό μέλλον.
Δεν είμαι τόσο ψαγμένος στα παράξενα,αλλα τα τελευταία χρόνια μία διαίσθηση οδηγεί τις σκέψεις μου και διαπιστώνω ότι και πολλοί άλλοι κινούνται σε αυτή την συχνότητα.
Νόμίζω πως η αλλαγή θα συντελεστεί σταδιακά, στο άυλο κομμάτι του ανθρώπου, που είναι δεκτικός στην αλλαγή.
Σαν καταλληλοτερο παράδειγμα του τρόπου που θα συμβεί, βρίσκω την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος στην Καινή Διαθήκη.
Πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει φορτωθεί με πολλά αρνητικά επειδή είναι επιρεπής σε αυτά, με αποτέλεσμα να έχει χάσει το δρόμο του.
Μόνος είναι πολύ δύσκολο να επανέλθει, εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις.
Σαν το μικρό παιδί κάποιος πρέπει να τον βοηθήσει, να βρεί το δρόμο του,να ολοκληρωθεί.
Η τελειοποίηση συνεπάγεται ίδιο μήκος κύματος και σκέψεων, χωρίς όμως να στερείται της βούλησης του.
Αν οι σκέψεις και οι πράξεις όλων αυτόματα είχαν το ίδιο χρώμα και τούς ίδιους στόχους,δεν μπορώ να φαντασςτώ κανένα πρόβλημα στην ανθρωπότητα.
Κάπως έτσι θεωρώ πως θα επιτευχθεί η οικουμενικότητα. Ακριβώς το άντιθετο της επιβαλόμενης παγκοσμιοποίησης.

http://gpapadothomakos.googlepages.com/home2


Edited by - papadothomakos on 21/07/2008 09:49:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε φίλε papadothomakos, όλα όσα λες με
αντιπροσωπεύουν επίσης... Δηλαδή κι εγώ έχω την αίσθηση
οτι κάτι γίνεται και βλέπω πολλά άτομα σε παρόμοιο μήκος
κύμματος...
Αλήθεια είναι επίσης, ότι ο άνθρωπος έχει προοδεύσει
πνευματικά και δεν έχει ληφθεί αυτό σοβαρά υπόψην των
όποιων ενεργούν εναντίον του...
Τι 2012 φέρνει για μενα αυτή την εποχή για αντίστοχους
ανθρώπους και πιστεύω οτι με όποια φαινόμενα, πολέμους, πλημμύρες
σεισμούς, όσοι μείνουν θα είναι από εκείνη την εποχή... οι
υπόλοιποι θα χαθούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 15:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Και εγώ είμαι της άποψης ότι υπάρχει μια παγκόσμια κατάπτωση! τα πράγματα θα οδηγήσουν σε αδιέξοδο και απλά θα οδηγηθούμε σε κάποιο νέο παγκόσμιο πόλεμο, ίσως σε 5-10 χρόνια ίσως σε πολύ περισσότερο.
Από πλευράς μου δε βλέπω τη νεολαία να ενδιαφέρεται για κάποιο είδος παιδείας! αντιθέτως τη βλέπω να κατρακυλάει όλο και περισσότερο υποβοηθούμενη από τις εκάστοτε κυβερνήσεις και να σκέφτεται με το κάτω κεφάλι.
Πιστεύω ότι όσο πάμε σαν έθνος όλο και ξεπέφτουμε......ήδη παρατηρώ ότι πολλοί Έλληνες δουλεύουν εργάτες στους Αλβανούς! δεν έχω κάτι ρατσιστικό απέναντί τους αλλά θεωρώ κατάπτωση το γεγονός αυτό και ενδεικτικό ενός λαού που βρίσκεται σε αποσύνθεση και ενός άλλου που ξέρει τι θέλει.
Θεωρώ αδιανόητο τις πρωτιές των μαθητών Αλβανών στα σχολεία (λόγω δουλειάς, το βλέπω) και βλέπω έναν γονιό Αλβανό να ενδιαφέρεται να κάνει ότι μπορεί για το παιδί του (ρωτώντας συνέχεια για την πρόοδό του) και έναν Έλληνα απλά να ανοίγει το πορτοφόλι για να πληρώσει το φροντιστήριο..............και εκεί να σταματάνε τα πάντα (έβγαλε ο άνθρωπος την υποχρέωση προς το παιδί του και κοιτάει πλέον μόνο τη δουλειά του).
Και το θεωρώ αδιανόητο από πλευράς του ότι ο Έλληνας έχει ότι θέλει από φροντιστήρια και ανέσεις και στον αντίποδα ο Αλβανός τίποτα!!!! Έχει όμως το σημαντικότερο γονιό που ενδιαφέρεται για το παιδί του!...........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 17:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred
Ισως μια μερα να τα βλεπουμε και να γελαμε λεγοντας κοιτα πως ειμασταν... Ελπιζω δλδ να γινει κατι τετοιο...Αν ερ8ει πολεμος πολυ λιγοι θα επιβιωσουμε...Και ελπιζω οσοι τα καταφερουμε τουλαχιστον να δουμε καλητερες μερες...

Μεσα απ'το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φως
Ζησε σ'αυτο και γνωρισε αυτη που σου φερνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 18:11:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και εγώ είμαι της άποψης ότι υπάρχει μια παγκόσμια κατάπτωση! τα πράγματα θα οδηγήσουν σε αδιέξοδο και απλά θα οδηγηθούμε σε κάποιο νέο παγκόσμιο πόλεμο, ίσως σε 5-10 χρόνια ίσως σε πολύ περισσότερο.
Από πλευράς μου δε βλέπω τη νεολαία να ενδιαφέρεται για κάποιο είδος παιδείας! αντιθέτως τη βλέπω να κατρακυλάει όλο και περισσότερο υποβοηθούμενη από τις εκάστοτε κυβερνήσεις και να σκέφτεται με το κάτω κεφάλι.
Πιστεύω ότι όσο πάμε σαν έθνος όλο και ξεπέφτουμε......ήδη παρατηρώ ότι πολλοί Έλληνες δουλεύουν εργάτες στους Αλβανούς! δεν έχω κάτι ρατσιστικό απέναντί τους αλλά θεωρώ κατάπτωση το γεγονός αυτό και ενδεικτικό ενός λαού που βρίσκεται σε αποσύνθεση και ενός άλλου που ξέρει τι θέλει.
Θεωρώ αδιανόητο τις πρωτιές των μαθητών Αλβανών στα σχολεία (λόγω δουλειάς, το βλέπω) και βλέπω έναν γονιό Αλβανό να ενδιαφέρεται να κάνει ότι μπορεί για το παιδί του (ρωτώντας συνέχεια για την πρόοδό του) και έναν Έλληνα απλά να ανοίγει το πορτοφόλι για να πληρώσει το φροντιστήριο..............και εκεί να σταματάνε τα πάντα (έβγαλε ο άνθρωπος την υποχρέωση προς το παιδί του και κοιτάει πλέον μόνο τη δουλειά του).
Και το θεωρώ αδιανόητο από πλευράς του ότι ο Έλληνας έχει ότι θέλει από φροντιστήρια και ανέσεις και στον αντίποδα ο Αλβανός τίποτα!!!! Έχει όμως το σημαντικότερο γονιό που ενδιαφέρεται για το παιδί του!...........


Φίλε ευρωπαίε2,
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας μας υποστηρίζουν πως για να οδηγηθεί ο άνθρωπος στην πνευματική ολοκλήρωση/τελειότητα πρέπει να περάσει από τη στενή οδό, από αγώνες/δυσκολίες, στις οποίες υπέβαλαν οι παλαιότεροι, και υποβάλλουν και σήμερα, προς άσκηση, οι ίδιοι τους εαυτούς τους.
Βέβαια για εμάς τους λαϊκούς αυτό θα μπορούσε να βρει εφαρμογή προσαρμόζοντάς το στη ζωή μας ως λαϊκοί.
Σήμερα, ο νεοέλληνας τα έχει όλα. Δεν του λείπει τίποτα.
Έχει μάθει, επίσης να αποκτά, ό, τι αποκτά, τις περισσότερες φορές, χαρισματικά, ρουσφετολογικά.
Αυτό που δικαιούται του δίνεται υπό μορφή χάρης ή ρουσφετιού και έχει μάθει να το θεωρεί αυτό ως δεδομένο.

Όλη του την ζωή ως ενεργός πολίτης (με τα πολιτικά του δικαιώματα) την προγραμματίζει με βάση το από πού θα αρπάξει ή θα έχει το καλύτερο ρουσφέτι. Δυστυχώς, εγώ αυτή την κατάντια βλέπω σήμερα στην χώρα μας.

Χάσαμε το τρένο ευρωπαΐε!!!
Και έχεις και τους τυφλούς τους χριστιανομάχους να τρώγονται με τα ρούχα τους και να σου λένε πως τώρα πια που ο κόσμος "ξυπνά" και οι "τυφλοί ανέβλεψαν" τα πάμε μια χαρά!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papadothomakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 08:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papadothomakos
Συμφωνώ με όλα τα πάραπάνω. Πράγματι υπάρχει παρακμή, και καταστροφή ολων των αξιών. Τίποτα δεν αποκλείει, τα πράγματα να διορθωθούν με πόλεμο. Ηδη στην επικαιρότητα παίζει το θέμα της κατρακύλας της οικονομίας. Οι περισσότεροι πόλεμοι του παρελθόντος είχαν οικονομικά αίτια. Ισως να έχουμε ρήξη για να δορθωθεί η οικονομία.
Πέρα απο τα πραγματικά αίτια έχουμε και πολλές προφητείες, καταστροφολογικές.
Φίλε europaios2, κάποιοι Αλβανοί είναι καλοί γονείς, και πολλοί 'Ελληνες όμως είναι. Εχω μία εμπειρία διότι είμαι πατέρας εφήβου. Οι Αλβανοί ρωτούν τι να κάνουν για το παιδί τους (μέσα εκεί ελοχεύει κάτι), νομίζω ότι καταλαβαίνεις, γιατί ενδιαφέρονται. Τό ίδιο ενδιαφέρον (υπερβολικό) δείχνουν και στούς χώρους εργασίας.
Και με μεγάλη ευκολία κτυπούν κάτω απο την μέση, για να εξυπηρετήσουν το προσωπικό τους συμφέρον.
Οί 'Ελληνες γονείς συμβουλεύουν σωστά, και αγαπάνε πραγματικά να φτιάξουν καλούς ανθρώπους πρώτα και μετά επαγγελματίες επιστήμονες για να τα οικονομίσουν.
Και τελευταίο για το πνεύμα του esoterica.
Οί Έλληνες, και η Έλλάδα στην μακροχρόνια ιστορία τους ήταν ή του ύψους ή του βάθους. Πολλές φορές έχουν φτάσει στό πάτο, και σε χειρότερο βαθμό. Δεν νομίζω απο όση ιστορία έχω διαβάσει, να έχει κατασφαγεί άλλος λαός σε τέτοιο βαθμό, σε τόσο μεγάλο ιστορικό βάθος.
Παρ όλα αυτά η φάρα μας δεν ξεκληρήζεται. Ο ιωνας Δραγούμης έλεγε ότι και ένας να μείνει σε αυτόν τον τόπο, πάλι σε μερικά χρόνια ΄Ελληνες θα γεμίσει. Αρκεί μόνο μία σπίθα στην στάχτη και ανάψει ξανά η Έλληνική φωτιά. Δέν ξέρω ίσως είναι το κύταρο, ίσως ο Θεός της Έλλαδος.
Γεγονός είναι πώς αποτελεί, επιστημονικό περίεργο πως αυτός ο λαός δεν εξαφανίστηκε, μετά απο τόσα δεινά.
Δεν είναι τυχαίο, που σαν σύμβολο χρησιμοποιείται πολλές φορές ο φοίνικας.

http://gpapadothomakos.googlepages.com/home2

Edited by - papadothomakos on 22/07/2008 08:57:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 12:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Aγαπητέ, papadothomakos η Ελληνική οικογένεια περνάει κρίση. Γράφεις ότι "οί 'Ελληνες γονείς συμβουλεύουν σωστά, και αγαπάνε πραγματικά να φτιάξουν καλούς ανθρώπους πρώτα και μετά επαγγελματίες επιστήμονες για να τα οικονομίσουν." και ότι "κάποιοι Αλβανοί είναι καλοί γονείς, και πολλοί 'Ελληνες όμως είναι. "
Παίρνω για παράδειγμα το χωριό μου 2 φροντιστήρια στα οποία κρατάω τα λογιστικά και τη Δ/θμια εκπαίδευση στην οποία είμαι Διοικητικός Υπάλληλος και φτάνουν στα αυτιά μου πολλά…………..τα οποία και μου έχουν δημιουργήσει μια σαφή εικόνα και την οποία περιέγραψα.
Η "αναλογία" σε ποσοστά ενδιαφέροντος των γονιών προς τα παιδιά τους, γέρνει για να μη πω είναι "μονόπλευρη" υπέρ των Αλβανών γονιών.
Μπορείς να δεις και την αναλογία διαζυγίων ανάμεσα στις Ελληνικές και στις Αλβανικές οικογένειες!...........καμία σχέση.......... οι Έλληνες χωρίζουν για ψύλλου πήδημα!
Η χώρα μας φίλε μου είναι διεφθαρμένη γιατί διεφθαρμένες είναι οι οικογένειες! Θα ήταν λάθος να έλεγε κάποιος ότι δεν είναι έτσι, γιατί αυτοί που μας κουμαντάρουν (να το πω λαϊκά), βγαίνουν μέσα από αυτές.
Πάρε για παράδειγμα το κάτωθι που γράφω:
Πήγε εκδρομή, στο χωριό μου η δευτέρα τρίτη και τετάρτη Δημοτικού! στα Καλάβρυτα και μετά στην Τρίπολη. Είχαν βάλει 2 πούλμαν.
Συνοδός πήγε η 65χρονη μητέρα μου στις 2 ανηψιές μου.
Όταν πήγαν να επιβιβαστούν! στα πούλμαν η Διευθύντρια του σχολείου είπε οι συνοδοί να επιβιβαστούν στο ένα πούλμαν και οι μαθητές στο άλλο!
Η μητέρα μου αρνήθηκε και ζήτησε ή να επιβιβαστεί μαζί με τις εγκόνες της ή να της επιστραφούν τα χρήματα και να μη συμμετάσχει στην εκδρομή.
Οι Αλβανοί στο Δημοτικό είναι περίπου το 1/4 του συνόλου των μαθητών. Στη συγκεκριμένη εκδρομή μόνο 2 Αλβανάκια συμμετείχαν και οι συνοδοί τους ακολούθησαν την μητέρα μου στις ενέργειές της μαζί με μια άλλη Ελληνίδα συνοδό.
Οι λοιποί Έλληνες συγχωριανοί όχι μόνο παρατήρησαν τη μητέρα μου αλλά πρότειναν στη Διευθύντρια του σχολείου να κάνει αποδεκτό το αίτημα της μητέρας μου και να ξεκινήσουν για να μην καθυστερούν άλλο.
Τελικά επιβιβάστηκε η μητέρα μου με τις (δύο Αλβανούς συνοδούς και την άλλη Ελληνίδα) μαζί με τα παιδιά που συνόδευαν.
Φτάσαν στον προορισμό (Καλάβρυτα), και το πρόγραμμα είχε περιήγηση, φαγητό στις 14:30 και αναχώρηση στις 15:00 για Τρίπολη.
Η μητέρα μου πρότεινε φαγητό στις 12:30-13:00 γιατί ο δρόμος που θα έπαιρναν για Τρίπολη λόγω του ορεινού ήταν γεμάτος στροφές και πολύ δύσκολος για τα πιτσιρίκια. Ξύνησαν τα μούτρα της Διευθύντριας η οποία της πρότεινε να την κάνει Διευθύντρια στο σχολείο για να αποφασίζει αυτή (η μητέρα μου.) Οι άλλοι γονείς καρφάκι δεν τους καιγόταν..........σιγά μην τρώγαν τόσο νωρίς.
Μαζί με τις 2 Αλβανέζες και την άλλη Ελληνίδα φάγανε με τα παιδιά που συνόδευαν γύρω στις 13:00.
Στις 15:00 ξεκίνησαν. Μπροστά το πούλμαν με τα παιδιά πίσω οι συνοδοί με τους δασκάλους. Στα μισά περίπου της διαδρομής και πριν την Τρίπολη τα παιδιά άρχισαν να ξερνάνε το ένα πίσω από το άλλο. Η μητέρα μου και οι άλλες φρόντισαν 2-3 παιδάκια αλλά επειδή το φαινόμενο γενικεύτηκε το πούλμαν σταμάτησε και ήρθαν τα άλλα καμάρια (Έλληνες γονείς) για να αναλάβουν τα παιδιά τους.
Επειδή ένα παιδάκι πέραν του εμετού λιποθύμησε και είχε γίνει άσπρο σαν το πανί! τα πούλμαν κατέληξαν στο νοσοκομείο για να παρασχούν οι πρώτες βοήθειες και η εκδρομή φυσικά σταμάτησε εκεί.
Και τώρα πες μου εσύ ποσοστό συμμετοχής στο ενδιαφέρον για τα παιδιά από πλευράς Αλβανών ήταν το 100%, από πλευράς Ελλήνων συνοδών μια γιαγιά! και μία άλλη Ελληνίδα.
Και το κυριότερο! τι επίπεδο έχουν οι Δάσκαλοι των παιδιών μας? Γιατί μ΄ όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.......

Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά ας πούμε ότι έγινε ένα μικρό διάλλειμα....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 13:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, η παρακμή της εποχής μας δεν κρύβεται...
Είναι το τέλος μιας εποχής και σαν τέλος, απαιτεί
ένα θάνατο, του γέρικου σώματος...Όσο συγκλονιστικά
γεγονότα θα ζήσουμε, θα βοηθήσουν ώστε να ωριμάσει
ο άνθρωπος περισσότερο... Από το 2012,
έρχεται η πραγματική νέα εποχή, που θα είναι σίγουρα
ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί για τον άνθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
papadothomakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 14:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papadothomakos
Εχεις δίκιο europaios2. Να "προσγειωθούμε" και να γυρίσουμε στο θέμα μας. Είμαστε πιστεύω λίγοι το 1/3 αυτών που θα σωθούν σύμφωνα με την αποκάλυψη. Για να το κάνω πιό esoterica το 33% που είναι δημιουργημένο με σωστές βάσεις και που υπήρχε ανέκαθεν σε αυτό το ποσοστό. Αυτό το ποσοστό καλύπτουν μεταφορικά και τα χρόνια που έζησε ο Χριστός σαν άνθρωπος.
Από εκεί και πέρα χρέος μας είναι να προσπαθούμε είτε ρεαλιστικά είτε μεταφυσικά να μεγαλώσουμε αυτό το κομμάτι.
Ρεαλιστικά γαλουχώντας πραγματικούς ανθρώπου με αρετές.
Και μεταφυσικά με το να σκεπτόμαστε θετικά μήπως και διεγείρουμε την συμπαντική συνείδηση και ανεβούν τα ποσοστά πρός όφελος του καλού.
Τι άλλο να πώ το κακό υποχωρεί μόνο με την επικράτηση του καλού.

http://gpapadothomakos.googlepages.com/home2

Edited by - papadothomakos on 22/07/2008 14:20:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 16:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Φίλοι μου, δεν είναι τίποτε τυχαίο... Ούτε ακόμη και το βήμα αυτό εδώ που έχουμε στο esoterica για να μπορούμε να συζητάμε για τις αλλαγές που βλέπουμε, που βιώνουμε και που επιθυμούμε να δούμε σύντομα...

Συμφωνώ πως το "παλιό" πεθαίνει για να κάνει τόπο για το καινούργιο.

Δε χρειάζεται να εθελοτυφλούμε για την Ελλάδα και τον Ελληνισμό. Έχουμε μια καταπληκτική αρχαία ιστορία και παράδοση, αλλά αυτή σώζεται σήμερα στις καρδιές πολύ λίγων Ελλήνων και στην πράξη εφαρμόζεται από ακόμη λιγότερους...

Ωστόσο ας μην ξεχνάμε ότι όπου στρέφουμε την προσοχή μας αυτό αναπτύσσεται. Είτε πρόκειτε για "καλή" είτε για κακή ποιότητα.

Επιπλέον ο κάθε ένας από εμάς έλκει τους "ομοίους" του και καταστάσεις "όμοιες" με την ποιότητα του.

Η στροφή στο πνευματικό μονοπάτι έχει μια σημαντική αύξηση, άσχετα μέσα από ποιό δρόμο το ακολουθεί κανείς Και αυτό για μένα δεν είναι καθόλου τυχαίο.(ο φίλος μας ο Ψηλός ίσως θυμάται συζητήσεις που είχαμε παλαιότερα, απόλυτα ταμπουρωμένοι ο κάθε ένας μας στα του Χριστιανισμού... )
Σήμερα είμαι σε θέση να αναγνωρίζω πως υπάρχει μία και μοναδική αλήθεια και αυτή είναι φυλαγμένη μέσα σε όλες τις γνωστές θρησκείες.
Το θέμα είναι να μη μένουμε στη βιτρίνα αλλά να κάνουμε τα δικά μας προσωπικά βιώματα πνευματικότητας. Και τότε οι ουρανοί ανοίγουν και βλέπεις καθαρά... πως όλοι είμαστε ένα σώμα, αυτό της ανθρωπότητας και πως κάθε θρησκεία έχει το εσωτερικό της κομμάτι, το οποίο προσεγγίζουν δυστυχώς πολλοί λίγοι.

Πάντως το κακό δεν λύνετε με ευχολόγια ή με κατά μέτωπο επίθεση -ότι το πολεμάς το κάνεις πιο δυνατό...

Κάπου διάβαζα, πως στην ουσία στο διπολικό μας κόσμο είναι απαραίτητη η ύπαρξη του για να υπάρχει εξέλιξη. Υπ' αυτό το πρίσμα... χάνει και την αρνητικότητα του, γιατί τι είναι τελικά κακό? Και υπάρχει κακό δίχως έστω και ψίγματα καλού? (ying-yang)

To θέμα είναι να μπορέσουμε να ισσορροπίσουμε στο κέντρο μας, δίχως να προσκολληθούμε στη μία ή την άλλη ποιότητα και προ πάντων να αφεθούμε με εμπιστοσύνη και χωρίς καθόλου φόβο σε αυτό που είναι να έρθει, ότι κι αν είναι αυτό...

Πάνω από όλα θεωρώ πως ο διαλογισμός ή η βαθειά προσευχή βοηθούν πάρα πολύ στην εξισορρόπιση μας.

Σας χαιρετώ
Φιλικά
Τοξότης



http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 20:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτοί που θα μείνουν στο νέο κόσμο,
που θα γίνει μετά το 2012, σίγουρα δεν θα
είναι μόνο από θρησκευτικής πιστότητας, αλλά, πιο
πολύ άνθρωποι που πληρούν τα κριτήρια αυτου
του νέου κόσμου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 11:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred
Ποια 8α ειναι ομως αυτα τα κριτιρια?..
Αυτη την στιγμη τα πληρει κανεις?..

Μεσα απ'το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φως
Ζησε σ'αυτο και γνωρισε αυτη που σου φερνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 12:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Liodred, τα κριτήρια έχουν να κάνουν με καθαρότητα
πράξεων, με αγνά κίνητρα και καλές προθέσεις... Το άτομο που θα μείνει, θα πρέπει να μπορεί να γίνει δοχειο του πνεύματος,
να μπορεί να κουβαλήσει το βάρος του αγγέλου του Θεού....
Βλέπεις σε κείνη την κοινωνία, οι άνθρωποι θα ξέρουν τι
σημαίνει καλό και κακό...
Κανείς δεν τα πληρεί, αλλά παραχωρεί ο Θεός, όταν
έρχεται η ώρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
papadothomakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 07:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papadothomakos
Θα συμπλήρωνα κάτι πιό απτό σαν κριτήριο.
Η μαγική λέξη είναι προσφορά, και πολλές άλλες με την πρόθεση προσ- παράδειγμα προσευχή.
Ο άνθρωπος λοιπόν για να τελειοποιηθεί πρέπει να προσφέρει. Σε όλες τις θρησκείες έχουμε την έννοια της προσφοράς, στίς θεότητες.
Είναι κάτι απίθανα, απλό και όμως δυσκολότατο να πραγματοποιηθεί, επειδή αναστέλλεται απο ένστικτα και εγωισμούς.
Κάτι μαγικό συμβαίνει στην ψυχική δομή μας, και και προσφέροντας έχουμε την μεγίστη ανταπόδοση αυτόματα.
Νομίζω ότι προσφατα ανακοινώθηκε ότι, αυτός που μοιράζει αγάπη εχει καλύτερη υγεία.
Λες και το ενεργειακό περιβάλλον λειτουργεί σαν πολλαπλασιαστής ανταποδίδοντας την προσφορά.
Είμαστε όμως άνθρωποι, και αυτό το απλό, φαντάζει ακατόρθωτο, άν και είναι φανερό ότι, εκτός που δια μέσου αυτού αλλάζουν οι σχέσεις μας, μάς οδηγεί και στην ολοκλήρωση.

http://gpapadothomakos.googlepages.com/home2

Edited by - papadothomakos on 30/07/2008 07:42:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 11:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή είναι η αλήθεια φίλε papadothomakos, αλλά
το λέμε κι αλλοιώς: Υπάρχουν και άτομα που
υποκρίνονται προσφορά.. Θα υπάρξουν και υπάρχουν
δοκιμασίες που θα κάνουν τον καθένα μας να πάει
προς τη μεριά που κλίνει... Ο καθένας μας θα διαλέξει,
έχοντας το περιθώριο της ελεύθερης βούλησης και με τις
γνώσεις που έχει σήμερα, είναι υπεύθυνος για την επιλογή
του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 14:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ trexagireve,

συμφωνώ με το πνεύμα των λόγων σου.

Η πιο απλή φόρμουλα, αλλά και η πιο ισχυρή δύναμη του σύμπαντος είναι μία:

Η ΑΓΑΠΗ

αυτή θαρρώ πως θα είναι και η βάση και το κριτίριο για το νέο κόσμο που ανατέλει.

Το πόσο πολύ αγάπη μας γεμίζει και το πόσο πολύ ΦΩΣ (ενεργειακή μορφή της Αγάπης) σκορπάμε γύρω μας...

Φυσικά και η επιλογή είναι δική μας.

Το ότι είμαστε άνθρωποι είναι η μεγαλύτερη ευλογία για όλους όσοι βαδίζουμε αυτή την ώρα στη Γη. Αρκεί να αφήσουμε το θεϊκό σπινθίρα που καίει μέσα σε όλους μας, να λάμψει και να γίνει ΦΩΣ. Να αφήσουμε τη θείκότητα μας να εκδηλωθεί στο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ.

"γιατί όλοι μας είμαστε παιδιά του Θεού" και δεν υπάρχει χωροχρόνος... σε αυτό το επίπεδο!

Δεν έχει τόση σημασία το αν θα είναι το 2012 ή το 2011. Εμείς όλοι μαζί, Εδώ και Τώρα δημιουργούμε τον κόσμο που ανατέλει.
Αυτή την ώρα οι σκέψεις μας είναι που δίνουν σάρκα και οστά στο μέλλον μας.

Οι ενέργειες που μας έρχονται από το σύμπαν σαφώς και έχουν τη χροιά της αγάπης και της συμπόνοιας, της ενσυναίσθησης και της επιστροφής στην θεϊκή μας ουσία

Σε εμάς όμως έγγειται, αν νθα συγχρονιστούμε με τις ανώτερες δονήσεις της αγάπης (με εμπιστοσύνη)ή αν θελήσουμε να μείνουμε προσκολημμένοι στο υπάρχον μοντέλο του υλισμού δίχως πνευματικότητα (με φόβο)....

Σε εμάς έγγειται αν θα βαφτίσουμε την -μέχρι πρόσφατα "ψυχρή" λογική μέσα στις "θυληκές" ποιότητες της αγάπης και της ενσυναίσθησης...

Θαρρώ πως δεν θα υπάρχει χώρος για όσους δεν κάνουν συνειδητές επιλογές προς την κατεύθηνση της "δίχως όρους" Αγάπης μέσα στον νέο κόσμο... οι αποχωρίσεις θα είναι πραγματικότητα...

όμως και αυτό είναι συνειδητή επιλογή του καθενός μας...

Namaste

toxotis


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy