ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2016, 17:22:57  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic,

Δίκιο είχε ο φίλος σου.Σόρρυ.
Το θέμα είναι τι κάνουνε-με αυτοί που θα αποφασίσουν να μείνουν εδώ.
Ο Dr ας πούμε σκύβει.Το τουρλώνει βρε παιδί μου.


---------------------------------------------------------

Dr,
Βρωμάς.Πολύ.
Έχεις σκεφτεί να σκουπίζεσαι.

Επί της ουσίας τώρα.
Αυτό που προτείνεις εσύ, είναι περισσότερο ναι.
Οφείλω να πω ότι είναι σαφές.

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι σε μια χώρα που επικρατεί αυτό που λένε γιουσουφάκια σαν του λόγου σου,οι υπόλοιποι δεν έχουν ελπίδα ανάκαμψης.


Ο δικός μου στόχος,δεν είναι εφικτός όσο υπάρχουν τυπάκια σαν κι εσένα.Σκυφτά προς τους έξω και θρασύτατα προς τους μέσα.Έχεις δίκιο σ' αυτό.

Εδώ,όσο μένουμε, και δεν την κάνουμε όπως η περίπτωση που είπε ο Heretic,είμαστε υποχρεωμένοι ,όσο τηρούνται ακόμη τα κοινωνικά προσχήματα, να κουβεντιάζουμε και να προτείνουμε λύσεις.

Δεν δικαιούμαστε να σακατέψουμε τους προσκυνημένους.Δεν είμαστε σε τέτοιες βάρβαρες εποχές.Ευτυχώς,δε λέω όχι.

Μπορούμε όμως ακόμη, να τους ξεφτιλίζουμε,γιουσουφάκι.

Αυτό που πρέπει εσύ να φοβάσαι, είναι μη πάψουν να τηρούνται τα κοινωνικά προσχήματα.
Τότε οι κουβέντες θα σταματήσουν.
Τότε θα ξαναζήσουμε βαρβαρότητα.Δυστυχώς.
Το εξήγησα όσο μπορούσα,στο προηγούμενο ποστ.

Τότε είναι που θα κρυφτείς.Θυμήσου το.
(κατ' ελάχιστο,θα σταματήσεις να τσαμπουνάς τις μαλακίες που λες).

Μέχρι τότε τραγούδα γιουσουφάκι.Και σκύβε.Ελεύθερα.
Αλλά είπαμε ... να σκουπίζεσαι.

Βρωμάς βρε παιδί.Πολύ.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2016, 17:46:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι σε μια χώρα που επικρατεί αυτό που λένε γιουσουφάκια σαν του λόγου σου,οι υπόλοιποι δεν έχουν ελπίδα ανάκαμψης.



Γενικώς, για εσάς, πάντα φταίνε οι υπόλοιποι. Πρώτα ήταν οι έξω. Γιατί τότε είχαμε ηρωική κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ.
Τώρα που αποδείχθηκε η μπούρδα του αντιμνημονίου, είναι τα "γιουσουφάκια"
και γενικώς, πάντα κάποιος θα είναι
Αλλά και αν δεν ήταν, ποια λύση θα είχατε να προτείνετε;

Μα αμεινεία, είστε πλειοψηφία σε αυτή τη χώρα.
Είστε το 60% που ψήφισε όχι.
Ακόμα και σε αυτό το φόρουμ.
Είμαι εγώ, εναντίον σάς. Μειοψηφία.
Βασικά, θα μπορούσατε να κάνετε οτι θέλετε.
Αλλά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2016, 17:58:10  Εμφάνιση Προφίλ
Οπως καταλαβαίνετε, η περίπτωση του φίλου μου, είναι χαρακτηριστική φάση survivor, που κινείται στα όρια της ηθικής τάξης, παρότι δεν έκανε απολύτως τίποτε παράνομο ποτέ (ούτε καν φοροδιαφυγή).
Φυσικά αυτό που έκανε δεν γίνεται σήμερα, ούτε ξεπουλάς, ούτε μεταφέρεις την φ.κ σου έξω εύκολα, ούτε σε αφήνουν ήσυχο ποτέ.
Το θέμα για αυτούς που μπορούσαν να το κάνουν, αλλά δεν το έκαναν (σαν κι εμένα), ισχύει πως από τη στιγμή που έμειναν, ανέλαβαν την ευθύνη των πράξεων τους, όπως κι την δέσμευση τους απέναντι σε πρόσωπα και καταστάσεις στην Ελλάδα. Δηλαδή άπαξ και μείνεις, δεν γίνεται να το παίξεις στρουθοκάμηλος. Πρέπει να εμπλακείς, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Αμεινία, παραδείγματα της βίαιης εκτόνωσης παίρνω κάθε μέρα. Διάφοροι προκλητικοί τύποι, από καμένα χαρτιά μέχρι ανεπρόκοποι, μπατίρηδες, άτυχοι και γκαντέμηδες, κυκλοφορούν έχοντας το ζωνάρι τους λυμένο για καυγά. Μέσα στα 6 χρόνια της κρίσης, μετράω αντίστοιχα σοβαρά περιστατικά προκλητικών ενεργειών στην καθημερινή μου ζωή, που αν φερόμουν ανάλογα, και δεν υποχωρούσα, θα είχαμε καταλήξει στο χώμα ή στη φυλακή, και οι δύο ή κάποιος τεσπα. Ευτυχώς η μαγκιά του Ελληνα εξαντλείται στο φτηνό καραγκιοζιλίκι . Αν ζούσαμε μια πιο άγρια χώρα, πολύ πιθανόν να είχαμε τέτοιες εξελίξεις. Εδώ προβλέπω απλά αύξηση περιστατικών… παραβατικότητας, να το πω απλά, και ο καθένας σώφρων από εμάς, πρέπει να αρχίσει να κυκλοφορεί με μια νοοτροπία Ντείβιντ Κάρανταιν (από το παλιό Κουγκ-Φου) για να αποφεύγει τις προκλήσεις, δεν κρύβω όμως πως λίγη εξάσκηση σε τεχνικές αυτοάμυνας δεν είναι ποτέ αχρείαστη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2016, 18:37:08  Εμφάνιση Προφίλ
Dr,

Αντιλαμβάνεσαι ότι το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος δεν εφαρμόστηκε από κάτι καθήκια που το αγνόησαν?

Αντιλαμβάνεσαι ότι το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος -πριν γίνει- το μπουκοτάιζαν κάτι λαμόγια ξεφτιλισμένα τύπου Μπογδάνου,ισχυριζόμενα ότι επικρατεί το ΝΑΙ?

Αντιλαμβάνεσαι ότι το μόνο που έχουμε δοκιμάσει σε αυτή τη χώρα είναι το μνημόνιο και το ΝΑΙ?
Αρνούμενοι μάλιστα το θέλημα της πλειοψηφίας?

Όχι μόνο με το Σύριζα.(μην αρχίσεις τις εμμονές πάλι..έλεος)

Έξι χρόνια τώρα,όλες οι κυβερνήσεις εκλέχτηκαν λέγοντας ΟΧΙ,και αφού υπέκλεπταν με δόλο την εξουσία,εφάρμοζαν το ΝΑΙ.

Αυτό όμως που λες εσύ, ότι δοκιμάστηκε δηλαδή το ΟΧΙ και απέτυχε,ή ότι το ΟΧΙ είναι η πλειοψηφία και γιατί δεν κάνει κάτι γι' αυτό, είναι ο λόγος που σου λέω ότι βρωμάς.

Διότι είναι σιχαμερός ο τρόπος που πας να κάνεις το άσπρο μαύρο.

Είναι θρασύτατο να τσαμπουνάς σε κάποιον που ψήφισε ΟΧΙ στο σκύψιμο και του εφάρμοσαν το ΝΑΙ, λαμόγια σαν του λόγου σου,ότι ας με λιντσάρατε εμένα και όλα τα υπόλοιπα γιουσουφάκια,διότι μόνο και μόνο τότε θα καταφέρνατε να περάσει το ΟΧΙ.Που μόνος σου παραδέχτηκες ότι πλειοψηφούσε.

Μιλάς ως κλασικός θρασύδειλος.Εκ του ασφαλούς.
Ξέρεις ότι μόνο με ξύλο και αίμα θα περνούσε το ΟΧΙ από τα λαμόγια που έχουμε μπλέξει,και μας λες γιατί δε το κάναμε..

Διοτι δεν είμαστε βάρβαροι, γιουσουφάκι.Τόσο απλά.

Αυτό σου λέω τόσην ώρα.Μόλις κάποιοι- από την απελπισία- το ..χάσουν..

ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ.
(ή θα σκύψεις σε αυτούς..)

ΥΣ: Πλύσου επιτέλους.

-------------------------------------------------------

Heretic,

quote:
Εδώ προβλέπω απλά αύξηση περιστατικών… παραβατικότητας

Είσαι αισιόδοξος.Αλλά δεν απέχει πολύ απ' αυτό που λέω εγώ.

quote:
λίγη εξάσκηση σε τεχνικές αυτοάμυνας δεν είναι ποτέ αχρείαστη

Ξεκίνα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2016, 19:30:02  Εμφάνιση Προφίλ
Το ΟΧΙ (που ψήφισα) στη συγκεκριμένη συγκυρία περιλάμβανε διπλό νόμισμα, κάτι που ευχόμουν να συμβεί, αλλά οι άχρηστοι εντός Ελλάδας δεν μπορούσαν τελικά να διαχειριστούν με την καμία. Και αποδείχτηκε ότι θα βόλευε όλη την Ευρώπη αφάνταστα, μιας και θα γινόμαστε buffer μεταναστών, άνευ συμφωνίας. Αν ήξερα εκ των υστέρων τι επρόκειτο να συμβεί δεν θα πήγαινα να ψηφίσω καθόλου. Ο λόγος που πιθανόν να πάω να ψηφίσω και πάλι, είμαι μπας και μπει κάποιο μικρό κόμμα στη βουλή, αν και χωρίς απλή αναλογική το βλέπω απίθανο.

update:

Τσακαλώτος: Ο λόγος της κυβέρνησης είναι συμβόλαιο

Τον ήπιαμε...

Edited by - Heretic on 07/05/2016 20:11:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2016, 23:03:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ΟΧΙ (που ψήφισα) στη συγκεκριμένη συγκυρία περιλάμβανε διπλό νόμισμα
Βλέπω, έρχεσαι στα λόγια του Καρατζαφέρη (αυτή είναι η θέση του).
Βέβαια, ο Καζάκης το θεωρεί καταστροφή.
Διχόνοια στο αντιμνημόνιο..

quote:
Αν ήξερα εκ των υστέρων τι επρόκειτο να συμβεί δεν θα πήγαινα να ψηφίσω καθόλου.
Νομίζω το ίδιο θα ίσχυε και για τους περισσότερους που πήγαν να ψηφίσουν.

quote:
Ο λόγος που πιθανόν να πάω να ψηφίσω και πάλι, είμαι μπας και μπει κάποιο μικρό κόμμα στη βουλή, αν και χωρίς απλή αναλογική το βλέπω απίθανο.
Άκου τώρα το αστείο της υπόθεσης: Αυτή ήταν η θέση που εγώ υποστήριζα σε όλες τις περασμένες εκλογικές αναμετρήσεις.
Επιπλέον, το μικρό κόμμα που στήριζα (τότε εκτός βουλής) ήταν η Ένωση Κεντρώων, βασικής θέση της οποίας ήταν/είναι η απλή αναλογική
Κοίτα πώς γυρίζει ο τροχός..

Και τότε ξέρεις τι μου λέγανε όλοι;
"Μα χαμένη θα πάει η ψήφος σου.."
Και τους έλεγα, μα αν δεν μπει νέο αίμα στη βουλή, πώς θα δούμε αλλαγή;

Τελικά ο Λεβέντης μπήκε στη Βουλή παρά τα αχ και βαχ όλων αυτών,
το αν θα πετύχει και κάτι τελικά, θα δείξει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 00:12:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αντιλαμβάνεσαι ότι το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος δεν εφαρμόστηκε από κάτι καθήκια που το αγνόησαν?
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι άνθρωποι σαν και εσένα, θα μας είχανε ρίξει στον γκρεμό, και τη μετέπειτα πτώση, θα τη διαχειρίζονταν Τασίες, Κατρούγκαλοι και Πολάκιδες.
Πολύ χαίρομαι, που δεν εφαρμόστηκε το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος που εσύ και οι εξίσου πλανεμένοι μαζί σου θέλατε (λέω το αποτέλεσμα που θέλατε γιατί ο καθένας ήθελε ένα διαφορετικό αποτέλεσμα με το "ΟΧΙ")

Τώρα πάμε να πάρουμε ένα-ένα τα επιχειρήματά σου

quote:
Αντιλαμβάνεσαι ότι το μόνο που έχουμε δοκιμάσει σε αυτή τη χώρα είναι το μνημόνιο και το ΝΑΙ?
Αρνούμενοι μάλιστα το θέλημα της πλειοψηφίας?

Ποιο ήταν το θέλημα της πλειοψηφίας;
Να βγούμε από ευρώ;
Να έχουμε διπλό νόμισμα;
Να έχουμε καλύτερη συμφωνία;


Το θέλημα της πλειοψηφίας δεν ήταν τίποτα το συγκεκριμένο

Άρα για ποιο θέλημα μιλάς;

Το θέλημα για καλύτερο μνημόνιο;

Μα αν ισχύουν τα όσα λες, εσύ και με το καλύτεορ μνημόνιο του κόσμου να ερχόταν ο Τσίπρας μετά το ΟΧΙ, θα του το γύριζες στο κεφάλι, γιατί δεν θες να παραδίδεις την.. εθνική κυριαρχία σου
τουτέστιν, να γονατίζεις

Άρα βασικά δεν θες και την Ε.Ε., άρα βασικά δεν θες και το Ευρώ

Στο τέλος της ημέρας, μόνο εσύ ξέρεις τι θες

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αυτό που εσύ θες, αν ξέρεις τι είναι αυτό, αποκλείεται να ήταν το ίδιο, με αυτό που ήθελαν και όλοι οι υπόλοιποι που ψήφισαν ΌΧΙ στο δημοψήφισμα

Άρα το πρώτο επιχείρημα που διατυπώνεις, οτι δεν εφαρμόστηκε η άποψη της πλειοψηφίας, είναι ανυπόστατο
αφενός γιατί ούτε ξέρεις, ούτε και μπορείς να αποδείξεις, ποια πραγματικά ήταν η άποψη της πλειοψηφίας,
αφετέρου γιατί λαμβάνοντας ως υπόθεση εργασίας, οτι η πλειοψηφία ήθελε απλά μικρότερη λιτότητα (που είναι το πιο πιθανό), αυτή θα ήταν απίθανο να συμβεί με οποιαδήποτε σενάριο και να εξελισσόταν μετά το δημοψήφισμα (δηλ. με μνημόνιο, με δραχμή, με διπλό νόμισμα, σε κάθε περίπτωση θα μιλούσαμε για αυξημένη λιτότητα)
και κατά συνέπεια, εφόσον ήξερες οτι με κάθε σενάριο θα υπήρχε αυξημένη λιτότητα, δεν μπορείς να λες οτι εξαπατήθηκες

Εκτός πια και αν ήσουν κάποιος εξωγήινος, που πίστευε οτι με κλειστές τράπεζες και ταμεία άδεια, θα είχες λιγότερη λιτότητα


Στη συνέχεια:

quote:
Έξι χρόνια τώρα,όλες οι κυβερνήσεις εκλέχτηκαν λέγοντας ΟΧΙ,και αφού υπέκλεπταν με δόλο την εξουσία,εφάρμοζαν το ΝΑΙ.

Το επιχείρημα περί δόλου μπορεί να ευσταθεί έως το ΠΑΣΟΚ του Γιωργάκη (και τότε με επιφύλαξη) αλλά δύσκολα βρίσκει οποιαδήποτε βάση επι ΣΥΡΙΖΑ
καθώς όταν κάποιος λέει τόσο πασιφανή ψεύδη, που ακόμα και ένας εξωγήινος που πατάει για πρώτη φορά το πόδι του στη Γη, μπορεί να τα καταλάβει, τότε δεν υπάρχει δόλος, τότε υπάρχει συνενοχή

Ως προς το δεύτερο μέρος, για εφαρμογή του ΝΑΙ (προφανώς εννοοώντας εφαρμογή του μνημονίου) ούτε αυτό ισχύει καθ' ολοκληρίαν, καθώς οι κυβερνήσεις απεύφευγαν να εφαρμόσουν τα μνημόνια, για αυτό και μετά τους "ηρωισμούς" του ΣΥΡΙΖΑ, του πιστώθηκαν και όλα τα μέτρα των περασμένων μνημονίων, τα οποία είχαν καταφέρει οι προηγούμενοι να αποφύγουν, να καθυστερήσουν ή να αντικαταστήσουν με άλλα

quote:
Είναι θρασύτατο να τσαμπουνάς σε κάποιον που ψήφισε ΟΧΙ στο σκύψιμο και του εφάρμοσαν το ΝΑΙ, λαμόγια σαν του λόγου σου,ότι ας με λιντσάρατε εμένα και όλα τα υπόλοιπα γιουσουφάκια,διότι μόνο και μόνο τότε θα καταφέρνατε να περάσει το ΟΧΙ.
Εγώ δεν είπα να λιντσάρετε κανέναν, εγώ είπα οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να λιντσάρετε, γιατί είστε πλειοψηφία. Οι αντιμνημονιακοί δηλαδή.
Απο εκεί και πέρα, το οτι και εσείς οι ίδιοι δε ξέρετε τι θέλετε, είναι δικό σας πρόβλημα

Εγώ μια φορά χαίρομαι που δεν πέρασε το δικό σας, και δεν έχουμε Τσίπρες και Τασίες και διαχειρίζονται μια κατάσταση τύπου Βενεζουέλας

Η Ελλάδα στην πραγματικότητα, θα είχε χαθεί πολύ γρήγορα, άμα πέρναγε το δικό σας

Πάντως τον λογαριασμό της δήθεν "επαναστατικής" κυβέρνησης, θα τον πληρώσουμε καλά όπως φαίνεται, όπως και να 'χει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 00:25:35  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέποντας και αυτό σήμερα:

http://www.huffingtonpost.gr/2016/05/07/koinonia-gallia_n_9862446.html?1462639395&utm_source=Contra&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget#

ήρθαμε στα λόγια του Heretic και του Αμεινία:

quote:
Heretic,
Δίκιο είχε ο φίλος σου.Σόρρυ.
Το θέμα είναι τι κάνουνε-με αυτοί που θα αποφασίσουν να μείνουν εδώ.
Ο Dr ας πούμε σκύβει.Το τουρλώνει βρε παιδί μου.

Δοκτωρ-π@πάρα, και μόνο για αυτό που έγραψες περί της "ερμηνείας" του ΟΧΙ είσαι χαμένος χρόνος για όποιον θελήσει να συνδιαλλαγεί μαζί σου.

Το "όχι" ορθώς το ψήφισαν 60-βάλε τοις εκατό (και λίγοι ήταν, δεδομένης της γενικότερης συγκυρίας και κοινωνικο-οικονομικού πλαισίου),
ενώ θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε νουνεχής και σώφρων σύγχρονος 'Ελληνας, με τα συγκεκριμένα δεδομένα πάντα, και εκεί που έφτασε το πράμα, αυτό έπρεπε να πράξει.

Από κει και πέρα, το ότι ο καρακωλοτούμπας προδόταρος και πουλημένος Τσιπραλέξ τα γύρισε και έκανε το Οχι Ναι,
σε αυτό δεν φταίνε αυτοί που τον ψήφισαν τον Γενάρη του 2015( γιατί δεν μπορούσαν να το προβλέψουν).

Φταίνε όμως, όσοι εκ του 60-και βάλε τοις εκατό, τον ξαναψήφισαν το Σεπτέμβρη του 2015, και ενώ τους είχε χέσει στη μάπα επιδεικτικά.
Αυτό το ποσοστό δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να προσδιοριστεί, αλλά αυτή η μερίδα Ελληνων είναι η πιο προβληματική, γιατί...δεν επιδέχεται ερμηνεία!

Οι υπόλοιπες είναι γνωστές, σαν και του λόγου σου,

και σαν τα υπόλοιπα λιβανιστήρια μπλε και πράσινων φρουρών (και εσχάτως κοκκινο-ροζουλί....).

Τα περί ρόλου ΔΝΤ, ΕΚΤ, Τρόικας, κλπ τα έχουμε συζητήσει,
και συμφωνώ με τα γραφόμενα του Αμεινία πάλι, ο οποίος το έχει δώσει το θέμα ξεκάθαρα και λιανά στο πιάτο, τόσο που δεν γίνεται άλλο πιο λιανά.

Είπαμε το ότι παίρνει τα λάθος μέτρα, και με το λάθος τρόπο η κάθε ελληνική κυβέρνηση από το 2009 και μετά (οριζόντιες περικοπές απ'όπου νά ναι, ίσα ίσα για να βγεί το 'κριτήριο' μέχρι την επόμενη δόση και μετά....βλέπουμε,..) , είναι γεγονός,
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι "καλοί" του παραμυθιού είναι οι άλλοι και θέλουν το "καλό" της πριγκιποπούλας Ελλαδίτσας.

Εχουν ξεκάθαρη ατζέντα και ξέρουν πολύ καλά τί θέλουν και τί κάνουν,
αλλά αφήνουν τις εδώ ντόπιες μαριονέττες να βγάζουν τα ματάκια τους (και τα δικά μας) μόνες τους.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 01:06:07  Εμφάνιση Προφίλ
Γιουσουφάκι,

Εδώ γράφεις:

quote:
άνθρωποι σαν και εσένα, θα μας είχανε ρίξει στον γκρεμό

Ενώ έχω ήδη γράψει αυτά:


quote:
Διοτι δεν είμαστε βάρβαροι, γιουσουφάκι.Τόσο απλά.

quote:
Και αυτό δεν θα οδηγήσει σε τίποτα καλό.Δυστυχώς.

quote:
τότε το μόνο που θα μείνει θα είναι οργή.Δυστυχώς.

quote:
Εξαρτάται από το πόσοι πεινασμένοι και εκνευρισμένοι θα βρεθούν στο ίδιο σημείο ,την κατάλληλη στιγμή και με την αναγκαία αφορμή.

Είναι προφανές ότι χαρακτηρίζω το όποιο περιστατικό βίας, ως δυστύχημα.
Ως κατάντημα.

Αυτό που λέω βέβαια, είναι όταν θρασύδειλοι καραγκιόζηδες προκαλούν ανθρώπους που έχουν χάσει τη γη κάτω από τα πόδια τους, με τόσο εκνευριστικό τρόπο σαν και τον δικό σου,τότε το δυστύχημα έχει περισσότερες πιθανότητες να συμβεί.

Και τότε θα τρέχεις να κρυφτείς.
Όχι από μένα όμως,βρε ηλίθιε.
Εμένα μου βρωμάς και από μακριά.
Σιγά μη λερωνόμουν κι από κοντά.Άσε που δε μου φταίει κι ο γκρεμός..

Από κάτι άλλους όμως...

Ακόμα εδώ είσαι?
Κρύψου βρε.

ΥΣ: Περί πολιτικής,δε πιστεύω να περιμένεις κι άλλη απάντηση.

ΥΣ2: Τελικά έχεις χάσει γκόμενα από Συριζαίο και στην έχει υποσχεθεί πίσω ο Λεβέντης? Πες μου ρε συ...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 01:14:42  Εμφάνιση Προφίλ
blog "Πιτσιρικος"

Αλλος ένας ρίψασπις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 02:21:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
άνθρωποι σαν και εσένα, θα μας είχανε ρίξει στον γκρεμό
Αμεινία, είπα "θα μας ρίχνανε στο γκρεμό" όχι με την κυριολεκτική έννοια, αλλά οτι θα ρίχνανε την χώρα στον γκρεμό (έξοδος απ' την Ε.Ε.) και μετά θα αφήνανε τις Τασίες να διαχειριστούν τα συντρίμμια.

quote:
PY8AGORAS
Το "όχι" ορθώς το ψήφισαν 60-βάλε τοις εκατό (και λίγοι ήταν, δεδομένης της γενικότερης συγκυρίας και κοινωνικο-οικονομικού πλαισίου),
ενώ θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε νουνεχής και σώφρων σύγχρονος 'Ελληνας, με τα συγκεκριμένα δεδομένα πάντα, και εκεί που έφτασε το πράμα, αυτό έπρεπε να πράξει.

Σώφρων άνθρωπος, κατά PY8AGORAS: Ο άνθρωπος ο οποίος αυτοβούλως βάζει τη χώρα του στη δυσκολότερη οικονομική και πολιτική συγκυρία μετά τη Χούντα Ιωαννίδη και την Κύπρο, και ζητάει από τον Τσίπρα και την παρέα του απο Πολάκες και Κατρούγκαλους να την διαχειριστούν

quote:
Από κει και πέρα, το ότι ο καρακωλοτούμπας προδόταρος και πουλημένος Τσιπραλέξ τα γύρισε και έκανε το Οχι Ναι,
Καραπροδότης θεωρείται πριν ή αφού δήλωσε, οτι με το ΟΧΙ θα φέρει συμφωνία "σε 48 ώρες";

Βλέπετε, το χειρότερο με τους ΟΧΙτζίδες, είναι οτι εκτός απο ανόητοι, είναι και ανήθικοι
Θεωρούν δηλαδή οτι ένα δίλημμα που δεν τίθεται στη βάση ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ και διατυπώνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να μπερδέψει τους ψηφοφόρους και να κάνει και τους Ευρωπαϊστές και τους Δραχμιστές να ψηφίσουν ΟΧΙ, είναι ένα δίλημμα που μπορεί να υποστηρίξει έξοδο άπο το Ευρω, ακόμα και αν ένα μέρος των ψηφοφόρων, ψήφισε ΟΧΙ χωρίς τέτοια πρόθεση

αλλά, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

quote:
σε αυτό δεν φταίνε αυτοί που τον ψήφισαν τον Γενάρη του 2015( γιατί δεν μπορούσαν να το προβλέψουν).

Εγώ πώς μπορούσα να το προβλέψω;

Και τόσοι άλλοι;

Δηλαδή, τι θα χρειαζόταν να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ, που δεν έκανε, για να προβλέψει κάποιος οτι δεν θα κατέληγε σε τίποτα καλό;

Να τάξει περισσότερους λαγούς με πετραχήλια;

Ή να πάρει περισσότερα στελέχη του ΠΑΣΟΚ στους κόλπους του;

quote:
Φταίνε όμως, όσοι εκ του 60-και βάλε τοις εκατό, τον ξαναψήφισαν το Σεπτέμβρη του 2015, και ενώ τους είχε χέσει στη μάπα επιδεικτικά.
Αυτό το ποσοστό δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να προσδιοριστεί, αλλά αυτή η μερίδα Ελληνων είναι η πιο προβληματική, γιατί...δεν επιδέχεται ερμηνεία!
Έλα τώρα..
Μια χαρά επιδέχεται ερμηνεία...

Όπως και το 60% στο δημοψήφισμα..


quote:
Είπαμε το ότι παίρνει τα λάθος μέτρα, και με το λάθος τρόπο η κάθε ελληνική κυβέρνηση από το 2009 και μετά (οριζόντιες περικοπές απ'όπου νά ναι, ίσα ίσα για να βγεί το 'κριτήριο' μέχρι την επόμενη δόση και μετά....βλέπουμε,..) , είναι γεγονός,
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι "καλοί" του παραμυθιού είναι οι άλλοι και θέλουν το "καλό" της πριγκιποπούλας Ελλαδίτσας.

Εχουν ξεκάθαρη ατζέντα και ξέρουν πολύ καλά τί θέλουν και τί κάνουν,
αλλά αφήνουν τις εδώ ντόπιες μαριονέττες να βγάζουν τα ματάκια τους (και τα δικά μας) μόνες τους.


Αυτό το δέχομαι σαν ερμηνεία
Απλά δεν είναι κάτι που με πείθει οτι κάποια αντιμνημονιακή λύση είναι καλύτερη
Άλλωστε, δεν έχει προτείνει και κανένας σας καμία


-Ο Heretic μόνο είπε για διπλό νόμισμα

Edited by - Πύρινος on 08/05/2016 02:46:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 02:25:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε μπαγλαμά, σαν πολύ δεν τρώγεσαι να σου προτείνουμε λύσεις?

Για ποιά μυστική υπηρεσία δουλεύεις?

Αλλά βλίτο είσαι, με χορταρικά τρέφεις το μυαλό σου, υγροβιότοπος κατάντησες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 02:39:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για ποιά μυστική υπηρεσία δουλεύεις?
Για όλες
quote:
Ρε μπαγλαμά, σαν πολύ δεν τρώγεσαι να σου προτείνουμε λύσεις?
Απο εσένα δεν τρώγομαι, ξέρω: θα μας σώσουν τα Ελοχίμ
Από τους άλλους, περιμένω κάτι καινούριοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 02:51:51  Εμφάνιση Προφίλ
Che fece .... il gran rifiuto

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Αν ρωτιούνταν πάλι,
όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
εκείνο το όχι -- το σωστό -- εις όλην την ζωή του.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1901)

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 03:16:25  Εμφάνιση Προφίλ
Οι lifestyle πολιτικές αναλύσεις επιπέδου πρωτοετούς φοιτητού, δεν χρησιμεύουν κανενός. Ίσως μόνον, αν και πέσει καμμιά χαζογκόμενα.

Αίτινες παρεπιδημούν εν Μυκόνω, τεσσαρακονταετώς και εις διαρκές θέρος. Ημείς έχωμεν πρόβλημα εις την Δήλον, ωστόσο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 03:23:51  Εμφάνιση Προφίλ
Γιουσουφάκι,

Βρωμάς.
Κι εσύ και οι τακτικές σου.
Έχεις πάρει απαντήσεις σε όλα.Εδώ και καιρό.

Η τακτική, του να επαναλαμβάνεις τις ίδιες μαλακίες μέχρι να βαρεθεί να γράφει ο απέναντι, είναι σιχαμερή, αλλά πετυχαίνει το στόχο.

Βαρέθηκα.Τα κατάφερες για σήμερα.

Α και που 'σαι..
Ο μπουμπούκος αρχικά,έγλειφε τον Καρατζαφέρη.(εσύ μου τον θύμισες..)
Μετά τον Σαμαρά.
Και μετά τον Κούλη.

Και εσύ τον συμπαθείς-κατά δική σου δήλωση-

Μήπως να το κοιτάξεις?

Μη το πάρεις στραβά.Πρακτικά το εννοώ βρε.

Ο μπουμπούκος είναι μεν γλείφτης ,αλλά κατάφερε να γίνει βουλευτής,υπουργός και αντιπρόεδρος της Νουδούλας.

Εσύ γλείφεις ασύστολα και αποτέλεσμα μηδέν.

Ρε μπας και δε γλείφεις σωστά?
Αλλά τι λέω κι εγώ τώρα.
Αφού βρωμάς.Αυτό θα φταίει...

Κι αυτοί που έχουν ανάγκη γλείφτες, τους θέλουν μοσχομυριστούς βρε χαζό.
Γι' αυτό σου λέω...
Πλύσου.Θα βοηθήσει.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/05/2016 03:26:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 03:46:56  Εμφάνιση Προφίλ
Πρωκτοτερψείς, γλωττοδεψέοντες, ρωποπερπήθρακες λεχρίοι αγορεύουν. Επί χρήμασι και κατ'εντύπωσιν ασφαλώς.

Μέχρι να τους γαμηθεί ο Δίας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 03:59:26  Εμφάνιση Προφίλ
Απο προτάσεις, μηδέν, Αμεινία
Το 'χουμε πει
..όπως και όλο το ελληνορτοντοξ (που λέει και ο Λιαντίνης) επαναστατιλίκηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 03:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
Κύριοι !!!
παρακαλώ πολυ! σεβασμός στους αναγνώστες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 07:58:35  Εμφάνιση Προφίλ
Καραγκιοζάκο Dr,
αν και είσαι προκλητικός

εντούτοις πάμε να το δούμε λίγο το θέμα,
για να μη νομίζεις ότι κερδίζεις και τις εντυπώσεις.

Περί του ερωτήματος στο Δημοψήφισμα
αντιγράφω:

quote:
Πρέπει να γίνει αποδεκτό το σχέδιο συμφωνίας που κατέθεσαν οι θεσμοί στο Eurogroup της 25ης Ιουνίου και αποτελείται από δύο μέρη τα οποία συγκροτούν την ενιαία πρότασή τους;

Δημοσιεύτηκε πριν λίγο στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η απόφαση της Ολομέλειας της Βουλής για τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος.

Ειδικότερα στο ΦΕΚ (62/28-06-2015, Τεύχος Α΄) και σύμφωνα με τη συγκεκριμένη απόφαση, που υπογράφει η πρόεδρος της Εθνικής Αντιπροσωπείας, κυρία Ζωή Κωνσταντοπούλου, αναφέρεται ότι το ερώτημα που θα τεθεί στον ελληνικό λαό είναι το ακόλουθο: «Πρέπει να γίνει αποδεκτό το σχέδιο συμφωνίας το οποίο κατέθεσαν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο στο Eurogroup της 25/06/2015 και αποτελείται από δύο μέρη τα οποία συγκροτούν την ενιαία πρότασή τους: Το πρώτο έγγραφο τιτλοφορείται "Reforms for the completion of the Current Program and beyond" (Μεταρρυθμίσεις για την ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος και πέραν αυτού) και το δεύτερο "Preliminary Dept Sustainability Analysis" (προκαταρκτική ανάλυση βιωσιμότητας χρέους).

Οσοι από τους πολίτες της χώρας απορρίπτουν την πρόταση των τριών θεσμών ψηφίζουν:

Δεν εγκρίνεται/ΟΧΙ.

Οσοι από τους πολίτες της χώρας συμφωνούν με την πρόταση των τριών θεσμών ψηφίζουν:

Εγκρίνεται/ΝΑΙ».

Επιπλέον, ορίζεται ως προθεσμία για την έκδοση του προεδρικού διατάγματος προκήρυξης του δημοψηφίσματος το πέρας της 28ης Ιουνίου 2015.



(Πηγές όλα τα γνωστά ειδησεογραφικά portals....)

quote:
http://www.zougla.gr/greece/article/to-psifodeltio-tou-dimopsifismatos-tis-5is-iouliou

Αυτό που κατάλαβα εγώ, και τεκμηριώνει
γιατί το ΟΧΙ ήταν η ενδεδειγμένη απάντηση, ήταν ότι στην ουσία, εφόσον φτάσαμε στο Δημοψήφισμα (το άν και πότε έπρεπε να φτάσουμε εκεί, νωρίτερα ή αργότερα ή καθόλου, είναι άλλο θέμα)
το όχι και μάλιστα με μεγάλη πλειοψηφία [όπως και περίπου έγινε -αν και θα γούσταρα να δω κανα ...80-άρι]
θα ήταν ακριβώς το μήνυμα προς τους περιβόητους "θεσμούς" [μη χέσω] ότι μπορεί μεν να είναι σε κάποια θέματα στραβός ο ελληνικός γυαλός, αλλά κατά βάση ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΝ και αυτοί και τα προγράμματά τους,
και ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ.

Πήγαινε να τους το πεί ο Βαρούφ, και του κανε γκριμάτσες ο Νταϊσελμπλουμ και ο Σόιμπλε,
πήγαιναν να τους πούνε έξω έξω και άλλοι, να το ψελλίσουν, και τους πλάκωνε ο Ευρωπαϊκός και Γερμανοκίνητος οδοστρωτήρας της "πολιτικής ορθότητας" της "συμμόρφωσης" και της λιτότητας.

Οι υπόλοιπες προεκτάσεις που του δώσανε, εσύ και όλοι οι νενέκοι θιασώτες του ΝΑΙ ήταν εκ του πονηρού.

Ποιος έθεσε το θέμα για έξοδο από Ευρώπη στο συγκεκριμένο δημοψήφισμα?
Από πότε η άρνηση σε ένα "σχέδιο" που υποτίθεται ότι εκπόνησαν κάποιοι "τεχνοκράτες" και "ειδικοί" και "σοφοί"
(βλέποντας κάτι Τόμσεν και Βελκουλέσκου, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να ζητήσουμε συγγνώμη για την κακοποίηση της γλώσσας και των όρων αυτών....) σημαίνει ότι καταργείς ή δεν θέλεις την Ευρώπη?

Και στην τελική Τί εστίν Ευρώπη?
Μανιφέστα και Οικονομικά Προγράμματα (της π@#$#τσας???)

Που μπερδεύουνε λέει τους δείκτες και τους συντελεστές, όλη την ώρα? Που κοιτάνε πέντε νούμερα και ποσοστά και νομίζουν ότι διαβάσανε και αναλύσανε όλη την οικονομικοπολιτικοκοινωνική κατάσταση μιας χώρας?

Που σε όποια χώρα πήγανε, την παραλάβανε ενδεχομένως από μπουρδέλο [λειτουργικό] αλλά την παραδώσανε ...τριμπούρδελο και καμμένη γη?

Ήτανε δηλαδή ανόητοι και ηλίθιοι κατ'εσέ αυτοί που είπαν με αυτή τη δοθείσα ευκαιρία ένα Οχι στους σύγχρονους Οικονομικούς δολοφόνους,
στους μισθωμένους Εκτελεστές οικονομικών θανάτων
και πας να τους βάλεις με αδερφίστικο τρόπο και λόγια ή σκέψεις στο στόμα και στο μυαλό:


quote:
Ποιο ήταν το θέλημα της πλειοψηφίας;
Να βγούμε από ευρώ;
Να έχουμε διπλό νόμισμα;
Να έχουμε καλύτερη συμφωνία;

Το θέλημα της πλειοψηφίας δεν ήταν τίποτα το συγκεκριμένο

Άρα για ποιο θέλημα μιλάς;

Το θέλημα για καλύτερο μνημόνιο;

Μα αν ισχύουν τα όσα λες, εσύ και με το καλύτεορ μνημόνιο του κόσμου να ερχόταν ο Τσίπρας μετά το ΟΧΙ, θα του το γύριζες στο κεφάλι, γιατί δεν θες να παραδίδεις την.. εθνική κυριαρχία σου
τουτέστιν, να γονατίζεις

Άρα βασικά δεν θες και την Ε.Ε., άρα βασικά δεν θες και το Ευρώ

Στο τέλος της ημέρας, μόνο εσύ ξέρεις τι θες...


Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και έλα με τον κηδεμόνα σου να μας τα πεις καλύτερα αυτά που βλέπεις.

quote:
Σώφρων άνθρωπος, κατά PY8AGORAS: Ο άνθρωπος ο οποίος αυτοβούλως βάζει τη χώρα του στη δυσκολότερη οικονομική και πολιτική συγκυρία μετά τη Χούντα Ιωαννίδη και την Κύπρο, και ζητάει από τον Τσίπρα και την παρέα του απο Πολάκες και Κατρούγκαλους να την διαχειριστούν

Σώφρων άνθρωπος είπα ότι ήταν αυτός που ψήφισε όχι στο συγκεκριμένο δημοψήφισμα, και εξήγησα το γιατί και το τί σήμαινε το όχι, που δεν θες να καταλάβεις ντεμέκ "Ευρωπαϊστή" νενέκο.
Τα υπόλοιπα είναι δικές σου σάλτσες και μάλιστα ληγμένες και πειραγμένες.
Διαβολέα και Διαστρεβλωτή καραγκιόζη! (θα έκανες και για υποψήφιος με τον Τσίπρα πάντως, τα καταφέρνεις εξίσου καλά με αυτόν στη διαστρέβλωση και στην πλάγια προπαγάνδα)

quote:
Βλέπετε, το χειρότερο με τους ΟΧΙτζίδες, είναι οτι εκτός απο ανόητοι, είναι και ανήθικοι
Θεωρούν δηλαδή οτι ένα δίλημμα που δεν τίθεται στη βάση ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ και διατυπώνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να μπερδέψει τους ψηφοφόρους και να κάνει και τους Ευρωπαϊστές και τους Δραχμιστές να ψηφίσουν ΟΧΙ, είναι ένα δίλημμα που μπορεί να υποστηρίξει έξοδο άπο το Ευρω, ακόμα και αν ένα μέρος των ψηφοφόρων, ψήφισε ΟΧΙ χωρίς τέτοια πρόθεση

Άρες μάρες κουκουνάρες.

Τέτοια ανάλυση, εσύ, ο Βερύκιος και ο Ευαγγελάτος μόνο.....

quote:
Εγώ πώς μπορούσα να το προβλέψω;
Και τόσοι άλλοι;

Τι πρόβλεψες ρε χαμένε και κοκορεύεσαι κιόλας?

Ολος ο κόσμος είχε επιφυλάξεις, αλλά αν ο κόσμος συνέχιζε με Σαμαροβενιζέλους θα το'χαμε κλείσει το μαγαζί μια ώρα αρχύτερα, δεν το κατάλαβες?

Ο κόσμος έδωσε μια ευκαιρία, στον άγνωστο και άφθαρτο (τότε) Τσιπραλέξ, γιατί είχε μπουχτίσει από τους πρασινομπλε προδότες.
Οχι ότι έλπιζε σε θαύματα, αλλά κάπως στη λογική του "μη χείρον βέλτιστον".
Και για τους πρώτους μήνες, τουλάχιστον ρητορικά το ξεκίνησε καλά.

αλλά μέχρις εκεί.

ιδίως από το δημοψήφισμα και μετά, έπρεπε ή να υπερασπιστεί το Οχι μέχρι θανάτου ή να φύγει με τις κλωτσιές! Αυτό είναι όλο, και άσε τις αναλύσεις που είναι για τα παλλόμενα....του Βέλγου κουλτουριάρη....

quote:

Απλά δεν είναι κάτι που με πείθει οτι κάποια αντιμνημονιακή λύση είναι καλύτερη
Άλλωστε, δεν έχει προτείνει και κανένας σας καμία

Λύσεις έχουμε πει ή τουλάχιστον σκιαγραφήσει πολλάκις,
και αν διάβαζες προσεκτικά τις τοποθετήσεις εδώ και αλλού
θα καταλάβαινες.
Αλλά εσύ μπαίνεις για να πετάξεις το παραμύθι σου
και να κυνηγήσεις τους υποτιθέμενους δράκους που θα σου χαλάσουν τη ζαχαρένια, θα σε ξεβολέψουν απ'τη θεσούλα σου, και θα σου καταστρέψουν τη χώρα, γιατί εσύ είσαι ο μέγας πατριώτης και σοφός,
ενώ κάτι Αμεινίες, Πυθαγόρες και Αιρετικοί είναι μ@λάκες και ανοητοι και δεν ξέρουν ούτε να σκέφτονται ούτε να κρίνουν.

Αλλά από την άλλη γιατί τόση κάψα με ακριβή περιγραφή κάποιας "λύσης"? και τί είναι η λύση για σένα? Εσύ μήπως έχεις να μας πεις? Ή τα περιμένεις όλα έτοιμα, για να κάνεις τον τηλεσχολιαστή?

Πώς το είπε ο Heretic?

βρε άντε πάενε από δω


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 13:49:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ας τα πάρουμε με τη σειρά PY8AGORAS (δεν διαφωνώ απόλυτα με την ανάλυσή σου)

quote:
Αυτό που κατάλαβα εγώ, και τεκμηριώνει
γιατί το ΟΧΙ ήταν η ενδεδειγμένη απάντηση, ήταν ότι στην ουσία, εφόσον φτάσαμε στο Δημοψήφισμα (το άν και πότε έπρεπε να φτάσουμε εκεί, νωρίτερα ή αργότερα ή καθόλου, είναι άλλο θέμα)
το όχι και μάλιστα με μεγάλη πλειοψηφία [όπως και περίπου έγινε -αν και θα γούσταρα να δω κανα ...80-άρι]
θα ήταν ακριβώς το μήνυμα προς τους περιβόητους "θεσμούς" [μη χέσω] ότι μπορεί μεν να είναι σε κάποια θέματα στραβός ο ελληνικός γυαλός, αλλά κατά βάση ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΝ και αυτοί και τα προγράμματά τους,
και ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ.
Ωραία, επομένως λες το εξής: Με αφορμή τη συμφωνία που αναφέρει το δημοψήφισμα, ήθελες εσύ και άλλοι, να δώσετε ένα μήνυμα στους θεσμούς, οτι το πράγμα πάει λαθός
Άρα επι της ουσίας εσύ και ο καθένας δεν πήγε εκεί για να ψηφίσει ή να μην ψηφίσει ένα συγκεκριμένο σχέδιο (αυτό που αναφέρεται στα αποσπάσματα που παρέθεσες) αλλά πήγε εκεί πέρα για να μεταδώσει ένα μήνυμα.
Αυτό που αναφέρεις, δηλαδή το να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο δημοψήφισμα για να μεταδώσει ένα τάδε μήνυμα,
στην δεδομένη περίσταση, δεν ήταν προτεραιότητα, συγκεκριμένα, οι παραγόντες που καθιστούσαν λιγότερο σημαντικό το αν θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί το δημοψήφισμα με αυτόν τον τρόπο, ήταν οι εξής:
1) Το μήνυμα αυτό είχε ήδη δοθεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, με την ίδια την ψήφο στον ΣΥΡΙΖΑ τον Ιανουάριο
2) Το μήνυμα αυτό είχε δοθεί με την στήριξη του λαού στον Τσίπρα και σε όλη τη διάρκεια της διαπραγμετευτικής τακτικής του, που στα διάφορα polls φαινόταν να εγκρίνεται από τον ελληνικό λαό

Και τρία επιπλέον επιχειρήματα γιατί δεν θα έπρεπε να ψηφιστεί το ΟΧΙ:

3) Η ερμηνεία του δημοψηφίσματος ως οτι "η συνταγή είναι λάθος" δεν αφορά το πραγματικό ερώτημα, του αν προτιμάμε τη συμφωνία γιούνκερ (η οποία επειδή συντάχθηκε σε προγενέστερο χρόνο θα ήταν εκ των πραγμάτων καλύτερη απο οποιαδήποτε μετέπειτα)
4) Ως προς τον αγγελιοφόρο του 'μηνύματος':
Το μήνυμα του οτι η συνταγή ήταν λάθος, εκ των πραγμάτων η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν η κατάλληλη κυβέρνηση για να το μεταδώσει, αφού φαινότανε τόσο στους έξω όσους και σε όσους μέσα είχαν μάτια και έβλεπαν, μια κυβέρνηση ανίκανη η οποία στην πρακτική πολιτική της δεν είχε να φέρει τίποτα καλύτερο από τη διαφθορά και τη πελατοκρατεία των προηγούμενων
5) Λόγω του χρόνου στον οποίο έγινε το δημοψήφισμα (ήδη είχαν σπαταληθεί τα οικονομικά αποθέματα της Ελλάδας αλλά και τα αποθέματα υπομονής των ευρωπαϊκών χωρών, με αποτέλεσμα της δημιουργίας αντι-ελληνικού μετώπου) δεν θα ήταν εφικτό αυτό που λες εσύ "να το τραβήξει μέχρι τέλους" ο Τσίπρας. Το "μέχρι τέλους" το μόνο που θα μπορούσε να σημαίνει, ήταν έξοδος από το ευρώ, γιατί όλα τα άλλα είχαν ήδη γίνει

Αυτά

quote:
Οι υπόλοιπες προεκτάσεις που του δώσανε, εσύ και όλοι οι νενέκοι θιασώτες του ΝΑΙ ήταν εκ του πονηρού.
Δεν ήταν εκ του πονηρού, για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.
Το δημοψήφισμα το έκανε ο Τσίπρας ΕΠΕΙΔΗ εξάντλησε κάθε περιθώριο διαπραγμάτευσης. Αν είχε και άλλο περιθώριο, δεν θα το έκανε

quote:
Ποιος έθεσε το θέμα για έξοδο από Ευρώπη στο συγκεκριμένο δημοψήφισμα?
Από πότε η άρνηση σε ένα "σχέδιο" που υποτίθεται ότι εκπόνησαν κάποιοι "τεχνοκράτες" και "ειδικοί" και "σοφοί"
(βλέποντας κάτι Τόμσεν και Βελκουλέσκου, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να ζητήσουμε συγγνώμη για την κακοποίηση της γλώσσας και των όρων αυτών....) σημαίνει ότι καταργείς ή δεν θέλεις την Ευρώπη?
Οι τεχνοκράτες αυτοί, είναι τοποθετημένοι από την Ευρώπη.
Και είναι τοποθετημένοι απο την Ευρώπη ακριβώς επειδή επιλογές που έχουν να κάνουν με λεφτά και νούμερα, δεν μπορούν να λαμβάνονται "πολιτικά".
Το αν κάνουν βέβαια σωστά τη δουλειά τους, εγώ δέχομαι οτι δεν την κάνουν σωστά, υπό την εξής έννοια: Δεν θα έπρεπε να επιτρέπουν στις κυβερνήσεις να λαμβάνουν υφεσιακά μέτρα ή μετρα-κοροϊδίας που έχουν σκοπό την αντικατάσταση ή την καθυστέρηση μέτρων που θα πείραζαν τα γνωστα εν Ελλάδι καθεστώτα, αλλά θα έδιναν boost στην οικονομία

quote:
Που σε όποια χώρα πήγανε, την παραλάβανε ενδεχομένως από μπουρδέλο [λειτουργικό] αλλά την παραδώσανε ...τριμπούρδελο και καμμένη γη?
Αυτο δεν το ξέρω, ξέρω πάντως ότι ακόμα και αν ισχύει αυτό, απ' τη στιγμή που μια χώρα π.χ. Κύπρος, Πορτογαλία, βγαίνει από την επίβλεψή τους, είναι στο χέρι της πλεον να ισχυροποιήσει την οικονομία της και να την φτιάξει με τον τρόπο που θέλει
Άρα απο ένα σημείο και πέρα σταματάνε οι δικαιολογίες


Edited by - Πύρινος on 08/05/2016 14:14:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 15:13:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά από την άλλη γιατί τόση κάψα με ακριβή περιγραφή κάποιας "λύσης"? και τί είναι η λύση για σένα? Εσύ μήπως έχεις να μας πεις? Ή τα περιμένεις όλα έτοιμα, για να κάνεις τον τηλεσχολιαστή?

Γρήγορο πέρασμα φιλελεύθερων μεταρρυθμίσεων, με στόχο την αλλαγή τρόπου λειτουργίας της οικονομίας
Αντικατάσταση όλων των υφεσιακών μνημονιακών μέτρων με μη υφεσιακά
Μετά την κατάληξη σε ένα σύνολο μεταρρυθμίσεων που θα περιλαμβάνουν όλες τις μνημονιακές και κυβερνητικές (μη-μνημονιακές) μεταρρυθμίσεις, άμεσο πέρασμα όλων τους

Η λογική είναι η εξής:
Ως προς τα υφεσιακά μέτρα που επιβάλλονται από την Τρόικα, όσο πιο σύντομα φανεί η μη-αποτελεσματικότητά τους, τόσο πιο σύντομα θα μπορούν να αντικατασταθούν
Ως προς τα μη-υφεσιακά μέτρα, αυτά πρέπει να περάσουν αμέσως, χωρίς να λογαριάζονται κατεστημένα συνδικαλιστικά ή άλλου τύπου

Θεωρούνται δεδομένα δύο πράγματα (τα οποία εξαρτώνται από την κυβέρνηση):
-Ότι οι μεταρρυθμίσεις είναι καλά μελετημένες και οτι θα έχει υπάρξει διάλογος όπου και με όποιους χρειάζεται, αν αυτό βοηθάει ώστε να γίνουν καλύτερες μεταρρυθμίσεις
-Ότι η κυβέρνηση δεν θα εισάγει η ίδια υφεσιακές μεταρρυθμίσεις, όπως συμβαίνει παραδοσιακά στην εφαρμογή των μνημονίων, είτε απο ανικανότητα και ιδεολογικά κωλύματα είτε για λόγους πελατειακών σχέσεων, διαφθοράς κοκ

Εμείς ως πολίτες, ανεξαρτήτως κόμματος που ψηφίζουμε, θα πρέπει να στηρίζουμε της προσωπικότητες εκείνες, που επιδεικνύουν τα λιγότερα χαρακτηριστικά λαϊκισμού και διαθέτουν τα περισσότερα προσόντα.
Αυτο σημαίνει οτι πρέπει να ενισχύουμε τις υποψηφιότητες σύμφωνα με το πόσο συγκεκριμένες είναι οι θέσεις τους, ως προς όλα τα ζητήματα και αυτά τα οποία προτείνουν.
Οι πολιτικές τοποθετήσεις κάθε προσώπου αλλά και κόμματος, θα πρέπει να απαντάνε στα τρία ερωτήματα:
Α) Τι; Β) Γιατί; Γ) Πώς;
Αν δεν παρέχεται συγκεκριμένη απάντηση και στα τρία θα πρέπει να διατηρούμε επιφύλαξη ή να προτιμήσουμε άλλο υποψήφιο που να διαθέτει απαντήσεις και στα τρία, των οποίων την τεκμηρίωση να μπορούμε και να την επαληθεύσουμε
Αν κάποιος διαθέτει "τεκμηρίωση" και για τα τρία αυτά ερωτήματα, αλλά δεν είμαστε σε θέση να την επαληθεύσουμε, τότε πάλι ίσως θα πρέπει να προτιμήσουμε άλλον υποψήφιο

Εκτός κοινοβουλευτισμού (ή άλλου πολιτικού συστήματος) ως πολίτες οφείλουμε, όπως είχα αναφέρει και σε άλλο ποστ, να συμμετέχουμε ενεργά στον.. εκπολιτισμό της χώρας μας.
Αυτό σημαίνει να μην ανεχόμαστε τα κακώς κείμενα αλλά να παρεμβαίνουμε εκεί που μπορούμε, έως ότου αυτό να οδηγήσει σε μια γενικότερη αλλαγή νοοτροπίας

Συνοπτικά, αυτά απο εμένα


Edited by - Πύρινος on 08/05/2016 15:17:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2016, 22:19:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αν το δεύτερό σου ποστ συνιστά τη "λύση" που εσύ προτείνεις,
τότε κι εγώ σε μια βδομάδα παίρνω δίπλωμα Αστροναύτου της ΝΑΣΑ και φεύγω άμεσα για τον Αρη.

Θέλω, να πω ότι επί "της Αρχής" (αλλά της πολύυυυ Γενικής Αρχής μιλάμε) όλα καλά και άγια αυτά που περιγράφεις, αλλά έχουν τόσα "θα", υποσημειώσεις, παραδοχές, και "έστω",
οπότε καταλήγουν να έχουν την αξία ενός ευχολογίου, και το πολύ πολύ καμιάς έκθεσης ιδεών γυμνασίου.

Και τέτοιου είδους λύσεις δόθηκαν/προτάθηκαν, και εδώ και αλλού, όλον αυτόν τον καιρό με τις οκάδες.

Στο πρώτο σου όμως ποστ, από τα προηγούμενα, σου απαντώ μόνο και μόνο γιατί αρχίζεις και βάζεις νερό στο κρασί σου και αφήνεις την εμμονική, σχεδόν απολογητικής τακτικής αντιπολίτευση.

quote:
Ας τα πάρουμε με τη σειρά PY8AGORAS (δεν διαφωνώ απόλυτα με την ανάλυσή σου)

Είδες που όσο περισσότερο και όσο προσεκτικότερα διαβάζεις το παρόν θέμα και τα άλλα, τόσο πιο πολύ θα συγκλίνουμε, εφόσον υπάρχει καθαρή/ορθή σκέψη.

Αν διάβαζες ακόμα προσεκτικότερα, θα απάλοιφες και το "απόλυτα" της παραπάνω πρότασής σου.

quote:
Ωραία, επομένως λες το εξής: Με αφορμή τη συμφωνία που αναφέρει το δημοψήφισμα, ήθελες εσύ και άλλοι, να δώσετε ένα μήνυμα στους θεσμούς, οτι το πράγμα πάει λαθός

Πρόσεξε, "δεν το λέω εγώ": Η φύση και ο ορισμός του Δημοψηφίσματος είναι τέτοια.
Στο Δημοψήφισμα πας να δώσεις ένα μήνυμα. Να πεις ένα ναι ή ένα όχι. Δεν πας ούτε πολιτική να χαράξεις ούτε σχέδιο ούτε τίποτα.
Νέτα σκέτα. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για εκείνα (πχ. εκλογές)

Το συγκεκριμένο Δημοψήφισμα, στο χρονικό σημείο που επιλέχτηκε, προφανώς υποτίθεται με ένα ενισχυμένο Οχι, θα ήταν ένα εφόδιο/όπλο (ξανά -υποτίθεται) σε έναν εκπρόσωπο ενός λαού, και της θέλησης ενός λαού, για να πάει και να το τρίψει στη μούρη των δανειστών, κλπ.

quote:
Άρα επι της ουσίας εσύ και ο καθένας δεν πήγε εκεί για να ψηφίσει ή να μην ψηφίσει ένα συγκεκριμένο σχέδιο (αυτό που αναφέρεται στα αποσπάσματα που παρέθεσες) αλλά πήγε εκεί πέρα για να μεταδώσει ένα μήνυμα.

To ξαναλέω, στα Δημοψηφίσματα δεν ψηφίζεις "σχέδια", βήματα, αλγορίθμους ή οδικούς χάρτες (=πολιτική διαρκείας)

Είναι ένα σημειακό γεγονός, σε μαθηματικούς όρους, αποτύπωση της τρέχουσας κατάστασης, και σε ό,τι αφορά συγκεκριμένο ερώτημα.

Όπως κάποτε θα έλεγες Ναι ή Οχι στη Βασιλεία
Ναί ή όχι στη θανατική ποινή,
κλπ,κλπ, έτσι κι εδώ Ναι/Εγκρίνεις την ΕΦΑΡΜΟΓΗ αυτού του σχεδίου ή όχι ΔΕΝ την εγκρίνεις.
Δεν επεξεργάζεσαι σχέδιο, ούτε χαράζεις πολιτική εκείνη την ώρα.

Αυτά υποτίθεται προηγήθηκαν/προηγούνται,
μελετήθηκαν, εξετάστηκαν, και φτάνεις στο σημείο της έγκρισης/αποδοχής ή μη, που είναι ένα Σημειακό γεγονός.

quote:

Αυτό που αναφέρεις, δηλαδή το να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο δημοψήφισμα για να μεταδώσει ένα τάδε μήνυμα,
στην δεδομένη περίσταση, δεν ήταν προτεραιότητα, συγκεκριμένα, οι παραγόντες που καθιστούσαν λιγότερο σημαντικό το αν θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί το δημοψήφισμα με αυτόν τον τρόπο, ήταν οι εξής:
1) Το μήνυμα αυτό είχε ήδη δοθεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, με την ίδια την ψήφο στον ΣΥΡΙΖΑ τον Ιανουάριο
2) Το μήνυμα αυτό είχε δοθεί με την στήριξη του λαού στον Τσίπρα και σε όλη τη διάρκεια της διαπραγμετευτικής τακτικής του, που στα διάφορα polls φαινόταν να εγκρίνεται από τον ελληνικό λαό

Το πρώτο σου κομμάτι, περί "προτεραιότητας" όπως καταλαβαίνεις (αν το προσπαθήσεις) φεύγει απευθείας Άκυρο, με αυτά που ανέφερα παραπάνω, για να μην τα ξαναγράφω.

Για τα (1) και (2) που λες τώρα,
ναι σαφέστατα το μήνυμα είχε δοθεί πάρα πολλές φορές, και εξάλλου γι'αυτό έπεσαν οι ΣαμαροΒενιζέλοι και ανέβηκε ο Τσίπρας το Γενάρη του 2015 (και πολύ πριν από αυτόν).

Στις εκλογές προφανώς και περνάνε μηνύματα, αλλά δεν είναι μόνο αυτός ο σκοπός τους (γιατί είναι σαφέστατα υπέρτερες των δημοψηφισμάτων , με την έννοια κυρίως της "απλωμένης" διάρκειας). Κατά κύριο λόγο δηλαδή στις εκλογές πρέπει να είναι η ψήφος προερχόμενη από διπλή και τρίδιπλη σκέψη γιατί υποτίθεται εκεί ψηφίζεις για ένα Σχέδιο, ένα Πλανο διαρκείας, ένα Πρόγραμμα, μια Πολιτική που πρέπει να ακολουθηθεί -και όχι απλά από μια αντίδραση και ένα θυμικό της στιγμής, όπως μεγάλη πλειονότητα των ψηφοφόρων πράττουν και έπραξαν.

Γι'αυτό και το συγκεκριμένο Δημοψήφισμα, κατ'αρχήν ήταν περιττό και δεν έπρεπε να προκυρηχτεί, και αυτό δεν έχει σχέση με το Ναι ή με το Οχι, γιατί προφανώς κυβέρνηση που ψηφίζεται το Γενάρη του 2015 μετά Βαϊων και κλάδων, δεν έχει (ή δεν θα έπρεπε να έχει) την ανάγκη μέσα σε 6 μήνες αυτο-επιβεβαίωσης ως προς τη ρότα, βάσει της οποίας εκλέχτηκε!

Το όχι το είπαμε εφόσον είχαμε δεδομένη ήδη την απόφαση να προκυρηχθεί το συγκεκριμένο δημοψήφισμα, δηλαδή υπήρξε ήδη αυτή η κλιμάκωση.
Με την ίδια λογική που δεν έχει και τόσο νόημα να λέμε τι έπρεπε να είχε γίνει ή να μην γίνει το 2009 το 2010, το 2011 το 2012,
γιατί είμαστε στο τώρα και στο 2016. Αυτά που έγιναν, αυτοί που τα έκαναν, και ο τρόπος που τα χειρίστηκαν έχει αφήσει έτσι κι αλλιώς το αποτύπωμά του και είναι θέμα της ιστορίας πλέον.

quote:
3) Η ερμηνεία του δημοψηφίσματος ως οτι "η συνταγή είναι λάθος" δεν αφορά το πραγματικό ερώτημα, του αν προτιμάμε τη συμφωνία γιούνκερ (η οποία επειδή συντάχθηκε σε προγενέστερο χρόνο θα ήταν εκ των πραγμάτων καλύτερη απο οποιαδήποτε μετέπειτα)

Αυτό δεν είναι επιχείρημα που σχετιζεται με το Οχι ή το αποδομεί.

Το πραγματικό ερώτημα είδαμε ποιο είναι (ήταν)
και τα οποιαδήποτε προγενέστερα δεν σημαίνει a priori οτι θά ναι καλύτερα από τα οποια επόμενα (εάν και εφόσον υπάρχει η έννοια της διαπραγμάτευσης/εξέλιξης/διαλόγου/αλλαγής/βελτίωσης/αναθεώρησης, κλπ,κλπ, που γενικώς δεν τη βλέπουμε από την αρχή της όλης ιστορίας και γι'αυτό δικαιώνονται οι "συνομωσιολόγοι" και ο Αμεινίας που τα λέει ωμά...)

quote:
4) Ως προς τον αγγελιοφόρο του 'μηνύματος':
Το μήνυμα του οτι η συνταγή ήταν λάθος, εκ των πραγμάτων η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν η κατάλληλη κυβέρνηση για να το μεταδώσει, αφού φαινότανε τόσο στους έξω όσους και σε όσους μέσα είχαν μάτια και έβλεπαν, μια κυβέρνηση ανίκανη η οποία στην πρακτική πολιτική της δεν είχε να φέρει τίποτα καλύτερο από τη διαφθορά και τη πελατοκρατεία των προηγούμενων

Αυτό εδώ είναι ο ορισμός της αυθαιρεσίας και της προκατάληψης.
Νταξ, το ξέρουμε ότι ουδέποτε ήσουν ή θα είσαι Συριζαίος ή του πλησίον αυτού χώρου/χώρων, αλλά αυτό που πετάς εδώ έχει την λογική και συνειρμική επαγωγική αξία,
όσο και το να λέει κάποιος, δεν μ'αρέσει το χιπστερικό μούσι του Πυθαγόρα και άρα μαλ@κίες θα λέει.

Βεβαίως αποδεικνύεται κάθε μέρα που περνάει ότι ο Συριζα πιθανόν σε πολλά μέτωπα να γίνεται χειρότερος των προκατόχων του (πχ. διορισμοί συγγενών, φίλων και ...σούργελων...) αλλά αυτό 1ον δεν μπορούσε να το ξέρει ούτε ο ....Γιαλαντζής από τις αρχές του 2015,
και 2ον, ήταν τόσο το σκατό που έφαγε αυτός ο λαός από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα τελευταία χρόνια, που κανονικά αυτά τα κόμματα θα έπρεπε να διαλυθούν εις τα εξ ών συνετέθησαν, και να εξαφανιστούν (στο ΠΑΣΟΚ περίπου αυτό έγινε, αλλά η αγαπημένη σου ΝΔούλα την κουτσοβγάζει ακόμα...) και γι'αυτό το λόγο δόθηκε η ιστορική ευκαιρία της περίφημης "πρώτη φορά" αριστεράς, στους ΜΑΛΑΚΕΣ που τη σπατάλησαν μέσα σε λίγους μήνες.

Επιπλέον, παρά τις παραφωνίες με κάτι πολύχρωμα αδερφίστικα-τρανς-μπάι κι εγώ δεν ξέρω τι δήθεν προοδευτικάντζες του κερατά,
και κάτι κυρά-Τασίες, το ρόστερ που κατέβασε ο Σύριζα ήταν κατά τι καλύτερο (τη δεδομένη στιγμή) από τα υπόλοιπα παλαιοκομματικά, που μας είχαν γεμίσει από αθλητές και τραγουδιστο-ηθοποιούς μέχρι και ...βιβλιοπώληδες, έστω σε επίπεδο τίτλων και τυπικών προσόντων (που βεβαίως πάντα τα ράσα και οι ...περγαμηνές δεν κάνουν τον παπά)

quote:
5) Λόγω του χρόνου στον οποίο έγινε το δημοψήφισμα (ήδη είχαν σπαταληθεί τα οικονομικά αποθέματα της Ελλάδας αλλά και τα αποθέματα υπομονής των ευρωπαϊκών χωρών, με αποτέλεσμα της δημιουργίας αντι-ελληνικού μετώπου) δεν θα ήταν εφικτό αυτό που λες εσύ "να το τραβήξει μέχρι τέλους" ο Τσίπρας. Το "μέχρι τέλους" το μόνο που θα μπορούσε να σημαίνει, ήταν έξοδος από το ευρώ, γιατί όλα τα άλλα είχαν ήδη γίνει

Εδώ αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι ενισχύεις την δική μου επιχειρηματολογία. Και με το "όλα τα άλλα είχανε γίνει" και με τα υπόλοιπα. Προφανώς και είχανε γίνει όλα τα άλλα, και προφανώς ο Τσίπρας το έφερε ως ύστατο μέσο. Τι περίμενες να κάνει δηλαδή, δημοψήφισμα από το Γενάρη? Οταν έπαιζε ακόμη σταριλίκι και Βαρουφακιάδα στα φόρτε (και υπήρχε έστω ένα πλάνο)?

Μετά το πρώτο σοκ των Ευρωπαιων, αρχίσανε οι χοντροί εκβιασμοί,
και απλώς απεδείχθη και ο Τσίπρας ένας ακόμη Λίγος και Μικρός "ηγετίσκος" (σαν και τους προκατόχους του ΓΑΠ, ΣαμαροΒενιζέλο, να μην ξεχνιόμαστε) που μόλις είδε τα πραγματικά πυρά και τα κανόνια του Ναβαρόνε μπροστά του, το σκατό έφτασε από το Καστελλόριζο μέχρι το Ορμένιο.

Και εκεί παίχτηκε και η Μέγκα-Πουστι@Α, που σε αυτό μάλλον έχει δίκιο η Ζωίτσα (όπως το περιγράφει εκ των υστέρων). Αντί ο Μ@λάκας είτε πριν το δημοψήφισμα, είτε κατά είτε μετά, να βγει παληκαρίσια σαν Λεωνίδας ή να τραβήξει το δρόμο που χάραξε ή Να παραιτηθεί πάραυτα καταγγέλοντας τους εκβιασμούς που δέχεται και βγάζοντάς τα όλα στη φόρα, αυτός άρχισε τις πιρουέτες, ροκάνισε κι άλλο χρόνο, λοξοκοίταζε ακόμα και τους παραδίπλα βαλτωμένους (θυμηθείτε την κακομοίρα τη Φωφούλα του εξαφανισμένου Πασοκ και τον μουστάκια Βαγγέλα της ΝΔ τότε) και σου λέει, έτσι πού ναι το σκηνικό, δεν κάθομαι και λίγο παραπάνω στην καρέκλα να παριστάνω τον πρωθυπουργό και να πέφτει και το μηνιάτικο έξτρα λαρτζ? (όπως θα λεγε και η συγχωρεμένη η Μαλβίνα, για να θες να είσαι ή να παραμένεις πρωθυπουργός σε χρεωκοπημένη χώρα, ή έχει φαϊ ακόμα, ή φοβάσαι τη Φυλακή....)

quote:
Το δημοψήφισμα το έκανε ο Τσίπρας ΕΠΕΙΔΗ εξάντλησε κάθε περιθώριο διαπραγμάτευσης. Αν είχε και άλλο περιθώριο, δεν θα το έκανε

Ωραία, αυτό δεν λέμε, ότι ήθελε κιόλας? Εσύ πού σκοντάφτεις εδώ?

Φυσικά ο άλλος δεν πάει σε δημοψήφισμα υποτίθεται για πλάκα.

Κάπως σαν ύστατο μέσο ήταν και είναι (τουλάχιστον όπως έχει θεσμοθετηθεί και χρησιμοποιείται στην Ελλάδα έως σήμερα - Αν ήμασταν Ελβετία, Ολλανδία ή και αρχαία Ελλάδα , μπορεί να κάναμε και δημοψηφίσματα κάθε μέρα, ή για τον κάθε νόμο κλπ -που προσωπικά θα το γούσταρα). Αλλά με το υπάρχον νομικό/θεσμικό πλαίσιο και με την εν γένει παράδοση αυτού που ονομάζεται σύγχρονο ελληνικό κράτος,
τα δημοψηφίσματα γίνονται όπως γίνονται, και ούτε αυτό το τελευταίο ξέφυγε από τον "κανόνα"

quote:
Οι τεχνοκράτες αυτοί, είναι τοποθετημένοι από την Ευρώπη.
Και είναι τοποθετημένοι απο την Ευρώπη ακριβώς επειδή επιλογές που έχουν να κάνουν με λεφτά και νούμερα, δεν μπορούν να λαμβάνονται "πολιτικά".
Το αν κάνουν βέβαια σωστά τη δουλειά τους, εγώ δέχομαι οτι δεν την κάνουν σωστά, υπό την εξής έννοια: Δεν θα έπρεπε να επιτρέπουν στις κυβερνήσεις να λαμβάνουν υφεσιακά μέτρα ή μετρα-κοροϊδίας που έχουν σκοπό την αντικατάσταση ή την καθυστέρηση μέτρων που θα πείραζαν τα γνωστα εν Ελλάδι καθεστώτα, αλλά θα έδιναν boost στην οικονομία

Αν έμπαινες στην ουσία του προβλήματος,
και διάβαζες λίγο παραπάνω, και εμένα, και τον Αμεινία, και τον Ντιεσέμη, και τον Heretic, και τόσους άλλους,
θα καταλάβαινες ότι το πρόβλημα δεν ήταν και δεν είναι οι αριθμοί, τα λεφτά ή τα στατίστικς...

Ήταν και είναι ανέκαθεν ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Και κοχιόνες. Με ή χωρίς. Και αναλόγως ποιος τα έχει, ποιος δεν τα έχει, και ποιος σφίγγει ποιανού.
Αυτές όλες οι ιστορίες λοιπόν που έχει μαλλιάσσει η γλώσσα μας, με Ροτσιλντ, Σόρος, ΔΝΤ, ΕΚΤ, Γερμανίες, Αμερικές, FED, Ευρά-Δολλάρια, κλπ,κλπ,
Ακριβώς αυτά.
Εκεί είναι το παιχνίδι, και από κει ξεκινάει.

Τα νουμεράκια σου είναι για το πόπολο, και για τον Τόμσεν που του δώσανε ένα ζωνάρι κι ένα μαστίγιο να κάνει τον χαμηλόβαθμο ντελάλη και εισπράκτορα, όπως τους κάθε λογής Χατζηαβάτηδες που έστελνε ο Σουλτάνος να ανακοινώνουν τα φιρμάνια και να μαζεύουν φόρους από την επικράτεια.

quote:
Αυτο δεν το ξέρω, ξέρω πάντως ότι ακόμα και αν ισχύει αυτό, απ' τη στιγμή που μια χώρα π.χ. Κύπρος, Πορτογαλία, βγαίνει από την επίβλεψή τους, είναι στο χέρι της πλεον να ισχυροποιήσει την οικονομία της και να την φτιάξει με τον τρόπο που θέλει
Άρα απο ένα σημείο και πέρα σταματάνε οι δικαιολογίες

Αυτό που λές, επιδέχεται πολλών αναγνώσεων.
Καταρχήν καμιά περίπτωση δεν είναι ακριβώς και απολύτως όμοια με την άλλη.
Κατά δεύτερον, το "βγήκαν" με τι ακριβώς κριτήρια πιστοποιείται?
και τρίτον, άμα δεις το πόσα έχασαν οι αδελφοί Τζύπριοι που καραφλιάσανε ούλοι από τα κουρέματα εν μια νυκτί, εκεί να δεις τι επιτυχία συμμόρφωσης είχε το "Αντόνιο-πονάει-το-μνημόνιο" της γνωστής επιθεώρησης.
Η Κύπρος ήταν που ήταν μικρή και σακατεμένη, την γράφανε ούτως ή άλλως στα παλιά τους τα παπούτσια, σαν υποσημείωση στο τεφτέρι,
με οικονομία είτε μάυρη είτε άσπρη είτε κόκκινη που δεν αντιπροσώπευε παρά το 0.0κάτι ψιλά της οικονομίας της Ευρωζώνης, και πρακτικά απλώς Αγγλική Βαση, και τόπος διακοπών των μπεκρήδων βρετανών και Ρώσων, και με τους μισούς και πλέον Κυπρίους ήδη εκτός νήσου μετανάστες της κάνανε μπαμ κι έξω το ρεσάλτο, πήρανε αυτά που θέλανε, χωρίς ρίσκο ή αναταραχές ή συστημικό αντίκτυπο, τη φέρανε στα μέτρα τους, και τώρα κάνουν διθυράμβους ότι "τη συμμορφώσανε" και τη φέραν στο σωστό το δρόμο. Νταξ' τι να πω, παράδειγμα προς μίμηση το όλο στόρυ.

'Αλλο ενα σαξές-στόρυ στο παλμαρέ.....

Αν ζήλεψες πάντως τη δόξα και την πρόοδο του νέο Κυπριακού θαύματος,
τότε για πες μας, δοχτωράκο γιατί δεν κατέθεσες ή δεν καταθέτεις τα όποια λεφτουδάκια σου σε Κυπριακή τράπεζα, να τα δεις πώς εξαφανίζονται στο τσαφ, τύφλα να'χει ο Χουντίνι και ο Κοπερφιλντ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 00:35:09  Εμφάνιση Προφίλ
Δημήτρη.
quote:
Αν έμπαινες στην ουσία του προβλήματος,
και διάβαζες λίγο παραπάνω, και εμένα, και τον Αμεινία, και τον Ντιεσέμη, και τον Heretic, και τόσους άλλους,
θα καταλάβαινες ότι το πρόβλημα δεν ήταν και δεν είναι οι αριθμοί, τα λεφτά ή τα στατίστικς...

Ήταν και είναι ανέκαθεν ΠΟΛΙΤΙΚΗ.



Η Πολιτική ασκείται από τους Πολίτες, προς χάριν εκπληρώσεως της επιθυμίας τους για Πολιτεία. Είναι συγχρόνως μια ανάγκη και επιλογή σε συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Δεν είναι μόνο ζήτημα Παιδείας δηλαδή, αλλά κυρίως Επιλογής. Ο Dr Πύρινος δεν πάσχει τόσο (λέμε τώρα) στο πεδίο της Παιδείας. Κάνει άλλες Επιλογές. Αυτό είναι όλο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 01:31:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
PY8AGORAS
Αυτό εδώ είναι ο ορισμός της αυθαιρεσίας και της προκατάληψης.
Νταξ, το ξέρουμε ότι ουδέποτε ήσουν ή θα είσαι Συριζαίος ή του πλησίον αυτού χώρου/χώρων, αλλά αυτό που πετάς εδώ έχει την λογική και συνειρμική επαγωγική αξία,
όσο και το να λέει κάποιος, δεν μ'αρέσει το χιπστερικό μούσι του Πυθαγόρα και άρα μαλ@κίες θα λέει.
Όταν διαπραγματεύεσαι με κάποιον για ζητήματα που αφορούν εκατομμύρια, φυσικά και έχει αξία το κατά πόσο αυτός ο κάποιος, είναι αξιόπιστος.
Οι υποστηρικτές του αντιμνημονίου τότε πιστεύανε, οτι η Ευρώπη θα παρέβλεπε τις ανοησίες που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ και θα έδινε μια καλύτερη συμφωνία - ή κάτι τέτοιο - καθαρά και μόνο για χάρη του ελληνικού λαού
ανεξάρτητα με το πώς θα αξιοποιούσε κάτι τέτοιο η όποια κυβέρνηση (ΣΥΡΙΖΑ)
Όπως είναι λογικό, δεν είναι έτσι.
Ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε σωρεία λαθών τόσο σε επικοινωνιακό όσο και σε πρακτικό επίπεδο. Μόνο κάποιος που εθελοτυφλεί μπορεί να ξεχάσει τις αλλεπάλληλες γκάφες (και αυτή είναι ελαφριά, πολύ ελαφριά, έκφραση) του ΣΥΡΙΖΑ.
Ξεκινώντας από το πιο πρόφανες: Βρίζανε (εντός Ελλάδος) τα ίδια πρόσωπα, με τα οποία αργότερα πήγαιναν να "διαπραγματευτούν".

Ο ΣΥΡΙΖΑ πραγματικά είχε μια φοβερή ευκαιρία, να υπογράψει μια συμφωνία, καλύτερη ίσως από αυτή της Ν.Δ.
αλλά αντ' αυτού, συνέχισε την πορεία των προηγούμενων, με άνοιγμα ΕΡΤ, διορισμούς φίλων, συναντήσεις με ψυχάριδες κοκ.
Αυτό ήταν που παρατήρησε και ο Guy Verhofstadt όταν ο Τσίπρας έκανε την ομιλία του στο Ευρωκοινοβούλιο.
Φαντάσου τώρα, ο Τσίπρας, αντί να έχει πρώτο μέλημα τις καθαρίστριες και την ΕΡΤ, να ξεκινούσε την "καριέρα" του, με έναν βαρβάτο εξορθολογισμό του δημόσιου, κινήσεις για την πάταξη της διαφθοράς κοκ. Δεν έκανε τίποτα για να ενισχύσει την αξιοπιστία του.
Και οι Ευρωπαίοι, δεν είναι έλληνες ψηφοφόροι, να χορταίνουν με λόγια και να ευχαριστιούνται με υποσχέσεις. Θέλουν πράξεις. Και πράξεις, δεν έκανε. Όπως ακόμα δεν έχει κάνει σε παρα πολλούς τομείς.
Αντιθέτως ΕΚΑΝΕ πολλά πράγματα, που δεν έπρεπε να κάνει, σε πολλά επίπεδα.

quote:
Αν το δεύτερό σου ποστ συνιστά τη "λύση" που εσύ προτείνεις,
τότε κι εγώ σε μια βδομάδα παίρνω δίπλωμα Αστροναύτου της ΝΑΣΑ και φεύγω άμεσα για τον Αρη.

Θέλω, να πω ότι επί "της Αρχής" (αλλά της πολύυυυ Γενικής Αρχής μιλάμε) όλα καλά και άγια αυτά που περιγράφεις, αλλά έχουν τόσα "θα", υποσημειώσεις, παραδοχές, και "έστω",
οπότε καταλήγουν να έχουν την αξία ενός ευχολογίου, και το πολύ πολύ καμιάς έκθεσης ιδεών γυμνασίου.


Και τι προτιμάς;
Τα αντιμνημονιακά ευχολόγια;

Και για να μην υπάρχει καμία ψευδαίσθηση, όλες τις παθογένειες που έχουμε σαν δομή κράτους, θα πρέπει να τις αντιμετωπίσουμε, με οποιαδήποτε συμφωνία, οποιοδήποτε νόμισμα, οποιοδήποτε πολίτευμα

Άρα ποια ευχολόγια;

quote:
Εδώ αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι ενισχύεις την δική μου επιχειρηματολογία. Και με το "όλα τα άλλα είχανε γίνει" και με τα υπόλοιπα. Προφανώς και είχανε γίνει όλα τα άλλα, και προφανώς ο Τσίπρας το έφερε ως ύστατο μέσο. Τι περίμενες να κάνει δηλαδή, δημοψήφισμα από το Γενάρη?

Ναι, έπρεπε να γίνει μέσα στους δύο πρώτους μήνες (όχι κατ' ανάγκη Γενάρη), γιατί το να χρησιμοποιηθεί το ΟΧΙ σαν διαπραγματευτικό εργαλείο, θα μπορούσε να γίνει μόνο με την διαπραγμάτευση εν εξελίξη και με τη χώρα -και τη κυβέρνηση- σε θέση ισχύος
Ο Τσίπρας χρησιμοποίησε το δημοψήφισμα, σαν στρατιώτης που απασφαλίζει τη χειροβομβίδα του, θεωρώντας οτι έτσι θα ανατινάξει και τον εαυτό του και τον εχθρό
Ο Τσίπρας απασφάλισε τη χειροβομβίδα και όρμησε πάνω στο Τανκς της Ευρώπης
Το τανκς δεν έπαθε τίποτα
Αυτός, διαλύθηκε (ΛΑΕ-ΣΥΡΙΖΑ)
Και εμείς τρίτο μνημόνιο, με 50 δις υποθήκη

Πάντως, απλά και μόνο για να έρθει ένα καλύτερο μνημόνιο, δεν θα χρειαζόταν κανένα δημοψήφισμα


quote:
Η Κύπρος ήταν που ήταν μικρή και σακατεμένη, την γράφανε ούτως ή άλλως στα παλιά τους τα παπούτσια, σαν υποσημείωση στο τεφτέρι,
με οικονομία είτε μάυρη είτε άσπρη είτε κόκκινη που δεν αντιπροσώπευε παρά το 0.0κάτι ψιλά της οικονομίας της Ευρωζώνης, και πρακτικά απλώς Αγγλική Βαση, και τόπος διακοπών των μπεκρήδων βρετανών και Ρώσων, και με τους μισούς και πλέον Κυπρίους ήδη εκτός νήσου μετανάστες της κάνανε μπαμ κι έξω το ρεσάλτο, πήρανε αυτά που θέλανε, χωρίς ρίσκο ή αναταραχές ή συστημικό αντίκτυπο
..Το καταλαβαίνεις οτι περιγράφεις την Ελλάδα, έτσι;
Η Ελλάδα δηλ. τι είναι; Κάτι διαφορετικό από όσα περιγράφεις;
Ναι, η Κύπρος έκανε σημαντικές για τα μέτρα της θυσίες, όμως εμείς παίζοντας τους επαναστάτες, έχουμε ήδη χάσει πολύ περισσότερα

quote:
Αν ζήλεψες πάντως τη δόξα και την πρόοδο του νέο Κυπριακού θαύματος,
τότε για πες μας, δοχτωράκο γιατί δεν κατέθεσες ή δεν καταθέτεις τα όποια λεφτουδάκια σου σε Κυπριακή τράπεζα, να τα δεις πώς εξαφανίζονται στο τσαφ, τύφλα να'χει ο Χουντίνι και ο Κοπερφιλντ?
Όταν βάζεις τε λεφτά σου σε μια πτωχευμένη οικονομία, αυτό που συμβαίνει γενικά, είναι οτι εξαφανίζονται
Τώρα, δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω τα λεφτά μου σε Κυπριακές τράπεζες, αλλά αν είχα μεγάλες καταθέσεις, θα έψαχνα κάποιον φορολογικό παράδεισο να τις στείλω
διαφορετικά, στο στρώμα
γιατί ως γνωστόν οι τραπεζίτες είναι κλέφτες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 01:52:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τώρα, δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω τα λεφτά μου σε Κυπριακές τράπεζες, αλλά αν είχα μεγάλες καταθέσεις, θα έψαχνα κάποιον φορολογικό παράδεισο να τις στείλω διαφορετικά, στο στρώμα γιατί ως γνωστόν οι τραπεζίτες είναι κλέφτες

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 02:01:42  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Πολίτης εξαρτά την Πολιτική του στάση από τα φράγκα λοιπόν. Χρυσός να είναι, έστω και μηδικός. Το περιέγραψα παραπάνω. Είναι ζήτημα Επιλογής.

Όχι. Δεν είσαι τερψίπρωκτος. Άφραγκος ευρύπρωκτος είσαι. Κατόπιν ιδεολογικής εξασκήσεως...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 02:19:04  Εμφάνιση Προφίλ
Και μια γενική παρατήρηση.

Η εκδιδόμενη δεν απολαμβάνει το επάγγελμά της. Το ανέχεται. Γιατί πληρώνεται. Αν δεν πληρώνεται, είναι πουτάνα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 02:34:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο Πολίτης εξαρτά την Πολιτική του στάση από τα φράγκα λοιπόν.
Το αίσθημα δικαίου, μπορεί να υπερβαίνει την αγάπη προς τα φράγκα
Αλλά αυτό προϋποθέτει κατάλληλη εκπαίδευση

όσον αφορά στη δική μου περίπτωση, η απάντηση που έδωσα ήταν μια αβίαστη υποθετική απάντηση σε ένα αβίαστο υποθετικό ερώτημα
Για εμένα το πιο πιθανό είναι οτι αν δεν χρειαζόμουν να έχω λεφτά στη τράπεζα είτε για λόγους ασφαλείας είτε για λόγους επιχειρηματικών δραστηριοτήτων, θα τα κρατούσα εκτός
Σαφώς και έχω το δικαίωμα να μην εμπιστεύομαι τις τράπεζες
Αυτό δεν επηρεάζει σε κάτι το ποια πρέπει ή θα έπρεπε να είναι η πολιτική της Ελλάδος
Τον έλληνα "πολίτη", δεν πρέπει να τον απασχολεί πρώτα το πώς θα λύσει το μεγάλο πρόβλημα, αλλά το πώς θα λύσει το μικρό
Αν πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό, δεν τα βάζεις με τον ωκεανό

Κατά τα άλλα, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω σε τι διαφέρω πρακτικά DSM απο εσένα και τους υπόλοιπους 'επαναστάτες' του φόρουμ
τι δηλαδή κάνετε εσείς, που εγώ δεν κάνω
θα ήθελα να ξέρω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2016, 02:36:43  Εμφάνιση Προφίλ
Η εκδιδόμενη δεν απολαμβάνει το επάγγελμά της. Το ανέχεται. Γιατί πληρώνεται. Αν δεν πληρώνεται, είναι πουτάνα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy