ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 19:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Υπάρχουν πολλοι Ελληνάρες εδω μέσα και χαίρομαι.Για τους άλλους του ΤΟΥΡΚΟΥΣ τί να πω..

Medtech,
Ελληνας είναι όποιος πιστεύει στον Χριστό.
Εσύ όπως και ο βλάκας ο macedon δεν μπορείτε να είστε Ελληνες.Μάλλον ανθέλληνες είστε.

ΕΛΛΗΝ

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ

30/5/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 20:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Υπάρχουν πολλοι Ελληνάρες εδω μέσα και χαίρομαι.Για τους άλλους του ΤΟΥΡΚΟΥΣ τί να πω..

Medtech,
Ελληνας είναι όποιος πιστεύει στον Χριστό.
Εσύ όπως και ο βλάκας ο macedon δεν μπορείτε να είστε Ελληνες.Μάλλον ανθέλληνες είστε.


ΕΛΛΗΝ,
δεν ωφελείς κανέναν κάνοντας υποτιμητικά σχόλια.
Αν δέν έχεις την ικανότητα ή την υπομονή να συντάξεις κάτι αξιόλογο χωρίς να προσβάλεις, θα σε παρακαλούσα καλοπροαίρετα να μήν ασχολείσαι με τους macedon κλπ γιατί αυτά που λές μπορεί να ακούγονται ωραία στα αυτιά σου αλλά δεν είναι πρέποντα.
Συγνώμη που θα σε ρωτήσω με σκοπό να ανακαλέσεις αλλά θα γίνει έτσι και αλλιώς από τους macedon κλπ.

Δέν υποστηρίζουμε πως υπάρχει μουσουλμανική και όχι τουρκική μειονότητα στην Θράκη? Δέν λέμε πως είναι Έλληνες μουσουλμάνοι?

Δέν λαμβάνεις υπόψη σου πως μπορεί ο όποιος macedon να είναι πιό έξυπνος από εμάς?

Δέν σου φτάνει το πόσο μας κατηγορούν για την ‘χριστιανική’ συμπεριφορά μας?

AMALIA,

θα απαντήσεις στο email μου? Δέν περιμένω και καμία φοβερή ανάλυση, είναι εύκολο για εσένα πιστεύω. Δέν θα κρεμάσω τίποτα στο topic άν δέν έχω την έγκρισή σου (σε περίπτωση που κολλάς σε αυτό).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 21:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Δέν υποστηρίζουμε πως υπάρχει μουσουλμανική και όχι τουρκική μειονότητα στην Θράκη? Δέν λέμε πως είναι Έλληνες μουσουλμάνοι?

Δέν λαμβάνεις υπόψη σου πως μπορεί ο όποιος macedon να είναι πιό έξυπνος από εμάς?


Προσωπικά φίλε Pamavol οι μουσουλμάνοι στην Θράκη είναι τούρκοι.Με το ίδιο σκεπτικό και οι Ελληνες της Πόλης δεν είναι Ελληνες αλλα χριστιανοί Ορθόδοξοι.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 21:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Αποχώρηση του Έλληνα πρέσβη
Επεισόδιο σε σύνοδο στις ΗΠΑ με αφορμή την ονομασία της ΠΓΔΜ
Την αποχώρηση της ελληνικής αντιπροσωπείας, με επικεφαλής τον πρέσβη στην Ουάσινγκτον Αλέξανδρο Μαλλιά, προκάλεσε η επιμονή των ΗΠΑ στη χρήση της ονομασίας «Δημοκρατία της Μακεδονίας» για την ΠΓΔΜ, στο πλαίσιο συνόδου της «Πρωτοβουλίας κατά της Διασποράς Όπλων Μαζικής Καταστροφής», που συνήλθε την Τετάρτη.

Η ελληνική αντιπροσωπεία αποχώρησε σε ένδειξη διαμαρτυρίας, τη στιγμή που στην αίθουσα εισερχόταν ο σύμβουλος εθνικής ασφάλειας του προέδρου των ΗΠΑ Τζ.Ο.Μπους, Στιβ Χάντλεϊ. Μαζί με την ελληνική αντιπροσωπεία αποχώρησε και η κυπριακή αντιπροσωπεία.

Και μυρια επονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 22:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
. Ντροπή σας να αποκαλείστε Έλληνες και να κάνετε τέτοια αίσχη "σατιρίζοντας" την σφαγή χιλιάδων Ελλήνων, την καταστροφή της Βασιλεύουσας...

Μα αγαπητε μου δεν σατιριζουν την πτωση της Κωνσταντινουπολης αλλα τις προφητειες και τον "μαγικο" αριθμο 555.

quote:
Υπάρχουν πολλοι Ελληνάρες εδω μέσα και χαίρομαι.Για τους άλλους του ΤΟΥΡΚΟΥΣ τί να πω..

Εγω λεω οτι ειναι ωρα να σε συμμαζεψουν επιτελους οι διαχειριστες.

quote:
Medtech,
Ελληνας είναι όποιος πιστεύει στον Χριστό.


Αρα οι Λεωνιδας,Θεμιστοκλης,Μιλτιαδης,Μεγας Αλεξανδρος ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ 12ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ?
.Καλα δεν σκεφτεσαι καθολου πια βρε Βυζαντινε?Αυτο το ρημαδι μεσα στο κρανιο σου που λεγεται φαια ουσια το χρησιμοποιεις για να αποθηκευεις και να επεξεργαζεσαι πληροφοριες που αφορουν γεγονοτα που εγιναν μονο ΜΕΤΑ χριστον?Στο σχολειο δεν προσεχες καθόλου στο μαθημα της ιστοριας?Η δεν εχεις παει καθόλου σχολειο?

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 29/05/2008 22:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 22:26:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βυζαντινός
Προσωπικά φίλε Pamavol οι μουσουλμάνοι στην Θράκη είναι τούρκοι.

Η ταύτιση των ανιστόρητων απόψεών σου με εκείνες του τουρκικού υπουργείου εξωτερικών που μιλάει για Τούρκους στη Θράκη και "τουρκική" μειονότητα, είναι ενδεικτική των "υπηρεσιών" που μπορούν να προσφέρουν ελληνόφωνοι σαν και σένα στον τόπο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 22:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
macodon για byzantinos
Η ταύτιση των ανιστόρητων απόψεών σου με εκείνες του τουρκικού υπουργείου εξωτερικών που μιλάει για Τούρκους στη Θράκη και "τουρκική" μειονότητα, είναι ενδεικτική των "υπηρεσιών" που μπορούν να προσφέρουν ελληνόφωνοι σαν και σένα στον τόπο.

Και ας μην ξεχασουμε τις υπηρεσιες που προσφερει στους φιλους μας τους Σκοπιανους...Συμφωνα με το σκεπτικο του (ελληνας ειναι μονο οποιος πιστευει στο χριστο) ο Μεγας Αλεξανδρος,ο πατερας του Φιλιππος και οι αρχαιοι μακεδονες ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ!

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σάκης 68
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σάκης 68
quote:
MIXAHL32
Αποχώρηση του Έλληνα πρέσβη
Επεισόδιο σε σύνοδο στις ΗΠΑ με αφορμή την ονομασία της ΠΓΔΜ
Την αποχώρηση της ελληνικής αντιπροσωπείας, με επικεφαλής τον πρέσβη στην Ουάσινγκτον Αλέξανδρο Μαλλιά, προκάλεσε η επιμονή των ΗΠΑ στη χρήση της ονομασίας «Δημοκρατία της Μακεδονίας» για την ΠΓΔΜ, στο πλαίσιο συνόδου της «Πρωτοβουλίας κατά της Διασποράς Όπλων Μαζικής Καταστροφής», που συνήλθε την Τετάρτη.
Η ελληνική αντιπροσωπεία αποχώρησε σε ένδειξη διαμαρτυρίας, τη στιγμή που στην αίθουσα εισερχόταν ο σύμβουλος εθνικής ασφάλειας του προέδρου των ΗΠΑ Τζ.Ο.Μπους, Στιβ Χάντλεϊ. Μαζί με την ελληνική αντιπροσωπεία αποχώρησε και η κυπριακή αντιπροσωπεία.


Φίλε Μιχάλη έχω την εντύπωση πως όπως αυτό που γράφεις πέρασε απο τα κανάλια στα ψιλά, έτσι θα περάσει ασχολίαστο και απο εδώ.
Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε πως σηκώσαμε κεφάλι (επιτέλους) και αφού κάνουν πως δεν μας καταλαβαίνουν οι σύμμαχοί μας τουλάχιστον αποχωρούμε αξιοπρεπώς.Σε καλό δεν θα μας βγεί, αλλα είναι μονόδρομος η στάση μας.


Ὁ ἔχων ὦτα ἀκούειν ἀκουέτω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 01:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
quote:
Δέν λέμε πως είναι Έλληνες μουσουλμάνοι?

Η μειονότητα της Θράκης είναι Έλληνες στην υπηκοότητα. Είναι Έλληνες πολίτες. Δεν είναι Έλληνες στην εθνικότητα, μην τα συγχέετε αυτά τα δύο.
Στο ξένο στρατιωτικό forum όπου είμαι συντονιστής, αυτό είναι ένα από τα κύρια σημεία που μπερδεύουν οι Τούρκοι και μιλάνε για καταπάτηση των δικαιωμάτων της μειονότητας όταν τους λέμε Έλληνες.

Ναι, είναι Έλληνες κρατικά γιατί υπάγονται στους νόμους του κράτους της Ελλάδας.

Όχι, δεν είναι Έλληνες στην εθνικότητα.

Δεν είναι όμως και όλοι τους Τούρκοι για να τους ονομάσουμε "Τουρική Μειονότητα". Είναι Τούρκοι, Πομάκοι και Ρόμα (τσιγγάνοι). Αυτά τα επαλήθευσα και από πρώτο χέρι όταν επισκέφτηκα την Κομοτηνή πέρυσι για κάποιες δουλειές.

Επίσης υπάρχουν πολλοί Ρωσοπόντιοι εκεί, που τους προσκάλεσε παλιότερα το ίδιο το Ελληνικό κράτος για να αυξηθεί ο αριθμός των Ορθόδοξων Χριστιανών στην περιοχή. Στην Κομοτηνή υπάρχει μία ολόκληρη περιοχή (Σταυρούπολη), όπου ζουν μετανάστες του πρώην Ανατολικού μπλοκ. Μάλιστα άκουσα και διάφορους να μιλούν Ρώσικα μεταξύ τους εκεί πάνω.

Το Ελληνικό στοιχείο φυσικά εξακολουθεί να είναι η πλειοψηφία (περίπου τα 2/3), τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις όπως Κομοτηνή, Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη κλπ..


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 09:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
quote:

quote:
Αμαλια κοιταξε να δεις...
Απο οτι βλεπω οσες φορες εχεις κανει παρατηρησεις τις κανεις συνηθως (και οταν λεω συνηθως κατα 99%) στη μια μερια.

Ισως γιατι αυτη η μερια:
α)δεν βριζει τοσο συχνα οσο η "χριστιανικη".

Ναι αλλα προκαλει με καθε τροπο.


β)δεν ειπε ποτε σε κανεναν να ξεκουμπιστει απο την συζητηση επιεδη δεν της αρεσουν οι αντιθετες απο την δικη της αποψεις.

Ναι αλλα το επιδιωκει

quote:
Αν ειναι ετσι γιατι δεν παιρνεις μερος παρα πεταγεσαι αραια και που και το παιζεις διακαιοσυνη???

Γιατι δεν εχει παρει το μερος κανενος ισως,παρα μονο ασκει καθηκοντα διαχειριστριας προσπαθωντας να συμμαζεψει οσο μπορει (γιατι δεν ειναι πανταχου παρουσα και τα παντα πληρουσα)τα βρισιδια,τα μπινελικια και τις ευγενικες προτροπες ξεκουμπισματος?

Μαλλον εισαι η ιδια η ΑΜΑΛΙΑ. Μηπως?

quote:
Ουτως η αλλως η συζητηση με ατομα που ενδιαφερονται για το θεμα ειμαστε ετοιμοι να συνεχισουμε αλλου.

Καλο κατευοδιο.

Ευχαριστω

quote:
Και το σημαντικοτερο!!!! Θα ειναι οι ιδιοι συντονιστες για να μην εχουν να κανουν με ατομα σαν την Αμαλια.

Μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα.

Εσυ αν δεν εισαι παντως η Αμαλια με τοσο γλυψο κατι τετοιο θελεις να πετυχεις.

quote:
Macedon, Medtech και κατι αλλοι, ψαξτε να βρειτε τελικα αν ειστε οντως πιθηκοι αφου δεν πιστευετε πουθενα

Εαν αναλυσουμε το DNA σου θα βγει κατα 95-98% όμοιο με του χιμπατζη (το ιδιο αποτελεσμα θα παρουμε για καθε ανθρωπο).Λυπαμαι που η μοριακη βιολογια χαλαει το παραμυθακι του Αδαμ και τη Ευας με το οποιο σε ποτισαν.Η μαλλον δεν λυπαμαι καθολου.

Και ποιος σου ειπε οτι παραδεχομαι την Παλαια διαθηκη? Τωρα εαν εσενα σε ακαλυπτει η θεωρια του χιμπαζη, καλως. Απλα μια απορια εχω. Αφου εχουμε καταγωγη χιμπατζη, γιατι υπαρχουν ακομα χιμπατζηδες???

quote:
Καλυτερα να ειμαι εθνικιστης παρα προδοτης.

Αυτο που αποκαλεις εσυ προδοτη εγω αποκαλω σκεπτομενο πολιτη.Που θα διαλεξει την ωρα της επιθεσεως ή της αμυνας συμφωνα με την λογικη και οχι συμφωνα με τα παραληρηματα ενος ρασοφορου.

Δεν σου επεβαλε κανενασ ρασοφορος να το πραξεις.

quote:
ΕΙΞΑΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΕ! ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΘΜ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ.

Ευχαριστουμε που απαλλαξες το forum απο την παρουσια σου.Ισως τωρα να μπορεσουμε να συζητησουμε πολιτισμενα.

Ναι το ειδαμε. Αν για σενα πολιτισμος στη συζητηση, ειναι να ειρωνευεσαι συνεχως τον συνομιλητη σου οκ παω πασο. Και απο τη στιγμη που το θεωρεις γελοιο το θεμα γιατι ασχολεισαι? Και τη συζητηση θα κανεις? Μηπως εισαι κι εσυ γελοιος?


The plural of anecdote is not data.


Πλακα εχεις. Ολοι οι χιμπατζηδες ετσι ειστε?

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΟΥ
ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, ΕΝΤΕΛΩΣ
ΑΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΙΑΛΟΓΟΥ
ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΕΙ Ο ΠΑΡΟΝΤΑΣ ΧΩΡΟΣ

30/5/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 09:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
(ενα αστειο, για να "σπασει" λιγο την νευρικοτητα)


ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ


AYTO EINAI ΜΑΓΚΙΑ


"Say HELLO to My Little Friend"

Edited by - PREDATOR on 30/05/2008 09:49:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 11:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Γεια σας Κύριοι,
γράφω για πρώτη φορά, αν και παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας.
Το θέμα με το οποίο καταπιάνεστε αποσχολεί εδώ και χρόνια την παρέα μου και λίγο πολύ όλοι έχουμε πιστεί ότι τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά.
Προσωπικά έχω μελετήσει κάποιες προφητείες των Αγίων της Πίστεώς μας και νόμίζω ότι αναφέρονται στα δικά μας χρόνια. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου και να ακούσω τις δικές σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
όλοι έχουμε πιστεί ότι τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά

Και πότε πήγαιναν καλά;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 13:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
εδω που τα λεμε GEO, αν ανατρεξεις "ιστορικα" τι εχει ειπωθει, στα 2 προηγουμενα μερη του ιδιου θεματος, θα καταλαβεις περιπου τις σκεψεις των περισσοτερων που συμμετειχαν ή και συμμετεχουν ακομη...

οπως αναφερεις και ο ιδιος... σ' απασχολει το θεμα, μαζι με τους φιλους σου, πολλα χρονια, γιατι ειναι πολλα τα χρονια που "ερμηνευονται" οι προφητειες απο μεταγενεστερα προσωπα!

οι ιδιες οι γραφες, δεν αναφερονται ΑΜΕΣΑ σε χρονολογιες (εμμεση η αναφορα), αλλα καθε φορα που υπαρχουν προβληματα στις δημερεις σχεσεις με τους γειτονες, ειναι "σημαδια" πολεμου!

Οπως ΠΑΝΤΑ ελεγα και λεω, δεν πρεπει να προτρεχουμε, ΝΑΙ μπορει να ειναι κρισιμη περιοδος, αλλα ποτε δεν ηταν ΤΟΣΟ, οσο το 1996 ή το 1981 ή το 1979 ή το 1971 ή το 1966 ή το 1954 ή το 1947 (τοτε με την περιπτωση των Δωδεκανησων) ή το 1936...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 14:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Προς Χιμπατζίδες(καλο φίλε Crusader1453!!)

Παράληψις δική μου.Έλληνες μετά Χριστόν είναι όσοι πιστέυουν στον Χριστό.Και βέβαια όλοι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν Έλληνες,περισσότερο απο όλους μας.

Όσο για το Ελληνόφωνος...
Τούρκοι που μιλάτε Ελληνικά είστε εσείς.


ΕΛΛΗΝ

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΚΑΙ
ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ
ΑΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟΥ
ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΕΊΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΧΩΡΟ

30/5/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 14:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ωραιος "ελληνικος" τροπος εκφρασης!

ΕΥΓΕ... πρεσβευεις το ελληνικο ιδεωδες!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 14:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

ωραιος "ελληνικος" τροπος εκφρασης!

ΕΥΓΕ... πρεσβευεις το ελληνικο ιδεωδες!



Eyxaristw.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader1453
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 15:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader1453
quote:

Προς Χιμπατζίδες(καλο φίλε Crusader1453!!)

Παράληψις δική μου.Έλληνες μετά Χριστόν είναι όσοι πιστέυουν στον Χριστό.Και βέβαια όλοι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν Έλληνες,περισσότερο απο όλους μας.

Όσο για το Ελληνόφωνος...
Τούρκοι που μιλάτε Ελληνικά είστε εσείς.


ΕΛΛΗΝ


δεν κανει τιποτα φιλε μου. οτι βλεπω λεω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 16:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Crusader1453 - Απεστάλη: 30/05/2008, 09:27:39
(προς medtech)

Εσυ αν δεν εισαι παντως η Αμαλια με τοσο γλυψο κατι τετοιο θελεις να πετυχεις.


Είναι φαίνεται, αδύνατον για κάποιους ανθρώπους να δεχτούν ότι η δική τους άποψη δεν είναι η μόνη σωστή. Κάτι άλλο θα φταίει. Έτσι, τα βάζουν με τους άλλους ανθρώπους, προσπαθώντας να τους υποτιμήσουν, να τους μειώσουν, να πλέκουν συνομωσιολογικά σενάρια που τους εμπλέκουν και γενικότερα με κάθε τρόπο αποδεικνύουν περίτρανα ότι δεν μπορούν να σταθούν σε έναν σοβαρό διάλογο. Υπάρχουν ωστόσο άλλοι χώροι που μπορούν να φιλοξενήσουν τις συμπεριφορές καφενείου και τις λαϊκίστικες νοοτροπίες τύπου μεσημεράδικου, εκεί μπορείς να απευθυνθείς Crusader1453 μιας και στο ESOTERICA δεν είναι αποδεκτές.

Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται.
Σε περίπτωση που θελήσεις να ξανασυμμετάσχεις με νέο λογαριασμό, λάβε τα παραπάνω υπόψη σου.

__________________________________________________________________

Βυζαντινός πρόσεχε, στην επόμενη αφορμή που θα δώσεις ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί (προσωρινά ή μόνιμα)

__________________________________________________________________


quote:
Pamavol - Απεστάλη: 29/05/2008, 20:48:51

AMALIA,

θα απαντήσεις στο email μου? Δέν περιμένω και καμία φοβερή ανάλυση, είναι εύκολο για εσένα πιστεύω. Δέν θα κρεμάσω τίποτα στο topic άν δέν έχω την έγκρισή σου (σε περίπτωση που κολλάς σε αυτό).


Pamavol στην πρώτη απάντηση που σου έγραψα στο προσωπικό email που μου έστειλες, σε πληροφόρησα ότι δε θα μπορέσω να (ξανα)απαντήσω άμεσα λόγω υποχρεώσεων.

Δε σεβάστηκες αυτήν την δήλωσή μου και όχι μόνο αυτό, αλλά αφήνεις σαφέστατα υπονοούμενα στο forum ότι για κάποιον λόγο δεν θέλω ή δεν μπορώ να σου απαντήσω!
Σ' αυτό το πλαίσιο, όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να γίνει διάλογος και ιδιαίτερα σε προσωπικό επίπεδο.

Σου έχω στείλει λοιπόν ήδη μια μακροσκελή απάντηση, τα υπόλοιπα στα forums.
(Και φυσικά εννοείται, ότι εφόσον πρόκειται για προσωπική αλληλογραφία η αλληλογραφία αυτή δεν μπορεί να δημοσιευτεί στο forum)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wre2wre
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 17:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wre2wre
Είναι φανερό ότι οι Ξένοι προσπαθούν να κάνους τους έλληνες να είναι συνέχεια στα μαχαίρια. Η Ελλάδα δεν έχει σύνορα. 800,0000 Έλληνες ζουν στη Μελβουρνή, 250,000 στο Λονδίνο 3,000,000 στη ΗΠΑ 500,000 στη Γερμανία 800,000 στη Κύπρο και 10,000,000 δυναμικές κοινώτητες ανα το παγκόσμιο.....
Οι πιό πλούσιοι ανα τον κόσμο, επιδεί είστε εξυπνοι και εργατικοί.
Αυτοί είναι Η μεγάλη δύναμη της ελλάδας !!!!


Edited by - wre2wre on 30/05/2008 17:16:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NonFactor
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 17:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NonFactor
300.000.000? oOΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 17:40:59  Εμφάνιση Προφίλ
AMALIA,
Δεν μου αρέσει αυτός ο ρόλος, αλλά, δεν μου αρέσει η μεροληπτική συμπεριφορά, πράγμα που σου το έχω κάνει γνωστό αρκετές φορές έως τώρα.
Δεν θα κρίνω το αν πράττεις σωστά ή όχι να λογοκρίνεις τα λεγόμενα κάποιων ή το γεγονός του αποκλεισμού των χρηστών, αλλά τουλάχιστον, θα μου επιτρέψεις να σου πω, προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική γίνεται.

Το λέω αυτό και αναφέρομαι στη λογοκρισία του μηνύματος του μέλους Βυζαντινός, όπου και διέγραψες, με κόκκινο, τις φράσεις όπου ο Βυζαντινός αποκαλεί κάποιους συμμετέχοντες εδώ μέσα "τούρκους".

Δεν κάνεις όμως το ίδιο αγαπητή Αμαλία, τόσο καιρό τώρα, απέναντι στην προκλητική συμπεριφορά και τις προσβολές που απευθύνει το μέλος macedon.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μόλις το προηγούμενο μήνυμα, από αυτό του Βυζαντινού, έχει γράψει ο macedon:

quote:
Απεστάλη: 29/05/2008, 19:23:08

Κοίτα να δεις τώρα που οι τουρκόδουλοι χριστιανοί με προεξάρχοντα τον μετέπειτα πατριάρχη Γεννάδιο πασά …..


Δεν θα πω άλλα. Σε σένα η κρίση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wre2wre
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 17:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wre2wre
GIA osous zoun sto kosmo tous as katalavoun oti i enosis tis elladas me ti Kypro egine (meso EOK) kai proxora kanonika. (des eleutheri diakinisi prosopon kai ilikon)Skopos einai na ginei apo koinou me tin EOK mia kyvernisi gia stratiotika kai gia politika themata. Elpizoume i alvania na entaxthei to sintomotero stin EOK.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 19:04:32  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ "αμερόληπτε" Ψηλέ.

Δυστυχώς για σένα, αυτός που υποτάσσεται στους Τούρκους, που απολαμβάνει προνόμια απ'αυτούς για να τους υπηρετεί, που ενεργεί ως υποτακτικός τους, που αποκλειστική του μέριμνα είναι η διαφύλαξη της δουλείας εις βάρος του ελληνικού λαού, που έχει επίσημα τον τίτλο του πασά, που δεν παραλείπει να διαφημίζει το πόσο καλή είναι η δουλεία των Τούρκων και πόσο μας βοήθησε ο θεός στέλνοντάς την, και που στο τέλος, μετά την απελευθέρωση ζητάει από τους Ελληνες να επιστρέψουν στη δουλεία του Σουλτάνου, είναι όχι μόνο τουρκόδουλος αλλά και τουρκόψυχος.

Φυσικά, αν έχεις κάποιο στοιχείο για μένα ή για οποιονδήποτε άλλο που να μαρτυρεί πως έχω οποιαδήποτε παρόμοια συναλλαγή ή απολαβή από τους Τούρκους ή οποιουσδήποτε άλλους, τότε θα έχεις κάθε δικαίωμα να με χαρακτηρίσεις όπως νομίζεις. Μέχρι τότε όμως, οποιοσδήποτε παρόμοιος χαρακτηρισμός, ειδικά από πρόσωπα που συντάσσονται με τους παραπάνω πατριάρχες-πασάδες και που σήμερα έχουν τούρκο πνευματικό ηγέτη, παραμένει απλά ύβρις και τίποτε άλλο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 20:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Πολλοι πηγανε σχολειο και πολλοι επισης ξερουν ιστορια!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 20:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Φίλε Βυζαντινέ.. νομίζω πως τις ελάχιστες φορές (2?) που έγραψα εδώ μέσα δεν προσέβαλα κανέναν. Παρέθεσα τις απόψεις μου και τις ανησυχίες μου. Εγώ προσωπικά δεν είμαι άθεος όπως θέλετε να βάζετε ταμπέλες.. είμαι αν το θες και σας αρέσουν τόσο οι ταμπέλες, άθρησκος, αλλά ας μην το αναλύσουμε τώρα αυτό είναι δικό μου θέμα και δικαίωμα μου να έχω τα δικά μου πιστεύω και θεωρίες. Παρόλα αυτά εσύ ΧΩΡΙΣ να με ξέρεις και ΧΩΡΙΣ να σε έχω προσβάλλει ποτέ, με προσβάλεις λέγοντας ότι δεν είμαι Έλληνας ή ότι είμαι Τούρκος. Πραγματικά σε θεωρώ απ όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα επικίνδυνο γιαυτή την χώρα, όπως και όσους εκφράζουν τέτοιες απόψεις.

Στο θέμα τώρα. Παρακολουθώ την διαμάχη πάρα πολύ καιρό και θέλησα ως τώρα να μην λάβω μέρος. Με στεναχωρεί όταν μπαίνουν ταμπέλες στα πάντα.. εσύ είσαι άθεος εσύ είσαι χριστιανός εσύ είσαι τούρκος κτλ.
Σας θεωρώ ΌΛΟΥΣ απαράδεκτους και τους μεν και τους δε.. φτάσατε να βρίζετε γυναίκες, μάνες να προσβάλετε ομάδες ανθρώπων και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.

Επιμένω σε αυτά που είπα και αποστασιοποιούμαι απ όλους λέγοντας ξανά πως ναι είναι πιθανόν κάτι να γίνει πολύ σύντομα. Το βλέπουμε όλοι δεν είμαστε χαζοί πως τα πράγματα για εκεί πάνε και δεν θα βγάλω απατεώνες τους προφήτες, πιθανόν να είδαν όσα είδαν καθώς πιστεύω στην δύναμη ενός ανθρώπου και στην διαίσθηση του, ειδικά όταν αυτός μονάζει λόγω συνθηκών. Αυτό που με τρομάζει είναι η χρήση όλων αυτών των γεγονότων που θα ρθουν και από τους ίδιους τους προφήτες που έδωσαν κατ εμέ την ερμηνεία που βόλευε την θρησκεία τους, τους χριστιανούς που θα βρουν ευκαιρία να πουν ορίστε έγιναν κάποια άρα φανατιζόμαστε, τους άθεους που ξαφνικά θα μετανοήσουν για διάφορους λόγους ενώ το ότι θα γίνει είναι μαθηματικά σίγουρο λόγω τον γεγονότων και όχι λόγο κάποιας θρησκείας. Η χρήση των γεγονότων για ίδιο όφελος με ενοχλεί δηλαδή.
Επίσης με ενοχλεί το να αποζητούν κάποιοι με πάθος να εκδικηθούν ανθρώπους που ΔΕΝ γνωρίζουν και δεν τους έχουν πειράξει επειδή οι πρόγονοι τους (και ούτε καν αυτοί αλλά οι άρχοντες των προγόνων τους) μπορεί να ήταν καθίκια. Θα πάω εγώ δηλαδή στην πόλη να σφάξω τα γυναικόπαιδα επειδή ο προπάππους τους σκότωσε τον προπάππου μου.. κρητική βεντέτα μου ακούγεται αυτό κάτι που σιχαίνομαι.
Με στεναχωρεί να θέλουμε να πάρουμε πίσω κάποια πόλη που εδώ και 555 χρόνια δεν μας ανήκει μόνο και μόνο από πείσμα.. Με αυτή την λογική θα έπρεπε να γίνονται συνέχεια πόλεμοι σε αυτό τον πλανήτη για γεγονότα που έγιναν πριν 500 και 1000 χρόνια και όλοι να ήταν εχθροί με όλους. Υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι που θα γίνει κάτι σύντομα απ τις επιθυμίες κάποιων ανθρώπων και τότε όπως έχω πει εγώ θα υπερασπιστώ την χώρα μου όπως πιστεύω ότι θα κάνετε όλοι όσοι τρώγεστε τώρα, χωρίς να γίνω βάρβαρος, χωρίς να σφάξω χωρίς λόγο παρά μόνο αν πρέπει να σωθώ ή να σώσω
Είμαστε πολύ μικροί και δεν μιλάω για τους Έλληνες αλλά για όλους τους ανθρώπους και με ελάχιστο χρόνο πάνω σε αυτό τον πλανήτη, μερικών χιλιάδων χρόνων σε ένα πλανήτη δισεκατομμυρίων ετών όπου άλλα είδη έζησαν χιλιάδες φορές περισσότερο χρόνο από εμάς και ίσως ο χρόνος μας να τελειώνει κιόλας, ας αφήσουμε λοιπόν τις αυταπάτες ότι ένας θεός ασχολείται full time με εμάς και μάλιστα μας έχει χωρίσει σε καλούς και κακούς και παίζει σαν να παίζει κάστρα και πολιορκητές μέχρι να βαρεθεί και να πει "φτάνει τώρα θα σας βάλω σε τάξη".
Εκεί που πάμε γιατί εμείς καταντήσαμε έτσι τους εαυτούς μας και τον πλανήτη και αυτά που θα γίνουν θα γίνουν από εμάς και όχι από κανέναν θεό.
Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να υπερασπιστείτε την χώρα σας ή και τον πλανήτη σας να μην περιμένετε κρυμμένοι αυτή την ανώτερη δύναμη που ονομάζουμε θεό να σας βοηθήσει, αλλά να κάνετε κάτι και εσείς.
Δεν θα το αναλύσω παραπάνω καθώς το ανέλυσα αρκετά παλιότερα όπου φυσικά ήταν σαν να μην τα είπα. Θα πω πάντως ότι απ την άλλη μεριά ΕΞΙΣΟΥ απαράδεκτη συμπεριφορά με όσους φανατισμένους χριστιανούς έφτασαν να βρίζουν ή να προσβάλλουν ακόμα και μένα που δεν με ξέρουν, είναι και η συμπεριφορά του "αντίπαλου" στρατοπέδου με τους Macedon, medtech κτλ να έχουν απαράδεκτα εριστική συμπεριφορά να προσβάλλουν να βρίζουν εξίσου (δεν με ενδιαφέρει ποιός ξεκινάει κάτι εμένα) να ειρωνεύονται και γενικά να δημιουργούν μια κατάσταση εφηβική όπου ώρες νοιώθω να θέλουν να κάνουν απλά σπάσιμο χάνοντας έτσι στα μάτια μου το δίκιο τους που με σωστό τρόπο θα είχαν (Μάνες, Κωλόχαρτα, βρίσιμο ή ειρωνεία στα πιστεύω των άλλων θεωρώ ότι είναι απαράδεκτες τακτικές). Νομίζω ότι είπα την άποψη μου παλιότερα που ίσως έριχνε ευθύνες σε θρησκείες αλλά κυρίως σε ανθρώπους, αλλά ποτέ δεν προσέβαλα και πάντα σεβάστηκα τα πιστεύω του άλλου όπως θα ήθελα να κάνουν και οι άλλοι προς εμένα

Στο τέλος θα πρέπει να καταλάβουμε πως το μόνο που έχουμε είναι μερικά χρόνια ζωής σε έναν πλανήτη που καταστρέφουμε μέρα με την μέρα και πως μόνο όλοι μαζί μπορούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα, όσοι πόλεμοι έρθουν, που θα έρθουν, ο ένας θα έχει τον άλλο που τώρα βρίζει για βοήθεια και ελπίζω πως έστω και τώρα τελευταία στιγμή και οι 2 πλευρές θα ρίξουν νερό στο κρασί τους και θα σεβαστούν η μια την άλλη ... και αυτό το γράφει κάποιος που δεν ανήκει σε καμιά πλευρά αλλά πορεύεται μόνος του.


Edited by - Craven on 30/05/2008 20:30:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 22:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

GIA osous zoun sto kosmo tous as katalavoun oti i enosis tis elladas me ti Kypro egine (meso EOK) kai proxora kanonika. (des eleutheri diakinisi prosopon kai ilikon)Skopos einai na ginei apo koinou me tin EOK mia kyvernisi gia stratiotika kai gia politika themata. Elpizoume i alvania na entaxthei to sintomotero stin EOK.

ΕΛΛΑΣ ΚΥΠΡΟΣ ΕΝΩΣΙΣ!!!

Με την Ελλάδαν και ας τρώγωμεν ΠΕΤΡΕΣ!!

Εν τι ενώσει η ισχύς!!

η αλβανία όμως που κολλά??

ΕΛΛΗΝ

Edited by - Βυζαντινός on 30/05/2008 22:24:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Φίλε Βυζαντινέ.. νομίζω πως τις ελάχιστες φορές (2?) που έγραψα εδώ μέσα δεν προσέβαλα κανέναν. Παρέθεσα τις απόψεις μου και τις ανησυχίες μου. Εγώ προσωπικά δεν είμαι άθεος όπως θέλετε να βάζετε ταμπέλες.. είμαι αν το θες και σας αρέσουν τόσο οι ταμπέλες, άθρησκος, αλλά ας μην το αναλύσουμε τώρα αυτό είναι δικό μου θέμα και δικαίωμα μου να έχω τα δικά μου πιστεύω και θεωρίες. Παρόλα αυτά εσύ ΧΩΡΙΣ να με ξέρεις και ΧΩΡΙΣ να σε έχω προσβάλλει ποτέ, με προσβάλεις λέγοντας ότι δεν είμαι Έλληνας ή ότι είμαι Τούρκος. Πραγματικά σε θεωρώ απ όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα επικίνδυνο γιαυτή την χώρα, όπως και όσους εκφράζουν τέτοιες απόψεις.

Στο θέμα τώρα. Παρακολουθώ την διαμάχη πάρα πολύ καιρό και θέλησα ως τώρα να μην λάβω μέρος. Με στεναχωρεί όταν μπαίνουν ταμπέλες στα πάντα.. εσύ είσαι άθεος εσύ είσαι χριστιανός εσύ είσαι τούρκος κτλ.
Σας θεωρώ ΌΛΟΥΣ απαράδεκτους και τους μεν και τους δε.. φτάσατε να βρίζετε γυναίκες, μάνες να προσβάλετε ομάδες ανθρώπων και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.

Επιμένω σε αυτά που είπα και αποστασιοποιούμαι απ όλους λέγοντας ξανά πως ναι είναι πιθανόν κάτι να γίνει πολύ σύντομα. Το βλέπουμε όλοι δεν είμαστε χαζοί πως τα πράγματα για εκεί πάνε και δεν θα βγάλω απατεώνες τους προφήτες, πιθανόν να είδαν όσα είδαν καθώς πιστεύω στην δύναμη ενός ανθρώπου και στην διαίσθηση του, ειδικά όταν αυτός μονάζει λόγω συνθηκών. Αυτό που με τρομάζει είναι η χρήση όλων αυτών των γεγονότων που θα ρθουν και από τους ίδιους τους προφήτες που έδωσαν κατ εμέ την ερμηνεία που βόλευε την θρησκεία τους, τους χριστιανούς που θα βρουν ευκαιρία να πουν ορίστε έγιναν κάποια άρα φανατιζόμαστε, τους άθεους που ξαφνικά θα μετανοήσουν για διάφορους λόγους ενώ το ότι θα γίνει είναι μαθηματικά σίγουρο λόγω τον γεγονότων και όχι λόγο κάποιας θρησκείας. Η χρήση των γεγονότων για ίδιο όφελος με ενοχλεί δηλαδή.
Επίσης με ενοχλεί το να αποζητούν κάποιοι με πάθος να εκδικηθούν ανθρώπους που ΔΕΝ γνωρίζουν και δεν τους έχουν πειράξει επειδή οι πρόγονοι τους (και ούτε καν αυτοί αλλά οι άρχοντες των προγόνων τους) μπορεί να ήταν καθίκια. Θα πάω εγώ δηλαδή στην πόλη να σφάξω τα γυναικόπαιδα επειδή ο προπάππους τους σκότωσε τον προπάππου μου.. κρητική βεντέτα μου ακούγεται αυτό κάτι που σιχαίνομαι.
Με στεναχωρεί να θέλουμε να πάρουμε πίσω κάποια πόλη που εδώ και 555 χρόνια δεν μας ανήκει μόνο και μόνο από πείσμα.. Με αυτή την λογική θα έπρεπε να γίνονται συνέχεια πόλεμοι σε αυτό τον πλανήτη για γεγονότα που έγιναν πριν 500 και 1000 χρόνια και όλοι να ήταν εχθροί με όλους. Υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι που θα γίνει κάτι σύντομα απ τις επιθυμίες κάποιων ανθρώπων και τότε όπως έχω πει εγώ θα υπερασπιστώ την χώρα μου όπως πιστεύω ότι θα κάνετε όλοι όσοι τρώγεστε τώρα, χωρίς να γίνω βάρβαρος, χωρίς να σφάξω χωρίς λόγο παρά μόνο αν πρέπει να σωθώ ή να σώσω
Είμαστε πολύ μικροί και δεν μιλάω για τους Έλληνες αλλά για όλους τους ανθρώπους και με ελάχιστο χρόνο πάνω σε αυτό τον πλανήτη, μερικών χιλιάδων χρόνων σε ένα πλανήτη δισεκατομμυρίων ετών όπου άλλα είδη έζησαν χιλιάδες φορές περισσότερο χρόνο από εμάς και ίσως ο χρόνος μας να τελειώνει κιόλας, ας αφήσουμε λοιπόν τις αυταπάτες ότι ένας θεός ασχολείται full time με εμάς και μάλιστα μας έχει χωρίσει σε καλούς και κακούς και παίζει σαν να παίζει κάστρα και πολιορκητές μέχρι να βαρεθεί και να πει "φτάνει τώρα θα σας βάλω σε τάξη".
Εκεί που πάμε γιατί εμείς καταντήσαμε έτσι τους εαυτούς μας και τον πλανήτη και αυτά που θα γίνουν θα γίνουν από εμάς και όχι από κανέναν θεό.
Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να υπερασπιστείτε την χώρα σας ή και τον πλανήτη σας να μην περιμένετε κρυμμένοι αυτή την ανώτερη δύναμη που ονομάζουμε θεό να σας βοηθήσει, αλλά να κάνετε κάτι και εσείς.
Δεν θα το αναλύσω παραπάνω καθώς το ανέλυσα αρκετά παλιότερα όπου φυσικά ήταν σαν να μην τα είπα. Θα πω πάντως ότι απ την άλλη μεριά ΕΞΙΣΟΥ απαράδεκτη συμπεριφορά με όσους φανατισμένους χριστιανούς έφτασαν να βρίζουν ή να προσβάλλουν ακόμα και μένα που δεν με ξέρουν, είναι και η συμπεριφορά του "αντίπαλου" στρατοπέδου με τους Macedon, medtech κτλ να έχουν απαράδεκτα εριστική συμπεριφορά να προσβάλλουν να βρίζουν εξίσου (δεν με ενδιαφέρει ποιός ξεκινάει κάτι εμένα) να ειρωνεύονται και γενικά να δημιουργούν μια κατάσταση εφηβική όπου ώρες νοιώθω να θέλουν να κάνουν απλά σπάσιμο χάνοντας έτσι στα μάτια μου το δίκιο τους που με σωστό τρόπο θα είχαν (Μάνες, Κωλόχαρτα, βρίσιμο ή ειρωνεία στα πιστεύω των άλλων θεωρώ ότι είναι απαράδεκτες τακτικές). Νομίζω ότι είπα την άποψη μου παλιότερα που ίσως έριχνε ευθύνες σε θρησκείες αλλά κυρίως σε ανθρώπους, αλλά ποτέ δεν προσέβαλα και πάντα σεβάστηκα τα πιστεύω του άλλου όπως θα ήθελα να κάνουν και οι άλλοι προς εμένα

Στο τέλος θα πρέπει να καταλάβουμε πως το μόνο που έχουμε είναι μερικά χρόνια ζωής σε έναν πλανήτη που καταστρέφουμε μέρα με την μέρα και πως μόνο όλοι μαζί μπορούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα, όσοι πόλεμοι έρθουν, που θα έρθουν, ο ένας θα έχει τον άλλο που τώρα βρίζει για βοήθεια και ελπίζω πως έστω και τώρα τελευταία στιγμή και οι 2 πλευρές θα ρίξουν νερό στο κρασί τους και θα σεβαστούν η μια την άλλη ... και αυτό το γράφει κάποιος που δεν ανήκει σε καμιά πλευρά αλλά πορεύεται μόνος του.


Edited by - Craven on 30/05/2008 20:30:32



Σου είπα άνθρωπε μου οτι είσαι τούρκος??

Για μένα Έλληνας είναι ο Χριστιανός για σένα οτιδήποτε άλλο.No problem.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 00:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Στωμεν Καλως
Κάποιοι ακόμα σχολιάσατε με ειρωνικά σχόλια το έπος του 40 αλλά και την όλη μάχη των Ελλήνων εναντίων του Γερμανού κατακτητή που κανένα έθνος δεν μπόρεσε να σταματήσει

Δεν σχολιασαμε με ειρωνικα σχολια το επος του 40.Απλα αναφερα το αποτελεσμα της εκβασης του πολεμου.ΧΑΣΑΜΕ.Πολεμησαμε ηρωικα αλλα χασαμε και κατακτηθηκαμε...


quote:
Byzanntinos
Παράληψις δική μου.Έλληνες μετά Χριστόν είναι όσοι πιστέυουν στον Χριστό.Και βέβαια όλοι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν Έλληνες,περισσότερο απο όλους μας.


Και γιατι ησαν Ελληνες οι αρχαιοι μας προγονοι και οχι κατι αλλο αφου για εσενα κυριο καθοριστικο κριτηριο καταγωγης ειναι η θρησκεια?Γιατι ηταν Ελληνες παρολο που δεν πιστευαν στο Χριστο?Μηπως ειναι καιρος να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει και να καταλαβεις επιτελους οτι δεν ειναι η θρησκεια αυτη που καθοριζει αν εισαι Ελληνας ή οχι?

quote:
Crusader
Αφου εχουμε καταγωγη χιμπατζη, γιατι υπαρχουν ακομα χιμπατζηδες???
quote:

Δεν καταλαβες καλα.Δεν καταγομαστε απο τον χιμπατζη.

Εμεις και οι χιμπατζηδες καποτε στο μακρυνο παρελθον ειχαμε ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΠΡΟΓΟΝΟ απο τον οποιο προηλθαν μεσω της διαδικασιας της εξελιξης και μετα απο διαφορα εξελικτικα σταδια τα 2 νεα ειδη,ο ανθρωπος και ο χιμπατζης...Φαντασου ενα κλαδι που σε ενα σημειο διαχωριζεται σε δυο αλλα κλαδια.


quote:
Crusader1453

Ναι αλλα προκαλει με καθε τροπο.


Για εσενα και τους ομοιους σου προκληση ειναι η αμφισβητηση των αποψεων σας...

quote:
Crusader
Ναι αλλα το επιδιωκει

Δεν επιδιωκουμε να φυγετε απο την συζητηση.Επιδιωκουμε να συζητησουμε πολιτισμενα πχ. θα ηθελα οταν αμφισβητω μια αποψη να μου ανταπαντουν με επιχειρηματα και οχι να με προτρεπουν να παω να γινω πορνη ή να με αποκαλουν τουρκαλα και αλλα "ωραια".

quote:
Crusader1453
αν για σενα πολιτισμος στη συζητηση, ειναι να ειρωνευεσαι συνεχως τον συνομιλητη σου οκ παω πασο.

Δεν ειρωνευομαι διαρκως τον συνομιλητη μου εχω παραθεσει αρκετα επιχειρηματα.Εχω βρισει και εγω και μαλιστα βαρια αλλα μονο οταν καποιος "καλος χριστιανος" με προετρεψε πολυ χριστιανικα να παω να γινω πορνη.Εαν για σενα πολιτισμος στην συζητηση ειναι το ατελειωτο υβρεολογιο και οι προτροπες να ξεκουμπιστουν οι συνομιλητες σου απο ενα forum φιλελευθερο το οποιο ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ κι ολας,ε τοτε μαλλον δεν ξερεις τι παει να πει πολιτισμος.

quote:
Είναι φανερό ότι οι Ξένοι προσπαθούν να κάνους τους έλληνες να είναι συνέχεια στα μαχαίρια.

Μπα δεν χρειαζεται ξενη παρεμβαση.Μια χαρα τα καταφερνουμε και μονοι μας.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 31/05/2008 00:18:19

Edited by - medtech on 31/05/2008 00:21:25

Edited by - medtech on 31/05/2008 00:40:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 01:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
quote:
Είναι φανερό ότι οι Ξένοι προσπαθούν να κάνους τους έλληνες να είναι συνέχεια στα μαχαίρια. Η Ελλάδα δεν έχει σύνορα. 800,0000 Έλληνες ζουν στη Μελβουρνή, 250,000 στο Λονδίνο 3,000,000 στη ΗΠΑ 500,000 στη Γερμανία 800,000 στη Κύπρο και 10,000,000 δυναμικές κοινώτητες ανα το παγκόσμιο.....
Οι πιό πλούσιοι ανα τον κόσμο, επιδεί είστε εξυπνοι και εργατικοί.
Αυτοί είναι Η μεγάλη δύναμη της ελλάδας !!!!

Ναι αλλα αυτο προυποθετει οτι αυτοι βρισκονται εκτος ελλαδικου χωρου, γιατι ειναι σε εμας γνωστο το σοι κρατος εχουμε και τι σοι ρατσα ειμαστε(εννοω οτι κοιταει ο ενας πως θα κλεψει και θα 'φαει' τον αλλο, πως θα τον λαδωσει(μπαχτσισι-ποσα καταλοιπα απο τους απεναντι εχουμε ακομα.... κλπ). Ευτυχως για εμας, οταν τα γεγονοτα συμβουν θα ειμαστε ετσι και αλλιως κολλημενοι στον τοιχο, και θα εχουμε μονο μια επιλογη:να παμε μπροστα. κοινως παντου, πιασαμε πατο(ΔΕΝ το παω στα κομματικα...αλιμονο, καμια σχεση), και με την εναρξη των γεγονοτων μονο ψηλα θα παμε.

Και να μου το θυμηθειτε οτι αν παρουμε τα Rafal, ο λογος δεν θα ειναι τα καλα λογια του 'θεσσαλονικιου', αλλα το οτι η Γαλλια ειναι μονιμο μελος του ΟΗΕ....αν παει βεβαια καπου το μυαλο σας..εχει καλως....
Αν παρουμε τα EF τοτε αντι για υπηρετες των αμερικανων, θα γινουμε υπηρετες των Γερμανων-Αγγλων.
Παντος κατι ειπαν οι ειδησεις οτι με τη ΔΕΗ παιζει να κοβεται συχνα το ρευμα απο το νεο μηνα......κατι μου θυμιζει αυτο!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy