ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 19:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ eidos παραμένεις αντι- γραφικός και μας κουφαίνεις…
Εσύ που δεν έχει καμιά σχέση η διαβολογραφή που χρησιμοποιείς
με την πρωτότυπη Αγία Γραφή, δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς,
περί Γραφών…
Τι σχέση έχουν τα διεστραμμένα από τους προπαγανδιστές σας
τμήματα της Αγίας Γραφής με την Γραφή που διαβάζει
ο κάθε Greco χριστιανός; Το να διαστρέφεις σε εχει
κάνει πλέον ενοχλητικό και διαβολικό, αλλά και
προσβλητικό, καθώς μοιάζει να πιστεύεις ότι είμαστε
χαζοί...
Επαναλαμβάνω το πρωτότοκος πάσης κτίσεως, δεν εννοεί
ότι είναι κτιστός, επ’ αυτού, δεν δουλεύεις κανέναν,
πλην του εαυτού σου.
Δηλώνει μόνο ότι προυπάρχει της κτίσεωςΕτοιμολογικά,
λογικά και ουσιαστικά…
Για τα άλλα που λες, άστο καλύτερα, θα μας κούφαινες
πιο πολύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 22:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Αντιχαιρετωσε . Ομως βρε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛε , εξεταστικη περιοδο εχουμε ;
Τελος παντων εχω και εχω αποριες σχετικα με τα ερωτηματα σου , λογου χαρη πως μπορουμε να προσεγγισουμε μαθηματικα μια εννοια θεολογικου προσανατολισμου ;

quote:
ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΑΓΚΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.-ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ

Πολυ αυστηρο κριτη σε βλεπω με τους διαλεχθεντες του παροντος θεματος και καλο θα ηταν να ξεραμε την ιδιοτητα σου , οχι για τιποτε αλλο , αλλα να δουμε αν εχεις τα προσοντα να κρινεις . Παντως στο λεω , δεν ξεκινησες καλα , τουλαχιστον ορθογραφικα .

Επισης αν κρινω απο την συντακτικη υφη των ερωτησεων σου δεν βλεπω να επιδεχονται φιλοσοφικη αναλυση . Περισσοτερο αφελη θα τα χαρακτηριζα .

Επισης καποιες απο τις αριθμοποιημενες ερωτησεις σου δεν ειναι ερωτησεις , επι παραδειγματι η Νο 6 δεν ειναι ερωτηση , η Νο 2 ειναι εκ προϊμιου αστοχη κι ας προσπαθεις να την συνδεσεις με την επομενη προκαταλαμβανοντας τον αναγνωστη . Καθιστα αστοχη και αυτην .

Εν ολιγοις αγαπητε τετοιου ειδους ερωτησεις (!) δειχνουν αδυναμια προσεγγισης , εστω υποτυπωδως της εννοιας του Θειου - Θεου - Δημιουργου ... της γενεσιουργου Αιτιας του Πλατωνα ...

Και στο φιναλε θα συμφωνησω με τον αγαπητο eidos .... η σκεψη κανει καλο ... θα συμπληρωνα δε : αρκει να μην σκεφτεται αλλος για μας .

Καλο βραδυ .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 22:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Φίλε grecobraziliano όταν θέλεις να παραθέσεις την τοποθέτηση ή μερους τοποθέτησης από ένα άλλο μέλος, να πατάς το κουτάκι με το κόκκινο βελακι που βρίσκεται πάνω από τη γραμματοσειρά Black και εκεί μεσα
====> [quotε] [/quotε] ανάμεσα να κάνεις copy paste το κείμενο του άλλου μέλους, να προσέχεις να μην τρως κάπιες από τις [] γιατί δε θα τα καταφέρεις. Εν συνεχεία βγαίνεις από ==>[quotε] [/quotε] και συνεχίζεις τη δική σου τοποθέτηση έψω από αυτά.

-Άλλο αριθμητική άλλο επιστήμη άλλο θρησκεία.

<<Η εταιρεία σκοπιά δεν έχει σύνορα! εκτός και αν έχει! ας μας πει με την ευκαιρία ο eidos! αυτός τι πιστεύει? για το όνομα? >>

-Δέχεσαι eidos το όνομα της Μακεδονίας για όνομα των Σκοπίων?
-ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ? Κάνεις τη νήσσα?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 23:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευρωπαιε

οποισδηποτε εχει εστω και ελαχιστη γνωση ιστοριας, μπορει να πει με σιγουρια
ποια ειναι η Μακεδονια,
ποιοι ειναι οι Μακεδονες,
ποσο Ελλαδα ειναι η Μακεδονια,
ποσο Μακεδονια ειναι η Ελλαδα η τα Σκοπια...

ο Δημιουργος που λες οτι πιστευεις, νομιζεις οτι χωριζει τα παιδια του, σε Ελληνες, σε Σκοπιανους και σε Μακεδονες;;;

ολοι μπροστα του ειμαστε το ιδιο, αν δεν τοχεις καταλαβει...

αν εγω κανω τη νησσα, εσυ την ποιεις... (τη νησσα)

trexa ξυπολητος στα αγκαθια

σε συμπονω, μην νομιζεις οτι σφυριζω αδιαφορα για την περιπτωση σου...
μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω να γιατρευεις, απο την ανιατη; χαζοανοησια που πασχεις...
το οτι ενοχλω την μακαρια απαθεια-αγνωσια-αμαθεια σου, και σε αναγκαζω να πρεπει να βαζεις το μυαλο σου να δουλευει λιγο παραπανω (δεν ειναι και ευκολο αυτο βεβαια)
καταλαβαινω σε κουραζει,
δεν εισαι συνηθισμενος σε κατι τετοιο, αλλα προσπαθα λιγο...
οσο πιο πολυ βαζεις το μυαλο σου να δουλευει, τοσο περισσοτερο καλο αποτελεσμα θα δεις...

μονο μην παραιτησε...
ο Δημιουργος μας αγαπαει ολους...
και εσενα...

προσευχομαι να ελευθερωθεις απο τα δεσμα του σκοτους τα οποια σε συντριβουν, και σε αναγκαζουν συνεχως να με βριζεις, και να βρεθεις στο φως του Δημιουργου μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 00:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Eidos, μή μου άπτου... Ότι είσαι πολύ μακράν της
αλήθειας και πολύ μακράν του επικοινωνείν...
Είσαι κάπου στο να προσπαθείς να δηλώσεις άνθρωπος, απλά δεν
ξέρεις τι είναι αυτό...
Φίλε μου και σε λέω φίλε γιατί υπάρχεις αφού προσπαθείς να σκεφτείς...
Αλλά μην προσπαθείς πολύ, γιατίτο όλο πρόβλημα είναι ότι σε
βλέπω να κρύβεσαι από τον εαυτό σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 00:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
- eidos, άσε τον Δημιουργό..........
-Εσένα ρωτάω:-Δέχεσαι eidos το όνομα της Μακεδονίας για όνομα των Σκοπίων?

Y.Γ. καλά δε σε πονάει το κεφάλι σου από τις συνεχείς τάπες του trexagireve

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 01:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Φίλοι μου καλησπέρα.
Μόλις μυήθηκα στην παρέα σας. Νεοφώτιστος δηλαδή.
Η αλήθεια είναι ότι έπεσα τυχαία πάνω στο Esoterika.gr του οποίου αγνοούσα την ύπαρξη, ψάχνοντας για μία μετάφραση του Πλατωνικού διαλόγου "Φαίδων"

Διάβασα πολλά από αυτά που έχετε πει τους τελευταίους 12 μήνες, και τις κόντρες σας. Με πολλά από από αυτά συμφωνώ απόλυτα με άλλα πάλι διαφωνώ κάθετα. Αλλά αυτή είναι και ομορφιά του ελεύθερου forum.
Άλλωστε στις αγαπημένες μου φράσεις / αποφθέγγματα ανέφερα δύο:
1. "Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφίν μύθον ακούσεις"
2. "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα δώσω και την ζωή μου για να διατηρήσεις το δικαίωμα να τα λες".

Σαν πρώτη μου επέμβαση στην κουβέντα (ή μάλλον σαν πρώτη κόντρα) θα πρότεινα στον φίλο "Eidos" να διαβάσει λίγο Richard Dawkins. Αν μπορεί να το αντέξει βέβαια..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 05:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε GALEX καλώς ήλθες
quote:
GALEX
...Σαν πρώτη μου επέμβαση στην κουβέντα (ή μάλλον σαν πρώτη κόντρα) θα πρότεινα στον φίλο "Eidos" να διαβάσει λίγο Richard Dawkins. Αν μπορεί να το αντέξει βέβαια..........


Γιατί αναφέρεσαι μόνο στον Eidos; Οι άλλοι νομίζεις δεν τον χρειαζόμαστε; Διάβασα μόνο το "The god delusion" δεν ξέρω με τι τίτλο κυκλοφόρησε(;) στα ελληνικά, τρομερό βιβλίο.
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 10:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φίλε GALEX καλώς ήρθες στο ESOTERICA .

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά τα δυο αποφθέγματα που γράφεις και ιδιαίτερα με το δεύτερο….

Και όσο για τον Richard Dawkins που προτείνεις στον eidos να διαβάσει… . πιστεύω ότι κατανοείς ότι κάποιος που δηλώνει βαθιά θρησκευόμενος είναι δύσκολο να διαβάσει επιστήμονες (εξελικτικούς βιολόγους) όπως ο συγκεκριμένος….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 11:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Διαβαστε την Αγια Γραφη,απανταει σε ολα τα ερωτηματα σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 12:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Μάλλον θα έλεγα ότι γεννάει περισσότερα ερωτήματα, παρά απαντάει…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 12:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Εlo

ενας βαθεια θρησκευομενος σου αφιερωνει ενα απο τα στιχουργηματα του


ΥΨΗΛΟΝ ΦΡΟΝΗΜΑ

Δεχτηκα ενας ηλιος σημερα
να με αναδειξει ψηλα στα ορια
τελικα βολευτηκα πρηνηδον και επισημως
σας κοιταζω εξαισια.
Ενδεχομενως πικρια στα ματια
της μικρης αστραπης μου
-σου λειπω.
Χωρις ταυτοτητα και ταυτοσημος με το σημερα
και ο μεδιμνος ρεει.
Παντως τερψη στους πλανητες καθομιλουμενη.
Το συννεφο-οριο γλιστρησε
και μουρθε τουμπα.

Μ' αρεσει
τωρα σας βλεπω αναποδα
δεν βγαινω απ' το οριο κι απ' το σημερα.
Το αυριο ας με θεωρησει απωλεια
ας με ψαξει
εδω θα ειμαι
στις λεξεις αυτες που ταιριαξα καθυγρος.

Το υψηλον φρονημα ευνοει.

(απο την ποιητικη συλλογη 'κομματια πρηνηδον')

οι βαθεια θρησκευομενοι, ειναι και βαθεια σκεπτωμενοι (οι περισσοτεροι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 12:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Καλωσορισες στην παρεα μας φιλε GALEX .

quote:
ψάχνοντας για μία μετάφραση του Πλατωνικού διαλόγου "Φαίδων"

Τι ακριβως ψαχνεις ; Μηπως μπορουμε να βοηθησουμε ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 13:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Φίλε Αδιάβαστε,
Βασικά απλώς έψαχνα μία μετάφραση στα Νέα Ελληνικά του Φαίδωνος Εάν έχεις κάτι τέτοιο θα το εκτιμούσα να μου την στείλεις.
Τώρα όμως πρέπει να πάω στο ΙΚΕΑ. Ίσως μετά να μπω ξανά.
Γειά χαρά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 14:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Φίλε Αδιάβαστε,
Βασικά απλώς έψαχνα μία μετάφραση στα Νέα Ελληνικά του Φαίδωνος Εάν έχεις κάτι τέτοιο θα το εκτιμούσα να μου την στείλεις.
Τώρα όμως πρέπει να πάω στο ΙΚΕΑ. Ίσως μετά να μπω ξανά.
Γειά χαρά!
Δεν εχω . Καποια τμηματα μπορεις να βρεις εδω .
Αν θελεις επιπλεον κατι πες μου . Ολο ειναι πολυ για να το μεταφρασω , δεν εχω τον χρονο . Μικρα τμηματα ευχαριστως .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 14:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Καλώς ήρθες GALEX! μακάρι να προσφέρεις και εσύ από την πλευρά σου ένα λιθαράκι, όπως κάνουν όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως θρησκευτικών πεποιθήσεων.

<<eidos>>, σου αφιερώνω <<τον μπαγάσα>> του Νικόλα του άσημου.

-Περιμένω όμως και την απάντησή σου σε αυτό που σε ρώτησα!
Απάντησε ξεκάθαρα χωρίς υπεκφυγές.

-Δέχεσαι eidos το όνομα της Μακεδονίας για όνομα των Σκοπίων?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 17:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευρωπαιε

δυο απαντησεις υπαρχουν στην ερωτηση σου...

αν σου πω την πρωτη, δηλαδη οτι τα Σκοπια δεν ειναι Μακεδονια θα μου πεις:
'ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΟΠΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΑΙΜΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ;
ΠΡΟΔΟΤΗ!'

αν σου πω τη δευτερη, οτι δηλαδη καλως τα Σκοπια μπορουν να λεγονται Μακεδονια, θα μου πεις:

'Α! ΩΣΤΕ ΕΤΣΙ!! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΟΠΛΟ;
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ;
ΠΡΟΔΟΤΗ!'

εφοσον ετσι κι αλλιως η αντιδραση σου ειναι δεδομενη δεν υπαρχει λογος να σου πω τι απο τα δυο πιστευω.

ομως σαν γνησιος χριστιανος σου λεω:
Ιωαννης 18:36 'Ο Ιησούς απάντησε: «Η βασιλεία μου δεν είναι μέρος αυτού του κόσμου. Αν η βασιλεία μου ήταν μέρος αυτού του κόσμου, οι υπηρέτες μου θα είχαν αγωνιστεί για να μην παραδοθώ στους Ιουδαίους. Τώρα όμως, η βασιλεία μου δεν έχει αυτή την προέλευση».'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 18:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε eidos γειά σου και πάλι

Δεν είσαι ικανός στο να ξεγλυστράς σε δύσκολες ερωτήσεις , δεν κάνεις για πολιτικός. Αν η οργάνωση/εκκλησία σου έχει πάρει αυτή την απόφαση και είσαι υποχρεωμένος να την ακολουθήσεις παραδέξου το σαν άντρας.Δεν είσαι ο μόνος που είναι πρώτα χριστιανός/ΜτΙ και μετά Ελληνας , είναι και πολλοί Χ.Ο. που βάζουν τη θρησκεία πάνω από την πατρίδα. Δεν τους κατηγορώ ούτε και σένα φυσικά.
Αλλά όπως λες

quote:

eidos
'Ο Ιησούς απάντησε: «Η βασιλεία μου δεν είναι μέρος αυτού του κόσμου. Αν η βασιλεία μου ήταν μέρος αυτού του κόσμου, οι υπηρέτες μου θα είχαν αγωνιστεί για να μην παραδοθώ στους Ιουδαίους


Αφου κι ο ίδιος ο Ιησούς παραδέχεται οτι θα αγωνιζόταν για τη βασιλεία του αν ήταν ένας απλός βασιλιάς σ'αυτόν τον κόσμο
γιατί εσείς οι ΜτΙ το παίζετε τόσο ενάντια του πολέμου;
Θέλω τη δική σου γνώμη (ή έστω της εκκλησίας σου) κι όχι ερμηνεία
εδαφίων της Α.Γ.
Την Α.Γ. την ερμηνεύω και μόνος μου , και άμα βρίσκω δυσκολίες προτιμώ να συμβουλευτώ αναγνωρισμένους διεθνώς Δόκτορες της θεολογίας κι όχι τον κάθε τυγχόντα. Εκτός φυσικά αν έχεις τα προσόντα/τίτλους (π.χ PhD in theology) και έχεις γράψει διάφορα βιβλία που ευχαρίστως να τα διαβάσω. Διαφορετικά μη με ζαλίζεις με ανεύθυνες ερμηνείες .
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 19:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ.1.-ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ.2.-ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΟΣ ΕΙΜΑΙ.3.-ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΩΣΤΟΣ ΠΙΘΑΝΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΥΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΩΡΑ{ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ-ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ}.ΕΙΣΑΙ ΣΟΦΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΙΔΕΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΕΝΩ ΕΓΩ ΟΧΙ.ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΗΛΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΤΑΙΣΜΑ.ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΜΥΗΜΕΝΟΣ, ΤΩΤΕ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 19/04/2008 19:25:09

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 19/04/2008 19:26:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 21:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ γειά και καλωσόρισες
Είναι αλήθεια ότι ο τρόπος που γράφεις προκαλεί, και μόνο η χρήση κεφαλαίων γραμμάτων είναι αρκετή για να πώ σ'ακούμε τι φωνάζεις;
Απλά σου εξηγώ και δε ζητώ να τον αλλάξεις.
Εθεσες αρκετά ερωτήματα που δείχνει να ξέρεις τις απαντήσεις, ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς ζητάς.
Με βοήθησε πολύ η τελευταία τοποθέτηση σου που γράφεις
quote:

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Απεστάλη: 19/04/2008, 19:43:40
--------------------------------------------------------------------------------
1.-ΚΑΛΟ-ΚΑΚΟ,ΘΕΟΣ-ΔΙΑΒΟΛΟΣ.........ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ.......ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΖΩΡΟΑΣΤΡΙΚΟ ΔΥΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΤΩΝ ΦΟΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ....ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟΥ H.I.V.2.-Ο "ΜΕΓΑΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ" ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ.3.-ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ Μ.Α.Τ.Σ. ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ.4.-Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ Η ΟΧΙ{ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΥΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ Η ΚΟΥΤΟΕΒΡΑΙΟΣ,ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ}ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ "ΘΕΙΟΥ" ΑΠΟ ΣΚΟΠΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ,ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ Η ΔΥΤΙΚΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αρα δεν ζητάς να μάθεις τι είναι ο Θεος/δημιουργός του Πλάτωνα , το ξέρεις, και μας παροτρύνεις να τον μελετήσουμε κι εμείς. Θα βοηθούσε να μας έδινες ένα κατάλληλο κατ' εσέ site όπως http://www.iep.utm.edu/g/god-west.htm ή
http://professeur-alex.blogspot.com/2006/04/blog-post.html
για τους χριστιανούς, ή κάποιο άλλο.
Φυσικά η ερώτηση αν το "έν" διαιρείται ή όχι εξαρτάται από τον ορισμό του . Γνωστά τα παράδοξα του Ζήνωνα για διαίρεση επ' άπειρον μοναδικής απόστασης. Τι ακριβώς εννοείς;
Ο John D. Barrow στο βιβλίο του "the book of nothing" δίνει παράδειγμα ορισμού του 1 βασιζόμενο στο κενό σετ.

quote:
3.-ΑΝ ΤΟ "1" ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ{ΕΝΑΣ} ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ{ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΕΝΑΣ"}

Δεν μπορώ να απαντήσω αν δεν μού δώσεις ορισμο του θεού.
Τι είναι θεός; Γιατί θα πρέπει να είναι παντού; Αν εννοείς τον ορισμό του Στωικού/Πλατωνικού θεού,τότε αυτός ο θεός ετέλειωσε τη δουλειά του ή κάνω λάθος; Θα μπορούσε κάλλιστα να μην υπάρχει πιά.
Είναι αλήθεια παντοδύναμος;
Θα σου θυμήσω τον γρίφο του Επίκουρου
"Είτε ο Θεός θέλει να καταργήσει το κακό, και δεν μπορεί ή μπορεί, αλλά δεν θέλει. Εάν θέλει, αλλά δεν μπορεί, είναι ανίσχυρος. Εάν μπορεί, αλλά δεν θέλει, είναι κακός. Εάν ο Θεός μπορεί να καταργήσει το κακό, και ο Θεός θέλει πραγματικά να το κάνει, γιατί υπάρχει κακό στον κόσμο;"
΄Δεν έχει αποδεικτεί η ύπαρξη θεού κι έτσι δεν βλέπω "ύβρι"
Γιατί αλήθεια ο θεός του Πλάτωνα και όχι του Αριστοτέλη;
Προσωπικά προτιμώ τον αθεισμό, συμφωνώντας με τον Stephen Hawking στο ότι δεν χρειάζεται θεός για να καταλάβουμε το κόσμο και τη δημιουργία του.
Πρόκειται για διαφορετικά μοντέλα/θεωρίες όπως θα έλεγες στη πυρηνική.
Γιατί το "εν" και όχι το άπειρο; Γιατί αλήθεια μονοθεισμός και όχι πολυθεισμός ,απλούστατα ο άθρησκος δεν έχει δικιά του φωνή αλλά δανεική από, και προσαρμοζόμενη (accommodative) στην, οικεία θρησκεία.
Συγνώμη αν σε κούρασα
Φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 22:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Το quote ήταν από άλλο θέμα{αυτό γιά τούς "Πεφωτισμένους"}.Εγώ απλώς ανέφερα τόν Πλάτωνα γιά να θυμίσω ποίος ανέφερε πώτος τήν φράση "Μ.Α.Τ.Σ.".Τόν Δημιουργό τόν παρουσιάζει σάν "ανίκανο" σε τελική ανάλυση,ο οποίος προσπαθεί νά δημιουργήσει τον υλικό κόσμο λαμβάνοντας στοιχεία από τό "άπειρον" και αποτυγχάνει διαρκώς...δέν τον παρουσιάζει λοιπόν παντοδύναμο,επομένως τί είναι αυτός ο "Δημιουργός";Μήπως απλώς είναι μία από τίς εκφάνσεις τού Θεού;Μία τυχαία έκφανση-από τίς άπειρες-ενδιάμεσες δυνάμεις του;Διότι ο ίδιος ο Θεός δέν μπορεί να γίνει κατανοητός από τήν ανθρώπινη διάνοια.Συμφωνώ απολύτως μαζί σου ώς πρός αυτά πού αναφέρεις περί Επικούρου και επαναλαμβάνω ότι ανέφερα τόν Πλάτωνα γιά τόν λόγο τής ονομασίας αυτής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 22:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
φιλικε Γιαννη (σονοφζευς)

λυπαμαι που δεν μπορω να συνεχισω να μιλαω μαζι σου, γιατι συμβαινει να ειμαι ενας ταπεινος 'παπουτσης' χωρις ντοκτορα θεολογιας.

para no marearte, y para que no me marees, y como me doy cuenta que tu tienes diplomas y titulos, si alguna vez decides vajar mas abajo...

pobre titulado...

hasta la vista, en el infierno o en el paraiso...
(no hay infierno)

Edited by - eidos on 19/04/2008 23:14:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 23:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
eidos:
ευρωπαιε
δυο απαντησεις υπαρχουν στην ερωτηση σου...
αν σου πω την πρωτη, δηλαδη οτι τα Σκοπια δεν ειναι Μακεδονια θα μου πεις:
'ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΟΠΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΑΙΜΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ;
ΠΡΟΔΟΤΗ!'

αν σου πω τη δευτερη, οτι δηλαδη καλως τα Σκοπια μπορουν να λεγονται Μακεδονια, θα μου πεις:
'Α! ΩΣΤΕ ΕΤΣΙ!! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΟΠΛΟ;
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ;
ΠΡΟΔΟΤΗ!'
εφοσον ετσι κι αλλιως η αντιδραση σου ειναι δεδομενη δεν υπαρχει λογος να σου πω τι απο τα δυο πιστευω



-Όχι στο υπόσχομαι αν πεις την πρώτη δε θα πω τίποτα απολύτως!
-Αν κάνεις το λάθος και πεις τη δεύτερη......
quote:
sonofzeus:
Δεν είσαι ο μόνος που είναι πρώτα χριστιανός/ΜτΙ και μετά Ελληνας , είναι και πολλοί Χ.Ο. που βάζουν τη θρησκεία πάνω από την πατρίδα. Δεν τους κατηγορώ ούτε και σένα φυσικά.

Γιατί μας ρώτησες? αν δεν ήσαν οι Ορθόδοξοι να έδιναν το αίμα τους........Τούρκοι θα ήμασταν και θα συζητούσαμε για το Κουρδικό!
Εμείς οι ορθόδοξοι έχουμε ως κανόνα αυτό που είπε ο Κύριος <<αποδότε ούν τά Καίσαρος Καίσαρι και τά τύο Θεού τώ Θεό.>>
Δεν μπερδεύουμε το κράτος με τω Θεό και για αυτό και παραμείναμε Έλληνες στα 400 χρόνια σκλαβιάς.

Οποιαδήποτε πράξη δειλίας απέναντι στην πατρίδα δε δικαιολογείτε από θρησκείες και δόγματα παρά μόνο από μία μόνο λέξη <<προδοσία>>.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 05:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Γειά σ'όλους
Φίλε μου europaios2
quote:

Γιατί μας ρώτησες? αν δεν ήσαν οι Ορθόδοξοι να έδιναν το αίμα τους........Τούρκοι θα ήμασταν και θα συζητούσαμε για το Κουρδικό!
Εμείς οι ορθόδοξοι έχουμε ως κανόνα αυτό που είπε ο Κύριος <<αποδότε ούν τά Καίσαρος Καίσαρι και τά τύο Θεού τώ Θεό.>>
Δεν μπερδεύουμε το κράτος με τω Θεό και για αυτό και παραμείναμε Έλληνες στα 400 χρόνια σκλαβιάς.
Οποιαδήποτε πράξη δειλίας απέναντι στην πατρίδα δε δικαιολογείτε από θρησκείες και δόγματα παρά μόνο από μία μόνο λέξη <<προδοσία>>.

Πότε σας ρώτησα; Μάλλον εννοείς "Γιατί; Μας ρώτησες;"
Φίλε μου ποτέ δεν αμφέβαλα για σένα . Εσύ είσαι πρώτα ελληνας μετά χριστιανός ή μάλλον μετά πανάθα μετά οικογένεια και μετά χριστιανός και σε συγχαίρω γιαυτό. Σίγουρα πρώτα γήπεδο και μετά εκκλησία.
Να πώ και γω την αμαρτία μου είμαι εναντίον του ολυμπιακού ακόμη κι όταν παίζει με Τούρκους ή Σκοπιανούς, μου χρειάζεται ψυχίατρος ή διάβασμα, τρέλα σου λέω, ο γαμπρος μου με φωνάζει προδότη.
Αλλά όταν μιλάμε για πατρίδα προτιμώ να σε βλέπω να χρησιμοποιείς ελληνικά ρητά κι όχι βιβλικά/εβραίικα. Οπως το Σωκρατικό
"...μητρός τε καὶ πατρὸς καὶ τῶν ἄλλων προγόνων ἁπάντων τιμιώτερόν ἐστιν πατρὶς καὶ σεμνότερον καὶ ἁγιώτερον..." (Πλ. Κρίτων) ή το ωραιότατο "εἷς οἰωνὸς ἄριστος ἀμύνεσθαι περὶ πάτρης" και για να μη ξεχνάμε, σαν τεστ, αυτό το είπε ο Ιησούς ,ο Ιούδας, ο Αχιλλέας ή ο Εκτορας;(Μ.243)
οταν λέω πολλοί "είναι και πολλοί Χ.Ο. που βάζουν τη θρησκεία πάνω από την πατρίδα" εννοώ από τους καλούς χριστιανούς όχι από τους σαν και του λόγου μας.
Αλλά φίλε μου αυτό το
"Οποιαδήποτε πράξη δειλίας απέναντι στην πατρίδα δε δικαιολογείτε από θρησκείες και δόγματα παρά μόνο από μία μόνο λέξη <<προδοσία>>"
είναι που έφαγε το Ιησού . Για δειλό και προδότη της πατρίδας του(Ισραήλ) τον νόμισε ο Ιούδας, και τον κάρφωσε στους τότε άρχοντες. Αφού μπορούσε να ξεσηκώσει τον κόσμο εναντίον των Ρωμαίων και δεν το έκανε, σίγουρα πράξη δειλίας, για να λευτερώσει την πατρίδα του είναι ένοχος προδοσίας, "συ είπας". Μη μου πεις ήταν θεός μιλάω για τον άνθρωπο-Ιησού, που είχε πατρίδα, και όχι τον Ιησού-Θεό.
Με την ευκαιρία μπάβο σου που έστω κι αργά παραδέχτηκες το λάθος της εκκλησίας λέγοντας
quote:
europaios2 18/04/2008, 22:57:44
...μιλάμε για συμβόλαια για αυτό και η εκκλησία τα καταδίκασε. Σίγουρα ξεπέρασε με τη λέξη <<πόρνους>> τα όριά της ...

κι αυτό ένα είδος συγνώμης είναι και σ'ανώτερα!

Φίλε eidos
Εδώ στην Αυστραλία μιλάμε αγγλικά! κι όχι ισπανικά με κάτι λίγα ιταλικά που ξέρω κάτι κατάλαβα. Σαν άθεος δεν χρειάζομαι και ούτε έχω τίτλους και διπλώματα για να πώ τη γνώμη μου. Μόνο δυό χρονιές πήγα στη φυσικομαθηματική μετά τα παράτησα για να γίνω έμπορας/καταστηματάρχης.
Σού είπα να μου πείς τη γνώμη σου κι όχι τι ερμηνεία δίνεις στην Α.Γ.
Ποτέ δεν σου είπα να μη μου μιλήσεις.
Αν ήθελα παπούτσια κι ήμουν εκεί κοντά πολύ ευχαρίστως.
Ενα απλό παράδειγμα αν δεν καταλαβαίνω κάποιο νόμο του κράτους τι θα πω στο δικαστη; Μα κα Δικαστά μου τον εξήγησε ένας παπουτσής! Μη τρελαθούμε κιόλας. Τι θα 'λεγες αν σου έλεγα ότι καταλαβαίνω τη γραφή γιατί μου την εξήγησε ο φίλος Ευρωπαίος ή ο Γκρεκομπραζιλιάνο -που εδώ που τα λέμε δεν τους έχεις απαντήσει ακόμη. Δεν θα μου έλεγες σκασίλα μου;
Αυτό εννούσα κι όχι να μη μου λες τη γνώμη σου που και φυσικά μπορείς να την βασίζεις σε εδάφιο αλλά χωρίς ερμηνεία.
Πάντα φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 16:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Αγαπητέ sonofzeus άλλο κράτος άλλο θρησκεία άλλο ομάδα. Δεν μπορούμε να τα μπερδεύουμε. Να στο πω αλλιώς εθνικώς είμαι Έλλην, το θρήσκευμα μου Χριστιανός Ορθόδοξος και είμαι οπαδός-φίλος του Παναθηναϊκού.

Δεν μπορούν να ανταγωνιστούν μεταξύ τους το ένα το άλλο είναι και αυτά, για μένα αδιαίρετα σαν την Αγία Τριάδα!

-Όποια ομάδα και εάν παίζει στο εξωτερικό ακόμη και ο γαύρος την υποστηρίζω!

-Ο ρόλος του Ιησού ήταν να μυήσει τους ανθρώπους σε μία νέα θρησκεία και όχι η απελευθέρωση των Ιουδαίων. Απευθυνόταν σε όλον τον Κόσμο και όχι μόνο στους Ιουδαίους για αυτό και είπε στους μαθητές του να διδάξουν το Λόγω του Θεού «άπαντα τα έθνη». Έπραττε ως Θεός και όχι ως άνθρωπος.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 16:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ
Οχι αγαπητε Λομβαρδοπουλε . Αν εξελαβες την παρατηρηση μου ως επιθεση , κακως επραξες . Αυτο ομως θα μπορουσε καλιστα να σημαινει οτι τοποθετεις τον εαυτο σου σε θεση αμυνας , αρα κατι φοβασαι . Η εισοδος σου στο topic ηταν ακρως υπεροπτικη γι΄αυτο και η παρατηρηση μου ειχε ολιγον αυστηρη χροια . Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα ηθελα να την δεις ως επιθετικη μομφη . Καταλαβαινεις πως ο καθενας θα μπορουσε να εισελθει στο διαλογο ως "πρυτανης" απαξιωνοντας μας ολους ευθυς εξ αρχης , χωρις δηλαδη να δωσει δειγματα γραφης . Δεν πρεπει λοιπον να ξρουμε ποιος μας κρινει ετσι αυστηρα ;

quote:
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ...ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΩΣΤΟΣ ΠΙΘΑΝΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΥΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΩΡΑ{ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ-ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ}.
Χαιρομαι πραγματικα γα το υψηλο γνωστικο σου επιπεδο . Ορθογραφικα λαθη κανουμε ολοι , μικρη σημασια εχει , αλλα επειδη καποιος αλλος εδω εχει το ιδιο "κουσουρι" σε υπερθετικο βαθμο , ειπα να σε τσεκαρω ... ολα καλα ( τα ιδια επαθα και εγω απο τον Κρατυλο αν δεν με απατα η μνημη μου !)

quote:
ΕΙΣΑΙ ΣΟΦΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΙΔΕΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΕΝΩ ΕΓΩ ΟΧΙ
Αν θεωρουσα κατωτερους του συνομιλητες μου δεν θα συνδιαλεγομουν χρονια τωρα . Απεναντιας πιστευω πως πολλοι εδω μεσα εχουν υψηλο δεικτη νοημοσυνης , οτι κοσμουν το esoterica και οτι αποτελουν για ολους μας κι αποδιδουν σ΄ολους μας ενα πλουσιο γνωσιολογικο υετο .

Ελπιζω να λυθηκε η παρεξηγηση !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 18:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Ολοι ημαστε ισοι απεναντι στον θεο.Τα πτυχια ειναι για εμας και για το τι μπορουμε να προσφερουμε παραπανω στους συνανθρωπους μας,οχι για να κοκορευομαστε οτι εχουμε αυτη τη λιστα πτυχιων.Μα να μου πεις,πλεον ολοι παιρνουν οτι πτυχια παιρνουν για την οικονομα και την γεματη τσεπη,οχι την συνεισφορα.Εχω γνωρισει αξιολογους ανθρωπους με ουτε ενα πτυχιο που πνευματικα ειναι πολυ ανωτεροι σε σχεση πχ με κατι μαθηματικους ή φυσικους που εχω γνωρισει οι οποιοι ειναι εντελως αξεστοι.
Δεν συγκρινουμε ποτε ανομοια πραγματα.Αλλο η θρησκεια,αλλο η πατριδα,αλλο η ομαδα.Ειναι σαν να συγκρινουμε ντοματες με πεπονια.Στην Ελλαδα φυσικα υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα.Η θρησκεια με την πατριδα ειναι αλληλενδετα αιωνες τωρα και πολλοι προσπαθουν να σπασουν αυτα τα δεσμα (μην λεμε ονοματα) μα δεν τα καταφεραν ουτε προκειται να τα καταφερουν οσο υπογεια και να μας υποθαλπουν.
Ελλαδα=ορθοδοξια και ορθοδοξια=Ελλαδα,δυο αλληλενδετα χαρακτηριστικα που στο βαθος των αιωνων παραμενουν αρρηκτα.Ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας χριστιανος ορθοδοξος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 19:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευρωπαίος

λες:
-Όχι στο υπόσχομαι αν πεις την πρώτη δε θα πω τίποτα απολύτως!
-Αν κάνεις το λάθος και πεις τη δεύτερη......
----------------------------------------------------------

λέω:
αν κάνω το λάθος και πω τη δεύτερη, θα με κάνεις ντα,ντα;;;

η προσωπική μου άποψη είναι ότι η θρήσκεια δεν πρέπει να αναμιγνείεται με την πολιτική... (όπως και το αντίθετο)

αποφεύγω να συζητώ για πράγματα, που σαν γνησιο χριστιανο δεν με αγγίζουν, και σε ζητήματα όπως αυτό των Σκοπίων και Μακεδονίας, παρότι έχω άποψη, (που μπορεί και να συμφωνεί με την δική σου) προτιμώ να μένω ουδέτερος...

αυτό έχει να κάνει με το πως βλέπω γενικώτερα την πολιτική και τους πολιτικούς τους οποίους δεν εμπιστεύομαι.
θεωρώ οτι όλα αυτά περι ονόματος της Μακεδονίας, εξυπηρετούν συγκεκριμένες καταστάσεις, και συμφέροντα τα οποία δεν εχουν να κάνουν με τον απλό λάο...

επισής θεωρώ, ότι ευρωπαίε, ήδη είπα πολλά, για κάτι για το οποιο δεν βαζω το κεφάλι μου στο ντορβά...

ο κίνδυνος γύρω από αυτο το θέμα ειναι τεχνικός πιστεύω, και όχι ουσιαστικός...


λες:
Δεν μπερδεύουμε το κράτος με τω Θεό και για αυτό και παραμείναμε Έλληνες στα 400 χρόνια σκλαβιάς.

Απευθυνόταν σε όλον τον Κόσμο και όχι μόνο στους Ιουδαίους για αυτό και είπε στους μαθητές του να διδάξουν το Λόγω του Θεού «άπαντα τα έθνη». Έπραττε ως Θεός και όχι ως άνθρωπος.
----------------------------------------------------

λεω:
έχω την εντύπωση ότι εσύ τα μπερδεύεις...
εφόσον ο Ιησούς λες οτι ενδιαφέρθηκε για όλο το κόσμο,
γιατι τοτε θεωρείς τους Έλληνες ως περιούσιο λαό;

και γιατί ο Δημιουργός να είναι υπέρ των διαφόρων πολέμων;;
και γιατί να πολεμάει υπέρ των Ελλήνων σκοτώνοντας τα άλλα παιδια του;

σημερα δεν υπάρχει δίκαιος πόλεμος.

η άποψη μου περι πολέμου συμφωνεί με τα λόγια του προφήτη
Ησαία 2:4
'Και αυτός θα αποδώσει κρίση ανάμεσα στα έθνη και θα τακτοποιήσει τα ζητήματα όσον αφορά πολλούς λαούς. Και θα σφυρηλατήσουν τα σπαθιά τους σε υνιά και τα δόρατά τους σε δρεπάνια. Δεν θα σηκώσει σπαθί έθνος εναντίον έθνους ούτε θα μάθουν πια τον πόλεμο.

κατάλαβες τώρα γιατί παραμένω ουδέτερος;
η πραγματίκη τακτοποίηση των ζητημάτων που αφορά όλα τα έθνη της γης, θα γίνει από τον Δημιουργό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 20:04:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίε, αφού σου αρέσουν αυτά τα παιχνιδάκια, επέτρεψέ με να σε ρωτήσω κάτι κι εγώ.

Οι Μουσουλμάνοι της Θράκης είναι Ελληνες ή Τούρκοι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 20:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
quote:

Ολοι ημαστε ισοι απεναντι στον θεο.Τα πτυχια ειναι για εμας και για το τι μπορουμε να προσφερουμε παραπανω στους συνανθρωπους μας,οχι για να κοκορευομαστε οτι εχουμε αυτη τη λιστα πτυχιων.Μα να μου πεις,πλεον ολοι παιρνουν οτι πτυχια παιρνουν για την οικονομα και την γεματη τσεπη,οχι την συνεισφορα.Εχω γνωρισει αξιολογους ανθρωπους με ουτε ενα πτυχιο που πνευματικα ειναι πολυ ανωτεροι σε σχεση πχ με κατι μαθηματικους ή φυσικους που εχω γνωρισει οι οποιοι ειναι εντελως αξεστοι.
Δεν συγκρινουμε ποτε ανομοια πραγματα.Αλλο η θρησκεια,αλλο η πατριδα,αλλο η ομαδα.Ειναι σαν να συγκρινουμε ντοματες με πεπονια.Στην Ελλαδα φυσικα υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα.Η θρησκεια με την πατριδα ειναι αλληλενδετα αιωνες τωρα και πολλοι προσπαθουν να σπασουν αυτα τα δεσμα (μην λεμε ονοματα) μα δεν τα καταφεραν ουτε προκειται να τα καταφερουν οσο υπογεια και να μας υποθαλπουν.
Ελλαδα=ορθοδοξια και ορθοδοξια=Ελλαδα,δυο αλληλενδετα χαρακτηριστικα που στο βαθος των αιωνων παραμενουν αρρηκτα.Ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας χριστιανος ορθοδοξος.

Χαίρε Μιχαήλ και οι Θεοί μαζί σου.Συμφωνώ απολύτως με τα γραφόμενα σου.Ανέφερα την ιδιότητά μου διότι μου το ζήτησε ο Αδιάβαστος φίλος μας, τού οποίου και του χρωστώ συγνώμη.Δεν θα αναφερόμουν διόλου σ'αυτήν και σε αυτό είμαι απολύτως ειλικρινής.Στό μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι το:Έλληνας-Χριστιανός καί καταλαβαίνεις γιατί...Δέν ταιριάζουν πώς να γίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2480469
Maintained by Digital Alchemy