ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 07:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, προσπάθησα να βρω το site των Daemonie Nymphe αλλά δε μπόρεσα.
Όταν πάω σπίτι θα προσπαθήσω να βρω τι albums έχω ώστε να σας τα πω.
Η μουσική τους πάντως είναι εμπνευσμένη στην αρχαία ελληνική μουσική, με ανάλογα όργανα (φλογέρα κτλ) κι οι στίχοι τους είναι βασισμένοι στην ελληνική μυθολογία και τον παγανισμό.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 12:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Οι Daemonie Nymphe είναι πολύ καλό συγκρότημα.Τους ξέρω εδώ και 6 χρόνια.νομίζω είχαν διαλυθεί για λίγο καιρό και μετα ξαναφτιάχτηκαν..δεν είμαι σίγουρος..πάντως και οι blutengel είναι ένα απο τα πιο γνωστά electro-goth συγκροτήματα και έχουν αρκετά καλά κομμάτια.επίσης προτιμώ τους πρώτους δίσκους τους οπως στα περισσότερα συγκροτήματα.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 15:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
quote: Τί φωτογραφίες λέτε ρε παιδιά και δεν τις έχω δει?

η δικιά μου δε λέει, μην τη δεις!


χε χε την είδα την είδα.!!!
Πώς μπορώ να προστεθώ στους φίλους της μπάντας Σαβαωθ καλέ μου?



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 17:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Φίλε A. Kircher, προσπάθησα να βρω το site των Daemonie Nymphe αλλά δε μπόρεσα.

Dying Incubus, αν δεν κάνω λάθος, το όνομα πρέπει να είναι Daemonia Nymphe-Δαιμόνια Νύμφη στα ελληνικά. Εγώ έτσι το βρήκα.

quote:
Πώς μπορώ να προστεθώ στους φίλους της μπάντας Σαβαωθ καλέ μου?

Gretel αν έχεις myspace σελίδα απλά κάνε friend request. Έλα και σε μας αν δεν σε πειράζει....δεν είναι μέταλ βέβαια αλλά χρειαζόμαστε φίλους......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 17:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Κάτι ανάλογο - αν κι όχι με metal - έχουν επιλέξει να κάνουν κι οι συμπατριώτες μας Daemonie Nymphe.

εννοίς daemonia nymphe - fiendish nymphe!

κοίτα, μουσικά μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά έχουν κάτι στίχους που μου τη δίνουν...

quote:
γιατί διαβάζω με προσοχή τα ποστ.

σπόντα για τον D_I !!!

quote:
Πάντως αν χρειαστήτε βοήθεια με τα αρχαιοελληνικά, μουσικά και άλλα, εδώ είμαστε εμείς. Πως έχουνε οι Therion τον Thomas Karlsson;

αν σου πω ότι σε σκεφτόμουν;! κυρίως στιχουργικό είναι το πρόβλημα... θα σου πω μέσω μέιλ...

quote:
Εγώ το ξέρω. Εσύ όμως πως το ξέρεις,ε;;;

είσαι θηρίο!!! εγώ που το ξέρω; αυτού του είδους τα ταγούδια συνοδεύουν περίφιμα αργιλοποσία !!! [(ν)αργιλέ, όχι αργύλιο...]

quote:
Πώς μπορώ να προστεθώ στους φίλους της μπάντας Σαβαωθ καλέ μου?

πρέπει να σκάσεις και κάτι, για να θεωρηθείς φίλος. είναι περισσότερο σαν χορηγός!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 20:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, έχετε δίκιο για το όνομα του συγκροτήματος!
Είναι Daemonia Nymphe.

Πάντως το βρήκα κι έτσι όπως το έγραψα το πρωί αλλά κι όπως το γράφω τώρα.
Μήπως τους έχουμε κάνει λίγο κουλουβάχατα το όνομα των παιδιών?

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιατί διαβάζω με προσοχή τα ποστ.
--------------------------------------------------------------------------------


σπόντα για τον D_I !!!


Πρόσεχε μόνο μην αρπάξει ο D_I καμία σανίδα και μετά που σε πονεί και που σε σφάζει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 20:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Eπειδή από My space είμαι πανάσχετη, πάτησα το "ADD TO FRIENDS" αυτό έπρεπε να κάνω? Γιατί μου έστειλε ένα περίεργο μήνυμα ότι θα στείλει μέιλ για να σας προσθέσει στην λίστα των φίλων μου!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 21:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
A. Kircher kitchen girl μου άρεσε πάρα πολύ.

Σαβαώθ το shepherd πάρα πολύ καλό.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
ευχαριστώ για το shepherd gretel.
είσαι η malvina???
είσαι φίλη των Savaoth!!!


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Xε χε έτσι γινόταν τελικά.

Ευχαριστώ guys τιμή μου που βρίσκομαι στη λίστα των φίλων σας.

Μη μασάτε, keep the flame!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 23:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
επ, πως βρέθηκες εσύ εδώ;!

quote:
Αμαλία πως από εδώ;

Περαστική ήμουν, είδα φως και μπήκα!
Μιας και ξαναπέρασα, να σας αφήσω κι ένα ωραίο ποίημα.
Είναι του Charles Baudelaire,

ΤΟ ΨΟΦΙΜΙ

Θυμάσαι, φως μου, εκείνο που αντικρύσαμε
κάποιο καλοκαιριάτικο πρωί τόσο γλυκό;
σ' ενός μονοπατιού το στρίψιμο κειτότανε
ένα ψοφίμι στα χαλίκια φριχτό!

Με πόδια σηκωμένα, σα γυναίκα ακόλαστη,
που φλόγα και φαρμάκια ο ίδρως της ξερνά,
άνοιγε την κοιλιά του τη δυσώδικη,
νωχελικά και κυνικά εκειδά!

Ο ήλιος πάνω στη σαπίλα αυτή αχτιδόλαμπε
για να την ψήσει όσο μπορούσε πιο πολύ,
να ξαναδώσει στη μεγάλη Φύση τρίδιπλα,
ό,τι είχε μια φορά συνθέσει αυτή.

Κι ο ουρανός κοιτούσε το λαμπρό το σκέλεθρο
σα λουλουδιού μια ολάνοιχτη καρδιά·
κι ήτανε τόση η δυσωδία, που 'νιωθες
να σου 'ρχεται στα χόρτα σα λιγοθυμιά.

Πάνω στη σάπια αυτή κοιλιά οι μύγες βούιζαν,
κι έβγαινε από κει μέσα μαύρη, η στρατιά
των σκουλικιών που σα λασπόνερο έτρεχε,
στα σάρκινα κουρέλια της, τα ζωντανά.

Κι όλ' αυτά ανέβαιναν, σαν κύμα και κατέβαιναν,
πετούσανε σα σπίθες λαμπερές,
και το ψοφίμι φουσκωμένο, λες, απ' άυλο φύσημα,
εζούσε σε μυριάδες τώρα δα ζωές.

Ζωές που ξέχυναν μια μουσική παράξενη,
σαν του νερού που τρέχει και του αγέρα τη φωνή,
ή σαν του σιταριού που ρυθμικά στο λιχνιστήρι του,
το γυροφέρνει ο λυχνιστής και το κουνεί.

Κι οι φόρμες σβήναν, μοιάζαν πια σαν όνειρο,
σα σχέδιο που ο καλλιτέχνης αρχινά,
και το ξεχάνει στο τελάρο μισοτέλειωτο,
αποτελειώνοντάς το μες το νου του μοναχά.

Πίσω απ' τα βράχια, κάποια σκύλα ανήσυχη
μας κοίταζε με μάτι όλο θυμό,
παραμονεύοντας να ξαναπάρει από το σκέλεθρο,
το κόκκαλο που άφησε πάνω στο φευγιό.

Κι όμως θα γίνεις σαν και το ψοφίμι αυτό το απαίσιο,
σαν τη σαπίλα τούτη τη φριχτή,
αστέρι των ματιών μου κι ήλιε, εσύ, της πλάσης μου,
εσύ άγγελέ μου, αγάπη μου τρελή.

Ναι, τέτοια θα γενείς, στις χάρες, εσύ ρήγισσα,
όταν την ύστερη πνοή θ' αφήσεις της ζωής,
και πας κάτω απ' τα χόρτα, απ' την παχιά την άνθηση,
για να σαπίσεις πλάι στους σκελετούς της γης!

Πες στο σκουλίκι τότε, ωραία μου,
που θα σε τρώει με φιλιά, πως στην καρδιά,
τη φόρμα και τη θεία ουσία φύλαξα,
του έρωτά μου του αποσυνθεμένου πια!

μτφ. Γ. Σημηριώτης


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 01:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
αν σου πω ότι σε σκεφτόμουν;! κυρίως στιχουργικό είναι το πρόβλημα... θα σου πω μέσω μέιλ...

Περιμένω.....

quote:
Ευχαριστώ guys τιμή μου που βρίσκομαι στη λίστα των φίλων σας.

Η ευχαρίστηση δική μας

quote:
Μιας και ξαναπέρασα, να σας αφήσω κι ένα ωραίο ποίημα.
Είναι του Charles Baudelaire,

Κορυφαίο, gothic σε όλο του το μεγαλείο!

Ακολουθεί παρουσίαση του καινούργιου CD των Vintersorg για τον crucifire και όσους τους ενδιαφέρει το folk metal.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 02:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Vintersorg-Solens Rötter

Οι Vintersorg (ουσιαστικά το συγκρότημα αποτελείται απο τον Andreas Hedlund και διάφορους session μουσικούς) είναι από τα κορυφαία folk-viking-black σχήματα της εποχής μας. Ο ήχος των Vintersorg (σημαίνει η "θλίψη του χειμώνα") έχει αλλάξει αρκετά κατα την διάρκεια της καριέρας τους ενσωματώνοντας κατά καιρούς πέρα από τις φολκ επιρροές, αρκετά progressive και avant-garde στοιχεία.

Το Solens Rötter (Η ρίζα του Ήλιου) είναι το έκτο τους άλμπουμ.

Ενώ τα προηγούμενα άλμπουμ των Vintersorg ασχολούνταν θεματολογικά με την εσωτερική διάσταση του κόσμου μέσα από την αστρονομία-αστρολογία και ήταν περισσότερο progressive στον ήχο τους, το Solens Rötter επιστρέφει θεματολογικά και ηχητικά στην εμπειρία της φύσης όπως βιώνεται μέσα από τις φόλκ μελωδίες και τα ακουστικά όργανα. Οι στίχοι αυτήν την φορά είναι στα Σουηδικά.

Σε κάθε κομμάτι του άλμπουμ, έχουμε την εναλλαγή, από την μια, ακουστικών τμημάτων με "καθαρά" φωνητικά με τμήματα πιο άγρια και σκοτεινά από την άλλη. Πρόκειται για μια εσωτερική προσέγγιση στον δυαδισμό του φωτός και του σκότους όπως δηλώνεται και από το αλχημιστικό εξώφυλλο του δίσκου.

Για να μην μακρυγορώ πρόκειται, κατά την γνώμη μου, για έναν από τους καλύτερους δίσκους του 2007!
Έντονα φόλκ στοιχεία σε συνδυασμό με μια ανιμιστική προσέγγιση της φύσης και του ανθρώπου δημιουργούν μια μοναδική ακουστική εμπειρία.

Να τον ακούτε τον γέρο! Επαναλαμβάνω....Πρόκειται για έναν από τους καλύτερους φολκ μέταλ δίσκους του 2007!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 07:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όντως, amalia!
Κορυφαίο το ποίημα!
Με αφορμή αυτό, θυμήθηκα ένα θέμα παλιότερο στην Ψυχή όπου είχαμε παραθέσει ποιήματα και μάλιστα των Καταραμένων Ποιητών περισσότερο.
Δεν ξέρω αν το θυμάται κανείς.
Λέτε να του κάνουμε καμία ανανέωση?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 14:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Eγώ το θυμάμαι το θέμα, δεν του κάνουμε μια ανανεωσούλα?

Συμφωνώ Dying_Incubus


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γκαντάρας
Διεγραμμένος Λογαριασμός


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γκαντάρας
quote:
Θυμάσαι, φως μου, εκείνο που αντικρύσαμε
κάποιο καλοκαιριάτικο πρωί τόσο γλυκό;
σ' ενός μονοπατιού το στρίψιμο κειτότανε
ένα ψοφίμι στα χαλίκια φριχτό!

φοβερο, ετσι gretel ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
για τους vintersorg [νόμιζα ότι ήταν "ο"], θέλω αναλυτική παρουσίαση, κάθε κομμάτι ξεχωριστά.

έχει το φολκ του γλεντιού; [βλέπε turisas, korpiklaani] φολκ του drakkar ; φολκ της μαστούρας;;; για την ακρίβεια εγώ είμαι με το πρώτο! η πλά΄κα είναι ότι βρίζω τους ελληνο-λαϊκούς, κι εγώ ακούω το τραλαλά φολκ των βόρειων!!!

λοιπόν, θα επανέλθω σε λίγο με την παρουσίαση ενός συγκροτήματος έκπληξη!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
α, και:

quote:
Πρόσεχε μόνο μην αρπάξει ο D_I καμία σανίδα και μετά που σε πονεί και που σε σφάζει...

φαντάσου ότι δε διαβάζεις ούτε τα δικά σου ποστς!!!

είναι η τρίτη φορά που απηλείς με βρεγμένη σανίδα, και η 2η που χρησιμοποιείς το "που σε πονεί..." το οποίο by the way, το λέει και η γιαγιά μου! εκσυγχρονήσου!

και όπως έλεγε και ο... ζήκος "ημένα θα με πάρ'ς με το καλό!"

γκαντάρας; καλώς τον! μέταλο ή περαστικός κι εσύ;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
crucifire:


γκαντάρας; καλώς τον! μέταλο ή περαστικός κι εσύ;!


Ή ίσως φίλος της καταραμμένης ποίησης?

Dying_Incubus θυμάσαι σε ποιά κατηγορία ήταν το θέμα?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 17:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
η μπάντα που υποσχέθηκα να παρουσιάσω δεν είναι άλλη από τους:


Oι Savaoth ξεκίνησαν ως ενα project του Savaoth(Βασίλη) και του Lakragf(Κώστα) το 2002.Αρχικά το "συγκρότημα" συνέθετε τη μουσική αποκλειστικά μέσω υπολογιστή σε καθαρά ερασιτεχνικό επίπεδο.Στη συνέχεια η εξέλιξη των κομματιών απαιτούσε τη συνεργασία δύο κιθαριστών οπότε στο συγκρότημα προστέθηκε ο Νίκος ως δεύτερος κιθαρίστας.Έπειτα στο συγκρότημα ήρθε ένα νέο μέλος η Ιωάννα(πλήκτρα).Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες για εύρεση ντράμερ στο συγκρότημα ήρθε ο Γιώργος στη θέση των κρουστών.Η τελευταία εξέλιξη ήρθε με την αποχώρηση του Κώστα απο τη θέση του μπασίστα και με την προσθήκη του Αγγελου.Από τότε το line up παραμένει σταθερό.Στο δυναμικό του συγκροτήματος υπάρχουν δικά τους κομμάτια καθώς και διάφορες διασκευές από γνωστά black metal groups.

παίζουν συμφωνικό-μελωδικό μπλακ μέταλ, ακολουθόντας τα χνάρια των Dimmu Borgir,Emperor,Satyricon.

μέλη: anchoret [νίκος] - κιθάρες
γιώργος - ντραμς
ιωάννα - πλήκτρα
άγγελος - μπάσο
... κι έχουν κι ένα φωνακλά εκεί πέρα, ένα... παπά, αν κρίνω απ'το ψευδώνυμό του!
επιρροές τους, η κλασσική μουσική της μπαρόκ εποχής, καθώς και οι Dimmu Borgir,Emperor,Satyricon,Burzum,Darkthrone,Immortal,Arcturus,Mayhem,Rotting Christ και δε συμμαζεύεται!

ο ήχος τους: έχουν ένα μοναδικό ήχο και συνθέσεις, αλλά ακούγονται σαν τους emperor ή τους dimmu borgir [αλλά έχουν μοναδικό ήχο! εδώ είναι το μόνο σημείο που στράβωσα!]

δισκογραφία [διορθώστε με αν κάνω λάθος]:
Murk of Erevos
τραγούδια
-Devotional Paranoia
-Angels Mourn for the age of Darkness
-Whispers Often Bleat
-Chronicles In Mist

κι ένα νέο τραγούδι, που δείχνει το επίπεδο στο οποίο έχει ανέβει η μπάντα: the deficient shepherd

το σχήμα έχει ανακοινώσει επίσημα ότι το καλοκαίρι θα ξεκινήσει παγκόσμια περιοδία, στα πλαίσια της προώθησης του νέου άλμπουμ, στις συναυλίες της οποίας θα παίξουν και καινούργια τραγούδια, αλλά και πολλά απ'τα κλασσικά παλιά κι αγαπημένα [βλ. "whispers..."]

αυτά, για τους υπόλοιπους άσχετους με το myspace!!! χεχε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 17:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
α, ξέχασα:
παίζει και μία ΓΑΜΑΤΗ διασκευή του progenies of the great apocalypse, στην οποία τα φωβητικά του σαβαώθ εμένα μια χαρά μου κάνουν [στο διάολο γκρινιάρηδες!] και με μόνο πρόβλημα τα ντραμς. αλλά κωλώνει το πεζικό;

και το "thus hark..." ξέχασα, αλλά αυτό δεν το 'χω ακούσει πολλές φορές ακόμα.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 18:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
φαντάσου ότι δε διαβάζεις ούτε τα δικά σου ποστς!!!

Μιας κι η μια από τις παραπάνω γκιλοτίνες είναι ήδη πιασμένη, είσαι για την δεύτερη?

Πάντως, η παρουσίαση που έκανες στα παιδιά είναι πολύ καλή!

quote:
Dying_Incubus θυμάσαι σε ποιά κατηγορία ήταν το θέμα?

Στην Ψυχή είναι, καλή μου!
Σύντομα θα βρεθεί και το link!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 20:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, το θέμα που λέγαμε είναι το:

Ποίηση από τους άδοξους ποιητές των αιώνων,και όχι μόνο...

Το έχει ανοίξει μάλιστα ένα από τα "δικά" μας παιδιά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γκαντάρας
Διεγραμμένος Λογαριασμός


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 22:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γκαντάρας
quote:
γκαντάρας; καλώς τον! μέταλο ή περαστικός κι εσύ;!

Μεταλλαρα, μεταλλαρα, ξερει η gret ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 23:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Μεταλλαρα, μεταλλαρα, ξερει η gret ...

Tί ξέρω, και δεν ξέρω ότι το ξέρω? Κι αν το ξέρω, πώς το ξέρω ότι το ξέρω, και αν είναι αυτό που ξέρω.!!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 23:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
έχει το φολκ του γλεντιού; [βλέπε turisas, korpiklaani] φολκ του drakkar ; φολκ της μαστούρας;;; για την ακρίβεια εγώ είμαι με το πρώτο! η πλά΄κα είναι ότι βρίζω τους ελληνο-λαϊκούς, κι εγώ ακούω το τραλαλά φολκ των βόρειων!!!

Βρε δεν είπαμε να τον ακούς τον γέρο;

Είσαι σε ένα βαθύ δάσος, σε ένα ξέφωτο, όπου εναλλάσονται οι σκιές από τα φυλλώματα των δέντρων με τις φωτεινές ηλιαχτίδες του ήλιου. Κάθεσαι στην άκρη κάτω από ένα δέντρο. Οι ήχοι της φύσης που σε περιτριγυρίζει σε νανουρίζουν και την ύπαρξη σου καταλαμβάνει μια γλυκιά χαλάρωση. Εκεί που το σώμα σου είναι έτοιμο να παραδωθεί ολοκληρωτικά στην αγκαλιά του Μορφέα, κάποιοι άλλοι ήχοι αρχίζουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.
Σηκώνεις το κεφάλι σου αργά και στην μέση του ξέφωτου βλέπεις μια τρομαχτική μορφή, μισός άνθρωπος-μισός κτήνος, να είναι καθισμένη παίζοντας απαλά μια μαγευτική μουσική. Γύρω του οι πιο όμορφες κοπελες που έχεις δει ποτέ στην ζωή σου, ντυμένες στα λευκά, με πολύχρωμα λουλούδια στα μακρυά μαλλιά τους έχουν στήσει χορό.
Μια απο αυτές σου φαίνεται γνωστή, είναι σαν να την ξέρεις από παλιά, αλλά το μυαλό σου είναι σαν να αρνείται την ύπαρξη της.
Σου χαμογελά για μια στιγμή μόνο, και όμως, σου φαίνεται σαν μια ολόκληρη αιωνιότητα. Το χαμόγελο της έχει μια γλυκιά προσδοκία που σε ελκύει αλλά και σε τρομάζει ταυτόχρονα. Προσπαθείς να στρέψεις το κεφάλι μακρυά από το βλέμα της νοιώθωντας μια παράξενη αίσθηση να σε κατακλύζει. Και τότε την ακούς ψιθυριστά να σου λέει:

"Μην φοβάσαι! Δεν είσαι νεκρός! Εσύ μπορείς να δείς!"

Μόνο έτσι μπορώ να περιγράψω το folk των vintersorg (ναι ένας είναι!)

Το ξαναλέω ένας από τους καλύτερους φολκ και όχι μόνο δίσκους της χρονιάς.

Επίσης πολύ καλή η παρουσίαση των Σαβαώθ

Καλώς τον φίλο Γκαντάρα!

Πάω τώρα να ακούσω τους metalira, κάποιος με κόλησε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 13:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth

χαχαχα..
Λοιπόν τα λέφτα για το promotion των Savaoth θα στα στείλω στο σπίτι παρέα με μια groupie..
Πάντως είσαι τρελός..

α για τα κομμάτια έκανες ένα λάθος το οποίο δικαιολογημένα δεν γνώριζες...έχουμε άλλα 6 κομμάτια ηχογραφημένα αλλά δεν τα έχω βάλει στο site...


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.com

Edited by - Savaoth on 25/04/2007 13:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 17:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, να την goth-ίσουμε λίγο την ιστορία που μας έγραψες?
Να βάλουμε λίγη ομίχλη, μερικές φευγαλέες σκιές ανάμεσα στα δέντρα, κανένα φάντασμα μιας όμορφης κοπέλας κτλ?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 18:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
χέσε τα λεφτά! τη groupie θέλω! είπαμε οι μεταλούδες σπανίζουν!

quote:
α για τα κομμάτια έκανες ένα λάθος το οποίο δικαιολογημένα δεν γνώριζες...έχουμε άλλα 6 κομμάτια ηχογραφημένα αλλά δεν τα έχω βάλει στο site...

δε με νοιάζει το σάιτ. ΕΓΩ γιατί δεν τα έχω;!!! αν και, ούτε τα προηγούμενα μου έχεις στείλει... περιμένω!

quote:
Μιας κι η μια από τις παραπάνω γκιλοτίνες είναι ήδη πιασμένη, είσαι για την δεύτερη?

δεύτερη θέση ποτέ...!

quote:
Tί ξέρω, και δεν ξέρω ότι το ξέρω? Κι αν το ξέρω, πώς το ξέρω ότι το ξέρω, και αν είναι αυτό που ξέρω.!!!!

ε, ξέρεις εσύ τώρα!

quote:
Είσαι σε ένα βαθύ δάσος... και λοιπά πράσινα!

κατάλαβα, πάλι θα με πάρει ο ύπνος μπροστά στα ηχεία...

by the way, το battle metal των turisas το έχω παρουσιάσει;
αλτσχάιμερ....

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 18:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
κατάλαβα, πάλι θα με πάρει ο ύπνος μπροστά στα ηχεία...

Από εσένα ειδικά περιμένω να ακούσω μια δεύτερη γνώμη για το καταπληκτικό, αριστουργηματικό, μοναδικό και ανεπανάληπτο τελευταίο cd των Vintersorg!

quote:
Φίλε μου A. Kircher, να την goth-ίσουμε λίγο την ιστορία που μας έγραψες?

Dying Incubus, διάβασες τον Βαλαωρίτη στο άλλο θέμα; Εσένα σκεφτόμουνα όταν έκανα το πόστ. Θυμάσε που σου έλεγα για αυτό το ποιήμα;

quote:
by the way, το battle metal των turisas το έχω παρουσιάσει;

Μην κάνεις τίποτα μέχρι να τελειώσω την λίστα για να βεβαιωθούμε. Δεν το θυμάμε όμως.

quote:
Λοιπόν τα λέφτα για το promotion των Savaoth θα στα στείλω στο σπίτι παρέα με μια groupie..

Εγώ θέλω για groupies αυτές που είναι στο myspace των metalira


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy