ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 20:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

σε ποιον αναφερόσουν όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά"

[ άντε να δουμε την μαγκιά σου ... ]

Τουλάχιστον ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, όταν μίλησε για "καρκίνο", μετά ο άνθρωπος το παραδέχθηκε πως αναφερόταν σε μένα. Άντε να δούμε εσύ, θρασύδειλο ανθρωπάκι, τι θα πεις ...

Και να μην ξεχνιόμαστε ... περιμένουμε όλοοιιι τις απαντήσεις σου σε :

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

[ άντε ρε λούγκρα ... να σε δω ]

__________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
υβριστικής έκφρασης που βάλλεται
επί προσωπικού

29/7/2012
__________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 20:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Πληροφοριακά :

O ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, ο μεγάλος αυτός αστροφυσικός και φιλόσοφος, ο master γκουρού της αλήθειας, ξεκίνησε την συμμετοχή του στο esoterica.gr ... σε ποιο topic ;;; .... Στο "Περί ανέμων και υδάτων". Δηλ. σε ένα topic "έλατε να κάνουμε χαβαλέ και να πούμε για ότι να 'ναι". Και ποιο ήταν το περιεχόμενο των δημοσιεύσεών του ;;; ... Χαιρετούρες, και ... ο καιρός !!! [ που τον αντέγραφε και λάθος δηλ. ] Δηλ. έγραφε "γεια χαρά παιδιά, τι έγινε ; εδώ βρέχει, έχει 17 βαθμούς και 70% υγρασία". Άνθρωπος ... επιστήμονας για ... Τι θα πει ; Εεε, δηλ. τι θα πει ο επιστήμονας ; Τον καιρό θα πει! Τι άλλο θα πει ; Ε ; Επιστήμονας.

Αυτός εδώ ο άνθρωπος, έτσι ; ήρθε να μας πει πως είναι αστροφυσικός, πως σπούδασε αστροφυσική στην Αμερική, όχι δηλ. όπου κι όπου, έτσι ; στο Αμέρικα [ που εγώ πιστεύω δηλ. πως αν τον έβλεπαν εκεί οι καθηγητές, θα του 'λεγαν "φιλαράκι, sorry, δεν είναι εδώ gas station να σε βάλουμε να πλύνεις κά'να αμάξι" ], ότι η γυναίκα του είναι αστροβιολόγος [ όλη η NASA ήρθε στο esoterica.gr ] και πως έχει φτιάξει μια θεωρία για την σκέψη, για το μποζόνιο και για τις χορδές. Αυτό ήρθε να μας πει. Έχει στείλει 5000 posts και αυτό μας λέει.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ απλώς, περιμένω κάτι υπολογισμούς ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:17:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Zip
σε ποιον αναφερόσουν όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά"

Γιατι ενδιαφέρεσαι να μάθεις?

οσο για ΟΛΑ τα άλλα και εδώ και στο Μύθος,έχω κάνει...σύνδεση με το υπερπέραν!!Απεριόριστος χώρος εγγραφής,είπαμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Γιατι ενδιαφέρεσαι να μάθεις?

Ε, πως δεν ενδιαφέρομαι ; Ενδιαφέρομαι πολύ! Σοβαρά μιλάς ; Φυσικά και με νοιάζει. Θέλω να δω αν έχεις κάτι μες στα βρακιά σου. Καίγομαι από την περιέργεια.

Θα απαντήσεις ρε λούγκρα ; ε ; ή θα συνεχίσεις να με ρωτάς ;

[ άντε περιμένω ... για να σε δούμε ]

Edited by - zip on 27/07/2012 21:30:17

__________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
υβριστικής έκφρασης που βάλλεται
επί προσωπικού

29/7/2012
__________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 22:22:44  Εμφάνιση Προφίλ
Αναφέρθηκα σε...άρρωστα μυαλά!

Οχι σε...άρρωστο μυαλό.

Ομως δεν μου είπες,γιατι ενδιαφέρεσαι να μάθεις?
Είσαι..θεραπευτής άρρωστων μυαλών?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 22:25:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Γιατι ενδιαφέρεσαι να μάθεις?

Ε, πως δεν ενδιαφέρομαι ; Ενδιαφέρομαι πολύ! Σοβαρά μιλάς ; Φυσικά και με νοιάζει. Θέλω να δω αν έχεις κάτι μες στα βρακιά σου. Καίγομαι από την περιέργεια.

Θα απαντήσεις ρε λούγκρα ; ε ; ή θα συνεχίσεις να με ρωτάς ;

[ άντε περιμένω ... για να σε δούμε ]

Edited by - zip on 27/07/2012 21:30:17


Οσο για τα...ευγενή λόγια,συνέχισε έτσι.
Δεν περιμένω τίποτα περισσότερο,απο έναν κλέφτη ιδεών.
Αλλωστε η ευγενής συμπεριφορά,είναι "σήμα κατατεθέν" σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 22:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

ρε θα απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω

[ άντε ... θα γίνουν 3 οι ερωτήσεις ]

quote:
Αναφέρθηκα σε...άρρωστα μυαλά!

Οχι σε...άρρωστο μυαλό.


Α, σε πολλούς δηλ. Ωραία ... για πες μας, ποιους εννοείς

Άντε ρε Λουκρητία ...

Edited by - zip on 27/07/2012 22:56:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 09:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
amalia,

quote:
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικού υπονοουμένου που βάλλεται επί
συγκεκριμένου προσώπου και με αφορμή συζήτηση,
που εξελίσσεται σε άλλο θέμα.

Αντί να διορθώσεις με κόκκινο την αρχική του δημοσίευση (και το πώς ξεκινάει πάλι να ... τρώγεται με την πάρτη μου το παλουκάρι), δεν θα ήταν καλύτερο να τον ρωτήσεις γι' αυτό το υπονοούμενο ; Γιατί σε μένα, όπως βλέπεις, χεσμαντάν. Δεν απαντάει. Για να δούμε, σε σένα θα απαντήσει ; Είμαι πολύ περίεργος ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 13:02:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ζιπ
Γιατί σε μένα, όπως βλέπεις, χεσμαντάν. Δεν απαντάει. Για να δούμε, σε σένα θα απαντήσει ; Είμαι πολύ περίεργος

Αυτο δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.
Μήπως...είναι?

Ας δούμε μια υποθετική συζήτηση:

ΑΜΑΛΙΑ: Νικόμαχε,τι εννοούσες,απευθυνόμενος στον DSM,με την φράση << Να αποφεύγεις τις συζητήσεις με άρρωστα...μυαλά.?

ΝΙΚ: Αμαλία,η ανωτέρω έκφραση,δεν έχει συγκεκριμένο...προορισμό!Είναι σαν να λέμε << Πρόσεχε,τους ληστές >>.Γενική έννοια.Τώρα,άν ακούσει αυτη την έκφραση κάποιος ληστής και θεωρήσει ότι έχει αποκαλυφθεί και ζητήσει τον λόγο,από τον εκφωνήσαντα,δεν είναι ολίγον τι...παράλογο?

ΑΜΑΛΙΑ:Αστα αυτά Νικόμαχε,σε ξέρω καλά δυο χρόνια τώρα.Εννοούσες τον Ζιπ,επειδή αναμείχθηκε σε άλλο τόπικ ο DSM και ο Ζιπ του απάντησε ειρωνικά.

ΝΙΚ. Αμαλία,όπως είπα,ήταν γενικής φύσης η προτροπή προς τον DSM και συμβουλευτικού χαρακτήρα.Τι φταίω άν κάποιος συνδίκτυος νομίζει,σαν τον ληστή του παραδείγματος,ότι αναφέρομαι σε αυτόν?

Περίπου έτσι θα εξελισσόταν η συζήτηση με την Αμαλία,την οποία προσπαθείς να εμπλέξεις,αγνοώντας το σύννομον της επίμαχης πρότασής μου προς τον DSM.

Υπάρχει μια παροιμία στον λαό μας: << Οποιος έχει την μύγα,μυγιάζεται >>.

Και μην με ρωτήσεις πάλι,άν εννοώ εσένα.Απλή παροιμία είναι και την αναφέρω,χωρίς να στοχοποιώ κανέναν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 13:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

Α, ωραία. Έβαλες και την amalia να απαντήσει, ε ; Της βάζεις και λόγια στο στόμα της. Ωραίο διάλογο έφτιαξες, μπράβο. Η πλάκα θα είναι να έρθει τώρα η amalia και να σου φέρει αυτόν τον ... "διάλογο", κολάρο στο κεφάλι σου!

quote:
Περίπου έτσι θα εξελισσόταν η συζήτηση με την Αμαλία,την οποία προσπαθείς να εμπλέξεις,αγνοώντας το σύννομον της επίμαχης πρότασής μου προς τον DSM.

Τι 'λε ρε παιδί μου ... σοβαρά ;

amalia, αλήθεια λέει το παιδί ; Έτσι ... θα εξελισσόταν η συζήτησή σας ; [ η υποθετική δηλ. ]

Το ερώτημα όμως παραμένει ΝΙΚΟΜΑXούλη :

Ποιον εννοούσεις [ η μάλλον ... ποιους εννοούσες ] όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 13:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
ήταν γενικής φύσης η προτροπή προς τον DSM και συμβουλευτικού χαρακτήρα.

Μια κουβέντα ακόμη :

Έτσι και ξανα-αναφερθείς σε μένα, οπουδήποτε, σε οποιοδήποτε post σου, με υπονοούμενα ή όχι, με "γενικής φύσεως προτροπές" ή όχι, με "συμβουλευτικό χαρακτήρα" ή όχι, θα σε πάρει ο διάολος!

Το κατάλαβες ρε

Edited by - zip on 29/07/2012 13:31:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:52:13  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτι άσχετο με το θέμα.
Αν ξέρει κανείς συνδίκτυος να με πληροφορήσει.

Σκέπτομαι να αρχίσω καταδύσεις με διάφορα μίγματα αερίων σε βάθος 30-50 μέτρων.
Υπάρχει κανένας κίνδυνος για κάποια εγκεφαλική ή άλλη βλάβη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:53:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ποιον εννοούσεις [ η μάλλον ... ποιους εννοούσες ] όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά"

Και το δικό μου ερώτημα παραμένει.

Τι σε νοιάζει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 15:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Κάτι άσχετο με το θέμα.
Αν ξέρει κανείς συνδίκτυος να με πληροφορήσει.

Ναι βρε. Ξέρω εγώ, να σε πληροφορήσω ...

quote:
Σκέπτομαι να αρχίσω καταδύσεις με διάφορα μίγματα αερίων σε βάθος 30-50 μέτρων.
Υπάρχει κανένας κίνδυνος για κάποια εγκεφαλική ή άλλη βλάβη?

Πρέπει να ξέρεις, πως προτού πάρεις κάποιο είδος πιστοποίησης από κάποιον επίσημο καταδυτικό οργανισμό (π.χ PADI) για να πραγματοποιήσεις τις συγκεκριμένες καταδύσεις που λες, θα πρέπει να περάσεις από ψυχοτεχνικά tests. Αυτά, τα περνάς από ψυχιάτρους στα νοσοκομεία. Δηλ. πας, λες "Θέλω να ξεκινήσω καταδύσεις", σου κάνουν κάποιες εξετάσεις και μετά σε περνούν από ψυχολογικά test για να δουν μπας και σου 'χει λασκάρει η βίδα.

Κι όπως καταλαβαίνεις, κανένας γιατρός δεν θα υπογράψει σε κάποιον ο οποίος λέει "Είμαι αστροφυσικός", μετά λέει "Δεν είμαι αστροφυσικός", μετά αρχίζει να μιλάει για ένα θέμα αστρονομίας και στο τέλος λέει "Χθές έκανα μια προσωπική έρευνα για το κέρμα των δύο ευρώ και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι μπορεί εύκολα κατω απο ειδικλες συνθήκες να βγάλει φτερά και να πετάξει.". Συνεπώς ... είσαι χαμένος από χέρι ...

'Nτάξει ; Πήρες την απάντησή σου ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 15:31:30  Εμφάνιση Προφίλ

Perfect!!!

Λές να μην περάσω τις εξετάσεις?
Καλά δεν...πάω για καταδύσεις.
Ασε μην αρρωστήσει το μυαλό μου!


Και τώρα ας ακούσουμε και τον κοινό μας φίλο Aitherovamon και ας ρίξουμε τους τόνους.

Του χρόνου πάλι Ζιπ,ρίχνουμε ένα γύρο ακόμη.

Ευκαιρίες...ούουουου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 16:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Λές να μην περάσω τις εξετάσεις?
Καλά δεν...πάω για καταδύσεις.
Ασε μην αρρωστήσει το μυαλό μου!

Κάτσε να στο εξηγήσω λίγο πιο αναλυτικά ...

Όλα ξεκινούν από την επιθυμία που έχεις. Λες ρε παιδί μου "Θέλω να μάθω καταδύσεις". Ωραία, αφού θες, πηγαίνεις σε μια σχολή να εκπαιδευτείς [ τώρα βέβαια, αν εσύ παραλείψεις το κομμάτι της εκπαίδευσης, ε, 'ντάξει γιατί είσαι γκουρού, καλού - κακού προτού βουτήξεις, κάνε και μια διαθήκη ]. Τέλος πάντων, αφού πας στην σχολή, βρίσκεις εκεί τον εκπαιδευτή και του λες "Φίλε, θέλω να μάθω να βουτάω" [ βλέπεις, ακόμη δεν φτάσαμε στα μίγματα ... έχει πολύ ψωμί ακόμη μέχρι να μάθεις να βουτάς με μίγματα ]. "Ωραία", σου λέει ο εκπαιδευτής, αλλά επειδή ο εκπαιδευτής δεν είναι μαλάκας να κλείσει το σπίτι του και να μπει φυλακή για τον κάθε μουρλό, σου λέει "Φίλε, ωραία, ευχαριστώ πολύ που προτίμησες την σχολή μου, αλλά προτού ξεκινήσουμε, φέρε μου ένα χαρτί από έναν γιατρό που να λέει πως είσαι ικανός για να κάνεις κατάδυση". [ εδώ τώρα, τι να σου πω ; χλωμό το κόβω για σένα ... εγώ πάντως κάθε χρόνο ανανεώνω αυτό το χαρτί που έχω ] Τέλος πάντων, πας στο νοσοκομείο (εδώ στην Θεσσαλονίκη εμείς πάμε στο Άγιος Παύλος, γιατί είναι το μόνο νοσοκομείο που έχει υπερβαρικό θάλαμο) και σου κάνουν κάποιες εξετάσεις οι οποίες περιλαμβάνουν και ψυχομετρικά tests και εξέταση από ψυχολόγους, ψυχιάτρους κτλ. Αφού λοιπόν πάρεις αυτό το χαρτί [ σου είπα, χλωμό το κόβω για σένα ... ], πας στην σχολή και λες "Γεια σου φίλε, ορίστε το χαρτί από τους γιατρούς, πότε ξεκινάμε ;".

Ωραία, πήρες το χαρτί [ παίζεται αυτό ... είπαμε, για σένα ... ], τώρα πρέπει να εκπαιδευτείς. Κοίτα, η εκπαίδευση περιλαμβάνει και θεωρία : Φυσική Αερίων. Αλλά 'ντάξει, αυτό για σένα είναι ... τρίχες, γιατί αλίμονο ένας αστροφυσικός να μην ξέρει πως συμπεριφέρονται τα αέρια υπό πίεση, έτσι ; Τέλος πάντων, εδώ θα τους θαμπώσεις όλους με την μόρφωσή σου και τις γνώσεις σου, οπότε ... 'ντάξει, "δεν σε φοβάμαι βρε ". Τελείωσες λοιπόν και την θεωρία, πας για βουτιά. Την πρώτη βουτιά ... λυπάμαι που θα στο πω, αλλά θα την κάνεις σε ... πισίνα. Αφού λοιπόν κάνεις και τις εκπαιδευτικές βουτιές, τώρα είσαι έτοιμος να δώσεις εξετάσεις για να πάρεις την πιστοποίηση του αυτοδύτη, ανάλογα δηλ. με ποιον καταδυτικό οργανισμό συνεργάζεται η σχολή καταδύσεων που πήγες. Μάλιστα ... λυπάμαι και πάλι που θα στο πω, αλλά η πρώτη βαθμίδα εκπαίδευσης, δηλ. η πρώτη πιστοποίηση που παίρνεις αφορά καταδύσεις όχι μεγαλύτερες από -25m βάθος. Δηλ. για να στο πω πιο λιανά, μπορείς να καταδυθείς, αλλά έτσι και πας πάνω από -25m, η σχολή δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη αν εσύ πάθεις νάρκωση αζώτου και αρχίσεις να πετάς την μάσκα, το τζάκετ, τον ρυθμιστή και τα πέδιλά σου στο βυθό.

Τέλος πάντων, για να μη τα πολυλογώ, θα πρέπει να ανέβεις level και να πας να εκπαιδευτείς ξάνα, για να μπορείς να καταδύεσαι σε μεγαλύτερα βάθη. Πάντα όμως με ατμοσφαιρικό αέρα. Δεν φτάσαμε ακόμη στα μίγματα.

Τέλος πάντων, αφού εκπαιδευτείς και σ' αυτό, θα πρέπει να συμπληρώσεις έναν ικανό αριθμό καταδύσεων (δηλ. 500-1000 περίπου), προτού πας και πεις στον εκπαιδευτή σου "Δάσκαλε, θέλω να με μάθεις να βουτώ με μίγμα στην μπουκάλα μου".

Αλλά, τι σου λέω τώρα, ε ; Εσύ ακόμη το χαρτί από τον γιατρό δεν πήρες ...

quote:
Τι σε νοιάζει?

Άντε να σου απαντήσω και σ' αυτό. Φυσικά και με νοιάζει, αφού η κουβέντα σου προσβάλει όχι μόνον εμένα, αλλά και κάποια άλλα μέλη, τα οποία δεν τα κατονομάζεις.

Λοιπόν, θα μας πεις επιτέλους, ποιον εννοούσεις [ η μάλλον ... ποιους εννοούσες ] όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά"

quote:
Και τώρα ας ακούσουμε και τον κοινό μας φίλο Aitherovamon και ας ρίξουμε τους τόνους.

Του χρόνου πάλι Ζιπ,ρίχνουμε ένα γύρο ακόμη.


Όοχιιι φίλε. Δεν θα ακούσουμε τον Aitherovamon, ούτε θα ρίξουμε τους τόνους. Θα απαντήσεις πρώτα και μετά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 17:16:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όοχιιι φίλε. Δεν θα ακούσουμε τον Aitherovamon, ούτε θα ρίξουμε τους τόνους. Θα απαντήσεις πρώτα και μετά ...

Something is running to Gypses!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 17:35:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάτι άσχετο με το θέμα.
Αν ξέρει κανείς συνδίκτυος να με πληροφορήσει.
Σκέπτομαι να αρχίσω καταδύσεις με διάφορα μίγματα αερίων σε βάθος 30-50 μέτρων.
Υπάρχει κανένας κίνδυνος για κάποια εγκεφαλική ή άλλη βλάβη?

Μιας και το'φερε η κουβέντα...

Συμφωνώ με τις πληροφορίες του συνφορουμίτη και συναυτοδύτη Ζιπ,
δυο-τρεις παρατηρησούλες-επεξηγήσεις μόνο:

1) Εννοείται πως για να πας στα μίγματα πρέπει να περάσεις το Α' στάδιο που είναι το Open water Diver με ατμοσφαιρικό αέρα.
Σε αυτό το στάδιο καμία σχολή δεν σε αφήνει να βουτήξεις βαθυτερα από τα 18-22 μέτρα. Ήδη και το -25 του Ζιπ είναι λίγο 'τραβηγμένο'.

2) Η πισίνα δεν είναι απαραίτητη. Αναλόγως των μαθητών της συγκεκριμένης 'φουρνιάς' του 'σχολείου', και αναλόγως της υπαρξης κοντινής περιοχής με 'βολικό' βυθό (συγκεκριμένα βαθη, μορφολογικές συνθήκες, καιρός, εποχή, κλπ) η πρώτη βουτιά με εξοπλισμό μπορεί να γίνει και απευθείας στο φυσικό περιβάλλον, δηλαδή τη θάλασσα.

3) Αφού πάρεις το open water diver, και πραγματοποιήσεις και ένα εύλογο αριθμό καταδυσεων πας για πιο advanced καταστασεις. Τότε μπορείς να καταδυθείς και μέχρι τα 38-40 μέτρα, που είναι και το κοινώς αποδεκτό όριο των recreational dives με ατμοσφαιρικό αέρα
Με άλλα λόγια με το βασικό-κοινό εξοπλισμό του αυτοδύτη, και χωρίς μίγματα, κάτω από τα -40 δεν έχει, so simple
(γι'αυτό και κάτι ιστορίες για "λοκατζηδες" και ΟΥΚάδες που πήγανε ως τα... 90 μετρα με απλό αερα κλπ, που κάπου πήρε το μάτι μου, μάλλον μουφοφέρνουν, ή λόγω της μεθης του αζώτου ο άλλος το -30 το είδε επί 3....)

4) Σε μίγματα (και γενικότερα σε καταδύσεις) δεν πας χωρίς χαρτιά από ΕΙΔΙΚΟΥΣ γιατρους. Και μάλιστα αν εχεις να βουτηξεις περισσότερο από 6-7 μήνες, πολλές σχολές ζητάνε ανανεωμένα και επικαιρα, όχι μπαγιατικα...

Γενικώς η αυτονομη καταδυση είναι ένα σπορ/ασχολία όπου θελει αρκετό διαβασμα, υπεθυνοτητα και σοβαρότητα, και δεν είναι είδαμε φως και μπήκαμε. Εχει κανόνες και νόμους και τουλαχιστον 2 τομους Φυσικής και Χημειας από πισω....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Something is running to Gypses!

Λοιπόν ... περιμένουμε :

Ερωτήματα

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

γ) Ποιον εννοούσεις [ η μάλλον ... ποιους εννοούσες ] όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά" ;

δ) Έχεις κάποιο link από κάποιο έγκυρο site που να επιβεβαιώνει αυτήν την διέλευση του Elenin μεταξύ των τροχιών Γης - Σελήνης ;

ε) Ως τι απάντηση μου προτείνεις το abstract σχετικά με το ... Πάσχα ; (!!!;;;)

στ) Σε ποιες ακριβώς ερωτήσεις σου δεν απάντησα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ,

να του πούμε λίγο και για τα κλειστά κυκλώματα (rebreathers) ή ... θα του βάλουμε δύσκολα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:30:57  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστω Πυθαγόρα για την ενημερωση.


Σαν Ο.Υ.Κ 5,που είμαι,τα ξέρω αυτά.Τουλάχιστον ο Ζιπ έχει επανελλειμένως πει ότι πρέπει να είμαι ΟΥΚΑΣ.Τι να κάνω? Τον πίστεψα.

Εκείνο που ρώτησα είναι άν υπάρχει κίνδυνος εγκεφαλικής βλάβης.
Δεν μας το λένε ξεκάθαρα στην...εκπαίδευση,το κρύβουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:39:29  Εμφάνιση Προφίλ
οσο για σένα Ζιπ τι να σου απαντήσω?
Του Δημοτικού είμαι.

Κάποτε είπες,ότι δεν έχω περάσει,ούτε έξω απο Πανεπιστήμιο.

βρε Ζιπάκο,εδω κάνεις λάθος.Πίστεψέ με.

Μια φορά πέρασα έξω απο ένα τεράστιο κτήριο.Μάλλον πολλά κτίρια ήταν.
Εγραφε: STANFORD UNIVERSITY OF CALIFORNIA .

Με πιστεύεις ότι πέρασα απ'έξω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:39:59  Εμφάνιση Προφίλ
Τι διάολο μπλέκομαι με τα κομάντο ?
ενα απλό open water εχω για καμιά "βόλτα" με την ομάδα ...

Που πας ρε καραμητροοοο


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

πρώτα αγόρι μου, θα απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου κάνω. Μετά, ότι θες ...

quote:
Σαν Ο.Υ.Κ 5,που είμαι,τα ξέρω αυτά.Τουλάχιστον ο Ζιπ έχει επανελλειμένως πει ότι πρέπει να είμαι ΟΥΚΑΣ.Τι να κάνω? Τον πίστεψα.

Ε, ναι, αφού έμεινες 30 μέρες σε μια σπηλιά με ένα σακίδιο επιβίωσης, τι άλλο να είσαι ... ;

Αλλά είπαμε :

Ερωτήματα

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

γ) Ποιον εννοούσεις [ η μάλλον ... ποιους εννοούσες ] όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά" ;

δ) Έχεις κάποιο link από κάποιο έγκυρο site που να επιβεβαιώνει αυτήν την διέλευση του Elenin μεταξύ των τροχιών Γης - Σελήνης ;

ε) Ως τι απάντηση μου προτείνεις το abstract σχετικά με το ... Πάσχα ; (!!!;;;)

στ) Σε ποιες ακριβώς ερωτήσεις σου δεν απάντησα ;

Edited by - zip on 29/07/2012 18:59:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

γ) Ποιον εννοούσεις [ η μάλλον ... ποιους εννοούσες ] όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά" ;

δ) Έχεις κάποιο link από κάποιο έγκυρο site που να επιβεβαιώνει αυτήν την διέλευση του Elenin μεταξύ των τροχιών Γης - Σελήνης ;

ε) Ως τι απάντηση μου προτείνεις το abstract σχετικά με το ... Πάσχα ; (!!!;;;)

στ) Σε ποιες ακριβώς ερωτήσεις σου δεν απάντησα ;


Καλά θα σου απαντήσω:

α] 6,5 χιλ/ωρα με δυτικό άνεμο,7χιλ/ωρα με ανατολικό.

β] απαιτείται επιβράδυνση 1200msec/ωρα

γ] μα είναι αυτονόητο...όσους έχουν άρρωστα μυαλά!!

δ] όχι,στον ύπνο μου το είδα.

ε] ώς απάντηση του τίποτα σε ερώτηση του τίποτα!!

Απάντησα σωστά φυσικέ?
Αν όχι,μη με κάνεις νταντά.
Δημοτικό έχω τελειώσει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 19:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
6,5 χιλ/ωρα με δυτικό άνεμο,7χιλ/ωρα με ανατολικό.

Πως το βρήκες αυτό ;

quote:
απαιτείται επιβράδυνση 1200msec/ωρα

Πως το βρήκες αυτό ;

quote:
μα είναι αυτονόητο...όσους έχουν άρρωστα μυαλά!!

Δηλ. ; Ποιοι είναι αυτοί ; [ συνεχίζεις ... ]

quote:
όχι,στον ύπνο μου το είδα.

Οk, noted.

quote:
ώς απάντηση του τίποτα σε ερώτηση του τίποτα!!

Οk, κι αυτό noted.

Έλα ... συνέχισε έτσι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 21:14:06  Εμφάνιση Προφίλ

Είχα 4-5 μέρες να μπω στο forum,λόγω διακοπών.
Κρίμα το θέμα που συζητούσαμε.
Αν υποθέσουμε ότι όντως ο Νικόμαχος εννούσε τον zip ως άρρωστο μυαλό,ο zip τον στόλισε με τη σειρά του σε πολλaπλά post.
Πότε θα τελειώσει το αλληλοστόλισμα,μπας και συνεχίσουμε την κουβέντα.Έλεος.
Παρακαλώ προσωπικά τον zip να θεωρήσει ότι απάντησε αρκούντως υποτιμητικά προς τον Νικόμαχο,και να μας αφήσει να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.
Αν θέλει και να συμμετέχει μακάρι.
Απλά αυτή η ένταση κάνει ζημιά.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 21:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Παρακαλώ προσωπικά τον zip να θεωρήσει ότι απάντησε αρκούντως υποτιμητικά προς τον Νικόμαχο,και να μας αφήσει να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.

Λοιπόν ... @ΑΜΕΙΝΙΑΣ, εγώ θα σας αφήσω να συνεχίσετε την κουβέντα σας, αλλά έτσι και ξανα-αναφερθεί αυτός με οποιονδήποτε τρόπο σε μένα, τον πήρε και τον σήκωσε.

quote:
Αν θέλει και να συμμετέχει μακάρι.

Όχι ευχαριστώ, δεν θα συμμετέχω. Δεν με ενδιαφέρει το θέμα.

Καλή συνέχεια στην κουβέντα σας ...

[ άντε να δούμε δηλ. τι σόϊ κουβέντα θα κάνετε ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 21:57:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λοιπόν ... @ΑΜΕΙΝΙΑΣ, εγώ θα σας αφήσω να συνεχίσετε την κουβέντα σας

Ευχαριστώ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 23:25:57  Εμφάνιση Προφίλ
-Ο ναυτιλλόμενος, επισημαίνει: η πορεία που κρατάτε σας γυρίζει πίσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy