ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 21:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Έλληνα, το σπαθί που βρίσκεται στην εικόνα
λέει ο Ρομιός ότι είναι αυτό που έβαλε ο αξιωματικός
του ελληνικού στρατου και μάλιστα μετά είπε ότι είναι
το δεύτερο, όταν είναι μόνο ένα…
Αυτό που εγώ είπα
είναι ότι άλλο τα δώρα κι άλλο έτσι όπως το έθεσε ο Ρομιός…
Όπως και να’ χει, αυτό που με ενόχλησε ήταν η προσπάθεια
"εγώ ξέρω και σεις δεν καταλαβαίνετε…"
Τώρα για το 2008, φίλε Yiannos Cyprus, αυτό που λέω είναι
ότι επειδή ταιριάζουν πολλά δεδομένα, υπάρχει έντονη
περίπτωση να είναι το καλοκαίρι η αρχή των γεγονότων…
Γεγονότα που είναι ακολουθία ολόκληρη κι όχι ένα ή δυό…
Μιλάμε για τρεις πολέμους και για ένα σωρό αλλαγές
δεδομένων, όπου όλοι θα κριθούμε για τις θέσεις μας.
Συγκεκριμένα όμως, τα γεγονότα θα κρατήσουν 3,5 χρόνια
και μετά θα έχουμε έναν τέλειο κόσμο που θα έρθει με
την αναλαμπή της ορθοδοξίας και όπου οι άνθρωποι που θα
μείνουν στη γη θα ζήσουν την τέλεια κοινωνία.
Αυτό κολλάει και με το2012, έτος που έχει χαρακτηριστεί
έτος αλλαγών, που χθές κάποιος στο φόρουμ, είπε ότι
είδε ντοκυμαντέρ στην ΕΡΤ3 που έλεγε ότι αστρολογία
έχουμε την συζυγία πλανητών με τον αστερισμό του
υδροχόου, που συμβολίζει και την αλλαγή…
Η συμπεριφορά μου , φίλε μου είναι ανάλογη με την
συμπεριφορά του άλλου. Είμαι 43 χρονών, όχι πιτσιρικάς,
είμαι δημοσιογράφος και ασχολούμαι με τις προφητείες
25 χρόνια , τουλάχιστον, αλλά δεν παριστάνω τον ειδήμονα,
ούτε συκοφαντώ τον άλλο σε άλλα άτομα, τα οποία
προσπαθώ να τα πάρω με το μέρος μου…
Ωστόσο ούτε ο Σταύρος 77 θα φύγει, εκτός αν το πάει στο
«ή αυτός ή εγώ» και ο εγωισμός του πάλι εμφανίζεται εμμέσως…
Εγώ δεν έχω πρόβλημα μαζί του, αυτος έχει…
Θέμα είναι οι προφητείες και γι’ αυτο μπήκα, να δω τι
υπάρχει και τι μπορούμε να συνδυάσουμε στο πάζλ που ζούμε. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πρόβλημα μαζί του…
Δεν είμαι του στυλ εγώ ή ο άλλος, δημοκρατία έχουμε…
Για να έρθουμε πάλι στο 2008, έχω να πω ότι πρώτη φορά
ταιριάζουν τόσα πολλά δεδομένα και βλέπω τόση έντονη
εχθρική συμπεριφορά απέναντι στην Ελλάδα,που ίσως
δηλώνει και τον ερχόμενο πόλεμο, γιατί όσο και να
το πιστεύω, μέχρι να γίνει έχει πολύ δρόμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 22:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS

ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

2008

..........κάνε προσευχή παιδί μου,διότι δαίμονες εκύκλωσαν το τόπο, και πάμε για μεγάλο σεισμό,πόλεμο,και έρχονται μετά απο αυτά διωγμοί.Ένα θα σου πω και τούτο να θυμάσαι.Ορθοδοξος γεννήθηκα, ορθόδοξος και θα πεθάνω.Σου λέω αυτά για να στερεωθείς και να γνωρίζεις.
Παιδί μου κλαίω για αυτά,προσεύχου.

Γέρων ΔημήτριοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 22:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Ρε παιδιά κάπου διάβασα ότι ο Γ. Παϊσιος είπε: Τα γεγονότα θα ξεκινήσουν μέσα στο "Τη Υπερμάχω".Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ούτε αν είναι διασταυρωμένη.(προσωπικά δεν την εχω διαβάσει σε βιβλία σχετικά με τον Π.Παίσιο).Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας το πεί.Αλλά πάλι δεν κολλάει με το «Θαρθεί ξαφνικά· ή το βόδι στο χωράφι ή το άλογο στ’ αλώνι» του Πατροκοσμά.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 03:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Τσάμπα βασανιζόμαστε νομίζω , υπάρχει μια προφητεία που έχει ακρίβεια..δευτερολέπτων όταν πραγματοποιηθεί.

Είναι του Παίσιου και λέει:

"Όταν θα δείτε η Τουρκία να παίρνει την πρεσβεία της απο την Ελλάδα και η Ελλάδα την πρεσβεία της απο την Τουρκία , τότε να ξέρετε οτι ο πόλεμος είναι κοντά"

Δεν νομίζω πως πρέπει να περιμένουμε άλλο σημάδι απο αυτό (επίσης και αυτό που είπε για τα φράγματα του Ευφράτη είναι ενδεικτικό)

Πάντως κατα την γνώμη μου οι προφητεία για τις πρεσβείες που γράφω παραπάνω μου επιτρέπει να υποθέσω 4 σενάρια:

1.Ότι οι "μεγάλοι" που μας κυβερνούν θα ξέρουν μια ωρα αρχίτερα τι θα γίνει , για αυτό και θα γίνει μετακίνηση πρεβειών.Άρα τα γεγονότα είναι στημένα απο τώρα και εμείς απλά είμαστε θύματα-θεατές.

2.Οτι όντως ισχύει κάτι που είχα αναφέρει παλαιότερα , οτι δλδ πριν γίνει το σκηνικό θα έχουν προηγηθεί μακροχρόνιες συζητήσεις και απειλές , θερμά επεισόδια ,σύνοδοι κορυφής και τα λοιπά.Αυτό μας παραπέμπει στο θέμα της υφαλοκρηπίδας είτε στο Κυπριακό καθώς μόνο εκεί πιθανολογείται οτι μπορούν να ανάψουν τα αίματα.Οπότε αν δούμε οτι ανοίγει τέτοιο θέμα θα καταλάβουμε..Αλλα δεν νομίζετε οτι επικρατεί πολλή ησυχία με την γείτονα χώρα τελευταία;(σε διπλωματικό επίπεδο πάντα , γιατί οι παραβιάσεις συνεχίζονται σταθερά).Αυτή η άπνια είναι καλό η κακό σημάδι;

3.Οτι πιθανόν να συμβεί σκηνικό "τρομοκρατικής ενέργειας" όπως στο Κόσσοβο που ανατίναξαν μια πρεσβεία (σ.σ. δεν θυμάμαι ποιας χώρας).Καθόλου απίθανο λοιπόν να "χτυπηθεί" η δική μας ή η Τουρκική πρεσβεια οπότε αμφότερες οι 2 χώρες επιρρίψουν ευθύνες η μία στην άλλη με τα γνωστά επακόλουθα.

4.Και τέλος κάτι ποιο μεταφυσικό σαν σενάριο , υποθέτω οτι αν γίνει ένας μεγάλος σεισμός (όπως προφήτεψε και εκείνος απο την Καλαμάτα , ο κ.Γιώργος, και όπως έχω ακούσει και άπο άλλες πηγές) ,καθόλου απίθανο να γίνει μετακίνηση κάποιας πρεσβείας και έπειτα αρπάζοντας την "διπλωματικη" ευκαιρία ,μετακινηθεί και η άλλη πρεσβεία ώστε να ανοίξει ο δρόμος του "ντού" χωρίς πολλά διπλωματικά μπλα-μπλα.Η κάτι τέτοιο τελος πάντων.

Αναμένω σχόλια

Υ.Γ
ΑΝΑΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΣΤΑΥΡΟ77
ΕΛΠΊΖΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΊΣ ΑΚΌΜΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 09:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε stauros77, θα σε συμβούλευα να σκεφτείς και πάλι σχετικά με την αποχώρηση σου από τις Συζητήσεις.

Προσωπικά εκτιμώ ότι είσαι από τους ανθρώπους που στο παρόν θέμα είχαν μια αρκετά καλή συμμετοχή, η οποία είχε τα στοιχεία του σεβασμού και της προσφοράς.
Εάν θεωρείς παρόλα αυτά ότι κάπου έκανες κάποιο σφάλμα, νομίζω πως η συγγνώμη σου είναι αρκετή.

Ελπίζω να σε ξαναδούμε σύντομα κοντά μας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 10:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Εντάξει Dying_Incubus, θα συμμετάσχω απλά δεν θα ξαναεμπλακώ σε άσκοπες αντιπαραθέσεις. Άλλωστε κανείς δεν πρόκειται να πείσει κανέναν. Και ψυχοφθόρο είναι (ειδικά τώρα την Σαρακοστή) και άσκοπο.

Dimitris213 συμφωνώ ότι αυτό με τη πρεσβεία είναι όντως ΤΟ σημείο πριν τον πόλεμο. Δεν νομίζω ότι το τελευταίο σενάριο παίζει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Κοίτα να δεις τι έβγαλε χθες το περιοδικό αντίβαρο (όπως μου είπε κάποιος φίλος). Και ερωτώ....γιατί να είμαστε τόσο ενδοτικοί?

********************************************************************
Παράθεση

......Ασφαλώς θα διαβάσατε αυτές τις ημέρες, που το Γερμανικό ερευνητικό σκάφος "Ποσειδών" έκανε κάποιες έρευνες 10 μίλια ανοιχτά του Ηρακλείου Κρήτης, για λογαριασμό του Κιέλου της Γερμανίας.

Ασφαλώς θα διαβάσατε πως οι Τούρκοι έβγαλαν μία φρεγάτα στην περιοχή έρευνας, διαμαρτυρόμενοι, διότι στα 10 μίλια χρειάζεται και δικής τους άδεια για την έρευνα!!!!

Πιθανόν να μη μάθατε ότι η Ελλάδα υποχώρησε και στο σκάφος Ποσειδών ανέβηκε προχθές και Τούρκος επιστήμονας και έτσι η έρευνα συνεχίζεται ως τριεθνής. Ο κυρίαρχος τύπος στην Ελλάδα με μικρά μονόστηλα επιχαίρει «για την πρωτοφανή συνεργασία των δύο χωρών στο Αιγαίο»!! Δηλαδή βάφτισαν το κρέας ψάρι και την ενδοτικότητα «ειρηνική συνεργασία».

ή

Παράθεση

Την επόμενη χρονιά (απο τα Ιμια) όπως θα ξέρετε, η Τουρκία αμφισβήτησε την κυριαρχία της Γαύδου. Αυτό που δεν ξέρετε είναι ότι η αμφισβήτηση έγινε αμέσως μόλις η Ελληνική κυβέρνηση έδωσε άδεια σε Ωκεανολογικό ίδρυμα της Γαλλίας να κάνει έρευνες στον βυθό με θέμα «την επιρροή του Μεθανίου στους θαλάσσιους οργανισμούς». Τότε η Τουρκική πρόκληση δεν πέρασε. Τώρα ανέβασαν στο Γερμανικό πλοίο και Τούρκο επιστήμονα, για έρευνα (κατά 99% για μεθάνιο και πετρέλαιο). Τριεθνής συνεργασία για τη μοιρασιά του Αιγαίου!
********************************************************************


Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 16:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

Φίλε Έλληνα, το σπαθί που βρίσκεται στην εικόνα
λέει ο Ρομιός ότι είναι αυτό που έβαλε ο αξιωματικός
του ελληνικού στρατου και μάλιστα μετά είπε ότι είναι
το δεύτερο, όταν είναι μόνο ένα…
Αυτό που εγώ είπα
είναι ότι άλλο τα δώρα κι άλλο έτσι όπως το έθεσε ο Ρομιός…

Αγαπητέ αδελφέ , κάνεις πολύ μεγάλο λάθος και ορθώς τα έχει μεταφέρει
ο αδελφός ROMIOS....

Δεν είπε ποτέ ότι είναι το σπαθί που βρίσκετε στην εικόνα μέσα , αλλά για ένα σπαθι άλλο που έφερε έλληνας αξιωματικός και όχι ώς τάμα αλλά παραγγελία απο τον αρχάγγελο και θα έπρεπε να σου κάνει
εντύπωση που δεν συνοδεύεται χωρίς την θήκη στον δεδομένο χρόνο που διανύουμε....
Αλλά τι να κάνουμε που είσαι ισχυρογνώμων , και το είδαμε όλοι με τους μανταμάδες που έλεγες....

Τέσπα , θα πω κάτι άλλο να σκεφτείτε όλοι εδώ μέσα....

Σε αυτήν εδώ την Προφητεία....

ʼΑγιος Κωνστάντσας
(ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΡΩΣΙΑΣ 1806)

ΚΕΦ. Α ΘΕΛΕΙ ΓΕΝΕΙ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΘΝΗΣΚΕΙ.
ΚΕΦ. Β ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΥΘΕΝΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΔΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟΝ ΤΟΥ ΕΝΑ
ΑΙΜΑΤΩΔΗ ΛΟΥΤΡΟΝ.
ΚΕΦ. Γ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΝΑΡΧΗΣ ΘΕΛΕΙ ΛΥΠΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΝ
ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ.
ΚΕΦ. Δ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
ΚΕΦ. Ε Ο ΦΘΟΝΟΣ ΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΝ.
ΚΕΦ.ΣΤ ΔΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΑΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΦΑΝΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟΙ
ΚΟΜΗΤΑΙ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΑΙ.
ΚΕΦ. Ζ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΦΘΟΡΑ ΔΙΑ ΞΗΡΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΘΑΛΑΣΣΗΣ.
ΚΕΦ. Η ΕΙΣ ΤΑΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΞΗΣΕΙ ΟΙ ΑΙΜΑΤΩΔΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ
ΝΙΚΑΙ.
ΚΕΦ. Θ ΕΙΣ ΤΑΣ 8 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ.
ΚΕΦ. Ι ΕΙΣ ΤΑΣ 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ ΖΕΣΤΗ ΓΕΝΗΣΕΤΑΙ.
ΚΕΦ. ΙΑ ΕΙΣ ΤΑΣ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ.
ΚΕΦ. ΙΒ ΘΕΛΕΙ ΕΚΛΕΧΘΗ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΠΕΡΙΟΝ.

Δις τρισάριθμος χιλιαντάδος νόει, όταν τέρμα φέρωσιν, συν έβδομον αιώνα, ξανθόν γένος ορμήται πρός Βυζάντιον τάχα πρός γενής ανακτόρων διχθήση.
Όδε πύλη θρήνησον έπ' άκρα νέμων στέφος γαρ εν σοί, το στέφος όταν άρη, πρός ύψος ήξω την πατηθείσαν χάριν, έφευροί μοι και κόψατε και τέλος αλαζόνας. Οπηνίκα μεν εις ’δην τρέχειν πάντας τοις εν τάφοις σπεύδοντας έξω, των δυσσεβών συστήματα κόπτετε ξίφος, φευ σοί Πελοπόννησος πολεμηθήση, ούχ, ως ξένος κίνδυνος, άλλ' οικείως, πλείστα κόλα μένουσιν εις εξαμίλει.
Γότθου συριγμός υιόν της ’γαρ φεύμα, όγε τρισαθλιόματος ύδατος του αλφαίως, ω των συμφορών τής νήσου τής Ελλάδος ! μάλλον και τα πρώτιστα πάση τή κτίσει.

ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ ΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΕΚ ΤΙΝΟΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΕΚ ΤΗΣ Ι. Μ. ΚΩΣΤΑΜΟΝΙΤΟΥ ΚΑΤΑ ΜΗΝΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΝ 1897

Για τις ημερομηνίες που δίνει εδώ , σκεφτήκατε ποτέ το ενδεχόμενο να ακολουθά με το εκκλησιαστικό ημερολόγιο.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 16:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Το γαρ δίκερον: α: (Αντίχριστος) ηττηθέν κατά κράτος υπό του: π: (υπό του εκ Πενίας Αγίου Βασιλέως,απογονου του Παλαιολογου) άκερον μενεί, (δηλαδή χωρίς κέρατα, χωρίς δύναμη).(ΑΓ.ΤΑΡΑΣΙΟΣ)

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ..............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 16:58:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τσάμπα βασανιζόμαστε νομίζω , υπάρχει μια προφητεία που έχει ακρίβεια..δευτερολέπτων όταν πραγματοποιηθεί.

Είναι του Παίσιου και λέει:

"Όταν θα δείτε η Τουρκία να παίρνει την πρεσβεία της απο την Ελλάδα και η Ελλάδα την πρεσβεία της απο την Τουρκία , τότε να ξέρετε οτι ο πόλεμος είναι κοντά"

Δεν νομίζω πως πρέπει να περιμένουμε άλλο σημάδι απο αυτό (επίσης και αυτό που είπε για τα φράγματα του Ευφράτη είναι ενδεικτικό)


Ο πόλεμος (αν γίνει) είναι καθαρά ενεργειακός. Πόλεμος της ενέργειας και μελλοντικά πόλεμος του νερού. Μεταξύ αυτών των 2 στοιχείων πρέπει να συνδέσουμε τις προφητείες. Δεν θα γίνει πόλεμος επειδή το λένε οι προφητείες, επειδή έτσι φωτίστηκαν "κάποιοι" αλλά υπάρχει σοβαρός λόγος που θα γίνει. οι προφητείες απλά λένε ότι κάποτε θα γίνει και παραθέτουν κάποια στοιχεία της εποχής που θα γίνει. Εγώ ένα θα σας πω.. αφού ξύπνησανε οι "κόκκινοι" και δίνουν βροντερό παρών ενάντια στα σχέδια της δύσης ετοιμαστείτε να δείτε μια άλλη Ελλάδα στο κοντινό μέλλον. Το νερό μπήκε στο αυλάκι για τα καλά είτε το θέλουν οι δυτικοί είτε όχι. Θα δείτε να τρώνε χοντρά "άκυρα" από την Ελλάδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 18:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Αγιος Κωνστάντσας
(ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΡΩΣΙΑΣ 1806)

ΚΕΦ. Α ΘΕΛΕΙ ΓΕΝΕΙ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΘΝΗΣΚΕΙ.
ΚΕΦ. Β ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΥΘΕΝΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΔΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟΝ ΤΟΥ ΕΝΑ
ΑΙΜΑΤΩΔΗ ΛΟΥΤΡΟΝ.
ΚΕΦ. Γ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΝΑΡΧΗΣ ΘΕΛΕΙ ΛΥΠΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΝ
ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ.
ΚΕΦ. Δ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
ΚΕΦ. Ε Ο ΦΘΟΝΟΣ ΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΝ.
ΚΕΦ.ΣΤ ΔΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΑΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΦΑΝΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟΙ
ΚΟΜΗΤΑΙ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΑΙ.
ΚΕΦ. Ζ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΦΘΟΡΑ ΔΙΑ ΞΗΡΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΘΑΛΑΣΣΗΣ.
ΚΕΦ. Η ΕΙΣ ΤΑΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΞΗΣΕΙ ΟΙ ΑΙΜΑΤΩΔΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ
ΝΙΚΑΙ.
ΚΕΦ. Θ ΕΙΣ ΤΑΣ 8 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ.
ΚΕΦ. Ι ΕΙΣ ΤΑΣ 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ ΖΕΣΤΗ ΓΕΝΗΣΕΤΑΙ.
ΚΕΦ. ΙΑ ΕΙΣ ΤΑΣ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ.
ΚΕΦ. ΙΒ ΘΕΛΕΙ ΕΚΛΕΧΘΗ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΠΕΡΙΟΝ.

Δις τρισάριθμος χιλιαντάδος νόει, όταν τέρμα φέρωσιν, συν έβδομον αιώνα, ξανθόν γένος ορμήται πρός Βυζάντιον τάχα πρός γενής ανακτόρων διχθήση.
Όδε πύλη θρήνησον έπ' άκρα νέμων στέφος γαρ εν σοί, το στέφος όταν άρη, πρός ύψος ήξω την πατηθείσαν χάριν, έφευροί μοι και κόψατε και τέλος αλαζόνας. Οπηνίκα μεν εις ’δην τρέχειν πάντας τοις εν τάφοις σπεύδοντας έξω, των δυσσεβών συστήματα κόπτετε ξίφος, φευ σοί Πελοπόννησος πολεμηθήση, ούχ, ως ξένος κίνδυνος, άλλ' οικείως, πλείστα κόλα μένουσιν εις εξαμίλει.
Γότθου συριγμός υιόν της ’γαρ φεύμα, όγε τρισαθλιόματος ύδατος του αλφαίως, ω των συμφορών τής νήσου τής Ελλάδος ! μάλλον και τα πρώτιστα πάση τή κτίσει.

ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ ΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΕΚ ΤΙΝΟΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΕΚ ΤΗΣ Ι. Μ. ΚΩΣΤΑΜΟΝΙΤΟΥ ΚΑΤΑ ΜΗΝΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΝ 1897

Για τις ημερομηνίες που δίνει εδώ , σκεφτήκατε ποτέ το ενδεχόμενο να ακολουθά με το εκκλησιαστικό ημερολόγιο.....


Απο οσα ξέρω το εκκλησιαστικο έτος αρχίζει 1η Σεπτεμβρίου.Πώς κολλάει όμως αυτό??Φίλε Έλληνα θα ήθελα να μας εξηγήσεις την σκέψη σου.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 19:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ

Γέροντος Μαννασή του Κελλιώτου

«Εστίν ουν τόπος καλώς κρυπτόμενος υπό του Θεού εχων χρώμα πορφυρούν (Κόκκινη Μηλια) ένθα φιλόχριστον τινά στράτευμα καταλάβη αυτόν. Πριν ουν τελεσθή υπό Θεού το σημείον τούτον, δράκων τις όμοιος παρα του Εωσφόρου, θέλη αποκαλύψη την κεφαλήν του υπό υδάτων Βοσπόρου και προξενήση αδελφοι ταραχήν μεγάλη. Τότε τις θελη κλαύση; Τις θέλη θρηνήση υπό του λιμού; Στρατεύματα ισχυρά καθηλώνουν τας οδούς ώστε ανθρωπος χριαστιανός μη δυνηθή να προσπελάση αυτούς. Χρονος εστι μετανοίας διότι κατά τον Μέγα Πόλεμον ο δράκων θέλη οδηγήση ανθρώπους εις ακολασίαν και αποστασίαν μεγάλην. Κρούονται τυμπανα πολέμου μεγάλου και ουδεις θέλη πιστευη τας προφητειας. Η του Βοσπόρου θάλαττα πλήρης υπάρχουσα αίματος χριστιανικού και οθωμανικού. Τότε εισέλθουν νικηφόρα στρατεύματα εις τον τόπον τον κρυπτόμενον και καταλάβουν την Βασιλίδα των Πόλεων. Ευλογημένος ο που έχει ζωήν και ιδεί τα τελούμενα. Μετά δε ταύτα το βδέλυγμα της ερημεσώσεως εστως εν τόπω αγίω θέλη κηρύξη πόλεμον εναντιούμενον εις το χριστιανικόν βασίλειον. Κλαυθός μέγας γενήσεται αλλʼ ο Θεός σώζη τον βασιλέα και την Πόλην. Ουαι τω ανθρώπω εκείνω που απηθήση στας εντολάς του βασιλέως και δεν θέλη έβγη εις πόλεμον εναντίον του θηρίου. Μετά δε την αποκατάστασιν Έλληνες κηρύττουν το Ορθόδοξον Ευαγγέλιον εις την γην. Μετά δε ταύτα το τελος»

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 19:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
Ο Αρχάγγελος Μιχαήλ ο Μαντοβάνος είναι πολύ θαυματουργός. Πρίν μερικά χρόνια αξιώθηκα να τον επισκευτώ. Ένας πιστός τόπακας με ενημέρωσε για τα ακόλουθα μεταξύ πολλών άλλων. Μια φορά τον χρόνο βάζουν καινούρια παπούτσια με σιδερένια σόλα στον Αρχάγγελο. Εάν υπάρχει ένταση με τους Τούρκος κατά την διάρκεια του έτους τότε τα παπούτσια είναι σχεδόν τρυπημένα. Εάν όχι τα παπούτσια είναι καινούρια όταν τα αλλάσουν). Επίσης σας λέω με βεβαιότητα (γνωρίζω πολύ καλά) ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ ο Μαντοβάνος ήταν το 1974 στην Κύπρο και βοήθησε κατά την διάρκεια του πολέμου πολλούς Κύπριους και Έλληνες πολεμιστές. Μπορεί μερικοί να γελάσουν με τα πιο πάνω αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν αλλάσσει. Όσο αφορά το σπαθί παρακαλώ οποιοδήποτε φίλο που γνωρίζει ακριβώς τι έγινε να το παραθέσει (διότι με όλες αυτές τις κόντρες εγώ δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα ορθά). Επίσης Φίλε Σταύρο χαίρομαι που θα συνεχίσεις (είχαμε και διαφορετικές απόψεις στο παρελθόν) διότι είσαι καλός συζητητής. Απλώς προσπάθησε να μην τα παίρνεις ‘πατριωτικα’. Εισηγούμαι επίσης (ευκαιρίας της ειρήνης που επικράτησε στο foroum) να αναλάβει κάποιος φίλος πρωτοβουλία και να οργανώσει μια συνάντηση διότι στο κάτω κάτω παρά τις διαφωνίες μας, έχουμε όλοι το ίδιο ενδιαφέρον. Εγώ μπορώ να ταξιδεύσω εαν μου δώσετε λίγη προειδοποίηση. Περιμένω email.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 20:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Του Αββά Παμβώ προς μαθητήν του

…Σου λέγω και τούτο Τέκνον μου, ότι θα έρθει καιρός, οπόταν οι χριστιανοί θα προσθέτουν και θα αφαιρούν και θα μεταβάλουν τας βίβλους των Αγίων Ευαγγελίων και των Αγίων Αποστόλων και των Θεσπέσιων Προφητών και των Ιερών Πατέρων και θα μαλακώνουν τας Αγίας Γραφάς και θα γράφουν τροπάρια και άσματα και λόγους τεχνολογικούς. Και ο νους των θα ξεχυθεί εις αυτούς, θα απομακρυνθούν δε από τα Θεϊκά πρότυπα. Και δια τούτον τον λόγον οι Άγιοι Πατέρες είχαν προαναγγείλει ότι οι μονασταί της ερήμου πρέπει να γράφουν τους βίους των Πατέρων όχι επάνω εις μεμβράνας, αλλά επάνω εις χάρτινους διφθέρας, διότι η ερχόμενη γενεά θα τους μεταβάλλει σύμφωνα με την δική των αρέσκεια. Όθεν και το κακό που μέλλει να προέλθει θα είναι φρικτόν.

Κατόπιν λέγει ο μαθητής:
-Ώστε λοιπόν, Γέροντα, πρόκειται να αλλάξουν οι παραδόσεις και τα έθιμα των Χριστιανών; Μήπως δεν θα υπάρχουν πλέον ιερείς εις την Εκκλησίαν αφού θα βαδίσει προς αυτό το κατάντημα;

Τότε ο αββάς εσυνέχισεν:
-Εις τους καιρούς εκείνους πλέον, θα κρυώσει η αγάπη του Θεού από τις περισσότερες ψυχές και θα πέσει θλίψις μεγάλη εις τον κόσμον. Το ένα έθνος θα ρίχνεται εναντίον του άλλου. Οι λαοί θα μετακινούνται από τους τόπους των. Οι άρχοντες θα ανακατωθούν, οι ιερωμένοι θα το ρίξουν εις την αναρχίαν, οι δε μοναχοί θα ξεκλίνουν εις την αμέλειαν. Οι εκκλησιαστικοί ηγέτες θα θεωρούν ανάξιον πράγμα να φροντίζουν για την σωτηρίαν τόσον της ιδικής των ψυχής, όσον και του ποιμνίου των και θα περιφρονούν παντελώς ένα τοιούτον ζήτημα. Όλοι θα δείχνουν προθυμίαν και δραστηριότητα προ πάντων δια τα τραπέζια και διά τας ορέξεις των. Θα είναι οκνηροί εις τας προσευχάς και πρόχειροι εις τας κατακρίσεις. Τους βίους και τας διδαχάς και τα παραδείγματα των αγίων Πατέρων δεν θα ενδιαφέρονται μήτε να τα μιμηθούν, μήτε καν να τα ακούσουν, αλλά μάλλον θα κατηγορούν και θα λέγουν ότι, εάν εζούσαμε και μεις εις εκείνα τα χρόνια, έτσι θα συμπεριφερόμεθα. Οι δε αρχιερείς θα υποχωρούν μπροστά στους ισχυρούς της γης. Και θα λύνουν τις διάφορες υποθέσεις, βγάζοντες από πολλές μεριές δώρα και απολαβές λογιών λογιών για λογαριασμό των. Τον πτωχόν δεν θα τον υπερασπίζουν, θα θλίβουν τας χήρας γυναίκας και θα καταπονούν τα ορφανά. Αλλά και εις τον λαόν θα εισχωρήσει ασωτία. Οι περισσότεροι δεν θα πιστεύουν εις τον Θεόν, θα μισούνται αναμεταξύ των και θα αλληλοτρώγονται ωσάν τα θηρία, θα κλέπτουν ο ένας τον άλλον και θα μεθύουν και θα περπατούν ωσάν τυφλοί.

Τέλος ξαναρωτά ο μαθητής:
-Τι λοιπόν πρέπει να κάνει κάποιος σε κείνη την περίστασιν;
Και ο Γέρων Παμβώ απεκρίθη:
-Τέκνον μου, εις εκείνους πλέον τους καιρούς, όποιος αν ημπορέσει να σώσει την ψυχή του και να παρακινά και τους άλλους δια να σωθούν, αυτός θα ονομασθεί μέγας εις την βασιλείαν των Ουρανών.
_________________Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

Απο οσα ξέρω το εκκλησιαστικο έτος αρχίζει 1η Σεπτεμβρίου.Πώς κολλάει όμως αυτό??Φίλε Έλληνα θα ήθελα να μας εξηγήσεις την σκέψη σου.

ΕΛΛΗΝ


Τι μας έλεγε ο Γέρων Παϊσιος για τον μήνα μάρτιο....
Ότι μάρτιο έγιναν όλα τα μεγάλα γεγονόντα....

Σήμερα που έχουμε απρίλιο, στο εκλησιαστικό ημερολόγιο είναι Δεκέμβριος.....
Αν δούμε πότε πέφτει ο Μάρτιος στο εκκλησιαστικό ημερολόγιο θα βλέπαμε ότι είναι ο Ιούλιος....
Και ταιριάζει και απο άλλους παράγοντες να ξεκινήσουν τα γεγονόντα καλοκαίρι....(πατροκοσμάς "Θάρθη ξαφνικά· ή τό βόιδι στό χωράφι ή τό άλογο στ΄ αλώνι")....

Μια σκέψη είναι αν και δεν συμφωνώ με την εύρεση των ημερομηνιών....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 21:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Επίσης σας λέω με βεβαιότητα (γνωρίζω πολύ καλά) ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ ο Μαντοβάνος ήταν το 1974 στην Κύπρο και βοήθησε κατά την διάρκεια του πολέμου πολλούς Κύπριους και Έλληνες πολεμιστές.

Φίλε Yiannos Cyprus μια μικρή παρατήρηση αλλά ΠΟΛΥ σημαντική.Και οι Κύπριοι είναι Έλληνες.Μπορούσες να πείς Ελληνες της Κύπρου και Ελλαδίτες. :)

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XRISTOMARILI
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 21:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRISTOMARILI


STITSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 22:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλε Έλληνα, μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ο Άγιος Κοσμάς έδειξε Ιούλιο ή Οκτώβριο για την αρχή των γεγονότων?

Μπορεί να έπεται το "ή τό βόιδι στό χωράφι ή τό άλογο στ΄ αλώνι" μετά από το "Θά' ρθη ξαφνικά" αλλά ποιος μπορεί να είναι εντελώς σίγουρος για το τι εννούσε ο Άγιος?

Δεν θα μπορούσε να εννοεί ότι Ιούλιο ή Οκτώβριο θα γίνει κάτι σημαντικό μετά όμως από την έναρξη των γεγονότων?
Θα μπορούσε να εννοεί την παράδοση της Πόλης στους Έλληνες, ή τη δεύτερη επίθεση στους Ρώσους ή οτιδήποτε άλλο.

Μην ξεχνάμε ότι από την στιγμή που θα αρχίσουν όλα μέχρι και τις τελικές μάχες και την παύση του πολέμου από τον άγγελο θα μεσολαβήσει κάποιο διάστημα.

Βέβαια δεν αποκλείεται να αρχίσει κάτι όντως στον έναν από τους δυο αυτούς μήνες. Προσωπικά περιμένω επιδείνωση προκλήσεων από τη Τουρκία στο άμεσο μέλλον. Ήδη οι ΗΠΑ έχουν φάει αρκετά χαστούκια και θα φάνε ακόμα ένα όταν ο Καραμανλής πάει στον Πούτιν τέλη Απρίλη. Πιθανολογείται ότι τότε μπορεί να υπογράψει για τον αγωγό South stream. Καταλαβαίνεις ότι μας έχουνε ήδη στη μπούκα με το Σκοπιανό και συνεχίζουμε να είμαστε τα "άτακτα" παιδιά για αυτούς.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 00:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Πάρτε και άλλο παράδειγμα για το καλοκαίρι....

Λέων ο Σοφός (Χρησμός Ε):
Ούτος είναι ο τέταρτος, όστις τρέχει από τα μέρη της Άρκτου,
έρχεται εις το θέρος κρατώντας το δρέπανο και το ρόδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 00:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...
ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΣΤΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΧΩ ΕΠΕΜΒΕΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ STAVRO77 ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΤΣΙ...ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΗ Η ΟΚΤΩΒΡΗ???ΕΛΕΟΣ!
ΑΚΟΜΑ, ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΘΑΡΑ Κ ΞΑΣΤΕΡΑ!ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΛΛΟΙ ΙΚΑΖΟΥΝ ΤΑ ΕΞΑΜΗΛΙΑ ΣΑΝ ΧΩΡΙΟ Η ΟΤΙ Η ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΩΜΗ Κ ΟΧΙ Η ΠΟΛΗ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.Κ ΛΕΩ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΦΙΛΕ STAVROS ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ.
ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΤΟΡΟΣ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΑΘΙ Κ ΤΟ ΞΙΦΟΣ Κ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΙ ΒΓΗΚΕ?
ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ Κ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ, ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΥΜΕ...
ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑΥΤΟ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 00:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΣΥΚΑ ΣΥΚΑ Κ ΤΗ ΣΚΑΦΗ ΣΚΑΦΗ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΧΩΡΑ.ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΟΣ ΟΡΟΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΟΣ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ, ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΠΡΙΟΙ...
ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makedonas
Νέο Μέλος

Germany
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 02:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους makedonas
Exei kanenas apo esas GOOGLE EARTH;tha mporousate na deite ta simia pou anaferi o KOSMAS O AITOLOS gia ta 3 stena(MOUSINA,KRA,KRAPSI)kai na diete akoma pou briskete i EGNATIA ODOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makedonas
Νέο Μέλος

Germany
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 02:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους makedonas
Exei kanenas apo esas GOOGLE EARTH;tha mporousate na deite ta simia pou anaferi o KOSMAS O AITOLOS gia ta 3 stena(MOUSINA,KRA,KRAPSI)kai na diete akoma pou briskete i EGNATIA ODOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 06:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
quote:
Αλλά τι να κάνουμε που είσαι ισχυρογνώμων , και το είδαμε όλοι με τους μανταμάδες που έλεγες....

Για τελευταία φορά... ΔΕΝ υπάρχει τοποθεσία "Μανταμάδες" παρά μόνο Μανταμάδος Λέσβου. Κατάγομαι από Λέσβο, στην οποία και κατοικώ τα τελευταία 4,5 έτη λόγω σπουδών και προκαλώ τον οποιονδήποτε με αντίθετη γνώμη να με βγάλει λάθος! (Επαναλαμβάνω ότι εξερείται η περίπτωση αλλαγής τοπωνυμίου από καθαρεύουσα σε δημοτική)

Edited by - Marco_Hietala_ on 09/04/2008 06:31:29

Edited by - Marco_Hietala_ on 09/04/2008 06:42:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 08:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ makedonas, θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα σου κι όχι λατινικούς, ούτως ώστε αυτά να είναι πιο ευανάγνωστα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 09:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλε Stvd καλώς ήλθες στη παρέα. Φυσικά και εικασίες μόνο κάνουμε. Αυτό προσπαθώ να περάσω και εγώ. Οι Πατέρες ερμηνεύσαν εμείς προσπαθούμε να καταλάβουμε

Όσο για το ότι θα συμβεί κάτι τον Ιούλιο ή τον Οκτώβριο φίλε αυτό το λέει ο πατροκοσμάς όχι εμείς. Απλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι ακριβώς θα είναι αυτό.

Για τους οικούντες στη Κύπρο νομίζω ότι είναι σαφώς Έλληνες. Τώρα γιατί υπάρχει διαφορετική σημαία, νομίζω πρέπει να το αναζητήσουμε στην ιστορία. Αν κάποιος ξέρει, ας παραθέσει την πληροφορία.

Τέλος συμφωνώ απόλυτα ότι οι προφητείες δοθήκαν όχι για να σπαζοκεφαλιάζουμε αλλά για να μετανοούμε.

Ξέρετε καθόλου ποιες σημερινές τοποθεσίες είναι τα μέρη Κρα, Κράψη και Μουζίνα?
Νομίζω κάπου είχα δει ότι τα 2 είναι στα εδάφη της Βόρειας Ηπείρου (υπο αλβανικό έδαφος τώρα) και το 1 στο έδαφος της εν Ελλάδι Ηπείρου.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 14:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Α Π Ο Κ Α Λ Υ Ψ Η.


ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΘΗΚΕ.


΄΄ΘΑ ΠΛΑΝΗΘΟΥΝ Η ΔΥΝΑΣΘΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ΄΄


Η φωτογραφία απεικονίζει μορφή άγιου ή αυτοκράτορα του Βυζάντιου, στην θέση του αντιπρόεδρου των ΗΠΑ, την οποία δεν μπορούν να προσδιορίσουν, αλλά και να εξηγήσουν.

Κύκλοι προσκείμενοι στον Λευκό Οίκο, μιλούν γιά "θαύμα", που δείχνει ότι κάποια άγια μορφή επικροτεί τις αποφάσεις και τις ενέργειες του πρόεδρου.

ΩΣ ΑΓΙΟ Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΟΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 16:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
αρχίσαμε και το μαλακίζουμε μου φαίνετε!
Ξέρετε η τεχνολογία μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε κ εμείς οι θνητοί αρκετά καλά μοντάζ, καλύτερα κ από τις φωτο

κ που να φανταστείτε οτι μου πήρε μόνο 3 λεπτά.

Αμάσητα τα κατεβάζουν κάποιοι σαν εσένα φίλε Romios...

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 17:01:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Α Π Ο Κ Α Λ Υ Ψ Η.


ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΘΗΚΕ.


΄΄ΘΑ ΠΛΑΝΗΘΟΥΝ Η ΔΥΝΑΣΘΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ΄΄


Η φωτογραφία απεικονίζει μορφή άγιου ή αυτοκράτορα του Βυζάντιου, στην θέση του αντιπρόεδρου των ΗΠΑ, την οποία δεν μπορούν να προσδιορίσουν, αλλά και να εξηγήσουν.



Και γιατί πρόκειται για "μορφή άγιου ή αυτοκράτορα του Βυζάντιου" και όχι για το προϊόν π.χ. Photoshop?

Σημ.: τώρα διάβασα και το μήνυμα του Stvd που μιλά για το ίδιο πράγμα.

Edited by - Rankett on 09/04/2008 17:03:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 17:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε εξαιρετικά επιφυλακτικοί σε τέτοιες φωτογραφίες.

Το φωτομοντάζ στις μέρες μας είναι παιχνιδάκι.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 17:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Πνευματικούς-θρησκευτικούς ηγέτες αποφάσισε να καλέσει ο Λευκός Οίκος, προκειμένου να λυθεί ένα μυστήριο, που άλλοι το αποκαλούν θαύμα και άλλοι οφθαλμαπάτη. 'Οταν διεκρινιστεί ποιά ακριβώς είναι η μορφή, τότε ο αμερικανικός λαός θα πειστεί ότι πραγματικά ο πρόεδρος είναι καλός χριστιανός, έστω και αναγεννημένος και ορθά στρέφει την χώρα στην προκατάληψη και την εκκλησία.
Πλέον δεν εννοήσατε ότι προετοιμάζουν τη άνοδο του ΄΄ΜΕΣΣΙΑ΄΄,ώστε να τους είναι γνώριμος?


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy