ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 09:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Βλέπεις φίλε alex22 όταν έχεις εμπειρίες στο αστρικό δεν μπορείς να κανείς αυτά που νομίζει ο Dr Jekyll Mr Hyde και αυτό γιατί ενώ έχεις συνείδηση ότι είσαι στο αστρικό ή σε ένα όνειρο το ποσοστό της ελεύθερης συνείδηση που έχεις δεν σου επιτρέπει να έχεις θέληση για το τι θα κανείς .

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι εκφράζονται τα εγώ, για αυτό και έχεις αυτές τις εμπειρίες.

Όταν όλη μας την ημέρα δεν κάνουμε τίποτα για να απελευθερώσουμε ή να αυξήσουμε την συνείδηση μας τότε στο αστρικό λειτουργεί αυτό που πραγματικά έχουμε.

Για αυτό κάποιος ξεκινά για να έχει μια εμπειρία στο αστρικό σε σχέση με αυτά που λέει ο Dr Jekyll Mr Hyde και όταν βγαίνει καταλήγει σε ένα λάγνο συνειδητό όνειρο . Και λέω συνειδητό επειδή ξέρεις ότι εκείνη την στιγμή είναι ένα όνειρο. Αλλά άλλο η ελεύθερη συνείδηση και άλλο το να ξέρεις ότι είσαι σε ένα όνειρο ή σε μια αστρική προβολή.

Και τώρα μπορείς να ξέρεις ότι είσαι στο φυσικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λειτουργεί η ελεύθερη συνείδηση που έχεις!!!

Σου έδωσα ένα μικρή απλή πρακτική για το πώς αφυπνίζουμε την συνείδηση, την δοκίμασες για να δεις αν είναι έτσι όπως στα λέω;
Η εμπειρία είναι αυτή που σε διδάσκει.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 09:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Mi_Ki

Προτρέπεις να διπλό τσεκάρουν από την μια την φιλοκαλία από την άλλη τα isolation tank . Θέλω να σε ρωτήσω η δικιά σου εμπειρία από αυτά τα διπλό τσεκαρίσματα πια είναι; τι αποκόμισες σαν εμπειρία; Δηλ. η νοερά προσευχή και τα isolation tank οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα; και ποιο είναι αυτό;

Η εμπειρία σου πιστεύω ότι θα είναι πολύ χρήσιμη για αυτούς που αναζητούν να μάθουν από ανθρώπους που έχουν τέτοιες εμπειρίες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 09:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Μπραβο εχεις απολυτο δικιο.

Την πρακτικη αφυπνισης της συνειδησης την δικιμασα
εντονα στην αρχη και τα ονειρα ηταν λιγο πιο καθαρα.
Τωρα προσπαθω να ξυπνησω την ουσια αλλα πραγματικα τα πρωτα βηματα
ειναι πολυ δυσκολα.

Σε αυτην την πρακτικη θα δουλευω(δηλαδη πιο εντονα,γιατι ξυπνια συνειδηση 24 ωρες το 24ωρο ειναι αδυνατον στην αρχη.)

Και τωρα που γραφω συνειδητοποιω ποσο δυσκολο ειναι,ειμαι σαν ενα ρομποτ που προσφατα το καταλαβε.

Πραγματικα οι τεχχνικες Α.Π. μονο στο εγω χρησημευουν οχι στο ειναι.

Μακαρι ολοι εδω να προσπαθουσαν να αποπρογραμματιστουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 12:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Περιμενω την απαντηση του Mi ki αλλα ας κανω μια παρατηρηση σχετικα
με την αφυπνιση του ειναι.

Φιλε υπηρετη η σταδιακη αφυπνιση του ειναι δεν οδηγει στο τελος σε αυτο που αποκαλουμε φωτιση?

Οι διδασκαλιες της ανατολης της Γιογκα ταιριαζουν κατα καποιο τροπο με τον γνωστικισμο. Προσεξε τις δυο πρωτες εντολες της γιογκα,ειναι
η yama και niyama, δηλ αποφυγη των κακων πραξεων και ενθαρηση των καλων πραξεων. Αφηνω την πραναγιαμα και τις ασανες στην ακρη. Το τελευταιο σταδιο της γιογκα οδηγει στην φωτιση.

Και εκει η διαδικασια εχει να κανει με την συνειδηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 12:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
οχι! εγω δεν ειπα να διπλοτσεκαρουν απο τη μια τη φιλοκαλια κι απο την αλλη τα isolation tank!

ειπα να μην εχουν εμπιστοσυνη σε κανενα και σε τιποτα αν δεν το διπλοτριπλοελεγξουν προηγουμενως απο μονοι τους με καθε δυνατο τροπο!

ειπα να διπλοτσεκαρουν τα παντα και τους παντες!

ιδιως αυτους που δινουν οδηγιες! και αυτους των οποιων το φιλοσοφικο υποβαθρο ειναι ολιγον τι συσκοτιστικο, ασαφες και τελος παντων προερχεται απο πηγες αλλοιωμενες και ανεπαρκεις!

ποσοι εχουν βαθια και αληθινη γνωση της περιπλοκης ινδικης φιλοσοφιας (απο τις πηγες παρακαλω και οχι απο χαζοβιβλια δυτικων) ωστε τολμουν να δινουν οδηγιες περι πρανα και κουνταλινι και λοιπα?

κανεις!

η φιλοκαλια ειναι προσιτη στον ελληνα επειδη 1ον ειναι παραδοση του και μεσα στο γνωστικο του πλαισιο 2ον ειναι σχετικα προσιτοι ανθρωποι με σχετικες εμπειριες που μιλανε ελληνικα!

τα isolation tank ειναι ακριβως μεσα στα πλαισια της επιστημονικης μεθοδολογιας χωρις την επιβαρυνση θεωρητικων και φιλοσοφικων προκαταληψεων!

απλα!

και βασικα ναι! η εμπειρια σε ολα αυτα ειναι κοινη! οπως κι αν την ονομαζουμε!

το ψυχολογικο περιεχομενο του πειραματιζομενου επηρεαζει τις αστρικες του εμπειριες, αυτο ειναι γνωστο! δεν ειδα κανεναν σας να το λεει καθαρα και ξαστερα!

αντιθετως εμμενετε σε συγκεκριμενες περιγραφες οι οποιες απλα και μονο λογω αυθυποβολης θα γινουν αντιληπτικα βιωματα και θα προσδωσουν αντικειμενικο κυρος στις εωλες περιγραφες σας!

οι οποιες δα δεν ειναι και αληθινες!

ετσι δεν ειναι κυριες και κυριοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 12:43:50  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω μόνο συνειδητό ονείρεμα έχω κάνει. Αυτο βέβαια κατα τύχη μια μέρα που μόνο συνειδητός δεν είμουνα.
Αλλα μέσα στο όνειρο είμουνα πλήρως ελεύθερος απο την άποψη οτι σκεφτόμουνα όπως και στο φυσικό επίπεδο. Ίσως και λίγο πιο καθαρά(χωρίς πολλές παράπλευρες σκέψεις) αν και δε θυμάμαι. Μπρος το τέλος του ονείρου αρχισαν να μπερδεύονται τα πράματα στο νοητικό μου επίπεδο, ίσως γτ βρισκόμουν σε συγχυση(αν θυμάμαι καλα, μπρος το τέλος άρχισα να σκέφτομαι και κάποια άσχετα πράματα, πχ εναν φίλο μου που με τη σκέψη του εμφανίστηκε μπροστά μου). Πάντως είχαν λογική τα λίγα πραματα που πρόλαβα να κάνω στο συνειδητο ονείρεμα γιατι βέβαια απορρεαν απο τη λογική μου.
Πρίν βέβαια γίνει αυτό το γεγονός είχα ξεκινήσει να δουλεύω με τον εαυτό μου-τη συνειδητότητα μου-και με τα εγω μου(των οποίων η αντιμετώπιση είχε ξεκινήσει πριν μάθω τον όρο "εγω").


Μα φίλε alex22 όταν βγάζεις το σκοτάδι απο μέσα σου τι μένει?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 12:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φιλε Dr Jekyll Mr Hyde.

Δηλαδη μετα σταματησες να δουλευεις με την συνειδητοτητα?
Γιατι αν το συνεχειζες τωρα θα ειχες κανει προοδο.
Παντως ειναι αληθεια πρεπει να εχεις μεγαλη θεληση για να δουλυεις καθε μερα σε αυτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 14:20:31  Εμφάνιση Προφίλ
Δε σταματησα ακριβώς, απλα μου ήταν δύσκολο να είμαι πραματικα συνειδητός γτ είχα πυρετό και περνούσα τον περισσοτερο χρόνο μου στο κρεβάτι. Εγώ διευκολύνομαι στη συνειδητότητα όταν πχ κάνω βόλτες, παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου... σε τέσσερεις μουντούς τοιχους τι να κανω?
Εν τούτοις οταν αποκτησα τη υγεία μου συνέχισα κανονικά. Μου είναι βέβαια πολύ δύσκολο, ειδικά τις καθημερινές που κάνω πολλά πράματα μηχανικά, να παραμείνω συνειδητός. Τα σαβ/κα μου είναι αρκετά εύκολο και παρατηρώ μια άυξηση της ευτυχίας εκείνες τις μέρες καθώς, νομίζω, και μια άυξηση της ικανότητας μου να θυμάμαι.
Το γεγονός όμως οτι η συνειδητότητα επιρρεάζει τη μνήμη με κάνει να αναρωτηθώ αν η "συνειδητότητα" είναι ουσιαστικά μια "επιστημονικώς αποδείξιμη" εγκεφαλική κατάσταση ή συχνότητα.


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 19:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δεν πιστευω οτι ειναι επιστημονικως αποδειξημη.
Ας μην το συζητησουμε καλητερα γιατι δν θα βγαλουμε ακρη.

Τωρα που εφαρμοζω την πρακτικη για την συνειδηση αυτο που νιωθω
ειναι μια αυξηση της ενεργειας,διαβασα το βιβλιο του Δ.Σαμαελ, η σοφια του ειναι, σε λιγα λεπτα και αυτο ειναι πρωτογνωρο για μενα μιας και κουραζομαι ευκολα ειδικα απο το pc.

Παντως αυτο που ειναι ακομα αδυνατον ειναι να ειμαι συνειδητος οταν κανω κατι,πχ τωρα που γραφω ή οταν διαβαζα, αυτο θα αλλαξει με τον καιρο?

Επισης φιλε υπηρετη λες οτι για την καθαρση των εγω αρχιζουμε
με την πρακτικη πανω στην συνειδηση να υποθεσω οτι τελειωνουμε με αλλη πρακτικη.

Ελπιζω τα επομενα χρονια ολοι εδω μεσα να μπορουμε να συναντιωμαστε στο αστρικο επιπεδο,πραγματικα θα ηταν πολυ ομορφο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Mi_Ki
Περίμενα μια απάντηση από την δική σου εμπειρία.πχ η φιλοκαλία που σε οδήγησε και με ποιο τρόπο; δηλ τι ακολούθησες σαν πρακτική και τι εμπειρίες είχες; Και πως ξερεις ότι τα isolation tank έχουν το ίδιο αποτελεσμα; Έχεις τσεκάρει και τα δυο και έφτασες στο ίδιο αποτέλεσμα;

quote:
το ψυχολογικο περιεχομενο του πειραματιζομενου επηρεαζει τις αστρικες του εμπειριες, αυτο ειναι γνωστο! δεν ειδα κανεναν σας να το λεει καθαρα και ξαστερα!
αντιθετως εμμενετε σε συγκεκριμενες περιγραφες οι οποιες απλα και μονο λογω αυθυποβολης θα γινουν αντιληπτικα βιωματα και θα προσδωσουν αντικειμενικο κυρος στις εωλες περιγραφες σας!
οι οποιες δα δεν ειναι και αληθινες!
ετσι δεν ειναι κυριες και κυριοι?


Φίλε Mi_Ki έχω αναφέρει πολύ συγκεκριμένα και ξεκάθαρα αυτά που λες. Άμα ψάξεις τις πίσω σελίδες θα τα βρεις. Αν όχι πες μου να μπω στο κόπο να στα βγάλω μπροστά.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 21:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Το γεγονός όμως οτι η συνειδητότητα επιρρεάζει τη μνήμη με κάνει να αναρωτηθώ αν η "συνειδητότητα" είναι ουσιαστικά μια "επιστημονικώς αποδείξιμη" εγκεφαλική κατάσταση ή συχνότητα.

Δεν είναι αποδείξιμη γιατί όταν ένας άνθρωπος που πετυχαίνει την αυτοπραγμάτωση δηλ την μέγιστη υπαρξιακή κατάσταση που μπορεί να υπάρχει και το σώμα του πεθάνει τότε με τι όργανο θα μετρήσουν την συνείδηση που έχει γίνει ένα με το απόλυτο;

Φίλε alex22

quote:
Επισης φιλε υπηρετη λες οτι για την καθαρση των εγω αρχιζουμε
με την πρακτικη πανω στην συνειδηση να υποθεσω οτι τελειωνουμε με αλλη πρακτικη.

Είναι πιο περίπλοκο από ότι μπορείς να φανταστείς. Αλλά πάντα και μέχρι το τέλος πρέπει να υπάρχει συνείδηση.

Το να αφυπνίζεις συνείδηση σου επιτρέπει να μπορείς να βλέπεις το πώς τα εγώ δρούνε μέσα από τα 5 ψυχολογικά κέντρα. Όπως σου απάντησα στο άλλο τοπικ αυτά τα κέντρα λειτουργούν με λάθος υδρογόνα και αυτό γιατί τα εγώ κάνουν κατάχρηση στα ψυχολογικά κέντρα.

Το να τα βλέπεις σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς να σταματάς αυτή την κατάχρηση και η τεχνική λέγετε «μετατροπή των εντυπώσεων» μετά μια δεύτερη τεχνική ή κλειδί είναι «το να μην εκφράζουμε αρνητικά συναισθήματα» Υπάρχουν και αλλά κλειδιά ανάλογα την ικανότητα να προχωράμε. Αυτά τα κλειδιά δεν δίνονται έτσι γιατί χρειάζεται αρκετή προετοιμασία, κατανόηση και ίδιο εννοιολογικό ορισμό.

Τα γιαμας και νιγιαμας έχουν στενή σχέση με αυτά που σου λέω. Όταν τα κέντρα ισορροπήσουν τότε μπορούμε να ξεκινήσουμε μια βαθύτερη εργασία και αυτό γιατί έχουμε την κατάλληλη ενεργεία.

Επίσης δημιουργούμε τις απαραίτητες ενέργειες ή τα πιο λεπτά υδρογόνα που μπορούν να τρέψουν τα ανώτερα σώματα. Όλα αυτά μας οδηγούν στην εργασία με την ιερή φωτιά που έχει αλλά κλειδιά.

Αυτά για τώρα ,μην χάνεις χρόνο αφύπνιζε συνείδηση και αυτή θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 00:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
ναι η εμπειρια ειναι ενιαια!

και χρωματιζεται αναλογα με την κουλτουρα, την ψυχοσωματικη κατασταση, τη μορφωση, το συναισθημα και τα παρομοια του πειραματιζομενου...

και την σχετικη προετοιμασια που κανει η οποια εξαρταται αλλα και επηρεαζει τα προηγουμενα!

ο πυρηνας ομως ειναι στανταρ!

γιαυτο και η τεχνικη πρεπει απο τη μια να εξατομικευθει και απο την αλλη να μεινει "μυστικη" δλδ να μην αφησεις τον οποιονδηποτε να παιξει με τα μυχια της υπαρξης σου και να του δωσεις προσβαση σε εκεινα τα επιπεδα του εσωτερικου σου κοσμου τα οποια καλα καλα δεν γνωριζεις και δεν ελεγχεις ο ιδιος!

γιαυτο προσοχη!

και υποψην: πολλες (αν οχι ολες) οι τεχνικες που κυκλοφορουν αντεγραμμενες η οχι απο τις διαφορες σχολες (οπως τις ελεγαν ο γκουρτζιεφ - ουσπενσκυ) εχουν αλλο πραγματικο στοχο και αλλο παρουσιαζομενο!

ειναι πολυεπιπεδες για διαφορους λογους (αντικειμενικους, πολιτικης, κλπ)

τα εικονοκλαστικα κειμενα του κροουλυ για την γιογκα ειναι αποκαλυπτικα!

στο κατω κατω και η α.π. δεν ειναι ο αυτοσκοπος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 11:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Mi_Ki
Πάλι δεν μου απάντησες. Αυτά που μου λες ,συγνώμη αλλά μου φαίνονται αόριστα. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος.

Δηλ από την φιλοκαλία πια πρακτική ακολούθησες; Λες: ναι η εμπειρία είναι ενιαία!

Ποια εμπειρία ; που έφτασες; Σε ρωτώ και σε επικροτώ για αυτό που είπες

quote:
ειπα να μην εχουν εμπιστοσυνη σε κανενα και σε τιποτα αν δεν το διπλοτριπλοελεγξουν προηγουμενως απο μονοι τους με καθε δυνατο τροπο!
ειπα να διπλοτσεκαρουν τα παντα και τους παντες!

Αυτό σου ζητώ να μου πεις τι εμπειρία αποκόμισες από αυτά τα τσεκαρίσματα. Και το τονίζω, εμπειρία όχι διανοητικό συλλογισμό.

Αυτό δεν μου άρεσε γιατί έρχεται σε σύγκρουση

quote:
ποσοι εχουν βαθια και αληθινη γνωση της περιπλοκης ινδικης φιλοσοφιας (απο τις πηγες παρακαλω και οχι απο χαζοβιβλια δυτικων) ωστε τολμουν να δινουν οδηγιες περι πρανα και κουνταλινι και λοιπα?
κανεις!

quote:
τα εικονοκλαστικα κειμενα του κροουλυ για την γιογκα ειναι αποκαλυπτικα!

Το ξέρω σε πιέζω λίγο δεν έχω τίποτα μαζί σου απλά μια παρατήρηση έκανα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 12:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
ουτε επι προσωπικου το παιρνω για να παρεξηγηθω, ουτε σκοπευω να περιγραψω δημοσιως προσωπικες εμπειριες, για τους λογους που προειπα!

κι οπως το παρει κανεις!

ps.οντως μοιαζει αντιφατικο αυτο με τον κροουλυ! ειναι ομως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 14:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
φιλε alex22 θα σουτ ελεγα να μην απογοητευεσε ετσι ευκολα με την απ καθως ειναι κατι που θελει πολυ χρονο ειδικα στην αρχη μεχρι να μαθεις να αδειαζεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις που το περιτρυγυριζουν...

οταν το καταφερει αυτο και σε συνδιασμο με την αφυπνιση της συνειδησης θα εχεις τα αποτελεσματα που ζητας...

για αρχη ανμ καταφερεις να αφυπνισεις την συνειδηση σου θα θυμασαι καλυτερα το πρωι τα ονειρα που βλεπεις το βραδυ,ισως και καποιο συνειδητο ονειρο να σε οδηγησει σε απ....

δεν εχω δοκιμασει ποτε να κανω αφυπνιση της συνειδησης μου αν και θα το ηθελα.(η αληθεια ειναι πως μου φαινεται λιγο δυσκολο)...ωστοσο μπορω πλεον μετα απο προσπαθειες αρκετου καιρου να αδειαζω ευκολα το μυαλο μου απο σκεψεις ή να επικενρωνομαι μονο σε μια κι να κανω συνειδητη απ...

στις αρχες συγκεντρωνομουνα μονο στην σκεψη οτι θελω να επιτυχω μια απ και αυτο συνηθως πετυχαινε,..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 18:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
EIMAI NEO MEΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΤΟΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 23:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας

Φιλε hurricane21 αν εχεις καταφερει να μπορεις να βγαινεις με το αστρικο τοτε τα συγχαρητηρια μου!

Απ οσο ξερω η αφυπνηση της συνειδησης δεν μας επιτρεπει απλως να θυμομαστε καλυτερα τα ονειρα αλλα μας κανει πληρως συνειδητους στο αστρικο.Αυτο βεβαια ειναι σταδιακο δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη,ομως τα καλα πραγματα αργουν να γινουν.

Ειναι πολυ δυσκολο στην αρχη αλλα σιγουρα μετα γινεται πολυ ευκολοτερο λογο του νομου που υπαρχει,ο νομος της συνηθειας.

Εχω δοκιμασει παρα πολλα οτι μπορεις να φανταστεις αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με την προσπαθεια της αφυπνισης της συνειδησης.

Δεν ειναι μονο για το αστρικο αυτο ειναι για ολα.

Απο μια μηχανη σε κανει ενα συνειδητο ον.

Το χειροτερο ολλων ειναι οτι ο ανθρωπος δεν ξερει οτι η συνειδηση του κοιμαται.

Αυτο ειναι πολυ υπουλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 00:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
φιλε alex εχεις κανενα τροπο να προτεινεις και σε μας για την αφυπνιση της συνειδησης?

προσωπικα δεν κατεβαλα και μεγλαη προσπαθεια απο την αρχη για απ...να φανυταστεις ουτε κραδασμους δεν νιωθω απλα βγιανω κατευθειαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

INFERNO-GOBLIN
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 01:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους INFERNO-GOBLIN
Ναι αυτο ηθελα να ρωτησω κ εγω, αλεξ, εχεις τιποτα να μας προτινεις για την αφυπνηση της συνειδησης?

http://s6.bitefight.gr/c.php?uid=28133
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 10:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας

Οπως λεγεται αυτο που αποκαλουμε συνειδηση βρισκεται στην επιφυση.

Η επιφυση ειναι στο κεντρο του εγκεφαλου.

Ισως τα γνωριζεται αυτα.

Συμφωνα με την γνωστικη διδασκαλια οτι κανουμε πρεπει να το κανουμε με πληρη επιγνωση.

Παιδια ποτε δεν ημουν καλος στο να περιγραφω οποτε μην σας μπερδεψω.

Ο υπηρετης εχει πει στο παρελθον για αυτο και αν θελετε υπαρχει ενα πολυ καλο αρθρο σε blog.

http://gnosticteachings.blogspot.com/2006/05/blog-post_19.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 15:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
μηπωσ μπορειτε να προτεινεται μια απλη μεθοδο α.π. γιατι με βλεπω πρωτα να πεθανω και μετα να κανω αστρικη προβολη.οσο για αφυπνηση συνηδησεισ εξηγειστε μου παρακαλω τι ειναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 09:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε SHAMAN-KING κοίτα εδώ την απάντηση που έχω δώσει στο-κενο- .Ειναι η 4η από το τέλος. Και τα ξαναλέμε.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=30&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4045

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 17:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ , ΠΟΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ , ΠΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟΣΥΝΤΙΘΟΝΤΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 13:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
καλησοερα σε ολους.
θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι δυνατον ενω ειμαστε σε απ να πειραξουμε κατι που υπαρχει μεσα σε καποιο σπιτι..

εξηγουμε...το βραδυ ενω ημουνα σε απ σκεφτομαι λεω γτ δεν δοκιμαζω κατι να δω αν θα πιασει.,..
παω τοτε περνω το ρολοι μου και το βαζω 10 λεπτα μπροστα και λεω θα το δω το πρωι για επαληθευση...
το πρωι που ξυπνησα το ρολοι οντως ηταν 10 λεπτα μπροστα και ενω την προηγγουμενη μερα πηγαινε κανονικα στην ωρα του....

πως το εξηγητε αυτο?
ειμαι σιγουρος 1000% πως ημουν σε απ.,..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 16:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
δεν καταλαβα λεξη
για λεξη
τι εννοεισ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 16:52:42  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτο το εκανες χωρίς να μετακινήσεις το ρολόι? Πώς ακριβώς το κανες?

Απο ότι έχω διαβάσει το αστρικό σώμα είναι σε θέση να σηκώσει αντικειμενα μερικών γραμμαρίων(δε θυμαμαι πόσα).
Δλδ είναι σε θέση σε ένα βαθμο να επιρρεάζει το φυσικό επίπεδο.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 17:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
epιασα το ρολοι μου και το σηκωσα..γυρισα δλδ τον διακοπτη βοπως θα εκανα κανονικα...
δεν ξερω ποσο υγιζει το ρολοι μου αλλα ειναι απο αυτα με την καδενα και ειναι λιγο βαρυ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 17:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
ΠΩΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΣΕ ΜΟΡΦΗ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 19:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Εντυπωσιακό φίλε hurricane21

Καλό είναι να το ξανά τσεκάρεις. Βάλε ένα αντικείμενο επίτηδες κάπου και μετά πήγαινε το άλλου. Η προχώρα το ρολόι σε εντελώς άλλη ώρα.

Είναι εφικτό να γίνει αυτό που λες. Αλλά δεν είναι εύκολος ο τρόπος που γίνετε. Χρειάζεται μεγάλη ικανότητα. Αν πάλι το καταφέρεις τότε θα μπορείς έχεις μια λαμπρή ζωή αφοσίωμενη στην ανιδιοτελής θεραπεία των άλλων.

Στο εύχομαι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 20:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας

Αυτο το θεμα ειναι ενδιαφερον.

Αν κουνησουμε ενα αντικιμενο στο αστρικο δεν θα επρεπε να κουνηθει και το αντιστιχο του στο φυσικο?

Αν καποιος εβλεπε το ρολοι του hurricane εκεινη την στιγμη θα ειχε κατατρομαξει. Φαντασμα!

Εμενα μου γεννουνται ερωτηματα, για παραδειγμα αν καποιος ,λεμε τωρα,
πεθανει στο αστρικο θα πεθανει σιγουρα και στο φυσικο.

Ομως το βραδυ στο αστρικο δεν κανουμε διαφορα πραγματα? Πως γινεται να μην εχει συμβει τιποτα στο φυσικο?

Η τεταρτη διασταση περιελαμβανει την τριτη.

Αυτο με κανει να υποθετω με βαση τα οσα (λιγα) ξερω οτι ο συνηθησμενος ανθρωπος το βραδυ δεν εχει αληθινες δραστηριοτητες,
αλλα μπαινει σε σκεπτομορφες που του υποβαλει το ειναι του(η συνειδηση που βρισκεται στο αιτιατο σωμα).

Ειναι σαν ο πατερας να ελεγχει το μικρο παιδι του που δεν εχει μαθει ακομα.

Για αυτο παντα τα ονειρα μας ειναι μηνυματα απο τον Πατερα μας,που θελει να μας πει κατι,να μας προιδοποιησει ή οτιδοιποτε αλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy