ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 14:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Όταν με 5-10 κρανία προσπαθεί κάποιος να εξηγήσει ένα παζλ που αποτελείται από δεκάδες ή και εκατοντάδες κρανία, τότε ναι δεν κάνει επιστήμη αλλά ΚΟΚΑΛΟΜΑΤΕΙΑ.-

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 16:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Ναι μόνο που πίθηκος δε σημαίνει ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ πίθηκος ξαναλέω. Και εκεί βρίσκεται η προπαγάνδα και η απατεωνιά σου. Και ξαναλέω ότι η κάθε λέξη πάει πακέτο με τον ορισμό της. Αν τον αγνοείς ή τον παρερμηνεύεις επίτηδες δεν μπορεί να γίνει διάλογος

Σώπα καημένε! ....πίθηκος δε σημαίνει πίθηκος.....σημαίνει....κάτσε να πάρω ένα μίκη-μάους.....σημαίνει ίσως γκοτζίλα?

quote:
IndustrialAngel:
Μεγάλα λόγια χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα. Απελπισία.

Διαφωνείς με το τι θα πέταγε ο Διογένης στη σκηνή? ολόκληρο γκοτζίλα θα πέταγε αν άκουγε κάποιον να έλεγε ότι καταγόμαστε από τους πιθήκους!

quote:
IndustrialAngel:
Ναι, ευτυχώς γιατί με ποιον θα γελάγαμε. Τον οπαδό του άυλου αέρα και του Αυστραλοπιθήκου που κατάγεται από την Αυστραλία αλλά στην πραγματικότητα τον βρήκαμε στην Κένυα.

Αμ δε που γελάς, προβληματίζεσαι με την αδυναμία των επιχειρημάτων σου.
Να πω εγώ ότι γελάω με το βίντεο που μας έφερες τον οδηγό Σουμάχερ πίθηκο και τον αποθηκάριο κόρακα! ναι! εσύ όμως δε δικαιούσαι.

Ο αυστραλοπίθηκος είχε πάει διακοπές με γκρουπ στην Κένυα και ξέμεινε?

Για τον άυλο αέρα περιμένω φωτογραφίες από τον άθεο.... με την ευκαιρία φέρε μου εσύ μία....
Ανέφερα αυτόν τον χαρακτηρισμό για την οικονομία του λόγου, αλλά μην μπορώντας να σταθούν κάποιοι στο επιχείρημά μου, πήρα τοις μετρητοίς τον χαρακτηρισμό λες και αναφερόμουν εγώ στη σύσταση του αέρα.
Δείγμα και αυτό της ανικανότητας ορισμένων να σταθούν σε μία συζήτηση.

quote:
IndustrialAngel:
Πλήρης άγνοια της βιολογίας. Όταν οι γνώσεις του ανθρώπου προέρχονται από παπαδοσελίδες και κηρύγματα ΑΝΟΗΤΩΝ ιερέων μόνο ανοησίες θα ακούς.

Δεν απάντησες, δεν κατάφερες να απαντήσεις...βλέπεις και μόνος σου ότι δεν τα καταφέρνεις.

quote:
IndustrialAngel:
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αυτά που γράφεις εσύ ΔΕΝ είναι εξέλιξη. Είναι ένα νόθο, ανόητο δημιούργημα που κατέβασες από το κεφάλι σου. Πρώτα πρώτα δεν έχει δώσει ΚΑΝ τον ορισμό της εξέλιξης και πού έχεις διαβάσει για αυτήν. Για την ακριβεία ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΣ ότι ΔΕ διαβάζεις εγκυκλοπαίδειες ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα.

Δε χρειάζεται να διαβάσω καμιά εγκυκλοπαίδεια για να με νουθετήσει στο τι σημαίνει ο όρος εξέλιξη.

quote:
IndustrialAngel:
Τα πράγματα είναι απλά. ΠΟΙΑ εξέλιξη εννοείς; Με ποιες αρχές; Ισχύει η φυσική επιλογή; Και τι είναι φυσική επιλογή; Ποιοι διατύπωσαν τη θεωρία που ασπάζεσαι; Ο Κιλίφης και o Gish; Πού δημοσιεύθηκε και ποιοι την αποδέχονται.

Όταν αναφέρομαι στην εξέλιξη δεν αναφέρομαι στη μετάλλαξη που αναφέρεσαι εσύ.
Εξέλιξη σημαίνει εξέλιξη όπως το ακούς.
Αν δεις μία φάλαινα και μετά μία φώκια και πεις ότι να η εξέλιξη της φάλαινας, θα σου πω ότι έχουμε μετάλλαξη και όχι εξέλιξη.
Η τίγρης να γίνει πάνθηρας είναι όντως εξέλιξη, ο μεγάλος ελέφαντας να γίνει μικρός ελέφαντας, είναι εξέλιξη, ο λαγός να γίνει πουλί δεν είναι εξέλιξη αλλά μετάλλαξη.
Ο πίθηκος να γίνει άνθρωπος, δεν είναι εξέλιξη αλλά μετάλλαξη.
Η ζέβρα να γίνει άλογο είναι εξέλιξη......να γίνει καμηλοπάρδαλη όμως είναι μετάλλαξη.

Σου έφερα μερικά παραδείγματα ώστε να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

Τη θεωρία που αναφέρω ούτε ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει αν ποτέ έχει υποθεί.
Αδιαφορώ για τη θεωρία των άλλων όταν αυτή δεν είναι συμβατή με τη δική μου.
Εσύ απλά αναφέρεις μία θεωρία. Αν ποτέ αποδειχτεί, δεν έχω λόγο να μη τη δεχτώ.
Ώσπου να αποδειχτεί όμως έχω τη δική μου.....είναι ποιο κοντά στο λογικό παρά στο παράλογο των μεταλλάξεων.

Απόρροια των παραπάνω, είναι ότι δεν υπήρχε ένας κοινός πρόγονος για όλους και ησυχάσαμε, αλλά χιλιάδες και από εκεί και έπειτα άρχισε η εξέλιξη και όχι η μετάλλαξη.

Ο κροκόδειλος δηλαδή θα εξελιχθεί σε αλιγάτορα, σε σκύλο όμως όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Αφού το ξέρεις γιατί δεν το γράφεις, να πάμε παρακάτω; Δεν είναι τόσο προφανές και μέχρι τώρα η χρήση του όρου είδους είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ. Όταν γράφεις το είδος των πιθήκων ή το είδος των δεινοσαύρων που έλεγε ο σκαρτάδος προφανώς αγνοείς τι είναι είδος. Ο ορισμός και μόνο θα διευκρινίσει ΠΑΡΑ πολλά θέματα.

Καλά αν νομίζεις ότι θα βοηθείσει.... είδος είναι το σύνολο των οργανισμών με κοινά χαρακτηριστικά.

Ο άνθρωπος λοιπόν μπορεί να περπατάει όρθιος όπως ο πίθηκος, να έχει δύο χέρια, δύο πόδια κ.λ.π. αλλά διαφέρει ριζικά στη νόηση και στην εξωτερική του εμφάνιση από αυτόν.
Δεν ζει στα δέντρα και έχει αναπτύξει πολιτισμό και ομιλία. Άρα είναι διαφορετικό είδος από τον γορίλα, ο οποίος είναι το ίδιο είδος με τον ουρακοτάγκο.

quote:
IndustrialAngel:
Μόνο που το γεγονός του ότι συμβαίνουν οι μικρές μεταβολές έχει θεμελιωθεί και διασταυρωθεί ερευνητικά και πειραματικά. Ενδεικτικά αναφέρω τα πειράματα του Dobzansky και του Lensky. Αν δε συμβαίνουν ΟΥΤΕ μικρές μεταβολές(από γενιά σε γενιά) τότε τα είδη είναι απόλυτα στατικά που έρχεται σε αντίθεση με τη (δήθεν) αποδοχή σου της εξέλιξης.

Εφόσον ΞΕΡΟΥΜΕ ότι συμβαίνουν οι μικρές μεταβολές αρκεί να βρούμε ενδεικτικά σκελετούς από διάφορες χρονικές στιγμές οι οποίοι αποτελούν ουσιαστικά στιγμιότυπα της συσσώρευσης αυτών των μικρών μεταβολών. Αν δηλαδή έχουμε σκελετούς από κάθε 100 000 χρόνια πριν (που οι μεταβολές ΧΟΝΤΡΙΚΑ είναι αρκετά οφθαλμοφανείς) τότε έχουμε ΠΟΛΥ καλές αποδείξεις. Όσους σκελετούς και να βρεις από εκείνη την περίοδο ΠΕΡΙΠΟΥ ίδιοι θα είναι ακόμα και αν διαφέρουν 2-3000 χρόνια μεταξύ τους. Λίγα γονίδια αλλάζουν σε τόσα χρόνια. Όμως επαγωγικά με τη γνώση της ύπαρξης των μικρών μεταβολών και την εύρεση αυτών των σκελετών έχουμε πολύ καλή επαλήθευση της θεωρίας.

Ο επαγωγικός συλλογισμός στα μαθηματικά ορίζεται ως εξής:1. Αποδεικνύω ότι ισχύει για 1. 2. Αν ισχύει για ν, μπορώ να αποδείξω ότι ισχύει για ν+1;
Περίπου το ίδιο έχουμε και στη βιολογία. Αποδεικνύουμε ότι συμβαίνουν οι μικρές μεταβολές ("μικροεξέλιξη") (=1). Και βρίσκουμε το νιοστό και το μιοστό σκελετό και τους συγκρίνουμε όλους μεταξύ τους.


Μα δεν αρνήθηκα τις μικρές αλλαγές! τις μεγάλες αρνιέμαι!

Η θεωρία λοιπόν δεν επαληθεύεται με 5-10 κρανία ή σκελετούς! αλλά με δεκάδες!
Για να περάσουμε από τον πρώτο πίθηκο στη Λούση και μετά στον άνθρωπο, πρέπει να έχουν περάσει εκατοντάδες σκελετοί.
Αντιλαμβανόμενοι τώρα το τεράστιο χρονικό διάστημα των εκατοντάδων χιλιάδων ετών, καταλαβαίνουμε ότι ο χρόνος θα έχει εξαφανίσει όλους αυτούς τους σκελετούς.
Άρα θέλουμε τουλάχιστον δεκάδες για να επαληθεύσουμε τη θεωρία.
Ωστόσο δεν υπάρχουν δεκάδες, αλλά 5-10.

Ε! όχι, κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το δεχτώ και το ανάγω στην ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΑ!

Δεν μπορώ να γνωρίζω από που ξεκίνησαν όλα αυτά τα ζώα που ανήκουν στο είδος του πιθήκου και από που φυσικά ο άνθρωπος.
Το δεν μπορώ δε σημαίνει ότι δε θέλω να βρω. Και έτσι πρέπει να κάνουμε να ψάξουμε.
Όταν όμως κάποιοι βγαίνουν με τα λιγοστά αυτά στοιχεία και πανηγυρίζουν ότι βρήκαν τις απαντήσεις, το μόνο που με κάνει, είναι να μου θυμίζει τη γνωστή σε όλους μας ρύση! ακόμη δεν είδαμε το ποτάμι, σηκώσαμε το φουστάνι.
Αυτή η αγωνία κάποιων να αποδείξουν πράγματα που ακόμη δεν έχουν αποδειχτεί με κάνει πολύ σκεπτικό και με προβληματίζει για την ειλικρίνειά τους.

Αν είχαν υιοθετήσει τον όρο "κατά πάσα πιθανότητα" ή κάποιο άλλον ανάλογου νοήματος δε θα έβλεπα με κακό μάτι τη θεωρία αυτή.
Όταν όμως βγαίνουν κάποιοι και κομπάζουν! χωρίς καν να έχουν το σίγουρο, λειτουργούν έστω και άθελά τους με αρνητικό τρόπο τουλάχιστον προς εμένα.
Αυτή η βιασύνη τους με απωθεί.

Για παράδειγμα έχουν βάλει τον άνθρωπο στο ίδιο είδος με τον πίθηκο!
Το θεωρώ ώς τη μέγιστη ανοησία!
Ως τη μέγιστη απόδειξη των όσων λέω!

Επειδή έχουν χέρια και πόδια και μπορούν να περπατήσουν όρθιοι....είμαστε λέει ίδιο είδος!
-Τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Θέλω λοιπόν πειστικά τουλάχιστον στοιχεία.
Όταν αυτά βρεθούν θα τα ονομάσω επιστήμη και θα τα ασπαστώ. Ως τότε θα τα λέω ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΕΣ και ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό που αντιπαρέρχεσαι λόγω δειλίας είναι η ΕΠΙΤΥΧΕΣΤΑΤΗ πρόβλεψη του Δαρβίνου ότι θα βρούμε τέτοιους σκελετούς. Ο Δαρβίνος, σε αντίθεση που τους ανόητους παπάδες-Θεούς σου μας έδωσε τρόπο να τον διαψεύσουμε. Μας είπε στην ουσία ότι αν έχει δίκιο θα πρέπει να βρούμε είδη που να συνδυάζουν πιθηκόμορφα και προοδευτικά όλο και πιο ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Και μάλιστα δεν έχουμε βρει έναν τέτοιο σκελετό αλλά πολλούς ποσοτικά και ποιοτικά(από διαφορετικά είδη) που χοντρικά συμπληρώνουν ακριβώς αυτό το παζλ, ότι 4 εκ. πριν οι άνθρωποι ήταν πολύ πιο πιθηκόμορφοι από ότι σήμερα και προοδευτικά έμοιαζαν με τους σημερινούς.

Ποια δειλία άνθρωπε μου?
Σε τι θα ωφεληθώ ή σε τι θα βλαφτώ εάν έχω είτε άδικο είτε δίκιο?
Θεωρώ τον Δαρβίνο ιδιοφυΐα και πολύ προχωρημένο για την εποχή του.
Τι σχέση έχουν οι παπάδες με τον Δαρβίνο? γιατί τους ανακατεύεις?

Υποθέτουμε ότι αύριο το πρωί βρίσκουμε εκατοντάδες κρανία και σκελετούς που αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν όντως κοινό πρόγονο....ΚΑΙ?
Σε τι θα βλαφτεί η θρησκεία ο παπάς ή εγώ?
Η θρησκεία ασχολείται με τον άνθρωπο ως ουσία, ως ψυχή, ως πνεύμα και όχι με τη βιολογική προέλευση του ανθρώπου.
Αν λοιπόν ο άνθρωπος έχει όντως τον ίδιο πρόγονο με τον γορίλα, τότε πολύ απλά ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο τη χάρη να μπορέσει να εξελιχθεί ή να μεταλλαχθεί ποια, στη σύγχρονή του μορφή......δεν καταλαβαίνω το κώλυμα που έχεις φάει με τους παπάδες και τη θρησκεία!

quote:
IndustrialAngel:
Το "προνόμιο" της βλακείας το έχεις εσύ και οι παπαδοσελίδες που αντιγράφεις.

quote:
IndustrialAngel:
Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στο από ΠΟΙΟΝ πίθηκο κατάγεσαι. Άλλο από σημερινό και άλλο από αυτόν που υπήρχε πριν 10 εκ. χρόνια. Ουσιαστικά, λέω ότι υπάρχει κοινός πρόγονος ΟΛΩΝ των ανθρωπιδών όπως υπάρχει κοινός πρόγονος ΟΛΩΝ των αιλουροειδών ή ΟΛΩΝ των κητών της θάλασσας. Οι κοινοί αυτοί πρόγονοι είχαν κοινό πρόγονο τον πρόγονο όλων των θηλαστικών, τα θηλαστικά και τα ερπετά είχαν κοινό πρόγονο τον πρόγονο ΟΛΩΝ των ζώων της στεριάς κτλ κτλ...

Ο πίθηκος ο χθες με τον πίθηκο του σήμερα δε διαφέρουν σε τίποτα. Στα δέντρα ζούσαν και τότε και σήμερα, μπανάνες και ωμό κρέας τρώγαν και τότε και σήμερα. Δεν μιλούσαν ούτε τότε, ούτε σήμερα.

Εξήγησέ μου όμως γιατί ο πρόγονος να είναι ντε και καλά ένας? Σε τι θα σε χαλάσει αν υπήρχαν εκατοντάδες ή χιλιάδες πρόγονοι?

quote:
IndustrialAngel:
Μεταμόσχευση εγκεφάλου δε γίνεται. Άνοιξε "σκεπτόμενε" κανένα βιβλίο να καταλάβεις τι σχέση έχει. Του σατανά τα βιβλία εννοώ, τις εγκυκλοπαίδειες..

quote:
IndustrialAngel:
Αυτή η εξήγηση του κόσμου έχει καταργηθεί. Δε ζούμε στην εποχή των σπηλαίων ούτε είμαστε Ζουλού (εκτός από σένα). ΔΕΝ εξηγούμε τη βροχή με το Θεό της βροχής, ΔΕΝ εξηγούμε την εμφάνιση του ανθρώπου με το ότι του ΗΡΘΕ του Θεού σου να φτιάξει τον άνθρωπο για να σπάσει πλάκα. Ο κόσμος στον οποίος ζεις είναι ΨΕΥΤΙΚΟΣ.



quote:
IndustrialAngel:
Μάλιστα. Εκτός από Θεό της εμφάνισης του ανθρώπου, υπάρχει και ο Θεός των κομητών και των ηφαιστείων... Στα αλήθεια τι διαφορά έχει ο Θεός σου από το Δία και τον Ήφαιστο; Αυτό είναι Χριστιανισμός; Το σχέδιο Καλλικράτης των Θεών του Ολύμπου; Εκεί που είχαν οι Αρχαίοι Έλληνες 12 Θεούς για τα φυσικά φαινόμενα εσύ έχει έναν;

Ποιες ακριβώς φυσικές διαδικασίες εννοείς και πώς ακριβώς έγιναν τα πράγματα; Δεν απάντησες στην ουσία των ερωτημάτων μου...



Αφού λες τι να σου απαντήσω?

quote:
IndustrialAngel:
Έτσι λες εσύ, "αριστούχε" που πέρασες σε ΤΕΙ

Και όχι μόνο!....λίγα λες!

quote:
IndustrialAngel:
Πάλι το ίδιο; Εκατό φορές δεν έχω γράψει ότι είναι SELECTION και όχι CHOICE; Δεν είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ επιλογή, είναι μια μηχανιστική διαδικασία.
Ζεις; Τα γονίδια σου περνάνε στην επόμενη γενιά
Πέθανες πριν την αναπαραγωγική ηλικία; Τα γονίδιά σου δεν περνάνε.
Αυτή είναι η "Επιλογή" που κάνει η φύση, δεν είναι ΖΩΙΚΗ επιλογή είναι ΦΥΣΙΚΗ επιλογή.

Και τι έγινε δηλαδή και δεν πέρασε το γονίδιο της νόησης στον πίθηκο?....ήταν κακή μαζί του η φύση?.....και γιατί κάποιο άλλο ζώο από φυσική επιλογή δεν ακολούθησε την εξέλιξη του ανθρώπου όσον αφορά τη νόηση?....τόσες χιλιάδες πέρασαν από τη γη!......γι΄αυτά δεν υπήρχε φυσική επιλογή ανάλογη του ανθρώπου?
Βλέπεις λοιπόν που θες δε θες στη θρησκεία θα καταλήξει ο άνθρωπος για να εξηγήσει κάποια πράγματα?

quote:
IndustrialAngel:
Σε τι είναι νέο φρούτο; Στο ότι πληρώνει τα παγκάρια; Σε αυτό είναι νέο φρούτο όντως.

Στο ότι έχει νόηση για να καταλάβει πότε κάποιος τον κοροϊδεύει. Κάτι που δεν καταλαβαίνει μία μαϊμού.

quote:
IndustrialAngel:
Και πώς εμφανίστηκε ο άνθρωπος; Έγινε ένα πλοπ και φύτρωσε; Και αν φύτρωσε γιατί δε φύτρωσε στην παρούσα μορφή του;

Δε γνωρίζω πως ακριβώς φύτρωσε. Και δε θα δεχτώ για το πως φύτρωσε το οτιδήποτε που δεν με καλύπτει, μόνο και μόνο για να λέω ότι να ξέρω τα πάντα!

quote:
IndustrialAngel:
Ότι πεις εσύ. Αυτό σε βολεύει να κοιμάσαι ήσυχος; Αυτό να πιστεύεις. Μην ενδιαφέρεσαι για την αλήθεια. Συνέχισε να το πιστεύεις και να πεις ευχαριστώ στον παπά που σε διδάσκει αυτές τις τρομερές γνώσεις...

Πάλι οι παπάδες? τι τους ανακατεύεις συνεχώς?
Γιατί η αλήθεια να είναι η δική σου και όχι η δική μου?
Γιατί ντε και καλά να δεχτώ ως αλήθεια κάτι που θεωρώ ότι είναι ουτοπία?

quote:
IndustrialAngel:
Ναι, μόνο που τα ονόματα των ειδών είναι στα λατινικά από τότε που υπάρχει η επιστήμη της βιολογίας. Φαντάσου πόσο ΑΣΧΕΤΟΣ είσαι που νομίζεις ότι είναι αγγλικά. Δεν υπάρχει κάτι να μεταφράσω. Νούμερα και ονόματα στα λατινικά είναι.
Το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ απαντάς σε κάτι που δεν καταλαβαίνεις;

Δεν αναφέρομαι όμως στα ονόματα όπως προσπαθείς να δείξεις για να με συκοφαντήσεις αλλά στο κείμενο. Αυτό να μας μεταφράσεις. Τα ονόματα δε χρειάζεται.

quote:
IndustrialAngel:
Τι να σου ψάξω ρε; Το τυρογαριδάκι; Άσε που εσύ μόνο με κατσίκες τη βρίσκεις...

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό που γράφω είναι ότι ο χιμπατζής παρουσιάζει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που βρίσκουμε και στον άνθρωπο, και που πιθανότατα αποτελούν την "κληρονομιά" του κοινού προγόνου.
Πέρα από τις αναρίθμητες ανατομικές ομοιότητες, υπάρχουν ψήγματα δομών λογικής και σκέψης που βρίσκουμε στους ανθρώπους. Αντιστοιχεί δε σε ευφυΐα 4χρονου παιδιού.

Τι κατόρθωμα!

quote:
IndustrialAngel:
Ποιοι δηλαδή; Όλοι το ίδιο λένε και όλοι στο ίδιο καταλήγουν. Και ποιος σε έθεσε ΕΣΕΝΑ τον αμόρφωτο που γράφει λάθος τη γενική και την αιτιατική κριτή χωρίς επιχειρήματα.

Αμόρφωτος και απαίδευτος είσαι.

quote:
IndustrialAngel:
Προσπαθώ να δω αν έχει κανένας μεγαλοχριστιανός έστω και λίγο ΑΝΔΡΙΣΜΟ να μου απαντήσει αλλά ΠΟΥΟΥΟΥΟΥ.... Όπως και σε αυτήν την ερώτηση, χαζομαρίτσες, αλλά απαντήσεις 0.
Τελικά τα γεμίζουν ή είναι ελλιπή τα οστά;

quote:
IndustrialAngel:
Έτσι λες εσύ... Πρώτα πρώτα τα μελέτησες; Θέλω

Έτσι είναι, αν νομίζεις ότι 5 κρανία είναι επάξια να αντικαταστήσουν τα εκατοντάδες που λείπουν......τι να πω?

quote:
IndustrialAngel:
Την ανοησία ότι τα κρανία ελλιπή την έχαψε ο ηλίθιος.

Ξαναλέω ότι είναι ΒΕΒΑΙΟ το γεγονός ότι τα βήματα αυτά είναι εφικτά και τα παρατηρούμε κάθε μέρα οπότε τι ακριβώς λείπει; Αφού ξέρουμε ότι οι μεταβάσεις μεταξύ των επιμέρους ειδών που έχουμε ανακαλύψει είναι εφικτές γιατί τις βλέπουμε κάθε μέρα τι λείπει;


Καλά, πάρε εσύ λίγο μυτζήθρα τρίφτη και παρουσιασέτη σαν μακαρόνια με κιμά.....και αν κάποιος σου ζητήσει εξηγήσεις, πες του ότι ξέρουμε τα υπόλοιπα υλικά που λείπουν και έτσι δεν χρειάζονται......φάε τώρα τη μακαρονάδα σου!

quote:
IndustrialAngel:
Πχ έχεις πει ότι η μετάβαση από τον erectus στον σύγχρονο άνθρωπο είναι εφικτή. Σε πληροφορώ ότι η απόσταση αυτού από τον habilis ή τον αυστραλοπίθηκο είναι αντίστοιχη. Με ποια λογική η μία μετάβαση είναι λογική και η άλλη παράλογη και ελλιπής;

Έχω πει ότι, ότι παρουσιάζει νόηση είναι πιθανόν να είναι μέρος της αλυσίδας της μετάβασης.
Η νόηση είναι ο κρίκος, ο σύνδεσμος, και όχι το πηγούνι ή ο κάτω τραπεζίτης.
Οπότε εδώ η μετάβαση συγκεντρώνει πολύ περισσότερες πιθανότητες.

quote:
IndustrialAngel:
Εκτός αν θέλεις να θεωρήσουμε ότι ο erectus δεν ήταν άνθρωπος αλλά πίθηκος όπως λέει ο μέγας διδάσκαλος των παπάδων-Θεών σου, ο Gish,που κάθε δέκα χρόνια αλλάζει γνώμη για το ποιος είναι τι... Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να μας εξηγήσεις πώς ένα ζώο κυνηγούσε με εργαλεία και χρησιμοποιούσε τη φωτιά..

Η γνώμη πρέπει να αλλάζει ανάλογα με τις κάθε φορά πληροφορίες.
Ο erectus, τη στιγμή που χρησιμοποίησε τη φωτιά και έφτιαχνε εργαλεία, κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόγονός μας. Και να μην είναι όμως.....χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι!

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 18:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Η φύση είναι κριτής της λογικής. Και τα στοιχεία που έχουμε. Και τον καιρό του Γαλιλαίου δε θεωρούσαν λογικό τη γη να κινείται αφού δεν ένιωθαν... σπρώξιμο.

Τα κρανία που βρέθηκαν τι ήταν και πώς εξηγούνται; Τι ήταν ο αυστραλοπίθηκος; Και γιατί είχε ανθρώπινα χαρακτηριστικά που όμοια του δεν έχουμε βρει σε κανένα πίθηκο μέχρι σήμερα;



Στη συνέχεια όμως αποδείχτηκε ότι ο Γαλιλαίος είχε δίκιο. Ας περιμένουμε λοιπόν το μέλλον να μας δείξει.
Κι επειδή δηλαδή είχε ανθρώπινα χαρακτηριστικά που όμοια του δεν έχουμε βρει σε κανένα πίθηκο μέχρι σήμερα, τι? Αυτό σημαίνει από μόνο του ότι είναι πρόγονος του ανθρώπου? Δεν μπορεί δηλαδή να είναι ένα είδος με τη δική του ιστορία?
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος?

Απ΄ ότι βλέπεις η κατήχηση η δική μου είναι πολύ φιλελεύθερη σε αντίθεση με τη δική σου!
Να λοιπόν γιατί είσαι τόσο φανατικός!...είναι θέμα κατήχησης.

quote:
IndustrialAngel:
Πάλι νούμερα από το πουθενά και αερολογίες.

Σημείωσε ότι έχω δώσει 9 τομείς ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ που αποτελούν στοιχεία υπερ της εξέλιξης. Δεν είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ απόδειξη τα κρανία. Είναι ΜΙΑ ακόμη. Ακόμα και συμπτωματικά να είναι (που δεν είναι) δεν μπορεί να είναι ΤΥΧΑΙΟΣ και ο αταβισμός, δεν μπορεί να είναι τυχαίες και οι υπολειμματικές δομές, δεν μπορεί να είναι τυχαία όλα τα υπόλοιπα...



Είναι ελλειπή!...δε φτάνουν! αν τα λάβουμε υπόψη μας στον αριθμό που υπάρχουν, θα πρέπει να αναγάγουμε την ΚΟΚΑΛΟΝΤΕΙΑ σε επιστήμη.
quote:
IndustrialAngel:
Αυτός που έχει πουλί απαντάει σε αυτά που τον ρωτάνε ΕΝΤΙΜΑ και ΨΑΧΝΕΙ την αλήθεια. Δεν αρνείται με χαζοδικαιολογίες να κοιτάξει μια ρημάδα εγκυκλοπαίδεια

Δε βλέπεις!! ξεχειλίζει η εντιμότητά σου από τα μπατζάκια.....

quote:
IndustrialAngel:
Φέρε εσύ αυτούς που συσχετίζουν τα όνειρα με τον εγκέφαλο.

Εσύ άνοιξες το θέμα. Εσύ να αποδείξεις αυτά που έγραψες για το θέμα.

quote:
IndustrialAngel:
Πω τον ηλίθιο... Ρε ΔΕΝ τα λέω εγώ, αυτά πιστεύανε τότε. Έβλεπαν το ΑΙΜΑ που το θεωρούσαν φορέα της ψυχής και λέγανε ότι αφού η καρδιά το κινεί αυτή τα κάνει όλα. Μετά πήραν πρέφα ότι υπάρχουν και νεύρα...

Καλημέρα Γιάννη....κουκιά σπέρνω!

quote:
IndustrialAngel:
Ναι μόνο που η "mainstream" άποψη για το πως ήταν ο κόσμος δε διαμορφώνεται από τα παραμύθια αλλά από το ΜΕΓΙΣΤΟ των φιλοσόφων...
Δεύτερον, μπούρδες έφερες γιατί δεν έφερες μια πρόταση που να συνδέει ρητά το ΝΟΥ, το πνεύμα με το όργανο του σώματος εγκέφαλο

Ο Αίσωπος ήταν και φιλόσοφος όχι απλά παραμυθατζής....αλλά τόσα ξέρεις τόσα λες!

quote:
IndustrialAngel:
Ρε κακομοίρη αφού από μόνος σου διαχωρίζεις τις έννοιες, δεν καταλαβαίνεις ότι οι Αρχαίοι, απέδιδαν σε ΑΛΛΟ όργανο την παραγωγή σκέψης;;;; Αφού άλλο νους και άλλο εγκέφαλος, δεν είχαν κανένα λόγο να τα παντρέψουν...

?

quote:
IndustrialAngel:
ποιον να δούμε ρε ; Για τον κόρακα έγραφα και εσύ κατάλαβες για το Θεό;;;
Βέβαια εδώ που τα λέμε, θα μπορούσες να λατρεύεις και πέτρες και πουλιά ανάλογα...

Αστοχείς συνέχεια και ο λόγος είναι προφανές.

quote:
IndustrialAngel:
ΣΗΜΕΡΑ πάει ρε ηλίθιε. ΤΟΤΕ δεν πήγαινε

Σε τσούζει η αλήθεια ε?

quote:
IndustrialAngel:
Όχι επίτηδες σε παγίδευσα για να σε ξεφτιλίσω. Άλλα έχεις δίκιο, δε χρειάζεσαι βοήθεια.

Βρε τρομάρα σου ΕΣΥ θα παγιδέψεις εμένα? Θες πολλούς φούρνους να καταναλώσεις για να με φτάσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Του κάθε ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ανθρώπου, όχι του 800 πΧ. Εγώ ξέρω ότι ο Αριστοτέλης και ο Όμηρος έκαναν λάθος

Κολοκύθια ξέρεις.

quote:
IndustrialAngel:
Σίγουρα δεν ξέρεις. Αφού έψαξες μετάφραση και έδωσες και το λινκ... Τι ανάγκη την έχεις αν μπορείς να διαβάζεις το προτότυπο;

Γιατί δεν είμαστε μόνοι μας εδώ! Υπάρχουν και άλλοι.

Εσύ αφού λες ότι ξέρεις τα αρχαία Ελληνικά, σε πραγματικό χρόνο που εγώ θα ορίσω, θα φέρω ένα κείμενο προς μετάφραση.
Κάποια στιγμή λοιπόν που θα γράφεις σε όποιο θέμα και αν είσαι, θα σε καλέσω να το μεταφράσεις. (θα δω την ώρα που το έστειλες και εφόσον εκείνη τη στιγμή είμαι και εγώ μέσα, θα σου γράψω να το μεταφράσεις.)
Σύμφωνοι?

quote:
IndustrialAngel:
Θα μου βρεις μία φράση που να συνδέει το όργανο που λέγεται εγκέφαλος με τη σκέψη του ανθρώπου

Μπα?
Θες ειδικά να γράφει και τη λέξη εγκέφαλο τώρα?

quote:
IndustrialAngel:
ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΕ δεν υπάρχει πουθενά η λέξη κεφάλι. Σε βολεύει και τη βάζεις. Ξέρεις η φωνή ξεκινάει και από τους πνεύμονες, χρειάζεσαι ανάσα για να μιλήσεις οπότε η σύνδεση φωνής-κεφαλιού είναι αποτυχημένη.
ΠΟΥΘΕΝΑ ξαναλέω δεν υπάρχει η συσχέτιση του οργάνου ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ με το νου.

Όπως και τότε την ίδια ακριβώς σημασία είχε ο συμβολικός μύθος του Αίσωπου.

Όπως και τότε, σήμερα λέμε την έκφραση "δεν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου!" και ότι "η γλώσσα σου τρέχει ποιο γρήγορα από το μυαλό σου".
Αυτά ακριβώς δηλαδή που και η αλεπού είπε: "῏Ω κόραξ, ἀληθῶς φωνὴ μὲν ἦν σοι, νοῦν δ' οὐκ εἶχες"

quote:
IndustrialAngel:
ΡΕ καθυστερημένε, νομίζεις ότι τον Ιπποκράτη τον έβγαζαν στην...τηλεόραση τότε; Πόσοι τον έβαζαν ΠΑΝΩ από τον Αριστοτέλη, το δάσκαλο του Μ.Αλεξάνδρου; Έλεος δηλαδή...

Τότε?
Δεν ξέρεις ότι τον Αριστοτέλη τον κυνήγησε από την Αθήνα το τότε ιερατείο για ασέβεια και πέθανε πικραμένος?
Τον Ιπποκράτη όμως δεν τόλμησε κανείς να τον πειράξει! Τον σέβονταν όλοι!

Ο καθένας ήταν άριστος στο είδος του και είναι ανόητο να λέμε ποιος από τους δύο ήταν καλύτερος.
Ωστόσο με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ο Ιπποκράτης έσωσε χιλιάδες ζωές τότε από λοιμούς....εν αντιθέσει ο Αριστοτέλης εάν δεν την είχε κοπανήσει κακήν κακώς από την Αθήνα, δε θα είχε σώσει ούτε τη δική του τη ζωή.

quote:
IndustrialAngel:
Άντε ρε αμόρφωτε που πας να μας πείσεις ότι η αμορφωσιά σου είναι και...γενικό φαινόμενο. Και να είναι δηλαδή τι; Θα πρέπει να σεβαστούμε; Από πότε το γεγονός ότι μια χοντρομαλακία γενικεύεται την καθιστά λιγότερο χοντρομαλακία;

quote:
IndustrialAngel:
Τα σχόλια τα κάνω γιατί είμαι σίγουρος ότι ΚΑΝΕΝΑΣ από τους μεγαλοχριστιανούς του φόρουμ δεν είναι άντρας. ΚΑΝΕΝΑΣ. Εσύ ΚΟΤΑ εδώ και ένα ΜΗΝΑ αρνείσαι να δώσεις τον ορισμό του είδους. Αρνείσαι να ψάξεις την ορολογία ΑΝΘΡΩΠΙΔΕΣ. Αυτό εγώ το λέω ΔΕΙΛΙΑ. Και ένα δειλός δεν μπορεί να είναι άντρας.

Hellas-Σκεντέρμπεης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 22:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Έφερα επιστημονικές δημοσιεύσεις ΑΣΧΕΤΕ και ΑΜΟΡΦΩΤΕ. Και ο Χριστός ΕΚΑΝΕ λάθος.

Έφερες μπουρμπούτσαλα που ωστόσο με έκαναν να γελάσω με την ψυχή μου!
Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να πει ότι ο Ιησούς έκανε λάθος?
Ακριβώς όσο χρειάζεται για να φέρει ένα γελοίο βίντεο που σε ξεκαρδίζει στα γέλια, στην αγωνία του να αποδείξει τον ευτελή ισχυρισμό του.....δεν το ξαναφέρνεις? όλο και κάποιος και δε θα το έχει δει.

quote:
IndustrialAngel:
Τα ζώα αποθηκεύουν; Τα μυρμήγκια αποθηκεύουν; Αφού ΟΥΤΕ χτίζουν αποθήκες ούτε καβαλάνε τρακτέρ όπως έλεγες εσύ.
Μήπως στρόφαρες και κατάλαβες τη λέξη αποθηκεύω ή φοβάσαι μήπως διαφωνήσεις με τον ψηλό και χαλάσει η αγαστή συνεργασία σας;
Τελικά ρε κότα θα μας πεις αν αποθηκεύουν τα ζώα και τι εννοείς με το ρήμα αποθηκεύουν; Και αν αποθηκεύουν εν γένει γιατί απαγορεύεται να το κάνει και ο κόρακας;

Υπάρχουν είδη που αποθηκεύουν.
Τι αποθηκεύουν όμως? αυτά που ο Κύριος τους έδωσε.
Όπως τα μυρμήγκια για παράδειγμα. Τι αποθηκεύουν τα μυρμήγκια? Τα σιτηρά κ.λ.π. που ο Κύριος τους έδωσε.
Στην παραβολή που ανέφερε ο Κύριος, χρησιμοποίησε τον κόρακα, ο οποίος δεν αποθηκεύει τίποτα και δεν παράγει καμία τροφή. Τη βρίσκει έτοιμη και την καταναλώνει.
Το παράδειγμα λοιπόν που έφερε ο Ιησούς, ήταν πολύ εύστοχο για την περίπτωση.
Εσύ όμως θεώρησες ότι έχεις την ικανότητα να τη βγεις σε έναν τέτοιο Διδάσκαλο.
Έφερες λοιπόν ένα σαχλό βίντεο, όπου ένας κόρακας αρσενικός προκειμένου να δείξει την υπεροχή του, κούναγε κάτι φιλαράκια, τα πήγαινε από εδώ, τα πήγαινε από εκεί κι εσύ άσχετος όπως είσαι με τη συμπεριφορά των πτηνών το θεώρησες αποθήκευση!.....που? στην αυλή ενός σπιτιού! Δεν είναι τόσο βλάκες τα κοράκια!
Είναι από τα εξυπνότερα πτηνά.

quote:
IndustrialAngel:
Αν εξαφανιστεί ναι.Το 99% των ειδών που εμφανίστηκαν στη γη έχουν εξαφανιστεί

Δε βλέπω να εξαφανίζεται η μύγα, ούτε το κουνούπι. Άρα η φάλαινα μάλλον πρέπει να ανησυχεί....εκτός και εάν είναι λάτρης της θεωρίας σου.

quote:
IndustrialAngel:
Στον κόσμο της φαντασίας σου ναι. Οι ελέφαντες ΔΕΝ είναι εύκολα θηράματα και μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις μπορεί να τα βάλουν μαζί τους τα λιοντάρια (ή οι τίγρεις αν μιλάμε για Ασία και ασιατικούς ελέφαντες). Υπάρχουν άλλα πολύ ευκολότερα. Στη φύση ένας τραυματισμός σημαίνει θάνατο γιατί δεν μπορείς να κινηθείς για να τραφείς και πιθανότατα η πληγή θα μολυνθεί. Τα λιοντάρια δεν είναι ηλίθια να ρισκάρουν το τρύπημα από ένα ζώο 5 τόνων με χαυλιόδοντα. Όσο για στρατηγική οι ελέφαντες έχουν. Στη μέση οι αδύναμοι και γύρω γύρω οι μεγάλες θηλυκές να τους προστατεύουν.

Δε φταίω εγώ εάν είσαι τσακωμένος με τα ντοκιμαντέρ.
Σε ένα τέτοιο, συγκεκριμένη αγέλη λιονταριών εξόντωσε ολόκληρη ομάδα ελεφάντων, με στρατηγική που ξεπέρασε αυτή των ελεφάντων.

quote:
IndustrialAngel:
Μετρήσιμο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ εννοώ μια εκτίμηση του δείκτη ευφυΐας του ζώου πχ σε ανταπόκριση με την παιδική ηλικία του ανθρώπου.

?
Χρειάζεται ειδικός δείκτης για να καταλάβουμε αν και πόσο ο άνθρωπος είναι ποιο έξυπνος από ένα ζώο?

quote:
IndustrialAngel:
Καλά όταν κόψεις τη μαστούρα ξαναρώτα με τι κάνω στο πανεπιστήμιο...

Τι κάνεις δεν μαθαίνεις? για βόλτα πήγες? δεν είναι κατήχηση η μάθηση? τι είναι?

quote:
IndustrialAngel:
Παρα φύση είναι το 98.6 του γενετικού υλικού να ταυτίζεται;;;;

Αφού κατά το 98,6% ταυτίζεται, η νόηση γιατί να μην έχει διαφορά παρά στο 2,5% αλλά στο 10.000 και βάλε?

quote:
IndustrialAngel:
Το ερώτημα απαντήθηκε αλλά εσύ δε θες να καταλάβεις. Φταίει η μαστούρα. Πρώτα πρώτα, ο άνθρωπος είναι ένα είδος. Πριν τον άνθρωπο υπήρχαν ΑΛΛΑ είδη "ανθρώπων" γεγονός που υποδηλώνει ότι ΔΕΝ είναι μοναδικός ο άνθρωπος.

Επιμένεις να προσπαθείς να ξεφύγεις τρέχοντας γύρω από τον άξονά σου.....απλά κουράζεσαι, δε ξεφεύγεις.

quote:
IndustrialAngel:
Το ΙΔΙΟ μαλάκας με κάποιον που προσπαθεί να δυσφημίσει μια επιστημονική θεωρία επειδή ΔΗΘΕΝ κάνει χειρότερες τις κοινωνίες. Δε διάβασες τι έγραψα και λες μπαρούφες. Ξεκάθαρα δηλώνω ότι είναι τυχαίο το γεγονός. Ξύπνα μαστουρωμένε

quote:
IndustrialAngel:
Δείξε μου ΜΙΑ φωτογραφία.

Όταν γυρίσω όλον τον κόσμο και δε βρω θα σε ενημερώσω.

quote:
IndustrialAngel:
Εγώ γράφω για fuzzy logic και η απάντηση του Ευρωπαίου είναι ο...ζυθοποιός... Τουλάχιστον ήταν weiss; Καλά πας καλά;

Μάλλον εσύ πρέπει να πας κοιτάξεις τα φρένα σου, γιατί έτσι όπως τρέχεις μόνο ατυχήματα θα έχεις.

quote:
IndustrialAngel:
Μάλιστα, εφευρέτης υδραυλικός. Τίποτα πιο καθολικό και αξιομνημόνευτο; Τίποτα που να άσκησε επιρροή στην ανθρώπινη σκέψη για χιλιάδες χρόνια;

Τόσο σου κόβει, τόσα λες.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτός κάτι λέει..Αλλά δε φτάνει τον Ευκλείδη. Δε συγκρίνεται καν.

Τόσο σου κόβει τόσο λες.

quote:
IndustrialAngel:
Ποια επιρροή; Πιο συγκεκριμένα; Αν άσκησε τόσο σοβαρή επιρροή δεν πρέπει να του αφιερώσεις μόνο 3 αράδες. Για δώσε μας λεπτομέρειες...Τουλάχιστον πες μας κανένα θεώρημά του...

Για την ανατροπή των αριστοτελικών θεωριών ο ίδιος ο Γαλιλαίος αντλούσε στοιχεία από το έργο ενός φιλοσόφου αρχαιότερού του κατά περίπου δέκα αιώνες: του Ιωάννη Φιλοπόνου.

Ο χριστιανός Ιωάννης Φιλόπονος γεννήθηκε και έδρασε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου κατά το μεγαλύτερο μέρος του 6ου μεταχριστιανικού αιώνα.
Η παιδεία του υπήρξε ωστόσο πρωτίστως «εθνική»· μαθητής του νεοπλατωνικού φιλοσόφου Αμμωνίου του Ερμείου και επιμελητής μέρους του έργου του δασκάλου του, ο Φιλόπονος μελέτησε συστηματικά την πλούσια φιλοσοφική εξηγητική γραμματεία της Υστερης Αρχαιότητας και συνέγραψε αρχικά και ο ίδιος υπομνήματα σε αριστοτελικές πραγματείες.
Η διαφοροποίησή του, ωστόσο, από την παραδοσιακή, νεοπλατωνική ερμηνεία του Αριστοτέλη δεν άργησε να εκδηλωθεί.

Η χριστιανική καταγωγή του φαίνεται να υπήρξε το δομικό στοιχείο που απελευθέρωσε τη σκέψη του από μια «ελληνική» ερμηνευτική παράδοση, η οποία αναγνώριζε στα πρόσωπα του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη φιλοσοφικές «αυθεντίες» και έθετε -μεταξύ άλλων- το αίτημα της συμφωνίας των δύο φιλοσόφωνπηγή

Ένας άνθρωπος ο οποίος γίνεται αντικείμενο πτυχιακής εργασίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στο τμήμα της Φυσικής μόνο ευκαταφρόνητος δεν είναι.

Σε αυτή την πτυχιακή εργασία διαβάζει ο αναγνώστης ότι στο μεσαίωνα η επιστήμη όχι μόνο δεν σταμάτησε αλλά γνώρισε έξαρση.
Έτσι ως αιώνα κορύφωσή της ήταν κατά τον μεγάλο Γάλλο φυσικό και φιλόσοφο Ντυέμ, ο 14ος και όχι ο 17ος αιώνας.

Φυσικά εκεί μέσα διαβάζει κανείς πολλά....διάβασε κι εσύ μπας και ξυπνήσεις!
πτυχιακή


quote:
IndustrialAngel:
Η ερώτηση απευθύνεται σε εμένα; Εγώ δεν είπα ότι αδιαφορούσαν για τα εγκόσμια εγώ είπα ότι δεν πέτυχαν τίποτα σπουδαίο.

Α! δεν ήταν τίποτα σπουδαίο!!

quote:
IndustrialAngel:
1 φάρμακο. Καλός. Ο Ιπποκράτης χορηγούσε παρασκεύασμα από ιτιά που έχει την ίδια δραστική ουσία με την ασπιρίνη.

Και? μειώνεται σε τίποτα η αξία του?

quote:
IndustrialAngel:
Εντάξει πολεμικό όπλο καλό για την εποχή του αλλά δεν επηρέασε και την ανθρώπινη σκέψη.

Σώπα καημένε....ποιος είπε ότι ο εκσυγχρονισμός των όπλων δεν επηρεάζει την ανθρώπινη σκέψη?....θα του κόψω τη γλώσσα!

quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
Αυτός ήταν ο σπουδαίος; Δηλαδή οι Γάλλοι που βγάλανε τον Gauss τι να πουν;

Ας δούν όλοι την απαξίωση του επιστήμονα με βάση τα θρησκευτικά του πιστεύω....

quote:
IndustrialAngel:
Μη μου πεις ότι είπε ότι η γη κινείται δε θα το αντέξω...

Αυτό να το έλεγες εκείνη την εποχή.

quote:
IndustrialAngel:
Διαιτολόγος ο Ήρων...Πω εντυπωσιάστηκα.

Κι εγώ με τον φανατισμό σου!

quote:
IndustrialAngel:
Πολλά μπορεί να έγραψε αντιγράφοντας άλλους, τίποτα δικό του; Κανένα θεώρημα που διδάσκονται σήμερα τα παιδιά σε ΟΛΟ τον κόσμο όπως το πυθαγόρειο;

Δεν ήξερα ότι στα σχολεία το μόνο που κάνουν είναι να διδάσκουν τον Πυθαγόρα!

quote:
IndustrialAngel:
Αυτός είναι καλός όντως.
Την έγκρισή σου περίμενε!

quote:
IndustrialAngel:
Και; Τι έλεγε μέσα στην τετράβιβλο;

Περί φυσικομαθηματικών επιστημών.

quote:
IndustrialAngel:
Τι; υπάρχει αναγέννηση; Διαφωνεί ο Ψηλός. ΤΙΠΟΤΑ δεν αναγεννήθηκε.
Τι το σπουδαίο έκανε ο Μετοχίτης; Δε μου λες συγκεκριμένα.

Αναγέννηση υπάρχει σε καθημερινή βάση.
Ο Μετοχίτης ως αστρονόμος, επιδόθηκε με ιδιαίτερο ζήλο στη μελέτη αυτής της επιστήμης και εκπόνησε σημαντικό έργο.
Με το Βρυέννιο ο Μετοχίτης μελέτησε τη Σύνταξιν του Πτολεμαίου, ενώ αργότερα τον Ευκλείδη, τον Απολλώνιο, κ.ά. Ο ίδιος δίδαξε αστρονομία το Νικηφόρο Γρηγορά.
Η ενασχόληση του Μετοχίτη με την αστρονομία, όπως και η ένθερμη
υποστήριξη του αυτοκράτορα, συνέβαλαν στο να αποκτήσουν η επιστήμη αυτή και οι ασχολούμενοι μαζί της κοινωνικό κύρος.
Ήταν στυλοβάτης της επιστήμης της αστρονομίας.

quote:
IndustrialAngel:
Γνώσεις είχαν, αφού διαβάζανε τους αρχαίους. Τίποτα δικό του είπε ο Καλαβρός;

Μα η κάθε γενιά διαβάζει την προηγούμενη και πάει ένα βήμα ποιο πέρα και ού το καθεξής....
Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή σου στην πρωτιά.
Αν ζούσε σήμερα ο Ευκλείδης δε θα ήταν τούβλο μπροστά σε έναν καθηγητή μαθηματικών?
Αν ζούσε ο Ιπποκράτης δε θα ήταν τούβλο μπροστά σε έναν σημερινό καρδιοχειρουργό?

Και να στο πω και ανάποδα μπας και αποσαλαμοποιηθείς!
Εάν δεν είχε υπάρξει ο Ιπποκράτης δε θα ήσαν σήμερα πολύ ποιο φτωχά τα πράγματα στην ιατρική?
Εάν δεν είχαν υπάρξει οι Πυθαγόρας και Ευκλείδης δε θα ήσαν πολύ ποιο φτωχά τα πράγματα σήμερα στα Μαθηματικά και τη Γεωμετρία?

Μην είσαι φανατισμένος γιατί είσαι νέος και δεν υπάρχει χειρότερη προοπτική από έναν άνθρωπο φανατισμένο και μάλιστα νεαρό όπως λες.
Η κάθε γενιά στην επιστήμη προσφέρει το λιθαράκι της, από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα και θα συνεχίζει και στο μέλλον να το κάνει.
Αυτό είναι η Εξέλιξη.
Το να λέει κάποιος ότι στην αρχαία Ελλάδα υπήρξαν επιστήμονες σοφοί και μπλα μπλα μπλα...ενώ μετά τίποτα το απόλυτο χάος και ξαφνικά με την πτώση του Βυζαντίου και πάλι οι επιστήμες πήραν τα πάνω τους κ.λ.π... το μόνο που κάνει είναι να γελοιοποιείτε σε όσους διαθέτουν την κριτική σκέψη τους σκέψη μακριά από κλισέ και ταμπού.

quote:
IndustrialAngel:
Άντε...Δηλαδή τι έκανε και την ίδρυσε;

Έκανε αίτηση στην πολεοδομία, κάπου κώλυσε το θέμα λάδωσε κανά δυο και την ίδρυσε!
ΉΜΑΡΤΟΝ!

quote:
IndustrialAngel:
Πολλά μεγάλα λόγια διάβασα, ελάχιστα ουσιαστικά. 1 και μισό γιατρούς και 2 μαθηματικούς είδα της προκοπής (αν δεχτούμε αυτά που λες). Από κει και πέρα κάτι ζυθοποιούς και υδραυλικούς μας έδωσες...
Τώρα αυτούς εσύ τους βάζεις στο ίδιο ύψος με τον Ευκλείδη; Στα σοβαρά;;

Αφήνω να κρίνει ο καθένας ανάλογα με την παιδεία του τα όσα αναφέραμε και οι δυο.

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 22:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Δεν απαντάς επί της ουσίας. Το ζουμί της υπόθεσης είναι αλλού. Προφανώς και ο Αναξίμανδρος ή ο Εμπεδοκλής δεν είχαν φτάσει στο επίπεδο της σημερινής γνώσης. Αυτό που αποδεικνύεται και το επιβεβαιώνεις είναι ότι η εξέλιξη δεν είναι μια αθεϊστική συνωμοσία των τελευταίων 150 ετών αλλά μια ιδέα της οποία μια πρώτη, πρωτόγονη και ατελής μορφή εντοπίζεται στην αρχαία Ελλάδα. Δεν υπάρχει τίποτα το "νεοταξίτικο" στην εξέλιξη αλλά ουσιαστικά με το Δαρβίνο ΑΝΕΚΑΜΨΑΝ οι εξελικτικές θεωρίες.

Και δεν είναι μόνο αυτό. Το ζουμί είναι ότι πρωτοδιατυπώνεται η ιδέα της συγγένειας του ανθρώπου με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο.
Εξάλλου δεν είναι εντελώς λάθος η τοποθέτηση του Αναξίμανδρου γιατί ο πρόγονος των θηλαστικών ήταν ερπετό και ο πρόγονος των ερπετών αμφίβιο και ο πρόγονος των αμφιβίων ψάρι. Έμμεσα καταγόμαστε από τα ψάρια.
Αυτά που έγραψες τώρα να τα έχεις στο μυαλό σου και να διορθώνεις τον Ψηλό όταν λέει για "οπαδούς/πιστούς του Δαρβίνου". Στο Δαρβίνο οφείλεται η συστηματοποίηση της γνώσης και η ανάκαμψη της θεωρίας.



Δεν είμαι κατά της Εξέλιξης ή του Δαρβίνου το έχω ξαναγράψει.
Αυτό που επισημαίνω είναι ότι ο Αναξίμανδρος δε θεώρησε τον άνθρωπο ψάρι που σιγά σιγά έγινε άνθρωπος, αλλά που εκκολάφτηκε ως ξενιστής μέσα στο ψάρι.
Δεν το είδες όμως γιατί δυστυχώς όπως σου έχω ξαναγράψει δεν έχεις μάθει να σκέφτεσαι, αλλά διαβάζεις σα ρομποτ.

quote:
IndustrialAngel:
Μάλλον, για να ασχολείσαι τόσο με αυτά που λέω σε ενοχλεί αυτό που είπε ο Δαρβίνος...

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον Δαρβίνο, ούτε με τη θεωρία σου. Ο τρόπος που την εκφράζεις είναι το πρόβλημα.
Γιατί δεν έχεις αποκτήσει ακόμη την παιδεία ώστε να μπορείς να ανεβάζεις και όχι να κατεβάζεις έναν διάλογο.

Εδώ ανταλλάσσουμε ιδέες και απόψεις, εσύ όμως το έχεις αναγάγει σε ζήτημα ζωής ή θανάτου με αποτέλεσμα να έχεις χάσει εκ των προτέρων και "μάχη" (το έβαλα επίτηδες σε αποσιωπητικά) και εντυπώσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Βρε αντιφατικέ απατεώνα εσύ δεν έλεγες ότι διαβάζεις εγκυκλοπαίδειες; Πού να βρεις την εξήγηση τη στιγμή που δεν ξέρει ΚΑΝ τι σημαίνει ΦΥΣΙΚΗ επιλογή. Τελικά θα αποφασίσεις ΔΗΘΕΝ σκεπτόμενε; Διαβάζεις ή όχι;
Όσο για τις παπαδοσελίδες που το εξηγούν με πειστικό τρόπο. Ναι σίγουρα, αν κάποιος έχει κάνει χρήση ναρκωτικών ΜΠΟΡΕΙ και να πειστεί

quote:
IndustrialAngel:
Αγορίνα μου ΜΟΝΟ οι όμοιοι σου έχουν ΣΦΑΞΕΙ και ΚΑΨΕΙ ανθρώπους που αποδείχθηκε αργότερα ότι είχαν δίκιο. ΠΟΤΕ επιστήμονες δεν έβλαψαν επιστήμονα που διαφωνούσε. Μη μου αποδίδεις πράξεις είναι πιθανότερο να κάνεις ΕΣΥ.

Σε αφήνω στην απαξίωση.

quote:
IndustrialAngel:
Με ενοχλεί η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ και το ΨΕΜΑ, των οποίων φορέας ήταν ο τρέχα. Με ενοχλεί η δικιά σου στείρα άρνηση "αρνούμαι ότι ανήκει στους ανθρωπίδες" χωρίς επιχειρήματα. Με ενοχλεί που ψάχνουν στα κατηχητικά κάποιοι για να εξηγήσουν το φυσικό κόσμο.

Μη νομίζεις όμως ότι η ηλιθιότητα είναι αποκλειστικότητα των μεγαλοχριστιανών σαν και του λόγου σου. Και πολλοί Μουσουλμάνοι τις ίδιες ακριβώς εξυπνάδες λένε. Με τη διαφορά ότι βάζουν τη λέξη Αλλάχ στη θέση της λέξης Θεός. Δεν αμφιβάλλω ότι και Εβραίοι μπορεί να λένε τα ίδια. Επομένως δεν τα βάζω με τους Χριστιανούς αλλά με τους ηλίθιους.



Δε σε ενοχλεί ούτε ο τρέχα ούτε εγώ, ο ευατός σου είναι το πρόβλημα.
Επειδή είσαι άθεος διατείνεσαι εχθρικά προς κάθε τι ένθεο, άνευ λόγου! Γι' αυτό και παλαιότερα σου έγραψα ότι μάλλον "έχει κάτσει ο διάβολος στο σβέρκο σου!"
Τέτοια εμμονή δεν μπορώ να την εξηγήσω αλλιώς!

Είσαι άθεος-άθρησκος, καλά κάνεις και είσαι, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος.
Πες την άποψή σου, τα επιχειρήματά σου και μην απαξιώνεις τον άλλον με κριτήριο το αν είναι θρησκευόμενος ή όχι!
Κοίτα για παράδειγμα τους επιστήμονες που σου έφερα. Επειδή ανήκουν στη Βυζαντινή εποχή τους απαξίωσες και τους προσπέρασες....λες και από το 250 π.Χ. ξαφνικά η επιστήμη πέρασε στο 1.800 μ.Χ.!!!!
Ο φανατισμός σου λοιπόν δε σε αφήνει να δεις το έργο τους.
Αντιθέτως εγώ που δεν είμαι φανατικός σαν εσένα έχω σε εκτίμηση ανθρώπους επιστήμονες φιλόσοφους κ.λ.π. είτε αυτοί είδαν Βουδιστές, είτε Χριστιανοί, είτε άθεοι, είτε είχαν γεννηθεί το 1.000 π.Χ., είτε το 500 π.Χ., είτε το 100 μ.Χ., είτε το 800 μ.Χ., είτε
το 1.200 μ.Χ., είτε το 1.600 μ.Χ., είτε το 1980 μ.Χ., κ.λ.π....

Δεν είναι κριτήριο εκτίμησής μου για τον επιστήμονα ούτε οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις, ούτε η εποχή στην οποία γεννήθηκε έζησε και έδρασε.
Και όλα αυτά επειδή πολύ απλά έχω παιδεία μέσα μου.
Όταν αποκτήσεις κι εσύ, θα δεις τον κόσμο χωρίς φανατισμό και κλισέ.


quote:
IndustrialAngel:
Για φέρτο σε αυθεντική γλώσσα, έτσι να το δούμε σε όμορφη εκδοχή
Δεύτερον, το πύρ/λόγος είναι η ενέργεια. Η ενέργεια μπορεί να γεννήσει ενέργεια πχ η χημική ενέργεια της βενζίνης γίνεται θερμότητα και τελικά κινητική ενέργεια. Για αυτό είναι πατέρας και γιος. Αθάνατη είναι γιατί η ενέργεια δεν καταστρέφεται(τουλάχιστον έτσι έλεγαν μέχρι την σχετικότητα. Γεννάται αλλά και υπάρχει εκ των προτέρων. Όλη η περιγραφή αφορά την ενέργεια του σύμπαντος. Τώρα αν δεν ξέρεις φυσική αριστούχε ΤΕΙ δε φταίω εγώ.

Μετά τι ακριβώς τσαμπουνάς;Το πιθανότερο είναι ότι ο Ιώαννης αντέγραφε τον Ηράκλειτο. H έννοια του λόγου ήταν διαδεδομένη στους Αρχαίους Έλληνες και άρα σε αυτούς που απευθυνόταν το Ευαγγέλιο.Δεν είναι κακό...
Εκτός αν θες να μας πλασάρεις ότι υπάρχει και... Ευαγγελιστής Ηράκλειτος... Για πες μας; Είχε κανένα όραμα; Να τον κάνουμε άγιο;


"Πυρὸς τροπαὶ πρῶτον θάλασσα, θαλάσσης δὲ τὸ μὲν ἥμισυ γῆ, τὸ δὲ ἥμισυ πρηστὴρ,
δυνάμει γὰρ (Ἡράκλειτος) λέγει ὅτι πῦρ ὑπὸ τοῦ διοικοῦντος λόγου καὶ θεοῦ τὰ σύμπαντα δι' ἀέρος τρέπεται εἰς ὑγρὸν τὸ ὡς σπέρμα τῆς διακοσμήσεως, ὃ καλεῖ θάλασσαν, ἐκ δὲ τούτου αὖθις γίνεται γῆ καὶ οὐρανὸς καὶ τὰ ἐμπεριεχόμενα,
ὅπως δὲ πάλιν ἀναλαμβάνεται καὶ ἐκπυροῦται, σαφῶς διὰ τούτων δηλοῖ, (γῆ) θάλασσα διαχέεται, καὶ μετρέεται εἰς τὸν αὐτὸν λόγον, ὁκοῖος πρόσθεν ἦν ἢ γενέσθαι γῆ."

Δε νομίζω ότι πρέπει να πω εγώ κάτι παραπάνω.....τα λέει ο ίδιος ο Ηράκλειτος!

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 22:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Velissarios1:
Ταλιμπαν ειναι ο οποιοσδηποτε θελει να επιβαλει την γνωμη του και χρησιμοποιει απαξιωτικους χαρακτηρισμους για να καταφερει τον σκοπο του.Οποιος ειναι καθετος ισχυρογνωμων και απαξιωτικος ειναι ταλιμπαν φιλε μου οποια πλευρα και να υπερασπιζει.

Πολύ σωστά!!

quote:
Velissarios1:
Αυτο που πιστευω οτι ειναι σωστο και θα πρεπει να εφαρμοστει ειναι ο καθενας να σεβεται τα πιστευω του διπλανου του χωρις να υποτιμαει την νοημοσυνη του για αρχη θα ηταν καλο και ειναι ενα δειγμα πολιτισμου απο εκει και περα θα ηταν ενα βημα για να γινει σωστος διαλογος διχως να εχουμε το εγωιστικο τροπο σκεψης οτι σωνει και καλα θα πρεπει ο αλλος να πιστει απο αυτα που του λεμε.

Πολύ σωστά!!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 19:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όταν με 5-10 κρανία προσπαθεί κάποιος να εξηγήσει ένα παζλ που αποτελείται από δεκάδες ή και εκατοντάδες κρανία, τότε ναι δεν κάνει επιστήμη αλλά ΚΟΚΑΛΟΜΑΤΕΙΑ.-


Θα αφήσεις τα παχιά λόγια και τους ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ χαρακτηρισμούς να γράψεις κανένα επιχείρημα ουσιαστικό; Το τι λες εσύ είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ.


Ξαναέγραψα και δεν απάντησες. Αν οι μικρές μεταβολές είναι εφικτές σε μικρό χρονικό διάστημα τότε δεν έχουμε παρά να ψάξουμε να βρούμε τι συνέβη πριν από μεγάλο χρονικό διάστημα, δηλαδή όταν είχαμε το άθροισμα των πολλών μικρών μεταβολών. Αρκούν λίγα σχετικά ευρήματα από την κατάλληλη εποχή για να διασταυρώσουμε την αλήθεια.


Υπάρχει τρόπος να διαψευσθεί η εξέλιξη, να βρεις ένα Homo sapiens ΠΡΙΝ τον αυστραλοπίθηκο.

quote:
Σώπα καημένε! ....πίθηκος δε σημαίνει πίθηκος.....σημαίνει....κάτσε να πάρω ένα μίκη-μάους.....σημαίνει ίσως γκοτζίλα?


Πίθηκος είναι μια ευρεία έννοια που περιγράφει ομάδες ειδών με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Με την ίδια λογική που ο άνθρωπος ανήκει στα θηλαστικά ανήκει (γεγονός που δεν έχει να κάνει με την...αναπνοή όπως ΒΛΑΚΩΔΩΣ γράφτηκε) έτσι μπορεί να ενταχθεί και σε στενότερες ομάδες.

Ανθρωπίδες=μεγάλοι πίθηκοι= ανδρας+όψη+ ίδης(υιός)=οι υιοι αυτού που έχει όψη ανδρός. Ένα από τα χαρακτηριστικά των ανθρωπιδών είναι για παράδειγμα η ελάχιστα προτεταμένη μύτη (σε αντίθεση με τα περισσότερα θηλαστικά που έχουν μουσούδα), τα μάτια στο μπροστινό μέρος του προσώπου που εξασφαλίζουν στερεοσκοπική όραση κτλ κτλ.


quote:
Διαφωνείς με το τι θα πέταγε ο Διογένης στη σκηνή? ολόκληρο γκοτζίλα θα πέταγε αν άκουγε κάποιον να έλεγε ότι καταγόμαστε από τους πιθήκους!


Παχιά λόγια. 0 επιχειρήματα.


quote:
Αμ δε που γελάς, προβληματίζεσαι με την αδυναμία των επιχειρημάτων σου.

Με την ανόητη επιμονή και την αδιαλλαξία σου ναι. Ευτυχώς που οι ανθρωπότητα προοδεύει και θα γίνεις...είδος υπό εξαφάνισην.


quote:
Να πω εγώ ότι γελάω με το βίντεο που μας έφερες τον οδηγό Σουμάχερ πίθηκο και τον αποθηκάριο κόρακα! ναι! εσύ όμως δε δικαιούσαι.


Τελικά θα αποφασίσεις αν συμφωνείς με το σύμμαχό σου τον Ψηλό; Υπάρχουν ζώα που αποθηκεύουν; Ε; Και αν ναι τι εννοείς με αυτό το ρήμα; Τρακτέρ και μπετά;


Δεύτερον,ο μπονόμπο είπαμε φτάνει μέχρι την ευφυΐα ενός 4χρονου παιδιού. Εσύ έχεις δει κανένα τετράχρονο άνθρωπο να οδηγάει αμάξι καλύτερα;

quote:
Ο αυστραλοπίθηκος είχε πάει διακοπές με γκρουπ στην Κένυα και ξέμεινε?

Θα μου πεις από ποια παπαδοσελίδα αντιγράφεις εσύ και ο τρέχα γιατί λέτε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ανοησίες; Να απαντάω κατευθείαν σε αυτούς αν είναι.


Για νιοστή φορά:

Australopithecus= australis+pithecus=νότος (λατινικά)+ πίθηκος (ελληνικά με λατινική κατάληξη. Σε ελεύθερη μετάφραση αυστραλοπίθηκος=νοτιοπίθηκος.


Η Αυστραλία είναι η χώρα του νότου. Αυτό σημαίνει το όνομα της στα λατινικά.


Όλοι ανεξαιρέτως οι αυστραλοπίθηκοι έχουν βρεθεί μεταξύ Κένυας και Αιθιοπίας. Αυτό είναι το λίκνο της ανθρωπότητας με τα παρόντα δεδομένα. Γενικώς ο άνθρωπος εξελίχθηκε σε Αφρική και Ευρασία, όχι Αμερική όχι Ωκεανία. Για να μην πεις άλλη μαλακία ο Homo georgicus ΔΕΝ ανακαλύφθηκε στη Georgia των ΗΠΑ αλλά στη Γεωργία, το πρώην σοβιετικό κράτος...

quote:
Για τον άυλο αέρα περιμένω φωτογραφίες από τον άθεο.... με την ευκαιρία φέρε μου εσύ μία....


Δε χρειάζεται φωτό, λάιβ βλέπεις ότι ο άερας έχει ύλη, μάζα και ορμή. Όταν είναι κλειστά τα πατζούρια αλλά υπάρχει φως απέξω, βλέπεις ή όχι τη σκόνη να κινείται περίεργα(όχι προς τα κάτω απευθείας) στο φως από τις γρίλιες; Γιατί κινείται έτσι; Brownian motion λέγεται αυτό και οφείλεται στις συγκρούσεις των μορίων του αέρα με τη σκόνη. Το ίδιο βλέπουμε αν διαλύσουμε στο (άυλο να φανταστώ) νερό κόκκους καρβουνόσκονης. Αυτό το δεύτερο το έκανε ο Brown το 19ο αιώνα ως πείραμα.


Ορίστε μία έμμεση (αλλά λάιβ) απόδειξη ότι ο αέρας ΚΑΙ ύλη έχει και μάζα και ορμή.


quote:
Ανέφερα αυτόν τον χαρακτηρισμό για την οικονομία του λόγου, αλλά μην μπορώντας να σταθούν κάποιοι στο επιχείρημά μου, πήρα τοις μετρητοίς τον χαρακτηρισμό λες και αναφερόμουν εγώ στη σύσταση του αέρα.
Δείγμα και αυτό της ανικανότητας ορισμένων να σταθούν σε μία συζήτηση.


Ο αέρας είναι ΑΟΡΑΤΟΣ όχι ΆΥΛΟΣ. Άυλος είναι χοντρομαλακία και πρέπει να το διορθώσεις όχι να το υπερασπίζεσαι με αστεία επιχειρήματα

quote:
Δεν απάντησες, δεν κατάφερες να απαντήσεις...βλέπεις και μόνος σου ότι δεν τα καταφέρνεις.


Τι να απαντήσω αφού έχει διαστρεβλώσει κάθε έννοια και ορισμό και έχεις φτιάξει δικές σου ιστορίες...


quote:
Δε χρειάζεται να διαβάσω καμιά εγκυκλοπαίδεια για να με νουθετήσει στο τι σημαίνει ο όρος εξέλιξη.


Καλά ακούς τον εαυτό σου; ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ γνωρίζοντας τι είναι εξέλιξη; Γιατί μόνο έτσι μπορείς να μάθεις κάτι αν δεν το διαβάσεις; Εκτός αν ομολογείς ότι αντλείς την ΑΝΤΙΕΠΙΣΗΜΟΝΙΚΗ σου πληροφόρηση από παπαδοσελίδες... Γράφτο και πες μας από που αντιγράφεις να απαντάμε σε αυτούς κατευθείαν.


quote:
Όταν αναφέρομαι στην εξέλιξη δεν αναφέρομαι στη μετάλλαξη που αναφέρεσαι εσύ.

Πάλι λάθος ορολογία.


Μετάλλαξη=αλλαγή γενετικού υλικού
Εξέλιξη=μεταβολή των χαρακτηριστικών ενός είδους (ομάδας ζώων δηλαδή όχι ενός ατομικά ζώου) στην πορεία των γενεών ως αποτέλεσμα της συσσώρευσης μεταλλάξεων και της επίδρασης του περιβάλλοντος (φυσική επιλογή) στα στελέχη του είδους.


quote:
Εξέλιξη σημαίνει εξέλιξη όπως το ακούς.


Εξέλιξη σημαίνει αυτό που έγραψα και δεν υπάρχει "ακουστικός" ορισμός μιας λέξης ανόητε. Υπάρχει ετυμολογικός ή επιστημονικός.


quote:
Αν δεις μία φάλαινα και μετά μία φώκια και πεις ότι να η εξέλιξη της φάλαινας, θα σου πω ότι έχουμε μετάλλαξη και όχι εξέλιξη.


4 λάθη μέσα σε μια πρόταση. Ρεκόρ!

1. Κανένα σημερινό ζώο δεν εξελίχθηκε σε κάποιο άλλο σημερινό ζώο
2. Εξέλιξη της φάλαινας έχουμε από ζώα της στεριάς, για εκατοστή φορά ξαναδίνω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ (έχω κάνει αναλυτικές αναφορές στο παρελθόν) μια φωτό των απολιθωμάτων. Αυτό είναι θεμελιωμένο


http://www.squidoo.com/whale-evolution


πλήρες άρθρο με πολλές φωτό των ευρημάτων.


3. Λάθος χρήση του όρου μετάλλαξη/εξέλιξη

4. Αν δε δέχεσαι την εξέλιξη της φάλαινας από ζώα της στεριάς τι ακριβώς δέχεσαι; Εξέλιξη υπό περιορισμούς; Και ποιοι είναι αυτοί; Ποια ακριβώς εξέλιξη υποστηρίζεις και πού τη βρήκες;

quote:
Η τίγρης να γίνει πάνθηρας είναι όντως εξέλιξη, ο μεγάλος ελέφαντας να γίνει μικρός ελέφαντας, είναι εξέλιξη, ο λαγός να γίνει πουλί δεν είναι εξέλιξη αλλά μετάλλαξη.

Εντάξει δεν καταλαβαίνεις τίποτα...


quote:
Ο πίθηκος να γίνει άνθρωπος, δεν είναι εξέλιξη αλλά μετάλλαξη.
Η ζέβρα να γίνει άλογο είναι εξέλιξη......να γίνει καμηλοπάρδαλη όμως είναι μετάλλαξη.


Ζέβρα και άλογο όπως και άνθρωπος και πίθηκος έχουν ΚΟΙΝΟ πρόγονο.
Αν δέχεσαι συγγένεια αλόγου και ζέβρας κατά μείζονα λόγο πρέπει να δεχθείς τη συγγένεια πιθήκου και ανθρώπου.


Δεύτερον, σε όλα αυτά ΞΕΧΝΑΣ τον τεράστιο παράγοντα χρόνο. ΠΟΣΟ χρόνο πήρε η μεταβολή που λες ότι δέχεσαι;;;;; 100 000 χρόνια; 500 000 χρόνια; Αν βάλουμε 2 τέτοια χρονικά διαστήματα, τι θα συμβεί στη μεταβολή, στην απόσταση; Θα είναι εύλογα (σε τάξη μεγέθους) διπλάσια;;;;;


Δε λέω τίποτα παραπάνω παρά το ότι αν δέχεσαι τη συγγένεια ζέβρας και αλόγου, που συνέβη "πρόσφατα" (τα εισαγωγικά γιατί το πρόσφατα είναι χιλιάδες χρόνια, αλλά στη γεωλογική/εξελικτική κλίμακα είναι λίγο) οφείλεις να δεχθείς ΠΟΛΥ σοβαρότερες μεταβολές που έγιναν στα πλαίσια μιας περιόδου εκατομμυρίων ετών.


quote:
Σου έφερα μερικά παραδείγματα ώστε να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

Κατάλαβα ότι είσαι άσχετος και δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου ούτε ένα βιβλίο


quote:
Τη θεωρία που αναφέρω ούτε ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει αν ποτέ έχει υποθεί.

Το...υποθεί βγαίνει από το...υπόθετο; 2 λάθη σε μία λέξη...ΡΕΚΟΡ

Δεν είναι θεωρία. Είναι μια ανοησία, ένα νόθο αστήρικτο δημιούργημα που μόνο επιφανειακή (στα πλαίσια της χρήσης των ίδιων όρων με άλλη όμως σημασία). Το αν έχει ειπωθεί από κάποιον πρέπει να σε ενδιαφέρει γιατί μια άποψη δεν υποστηρίζεται με σοφίσματα αλλά με ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ και ΕΥΡΗΜΑΤΑ. Αν εσύ δεν έχεις τέτοια (για κάνε κανένα...πείραμα, "αριστούχε" ΤΕΙ) πρέπει να τα έκανε κάποιος άλλος για σένα. Αν αυτά που λες τα λες ΜΟΝΟ εσύ καταλαβαίνεις ότι απλά λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ>


quote:
Αδιαφορώ για τη θεωρία των άλλων όταν αυτή δεν είναι συμβατή με τη δική μου.


Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Είσαι με τα καλά σου; Απορρίπτεις ΧΩΡΙΣ επιχειρήματα κάτι επειδή δεν είναι συμβατό με αυτά που...πιστεύεις;

quote:
Εσύ απλά αναφέρεις μία θεωρία. Αν ποτέ αποδειχτεί, δεν έχω λόγο να μη τη δεχτώ.


Αποδείχθηκε εδώ και χρόνια...Τη δέχθηκε η επιστημονική κοινότητα σύσσωμη...Αν εσύ μπορέσεις να τη διαψεύσεις με σοβαρά επιχειρήματα τότε η επιστημονική κοινότητα επίσης θα το δεχθεί...

quote:
Ώσπου να αποδειχτεί όμως έχω τη δική μου.....είναι ποιο κοντά στο λογικό παρά στο παράλογο των μεταλλάξεων.


Εσύ είσαι ο κριτής του λογικού; χαχαχα. Μάθε πρώτα ορθογραφία και μετά μίλα για λογική.

quote:
Απόρροια των παραπάνω, είναι ότι δεν υπήρχε ένας κοινός πρόγονος για όλους και ησυχάσαμε, αλλά χιλιάδες και από εκεί και έπειτα άρχισε η εξέλιξη και όχι η μετάλλαξη.


Αυτό είναι ΠΕΡΙΠΟΥ λαμαρκισμός... Άντεξε 20 χρόνια ως θεωρία και τη διαδέχθηκε η εξελικτική θεωρία (που πρωτοδιατυπώθηκε από το Δαρβίνο και συμπληρώνεται διαρκώς από τη σύγχρονη επιστήμη). Το ότι υποστηρίζεις μια ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ εδώ και 200 χρόνια θεωρία είναι ενδεικτικό της ασχετοσύνης σου.


Όλη αυτή η λογική που αναφέρεις είναι ΑΔΙΕΞΟΔΗ στην κλίμακα των ετών που υπάρχει η ζωή στη γη. Η λαμαρκιστική "περιορισμένη" εξέλιξη δεν μπορεί να εξηγήσεις ΟΥΤΕ την επανεμφάνιση τεράστιας ποικιλίας ζωής μετά από μεγάλες καταστροφές ΟΥΤΕ την ανυπαρξία ολόκληρων οικογενειών/φύλων ζώων πριν από πολλά χρόνια ΟΥΤΕ στέκει λογικά αν την εφαρμόσουμε σε δις χρόνια.


Πώς μπόρεσε να ξαναφτάσει η ζωή στα πλαίσια της ποικιλίας που βλέπουμε σήμερα, μετά από την πτώση του μετεωρίτη πριν 65 εκ. χρόνια; Αν εξαφανίστηκαν τα περισσότερα είδη, ΠΩΣ δημιουργήθηκε ΞΑΝΑ αυτή η ποικιλία της ζωής που παρατηρούμε σήμερα αν δεν υπήρχε ΡΑΓΔΑΙΑ εξέλιξη; ΠΩΣ φτάσαμε στα σημερινά ζώα από τα ζώα της εποχής των παγετώνων;


quote:
Ο κροκόδειλος δηλαδή θα εξελιχθεί σε αλιγάτορα, σε σκύλο όμως όχι.


Ναι την ξανακούσαμε ήδη 2 φορές την ίδια ανοησία.

quote:
Καλά αν νομίζεις ότι θα βοηθείσει.... είδος είναι το σύνολο των οργανισμών με κοινά χαρακτηριστικά.


Λάθος. Κοινά χαρακτηριστικά έχουν ΟΛΑ τα θηλαστικά(ανέφερα ένα κατεβατό) αλλά τα θηλαστικά περιλαμβάνουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ είδη. Είδες που λες μπούρδες;


Κοινά χαρακτηριστικά μπορείς να βρεις μεταξύ οποιονδήποτε ζώων. ΌΛΑ τα ζώα αναπνέουν για παράδειγμα. Μη κοινά χαρακτηριστικά μπορείς να βρεις και μεταξύ των ζώων που ανήκουν στο ίδιο είδος.


Γιατί οι λευκοί με τους μαύρους ανήκουν στο ίδιο είδος αλλά η γάτα με την τίγρη σε διαφορετικό; Ομοιότητες και διαφορές υπάρχουν αλλά ποιο είναι το κριτήριο;

quote:
Ο άνθρωπος λοιπόν μπορεί να περπατάει όρθιος όπως ο πίθηκος, να έχει δύο χέρια, δύο πόδια κ.λ.π. αλλά διαφέρει ριζικά στη νόηση και στην εξωτερική του εμφάνιση από αυτόν.
Δεν ζει στα δέντρα και έχει αναπτύξει πολιτισμό και ομιλία. Άρα είναι διαφορετικό είδος από τον γορίλα, ο οποίος είναι το ίδιο είδος με τον ουρακοτάγκο.


Μάθαμε ότι ο ουρακοτάγκος είναι το...ίδιο είδος με το γορίλα. Να φανταστώ ότι είναι και το ίδιο είδος με τη γάτα;

Ο ουρακοτάγκος όχι μόνο δεν είναι ίδιο είδος αλλά ούτε ίδιο ΓΕΝΟΣ με το γορίλα.


Ο ένας είναι γενός Gorilla και ο άλλος γένος Pongo. Τα γένη αυτά περιλαμβάνουν 2 είδη αντιστοίχως το Gorilla gorilla και Gorilla beringei και το άλλο το Pongo pygmaeus και το Pongo abelii.


Αν αυτά τα δύο είναι ίδια:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Male_gorilla_in_SF_zoo.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Orangutan.jpg


Τότε ή ηλίθιος ή τυφλός είσαι.

Ο ορισμός που δίνεις όχι μόνο είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος αλλά μπλέκει τα πράγματα. Ακριβώς γιατί έχεις ανάγκη να κάνεις κωλοτούμπες.

quote:
Μα δεν αρνήθηκα τις μικρές αλλαγές! τις μεγάλες αρνιέμαι!


Η μεγάλες αλλαγές δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά το άθροισμα των μικρών σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.


Και γω αρνιέμαι ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγές σε ΜΙΚΡΟ χρονικό διάστημα. 1 δις χρόνια όμως είναι ικανοποιητικός χρόνος. Παραλείπεις ΤΕΛΕΙΩΣ την παράμετρο χρόνο από αυτά που λες...

quote:
Η θεωρία λοιπόν δεν επαληθεύεται με 5-10 κρανία ή σκελετούς! αλλά με δεκάδες!

Δεν είναι 5-10 είναι πολλές εκατοντάδες που έχουν βρεθεί στον κόσμο. Μόνο στην Ισπανία έχουν 30 σκελετούς ανθρώπου της Χαϋλδεβέργης σε ένα σπήλαιο.


quote:
Για να περάσουμε από τον πρώτο πίθηκο στη Λούση και μετά στον άνθρωπο, πρέπει να έχουν περάσει εκατοντάδες σκελετοί.


Χιλιάδες γενιές έχουν μεσολαβήσει αλλά ΞΕΡΟΥΜΕ ότι τα ενδιάμεσα βήματα είναι εφικτά. Ξέρουμε ότι ένας πιο ανθρωπόμορφος erectus πχ είναι εφικτός.


quote:
Αντιλαμβανόμενοι τώρα το τεράστιο χρονικό διάστημα των εκατοντάδων χιλιάδων ετών, καταλαβαίνουμε ότι ο χρόνος θα έχει εξαφανίσει όλους αυτούς τους σκελετούς.
Άρα θέλουμε τουλάχιστον δεκάδες για να επαληθεύσουμε τη θεωρία.
Ωστόσο δεν υπάρχουν δεκάδες, αλλά 5-10


Λοιπόν άσε τα νούμερα και τις αρλούμπες και πες συγκεκριμένα. 5-10 σκελετούς ΠΟΙΑΝΟΥ πράγματος;

quote:
Ε! όχι, κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το δεχτώ και το ανάγω στην ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΑ!

Παχιά λόγια απλώς.

Μια άλλη τεράστια παράμετρος που παραλείπεις (άραγε επίτηδες;;;) είναι το τι υπάρχει σε αυτά τα οστά που έχουμε στα χέρια μας.


Το ότι τα χαρακτηριστικά γίνονται ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ όλο και ποιο ανθρώπινα το παραλήπεις; Το ότι τα άλλα είδη του γένους μας φέρουν ΠΙΘΗΚΟΜΟΡΦΑ χαρακτηριστικά είναι τυχαίο;

quote:
Δεν μπορώ να γνωρίζω από που ξεκίνησαν όλα αυτά τα ζώα που ανήκουν στο είδος του πιθήκου και από που φυσικά ο άνθρωπος.


Πω πω τι άσχετος! H έννοια είδος κακοποιείται ΒΑΝΑΥΣΑ σε κάθε πρόταση που γράφεις.


ΕΛΕΟΣ πια! Φτάνει με τις ανοησίες! Άνοιξε ένα βιβλίο και κοίτα τι γράφει για το τι είναι είδος.

quote:
Το δεν μπορώ δε σημαίνει ότι δε θέλω να βρω. Και έτσι πρέπει να κάνουμε να ψάξουμε.
Όταν όμως κάποιοι βγαίνουν με τα λιγοστά αυτά στοιχεία και πανηγυρίζουν ότι βρήκαν τις απαντήσεις, το μόνο που με κάνει, είναι να μου θυμίζει τη γνωστή σε όλους μας ρύση! ακόμη δεν είδαμε το ποτάμι, σηκώσαμε το φουστάνι.
Αυτή η αγωνία κάποιων να αποδείξουν πράγματα που ακόμη δεν έχουν αποδειχτεί με κάνει πολύ σκεπτικό και με προβληματίζει για την ειλικρίνειά τους.


Έχεις κολλήσει στην ανόητη αιτίαση των παπαδοσελίδων ότι ΔΗΘΕΝ δεν επαρκούν τα απολιθώματα. Σε πρώτη φάση λέμε ότι φτάνουν και περισσεύουν.


Δεύτερον, ΔΕΝ είναι το ΜΟΝΟ επιχείρημα. Αντιθέτως το κερασάκι στην τούρτα είναι. Σήμερα μπορούμε να ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΟΥΜΕ την εξέλιξη με υπολογιστές ή να μελετήσουμε το γενετικό υλικό. Υπάρχουν χιλιάδες ΣΤΟΙΧΕΙΑ της εξέλιξης. Ξαναφέρω:


1. Γενετική

2. Ενιαία βιοχημεία των ζωντανών οργανισμών

3. Πρωτεΐνες-ριβοσώματα (βλ. κυττόσωμα C)

4. Ψευδογονίδια-Junk DNA

5. To χρωμόσωμα 2 που έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια γονίδια (στις ίδιες θέσεις) με τα χρωμοσώματα 2α και 2β των χιμπατζήδων γεγονός που αποδεικνύει ότι το γένος μας προέκυψε από τη μετάλλαξη, τη σύντηξη 2 χρωμοσωμάτων. Είναι τυχαίο το γεγονός ότι έχουμε τα ίδια γονίδια στις ΙΔΙΕΣ θέσεις; Οι ίδιες ανάγκες δε σημαίνουν ίδια γονίδια πολύ περισσότερο δεν μπορεί να σημαίνουν ίδια γονίδια σε ΙΔΙΕΣ θέσεις. Έχουμε 23 ζεύγη εμείς και 24 οι χιμπατζήδες. Γιατί από όλα τα ζεύγη βρήκαν και κάθισαν στις ΙΔΙΕΣ θέσεις τα κοινά μας γονίδια;

6. H ίδια η κατηγοριοποίηση των ζώντων οργανισμών (που αγνοείς ΠΑΝΤΕΛΩΣ) η οποία είναι μια αντικειμενική αλήθεια ανεξάρτητα από την ισχύ ή όχι της εξελικτικής θεωρία, βγάζει νόημα αν τη δούμε ως απεικόνιση των βαθμών συγγένειας μεταξύ των ειδών


7.Ομόλογες -ανάλογες δομές. Ποια η εξήγηση για τα δάχτυλα που έχει στα οστά των πτερυγίων η φάλαινα;

8. Υπολειμματικές δομές. Ποια η εξήγηση για τον κόκκυγα των ανθρώπων, τη λεκάνη της φάλαινας, τους φρονιμίτες που δε χωράνε (εντάξει χώρεσαν στον Ευρωπαίο αλλά δεν χωρούν σε πολλούς). Το γεγονός ότι το 35% των ανθρώπων δεν αναπτύσει ΚΑΝ φρονιμίτες επιβεβαιώνοντας την εξέλιξη που λέει ότι οι δομές που δε χρειάζονται εκφυλίζονται προοδευτικά; Το 85% των φρονιμιτών χρειάζεται να αφαιρεθούν σύμφωνα με την American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons.

http://www.scienceline.org/2007/02/ask-cooper-wisdomteeth/


Σαν πολύ αποτυχημένο Θεό μας πουλάς ευρωπαίε, που δεν ξέρει να φτιάξει ένα στόμα

9. H μορφή των εμβρύων. Γιατί τα έμβρυα έχουν ουρά και βραγχιακές σχισμές;

10.αταβισμός


11. Ομοιότητες σε συγκεκριμένες δομές. Πχ γιατί η καμηλοπάρδαλη έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό οστών στο λαιμό της με οποιοδήποτε άλλο θηλαστικό (και τον άνθρωπο) με διαφορά στο μέγεθος μόνο; Μήπως γιατί η εξέλιξη δουλεύει σε ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ δομές και τις μεταβάλλει αντί να δημιουργεί εκ νέου καινούριες (όπως θα έκανε ένας Θεός-μηχανικός).


12. Απολιθώματα με 2 τρόπους: Το βάθος τους (που δείχνει την ηλικία τους) και τη μορφολογία τους. Επίσης το γεγονός ότι έχουμε βρει 250 000 είδη σε απολιθώματα τα οποία ΔΕΝ υπάρχουν σήμερα δεν πρέπει να μας κάνει να σκεφτόμαστε τα περί στατικότητας;

13. Συγκεκριμένα παραδείγματα στα οποία έχω αναφερθεί εμετικά στο παρελθόν όπως τη φάλαινα και το άλογο

14. γεωγραφικές κατανομές/γεωγραφική κατανομή ειδών/ενδημισμός.Γιατί οι ήπειροι δεν έχουν ίδια ζώα;


15. Πειραματικά δεδομένα/ευρήματα που πιστοποιούν ότι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν καινούρια χαρακτηριστικά/γονίδια:

Πχ:α)δυσανεξία λακτόζης στον άνθρωπο. Γιατί οι Ευρωπαίοι και οι Ασιάτες έχουν μικρότερα ποσοστά από ότι οι Αφρικάνοι

β)Γιατί εμφανίζονται Αφρικάνοι που ανθίστανται στον ιό του Aids; Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η αρρώστια αυτή ΘΕΡΙΖΕΙ στην Αφρική με αποτέλεσμα να ασκεί εξελικτική πίεση;

γ)Αντοχή στα αντιβιοτικά από τα βακτήρια


δ) αντοχή στα εντομοκτόνα από τα έντομα

ε) Βακτήρια που τρώνε νάυλον. Εμφάνισαν δηλαδή ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ γονίδιο που παράγει μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ πρωτεΐνη που μπορεί να καταναλώσει μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ τεχνητή ουσία (το νάυλον είναι οργανική ένωση που ανακαλύφθηκε τη δεκετία του 30)

στ)Η επικράτηση των μαύρων πεταλούδων έναντι των λευκών στην Αγγλία όταν μαύρισαν τα δέντρα από τη μόλυνση με αποτέλεσμα οι πρώτες να γίνονται πιο δύσκολα ορατές από τα πουλιά

ζ) Τα πειράματα του καθηγητή Λένσκυ

η) Τα πειράματα του Θεοδόσιου Ντομπζάνσκυ στη μύγα Drosophila

16. Τεχνητή επιλογή. Με ελεγχόμενες διασταυρώσεις φτιάχνουμε σήμερα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ είδη. Σκύλους, γεωργικά φυτά κτλ κτλ.


Από όλα η απάντησή σου είναι ότι δεν έχουμε βρει αρκετούς σκελετούς(που και αυτούς τους έχουμε βρει).


Τα άλλα τι είναι σύμπτωση;


quote:
Αν είχαν υιοθετήσει τον όρο "κατά πάσα πιθανότητα" ή κάποιο άλλον ανάλογου νοήματος δε θα έβλεπα με κακό μάτι τη θεωρία αυτή.
Όταν όμως βγαίνουν κάποιοι και κομπάζουν! χωρίς καν να έχουν το σίγουρο, λειτουργούν έστω και άθελά τους με αρνητικό τρόπο τουλάχιστον προς εμένα.
Αυτή η βιασύνη τους με απωθεί.


Όλες οι θεωρίες κατά πάσα πιθανότητα είναι. Ακόμα και η βαρύτητα. Δεν έχουμε ΚΑΜΙΑ απόδειξη ότι μετά από 15 δις χρόνια θα υπάρχει βαρύτητα για παράδειγμα.


quote:
Για παράδειγμα έχουν βάλει τον άνθρωπο στο ίδιο είδος με τον πίθηκο!
Το θεωρώ ώς τη μέγιστη ανοησία!
Ως τη μέγιστη απόδειξη των όσων λέω!

Άλλο οικογένεια άλλο είδος. Στο ίδιο είδος δεν είναι, στην ίδια οικογένεια είναι.


Γιατί όμως δέχεσαι ότι ο άνθρωπος ανήκει στην ίδια ΚΛΑΣΗ που λέγεται θηλαστικά; Είναι τελικά θηλαστικό ή όχι ο άνθρωπος; Και γιατί;

quote:
Επειδή έχουν χέρια και πόδια και μπορούν να περπατήσουν όρθιοι....είμαστε λέει ίδιο είδος!
-Τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!


Άλλο πράγμα το είδος, άλλο η οικογένεια, άλλο το φύλο, άλλο η τάξη. ΠΟΤΕ κανένας δεν έβαλε στο ΙΔΙΟ είδος τον άνθρωπο και τον πίθηκο. Μόνο η μαλακία που σε δέρνει το έκανε αυτό.

quote:
Θέλω λοιπόν πειστικά τουλάχιστον στοιχεία.
Όταν αυτά βρεθούν θα τα ονομάσω επιστήμη και θα τα ασπαστώ. Ως τότε θα τα λέω ΚΟΚΑΛΟΜΑΝΤΕΙΕΣ και ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ.


Είπε ο άνθρωπος που πιστεύει σε ανθρώπινη παρθενογένεση και σε ανάσταση νεκρών. Το βιντεάκι με το Χριστό να βγαίνει από τον τάφο το γιατί το κρατάτε μυστικό;


Είναι αστείο να πιστεύει ΤΟΣΑ πράγματα χωρίς απόδειξη και μετά από τη ΜΑΣΤΟΥΡΑ και την αποβλάκωση να βαφτίζει ΑΝΕΠΑΡΚΗ τα στοιχεία. Ανέφερα 15 τομείς. Όχι 1 και 2.

quote:
Ποια δειλία άνθρωπε μου?
Σε τι θα ωφεληθώ ή σε τι θα βλαφτώ εάν έχω είτε άδικο είτε δίκιο?


Αυτό ρώτα τον εαυτό σου. Εγώ διαπιστώνω τον ΑΝΕΝΤΙΜΟ τρόπο με τον οποίο κάνεις διάλογο.


quote:
Θεωρώ τον Δαρβίνο ιδιοφυΐα και πολύ προχωρημένο για την εποχή του.
Τι σχέση έχουν οι παπάδες με τον Δαρβίνο? γιατί τους ανακατεύεις?


Έλα τώρα. Εσύ αντιγράφεις τις παπαδοσελίδες, εμένα ρωτάς τι τους ανακατεύω; Δεν έβαλα εγώ "στοιχεία" από το orthodox-world. Μην το παίζεις αθώα περιστερά.


quote:
Υποθέτουμε ότι αύριο το πρωί βρίσκουμε εκατοντάδες κρανία και σκελετούς που αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν όντως κοινό πρόγονο....ΚΑΙ?
Σε τι θα βλαφτεί η θρησκεία ο παπάς ή εγώ?


Δεν ξέρω. Ρώτα τον εαυτό σου. Εγώ καταλαβαίνω ότι ΚΑΤΙ τους πειράζει. Γιατί από όλες τις επιστημονικές θεωρίες ασχολούνται οι παπαδοσελίδες με την εξέλιξη; ΟΕΟ; Γιατί δε γράφουν πχ για τη σχετικότητα; Γιατί δε γράφουν για την κίνηση των τεκτονικών πλακών; Θεωρίες είναι και αυτά με την ΙΔΙΑ ακριβώς αξία και παρόμοιες αποδείξεις με την εξέλιξη. Από τον καιρό του Paley που αντάλλαζε γράμματα με το Δαρβίνο (που ήταν παπάς στην Αγγλία), όλων των λογιών οι παπάδες (από διάφορα δόγματα δηλαδή) ασχολούνται με την εξελικτική θεωρία. Τυχαίο; Δε νομίζω


Έχω ξαναπεί για ποιους λόγους ΒΛΑΠΤΟΝΤΑΙ κάποιοι από την εξελικτική θεωρία. Η εξελικτική θεωρία κυνηγήθηκε και κυνηγιέται (ακόμα και στη Σοβιετική Ένωση).


quote:
Η θρησκεία ασχολείται με τον άνθρωπο ως ουσία, ως ψυχή, ως πνεύμα και όχι με τη βιολογική προέλευση του ανθρώπου.


Μπα; Και γιατί τότε ΟΛΑ τα επιχειρήματα που ακούω περιστρέφονται στο πώς ΔΕ θα αφήσουμε την εξελικτική θεωρία να διαψεύσει την ερμηνεία που δίνουν οι παπάδες στη Γένεση;

quote:
Αν λοιπόν ο άνθρωπος έχει όντως τον ίδιο πρόγονο με τον γορίλα, τότε πολύ απλά ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο τη χάρη να μπορέσει να εξελιχθεί ή να μεταλλαχθεί ποια, στη σύγχρονή του μορφή......δεν καταλαβαίνω το κώλυμα που έχεις φάει με τους παπάδες και τη θρησκεία!


Επικαλέστηκες ΝΑΙ ή ΟΥ, ευρωπαίε παπαδοσελίδες; Επικαλέστηκες ΝΑΙ ή ΟΥ ΘΕΟΚΕΝΤΡΙΚΕΣ εξηγήσεις του φυσικού κόσμου; Εσύ δεν έλεγες ότι ο Θεός κρατούσε τους κομήτες να μην πέσουν πάνω στους ανθρώπους; Τα ξέχασες;

Ή μήπως κατάλαβες ότι έγινες ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ με αυτά που λες και τα τουμπάρεις τώρα;

quote:
Ο πίθηκος ο χθες με τον πίθηκο του σήμερα δε διαφέρουν σε τίποτα. Στα δέντρα ζούσαν και τότε και σήμερα, μπανάνες και ωμό κρέας τρώγαν και τότε και σήμερα. Δεν μιλούσαν ούτε τότε, ούτε σήμερα.

Κοίτα αν θεωρείς ότι ο ουρακοτάγκος και ο γορίλας είναι ίδιοι, το ίδιο ίδια θα σου φαίνονται όλα. Από το μέγεθος, την κοινωνική ζωή, το σχήμα του σκελετού, τη δύναμη κτλ διαφέρουν. Το ότι εσύ έχεις μπλέξει τα μπούτια σου όμως δεν είναι επιχείρημα. Ο κόσμος ξεχωρίζει και το άλογο από το γαϊδούρι και τη γάτα από το λιοντάρι. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις το χαζό και να μπλέξεις, εντάξει κέρδισες με την αξία σου το χαρακτηρισμό: είσαι βλάκας! Ικανοποιήθηκες τώρα;


quote:
Και τι έγινε δηλαδή και δεν πέρασε το γονίδιο της νόησης στον πίθηκο?....ήταν κακή μαζί του η φύση?.....και γιατί κάποιο άλλο ζώο από φυσική επιλογή δεν ακολούθησε την εξέλιξη του ανθρώπου όσον αφορά τη νόηση?....τόσες χιλιάδες πέρασαν από τη γη!......γι΄αυτά δεν υπήρχε φυσική επιλογή ανάλογη του ανθρώπου?
Βλέπεις λοιπόν που θες δε θες στη θρησκεία θα καταλήξει ο άνθρωπος για να εξηγήσει κάποια πράγματα?


Δεν υπάρχει γονίδιο νοημοσύνης. Υπάρχει ΟΡΓΑΝΟ στο οποίο εδράζεται η σκέψη. Και σήμερα ΞΕΡΟΥΜΕ ότι είναι ο εγκέφαλος. Και από όσο ξέρουμε ΟΛΑ τα ζώα έχουν εγκέφαλο. Μεγαλύτερος εγκέφαλος (και μεγαλύτερος εγκέφαλος σε σχέση με το σώμα) συνεπάγεται μεγαλύτερη ευφυΐα. Ένας σκύλος είναι ΠΟΛΥ εξυπνότερος από μια σαύρα. Υπάρχουν εξυπνότερα ζώα και άλλα λιγότερο έξυπνα.


Το όργανο αυτό επηρεάζεται από γονίδια. Οι επιστήμονες λένε ότι η διαφορά του ανθρώπου από τον χιμπατζή στη ευφυΐα μπορεί να εξηγηθεί μόλις με 60 γονίδια,το οποίο είναι εφικτότατο να έχει συμβεί.


Δεύτερον, ο μεγάλος εγκέφαλος ΑΠΑΙΤΕΙ πολλά πράγματα και συνεπάγεται ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ. Τα μειονεκτήματα αυτά δεν ήταν εφικτό να τα αντιπαρέλθουν τα άλλα ζωά.


Πχ ο εγκέφαλος αν και είναι ΜΟΛΙΣ το 2% του βάρους μας (γύρω στο 1.4 κιλό) χρειάζεται το 25% της ενέργειας που καταναλώνει συνολικά το σώμα. Αυτό ΠΡΟΦΑΝΩΣ σε περιόδους πείνας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα. Μάλιστα η ενεργειακή απαίτηση είναι ΑΚΟΜΑ πιο μεγάλη για τη μάνα στον άνθρωπο από ότι του χιμπατζή. Η μάνα ενός παιδιού πρέπει να δώσει 10 φορές περισσότερη ενέργεια για να αναπτυχθεί ο εγκέφαλος του σε σχέση με την ενέγεια που δίνει ένας θηλυκός χιμπατζής. Αν δεν υπάρχει ΤΡΟΦΗ στο περιβάλλον, ξέρεις τι θα κάνει η φυσική επιλογή στη μάνα που έχει τέτοια γονίδια; Θα πεθάνει απλώς... Αυτό δεν είναι το μόνο. Μια έγκυος γυναίκα είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ευάλωτη. Η όρθια στάση στον άνθρωπο δημιουγεί ιδιαίτερες επιπλοκές σε σχέση με τα άλλα ζώα (άλλη μία απόδειξη του ότι καταγόμαστε από τετράποδα). Επομένως, για να αναπτυχθεί ένας εγκέφαλος ανθρώπου ενεργειακό και μόνο χρειάζεται ας πούμε ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ δομές (τέτοιες ώστε να εξασφαλίζουν αυξημένη προστασία της εγκύου,καλή διατροφή της, καλή διατροφή του παιδιού, καλή διατροφή του ανθρώπου σε όλη τη διάρκεια ζωής). Το γεγονός ότι ο άνθρωπος χάρη στη βέλτιστη (σε σχέση με τους πιθήκους) δίποδη βάδιση του μπορούσε να κυνηγάει στις σαβάνες και να τρέφεται με το ΥΨΗΛΟΥ θερμιδικού περιεχομένου κρέας σε σχέση με τους φρουτοφάγους συγγενείς τους δεν μπορεί παρά να έπαιξε σοβαρότατο ρόλο στην εξέλιξη του.


Η σύντομη απάντηση είναι ότι οι άνθρωποι με περισσότερο εγκέφαλο ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ να επιζήσουν και να δώσουν απογόνους. Κάτι τέτοιο ενεργεικά δεν είναι εύκολο για αυτό και δεν το ανέπτυξαν άλλα ζώα.


quote:
Στο ότι έχει νόηση για να καταλάβει πότε κάποιος τον κοροϊδεύει. Κάτι που δεν καταλαβαίνει μία μαϊμού.


Μπα...Εσύ ακόμα πληρώνεις τα παγκάρια, άρα δεν καταλαβαίνεις πότε σε κοροϊδεύουν.


quote:
Δε γνωρίζω πως ακριβώς φύτρωσε. Και δε θα δεχτώ για το πως φύτρωσε το οτιδήποτε που δεν με καλύπτει, μόνο και μόνο για να λέω ότι να ξέρω τα πάντα!

χαχαχα. Δηλαδή ο άνθρωπος...φύτρωσε αλλά απλώς δεν ξέρουμε πώς;χαχαχα ΕΠΟΣ!

quote:
Πάλι οι παπάδες? τι τους ανακατεύεις συνεχώς?
Γιατί η αλήθεια να είναι η δική σου και όχι η δική μου?
Γιατί ντε και καλά να δεχτώ ως αλήθεια κάτι που θεωρώ ότι είναι ουτοπία?


Τους παπάδες εσύ τους ανακατεύεις αφού τους επικαλείσαι. Αν διάβαζες εγκυκλοπαίδειες θα απάνταγα στις εγκυκλοπαίδειες (αν και δε νομίζω ότι θα διαφωνούσα με αυτές!).


Δεύτερον, η αλήθεια δεν είναι κανενός. Η καλύτερη προσέγγισή της ανήκει στην επιστήμη και όχι στους γιδοβοσκούς που δεν μπορούσαν να βγουν από την έρημο για 40 χρόνια


Τρίτον, "γιατί να δεχθείς ως αλήθεια κάτι που θεωρείς ουτοπία";;;;; Εσύ παληκάρι μου πιστεύεις σε παράδεισους και ρωτάς εμένα για ουτοπίες;;;;χαχα ΕΠΟΣ... Εγώ ΞΕΡΩ ότι θα σαπίσω κανονικά και τα σκουλήκια θα ξεκινήσουν να τρώνε τα μάτια μου (είναι υγρά και νόστιμα βλέπεις). Το ίδιο θα γίνει και σε ΟΛΟΥΣ όσους αγαπάς, στα παιδιά σου, στους γονείς σου, στη γυναίκα σου...

quote:
Δεν αναφέρομαι όμως στα ονόματα όπως προσπαθείς να δείξεις για να με συκοφαντήσεις αλλά στο κείμενο. Αυτό να μας μεταφράσεις. Τα ονόματα δε χρειάζεται.

ποιο κείμενο ρε κακομοίρη; ΝΟΥΜΕΡΑ και ονόματα είναι μόνο... Έχεις χάσει το λογαριασμό

quote:
Έτσι είναι, αν νομίζεις ότι 5 κρανία είναι επάξια να αντικαταστήσουν τα εκατοντάδες που λείπουν......τι να πω?

Βρε τα μελέτησες; Συγκεκριμένα μπορείς να κάνεις παρατηρήσεις σε καθένα;


quote:
Καλά, πάρε εσύ λίγο μυτζήθρα τρίφτη και παρουσιασέτη σαν μακαρόνια με κιμά.....και αν κάποιος σου ζητήσει εξηγήσεις, πες του ότι ξέρουμε τα υπόλοιπα υλικά που λείπουν και έτσι δεν χρειάζονται......φάε τώρα τη μακαρονάδα σου!


;;;;;;; ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΛΑΪΚΙΣΙΚΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ. ΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΣΟΥ


Τέτοιες γελοίες απαντήσεις είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ.


quote:

Έχω πει ότι, ότι παρουσιάζει νόηση είναι πιθανόν να είναι μέρος της αλυσίδας της μετάβασης.
Η νόηση είναι ο κρίκος, ο σύνδεσμος, και όχι το πηγούνι ή ο κάτω τραπεζίτης.
Οπότε εδώ η μετάβαση συγκεντρώνει πολύ περισσότερες πιθανότητες.


Τι λες ρε φίλε; Εσύ είσαι το κριτήριο της αλήθειας; Με ποια μόρφωση και ποια στοιχεία; Με μια φαντασιακή ψευδοθεωρία δικής σου επινόησης που βαφτίζεις εξέλιξη;


Δεύτερον, τα δόντια ΔΕΝ είναι αμελητέα. Όποιον βιολόγο και να ρωτήσεις θα σου πει το ίδιο. Τα δόντια επειδή συνδέονται με το φαγητό και άρα την επιβίωση δίνουν ΠΑΡΑ πολλές πληροφορίες. Τρίτον, το ότι η μορφολογία του ΗΔΗ έτεινε προς την ανθρώπινη πιστοποιεί ότι είναι αυτός που ψάχνουμε. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Και δεν είναι ΜΟΝΟ τα δόντια. Είναι και ο υπόλοιπος σκελετός που φωνάζει για δίποδη βάδιση. Έξάλλου, αυτά τα χαρακτηριστικά μπορεί να αποτελούν την αιτία που μπόρεσε να αναπτυχθεί ο εγκέφαλος. Πχ η δίποδη βάδιση βελτίωση την ικανότητα να κυνηγάει (και άρα να τρώει περισσότερο και να τροφοδοτεί τον ενεργοβόρο μεγαλύτερο εγκέφαλό του) ή το σαγόνι που άφηνε χώρο για μεγαλύτερο εγκέφαλο. Τίποτα δεν είναι τυχαίο...


Γνωρίζουμε ΗΔΗ ότι ο αυστραλοπίθηκος ήταν ευφυέστερος από οποιονδήποτε πίθηκο που εμφανίστηκε ποτέ στη γη μέχρι τότε. Άρα ήταν ο πρώτος άνθρωπος (ακόμα και με τη δικιά σου ανεπαρκή λογική).

quote:
Η γνώμη πρέπει να αλλάζει ανάλογα με τις κάθε φορά πληροφορίες.
Ο erectus, τη στιγμή που χρησιμοποίησε τη φωτιά και έφτιαχνε εργαλεία, κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόγονός μας. Και να μην είναι όμως.....χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι


Το πώς αντιπαρέρχεσαι τις τάπες που τρως είναι φοβερό. Καλά αυτοσεβασμό καθόλου δεν έχεις;


Αν δεν ήταν πρόγονος μας ΤΙ ήταν ο erectus; Ανεξάρτητο είδος; Φύτρωσε από το πουθενά; Ή μήπως ήταν ένας...πανέξυπνος πίθηκος;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 21:15:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στη συνέχεια όμως αποδείχτηκε ότι ο Γαλιλαίος είχε δίκιο. Ας περιμένουμε λοιπόν το μέλλον να μας δείξει.

Τι άλλα παρά ότι ο άλλος κυνηγημένος είχε ΕΠΙΣΗΣ τελικά δίκιο.


quote:
Κι επειδή δηλαδή είχε ανθρώπινα χαρακτηριστικά που όμοια του δεν έχουμε βρει σε κανένα πίθηκο μέχρι σήμερα, τι? Αυτό σημαίνει από μόνο του ότι είναι πρόγονος του ανθρώπου? Δεν μπορεί δηλαδή να είναι ένα είδος με τη δική του ιστορία?
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος?

Δεν είμαι απόλυτος απλώς κοιτάω τα στοιχεία.


Ο Δαρβίνος δεν ήταν προφήτης. Πρόβλεψε ότι θα βρούμε κάτι τέτοιο. Τυχαίο; Δε νομίζω


Δεύτερον, ΠΛΕΙΑΔΑ άλλον στοιχείων συνηγορούν και υποστηρίζουν την εξελικτική θεωρία. Και αυτό σύμπτωση;


Να το θέσω αλλιώς. Με τα παρόντα στοιχεία, μεγαλύτερο ποσοστό βεβαιότητας έχει η εξελικτική θεωρία (πιο κοντά στην αλήθεια).

quote:
Απ΄ ότι βλέπεις η κατήχηση η δική μου είναι πολύ φιλελεύθερη σε αντίθεση με τη δική σου!
Να λοιπόν γιατί είσαι τόσο φανατικός!...είναι θέμα κατήχησης.


Κατηχούμαι εγώ; Μπρρρρρρρ...μακρυά από μας. Φιλελεύθερη κατήχηση; χαχα καινούριο αυτό. Από ποιον και πότε;


Α και μη με ρωτήσεις γιατί μπλέκω τους παπάδες, εσύ λες για κατηχήσεις...


quote:
Είναι ελλειπή!...δε φτάνουν! αν τα λάβουμε υπόψη μας στον αριθμό που υπάρχουν, θα πρέπει να αναγάγουμε την ΚΟΚΑΛΟΝΤΕΙΑ σε επιστήμη


Για πες μας τον αριθμό όμως. Ακριβώς και με πηγή. Όχι από το μυαλό σου, να βρεις κάπου ΠΟΥ και ΠΟΣΑ και ΠΟΙΑ υπάρχουν.


quote:
Δε βλέπεις!! ξεχειλίζει η εντιμότητά σου από τα μπατζάκια


Ότι τραβάς ΠΟΛΛΕΣ τη μέρα φαίνεται.


quote:

Εσύ άνοιξες το θέμα. Εσύ να αποδείξεις αυτά που έγραψες για το θέμα.

Εγώ; Καλά είσαι βλαμμένος; Εσύ είπες πρώτος για τα όνειρα.

quote:
Καλημέρα Γιάννη....κουκιά σπέρνω!

Έτσι ακριβώς είσαι. Θα καταλάβεις, καθυστερημένε, ότι δεν ισχυρίζομαι αυτά που έλεγε ο Αριστοτέλης αλλά ότι έκανε ΛΑΘΟΣ ο Αριστοτέλης...


quote:
Ο Αίσωπος ήταν και φιλόσοφος όχι απλά παραμυθατζής....αλλά τόσα ξέρεις τόσα λες!


Μπλα μπλα μπλα. Περιμένω να μου φέρεις τη λέξη εγκέφαλο...


quote:
Αστοχείς συνέχεια και ο λόγος είναι προφανές.


Αφού είναι "προφανές" ο λόγος να ρωτήσουμε τους "διδάσκων" και να μας πουν ποια είναι τα "σύνηθες" λάθη αυτών που δεν ξέρουν ελληνικά. Θες να μας πείσεις ότι καταλαβαίνεις και αρχαία τρομάρα σου. Μπερδεύεις το ουδέτερο με το αρσενικό και μας το παίζεις και θιγμένος.


quote:
Σε τσούζει η αλήθεια ε?


χαχαχα. Τι να με τσούξει βρε κακομοίρη; Εσύ νομίζεις ότι εγώ υποστηρίζω ότι ο Αριστοτέλης είχε δίκιο για να πετύχεις μια διάψευση σε αυτά που λέω(γιατί στα υπόλοιπα μόνο μπούρδες γράφεις).

quote:
Βρε τρομάρα σου ΕΣΥ θα παγιδέψεις εμένα? Θες πολλούς φούρνους να καταναλώσεις για να με φτάσεις.


Να σε φτάσω που; Με κατάδυση ή ελεύθερη πτώση;

quote:
Κολοκύθια ξέρεις.


Ναι οκ ότι πεις. Εγώ πιστεύω ότι σκεφτόμαστε με την καρδιά και ότι ο κόσμος είναι επίπεδο...


quote:
Γιατί δεν είμαστε μόνοι μας εδώ! Υπάρχουν και άλλοι.


Αχου το καημένο, νοιάζεται για τους άλλους και το παρεξηγήσαμε.

quote:
Εσύ αφού λες ότι ξέρεις τα αρχαία Ελληνικά, σε πραγματικό χρόνο που εγώ θα ορίσω, θα φέρω ένα κείμενο προς μετάφραση.


Κάποια στιγμή λοιπόν που θα γράφεις σε όποιο θέμα και αν είσαι, θα σε καλέσω να το μεταφράσεις. (θα δω την ώρα που το έστειλες και εφόσον εκείνη τη στιγμή είμαι και εγώ μέσα, θα σου γράψω να το μεταφράσεις.)
Σύμφωνοι?


Εγώ; Και πώς αυτό θα αποδείξει ότι ΕΣΥ ξέρεις αρχαία ελληνικά;;;; Η΄μήπως το επιχείρημα σου θα είναι "ναι, αλλά ούτε εσύ ξέρεις". Δηλαδή, αντί να κοιτάξεις να βελτιωθείς ως άνθρωπος στις ικανότητες και τις γνώσεις,που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχεις, προσπαθείς να υποβιβάσεις τους άλλους για να μη νιώθεις μειονεκτικά; "Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", που έλεγε και ο μακαριστός; Αυτός είναι ο σκοπός σου; Και πες ότι δεν το μεταφράζω καθόλου. Τι κερδίζεις; Ότι δεν είσαι ο μοναδικός άσχετος στον κόσμο; Και θα νιώσεις καλύτερα έτσι; Άνθρωποι όπως εσύ κατέστρεψαν την Ελλάδα. Με τέτοιες άθλιες νοοτροπίες.

Θα νιώσεις καλύτερα αν φανεί ότι δεν ξέρω αρχαία; Αυτό θες ρε άθλιε και διεστραμμένε άνθρωπε;


quote:

Μπα?
Θες ειδικά να γράφει και τη λέξη εγκέφαλο τώρα?


ΤΩΡΑ?????????????????????????????????????


ΤΩΡΑ???????????????


ΤΩΡΑ?????????????????

Το θέμα είναι αν οι αρχαίοι Έλληνες ασπάζονταν την ΕΓΚΕΦΑΛΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ή την ΚΑΡΔΙΟΚΕΝΤΡΙΚΗ θεωρία ως προς το που εδράζεται η σκέψη/ψυχή. Από την αρχή αυτό έλεγα. Ότι οι περισσότεροι τότε πίστευαν το ΛΑΘΟΣ.

quote:
Όπως και τότε την ίδια ακριβώς σημασία είχε ο συμβολικός μύθος του Αίσωπου.


Όχι, φυτεύεις λέξεις και αλλοιώνεις το νόημα. Λέει φωνή έχεις ΜΕΣΑ σου αλλά όχι ΝΟΥ (μέσα σου). Προφανώς κάπου μέσα υπάρχουν όλα αλλά πού;


quote:
Όπως και τότε, σήμερα λέμε την έκφραση "δεν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου!" και ότι "η γλώσσα σου τρέχει ποιο γρήγορα από το μυαλό σου".
Αυτά ακριβώς δηλαδή που και η αλεπού είπε: "῏Ω κόραξ, ἀληθῶς φωνὴ μὲν ἦν σοι, νοῦν δ' οὐκ εἶχες"


σοι λέει ρε αγράμματε. ΔΟΤΙΚΗ του σου.

quote:
Τότε?
Δεν ξέρεις ότι τον Αριστοτέλη τον κυνήγησε από την Αθήνα το τότε ιερατείο για ασέβεια και πέθανε πικραμένος?
Τον Ιπποκράτη όμως δεν τόλμησε κανείς να τον πειράξει! Τον σέβονταν όλοι!
Ο καθένας ήταν άριστος στο είδος του και είναι ανόητο να λέμε ποιος από τους δύο ήταν καλύτερος.
Ωστόσο με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ο Ιπποκράτης έσωσε χιλιάδες ζωές τότε από λοιμούς....εν αντιθέσει ο Αριστοτέλης εάν δεν την είχε κοπανήσει κακήν κακώς από την Αθήνα, δε θα είχε σώσει ούτε τη δική του τη ζωή.


Δε λέω ποιος ήταν καλύτερος βρε καμμένε λέω ποιος άσκησε ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιρροή στην ανθρώπινη σκέψη. Ξύπνα. Ακόμα και στο Βυζάντιο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ διάβαζαν.

quote:
Έφερες μπουρμπούτσαλα που ωστόσο με έκαναν να γελάσω με την ψυχή μου!


Αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις αγγλικά, πώς γέλασες;


quote:
Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να πει ότι ο Ιησούς έκανε λάθος?


Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να παίζει με τις λέξεις.

Πού είστε κύριε Ψηλέ που σας ενδιαφέρει η "αλήθεια" και ο "διάλογος"; Γιατί δε βγαίνεις τώρα να διασαφηνίσεις την έννοια αποθηκεύω και να την εξηγήσεις στο σύμμαχό σου τον Ευρωπαίο; Σου τελείωσε ο ανδρισμός όταν έλεγες ότι θα πλακώσεις και τώρα θα αρθρώσεις λόγο μετά από μια δεκαετία;


quote:
Ακριβώς όσο χρειάζεται για να φέρει ένα γελοίο βίντεο που σε ξεκαρδίζει στα γέλια, στην αγωνία του να αποδείξει τον ευτελή ισχυρισμό του.....δεν το ξαναφέρνεις? όλο και κάποιος και δε θα το έχει δει.


Θα φέρω κάτι καλύτερο. Επιστημονικές εργασίες:

http://www.klf.ac.at/downloads/Bugnyar_and_Kotrschal2002.pdf

sciencedirect

http://www.animalbehavioronline.com/cacheretrieval.html

Προκαλώ τον Ψηλό που είναι και γλωσσομαθής να μας μεταφράσει τι λένε...

quote:
Υπάρχουν είδη που αποθηκεύουν.

Άντε ρε. Τι σημαίνει το ρήμα αποθηκεύω; Γιατί εσύ έλεγες κάτι για μπετά και τρακτέρ...

quote:
Τι αποθηκεύουν όμως? αυτά που ο Κύριος τους έδωσε.


Δεν αποθηκεύουν το μάννα εξ ουρανού. Πάνε και μαζεύουν καρπούς μόνα τους. Και οι άνθρωποι τι αποθηκεύανε τότε αν όχι αυτά που βρίσκανε από τη φύση;;;;; Τα παίρνανε από τους...Ελοχίμ;

quote:
Όπως τα μυρμήγκια για παράδειγμα. Τι αποθηκεύουν τα μυρμήγκια? Τα σιτηρά κ.λ.π. που ο Κύριος τους έδωσε.

Ενώ τα σιτηρά που έχουν οι άνθρωποι από που προέρχονται;


quote:
Στην παραβολή που ανέφερε ο Κύριος, χρησιμοποίησε τον κόρακα, ο οποίος δεν αποθηκεύει τίποτα και δεν παράγει καμία τροφή. Τη βρίσκει έτοιμη και την καταναλώνει.

Έκανε λάθος. Αποθηκεύει. Έτσι απλά.


quote:
Το παράδειγμα λοιπόν που έφερε ο Ιησούς, ήταν πολύ εύστοχο για την περίπτωση.

Για τους αμαθείς Εβραίους του 2000 πΧ ναι. Και για νήπια του σήμερα...


quote:
Εσύ όμως θεώρησες ότι έχεις την ικανότητα να τη βγεις σε έναν τέτοιο Διδάσκαλο.


1. Από όσο ξέρω τα 5/6 της ανθρωπότητας ΔΕ συμφωνούν μαζί σου, έχουν βρει άλλους βλέπεις. Όταν γίνουν Χριστιανοί οι υπόλοιποι (ή έστω μια πλειονότητα) τότε θα ασχοληθώ με το αν είναι καλός ή όχι δάσκαλος.

2. Εγώ δε θέλω να τη βγω. Δεν ξέρω ΚΑΝ αν το είπε ο Χριστός ή αν είναι κανένα κομμάτι που φύτεψε εκεί ο Ευαγγελιστής για να το κάνει πιο εύληπτο αγνοώντας ότι έγραφε μπούρδες. Εγώ απλώς θέλω να δείξω ότι υπάρχουν κομμάτια στη Βίβλο που διαψεύδονται από τη σημερινή γνώση της φύσης.


quote:
Έφερες λοιπόν ένα σαχλό βίντεο, όπου ένας κόρακας αρσενικός προκειμένου να δείξει την υπεροχή του, κούναγε κάτι φιλαράκια, τα πήγαινε από εδώ, τα πήγαινε από εκεί κι εσύ άσχετος όπως είσαι με τη συμπεριφορά των πτηνών το θεώρησες αποθήκευση!.....που? στην αυλή ενός σπιτιού! Δεν είναι τόσο βλάκες τα κοράκια!
Είναι από τα εξυπνότερα πτηνά.


Η γνώση μου δεν προκύπτει από βιντεάκια αλλά από πράγματα που διαβάζω σε επιστημονικές δημοσιεύσεις και εγκυκλοπαίδειες. Σε αντίθεση με εσένα δεν έχω ανάγκη εικόνες για να καταλάβω κάτι. Εκ των υστέρων είδα ότι υπάρχει αντίφαση με αυτά που έλεγε ο Χριστός με αυτά που γνωρίζω για τη φύση


quote:
Δε βλέπω να εξαφανίζεται η μύγα, ούτε το κουνούπι. Άρα η φάλαινα μάλλον πρέπει να ανησυχεί....εκτός και εάν είναι λάτρης της θεωρίας σου.

Η εξαφάνιση είναι ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ στοιχείο της εξέλιξης και εξηγείται πολύ καλά από αυτήν. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδείξεις; Το 99% των ειδών έχει εξαφανιστεί ξαναλέω. Προφανώς και είναι συμβατό με την εξέλιξη.


quote:
Δε φταίω εγώ εάν είσαι τσακωμένος με τα ντοκιμαντέρ.
Σε ένα τέτοιο, συγκεκριμένη αγέλη λιονταριών εξόντωσε ολόκληρη ομάδα ελεφάντων, με στρατηγική που ξεπέρασε αυτή των ελεφάντων.


Πρώτος είπα ότι ΜΟΝΟ ένα πεινασμένο αιλουροειδές μπορεί να το κάνει.Και δεν είχα ανάγκη να δω ντοκυμαντέρ, το είχα διαβάσει πριν. Ξαναλέω όμως ότι δεν είναι το σύνηθες θήραμα. Υπάρχουν άλλα ΠΟΛΥ ευκολότερα για τα λιοντάρια. Αν έτυχε όμως και δεν υπήρχαν άλλα τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ρισκάρανε με τους ελέφαντες.


quote:
?
Χρειάζεται ειδικός δείκτης για να καταλάβουμε αν και πόσο ο άνθρωπος είναι ποιο έξυπνος από ένα ζώο?


ΠΟΣΟ πιο έξυπνος όμως;

quote:
Τι κάνεις δεν μαθαίνεις? για βόλτα πήγες? δεν είναι κατήχηση η μάθηση? τι είναι?


Άνοιξε κανά λεξικό που θα μας βαφτίσεις και τη μόρφωση κατήχηση καθυστερημένε Ζουλού.

quote:
Αφού κατά το 98,6% ταυτίζεται, η νόηση γιατί να μην έχει διαφορά παρά στο 2,5% αλλά στο 10.000 και βάλε?


Αυτό είναι το νούμερο που δίνεις;;; Πού το βρήκες; Πώς το μέτρησες; Με ποιο πείραμα; Ποια μονάδα μέτρησης έχεις;


quote:
Επιμένεις να προσπαθείς να ξεφύγεις τρέχοντας γύρω από τον άξονά σου.....απλά κουράζεσαι, δε ξεφεύγεις.


Μπορείς με κάποιον τρόπο ΕΚΤΟΣ από σοφιστείες και λαϊκίστικα επιχειρήματα (χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πειραματικό δεδομένο) να διαψεύσεις την εξέλιξη;


Το μόνο που κάνεις είναι ΘΟΡΥΒΟΣ αλλά επί της ουσίας μια τρύπα στο νερό. Νιώθεις καλύτερα έτσι; Που δεν ταράζεται ο εύθραστος κόσμος του ψεύδους σου; Συνέχισε τον ύπνο σου. Συγγνώμη που σε ξυπνήσαμε δε θα ξαναγίνει.


quote:
Όταν γυρίσω όλον τον κόσμο και δε βρω θα σε ενημερώσω


Εγώ όμως έχω φωτογραφία:


http://www.newsalertstodays.com/wp-content/uploads/2010/12/NYC-sundial-columbia-university-12.jpg

Ζούμαρε στη μετώπη:

HOMER -HERODOTUS-SOPHOCLES-PLATO-ARISTOTLE-DEMOSTHENES-CICERO-VERGIL


βλέπεις κανένα Βυζαντινό; Και δε μιλάμε για καμιά γωνία. Το πιο κεντρικό κτίριο του πανεπιστημίου είναι.


quote:
Μάλλον εσύ πρέπει να πας κοιτάξεις τα φρένα σου, γιατί έτσι όπως τρέχεις μόνο ατυχήματα θα έχεις.


Το ζυθοποιό να τον βάλουμε στα επιτεύγματα της ανθρωπότητας μεταξύ της ανακάλυψης της πυρηνικής ενέργειας και της εγχείρισης ανοικτής καρδιάς; Αυτή είναι η πρότασή σου;

quote:

Τόσο σου κόβει, τόσα λες.

Μια χαρά μου κόβει. Γράφω για τον Αριστοτέλη και τον Πλάτων και το αντεπιχείρημα είναι το...αποχετευτικό του Βυζαντίου; Μου θύμισες τη σειρά με το Ρώμα...


quote:
Τόσο σου κόβει τόσο λες.


Τι λες; Διδάσκεται το έργο του σε ΟΛΑ τα σχολεία της γης όπως η Ευκλείδια γεωμετρία; Απλό το ερώτημα. Έτσι κρίνω εγώ την επιρροή στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

quote:
Για την ανατροπή των αριστοτελικών θεωριών ο ίδιος ο Γαλιλαίος αντλούσε στοιχεία από το έργο ενός φιλοσόφου αρχαιότερού του κατά περίπου δέκα αιώνες: του Ιωάννη Φιλοπόνου.

Ο χριστιανός Ιωάννης Φιλόπονος γεννήθηκε και έδρασε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου κατά το μεγαλύτερο μέρος του 6ου μεταχριστιανικού αιώνα.
Η παιδεία του υπήρξε ωστόσο πρωτίστως «εθνική»· μαθητής του νεοπλατωνικού φιλοσόφου Αμμωνίου του Ερμείου και επιμελητής μέρους του έργου του δασκάλου του, ο Φιλόπονος μελέτησε συστηματικά την πλούσια φιλοσοφική εξηγητική γραμματεία της Υστερης Αρχαιότητας και συνέγραψε αρχικά και ο ίδιος υπομνήματα σε αριστοτελικές πραγματείες.
Η διαφοροποίησή του, ωστόσο, από την παραδοσιακή, νεοπλατωνική ερμηνεία του Αριστοτέλη δεν άργησε να εκδηλωθεί.

Η χριστιανική καταγωγή του φαίνεται να υπήρξε το δομικό στοιχείο που απελευθέρωσε τη σκέψη του από μια «ελληνική» ερμηνευτική παράδοση, η οποία αναγνώριζε στα πρόσωπα του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη φιλοσοφικές «αυθεντίες» και έθετε -μεταξύ άλλων- το αίτημα της συμφωνίας των δύο φιλοσόφωνπηγή

Ένας άνθρωπος ο οποίος γίνεται αντικείμενο πτυχιακής εργασίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στο τμήμα της Φυσικής μόνο ευκαταφρόνητος δεν είναι.

Σε αυτή την πτυχιακή εργασία διαβάζει ο αναγνώστης ότι στο μεσαίωνα η επιστήμη όχι μόνο δεν σταμάτησε αλλά γνώρισε έξαρση.
Έτσι ως αιώνα κορύφωσή της ήταν κατά τον μεγάλο Γάλλο φυσικό και φιλόσοφο Ντυέμ, ο 14ος και όχι ο 17ος αιώνας.

Φυσικά εκεί μέσα διαβάζει κανείς πολλά....διάβασε κι εσύ μπας και ξυπνήσεις!
πτυχιακή



1. Ουσιαστικά μου φέρνεις κάποιον ο οποίος ΜΕΛΕΤΗΣΕ τους αρχαίους. Τυχαίο; Δε νομίζω. Πάλι αυτοί βγαίνουν από πάνω

2. Ξέρεις τι είναι πτυχιακή; Όλοι οι φοιτητές γράφουν πτυχιακή. Μη το δραματοποιούμε κιόλας.

quote:
Α! δεν ήταν τίποτα σπουδαίο!!

Για μια αυτοκρατορία 1100 ετών, που δεχόταν επιρροές από ανατολή και δύση και είχε και μια προίκα από την αρχαία Ελλάδα δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ένας ζυθοποιός, ένα μεγαλο-υδραυλικός και ένας που διαφωνούσε με τον Αριστοτέλη;


quote:
Και? μειώνεται σε τίποτα η αξία του?

Όχι 1 φάρμακο και μόνο. 1100 χρόνια είχαν γιατρούς και το επίτευγμά τους ήταν ένα φάρμακο. Ο Τζένερ που ανακάλυψε τα εμβόλια τι είναι,ας πούμε συγκριτικά;

quote:
Σώπα καημένε....ποιος είπε ότι ο εκσυγχρονισμός των όπλων δεν επηρεάζει την ανθρώπινη σκέψη?....θα του κόψω τη γλώσσα!

Κοίταξε, βρες τα με τον Ψηλό και τον Αρίστο. Γιατί όταν επικαλούμαι την πυρηνική ενέργεια ακούω για την ατομική βόμβα, ότι η επιστήμη είναι φονική για την ανθρωπότητα. Βρείτε τα εσείς οι...σύμμαχοι μεταξύ σας και μετά ενημερώστε με.

quote:
Ας δούν όλοι την απαξίωση του επιστήμονα με βάση τα θρησκευτικά του πιστεύω...


Πες μου ένα θεώρημα του Λέοντα που διδάσκονται σε ΟΛΑ τα σχολεία και τα πανεπιστήμια, στα μαθηματικά.Περιμένω. 1 και μόνο

quote:
Αυτό να το έλεγες εκείνη την εποχή.

Τον πρόλαβε για κανά 1000 χρόνια ένας Έλληνας. Σιγά την καινοτομία...

quote:
Κι εγώ με τον φανατισμό σου


Διαιτολόγος ήταν. Τίποτα παραπάνω.

quote:

Δεν ήξερα ότι στα σχολεία το μόνο που κάνουν είναι να διδάσκουν τον Πυθαγόρα!


Το πυθαγόρειο θεώρημα σου κάνει;;;; Σε όλο τον κόσμο διδάσκεται. Το ξέρεις το πυθαγόρειο θεώρημα αμόρφωτε;

quote:
Την έγκρισή σου περίμενε!


Όχι λέω αυτά που πιστεύω. Αυτός ήταν ΟΝΤΩΣ καλός επισήμονας

quote:

Περί φυσικομαθηματικών επιστημών

Δηλαδή; Συγκεκριμένα. Κάτι πρωτότυπο.

quote:
Αναγέννηση υπάρχει σε καθημερινή βάση.

Δεν ξέρω, βρες τα με τον Ψηλό και πείτε μου τι υποστηρίζετε οι μεγαλοχριστιανοί. Όχι ότι μας βολεύει σε κάθε περίπτωση. Άμα θέλουμε να ανεβάσουμε το Βυζάντιο ή άμα θέλουμε να μειώσουμε τη σύγχρονη επιστήμη που πατάει στην αναγέννηση.


quote:
Ο Μετοχίτης ως αστρονόμος, επιδόθηκε με ιδιαίτερο ζήλο στη μελέτη αυτής της επιστήμης και εκπόνησε σημαντικό έργο.
Με το Βρυέννιο ο Μετοχίτης μελέτησε τη Σύνταξιν του Πτολεμαίου, ενώ αργότερα τον Ευκλείδη, τον Απολλώνιο, κ.ά. Ο ίδιος δίδαξε αστρονομία το Νικηφόρο Γρηγορά.


Ετερόφωτος και αυτός. Κάτι καινούριο κάνανε;

quote:
Η ενασχόληση του Μετοχίτη με την αστρονομία, όπως και η ένθερμη
υποστήριξη του αυτοκράτορα, συνέβαλαν στο να αποκτήσουν η επιστήμη αυτή και οι ασχολούμενοι μαζί της κοινωνικό κύρος.
Ήταν στυλοβάτης της επιστήμης της αστρονομίας


Δηλαδή μέχρι τότε τους είχαν στο φτύσιμο; Αυτός είναι ο σπουδαίος πολιτισμός;


quote:
Μα η κάθε γενιά διαβάζει την προηγούμενη και πάει ένα βήμα ποιο πέρα και ού το καθεξής....
Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή σου στην πρωτιά.
Αν ζούσε σήμερα ο Ευκλείδης δε θα ήταν τούβλο μπροστά σε έναν καθηγητή μαθηματικών?
Αν ζούσε ο Ιπποκράτης δε θα ήταν τούβλο μπροστά σε έναν σημερινό καρδιοχειρουργό?


Το παραπέρα βήμα δυσκολεύομαι να διακρίνω. ΌΛΟ μελέτη ακούω αλλά καινοτομίες μόνο τη μπύρα και τους μπιντέδες του Βυζαντίου μου είπες.

quote:
Και να στο πω και ανάποδα μπας και αποσαλαμοποιηθείς!
Εάν δεν είχε υπάρξει ο Ιπποκράτης δε θα ήσαν σήμερα πολύ ποιο φτωχά τα πράγματα στην ιατρική?
Εάν δεν είχαν υπάρξει οι Πυθαγόρας και Ευκλείδης δε θα ήσαν πολύ ποιο φτωχά τα πράγματα σήμερα στα Μαθηματικά και τη Γεωμετρία?


Σαφώς. Ενώ ο Λέοντας είναι αδιάφορος παράγοντας. Σα να μην υπήρξε ένα πράγμα.

quote:
Μην είσαι φανατισμένος γιατί είσαι νέος και δεν υπάρχει χειρότερη προοπτική από έναν άνθρωπο φανατισμένο και μάλιστα νεαρό όπως λες.
Η κάθε γενιά στην επιστήμη προσφέρει το λιθαράκι της, από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα και θα συνεχίζει και στο μέλλον να το κάνει.
Αυτό είναι η Εξέλιξη.
Το να λέει κάποιος ότι στην αρχαία Ελλάδα υπήρξαν επιστήμονες σοφοί και μπλα μπλα μπλα...ενώ μετά τίποτα το απόλυτο χάος και ξαφνικά με την πτώση του Βυζαντίου και πάλι οι επιστήμες πήραν τα πάνω τους κ.λ.π... το μόνο που κάνει είναι να γελοιοποιείτε σε όσους διαθέτουν την κριτική σκέψη τους σκέψη μακριά από κλισέ και ταμπού.


Βρε βυζαντινολάτρη πυροβολημένε που έβαλες στον ίδιο ύψος τον Ευκλείδη με το ζυθοποιό και τον κατασκευαστή των μπιντέδων λες σε εμένα για έλλειψη κριτικής σκέψης;

quote:

Έκανε αίτηση στην πολεοδομία, κάπου κώλυσε το θέμα λάδωσε κανά δυο και την ίδρυσε!
ΉΜΑΡΤΟΝ!


Δε ρώτησα αυτό ανόητε. Ρώτησα, ποια η συνεισφορά του. Γιατί θα πρέπει να τον απομνημονεύουμε, μόνο για να βαυκαλίζονται οι βυζαντινοκολλημένοι;

quote:

Αφήνω να κρίνει ο καθένας ανάλογα με την παιδεία του τα όσα αναφέραμε και οι δυο.

Ναι, μόνο κάποιος που δεν πήγε 2α γυμνασίου μπορεί να σε πιστέψει


Edited by - IndustrialAngel on 23/01/2011 23:23:56

Edited by - IndustrialAngel on 23/01/2011 23:25:31

Edited by - IndustrialAngel on 23/01/2011 23:31:19

Edited by - IndustrialAngel on 24/01/2011 00:15:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 23:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν είμαι κατά της Εξέλιξης ή του Δαρβίνου το έχω ξαναγράψει.


Αυτά που υποστηρίζεις δεν είναι εξέλιξη. Μόνο σου παραδέχεσαι ότι δε διαβάζεις εγκυκλοπαίδειες και βλέπουμε ότι οι πηγές σου είναι παπαδοσελίδες. Δεν ξέρω σε ποια ακριβώς παπαδοσελίδα τα βρήκες αλλά ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με την εξελικτική θεωρία.

quote:
Αυτό που επισημαίνω είναι ότι ο Αναξίμανδρος δε θεώρησε τον άνθρωπο ψάρι που σιγά σιγά έγινε άνθρωπος, αλλά που εκκολάφτηκε ως ξενιστής μέσα στο ψάρι.


Ξαναλέω, ο λόγος που ανέφερα τον Αναξίμανδρο είναι για να δείξω ότι η ιδέα της συγγένειας του ανθρώπου με το ζωικό βασίλειο δεν είναι πρωτότυπη.

quote:
Δεν το είδες όμως γιατί δυστυχώς όπως σου έχω ξαναγράψει δεν έχεις μάθει να σκέφτεσαι, αλλά διαβάζεις σα ρομποτ.

χαχα. Καλό καλό. Ευθυμήσαμε πάλι.


quote:
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον Δαρβίνο, ούτε με τη θεωρία σου. Ο τρόπος που την εκφράζεις είναι το πρόβλημα.


Έχω εκνευριστεί από την ηλιθιότητα και τα ψέμματα. Ψέμματα όπως αυτό που έγραψες ότι ο άνθρωπος είναι το ίδιο ΕΙΔΟΣ με τους πιθήκους. Ψέμματα όπως ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τους σημερινούς πιθήκους. Ψέμματα και απατεωνιές.

quote:
Γιατί δεν έχεις αποκτήσει ακόμη την παιδεία ώστε να μπορείς να ανεβάζεις και όχι να κατεβάζεις έναν διάλογο

Μας δίνει μάθημα διαλόγου ο άνθρωπος που βάζει διαρκώς το εικονάκι του προγόνου του, του Αυνάνα.

quote:
Εδώ ανταλλάσσουμε ιδέες και απόψεις, εσύ όμως το έχεις αναγάγει σε ζήτημα ζωής ή θανάτου με αποτέλεσμα να έχεις χάσει εκ των προτέρων και "μάχη" (το έβαλα επίτηδες σε αποσιωπητικά) και εντυπώσεις.


Δε με ενδιαφέρουν οι εντυπώσεις και οι μάχες. Με ενδιαφέρει να μη μείνουν τα ψέμματα σας αναπάντητα. Να ΞΕΒΡΑΚΩΘΟΥΝ όλες σας οι πλάνες. Αν δεν προκαλούσα έστω και θίγοντας τον ανδρισμό του το Βελισάριο δε θα ξεβρακωνόταν η πλάνη του και θα έμενε μόνο η ειρωνεία για τις μπανάνες. Ότι και καλά είναι ξύπνιος αυτός και μας ειρωνεύεται. Ενώ τώρα που τον έκανα ρόμπα με αυτά που έγραψε για τα θηλαστικά δεν είναι τίποτα παρά ένας άσχετος που τρόλαρε.Με άλλα λόγια η μπανάνα μπήκε εκεί που δεν την περίμενε. Αν γράφατε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ και απαντάγατε χωρίς εξυπναδούλες, στρεψοδικίες,κωλοτούμπες και αρνήσεις δε θα έβριζα καθόλου. Όταν κάνεις μια ερώτηση και ο κουραδόμαγκας Ευρωπαίος ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ να την απαντήσει για κανένα 6μηνο και στο τέλος απαντάει ΜΠΟΥΡΔΕΣ όπως έκανε τώρα με το είδος, είναι ΜΟΙΡΑΙΟ να εκνευριστώ.

quote:
Δε σε ενοχλεί ούτε ο τρέχα ούτε εγώ, ο ευατός σου είναι το πρόβλημα.
Επειδή είσαι άθεος διατείνεσαι εχθρικά προς κάθε τι ένθεο, άνευ λόγου! Γι' αυτό και παλαιότερα σου έγραψα ότι μάλλον "έχει κάτσει ο διάβολος στο σβέρκο σου!"
Τέτοια εμμονή δεν μπορώ να την εξηγήσω αλλιώς!

Δε με νοιάζει ο Θεός σου. Σέβομαι ΚΑΘΕ πίστη σε αυτήν τη γη. Με νοιάζει η ηλιθιότητα που φυτεύουν οι θεοί σου(οι παπάδες) στο μυαλό των ανθρώπων. Ηλιθιότητα που εσύ διαιωνίζεις. Ηλιθιότητα που προσπαθούσε να προμοτάρει ο τρέχα μέσω παραπληροφόρησης.


quote:
Είσαι άθεος-άθρησκος, καλά κάνεις και είσαι, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος.

Δεν ασχολούμαι με τη θρησκεία σου. Με νοιάζει να μη μένουν αναπάντητες οι ηλιθιότητες που γράφεις.


quote:
Πες την άποψή σου, τα επιχειρήματά σου και μην απαξιώνεις τον άλλον με κριτήριο το αν είναι θρησκευόμενος ή όχι!

Η ηλιθιότητες που γράφεις σε απαξιώνουν. Διάφορες δηλώσεις όπως"αρνούμαι να δεχθώ ότι" σε επιστημονικά θέματα, έλλειψη επιχειρημάτων, 0 ικανότητα να παράξεις επαρκείς συλλογισμούς από προκείμενες. Εγώ απλώς σε χαρακτηρίζω με βάση αυτά που γράφεις.


Όταν ο άνθρωπος μπερδεύει το μέσο με το έξω αφτί μόνο ηλίθιος μπορεί να θεωρήθει.

quote:
Κοίτα για παράδειγμα τους επιστήμονες που σου έφερα. Επειδή ανήκουν στη Βυζαντινή εποχή τους απαξίωσες και τους προσπέρασες....λες και από το 250 π.Χ. ξαφνικά η επιστήμη πέρασε στο 1.800 μ.Χ.!!!!
Ο φανατισμός σου λοιπόν δε σε αφήνει να δεις το έργο τους.
Αντιθέτως εγώ που δεν είμαι φανατικός σαν εσένα έχω σε εκτίμηση ανθρώπους επιστήμονες φιλόσοφους κ.λ.π. είτε αυτοί είδαν Βουδιστές, είτε Χριστιανοί, είτε άθεοι, είτε είχαν γεννηθεί το 1.000 π.Χ., είτε το 500 π.Χ., είτε το 100 μ.Χ., είτε το 800 μ.Χ., είτε
το 1.200 μ.Χ., είτε το 1.600 μ.Χ., είτε το 1980 μ.Χ., κ.λ.π....


Ποιοι; Ζήτημα να άξιζαν 1-2 από αυτούς που έφερες. Σε 1100 χρόνια, 1-2. Οι άλλοι ζυθοποιοί, κατασκευαστές μπιντέδων και διαιτολόγοι ήταν.


Σε ρωτάω, έχεις διαβάσει για τη συμβολή του Αρχιμήδη στα μαθηματικά; Έχεις διαβάσει τι είχε καταφέρει; Για το πυθαγόρειο θεώρημα; Για την ευκλείδια γεωμετρία; Για την ατμομηχανή του Ήρωνα του Αλεξανδρινού; Για φέρε τα επιτεύγματά τους σε αντιπαραβολή, έτσι για να φανούν.

quote:
Δεν είναι κριτήριο εκτίμησής μου για τον επιστήμονα ούτε οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις, ούτε η εποχή στην οποία γεννήθηκε έζησε και έδρασε.
Και όλα αυτά επειδή πολύ απλά έχω παιδεία μέσα μου.
Όταν αποκτήσεις κι εσύ, θα δεις τον κόσμο χωρίς φανατισμό και κλισέ.


Ποια παιδεία μωρέ αριστούχε ΤΕΙτζή. Αυτή που γράφει λάθος την αιτιατική και τη γενική;

Είσαι με τα καλά σου, εσύ και η παιδεία σου, που βάζετε στο ίδιο βάθρο το ΖΥΘΟΠΟΙΟ και τον κατασκευαστή μπιντέδων με τον Ευκλείδη, τον Αρχιμήδη και τον Πυθαγόρα; Για όνομα ΟΛΩΝ των Θεών της γης, έλα στα συγκαλά σου βυζαντινόπληκτε.


Ο μεγαλύτερος μαθηματικός ΟΛΩΝ των εποχών, για μένα, και μη Έλληνας ήταν και Χριστιανός. Ο Gauss, o Γάλλος μαθηματικός. Ξύπνα κοιμισμένε.


quote:
"Πυρὸς τροπαὶ πρῶτον θάλασσα, θαλάσσης δὲ τὸ μὲν ἥμισυ γῆ, τὸ δὲ ἥμισυ πρηστὴρ,
δυνάμει γὰρ (Ἡράκλειτος) λέγει ὅτι πῦρ ὑπὸ τοῦ διοικοῦντος λόγου καὶ θεοῦ τὰ σύμπαντα δι' ἀέρος τρέπεται εἰς ὑγρὸν τὸ ὡς σπέρμα τῆς διακοσμήσεως, ὃ καλεῖ θάλασσαν, ἐκ δὲ τούτου αὖθις γίνεται γῆ καὶ οὐρανὸς καὶ τὰ ἐμπεριεχόμενα,
ὅπως δὲ πάλιν ἀναλαμβάνεται καὶ ἐκπυροῦται, σαφῶς διὰ τούτων δηλοῖ, (γῆ) θάλασσα διαχέεται, καὶ μετρέεται εἰς τὸν αὐτὸν λόγον, ὁκοῖος πρόσθεν ἦν ἢ γενέσθαι γῆ."


Το άλλο με τον πίθηκο ζήτησα στα αρχαία, αυτό το είχα δώσει και εγώ.


Δεύτερον, εγώ επιμένω ότι ο Ηράκλειτος μιλάει για το αναλλοίωτο της ενέργειας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 00:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Θα αφήσεις τα παχιά λόγια και τους ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ χαρακτηρισμούς να γράψεις κανένα επιχείρημα ουσιαστικό; Το τι λες εσύ είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ.
Ξαναέγραψα και δεν απάντησες. Αν οι μικρές μεταβολές είναι εφικτές σε μικρό χρονικό διάστημα τότε δεν έχουμε παρά να ψάξουμε να βρούμε τι συνέβη πριν από μεγάλο χρονικό διάστημα, δηλαδή όταν είχαμε το άθροισμα των πολλών μικρών μεταβολών. Αρκούν λίγα σχετικά ευρήματα από την κατάλληλη εποχή για να διασταυρώσουμε την αλήθεια.
Υπάρχει τρόπος να διαψευσθεί η εξέλιξη, να βρεις ένα Homo sapiens ΠΡΙΝ τον αυστραλοπίθηκο.

Κάνεις λάθος δεν αρκούν λίγα για να αποδείξουν ότι καταγόμαστε από τους πιθήκους. Χρειάζονται πολλά!
Και δε θα με πείσεις με λίγα κρανία ότι έχεις δίκιο...ούτε θα πάρω τα βουνά με ένα κασμαδάκι για να βρω κάποιον Homo sapiens ΠΡΙΝ τον αυστραλοπίθηκο.
Θα ψάξεις να βρεις τα κρανία και να μα τας φέρεις.
Βρήκες λίγα και λες ότι φανταζόμαστε τα υπόλοιπα....φαντάσου τα μόνος σου.

quote:
IndustrialAngel:
Πίθηκος είναι μια ευρεία έννοια που περιγράφει ομάδες ειδών με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Με την ίδια λογική που ο άνθρωπος ανήκει στα θηλαστικά ανήκει (γεγονός που δεν έχει να κάνει με την...αναπνοή όπως ΒΛΑΚΩΔΩΣ γράφτηκε) έτσι μπορεί να ενταχθεί και σε στενότερες ομάδες.
Ανθρωπίδες=μεγάλοι πίθηκοι= ανδρας+όψη+ ίδης(υιός)=οι υιοι αυτού που έχει όψη ανδρός. Ένα από τα χαρακτηριστικά των ανθρωπιδών είναι για παράδειγμα η ελάχιστα προτεταμένη μύτη (σε αντίθεση με τα περισσότερα θηλαστικά που έχουν μουσούδα), τα μάτια στο μπροστινό μέρος του προσώπου που εξασφαλίζουν στερεοσκοπική όραση κτλ κτλ.

Να σταθώ στη μύτη του πίθηκου για να τον εντάξω στην ίδια ομάδα με τον άνθρωπο και όχι στο νιονιό του?
Δε σφάξαν ακόμη...

quote:
IndustrialAngel:
Με την ανόητη επιμονή και την αδιαλλαξία σου ναι. Ευτυχώς που οι ανθρωπότητα προοδεύει και θα γίνεις...είδος υπό εξαφάνισην.

Ποια από όλες? βλέπω πληθυντικό!....και σκέφτομαι βιομηχανικά.

quote:
IndustrialAngel:
Τελικά θα αποφασίσεις αν συμφωνείς με το σύμμαχό σου τον Ψηλό; Υπάρχουν ζώα που αποθηκεύουν; Ε; Και αν ναι τι εννοείς με αυτό το ρήμα; Τρακτέρ και μπετά;
Δεύτερον,ο μπονόμπο είπαμε φτάνει μέχρι την ευφυΐα ενός 4χρονου παιδιού. Εσύ έχεις δει κανένα τετράχρονο άνθρωπο να οδηγάει αμάξι καλύτερα;

Τα μυρμήγκια όντως αποθηκεύουν, κάποιο άλλο ζώο δε μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.
Εκτός εάν θεωρείς αποθήκευση τα κόκαλα που θάβει ο σκύλος.
Δεύτερον, και τον σκύλο να βάλεις επάνω στο όχημα την ίδια οδήγηση θα κάνει με το τετράχρονο παιδί, την ίδια με τον μπονόμπο.

Σε λίγο θα μας πεις ότι αφού το έμβρυο άνθρωπος κάθεται στην κοιλιά της μαμάς του
και αφού το ίδιο κάνει και αυτό του μπονόμπο.......μιλάμε στην ουσία για το ένα και το αυτό.

quote:
IndustrialAngel:
Θα μου πεις από ποια παπαδοσελίδα αντιγράφεις εσύ και ο τρέχα γιατί λέτε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ανοησίες; Να απαντάω κατευθείαν σε αυτούς αν είναι.
Για νιοστή φορά:
Australopithecus= australis+pithecus=νότος (λατινικά)+ πίθηκος (ελληνικά με λατινική κατάληξη. Σε ελεύθερη μετάφραση αυστραλοπίθηκος=νοτιοπίθηκος.
Η Αυστραλία είναι η χώρα του νότου. Αυτό σημαίνει το όνομα της στα λατινικά.

Όλοι ανεξαιρέτως οι αυστραλοπίθηκοι έχουν βρεθεί μεταξύ Κένυας και Αιθιοπίας. Αυτό είναι το λίκνο της ανθρωπότητας με τα παρόντα δεδομένα. Γενικώς ο άνθρωπος εξελίχθηκε σε Αφρική και Ευρασία, όχι Αμερική όχι Ωκεανία. Για να μην πεις άλλη μαλακία ο Homo georgicus ΔΕΝ ανακαλύφθηκε στη Georgia των ΗΠΑ αλλά στη Γεωργία, το πρώην σοβιετικό κράτος...



Δεν αντιγράφω από καμία ιστοσελίδα. Δε χρειάζεται να ανατρέξω πουθενά για βοήθεια ώστε να δείξω τα αυτονόητα.

-Γιατί σου είπε κανένας ότι άλλη έννοια δεν είχα παρά για το γιατί λέγεται έτσι ο αυστραλοπίθηκος?
Για τον Homo georgicus σε πιάνω αδιάβαστω....το όνομά του ήταν Γιώργος...έτσι τον φώναζαν οι συντοπίτες του!

quote:
IndustrialAngel:
Δε χρειάζεται φωτό, λάιβ βλέπεις ότι ο άερας έχει ύλη, μάζα και ορμή. Όταν είναι κλειστά τα πατζούρια αλλά υπάρχει φως απέξω, βλέπεις ή όχι τη σκόνη να κινείται περίεργα(όχι προς τα κάτω απευθείας) στο φως από τις γρίλιες; Γιατί κινείται έτσι; Brownian motion λέγεται αυτό και οφείλεται στις συγκρούσεις των μορίων του αέρα με τη σκόνη. Το ίδιο βλέπουμε αν διαλύσουμε στο (άυλο να φανταστώ) νερό κόκκους καρβουνόσκονης. Αυτό το δεύτερο το έκανε ο Brown το 19ο αιώνα ως πείραμα.
Ορίστε μία έμμεση (αλλά λάιβ) απόδειξη ότι ο αέρας ΚΑΙ ύλη έχει και μάζα και ορμή.

Λάθος....τα φαντάσματα είναι αυτά που σηκώνουν τη σκόνη!
Να λοιπόν που χρειάζεται οπωσδήποτε φωτογραφία.

quote:
IndustrialAngel:
Ο αέρας είναι ΑΟΡΑΤΟΣ όχι ΆΥΛΟΣ. Άυλος είναι χοντρομαλακία και πρέπει να το διορθώσεις όχι να το υπερασπίζεσαι με αστεία επιχειρήματα

Έχω απαντήσει ότι δεν αναφέρθηκα ποτέ μου στη σύσταση του αέρα με τον χαρακτηρισμό αυτό. Απλά τον χρησιμοποίησα για την οικονομία του θέματος σε ένα εντελώς άσχετο θέμα.
Από εκεί το πείρατε εσείς οι χριστιανομάχοι και το χρησιμοποιείται ως γαϊτανάκι.

quote:
IndustrialAngel:
Τι να απαντήσω αφού έχει διαστρεβλώσει κάθε έννοια και ορισμό και έχεις φτιάξει δικές σου ιστορίες..
Υπεκφυγές.....τουτ΄ έστιν αδυναμία.

quote:
IndustrialAngel:
Καλά ακούς τον εαυτό σου; ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ γνωρίζοντας τι είναι εξέλιξη; Γιατί μόνο έτσι μπορείς να μάθεις κάτι αν δεν το διαβάσεις; Εκτός αν ομολογείς ότι αντλείς την ΑΝΤΙΕΠΙΣΗΜΟΝΙΚΗ σου πληροφόρηση από παπαδοσελίδες... Γράφτο και πες μας από που αντιγράφεις να απαντάμε σε αυτούς κατευθείαν.

Για ρώτα τη γιαγιά σου τι σημαίνει εξέλιξη και εάν δεν ξέρει έλα να μας το πεις.
Γιατί όμως σου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι αντιγράφω από κάπου? Λες να είναι όλοι οι άνθρωποι σαν κι εσένα και να χρειάζονται πατερίτσες?

quote:
IndustrialAngel:
Πάλι λάθος ορολογία.
Μετάλλαξη=αλλαγή γενετικού υλικού
Εξέλιξη=μεταβολή των χαρακτηριστικών ενός είδους (ομάδας ζώων δηλαδή όχι ενός ατομικά ζώου) στην πορεία των γενεών ως αποτέλεσμα της συσσώρευσης μεταλλάξεων και της επίδρασης του περιβάλλοντος (φυσική επιλογή) στα στελέχη του είδους.

Η μετάλλαξη θα κάνει τη φάλαινα πουλί και όχι η εξέλιξη.

quote:
IndustrialAngel:
Εξέλιξη σημαίνει αυτό που έγραψα και δεν υπάρχει "ακουστικός" ορισμός μιας λέξης ανόητε. Υπάρχει ετυμολογικός ή επιστημονικός.

Ρώτα τον μπάρμπα σου. Εμένα ο δικός μου όταν από το autobianchi πέρασα στο opel, μου είπε "εξέλιξη βλέπω"

quote:
IndustrialAngel:
4 λάθη μέσα σε μια πρόταση. Ρεκόρ!
1. Κανένα σημερινό ζώο δεν εξελίχθηκε σε κάποιο άλλο σημερινό ζώο
2. Εξέλιξη της φάλαινας έχουμε από ζώα της στεριάς, για εκατοστή φορά ξαναδίνω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ (έχω κάνει αναλυτικές αναφορές στο παρελθόν) μια φωτό των απολιθωμάτων. Αυτό είναι θεμελιωμένο
http://www.squidoo.com/whale-evolution
πλήρες άρθρο με πολλές φωτό των ευρημάτων.

3. Λάθος χρήση του όρου μετάλλαξη/εξέλιξη
4. Αν δε δέχεσαι την εξέλιξη της φάλαινας από ζώα της στεριάς τι ακριβώς δέχεσαι; Εξέλιξη υπό περιορισμούς; Και ποιοι είναι αυτοί; Ποια ακριβώς εξέλιξη υποστηρίζεις και πού τη βρήκες;



1. Δε φταίω εγώ εάν η αντιληπτική σου ικανότητα δεν είναι όσο θα έπρεπε.
2. Δε γνωρίζουμε εάν πρόκειται για φωτογραφίες του ίδιου ζώου που εξελίχθηκε, αλλά για τέσσερα διαφορετικά ζώα όπως είναι και το ποιο πιθανό.
3. Άλλο, αλλάζω τα δόντια μου ή τα νύχια μου, ή το μέγεθός μου ομοιόμορφα και άλλο μικραίνουν τα χέρια μου ή τα πόδια μου σε αντίθεση με τα λοιπά μέρη του σώματός μου.
Στην πρώτη περίπτωση έχουμε εξέλιξη, στη δεύτερη μετάλλαξη.
Το λέει και η ετυμολογία της λέξης.
4. Ήδη έχω απαντήσει. Την εξέλιξη που υποστηρίζω τη βρήκα μέσα στη λογική μου.
Εάν εσένα σου τη δώκανε να τους πεις που τη βρήκαν για να πάω κι εγώ να βρω μία.
Και εάν σου πουν στους παραπάνω σκελετούς, να τους πεις ότι ανήκουν σε τελείως διαφορειτικά μεταξύ τους ζώα που δεν όμως σχετίζονται.
Και αν σου πουν που το ξέρω, να τους πεις ότι το υποθέτω όπως και αυτοί το υποθέτουν.
Αν σου πουν ότι δεν το υποθέτουν αλλά είναι σίγουροι, ρώτα τους το που στηρίζουν αυτή τη σιγουριά τους και έλα να μας το πεις.

quote:
IndustrialAngel:
Ζέβρα και άλογο όπως και άνθρωπος και πίθηκος έχουν ΚΟΙΝΟ πρόγονο.
Αν δέχεσαι συγγένεια αλόγου και ζέβρας κατά μείζονα λόγο πρέπει να δεχθείς τη συγγένεια πιθήκου και ανθρώπου.
Δεύτερον, σε όλα αυτά ΞΕΧΝΑΣ τον τεράστιο παράγοντα χρόνο. ΠΟΣΟ χρόνο πήρε η μεταβολή που λες ότι δέχεσαι;;;;; 100 000 χρόνια; 500 000 χρόνια; Αν βάλουμε 2 τέτοια χρονικά διαστήματα, τι θα συμβεί στη μεταβολή, στην απόσταση; Θα είναι εύλογα (σε τάξη μεγέθους) διπλάσια;;;;;
Δε λέω τίποτα παραπάνω παρά το ότι αν δέχεσαι τη συγγένεια ζέβρας και αλόγου, που συνέβη "πρόσφατα" (τα εισαγωγικά γιατί το πρόσφατα είναι χιλιάδες χρόνια, αλλά στη γεωλογική/εξελικτική κλίμακα είναι λίγο) οφείλεις να δεχθείς ΠΟΛΥ σοβαρότερες μεταβολές που έγιναν στα πλαίσια μιας περιόδου εκατομμυρίων ετών.

Η ζέβρα κουβαλάει το ίδιο μυαλό με το άλογο, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και σχετίζονται μεταξύ τους.
Δε βλέπω όμως για πιο λόγο αυτό θα πρέπει να με κάνει να πω το ίδιο και για τον άνθρωπο.
Μοιάζει ο άνθρωπος με τον πίθηκο ως προς τι? ως προς τη νόηση? ή ως προς το χρώμα?...ώς προς το δέρμα ίσως?
Ο χρόνος θα κάνει το άλογο να αλλάξει χέτη, ή να μεγαλώσει λίγο παραπάνω τα αυτιά του για να δροσίζεται τώρα με την αλλαγή της θερμοκρασίας.
Ούτε νόηση θα του δώσει ούτε χέρια να σκαρφαλώνει στα δέντρα.
Δεν οφείλω να δεχτώ τίποτα εάν πρώτα δεν πειστώ.-

quote:
IndustrialAngel:
Κατάλαβα ότι είσαι άσχετος και δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου ούτε ένα βιβλίο

Δε χρειάζεται να διαβάσω κανένα βιβλίο για να μου πει αν κατάγομαι από έναν πίθηκο ή όχι. Έχω καθρέπτη και κοιτάζομαι μόνος μου. Εάν εσένα σε πείσαν ότι ήσουν κάποτε πίθηκος μπράβο τους.

quote:
IndustrialAngel:
Το...υποθεί βγαίνει από το...υπόθετο; 2 λάθη σε μία λέξη...ΡΕΚΟΡ

Βγαίνει από εκεί που βγήκε και το "οι ανθρωπότητα"

quote:
IndustrialAngel:
Δεν είναι θεωρία. Είναι μια ανοησία, ένα νόθο αστήρικτο δημιούργημα που μόνο επιφανειακή (στα πλαίσια της χρήσης των ίδιων όρων με άλλη όμως σημασία). Το αν έχει ειπωθεί από κάποιον πρέπει να σε ενδιαφέρει γιατί μια άποψη δεν υποστηρίζεται με σοφίσματα αλλά με ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ και ΕΥΡΗΜΑΤΑ. Αν εσύ δεν έχεις τέτοια (για κάνε κανένα...πείραμα, "αριστούχε" ΤΕΙ) πρέπει να τα έκανε κάποιος άλλος για σένα. Αν αυτά που λες τα λες ΜΟΝΟ εσύ καταλαβαίνεις ότι απλά λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ>

Δε ζήτησα από κανέναν να κάνει πείραμα και δεν είμαι εργοδότης κανενός.
Όταν λοιπόν κάποιος έρχεται αυτεπάγγελτα να μου πει από που κατάγομαι θα δεχτεί την κριτική μου.

quote:
IndustrialAngel:
Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Είσαι με τα καλά σου; Απορρίπτεις ΧΩΡΙΣ επιχειρήματα κάτι επειδή δεν είναι συμβατό με αυτά που...πιστεύεις;

Τα απορρίπτω αλλά με επιχειρήματα.

quote:
IndustrialAngel:
Αποδείχθηκε εδώ και χρόνια...Τη δέχθηκε η επιστημονική κοινότητα σύσσωμη...Αν εσύ μπορέσεις να τη διαψεύσεις με σοβαρά επιχειρήματα τότε η επιστημονική κοινότητα επίσης θα το δεχθεί...

Δε με αφορούν τα παραπάνω τη στιγμή που δε με έχουν πείσει.
Όταν έτρεχαν όλοι για το εμβόλιο της γρίπης τους έλεγα μην τρέχετε είναι απάτη, πολύ πριν βγουν κάποιοι γιατροί για να πουν ότι υπάρχει υπερβολή στο θέμα.
"Δεν ξέρουν οι γιατροί?" μου έλεγαν....να λοιπόν που δεν ήξεραν οι γιατροί.
Τα ίδια σου λέω και τώρα. Δε με ενδιαφέρει τι λέει η θεωρία τους τη στιγμή που δε με πείθει.
Όταν μπήκα στο φόρουμ, πριν 3μιση χρόνια, είχα μπει με το "ΚΑΛΗΝΎΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΗΜΈΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ"
Μερικοί το βρήκαν ανατριχιαστικό, να όμως που είχα δίκιο.
Δε χρειάστηκα κανέναν οικονομολόγο και κανένα συνέδριο για να μου μιλήσει για την επερχόμενη διάλυση.
Με το Γιωργάκη μου έλεγαν όλοι (στον κύκλο μου) ότι σε τρεις μήνες θα με βάλει στη θέση μου, εγώ τους ανταπαντούσα γελώντας ότι σε τρεις μήνες θα σκάσει το κανόνι.....και πάλι δικαιώθηκα.

Αν και τώρα το θέμα που πραγματευόμαστε είναι τελείως διαφορετικής φύσης με τα παραπάνω, συνεκτιμώντας τα μέχρι στιγμής δεδομένα οδηγούμε στη θεωρία ότι δεν υπήρχαν ένα αλλά χιλιάδες πρόγονοι για τα διάφορα είδη.
Ούτε όμως με ενδιαφέρει αν ποτέ βγει επίσημα προς τα έξω μία τέτοια θεωρία, ούτε θα στεναχωρηθώ εάν στο μέλλον αποδειχτεί περίτρανα ότι είχα άδικο.

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ είσαι ο κριτής του λογικού; χαχαχα. Μάθε πρώτα ορθογραφία και μετά μίλα για λογική.

Άλλο ορθο-γραφία και άλλο ορθο-λογία.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό είναι ΠΕΡΙΠΟΥ λαμαρκισμός... Άντεξε 20 χρόνια ως θεωρία και τη διαδέχθηκε η εξελικτική θεωρία (που πρωτοδιατυπώθηκε από το Δαρβίνο και συμπληρώνεται διαρκώς από τη σύγχρονη επιστήμη). Το ότι υποστηρίζεις μια ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ εδώ και 200 χρόνια θεωρία είναι ενδεικτικό της ασχετοσύνης σου.

Όλη αυτή η λογική που αναφέρεις είναι ΑΔΙΕΞΟΔΗ στην κλίμακα των ετών που υπάρχει η ζωή στη γη. Η λαμαρκιστική "περιορισμένη" εξέλιξη δεν μπορεί να εξηγήσεις ΟΥΤΕ την επανεμφάνιση τεράστιας ποικιλίας ζωής μετά από μεγάλες καταστροφές ΟΥΤΕ την ανυπαρξία ολόκληρων οικογενειών/φύλων ζώων πριν από πολλά χρόνια ΟΥΤΕ στέκει λογικά αν την εφαρμόσουμε σε δις χρόνια.

Πώς μπόρεσε να ξαναφτάσει η ζωή στα πλαίσια της ποικιλίας που βλέπουμε σήμερα, μετά από την πτώση του μετεωρίτη πριν 65 εκ. χρόνια; Αν εξαφανίστηκαν τα περισσότερα είδη, ΠΩΣ δημιουργήθηκε ΞΑΝΑ αυτή η ποικιλία της ζωής που παρατηρούμε σήμερα αν δεν υπήρχε ΡΑΓΔΑΙΑ εξέλιξη; ΠΩΣ φτάσαμε στα σημερινά ζώα από τα ζώα της εποχής των παγετώνων;



Είναι πολύ απλό, η φύση έτρεξε με μεγάλη ταχύτητα τις διαδικασίες της.
Απόδειξη?.....Γιατί οι μύγες ζουν μόνο ένα μήνα?
Μήπως κουβαλάνε τα κατάλοιπα μιας παλαιότερης σύντομης ζωής που αφορούσε όλους όμως τους οργανισμούς?
Η φύση και τα μυστήρια της μόνο δέος προκαλούν και αυτό γιατί τα πάντα φτιάχτηκαν όχι σύμφωνα με την ανθρώπινη νοημοσύνη, αλλά σύμφωνα με το Θεϊκό σχέδιο και όπως είπε και ο Ηράκλειτος, ο άνθρωπος μπρος στη σοφία του Θεού θα φανεί πίθηκος.

quote:
IndustrialAngel:
Λάθος. Κοινά χαρακτηριστικά έχουν ΟΛΑ τα θηλαστικά(ανέφερα ένα κατεβατό) αλλά τα θηλαστικά περιλαμβάνουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ είδη. Είδες που λες μπούρδες;
Κοινά χαρακτηριστικά μπορείς να βρεις μεταξύ οποιονδήποτε ζώων. ΌΛΑ τα ζώα αναπνέουν για παράδειγμα. Μη κοινά χαρακτηριστικά μπορείς να βρεις και μεταξύ των ζώων που ανήκουν στο ίδιο είδος.
Γιατί οι λευκοί με τους μαύρους ανήκουν στο ίδιο είδος αλλά η γάτα με την τίγρη σε διαφορετικό; Ομοιότητες και διαφορές υπάρχουν αλλά ποιο είναι το κριτήριο;

Τα κοινά χαρακτηριστικά χωρίζονται σε υπό ομάδες και τα είδη σε υποείδη κ.ο.κ. άρα μια χαρά τα λέω.

quote:
IndustrialAngel:
Μάθαμε ότι ο ουρακοτάγκος είναι το...ίδιο είδος με το γορίλα. Να φανταστώ ότι είναι και το ίδιο είδος με τη γάτα;
Ο ουρακοτάγκος όχι μόνο δεν είναι ίδιο είδος αλλά ούτε ίδιο ΓΕΝΟΣ με το γορίλα.

Ο ένας είναι γενός Gorilla και ο άλλος γένος Pongo. Τα γένη αυτά περιλαμβάνουν 2 είδη αντιστοίχως το Gorilla gorilla και Gorilla beringei και το άλλο το Pongo pygmaeus και το Pongo abelii.
Αν αυτά τα δύο είναι ίδια:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Male_gorilla_in_SF_zoo.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Orangutan.jpg
Τότε ή ηλίθιος ή τυφλός είσαι.
Ο ορισμός που δίνεις όχι μόνο είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος αλλά μπλέκει τα πράγματα. Ακριβώς γιατί έχεις ανάγκη να κάνεις κωλοτούμπες.



Εσύ δεν είπες ότι οι μεγάλοι πίθηκοι και οι άνθρωποι ανήκουν στο ίδιο είδος?
Είναι δηλαδή ποιο κοντά ο άνθρωπος με το Γορίλα απ΄ ότι ο Γορίλας με τον ουρακοτάγκο?
Για πες μας!!!!! και θα δούμε τότε ποιος είναι ο ηλίθιος.

quote:
IndustrialAngel:
Η μεγάλες αλλαγές δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά το άθροισμα των μικρών σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Και γω αρνιέμαι ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγές σε ΜΙΚΡΟ χρονικό διάστημα. 1 δις χρόνια όμως είναι ικανοποιητικός χρόνος. Παραλείπεις ΤΕΛΕΙΩΣ την παράμετρο χρόνο από αυτά που λες...

Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά πότε εμφανίστηκε ο άνθρωπος.......μάθαμε και τι γινόταν πριν από 1 δις χρόνια??....ε! τότε πράγματι έχω μείνει πίσω!

quote:
IndustrialAngel:
Δεν είναι 5-10 είναι πολλές εκατοντάδες που έχουν βρεθεί στον κόσμο. Μόνο στην Ισπανία έχουν 30 σκελετούς ανθρώπου της Χαϋλδεβέργης σε ένα σπήλαιο.

Της ίδιας όμως ομάδας. Εγώ αναφέρομαι σε διαφορετικούς αιώνες.

quote:
IndustrialAngel:
Χιλιάδες γενιές έχουν μεσολαβήσει αλλά ΞΕΡΟΥΜΕ ότι τα ενδιάμεσα βήματα είναι εφικτά. Ξέρουμε ότι ένας πιο ανθρωπόμορφος erectus πχ είναι εφικτός.

Σωστά....χιλιάδες γενιές!! που είναι όμως οι σκελετοί? που είναι τα τεκμήρια? βρέθηκαν 5-10 και τα υπόλοιπα εκατοντάδες τα υποθέτουμε βάση αυτών των 5-10...να γιατί αναφέρθηκα σε ΚΟΚΑΛΟΝΑΤΕΙΑ!

quote:
IndustrialAngel:
Λοιπόν άσε τα νούμερα και τις αρλούμπες και πες συγκεκριμένα. 5-10 σκελετούς ΠΟΙΑΝΟΥ πράγματος;

Της εξέλιξης που μας περιγράφεις!

quote:
IndustrialAngel:
Παχιά λόγια απλώς.
Μια άλλη τεράστια παράμετρος που παραλείπεις (άραγε επίτηδες;;;) είναι το τι υπάρχει σε αυτά τα οστά που έχουμε στα χέρια μας.
Το ότι τα χαρακτηριστικά γίνονται ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ όλο και ποιο ανθρώπινα το παραλήπεις; Το ότι τα άλλα είδη του γένους μας φέρουν ΠΙΘΗΚΟΜΟΡΦΑ χαρακτηριστικά είναι τυχαίο;

Μα τι να παραλείψω? γνωρίζει κανείς από που κρατάει η σκούφια του κάθε σκελετού? Απλά υποθέσεις γίνονται!

quote:
IndustrialAngel:
Πω πω τι άσχετος! H έννοια είδος κακοποιείται ΒΑΝΑΥΣΑ σε κάθε πρόταση που γράφεις.
ΕΛΕΟΣ πια! Φτάνει με τις ανοησίες! Άνοιξε ένα βιβλίο και κοίτα τι γράφει για το τι είναι είδος.

Εξήγησέ μου πρώτα γιατί ο Γορίλας ανήκει στο ίδιο είδος με τον άνθρωπο αλλά όχι με τον ουρακοτάγκο και τα ξαναλέμε.

quote:
IndustrialAngel:
Έχεις κολλήσει στην ανόητη αιτίαση των παπαδοσελίδων ότι ΔΗΘΕΝ δεν επαρκούν τα απολιθώματα. Σε πρώτη φάση λέμε ότι φτάνουν και περισσεύουν.

Δεύτερον, ΔΕΝ είναι το ΜΟΝΟ επιχείρημα. Αντιθέτως το κερασάκι στην τούρτα είναι. Σήμερα μπορούμε να ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΟΥΜΕ την εξέλιξη με υπολογιστές ή να μελετήσουμε το γενετικό υλικό. Υπάρχουν χιλιάδες ΣΤΟΙΧΕΙΑ της εξέλιξης. Ξαναφέρω:
1. Γενετική
2. Ενιαία βιοχημεία των ζωντανών οργανισμών
3. Πρωτεΐνες-ριβοσώματα (βλ. κυττόσωμα C)
4. Ψευδογονίδια-Junk DNA
5. To χρωμόσωμα 2 που έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια γονίδια (στις ίδιες θέσεις) με τα χρωμοσώματα 2α και 2β των χιμπατζήδων γεγονός που αποδεικνύει ότι το γένος μας προέκυψε από τη μετάλλαξη, τη σύντηξη 2 χρωμοσωμάτων. Είναι τυχαίο το γεγονός ότι έχουμε τα ίδια γονίδια στις ΙΔΙΕΣ θέσεις; Οι ίδιες ανάγκες δε σημαίνουν ίδια γονίδια πολύ περισσότερο δεν μπορεί να σημαίνουν ίδια γονίδια σε ΙΔΙΕΣ θέσεις. Έχουμε 23 ζεύγη εμείς και 24 οι χιμπατζήδες. Γιατί από όλα τα ζεύγη βρήκαν και κάθισαν στις ΙΔΙΕΣ θέσεις τα κοινά μας γονίδια;
6. H ίδια η κατηγοριοποίηση των ζώντων οργανισμών (που αγνοείς ΠΑΝΤΕΛΩΣ) η οποία είναι μια αντικειμενική αλήθεια ανεξάρτητα από την ισχύ ή όχι της εξελικτικής θεωρία, βγάζει νόημα αν τη δούμε ως απεικόνιση των βαθμών συγγένειας μεταξύ των ειδών
7.Ομόλογες -ανάλογες δομές. Ποια η εξήγηση για τα δάχτυλα που έχει στα οστά των πτερυγίων η φάλαινα;
8. Υπολειμματικές δομές. Ποια η εξήγηση για τον κόκκυγα των ανθρώπων, τη λεκάνη της φάλαινας, τους φρονιμίτες που δε χωράνε (εντάξει χώρεσαν στον Ευρωπαίο αλλά δεν χωρούν σε πολλούς). Το γεγονός ότι το 35% των ανθρώπων δεν αναπτύσει ΚΑΝ φρονιμίτες επιβεβαιώνοντας την εξέλιξη που λέει ότι οι δομές που δε χρειάζονται εκφυλίζονται προοδευτικά; Το 85% των φρονιμιτών χρειάζεται να αφαιρεθούν σύμφωνα με την American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons.
http://www.scienceline.org/2007/02/ask-cooper-wisdomteeth/
Σαν πολύ αποτυχημένο Θεό μας πουλάς ευρωπαίε, που δεν ξέρει να φτιάξει ένα στόμα
9. H μορφή των εμβρύων. Γιατί τα έμβρυα έχουν ουρά και βραγχιακές σχισμές;
10.αταβισμός
11. Ομοιότητες σε συγκεκριμένες δομές. Πχ γιατί η καμηλοπάρδαλη έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό οστών στο λαιμό της με οποιοδήποτε άλλο θηλαστικό (και τον άνθρωπο) με διαφορά στο μέγεθος μόνο; Μήπως γιατί η εξέλιξη δουλεύει σε ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ δομές και τις μεταβάλλει αντί να δημιουργεί εκ νέου καινούριες (όπως θα έκανε ένας Θεός-μηχανικός).
12. Απολιθώματα με 2 τρόπους: Το βάθος τους (που δείχνει την ηλικία τους) και τη μορφολογία τους. Επίσης το γεγονός ότι έχουμε βρει 250 000 είδη σε απολιθώματα τα οποία ΔΕΝ υπάρχουν σήμερα δεν πρέπει να μας κάνει να σκεφτόμαστε τα περί στατικότητας;
13. Συγκεκριμένα παραδείγματα στα οποία έχω αναφερθεί εμετικά στο παρελθόν όπως τη φάλαινα και το άλογο
14. γεωγραφικές κατανομές/γεωγραφική κατανομή ειδών/ενδημισμός.Γιατί οι ήπειροι δεν έχουν ίδια ζώα;
15. Πειραματικά δεδομένα/ευρήματα που πιστοποιούν ότι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν καινούρια χαρακτηριστικά/γονίδια:
Πχ:α)δυσανεξία λακτόζης στον άνθρωπο. Γιατί οι Ευρωπαίοι και οι Ασιάτες έχουν μικρότερα ποσοστά από ότι οι Αφρικάνοι
β)Γιατί εμφανίζονται Αφρικάνοι που ανθίστανται στον ιό του Aids; Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η αρρώστια αυτή ΘΕΡΙΖΕΙ στην Αφρική με αποτέλεσμα να ασκεί εξελικτική πίεση;
γ)Αντοχή στα αντιβιοτικά από τα βακτήρια
δ) αντοχή στα εντομοκτόνα από τα έντομα
ε) Βακτήρια που τρώνε νάυλον. Εμφάνισαν δηλαδή ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ γονίδιο που παράγει μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ πρωτεΐνη που μπορεί να καταναλώσει μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ τεχνητή ουσία (το νάυλον είναι οργανική ένωση που ανακαλύφθηκε τη δεκετία του 30)
στ)Η επικράτηση των μαύρων πεταλούδων έναντι των λευκών στην Αγγλία όταν μαύρισαν τα δέντρα από τη μόλυνση με αποτέλεσμα οι πρώτες να γίνονται πιο δύσκολα ορατές από τα πουλιά
ζ) Τα πειράματα του καθηγητή Λένσκυ
η) Τα πειράματα του Θεοδόσιου Ντομπζάνσκυ στη μύγα Drosophila
16. Τεχνητή επιλογή. Με ελεγχόμενες διασταυρώσεις φτιάχνουμε σήμερα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ είδη. Σκύλους, γεωργικά φυτά κτλ κτλ.
Από όλα η απάντησή σου είναι ότι δεν έχουμε βρει αρκετούς σκελετούς(που και αυτούς τους έχουμε βρει).
Τα άλλα τι είναι σύμπτωση;



Δεν έχω κωλύσει σε καμία ιστοσελίδα. Ωστόσω χαίρομαι που και άλλοι λένε ότι δεν επαρκούν.
Δεύτερον οι υπολογιστές φτιάχνουν ότι τους ζητήσεις...το θέμα είναι το πόσο αξιόπιστες είναι οι προθέσεις αυτών που φτιάχουν τα κριτήρια αναζήτησης!

Τρίτον όλα αυτά που αναφέρεις, δεν εξηγούν ούτε την ευφυΐα του ανρθώπου, ούτε κάνουν κάποια διαφορά!
Για παράδειγμα είναι ποτέ δυνατόν να χρησιμοποιήσουμε ως άλλοθι τα δόντια ή την προσαρμογή των εντόμων στα εντομοκτόνα?
Είναι αυτά απόδειξη? ούτε καν ένδειξη δεν είναι! απλά δείχνουν την εξέλιξη του είδος και όχι τη μετάλλαξή του.

Άσε που εγώ με το ΤΕΖΑ, είμαι πολύ ευχαριστημένος...άλλαξε μάρκα!

Γράφεις γιατί οι ήπειροι δεν έχουν τα ίδια ζώα.
Να σου απαντήσω. Αρκούδα έχει και η Αλάσκα αρκούδα και η Ευρώπη.
Που διαφέρουν? στο μέγεθος και στο χρώμα. Αν τις δεις είτε από κοντά είτε από μακριά....αρκούδες θα τις πεις.
Στο ίδιο μήκος κύματος θα σχολίαζα και τα άλλα....αλλά είναι πολλά!
Αν θέλεις κάποιο ειδικά ας μου το πεις.

Η τεχνητή επιλογή δε βλέπω τι σχέση έχει με το θέμα μας. Εδώ έχουμε την ανθρώπινη επέμβαση.

quote:
IndustrialAngel:
Όλες οι θεωρίες κατά πάσα πιθανότητα είναι. Ακόμα και η βαρύτητα. Δεν έχουμε ΚΑΜΙΑ απόδειξη ότι μετά από 15 δις χρόνια θα υπάρχει βαρύτητα για παράδειγμα.

Αυτή τη στιγμή όμως που μιλάμε ισχύει. Άρα ορθώς υπάρχει.

quote:
IndustrialAngel:
Άλλο οικογένεια άλλο είδος. Στο ίδιο είδος δεν είναι, στην ίδια οικογένεια είναι.
Γιατί όμως δέχεσαι ότι ο άνθρωπος ανήκει στην ίδια ΚΛΑΣΗ που λέγεται θηλαστικά; Είναι τελικά θηλαστικό ή όχι ο άνθρωπος; Και γιατί;

Α....δεν είναι στο ίδιο είδος....οπότε παίρνω πίσω τα παραπάνω με τον ουρακοτάγκο και τον γορίλα.
Αφού όμως δεν είναι γιατί εντάσσουν τους πιθήκους στις ανθρωπ-(ε)ίδες?
Άρα έχω δίκιο όταν λέω ότι δε χρησιμοποιούν τους σωστούς όρους.

Ο άνθρωπος αφού θηλάζει είναι θηλαστικό θέλει κι ερώτημα?

quote:
IndustrialAngel:
Άλλο πράγμα το είδος, άλλο η οικογένεια, άλλο το φύλο, άλλο η τάξη. ΠΟΤΕ κανένας δεν έβαλε στο ΙΔΙΟ είδος τον άνθρωπο και τον πίθηκο. Μόνο η μαλακία που σε δέρνει το έκανε αυτό.

Αναζήτησε αλλού τη μαλακία.... σε αυτούς που ένταξαν τους πιθήκους στις ανθρωπ-(ε)ίδες

quote:
IndustrialAngel:
Είπε ο άνθρωπος που πιστεύει σε ανθρώπινη παρθενογένεση και σε ανάσταση νεκρών. Το βιντεάκι με το Χριστό να βγαίνει από τον τάφο το γιατί το κρατάτε μυστικό;
Είναι αστείο να πιστεύει ΤΟΣΑ πράγματα χωρίς απόδειξη και μετά από τη ΜΑΣΤΟΥΡΑ και την αποβλάκωση να βαφτίζει ΑΝΕΠΑΡΚΗ τα στοιχεία. Ανέφερα 15 τομείς. Όχι 1 και 2.

Ανέφερες υπαρκτά μεν, άνευ όμως σημασίας πράγματα.
Η θρησκεία και ο Θεός δεν έχουν να κάνουν με χειροπιαστά πράγματα και δε χρειάζονται απτές αποδείξεις. Απλά πίστη είναι. Ποτέ μου δεν προσπάθησα να πείσω τον άλλον να γίνει χριστιανός και ούτε πρόκειται....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Εδώ όμως μιλάμε για πράγματα που βλέπουμε με τα μάτια μας. Για τον πίθηκο και τον άνθρωπο. Και θέλω απτές αποδείξεις και όχι θεωρίες.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό ρώτα τον εαυτό σου. Εγώ διαπιστώνω τον ΑΝΕΝΤΙΜΟ τρόπο με τον οποίο κάνεις διάλογο.

Καλά....όποιος δε συμφωνεί με εσένα είναι ανέντιμος, πούστης, ψεύτης κ.λ.π.....μας τα έχεις πει πολλές φορές, το έχουμε εμπεδώσει.

quote:
IndustrialAngel:
Έλα τώρα. Εσύ αντιγράφεις τις παπαδοσελίδες, εμένα ρωτάς τι τους ανακατεύω; Δεν έβαλα εγώ "στοιχεία" από το orthodox-world. Μην το παίζεις αθώα περιστερά.

Μπα? έφερα από εκεί στοιχεία κάποια στιγμή? Να σαι σίγουρος ότι αν το έκανα δεν το έκανα εσκεμμένα απλά γκουγλάρισα.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ξέρω. Ρώτα τον εαυτό σου. Εγώ καταλαβαίνω ότι ΚΑΤΙ τους πειράζει. Γιατί από όλες τις επιστημονικές θεωρίες ασχολούνται οι παπαδοσελίδες με την εξέλιξη; ΟΕΟ; Γιατί δε γράφουν πχ για τη σχετικότητα; Γιατί δε γράφουν για την κίνηση των τεκτονικών πλακών; Θεωρίες είναι και αυτά με την ΙΔΙΑ ακριβώς αξία και παρόμοιες αποδείξεις με την εξέλιξη. Από τον καιρό του Paley που αντάλλαζε γράμματα με το Δαρβίνο (που ήταν παπάς στην Αγγλία), όλων των λογιών οι παπάδες (από διάφορα δόγματα δηλαδή) ασχολούνται με την εξελικτική θεωρία. Τυχαίο; Δε νομίζω
Έχω ξαναπεί για ποιους λόγους ΒΛΑΠΤΟΝΤΑΙ κάποιοι από την εξελικτική θεωρία. Η εξελικτική θεωρία κυνηγήθηκε και κυνηγιέται (ακόμα και στη Σοβιετική Ένωση).

Εμένα προσωπικά δε με πειράζει καθόλου.
Ούτε νομίζω ότι μόνο οι παπαδοσελίδες ασχολούνται με την εξέλιξη.
Με τον άνθρωπο όμως να ασχολούνται το βλέπω λογικό, αφού ο άνθρωπος είναι το αντικείμενο της θρησκείας και συγκεκριμένα το πνεύμα του και όχι η ύλη του.
Στη Σοβιετική Ένωση όμως θα πρέπει να μάθεις ότι επί Στάλιν είχαν πάρει άτομα από μειονότητες, ενδεχομένως και Έλληνες (το αναφέρω για την αγάπη που έχουν ακόμη κάποιοι προς τον Στάλιν), τους είχαν στείλει στα ανθρακορυχεία στη Σιβηρία και από εκεί πολλούς τους έκαναν πειραματόζωα.
Ένα από τα πειράματά τους ήταν η "φυσική" διασταύρωση με τους μεγάλους πιθήκους.

quote:
IndustrialAngel:
Μπα; Και γιατί τότε ΟΛΑ τα επιχειρήματα που ακούω περιστρέφονται στο πώς ΔΕ θα αφήσουμε την εξελικτική θεωρία να διαψεύσει την ερμηνεία που δίνουν οι παπάδες στη Γένεση;

Ανέφερα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο? Στη Γέννεση αναφέρουν οι παπάδες ότι ο Θεός πήρε χώμα έφτυσε και έφτιαξε τον άνθρωπο? Πρώτη φορά το ακούω, για υπέδειξε μου τη θέση των παπάδων!

quote:
IndustrialAngel:
Επικαλέστηκες ΝΑΙ ή ΟΥ, ευρωπαίε παπαδοσελίδες; Επικαλέστηκες ΝΑΙ ή ΟΥ ΘΕΟΚΕΝΤΡΙΚΕΣ εξηγήσεις του φυσικού κόσμου; Εσύ δεν έλεγες ότι ο Θεός κρατούσε τους κομήτες να μην πέσουν πάνω στους ανθρώπους; Τα ξέχασες;
Ή μήπως κατάλαβες ότι έγινες ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ με αυτά που λες και τα τουμπάρεις τώρα;

Βρε άνθρωπε μου τη σκέψη μου καταθέτω! Τι φταίω εγώ εάν και άλλοι σκέπτονται όπως εγώ?
Και από πότε η θέληση του Θεού ονομάστηκε ειδωλολατρεία?

quote:
IndustrialAngel:
Κοίτα αν θεωρείς ότι ο ουρακοτάγκος και ο γορίλας είναι ίδιοι, το ίδιο ίδια θα σου φαίνονται όλα. Από το μέγεθος, την κοινωνική ζωή, το σχήμα του σκελετού, τη δύναμη κτλ διαφέρουν. Το ότι εσύ έχεις μπλέξει τα μπούτια σου όμως δεν είναι επιχείρημα. Ο κόσμος ξεχωρίζει και το άλογο από το γαϊδούρι και τη γάτα από το λιοντάρι. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις το χαζό και να μπλέξεις, εντάξει κέρδισες με την αξία σου το χαρακτηρισμό: είσαι βλάκας! Ικανοποιήθηκες τώρα;

quote:
IndustrialAngel:
Δεν υπάρχει γονίδιο νοημοσύνης. Υπάρχει ΟΡΓΑΝΟ στο οποίο εδράζεται η σκέψη. Και σήμερα ΞΕΡΟΥΜΕ ότι είναι ο εγκέφαλος. Και από όσο ξέρουμε ΟΛΑ τα ζώα έχουν εγκέφαλο. Μεγαλύτερος εγκέφαλος (και μεγαλύτερος εγκέφαλος σε σχέση με το σώμα) συνεπάγεται μεγαλύτερη ευφυΐα. Ένας σκύλος είναι ΠΟΛΥ εξυπνότερος από μια σαύρα. Υπάρχουν εξυπνότερα ζώα και άλλα λιγότερο έξυπνα.


Το όργανο αυτό επηρεάζεται από γονίδια. Οι επιστήμονες λένε ότι η διαφορά του ανθρώπου από τον χιμπατζή στη ευφυΐα μπορεί να εξηγηθεί μόλις με 60 γονίδια,το οποίο είναι εφικτότατο να έχει συμβεί.


Δεύτερον, ο μεγάλος εγκέφαλος ΑΠΑΙΤΕΙ πολλά πράγματα και συνεπάγεται ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ. Τα μειονεκτήματα αυτά δεν ήταν εφικτό να τα αντιπαρέλθουν τα άλλα ζωά.


Πχ ο εγκέφαλος αν και είναι ΜΟΛΙΣ το 2% του βάρους μας (γύρω στο 1.4 κιλό) χρειάζεται το 25% της ενέργειας που καταναλώνει συνολικά το σώμα. Αυτό ΠΡΟΦΑΝΩΣ σε περιόδους πείνας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα. Μάλιστα η ενεργειακή απαίτηση είναι ΑΚΟΜΑ πιο μεγάλη για τη μάνα στον άνθρωπο από ότι του χιμπατζή. Η μάνα ενός παιδιού πρέπει να δώσει 10 φορές περισσότερη ενέργεια για να αναπτυχθεί ο εγκέφαλος του σε σχέση με την ενέγεια που δίνει ένας θηλυκός χιμπατζής. Αν δεν υπάρχει ΤΡΟΦΗ στο περιβάλλον, ξέρεις τι θα κάνει η φυσική επιλογή στη μάνα που έχει τέτοια γονίδια; Θα πεθάνει απλώς... Αυτό δεν είναι το μόνο. Μια έγκυος γυναίκα είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ευάλωτη. Η όρθια στάση στον άνθρωπο δημιουγεί ιδιαίτερες επιπλοκές σε σχέση με τα άλλα ζώα (άλλη μία απόδειξη του ότι καταγόμαστε από τετράποδα). Επομένως, για να αναπτυχθεί ένας εγκέφαλος ανθρώπου ενεργειακό και μόνο χρειάζεται ας πούμε ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ δομές (τέτοιες ώστε να εξασφαλίζουν αυξημένη προστασία της εγκύου,καλή διατροφή της, καλή διατροφή του παιδιού, καλή διατροφή του ανθρώπου σε όλη τη διάρκεια ζωής). Το γεγονός ότι ο άνθρωπος χάρη στη βέλτιστη (σε σχέση με τους πιθήκους) δίποδη βάδιση του μπορούσε να κυνηγάει στις σαβάνες και να τρέφεται με το ΥΨΗΛΟΥ θερμιδικού περιεχομένου κρέας σε σχέση με τους φρουτοφάγους συγγενείς τους δεν μπορεί παρά να έπαιξε σοβαρότατο ρόλο στην εξέλιξη του.

Η σύντομη απάντηση είναι ότι οι άνθρωποι με περισσότερο εγκέφαλο ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ να επιζήσουν και να δώσουν απογόνους. Κάτι τέτοιο ενεργεικά δεν είναι εύκολο για αυτό και δεν το ανέπτυξαν άλλα ζώα.



Υπάρχει...να ψάξουν να το βρουν. Εάν δεν υπήρχε θα ήμασταν όπως ο γορίλας....επάνω στα δέντρα!
Ένας κόρακας είναι πολύ ποιο έξυπνος από ένα μουλάρι...σύγκρινε τώρα μέγεθος εγκεφάλου!

Δεύτερον δε λες τίποτα το ουσιώδες.

quote:
IndustrialAngel:
Μπα...Εσύ ακόμα πληρώνεις τα παγκάρια, άρα δεν καταλαβαίνεις πότε σε κοροϊδεύουν.

Ναι τα πληρώνω για να αγοράσω το κεράκι μου......θα πρέπει όλοι μας να είμαστε τζαμπατζίδες σε αυτή τη ζωή?

quote:
IndustrialAngel:
χαχαχα. Δηλαδή ο άνθρωπος...φύτρωσε αλλά απλώς δεν ξέρουμε πώς;χαχαχα ΕΠΟΣ!

ακακακακακακακακα...όντως έπος! ακόμη ψάχνουν!

quote:
IndustrialAngel:
Τους παπάδες εσύ τους ανακατεύεις αφού τους επικαλείσαι. Αν διάβαζες εγκυκλοπαίδειες θα απάνταγα στις εγκυκλοπαίδειες (αν και δε νομίζω ότι θα διαφωνούσα με αυτές!).
Δεύτερον, η αλήθεια δεν είναι κανενός. Η καλύτερη προσέγγισή της ανήκει στην επιστήμη και όχι στους γιδοβοσκούς που δεν μπορούσαν να βγουν από την έρημο για 40 χρόνια

Τρίτον, "γιατί να δεχθείς ως αλήθεια κάτι που θεωρείς ουτοπία";;;;; Εσύ παληκάρι μου πιστεύεις σε παράδεισους και ρωτάς εμένα για ουτοπίες;;;;χαχα ΕΠΟΣ... Εγώ ΞΕΡΩ ότι θα σαπίσω κανονικά και τα σκουλήκια θα ξεκινήσουν να τρώνε τα μάτια μου (είναι υγρά και νόστιμα βλέπεις). Το ίδιο θα γίνει και σε ΟΛΟΥΣ όσους αγαπάς, στα παιδιά σου, στους γονείς σου, στη γυναίκα σου...



Άντε πάλι τα ίδια....που τους επικάλεσα?
Η επιστήμη ουκ ολίγες φορές έχει πάρει πίσω τα λεγόμενά της...κάνω λάθος? Όχι...αν ναι πες το μου.

Και το δικό μου σώμα θα φάνε τα σκουλίκια, το θέμα είναι αν θα φάνε και την ψυχή μου, γιατί το σώμα μου το έχω χεσμένο.

quote:
IndustrialAngel:
;;;;;; ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΛΑΪΚΙΣΙΚΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ. ΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΣΟΥ
Τέτοιες γελοίες απαντήσεις είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ.

Απαντώ όπως το έθεσες. Αν το είχες θέσει διαφορετικά θα είχα απαντήσεις διαφορετικά.
quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
Τι λες ρε φίλε; Εσύ είσαι το κριτήριο της αλήθειας; Με ποια μόρφωση και ποια στοιχεία; Με μια φαντασιακή ψευδοθεωρία δικής σου επινόησης που βαφτίζεις εξέλιξη;


Δεύτερον, τα δόντια ΔΕΝ είναι αμελητέα. Όποιον βιολόγο και να ρωτήσεις θα σου πει το ίδιο. Τα δόντια επειδή συνδέονται με το φαγητό και άρα την επιβίωση δίνουν ΠΑΡΑ πολλές πληροφορίες. Τρίτον, το ότι η μορφολογία του ΗΔΗ έτεινε προς την ανθρώπινη πιστοποιεί ότι είναι αυτός που ψάχνουμε. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Και δεν είναι ΜΟΝΟ τα δόντια. Είναι και ο υπόλοιπος σκελετός που φωνάζει για δίποδη βάδιση. Έξάλλου, αυτά τα χαρακτηριστικά μπορεί να αποτελούν την αιτία που μπόρεσε να αναπτυχθεί ο εγκέφαλος. Πχ η δίποδη βάδιση βελτίωση την ικανότητα να κυνηγάει (και άρα να τρώει περισσότερο και να τροφοδοτεί τον ενεργοβόρο μεγαλύτερο εγκέφαλό του) ή το σαγόνι που άφηνε χώρο για μεγαλύτερο εγκέφαλο. Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
Γνωρίζουμε ΗΔΗ ότι ο αυστραλοπίθηκος ήταν ευφυέστερος από οποιονδήποτε πίθηκο που εμφανίστηκε ποτέ στη γη μέχρι τότε. Άρα ήταν ο πρώτος άνθρωπος (ακόμα και με τη δικιά σου ανεπαρκή λογική).



Είμαι αυτός που είμαι.
Δεύτερον τα δόντια είναι αμελητέα. Είτε τρώγαμε περισσότερα φρούτα, είτε περισσότερο κρέας δεν έχει καμία σημασία.
Τρίτον και ο χιμπατζής περπατάει όρθιος.....αλλά δεν το 'χει που λέμε.

Για τον αυστραλοπίθηκο δε γνωρίζω κατά πόσο η ευφυΐα του είναι αξιοσημείωτη.
Εσύ που γνωρίζεις πες μας.

quote:
IndustrialAngel:
Το πώς αντιπαρέρχεσαι τις τάπες που τρως είναι φοβερό. Καλά αυτοσεβασμό καθόλου δεν έχεις;
Αν δεν ήταν πρόγονος μας ΤΙ ήταν ο erectus; Ανεξάρτητο είδος; Φύτρωσε από το πουθενά; Ή μήπως ήταν ένας...πανέξυπνος πίθηκος;;;;;

Δεν έχω φάει καμία τάπα γιατί δε βρίσκομαι σε αντιπαράθεση σε αυτό το θέμα.
Οι τάπες υπάρχουν μόνο όταν υπάρχουν και οι ανάλογες αποδείξεις. Και εδώ δεν έχουμε αποδείξεις αλλά εικασίες.
Εσύ λες τα δικά σου κι εγώ τα δικά μου.
Δε γνωρίζω τι ήταν πράγματι ο erectus, δεν ασχολούμαι με την ΚΟΚΑΛΟΝΑΤΕΙΑ, μπορεί να ήταν, μπορεί και όχι.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 02:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Δεν είμαι απόλυτος απλώς κοιτάω τα στοιχεία.
Ο Δαρβίνος δεν ήταν προφήτης. Πρόβλεψε ότι θα βρούμε κάτι τέτοιο. Τυχαίο; Δε νομίζω
Δεύτερον, ΠΛΕΙΑΔΑ άλλον στοιχείων συνηγορούν και υποστηρίζουν την εξελικτική θεωρία. Και αυτό σύμπτωση;
Να το θέσω αλλιώς. Με τα παρόντα στοιχεία, μεγαλύτερο ποσοστό βεβαιότητας έχει η εξελικτική θεωρία (πιο κοντά στην αλήθεια).

Έτσι νομίζεις εσύ! Ο Δαρβίνος δεν είπε ποτέ του ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο, ενώ τα μέχρι στιγμής στοιχεία για την Εξέλιξη όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι, είναι ανεπαρκή.

quote:
IndustrialAngel:
Κατηχούμε εγώ; Μπρρρρρρρ...μακρυά από μας. Φιλελεύθερη κατήχηση; χαχα καινούριο αυτό. Από ποιον και πότε;
Α και μη με ρωτήσεις γιατί μπλέκω τους παπάδες, εσύ λες για κατηχήσεις...

Μας έπεισες...μην πιέζεσαι!!

quote:
IndustrialAngel:
Για πες μας τον αριθμό όμως. Ακριβώς και με πηγή. Όχι από το μυαλό σου, να βρεις κάπου ΠΟΥ και ΠΟΣΑ και ΠΟΙΑ υπάρχουν.

Γιατί οι άλλοι από το μυαλό τους δεν έχουν βγάλει τη θεωρία ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθικο?
Τα υπολογίζω λοιπόν σε περίπου σε 20.000 κρανία....έλα τώρα εσύ να με πείσεις ότι τα 5-10 εξηγηγούν την όλη φάση!

quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
χαχαχα. Τι να με τσούξει βρε κακομοίρη; Εσύ νομίζεις ότι εγώ υποστηρίζω ότι ο Αριστοτέλης είχε δίκιο για να πετύχεις μια διάψευση σε αυτά που λέω(γιατί στα υπόλοιπα μόνο μπούρδες γράφεις).

Δεν πείθεις βιομηχανικέ...σε τσούζει η αλήθεια!

quote:
IndustrialAngel:
Εγώ; Και πώς αυτό θα αποδείξει ότι ΕΣΥ ξέρεις αρχαία ελληνικά;;;; Η΄μήπως το επιχείρημα σου θα είναι "ναι, αλλά ούτε εσύ ξέρεις". Δηλαδή, αντί να κοιτάξεις να βελτιωθείς ως άνθρωπος στις ικανότητες και τις γνώσεις,που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχεις, προσπαθείς να υποβιβάσεις τους άλλους για να μη νιώθεις μειονεκτικά; "Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", που έλεγε και ο μακαριστός; Αυτός είναι ο σκοπός σου; Και πες ότι δεν το μεταφράζω καθόλου. Τι κερδίζεις; Ότι δεν είσαι ο μοναδικός άσχετος στον κόσμο; Και θα νιώσεις καλύτερα έτσι; Άνθρωποι όπως εσύ κατέστρεψαν την Ελλάδα. Με τέτοιες άθλιες νοοτροπίες.

Θα νιώσεις καλύτερα αν φανεί ότι δεν ξέρω αρχαία; Αυτό θες ρε άθλιε και διεστραμμένε άνθρωπε;



Δε σε είπα ούτε διεστραμμένο ούτε άθλιο.
Ήμουν σαφής.
Δέχεσαι ή όχι?

quote:
IndustrialAngel:
Όχι, φυτεύεις λέξεις και αλλοιώνεις το νόημα. Λέει φωνή έχεις ΜΕΣΑ σου αλλά όχι ΝΟΥ (μέσα σου). Προφανώς κάπου μέσα υπάρχουν όλα αλλά πού;

Δε φυτεύω τίποτα τα αυτονόητα δεν έχουν ανάγκη τη σπορά. Η τοποθέτησή σου είναι τελείως για κλάματα.

quote:
IndustrialAngel:
Δε λέω ποιος ήταν καλύτερος βρε καμμένε λέω ποιος άσκησε ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιρροή στην ανθρώπινη σκέψη. Ξύπνα. Ακόμα και στο Βυζάντιο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ διάβαζαν.

Κι εγώ σου ανταπαντώ ότι έκαστος στο είδος του......και ο νοών νοείτο!!

quote:
IndustrialAngel:
Αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις αγγλικά, πώς γέλασες;

Εσύ με τα αυτιά βλέπεις ή με τα μάτια?
Εγώ πάντως τα γελοία βίντεο που έφερες με τα μάτια τα παρακολούθησα.

quote:
IndustrialAngel:
Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να παίζει με τις λέξεις.

Πού είστε κύριε Ψηλέ που σας ενδιαφέρει η "αλήθεια" και ο "διάλογος"; Γιατί δε βγαίνεις τώρα να διασαφηνίσεις την έννοια αποθηκεύω και να την εξηγήσεις στο σύμμαχό σου τον Ευρωπαίο; Σου τελείωσε ο ανδρισμός όταν έλεγες ότι θα πλακώσεις και τώρα θα αρθρώσεις λόγο μετά από μια δεκαετία;



Ο Ψηλός αναπαύεται, κάνει ποδόλουτρο! ....μάλλον για να ρίξει καμιά κλωτσιά θα ετοιμάζεται πάλι!

quote:
IndustrialAngel:
Θα φέρω κάτι καλύτερο. Επιστημονικές εργασίες:

http://www.klf.ac.at/downloads/Bugnyar_and_Kotrschal2002.pdf

quote:http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6W9W-45M2R79-14&_user=10&_coverDate=11/30/1998&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=3f58c1676acdd6164024ab0c1e5a361d&searchtype=a

http://www.animalbehavioronline.com/cacheretrieval.html

Προκαλώ τον Ψηλό που είναι και γλωσσομαθής να μας μεταφράσει τι λένε...



Εσύ τις φέρνεις εσύ να τις μεταφράσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Άντε ρε. Τι σημαίνει το ρήμα αποθηκεύω; Γιατί εσύ έλεγες κάτι για μπετά και τρακτέρ...

Σου ξαναλέω, ο Ιησούς είπε στους μαθητές του να μην νοιάζονται για το φαγητό τους, γιατί ο Κύριος θα φροντίσει γι΄αυτό, όπως ακριβώς φροντίζει για τα πετούμενα του ουρανού όπως ο κόρακας που δεν καλλιεργεί και δεν αποθηκεύει την τροφή του και ωστόσο έχει.
Εσύ έφερες κάτι γελοία βίντεο με τον κόρακα τάχα να αποθηκεύει, για να διαψεύσεις τα λεγόμενα του Ιησού!.....και πήγε το γέλιο σύννεφο!!!

quote:
IndustrialAngel:
Δεν αποθηκεύουν το μάννα εξ ουρανού. Πάνε και μαζεύουν καρπούς μόνα τους. Και οι άνθρωποι τι αποθηκεύανε τότε αν όχι αυτά που βρίσκανε από τη φύση;;;;; Τα παίρνανε από τους...Ελοχίμ;

Ο άνθρωπος φυτεύει καλλιεργεί και αποθηκεύει....έχεις δει κόρακα με το ποτιστήρι να ποτίζει τα καλαμπόκια που φύτεψε για να μεγαλώσουν?

quote:
IndustrialAngel:
Ενώ τα σιτηρά που έχουν οι άνθρωποι από που προέρχονται;

Από την καλλιέργειά τους.
Αν δεν τα καλλιεργήσει δε θα αναπτυχθούν και δε θα θεριστούν.

quote:
IndustrialAngel:
Έκανε λάθος. Αποθηκεύει. Έτσι απλά.
Δεν αποθηκεύει.

quote:
IndustrialAngel:
Για τους αμαθείς Εβραίους του 2000 πΧ ναι. Και για νήπια του σήμερα...

Καλά αφού επιμένεις....ο κόρακας παίρνει το σπόρο, των χώνει στη γή, μετά με το ποτιστηράκι τον ποτίζει, μετά αυτός μεγαλώνει, ο κόρακας βοτανίζει το μποστάνι και μόλις αναπτυχθεί σε ικανοποιητικό σημείο ο καρπός τον συλλέγει!!!

quote:
IndustrialAngel:
1. Από όσο ξέρω τα 5/6 της ανθρωπότητας ΔΕ συμφωνούν μαζί σου, έχουν βρει άλλους βλέπεις. Όταν γίνουν Χριστιανοί οι υπόλοιποι (ή έστω μια πλειονότητα) τότε θα ασχοληθώ με το αν είναι καλός ή όχι δάσκαλος.

2. Εγώ δε θέλω να τη βγω. Δεν ξέρω ΚΑΝ αν το είπε ο Χριστός ή αν είναι κανένα κομμάτι που φύτεψε εκεί ο Ευαγγελιστής για να το κάνει πιο εύληπτο αγνοώντας ότι έγραφε μπούρδες. Εγώ απλώς θέλω να δείξω ότι υπάρχουν κομμάτια στη Βίβλο που διαψεύδονται από τη σημερινή γνώση της φύσης.



1. Μόλις οι Κινέζοι και οι Ινδοί γίνου 3 δις έκαστος δε θα συμφωνούν μαζί μου τα
9/10 της ανθρωπότητας.
2. Εσύ θέλησες να γελοιοποιήσεις την Δημιουργό....αλλά κομματάκι δύσκολο! Και τότε και σήμερα όλοι γνωρίζουν (εκτός από εσένα) ότι ο κόρακας ούτε καλλιεργεί τη γη, ούτε αποθηκεύει τους καρπούς της καλλιέργειάς του.

quote:
IndustrialAngel:
Η γνώση μου δεν προκύπτει από βιντεάκια αλλά από πράγματα που διαβάζω σε επιστημονικές δημοσιεύσεις και εγκυκλοπαίδειες. Σε αντίθεση με εσένα δεν έχω ανάγκη εικόνες για να καταλάβω κάτι. Εκ των υστέρων είδα ότι υπάρχει αντίφαση με αυτά που έλεγε ο Χριστός με αυτά που γνωρίζω για τη φύση

Κολοκύθια τούμπλα, αν ήταν έτσι δε θα μας έφερνες βιντέκια της πλάκας!

quote:
IndustrialAngel:
Η εξαφάνιση είναι ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ στοιχείο της εξέλιξης και εξηγείται πολύ καλά από αυτήν. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδείξεις; Το 99% των ειδών έχει εξαφανιστεί ξαναλέω. Προφανώς και είναι συμβατό με την εξέλιξη.

Α!! η φάλαινα δεν εξαφανίζεται.....εξελίσσεται σε κάτι άλλο!!....να ενημερώσει κάποιος την greenpeace! βρε παιδιά!!!

quote:
IndustrialAngel:
Πρώτος είπα ότι ΜΟΝΟ ένα πεινασμένο αιλουροειδές μπορεί να το κάνει.Και δεν είχα ανάγκη να δω ντοκυμαντέρ, το είχα διαβάσει πριν. Ξαναλέω όμως ότι δεν είναι το σύνηθες θήραμα. Υπάρχουν άλλα ΠΟΛΥ ευκολότερα για τα λιοντάρια. Αν έτυχε όμως και δεν υπήρχαν άλλα τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ρισκάρανε με τους ελέφαντες.

Γιατί ξέρεις εσύ κανά χορτάτο λιοντάρι να επιτίθεται έστω και στις ζέρβες?
Δίπλα τους να περάσουν αν την έχουν κάνει ταράτσα ούτε που θα τις κοιτάξουν!

quote:
IndustrialAngel:
Άνοιξε κανά λεξικό που θα μας βαφτίσεις και τη μόρφωση κατήχηση καθυστερημένε Ζουλού.

κατηχώ= μύηση σε δόγμα ή ιδεολογία //συμβουλεύω.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό είναι το νούμερο που δίνεις;;; Πού το βρήκες; Πώς το μέτρησες; Με ποιο πείραμα; Ποια μονάδα μέτρησης έχεις;

Γιατί τόσο ποιο έξυπνο θεωρώ τον άνθρωπο από τον Γορίλα.
Όταν ο Γορίλας θα φτιάξει έστω και ένα απλό πλίθινο σπίτι τότε θα κατεβάσω τη διαφορά στο 500.

quote:
IndustrialAngel:
Εγώ όμως έχω φωτογραφία:
http://www.newsalertstodays.com/wp-content/uploads/2010/12/NYC-sundial-columbia-university-12.jpg
Ζούμαρε στη μετώπη:
HOMER -HERODOTUS-SOPHOCLES-PLATO-ARISTOTLE-DEMOSTHENES-CICERO-VERGIL
βλέπεις κανένα Βυζαντινό; Και δε μιλάμε για καμιά γωνία. Το πιο κεντρικό κτίριο του πανεπιστημίου είναι.

Εσύ έχεις τη φωτογραφία από ένα Πανεπιστήμιο. Δεδομένου ότι υπάρχουν πάνω από χίλια, σου λείπουν τουλάχιστον χίλιες φωτογραφίες για να μας πείσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Το ζυθοποιό να τον βάλουμε στα επιτεύγματα της ανθρωπότητας μεταξύ της ανακάλυψης της πυρηνικής ενέργειας και της εγχείρισης ανοικτής καρδιάς; Αυτή είναι η πρότασή σου;

Να τον βάλεις στον κρίκο της αλυσίδας είναι η πρότασή μου.

quote:
IndustrialAngel:
Μια χαρά μου κόβει. Γράφω για τον Αριστοτέλη και τον Πλάτων και το αντεπιχείρημα είναι το...αποχετευτικό του Βυζαντίου; Μου θύμισες τη σειρά με το Ρώμα...

Κι εμένα το "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα!"

quote:
IndustrialAngel:
Τι λες; Διδάσκεται το έργο του σε ΟΛΑ τα σχολεία της γης όπως η Ευκλείδια γεωμετρία; Απλό το ερώτημα. Έτσι κρίνω εγώ την επιρροή στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Σε όλα. Μπορεί να μην υπάρχει το όνομά του όπως και άλλων, αλλά σε όλα τα σχολεία η διδασκαλία είναι αποτέλεσμά και δικό του.

quote:
IndustrialAngel:
1. Ουσιαστικά μου φέρνεις κάποιον ο οποίος ΜΕΛΕΤΗΣΕ τους αρχαίους. Τυχαίο; Δε νομίζω. Πάλι αυτοί βγαίνουν από πάνω

2. Ξέρεις τι είναι πτυχιακή; Όλοι οι φοιτητές γράφουν πτυχιακή. Μη το δραματοποιούμε κιόλας.



1. Όλοι μα όλοι μελετούν είτε εμμέσως είτε αμέσως τους προηγούμενους τους.
2. Η πτυχιακή δεν είναι θέμα του φοιτητή αλλά του καθηγητή.
Ο φοιτητής απλά την εκτελεί.

quote:
IndustrialAngel:
Για μια αυτοκρατορία 1100 ετών, που δεχόταν επιρροές από ανατολή και δύση και είχε και μια προίκα από την αρχαία Ελλάδα δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ένας ζυθοποιός, ένα μεγαλο-υδραυλικός και ένας που διαφωνούσε με τον Αριστοτέλη;

Επιρροή όλοι δέχονται, άλλοι από μέσα και άλλοι από έξω, δεν έχει καμία σημασία.
Σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Η αυτοκρατορία αυτή φημίζεται για τον πολιτισμό της και την παιδεία της.
Εξού το Βυζαντινή παιδεία και το Βυζαντινός πολιτισμός.
Ο κόσμος εξελίχθηκε, από την κατασκευή των κτηρίων, μέχρι την κατασκευή των καραβιών.
Το ότι εσύ προσπαθείς να ισοπεδώσεις τα πάντα για να σου βγει το σενάριο, προσκρούει στους ιστορικούς, και στις αναφορές τους, όπως επίσης και στους επιστήμονες όπως ο Ντυέμ που ανέφερα.

quote:
IndustrialAngel:
Όχι 1 φάρμακο και μόνο. 1100 χρόνια είχαν γιατρούς και το επίτευγμά τους ήταν ένα φάρμακο. Ο Τζένερ που ανακάλυψε τα εμβόλια τι είναι,ας πούμε συγκριτικά;

Δεκάδες ήσαν τα φάρμακα όχι μόνο ένα.
Η βοτανολογία προχωρούσε πάντα με αριθμητική πρόοδο ...σου διαφεύγει?

quote:
IndustrialAngel:
Κοίταξε, βρες τα με τον Ψηλό και τον Αρίστο. Γιατί όταν επικαλούμαι την πυρηνική ενέργεια ακούω για την ατομική βόμβα, ότι η επιστήμη είναι φονική για την ανθρωπότητα. Βρείτε τα εσείς οι...σύμμαχοι μεταξύ σας και μετά ενημερώστε με.

Έτερον εκάτερον.

Κανείς δεν έγραψε ότι η επιστήμη είναι κακή. Δεν υπάρχει κακή επιστήμη, κακοί φορείς αυτής υπάρχουν.

quote:
IndustrialAngel:
Πες μου ένα θεώρημα του Λέοντα που διδάσκονται σε ΟΛΑ τα σχολεία και τα πανεπιστήμια, στα μαθηματικά.Περιμένω. 1 και μόνο

Θες να πεις ότι ο Πυθαγόρας μόνο για το θεώρημά του άξιζει?
Ξέρεις τι μικρής σημασίας ήταν ο οπτικός τηλέγραφος? Ήταν ένα σύστημα ταχείας προειδοποίησης των Βυζαντινών για τις αραβικές επιδρομές. Εξέλιξη αυτού είναι τα σημερινά ραντάρ.

quote:
IndustrialAngel:
Διαιτολόγος ήταν. Τίποτα παραπάνω.

Απαξιείς δηλαδή τη διαιτολογία? Είναι το Α και το Ω για την υγεία του ανθρώπου.

quote:
IndustrialAngel:
Το πυθαγόρειο θεώρημα σου κάνει;;;; Σε όλο τον κόσμο διδάσκεται. Το ξέρεις το πυθαγόρειο θεώρημα αμόρφωτε;

Σου απαντώ και πάλι, το Πυθαγόρειο θεώρημα είναι μέρος της Γεωμετρίας και όχι η Γεωμετρία.
Δεκάδες άλλοι συνέβαλλαν στην ανάπτυξή της.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ξέρω, βρες τα με τον Ψηλό και πείτε μου τι υποστηρίζετε οι μεγαλοχριστιανοί. Όχι ότι μας βολεύει σε κάθε περίπτωση. Άμα θέλουμε να ανεβάσουμε το Βυζάντιο ή άμα θέλουμε να μειώσουμε τη σύγχρονη επιστήμη που πατάει στην αναγέννηση.

Όλες οι επιστήμονες πατάνε σε προηγούμενα βήματα. ΌΛΕΣ!

Και τα βήματα αυτά έγιναν σταδιακά.....από τότε που εμφανίστηκε ο πολιτισμός του ανθρώπου και στο μέλλον......

quote:
IndustrialAngel:
Ετερόφωτος και αυτός. Κάτι καινούριο κάνανε;

Η κάθε γενιά ανθρώπων, παίρνει και προχωράει ένα βήμα παραπέρα αυτά της προηγούμενης κ.ο.κ.

quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή μέχρι τότε τους είχαν στο φτύσιμο; Αυτός είναι ο σπουδαίος πολιτισμός;

Όχι δεν είναι αυτό το συμπέρασμα.
Το συμπέρασμα είναι ότι όταν σου δείχνουν το φεγγάρι εσύ κοιτάς το δάχτυλο. Δείγμα του φανατισμού σου και του εγκλωβισμού σου σε κλισέ.
quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
Το παραπέρα βήμα δυσκολεύομαι να διακρίνω. ΌΛΟ μελέτη ακούω αλλά καινοτομίες μόνο τη μπύρα και τους μπιντέδες του Βυζαντίου μου είπες.

Είπα πολλά, κράτησες τη χέστρα και τη μπύρα στο μυαλό σου!...Τυχαίο?

quote:
IndustrialAngel:
Σαφώς. Ενώ ο Λέοντας είναι αδιάφορος παράγοντας. Σα να μην υπήρξε ένα πράγμα.

Κάνεις λάθος, θα ήμασταν πίσω.
Αν ήταν έτσι απλά όπως τα λες, τότε και οι αρχαίοι Έλληνες θα είχαν πάει στο φεγγάρι.
Η επιστήμη όμως δεν φτιάχνεται από τη μια μέρα στην άλλη.
Απλά χρειάζεται χρόνος.
Μπάς και νομίζεις ότι εάν δεν υπήρχαν οι αρχαίοι Έλληνες δε θα είχε προχωρήσει η επιστήμη?
Θα είχε προχωρήσει με ποιο βραδείς ρυθμούς.
Το ίδιο και εάν δεν υπήρχαν οι Βυζαντινοί, θα είχε πρχωρήσει με ποιο βραδείς ρυθμούς.

quote:
IndustrialAngel:
Βρε βυζαντινολάτρη πυροβολημένε που έβαλες στον ίδιο ύψος τον Ευκλείδη με το ζυθοποιό και τον κατασκευαστή των μπιντέδων λες σε εμένα για έλλειψη κριτικής σκέψης;

Έλλειψη κριτικής σκέψης και σοβαρότητας.

Ο Ευκλείδης και αυτός βασίστηκε σε μελέτες άλλων.
Δεν ήταν ακριβώς ένας μεγάλος καινοτόμος αλλά κυρίως οργανωτής που συστηματοποίησε και έθεσε σε στέρεες θεωρητικές βάσεις τα συμπεράσματα στα οποία έφτασαν ο Θαλής, ο Εύδοξος και άλλες φωτεινές διάνοιες της εποχής.πηγή

quote:
IndustrialAngel:
Δε ρώτησα αυτό ανόητε. Ρώτησα, ποια η συνεισφορά του. Γιατί θα πρέπει να τον απομνημονεύουμε, μόνο για να βαυκαλίζονται οι βυζαντινοκολλημένοι;

Ιδρυτής της σύγχρονης άλγεβρας ήταν ο άνθρωπος, αλλά τόσο φανατισμένος που είσαι δε μπορείς να δεις πέρα από τη μύτη σου τίποτα.


quote:
IndustrialAngel:
Ναι, μόνο κάποιος που δεν πήγε 2α γυμνασίου μπορεί να σε πιστέψει

Είτε δημοτικού είναι κάποιος είτε πανεπιστημίου, τα αυτονόητα τα γνωρίζει.
Δε χρειάζεται κανείς ιδιαίτερη σοφία για να καταλάβει ότι από το 1 δεν πάμε ξαφνικά στο 10, αλλά μεσολαβούν και άλλοι αριθμοί!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 13:19:16  Εμφάνιση Προφίλ
Industrial,
Ό,τι και να πεις, όσα «στοιχεία» και να φέρεις, δεν θα είναι παρά ενδείξεις και όχι αποδείξεις.

Στη θεωρία της εξέλιξης, λείπουν πολλοί συνδετικοί κρίκοι, πράγμα που εσύ, όπως φαίνεται, δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψη σου.
Και αυτό γίνεται χάριν του αντιχριστιανικού φονταμενταλισμού σου.

Αν μια μέρα, η επιστήμη αλλάξει πλεύση, όπως έχει γίνει σε κάποιες περιπτώσεις, και αναιρέσει τα μέχρι στιγμής αποδεκτά σχετικά με τη συγκεκριμένη θεωρία, κανείς, ούτε και εσύ, θα κληθείτε να λογοδοτήσετε, όπως κάνεις εσύ τώρα με το Χριστιανισμό που, χωρίς να τον γνωρίζεις, του καταλογίζεις ευθύνες και λάθη.
Ναι, όπως κάνει ο κάθε επιπόλαιος που, όποτε του καπνίσει, στήνει το Χριστιανισμό στο τοίχο και τον πετροβολά.

Θα κρυφτείτε πίσω από το "απυρόβλητο", δήθεν, της επιστημονικής έρευνας και θα συνεχίσετε να λέτε τα ίδια και τα ίδια.

Η «επιστήμη» (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί αναφέρομαι στη «δική σας επιστήμη - των απανταχού χριστιανομάχων») δικαιούται να κάνει λάθη, όσο τραγικά κι αν είναι. Υποτίθεται πως εργάζεται για το καλό της ανθρωπότητας, βλέπεις.

Τελικά, οι λιγότερο επιστήμονες, έχουν γίνει φανατικότεροι των επιστημόνων. Σε σημείο μάλιστα που να αλλοιώνουν και να βιοπραγούν εναντίον της επιστήμης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 13:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Στη θεωρία της εξέλιξης, λείπουν πολλοί συνδετικοί κρίκοι, πράγμα που εσύ, όπως φαίνεται, δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψη σου.
Και αυτό γίνεται χάριν του αντιχριστιανικού φονταμενταλισμού σου.

με λίγα λόγια η θεωρία της εξέλιξης είναι αντιχριστιανική

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 13:49:42  Εμφάνιση Προφίλ
Προς τους διαχειριστές του Esoterica

Μου κάνατε σύσταση, να αφαιρέσω τα λόγια του μέλους "αθεος", όπου έλεγε πως θα πρέπει να πυροβολούμε τους παράνομα εισερχόμενους από τα σύνορα λαθρομετανάστες.

Υπάκουσα στη σύστασή σας και το αφαίρεσα από την ψηφιακή υπογραφή μου.

Κατά καιρούς, έχω πει πως η ευαισθησία σας, κατά ένα «περίεργο τρόπο», λειτουργεί μονόπλευρα, περίεργα θα έλεγα.
Γιατί το ξανα-λέω αυτό;

Ενώ η δική μου κίνηση ερέθισε της χορδές της ευαισθησίας σας, η κίνηση του μέλους "αθεου", να χρησιμοποιήσει το ίδιο με μένα εικονίδιο, παραποιώντας το, αποδίδοντας εκφράσεις σε άτομα τρίτα, που κανένα απολύτως στοιχείο δεν υπάρχει για την εγκυρότητά τους, σας άφησε .... αδιάφορους.

Γιατί άραγε;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 14:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Πατριάρχης Βαρθολομαίος: «...δυστυχώς οι δύο λαοί διέκοψαν την υπέροχη συμβίωση των 400 χρόνων, όταν ξεσηκώθηκαν κάτι ξεβράκωτοι, το 1821 και δημιούργησαν τις γνωστές προστριβές....». (αυτή η χυδαία φιλοτουρκική δήλωση του Πατριάρχη έγινε μία μόλις εβδομάδα πριν την ενθρόνισή του, στις 22 Νοεμβρίου του 1991 και δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες «Αυριανή» και «Ελεύθερη Ώρα» στις 26 και 30 Οκτωβρίου 1991 αντίστοιχα).

όπως βλέπεις ψηλέ έχει δημοσιευτεί σε 2 εφημερίδες, μπορείς να μου φέρεις την διάψευση από την πλευρά του πατριάρχη;

Υ.Γ. να τους χαίρεσαι ψηλέ τους ποιμενάρχες σου

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 15:01:04  Εμφάνιση Προφίλ
Από την ιστοσελίδα: http://www.antibaro.gr/node/1122

«Ἡ ὑποτιθέμενη ἀνθελληνικὴ δήλωσις τοῦ οἰκουμενικοῦ πατριάρχου Βαρθολομαίου:

«... Δυστυχώς οι δύο λαοί διέκοψαν την υπέροχη συμβίωση των 400 χρόνων, όταν ξεσηκώθηκαν κάτι ξεβράκωτοι, το 1821 και δημιούργησαν τις γνωστές προστριβές ...» (Η ανθελληνική δήλωση του πατριάρχη έγινε μία μόλις εβδομάδα πριν την ενθρόνισή του σε Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως στις 2 Νοεμβρίου του 1991, δημοσιεύτηκε και στην εφημερίδα «Αυριανή» στις 30 Οκτωβρίου 1991.)

Καὶ ἡ διάψευσις:

Έχω αντίρρηση και σε διαψεύδω.

Το περίφημο "απόσπασμα" της ομιλίας του Πατριάρχη, δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά σε μία τοπική εφημερίδα της Θράκης και αναδημοσιεύτηκε από την "Αυριανή".

Ούτε η μία εφημερίδα διαθέτει ανταποκριτή στην Κωνσταντινούπολη, ούτε η άλλη.

Κανείς Έλληνας δημοσιογράφος δεν υπέγραψε ως ανταποκριτής την εν λόγω "πληροφορία" και καμμία σοβαρή εφημερίδα, ή ειδησεογραφικό πρακτορείο δεν την αναπαρήγαγε, ούτε την υιοθέτησε.


Στη χώρα βεβαίως που ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει, όποιον θέλει, και όπως θέλει, χωρίς να διασταυρώνει ή να ελέγχει τις πηγές της πληροφόρησής του, τα ανυπόγραφα και υβριστικά δημοσιεύματα της "Αυριανής" ή της "Ελεύθερης Ώρας" (οι εκδότες των οποίων έχουν επανειλημμένως καταδικαστεί για δυσφήμιση, ενώ ο τελευταίος βρίσκεται στη φυλακή για εκβιασμό) μπορούν να θεωρούνται ως θέσφατα και να ζητούνται εξηγήσεις με τη λογική "αφού το Πατριαρχείο δεν αντιδρά, τότε είναι ένοχο". Παλιές, γνωστές συνταγές.

Στη συνέχεια πλακώνουν διάφοροι περίεργοι - παλαιοημερολογίτες, εσφιγμένοι, εβραιοφάγοι, νεοπαγανιστές, "ελληναράδες" κ.λπ., συμπτύσσοντας μια ιδιόμορφη και ετερόκλητη συμμαχία, εναντίον του μόνου θεσμού που μπορεί να θυμίζει την ελληνική παρουσία στην Πόλη, την Μικρασία, τον Πόντο -μια παρουσία που το τουρκικό κράτος προσπαθεί να αποσιωπήσει, πολεμώντας ακριβώς το Πατριαρχείο, είτε επισήμως (επιβάλλοντας να επιλέγονται οι Πατριάρχες μονάχα από την ολοένα συρρικνούμενη ελληνική κοινότητα), είτε ανεπίσημα, με τη βοήθεια παρακρατικών συμμοριών, όπως οι Γκρίζοι Λύκοι.

Αντιθέτως, όταν η Μητρόπολη της Αυστρίας που υπάγεται απευθείας στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, τελεί επίσημο, δημόσιο μνημόσυνο για τον πρωτουργό του '21, Αλέξανδρο Υψηλάντη, προεξάρχοντος του Μητροπολίτη Αυστρίας - Ουγγαρίας και Έξαρχου Μεσευρώπης κ. Μιχαήλ, η είδηση περνάει απαρατήρητη και ουδείς την αναφέρει.
Ουδείς θα την θυμάται και μετά από λίγο...»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 15:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
http://www.elkosmos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3411:2010-02-10-10-45-10&catid=87:epikairotita&Itemid=277
quote:
Βέβηλη δήλωση Βαρθολομαίου που ποτέ δεν διαψεύστηκε!
Συνεχίζει ο Άγιος Καλαβρύτων (αμβρόσιος): «Δεν έχει διευκρινισθή ακόμη εάν ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος έχει διαπράξει ένα ακόμη τραγικώτερο τραγικό λάθος, εάν δηλ. ωμίλησε για κάποιους "ξεβράκωτους" Έλληνες, εννοώντας τους ηρωϊκούς Αγωνιστές του 1821... Μέχρι σήμερα οι δηλώσεις αυτές δέν έχουν διαψευσθή... Η ενθρόνισις έγινε τὴν 2αν Νοεμβρίου 1991. Πρό ολίγων λοιπόν ημερῶν ο νέος Πατριάρχης, προφανῶς διά νά ευχαριστήση τήν Τουρκίαν, είπε (;) τὰ εξῆς εξωφρενικὰ περὶ των Ελλήνων Αγωνιστῶν του 1821: «Δυστυχώς οι δύο λαοὶ διέκοψαν τὴν υπέροχη συμβίωση των 400 χρόνων, όταν ξεσηκώθηκαν κάτι ξεβράκωτοι, τὸ 1821, καὶ δημιούργησαν τὶς γνωστὲς προστριβές.....». Εάν τά είπεν, όποιος καί αν τά εξεστόμησεν, "ένοχος θανάτου εστί". Τήν είδηση κατέγραψαν οἱ εφημερίδες "Αυριανή" της 26ης Οκτωβρίου 1991 καί "Ελεύθερη Ώρα" της 30ής Οκτωβρίου 1991.

όπως βλέπεις ακόμη και ο αμβρόσιος έχει τις απορίες του σχετικά με το θέμα, τώρα καλό θα ήταν να μας φέρεις την τοπική εφημερίδα που πρώτη όπως λες δημοσίευσε την δήλωση του

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 24/01/2011 16:03:09

Edited by - αθεος on 24/01/2011 16:03:48

Edited by - αθεος on 24/01/2011 16:05:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 17:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Στη συνέχεια πλακώνουν διάφοροι περίεργοι - παλαιοημερολογίτες, εσφιγμένοι, εβραιοφάγοι, νεοπαγανιστές, "ελληναράδες" κ.λπ.,

ψηλέ και ο αμβρόσιος ανήκει σε αυτή την ομάδα;

και κάτι ακόμη βρε ψηλέ, όσο καιρό ήταν εδώ ο τρέχα δεν είχες να προσάψεις τίποτε στους παλαιοημερολογίτες, τώρα πως και;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 18:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Η Αυριανή όπως και η Ελεύθερη ώρα, φημίζονται για την αναξιοπιστία τους.
Μόνο και μόνο ότι η Αυριανή από γλύφτης του ΠΑΣΟΚ, μόλις δεν έδωσαν κάτι έργα-κονδύλια στον ιδιοκτήτη της έγινε γλγύφτης της Ν.Δ., λέει πολλά.

Ακόμη είναι γνωστό σε όλους η επίσημη παραδοχή της Αυριανής ότι η φωτογραφία που κυκλοφόρησε με τον Μητσοτάκη αγκαλιά με τα ΕΣ-ΕΣ, με το γνωστό σε όλους τους μεγαλύτερους ,κάπως, σύνθημα Μητσοτάκη "σ' είδα χθες αγκαλιά με τα ΕΣ-ΕΣ", ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ βουλευτικών εκλογών, ότι ήταν ΜΟΝΤΆΖ.
Μάλιστα ο Κουρής τα φόρτωσε όλα στον Λαλιώτη και είπε ότι η ιδέα ήταν του Λαλιώτη και απλώς αυτός την εκτέλεσε.

Τέτοιες φυλλάδες θα έπρεπε προ πολλού να είχαν κλείσει ως ένδειξη σεβασμού της πληροφόρησης και καταπολέμησης της παραπληροφόρησης.

Το ότι το θέμα δεν αναδημοσιεύτηκε σε καμία άλλη εφημερίδα από τις μεγάλες εφημερίδες, είναι αρκετό ώστε να μας προβληματίσει πριν υοθετήσουμε εύκολα και χωρίς κριτηκή σκέψη την κάθε μπαρούφα.

Είναι υποχρεωμένος ο άθεος να ψάξει και να μας φέρει και άλλες πηγές επί του θέματος ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα, είτε προς τη μια είτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Μέχρι λοιπόν να αποδειχτούν τα πράγματα ότι έτσι είναι η δεν είναι άθεε, απλά θα αναπαράγεις, έστω και άθελά σου, ως φερέφωνο έμμισθες συκοφαντίες.
Αφού είναι γνωστός ο χρηματισμός και των δύο ιδιοκτητών των εν λόγω εφημερίδων για ίδια οφέλη.

Επίσης στο site που μας έφερες το άρθρο είναι ανυπόγραφο. Το λέω αυτό για να ελέγξω το κατά πόσο ο Οικουμενικός Πατριάρχης έχει διευκρινίσει ή όχι τα όσα του καταλαγίζονται.
Και κατά πόσο βέβαια έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο από τον Βαρθολομαίο.

Πήγε δηλαδή κάποιος του ζήτησε διευκρινήσεις και αυτός αρνήθηκε να τις δώσει? ή πρέπει ο Οικουμενικός Πατριάρχης από μόνος του να τρέχει συνεχώς να δίνει διευκρινήσεις για τα όσα ανυπόγραφα του καταλογίζονται στα διάφορα site?

Και τι σύμπτωση! το site που μας έφερες διαφημίζει την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ!

Αν λοιπόν άθεε θέλεις να είσαι απλά ένα γρανάζι του ράδιο αρβύλα, απλά συνέχισε το ίδιο, αδιαφορώντας για τις παρατηρήσεις.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 19:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
βρε τραχανοεγκέφαλε μόνο αυτές οι δυο εφημερίδες το δημοσίευσαν
και έχουμε και λέμε ο αμβρόσιος το αναπαράγει και έχει και αυτός τους προβληματισμούς του στο γιατί τόσα χρονιά μετά από την δημοσίευση δεν έχει έρθει η διάψευση

από εκεί και πέρα, εγώ έφερα τις δημοσιεύσεις εσείς φερτέ τα όσα υποστηρίζετε

περιμένω από τον ψηλό την τοπική εφημερίδα που το πρωτοδημοσίευσε

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 20:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Δεν κατάλαβες τι έγραψα......αλλά δεν εκπλήσσομαι κιόλας!

Ακριβώς επειδή το έγραψαν μόνο δύο φυλλάδες και αυτές του κώλου!....είναι η έσνσταση!

Και ακριβώς για τον ίδιο λόγο σε κάλεσα να φέρεις κάποια αξιόπιστη πηγή για αυτά που φέρεται ότι είπε ο Αμβρόσιος! Επειδή στο site που μας έφερες το κείμενο είναι ανυπόγραφο και δεν επικαλείται καμία πηγή.....άσε που διαφημίζει και την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι είναι κακό.....αλλά είναι τουλάχιστον "επεξεργάσιμο".

Γιατί ο καθένας μπορεί να γράψει έναν ανώνυμο λίβελλο και λέγοντας ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι του.
Και ένας άλλος κεφάλας να το φέρει ως ντουκουμέντο...αυτά που κάποιος ανώνυμος παρουσίασε.
Τουλάχιστον φέρε μας μία αξιόπιστη πηγή για τον Αμβρόσιο!, θα διευκολύνει πολύ τα πράγματα...έτσι τουλάχιστον πιστεύω.

Τα υπόλοιπα είναι περιττά!

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 20:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Μου κάνατε σύσταση, να αφαιρέσω τα λόγια του μέλους "αθεος", όπου έλεγε πως θα πρέπει να πυροβολούμε τους παράνομα εισερχόμενους από τα σύνορα λαθρομετανάστες.



Ρε συ αθεε,δεν εχεις το θεο σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 20:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
τελικά είσαι ποιο ηλίθιος από ότι φαίνεσαι

πως ρε χριστιανοταλιμπάν θα σου φέρω άλλες πηγές αφού οι μόνες πηγές είναι αυτές οι δυο εφημερίδες
πόσο τραχανάς είσαι;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 20:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

quote:
Μου κάνατε σύσταση, να αφαιρέσω τα λόγια του μέλους "αθεος", όπου έλεγε πως θα πρέπει να πυροβολούμε τους παράνομα εισερχόμενους από τα σύνορα λαθρομετανάστες.



Ρε συ αθεε,δεν εχεις το θεο σου.

εν το μεταξύ αυτό που έχω πει είναι το αυτονόητο

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 21:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
ψηλέ και ευρωπαίε δείτε τι βρήκα
http://www.youtube.com/watch?v=zc-8yLXf6fc
http://www.youtube.com/watch?v=fIwdL2IZ3cY&feature=related

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 22:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
άθεος:
Τελικά είσαι ποιο ηλίθιος από ότι φαίνεσαι
πως ρε χριστιανοταλιμπάν θα σου φέρω άλλες πηγές αφού οι μόνες πηγές είναι αυτές οι δυο εφημερίδες
πόσο τραχανάς είσαι;

To ποιος είναι ηλίθιος από τους δυο μας, φαίνεται από την αντιληπτική σου ικανότητα.
Η απάντησή σου στο σχόλιό μου είναι όλα τα λεφτά!

quote:
άθεος:
ψηλέ και ευρωπαίε δείτε τι βρήκα
http://www.youtube.com/watch?v=zc-8yLXf6fc
http://www.youtube.com/watch?v=fIwdL2IZ3cY&feature=related

Και?
Ο Πατριάρχης, αναφέρθηκε στον άνθρωπο που έχει ως σπίτι του τη γη και τον κάλεσε να στρατευθεί για τη διάσωση του σπιτιού του, του πλανήτη.
Κλείνοντας την ομιλία του, χάρισε σε έναν μουσουλμάνο, αν κρίνω από το όνομά του "Μουχτάρ" το κοράνι, αποδεικνύοντας με τη συμβολική αυτή του πράξη ότι οι θρησκείες πρέπει να ενώνουν και όχι να χωρίζουν τον κόσμο.

Και έρχεται τώρα ένας άθεος!!!!! να μας πει ότι θίχτηκε!!! γιατί δε δώρισε ο Πατριάρχης την Αγία Γραφή!!! αλλά το κοράνι!!!

Καλά δεν έχετε πάρει χαμπάρι σε τι δεινή θέση βρίσκεστε? Δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι μόνο όμοιους με εσάς μπορείτε να πείσετε?......ναι καλά κατάλαβες....ανθρώπους με μειωμένη αντίληψη! σαν αυτούς που σχολίασαν τον βίντεο με το κοράνι.

Όσον αφορά την άλλη σας πατάτα, ξεχνάτε ότι ο Πατριάρχης είναι αναγκασμένος εκ του νόμου να ονομάσει ως πατρίδα του την Τουρκία.
Ξεχνάτε ότι δεν πείθει κανέναν και ειδικά τους Τούρκους που θέλουν να εξαφανίσουν το Πατριαρχείο από την Πόλη!....τους μόνους που πείθει είναι και πάλι τα άτομα με μειωμένη αντίληψη.......

Βέβαια μπορεί κάποιος να αναρωτηθεί εύλογα, γιατί ο Πατριάρχης δε βγάζει έξω από το Πατριαρχείο καμιά 50ριά μεραρχίες και να τους αλλάξει τα φώτα στους Τούρκους, αποδεικνύοντας έτσι το ποια είναι η πατρίδα του......ίσως περιμένει την καινούρια παραλαβή αρμάτων τελευταίας γενιάς για να ξεκινήσει τις επιχειρήσεις του.....ή ίσως επειδή περιμένει από Έλληνες τύπου άθεου, που κόπτονται για το ότι ο Πατριάρχης δώρισε όχι την Αγία Γραφή αλλά το Κοράνι στον Μουχτάρ!....να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους!! και με σημαία τη Δραγώνα τους, να εφορμήσουν για τα δίκαια του Γένους!!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 24/01/2011 22:20:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 22:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
και με σημαία τη Δραγώνα τους, να εφορμήσουν για τα δίκαια του Γένους!!

Και οι 2 ειναι πολεμιοι του ελληνισμου απο διαφορετικο μετεριζι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 22:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
τι ωραία που τα λες βρε ευρωπαίε ξεκίνησε ο ψηλός με το ότι αυτά που γράφω δεν τα είχε πει ποτέ ο αρχιποιμενάρχης σας,σας έφερα δυο εφημερίδες που το δημοσίευσαν και 20 χρόνια μετά δεν έχει διαψευστεί ακόμη και μεγάλα κεφάλια της εκκλησίας περιμένουν την διάψευση και αναρωτιούνται γιατί δεν έχει γίνει ακόμη
ο ίδιος ο αρχιποιμενάρχης σας, αποκαλεί την τουρκία ως χώρα του και μάλιστα δηλώνει χαρούμενος που γιορτάζει μαζί με τους λοιπούς τούρκους την εθνική εορτή της τουρκίας
ο αρχηγός της θρησκείας σου δίνει ως δώρο ένα κοράνι προσκυνά μέσα στην εβραϊκή συναγωγή και όλα αυτά εσύ τα θεωρείς σωστά
συγχαρητήρια λοιπόν αμνέ ήσουν είσαι και θα είσαι αμνός

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 24/01/2011 22:35:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 22:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Και από εμένα τις ευχαριστίες μου προς εσένα άθεε και τους ομοϊδεάτες σου, γιατί χωρίς εσάς θα ήμουν ένα τίποτα.

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 24/01/2011 22:41:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 22:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
όταν ένας άνθρωπος χρειάζεται άλλους για να γίνει κάτι τότε στην πραγματικότητα είναι ένα τίποτα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.6835938
Maintained by Digital Alchemy