ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dnike
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dnike
Kαλημέρα σε όλους τους φίλους, και το εννοώ αυτό. Το μέλος Grus1453, ξέφυγε λιγάκι στο Πρωϊνό Κήρυγμα του προς εμένα και δεν χρησιμοποίησε ορολογία καλού χριστιανόπουλου του κατηχητικού όπως θέλει να υποδύεται...προσωπικά εννοείται ότι δεν θα κατέβω τόσο χαμηλά διότι δεν έχω κατάλληλα αθλητικά και, φυσικά, δεν θα απαντήσω με τον ίδιο τρόπο. Ο καθείς και τα όπλα του. Α, παρακάτω μας ανέφερε ότι θαυμάζει τον Άνθιμο, προφανώς και τον Νομάρχη τους...Ε αν αυτή είναι η κοσμοθεωρία του, δεν μου πέφτει λόγος! Επίσης, από την μια διαβάζουμε ότι ο Πατριάρχης είναι ο υπεπατριώτης, από την άλλη διαβάζουμε κριτική για την πολιτική του Νυν Αρχιεπισκόπου ο οποίος παραδίδει Γη κ Ύδωρ στον Νυν Πατριάρχη. Μπέρδεμα!!!! Λοιπόν για να τελειώνουμε, από την πλευρά μου θα ήθελα να πω ότι κανένας μας δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο Έλληνας, απλά ο καθένας το δείχνει με τον δικό ου τρόπο.. Σήμερα ναι, είναι η επέτειο της Άλωσης. Και ενημερωτικά, δεν θα γινόταν ποτέ η Άλωση αν αντί για τα μοναστήρια τα οποία είχαν γεμίσει με νεολαία υπήρχε στρατός..Φίλε Crusader1453 λυπάμαι που δεν έχεις έστω και στοιχειώδης αίσθηση του χιούμορ....Λυπάμαι επίσης που ένας κορακοφορεμένος παππούς ελέγχει το μυαλό σου, το πότε θα νηστέψεις, το αν θα διαδηλώσεις... το πότε θα ..ασε...μην το πω! Λυπάμαι, λυπάμαι, λυπάμαι, λυπάμαι αλλά να είσαι σίγουρος πως θα το αντέξω!!!!
Στα πιο σοβαρά τώρα επειδή αναγνωρίζω ότι υπάρχουν παιδιά τα οποία αγαπάνε πραγματικά την Ελλάδα μας δεν διστάζω να ζητήσω συγγνώμη για το paper555 αλλά θα ήθελα από την πλευρά τους όχι να πάψουν να πιστεύουν....αλλά να ερευνούν. Υπάρχει και το Χιούμορ, η Σάτιρα τα οποία μπορούν να μας βάλουν σε τροχιά κριτικής έρευνας.Για αυτό και το έστειλα..
Σήμερα ναι είναι μια θλιβερή επέτειος...Ακούσαμε για ένα χρονικό όριο 555 ημερών! Σήμερα έκλεισε ο κύκλος! Ακόμα δεν συνέβη τίποτα! Εγώ από την πλευρά μου ποτέ δεν λέω ούτε θα πω ότι έχω το αλάνθαστο, είμαι ακριβώς στην μέση! Αλλά μην περιμένετε κάποιοι να σας πάρουν σοβαροί άνθρωποι στα σοβαρά όταν διεκδικείται το αλάνθαστο! Αλλά τι λέω τώρα, κοντός ψαλμός....Ορισμένα λαγούμια πρέπει ήδη να αρχίσουν να σκάβονται όσο περνάει ο καιρός και το μόνο που ανεβαίνει είναι ,όχι ο Μαρμαρωμένος Βασιλιάς από τα έγκατα της Αγίας Σοφίας, αλλά οι τιμές του καρπουζιού :) Καλημέρα σε όλους μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
quote:

Kαλημέρα σε όλους τους φίλους, και το εννοώ αυτό. Το μέλος Grus1453, ξέφυγε λιγάκι στο Πρωϊνό Κήρυγμα του προς εμένα και δεν χρησιμοποίησε ορολογία καλού χριστιανόπουλου του κατηχητικού όπως θέλει να υποδύεται...προσωπικά εννοείται ότι δεν θα κατέβω τόσο χαμηλά διότι δεν έχω κατάλληλα αθλητικά και, φυσικά, δεν θα απαντήσω με τον ίδιο τρόπο. Ο καθείς και τα όπλα του. Α, παρακάτω μας ανέφερε ότι θαυμάζει τον Άνθιμο, προφανώς και τον Νομάρχη τους...Ε αν αυτή είναι η κοσμοθεωρία του, δεν μου πέφτει λόγος! Επίσης, από την μια διαβάζουμε ότι ο Πατριάρχης είναι ο υπεπατριώτης, από την άλλη διαβάζουμε κριτική για την πολιτική του Νυν Αρχιεπισκόπου ο οποίος παραδίδει Γη κ Ύδωρ στον Νυν Πατριάρχη. Μπέρδεμα!!!! Λοιπόν για να τελειώνουμε, από την πλευρά μου θα ήθελα να πω ότι κανένας μας δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο Έλληνας, απλά ο καθένας το δείχνει με τον δικό ου τρόπο.. Σήμερα ναι, είναι η επέτειο της Άλωσης. Και ενημερωτικά, δεν θα γινόταν ποτέ η Άλωση αν αντί για τα μοναστήρια τα οποία είχαν γεμίσει με νεολαία υπήρχε στρατός..Φίλε Crusader1453 λυπάμαι που δεν έχεις έστω και στοιχειώδης αίσθηση του χιούμορ....Λυπάμαι επίσης που ένας κορακοφορεμένος παππούς ελέγχει το μυαλό σου, το πότε θα νηστέψεις, το αν θα διαδηλώσεις... το πότε θα ..ασε...μην το πω! Λυπάμαι, λυπάμαι, λυπάμαι, λυπάμαι αλλά να είσαι σίγουρος πως θα το αντέξω!!!!
Στα πιο σοβαρά τώρα επειδή αναγνωρίζω ότι υπάρχουν παιδιά τα οποία αγαπάνε πραγματικά την Ελλάδα μας δεν διστάζω να ζητήσω συγγνώμη για το paper555 αλλά θα ήθελα από την πλευρά τους όχι να πάψουν να πιστεύουν....αλλά να ερευνούν. Υπάρχει και το Χιούμορ, η Σάτιρα τα οποία μπορούν να μας βάλουν σε τροχιά κριτικής έρευνας.Για αυτό και το έστειλα..
Σήμερα ναι είναι μια θλιβερή επέτειος...Ακούσαμε για ένα χρονικό όριο 555 ημερών! Σήμερα έκλεισε ο κύκλος! Ακόμα δεν συνέβη τίποτα! Εγώ από την πλευρά μου ποτέ δεν λέω ούτε θα πω ότι έχω το αλάνθαστο, είμαι ακριβώς στην μέση! Αλλά μην περιμένετε κάποιοι να σας πάρουν σοβαροί άνθρωποι στα σοβαρά όταν διεκδικείται το αλάνθαστο! Αλλά τι λέω τώρα, κοντός ψαλμός....Ορισμένα λαγούμια πρέπει ήδη να αρχίσουν να σκάβονται όσο περνάει ο καιρός και το μόνο που ανεβαίνει είναι ,όχι ο Μαρμαρωμένος Βασιλιάς από τα έγκατα της Αγίας Σοφίας, αλλά οι τιμές του καρπουζιού :) Καλημέρα σε όλους μας!

Τωρα που το εβγαλες το συμπερασμα οτι εγω ειμαι το καλο χριστιανοπουλο δεν το καταλαβα. Ουτε ειπα οτι ειμαι ο μεγιστος των ελληνων. Επισης ανεφερα οτι ο Ανθιμος ειναι αξιος μητροπολιτης της Θεσσαλονικης και προσωπικα χειροκροτω το λογο του και τη θεση σχετικα με τα εθνικα θεματα, πραγμα που δεν εισχυει για τον Ιερωνυμο. Δεν περιμενω απο καποιον κορακοφορο οπως λες να μου πει ποτε και τι θα κανω. Καποιοι ανθρωποι εχουν την ιδιοτητα να ειναι χαρισματικοι. Και ναι αν εχουν καποια προφητει ανα πουν εγω ειμαι προθυμος να την ακουσω. Δεν σημαινει οτι θα την πιστεψβ ακραδαντα. Απλα θα την λαβω υποψιν μου. Οσο για την πολη ειναι γνωστο αν ψαξεις ποιες πτυχες υπαρχουν για την πτωση της. Εγω δεν δινω αλαθητο ουτε στον εαυτο μου ουτε στην εκκλησια. Εκανε και αυτη τα λαθη της με καποοιυς ασεβεις εκπροσωπους που την εκμεταλευτηκαν. Αυτο τι σηαμινει οτι πρεπει να αφορησω την εκκλησια? Η πολη επεσε απο προδοσια. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Τωρα απο ποιους ακριβως? Δεν ειμαι 100& σιγουρος για να σου πω. Οσο αφορα τον Παλιολογο οποιαδηποτε αναφορα στο ατομο του θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεχτικη γιατι ειπε ΟΧΙ! Οποιος λεει οχι ακομα και γνωριζει οτι αυτο θα ειναι το τελος του ειναι ΑΞΙΟΣ!
Σχετικα με την διαθεση του χιουμορ φιλε μου θα πρεπει να ξερεις οτι και αυτο εχει τα ορια του. Δεν μπορεις να σατιριζεις τα παντα! Εκτος αν πιστευεις και εσυ στη σατιρα του Λακη,( Ο Θεος να την κανει σατιρα).
Α! Οσο για τον νομαρχη δεν θα διαφνησω μαζι σου. Καραγκιοζης ειναι. Εγω δεν αναφερθηκα στον νομαρχη παντως. δικο σου συμπρερασμα ηταν. Εγω μιλησα μονο για Ανθιμο. Και να σου πω και καιτ αλλο... Υπαρχουν πολλοι αξιωματουζοι, βουλευτες, υπουργοι, νομαρχες, παπαδες κτλ που μπορει να ειναι χαλια σε ολα τους. Μπορει να εμεταλευονται την αναφορα στα εθνικα θεματα για δικο τους συμφερον. Αλλα οταν παιρνουν σαφη θεση υπερ της Ελλαδος δεν με ενδιαφερει τι κανουν στην υπολοιπη ζωη τους ουτε σε ποιο πολιτικο κομμα ανηκουν. Με ενδιαφερει η σταση τους στα εθνικα θεματα που αναφερονται εκεινη τη στιγμη.
Αυτα, και δεν σου κανω κυρηγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

[ELLHNAS
Οδεύουμε προς κατάργηση του Αυτοκεφάλου.....


Φίλε ELLHNAS και οι καλοί και οι κακοί Ανθρωποι κάνουν τα σχέδια τους.Ολοι όμως τελικά κάνουν το σχέδιο του Θεού.Αυτό ειναι πιθανών σχέδιο των κακών σε βάρος μας.Απο την στιγμή όμως που εμείς πιστέυουμε στις προφητείες, δεν θα πρέπει να μας ενοχλεί τόσο μιά και στο τέλος εμείς θα Διοικούμε την Πόλη.Δηλαδή το σχέδιό τους θα γυρίσει μπούμεραγκ σ'αυτούς.Ακόμα μία απόδειξη οτι προχωράμε προς την εκπλήρωση των προφητειών.

Ὁ ἔχων ὦτα ἀκούειν ἀκουέτω.
]

[/quote]

Να ξέρεις ότι στην υπόθεση αυτή κρύβεται απο πίσω το βατικανό και οι αμερικάνοι.......και θα το δείς και στο υπογράφω ότι θα γίνει η ψευδοένωση.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
οπιος ενδιαφερεται να μπει στο mirc στο καναλι Konstantinoupoli να μιλησουμε. μεχρι τισ 3 θα ειμαι onlineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

quote:
Αλλα ρε ΠΠΕΖΕΒΕΓΚΙ μεν ξαναπιασεις στο στομα σου τον Πατριάρχη γιατι εννα παεις τζιαι εννα μεν έρτεις.Όπου τη λαφαζανιά τζιαι τσόφτα σύρνεις την, ππουλλιν τζιαι σου.

Βυζαντινέ μάζεψε λίγο το βυζαντινό σου στοματάκι.


Πρόσεχε ρε αχάππαρε τζιαι εφοήθηκα.Μπαίνει ο κάθε κκιλιτζιρός τζιαι γράφει βιλιές δαμέσα...

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Dnike πρέπει να καταλάβετε κάτι και νομίζω ότι το ξέρετε....

Σίγουρα θα έχεις καταλάβει ότι οι περισσότεροι εδώ δεν είναι του κατηχητικού.........

μερικοί προσπαθούν να πορευθούν με χριστιανικό τρόπο είτε με πολύ προσπάθεια , είτε με λίγη......

Θέλω να σας δείξω το μειονεκτημά μας και πόσο εσείς το εκμεταλεύεστε....

Τι είναι αυτό και με ποιό τρόπο το εκμεταλεύεστε.....

Λές εδώ και σε παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά , προς θεού....
Και πολλοί εδώ μέσα το εφαρμόζουν....


quote:
Kαλημέρα σε όλους τους φίλους, και το εννοώ αυτό. Το μέλος Grus1453, ξέφυγε λιγάκι στο Πρωϊνό Κήρυγμα του προς εμένα και δεν χρησιμοποίησε ορολογία καλού χριστιανόπουλου του κατηχητικού όπως θέλει να υποδύεται...προσωπικά εννοείται ότι δεν θα κατέβω τόσο χαμηλά διότι δεν έχω κατάλληλα αθλητικά και, φυσικά, δεν θα απαντήσω με τον ίδιο τρόπο.

Πρόσεξε , μιλάω γενικά.....
Αυτή η μέθοδος να εξοργίζεις τον άλλον με υποτιμητικά σχόλια , ειρωνίες και πολλές φορές και σε άλλα φορά σου κολλάνε και φωτογραφίες με γυμνό περιεχόμενο , να υβρίζεις αυτό που πιστεύει και στο τέλος να ζητάτε και τα ρέστα λέγοντας τι καλό χριστιανόπουλο που είναι αυτός που αντιδρά με τον ίδιο τρόπο φωνάζωντας και που εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ όταν κάνει πνευματικό αγώνα.....

Άρα λοιπόν τι συμβαίνει εδώ.....

Ότι επίτηδες επιδιώκετε να εξοργίσετε τον άλλον με πειρασμούς και φτάνετε στο σημείο να πανυγηρίζετε ότι ο άλλος ξέπεσε στον πειρασμό....

Άρα λοιπόν εσάς τι σας κάνει αυτός ο τρόπος συμπεριφοράς......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
Ellhna
ti ψαχνεις να βρεις. αυτη ειναι η μεθοδος τους. απο τη μια ετσι και απο την αλλη αλλιως. Οπως τους συμφερει τα γυριζουν καθε φορα. Χωρια που βγαζουν οτι θελουν συμπερασματα. Ο αλλος εγγραφε με λιγα λογια οτι οι "παπουλακοι" ηταν πρεζονια και μετα η αμαλια εκανε σε αλλους παρατηρησεις. Χωρια που αυτοι δεν προσεχουν τους χαρακτηρισμους τους.
Ειπαμε ελευθερια του λογου αλλα οχι και να λεμε οτι θελουμε.
Οποιος θελει να μπει στο mirc εχω κανει register το καναλι Konstantinoupoli. ειναι δικο μας και μπορουμε να λεμε οτι θελουμε.
Αναφερομαι φυσικα σε αυτους που ασχολουνται με το θεμα. Αυτοι που ειρωνευονται θα τρωνε ban. ΚΑι σοποιον αρεσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Και μία προφητεία ακόμα.....

Στο μεγάλο νησί θα χαρούν πολύ και θα ηχούν οι καμπάνες και
στην Ελλάδα θα λυπηθούν πολύ......Μα πάρα πολύ(Αυτό το λέω εγώ).....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Και μία προφητεία ακόμα.....

Στο μεγάλο νησί θα χαρούν πολύ και θα ηχούν οι καμπάνες και
στην Ελλάδα θα λυπηθούν πολύ......Μα πάρα πολύ(Αυτό το λέω εγώ).....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Και μία προφητεία ακόμα.....

Στο μεγάλο νησί θα χαρούν πολύ και θα ηχούν οι καμπάνες και
στην Ελλάδα θα λυπηθούν πολύ......Μα πάρα πολύ(Αυτό το λέω εγώ).....


Ποιου είναι η προφητεία αυτή??
Μεγάλο νησί??Κύπρος η Κρήτη??

ΕΛΛΗΝ

Edited by - Βυζαντινός on 29/05/2008 12:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:51:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρόσεχε ρε αχάππαρε τζιαι εφοήθηκα.Μπαίνει ο κάθε κκιλιτζιρός τζιαι γράφει βιλιές δαμέσα...

Ίσως να είχα μάθει Κυπριακά αν πήγαινα ΕΛΔΥΚ όπως με πρόσταξε το κράτος, αλλά εγώ απάντησα ότι καμία δουλειά δεν έχω σαν Έλλην να υπηρετήσω στο εξωτερικό και μάλιστα στο πλυντήριο του μαύρου χρήματος, και φυσικά δεν πήγα.
Προτίμησα να είμαι χρήσιμος στην Πατρίδα μου, παρά "αχάπαρος" στην ξενιτιά.

Θα προτιμούσα επίσης να έβλεπα σε σένα μια πινακίδα, μια "διαφήμιση" των αξιών που πρέσβευε ο Ιησούς (τον οποίον έχεις θεό και θες να λέγεσαι μαθητής του) αλλά τουναντίον βλέπω μια δυσφήμηση και μάλιστα από τις χειρότερες. Αλλά τι να πει κανείς, και μόνο το ψευδώνυμο "βυζαντινός" τα λέει όλα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

quote:

Και μία προφητεία ακόμα.....

Στο μεγάλο νησί θα χαρούν πολύ και θα ηχούν οι καμπάνες και
στην Ελλάδα θα λυπηθούν πολύ......Μα πάρα πολύ(Αυτό το λέω εγώ).....


Ποιου είναι η προφητεία αυτή??
Μεγάλο νησί??Κύπρος η Κρήτη??

ΕΛΛΗΝ

Edited by - Βυζαντινός on 29/05/2008 12:52:55


Ενός γέροντα απο το μεγάλο νησί-κύπρος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 13:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Ίσως να είχα μάθει Κυπριακά αν πήγαινα ΕΛΔΥΚ όπως με πρόσταξε το κράτος, αλλά εγώ απάντησα ότι καμία δουλειά δεν έχω σαν Έλλην να υπηρετήσω στο εξωτερικό και μάλιστα στο πλυντήριο του μαύρου χρήματος, και φυσικά δεν πήγα.
Προτίμησα να είμαι χρήσιμος στην Πατρίδα μου, παρά "αχάπαρος" στην ξενιτιά.

Θα προτιμούσα επίσης να έβλεπα σε σένα μια πινακίδα, μια "διαφήμιση" των αξιών που πρέσβευε ο Ιησούς (τον οποίον έχεις θεό και θες να λέγεσαι μαθητής του) αλλά τουναντίον βλέπω μια δυσφήμηση και μάλιστα από τις χειρότερες. Αλλά τι να πει κανείς, και μόνο το ψευδώνυμο "βυζαντινός" τα λέει όλα.



Ναι ρε γάρε..Η Κύπρος είναι Ελλάδα ρε βλάκα.Εστείλετε την κωλοχουντα σας τζιαι επιάσαν οι τούρκοι την μισή κυπρο.Μιλας ακομα ρε??Είναι υποχρέωση της Ελλάδος να στέλει στρατο στην Ελληνική Κύπρο.Όσο για το Βυζαντινός...Είσαι ανιστόρητος ΡΕΕΕΕΕ ΓΑΔΑΡΕ

ΕΛΛΗΝ

Edited by - Βυζαντινός on 29/05/2008 13:06:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 13:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
Marte
Μαλλον εισαι και εσυ απο εκεινους που ειπαν οτι η κυπρος ειναι μακρια.
Και δεν ειναι ξενιτια η κυπρος. ειναι ελληνικο εδαφος αλλα μαλλον τοσα γνωριζεις τοσα λες. Οσο για το οτι δεν πηγες στην κυπρο να σου πω την αληθεια καλυτερα. Με τετοια μυαλα τζαμπα θα ησουν εκει. Καλυτερα να στελνανε κοτοπουλα στη μαχη. Και οσο αφορα τη λεξη βυζαντινος δεν καταλβα. τι εννοεις? δηλαδη εσυ που λεγεσαι μαρτε τι να υποθεσουμε οι υπολολιποι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 13:17:45  Εμφάνιση Προφίλ
Πραγματικά είσαι για λύπηση βρε συ βυζαντινέ...
Αλλά εγώ δεν σε λυπάμαι... σκέψου λίγο (αν έχεις αυτή τη δυνατότητα)και θα λυπηθείς μόνος σου τον εαυτό σου.

Σχετικά με τις προφητείες τώρα,θα ήθελα να πω σε όλους κάτι. Το βιβλίο της αποκάλυψης στην βίβλο των χριστιανών θεωρείται από αυτούς θεόπνευστο.
Αντί να ασχολείστε με άρες μάρες κουκουνάρες άλλων διαβάστε λίγο για την "Βαβυλώνα την μεγάλη πόρνη" και βάλτε λίγο την λογική σας να δει σε τι ταιριάζει στην εποχή μας. Καρμπόν η ορθόδοξη εκκλησία. (ρε μπας και είναι όντως προφητικό?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 13:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:

Ellhna
ti ψαχνεις να βρεις. αυτη ειναι η μεθοδος τους. απο τη μια ετσι και απο την αλλη αλλιως. Οπως τους συμφερει τα γυριζουν καθε φορα. Χωρια που βγαζουν οτι θελουν συμπερασματα. Ο αλλος εγγραφε με λιγα λογια οτι οι "παπουλακοι" ηταν πρεζονια και μετα η αμαλια εκανε σε αλλους παρατηρησεις. Χωρια που αυτοι δεν προσεχουν τους χαρακτηρισμους τους.
Ειπαμε ελευθερια του λογου αλλα οχι και να λεμε οτι θελουμε.
...


Η υπογράμμιση και τα bold δικά μου

Crusader1453 αν έχεις διαβάσει το θέμα θα έχεις δει σε ποιους έχουν γίνει παρατηρήσεις και δε θα το "γυρίζεις όπως σου συμφέρει" - αυτό δε λες ότι κάνουν οι "άλλοι";
Ούτε και θα βγάζεις "ότι θέλεις συμπεράσματα" - παρεμπιπτόντως και αυτό το χρεώνεις στους "άλλους"...

Αν θες βέβαια να σε πάρει ο άλλος στα σοβαρά και να μην κουνάει το κεφάλι του μουρμουρίζοντας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eellinaras
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 14:37:41  Εμφάνιση Προφίλ

Η κυπρος ειναι ελληνικοτατη αν συνεχισουν να λενε κατι τετοια μερικοι σε αυτην την χωρα ισως να καταστραφουμε!!! διοτι λεω και το τονιζω η μεγαλυτερη απειλη για την ελλαδα ειναι η εσωτερικη απειλη!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 14:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Η Κύπρος είναι το άκρο του Βυζαντίου......

Και ποιό πρίν ήταν των Αθηναίων .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 14:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Σας αποχαιρετώ εγώ.
Καλά περάσαμε δε λέω , αλλα στο τέλος το χαλάσατε.Θα παρακολουθώ τη συζήτηση αλλα δεν πρόκειται να ξαναγράψω.

Και να πώ κάτι τελευταίο με αφορμή αυτό που είπώθηκε για την Κύπρο.

Την μαρτυρική Κύπρο δεν αξίζει να την πιάνει κανείς μας στο στόμα του!
Εμεις την πουλήσαμε , με την ανέχεια τη δική μας , και αντί να τους κάνουμε τεμενάδες βγαίνεις και λες τέτοιες ανοησίες...Τι να πω.
Τόσα ξέρεις τόσα λες.
Οι Κύπριοι είναι πιο Έλληνες απο εμάς.Αυτό να το ξέρετε.
Δεν το λέω προσωπικά σε σένα Marte , προλαβαίνω κάθε άλλο εξυπνάκια που θα τολμήσει να εκφράσει διαφορετική άποψη για την Ελληνικότητα της Κύπρου.Και εδώ δε χωράνε δημοκρατίες και ελευθερίες άποψης.

"Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου,
κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,
κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.
Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!

Σφάξε μας ούλους τζι' ας γενή το γαίμαν μας αυλάτζιν,
κάμε τον κόσμον ματζιελλειόν τζιαι τους Ρωμιούς τραούλλια,
αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται."

«Την Ελλάδα θέλομεν, κι ας τρώμε πέτρες»

Χαιρετώ!


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 14:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

Αντί να ασχολείστε με άρες μάρες κουκουνάρες άλλων διαβάστε λίγο για την "Βαβυλώνα την μεγάλη πόρνη" και βάλτε λίγο την λογική σας να δει σε τι ταιριάζει στην εποχή μας. Καρμπόν η ορθόδοξη εκκλησία. (ρε μπας και είναι όντως προφητικό?


Εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι μεγάλος ερευνητής ο φίλος μας εδώ, που ανακάλυψε ποιά είναι η πόρνη βαβυλώνα.....

Και όλα αυτά με την λογική του......

Μπορείς να μας βοηθήσεις στην ερμηνεία εδώ.....

Κεφάλαιο Ιθ΄
ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
10 Καί έπεσα έμπροσθεν των ποδών αυτού προσκυνήσαι αυτώ. και λέγει μοι? Όρα μη? σύνδουλός σού ειμι και των αδελφών σου των εχόντων την μαρτυρίαν Ιησού? τώ Θεώ προσκύνησον? η γάρ μαρτυρία τού Ιησού εστι το πνεύμα της προφητείας. 11 Καί είδον τον ουρανόν ανεωγμένον, και ιδού ίππος λευκός, και ο καθήμενος επ' αυτόν, καλούμενος πιστός και αληθινός, και εν δικαιοσύνη κρίνει και πολεμεί? 12 οι δε οφθαλμοί αυτού ως φλόξ πυρός, και επί την κεφαλήν αυτού διαδήματα πολλά, έχων ονόματα γεγραμμένα, και όνομα γεγραμμένον ό ουδείς οίδεν ει μη αυτός, 13 και περιβεβλημένος ιμάτιον βεβαμμένον εν αίματι, και κέκληται το όνομα αυτού, ο Λόγος τού Θεού. 14 και τα στρατεύματα τα εν τώ ουρανώ ηκολούθει αυτώ επί ίπποις λευκοίς, ενδεδυμένοι βύσσινον λευκόν καθαρόν. 15 και εκ τού στόματος αυτού εκπορεύεται ρομφαία οξεία δίστομος, ίνα εν αυτή πατάσση τα έθνη? και αυτός ποιμανεί αυτούς εν ράβδω σιδηρά? και αυτός πατεί την ληνόν τού οίνου τού θυμού της οργής τού Θεού τού παντοκράτορος. 16 και έχει επί το ιμάτιον και επί τον μηρόν αυτού όνομα γεγραμμένον? βασιλεύς βασιλέων και κύριος κυρίων. 17 Καί είδον ένα άγγελον εστώτα εν τώ ηλίω, και έκραξεν εν φωνή μεγάλη λέγων πάσι τοίς ορνέοις τοίς πετομένοις εν μεσουρανήματι? Δεύτε συνάχθητε εις το δείπνον το μέγα τού Θεού, 18 ίνα φάγητε σάρκας βασιλέων και σάρκας χιλιάρχων και σάρκας ισχυρών και σάρκας ίππων και των καθημένων επ' αυτών, και σάρκας πάντων ελευθέρων τε και δούλων, και μικρών τε και μεγάλων. 19 Καί είδον το θηρίον και τους βασιλείς της γής και τα στρατεύματα αυτών συνηγμένα ποιήσαι τον πόλεμον μετά τού καθημένου επί τού ίππου και μετά τού στρατεύματος αυτού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eellinaras
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 15:03:52  Εμφάνιση Προφίλ

Συμφωνω.Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι ειμαστε Ελληνες και να μην τρωγομαστε σαν τα σκυλια .Οσο γι αυτουν που δεν πιστευουν οτι ειναι ελληνες και οτι καταλαθος γεννηθηκαν σε αυτην την χωρα δεν λεω τιποτα.Διοτι αυτοι ειναι η ατια για τα μιση και τις αιχθρες μεταξυ των Ελληνων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 15:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
Δημητρη συμφωνω απολυτα μαζι σου
Αμαλια κοιταξε να δεις...
Απο οτι βλεπω οσες φορες εχεις κανει παρατηρησεις τις κανεις συνηθως (και οταν λεω συνηθως κατα 99%) στη μια μερια. Ειναι απολυτα μεροληπτικη η σταση σου και μαλλον συμφωνεις με macedon και κατι αλλους. Αν ειναι ετσι γιατι δεν παιρνεις μερος παρα πεταγεσαι αραια και που και το παιζεις διακαιοσυνη???? Απο οτι καταλαβα το forum ειναι οτι ναναι. Για να μην πω και τι σοι συντονιστρια εισαι. Ξερω πως θα με σουταρεις αλλα ποσο με ενδιαφερει δεν φανταζεσαι. Ουτως η αλλως η συζητηση με ατομα που ενδιαφερονται για το θεμα ειμαστε ετοιμοι να συνεχισουμε αλλου. Ισως στο τελος το ολο μπαχαλο εκανε καλο. Ξεκαθαριστικαν 5-10 ατομα που θα κανουν καλυτερη παρεα και θα μπορουν να ανταλλαξουν αποψεις με αυτο που συζητανε χωρις να εχουν ενοχλητικους ενδιαμεσα. Και το σημαντικοτερο!!!! Θα ειναι οι ιδιοι συντονιστες για να μην εχουν να κανουν με ατομα σαν την Αμαλια.
Αντε τωρα καντε συζητηση μονοι σας κλειστε και το τοπικ.
Οποιος ενδιαφερεται το mail Μου ειναι γνωστο. ας επικοινωνησει μαζι μου και θα σας πω που και πως θα γινει η ολη συζητηση.
Macedon, Medtech και κατι αλλοι, ψαξτε να βρειτε τελικα αν ειστε οντως πιθηκοι αφου δεν πιστευετε πουθενα, καντε παρεα με τουρκους, απολαυστε το οθωμανικο δικαιο, και αφηστε εμας τους χριστιανους να μην ακολουθουμε τον δρομο του Θεου. Αφηστε μας να μας πλανανε πρεζονια, κοραακοντυμενοι γεροντες, Τουρκοι Αρχιεπισκοποι. Καλυτερα να ειμαι εθνικιστης παρα προδοτης. Καλυτερα να ειμαι αμαρτωλος παρα αθεος. Ξερω επισης οτι θα ειπωθουν πολλα σχολια εις βαρος μου, θα βγουν ολοι να πουν τις εξυπναδες τους, αλλα ΝΑ! (δεν μπορω να δειξω κι ολας). Αντε αμαλια κλειδωσε το τοπικ.
ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΑΤΕ!!!!! ΔΕΙΞΑΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΕ! ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΘΜ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ. ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ! ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΣΚΟΥΠΙΖΕΤΑΙ!
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 15:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Αμαλια κοιταξε να δεις...
Απο οτι βλεπω οσες φορες εχεις κανει παρατηρησεις τις κανεις συνηθως (και οταν λεω συνηθως κατα 99%) στη μια μερια.

Ισως γιατι αυτη η μερια:
α)δεν βριζει τοσο συχνα οσο η "χριστιανικη".


β)δεν ειπε ποτε σε κανεναν να ξεκουμπιστει απο την συζητηση επιεδη δεν της αρεσουν οι αντιθετες απο την δικη της αποψεις.


quote:
Αν ειναι ετσι γιατι δεν παιρνεις μερος παρα πεταγεσαι αραια και που και το παιζεις διακαιοσυνη???

Γιατι δεν εχει παρει το μερος κανενος ισως,παρα μονο ασκει καθηκοντα διαχειριστριας προσπαθωντας να συμμαζεψει οσο μπορει (γιατι δεν ειναι πανταχου παρουσα και τα παντα πληρουσα)τα βρισιδια,τα μπινελικια και τις ευγενικες προτροπες ξεκουμπισματος?


quote:
Ουτως η αλλως η συζητηση με ατομα που ενδιαφερονται για το θεμα ειμαστε ετοιμοι να συνεχισουμε αλλου.

Καλο κατευοδιο.

quote:
Και το σημαντικοτερο!!!! Θα ειναι οι ιδιοι συντονιστες για να μην εχουν να κανουν με ατομα σαν την Αμαλια.

Μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα.

quote:
Macedon, Medtech και κατι αλλοι, ψαξτε να βρειτε τελικα αν ειστε οντως πιθηκοι αφου δεν πιστευετε πουθενα

Εαν αναλυσουμε το DNA σου θα βγει κατα 95-98% όμοιο με του χιμπατζη (το ιδιο αποτελεσμα θα παρουμε για καθε ανθρωπο).Λυπαμαι που η μοριακη βιολογια χαλαει το παραμυθακι του Αδαμ και τη Ευας με το οποιο σε ποτισαν.Η μαλλον δεν λυπαμαι καθολου.

quote:
Καλυτερα να ειμαι εθνικιστης παρα προδοτης.

Αυτο που αποκαλεις εσυ προδοτη εγω αποκαλω σκεπτομενο πολιτη.Που θα διαλεξει την ωρα της επιθεσεως ή της αμυνας συμφωνα με την λογικη και οχι συμφωνα με τα παραληρηματα ενος ρασοφορου.

quote:
ΕΙΞΑΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΕ! ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΘΜ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ.

Ευχαριστουμε που απαλλαξες το forum απο την παρουσια σου.Ισως τωρα να μπορεσουμε να συζητησουμε πολιτισμενα.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 16:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Συμφωνω.Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι ειμαστε Ελληνες και να μην τρωγομαστε σαν τα σκυλια .

Δυστυχως eellinaras πολλοι ταυτιζουν την ιδιοτητα του Ελληνα με εκεινη του χριστιανου ορθοδοξου.Αν δεν καταπινεις αμασητα τα εβραιοχριστιανικα χρωματισμενα με μια εθνικιστικη κοσμοθεωρηση παραμυθακια(οι ελληνοορθοδοξοι ειναι ο περιουσιος λαος του Θεου και επειδη ο θεος ειναι με το μερος τους θα σας κοψουν τον κ...) τοτε γιαυτους δεν εισαι ελληνας/ελληνιδα.

Επειδη βαρεθηκα να ακουω απο τους "καλους χριστιανους" ποσο μη Ελληνιδα ειμαι που δεν χαφτω τα πολεμοχαρα προφητικα (και στη ουσια αντιχριστιανικα) ελληνορθοδοξα παραμυθακια σας δηλωνω οτι νιωθω 100% ελληνιδα και οτι θα πεθαινα για την πατριδα μου χωρις δευτερη σκεψη και ας ξερω οτι αυτη η ζωη,ειναι η μοναδικη που εχω.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 29/05/2008 16:38:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 16:56:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αλλα ΝΑ! (δεν μπορω να δειξω κι ολας

Κουράγιο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 17:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Υπέροχο! Να'σαι καλα Predator.
Πολύ συγκινητικό.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "

Edited by - Dimitris213 on 29/05/2008 09:31:07



Δεν κανει τιποτα... απο περυσι το ειχα το link...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 17:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR

για οσους δεν το "προλαβαν"


Το Χρονικο της Αλωσης


"Say HELLO to My Little Friend"

Edited by - PREDATOR on 29/05/2008 17:45:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 18:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Έκθεση στη Royal Academy
Το Βυζάντιο ταξιδεύει από τον Οκτώβριο στο Λονδίνο



Λονδίνο




Αντικείμενα της τέχνης της Κωνσταντινούπολης και σημαντικά βυζαντινά εκθέματα, μαζί με κειμήλια της Μονής του Σινά διαμορφώνουν την έκθεση της Βασιλικής Ακαδημίας του Λονδίνου, η οποία ξεκινά τον Οκτώβριο.

Η έκθεση- μαμούθ θα περιλαμβάνει, σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, περισσότερα από 400 εκθέματα από διάφορες χώρες όπως η Αίγυπτος, η Κύπρος, η Συρία, η Ρωσία, η Γεωργία, η Αρμενία, η Σερβία, η Βουλγαρία, η Ιταλία και η Ισπανία, η Τουρκία και Ελλάδα παρουσιάζουν την ιστορία του Βυζαντίου από την ίδρυση της Κωνσταντινούπολης μέχρι την πτώση.

«Ναυαρχίδες της έκθεσης είναι τα δύο μεγάλα αφιερώματα στη Μονή της Αγίας Αικατερίνης του Σινά και του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου της Πάτμου» δηλώνει στην εφημερίδα η Μαρία Βασιλάκη που επιμελείται την έκθεση.

Ανάμεσα στα σημαντικότερα εκθέματα είναι και ο κάλυκας από τα συμπόσια στο ιερό παλάτιο της Κωνσταντινούπολης που κατέληξε στο θησαυροφυλάκιο του Αγίου Μάρκου της Βενετίας, εικόνες της Περιβλέπτου της Πόλης, το στέμμα ενός ισχυρού βυζαντινού αυτοκράτορα, του Ηρακλείου.

Η έκθεση αποτελεί τη μεγαλύτερη σε ευρωπαϊκό επίπεδο για το Βυζάντιο, έχει τίτλο «Βυζάντιο 330-1453» και θα διαρκέσει για έξι μήνες -από τις 25 Οκτωβρίου 2008 έως τις 22 Μαρτίου 2009.


Newsroom ΔΟΛ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 18:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Σήμερα μπήκα και είδα την κατάσταση του νήματος.
Το μόνο που θέλω να προσθέσω πρίν από την αποχώρησή μου είναι πώς ντρέπομαι για την κατάληξη του νήματος με την συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων. Σήμερα, πρίν από ακριβώς 555 έτη, "εάλω η Πόλις". Κάποιοι έπαιξαν με την θλιβερή αυτή ημέρα προσθέτοντας το 555 πάνω ακόμα και σε χαρτί υγείας. Ντροπή σας να αποκαλείστε Έλληνες και να κάνετε τέτοια αίσχη "σατιρίζοντας" την σφαγή χιλιάδων Ελλήνων, την καταστροφή της Βασιλεύουσας...Πάνω από 50 ημέρες κράτησε η πολιορκία και πάνω από 4 αιώνες η καταστροφές και οι σφαγές... Οι Δυτικοί μας εγκατέλειψαν με εντολή του Πάπα και το αίμα έρεε ασταμάτητα από την Άλωση έως και σήμερα, όπου με νέους προδότες ακόμα ματώνει η Σμύρνη, ο Πόντος και η Κύπρος (την οποία κάποιοι τολμούν και αποκαλούν "εξωτερικό").

Κάποιοι ακόμα σχολιάσατε με ειρωνικά σχόλια το έπος του 40 αλλά και την όλη μάχη των Ελλήνων εναντίων του Γερμανού κατακτητή που κανένα έθνος δεν μπόρεσε να σταματήσει. Άλλοι παραδοθήκαν σε μοτοσικλετιστή του Χίτλερ και άλλοι έπεσαν σε 3 ημέρες όπως η Γαλλία την ώρα που η Γραμμή Μεταξά θριάμβευε διαλύοντας το ηθικό των Γερμανών και χαρίζοντας μακροπρόθεσμα με τις καθυστερήσεις που ο Ελληνικός Στρατός και η Αντίσταση προκάλεσε στον άξονα, την ελευθερία στην Ευρώπη. Τι να γράψω για την Άλωση...τι να γράψω για το 40...

Είστε απλά άξιοι λύπης και αδιαφορίας για την συμπεριφορά σας. Τα έχετε βάλει όλα σε ένα καλάθι μηδενισμού και τα αλέθετε προκειμένου να κάνετε τους άλλους να νιώσουν πιό μίζεροι από εσάς…πιό μικροί από την μηδενικότητα σας.
Αίσχος σας…κοιμηθείτε νομίζοντας πως με το να γράψετε στο νήμα αυτό τις αξιοθρήνητες, τις θλιβερές σας απόψεις, κάνατε κάτι αξιόλογο.
Ο Θεός, είτε είναι για κάποιος ο Νόμος, είτε ένα υπέρτατο όν, είτε η Φύση των πραγμάτων, πάντα στο τέλος φέρνει την πληρωμή και το Δίκαιο.
Για ακούστε λίγο Θεοδωράκη, λίγο Χατζιδάκι…λίγο Μαρκόπουλο, διαβάστε λίγο Ιστορία και βάλτε με τον νού σας σκηνές και αν δεν δακρύσετε τότε μάλλον ακόμα και αυτό το μήνυμά μου πήγε στράφι…
Καλή σας νύχτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 19:23:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στώμεν Καλώς
Το μόνο που θέλω να προσθέσω πρίν από την αποχώρησή μου είναι πώς ντρέπομαι για την κατάληξη του νήματος με την συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων.

Για τους μόνους που θα πρέπει να ντρέπεσαι είναι γι'αυτούς που αδυνατώντας να ανεχτούν τεκμηριωμένο αντίλογο στις πολλαπλές ανοησίες, εγείρανε θέμα απομάκρυνσης όσων διαφωνούσαν, αφού πρώτα τους επιτέθηκαν χυδαία.

Γι'αυτούς θα πρέπει να ντρέπεσαι και για την χριστιανοταλιμπανιστική νοοτροπία αυτών.

quote:
Στώμεν Καλώς
Οι Δυτικοί μας εγκατέλειψαν με εντολή του Πάπα

Κοίτα να δεις τώρα που οι τουρκόδουλοι χριστιανοί με προεξάρχοντα τον μετέπειτα πατριάρχη Γεννάδιο πασά, έλεγαν πως προτιμούσαν το τούρκικο φέσι από την φράγκικη τιάρα. Φυσικά για τη θέση τους αυτή αμοίφθηκαν υπέρ του δέοντος από τους Τούρκους κυρίους τους.

quote:
Στώμεν Καλώς
διαβάστε λίγο Ιστορία

Αυτό ακριβώς θα σου πρότεινα. Διάβασε λίγο ιστορία και άσε τους λιακόπουλους, τους παϊσιους και τις λοιπές μπαρουφοανιστόρητες δυνάμεις.

Και όταν θα διαβάσεις την ιστορία του ελληνισμού (από όποιον ιστορικό κι αν θέλεις, όλοι τα ίδια θα γράφουν) τότε θα κατανοήσεις πως ειδικά από την Αλωση και μέχρι σήμερα δεν υπήρξε καλύτερος σύμμαχος των Τούρκων από τους χριστιανούς και ειδικότερα από το τουρκορθόδοξο Πατριαρχείο και τους παρατρεχάμενούς του.

Επειδή όμως, όπως έλεγε και ο Χρυσόστομος, "προτιμώ να πλανώμαι εντός της εκκλησίας παρά να ορθοφρονώ εκτός αυτής", υποθέτω δεν σε ενδιαφέρει η ιστορική αλήθεια θεωρώ ότι προτιμάς να ζεις μέσα στον τεχνητό "ελληνοχριστιανικό" κόσμο, που φτιάχτηκε ακριβώς για άτομα σαν και σένα: με ανύπαρκτη κρίση και μηδενική γνώση.

Πριν λοιπόν να κρίνεις οποιονδήποτε, κρίνε πρώτα τον εαυτό σου, όπως θα απαιτούσε και ο ραβίνος ιδρυτής της θρησκείας σου.

Για μένα προσωπικά, "μητρός τε και πατρός τε και των άλλων προγόνων, απάντων τιμιότερον και σεμνότερον και αγιότερον εστι η πατρίς και εν μείζονι μοίρα". Και πάνω από την πατρίδα μου, ούτε θεούς βάζω, ούτε πατριάρχες ούτε κανένα. Ειδικά όταν αυτοί, από τότε που εμφανίστηκε η ασιατική χριστιανική λαίλαπα, είναι οι δηλωμένοι εχθροί αυτού του τόπου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy