ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 18:28:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός
quote:

Η σκέψη λοιπόν -πέρν κάθε αμφιβολίας- διαμορφώνεται και πρίν την σκέψη προηγείται η εντύπωση και εν συνεχεία εξ'αυτής η -όποια- διατύπωση και η οποία βεβαίως διατύπωση απο άνθρωπο σε άνθρωπο και απο σκέψη σε σκέψη διαφέρει και μάλιστα η σκέψη του επιστήμονα καμμιά σχέση δεν έχει με του Χριστιανού...!!!

Αγαπητέ Εαρινέ,
Αναρωτιέμαι αν αυτό που είπες τώρα είναι αποτέλεσμα ήρεμης σκέψης ή ....
Γιατί αλλιώς, εκτίθεσαι ενώπιον τόσων Χριστιανών επιστημόνων.

quote:

Αλλα βεβαίως ο Ευρωπαίος -φίλος κατα τ'αλλα- αυτά τα πράματα ουδέποτε τα σκέφθηκε , καθότι δογματικός χριστιανός και με δογματική σκέψη...αλλα και ως γνήσιος Ιουδαιο-λάτρης καμμιά σχέση δεν είχε και δεν έχει και δεν πρόκειται ποτέ να έχει με την Ελλάδα και την Αρχαία Ελληνική σκέψη...

Δηλαδή, η Ελλάδα και η Αρχαία Ελληνική σκέψη περιορίζεται και προορίζεται μόνο για τους χλαμυδοφορεμένους και για όσους λατρεύουν ανθρωπόμορφους ή ζωόμορφους/τερατόμορφους θεούς;

Μάλιστα, 2000 χρόνια τώρα, ξεχάστε ότι ξέρατε. Ο Εαρινός αλλάζει τα δεδομένα.

quote:

Θα γαυγίζει και θα χασμουριέται απο το λιβάνι , μη μπορώντας να αξιολογήσει λογικά τα πράματα αλλα "χριστιανικά"...

Άλλο ένα επιχείρημα, ξεπατικωμένο από τις γνωστές ιστοσελίδες των επαγγελματιών χριστιανομάχων.
Λογικός = όχι Χριστιανός.
Προοδεύεις φίλε Εαρινέ.

Ομολογώ πως αυτό εδώ το μήνυμά σου, με τις ακραίες και τόσο απόλυτες απόψεις, αν το διάβαζα στις αρχές, όταν πρωτομπήκες στο φόρουμ, χωρίς να μου είναι γνωστή η ταυτότητα του χρήστη, δεν θα πίστευα πως ήταν δικό σου.

Ψηλέ καλησπέρα...!!!

Κατ'αρχάς , θα ήταν "φρόνιμο" να ξανα-δείς τον "ρού" της συζητήσεως και τα όσα κατα την διάρκειά του ελέχθησαν και ίσως μπορέσεις -επιτέλους- να αντιληφθείς τον λόγο για τον οποίο τοποθετήθηκα κατ'αυτόν τον τρόπο...

Μπορεί να ενοχλεί αλλα προσωπικά έχω πεισθεί -πλέον- για κάποια πράματα και τα οποια θεωρούνται ως υπεύθυνα για την ακαμψία αλλα και την αδυναμία κάποιων να δούν και να αναγνωρίσουν απλά πραματάκια..!!!

Και το να είναι κανείς πεισματικά προσ-δεμένος στο άρμα των όσων του έχουν επιβληθεί ως αληθή ... να το καταλάβω...το καταλαβαίνω...

Αλλα απο αυτό μέχρις του σημείου να μην μπορεί να δεί ούτε κάποια αυτο-νόητα πράματα και όλα να τα ερμηνεύει κατα το πως τα λένε τα ιερά βιβλία και μάλιστα να μην παραδέχεται ΠΟΤΕ τίποτα ....αλλα να χαχανίζει συνέχεια , ε!!! αυτό είναι δυσκολο-χώνευτο...

Και άντε να χαχανίζει...οκ...κανένα πρόβλημα...

Το να κατηγοριοποιεί όμως τους συνανθρώπους του επειδή δεν είναι ομοϊδεάτες του στο "ταξιδάκι της φαντασίας του" ... αυτό κάποια στιγμή θα απαντηθεί....

Προσωπικά με αποκάλεσε συκοφάντη...
..ποιός???

.... ο Ευρωπαίος...

Πίστεψέ με , κινήθηκα σε πολύ κόσμιο επίπεδο απέναντί του..άλλα του "έπρεπαν" αλλα προσωπικά μέχρι εδώ μπορώ...

Ε!!! Αφού τον αγαπάς και ενδιαφέρεσαι γι'αυτόν ... πές του και σύ καμμιά κουβέντα ρε Ψηλέ...δεν σε βλέπω ποτέ να του λές και τίποτα...

Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 31/08/2010 18:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Eαρινός:
Ευρωπαίος...

-Όταν οι μετεωρολόγοι κάνουν προβλέψεις, αυτό προϋποθέτει τη σκέψη. Χωρίς αυτή δε θα έκαναν πρόβλεψη.

Κατά το αν η γιαγιά μου είχε πατίνια .... θα ήτανε "Παππούς"...

Όμως ο φίλος μας , αυτό το εξαίσιο και "ανομολόγητο" παλληκάρι...ξεχνάε κάτι για τον άνθρωπο και την σκέψη του...ασφαλώς είναι Χριστιανός και έχει τα ελαφρυντικά αλλα και τις δικαιολογίες του...γι'αυτό και μείς τον συμμεριζόμαστε και τον συμπονούμε...

Η σκέψη λοιπόν -πέρν κάθε αμφιβολίας- διαμορφώνεται και πρίν την σκέψη προηγείται η εντύπωση και εν συνεχεία εξ'αυτής η -όποια- διατύπωση και η οποία βεβαίως διατύπωση απο άνθρωπο σε άνθρωπο και απο σκέψη σε σκέψη διαφέρει και μάλιστα η σκέψη του επιστήμονα καμμιά σχέση δεν έχει με του Χριστιανού...!!!

Αλλα βεβαίως ο Ευρωπαίος -φίλος κατα τ'αλλα- αυτά τα πράματα ουδέποτε τα σκέφθηκε , καθότι δογματικός χριστιανός και με δογματική σκέψη...αλλα και ως γνήσιος Ιουδαιο-λάτρης καμμιά σχέση δεν είχε και δεν έχει και δεν πρόκειται ποτέ να έχει με την Ελλάδα και την Αρχαία Ελληνική σκέψη...
Θα γαυγίζει και θα χασμουριέται απο το λιβάνι , μη μπορώντας να αξιολογήσει λογικά τα πράματα αλλα "χριστιανικά"...
Αν παρ'ολ'αυτά συνεχίσεις φίλε μου πολυ-αγαπημένε , να εξακολουθείς να προσπαθείς να μιλήσεις , τουλάχιστον δώσε λίγο χρόνο να προλάβει να "γυρίσει" λίγο το μυαλό σου και ίσως ξεκολλήσει...!!!
Ποτέ δεν ξέρεις καμμιά φορά τι γίνεται...άντε καλή τύχη..

Προσπερνώ τις γνωστές συκοφαντίες που είναι το μόνο όπλο που βρίσκεται στη φαρέτρα των χριστιανομάχων και έρχομαι κατευθείαν στο ζητούμενο.

Η αρχαία Ελληνική σκέψη είναι αυτή που ένδυσε τον Χριστιανισμό, και ο Χριστιανισμός αυτός που την επέκτεινε.

Οι χριστιανοί χρησιμοποίησαν την Ελληνική παιδεία, ώστε αυτή να τεθεί στην υπηρεσία της θρησκείας. Τα δόγματα της χριστιανικής θεολογίας, διατυπώθηκαν με την Ελληνική γλώσσα της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας.
Η σύνδεση αυτή του αρχαίου φιλοσοφικού λόγου και της Ορθόδοξης Δογματικής διδασκαλίας με βάση τη γλώσσα και την Ορολογία, αποτέλεσαν τους στυλοβάτες του χριστιανικού ανθρωπισμού.
Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση των όρων "ουσία" και "υπόσταση", η εσφαλμένη χρήση των οποίων οδήγησε σε αιρετικές αποκλίσεις.

Οι Έλληνες όμως Καππαδόκες Πατέρες, γνώστες της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, όχι μόνο χρησιμοποίησαν τη φιλοσοφία της αρχαίας Ελλάδας και τους όρους αυτής, αλλά της έδωσαν και νέα προοπτική, αυτή του χριστιανισμού, εισάγοντας νέες έννοιες και όρους, αντάξιοι της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.
Για παράδειγμα η έννοια της "ενέργειας" που ήταν και η κεντρική έννοια της Αριστοτελικής φιλοσοφίας, μέσα από την επεξεργασία που δέχτηκε από τους Καππαδόκες Πατέρες, απέκτησε έναν περισσότερο προσωπικό χαρακτήρα ως τρόπος μετοχής της κτίστης στο άκτιστο.

Βέβαια οι μεγάλοι Εκκλησιαστικοί συγγραφείς, δεν περιορίστηκαν μόνο στο να αλλάζουν τους παραδιδόμενους όρους, αλλά εισάγουν και δικές τους έννοιες.
Τέτοια είναι η περίπτωση του Μάξιμου του Ομολογητή, ο οποίος εισάγει τον όρο "θέλημα".
Η λέξη βούληση είναι γνωστή στη φιλοσοφική παράδοση. Η λέξη θέλημα είναι εντελώς άγνωστη.
Ο Άγιος Μάξιμος κάνει αυτό το τόλμημα, γιατί δεν του φτάνει η φιλοσοφική ορολογία και φτιάχνει μία λέξη δική του σε φιλοσοφική και θεολογική χρήση, τη λέξη "φυσικό" θέλημα, για να προσδιορίσει μάλιστα αυτό το θέλημα ως κέντρο και ουσίας του ανθρώπου.

Εσείς οι χριστιανομάχοι, όπως πολύ σωστά έχετε χαρακτηριστεί, είσαστε τόσο ανόητοι, που ειλικρινά πολλές φορές απαξιώ να τοποθετηθώ.
Οι κουταμάρες σας βρίσκονται σε τέτοια έξαρση, που δεν έχετε ακόμη αντιληφθεί ότι εάν οι χριστιανοί Πατέρες και γενικά οι Βυζαντινοί δεν ήσαν οι άξιοι κληρονόμοι της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά οι πολέμιοι αυτής, που έκαιγαν τα κείμενα των Ελλήνων φιλοσόφων,
θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πολύ ποιο απλό και χρονοβόρο από το κάψιμο.
Να μην αντέγραφαν τους παπύρους.
Παραδόξως έχουμε πάνω από χίλια αντίγραφα του Αριστοτέλη, τα έργα του οποίου αντιγράφτηκαν περισσότερο από κάθε άλλου.

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 31/08/2010 19:07:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:55:05  Εμφάνιση Προφίλ
Φαντασιώνεις έντονα , να το προσέξεις ... ομού με τους Καπαδόκες σου...

Μια φάλτσα υπόθεση και μια φάλτσα ερμηνεία και φαντασίωση του νού , όσων τα λένε όλα αυτά .... και αν θές , με καλή διάθεση την κάνουμε την κουβεντούλα για την οποιαδήποτε σχέση της Αρχαίας Ελληνικής σκέψης μαζί σας...και όταν λέω μαζί σας , εννοώ όλους όσους είναι δογματικοί και δεν βλέπουν τίποτ'αλλο μπροστά τους .... δεν λέω υπάρχουν και χριστιανοί που είναι πιο ανοικτοί και εν πάσει περιπτώσει το "διαπραγματεύονται" το κάθε τι ....

Αν δε πάρουμε τον Αριστοτέλη και τα όσα ανθρωποκεντρικά έχει αναφέρει ως πηγή ευδαιμονίας .... εκεί θα χασετε την μπάλα...όχι ότι ήδη δεν την έχετε χάσει..

Ευρωπαίε...μην βρίζετε και μην ισοπεδώνετε τους Αρχαίους ημών προγόνους και μην τους εξισώνετε με σταυλίτες...αυτό σου λέω μόνο...!!!

Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:59:26  Εμφάνιση Προφίλ
Οι κουταμάρες σας βρίσκονται σε τέτοια έξαρση, που δεν έχετε ακόμη αντιληφθεί ότι εάν οι χριστιανοί Πατέρες και γενικά οι Βυζαντινοί δεν ήσαν οι άξιοι κληρονόμοι της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά οι πολέμιοι αυτής, που έκαιγαν τα κείμενα των Ελλήνων φιλοσόφων,
θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πολύ ποιο απλό και χρονοβόρο από το κάψιμο.

Έίναι πολύ πιο σοβαρή η κατάστασή σου...απ'οσο υπολόγιζα..

Προσωπικά περιμένω πολύ περισσότερες βλακειες να πείτε προκειμένου να υποστηρίξετε την φαντασία σας...αλλα αυτό ξεπερνάει και σενάρια επιστημονικής φαντασίας...

Βαιέμαι να σου απαντάω...στο βρόντο θα πάνε όλα όσα σου πώ...ως συνήθως...!!!

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 20:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Εαρινός: "μπλα...μπλα...μπλα....μπλα....μπλα...."

Ουσία μηδέν Εαρινέ!

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 20:19:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ουσία μηδέν Εαρινέ!

Parthen h Rwmania

Αφού δεν μπορείς φίλε μου να αρθρώσεις ή έστω να ψελλίσεις -μιά έστω- μια "συνεπή" κουβέντα σε σχέση με κάποια άλλη και να υπάρχει ειρμός σε αυτό....και συνέχεια...τι λές τώρα..???

Θα θέλατε να κάνουμε μια συζήτηση περί Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας και "αμπελοφιλοσοφίας" εξ Ιουδαίας..???

Εγώ είμαι πρόθυμος και πιστεύω και άλλοι φίλοι συνδίκτυοι...

Στα θέματα όμως που έχω κατα καιρούς αναρτήσει απέχετε...και δεν είναι τυχαίο βεβαίως...!!!

Τον άνθρωπο ... "ως έχει"...ποιός τον δημιούργησε..???

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 20:24:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ουσία μηδέν Εαρινέ!

Parthen h Rwmania

Αφού δεν μπορείς φίλε μου να αρθρώσεις ή έστω να ψελλίσεις -μιά έστω- μια "συνεπή" κουβέντα σε σχέση με κάποια άλλη και να υπάρχει ειρμός σε αυτό....και συνέχεια...τι λές τώρα..???

Θα θέλατε να κάνουμε μια συζήτηση περί Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας και "αμπελοφιλοσοφίας" εξ Ιουδαίας..???

Στα θέματα όμως που έχω κατα καιρούς αναρτήσει απέχετε...και δεν είναι τυχαίο βεβαίως...!!!

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 00:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:

Για κάνε παιχνίδι να σε καμαρώσουμε!!
Τι εννοείς ακριβώς "ως έχει"?

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 01/09/2010 00:20:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 01:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

Οι προσωπικές κόντρες είναι καλύτερο να γίνονται κατ ιδίαν για να μπορούμε να απολαμβάνουμε την κουβέντα.

Αριστοτέλη Ων 3 θυγατέρες των ανθρώπων πρέπει να είναι οι σκέψεις τους και αυτό για την εξωτική ύλη πρώτη φορά το ακούω αλλά μου θυμίζει κατι που έγραψε ο Pano σ'ένα νήμα για την ενεργοποίηση του DNA, ότι κάποιοι άγγελοι η κάτι τέτοιο έχουν αχρηστέψει ανώτερα κέντρα του ανθρωπου για να εμποδίσουν την επικοινωνία με τη συμπαντική πηγή/δημιουργό. Ενδιαφέρουσα η άποψή σου όπως και να χει.

γραφω τα παρακατω για σενα, τον makfor και οποιον αλλο ενδιαφερεται...

η επικοινωνια των Αγγελων με τους ανθρωπους ειχε τρια σταδια...

1) στο πρωτο σταδιο οι Αγγελοι προσκαλεσαν τους ανθρωπους που ηταν φιλικοι απεναντι τους σε προστατευομενα και ειδυλλιακα μερη που συλλογικα αναφερονται ως Παραδεισος ενω υπηρξαν περισσοτεροι του ενος ταυτοχρονα...εκει τους διδαξαν κατ' αρχας μια γλωσσα και επι γεννιες ολοκληρες τους μαθαιναν νεες εννοιες σ'αυτη τη γλωσσα χρησιμοποιοντας και τη μουσικη και τα τραγουδια (πιχι τους τραγουδουσαν ιστοριες τα βραδια γυρω απο τη φωτια για ηρωες γενναιους, ευγενεις, γενναιοδωρους, ειλικρινεις) δημιουργοντας τους ταυτοχρονα και αξιακο κωδικα...οι Παραδεισοι λοιπον λειτουργησαν σαν σχολεια, περα απο την εκμαθηση της γλωσσας και της μουσικης οι ανθρωποι διδασκοντουσαν και ενα σωρο πληροφοριες για το περιβαλλον του πλανητη τους, για τα φυτα και τα ζωα, για τις εποχες και τους αστερισμους, για τον ηλιο και τη σεληνη, για τον κεραυνο και τους σεισμους...

2) στο δευτερο σταδιο μια ομαδα απο τους Αγγελους θεωρησε οτι η προοδος της μαθητευομενης ανθρωποτητας ειναι εξαιρετικα αργη και μηχανευτηκαν να δωσουν μια τεραστια τεχνητη ωθηση εμφυτευοντας στο αορατο σωμα του ανθρωπου ενα απειροελαχιστο ποσο μιας εξωτικης ενεργειας την οποια οι ιδιοι διεθεταν και για την οποια πιστευαν οτι θα πυροδοτησει την ανθρωπινη νοημοσυνη...αφου δεχτηκαν τη συγκαταθεση των ανθρωπων τους εκαναν την εμφυτευση ενω αυτοι βρισκοντουσαν σε κατασταση υπνου...στη συνεχεια το γεγονος μαθευτηκε απο τους υπολοιπους Αγγελους οι οποιοι ηταν και περισσοτεροι και αρκετοι εξ αυτων ηταν ας πουμε τα ανωτερα κλιμακια της ομαδας τους...τοτε εγινε στην κυριολεξια ο χαμος και οι Αγγελοι που εκαναν την εμφυτευση κατηγορηθηκαν οτι αυτη εγινε σε φαση που ο ανθρωπος δεν ειχε ολοκληρωσει το εκπαιδευτικο του σταδιο και αρα ηταν εντελως ανωριμος, σαν δηλαδη να εδινες σε ενα μωρο παιδι να πιει μισο μπουκαλι ουισκυ...επιπλεον θεωρησαν οτι η εξωτικη ουσια θα λειτουργουσε σαν δικοπο μαχαιρι, αφενος μεν θα οδηγουσε ταχυτερα τους ανθρωπους στη δημιουργια δικων τους πολιτισμων αφετερου θα τους δημιουργουσε μεγαλα ψυχολογικα προβληματα και μια αισθηση μοναξιας και τραγικοτητας λογω της παραλληλης αναπτυξης του εγωισμου (μεχρι τοτε η ανθρωποτητα σκεπτοταν και δρουσε αγελαια, μετα τη χορηγηση της ουσιας ξεκινησε σταδιακα το δυναμωμα της ατομικης θελησης και σκεψης και βεβαια και ο εγωισμος σαν συνεπακολουθο)..το δυναμωμα του εγωισμου και η αισθηση του ανικανοποιητου θα ειχε σαν συνεπακολουθο και καταστροφικους πολεμους αλλα και το ξεκινημα της εκμεταλευσης των πολλων απο λιγους...

3) για το τριτο σταδιο δεν θελω να πω πολλα παρα το οτι οι Αγγελοι που διαφωνησαν με τη χορηγηση της ουσιας ζητησαν απο τους Αγγελους που πηραν την πρωτοβουλια να επανορθωσουν...να βρουν δηλαδη ενα τροπο να ξεπερασει καποια στιγμη ο ανθρωπος το προβλημα του εγωισμου και των δεινων που θα φερει...και αυτοι αφου συζητησαν και ερευνησαν το ζητημα για χρονια και χρονια αποφασισαν σαν σοβαροι τυποι που ηταν να επανορθωσουν μεσω μιας μεγαλης αποκοτιας και θυσιας..και οντως προχωρησαν σε μια μεγαλη αποκοτια και σε ενα κατορθωμα που θα αξιζε να τραγουδιεται για παντα...ετσι δημιουργησαν τις προυποθεσεις να υπαρχει ενας παραγων μεσα στον ανθρωπο που να μαχεται τον εγωισμο, ενας παραγων που σε βαθος μεγαλων χρονικων κυκλων ενδεχεται να επικρατησει και να μεταμορφωσει τον ανθρωπο...η θυσια αυτων των Αγγελων σχετιζεται βεβαια με την τιμωρια του Προμηθεα απο το Δια, αλλα θα εχει ληξη οπως εληξε και η τιμωρια του Προμηθεα ο οποιος ελευθερωθηκε απο τον Ηρακλη ο οποιος απεσταλει απο τον ιδιο το Δια...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 01/09/2010 01:59:34

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 01/09/2010 02:01:43

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 01/09/2010 02:13:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 02:27:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η δική σου αρρώστεια είναι πιο σοβαρή!!
Να προσέχεις!!
*Ξέρεις, η ζωή, ειδικά σε κάτι τύπους σαν και σένα ..... ρίχνει κάτι σκαμπίλια που τους φέρνει τα άνω-κάτω. Εύχομαι να το κάνει και με σένα ΑΛΛΑ με τρόπο ευγενικό και καλό!

Μίλησε ο "σοφός" ψηλός και μου είπε ότι η ζωή θα μου ρίξει σκαμπίλια... Το ότι έχασα τη μάνα μου από καρκίνο σου κάνει για σκαμπίλι; Δεν ήρθαν τα άνω κάτω, δύσκολα μεν αλλά ίδια. Εσύ θέλω να δω αν αντιμετωπίσεις κάτι ανάλογο προσωπικά ή σε αγαπημένο πρόσωπο πόσο "άντρας" θα φανείς. Να δούμε τότε τι θα κάνεις με τη "σοφία" σου...

Ευρωπαίος (ή Εβροπαίος για να είμαστε πιο κοντά στην ορθογραφία που καταλαβαίνει)

quote:
Mάθημα Ξαμιλιώτικο νο1"
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Όταν οι μετεωρολόγοι κάνουν προβλέψεις, αυτό προϋποθέτει τη σκέψη. Χωρίς αυτή δε θα έκαναν πρόβλεψη.

Προσπαθείς εσύ να μου μάθεις εμένα ελληνικά; Καλύτερα να ρωτήσω κανένα Πακιστανό στα φανάρια, θα μου τα πει καλύτερα.

Αυτό που γράφεις, μέσα στη βλακεία σου, για να διαψεύσεις δήθεν αυτά που λέω επιβεβαιώνει τους ΔΙΚΟΥΣ μου ισχυρισμούς. Η ΠΡΟΒΛΕΨΗ (σε καμία περίπτωση "προφητική" που κατάλαβες με τα σπαστά ελληνικά σου) προϋποθέτει ΣΚΕΨΗ. Αυτό ακριβώς αποδείχθηκε ότι κάνουν ΚΑΙ τα ζώα. Και ΠΩΣ γίνεται η πρόβλεψη με τη βοήθεια της σκέψης; Με βάση το παρελθόν και τις συνδέσεις που έχω κάνει μεταξύ των γεγονότων (τις αλληλουχίες) μπορώ να κάνω μια υπόθεση (αρκετά ασφαλή) ότι αν συμβεί Α αυτό θα προκαλέσει Β. Αυτό σημαίνει πρόβλεψη. Αυτό αποδείχτηκε ότι κάνουν τα ζώα... Ξύπνα και μόνος σου διαψεύδεις τον εαυτό σου. Το γεγονός ότι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ και ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ τα ζώα, σημαίνει ότι ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ

quote:
Δεν αμφισβητώ το επιστημονικό πείραμα, αλλά τον "πολιτισμό" που αναφέρεις.

Το κείμενο,σαΐνι μου, δεν είναι δικό μου. Έχω δώσει πηγή. Οι επιστήμονες το λένε. Ξύπνα από το χριστιανικό λήθαργο...

quote:
Εάν εσύ βαπτίζεις ως "πολιτισμό" τις διάφορες συμπεριφορές, τότε όλοι πολιτισμό έχουν.

Εγώ δε βάφτισα τίποτα. Οι επιστήμονες το λένε. Σατανιστές, άθεοι και κομουνιστές να υποθέσω ήταν, σωστά; Όπως ο Δαρβίνος...

Για όρισε μου εσύ τι είναι πολιτισμός; (εδώ θα πέσει γέλιο). Α έχε υπόψιν σου ότι οι άνθρωποι δεν είχαν πάντα κινητά και αυτοκίνητα (γιατί το δημιουργιστικό κεφάλι μπορεί να νομίζει ότι φυτρώνουν από δέντρα). Ας πούμε τα πρώτα ψήγματα πολιτισμού υπήρχαν στις πρωτόγονες και κοινωνίες των ανθρώπων (ή των ανθρωπιδών γενικά) και ήταν όσο παλιότερα πάμε στο ίδιο επίπεδο με των ζώων...

quote:
Για να μην πιάσω τις μέλισσες ή τα μυρμήγκια.

Μόλις πρόσφατα φτάσαμε σε κοινωνική οργάνωση αυτά τα όντα...Μέχρι πρότινος τρώγαμε τη σκόνη τους

quote:
Η διαφορά μας βρίσκεται στην ερμηνεία της λέξης "πολιτισμός"....για παράδειγμα έχω ακούσει για τον πολιτισμό της Μεσοποταμίας, για αυτόν των Ίνκας, για τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό,.......για τον πολιτισμό όμως των δελφινιών! ούτε έχω ακούσει ούτε θα ακούσω ποτέ μου.

Για πες εσύ τι καταλαβαίνεις ότι είναι πολιτισμός, γνώστη της ελληνικής γλώσσας...

quote:
Α! Ώστε σημαίνει πολλά αυτό ε?
Να μια καλή εξήγηση στο γιατί κάναμε πρωθυπουργό των Γιωργάκη......γιατί αναγνωρίζει τον εαυτό του στον καθρέπτη!!

Χριστιανικός εγκέφαλος...Πού να καταλάβει τι σημασία... Η πλάκα είναι ότι κάνεις την αμορφωσιά σου επιχείρημα. Διάβασε κανένα βιβλίο ψυχολογίας να ξεστραβωθείς

quote:
Αγέλη?....κοπάδι είμαστε! έχουμε τον τσοπάνη μας και τον ακολουθούμε!
Έχεις δει όμως την κοινωνική δομή που έχουν οι λύκοι? Έχεις δει με τι τρόπο στήνουν τις παγίδες στα θύματά τους?
Για πες μας τώρα και για τον πολιτισμό της αγέλης των λύκων?

Παίρνεις μια έννοια, την παρερμηνεύεις και την γενικεύεις και μετά λες ότι μαλακία κατεβάσει το ημιμαθές κεφάλι σου. Όσο για την αγέλη, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό είναι οι Χριστιανοί. Αγέλη. Έχουν και alpha male, το Θεο. Τον υπέρτατο alpha male. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις ταινίες η "φωνή του Θεού" είναι μια μπάσα αντρική φωνή. Θέλουμε Θεό να μυρίζει αντρίλα από χιλιόμετρα, ένα μεγάλο μπαμπά για όλους...

quote:
Και που λέει εκεί ο Ιησούς να μην πλένουν τα χέρια τους όταν τρώνε?
Αν ήξερες τι έλεγε, δε θα έλεγες αυτές τις βλακείες.
Ο Ιησούς αναφέρεται στην νηστεία και μάλιστα επειδή δεν κατάλαβαν τον Λόγο του οι μαθητές του, τους έδωσε διευκρινήσεις.
Τις οποίες εσύ βέβαια......ούτε αυτές κατάλαβες!
Και το κερασάκι στην τούρτα από τον ίδιο τον Ιησού:
"Aν έχει κανείς αφτιά να ακούει, ας ακούει."

οὔπω νοεῖτε ὅτι πᾶν τὸ ἔξωθεν εἰσπορευόμενον εἰς τὸν ἄνθρωπον οὐ δύναται αὐτὸν κοινῶσαι; 19 ὅτι οὐκ εἰσπορεύεται αὐτοῦ εἰς τὴν καρδίαν, ἀλλὰ εἰς τὴν κοιλίαν, καὶ εἰς τὸν ἀφεδρῶνα ἐκπορεύεται, καθαρίζον πάντα τὰ βρώματα

Το βρώμικο φαΐ δεν αρρωσταίνει τον άνθρωπο γιατί το απορρίπτει...

α και για τα βρώμικα χέρια έλεγε πιο πάνω, μάλλον έκανα λάθος στο copy paste

Καὶ συνάγονται πρὸς αὐτὸν οἱ Φαρισαῖοι καί τινες τῶν γραμματέων ἐλθόντες ἀπὸ Ἱεροσολύμων· 2 καὶ ἰδόντες τινὰς τῶν μαθητῶν αὐτοῦ κοιναῖς χερσί, τοῦτ' ἔστιν ἀνίπτοις, ἐσθίοντας ἄρτους, ἐμέμψαντο· 3 οἱ γὰρ Φαρισαῖοι καὶ πάντες οἱ Ἰουδαῖοι, ἐὰν μὴ πυγμῇ νίψωνται τὰς χεῖρας, οὐκ ἐσθίουσι, κρατοῦντες τὴν παράδοσιν τῶν πρεσβυτέρων· 4 καὶ ἀπὸ ἀγορᾶς, ἐὰν μὴ βαπτίσωνται, οὐκ ἐσθίουσι· καὶ ἄλλα πολλά ἐστιν ἃ παρέλαβον κρατεῖν, βαπτισμοὺς ποτηρίων καὶ ξεστῶν καὶ χαλκίων καὶ κλινῶν· 5 ἔπειτα ἐπερωτῶσιν αὐτὸν οἱ Φαρισαῖοι καὶ οἱ γραμματεῖς· Διατί οὐ περιπατοῦσιν οἱ μαθηταί σου κατὰ τὴν παράδοσιν τῶν πρεσβυτέρων, ἀλλ' ἀνίπτοις χερσὶν ἐσθίουσι τὸν ἄρτον; 6 ὁ δὲ εἶπεν αὐτοῖς ὅτι Καλῶς προεφήτευσεν Ἡσαΐας περὶ ὑμῶν τῶν ὑποκριτῶν, ὡς γέγραπται· οὗτος ὁ λαὸς τοῖς χείλεσί με τιμᾷ, ἡ δὲ καρδία αὐτῶν πόρρω ἀπέχει ἀπ' ἐμοῦ· 7 μάτην δὲ σέβονταί με, διδάσκοντες διδασκαλίας ἐντάλματα ἀνθρώπων. 8 ἀφέντες γὰρ τὴν ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ κρατεῖτε τὴν παράδοσιν τῶν ἀνθρώπων, βαπτισμοὺς ξεστῶν καὶ ποτηρίων, καὶ ἄλλα παρόμοια τοιαῦτα πολλὰ ποιεῖτε. 9 καὶ ἔλεγεν αὐτοῖς· Καλῶς ἀθετεῖτε τὴν ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ ἵνα τὴν παράδοσιν ὑμῶν τηρήσητε. 10

Αλλά εσύ σαν καλός τεμπέλης δεν το έψαξες και πάτησες την πεπονόφλουδα. Τρώγανε ή δεν τρώγανε ψωμί με "άνιπτα" χέρια;;;;

quote:
Mη λες βλακείες...άκου εκεί αποθηκεύει ο κόρακας όλο το φθινόπωρο!, τι τον πέρασες μύρμηγκα?

Τις μαλακίες τις αφήνω στους Χριστιανούς. Εγώ μιλάω μόνο με στοιχεία...Να υποθέσω ότι από τις αχανείς γνώσεις πτηνολογίας ξέρεις ακριβώς πόσες μέρες το χρόνο μαζεύει φαΐ ο Κόρακας; Και πού το βρήκες αυτό; Μήπως το κατέβασες από το στομάχι σου;

quote:
Ο άνθρωπος πάει μία φορά ή δύο φορές την εβδομάδα για το ψυγείο του, αλλά δεν έρχεται με ένα κεσεδάκι, αλλά με τσάντες γεμάτες.

Τώρα είναι ποσοτικό το ζήτημα; Ο κόρακας, χορταίνει με ΠΟΛΥΥΥΥΥ λιγότερα από έναν άνθρωπος...

quote:
Αν αποδειχτεί ότι ο Κόρακας σπέρνει, θερίζει και μετά αποθηκεύει και ότι δεν παίρνει από τα έτοιμα που του Παρέχει ο Κύριος, τότε ναι έλεγε μαλακίες.
Μέχρι τότε λες εσύ.

Αφού αποδεικνύεται ότι ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ... Δηλαδή το ένα από τα τρία είναι ΛΑΘΟΣ.

quote:
Γιατί ο Ιησούς ανέφερε τα εξής:
"Παρατηρήστε τα πουλιά τoυ ουρανού που δε σπέρνουν, ούτε θερίζουν, ούτε συνάζουν σε αποθήκες, όμως ο Πατέρας σας ο ουράνιος τα τρέφει."

Eσύ όμως από αυτή την ολόκληρ φράση, έκοψες τα 2/3, απομόνωσες το υπόλοιπο 1/3, το ντύνεις με βλακείες και ως γνήσιος χριστιανομάχος το πασάρεις προς κατανάλωση.....φάτο μόνος σου λοιπόν

Τώρα τι να πώ... Ότι δεν ξέρεις ούτε από λογική ούτε από ελληνικά; Το ούτε (αγγλιστί NOR) σημαίνει ΝΟΤ OR δηλαδή η άρνηση της διάζευξης. Αν καταλάβεις καλά τα ελληνικά θα δεις ότι δεν είναι πακέτο "και μετά κάνει αυτό" αλλά ανεξάρτητα. Ρώτα κανένα παιδάκι του δημοτικού πώς δουλεύει το ούτε...

quote:
Και έξω από τα παράθυρα στήνονται και την κυρία πόρτα, όπου έχει είσοδο, αυτό σου λέει κάτι?

Τι μαλακίες λέει ο άνθρωπος. Του δίνω πηγή που λέει ότι οι σκύλοι έχουν αντίληψη ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΗ της εβδομάδας (λογαριάζουν 7 μερόνυχτα) και αυτός μου λέει για τις μύγες που χάφτει στο σπίτι του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 09:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Φίλε Industrial συλλυπητήρια για την μητέρα σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 10:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Ευρωπαίος (ή Εβροπαίος για να είμαστε πιο κοντά στην ορθογραφία που καταλαβαίνει)

Με την ορθογραφία σου είπα και πάλι ότι τα πας καλά, με την νοηματική είναι το πρόβλημά σου.

quote:
IndustrialAngel:
Προσπαθείς εσύ να μου μάθεις εμένα ελληνικά; Καλύτερα να ρωτήσω κανένα Πακιστανό στα φανάρια, θα μου τα πει καλύτερα.

Αυτό που γράφεις, μέσα στη βλακεία σου, για να διαψεύσεις δήθεν αυτά που λέω επιβεβαιώνει τους ΔΙΚΟΥΣ μου ισχυρισμούς. Η ΠΡΟΒΛΕΨΗ (σε καμία περίπτωση "προφητική" που κατάλαβες με τα σπαστά ελληνικά σου) προϋποθέτει ΣΚΕΨΗ. Αυτό ακριβώς αποδείχθηκε ότι κάνουν ΚΑΙ τα ζώα. Και ΠΩΣ γίνεται η πρόβλεψη με τη βοήθεια της σκέψης; Με βάση το παρελθόν και τις συνδέσεις που έχω κάνει μεταξύ των γεγονότων (τις αλληλουχίες) μπορώ να κάνω μια υπόθεση (αρκετά ασφαλή) ότι αν συμβεί Α αυτό θα προκαλέσει Β. Αυτό σημαίνει πρόβλεψη. Αυτό αποδείχτηκε ότι κάνουν τα ζώα... Ξύπνα και μόνος σου διαψεύδεις τον εαυτό σου. Το γεγονός ότι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ και ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ τα ζώα, σημαίνει ότι ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ

Έγραψα: "Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Όταν οι μετεωρολόγοι κάνουν προβλέψεις, αυτό προϋποθέτει τη σκέψη. Χωρίς αυτή δε θα έκαναν πρόβλεψη."
Τόσο βλάκας είσαι ή τόσο "βάρβαρος"

Δεν έγραψα εγώ κάπου ότι τα ζώα δεν σκέφτονται. Εσύ που είδες κάτι τέτοιο?

quote:
IndustrialAngel:
Το κείμενο,σαΐνι μου, δεν είναι δικό μου. Έχω δώσει πηγή. Οι επιστήμονες το λένε. Ξύπνα από το χριστιανικό λήθαργο...

Επειδή όμως οι επιστήμονες δεν είναι εδώ για να απαντήσουν, περιμένω από εσένα να μου δώσεις κάποιον γνωστό πολιτισμό των ζώων.

quote:
IndustrialAngel:
Εγώ δε βάφτισα τίποτα. Οι επιστήμονες το λένε. Σατανιστές, άθεοι και κομουνιστές να υποθέσω ήταν, σωστά; Όπως ο Δαρβίνος...

Για όρισε μου εσύ τι είναι πολιτισμός; (εδώ θα πέσει γέλιο). Α έχε υπόψιν σου ότι οι άνθρωποι δεν είχαν πάντα κινητά και αυτοκίνητα (γιατί το δημιουργιστικό κεφάλι μπορεί να νομίζει ότι φυτρώνουν από δέντρα). Ας πούμε τα πρώτα ψήγματα πολιτισμού υπήρχαν στις πρωτόγονες και κοινωνίες των ανθρώπων (ή των ανθρωπιδών γενικά) και ήταν όσο παλιότερα πάμε στο ίδιο επίπεδο με των ζώων

Εσύ νίπτεις τας χείρας σου δηλαδή?

"Η αστικοποίηση του ανθρώπου συνέτεινε στην ανάπτυξη του πολιτισμού του, του συνόλου δηλαδή των τεχνικών και πνευματικών του επιτευγμάτων ανά την υφήλιο.
Το έδαφος που καλλιεργήθηκε ο ανθρώπινος πολιτισμός ήταν η συγκέντρωση ανθρώπων σε πόλεις και η προσαρμογή τους στον εξελιγμένο αυτό τρόπο ζωής εκεί......

....Η ασφάλεια που παρέχεται σε συνδυασμό με τη δυνατότητα να μην εργάζονται σκληρά όλοι για τα προς το ζειν δίνουν τη δυνατότητα της ανάπτυξης των τεχνών, του συστήματος παιδείας, της φιλοσοφίας και των επιστημών που συνισταμένα επίσης προάγουν την ευστάθεια του νέου χωροταξικού τρόπου διαβίωσης.

Μέρος της πολιτισμικής ανάπτυξης του ανθρώπινου γένους, διαιρούμενης κατά τόπους, είναι η πολιτιστική ανάπτυξη του κάθε λαού και σε βάθος χρόνου αναφέρεται ως πολιτιστική τους κληρονομιά...

..........«Με την ευρεία του έννοια ο πολιτισμός αντιπροσωπεύει σήμερα το σύνολο των διαφοροποιών στοιχείων, πνευματικών και υλικών, διανοητικών και συναισθηματικών που χαρακτηρίζουν μία κοινωνία ή μία κοινωνική ομάδα. Συμπεριλαμβάνει, εκτός των γραμμάτων και των τεχνών, τον τρόπο ζωής, τα βασικά δικαιώματα του ανθρώπου, το σύστημα αξιών, τις παραδόσεις και τα δόγματα. ....

...Με την στενή του έννοια εννοεί κυρίως το σύνολο των αξιών καθώς και τις γνωστικές και αισθητικές συνήθειες μίας κοινότητας και υπό αυτό το πρίσμα περιλαμβάνει την πολιτιστική κληρονομιά, τις τέχνες, τη λογοτεχνία και τα κινήματα σκέψης....

Ο Βρετανός Εθνολόγος Έντουαρντ Μπάρνετ Τέιλορ (Edward Burnet Tylor) στην εισαγωγή του βιβλίου του «ο Πρωτόγονος Πολιτισμός» εισήγαγε την καινοτόμο άποψη ότι πολιτισμός αποτελεί έκφραση της ζωής του ανθρώπου και «σύνθετο σύνολο που περιλαμβάνει τη γνώση, την πίστη, την τέχνη, το νόμο, τα ήθη και τα έθιμα και άλλες δεξιότητες που απέκτησε ο άνθρωπος ως μέλος μιας κοινωνικής ομάδας»." περισσότερα

-Δεν μπορεί να είσαι τόσο βλάκας!

quote:
IndustrialAngel:
...Μέχρι πρότινος τρώγαμε τη σκόνη τους.

Με συγχωρείς αλλά το: "Μόλις πρόσφατα φτάσαμε σε κοινωνική οργάνωση αυτά τα όντα", δεν το καταλαβαίνω....εσύ που κομπάζεις για τη γραμματική σου κάτσε τώρα και εξήγησέ μας τι θέλεις να πεις.....

quote:
IndustrialAngel:
Για πες εσύ τι καταλαβαίνεις ότι είναι πολιτισμός, γνώστη της ελληνικής γλώσσας...

Σου έδειξα παραπάνω "βάρβαρε" στη σκέψη!
quote:
IndustrialAngel:
Χριστιανικός εγκέφαλος...Πού να καταλάβει τι σημασία... Η πλάκα είναι ότι κάνεις την αμορφωσιά σου επιχείρημα. Διάβασε κανένα βιβλίο ψυχολογίας να ξεστραβωθείς

Έγινες και ψυχολόγος τώρα "βάρβαρε?"

quote:
IndustrialAngel:
Παίρνεις μια έννοια, την παρερμηνεύεις και την γενικεύεις και μετά λες ότι μαλακία κατεβάσει το ημιμαθές κεφάλι σου. Όσο για την αγέλη, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό είναι οι Χριστιανοί. Αγέλη. Έχουν και alpha male, το Θεο. Τον υπέρτατο alpha male. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις ταινίες η "φωνή του Θεού" είναι μια μπάσα αντρική φωνή. Θέλουμε Θεό να μυρίζει αντρίλα από χιλιόμετρα, ένα μεγάλο μπαμπά για όλους...

Εσύ διάλεξε έναν Θεό με ψιλή "γυναικεία".....δε με απασχολεί.
quote:
IndustrialAngel:
οὔπω νοεῖτε ὅτι πᾶν τὸ ἔξωθεν εἰσπορευόμενον εἰς τὸν ἄνθρωπον οὐ δύναται αὐτὸν κοινῶσαι; 19 ὅτι οὐκ εἰσπορεύεται αὐτοῦ εἰς τὴν καρδίαν, ἀλλὰ εἰς τὴν κοιλίαν, καὶ εἰς τὸν ἀφεδρῶνα ἐκπορεύεται, καθαρίζον πάντα τὰ βρώματα

Το βρώμικο φαΐ δεν αρρωσταίνει τον άνθρωπο γιατί το απορρίπτει...
α και για τα βρώμικα χέρια έλεγε πιο πάνω, μάλλον έκανα λάθος στο copy paste

Καὶ συνάγονται πρὸς αὐτὸν οἱ Φαρισαῖοι καί τινες τῶν γραμματέων ἐλθόντες ἀπὸ Ἱεροσολύμων• 2 καὶ ἰδόντες τινὰς τῶν μαθητῶν αὐτοῦ κοιναῖς χερσί, τοῦτ' ἔστιν ἀνίπτοις, ἐσθίοντας ἄρτους, ἐμέμψαντο• 3 οἱ γὰρ Φαρισαῖοι καὶ πάντες οἱ Ἰουδαῖοι, ἐὰν μὴ πυγμῇ νίψωνται τὰς χεῖρας, οὐκ ἐσθίουσι, κρατοῦντες τὴν παράδοσιν τῶν πρεσβυτέρων• 4 καὶ ἀπὸ ἀγορᾶς, ἐὰν μὴ βαπτίσωνται, οὐκ ἐσθίουσι• καὶ ἄλλα πολλά ἐστιν ἃ παρέλαβον κρατεῖν, βαπτισμοὺς ποτηρίων καὶ ξεστῶν καὶ χαλκίων καὶ κλινῶν• 5 ἔπειτα ἐπερωτῶσιν αὐτὸν οἱ Φαρισαῖοι καὶ οἱ γραμματεῖς• Διατί οὐ περιπατοῦσιν οἱ μαθηταί σου κατὰ τὴν παράδοσιν τῶν πρεσβυτέρων, ἀλλ' ἀνίπτοις χερσὶν ἐσθίουσι τὸν ἄρτον; 6 ὁ δὲ εἶπεν αὐτοῖς ὅτι Καλῶς προεφήτευσεν Ἡσαΐας περὶ ὑμῶν τῶν ὑποκριτῶν, ὡς γέγραπται• οὗτος ὁ λαὸς τοῖς χείλεσί με τιμᾷ, ἡ δὲ καρδία αὐτῶν πόρρω ἀπέχει ἀπ' ἐμοῦ• 7 μάτην δὲ σέβονταί με, διδάσκοντες διδασκαλίας ἐντάλματα ἀνθρώπων. 8 ἀφέντες γὰρ τὴν ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ κρατεῖτε τὴν παράδοσιν τῶν ἀνθρώπων, βαπτισμοὺς ξεστῶν καὶ ποτηρίων, καὶ ἄλλα παρόμοια τοιαῦτα πολλὰ ποιεῖτε. 9 καὶ ἔλεγεν αὐτοῖς• Καλῶς ἀθετεῖτε τὴν ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ ἵνα τὴν παράδοσιν ὑμῶν τηρήσητε. 10

Αλλά εσύ σαν καλός τεμπέλης δεν το έψαξες και πάτησες την πεπονόφλουδα. Τρώγανε ή δεν τρώγανε ψωμί με "άνιπτα" χέρια;;;;

Είσαι τόσο άσχετος με τον Ιησούς και τη Διδασκαλία Του, που μου χαρίζεις άφθονο γέλιο!....να 'σαι καλά!

"5 ἔπειτα ἐπερωτῶσιν αὐτὸν οἱ Φαρισαῖοι καὶ οἱ γραμματεῖς•
Διατί οὐ περιπατοῦσιν οἱ μαθηταί σου κατὰ τὴν παράδοσιν τῶν πρεσβυτέρων, ἀλλ' ἀνίπτοις χερσὶν ἐσθίουσι τὸν ἄρτον;
6 ὁ δὲ εἶπεν αὐτοῖς ὅτι Καλῶς προεφήτευσεν Ἡσαΐας περὶ ὑμῶν τῶν ὑποκριτῶν, ὡς γέγραπται•
οὗτος ὁ λαὸς τοῖς χείλεσί με τιμᾷ, ἡ δὲ καρδία αὐτῶν πόρρω ἀπέχει ἀπ' ἐμοῦ•
7 μάτην δὲ σέβονταί με, διδάσκοντες διδασκαλίας ἐντάλματα ἀνθρώπων.
8 ἀφέντες γὰρ τὴν ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ κρατεῖτε τὴν παράδοσιν τῶν ἀνθρώπων, βαπτισμοὺς ξεστῶν καὶ ποτηρίων, καὶ ἄλλα παρόμοια τοιαῦτα πολλὰ ποιεῖτε.
9 καὶ ἔλεγεν αὐτοῖς• Καλῶς ἀθετεῖτε τὴν ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ ἵνα τὴν παράδοσιν ὑμῶν τηρήσητε. 10

Δηλαδή:
"5.Tον ρωτούν έπειτα οι Φαρισαίοι και οι νομοδιδάσκαλοι:
Γιατί οι μαθητές σου δε ζουν σύμφωνα με την παράδοση των πρεσβυτέρων, αλλά τρώνε το ψωμί με άπλυτα χέρια;
6.Κι εκείνος είπε: "Kαλά προφήτεψε για σας τους υποκριτές ο Hσαΐας, καθώς έχει γραφτεί: O λαός αυτός με τα χείλη με τιμάει, αλλά η καρδιά του βρίσκεται μακριά από μένα.
7.Aνώφελα λοιπόν με λατρεύουν, διδάσκοντας διδαχές που αποτελούνται από ανθρώπινα παραγγέλματα.
8.Γιατί, έχετε αφήσει την εντολή του Θεού και κρατάτε την παράδοση των ανθρώπων, όπως το πλύσιμο των μαγειρικών σκευών και των ποτηριών
Kαι πολλά άλλα κάνετε, που είναι παρόμοια με αυτά."

Δεν λέει να μην πλένουν τα χέρια τους, αυτό που λέει είναι ότι τηρούν τα ανθρώπινα παραγγέλματα, αλλά όχι τα θεϊκά!......
Τους κατηγορεί λοιπόν για υποκρισία!.....αλλά εσύ ως "βάρβαρος" νομίζεις ότι τους κατηγορεί για το ότι δεν πλένουν τα χέρια τους!

quote:
IndustrialAngel:
Τις μαλακίες τις αφήνω στους Χριστιανούς. Εγώ μιλάω μόνο με στοιχεία...Να υποθέσω ότι από τις αχανείς γνώσεις πτηνολογίας ξέρεις ακριβώς πόσες μέρες το χρόνο μαζεύει φαΐ ο Κόρακας; Και πού το βρήκες αυτό; Μήπως το κατέβασες από το στομάχι σου;

Ποια στοιχεία βρε ούφο που έχεις δει κόρακα μόνο σε φωτό και στην τηλεόραση?
Εγώ τα βλέπω στην περιοχή μου τα κοράκια και αυτά όπως και τις συνήθειές τους.
Η περιοχή που ζούσε ο Ιησούς καλλιεργούταν και γι’ αυτό βλέπουμε τον Ιησού συχνά να αναφέρει παραδείγματα μέσα από την γεωργία.

Γνώριζε τις συνήθειες και των ζώων και των πτηνών της περιοχής του.
Τα κοράκια λοιπόν δεν θα τα συναντήσεις σε μία πόλη, αλλά σε ένα χωριό, εφόσον πέρα από την ύπαιθρο που είναι προϋπόθεση για την ανάπτυξη της γεωργίας, πηγή τροφής για τα κοράκια, να υπάρχει το βουνό ή ο λόφος στην ευρύτερη περιοχή, που είναι και αυτά μεν πηγή τροφής αλλά το κυριότερο, καταφύγιό τους.

quote:
IndustrialAngel:
Τώρα είναι ποσοτικό το ζήτημα; Ο κόρακας, χορταίνει με ΠΟΛΥΥΥΥΥ λιγότερα από έναν άνθρωπος...

Ο Κόρακας την τροφή τη βρίσκει έτοιμη, ο άνθρωπος την αγοράζει.
Γι' αυτό δεν έχεις δει κόρακα με τσάντα που να περιέχει μέσα σαλάμι Υφαντής κ.λ.π. ούτε βέβαια θα δεις....

quote:
IndustrialAngel:
Αφού αποδεικνύεται ότι ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ... Δηλαδή το ένα από τα τρία είναι ΛΑΘΟΣ.

Τόσο βάρβαρη σκέψη έχεις? της αποθήκευσης που λέει ο Ιησούς, προηγείται ο θερισμός από τον κόρακα και ακόμη ποιο πριν η σπορά.....όταν λοιπόν εσύ δεις τον κόρακα επάνω σ' ένα τρακτέρ να σπέρνει ή σε μία αλωνιστική μηχανή να θερίζει, ή σε ένα φορτηγάκι να μεταφέρει στην αποθήκη του το στάρι.....έλα να τα ξαναπούμε!!

quote:
IndustrialAngel:
Τώρα τι να πώ... Ότι δεν ξέρεις ούτε από λογική ούτε από ελληνικά; Το ούτε (αγγλιστί NOR) σημαίνει ΝΟΤ OR δηλαδή η άρνηση της διάζευξης. Αν καταλάβεις καλά τα ελληνικά θα δεις ότι δεν είναι πακέτο "και μετά κάνει αυτό" αλλά ανεξάρτητα. Ρώτα κανένα παιδάκι του δημοτικού πώς δουλεύει το ούτε...

Τόσο ούφο είσαι? Ο Ιησούς ξεκινάει την πρότασή του με το "Παρατηρήστε", η παρατήρηση αναφέρεται σε μία σειρά συμπεριφορών ακολουθίας, όπου η μία συμπεριφορά έπεται της άλλης.....ψιλά γράμματα όμως, για κάποιον που έχει "βάρβαρη" σκέψη όπως εσύ!

quote:
IndustrialAngel:
Τι μαλακίες λέει ο άνθρωπος. Του δίνω πηγή που λέει ότι οι σκύλοι έχουν αντίληψη ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΗ της εβδομάδας (λογαριάζουν 7 μερόνυχτα) και αυτός μου λέει για τις μύγες που χάφτει στο σπίτι του...

Τις μύγες δεν τις χάφτω τις κυνηγώ με την μυγοσκοτώστρα όπως εσένα!
Αν είχες κάποιο κοτέτσι σε έναν χώρο πέρα από το κεφάλι σου, θα γνώριζες και άλλα πράγματα, όπως ότι οι κότες, όταν βλέπουν το αφεντικό τους με τσάντα να πλησιάζει τον χώρο του κοτετσιού, όπου και να βρίσκονται (μέσα στον υπόλοιπο χώρο του χτήματος που περιλαμβάνει και το κοτέτσι), τρέχουν κοντά του γιατί ξέρουν ότι θα τις ταΐσει .
Αν τον δουν να πηγαίνει χωρίς τσάντα, αδιαφορούν γιατί ξέρουν ότι πάει απλά για να πάρει τ’ αυγά τους.

Ως μεταφορικό μέσο τα πουλια, χρησιμοποιούν τα τρένα και τα καράβια, κανείς όμως δεν είχε σκεφτεί ποτέ να πει την βλακεία, ότι ετοιμάζουν κάποιον πολιτισμό όπως εσύ.
Τα σκυλιά δεν γνωρίζουν ούτε την Τρίτη ούτε την Τετάρτη, υπολογίζουν τον χρόνο με κάποιον δικό τους τρόπο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με αυτόν τον τρόπο ετοιμάζονται για την «βιομηχανική επανάσταση» αναπτύσσοντας πολιτισμό......αυτό θα μπορέσεις να το ισχυριστείς όταν φτιάξουν το δικό τους μετρό.

Ποτέ δεν είπα ότι δεν σκέφτονται τα ζώα ή τα πουλιά.
Αυτό που λέω είναι ότι η νόησή τους αυτή, είναι πολύ υποδεέστερη του ανθρώπου και μή ικανή ώστε να τα οδηγήσει κάπου αλλού πέρα από τον δικό τους γνωστό κόσμο.

quote:
IndustrialAngel:
Οι αρχαίοι νόμιζαν ότι σκεφτόμαστε με την καρδιά και ότι ο εγκέφαλος είναι άχρηστος ή στην καλύτερη ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος... Δηλαδή άσχετα πράγματα

'Ω κόραξ, αληθώς φωνή μεν ην σοι, νουν δ' ούκ είχες!

Μπούφε! ε! μπούφε!

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 01/09/2010 10:39:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 10:47:49  Εμφάνιση Προφίλ
ΑριστοτεληςΩΝ3 , εκτος απο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ γεγονοτα , που ολες οι θρησκειες εχουν και ολες βασιζονται στον ανεφικτο ελεγχο , εχεις να μας πεις κατι αλλο ωστε να μας πεισεις ? αυτα που λες καλα ειναι , αλλα ξαναλεω ΤΕΤΟΙΑ μας λενε πολλοι γιατι τα δικα σου να ειναι τα σωστα? και οχι των αλλων ? επειδη εχουν στοιχεια απο ολες τις θρησκειες ? και αλλοι το κανουν αυτο ..

αγγελοι πανε και ερχονται , βαζουν βγαζουν DNA , ανθρωποι ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ απο αλλα οντα κτλπ ...

να υποθερω οτι κατι αντιστοιχο ειναι και οι αγγελοι? που τους εκανε ενας θεος? γιατι αραγε? για να διασκεδαση την μοναξια του ? και εαν θες ΓΙΑΤΙ ενας θεος να δημιουργησει εναν ΚΟΣΜΟ ? εαν εισουν θεος ποια αναγκη θα σε οδηγουσε να δημιουργησεις στρατιες αγγελων που αυτοι θα επαιζαν με τα χαμηλου επιπεδου οντα γιατι δεν ειχαν τι να κανουν και θα τσακονονταν μετα γιατι καναν το Α και οχι το Β και τρεχαγυρευε ???δεν βρισκεις ΠΟΛΥ ανθρωπινα ολα αυτα ? δεν βλεπεις οτι ενα ανωτερο ον οπως μας το περιγραφεις ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ως ανθρωπος ? και τι ανωτεροτητα εχει ενας αγγελος οταν πρεπει να τσακωνεται ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ? ενας απο τους δυο ειναι ΕΓΩΙΣΤΗΣ αλλιως καυγας δεν γινεται ... και ο θεος ? αφου ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ πως δημιουργει ενα ΑΤΕΛΕΣ κοσμο ? πως δημιουργει οντα που δεν ειναι τελεια ?

τα ΚΕΝΑ ειναι ιδια σε ολες τις ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ , σε ολες τις ΕΞ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ "κοσμοθεωριες"

θα σου πω φιλε μου ,

εγω παλι θελω τον ανθρωπο ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ του κοσμου ,

τον ΑΝΘΡΩΠΟ που με χρηση του εγκεφαλου του και μεσα απο μια σειρα "αναγκων του / κινδυνων για την επιβιωση του" και "ανακαλυψεων που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να κανει για να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ" οδηγηθηκε ο "εγκεφαλος του" να "δουλευει" κατα κατι διαφορετικα απο τα υπολοια οντα αυτου του πλανητη, αυτη η ΑΛΛΑΓΗ που ηταν αποτελεσμα ΦΥΣΙΚΩΝ διεργασιων , του εδωσε την δυνατοτητα να αντιληφθει την υπαρξη του και να προσπαθει θα "ελεγα" να κανει καλυτερη την ζωη του , αυτο δημιουργησε μια ΕΚΡΗΞΗ ανακαλυψεων που στην αρχη ηταν πολυ αργη , οπου η ανακαλυψη της γλωσσας του εδωσε νεα ωθηση ... η διαδοση των "γνωσεων" οδηγησε σε μεγαλυτερη ταχυτητα αναπτυξης ... φτανοντας στο -500 , οπου εχουμε την αναπτυξη της φιλοσοφιας , του θεατρου , της μουσικης , της πολιτικης κτλπ ... που καθορισαν ολο τον δυτικο πολιτισμο ... και με το περασμα του χρονου βλεπουμε οτι οι αλλαγες γινονται ολο και ποιο γρηγορα (παλαιοτερα μια αλλαγη στην κοινωνια , στις επιστημες ή οπου αλλου , απαιτουσαν πολλους αιωνες) φτανοντας στην βιομηχανικη επανασταση που οι αλλαγες εντος 3 γενεων (100 χρονια) ειναι ορατες , καταληγοντας στο σημερα οπου οι αλλαγες εντος μιας γενιας (30 χρονια) ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εαν σκεφτω τι ηξερα το 1980 και τι ξερω ΣΗΜΕΡΑ 30 χρονια μετα ... με συγκλονιζει το συνολο των αλλαγων που εχουν γινει στην ζωη μου !!!

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ .... για μενα (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) δεν χωρανε στον κοσμο μας , ουτε αγγελοι ουτε θεοι καθως ειναι ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ της φαντασιας του ανθρωπου ή εαν θες η τιμωρια του που σκεφτεται χαχαχα , καλοι ειναι ισως στο να τηρουν καποιους ηθικους κανονες ή για να βοηθουν στον πονο αλλα και εκει εχουν αποτυχει κρινοντας εκ του αποτελεσματος ασε που απο θρησκειες γιναν δογματα και οι φανατικοι εχουν φερει την καταστροφη !!!
οι θρησκειες , οι θεοι , οι αγγελοι υπαρχουν λογω της αγνοια μας , οσο η γνωση μας μεγαλωνει τοσο αυτα θα εξασθενουν , τοσο θα μειωνονται και θεωρω οτι η φυση μας αργα ή γρηγορα θα τα καταργηση , καθως πλεον δεν υπαρχει λογος για να υπαρχουν

ο ανθρωπος ΜΕ ΤΙΣ γνωσεις του , αποτελεσμα ΕΡΕΥΝΑΣ και ΑΜΦΙΣΒΙΤΗΣΗΣ , η αναζητηση ενος καλυτερου ΑΥΡΙΟ για αυτον ή για το παιδι του εαν θελετε (το δευτερο παιζεται χαχα) , σταθηκε ΜΟΝΟΣ του στα ποδια του , δεν ειχε και δεν εχει αναγκη κανεναν και προχωραει ΜΟΝΟΣ ... δεν εχει ουτε σκοπο , ουτε ρολο , εχει απλα την θεση του μεσα στον κοσμο ως ενα ακομη ΟΝ , φυσικο "προιον" .... η υπαρξη του ή η απουσια του δεν θα αλλαζει τιποτα στον υπολοιπο κοσμο , πολυ περισσοτερο σε ολο το συμπαν , η ασυμαντοτητα του αυτη ειναι ισως που τον κανει τοσο ΜΕΓΑΛΟ καθως εχει καταφερει οτι κανενα αλλο ον στον πλανητη ΓΗ ... μπραβο του και μπραβο μας ...

ΑΝΘΡΩΠΟΣ ... και τιποτα αλλο

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 12:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
να υποθερω οτι κατι αντιστοιχο ειναι και οι αγγελοι? που τους εκανε ενας θεος? γιατι αραγε? για να διασκεδαση την μοναξια του ? και εαν θες ΓΙΑΤΙ ενας θεος να δημιουργησει εναν ΚΟΣΜΟ ? εαν εισουν θεος ποια αναγκη θα σε οδηγουσε να δημιουργησεις στρατιες αγγελων που αυτοι θα επαιζαν με τα χαμηλου επιπεδου οντα γιατι δεν ειχαν τι να κανουν και θα τσακονονταν μετα γιατι καναν το Α και οχι το Β και τρεχαγυρευε ???δεν βρισκεις ΠΟΛΥ ανθρωπινα ολα αυτα ? δεν βλεπεις οτι ενα ανωτερο ον οπως μας το περιγραφεις ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ως ανθρωπος ? και τι ανωτεροτητα εχει ενας αγγελος οταν πρεπει να τσακωνεται ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ? ενας απο τους δυο ειναι ΕΓΩΙΣΤΗΣ αλλιως καυγας δεν γινεται ... και ο θεος ? αφου ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ πως δημιουργει ενα ΑΤΕΛΕΣ κοσμο ? πως δημιουργει οντα που δεν ειναι τελεια ?

μεσα στο φανατισμο σου υποτιμας τοσο τη δημιουργια αθανατων οντων (στα πλαισια του συμπαντος) οπως οι Αγγελοι η την ομορφια της δημιουργιας του συμπαντος κοσμου...

επισης θα ηθελες φανταζομαι τους Αγγελους και τους ανθρωπους ρομποτακια που δεν τσακωνονται, δεν εχουν μεταξυ τους δημιουργικες εριδες, δεν εχουν διαφορετικες πεποιθησεις...

ενα νεροβραστο συμπαν δηλαδη που χωρις την εριδα και τον πονο δεν θα υπηρχε ουτε εξελιξη, ουτε προσπαθεια για υπερβαση της εριδας και του πονου και τελικα ουτε σοφια ως επαθλο ενος τετοιου αγωνα...τα οντα θα συμφωνουσαν διαρκως σαν τους ψηφοφορους ενος ολοκληρωτικου καθεστωτος...

αντιθετως ο Θεος προνοησε το συμπαν να ειναι συν-παν, δηλαδη να υπαρχουν εντος του ολη η κλιμακα των οντων και ολες οι διαφορετικες αποψεις, καλες, κακες, στραβες, σωστες, ημισωστες, ημιστραβες...

σαν δηλαδη μια δημοκρατικη Βουλη που εκτος της κυβερνησης δινεται ο λογος και σε ολα τα κομματα της αντιπολιτευσης..

τελειος και πανσοφος ειναι μονο ο Θεος, κατα συνεπεια ακομη και οι Αγγελοι κανουν σφαλματα, μπορουν να λειτουργησουν εγωιστικα και να οδηγηθουν στην πτωση τους (η οποια ομως δεν προκειται να ειναι μονιμη)..

ο Θεος επιτρεπει τοσο τα σφαλματα των Αγγελων οσο και των ανθρωπων ωστε αυτα να αξιολογηθουν μεσα στο βουλευτηριο του συμπαντος...να αξιολογηθουν μεσω της εμπειριας των συνεπειων τους...

το ζητουμενο του συμπαντος ειναι το να οδηγηθουν τα οντα του στη σοφια και τη μακαριοτητα αλλα αυτο δεν μπορει να γινει χωρις τον πονο και την εριδα για τον ιδιο λογο που ενα παιδι δεν γινεται να μεγαλωσει σωστα αν δεν σκληραγωγηθει σε καποιο επιπεδο εστω...δεν ειναι σωστο να απαιτουμε απο το Θεο να μας δινει συνεχεια τη μαρμελαδα απο το ντουλαπι γιατι στο τελος θα καταντησουμε παχυσαρκα και νωθρα παιδια...

quote:
ΑριστοτεληςΩΝ3 , εκτος απο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ γεγονοτα , που ολες οι θρησκειες εχουν και ολες βασιζονται στον ανεφικτο ελεγχο , εχεις να μας πεις κατι αλλο ωστε να μας πεισεις ? αυτα που λες καλα ειναι , αλλα ξαναλεω ΤΕΤΟΙΑ μας λενε πολλοι γιατι τα δικα σου να ειναι τα σωστα? και οχι των αλλων ? επειδη εχουν στοιχεια απο ολες τις θρησκειες ? και αλλοι το κανουν αυτο ..

να το ξαναπω;

δεν προκειται για δικη μου θεωρια και ουτε θελω να πεισω καποιον, απλα κατεθεσα στο καταλληλο νημα νομιζω την αποψη των αρχαιων παραδοσεων...

κυριως θελω να γινει αντιληπτο οτι η εξελιξη του Δαρβινου ειναι μια υλικη εξελιξη που αναφερεται στο πως αλλαζουν μορφολογικα τα ειδη, δεν γνωριζει τιποτα για το αορατο σωμα του ανθρωπου ουτε για το πως προεκυψαν τα φαινομενα που παρουσιαστηκαν στην εξελιξη του οταν δρομολογηθηκαν οι καταλληλες αλλαγες στο αορατο του σωμα...συμφωνα με την αποψη μου καθε "μεταλλαξη" η αλλαγη στο φυσικο σωμα και τις λειτουργιες του πρωτα δρομολογηθηκε στο αορατο σωμα του ανθρωπου και μετα (μπορει και μετα μια γενια) περασε σαν πληροφορια στο υλικο του σωμα, κατα συνεπεια θεωρια της εξελιξης χωρις γνωση της υπαρξης και της εξελιξης του αορατου σωματος του ανθρωπου δεν μπορει να σταθει...

quote:
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ .... για μενα (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) δεν χωρανε στον κοσμο μας , ουτε αγγελοι ουτε θεοι καθως ειναι ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ της φαντασιας του ανθρωπου ή εαν θες η τιμωρια του που σκεφτεται χαχαχα , καλοι ειναι ισως στο να τηρουν καποιους ηθικους κανονες ή για να βοηθουν στον πονο αλλα και εκει εχουν αποτυχει κρινοντας εκ του αποτελεσματος ασε που απο θρησκειες γιναν δογματα και οι φανατικοι εχουν φερει την καταστροφη !!!
οι θρησκειες , οι θεοι , οι αγγελοι υπαρχουν λογω της αγνοια μας , οσο η γνωση μας μεγαλωνει τοσο αυτα θα εξασθενουν , τοσο θα μειωνονται και θεωρω οτι η φυση μας αργα ή γρηγορα θα τα καταργηση , καθως πλεον δεν υπαρχει λογος για να υπαρχουν

και πως κρινεις το γεγονος οτι επιστημονες κορυφες του χτες και του σημερα πιστευουν στο Θεο και σε ψυχη;

ο Λαμετρι που πρωτοδιατυπωσε τη θεωρια του μπιγκ μπανγκ, ο Νικολα Τεσλα, ο Ντεηβιντ Μπομ ο πατερας της κβαντομηχανικης και αλλοι;

ανθρωποι σαν και σενα που καταφερονται κατα καθε μεταφυσικης η υπαρξιακης αναζητησης θετουν σαν βασικο επιχειρημα οτι η επιστημη την οποια αυθαιρετα αντιπαραθετουν στη θρησκεια θα εξαλειψει συν τω χρονω τετοιες πιστεις...

ελα ομως που ουκ ολιγοι πρωτοποροι αυτης της επιστημης δεν κατεχονται απο τετοιες μανιχαιστικες αντιληψεις και πιστευουν σε Θεο και ψυχη...

η επιστημη, η θρησκεια, η τεχνη, η φιλοσοφια, ειναι τεσσερεις τομεις της ανθρωπινης δραστηριοτητας που συνθετουν αυτο που ονομαζουμε πολιτισμο, δεν μπορει αυθαιρετα ο καθε αθεος να απαιτει τη διαγραφη των θρησκειων επειδη αυτος εχει αντιθετη αποψη...

τετοιες αφοριστικες αντιληψεις μου θυμιζουν το καψιμο των βιβλιων σε μεσαιωνικα αλλα και σε αθειστικα δηθεν πρωτοπορα καθεστωτα του εικοστου αιωνα (Σοβιετια, Κομμουνιστικη Κινα, Ναζιστικη Γερμανια)...

quote:
εγω παλι θελω τον ανθρωπο ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ του κοσμου

o ανθρωπος αν δεν προσεξει την ψυχη του γινεται τροφη για τα σκουληκια, οχι στο ΚΕΝΤΡΟ του κοσμου δεν μπορει να σταθει αλλα ουτε στο κεντρο του σπιτιου του...

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 12:50:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός:

Για κάνε παιχνίδι να σε καμαρώσουμε!!
Τι εννοείς ακριβώς "ως έχει"?

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 01/09/2010 00:20:42

"ΩΣ ΕΧΕΙ"..δηλαδή έτσι ακριβώς όπως παρουσιάζεται...

Εμφανίζει διάφορους μηχανισμούς "υποστήριξης" διαφόρων συναισθημάτων και όλοι αυτοί αναβλύζουν απο το είναι του -καταστατικής μορφής και προελεύσεως-....

Αγάπης-μίσους
Επίθεσης-φυγής
Καλοσύνης-κακίας
κλπ..κλπ..!!!

Όλα τα όμορφα και ευ-γενή κατα δήλωσήν σας , τα έχει φτιάξει ο Θεός -που μόνο καλοσύνη έχει-...τα υπόλοιπα , αλήθεια ποιός τα δημιούργησε..???

Πάντως το σίγουρο είναι ένα...ούτε 'γώ ... ούτε και σύ...ούτε και κανείς άλλος..!!!

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 12:52:45  Εμφάνιση Προφίλ
εαν το αιτημα για αποδειξεις ειναι φανατισμος, ναι ειμαι φανατισμενος οπαδος της αποδειξης και της αμφισβητησης ... αλλιως ακομη θα τρωγαμε βελανιδια !!!

τον λογο δημιουργιας ολων αυτων απο τον θεο (σου) δεν μου τον εδωσες ακομη ή δεν το διαβασα (σορυ αλλα εχω και ενα μικρο προβλημα ορασης οποτε δεν αποκλειω να εχω χασει καποια γραμμη!!!)

εγω δεν θελω ουτε νεροβραστα ουτε λαδοβραστα ... εγω θελω ΕΝΑ ΝΟΗΜΑ σε μια προταση νεας κοσμοθεωριας, που δυστυχως δεν αλλαζει σε τιποτα τα οσα πιστευουν εδω και εκατονταδες χρονια ανθρωποι της αγνοιας ... αυτα τα πιστευουν ακομη στο κεντρο της αφρικης, τα πιστευαν πριν απο 2000 χρονια και πριν απο 4000 , εγω παλι ΔΕΝ !!!

εσυ θεωρεις θεους, αγγελους , ανθρωπους οτι ειναι ολα ΙΔΙΑ ... με τα λαθη τους και τα προβληματα τους , εγω παλι θεωρω οτι εαν υπηρχε κατι περα απο τον ανθρωπο ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ , ξανα λεω , πως ενας ΘΕΟΣ , ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ δημιουργει ΑΤΕΛΕΣ ΟΝΤΑ ? ΠΩΣ ενα ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ επιβαλει ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ (ανθρωπινο , χαρακτηριστικο ενος μη τελειου οντους) σε οσους δεν τον αποδεχονται ΛΕΣ και ειναι υποχρεωτικο ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΕΙ !!!!!! επιτηδες ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ? απο μοναξια ?

δεν κρινω κανεναν, το οτι καποιοι πιστευουν δεν με χαλαει (ειναι χαρακτηριστικο της ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥΣ αυτο!!!) , το τι πιστευουν παλι ειναι στην διακριτικη μου διαθεση να το κρινω ΓΙΑ ΜΕΝΑ (ωστε να το καταλαβω και να το δεχθω ή να το αποριψω) ως λογικα ή μη !!!

οταν σε βολευει η επιστημη την αναφερεις , οκ δεκτο, ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ως τι ??? για να καταλαβω εαν μιλαμε για το ιδιο πραγμα (καθως χρησιμοποιεις ενας επιστημονικο ορο που απο οσα μας περιγραφεις δεν εχει καμια σχεση με αυτο που οι επιστημονες περιγραφουν!!!) , το παραδειγμα με το χρονο το διαβασες? με τον κυβο? μιλαμε για το ιδιο πραγμα ???

με μπερδεψες , ΤΕΛΙΚΑ μιλας για πραγματα που ΕΣΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ μονο σου ? ή για ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ που διαβασες καπου και την απαληθευσες ? εαν ισχυει το δευτερο για πες που το διαβασες για να το διαβασουμε και εμεις?

τελος δεν κρινω , προσπαθω να μαθω τι θελεις να πεις και τι απαντησεις εχεις για τα ερωτηματα μου , παντως απαντησεις στα ορα εχω ρωτησει ακομη δεν εχω παρει ... γιαυτο και κατεθεσα και την δικη μου αποψη (οσο ποιο συνοπτικα γινοταν)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 15:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:

Εμφανίζει διάφορους μηχανισμούς "υποστήριξης" διαφόρων συναισθημάτων και όλοι αυτοί αναβλύζουν απο το είναι του -καταστατικής μορφής και προελεύσεως-....

Αγάπης-μίσους
Επίθεσης-φυγής
Καλοσύνης-κακίας
κλπ..κλπ..!!!

Όλα τα όμορφα και ευ-γενή κατα δήλωσήν σας , τα έχει φτιάξει ο Θεός -που μόνο καλοσύνη έχει-...τα υπόλοιπα , αλήθεια ποιός τα δημιούργησε..???

Πάντως το σίγουρο είναι ένα...ούτε 'γώ ... ούτε και σύ...ούτε και κανείς άλλος..!!!

Έχει απαντήσει ήδη ο Αριστοτέλης.

makfor, σου απάντησε και εσένα ο Αριστοτέλης, δεν το είδες?

Το μόνο που θέλω να προσθέσω στα όσα είπε ο Αριστοτέλης, είναι ότι ο Θεός τιμωρεί την παράβαση.
Όταν λοιπόν έχει θέσει κανόνες και αυτοί παραβιάζονται, θα ήταν ανόητο εκ μέρους Του να αφήσει ατιμώρητους αυτούς που τους παραβιάζουν.
Όπως σε μία ανθρώπινη κοινωνία με συντεταγμένες, ο άρχοντας αυτής θα τιμωρήσει τον παραβάτη που με τη συμπεριφορά του κλονίζει τις συντεταγμένες αυτές, έτσι και ο Κύριος θα τιμωρήσει τον παραβάτη.
Δε βλέπω κάποια διαφορά.

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 01/09/2010 15:17:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 16:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
τον λογο δημιουργιας ολων αυτων απο τον θεο (σου) δεν μου τον εδωσες ακομη ή δεν το διαβασα (σορυ αλλα εχω και ενα μικρο προβλημα ορασης οποτε δεν αποκλειω να εχω χασει καποια γραμμη!!!)

εγω δεν θελω ουτε νεροβραστα ουτε λαδοβραστα ... εγω θελω ΕΝΑ ΝΟΗΜΑ σε μια προταση νεας κοσμοθεωριας, που δυστυχως δεν αλλαζει σε τιποτα τα οσα πιστευουν εδω και εκατονταδες χρονια ανθρωποι της αγνοιας ... αυτα τα πιστευουν ακομη στο κεντρο της αφρικης, τα πιστευαν πριν απο 2000 χρονια και πριν απο 4000 , εγω παλι ΔΕΝ !!!

ειπα οτι ο σκοπος του συμπαντος ειναι τα οντα του να φτασουν στη σοφια και τη μακαριοτητα αφου πρωτα διανυσουν μια πνευματικη Οδυσσεια και αφου ικανοποιησουν την περιεργεια τους και τις τασεις τους στις ενδιαμεσες βαθμιδες...

quote:
εσυ θεωρεις θεους, αγγελους , ανθρωπους οτι ειναι ολα ΙΔΙΑ ... με τα λαθη τους και τα προβληματα τους , εγω παλι θεωρω οτι εαν υπηρχε κατι περα απο τον ανθρωπο ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ , ξανα λεω , πως ενας ΘΕΟΣ , ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ δημιουργει ΑΤΕΛΕΣ ΟΝΤΑ ? ΠΩΣ ενα ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ επιβαλει ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ (ανθρωπινο , χαρακτηριστικο ενος μη τελειου οντους) σε οσους δεν τον αποδεχονται ΛΕΣ και ειναι υποχρεωτικο ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΕΙ !!!!!! επιτηδες ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ? απο μοναξια ?

αναγκαστικα ο Θεος δημιουργει ατελη οντα καθως δεν εχει νοημα να φτιαξει καμια κατοσταρια τελειους Θεους σαν τον εαυτο του και να κοιτανε ολοι ο ενας τον αλλο...

το να δημιουργει ατελη οντα ομως δεν ειναι κατ'αναγκη κακο καθως αφενος τους παρεχει το δωρο της υπαρξης αφετερου το δωρο της περιπετειας και της πνευματικης οδυσσειας και τριτον το δωρο της σοφιας, της αθανασιας και της μακαριοτητας αν θελησουν να φτασουν στο τερμα του δρομου που για το καθενα ειναι ξεχωριστος...

τοσο οι Αγγελοι οσο και οι ανθρωποι μπορουν υπο προυποθεσεις να ειναι επιρρεπεις στον βαθυ εγωισμο, κατα τα αλλα οι Αγγελοι εχουν δωρα που δεν εχει ο ανθρωπος αλλα ο ανθρωπος εχει κι αυτος ενα μεγαλειωδες δωρο, εαν σωθει πνευματικα και παψει να επηρρεαζεται απο τον βαθυ και τυφλο εγωισμο τοτε ενδεχομενως να αναβαθμισθει οντολογικα στον αλλο κοσμο υψηλοτερα και αρκετων εκ των Αγγελων...αυτο ειναι το νοημα της παραβολης του Ασωτου που ο Θεος θυσιαζει για τον ασωτο το μοσχο το σιτευτο ενω ο πρωτοτοκος υιος (δηλαδη ο Αγγελος) δεν τυχαινει τετοιας τιμης...

quote:
οταν σε βολευει η επιστημη την αναφερεις , οκ δεκτο, ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ως τι ??? για να καταλαβω εαν μιλαμε για το ιδιο πραγμα (καθως χρησιμοποιεις ενας επιστημονικο ορο που απο οσα μας περιγραφεις δεν εχει καμια σχεση με αυτο που οι επιστημονες περιγραφουν!!!) , το παραδειγμα με το χρονο το διαβασες? με τον κυβο? μιλαμε για το ιδιο πραγμα ???

οι διαστασεις διαφερουν η μια με την αλλη σε σχεση με την ποιοτητα της υλης (οι υψηλοτερες της δικης μας εχουν αιθερικη υλη, η οποια ειναι και αυτη διαφορων διαβαθμισεων) αλλα και την ποιοτητα της νοησης των οντων που ζουν εκει...

αλλες διαφορες μεταξυ των διαστασεων ειναι οι εξης: στην υλικη διασταση υπαρχουν δρουν πολλοι φυσικοι νομοι ενω στις ανωτερες διαστασεις οι νομοι του πεδιου τους τεινουν διαρκως να μειωνονται..

γι'αυτο η δικια μας διασταση ειναι μια διασταση με πολλους περιορισμους ενω οι υψηλοτερες εχουν αναλογικα ολο και λιγοτερους περιορισμους, ειναι χωροχρονοι ελευθεριας με λιγα λογια, στις εντελως υψηλοτερες διαστασεις δεν υφισταται ουτε καν η εντροπια, γι'αυτο οσα οντα ζουν εκει δεν δεχονται τις αλλοιωσεις της φθορας και ειναι αθανατα...

το να εισελθει κανεις σε αλλες διαστασεις απ αυτη που κανονικα ανηκει ειναι αδυνατον για οντα των χαμηλοτερων διαστασεων, δυνατο ομως για οντα των υψηλοτερων διαστασεων...

οταν ας πουμε ενας Αγγελος θελει να εμφανιστει στο δικο μας κοσμο μπορει να διαπερασει το φραγμα των χαμηλοτερων διαστασεων (το δυσκολο θα ηταν γι'αυτον να ανελθει σε ανωτερες της δικιας του διαστασεις) και φτανοντας στο δικο μας κοσμο προτιμα να παρει μια ανθρωπινη μορφη γιατι αν τον εβλεπε ο ανθρωπος με την πραγματικη του μορφη θα ατενιζε ενα συνολο απο πυρινους τροχους και λαμπερους πολυχρωμους ιριδισμους ενεργειας και θα του φευγε το τσερβελο αν δεν τυφλωνοταν απο τη λαμψη...

quote:
δεν κρινω κανεναν, το οτι καποιοι πιστευουν δεν με χαλαει (ειναι χαρακτηριστικο της ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥΣ αυτο!!!) , το τι πιστευουν παλι ειναι στην διακριτικη μου διαθεση να το κρινω ΓΙΑ ΜΕΝΑ (ωστε να το καταλαβω και να το δεχθω ή να το αποριψω) ως λογικα ή μη !!!

προφανως και εχεις καθε δικαιωμα γνωμης και κριτικης...εγω θα ηθελα να το εχεις και ας βλεπουμε διαφορετικα τα πραγματα...

η αποψη μου ειναι πως πρεπει να υπαρχει κριτικη ως προς καποιες επιστημονικες θεωριες η μεθοδους, ως προς την οργανωμενη και εκκοσμικευμενη θρησκεια, ως προς καποια ρευματα της τεχνης και ως προς καποιες φιλοσοφικες σχολες...

αυτο ομως που ειναι απαραδεκτο ειναι η απαξιωση, οι υβρεις και η επιθυμια για κατεδαφιση θεσμων και δραστηριοτητων που δημιουργησαν τον πολιτισμο ηδη απο τα παναρχαια χρονια...

σαφως και πρεπει να κρινουμε μια θρησκεια (πιχι ειναι απαραδεκτο το αλαθητο του Παπα η οι λιθοβολισμοι στο Ισλαμ) αλλα δεν εχουμε καμια δουλεια να την κατεδαφισουμε και να προσβαλουμε η να καταδιωξουμε τους πιστους της...ποναει δοντι, κοψει ποδι;

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 01/09/2010 16:15:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 19:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Νομίζω οτι μετά απο ολα διάβασα , οφείλεις να δώσεις μερικές απαντήσεις διαφορετικά ολα όσα λές δεν είναι παρα φαντασιώσεις και ευσεβεις πόθοι .
Αν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές θα έχουμε πάρει μία ιδέα για το τι πιστευεις .
Διαφορετικά μιλάμε για αρωστημένη φαντασία τουλάχιστον .

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

quote:
μεσα στο φανατισμο σου υποτιμας τοσο τη δημιουργια αθανατων οντων (στα πλαισια του συμπαντος) οπως οι Αγγελοι η την ομορφια της δημιουργιας του συμπαντος κοσμου...

Τα αθάνατα όντα είναι τμήμα του σύμπαντος που παρατηρούμε ?
Η μήπως έιναι έξω απο το παρατηρήσιμο συμπαν ?

quote:
κυριως θελω να γινει αντιληπτο οτι η εξελιξη του Δαρβινου ειναι μια υλικη εξελιξη που αναφερεται στο πως αλλαζουν μορφολογικα τα ειδη, δεν γνωριζει τιποτα για το αορατο σωμα του ανθρωπου ουτε για το πως προεκυψαν τα φαινομενα που παρουσιαστηκαν στην εξελιξη του οταν δρομολογηθηκαν οι καταλληλες αλλαγες στο αορατο του σωμα...συμφωνα με την αποψη μου καθε "μεταλλαξη" η αλλαγη στο φυσικο σωμα και τις λειτουργιες του πρωτα δρομολογηθηκε στο αορατο σωμα του ανθρωπου

Το αορατο σώμα του ανθρώπου που βρισκεται ?
Εχουν μόνο οι άνθρωποι αόρατο σώμα η και τα ζώα ?
Πότε δημιουργείται το αόρατο σώμα ?
Υπάρχει απο πάντα , δημιουργείται κατα την κύηση ?
Αλληλεπιδρά με το ορατό σώμα και πώς ?

quote:
περασε σαν πληροφορια στο υλικο του σωμα, κατα συνεπεια θεωρια της εξελιξης χωρις γνωση της υπαρξης και της εξελιξης του αορατου σωματος του ανθρωπου δεν μπορει να σταθει...

Ποιο σημείο της εξέλιξης είναι προβληματικό και απαιτεί την προσφυγή στην υπόθεση ενός αόρατου σώματος ?

quote:
ανθρωποι σαν και σενα που καταφερονται κατα καθε μεταφυσικης η υπαρξιακης αναζητησης θετουν σαν βασικο επιχειρημα οτι η επιστημη την οποια αυθαιρετα αντιπαραθετουν στη θρησκεια θα εξαλειψει συν τω χρονω τετοιες πιστεις...

Ποιος σου είπε οτι η υπαρξιακή αναζήτηση προυποθετει την πίστη σε κάποιο Θεο ?

quote:
ειπα οτι ο σκοπος του συμπαντος ειναι τα οντα του να φτασουν στη σοφια και τη μακαριοτητα αφου πρωτα διανυσουν μια πνευματικη Οδυσσεια και αφου ικανοποιησουν την περιεργεια τους και τις τασεις τους στις ενδιαμεσες βαθμιδες...

Αυτό πόθεν προκύπτει ?

quote:
οι διαστασεις διαφερουν η μια με την αλλη σε σχεση με την ποιοτητα της υλης (οι υψηλοτερες της δικης μας εχουν αιθερικη υλη, η οποια ειναι και αυτη διαφορων διαβαθμισεων) αλλα και την ποιοτητα της νοησης των οντων που ζουν εκει...

Τι είναι η αιθερική ύλη ?
Ισχύουν για αυτην οι φυσικοί νόμοι ?
Ισχύουν άλλοι νόμοι και αν ναι ποιοι είναι αυτοί ?

quote:
αλλες διαφορες μεταξυ των διαστασεων ειναι οι εξης: στην υλικη διασταση υπαρχουν δρουν πολλοι φυσικοι νομοι ενω στις ανωτερες διαστασεις οι νομοι του πεδιου τους τεινουν διαρκως να μειωνονται..

Ποθεν προκύπτει αυτό ?

quote:
γι'αυτο η δικια μας διασταση ειναι μια διασταση με πολλους περιορισμους ενω οι υψηλοτερες εχουν αναλογικα ολο και λιγοτερους περιορισμους, ειναι χωροχρονοι ελευθεριας με λιγα λογια, στις εντελως υψηλοτερες διαστασεις δεν υφισταται ουτε καν η εντροπια, γι'αυτο οσα οντα ζουν εκει δεν δεχονται τις αλλοιωσεις της φθορας και ειναι αθανατα...

Συνεπώς στις ανώτερες διαστάσεις υπάρχει χώρος και χρόνος .
Καλά κατάλαβα ?
Αλλα δεν ισχυει πιθανως ο νόμος της εντροπίας έτσι ?

quote:
το να εισελθει κανεις σε αλλες διαστασεις απ αυτη που κανονικα ανηκει ειναι αδυνατον για οντα των χαμηλοτερων διαστασεων, δυνατο ομως για οντα των υψηλοτερων διαστασεων...

Αυτό πόθεν προκύπτει ?

quote:
οταν ας πουμε ενας Αγγελος θελει να εμφανιστει στο δικο μας κοσμο μπορει να διαπερασει το φραγμα των χαμηλοτερων διαστασεων (το δυσκολο θα ηταν γι'αυτον να ανελθει σε ανωτερες της δικιας του διαστασεις) και φτανοντας στο δικο μας κοσμο προτιμα να παρει μια ανθρωπινη μορφη γιατι αν τον εβλεπε ο ανθρωπος με την πραγματικη του μορφη θα ατενιζε ενα συνολο απο πυρινους τροχους και λαμπερους πολυχρωμους ιριδισμους ενεργειας και θα του φευγε το τσερβελο αν δεν τυφλωνοταν απο τη λαμψη...

Τελικά είναι ΔΥΣΚΟΛΟ η ΑΔΥΝΑΤΟ να ανέβεις σε ανώτερη διάσταση ? με μπέρδεψες .
Οι άγγελοι που θα είχαν τους "ιριδισμούς ενέργειας " που λές πως παίρνουν ανθρώπινη μορφή ?
Η ενέργεια που αναφέρεις τι είδους ενέργεια είναι ?
Ισχυουν για αυτην οι γνωστοί φυσικοί νόμοι η όχι ?

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 19:41:07  Εμφάνιση Προφίλ
ο σκοπος υπαρχει ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ... δεν εχω καταλαβει ΓΙΑΤΙ ο θεος μπαινει στην διαδικασια ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ κατι ... πως το εξηγης αυτο ? δηλαδη να το πω απλα , ο θεος καθοταν (ας πουμε) και δεν ειχε τι να κανει ... και λεει ΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ενα κοσμο, με πολλες διαστασεις και ας φτιαξω ατελη οντα τα οποια θα πρεπει να ΜΕ ανακαλυψουν και να με ΔΕΧΘΟΥΝ και εαν δεν το κανουν θα τους ΣΤΕΛΝΩ στο διαβολο , ο οποιος θα ειναι ΕΝΑ απο τα οντα μου που θα με γραψει στα παλαιοτερα των υποδυματων του κτλπ ... ? κατι τετοιο ?

ο σκοπος της καρεκλας ειναι να καθομαι , η αναγκη που με οδηγησε να την κανω ηταν γιατι ηθελα να ξεκουραζομαι και να μη καθομαι στο χωμα ...

ΠΟΙΑ αναγκη οδηγησε τον θεο να κανει τον κοσμο ?

καταλαβες τι ρωταω ? στην κοσμοθεωρια που μου περιγραφεις ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ που ενας θεος ξεκιναει να κανει κατι ?

η περιγραφη των διαστασεων , θα το ξανα πω ,που μοιαζει με δωματια ξενοδοχειου που απο το ενα περναω στο αλλο , ειναι περιγραφη πολυ απλοικη και με πολυ φαντασια και καθολου ΛΟΓΙΚΗ (μαθηματικα) ... τι ειναι αυτο που σε κανει να πιστευεις οτι κατι τετοιο ειναι αληθινο ? πως επαληθευεις οτι κατι τετοιο ισχυει ? και εαν δεν ισχυει και ειναι λαθος τοτε θα σε τιμωρησει ο θεος σου ? αν σου ελεγε καποιος , φιλε μου δεν ειναι διστασεις (το εψαξα πολυ , να διαβασα και αυτα , το λενε και αυτοι οι αρχαιοι κτλπ) αλλα πλανητες πολυ πολυ μακρινοι οπου η δομη της "υλης" ειναι καπως διαφορετικη απο την γηινη , θα αλλαζε κατι στην κοσμοθεωρια που αναφερεις ?

το να εισελθει καποιος σε μια διασταση αλλη απο αυτη που ανηκει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ , πχ μπαινει σε μια διασταση που η εξωτικη υλη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ... πως θα μπει ? ή υπαρχει αλλα δεν την βλεπουμε ακομη? ή πως μετατρεπει το αιθεριο σωμα του σε "σωματιδιακο" σωμα ? και σε αυτη την μετατροπη τι ΕΝΕΡΓΕΙΑ χρειαζεται ? και πως δεν χανεται καποια πληροφορια ??? χωρις ακομη να εχω καταλαβει τι μου λες , θα σου δωσω ενα παραδειγμα πως θα γινοταν κατι τετοιο με το παραδειγμα της τηλεμεταφορας ... θα διαλυσω το σωμα μου σε ΟΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ απο τα οποια αποτελειτε , θα στειλω την πληροφορια ΤΙ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ χρειαζονται και ΠΩΣ πρεπει να συντεθουν ξανα 100 ετη φωτος μακρυα .. και εκει ενα "μηχανημα" θα μαζεψει τα αντιστοιχα απαιτουμε σωματιδια και θα με επαναδυμιουργησει ξανα ... ΕΦΙΚΤΟ ? τωρα εαν σε αυτο σου βαλω οτι τα σωματιδια τα ΕΔΩ δεν υπαρχουν ΕΚΕΙ .... πες μου εσυ τι θα κανει !!! (καταλαβες που ειναι η απορια μου? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ να γινει αυτη η μεταβαση απο μια διασταση σε αλλη οταν δεν ισχυουν οι ιδιοι νομοι και κανονες ?) . Υποθεσεις του τυπου , το λενε και το κανουν , δεν μου λενε κατι ...

δες ουτε εβρισα κανεναν ουτε απαγορευσα κανεναν , αντιθετα το κανεις εσυ οταν μου ΖΗΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΟΤΙ ΛΕΣ ... εαν ειπα κατι που σε προσβαλε να μου το δειξεις θα εγινε κατα λαθος ή στην προσπαθεια μου να απλοποιησω κατι ή να δωσω ενα παραδειγμα σιγουρα δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω

επισης εαν εχεις ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ στοιχεια οτι ΟΣΑ ΛΕΣ στεκουν , δεν εχεις παρα να μας τα φερεις , υποθεσεις ή απαιτησεις του τυπου "θεσμων και δραστηριοτητων που δημιουργησαν τον πολιτισμο ηδη απο τα παναρχαια χρονια..." δεν στεκουν ρε φιλε και συγνωμη κιολας... ΡΩΤΑΩ αλλη μια φορα , ΓΙΑΤΙ να ισχυει η θεωρια που λες εσυ και οχι αυτη που λεει καποιος ΑΛΛΟΣ ... θες ποιο συγκεκριμενα ? ΓΙΑΤΙ να ισχυει η δικη σου και οχι η δικη μου ? (εγω δεν εχω κανενα προβλημα να ισχυει η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ... εσυ εχεις εαν ισχυει η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ?) ΤΙ ΕΧΕΙ η θεωρια που μας λες και την κανει μοναδικη που δεν εχουν ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ? μπορεις να μου το εξηγησεις ?

οι θρησκειες ή εαν θες οι κοσμοθεωριες ΠΑΤΟΥΝ στο ΔΕΞΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΜΙΛΑΣ ... αυτο ηταν εφικτο πριν απο χρονια , οπου ο ανθρωπος ΦΟΒΟΤΑΝ και δεν ηξερε ουτε καν να γραφεια και να διαβαζει , οπου η πληροφορια δεν μπορουσε να φυγει περα απο μερικα μετρα απο το σπιτι ή το χωριο ... ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ φυσικο μια κοσμοθεωρια να διατηρειτε επι αιωνες οπως και η καθε περιοχη να εχει την δικη της με διαφορες προσμιξεις απο τις γυρω κοντινες ή μακρυνες περιοχες και να διαδιδεται με τον περασμα του χρονου ή μεσα απο πολεμους ... ΣΗΜΕΡΑ (τα τελευταια 100 χρονια) αυτο εχει αλλαξει ... ο ανθρωπος εχει αλλαξει ΠΛΕΟΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ μαθαινει .. ξερει ... βλεπει ... ακουει ... μιλαει ...επικοινωνει ... οι γνωσεις του διευρινονται καθημερινα ...

αυτο που μας ειπαν οι σοφοι ανα τους αιωνες ηταν οτι πρεπει να ψαχνουμε και να αναζητουμε την ΓΝΩΣΗ , την αληθεια , για το τι ειμαστε , για το τι συμβαινει γυρω μας ... ουτε κρυπτοφηση εκαναν , ουτε τιποτα , εαν δεν καταστρεφονταν τα χιλιαδες γραπτα των αρχαιων ελληνων και των προηγουμενων απο αυτους ή απο αλλους σαν τους αρχαιους ελληνες , και φταναν μεχρι τις μερες μας θα ειχαμε μια ποιο πληρη εικονα ...

οταν δεν ξερουμε τι εχει γινει πχ το 1974 με την κυπρο , μολις 40 χρονια πριν , εσυ θες να μου πεις οτι εισαι 100% σιγουρος για το τι εγινε πριν απο 1 εκατομυριο χρονια ? (δεν μου απαντησες ΠΟΤΕ εγινε αυτη η μεταφυτευση στον ανθρωπο? ) θες να μου πεις ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ - ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ τι ηθελα να πει ο σωκρατης ? ο πλατωνας ? ο αριστοτελης ? ο ηρακλειτος και τοσοι αλλοι ??? εαν ξερεις χαιρομαι για σενα ... εγω παλι αμφιβαλω εαν ξερουμε ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΓΑΝ αλλα κανουμε μονο υποθεσεις !!! ή θες να μου πεις οτι ξερεις τι ΕΙΠΕ ο χριστος ? ξερουμε τι ειπαν οι ΑΛΛΟΙ οτι ΕΙΠΕ ... ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ και δεν θα το μαθουμε ΠΟΤΕ !!! (ελπιζω να γινεται κατανοητος ο προβληματισμος μου για το τι ειναι αυτο που θα μας κανει να ειμαστε 100% σιγουροι οτι ισχυει το Α ή το Β ή το Γ κτλπ)

απο που να αρχισω και που να τελειωσω , απο την στρογγυλη γη ? απο τον ηλιο και το κεντρο του ηλιακου συστηματος ? απο την αμερικη και την ακρη της γης ?

εδω πριν απο μερικα χρονια ο επιλιπτικος ηταν ανθρωπος με τον σατανα μεσα του ... τι να λεμε τωρα

σημερα πλεον φιλε μου , εαν θες να μου "πουλησεις" (με την καλη εννοια οκ?) μια θεωρια πρεπει να την περασω απο 40 κοσκινα ... δεν θελω πλεον μασημενη τροφη , δεν δεχομαι ΠΙΣΤΕΨΕ για να ΔΕΙΣ ... οχι ΘΑ ΔΩ και εαν το καταλαβω ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ...

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας

454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 19:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Νομίζω οτι μετά απο ολα διάβασα , οφείλεις να δώσεις μερικές απαντήσεις διαφορετικά ολα όσα λές δεν είναι παρα φαντασιώσεις και ευσεβεις πόθοι .
Αν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές θα έχουμε πάρει μία ιδέα για το τι πιστευεις .
Διαφορετικά μιλάμε για αρωστημένη φαντασία τουλάχιστον .

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

quote: μεσα στο φανατισμο σου υποτιμας τοσο τη δημιουργια αθανατων οντων (στα πλαισια του συμπαντος) οπως οι Αγγελοι η την ομορφια της δημιουργιας του συμπαντος κοσμου...

quote:κυριως θελω να γινει αντιληπτο οτι η εξελιξη του Δαρβινου ειναι μια υλικη εξελιξη που αναφερεται στο πως αλλαζουν μορφολογικα τα ειδη, δεν γνωριζει τιποτα για το αορατο σωμα του ανθρωπου ουτε για το πως προεκυψαν τα φαινομενα που παρουσιαστηκαν στην εξελιξη του οταν δρομολογηθηκαν οι καταλληλες αλλαγες στο αορατο του σωμα...συμφωνα με την αποψη μου καθε "μεταλλαξη" η αλλαγη στο φυσικο σωμα και τις λειτουργιες του πρωτα δρομολογηθηκε στο αορατο σωμα του ανθρωπου

quote:περασε σαν πληροφορια στο υλικο του σωμα, κατα συνεπεια θεωρια της εξελιξης χωρις γνωση της υπαρξης και της εξελιξης του αορατου σωματος του ανθρωπου δεν μπορει να σταθει...

Ποιο σημείο της εξέλιξης είναι προβληματικό και απαιτεί την προσφυγή στην υπόθεση ενός αόρατου σώματος ?

quote:ανθρωποι σαν και σενα που καταφερονται κατα καθε μεταφυσικης η υπαρξιακης αναζητησης θετουν σαν βασικο επιχειρημα οτι η επιστημη την οποια αυθαιρετα αντιπαραθετουν στη θρησκεια θα εξαλειψει συν τω χρονω τετοιες πιστεις...

Ποιος σου είπε οτι η υπαρξιακή αναζήτηση προυποθετει την πίστη σε κάποιο Θεο ?

quote:ειπα οτι ο σκοπος του συμπαντος ειναι τα οντα του να φτασουν στη σοφια και τη μακαριοτητα αφου πρωτα διανυσουν μια πνευματικη Οδυσσεια και αφου ικανοποιησουν την περιεργεια τους και τις τασεις τους στις ενδιαμεσες βαθμιδες...

Αυτό πόθεν προκύπτει ?

quote:οι διαστασεις διαφερουν η μια με την αλλη σε σχεση με την ποιοτητα της υλης (οι υψηλοτερες της δικης μας εχουν αιθερικη υλη, η οποια ειναι και αυτη διαφορων διαβαθμισεων) αλλα και την ποιοτητα της νοησης των οντων που ζουν εκει...

quote:αλλες διαφορες μεταξυ των διαστασεων ειναι οι εξης: στην υλικη διασταση υπαρχουν δρουν πολλοι φυσικοι νομοι ενω στις ανωτερες διαστασεις οι νομοι του πεδιου τους τεινουν διαρκως να μειωνονται..

Ποθεν προκύπτει αυτό ?

quote:γι'αυτο η δικια μας διασταση ειναι μια διασταση με πολλους περιορισμους ενω οι υψηλοτερες εχουν αναλογικα ολο και λιγοτερους περιορισμους, ειναι χωροχρονοι ελευθεριας με λιγα λογια, στις εντελως υψηλοτερες διαστασεις δεν υφισταται ουτε καν η εντροπια, γι'αυτο οσα οντα ζουν εκει δεν δεχονται τις αλλοιωσεις της φθορας και ειναι αθανατα...

Καλά κατάλαβα ?

quote:το να εισελθει κανεις σε αλλες διαστασεις απ αυτη που κανονικα ανηκει ειναι αδυνατον για οντα των χαμηλοτερων διαστασεων, δυνατο ομως για οντα των υψηλοτερων διαστασεων...

Αυτό πόθεν προκύπτει ?

quote:οταν ας πουμε ενας Αγγελος θελει να εμφανιστει στο δικο μας κοσμο μπορει να διαπερασει το φραγμα των χαμηλοτερων διαστασεων (το δυσκολο θα ηταν γι'αυτον να ανελθει σε ανωτερες της δικιας του διαστασεις) και φτανοντας στο δικο μας κοσμο προτιμα να παρει μια ανθρωπινη μορφη γιατι αν τον εβλεπε ο ανθρωπος με την πραγματικη του μορφη θα ατενιζε ενα συνολο απο πυρινους τροχους και λαμπερους πολυχρωμους ιριδισμους ενεργειας και θα του φευγε το τσερβελο αν δεν τυφλωνοταν απο τη λαμψη...

Τελικά είναι ΔΥΣΚΟΛΟ η ΑΔΥΝΑΤΟ να ανέβεις σε ανώτερη διάσταση ? με μπέρδεψες .
Οι άγγελοι που θα είχαν τους "ιριδισμούς ενέργειας " που λές πως παίρνουν ανθρώπινη μορφή ?
Η ενέργεια που αναφέρεις τι είδους ενέργεια είναι ?
Ισχυουν για αυτην οι γνωστοί φυσικοί νόμοι η όχι ?

Όλες αυτές οι πληροφορίες με τις ανώτερες διαστάσεις,δεν μπορούν να κατανοηθούν εύκολα,είδικα όταν έχουμε μάθει άλλα.Ο μόνος τρόπος για την εξακρίβωση τους είναι η προσωπική ανάληψη σε αυτές.Φυσικά θα ρωτήσεις απο μέσα σου,πώς γίνεται αυτό? Η απάντηση είναι ο διαλογισμός.Μόνο μέσα απο τον διαλογισμό ο άνθρωπος μπορεί να αποκτήσει την ικανότητα για ανώτερη γνώση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:38:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός:

Αγάπης-μίσους
Επίθεσης-φυγής
Καλοσύνης-κακίας
κλπ..κλπ..!!!

Έχει απαντήσει ήδη ο Αριστοτέλης.

makfor, σου απάντησε και εσένα ο Αριστοτέλης, δεν το είδες?

Το μόνο που θέλω να προσθέσω στα όσα είπε ο Αριστοτέλης, είναι ότι ο Θεός τιμωρεί την παράβαση.
Όταν λοιπόν έχει θέσει κανόνες και αυτοί παραβιάζονται, θα ήταν ανόητο εκ μέρους Του να αφήσει ατιμώρητους αυτούς που τους παραβιάζουν.
Όπως σε μία ανθρώπινη κοινωνία με συντεταγμένες, ο άρχοντας αυτής θα τιμωρήσει τον παραβάτη που με τη συμπεριφορά του κλονίζει τις συντεταγμένες αυτές, έτσι και ο Κύριος θα τιμωρήσει τον παραβάτη.
Δε βλέπω κάποια διαφορά.

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 01/09/2010 15:17:12

Άσε τον Αριστοτέλη και απάντησε μου εσύ....ποιός δημιούργησε τον άνθρωπο ως έχει ... ???

Μαζί μιλάμε ....

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

strangerz2:

quote:
Όλες αυτές οι πληροφορίες με τις ανώτερες διαστάσεις,δεν μπορούν να κατανοηθούν εύκολα,είδικα όταν έχουμε μάθει άλλα.Ο μόνος τρόπος για την εξακρίβωση τους είναι η προσωπική ανάληψη σε αυτές.Φυσικά θα ρωτήσεις απο μέσα σου,πώς γίνεται αυτό? Η απάντηση είναι ο διαλογισμός.Μόνο μέσα απο τον διαλογισμό ο άνθρωπος μπορεί να αποκτήσει την ικανότητα για ανώτερη γνώση.

Η προσωπική αντίληψη του καθενός είναι ο ευκολοτερος τρόπος για να κάνεις ΛΑΘΟΣ .
Δηλαδή αν κάποιος με την προσωπικη του αντίληψη βλέπει νεραίδες και ξωτικά αυτό σημαίνει οτι αυτά υπάρχουν πραγματικά ?
Αν κάποιος υπο την επήρεια φαρμάκων , ναρκωτικών αυθυποβολής η δεν ξέρω τι άλλο μιλά με πνευματα και βλέπει οράματα αυτο σημαίνει οτι αυτά υπάρχουν στην πραγματικότητα ?

Η ΜΗΠΩΣ υπάρχουν μόνο μέσα στο μυαλο του ?
Στο τονίζω αυτό γιατί ΚΑΙ ο διαλογισμός οδηγεί το άτομο σε μία διαφορετική νοητική κατάσταση .

ΠΩΣ μπορεί να αποδείξει λοιπον κάποιος οτι ολες η δήθεν ανώτερες διαστάσεις δεν είναι απλά γεννήματα του εγκεφάλου του , και όχι απτή πραγματικότητα ?

Και μην ακούσω οτι δήθεν δεν υπάρχει απτη πραγματικότητα , γιατί το επιχείρημα αυτό είναι ανόητο για όσους τουλάχιστον γνωρίζουν λίγη φυσική .

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

τα μακροκοσμικα οντα αρχικα δημιουργηθηκαν στα πλαισια του νοητου συμπαντος που ηταν ο πλατωνικος κοσμος των ιδεων, καποια απ'αυτα εισηλθαν αργοτερα στο δικο μας συμπαν, καποια αλλα μετεχουν και των δυο συμπαντων προβαλλοντας τμημα του εαυτου τους στο δικο μας συμπαν ως πολυδιαστασιακα οντα...

quote:

1) το αορατο σωμα του ανθρωπου βρισκεται γυρω αλλα και μεσα απο το υλικο του σωμα..

2) το αορατο σωμα του ανθρωπου διαφοριζεται σε δυο τμηματα, σε ζωικη ψυχη και σε πνευματικη ψυχη...τα ζωα εχουν μονο τη λεγομενη ζωικη ψυχη η οποια απλα ειναι η εμψυχωτρια του σωματος, η ζωτικη του ενεργεια, στα ινδικα η πρανα του, στα κινεζικα το τσι του...

3) η πνευματικη ψυχη του αορατου σωματος προυπαρχει της γεννεσης, η ζωικη ψυχη σχηματιζεται διαρκως ηδη απο την ενωση του σπερματοζωαριου και του ωαριου μεχρι και να ενηλικιωθει ο ανθρωπος...

4) η ζωικη ψυχη αλληλεπιδρα διαρκως με το σωμα καθως ειναι η βιολογικη ενεργεια του, η πνευματικη ψυχη εκδηλωνεται οταν υπαρχει αγαπη χωρις κινητρα η ευσπλαχνια η αυθορμητη εκδηλωση διαφορων αρετων ενω ειναι υπευθυνη και για φαινομενα οπως η διαισθηση και η προφητεια, η τηλεπαθεια, η διοραση, η αυτοματη ιαση κλπ..η ζωικη ψυχη ειναι ο καθημερινος μας συντροφος, η πνευματικη ψυχη ειναι σπανιοτερος επισκεπτης..δεν εχει σε ολους τους ανθρωπους τον ιδιο βαθμο αναπτυξης...

quote:

δυο σημεια: το περασμα απο την αγελαια συνειδηση στην ατομικη συνειδηση με παραλληλο εντονο αλμα της νοητικης λειτουργιας και βου η υπαρξη της πνευματικης ψυχης και των ιδιοτητων της κατι που δεν αφορα τη θεωρια της εξελιξης επειδη ακριβως θεωρει τον ανθρωπο αναπηρο και χωρις ψυχη...οι υπαρξιακες ανησυχιες και η δημιουργια ηθικων κωδικων προαπαιτουν την υπαρξη πνευματικου υποκειμενου ολως διαφορου απο ενα υποκειμενο που σκεφτεται μονο συμφεροντολογικα...

quote:

μια μορφη υλης αραιοτερη της δικιας μας, πολυ ρευστοτερη (οι αιθερικες μορφες ειναι ευπλαστες και οχι συμπαγεις) και υψηλοτερης παλμοδονησης αν μπορω να εκφραστω ετσι...

ισχυουν για αυτην οι φυσικοι νομοι του πεδιου της...

ενας νομος ειναι η διαρκης κινηση συνηθως σε σπειροειδεις διαταξεις, η μονιμη ρευστοτητα και ευπλαστοτητα, η ζωτικοτητα της υλης αυτης καθως συνδεεται στενα με το ιδιο το φαινομενο της ζωης...συμφωνα με καποιους συγχρονους φυσικους οπως ο Λαβιολετ ο αιθερας μεσω σπειροειδων δινων γενναει την φυσικη υλη του δικου μας πεδιου...ολα αυτα πιθανως συνδεονται και με το περιφημο σωματιδιο του Θεου..

quote:
quote:

Ποθεν προκύπτει αυτό ?

απο το οτι οι ανωτεροι κοσμοι (διαστασεις) αποτελουνται απο πιο "αρχεγονες" μορφες υλης και ενεργειας ενω οι κατωτεροι κοσμοι απο πιο συνθετες και περιπλοκες μορφες που για να υποστηριχθουν απαιτουν τη δραση περισσοτερων φυσικων νομων...

quote:
Καλά κατάλαβα ?

δεν ισχυει η εντροπια παροτι υπαρχει χρονος εστω και διαφορετικης υφης απο τον δικο μας γιατι η αιθερικη υλη απο ενα επιπεδο και ανω δεν φθειρεται ουτε καταστρεφεται...

αυτο συμβαινει επειδη υπαρχει ενας παραγων που διαρκως υποστηριζει την αιθερικη υλη τροπον τινα και εμποδιζει τη δραση της εντροπιας, αυτος ο παραγων ειναι το νοητο φως...

το νοητο φως στις αρχαιες παραδοσεις ταυτιζεται με την τροφη των Θεων, δηλαδη την αμβροσια και το νεκταρ...το βασικοτερο ομως ονομα του ειναι Διονυσος η Δεντρο της Ζωης...

τα υπολοιπα αυριο...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 01/09/2010 23:36:43

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 01/09/2010 23:47:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 01:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

quote:
τα μακροκοσμικα οντα αρχικα δημιουργηθηκαν στα πλαισια του νοητου συμπαντος που ηταν ο πλατωνικος κοσμος των ιδεων, καποια απ'αυτα εισηλθαν αργοτερα στο δικο μας συμπαν, καποια αλλα μετεχουν και των δυο συμπαντων προβαλλοντας τμημα του εαυτου τους στο δικο μας συμπαν ως πολυδιαστασιακα οντα...

Το νοητό σύμπαν και ο κόσμος των ιδεών πως δημιουργήθηκαν ?
Είναι ιδέες του Θεού ?
Και ο Θεός πόθεν προέκυψε ?

quote:
3) η πνευματικη ψυχη του αορατου σωματος προυπαρχει της γεννεσης, η ζωικη ψυχη σχηματιζεται διαρκως ηδη απο την ενωση του σπερματοζωαριου και του ωαριου μεχρι και να ενηλικιωθει ο ανθρωπος...

η ζωικη ψυχη αλληλεπιδρα διαρκως με το σωμα καθως ειναι η βιολογικη ενεργεια του, η πνευματικη ψυχη εκδηλωνεται οταν υπαρχει αγαπη χωρις κινητρα η ευσπλαχνια η αυθορμητη εκδηλωση διαφορων αρετων ενω ειναι υπευθυνη και για φαινομενα οπως η διαισθηση και η προφητεια, η τηλεπαθεια, η διοραση, η αυτοματη ιαση κλπ..η ζωικη ψυχη ειναι ο καθημερινος μας συντροφος, η πνευματικη ψυχη ειναι σπανιοτερος επισκεπτης..δεν εχει σε ολους τους ανθρωπους τον ιδιο βαθμο αναπτυξης...

Αφού η πνευματική ψυχή ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ της γέννεσης και τα ζώα ΔΕΝ την έχουν όπως γράφεις , αυτό σημαίνει πως θεωρείς οτι τα ζώα και ο άνθρωπος δεν έχουν καμμία σχέση .
Ο άνθρωπος δηλαδή δεν είναι προιόν της εξέλιξης των ειδών αλλα κάτι άλλο αν κατάλαβα .

Ποια στοιχεία στηρίζουν αυτή την πεποιθηση σου ?
Γιατί ειναι γνωστο οτι ο ανθρωπος ΔΕΝ είναι το μοναδικό Ον στον πλανήτη μας που έχει αυτοσυνειδηση , ουτε το μονο ον που εκφράζει κάποιους ηθικούς κανόνες.

Ουτε είναι το μοναδικό που εκφράζει αγάπη , ουτε το μοναδικό που έχει "διαίσθηση" κλπ.
Παρα πολλα ζώα έχουν μεγαλύτερη "διαισθηση" απο τον άνθρωπο .
Μήπως λοιπόν ο άνθρωπος υπολείπεται σε "Πνευματική ψυχή " απο κάποια ζώα ?

Ερχόμαστε τώρα στην "ζωική ψυχή " .
Που εδράζεται η ψυχή αυτη ?
Είναι αθάνατη η πεθαίνει με τον θάνατο του σώματος ?
οταν κλωνοποιούμε ένα ζώο , το νέο και το αρχικό έχουν την ίδια ζωική ψυχή ?

Αντιστοιχα αν κλωνοποιήσουμε έναν άνθρωπο , κάτι απολυτως εφικτό σήμερα , η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ψυχή που ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ θα ειναι ίδια στο αρχικό και το κλωνοποιημένο ατομο ?
Πως ΓΝΩΡΙΖΕΙ η πνευματική ψυχή οτι πρόκειται να γίνει κλωνοποίηση και ενώνεται με το νέο σώμα ? Της στέλνουν οι γεννετιστές E-mail ?

quote:
δυο σημεια: το περασμα απο την αγελαια συνειδηση στην ατομικη συνειδηση με παραλληλο εντονο αλμα της νοητικης λειτουργιας

Και ποιος σου είπε οτι ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο με ατομική συνείδηση ?
Οι μεγάλοι πίθηκοι και τα δελφίνια έχουν επίσης .

Το δε άλμα της νοητικής λειτουργίας εξηγείται απο την ραγδαία αυξηση του μεγέθους του εγκεφάλου .

Δεν ξεπηδούν απο την "ψυχή" οι νοητικές λειτουργίες .
Εχουν υλική βάση που ειναι ο εγκέφαλος .
Αυτο είναι πέραν ΠΑΣΗΣ αμφιβολίας αλήθεια .
Αν το αμφισβητείς φέρε στοιχεία που δείχνουν οτι δεν είναι έτσι .

quote:
ι υπαρξιακες ανησυχιες και η δημιουργια ηθικων κωδικων προαπαιτουν την υπαρξη πνευματικου υποκειμενου ολως διαφορου απο ενα υποκειμενο που σκεφτεται μονο συμφεροντολογικα...

Πάλι το ίδιο λές .
Οι υπαρξιακές ανησυχίες υπάρχουν απο την στιγμή που υπάρχει αυτοσυνειδηση.
Ενα παιδάκι 2 ετων δεν έχει υπαρξιακές αναζητήσεις γιατι δεν διαθέτει ακόμα αυτοσυνείδηση .
Αυτο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ περίτρανα οτι η αυτοσυνείδηση δημιουργείται απο τον εγκέφαλο οταν αυτος περάσει ένα κατώφλι συνδέσεων και γνώσεων . Διαφορετικά και τα νεογέννητα αφου έχουν "πνευματική ψυχή" θα είχαν και αυτοσυνείδηση .

quote:
μια μορφη υλης αραιοτερη της δικιας μας, πολυ ρευστοτερη (οι αιθερικες μορφες ειναι ευπλαστες και οχι συμπαγεις) και υψηλοτερης παλμοδονησης αν μπορω να εκφραστω ετσι...
ισχυουν για αυτην οι φυσικοι νομοι του πεδιου της...

ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ .
Αν γνωριζες κάτι για όλα αυτά , θα μας έλεγες έστω έναν νόμο στον οποίο υπακούει αυτή η εξωτική ύλη .
Προφανώς δεν γνωρίζεις κανέναν .

quote:
νας νομος ειναι η διαρκης κινηση συνηθως σε σπειροειδεις διαταξεις, η μονιμη ρευστοτητα και ευπλαστοτητα, η ζωτικοτητα της υλης αυτης καθως συνδεεται στενα με το ιδιο το φαινομενο της ζωης...συμφωνα με καποιους συγχρονους φυσικους οπως ο Λαβιολετ ο αιθερας μεσω σπειροειδων δινων γενναει την φυσικη υλη του δικου μας πεδιου...ολα αυτα πιθανως συνδεονται και με το περιφημο σωματιδιο του Θεου..

Αυτά που λες εδώ δεν είναι νόμοι .
Οι νόμοι πρεπει να διατυπώνωνται σε μαθηματική μορφή για να έχουν νόημα .
το "κίνηση συνήθως σε σπειροείδείς διατάξεις" δεν λέει τίποτα . Η κίνηση προυποθέτει κάποια δύναμη .
Ποια είναι αυτη η δύναμη που κινεί την ύλη αυτη ?

Οσο για τον λαβιολετ λέει πολλά και διάφορα και ουδείς ασχολειται μαζί του .
Εχει μπλέξει την φυσική και την κοσμολογία με τα ζώδια και τα ταρώ . Ποιος θα τον πάρει στα σοβαρά ?

quote:
ολα αυτα πιθανως συνδεονται και με το περιφημο σωματιδιο του Θεου..

Δηλαδή το μποζόνιο Higgs είναι κομμάτι της αιθερικής ουσίας ?
Προτοφανές και αυτο . Οτι να ναι ...

quote:
απο το οτι οι ανωτεροι κοσμοι (διαστασεις) αποτελουνται απο πιο "αρχεγονες" μορφες υλης και ενεργειας ενω οι κατωτεροι κοσμοι απο πιο συνθετες και περιπλοκες μορφες που για να υποστηριχθουν απαιτουν τη δραση περισσοτερων φυσικων νομων...

Και πως είναι δυνατόν οι "ανώτεροι κόσμοι" να ειναι πιο αρχέγονοι , και παρόλαυτά να έχουν ΠΕΡΙΠΛΟΚΟΤΕΡΑ όντα όπως αγγέλους και θεούς ?
Δεν κολλάει ...

quote:
δεν ισχυει η εντροπια παροτι υπαρχει χρονος εστω και διαφορετικης υφης απο τον δικο μας γιατι η αιθερικη υλη απο ενα επιπεδο και ανω δεν φθειρεται ουτε καταστρεφεται...

Κάποτε ένας μεγάλος φυσικός είχε πεί οτι :

" Αν η θεωρία σας αμφισβητεί κάποιο φυσικό νόμο , μπορεί να έχετε δίκιο , αλλά αν έρχεται σε κόντρα με την εντροπία δεν σας δίνω πολλές ελπίδες " .

Αυτο νομίζω τα λεει όλα για το πόσο θεμελιωδης είναι ο δευτερος θερμοδυναμικος νόμος .
Οι φυσικοί θεωρούν οτι καθορίζει το βέλος του χρόνου .
Τώρα πως γίνεται να υπάρχει χρόνος ΧΩΡΙΣ εντροπία αυτο μόνο εσυ το καταλαβαίνεις .

quote:
αυτο συμβαινει επειδη υπαρχει ενας παραγων που διαρκως υποστηριζει την αιθερικη υλη τροπον τινα και εμποδιζει τη δραση της εντροπιας, αυτος ο παραγων ειναι το νοητο φως...

Ενταξει . Τωρα εξηγήθηκαν όλα ...

quote:
το νοητο φως στις αρχαιες παραδοσεις ταυτιζεται με την τροφη των Θεων, δηλαδη την αμβροσια και το νεκταρ...το βασικοτερο ομως ονομα του ειναι Διονυσος η Δεντρο της Ζωης...

Γενικός αχταρμας .
Και πως κολλάνε αυτα με την εξαφάνιση της εντροπίας , μου εξηγείς ?

Κλείνοντας θα αναφέρω οτι για όλα αυτα δεν έχεις παρουσιάσει ουτε μία στοιχειωδη αποδειξη .
Μόνο κάτι αρχαίες παραδόσεις και πράσινα άλογα .
Οπως έιχε πει όμως ο Carl Sagan :

"Precisely because of human fallibility, extraordinary claims require extraordinary evidence."

Επειδή έχουμε ακούσει ένα σωρό καταπληκτικά , περιμένουμε και αντίστοιχα καταπληκτικές αποδείξεις .
Οχι τα είδα με διαλογισμό , και γιατί έτσι λέει η βίβλος και οι βέδες , γιατί τότε το ζήτημα είναι για γέλια .

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 02:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
quote:
Οι μεγάλοι πίθηκοι και τα δελφίνια έχουν επίσης .

Το δε άλμα της νοητικής λειτουργίας εξηγείται απο την ραγδαία αυξηση του μεγέθους του εγκεφάλου .

Αν το αμφισβητείς φέρε στοιχεία που δείχνουν οτι δεν είναι έτσι .

Πάλι το ίδιο λές .
Οι υπαρξιακές ανησυχίες υπάρχουν απο την στιγμή που υπάρχει αυτοσυνειδηση.
Ενα παιδάκι 2 ετων δεν έχει υπαρξιακές αναζητήσεις γιατι δεν διαθέτει ακόμα αυτοσυνείδηση .
Αυτο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ περίτρανα οτι η αυτοσυνείδηση δημιουργείται απο τον εγκέφαλο οταν αυτος περάσει ένα κατώφλι συνδέσεων και γνώσεων . Διαφορετικά και τα νεογέννητα αφου έχουν "πνευματική ψυχή" θα είχαν και αυτοσυνείδηση .

Τα δελφίνια και οι μεγάλοι πίθηκοι όμως έχουν υπαρξιακές αναζητήσεις;
Ή έστω και αν έχουν μια μικρή κλίση προς τέτοιου είδους αναζητήσεις, τις εκφράζουν με τέτοια σαφήνεια που τις εκφράζουμε εμείς και τις συζητούν με τους ομοίους τους;

Αυτό δεν δείχνει οτι ποιοτικά η δική μας αυτοσυνείδηση είναι κάπως πιο
καλά διαμορφωμένη από αυτή των παραπάνω όντων; Δεν νομίζω...

Οπότε σκέφτομαι

quote:
4) η ζωικη ψυχη αλληλεπιδρα διαρκως με το σωμα καθως ειναι η βιολογικη ενεργεια του, η πνευματικη ψυχη εκδηλωνεται οταν υπαρχει αγαπη χωρις κινητρα η ευσπλαχνια η αυθορμητη εκδηλωση διαφορων αρετων ενω ειναι υπευθυνη και για φαινομενα οπως η διαισθηση και η προφητεια, η τηλεπαθεια, η διοραση, η αυτοματη ιαση κλπ..η ζωικη ψυχη ειναι ο καθημερινος μας συντροφος, η πνευματικη ψυχη ειναι σπανιοτερος επισκεπτης..δεν εχει σε ολους τους ανθρωπους τον ιδιο βαθμο αναπτυξης...

Μήπως οι ψυχικές και οι πνευματικές ιδιότητες του ανθρώπου όσο πιο καλά καλλιεργούνται τόσο πιο καλή μορφή δίνουν στην ψυχική και την πνευματική υπόσταση του ανθρώπου;

Οπότε μήπως αυτές οι υποστάσεις, υπάρχουν κιόλας; Κατά μία έννοια;
Δεν έχω πείσει τον εαυτό μου ακόμα, οπότε ούτε και επιχειρώ να πείσω κανέναν, όμως ψάχνω προς αυτή την κατεύθυνση. Συγκεκριμένα ψάχνω να καταλάβω πώς λειτουργεί ο ψυχικός και ο πνευματικός κόσμος του ανθρώπου.
Πιστεύω οτι αν καταλάβω την νομοτέλεια που υπάρχει σ'αυτές τις λειτουργίες, τότε θα μπορέσω και να καταλάβω το είδος της υπόστασης αυτών των "σωμάτων" που πιστεύω οτι (μάλλον) υπάρχουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 10:00:41  Εμφάνιση Προφίλ

αριστοτεληΩν2 , γιατι επαναλαμβανεις ξανα απο την αρχη τα ιδια ?
θα σε ρωτησω ΠΩΣ αντιλαμβανεσαι στον χωρο τον ΙΔΕΩΝ ή το ΝΟΗΤΟ ΣΥΜΠΑΝ , ελπιζωντας να μου δωσεις μια συγκεκριμενη απαντηση

quote:

1) το αορατο σωμα του ανθρωπου βρισκεται γυρω αλλα και μεσα απο το υλικο του σωμα..

εγω παλι λεω οτι το αορατο σωμα βρισκεται στην φτερνα , μαλιστα γιαυτο χτυπαμε το ποδι μας οταν σκεφτομαστε, για να το προκαλεσουμε να αντιδρασει αφου με το πατημα στελνουμε αιμα και να μας δωσει την ΣΚΕΨΗ !!!
αμφιβαλεις ? γιατι ? εγω σου δινω και ΑΠΟΔΕΙΞΗ , ενω εσυ για αλλη μια φορα ΟΧΙ , επαναλαμβανεις γενικοτητες και υποθεσεις που δεν εχουν ουδεμια λογικη βαση και χωρις καμια εστω και στοιχειωδη αποδειξη

ο καθενας μπορει να ισχυριστει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ και κανενας δεν μπορει να του αποδειξει οτι αυτο που λεει δεν στεκει, εαν θεωρεις οτι ετσι γινεται διαλογος ή ετσι παμε μπροστα μαλλον κατι εχεις καταλαβει καιτ λαθος !!!

quote:

2) το αορατο σωμα του ανθρωπου διαφοριζεται σε δυο τμηματα, σε ζωικη ψυχη και σε πνευματικη ψυχη...τα ζωα εχουν μονο τη λεγομενη ζωικη ψυχη η οποια απλα ειναι η εμψυχωτρια του σωματος, η ζωτικη του ενεργεια, στα ινδικα η πρανα του, στα κινεζικα το τσι του...

οκ αλλη μια υποθεση ΔΙΚΗ ΣΟΥ υποθετω ?

quote:

3) η πνευματικη ψυχη του αορατου σωματος προυπαρχει της γεννεσης, η ζωικη ψυχη σχηματιζεται διαρκως ηδη απο την ενωση
του σπερματοζωαριου και του ωαριου μεχρι και να ενηλικιωθει ο ανθρωπος...

και που βρισκοταν ? σε καποιο σπιτι ? σε καποιο συνεφο ? και τι εκανε εκει που βρισκοταν ? ειχε επιγνωση της υπαρξης της ? και πως καταλαβε οτι γεννηθηκα και ηρθε και με βρηκε ? υπαρχει καποια αορατη συνδεση μεταξη ψυχης και "μελοντικων" γεννησεων ? αρα ηταν ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΩ και τιποτα δεν θα το σταματουσε αυτο ? αρα ζουμε σε ενα ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ ?

θυμαμαι μια ταινια με το δωματιο των ψυχων που ερχοταν στην γη μεσω πουλιων ... κατι τετοιο εννοεις ?

[quote]
4) η ζωικη ψυχη αλληλεπιδρα διαρκως με το σωμα καθως ειναι η βιολογικη ενεργεια του, η πνευματικη ψυχη εκδηλωνεται
οταν υπαρχει αγαπη χωρις κινητρα η ευσπλαχνια η αυθορμητη εκδηλωση διαφορων αρετων ενω ειναι υπευθυνη και για
φαινομενα οπως η διαισθηση και η προφητεια, η τηλεπαθεια, η διοραση, η αυτοματη ιαση κλπ..η ζωικη ψυχη ειναι ο
καθημερινος μας συντροφος, η πνευματικη ψυχη ειναι σπανιοτερος επισκεπτης..δεν εχει σε ολους τους ανθρωπους τον ιδιο
βαθμο αναπτυξης...
[quote]

η βιολογικη ενεργεια ? δηλαδη το κανεις ενα εξπλαϊν αυτο ?

γιατι πρεπει να υπαρχει ψυχη για να εκδηλωθουν ολα αυτα ?

ας πουμε τωρα , υποθεση κανω , μου το επιτρεπεις φανταζομαι , οτι δεν υπαρχει ψυχη , οτι ο ανθρωπος ειναι ενα με τα ζωα
σιγα σιγα οι συνθηκες δημιουργουν τις καταληλες αλλαγες στον εγκεφαλο του που τους δινουν την αυτοσυνειδηση , παρολα αυτα
τον ενδιαφερει μονο η προσωπικη του επιβιωση , ομως παρατηρει οτι οποιος μενει μονος τον τρωνε τα λιονταρια και ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ
οτι πρεπει να ζει σε ομαδες , και μεσα στις ομαδες αυτες παλι κοιταει την παρτη του , αλλα διαπιστωνει οτι οταν εχει καποιον
διπλα του φοβαται λιγοτερο , οτι μπορει να μοιραζεται το φαγητο του και οταν δεν εχει αυτος να του δινουν οι αλλοι ... σιγα
σιγα νιωθει τα διαφορα αισθηματα , ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ , ΥΠΗΡΧΑΝ ΗΔΗ ΕΑΝ ΘΕΣ (αφου τα ιδια συναισθηματα βρισκουμε σε ολο το ζωικο
βασιλειο , εδω υπαρχουν υποθεσεις και για το φυτικο!!!!) ... σε ολα αυτα δεν χρειαστηκε να γινει λογος ουτε σε αιθερες , ουτε
σε διαστασεις , ουτε σε ΤΙΠΟΤΑ ... (μια απλοικη εξηγηση με δεκαδες λαθη λογω αυτης της απλοποιησης)

και σε ρωταω , ΤΙ ΚΑΝΕΙ το παραπανω να ειναι ΛΑΘΟΣ και τι κανει αυτο που μας περιγραφεις να ειναι ΣΩΣΤΟ ? εχεις καποια απαντηση σε αυτο το ερωτημα ?

εγω θα δεχομουν το εξης , οτι και οι δυο θεωριες ειναι εξισου πιθανες να ειναι σωστες ... με μια μικρη διαφοροποιηση ομως Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ οτι ισχυει ενω η ΠΡΩΤΗ ΚΑΜΙΑ παρα μονο μπολικη φαντασια και ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ !!!!

φυσικα ο καθενας πιστευει οχι μονο αυτο που του λεει η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ αλλα και αυτου που του ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ , ξερεις αραγε τι θα πει
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ? οτι αυτο το ΑΡΕΣΕΙ ειναι απλα μια χημικη διεργασια στον εγκεφαλο που σε κανει να νιωθεις ΟΜΟΡΦΑ οταν κατι σου "αρεσει" ?
νομιζεις ΤΥΧΑΙΑ μας αρεσουν οι λιπαρες ΤΡΟΦΕΣ ? μας αρεσουν γιατι εχουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας και αρα απαιτουνται για να
επιβιωνουμε (πριν απο χιλιαδες χρονια που δεν ειχαμε το ψυγειο και το ανοιγαμε , ουτε τον μαναβη 3 μετρα απο το σπιτι) πως ομως
θα τις αναζητουσαμε τοτε που δεν ξεραμε απο τετοια ? εδω μπαινει ο εγκεφαλος που ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ την διαφορα στις τροφες και ετσι
δημιουργησε τους υποδοχεις αυτους που οταν ΤΡΩΜΕ λιπαρες τροφες να ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ωστε να τις αναζητουμε ... (και μη ρωτησεις που το ηξερε ο εγκεφαλος , αυτος τα ξερει ολα χαχαχ οκ πλακα κανω , ο εγκεφαλος αντιλαμβανοταν την διαφορα στις τροφες μεσα απο την διασπαση τους και την διανομη τους με το αιμα κτλπ)

ετσι σε καποιους η "επιστημονικη φαντασια" ή η "θεολογικη φαντασίωση" δημιουργει ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ και τους ΑΡΕΣΕΙ να το
θεωρουν ΣΩΣΤΟ ... οσο τυχαια και εαν εχει υποθει οτι η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου , ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ οπως και πολλα πολλα αλλα πραγματα καθως ειμαστε εθισμενοι σε διαφορες εγκεφαλικες ουσιες ...

για τις διαστασεις ακομη δεν μας εχεις δωσει μια συγκεκριμενη περιγραφη οπως και σε πολλα αλλα , παρα γενικες περιγραφες με παρα πολλα ερωτηματικα !!!

να ξαναρωτησω , γιατι ο θεος εκανε το κοσμο ? ποια αναγκη τον οδηγησε σε κατι τετοιο ? (το ερωτημα μου προκυπτει απο το γεγονος οτι η πραξη αυτη και η υπαρξη του , θεος -δημιουργος-τιμωρος , ειναι μια ανθρωπινη φαντασιωση και αυτο φαινεται κατα την αποψη μου ΚΥΡΙΩΣ απο τα ανρθωπινα χαρακτηριστικα που εχει ο θεος οπου ενα ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ δεν μπορει να ειναι ταυτοχρονα και ΑΤΕΛΕΣ !!! οκ απαντησεις του τυπου δημιουργει ατελες κοσμο για να μη βαριουνται τα οντα που ζουν σε αυτον ειναι τουλαχιστον γελοια και δεν στεκουν )

στα υπολοιπα με καλυψε το Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 16:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
καλα ειστε φοβεροι, εχω την αισθηση οτι δινω γενικες εξετασεις σε θεογονια, κοσμογονια και ανθρωπογονια, δεν παμε καλα...

τελος παντων εγω θα απαντησω σε οσα ξερω αλλα μην εχετε την απαιτηση μετα απο νεες και νεες ερωτησεις να παρουσιασω μια διατριβη εδω μεσα...

πρωτον γιατι για καποια θεματα δεν θελω να μιλησω...

δευτερον γιατι καποια απο οσα πω δεν γουσταρω να χρησιμοποιηθουν απο ασχετους που τσιμπανε ιδεες για να βγαλουν λεφτα...

τριτον γιατι δεν υπαρχει χρονος..

τεταρτον γιατι το κοινο αποτελειται κυριως απο σκεπτικς με αρνητικη ενεργεια και καχυποψια, αν μπουν περισσοτερα παιδια που βλεπουν με θετικοτητα τετοιες ιδες αλλαζει το πραγμα...

ας ξεκινησω λοιπον απο το περιφημο θεμα των διαστασεων..

στις αρχαιες παραδοσεις οι διαστασεις αναφερονται συνηθως με τη λεξη ουρανοι...

εδω να σημειωσουμε οτι αυτο που εμεις αποδιδουμε με τη λεξη ουρανο, δηλαδη τον εναστρο θολο, ο συντακτης της Παλαιας το αποκαλουσε στερεωμα, αντιθετα με τη λεξη ουρανοι και ουρανος εννοουσε κατι εντελως διαφορετικο και υψηλοτερης σφαιρας...

«Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα» (Ψαλμοι 18,2)...

αλλο πραγμα τουτεστιν το στερεωμα και αλλο οι ουρανοι..

με την κρυπτικη εννοια λοιπον ουρανος η ουρανοι αρκετες αρχαιες παραδοσεις αναφερουν υψηλοτερες διαστασεις της υλικης...

.......................................................

στον Ισλαμισμο οπως ακριβως στον Ινδουισμο υπαρχουν 7 ουρανοι πανω απο τη Γη...

"Στην Ισλαμική αποκρυφολογία αναφέρονται επτά Ουρανοί. Ο πρώτος είναι από καθαρό χρυσάφι κι εκεί ζει ο Αδάμ. Ο δεύτερος είναι από μόλυβδο κι εκεί βρίσκεται ο Νώε. Ο τρίτος είναι από πολύτιμους λίθους κι είναι το βασίλειο του Ασραήλ. Ο τέταρτος είναι φτιαγμένος από ασήμι. Ο πέμπτος είναι από χρυσάφι κι εκεί βρίσκεται ο Μωυσής. Ο έβδομος περιέχει το Θείο Φως και εκεί είναι φυτεμένο το Αιώνιο Λωτόδεντρο."

προσεξτε τωρα...στο Κορανι αναφερεται ακριβως 7 φορες οτι ο Θεος δημιουργησε τους 7 ουρανους...

τυχαιο; δε νομιζω...

1.Η δυναμη Του περιλαμβανε τους ουρανους (Istawa) γιατι εδωσε ταξη και τελειοτητα στα επτα στρωματα (Σουρα Al-Baqarah- στιχος 29).

2.Οι επτα ουρανοι και η γη και ολα οσα βρισκονται σε αυτα δοξαζουν Αυτον
(Σουρα Al-Isrâ’- στιχος 44).

3. Να πεις: «Ποιος ειναι ο Κυριος των επτα ουρανων, και ο Κυριος του Υπερτατου Θρονου;» (Σουρα Al-Mu’minûn- στιχος 86).

4. Και ετσι κανονισε τα επτα στερεωματα σε Δυο Μερες (Σουρα Fussilat - στιχος 12).

5. Ο Αλλαχ ειναι Εκεινος που επλασε επτα στερεωματα και απο τη γη (επλασε) τον ιδιο αριθμο (δηλαδη επτα) (Σουρα At-Talâq- στιχος12).

6. Που δημιουργησε τους επτα ουρανους τον ενα πανω στον αλλο. (Σουρα Al-Mulk - στιχος3).

7. Μα δεν βλεπετε πως ο Αλλαχ επλασε επτα ουρανους τον εναν πανω στον αλλον; (Σουρα Nûh- στιχος15).

..............................................................

τα 7 πεδια στον Ιουδαισμο συμβολιζονται με τις 7 ημερες της δημιουργιας...

επισης συμβολιζονται στην Μενορα, ενα τελετουργικο σκευος, που ειναι ενα καντηλερι με 7 κερια...

στο Ταλμουδ οι επτα ουρανοι αναφερονται ονομαστικα....

1. Vilon (וילון), Also see (Isa 40:22)
2. Raki'a (רקיע), Also see (Gen 1:17)
3. Shehaqim (שחקים), See (Ps 78:23, Midr. Teh. to Ps. xix. 7)
4. Zebul (זבול), See (Isa 63:15, I Kings 8:13)
5. Ma'on (מעון), See (Deut 26:15, Ps 42:9)
6. Machon (מכון), See (1 Kings 7:30, Deut 28:12)
7. Araboth (ערבות), The seventh Heaven where ofanim, the seraphim, and the hayyoth and the throne of the Lord are located.

ο υψηλοτερος ουρανος ειναι ο Αραμποθ οπου βρισκονται τα υψηλοτερα αγγελικα ταγματα και ο θρονος του Θεου...

..........................................................

στο Χριστιανισμο υπαρχει η περιφημη αναφορα του Παυλου για την αρπαγη και αναβαση του στον τριτο ουρανο...

την ιδια εποχη που διαμορφωνοταν ο Χριστιανισμος οι Γνωστικοι χρησιμοποιουσαν μια κοσμολογια που περιλαμβανε επτα ουρανιες σφαιρες-κοσμους...

ο Πλωτινος και διαφοροι Νεοπλατωνικοι υπαινισονται οτι οι διαστασεις ειναι εννεα και οχι επτα και θεωρουν οτι σε καθε μια υπαρχει μια διαφορετικη ταξη Θεων...απο τις εννεα ταξεις των νεοπλατωνικων Θεων προηλθαν τα εννεα ταγματα Αγγελων της Ουρανιας Ιεραρχιας του ψ-Διονυσιου του Αρεοπαγιτη ο οποιος πριν γινει Χριστιανος ηταν πιθανοτατα μαθητης του Προκλου...αυτη ειναι μια μειζονα ενδειξη οτι οι Θεοι των αρχαιων Ελληνων και οι Αγγελοι των Χριστιανων ειναι ενα και το αυτο...

.............................................................

εδω ειναι μια αναπαρασταση ενος ζιγκουρατ με επτα επιπεδα, οι κατασκευες αυτες ηθελαν να μιμηθουν την αποκρυφη δομη του συμπαντος με τους επτα ουρανους...υποτιθεται οτι ο υλικος κοσμος αντιστοιχει στο χαμηλοτερο πεδιο του ζιγκουρατ, υπαρχει και στο δικο μας πεδιο αορατος ουρανος και δεν ειναι αλλος απο τη σφαιρα της βιοενεργειας που εμψυχωνει καθε ον στον πλανητη μας...

προσεξτε τωρα: αν ενας Αγγελος απο το υψηλοτερο πεδιο (ας τον πουμε πεδιο νο1) θελει να κατεβει στο πεδιο νο2 η στο πεδιο νο3 η στο νο7 (που ειναι το δικο μας) δεν εχει κανενα προβλημα...

και αυτο γιατι η υλη και η ενεργεια του ειναι πολυ πιο απλες και "αρχαικες" απο το "ηλεκτρομαγνητικο φραγμα" (ο πιο απλος τροπος να διατυπωθει με βαση τους δικους μας ορους) που διαχωριζει τις διαστασεις-κοσμους και θα το περασει με την ιδια ευκολια που θα περναγε ενα ρυακι...

αυτα τα ενεργειακα φραγματα αναμεσα στις διαστασεις οι αρχαιοι τα αποδιδαν στους μυθους με δρακους η με Αγγελους που κρατουσαν πυρινες ρομφαιες η με τερατα οπως ξερω γω η περιφημη Γοργω...

αντιθετα τωρα αν ενας Αγγελος απο το πεδιο νο4 θελει να ανεβει στο πεδιο νο1 η νο2 η νο3 δεν μπορει γιατι το σωμα του δεν μπορει να διαπερασει το "ηλεκτρομαγνητικο φραγμα" που τον χωριζει απο τις υψηλοτερες διαστασεις...κι αυτο γιατι το σωμα του απαρτιζεται απο πιο συνθετα υλικα απο αυτα των Αγγελων των τριων πρωτων επιπεδων...

στις υψηλοτερες διαστασεις η υλη και η ενεργεια ειναι σε πιο απλες και "αρχαικες" μορφες, στις χαμηλοτερες διαστασεις η υλη και η ενεργεια ειναι σε πιο συνθετες μορφες...

γι' αυτο στις χαμηλοτερες διαστασεις υπαρχουν πολλοι φυσικοι νομοι ενω οσο ανεβαινουμε τα επιπεδα αυξανεται η υπερνομια και η ελευθερια...

τωρα πως γινεται ενας ανθρωπος να ταξιδεψει στους ανωτερους κοσμους-διαστασεις οπως για παραδειγμα ταξιδεψε ο Ενωχ η ο Ηλιας η ο Παυλος και αλλοι;

και να μην καει απο το "ηλεκτρομαγνητικο φραγμα";

με δυο προυποθεσεις: πρωτον οτι θα ταξιδεψει μεσω του αορατου του σωματος και δευτερον οτι καποια μακροκοσμικα οντα (που τον προσκαλεσαν) θα δημιουργησουν γυρω του μια ενεργειακη ασπιδα ωστε να μπορεσει να διελθει απο το περασμα της Κασανδρας...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 02/09/2010 16:25:56

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 02/09/2010 16:27:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 17:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Αφού η πνευματική ψυχή ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ της γέννεσης και τα ζώα ΔΕΝ την έχουν όπως γράφεις , αυτό σημαίνει πως θεωρείς οτι τα ζώα και ο άνθρωπος δεν έχουν καμμία σχέση .
Ο άνθρωπος δηλαδή δεν είναι προιόν της εξέλιξης των ειδών αλλα κάτι άλλο αν κατάλαβα .

ο ανθρωπος ας πουμε οτι πριν την επεμβαση των Αγγελων ηταν το πιο εξελιγμενο ζωο του πλανητη με μια πολυ πιο αναπτυγμενη και οργανωμενη ζωικη ψυχη απ' αυτη των υπολοιπων ζωων...

ετσι οι Αγγελοι αποφασισαν να ασχοληθουν με τον ανθρωπο και οχι με αλλες υποδεεστερες ζωικες μορφες και να του δωσουν σταδιακα τις βοηθειες που θα χρειαζοταν στο να αναπτυξει υψηλη νοηση και πολιτισμο..

τα δωρα των Αγγελων που βοηθησαν να ανεβει ο ανθρωπος σκαλοπατι και να ξεπερασει το ζωικο σταδιο ηταν εκεινη η απειροελαχιστη ποσοτητα εξωτικης υλης και αργοτερα η ιδια η πνευματικη ψυχη...

το πρωτο δωρο αναπτυξε κεραυνοβολα τη νοηση και οδηγησε τη συνειδηση σε ατομικους και οχι αγελαιους προσανατολισμους..

το δευτερο δωρο εκανε τον ανθρωπο να μπορει να σκεπτεται και υπαρξιακα και να δημιουργει αντιστοιχη θρησκεια, τεχνη και φιλοσοφια ενω τον βοηθησε να ξεπερναει καποιες στιγμες τον εγωισμο και τα συμφεροντολογικα κινητρα και να ζει με αρμονια με τους αλλους ανθρωπους, τη φυση και τον εαυτο του...

quote:
Ερχόμαστε τώρα στην "ζωική ψυχή " .
Που εδράζεται η ψυχή αυτη ?
Είναι αθάνατη η πεθαίνει με τον θάνατο του σώματος ?
οταν κλωνοποιούμε ένα ζώο , το νέο και το αρχικό έχουν την ίδια ζωική ψυχή ?

Αντιστοιχα αν κλωνοποιήσουμε έναν άνθρωπο , κάτι απολυτως εφικτό σήμερα , η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ψυχή που ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ θα ειναι ίδια στο αρχικό και το κλωνοποιημένο ατομο ?
Πως ΓΝΩΡΙΖΕΙ η πνευματική ψυχή οτι πρόκειται να γίνει κλωνοποίηση και ενώνεται με το νέο σώμα ? Της στέλνουν οι γεννετιστές E-mail ?

1) η ζωικη ψυχη εδραζεται γυρω απο τον αφαλο...

2) δεν ειναι αθανατη, λιγες μερες μετα το θανατο διαλυεται και αυτο το γνωριζαν οι αρχαιες παραδοσεις που επιβιωσαν και στο Χριστιανισμο γι'αυτο και τα πρωτα μνημοσυνα...αν η ζωικη ψυχη δεν διαλυθει εχουμε φαινομενα περιεργα τυπου πολτεργκαιστ, βρυκολακων κλπ, γι'αυτο και οι τελετες περι αναπαυσης της ψυχης..

3) η πνευματικη ψυχη ειναι αθανατη στα πλαισια του συμπαντος κοσμου ως μακροκοσμικο ον..

4) μια πνευματικη ψυχη δεν θα καταδεχοταν να μπει στο σωμα κλωνου, τι τις περασες τις πνευματοψυχες; οτι θα μπορουσαν να ζησουν σε ξενοδοχεια πεμπτης κατηγοριας; ασε που ανθρωπος που να δεχτηκε να κλωνοποιηθει ενδεχομενως δεν διαθετει πνευματοψυχη..

quote:
Οι μεγάλοι πίθηκοι και τα δελφίνια έχουν επίσης .?

εχουν σαφως ψηγματα ατομικης συνειδησης η οποια ομως υποτασσεται στην αγελαια στις περισσοτερες περιπτωσεις...

αλλα εξημερωμενα ζωα οπως ο σκυλος διαμορφωνουν μια συνειδηση δεσιματος με το σπιτι και την οικογενεια που τα τρεφει, ο σκυλος δεν λειτουργει για την παρτη του αλλα πιο πολυ σαν μερος του σπιτιου και του περιβαλλοντος που φυλαει, αισθανεται οτι ο χωρος και οι ανθρωποι που φυλαει ειναι πιο σημαντικοι απο τον ιδιο...

quote:

το αντιθετο συνεβη, η αυξηση του μεγεθους του εγκεφαλου ηταν παρεπομενο της νοητικης επαναστασης και οχι η αιτια της: καποια στιγμη ο ανθρωπος καταλαβε οτι δεν ειναι αγελη και αρχισε να νοιωθει νεα συναισθηματα με πρωτο αυτο της μοναξιας...

ο ανθρωπος μπορει να νοιωθει μονος και μεσα στο πληθος η μονος αναμεσα και σε φιλους, τα ζωα ακομη και τα πιο εξυπνα τετοια αντιληψη της μοναξιας δεν διαθετουν..

η νοητικη αυτη επανασταση εγινε λογω της εμφυτευσης της εξωτικης ουσιας, η ανθρωπινη εξελιξη ειχε δεκανικια, αυτο πριν μας κανει να νοιωσουμε μειονεκτικα ως προστατευομενο ειδος μπορει απο την αλλη να μας δωσει και λιγο περηφανια που εμεις οι ανθρωποι διαλεχτηκαμε για κατι τετοιο και οχι ξερω γω καποιο ειδος ψαριου η θηλαστικου...

quote:
Αν το αμφισβητείς φέρε στοιχεία που δείχνουν οτι δεν είναι έτσι ..

τριχες, ειλικρινα σου μιλαω οσοι τα λενε αυτα μου φαινεται οτι ηρθαν απο τον Αρη...

1) δεν εχεις ακουσει για εξωαισθητηρια ακριβη αντιληψη ανθρωπων που επεσαν σε κωμα για καιρο; για καταγεγραμμενες αναλυτικα κλινικες περιπτωσεις;

2) για αστρικα ταξιδια δεν εχεις ακουσει; τι διαολο, στο εσοτερικα γραφεις...

3) εγω εχω δει ενα προφητικο ονειρο και το ελεγα τις προαλλες εδω μεσα...εξηγησε μου πως ο εγκεφαλος μου γνωριζε τι θα γινει...

4) εξηγησε προαισθηματα και ονειρα εκατομμυριων ανθρωπων που βγηκαν αληθινα...τις προαλλες μια γνωστη μου ενω ηταν σε ενα πανηγυρι και ψωνιζε ενοιωσε μια αισθηση κρυου και γυρισε και ειπε στην κολλητη της οτι νοιωθω οτι πεθαινει ο πρωην μου, πραγματι ειχε πεθανει την ιδια μερα και ωρα (ειχε καρκινο χρονιο)...πως μπορει ο εγκεφαλος να παραγει τετοια γνωση;

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 02/09/2010 17:17:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 17:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Το νοητό σύμπαν και ο κόσμος των ιδεών πως δημιουργήθηκαν ?
Είναι ιδέες του Θεού ?
Και ο Θεός πόθεν προέκυψε ?

ο νοητος κοσμος προεκυψε μεσω του γεννηθητω της Γεννεσης...

αρχικοι κατοικοι του καποια πνευματα που στις αρχαιες παραδοσεις ονομαζονται Αιωνες η Αρχαγγελοι η Ολυμπιοι Θεοι...

νοητος κοσμος, κοσμος των ιδεων, Ολυμπος και Βαλχαλα ειναι ενα και το αυτο..

οι Αιωνες ειναι οψεις του θειου νου, ουσιαστικα στη νοητη δημιουργια ο Θεος εξωτερικευσε τον ιδιο τον εαυτο του..

στη νοητη δημιουργια υπηρχε ενας παραγων που λεγοταν νοητο φως και ο οποιος ηταν η βασικη "τροφη" ολων των Αρχαγγελων, το νεκταρ των αρχαιοελληνικων μυθων και το Δεντρο της Ζωης της Γεννεσης...

εξαιτιας οτι αυτος ο παραγων διαρκως τροφοδοτουσε και στηριζε τα σωματα των Αγγελων εντροπια και φθορα σε εκεινον τον κοσμο δεν υπηρξε...

για το Θεο δεν ξερω πως προεκυψε, μαλλον ειναι το απλουστερον τι, ολοι εμεις ειμαστε πολυσυνθετα οντα...

σκεψου ομως το εξης: αν δεν υπηρχε ο Θεος ως πρωτη αρχη πως θα ξεπηδουσε οτιδηποτε απο το χαος;

εκτος αν πιστευεις στην αιωνιοτητα της υλης οποτε αυτη τη μεταφυσικοτητα που αποδιδω εγω στο Θεο την αποδιδεις εσυ στην υλη...

γιατι το αιωνιο σημαινει και χωρις αρχη και το χωρις αρχη ειναι κατ'εξοχην μεταφυσικη εννοια...

αν παλι πιστευεις στη Μεγαλη Εκρηξη κι εκει χρειαζεσαι μια πρωτη αιτια, πρωτη αιτια οχι μονο για το γεγονος της εκρηξης αλλα και για το γεγονος της υπαρξης του απειροστικου σωματιδιου...

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52

Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !