ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 10:35:51  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Αν είστε μάγκες και γουστάρετε αυτό που πιστεύετε, δηλώστε το!»

Σε ηρεμεί άραγε το ότι φέρουνε οι Έλληνες μια τεμπέλα? Εάν είναι έτσι, ε τότε όλα καλά. Εγώ πάντως, το δηλώνω όπου βρεθώ, εάν αυτό ερωτάς….

WWalker:
«Επίσης, για πες μας και ποια χημική ένωση παρέχει πυροπροστασία, για να εμβαθύνουμε κιόλας τις γνώσεις μας στην χημεία;»

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε αγαπητέ ότι έχει κάποιος τους «πυροπροστασία»?? Έχεις πάει ποτέ? Για δευτερόλεπτα κουνάνε πέρα δώθε τα χεράκια τους, και ότι μπορείς να κάνεις με τον κάθε αναπτήρα, κάνουνε και οι δέκτες του «θαύματος»……

WWalker:
«Και ένα τελευταίο, πιστεύεις οι αρχές του Ισραηλινού κράτους που ελέγχουν τόσο τον Πατριάρχη πριν μπει μέσα στον Πανάγιο Τάφο, όσο και τον ίδιο τον Τάφο, δεν θα είχαν σκεφτεί το ίδιο πράγμα με εσένα;»

Αυτό τώρα τι είναι, σοβαρή ερώτηση?

Έχεις δει κανέναν να θέλει να βγάλει τα μάτια του? Γνωρίζεις τι εισόδημα φέρνουνε οι δεκάδες χιλιάδες προσκυνητές στην περιοχή? Έχεις δει ποτέ κανέναν Εβραίοι να λέει ότι οι Μουσουλμάνοι που έχουνε λίγο παραπέρα τα αντίστοιχα ιερά τους, ότι πρόκειται για……απάτη καθώς οι χριστιανάρες έχουνε το «γνήσιο copyright»???

Αλήθεια, δεν ξέρω εάν αυτά που λες είναι παρηγοριά ή συνειδητή παραπλάνηση φίλτατε.

WWalker:
«Και ένα τελευταίο: απέδειξέ μου πως η εικασία σου ότι ο Παππάς έχει κάποια χημική ουσία που παρέχει πυροπροστασία στα γένια του!»

Αυτό είναι ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΜΥΘΟΣ!!

Κανένας Παπάς δεν κρατάει την φλόγα κάτω από τα γένια του!!!! Σε προκαλώ λοιπόν, και σχηματίζω ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, να πάμε οι δυο μας στα Ιεροσόλυμα και εάν κρατήσει την φλόγα ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ (και όχι καμιά 20 πόντους μακρύτερα ή κουνώντας την) ΓΙΑ ΜΟΝΟ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, τότε έχω χάσει.

Επίσης, και επειδή φαντάζεσαι ότι η φλόγα δεν καίει, θα ζητήσουμε να κρατήσουνε και ένας ή δυο παρευρισκόμενοι παπάδες τη φλόγα κάτω ΑΚΡΙΒΩΣ από τα γένια τους, γεγονός το οποίο μπορούνε να το καλύψουμε με βίντεο.

Πάμε στοίχημα?

WWalker:
«Είμαι γελοίος ή ζητάω πολλά αγαπητέ;»

Ορίστε λοιπόν η ευκαιρία να αποδείξεις την πίστη σου αγαπητέ. Δέχεσαι το στοίχημα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 12:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
Καλημέρα φίλοι μου και καλή εβδομάδα...

φίλε Σβάμπε,

Εμείς οι δύο εδώ και κάποια χρόνια δεν μπορούμε να βρούμε έδαφος - όχι συμφωνίας - αλλά ούτε καν συζήτησης. Δεν νομίζω λοιπόν ότι έχει νόημα να ενισχύσω την αντιπαράθεση που θες να ξεκινήσεις μια και δεν απευθυνόμουν σε εσένα κατ' αρχάς, και κατά δεύτερον για να μπορέσουμε να συνενοηθούμε θα πρέπει ή εγώ να γυρίσω 5 χρόνια πίσω (όταν δεν είχα ΛΟΓΙΚΗ) ή εσύ να αποκτήσεις λογική πράγμα που θεωρώ - τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής σου - αρκετά δύσκολο.

Το ποιό βασικό μαζί σου είναι ότι δεν θα επιθυμούσα να σου κάνω τη χάρη να "πετάς" από θέμα σε θέμα όταν τα βρίσκεις σκούρα...κάτι στο οποίο ΜΟΝΙΜΩΣ καταφεύγεις. Αν θέλεις να τα συζητήσουμε από κοντά είμαι στη διάθεσή σου όποτε το επιθυμείς. Πράγμα που δεν το βλέπω γιατί έτσι δεν εισπράτεις χειροκρότημα από το κοινό!

φίλη x-files,

κατ΄αρχήν να ζητήσω και συγνώμη που σε "έκανα" αγοράκι. Κατά δεύτερον να σου πω ότι εκπλήσσομαι με την σκληρότητα των γραπτών σου. Δεν έχω δει από εσένα κάτι ανάλογο στο παρελθόν (ίσως γιατί δεν μπαίνω συχνά στις σελίδες του esoterica τον τελευταίο χρόνο).

μου λες

quote:
Δεν το ειπες αμεσα αλλα εμμεσα θεωρωντας "θαυματα" και αποδειξεις που επιβεβαιωνουν την πιστη σου σε αυτον ,ολες αυτες τις γελοιοτητες.

μα...εσύ μίλησες για "κρίση"!!! Τι σχέση έχει η ΚΡΙΣΗ με την πίστη? Μήπως έχεις μπερδευτεί λίγο? Ποιός σου είπε ότι θεωρώ ότι έχω "καπαρώσει" τον "παράδεισο" και πιστεύω γι' εσένα το αντίθετο? Κάθε άλλο θα έλεγα και στο λέω με το χέρι στη καρδιά!
Καλύτερα λοιπόν να πούμε ότι έγινε μία λάθος τοποθέτηση και να το κλείσουμε εδώ αυτό.

λες παρακάτω...

quote:

Και μονο η τοση "βεβαιοτητα" και το απολυτο της απαντησης σου,αρκει




Μερικές φορές αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι καλό είναι να ρωτάμε...Δεν γράφτηκε ΥΠΑΡΧΕΙ αλλά "ΥΠΑΡΧΕΙ" διότι ο Θεός δεν είναι ΥΠΟ ΑΡΧΗΣ. Ο Θεός ΕΙΝΑΙ. Αλλά δεν μπορούσα να στο δώσω με άλλη λέξη. Υπάρχει λοιπόν όπως το εννοούμε αλλά δεν υπάρχει κυριολεκτώντας...

quote:
Εκτος αν σου "φανερωθηκε"κι εσενα σε κανενα ερημονησι.(μην ανησυχεις συχνα η ζεστη επηρεαζει τη λειτουργεια της σκεψης και μπορει να φανταζεσαι 'η και να νομιζεις πως βλεπεις πραγματα που οι αλλοι δεν μπορουν).


Τώρα αυτό...??? Τι να πω...


quote:
Παλι απολυτος εισαι,τοτε γιατι συζητας με αλλους αφου γνωριζεις τα παντα για το θεμα???!!!

...και αυτό μάλλον δεν χρήζει απάντησης...σαν να σε ρωτάω " τον μπαμπά σου τον λένε Αλέκο?" και να μου απάντάς "όχι Γιώργο τον λένε" και να σου ξαναλέω "ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ"??? Με λίγα λόγια αν επιθυμείς να αναλύσουμε τις διαφορετικές "οπτικές" του πράγματος είμαι στη διάθεσή σου. Αν πάλι δεν θέλεις γιατί με κρίνεις?


quote:
Συγγνωμη ,αλλα δεν μπορω πια να μη γελασω με αυτη την ανοητη λεξη.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Ο έχων ώτα ακουέτω... Αυτό κορίτσι μου φαίνεται ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ μέσα στη γραφή. Οπότε θα καταλάβαινα να ρωτήσεις α) που το λέει αυτό? ή β) καλά...το πιστεύεις? ή γ) ποιός το λέει? κ.ο.κ.
Τώρα αν το να γελάς το λες λογική...??? Να σου πω τι είναι λογική στη δική σου περίπτωση? Λες..."Δεν μπορώ να αποδείξω ούτε αυτό που λέω εγώ, ούτε αυτό που λέει εκείνος. Οπότε θεωρητικά μπορεί να έχουν ισχύ και τα δύο. Αφού λοιπόν δεν μπορώ να αποδείξω ότι 100% έχω εγώ δίκιο αλλά του δίνω και εκείνου ένα 0.000001% (για παράδειγμα) ας σεβαστώ την πιθανότητα να λέει αυτό που θέλει και ας μην τον χλευάσω γιατί που ξέρεις...


quote:
ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΟΗΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΚΑΘΕΝΟΣ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΨΩ.


Άλλο και τούτο...θέλω να σε κάνω να πιστέψεις? Πότε? Ποιός? Γιατί?
Μη βάζεις λόγια στα γραπτά μου σε παρακαλώ. Εγώ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ...

quote:
Καλα δε ρωταω για την "κολαση" γιατι σε λιγο θα μου πεις οτι υπαρχει και αυτη,οτι θα παω εκει γιατι ενοχλησα τη" θεια οικογενεια"και θα με καινε φλογες που ομως μπορει να γινει θαυμα και να μην καινε.

Όπως προανέφερα ήδη για το ποιός θα πάει που κανείς πλήν Εκείνου δεν γνωρίζει.
Όσο για την ύπαρξη ή όχι της κόλασης θα σου πω έμεσα αυτό που πιστεύω.

Κάποτε - λέει μία ιστοριούλα - ένας άνθρωπος είδε έναν άγγελο και τον ρώτησε..."υπάρχει κόλαση και παράδεισος?" Εκείνος απάντησε "Ναι". Ο άνθρωπος ξαναρώτησε " θα μπορούσες να με πας να δω πως είναι?" Τότε ο άγγελος του εμφανίζει μπροστά του ένα τεράστιο τραπέζι γεμάτο με όλα τα καλά του κόσμου...ωραία φαγητά, γλυκά, παγωτά και ότι βάζει ο νους σου (που να σου αρέσει εννοείται... )

Γύρω από το τραπέζι ήταν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι είχαν όλοι μακρυά χέρια και δύσκαμπτους αγκώνες. Τα βλέπανε αλλά δεν μπορούσαν να φάνε τίποτα. Λέει λοιπόν ο Άγγελος "αυτή είναι η κόλαση.

Πάμε να δεις και τον παράδεισο." Εμφανίζεται λοιπόν ένα ιδιο τραπέζι με τα ίδια εδέσματα πάνω σε αυτό και ανθρώπους γύρω από αυτό οι οποίοι είχαν επίσης μακρυά χέρια και δύσκαμπτους αγκώνες. Μόνο που εκεί τάϊζε ο ένας τον άλλο!

Αυτό είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 15:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Schwabe:

quote:

WWalker:
«Αν είστε μάγκες και γουστάρετε αυτό που πιστεύετε, δηλώστε το!»
Σε ηρεμεί άραγε το ότι φέρουνε οι Έλληνες μια τεμπέλα? Εάν είναι έτσι, ε τότε όλα καλά. Εγώ πάντως, το δηλώνω όπου βρεθώ, εάν αυτό ερωτάς….



Και πάρα πολύ καλά κάνεις. Δεν ρωτάω κάτι, λέω το αυτονόητο: ότι πρέπει να δηλώνετε τι αληθινά είστε στις δημοσκοπήσεις και τις απογραφές.
quote:

WWalker:
«Επίσης, για πες μας και ποια χημική ένωση παρέχει πυροπροστασία, για να εμβαθύνουμε κιόλας τις γνώσεις μας στην χημεία;»
Και ΠΟΙΟΣ σου είπε αγαπητέ ότι έχει κάποιος τους «πυροπροστασία»?? Έχεις πάει ποτέ? Για δευτερόλεπτα κουνάνε πέρα δώθε τα χεράκια τους, και ότι μπορείς να κάνεις με τον κάθε αναπτήρα, κάνουνε και οι δέκτες του «θαύματος»……


Αυτό είπε ο φίλος tpt, ότι έχει βάλει ο Παππάς στα γένια του χημική ουσία για… πυροπροστασία. Και εγώ ρωτάω που το στηρίζει αυτό που λέει. Απλά τα πράγματα.
Δεν έχω πάει και ούτε και με βλέπω να πηγαίνω στο (κοντινό;) μέλλον.
quote:

WWalker:
«Και ένα τελευταίο, πιστεύεις οι αρχές του Ισραηλινού κράτους που ελέγχουν τόσο τον Πατριάρχη πριν μπει μέσα στον Πανάγιο Τάφο, όσο και τον ίδιο τον Τάφο, δεν θα είχαν σκεφτεί το ίδιο πράγμα με εσένα;»
Αυτό τώρα τι είναι, σοβαρή ερώτηση?


Σοβαρότατη. Αντιθέτως, η δικιά σου αντιμετώπιση προς την ερώτηση είναι σοβαρή;
quote:

Έχεις δει κανέναν να θέλει να βγάλει τα μάτια του? Γνωρίζεις τι εισόδημα φέρνουνε οι δεκάδες χιλιάδες προσκυνητές στην περιοχή? Έχεις δει ποτέ κανέναν Εβραίοι να λέει ότι οι Μουσουλμάνοι που έχουνε λίγο παραπέρα τα αντίστοιχα ιερά τους, ότι πρόκειται για……απάτη καθώς οι χριστιανάρες έχουνε το «γνήσιο copyright»???
Αλήθεια, δεν ξέρω εάν αυτά που λες είναι παρηγοριά ή συνειδητή παραπλάνηση φίλτατε.


Αν λοιπόν θεωρείς πως με το να ρωτάω «Οι Ισραηλινές αρχές δεν θα το είχαν σκεφτεί το περι πυροπροστασίας πρώτες;» εγώ παραπλανούμαι συνειδητά, τότε είναι σαφές το πόσα λογικά άλματα έχεις κάνει στο μυαλό σου για να φτάσεις σε αυτό το βολικό για εσένα συμπέρασμα.
Τώρα το πόσα λεφτά βγάζουν οι Ισραηλίτες, μαγκιά τους και καμάρι τους! Ωστόσο υπάρχουν και οι Αρμένιοι με το Αρμενικό Πατριαρχείο Ιεροσολύμων αγαπητέ, που δεν νοιάζονται καθόλου για το αν το Ισραήλ τα κονομάει. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να βγάλουν το Πατριαρχείο μας τζούφιο, και θα κάνανε τα πάντα για να το πετύχουν.
quote:

WWalker:
«Και ένα τελευταίο: απέδειξέ μου πως η εικασία σου ότι ο Παππάς έχει κάποια χημική ουσία που παρέχει πυροπροστασία στα γένια του!»
Αυτό είναι ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΜΥΘΟΣ!!


Αυτό λέω και γώ ρε Schabe! Ότι ο παππάς δεν έχει χημική ουσία που να παρέχει πυροπροστασία στα γένια του!
quote:

Κανένας Παπάς δεν κρατάει την φλόγα κάτω από τα γένια του!!!! Σε προκαλώ λοιπόν, και σχηματίζω ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, να πάμε οι δυο μας στα Ιεροσόλυμα και εάν κρατήσει την φλόγα ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ (και όχι καμιά 20 πόντους μακρύτερα ή κουνώντας την) ΓΙΑ ΜΟΝΟ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, τότε έχω χάσει.
Επίσης, και επειδή φαντάζεσαι ότι η φλόγα δεν καίει, θα ζητήσουμε να κρατήσουνε και ένας ή δυο παρευρισκόμενοι παπάδες τη φλόγα κάτω ΑΚΡΙΒΩΣ από τα γένια τους, γεγονός το οποίο μπορούνε να το καλύψουμε με βίντεο.
Πάμε στοίχημα?


Αν έχεις όρεξη να περιμένεις μέχρι την επόμενη Ανάσταση, να πάμε. Εγώ πάντως είχα μια καούρα για το αν το Άγιο Φως καίει ή δεν καίει τα πρώτα 40 λεπτά, άλλο πράγμα.
quote:

WWalker:
«Είμαι γελοίος ή ζητάω πολλά αγαπητέ;»
Ορίστε λοιπόν η ευκαιρία να αποδείξεις την πίστη σου αγαπητέ. Δέχεσαι το στοίχημα?

Αν πληρώσεις τα εισητήρια πάμε!

Σοβαρά τώρα, λίγο νωρίς δεν είναι για να βάζεις τέτοια στοιχήματα; Έχουμε κάπου 9-10 μήνες μπροστά μας.

Για πες μου και εσύ την άποψή σου για την φωτογραφία πιο πάνω, με προβολέα βγαίνει η φωτιά κάτω απ’τα γένια του Πατριάρχη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
quote:
«Και ένα τελευταίο, πιστεύεις οι αρχές του Ισραηλινού κράτους που ελέγχουν τόσο τον Πατριάρχη πριν μπει μέσα στον Πανάγιο Τάφο, όσο και τον ίδιο τον Τάφο, δεν θα είχαν σκεφτεί το ίδιο πράγμα με εσένα;»
Αυτό τώρα τι είναι, σοβαρή ερώτηση?

--------------------------------------------------------------------------------


Σοβαρότατη. Αντιθέτως, η δικιά σου αντιμετώπιση προς την ερώτηση είναι σοβαρή;



1.- Την Μ. Τετάρτη 11-4-2001 στο κανάλι «Mega» στην εκπομπή «Γκρίζες Ζώνες» παρουσιάστηκε συνέντευξη του τοποτηρητή του Πατριαρχικού θρόνου Ιεροσολύμων, Μητροπολίτη Πέτρας Κορνήλιου σχετικά με την αφή του Αγίου Φωτός. Αν ακούσαμε καλά και αν καταλάβαμε καλά (γιατί είμαστε 4 παρόντες) ο ανωτέρω Ιεράρχης, ο οποίος σε 3 ημέρες θα έδινε το Άγιο Φως, ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:
α) Ο Πατριάρχης απεκδύεται πάσης στολής και μένει με λευκό εσώρασο, όχι για να ελεγχθεί για τυχόν εύφλεκτες ύλες, αλλά για να παραμείνει με την λευκή στολή, που συμβολίζει την στολή των αγγέλων.

Τελικά θα μας εξηγήσει κάποιος πως ο Πατριάρχης της φωτογραφίας ο οποίος δεν έχει απεκδυθεί πάσης στολής ώστε να μείνει με το λευκό εσώρασο, φέρει το Άγιο Φως;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
quote:
WWalker:
«Αν είστε μάγκες και γουστάρετε αυτό που πιστεύετε, δηλώστε το!»

Εχω διαγραψει ηδη οριστικα και επισημα την ταμπελα "χριστιανη ορθοδοξος" με υποσημειωση και διορθωση στη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου.Σε οποιο"επισημο κρατικο" εγγραφο ζητειται το θρησκευμα μου (οπως προσφατα ετυχε σε ληξιαρχικη πραξη γαμου)συμπληρωνω -επισημα πια-"ανευ".
Φυσικα εχω αλλαξει την ταυτοτητα μου και δεν αναφερεται πλεον.
Επομενως δεν ανηκω στο ποσοστο των οπαδων της θρησκειας σας και το εχω δηλωσει επισημα.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Το έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτός να μην είναι ο Πατριάρχης; Δεν μου θυμίζει τον Ειρηναίο αυτό, ούτε κάποιον προκάτοχο, αλλά δεν τα πάω καλά με αυτά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Να ρωτήσω λοιπόν και εγώ ως ελαφρός άσχετος με την οπτική αλλά κατά τα άλλα καμμένος με την Φυσική μηχανικός, τους αγαπητούς φίλους Ostria και Macedon πως είναι δυνατόν το φως, αν όντως προέρχεται από προβολέα, απ' το "υποτιθέμενο" κερί που βρίσκεται πίσω από το χέρι του ιερέα και δεν φαίνεται, να χρωματίζεται από το φοβερό (250,235,90) που βρίσκεται εκεί από υποτίθεται ότι βρίσκεται το χέρι μέχρι το "απόλυτο" (255,255,243) στα γένια του Παπά. Με άλλα λόγια, αν δεχτούμε πως το φως είναι από προβολέα, αυτό παίρνει σβάρνα τις αποχρώσεις από ένα μεγάλο μέρος του φάσματος, μόνο σε μια συγκεκριμένη μεριά όπου φέγγει ο προβολέας και όχι ομοιόμορφα!!!

Τι είναι αυτά που λες βρε WWalker;!
Γνωρίζεις τι είναι ένας προβολέας και πώς φωτίζει τον χώρο; Εχει δει στην ζωή σου καμιά καμμένη (φωτιστικά) φωτογραφία σε κάποια σημείο ή σημεία της λόγω της αντανάκλασης της φωτεινής πηγής σε κάποια ανοιχτόχρωμη επιφάνεια που βρίσκεται απέναντι της;
Μα σου είπα να κάνεις το πολύ απλό πείραμα σε ημισκοτεινό δωμάτιο με το κερί σε μικρή απόσταση κάτω από το σαγόνι σου (μην καείς κι όλας). Δες αν φωτίζεται το πάνω μέρος του κεφαλιού σου ή όχι.
Αυτό που βλέπουμε στην φωτό είναι η αντανάκλαση της φωτεινής πηγής, δηλ του προβολέα που βρίσκεται ψηλά, απέναντι σε σχετικά μικρή απόσταση από το "θέμα", δεν είναι τελειώς σποταρισμένος, αλλά σίγουρα το κύριο φως του πέφτει πάνω στον παπά. Οκ;!


quote:
Είμαι Μηχανικός, και έχω IQ περί το 128

Τώρα αυτό το λες για να μας ψαρώσεις;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
quote:
Το έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτός να μην είναι ο Πατριάρχης; Δεν μου θυμίζει τον Ειρηναίο αυτό, ούτε κάποιον προκάτοχο, αλλά δεν τα πάω καλά με αυτά...

Ποιος άλλος θα μπορούσε να φοράει τη χρυσοκίτρινη Πατριαρχική στολή;;;

quote:
Να ρωτήσω λοιπόν και εγώ ως ελαφρός άσχετος με την οπτική αλλά κατά τα άλλα καμμένος με την Φυσική μηχανικός, τους αγαπητούς φίλους Ostria και Macedon πως είναι δυνατόν το φως, αν όντως προέρχεται από προβολέα, απ' το "υποτιθέμενο" κερί που βρίσκεται πίσω από το χέρι του ιερέα και δεν φαίνεται, να χρωματίζεται από το φοβερό (250,235,90) που βρίσκεται εκεί από υποτίθεται ότι βρίσκεται το χέρι μέχρι το "απόλυτο" (255,255,243) στα γένια του Παπά. Με άλλα λόγια, αν δεχτούμε πως το φως είναι από προβολέα, αυτό παίρνει σβάρνα τις αποχρώσεις από ένα μεγάλο μέρος του φάσματος, μόνο σε μια συγκεκριμένη μεριά όπου φέγγει ο προβολέας και όχι ομοιόμορφα!!!

Αυτό εξηγείται με ένα «εκατομμύριο» τρόπους.
Λόγο της αντανάκλασης της στολής του πατριάρχη στην οποία συναντάμε χρώματα φάσματος κοντά στο (και χρυσαφί) κίτρινο χ=6,36 ψ=3,84 255.234.172. Στο σημείο όπου υπάρχει διαφορετική χρωματική απόδοση δεν χτυπάει απευθείας ο προβολέας και βλέπουμε καθαρά να περνάει το ρούχο του πατριάρχη κάτω από τη γενειάδα.
Στις ρυθμίσεις της κάμερας που τραβά την φωτογραφία.
Σε επιπλέον επεξεργασία με κάποιο πρόγραμμα υπολογιστή.
Στο χρώμα το μαλλιών και της γενειάδας του Πατριάρχη. Στα μαλλιά του συναντάμε χρώματα φάσματος κοντά στο κίτρινο χ=6,27 ψ=0,85 255.249.190 χ=6,32 ψ=085 255.251.197. αν παρατηρήσεις προσεχτικά τα μαλλιά τείνουν να κιτρινίσουν.
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δεν μπορεί να γίνει ανάλυση (από την στιγμή που δεν υπάρχει η αυθεντική φωτογραφία) ανοίγοντας απλά το Photoshop και δουλεύοντας με το eyedropper.
Κατά τη γνώμη μου το έντονο κίτρινο οφείλεται σε λάθος ρύθμισης της κάμερας ή σε επεξεργασία, άλλωστε βλέπουμε χρωματικά λάθη όπως πράσινο στα γένια(και χρώματα τα οποία δεν θα έπρεπε να υπήρχαν γένια χ=5,03 ψ=2,77 221.247.255 και στο κούτελο χ=5,11 ψ=1,40 235.22.255).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:49:49  Εμφάνιση Προφίλ
hrismig:
«Εμείς οι δύο εδώ και κάποια χρόνια δεν μπορούμε να βρούμε έδαφος - όχι συμφωνίας - αλλά ούτε καν συζήτησης.»

Απορώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι. Δείχνει μια εμπάθεια, πράγμα που δεν μοιράζομαι. Δεν με ενδιαφέρει η προσωπική βεντέτα, με αφήνει παγερά αδιάφορο, αλλά ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ.

hrismig:
«..και κατά δεύτερον για να μπορέσουμε να συνενοηθούμε θα πρέπει ή εγώ να γυρίσω 5 χρόνια πίσω (όταν δεν είχα ΛΟΓΙΚΗ) ή εσύ να αποκτήσεις λογική πράγμα που θεωρώ - τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής σου - αρκετά δύσκολο.»

Δεν γνωρίζω εάν είχες ή δεν έχεις τώρα λογική, αυτό θα φανεί από τον αντίλογο που θα ορθώσεις. Ωστόσο, άσε να κρίνουνε άλλοι τον καθένα και μην βιάζεσαι να αδράξεις προς τα επινίκια που έχει υφάνει ο ζήλος σου.

Αντιληπτό?

hrismig:
«Το ποιό βασικό μαζί σου είναι ότι δεν θα επιθυμούσα να σου κάνω τη χάρη να "πετάς" από θέμα σε θέμα όταν τα βρίσκεις σκούρα..»

Τουλάχιστον με την αφεντιά σου, δεν έχει ποτέ συμβεί και πολύ αμφιβάλω εάν ποτέ χρειαστεί τέτοιος ελιγμός…….

hrismig:
«Αν θέλεις να τα συζητήσουμε από κοντά είμαι στη διάθεσή σου όποτε το επιθυμείς. Πράγμα που δεν το βλέπω γιατί έτσι δεν εισπράτεις χειροκρότημα από το κοινό!»

Διακρίνω μια…γοερή αντίφαση?

Σε κάθε περίπτωση, ευχαρίστως και από κοντά (εξάλλου δεν θα είσαι ο πρώτος), αλλά θεωρώ ότι είναι χρήσιμο να βλέπουνε και να αντιλαμβάνονται την επιχειρηματολογία οι αναγνώστες. Βλέπεις, δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε «πηγαδάκια» αλλά ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.

Άσε λοιπόν τους υπαινιγμούς για κανέναν άλλο, και πες ξεκάθαρα είτε την άποψη σου είτε σε προσωπική βάση τις αντιρρήσεις σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 16:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Αν έχεις όρεξη να περιμένεις μέχρι την επόμενη Ανάσταση, να πάμε. Εγώ πάντως είχα μια καούρα για το αν το Άγιο Φως καίει ή δεν καίει τα πρώτα 40 λεπτά, άλλο πράγμα.»

Ρε μεγάλε, θα δουλευόμαστε?

Σου έχω πει ότι έχω πάει (αν και κατά λάθος..), και ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Επιπλέον, έχω και έναν πολύ καλό κολλητό ο οποίος εδώ και λίγα χρόνια είναι αγιοταφίτης στα Ιεροσόλυμα.

Ο άνθρωπος ΕΧΕΙ ΑΗΔΙΑΣΕΙ, και τώρα προσπαθεί να την κάνει, διότι με τον άσχετο τον Ειρηναίο έχει γίνει η ζωή του πατίνι!!

Όλα είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για κάτι γιαγιάδες και για λίγους θρησκόληπτους. Απλά, παραμύθια.

WWalker:
«Αν πληρώσεις τα εισητήρια πάμε!

Καλά, εγώ θα την πληρώσω τη νύφη?

Πάντως, εάν ποτέ σου ζητήσει κάποιος ένα στοίχημα, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Θα χάσεις….και τα παντελόνια σου!!!

Και ο νοών νοείτω…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 17:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
"hrismig",
Συγγνωμη για το εντονο υφος του μυνηματος.ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΕΙΡΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ,ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ "ΤΟΛΜΗΣΕΙ"ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
quote:

Όπως προανέφερα ήδη για το ποιός θα πάει που κανείς πλήν Εκείνου δεν γνωρίζει.
Όσο για την ύπαρξη ή όχι της κόλασης θα σου πω έμεσα αυτό που πιστεύω.

Κάποτε - λέει μία ιστοριούλα - ένας άνθρωπος είδε έναν άγγελο και τον ρώτησε..."υπάρχει κόλαση και παράδεισος?" Εκείνος απάντησε "Ναι". Ο άνθρωπος ξαναρώτησε " θα μπορούσες να με πας να δω πως είναι?" Τότε ο άγγελος του εμφανίζει μπροστά του ένα τεράστιο τραπέζι γεμάτο με όλα τα καλά του κόσμου...ωραία φαγητά, γλυκά, παγωτά και ότι βάζει ο νους σου (που να σου αρέσει εννοείται... )

Γύρω από το τραπέζι ήταν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι είχαν όλοι μακρυά χέρια και δύσκαμπτους αγκώνες. Τα βλέπανε αλλά δεν μπορούσαν να φάνε τίποτα. Λέει λοιπόν ο Άγγελος "αυτή είναι η κόλαση.

Πάμε να δεις και τον παράδεισο." Εμφανίζεται λοιπόν ένα ιδιο τραπέζι με τα ίδια εδέσματα πάνω σε αυτό και ανθρώπους γύρω από αυτό οι οποίοι είχαν επίσης μακρυά χέρια και δύσκαμπτους αγκώνες. Μόνο που εκεί τάϊζε ο ένας τον άλλο!

Αυτό είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!


Κατα την αποψη σου,σεβαστη παντα.
Κατα τη γνωμη μου οι εννοιες "παραδεισος" και "κολαση"ειναι συμβολικες φυσικα και αναφερονται σε συνειδησιακες καταστασεις που δημιουργουνται απο τον ιδιο τον "εδω εαυτο"(προσωπικοτητα) καθως κρινεται παντα στα πλαισια του Ανωτερου Εαυτου και εχουν "υποσταση"σε οποιοδηποτε επιπεδο εκδηλωμενης υπαρξης υλικο ή μη.Πιο απλα ειναι "σκεπτομορφες"που εσυ ο ιδιος δημιουργεις και μπορεις να "ζεις" συνειδητα 'η υποσυνειδητα ,οντας ακομα σε "αυτη τη ζωη".Για μενα ειναι ανευθυνοτητα και ελλειψη αυτοκριτικης το να μεταθετουμε τα παντα σε μια "αλλη ζωη μετα το θανατο".

"αmalia",
οπως διαπιστωσες με προσεβαλλαν με υβριστικους χαρακτηρισμους,συγγνωμη που ανεβασα καπως τους τονους σε ορισμενα μηνυματα αλλα με τοση ελλειψη σεβασμου γινεται μερικες φορες δυσκολος ο διαλογος σε ηπιο "κλιμα".Προσωπικα σεβομαι ολα τα μελη και η ειρωνια οπου τη χρησιμοποιησα ειναι καλοπροαιρετη.
Με την ευκαιρια ,η αποψη μου -που επαναλαμβανω μετα απο ακομα μια αναφορα στη σελιδα 45-ειναι οτι το συγκεκριμενο θεμα εχει εκτραπει σημαντικα απο το αρχικο ζητουμενο,πλησιαζει τις ...46!!!!σελιδες ,ανουσιων επαναλληψεων των ιδιων απαντησεων αλλα και με συνεχη μυνηματα και "διαμαχες"για εντελως ασχετα ζητηματα για τα οποια υπαρχουν ηδη ανοικτες συζητησεις στο-=ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ=-ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ.
Μηπως θα επρεπε να "τελειωνει" και να "κλεισει" καπου εδω το παρον θεμα;
Δε νομιζω πως προκειται να δοθει καποιο καινουριο στοιχειο.Μονο "κοντρες"που διαιωνιζονται.Ευχαριστω.
Φιλικα.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 17:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien
quote:

WWalker:
«Religions:
Greek Orthodox 98%, Muslim 1.3%, other 0.7%»

Ε καλά ρε WWalker, επειδή έχουνε όλοι πάρει μια ταμπέλα (ρετσινιά για κάποιους..) από την κολυμπήθρα για κληρονομιά, σημαίνει ότι έχουμε να κάνουμε και με συνειδητοποιημένους χριστιανούς?

Η έχουμε να κάνουμε με, στην καλύτερη περίπτωση, τυπολάτρες και εραστές του γλεντιού και της παράδοσης?

Άσε που σε πολλούς, όπως και στην αφεντιά μου, δεν το λέει πλέον ούτε καν η ταυτότητα……..


Σβάμπε, Σβάμπε, συνεχίζεις να προσπαθείς να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα με αποκυήματα της δικής σου φαντασίας.

Πέρα από το τυπικό κομμάτι του CIA Fact Book, υπάρχει δημοσκόπηση που διενεργήθηκε κατά την πρόσφατη κρίση στις σχέσεις Πολιτείας-Εκκλησίας (προ ολίγων μηνών), όπου στο καταλυτικό ερώτημα αν πιστέυουν στην Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη, η απάντηση ήταν "ναι" σε ποσοστό άνω του 90%, ίσως 95% περίπου αν θυμάμαι καλά.

Λες να κρυφοκοιτούσαν τις ταυτότητές τους όσοι απάντησαν θετικά στο ερώτημα;

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 18:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
WWalker:
«Αν έχεις όρεξη να περιμένεις μέχρι την επόμενη Ανάσταση, να πάμε. Εγώ πάντως είχα μια καούρα για το αν το Άγιο Φως καίει ή δεν καίει τα πρώτα 40 λεπτά, άλλο πράγμα.»

Ρε μεγάλε, θα δουλευόμαστε?

Σου έχω πει ότι έχω πάει (αν και κατά λάθος..), και ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Επιπλέον, έχω και έναν πολύ καλό κολλητό ο οποίος εδώ και λίγα χρόνια είναι αγιοταφίτης στα Ιεροσόλυμα.

Ο άνθρωπος ΕΧΕΙ ΑΗΔΙΑΣΕΙ, και τώρα προσπαθεί να την κάνει, διότι με τον άσχετο τον Ειρηναίο έχει γίνει η ζωή του πατίνι!!

Όλα είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για κάτι γιαγιάδες και για λίγους θρησκόληπτους. Απλά, παραμύθια.


Τι να σου πω ρε Schwabe, το'χεις δέσει κόμπο ντε και καλά ότι εγώ λέω πως το Άγιο Φως βγαίνει όπως τα λένε οι παπάδες. Για κάνε με quote λοιπόν, να δούμε πότε το είπα αυτό.

Για τα παραμύθια, εδώ το έχουν κάνει τέχνη να φτιάχνουν εικόνες που "δακρύζουν" με την μέθοδο με το καλαμάκι στο εσωτερικό της ξύλινης εικόνας, στην φωτιά θα κολλήσουμε;


quote:
WWalker:
«Αν πληρώσεις τα εισητήρια πάμε!

Καλά, εγώ θα την πληρώσω τη νύφη?

Πάντως, εάν ποτέ σου ζητήσει κάποιος ένα στοίχημα, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Θα χάσεις….και τα παντελόνια σου!!!

Και ο νοών νοείτω…….


Αγαπητέ, δεν είπες τι στοιχιματίζουμε!!!

Έτσι λοιπόν, το πολύ πολύ να μου κέρναγες τα εισητήρια για τα Ιεροσόλυμα, και να έχανα "ηθικά". Οπότε για την τσέπη μου, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 00:32:41  Εμφάνιση Προφίλ
Allien:
«Σβάμπε, Σβάμπε, συνεχίζεις να προσπαθείς να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα με αποκυήματα της δικής σου φαντασίας.»

Allien, Allien, ας ακούσουμε λοιπόν……ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ……

Allien:
«όπου στο καταλυτικό ερώτημα αν πιστέυουν στην Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη, η απάντηση ήταν "ναι" σε ποσοστό άνω του 90%, ίσως 95% περίπου αν θυμάμαι καλά.»

Λες να έκαναν μια……εκ βαθέων ανάλυση της πίστης τους πριν απαντήσουνε? Η απαντήσανε μηχανικά, όπως άλλωστε και όλοι αυτοί που ΔΕΚΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝΕ για την «εν Χριστώ ζωή», για τα περίφημα μυστήρια και άλλα πολλά ευφάνταστα?

Ξέρεις πόσους ΤΥΠΟΛΑΤΡΕΣ γνωρίζω, που εάν τους θέσεις το ερώτημα, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΕΘΗΚΕ Η ΕΡΩΤΗΣΗ, θα απαντήσουνε ένα ΝΑΙ? Ουκ ολίγους φίλτατε!

Ξέρεις πόσοι από αυτούς πιστεύουνε πραγματικά? Ξέρεις πόσοι από αυτούς γνωρίζουνε γενικώς ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΕΝΤΕ? Ξέρεις πόσοι από αυτούς ζούνε και σκέπτονται ακριβώς 100% αντίθετα από τα όσα θέλει να πρεσβεύει ο χριστιανισμός?

Για αυτούς τους «χριστιανούς» μιλάς?

Επειδή εγώ γνωρίζω πολύ καλά για ποιους μιλάω, δηλαδή για το 95% του πληθυσμού, σκέψου εσύ λίγο καλύτερα για ποιους εναπομείναντες μιλάς…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 03:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Μηπως θα επρεπε να "τελειωνει" και να "κλεισει" καπου εδω το παρον θεμα;
Δε νομιζω πως προκειται να δοθει καποιο καινουριο στοιχειο.Μονο "κοντρες"που διαιωνιζονται.Ευχαριστω.
Φιλικα.

Πιστεύω πως έχεις δίκιο x-files.
Ωστόσο, θα παραμείνει ακόμα ενεργό για περίπου ακόμα μία εβδομάδα, ώστε να κλείσει και η παρούσα συζήτηση.

Είναι αλήθεια, πως το θέμα αυτό πήρε μεγάλες διαστάσεις τον τελευταίο καιρό. Το θυμάμαι μικρούλι (τότε που το χόρευα στα γονατάκια μου ) και τώρα... κοίτα πως μεγάλωσε!!
Δεν κατάφερα να το διαβάσω

Για πέστε μου κι εμένα. Βγήκε κάποιο συμπέρασμα;
Είναι τελικά η αφή του Αγίου Φωτός θαύμα;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 03:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Για πέστε μου κι εμένα. Βγήκε κάποιο συμπέρασμα;
Είναι τελικά η αφή του Αγίου Φωτός θαύμα;

Amalia ξαναγύρνα σε κανένα χρόνο μπας και προλάβουν να πεταχτούν μερικοί μέχρι τα Ιεροσόλυμα να μάθουν το μυστικό!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 19/07/2005 03:19:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 09:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt
BAΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΓΕΝΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΠΠΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ "ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ" ΤΟ ΘΑΥΜΑ.ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΟΜΕΝΕΣ ΒΑΤΟΥΣ ΚΤΛ.ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΧΗΜ. ΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΧΗΜΕΙΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΓΙΟ ΤΑΦΗΤΩΝ.
ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 2 ΣΠΙΡΤΑ,ΟΓΚΟΥ 0,2cc ΤΟΤΕ ΦΙΛΤΑΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ,ΣΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΕΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΓΓΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ....ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΥΕΤΑΙ.......
ΤΩΡΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ 5ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΠΛΕΚΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ...ΑΓΝΩΣΤΟ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΛΩΝΙΑ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ" vs "ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΩΝ".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 11:07:14  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ tpt να σε ρωτήσω λοιπόν και κάτι άλλο, μιας που για την αφή δίνεις μια εξήγηση (άσχετα με το αν είναι τεκμηριωμένη ή όχι).

Έχεις δει τα φιλμάκια που υπάρχουν σχετικά με το τι συμβαίνει μέσα στο Ναό;;

Αν τα έχεις δει, πιστεύω πως θα έχεις προσέξει τις εκκενώσεις φωτός που λαμβάνουν χώρα εντός του Ναού (πιστεύω και έξω από το Ναό).
Τι εξήγηση δίνεις λοιπόν για αυτό το γεγονός; Εφόσον γίνονται έξω από το κουβούκλιο και δεν υπάρχει λοιπόν κανένας περιορισμός και όποιος θέλει μπορεί να εξετάσει το φαινόμενο αυτό, δεν πρέπει να είναι δύσκολο, για αυτούς που δεν χάφτουν τα παραμυθάκια των εβραίων, να δώσουν μια σοβαρή εξήγηση τουλάχιστον που να διαφέρει από τις έως τώρα εξηγήσεις σεναρίων τύπου Φώσκολου.

Υπάρχουν κάποια επίσημα και έγκυρα στοιχεία σχετικά με το τι είναι αυτές οι λάμψεις αλλά και πώς εξηγούν το "περπάτημα" των λάμψεων αυτών που πολλές φορές διασχίζουν το Ναό;;

Να είσαι καλά.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 12:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Τι είναι αυτά που λες βρε WWalker;!
Γνωρίζεις τι είναι ένας προβολέας και πώς φωτίζει τον χώρο; Εχει δει στην ζωή σου καμιά καμμένη (φωτιστικά) φωτογραφία σε κάποια σημείο ή σημεία της λόγω της αντανάκλασης της φωτεινής πηγής σε κάποια ανοιχτόχρωμη επιφάνεια που βρίσκεται απέναντι της;

Ostria, γνωρίζω πάρα πολύ καλά και πως φέγγει ένας προβολέας, και γνωρίζω και ότι το φως του προβολέα, όπως το ηλιακό φως, ταξιδεύει στο κενό ή στον αέρα με 3x10^8 και συχνότητα σταθερή. Ως γνωστόν λοιπόν σε όσους με την οπτική τα πήγαιναν καλά στο Λύκειο (αν θυμάμαι καλά στο Λύκειο πρέπει να ήταν η οπτική) η συχνότητα καθορίζει το χρώμα του φωτός, και σε διαβεβαιώ πως οποιαδήποτε χρωματική ανάλυση του φωτός που υποστηρίζετε, δείχνει πως το φως αυτό δεν ξεθωριάζει απλώς έτσι ώστε να ταιριάζει σιγά σιγά με το γύρω περιβάλλον, αντίθετα, χρωματίζεται σε διαφορετικές αποχρώσεις του κίτρινου (έδωσα δυο RGB αυτού πιο πάνω), πράγμα το οποίο μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως η ακτινοβολία που βγήκε απ'τον προβολέα άλλαξε συχνότητα, πράγμα άτοπο, άρα ξεκινήσαμε στραβά, άρα πολύ απλά αυτό το πράγμα δεν είναι φως προβολέα.

quote:
Αυτό που βλέπουμε στην φωτό είναι η αντανάκλαση της φωτεινής πηγής, δηλ του προβολέα που βρίσκεται ψηλά, απέναντι σε σχετικά μικρή απόσταση από το "θέμα", δεν είναι τελειώς σποταρισμένος, αλλά σίγουρα το κύριο φως του πέφτει πάνω στον παπά. Οκ;!

Αντανάκλαση που; Στα γένια του Παππά; Είναι πολύ τραχειά η επιφάνεια για να προκαλέσει αντανάκλαση του φωτός, μόνο απορρόφηση της ακτινοβολίας μπορεί να κάνουν τα γένια του, και όπως φαίνεται από το μήκος τους, αυτά καλύπτουν το ένδυμά του, το οποίο αν ήταν χρυσοποίκιλτο θα μπορούσε στα σημεία που είναι, να προκαλέσει την αντανάκλαση.

quote:
Μα σου είπα να κάνεις το πολύ απλό πείραμα σε ημισκοτεινό δωμάτιο με το κερί σε μικρή απόσταση κάτω από το σαγόνι σου (μην καείς κι όλας). Δες αν φωτίζεται το πάνω μέρος του κεφαλιού σου ή όχι.

Το δωμάτιο δεν έχει μόνο μια πηγή φωτός, πράγμα το οποίο δεν έχεις λάβει υπ'όψιν σου. Κοίτα ας πούμε για παράδειγμα τον φωτισμό στα γύρω αντικείμενα, στο καπέλο του Παππά του οποίου το μέτωπο λέτε πως αντανακλά το φως του προβολέα. Είναι φωτισμένο, άρα υπάρχει εξωτερική πηγή φωτός. Φαίνεται επίσης και από τον Παππά στο πίσω μέρος (με το μουσάκι το σταυρωτό), αν το προσέξεις ακριβώς από πίσω του υπάρχει ένδειξη εξωτερικής πηγής.

Έχε κατά νου ως τόσο, πως αν ήταν από προβολέα, θα βλέπαμε τις ακτίνες του να "βαράνε" κατευθείαν στο ψητό και πιο πάνω απ'τα γένια του, πράγμα το οποίο δεν βλέπουμε εδώ. Λέτε για παράδειγμα για το μέτωπο του άλλου ιερέα παραδίπλα, το οποίο όμως είναι ιδρωμένο, και αντανακλά λόγω του ιδρώτα (θυμίζω ότι μόνο αν είναι ιδρωμένο αντανακλάται το φως απάνω του, στα σταγονίδια του ιδρώτα ή αν είναι πολύ λιπαρή η επιδερμίδα του, οπότε η επιφάνεια "λιαίνει", οπότε έχουμε παρόμοιο μηχανισμό) το φως. Πως είναι δυνατόν το φως του προβολέα, εφόσον δεν υπάρχει κάτι που να προκαλλεί αντανάκλαση στα γένια του Παππά, τα οποία απορροφούν το φως και το διαχέουν ως τραχειά επιφάνεια, να αντανακλάται τόσο έντονα στο μέτωπο του Παππά μπροστά του.
Αντανάκλαση συμβαίνει μόνο στα σημεία όπου η στολή του είναι επιχρυσωμένη, δηλωμένη σε μεγάλο μέρος της στολής του θα είναι αυτό (αν προσέξεις ας πούμε στους ώμους του και στους βραχίωνες έχει πολύ χρυσάφι). Ωστόσο, στην περιοχή στην οποία βλέπουμε την ανάφλεξη, τα γένια του είναι πάνω απ'το χρυσοποίκιλτο, άρα "κόβουν" την αντανάκλαση κατά πολύ, τόσο που θα μπορούσε να φανεί αυτή ως απλή αντανάκλαση, ίσως σε ελαφρώς μεγαλύτερο βαθμό απ'το υπόλοιπο χρυσοποίκιλτο.

Και ένα τελευταίο: κοίτα την φωτιά. Στα άκρα της κοκκινίζει. Τι ακτινοβολία θα εξέπεμψε ο προβολέας ώστε στα άκρα της αντανάκλασης αυτή να κοκκινίζει; Χρησιμοποιώντας πάλι συλλογισμό συχνοτήτων, καταλαβαίνει κανείς πως αυτό δεν είναι φως προβολέα. Γιατί πολύ απλά αν ήταν, καταρρέει όλη η οπτική πατώκορφα.

quote:
Τώρα αυτό το λες για να μας ψαρώσεις;

Όχι, για να πω ακολούθως πως αν εγώ είμαι ηλίθιος που πιστεύω ότι μπορούν να γίνουν θαύματα, τότε κάποιος άλλος που με έκρινε ως έξυπνο μέσω μιας σειράς αμερόληπτων IQ tests, και μέσω της διαδικασίας της εκπαίδευσης στο Λύκειο δεν έκανε καλά την δουλειά του, κι από κει που θα έπρεπε να μην με παίρνουν ούτε στα ΙΕΚ, με έστειλε Πολυτεχνείο. Έχω άδικο;

φίλε tpt:

quote:
BAΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΓΕΝΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΠΠΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ "ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ" ΤΟ ΘΑΥΜΑ.ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΟΜΕΝΕΣ ΒΑΤΟΥΣ ΚΤΛ.ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΧΗΜ. ΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΧΗΜΕΙΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΓΙΟ ΤΑΦΗΤΩΝ.
ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 2 ΣΠΙΡΤΑ,ΟΓΚΟΥ 0,2cc ΤΟΤΕ ΦΙΛΤΑΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ,ΣΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΕΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΓΓΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ....ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΥΕΤΑΙ.......
ΤΩΡΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ 5ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΠΛΕΚΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ...ΑΓΝΩΣΤΟ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΛΩΝΙΑ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ" vs "ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΩΝ".

Μεγάλο "παιδί" είμαι, αλλά θεωρώ πως εφόσον στηρίζεις μια άποψη, πρέπει τουλάχιστον να κάνεις τον κόπο να παραθέσεις τα στοιχεία που σε οδηγούν σε αυτή, αν όντως η επιλογή σου να προβάλλεις αυτή την άποψη είναι αμερόληπτη και προιόν αντικειμενικότητας. Δυστυχώς ανήκω σε έναν κλάδο μηχανικών που με την χημεία είμαστε από μακριά και αγαπημένοι, κατά συνέπεια χημεία έχω να κάνω απ'το Λύκειο, και πάει καιρός από τότε, κατά συνέπεια εσύ που μάλλον θα τα έχεις πιο φρέσκα και ούτως ή άλλως δικιά σου η άποψη, δικό σου το καθήκον να την στηρίξεις, πρέπει να μας δώσεις τα επιχειρήματά σου. Δεν περιμένεις φαντάζομαι να αποδεχθούμε μια άποψη, και μετά να ψάξουμε να βρούμε τα επιχειρήματα που την στηρίζουν; Λογικό δεν το βρίσκεις;
Αφού λοιπόν είσαι σίγουρος για την άποψή σου, σου συνιστώ να μου δώσεις συγκεκριμένες απαντήσεις, μιας και εγώ για χημικά πυροπροστασίας δεν έχω ακούσει και πολλά (ούτως ή άλλως δεν παρασχολούμαι) για να δούμε για ποιο πράγμα μιλάς, αν αυτό που λες γίνεται δηλαδή, και να μην καταφεύγεις σε βερμπαλισμούς και επικοινωνιακά τρικ για να στηρίξεις την άποψή σου.

fokaias:

quote:

Ποιος άλλος θα μπορούσε να φοράει τη χρυσοκίτρινη Πατριαρχική στολή;;;

Η στολή του είναι ίδια με τον Παππά στο πίσω μέρος της εικόνας με το άλλο μουσάκι, κάνω λάθος; Sorry κιόλας που θα το πω χωρίς να είμαι βέβαιος, αλλά ο Αρχιεπίσκοπος με τον Πατριάρχη σε οποιοδήποτε άλλο Πατριαρχείο εκτός του Οικουμενικού νομίζω έχουν την ίδια στολή. Πιο πολύ μου κάνει για επίσκοπος/μητροπολίτης/Αρχιεπίσκοπος ο εν λόγω κύριος, καθ'ότι τα πρόσωπα που αναλαμβάνουν Πατριάρχες είναι γνωστά σαν φυσιογνωμίες, και αυτός για Ειρηναίος δεν μου κάνει. Έχεις να προτείνεις κάποιον από τους προηγούμενους Πατριάρχες; Με κάθε επιφύλαξη σε ρωτάω.

φίλη x-files:

quote:
Εχω διαγραψει ηδη οριστικα και επισημα την ταμπελα "χριστιανη ορθοδοξος" με υποσημειωση και διορθωση στη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου.Σε οποιο"επισημο κρατικο" εγγραφο ζητειται το θρησκευμα μου (οπως προσφατα ετυχε σε ληξιαρχικη πραξη γαμου)συμπληρωνω -επισημα πια-"ανευ".
Φυσικα εχω αλλαξει την ταυτοτητα μου και δεν αναφερεται πλεον.
Επομενως δεν ανηκω στο ποσοστο των οπαδων της θρησκειας σας και το εχω δηλωσει επισημα.

Δεν ξέρω για ποιον λόγο μας το ανακοινώνεις.

Αν θες να αποδείξεις πως έχετε την "μαγκιά" να το δηλώσετε επίσημα, πίστεψέ με, δεν σε συμφέρει να το πεις αυτό το πράγμα, γιατί αυτομάτως σημαίνει πως είστε πάρα μα πάρα πολύ λίγοι (αφού το δηλώνετε ότι είστε άθεοι επίσημα όσοι είστε, και δεν είστε ούτε το 0,7%).

Αν πάλι θες να πεις πως εσύ είσαι από τους λίγους άθεους που δηλώνουν άθεοι, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το δηλώνουν, τότε πάλι δεν σε συμφέρει, γιατί πολύ απλά σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα να το δηλώσετε, κάτι ξυπνά μέσα σας και σας λέει "δήλωσε Χριστιανός!!!".

Διάλεξε και πάρε.

Edited by - WWalker on 19/07/2005 12:17:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 13:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
WWalker

<<Αν πάλι θες να πεις πως εσύ είσαι από τους λίγους άθεους που δηλώνουν άθεοι, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το δηλώνουν, τότε πάλι δεν σε συμφέρει, γιατί πολύ απλά σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα να το δηλώσετε, κάτι ξυπνά μέσα σας και σας λέει "δήλωσε Χριστιανός!!!".>>

το μονο που ξυπνα μεσα μας ειναι η προκαταληψη που δειχνει ο κοσμος σε οσους ειναι αθεοι

εχω μιλησει με μουσουλμανο και οταν του ειπα οτι ειμαι αθεος με κοιταγε σαν να του ελεγα οτι ειμαι απο τον αρη το ιδιο εχει συμβει και με χριστιανο
αν φαινετε στα χαρτια οτι ειμαι αθεος τοτε δεν εχω δικαιωμα να γινω πνευματικος πατερας

δεν μπορω να παντρευτω σε ναο και δεν ξερω πολλες γυναικες που να θελουν να πανε στο δημαρχειο
ασε που και η κοπελα να πει το οκ θα πεσουν να μας φανε οι συγγενεις

αυτα τα λιγα αν θες το ψαχνουμε και παραπανω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 14:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Gigenis:

quote:
<<Αν πάλι θες να πεις πως εσύ είσαι από τους λίγους άθεους που δηλώνουν άθεοι, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το δηλώνουν, τότε πάλι δεν σε συμφέρει, γιατί πολύ απλά σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα να το δηλώσετε, κάτι ξυπνά μέσα σας και σας λέει "δήλωσε Χριστιανός!!!".>>

το μονο που ξυπνα μεσα μας ειναι η προκαταληψη που δειχνει ο κοσμος σε οσους ειναι αθεοι

εχω μιλησει με μουσουλμανο και οταν του ειπα οτι ειμαι αθεος με κοιταγε σαν να του ελεγα οτι ειμαι απο τον αρη το ιδιο εχει συμβει και με χριστιανο


Γι'αυτό λοιπόν αγαπητέ λέω: "αν είστε μάγκες και γουστάρετε αυτό στο οποίο πιστεύετε, δηλώστε το". Εκεί θα φανεί η μαγκιά σας, στο αν, παρά τις προκαταλήψεις, δηλώνετε άθεοι. Διαφορετικά πολύ απλά δεν είστε ένθερμοι υποστηρικτές των απόψεών σας. Ποιον περιμένετε να διεκδικήσει μια κατάσταση πιο ανεκτική για τους άθεους στην Ελλάδα; Τον Αρχιεπίσκοπο; Αν δεν πολεμήσετε μόνοι σας, η κατάσταση δεν θα αλλάξει.

Παρεμπιμπτόντως, το 60% των φίλων μου είναι άθεοι. Μια χαρά τους βλέπω να τα καλοπερνάνε όταν δηλώνουν ότι δεν πιστεύουν στον Θεό, και εμένα όταν μου το πρωτοείπαν το μόνο που έγινε είναι να μου ξυνίσει λίγο στην αρχή. Εγώ όταν τους είπα ότι πιστεύω στον Χριστό να δεις τι ματιές μου έριξαν.

Το όλο θέμα αυτό είναι υπόθεση ανεκτικότητας. Και ομοφυλόφιλος να τους έλεγες ότι είσαι, ίδια θα ήταν η αντίδραση, δεν περιορίζεται μόνο στην θρησκεία (ή στην έλλειψη θρησκείας).

quote:
δεν μπορω να παντρευτω σε ναο και δεν ξερω πολλες γυναικες που να θελουν να πανε στο δημαρχειο
ασε που και η κοπελα να πει το οκ θα πεσουν να μας φανε οι συγγενεις

Εγώ στην θέση σου δεν θα ήθελα να παντρευτώ στην Εκκλησία. Αν έχει πρόβλημα η κοπελιά σου, μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας, εξάλλου ο πολιτικός γάμος για αυτό τον λόγο γίνεται, για να μην υπάρχει κόλλημα στους "μεικτούς" από άποψη θρησκείας γάμους.

quote:
αν φαινετε στα χαρτια οτι ειμαι αθεος τοτε δεν εχω δικαιωμα να γινω πνευματικος πατερας

Λογικό το βρίσκω, εσύ; Γιατί δηλαδή να συμμετάσχεις σε ένα μυστήριο της Εκκλησίας, και αυτή να σου δείξει την εμπιστοσύνη της, αναθέτοντάς σου την πνευματική πατρότητα πάνω σε έναν Χριστιανό, όταν δεν πιστεύεις;

Τέλος πάντων, πάει αλλού τώρα αυτό και ξεφεύγουμε απ'την αφή. Αν θέλεις, μπορείς να αρχίσεις άλλο topic περί ανεκτικότητας να το κουβεντιάσουμε εκεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 14:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
"WWalker"
quote:
Δεν ξέρω για ποιον λόγο μας το ανακοινώνεις.

Αν και με εχει "κουρασει "να απανταω στα αυτονοητα και μαλιστα σε ασχετες με το αρχικο θεμα "αποριες" θα σου λυσω τη συγκεκριμενη.
Μηπως εσυ προκλητικα οπως παντα αναρωτηθηκες αν οσοι δεν ανηκουμε στο "ορθοδοξο χριστιανικο δογμα"εχουμε το "θαρρος" να το δηλωσουμε επισημα?????

quote:
WWalker:Αν είστε μάγκες και γουστάρετε αυτό που πιστεύετε, δηλώστε το!

Σου απαντησα πως εγω προσωπικα το εχω κανει.

quote:
Αν θες να αποδείξεις πως έχετε την "μαγκιά" να το δηλώσετε επίσημα, πίστεψέ με, δεν σε συμφέρει να το πεις αυτό το πράγμα, γιατί αυτομάτως σημαίνει πως είστε πάρα μα πάρα πολύ λίγοι (αφού το δηλώνετε ότι είστε άθεοι επίσημα όσοι είστε, και δεν είστε ούτε το 0,7%).

Δε θελω να αποδειξω τιποτα σε κανεναν,παρα μονο να ειμαι ειλικρινης με τον εαυτο μου και να μην εχω
"επισημα"κολλημενη μια ταμπελα απο κατι που δεν με αντιπροσωπευει σαν ανθρωπο και δεν πιστευω.Δε με ενδιαφερει αν "ειμαστε λιγοι"-κατα τη γνωμη σου παντα-.Θα το εκανα ακομα κι αν ημουν η μοναδικη στη χωρα αυτη,γιατι δε μου αρεσει να κοροιδευω τον εαυτο μου και να υποκρινομαι .


quote:
Αν πάλι θες να πεις πως εσύ είσαι από τους λίγους άθεους που δηλώνουν άθεοι, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το δηλώνουν, τότε πάλι δεν σε συμφέρει, γιατί πολύ απλά σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα να το δηλώσετε, κάτι ξυπνά μέσα σας και σας λέει "δήλωσε Χριστιανός!!!".

Επειδη δεν ανηκω στο συγκεκριμενο δογμα που ανηκεις και σε οποιαδηποτε αλλη οργανωμενη θρησκεια(-ισμος ,συνηθως)'η δογμα δε σημαινει πως ειμαι "αθεη"με την εννοια που το διατυπωνεις.Απλα εχω τις δικες μου αποψεις και αντιληψεις γυρω απο την ερμηνεια της συμβολικης λεξης"θεος"που δεν εντασσονται στα πλαισια της οποιασδηποτε γνωστης θρησκειας 'η δογματος 'η αιρεσης και οτιδηποτε σχετικο.Επισης δεν εχω κανενα συμφερον γιατι δεν εχω προθεση να επιβαλλω τα "πιστευω" μου σε κανεναν.
Ακριβως .Κατι ξυπνησε μεσα μου πριν καιρο και αποφασισα να δηλωσω "ανευ θρησκευματος" και να διαγραψω επισημα την ταμπελα "χριστιανος"που μου ειχαν κολλησει με την βαπτιση-τη θεωρω ως τη χειριστη τακτικη εξαναγκαστικης επιβολης του δογματος σου- ,σε ηλικια που δεν μπορουσα να αντιδρασω.Τουλαχιστον θα γλιτωσω τη χριστιανικη ταφηκαι επελεξα την αποτεφρωση.(Θα με καψουν πριν καω στην κολαση???)

quote:
Διάλεξε και πάρε.

Τι να διαλεξω και να παρω?
Νομιζω πως ειμαι σαφης.Διαλεξα να μην ανηκω και επισημα στη θρησκεια σας και πηρα τροποποιημενη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως που ακυρωνει τη βαπτιση μου και στην οποια εχει διαγραφει οριστικα το χριστιανικο ορθοδοξο δογμα.Ετσι δεν ανηκω σε κανενα "μαντρι".Ειμαι "ανευ".και το δηλωνω επισημα πρωτα απο ολα για να ειμαι ενταξει "απεναντι" στη συνειδηση μου.


ΑΥΤΑ.ΑΛΗΘΕΙΑ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ" ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ ΘΑΥΜΑ"?

"amalia",
Μηπως τελικα ειναι πολυ η μια ακομα εβδομαδα;Μπορει οι σελιδες απο 46 !!να γινουν... 56??Τι να πω, το θεμα εχει γινει"Απο την πολη ερχομαι και στην...κορφη κανελλα!!

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 15:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
wwalker
"Εγώ στην θέση σου δεν θα ήθελα να παντρευτώ στην Εκκλησία. Αν έχει πρόβλημα η κοπελιά σου, μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας, εξάλλου ο πολιτικός γάμος για αυτό τον λόγο γίνεται, για να μην υπάρχει κόλλημα στους "μεικτούς" από άποψη θρησκείας γάμους."

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, η ημέρα του γάμου δεν ανήκει σε έναν αλλά στο ζευγάρι. Φυσικά στην χαρά μετέχει και οι οικογένειες τους. Συνεπώς, δεν υπάρχει το αποφασίζω και διατάζω και όποιος γουστάρει, αλλά σκέπτομαι τι είναι καλύτερο και το τι θα δώσει μεγαλύτερη χαρά. Βλέπεις ΠΑΡΑΔΟΣΗ wwalker ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Wwalker
"Γιατί δηλαδή να συμμετάσχεις σε ένα μυστήριο της Εκκλησίας, και αυτή να σου δείξει την εμπιστοσύνη της, αναθέτοντάς σου την πνευματική πατρότητα πάνω σε έναν Χριστιανό, όταν δεν πιστεύεις;"

Γιατί το επιθυμούν ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Πάντως gigeni αν συναντήσεις τέτοιο πρόβλημα δώσε ένα 100εύρω στον Παπά και όχι μόνο θα τελέσει αυτό το "μυστήριο" αλλά θα κάνει και κολοντούμπες κατά την διάρκεια .


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 15:39:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Έχεις δει τα φιλμάκια που υπάρχουν σχετικά με το τι συμβαίνει μέσα στο Ναό;;»

Έχεις δει τι μπορεί να κάνει ένα σχετικά απλό πρόγραμμα διαχείρισης βίντεο??

Μέχρι και……ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ!!!

Ψηλός:
«Αν τα έχεις δει, πιστεύω πως θα έχεις προσέξει τις εκκενώσεις φωτός που λαμβάνουν χώρα εντός του Ναού (πιστεύω και έξω από το Ναό).»

Χμμμμμ, μάλλον θα πρόκειται για……υπερδραστηριότητα του Γιαχβέ λόγω μεγάλης χαράς!!!!

Η να είναι ένα….σημάδι για τους «άπιστους Θωμάδες»???

Κατά τα άλλα, υπάρχει και διάσπαρτο το υλικό αυτανάφλεξης που παρουσίασε πολύ καλά ο Καλόπουλος στο EXTRA, το οποίο και εάν δεν το βάλεις σε φυτίλι αλλά το αφήσεις απλά σε κάποιο ψηλό σημείο του εσωτερικού του ναού, τότε θα έχεις όσες εκκενώσεις θέλεις, δεδομένου ότι λείπει το φυτίλι και έτσι η στιγμιαία αυτανάφλεξη δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το αντίστοιχο φυτίλι.

Ε ρε τι σου είναι η πίστη……..

Ψηλός:
«Υπάρχουν κάποια επίσημα και έγκυρα στοιχεία σχετικά με το τι είναι αυτές οι λάμψεις αλλά και πώς εξηγούν το "περπάτημα" των λάμψεων αυτών που πολλές φορές διασχίζουν το Ναό;;»

Ναι, πάρε τηλέφωνο τον Καλόπουλο, και ζήτα του να σου αναπαραστήσει όσα τέτοια «θαύματα» θέλεις, είτε στο μπαλκόνι σου είτε σε όποιο μοναστήρι εσύ επιθυμείς, Έτσι, για να έχουνε και την σχετική «κατάνυξη» βλέπεις……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 16:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Εγώ δεν το συνεχίζω άλλο, μπορείς να πιστεύεις ό,τι θες.
Πάντως δες κι αυτές που βρήκα στο νετ και συνέκρινέ τες με την πρώτη.
Δυστυχώς καμιά τους δεν είναι τραβηγμένη κάτω από τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες, αλλά μπορείς να καταλάβεις πόσο εύκολο είναι να φανούν καμμένα τα γένια και μάλιστα να κιτρινίζουν όταν το φως απέναντι αντανακλά πάνω στο χρυσοκέντητο καλυμμαύκι ή ότι άλλο είναι αυτό κάτω ή δίπλα τους (αυτό που πάει να του φορέσει ή του το βγάζει ο διπλανός παπάς). Απ ότι φαίνεται η φωτογραφία τραβήχτηκε με γρήγορο φιλμ λόγω των ειδικών φωτιστικών συνθηκών μέσα στην εκκλησία(μισοσκόταδο) και γι αυτό δεν έχουμε καθαρή εικόνα φωτιστικά αλλά και η κίνηση φαίνεται θολά.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 17:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
Καλησπέρα σας.

ΣΒΑΜΠΕ...(τι θα κάνω με εσένα)...

λες:

quote:

Απορώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι. Δείχνει μια εμπάθεια,...προσωπική βεντέτα, ...


Τι είναι αυτά που λες? Σε ποιόν ή σε τι αναφέρεσαι? "Εμπάθεια"? "προσωπική βεντέτα"? Ειληκρινά δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα των ανωτέρω. Θα έλεγα ότι μάλλον ισχύει το αντίθετο αλλά...ποιός ξέρει τι έχεις στο μυαλό σου...τέλος πάντων.

λες παρακάτω:

quote:

... άσε να κρίνουνε άλλοι τον καθένα και μην βιάζεσαι να αδράξεις προς τα επινίκια που έχει υφάνει ο ζήλος σου.

Αντιληπτό?




Όχι. Όχι και πάλι όχι. Δεν μπορώ να αντιληφθώ τι προσπαθείς να πεις. Ίσως επειδή κρίνεις εξ ιδίων τα αλώτρια...τώρα που το ξαναβλέπω...σαν να αρχίζω να αντιλαμβάνομαι το πιο πάνω...

Αντιληπτό?

quote:
Τουλάχιστον με την αφεντιά σου, δεν έχει ποτέ συμβεί και πολύ αμφιβάλω εάν ποτέ χρειαστεί τέτοιος ελιγμός…….


Καημένε...
Σε ποιόν λες ψέματα? σε εμένα ή σε εσένα? Θέλεις να γυρίσουμε πίσω? Που όταν σου μίλούσα για κάποιο θέμα μου το γύρισες στο Μύθρα και όταν σου απάντησα πήγε ως δια μαγείας στον Μέγα Κων/νο?

Θες να σου θυμίσω ότι σου πρότεινα αλλαγή επαγγέλματος σε δικηγόρο, δημοσογράφο ή πολιτικό? Θυμίθηκες τώρα ή να πάμε σε κάτι πολύ πρόσφατο (στο οποίο σκόπιμα δεν σου απάντησα γιατί δεν μου αρέσουν όλα αυτά) που αφορούσε στην βάπτιση του Αποστόλου Παύλου.

Μήνες έλεγες στα παιδιά ότι δεν βαπτίσθηκε και όταν σου πέταξα το κείμενο της βάπτισής του αντί να ντραπείς και να ζητήσης συγνώμη, ή ακόμα και να σιωπάσης εαύ τι έκανες?

Είπες ότι δεν αναφέρει ότι η βάπτιση έγινε με νερό! Όχι μόνον αυτό αλλά είπες και ψέματα λέγοντας ότι βάπτιζε με "επίθεση των χεριών" κάτι που γνωρίζεις καλά ότι αυτό είναι η χειροτονία και όχι η βάπτιση.
Μετά μου λες να μιλάω μαζί σου. Γιατί? Για να σε σπρώχνω ΕΓΩ στο ψέμα? Να μου λείπει...

quote:

Διακρίνω μια…γοερή αντίφαση?

Καμία αντίφαση...!

Νάσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 18:21:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Scwabe
Ψηλός:
«Έχεις δει τα φιλμάκια που υπάρχουν σχετικά με το τι συμβαίνει μέσα στο Ναό;;»

Έχεις δει τι μπορεί να κάνει ένα σχετικά απλό πρόγραμμα διαχείρισης βίντεο??

Μέχρι και……ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ!!!

Ψηλός:
«Αν τα έχεις δει, πιστεύω πως θα έχεις προσέξει τις εκκενώσεις φωτός που λαμβάνουν χώρα εντός του Ναού (πιστεύω και έξω από το Ναό).»

Χμμμμμ, μάλλον θα πρόκειται για……υπερδραστηριότητα του Γιαχβέ λόγω μεγάλης χαράς!!!!

Η να είναι ένα….σημάδι για τους «άπιστους Θωμάδες»???

Κατά τα άλλα, υπάρχει και διάσπαρτο το υλικό αυτανάφλεξης που παρουσίασε πολύ καλά ο Καλόπουλος στο EXTRA, το οποίο και εάν δεν το βάλεις σε φυτίλι αλλά το αφήσεις απλά σε κάποιο ψηλό σημείο του εσωτερικού του ναού, τότε θα έχεις όσες εκκενώσεις θέλεις, δεδομένου ότι λείπει το φυτίλι και έτσι η στιγμιαία αυτανάφλεξη δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το αντίστοιχο φυτίλι.

Ε ρε τι σου είναι η πίστη……..

Ψηλός:
«Υπάρχουν κάποια επίσημα και έγκυρα στοιχεία σχετικά με το τι είναι αυτές οι λάμψεις αλλά και πώς εξηγούν το "περπάτημα" των λάμψεων αυτών που πολλές φορές διασχίζουν το Ναό;;»

Ναι, πάρε τηλέφωνο τον Καλόπουλο, και ζήτα του να σου αναπαραστήσει όσα τέτοια «θαύματα» θέλεις, είτε στο μπαλκόνι σου είτε σε όποιο μοναστήρι εσύ επιθυμείς, Έτσι, για να έχουνε και την σχετική «κατάνυξη» βλέπεις……


Καλά βρε Σβάμπε, τώρα αυτό να το θεωρήσω ως σοβαρή απάντηση στις ερωτήσεις που έθεσα;;;

Θέλουμε στοιχεία φίλε μου, στοιχεία!!!!! (όπως σου αρέσει να λες και να φωνάζεις)

Άσε τα σάπια Σβάμπε

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 18:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Συγνώμη , δεν μπορώ να διαβάσω και τις 46 σελιδες αλλα εμεινα με μια απορία.

Υπαρχουν ανθρωποι ανάμεσά μας , που ξερουν πως ανοιγει και πως κλεινει ενα PC (για να ειναι γραμμένοι σε φορουμ κατι ξερουν απο πισι)
και πιστευουν οτι καθε χρόνο γινεται ενα θαυμα στην Ιερουσαλήμ με
αγιο φως ?? καλα , ειναι δυνατόν... ??

Και γιατι ο θεός να κανει ενα τετοιο θαυμα. Ποιος ο λόγος ??
Ας θεραπευσει τον καρκίνο , ας θεραπευσει μια αρρωστια τοσες υπάρχουν,
ας σταματησει τους πολέμους ...

Οποιος πιστευει οτι υπαρχει θεός επειδη αναβει φωτιτσες καθε Πασχα
στην Ιερουσαλημ , δεν ειναι πιστός ,δεν ειναι νοήμων.
Πασχει απο διανοητική καθίζηση ή εχει επενδύσει στα θεουργικά και κερδιζει χρήματα.


Φιλικά
R

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 18:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files

"gigenis"
quote:
:δεν μπορω να παντρευτω σε ναο και δεν ξερω πολλες γυναικες που να θελουν να πανε στο δημαρχειο
ασε που και η κοπελα να πει το οκ θα πεσουν να μας φανε οι συγγενεις

Νομιζω πως ειμαστε αρκετες γυναικες που θα πηγαιναμε στο δημαρχειο.
Ηδη εγω ειμαι μεσα σε αυτες και προτιμησα τον πολιτικο γαμο απο την υποκρισια της τελεσης ενος θρησκευτικου γαμου .Ισως ειμαι πιο "τυχερη" απο σενα γιατι ο συντροφος μου και συζυγος μου πλεον ,εχει τις ιδιες αντιληψεις με μενα και εχει "διαγραψει"επισημα κι αυτος τον εαυτο του απο τη χριστιανικη κι οποιαδηποτε αλλη θρησκεια(ειναι κι αυτος "ανευ").
Τουλαχιστον ειμασταν αληθινοι με τον εαυτο μας κι αυτο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα απο "παραμυθενιους"θρησκευτικους γαμους σε εκκλησιες ,oπου σε πνιγει η ατμοσφαιρα της"χριστιανικης"υποκρισιας.
Οσο για τους συγγενεις ,οχι μονο "πεσανε να μας φανε"αλλα ηρθαν τοσοι πολλοι που δε χωρουσαν στην αιθουσα που τελουνται οι γαμοι στο δημαρχειο!
Γι'αυτο πιστευω πως σιγα -σιγα η νοοτροπια που ειναι ριζωμενη σε πολλους γυρω απο αυτα τα θεματα αρχιζει να αλλαζει.Εστω κι αν ειμαστε ακομα λιγοτεροι οπως λενε...
Απλα καποιοι βλεποντας τα "οχυρα"τους να γκρεμιζονται ,αντιδρουν σπασμοδικα,μεγαλοποιωντας την πραγματικη διασταση καποιων ζητηματων.
Ισως απο φοβο απεναντι σε οτιδηποτε νεο ερχεται να τους "απειλησει"την ασφαλεια του να ανηκουν καπου και να ακολουθουν το "ρευμα".
Ισως γιατι εχουν ταυτισει τοσο των εαυτο τους με καποια" πλασματικα πιστευω"που τους εδωσαν ετοιμα αλλοι,ωστε να αισθανονται πως αν τα "χασουν" θα χασουν και τον ιδιο τους τον εαυτο και κλονιζονται πιο βαθια.
Ισως γιατι κατα βαθος ειναι αυτοι που αμφιβαλλουν περισσοτερο για οσα λενε οτι πιστευουν αλλα εμαθαν να χρησιμοποιουν την αρνηση και την επιθεση ,σαν προστασια απεναντι σε οτιδηποτε θα μπορουσε να τους φερει αντιμετωπους με την αληθεια που εχουν θαψει βαθια μεσα τους απο το φοβο της απορριψης απο το "κοινωνικο κατεστημενο".
Το να βαδιζεις στο δρομο που ανοιγει η οχλαγωγια του πληθους και να "χανεσαι"σε αυτο,ειναι σιγουρα πιο ευκολο και "ακινδυνο " απο το να προσπαθησεις να χαραξεις το δικο σου μονοπατι...εκει εισαι "ακαλυπτος"αλλα αληθινος και ελευθερος.
Το θεμα ειναι ποιος τολμαει να το κανει χωρις να περιμενει ,οταν συνηθως ειναι πια αργα ,καποιο "ΘΑΥΜΑ" για να του "ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΦΩΣ "στην εναγωνια αναζητηση του Εαυτου που εχασε για παντα...οσα χρονια γιορταζε την Ανασταση αλλού και οχι ΜΕΣΑ του...
Φιλικα.


LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 19:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Ostria:
quote:

Εγώ δεν το συνεχίζω άλλο, μπορείς να πιστεύεις ό,τι θες.
Πάντως δες κι αυτές που βρήκα στο νετ και συνέκρινέ τες με την πρώτη.
Δυστυχώς καμιά τους δεν είναι τραβηγμένη κάτω από τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες, αλλά μπορείς να καταλάβεις πόσο εύκολο είναι να φανούν καμμένα τα γένια και μάλιστα να κιτρινίζουν όταν το φως απέναντι αντανακλά πάνω στο χρυσοκέντητο καλυμμαύκι ή ότι άλλο είναι αυτό κάτω ή δίπλα τους (αυτό που πάει να του φορέσει ή του το βγάζει ο διπλανός παπάς). Απ ότι φαίνεται η φωτογραφία τραβήχτηκε με γρήγορο φιλμ λόγω των ειδικών φωτιστικών συνθηκών μέσα στην εκκλησία(μισοσκόταδο) και γι αυτό δεν έχουμε καθαρή εικόνα φωτιστικά αλλά και η κίνηση φαίνεται θολά.

Όπως επιθυμείς. Κακώς όμως, γιατί το όλο θέμα αφορά το αν το Άγιο Φως είναι κόλπο ή όχι, και οι περισσότεροι αναλώνονται σε πράγματα πέραν αυτού. Το «ζουμί» της υπόθεσης βρίσκεται σε αυτή ακριβώς την συζήτησή.

Οι φωτογραφίες που μου παρέθεσες είναι πολύ ανώτερης ποιότητας, όπως και εσύ εύστοχα επισημαίνεις, μόνο που βέβαια φαίνεται ότι είναι τραβηγμένες από επαγγελματία και είναι κατά παραγγελία (ας πούμε ο Βαρθολομαίος έχει πάρει πόζα).

Εγώ σου επισήμανα πως από άποψη οπτικής είναι τεχνικά αδύνατο να είναι το φως από προβολέα. Εξάλλου, λες ότι αντανακλάται το φως του προβολέα πάνω στο μέτωπο του διπλανού Παππά, στο οποίο φαίνεται και μια χαρακτηριστική κόκκινη απόχρωση, η οποία από φως προβολέα αποκλείεται να προέρχεται, γιατί το φως του προβολέα δεν παίρνει αποχρώσεις (ούτε καμπυλώνει το φως, όπως είπε ο Μακεδόνας – ούτε η κατεύθυνσή του ούτε η συχνότητά του αλλάζουν, εκτός κι αν περάσει από ένα μέσο σε άλλο, οπότε αλλάζουν η κατεύθυνση, το μήκος κύματος και η ταχύτητα). Γι’αυτό λέω πως είναι αδύνατον να προέρχεται από προβολέα. Εσείς οι ίδιοι λέτε πως το φως αυτό καμπυλώνει.
Κατά τα άλλα εμένα θα μου άρεσε πολύ καλύτερα να κουβεντιάζουμε από τεχνικής πλευράς για το αν είναι δυνατόν το φως να είναι φυσικό ή όχι, απ’ το να αναλώνομαι σαν τα άλλα μέλη σε προσωπικές διαμάχες – εξάλλου σε τέτοιες περιπτώσεις επικρατεί το χειροπιαστό επιχείρημα, και όχι η ικανότητα να «ταπώνεις» τον συνομιλητή. Όπως επιθυμείς βέβαια. Σε μερικές μέρες που θα επιστρέψω από τις διακοπές (φεύγω αύριο), μπορούμε να το ξανακουβεντιάσουμε, αν έχεις αλλάξει γνώμη.

x-files:

quote:

Αν και με εχει "κουρασει "να απανταω στα αυτονοητα και μαλιστα σε ασχετες με το αρχικο θεμα "αποριες" θα σου λυσω τη συγκεκριμενη.
Μηπως εσυ προκλητικα οπως παντα αναρωτηθηκες αν οσοι δεν ανηκουμε στο "ορθοδοξο χριστιανικο δογμα"εχουμε το "θαρρος" να το δηλωσουμε επισημα?????

Προκλητικά όπως πάντα – εγώ δεν αναρωτήθηκα. Βρες μου λοιπόν που ακριβώς αναρωτήθηκα αν έχετε το θάρρος ή όχι.
Το είπα καθαρά και ξάστερα: ή θα δεχθούμε ότι έχετε το θάρρος και το δηλώνετε στις απογραφές, άρα δεν είστε ούτε το 0,7% στο οποίο ανήκουν οι καθολικοί της χώρας, ή δεν έχετε θάρρος να το δηλώσετε, και είστε περισσότεροι απ’το 0,7%. Το ερώτημά μου είναι άσχετο; Σε ρωτάω λοιπόν για ποιόν λόγο το ανακοινώνεις, μιας και η δήλωσή σου είναι αυτή που είναι άσχετη με το θέμα.

quote:

Δε θελω να αποδειξω τιποτα σε κανεναν,παρα μονο να ειμαι ειλικρινης με τον εαυτο μου και να μην εχω
"επισημα"κολλημενη μια ταμπελα απο κατι που δεν με αντιπροσωπευει σαν ανθρωπο και δεν πιστευω.Δε με ενδιαφερει αν "ειμαστε λιγοι"-κατα τη γνωμη σου παντα-.Θα το εκανα ακομα κι αν ημουν η μοναδικη στη χωρα αυτη,γιατι δε μου αρεσει να κοροιδευω τον εαυτο μου και να υποκρινομαι .


Μαγκιά σου.
Κατά την δική μου γνώμη λοιπόν, δεν είστε λίγοι. Είστε πολλοί και δεν το δηλώνετε.
Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις, τι σχέση έχουν με το θέμα μας, ότι δηλαδή δηλώνετε οι περισσότεροι άθεοι Χ.Ο χωρίς να είστε;
quote:

Επειδη δεν ανηκω στο συγκεκριμενο δογμα που ανηκεις και σε οποιαδηποτε αλλη οργανωμενη θρησκεια(-ισμος ,συνηθως)'η δογμα δε σημαινει πως ειμαι "αθεη"με την εννοια που το διατυπωνεις.Απλα εχω τις δικες μου αποψεις και αντιληψεις γυρω απο την ερμηνεια της συμβολικης λεξης"θεος"που δεν εντασσονται στα πλαισια της οποιασδηποτε γνωστης θρησκειας 'η δογματος 'η αιρεσης και οτιδηποτε σχετικο.Επισης δεν εχω κανενα συμφερον γιατι δεν εχω προθεση να επιβαλλω τα "πιστευω" μου σε κανεναν.
Ακριβως .Κατι ξυπνησε μεσα μου πριν καιρο και αποφασισα να δηλωσω "ανευ θρησκευματος" και να διαγραψω επισημα την ταμπελα "χριστιανος"που μου ειχαν κολλησει με την βαπτιση-τη θεωρω ως τη χειριστη τακτικη εξαναγκαστικης επιβολης του δογματος σου- ,σε ηλικια που δεν μπορουσα να αντιδρασω.Τουλαχιστον θα γλιτωσω τη χριστιανικη ταφη και επελεξα την αποτεφρωση. (Θα με καψουν πριν καω στην κολαση???)

Είπα να μην δηλώσεις «Χριστιανή Ορθόδοξη» και βγαίνουν πλασματικά τα αποτελέσματα των απογραφών. Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις, τι σχέση έχουν οι «λόγοι» που σε οδήγησαν στο να μην είσαι Χ.Ο. με το θέμα μας;


quote:
Νομιζω πως ειμαι σαφης.Διαλεξα να μην ανηκω και επισημα στη θρησκεια σας και πηρα τροποποιημενη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως που ακυρωνει τη βαπτιση μου και στην οποια εχει διαγραφει οριστικα το χριστιανικο ορθοδοξο δογμα.Ετσι δεν ανηκω σε κανενα "μαντρι".Ειμαι "ανευ". και το δηλωνω επισημα πρωτα απο ολα για να ειμαι ενταξει "απεναντι" στη συνειδηση μου.




Μαγκιά σου, όπως σου είπα. Εμένα ή το θέμα μας τι μας αφορά και το λες συνέχεια;
quote:

Τι να διαλεξω και να παρω?

Όταν λέω διάλεξε και πάρε, εννοώ ανάμεσα στα εξής:

quote:
Αν θες να αποδείξεις πως έχετε την "μαγκιά" να το δηλώσετε επίσημα, πίστεψέ με, δεν σε συμφέρει να το πεις αυτό το πράγμα, γιατί αυτομάτως σημαίνει πως είστε πάρα μα πάρα πολύ λίγοι (αφού το δηλώνετε ότι είστε άθεοι επίσημα όσοι είστε, και δεν είστε ούτε το 0,7%).

Αν πάλι θες να πεις πως εσύ είσαι από τους λίγους άθεους που δηλώνουν άθεοι, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το δηλώνουν, τότε πάλι δεν σε συμφέρει, γιατί πολύ απλά σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα να το δηλώσετε, κάτι ξυπνά μέσα σας και σας λέει "δήλωσε Χριστιανός!!!".



Τώρα η δήλωσή σου «δεν είμαι Χ.Ο.» κλπ κλπ δεν αφορά κανέναν, και σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί απάντηση για το τι πιστεύεις πως συμβαίνει στην Ελλάδα.
Να σε βοηθήσω κιόλας, να στο κάνω πιο σαφές:
Στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις απογραφές, το 98% των Ελλήνων πολιτών δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι.
Κατά συνέπεια, ή το 98% είναι Χ.Ο., πράγμα δύσκολο αλλά όχι απίθανο, ή το 98% είναι πλασματικό, δηλαδή δηλώνουν και αρκετοί που δεν είναι Χ.Ο. ότι είναι.
Αν δεχτούμε την δεύτερη περίπτωση, ότι το 98% περιλαμβάνει και ανθρώπους που δεν είναι Χ.Ο, τότε πολύ απλά για αρκετούς λόγους (κυρίως προκατάληψη), δεν το δηλώνετε.
Αυτό το οποίο λέω εγώ είναι:
Είτε όλοι σας που δεν ανήκετε στις επίσημες θρησκείες του κράτους (στις αναγνωρισμένες) το δηλώνετε καθαρά και ξάστερα, άρα είστε ελάχιστοι, ή είστε πολλοί και δεν το δηλώνετε όλοι σας. Κατανοητό;
Λες πράγματα για να δικαιολογηθείς που δεν είσαι Χ.Ο, χωρίς να σου ζητήσει κανείς να το κάνεις αυτό. Ούτε καν σε ρώτησα αν το δηλώνεις ή όχι. Τώρα τι συμπέρασμα να βγάλω εγώ, μου λες;

GDS1:

quote:

wwalker
"Εγώ στην θέση σου δεν θα ήθελα να παντρευτώ στην Εκκλησία. Αν έχει πρόβλημα η κοπελιά σου, μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας, εξάλλου ο πολιτικός γάμος για αυτό τον λόγο γίνεται, για να μην υπάρχει κόλλημα στους "μεικτούς" από άποψη θρησκείας γάμους."
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, η ημέρα του γάμου δεν ανήκει σε έναν αλλά στο ζευγάρι. Φυσικά στην χαρά μετέχει και οι οικογένειες τους. Συνεπώς, δεν υπάρχει το αποφασίζω και διατάζω και όποιος γουστάρει, αλλά σκέπτομαι τι είναι καλύτερο και το τι θα δώσει μεγαλύτερη χαρά. Βλέπεις ΠΑΡΑΔΟΣΗ wwalker ΠΑΡΑΔΟΣΗ

GDS1: Τα ίδια προβλήματα προκύπτουν και σε άλλους μεικτούς γάμους. Ίδια περίπτωση ακριβώς είναι.
Ούτως ή άλλως, ο σοφός λαός μας το λέει: «Αν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός…». Δεν μπορώ να δεχθώ πως η αγάπη μεταξύ δυο ανθρώπων σταματάει όταν βρεθούν τέτοια εμπόδια μπροστά τους. Εξάλλου, εμπόδια σε έναν γάμο υπάρχουν πολλά και τα ζευγάρια καταφέρνουν να τα ξεπεράσουν ώστε να παντρευτούν – οικονομικά, ενστάσεις πεθερικών, διαφορετικά υπόβαθρα των δύο συζύγων. Ένα σωρό κολλήματα υπάρχουν. Αν αγαπιούνται οι άνθρωποι θα καταλάβει ο ένας το κόλλημα του άλλου να παντρευτεί στην Εκκλησία και θα κάνει μια παραχώρηση.

quote:

Wwalker
"Γιατί δηλαδή να συμμετάσχεις σε ένα μυστήριο της Εκκλησίας, και αυτή να σου δείξει την εμπιστοσύνη της, αναθέτοντάς σου την πνευματική πατρότητα πάνω σε έναν Χριστιανό, όταν δεν πιστεύεις;"
Γιατί το επιθυμούν ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.


Ας το επιθυμούν όσο θέλουν. Οι κανονισμοί της Εκκλησίας είναι κανονισμοί και δεν είναι ευέλικτοι ούτε ελαστικοί για να τους κάνουμε ότι θέλουμε. Αν οι γονείς επιθυμούν να βαφτίσουν το παιδάκι τους, θα το κάνουν όπως ορίζει η Εκκλησία, διαφορετικά η Εκκλησία δεν θα το βαφτίσει. Αυτοί είναι οι κανόνες, αν σας αρέσουν τους ακολουθείτε. Αν δεν σας αρέσουν δεν τους ακολουθείτε. Ας το βαφτίσουν στο δημαρχείο αν θέλουν έναν μη Χριστιανό Ορθόδοξο για νονό οι γονείς.
Τέλος πάντων ξεφεύγουμε απ’ την αφή του αγίου φωτός, αν είναι ανοίξτε άλλο topic να τα κουβεντιάσουμε εκεί, ας μην χαλάμε αυτό. Συμφωνώ και εγώ πως οι συνθήκες στην Ελλάδα δεν είναι ανεκτικές προς τους οπαδούς άλλων δογμάτων, αν θέλετε να το κουβεντιάσουμε σε άλλο θέμα, καθώς και το τι πρέπει να γίνει για να γίνει η Ελλάδα ανεκτικότερη σε τέτοια θέματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.421875
Maintained by Digital Alchemy