ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 20:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Ευρωπαίε, αφού σου αρέσουν αυτά τα παιχνιδάκια, επέτρεψέ με να σε ρωτήσω κάτι κι εγώ.
Οι Μουσουλμάνοι της Θράκης είναι Ελληνες ή Τούρκοι;

-Έλληνες θέλει και ερώτημα?
Το ότι πολλοί λίγοι αναπροσδιορίζονται ως Τούρκοι αυτό δεν έπεται και αποδοχή των λοιπών Μουσουλμάνων! Όπως για παράδειγμα οι Πομάκοι! Το ότι το Τούρκικό προξενείο είναι κράτος εν κράτη στις περιοχές της Μουσουλμανικής μειονότητας σε αυτό φταίνε οι κοπρίτες που τόσα χρόνια μας κυβερνάνε!
quote:
eidos:
αποφεύγω να συζητώ για πράγματα, που σαν γνησιο χριστιανο δεν με αγγίζουν, και σε ζητήματα όπως αυτό των Σκοπίων και Μακεδονίας, παρότι έχω άποψη, (που μπορεί και να συμφωνεί με την δική σου) προτιμώ να μένω ουδέτερος...λέω:
αν κάνω το λάθος και πω τη δεύτερη, θα με κάνεις ντα,ντα;;;

Δε θα σε κάνω νταντά! Εσύ έγραψες ότι θα σε χλεύαζα ούτως ή άλλως! και απλά σου είπα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει για το συγκεκριμένο ερώτημά μου.

-Περιμένω απάντηση. Δεν υπάρχει λίγο έγκυος ή είσαι ή δεν είσαι! Αν δεν απαντήσεις θα θεωρήσω ως δεδομένη τη δεύτερη απάντηση.
-Άσε τα λόγια τα παχιά και απάντα!

quote:
eidos, λεω:
έχω την εντύπωση ότι εσύ τα μπερδεύεις...
εφόσον ο Ιησούς λες οτι ενδιαφέρθηκε για όλο το κόσμο,
γιατι τοτε θεωρείς τους Έλληνες ως περιούσιο λαό;

-Πότε είπα τέτοιο πράγμα και δεν το θυμάμαι?....Σε διαψεύδω! Δε μας διάλεξε εμείς τον Διαλέξαμε!
quote:
eidos:
η πραγματίκη τακτοποίηση των ζητημάτων που αφορά όλα τα έθνη της γης, θα γίνει από τον Δημιουργό...

Καλά που μας το είπες να το πούμε και στον πρωθυπουργό!, να γράψουμε το πρόβλημα μαζί με άλλα σε μια λίστα και όταν θα έρθει να του τα δώσουμε!
Να πούμε και στους Σκοπιανούς και στις Η.Π.Α. να περιμένουν!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 21:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Γειά σας.
Κατ' αρχήν, σ'ευχαριστώ φίλε Αδιάβαστε (που μάλλον δεν είσαι και πολύ αδιάβαστος)για το support σου σχετικά με τον Φαίδωνα. Βρήκα αυτό που ήθελα.

Μερικές απαντήσεις και θέσεις στα τελευταία γραφόμενα:
Φίλε Eidos λες:

quote:
και γιατί ο Δημιουργός να είναι υπέρ των διαφόρων πολέμων;;
και γιατί να πολεμάει υπέρ των Ελλήνων σκοτώνοντας τα άλλα παιδια του;

σημερα δεν υπάρχει δίκαιος πόλεμος.



Επομένως αγαπητέ μου - μια και δηλώνεις ακραιφνής Χ.Ο. - θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι(δεδομένης της πλήρους ταύτισης Ελλάδας και Ορθοδοξίας, την οποία υποστηρίζεις, κάτι για το οποίο διαφωνώ ριζικά) οι περισσότεροι ύμνοι που ακούγονται στην εκκλησία έχουν να κάνουν με τις πολεμικές νίκες ή τις τραγωδίες του έθνους μας. Διάβασε τον Ακάθιστο Ύμνο για να καταλάβεις τι εννοώ. Θα διαπιστώσεις ότι απευθύνεται στην Παναγία την οποία παρακαλεί να κατατροπώσει τους εχθρούς της πίστης. Γιατί για τους ορθόδοξους "πίστη" είναι μόνο η "ορθόδοξη πίστη" όπως για τους καθολικούς "πίστη" είναι μόνο η "καθολική πίστη". Το ίδιο για τους Μουσουλμάνους κλπ,κλπ,κλπ. Γιατί αυτό ακριβώς είναι η Θρησκεία. Το αφιόνι που οπλίζει τα χέρια των ανθρώπων να χύσουν το αίμα άλλων ανθρώπων ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
Άνοιξε την τηλεόραση να ακούσεις τις πολεμικές ιαχές των ρασοφόρων(διάβαζε Άνθιμος και Σια) εκπροσώπων της Θρησκείας την οποία υποστηρίζεις για να δεις τι απύθμενο μίσος κρύβουν.
Πόσες φορές έχεις ακούσει την φράση "Ο Θεός της Ελλάδος θα μας σώσει"? Λες και η κάθε εθνότητα έχει τον δικός προσωπικό θεό.
Επομένως πρέπει να αποφασίσεις. Για ό,τι σε συμφέρει είσαι Χ.Ο. και για τα άλλα όχι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 21:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
galex

ολοι εδω μεσα με χαρακτηριζουν Μαρτυρα του Ιεχωβα.
εγω λεω οτι απλα ειμαι αληθινος χριστιανος.

αλλα οχι και ορθοδοξος...!!!!!!!
αυτο δεν το περιμενα ποτε!!!!!

τετοιο λαθος για το προσωπο μου, σε παρακαλω να το ανακαλεσεις...

οσα γραφεις για την ορθοδοξια, και τα οποια ειναι απολυτως ακριβή, αυτά με οδηγησαν εξω απο αυτην πριν απο πολλα χρονια...

και φτου! φτου! μακρυα απο μένα πια...


Edited by - eidos on 20/04/2008 21:51:33

Edited by - eidos on 20/04/2008 21:52:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 22:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
MIXAHL32

Ελλαδα=ορθοδοξια και ορθοδοξια=Ελλαδα,


Δεν μπορω παρα να διαφωνησω !

quote:
eidos

να διδάξουν το Λόγω του Θεού «άπαντα τα έθνη».


Ποια εθνη αγαπητε ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ Ελλαδα-Χριστιανος ορθοδοξος σαφως και ταιριαζουν και μαλιστα ειναι αρρηκτα αλληλενδετα πολλους αιωνες τωρα.Ολος ο κοσμος γνωριζει οτι Ελλαδα=Ορθοδοξια και Ορθοδοξια=Ελλαδα.Τωρα αν διαφωνουν καμια 1000αδα εθνικοι-12θεοι,οκ παω πασο,τους σεβομαι,χαμογελωντας παντα μα η συντριπτικη πλειοψηφια εχει αλλη γνωμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 22:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
αδιαβαστε
και μαλλον απροσεκτε;

η φραση 'να διδαξουν το λογο του Θεου απαντα τα εθνη'
ανηκει στον ευρωπαιο.
απο αυτον την παρεθεσα
ομως προσεξε τι ειπε ο Ιησους:
Ματθαιος 24:14 'Και αυτά τα καλά νέα της βασιλείας θα κηρυχτούν σε όλη την κατοικημένη γη για μαρτυρία σε όλα τα έθνη· και τότε θα έρθει το τέλος'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 23:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Κοίτα φίλε Eidos, είμαι κανουργιος στο forum και ακόμη δεν σας ξέρω καλά ή μάλλον καθόλου για να πω την αλήθεια..
Άρα δεν είσαι ορθόδοξος. Πολύ καλά. Άρα παίρνω πίσω αυτά που είπα σχετικά με εσένα και την ορθοδοξία όσον αφορά στο απόσπασμα των λεχθέντων σου που ανέφερα.

Ωστόσο το κουσούρι το έχεις. Δηλώνεις οπαδός θρησκείας.
Εν πάσει περιπτώσει, κανένας δεν είναι τέλειος.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 23:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Ο Θεός είναι ΕΝΑΣ.
Δέν έχει περιουσίο λαό.Η Ελλάς είναι το μέσο διάδοσης του Χριστιανισμου σε όλο το κόσμο.Απο την Ρωσία στην Κένυα και αλλού.
Είναι γεγονός οτι εμείς οι Έλληνες νομίζουμε οτι ο Θεός είναι πρώτα δικός μας και μετά τους άλλους..ελαττώματα.........
Όμως ΔΕΝ μπορούμε να απορρίπτουμε την Ορθοδοξία και τον Χριστιανισμο γιατι κάποιοι ρασοφόροι δεν τηρούν τον πραγματικό Λόγο του Θεού.Εμείς πιστεύουμε στο Χριστό και όχι στους επισκόπους.
Φίλε eidos μιλας για την Ορθοδοξία σαν να είναι μίασμα.Για όνομα του Θεού.Δεν θέλεις να την ακολουθήσεις its your problem.... δεν χρειάζεται να προσβάλεις τους υπόλοιπους που πιστεύουν.


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 00:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Δεν έχεις τον θεό σου βρε MIXAHL32 με αυτά τα γραφικά περί Ελλάς=Ορθοδοξία κλπ.
Μάλλον εσένα αφορά το παρακάτω απόσπασμά μου που λόγω άγνοιας των πιστεύω του απευθύνθηκα στον eidos.
Άρα σου δείχνω κίτρινη (τουλάχιστον) κάρτα και το ξαναπαραθέτω παρακάτω αυτούσιο.
quote:
Επομένως αγαπητέ μου - μια και δηλώνεις ακραιφνής Χ.Ο. - θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι(δεδομένης της πλήρους ταύτισης Ελλάδας και Ορθοδοξίας, την οποία υποστηρίζεις, κάτι για το οποίο διαφωνώ ριζικά) οι περισσότεροι ύμνοι που ακούγονται στην εκκλησία έχουν να κάνουν με τις πολεμικές νίκες ή τις τραγωδίες του έθνους μας. Διάβασε τον Ακάθιστο Ύμνο για να καταλάβεις τι εννοώ. Θα διαπιστώσεις ότι απευθύνεται στην Παναγία την οποία παρακαλεί να κατατροπώσει τους εχθρούς της πίστης. Γιατί για τους ορθόδοξους "πίστη" είναι μόνο η "ορθόδοξη πίστη" όπως για τους καθολικούς "πίστη" είναι μόνο η "καθολική πίστη". Το ίδιο για τους Μουσουλμάνους κλπ,κλπ,κλπ. Γιατί αυτό ακριβώς είναι η Θρησκεία. Το αφιόνι που οπλίζει τα χέρια των ανθρώπων να χύσουν το αίμα άλλων ανθρώπων ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
Άνοιξε την τηλεόραση να ακούσεις τις πολεμικές ιαχές των ρασοφόρων(διάβαζε Άνθιμος και Σια) εκπροσώπων της Θρησκείας την οποία υποστηρίζεις για να δεις τι απύθμενο μίσος κρύβουν.
Πόσες φορές έχεις ακούσει την φράση "Ο Θεός της Ελλάδος θα μας σώσει"? Λες και η κάθε εθνότητα έχει τον δικό της προσωπικό θεό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 00:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Ανοικτή επιστολή προς άπαντας τους θρησκευόμεους (αυτή τη φορά αποστέλλεται εν γνώσει μου και σε' σένα φίλε eidos)

Το μεγάλο άφατο κακό στο κέντρο του πολιτισμού μας είναι ο μονοθεϊσμός. Από ένα βαρβαρικό κείμενο της εποχής του χαλκού, γνωστό ως Παλαιά Διαθήκη, έχουν γεννηθεί τρεις εχθρικές προς τον άνθρωπο θρησκείες - ο Ιουδαϊσμός, ο χριστιανισμός και το ισλάμ. Αυτές είναι θρησκείες με "επουράνιους θεούς". Είναι κυριολεκτικά πατριαρχικές - ο Θεός είναι ο Παντοδύναμος Πατέρας -, εξού και το μίσος προς τις γυναίκες για 2000 χρόνια, σε εκείνες τις χώρες που έχουν πληγεί από τον επουράνιο Πατέρα και τους επίγειους αντιπροσώπους του.
Αυτά τα ολίγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 00:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Επειδή όμως φαίνεται ότι μιλάω μόνος μου, μιά και μάλλον κοιμηθήκατε, πάω και εγώ για ύπνο γιατί αύριο το πρωί έχω να πάω στο γραφείο και ούτως ή άλλως ως άθεος δεν μπορώ να περιμένω τίποτε από εκείνον. (Αλήθεια μήπως πρέπει το ξανασκεφτώ? Εδώ που τα λέμε συμφέρει. Άλλωστε τι θέλει εκείνος από εμένα? Απλώς να σκύβω το κεφάλι και να πέφτω στα γόνατα!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 02:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
GALEX δεν ειναι γραφικα,τα 98% των Ελληνων ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι.Λες ολους τους Ελληνες γραφικους?Ενω εγω μπορω να πω γραφικους τους 1000 (και αν)εθνικους-12θεους-αθεους,δε θα το κανω,απλα χαμογελαω...υγεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 07:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
quote:

GALEX δεν ειναι γραφικα,τα 98% των Ελληνων ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι.Λες ολους τους Ελληνες γραφικους?Ενω εγω μπορω να πω γραφικους τους 1000 (και αν)εθνικους-12θεους-αθεους,δε θα το κανω,απλα χαμογελαω...υγεια.

1.-Πολύ σωστά τα λές γιά τούς "γραφικούς"12Θειστές.Όμως νά γνωρίζεις ότι υπάρχουν καί αυτοί πού νοούν το 12Θεο συμβολιστικώς καί επιστημονικώς{προσωποποιημένες ιδιότητες τού "θείου"}....σκέψου.Και άν είναι 1000 και αυτοί δέν σημαίνει τιποτε,ούτως ή άλλως άνω του μετρίου έξυπνοι είναι τό 50% καί άνω του 130 I.Q. μόλις τό 0,5%,άρα δέν σημαίνει πάντα ότι η πλειοψηφία είναι ποιοτική.Τό παράδειγμα είναι γιά το επιχείρημα τής πλειοψηφίας καί μόνο,όχι ότι οι θρησκευόμενοι τών γνωστών μονοθειστικών θρησκειών είναι μή ποιοτικοί,γιά αποφυγή πάσης παρεξηγήσεως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 07:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
galex

ολοι μας εχουμε θρησκεια,
ακομα και αθεος να δηλωνει καποιος, παλι εχει θρησκεία.
γιατι θρησκεια σημαινει τροπος λατρειας... και κατ΄επεκταση τροπος ζωης...
και ολοι μας λατρευουμε κατι... εστω και με τον δικο μας τροπο

εγω λατρευω τον Θεο της Βιβλου, τον Γιαχβε,
οι Ορθοδοξοι λατρευουν τρεις θεους των 'αγιων πατερων',
οι Καθολικοι το ιδιο,
οι Μουσουλμανοι τον απροσωπο Αλλαχ,
οι αρχαιολατρες το 12θεο και βαλε,

οι επιστημονες λατρευουν την επιστημη τους,
οι καλοφαγαδες την κοιλια τους,
καποιοι λατρευουν το σωμα τους, με τους υπερογκους μυς,
οι περισσοτεροι Ελληνες λατρευουν τον Ρεχαγκελ,

θεος σημαινει ισχυρος, οτιδηποτε λοιπον πιο ισχυρο απο εμας στο οποιο αποβλεπουμε και απο το οποιο εξαρτιωμαστε,
αυτο ειναι για μας θεος,
και εφοσον αφιερωνουμε τις δυναμεις μας σε αυτο, ασκουμε λατρεια, δηλαδη θρησκεια...

μην ξεγελας λοιπον τον εαυτο σου, λεγοντας οτι εισαι αθεος...
δεν πιστευεις στο Θεο της Βιβλου,
αλλα σιγουρα και εσυ καπου πιστευεις, και καπου δινεις τον εαυτο του... και τη λατρεια σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 07:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Τό 12Θεο φυσικά και υπάρχει...συμβολιστικώς.Καί φυσικά δέν κατοικεί στόν Όλυμπο.....Αυτά είναι τα γελεία και γραφικά.....Πείτε μου αλήθεια ποιά άλλη θρησκεία έδωσε στό "όλον" όλες τις ιδιότητες πού υφίστανται;Διότι άν γνωρίζετε από συμβολισμό στό 12Θεο{"απειρόθεο" είναι γιά την ακρίβεια}ενυπάρχουν όλες οι ιδιότητες της ύλης, τής ενέργειας καί όλα τά χαρακτηριστικά τού σύμπαντος καί του ανθρώπου βεβαίως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 14:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Βυζαντινε

λες οτι η Ελλαδα ειναι το μεσο διαδοσης του χριστιανισμου σε ολο τον κοσμο.

μπορεις να μου πεις πως και απο που προκυπτει αυτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 15:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Βυζαντινε
λες οτι η Ελλαδα ειναι το μεσο διαδοσης του χριστιανισμου σε ολο τον κοσμο.
μπορεις να μου πεις πως και απο που προκυπτει αυτο;

Οι Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος ήταν αδέλφια, μοναχοί, με μεγάλη ιεραποστολική δράση. Σε αυτούς αποδίδεται ο εκχριστιανισμός των Σλάβων και η απόδοση γραφής στη σλαβική γλώσσα.

Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακαριος Γ εν Κένυα
http://www.iersyn.gr/kenya.html

Ο Βασίλειος ο Μακεδόνας ηταν εκείνος πού εκχριστιάνισε τούς Ρώσσους θέτοντας έτσι τά θεμέλια του πολιτισμού τους.Η αρχή της βασιλείας του σημαδεύτηκε από τις εξεγέρσεις των Βάρδα Σκληρού και Βάρδα Φωκά οι οποίοι στην προσπάθειά τους να αναρριχηθούν στο θρόνο της Κωνσταντινούπολης οδήγησαν το κράτος σε εμφύλια σύρραξη. Για την αντιμετώπισή τους, μεταξύ άλλων ενεργειών, ο Βασίλειος ζήτησε τη συμμαχία του πρίγκηπα Βλαδίμηρου των Ρως. Ως μέρος αυτών των επαφών, ο αυτοκράτορας έδωσε ως γυναίκα του στο Βλαδίμηρο την πορφυρογέννητη αδελφή του Άννα, ενώ ο ίδιος ο πρίγκηπας του Κιέβου βαφτίστηκε χριστιανός με συνέπεια τον μαζικό εκχριστιανισμό και του ρωσικού λαού.

πηγή

ΕΛΛΗΝ


_____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ
LINK ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
21/04/2008
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 16:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Φίλε Eidos,
Υπεραπλουστεύεις τα πράγματα, γενικολογείς και διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου βάζοντας στο στόμα μου λέξεις που δεν είπα.
Μιλάμε για ύπαρξη Θεού και Δημιουργού. Ας κρατήσουμε λοιπόν την συζήτηση σ' αυτό το επίπεδο, δηλαδή στο επίπεδο του υπερφυσικού.
Όταν λέω ότι είμαι άθεος εννοώ ότι δεν πιστεύω σε καέναν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΘΕΟ. Δεν αναπέμπω δεήσεις και προσευχές σε κανέναν θεό, δεν περιμένω τίποτα από κανέναν θεό, δεν έχω καμία υποχρεώση σε κανέναν θεό και ξέρω και ότι κανένας θεός δεν ασχολείται μαζί μου. Χρησιμοποιείς επίτηδες - αλλά όχι έξυπνα κατά την ταπεινή μου γνώμη - την λέξη "λατρεία"
Πιστεύω στους μηχανισμούς της εξέλιξης. Πιστεύω στην επιστήμη και στην έρευνα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι λατρεύω την εξέλιξη την επιστήμη και την έρευνα.
Ατενίζω το σύμπαν και το θαυμάζω αλλά δεν ασκώ λατρευτική συμπεριφορά προς το σύμπαν.
Το σύμπαν είναι ύλη, Ακόμα και το μικρότερο υποατομικό σωματίδιο εξετάζεται και ανακαλύπτεται με φυσικούς και μαθηματικούς όρους και όχι με την προσευχή. Δεν έχω υποχρεώσεις προς τον σύμπαν και τον πλανήτη που έτυχε να εξελιχθώ πάνω του και να ζώ. Εκτός από την υποχρέωσή μου να τον προστατεύω και να μην τον καταστρέφω, όπως ακριβώς έχω υποχρέωση να κάνω το ίδιο και για τον δικό μου μικρόκοσμο: το σπίτι μου.
Επομένως αντί για την λέξη "λατρεία' έπρεπε να χηριμοποιήσεις την λέξη "αγάπη" ή την λέξη "πάθος". Θα βοηθούσες περισσότερο την συζήτηση και θα ήταν και πιό έντιμο από μέρους σου.
Αγαπώ το διάβασμα αλλά δεν ασκώ λατρεία σ' αυτό. Έχω πάθος για την έρευνα (ΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΡΑΓΜΟ ΕΡΕΥΝΑ) αλλά δεν ασκώ λατρεία στην έρευνα.

Όμως είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις τις εννοώ αλλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις για τους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΛΟΓΟΥΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 16:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

οι Ορθοδοξοι λατρευουν τρεις θεους των 'αγιων πατερων',
οι Καθολικοι το ιδιο,


Οι Ορθόδοξοι τουλάχιστον, πιστευουμε στον ΕΝΑ και μοναδικο αληθινο Θεό.Δεν είμεθα πολυθειστές.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 16:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Επίσης φίλε Eidos,
Διάβασε παρακάτω τον ορισμό της "Θρησκείας" για να σταματήσει αυτή η διαστρέβλωση.

ΘΡΗΣΚΕΙΑ: Σύνολο πεποιθήσεων, πρακτικών,και ηθικών κανόνων στηριζόμενοι πάνω σε υπερφυσικές και μεταφυσικές πλατφόρμες.

Τώρα, που είδες εσύ την θρησκεία στα γραφόμενά μου....ένας θεός ξέρει!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 18:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
quote:

Φίλε Eidos,
Υπεραπλουστεύεις τα πράγματα, γενικολογείς και διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου βάζοντας στο στόμα μου λέξεις που δεν είπα.
Μιλάμε για ύπαρξη Θεού και Δημιουργού. Ας κρατήσουμε λοιπόν την συζήτηση σ' αυτό το επίπεδο, δηλαδή στο επίπεδο του υπερφυσικού.
Όταν λέω ότι είμαι άθεος εννοώ ότι δεν πιστεύω σε καέναν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΘΕΟ. Δεν αναπέμπω δεήσεις και προσευχές σε κανέναν θεό, δεν περιμένω τίποτα από κανέναν θεό, δεν έχω καμία υποχρεώση σε κανέναν θεό και ξέρω και ότι κανένας θεός δεν ασχολείται μαζί μου. Χρησιμοποιείς επίτηδες - αλλά όχι έξυπνα κατά την ταπεινή μου γνώμη - την λέξη "λατρεία"
Πιστεύω στους μηχανισμούς της εξέλιξης. Πιστεύω στην επιστήμη και στην έρευνα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι λατρεύω την εξέλιξη την επιστήμη και την έρευνα.
Ατενίζω το σύμπαν και το θαυμάζω αλλά δεν ασκώ λατρευτική συμπεριφορά προς το σύμπαν.
Το σύμπαν είναι ύλη, Ακόμα και το μικρότερο υποατομικό σωματίδιο εξετάζεται και ανακαλύπτεται με φυσικούς και μαθηματικούς όρους και όχι με την προσευχή. Δεν έχω υποχρεώσεις προς τον σύμπαν και τον πλανήτη που έτυχε να εξελιχθώ πάνω του και να ζώ. Εκτός από την υποχρέωσή μου να τον προστατεύω και να μην τον καταστρέφω, όπως ακριβώς έχω υποχρέωση να κάνω το ίδιο και για τον δικό μου μικρόκοσμο: το σπίτι μου.
Επομένως αντί για την λέξη "λατρεία' έπρεπε να χηριμοποιήσεις την λέξη "αγάπη" ή την λέξη "πάθος". Θα βοηθούσες περισσότερο την συζήτηση και θα ήταν και πιό έντιμο από μέρους σου.
Αγαπώ το διάβασμα αλλά δεν ασκώ λατρεία σ' αυτό. Έχω πάθος για την έρευνα (ΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΡΑΓΜΟ ΕΡΕΥΝΑ) αλλά δεν ασκώ λατρεία στην έρευνα.

Όμως είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις τις εννοώ αλλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις για τους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΛΟΓΟΥΣ.


1.-Φίλτατε συμφωνώ απολύτως μαζί σου.Πλήν όμως,το ότι ελάχιστα γνωρίζουμε γιά τα υποατομικά σωματίδια και το γεγονός ότι τα πάντα αποτελουνται τελικώς από αυτά,να τό θέσω υπεραπλουστευμένα,γιατί όλα{ενοώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...από τήν διάνοιά μας έως αυτά πού κάν δέν τα συλαμβάνει ο νούς μας...}να μήν αποτελούν ένα εναρμονισμένο σύνολο=ΘΕΟ;Πώς γνωρίζουμε άν η προσευχή π.χ.{ενεργειακό αποτελεσμα παράγει-μιά σκέψη απλά είναι μιά πολύπλοκη ενεργειακή διαδικασία-}έχει αποτέλεσμα,ΟΧΙ με τήν ένοια ότι "κάποιος" θά ακούσει και θά ανταποκριθεί,αλλά με κάποιον φυσικό τρόπο,τόν οποίον ούτε κάν μπορούμε να διανοηθούμε.....2.-"ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΘΕΟ"...ΥΠΈΡΟΧΟ!!!Όχι "μεταφυσικό" αλλά "υπερφυσικό"...διότι ο όρος "μεταφυσικός" είναι αδόκιμος επιστημονικώς.....να τα ακούν αυτά οι ενασχολούμενοι με τα "μεταφυσικά"...και μήν μου αναφέρει κανείς τον ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...διότι σημαίνει ότι δέν τον κατάλαβε διόλου.Εύγε αδελφέ και φίλτατε. ΣΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΥΠΟΑΤΟΜΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ "ΚΡΥΒΕΤΑΙ" Ο "ΘΕΟΣ" , ΟΠΩΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 3 ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ{3+1 αντιλαμβανόμεθα...3+1+3=7=ΟΛΕΣ}.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 21/04/2008 18:48:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 21:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Γειά σ'όλους
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ βλέπω ένα είδος θεισμού στις σκέψεις σου θα έλεγα πανδεισμού (pandeism), ο θεός δημιουργός/εκκινητής (big bang) ταυτίζεται με το σύμπαν "ΣΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΥΠΟΑΤΟΜΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ "ΚΡΥΒΕΤΑΙ" Ο "ΘΕΟΣ" , ΟΠΩΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 3 ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ{3+1 αντιλαμβανόμεθα...3+1+3=7=ΟΛΕΣ}.",και γιατί όχι με το πληρωμα του χρόνου επανέρχεται στην αρχική του μορφή ( big crunch ).
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με, πάντως ένα αρκετά ενδιαφέρον μοντέλο .
Μια μικρή παρατήρηση μόνο τις 3 διαστάσεις αντιλαμβανόμασται εμείς οι κοινοί- τις 4 ,και πόσο μάλλον τις 7, με το ζόρι τις φανταζόμασται.
Υπάρχουν επίσης θεωρίες για πιο πολλές διαστάσεις από 7 ή κάνω λάθος;
Οταν βρεθεί, κι αν βρεθεί φυσικά, η θεωρία που ενώνει όλες τις άλλες θεωρίες των δυνάμεων του σύμπαντος, τότε ίσως χρειαστεί να δούμε νέα μοντέλα.
Τι νομίζεις για ένα μοντέλο βασιζόμενο στην ύλη κι αντιύλη;
Εν αρχή ήν ο θεός ο εξ απάσης αντιύλης και ο αντίθεος ο εξ όλης της ύλης. Τωρα μαντεύεις τι έγινε όταν βρέθηκαν τυχαία μαζί. Εξαφανίστηκαν κι οι δύο κι έγινε το ΜΠΑΜ!
Πάει κι ο θεός πάει κι ο σατανάς, με ένα σμπάρο δυό τρυγόνια.
Γνωρίζεις αν είμαστε κοντα σε μεγάλες εκπλήξεις;

πάντα φιλικά Γιάννης

Υ.Γ. MACEDON (ή όποιος άλλος μπορεί) σε παρακαλώ διόρθωσε μου το
Εν αρχή ήν ο θεός ο εξ απάσης αντιύλης και ο αντίθεος ο εξ όλης της ύλης
αν χρειάζεται, δεν είμαι πολύ καλός στα αρχαία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 21:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Φίλτατε Λομβαρδόπουλε,
Γνωρίζω ότι οι δυό μας έχουμε μίαν κοινή ιδιότητα όπως φαντάζομαι το γνωρίζεις και εσύ.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μετά από 22 χρόνια σ' αυτόν το θεσμό, και ως ελεύθερος εργάτης της Βασ. Τέχνης του σκέπτεσθαι και ερευνείν, δεν μπορώ να διατυπώνω ελεύθερα τις απόψεις μου ακόμα και εάν αυτές έρχονται σε αντίθεση με τα 2 βασικά (και μοναδικά) δόγματα αυτού του θεσμού.
Κοίτα τοποθετείς και βλέπεις τον θεό μέσα σε κάθε τι. Ιδιαίτερα εάν αυτό το "κάθε τι" κρατά ακόμα ζηλότυπα τα μυστικά του κρυμένα από τον φακό των επιστημόνων. Και από πανθεϊστικής απόψεως αυτό είναι κατανοητό.
Ο πανθεϊσμός όμως δεν είναι παρά ένας ΦΤΙΑΣΙΔΩΜΕΝΟΣ αθεϊσμός αφού οι πανθεϊστές δεν πιστεύουν καθόλου στην ύπαρξη οποιουδήποτε υπερφυσικού θεού, αλλά χρησιμοποιούν την λέξη "Θεός" ως ένα μη υπερφυσικό συνώνυμο για την Φύση ή το Σύμπαν ή για τους νόμους που διέπουν την λειτουργία του.

Όσον αφορά στις πιθανές ευεργετικές επιδράσεις της προσευχής, θα γνωρίζεις ίσως ότι έχουν γίνει σχετικές Πανεπιστημιακές μελέτες και από πλευράς τουλάχιστον δημιουργίας ενεργειακού πεδίου αποδείχθηκε ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΥΘΟΣ.
Παίζει όμως κάτι άλλο, σε ότι έχει να κάνει με την προσευχή και αυτόν που την κάνει. Μπορεί πράγματι να επιδράσει - ακόμα και οργανικά - πάνω στο υποκείμενο. Βασική προϋπόθεση είναι το υποκείμενο να πιστεύει, βαθιά μέχρι τα τρίσβαθα της ύπαρξής του, ότι ο αποδέκτης της προσευχής του (ο καθ' έκαστον πανίσχυρος θεός) τον ακούει και έχει την δυνατότητα (και την διάθεση να τον βοηθήσει).
Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ενεργοποιηθούν δυνάμεις (δικές του)και δυνατότητες που ούτε το ίδιο το υποκείμενο γνώριζε ότι είχε. Άλλωστε ο άνθρωπος είναι "σύδετος" καβαλάρης και άλογα (ΤΙΜΑΙΟΣ)
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις το υποκείμενο μπορεί να αισθάνεται ότι βοηθήθηκε, αλά και πάλι η διαφορά είναι μικρή.

Αυτά ως απάντηση και περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου.
Μ.Τ.Α.ΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 21:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε GALEX γειά σου μι αμικρή διαφωνία στο
quote:
GALEX
Ο πανθεϊσμός όμως δεν είναι παρά ένας ΦΤΙΑΣΙΔΩΜΕΝΟΣ αθεϊσμός αφού οι πανθεϊστές δεν πιστεύουν καθόλου στην ύπαρξη οποιουδήποτε υπερφυσικού θεού, αλλά χρησιμοποιούν την λέξη "Θεός" ως ένα μη υπερφυσικό συνώνυμο για την Φύση ή το Σύμπαν ή για τους νόμους που διέπουν την λειτουργία του.

Ο πανθεισμος είναι είδος θεισμού.
Παράδειγμα πανθεισμού κι όχι πολυθεισμού είναι ο ινδουισμός.
Ο αθεισμός έχει δικιά του φωνή
άθεος δεν είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού αλλά αυτός που ή έννοια θεός δεν έχει νόημα ούτε καν ορισμό.
πάντα φιλικά Γιάννης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 21:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
αδιαβαστε
και μαλλον απροσεκτε;

η φραση 'να διδαξουν το λογο του Θεου απαντα τα εθνη'
ανηκει στον ευρωπαιο.
απο αυτον την παρεθεσα


Ουπς ! Sorry main !

quote:
ομως προσεξε τι ειπε ο Ιησους:
Ματθαιος 24:14 'Και αυτά τα καλά νέα της βασιλείας θα κηρυχτούν σε όλη την κατοικημένη γη για μαρτυρία σε όλα τα έθνη· και τότε θα έρθει το τέλος'
Της οικουμενης ναι , αλλα ποιας ; Της τοτε γνωστης , γιατι κακα τα ψεματα δεν ηξεραν και πολλα πραγματα τοτε . Επι παραδειγματει λιγο πιο κατω στον Ματθαιο (24 , 29) λεει :

Εὐθέως δὲ μετὰ τὴν θλῖψιν τῶν ἡμερῶν ἐκείνων ὁ ἥλιος σκοτισθήσεται καὶ ἡ σελήνη οὐ δώσει τὸ φέγγος αὐτῆς, καὶ οἱ ἀστέρες πεσοῦνται ἀπὸ τοῦ οὐρανοῦ, καὶ αἱ δυνάμεις τῶν οὐρανῶν σαλευθήσονται.

Ουτε ο ηλιος θα σβησει ( τουλαχιστον τα επομενα 4-5 δις ετη ) ουτε τα αστρα θα πεσουν ( απο που θα πεσουν αραγε) . Ειναι αστεια αν μη τι αλλο η ερμηνεια που επιχειρεις .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 22:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε eidos έχεις πολύ πλάκα… η λέξη ορθόδοξος σημαίνει ο
έχων τον ορθό δρόμο και δόξα, αλλά επειδή σε ενοχλεί το
τι έχει καθιερωθεί να σημαίνει, πειράζεσαι…
το ίδιο όμως ισχύει και για το χριστιανός..
Εσύ είσαι ιεχωβάς, δεν πιστεύεις στον Χριστό,
όπως ήρθε, αλλά όπως τον θέλεις…ειλικρινά με
διασκέδασες…
Καλά τώρα φίλε μου είσαι εντελώς αδαής;
Δεν ξέρεις ότι το ευαγγέλιο γράφτηκε στην ελληνική γλώσσα;
Ούτε ότι ο νέος περιούσιος λαός σύμφωνα με τις γνωστές και
πολλές παραβολές του Κυρίου για τον αμπελώνα που θα τον
δώσει αλλού, αλλά και τοσες άλλες,αφορά χστην Ελλάδα;
Ρε φίλε, τι κόλλημα είναι αυτό με τα αφεντικά σου τους
εβραίους; Φοβάσαι μην χάσουν τη βασιλεία τη χαμένη;…

Οι υπόλοιποι Galex Λιμβαρδόπουλος και Sonofzeys, έχετε
την πλάκα σας… περιμένετε τον μεσσίας σας, από ότι
καταλαβαίνω και είστε οι καινούργιοι στην υπόθεση,
εννοώ τις θρησκείες και σαν κάθε νέος νοιώθετε ότι
ανακαλύψατε την Αμερική… Αλλά, ότι όνομα και να δώσετε,
πάντα το Θεό ή το διάβολο θα λατρέψετε… και οι
δύο έχουν πολλά ονόματα, δεν έχει σημασία το όνομα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 22:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Αγαπητέ trexagireve περί τίνος τιρβάζεις?
Ξέρεις το λες? Ποιός περιμένει τον μεσσία του? Ούτε εγώ ούτε ο Λομβαρδόπουλος ούτε φαντάζομαι ο sonofzeus περιμένουμε κανέναν μεσσία. Σε παρακαλώ διάβασε τι έγραψα σήμερα το απόγευμα στον eidos για να καταλάβεις εάν εγώ τουλάχιστον περιμένω κάτι από οποιονδήποτε.

" Όταν λέω ότι είμαι άθεος εννοώ ότι δεν πιστεύω σε κανέναν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΘΕΟ. Δεν αναπέμπω δεήσεις και προσευχές σε κανέναν θεό, δεν κάνω μετάνοιες, δεν περιμένω τίποτα από κανέναν θεό, δεν έχω καμία υποχρεώση σε κανέναν θεό και ξέρω και ότι κανένας θεός δεν ασχολείται μαζί μου. "

Όσο για το νέος, εάν εννοείς νέος στο forum, ναι πράγματι είμαι νέος. Αλλά το παρόν forum δεν είναι η κολυμπύθρα του Σιλωάμ. Πριν εγγραφούμε ως μέλη, είχαμε ο κάθε ένας μιά μακρυά πορεία έρευνας και αμφισβήτησης. Πιθανώς πέσαμε, σπάσαμε τα μούτρα μας, σηκωθήκαμε, σταθήκαμε στα πόδια μας, ξαναπέσαμε, ξανασηκωθήκαμε και ούτω καθ' εξής. κα;ι αυτή είναι η χαρά της ΑΝΕΥ ΦΡΑΓΜΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

X.O.
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 22:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους X.O.
«Δεν βλέπω καμία αντιπαράθεση μεταξύ της πίστης στην εξέλιξη και της πίστης στο Θεό. Προσωπικά, πιστεύω στην εξέλιξη και δε μπορώ να καταλάβω αυτούς που θεωρούν αντίθετη αυτή μου την πεποίθηση με την πίστη στο Θεό. Σε τελική ανάλυση, ποιοι είμαστε εμείς να αποφασίσουμε ότι ο Θεός, μέσα στην παντοδυναμία Του, δεν κανόνισε ώστε η ζωή να ξεκινήσει και να εξελιχθεί ακριβώς έτσι όπως εξελίχθηκε, ότι δεν όρισε το σύμπαν να έχει τη μορφή που έχει;»

Άρης Πατρινός, Αναπληρωτής Δ/ντής
του γραφείου Επιστημών του Υπουργείου Ενέργειας των Η.Π.Α.
Περιοδικό «Κ» (Καθημερινή), 10/4/2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 22:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
sonofzeus,
Βάσει της ορολογίας, Θεϊστής είναι αυτός που πιστεύει στην ύπαρξη δημιουργού ο οποίος δεν έπαψε να ασχολείται με την δημιουργία του, να επεμβαίνει παντιοτρόπως σ' αυτήν, να ενδιαφέρεται για τις ανθρώπινες υποθέσεις, να συγχωρεί ή να τιμωρεί κλπ, κλπ.
Ο Ντεϊστής είναι αυτός που πιστεύει επίσης σε μία υπερφυσική διάνοια της οποίας όμως το μόνο μέλημά της ήταν η δημιουργία του σύμπαντος. Ο ντεϊστικός θεός δεν παρεμβαίνει πλέον - και πάντως δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για τις ανθρώπινες υποθέσεις. Για τους πανθεϊστές έχω ήδη γράψει σε το πιστεύουν και πως πιστεύουν:
quote:
Ο πανθεϊσμός όμως δεν είναι παρά ένας ΦΤΙΑΣΙΔΩΜΕΝΟΣ αθεϊσμός αφού οι πανθεϊστές δεν πιστεύουν καθόλου στην ύπαρξη οποιουδήποτε υπερφυσικού θεού, αλλά χρησιμοποιούν την λέξη "Θεός" ως ένα μη υπερφυσικό συνώνυμο για την Φύση ή το Σύμπαν ή για τους νόμους που διέπουν την λειτουργία του.

Πάντως συμφωνώ ότι άθεος είναι:
quote:
αυτός που ή έννοια θεός δεν έχει νόημα ούτε καν ορισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 23:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε trexagireve γειά σου
έχεις αλήθεια αναρωτηθεί αν πράγματι πιστεύεις και πόσο πιστεύεις;
οχι μόνο εσύ αλλά και όλοι οι άνθρωποι, και δεν μιλάω για πίστη που κουνάει βουνά!
Ας πάρουμε εμάς (κι εγώ μέσα) τους χριστιανούς.
Υπάρχει το πρόβλημα των αιρέσεων και το ποιά εκκλησία κατέχει την αλήθεια. Η λύση εύκολη αν πράγματι υπάρχει πίστη στο Αγιο Πνεύμα.
Ας γίνει μια νέα οικουμενική σύνοδος που με την καθοδηγία του Αγίου Πνεύματος θα μπορέσουν να λυθούν όλες οι διαφορές. Αφού έχει συμβεί και στο παρελθόν,υπάρχει προηγούμενο, τι πιο απλό; Νομίζεις θα δεχτεί καμμια εκκλησία να εκτεθεί; όποια νομίζει ότι έχει την αλήθεια δεν έχει να φοβηθεί τίποτα εκτός αν δεν εμπιστεύεται το Αγιο Πνεύμα.
Ας αφήσουμε τις εκκλησίες γιατί με το δίκιο σου μπορείς να μου πεις ότι οι περισσότεροι ιεράρχες είναι άπιστοι!
Σε προσωπικό επίπεδο κανένας δεν πιστεύει απλά ελπίζει.
Όλοι είμαστε έτοιμοι να παρακαλέσουμε το Θεό γιά ένα θαύμα αλλά πιστεύουμε σε θαύματα; Εγώ λέω όχι.
Παράδειγμα
Αν ένα παιδί αρρωστήσει και κινδυνεύει να χάσει το πόδι του, π.χ από καρκίνο, όλοι μας φυσικά θα προσευχηθούμε και μαζι με όλη την εκκλησία και με ολονυκτίες αν χρειαστεί να γίνει καλά. Πολύ ωραίο εκ μέρους μας. Κιόταν λέω όλοι μας το εννοώ αφού μπορει να γίνει και από το ιντερνετ!
Αλλά μεχρις εδώ.
Δεν ρωτάω καν γιατί δεν έγινε το θαύμα με τόσους πιστούς που προσευχόντουσαν.
Οταν όμως του κόψουνε το πόδι (ή έστω άλλο παιδί σε παρόμοια θέση)
δεν θα βρεθεί κανένας πιστός να προσευχηθεί για να του φυτρώσει καινούργιο πόδι ,ούτε ένας παπάς για μια ολονυκτία ζήτησης από τον Θεό να κάνει το θαύμα του.
Πού είναι λοιπόν η πίστη μας;Ποιός πιστεύει στα αλήθεια ότι γίνοντι θαύματα;
Παρ' 'ολο που υπάρχει προηγούμενο ανάστασης νεκρών, Ας πάει κάποιος να βρεί έστω έναν πιστό ή έστω παπά να προσευχηθεί μαζί του για να αναστηθεί το παιδί του- ή γενικά αγαπητό του πρόσωπο που μόλις πέθανε.
Ποιός δεν θα τον κοιτάξει με συμπόνια και δεν θα πεί πάει αυτός τρελάθηκε;
Ακόμα επιμένεις ότι πιστεύουμε;
Α! ναι μόλις ακούσουμε ότι κάπου έγινε κάτι τέτοιο όπως το παραμύθι στη Συρία αμέσως το δεχόμαστε (ευτυχώς όχι η εκκλησία)
Μίλησα προσωπικά με τον αρχιερέα που το έβαλε στο ιντερνετ , μέσω τηλεφώνου κάπου στην Αμερική ,είναι Χ.Ο. αλλά δεν μιλάει ελληνικά, επειδή επέμεναν για θαύμα τα παιδιά μου που λόγω της μητέρας των είναι ενεργά μέλη της ορθοδοξίας - έχω και μέσο αν χρειαστεί.
Μου είπε του το έστειλαν και το διέδωσε καιι ότι το πιστεύει αλλά δεν ζήτησε να το τσεκάρει κι από άλλες πηγές θα ήταν δύσκολο είπε.
πάντα φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy