ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 05:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva

Edited by - halva on 22/03/2008 05:41:41

Edited by - halva on 22/03/2008 05:42:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 05:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Μάλλον θα ήταν καλό να το μεταφράσει κάποιος εκείνο το μικρό κείμενο του Teller..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 12:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΤΥΧΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΞΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΔΩ………………….. ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΕΝΑ ΔΕΣΠΟΤΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΤΑΝΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΗΜΙΑ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ…ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ ΟΤΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΛΙΤΑΝΕΙΑ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΚΟΤΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!! ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΛΑΚΚΟΥΒΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΟΔΕΙΑ!!!!

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΗΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΒΑΖΟΥΝ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ
ΧΟΡΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ…..

ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ………

Ο ΑΛ ΓΚΟΡ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ….. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ …ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛ ΓΚΟΡ
..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΣ????

Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ
ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΝΑ

ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΙ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ……………………….
.ΟΧΙ ΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!!!
ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ????

ΑΚΟΥΩ ΛΥΣΕΙΣ………..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 18:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Δεν απάντησες αν έχεις διαβάσει και καταλάβει το κείμενο του Teller "The Planet Needs a Sunscreen", που υπάρχει μόνο στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά.

Όπως οι "chemmies" (αυτοί που μιλάνε για τα chemtrails) αποκλείονται από τις συζητήσεις των επιστημώνων και των κοινοβουλευτικών έτσι είναι χρήσιμος κατά τη γνώμη μου ο αποκλεισμός των "σκεπτικιστών" από της συζήτησεις στα κοινωνικά φόρουμ.



halva,
Επιβεβαιώνεις με την στάση σου πως είσαι απλά ένα γρανάζι στον τροχό.
Παραθέτω τον τροχό (πρότειναν οι Gill Ereaut και Nat Segnit, κατόπιν πληρωμής, την πολιτική στάση που πρέπει να κρατηθεί για να πούμε καλύτερα στους ανθρώπους την ιστορία με τις κλιματικές αλλαγές).

«Μεγάλο κομμάτι της ανησυχίας στο θέμα της κλιματικής αλλαγής προέρχεται από το επιχείρημα και αντεπιχείρημα και συστήνουμε τουλάχιστον στα δημοφιλή μέσα ενημέρωσης, οι «ενδιαφερόμενοι» να χειρίζονται το θέμα (των αιτιών και των λύσεων του φαιν. του θερμοκηπίου) σαν να έχει λυθεί - κερδισθεί. Αυτό σημαίνει απλά, πως πρέπει να συμπεριφέρεστε όπως άν οι κλιματικές αλλαγές υπάρχουν και είναι αληθινές και οι μεμονωμένες ενέργειες είναι αποτελεσματικές. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ που περιγράψαμε νωρίτερα παρά με το να δηλώνετε και ξαναδηλώνετε αυτά τα πράγματα ώς γεγονότα.
Τα γεγονότα πρέπει να χειρισθούν σαν να είναι τόσο αδιαμφισβήτητα ώστε να μήν χρειάζεται να μιλήσει κάποιος για αυτά. Η βεβαιότητα των κυβερνήσεων στο νέο σλόγκαν «Ενωμένη αυτή η γενιά θα παλέψει τις κλιματικές αλλαγές» δίνει ένα παράδειγμα προσέγγισης. Κατασκευάζει παρά επικαλείται την δική της πραγματικότητα. Εκεί που αρχίζει να ανακατεύει η επιστήμη το θέμα, θα πρέπει αντιμετωπίζεται ασαφής ώς όχι εντελώς σωστή, που προσφέρει ασαφής όχι εντελώς σωστές λύσεις σε ένα τόσο απλό και δεδομένο επιστημονικό γεγονός όπως είναι η γή που γυρίζει ή τον κύκλος του νερού στη γή.

Επειδή δέν είμαι ιδιαίτερα ικανός στην μετάφραση. Μπορεί κανείς να κατεβάσει το pdf από την σελίδα του think tank να το δεί με τα μάτια του. Την βασική ιδέα νομίζω πως την έχω πιάσει. Παραθέτω και το μεταφρασμένο κομμάτι και το link.

Much of the noise in the climate change discourse comes from argument and counter-argument, and it is
our recommendation that, at least for popular communications, interested agencies now need to treat the
argument as having been won. This means simply behaving as if climate change exists and is real, and that
individual actions are effective. This must be done by stepping away from the advocates debate described
earlier, rather than by stating and re-stating these things as fact.
The facts need to be treated as being so taken-for-granted that they need not be spoken. The certainty of
the Governments new climate-change slogan Together this generation will tackle climate change (Defra
2006) gives an example of this approach. It constructs, rather than claims, its own factuality.
Where science is invoked, it now needs to be as lay science offering lay explanations for what is being
treated as a simple established scientific fact, just as the earths rotation or the water cycle are considered.
http://www.ippr.org/members/download.asp?f=%2Fecomm%2Ffiles%2Fwarm%5Fwords%2Epdf

Θα ακολουθήσουν και άλλες δικαιολογίες για ποιό λόγο δέν δέχεσαι να εξηγήσεις το «πρέπει να είμαστε ενταγμένοι» σου?
Όσο αφορά το κείμενο του Teller θα στο μετέφραζα εγώ άν δέν πίστευα πως δέν έχει σε τίποτα να κάνει με το «εμείς που ασχολούμαστε με τους ψεκασμούς πρέπει να είμαστε ενταγμένοι».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 18:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
Την δικιά μου άποψη, (επαναλαμβάνω, πρέπει να ψάξει καλά πριν κάποιος μπεί σε τέτοια οργάνωση),
την στηρίζω στο οτι βρίσκω μετρήσεις που μου δημιουργούν σοβαρές αμφιβολίες για τα όσα φτάνουν στα αυτιά μας για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
Οι μετρήσεις της πιό κρύας χρονιάς της γής τα τελευταία 10 χρόνια είναι των:
UK’s Hadley Climate Research Unit
NASA Goddard Institute for Space Studies (GISS)
University of Alabama, Huntsville (UAH)
Remote Sensing Systems of Santa Rosa, CA
http://wattsupwiththat.wordpress.com/2008/02/19/january-2008-4-sources-say-globally-cooler-in-the-past-12-months/#comments

κάποια site που καλύπτουν το θέμα (άν βρήκε κανείς και ελληνικά ας στείλει το link)
http://www.nationalpost.com/opinion/columnists/story.html?id=332289
http://www.dailytech.com/Temperature+Monitors+Report+Worldwide+Global+Cooling/article10866.htm

Η NASA λέει για τους ελάχιστα πιό κρύους ωκεανούς ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΖΕΣΤΗ?
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=88520025&sc=emaf

Διαβάστε και μετά ενταχθείτε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 21:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ
ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΝΑ

ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΙ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ……………………….
.ΟΧΙ ΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!!!
ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ????

ΑΚΟΥΩ ΛΥΣΕΙΣ………..


ΝΙΚΟΝ,
Γιατί τόσα θαυμαστικά? Δέν θα πρέπει να ανακαλύψει τον τροχό! Το μόνο που χρειάζεται να ψάξει είναι το τί έχουν να πούν οι διάφοροι έγκριτοι της αντίθετης άποψης στον κόσμο. Αν εννοείς όμως τα ΜΜΕ πλέον στην Ελάδα (στο συγκεκριμένο θέμα), τότε μάλλον έχεις δίκιο.

Στο γήπεδο γεννηθήκαμε και το θεωρούμε το πιό φυσιολογικό μέρος στον κόσμο. Για αυτό υπάρχουν παιδάκια που παίζουν γελάνε σε γειτονιές που άνθρωποι είναι κάτω από το όριο της φτώχιας. Κάποια στιγμή μας λένε να μπούμε σε ένα άλλο γήπεδο περίπου σαν το δικό μας. Και όσο περνάει ο καιρός μας το λένε και σε πιό μικρή ηλικία. Όταν μεγαλώσουμε κάποιοι δέν μαθαίνουμε ποτέ πως υπάρχει άλλο γήπεδο, κάποιοι διαλέγουμε αν θα θελήσουμε να δούμε προς τα έξω ή όχι. Και από αυτούς που θα δούμε, κάποιοι παραμένουν μέσα. Σημείο κλειδί, δέν υπάρχει μόνο ένα ή δύο γήπεδα.
Είναι σημαντικότατο να υπάρχει η παιδία αξιολόγησης γηπέδων στο γήπεδο που γεννιόμαστε.
Λύσεις...
Έρευνα
Ενημέρωση από
Ενημέρωση σε
Συζήτηση
Διαφωνία
Επικοινωνία

Δείτε μία ενδιαφέρουσα προσέγγιση για την ανάγκη επικοινωνίας και πληροφόρησης (δυστυχώς μόνο αγγλικά)...
http://www.youtube.com/watch?v=kieyjfZDUIc

και για να γυρίσουμε στο θέμα μας έχετε γράψει σχετικά με την παραδοχή της δοκιμής βιολογικών όπλων μέσω ψεκασμών σε κατοικημένες περιοχές στο παρελθόν στην Αγγλία?
Άν όχι διαβάστε και φρίξτε με την άρνηση των υπευθύνων να πούν άν αντίστοιχα πειράματα συνεχίζουν στο παρόν(δυστυχώς και πάλι αγγλικά).
http://www.guardian.co.uk/politics/2002/apr/21/uk.medicalscience
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 08:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Ο ΑΛ ΓΚΟΡ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ….. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ …ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛ ΓΚΟΡ
..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΣ????

Από μένα. ναί. Και συμφωνώ απολύτως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 08:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Επιβεβαιώνεις με την στάση σου πως είσαι απλά ένα γρανάζι στον τροχό.

OK. Μήπως μένεις στην Αθήνα;

Αυτή την εποχή προσπαθούμε να διοργανώσουμε παρουσίαση της Ελένης Σκρέκου στην Αθήνα, στη συνεργασια με την Ανατροπη Τώρα
http://www.anatropitora.net/?p=70

και την ΑTTAC-Hellas.
http://www.attac-hellas.org

Αν τα καταφέρουμε μπορείς να έρθεις και εσύ και να πεις τη γνώμη σου. Σου έχω πεί γιατί δεν προκειται να καυγαδίζω μαζί σου σ'αυτό το φόρουμ. Δεν μιλάω ατομικά με Ιεχωβάδες.


Edited by - halva on 23/03/2008 08:57:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 09:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
PAMAVOL………………ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ…..ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ……..
ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΝ
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ….ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 11:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

quote:

Επιβεβαιώνεις με την στάση σου πως είσαι απλά ένα γρανάζι στον τροχό.

OK. Μήπως μένεις στην Αθήνα;

Αυτή την εποχή προσπαθούμε να διοργανώσουμε παρουσίαση της Ελένης Σκρέκου στην Αθήνα, στη συνεργασια με την Ανατροπη Τώρα
http://www.anatropitora.net/?p=70

και την ΑTTAC-Hellas.
http://www.attac-hellas.org

Αν τα καταφέρουμε μπορείς να έρθεις και εσύ και να πεις τη γνώμη σου. Σου έχω πεί γιατί δεν προκειται να καυγαδίζω μαζί σου σ'αυτό το φόρουμ. Δεν μιλάω ατομικά με Ιεχωβάδες.


Edited by - halva on 23/03/2008 08:57:58


Δυστυχώς ή ευτυχώς δέν μένω Αθήνα οπότε δέν μπορώ να έρθω (επαρχία, παντρεμένος, παιδιά, δουλειά...). Παίρνω όλες τις κατηγορίες πίσω, δέν είχα καταλάβει πως είχες θρησκευτικούς ενδοιασμούς. Δέν ήμουν, Δέν είμαι, ούτε θα γίνω Ποτέ γιαχωβάς, (το ξέρω και άς μήν είμαι μάντης γιατί είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός). Δέν θεωρώ τον διάλογο καυγά, και οι μόνες κατηγορίες εναντίον σου έγιναν επειδή κρατούσες μία (ένοχη κατά την γνώμη μου) σιωπή η οποία είναι επιβεβλημένη στον χώρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 18:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Δυστυχώς ή ευτυχώς δέν μένω Αθήνα οπότε δέν μπορώ να έρθω (επαρχία, παντρεμένος, παιδιά, δουλειά...). Παίρνω όλες τις κατηγορίες πίσω, δέν είχα καταλάβει πως είχες θρησκευτικούς ενδοιασμούς. Δέν ήμουν, Δέν είμαι, ούτε θα γίνω Ποτέ γιαχωβάς, (το ξέρω και άς μήν είμαι μάντης γιατί είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός). Δέν θεωρώ τον διάλογο καυγά, και οι μόνες κατηγορίες εναντίον σου έγιναν επειδή κρατούσες μία (ένοχη κατά την γνώμη μου) σιωπή η οποία είναι επιβεβλημένη στον χώρο.

Δεν καυγαδίζω εδώ. Κάνω ανακοινώσεις. Αν θέλεις να πείς που μένεις στην επαρχία όταν θα φθάσει μέχρι εκεί η πρωτοβουλία θα πάρεις πρόσκληση.

Edited by - halva on 23/03/2008 18:44:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 19:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Δεν καυγαδίζω εδώ. Κάνω ανακοινώσεις. Αν θέλεις να πείς που μένεις στην επαρχία όταν θα φθάσει μέχρι εκεί η πρωτοβουλία θα πάρεις πρόσκληση.

Edited by - halva on 23/03/2008 18:44:39



halva
Αν κάνεις ανακοινώσεις, τότε η ανακοίνωση «εμείς που ασχολούμαστε με τους ψεκασμούς πρέπει να είμαστε ενταγμένοι» έρχεται από κάποιον φορέα, οργάνωση ή τον εαυτό σου? και άν είναι το τελευταίο τότε γιατί δεν μπορείς να δικαιολογήσεις το «πρέπει» σου όπως σου είχα ζητήσει? Το θεωρείς καυγά? Όσο για το πού ζώ, εφόσον κάνεις ανακοινώσεις, μήν ανησυχείς θα έχω το νού μου και θα σου ζητήσω μία.

Edited by - Pamavol on 23/03/2008 19:48:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 14:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

halva
Αν κάνεις ανακοινώσεις, τότε η ανακοίνωση «εμείς που ασχολούμαστε με τους ψεκασμούς πρέπει να είμαστε ενταγμένοι» έρχεται από κάποιον φορέα, οργάνωση ή τον εαυτό σου? και άν είναι το τελευταίο τότε γιατί δεν μπορείς να δικαιολογήσεις το «πρέπει» σου όπως σου είχα ζητήσει? Το θεωρείς καυγά? Όσο για το πού ζώ, εφόσον κάνεις ανακοινώσεις, μήν ανησυχείς θα έχω το νού μου και θα σου ζητήσω μία.

H ομάδα που υποστηρίζει την ιστοσελίδα Enouranois είναι άτυπη, χωρίς νομική υπόσταση. Έτσι κι αλλιώς για πιό λόγο να ζητήσουμε τη νομιμοποίηση μέχρι να αποκτήσουμε σπόνσορες;

Δεν ζήτησα την άδεια κανενός πριν να κάνω την ανακοίνωση. Ορισμένα άλλα μέλη της ομάδας λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, πράγμα που τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα.

Edited by - halva on 24/03/2008 14:23:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 17:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

H ομάδα που υποστηρίζει την ιστοσελίδα Enouranois είναι άτυπη, χωρίς νομική υπόσταση. Έτσι κι αλλιώς για πιό λόγο να ζητήσουμε τη νομιμοποίηση μέχρι να αποκτήσουμε σπόνσορες;

Νομίζω αρκετά σε κούρασα, δέν φαίνεται στον ορίζοντα κανένας τρόπος να δικαιολογήσεις την ανακοίνωσή σου?! «Εμείς που ασχολιόμαστε με τους ψεκασμούς πρέπει να είμαστε ενταγμένοι στο κίνημα για τις κλιματικές αλλαγές». Ειδικά από την στιγμή που η ομάδα σου ψάχνει για σπόνσορες, θεωρώ πως θα ήταν μεγάλο ατόπημα εκ μέρους σου να δικαιολογήσεις τις απόψεις σου (δικιά σου «ανακοίνωση») όταν θα πρέπει να αναφερθείς σε
θέματα «σκεπτικιστικά, γιαχωβάδικα, επιστημονικά».
Είναι κατανοητή η στάση σου, νομίζω πώς όλοι μπορούν να το καταλάβουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 20:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Νομίζω αρκετά σε κούρασα, δέν φαίνεται στον ορίζοντα κανένας τρόπος να δικαιολογήσεις την ανακοίνωσή σου?!

Αφού ξέρεις αγγλικά, έγραψα λίγα χρόνια πριν αυτό το άρθρο:
http://www.holmestead.ca/chemtrails/climate-change.pdf

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 14:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Φίλε μου Pamavol, να σε καλωσορίσω στην πολύχρονη κουβέντα μας!

Τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια άποψη με τη δική σου σχετικά με το θέμα των κλιματικών αλλαγών. Το έχω αναφέρει και εδώ μέσα, αλλά και σε άλλα τόπικ του esoterica. Έχω ανοίξει ήδη τόπικ με τίτλο "κλιματικές αλλαγές- η μεγαλύτερη απάτη".

Πράγματι παίζεται ένα μεγάλο παιχνίδι συμφερόντων πάνω στις πλάτες των πολιτών.
Οι μέχρι τώρα έρευνες μου δείχνουν πως μας δουλεύουν στην κυριολεξία.
Έχω διατυπώσει και προσωπικά στον Halava τις αντιρρήσεις μου σχετικά με τον τρόπο προβολής του ζητήματος.

Βέβαια κατανοώ τον τρόπο σκέψης του Halva, αλλά πιστεύω πως οφείλουμε να επαναπροσδιορίσουμε τους στόχους μας, όλοι εμείς που αγωνιζόμαστε και αγωνιούμε για την τύχη του περιβάλλοντος, του πλανήτη μας, της υγείας μας και του μέλλοντος των παιδιών μας. Να δούμε επιτέλους την τρικλοποδιά που μας έστησαν και να εργαστούμε από κοινού για να σταματήσουμε την πραγματική μόλυνση του πλανήτη. Θέλω να πιστεύω πως ο στόχος μας είναι κοινός και μας ενώνει, άσχετα αν κάποιοι Δεν βλέπουν ακόμη την αλήθεια σε όλο της το μέγεθος.

Η πολιτική όταν βασίζεται σε ψευδής ημι-επιστημονικές δηλώσεις τύπου Αλ Γκορ μόνο λάθος μπορεί να είναι ή στη χειρότερη περίπτωση "κατευθηνόμενη".

εγώ λοιπόν φίλε μου Pamavol, πράγματι έψαξα και ψάχνω στην προσπέθεια μου να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει.

Τις απόψεις μου θα δείτε λίαν συντόμως δημοσιευμένες στο περιοδικό ΑΒΑΤΟΝ.

Όσο για την σελίδα EARTH HOUR HELLAS, θεωρώ πως κι εκεί κάποιοι άνθρωποι, ευαισθητοποιημένοι μεν, που όμως δεν γνωρίζουν ακόμη την αλήθεια, αγωνίζονται με λάθος εργαλεία (όπως την ταινία του Αλ Γκορ) για το περιβάλλον.

Και επανέρχομαι στη διαφορά:

Πιστεύω πως οι περισσότεροι έχουμε ευαισθητοποιηθεί πλέον λίγο - πολύ για το περιβαλλοντικό πρόβλημα και τις κλιματικές αλλαγές, αλλά διοχετεύουμε τις προσπάθειες μας σε άσκοπες κινήσεις...

Γιατί αν το "εργαλείο μας" είναι η ταινία του Αλ Γκορ, αναμφισβήτητα πιστεύουμε το παραμύθι των ΜΜΕ, πως εμείς οι ίδοι είμαστε οι ένοχοι και κοιτάμε να κάνουμε απλώς "κάτι" για να ξεφορτωθούμε τις ευθύνες ή 'παγώνουμε' από την τρομοκρατία της κλιματικης αλλαγής και δεν κάνουμε τίποιτε πιστεύοντας πως δεν είμαστε σε θέση να αλλάξουμε την κατάσταση. Και φυσικά αφήνουμε ελεύθερο χώρο στους απανταχού κεδροσκόπους, να εκμεταλλεύονται περιβάλλον-συνειδήσεις, κράτη και οργανώσεις για να κερδίσουν τεράστια ποσά....

Αν δούμε όμως τι πραγματικά μολύνει και ποιό είναι το πραγματικό φυσικό φαινόμενο των κλιματικών αλλαγών και τις πραγματικές αιτίες του τότε δεν θα έχει χώρο κανένας από δαύτους για να κάνει μαγαζάκι την προστασία της φύσης.
Τότε θα γυρίσουμε να δούμε ποιος και τι μολύνει τη ζωή στον πλανήτη και θα επικεντρωθούμε στην επίλυση αυτών των πραγματικώ προβλημάτων εδώ και τώρα.

Φίλε μου Halva, δεν είναι σκεπτικιστής αυτός που ψάχνει κάθε πλευρά του ζητήματος για να βρει την αλήθεια και να καταλάβει. Απλά όποιος δεν πράττει κατ' αυτό τον τρόπο κατά τον ένα ή τον άλλο τρόπο παραμένει θύμα των μεγάλων ΜΜΕ και της κατευθυνόμενης πολιτικής.
Παρεμένει σκλάβος και οι καλές προθέσεις του αναλώνονται σε λάθος δρόμο. Και είναι κριμα όσοι αγωνίζονται να φοράνε τις παρωπίδες που τους πουλάνε οι εκάστοτε λομπίστες. Είναι κρίμα να μην αγωνιζόμαστε γνωρίζοντας τα επιστημονικά δεδομένα που ξεγυμνώνουν κάθε Αλ Γκορ και κάθε IPCC... παρά τις φαμφάρες για τα νόμπελ που άδικα πήραν...

Πιστεύω πως δενθες κάτι τέτοιο, οπότε, γιατί δεν θέλεις να δεις ολόκληρη την εικόνα?

Φιλικά
Τοξότης


Ακόμη και η σελίδα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 15:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
O Γρηγόρης Μαλτέζος μας έστειλε αυτό το link.
http://video.google.fr/videoplay?docid=-4123082535546754758&hl=fr%C2%A0

Είναι μια ταινία των "σκεπτικιστών". Νομίζω ότι ως συνοδεία για τη διάλεξη του David Keith θα ήταν πολύ καλή, ακόμα για προβολή σε συναντήσεις των ακτιβιστών της EARTH HOUR HELLAS.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι στα αγγλικά, όχι ελληνικά. Εμείς κάναμε τον υποτιτλισμό του Keith. Ο πιο κατάλληλος ν'αναλάβει την ίδια δουλειά για την ταινία των "σκεπτικιστών" (δηλ. των δημαγωγών) θα ήταν ένας δικός μας σκεπτικιστής, όπως για παράδειγμα ο Pamavol. Δεν συμφωνείς Τοξότη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 16:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Και άλλα links για όσους διαβάζουν άγγλικα;
1. http://www.debatebothsides.com/showpost.php?p=925417&postcount=1
Increased Knowledge About Global Warming Leads To Apathy, Study Shows

2. http://www.debatebothsides.com/showpost.php?p=925436&postcount=2

3. http://www.debatebothsides.com/showpost.php?p=925437&postcount=3

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 19:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

O Γρηγόρης Μαλτέζος μας έστειλε αυτό το link...Είναι μια ταινία των "σκεπτικιστών"... Νομίζω ότι ως συνοδεία για τη διάλεξη του David Keith θα ήταν πολύ καλή, ακόμα για προβολή σε συναντήσεις των ακτιβιστών της EARTH HOUR HELLAS.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι στα αγγλικά, όχι ελληνικά. Εμείς κάναμε τον υποτιτλισμό του Keith. Ο πιο κατάλληλος ν'αναλάβει την ίδια δουλειά για την ταινία των "σκεπτικιστών" (δηλ. των δημαγωγών) θα ήταν ένας δικός μας σκεπτικιστής, όπως για παράδειγμα ο Pamavol. Δεν συμφωνείς Τοξότη;

halva,
Εάν η ταινία “Global warming swindle” και “Inconvenient truth” διαγωνίζονταν στις επιστημονικές ανακρίβειες, χαλκεύσεις και υπερβολές, θα το καταλάβαινα να μπώ στον κόπο μιάς και το δεύτερο θα έρθει πρώτο με διαφορά. Κάτι τέτοιο δέν φαντάζομαι να συμβεί, οπότε από την στιγμή που στην “GW swindle” όπως και σε πολλές άλλες αντίστοιχες παραγωγές έχουν γίνει πολλά λάθη και υπερβολές, δέν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο ο κ. Γρηγόρης Μαλτέζος την πρότεινε. Άποψή μου είναι πως η συγκεκριμένη ταινία μπορεί να προβληθεί μόνο ώς αποσπασματικά αμφισβητήσιμη επιστημονική εισαγωγή στο θέμα. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να τσεκάρει στο google τις χιλιάδες σελίδες με τα λάθη των ταινιών ώστε να είναι ενημερωμένος πρίν τις δεί. Στην συγκέντρωση δέν είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο (δέν θα είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα να πείς στον κόσμο πως «η ταινία έχει τα τάδε λάθη που δημιουργούν λανθασμένη εντύπωση αλλά είναι σωστή ως βασική ιδέα»).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 19:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Increased Knowledge About Global Warming Leads To Apathy, Study Shows

Προς το παρόν ζούμε σε εποχή που εκλεγμένοι και μή, με συντριπτική πλειοψηφία, υιοθετούν την άποψη του ανθρωπογενώς φαινομένου του θερμοκηπίου και εργάζονται κάτω από τις εντολές της Πράσινης Βίβλου. Δέχονται δέ ώς αδιαμφισβήτητα τα όσα λένε στο IPCC (λένε πως υπάρχει συναίνεση μεταξύ της επιστημονικής κοινότητας για το φαινόμενο).
Τώρα, για την τεράστια μείωση της παγκόσμιας θερμοκρασίας φταίει το La Nina λές και τόσο καιρό το «EARTH HOUR» και το IPCC διαλαλεί την κυριαρχία του El Nino στην διαμόρφωσή της.
Τώρα διαλέγουν να παρουσιάσουν το ENSO με κορύφωση που έχει κύκλο 3 με 8 χρόνια λές και δέν υπάρχουν τεράστιοι χρονικοί κύκλοι με πολύ μικρότερους κύκλους μέσα τους που μπορούν να αποθηκεύουν τεράστια ποσά ενέργειας και να τα ελευθερώνουν σταδιακά στις μέρες μας.
Τώρα θέλουν να νομιμοποιήσουν την τροποποίηση του καιρού για να έχουν δικαίωμα νόμιμα να κάνουν ότι θέλουν όπου θέλουν.
Τώρα το History channel προωθεί την ιδέα για την παγκόσμια ψύξη με κοινό παρονομαστή τις απίστευτες κλιματικές αλλαγές.
Γνωρίζουν πως θα υπάρξουν κλιματικές αλλαγές και αδιαφορούν για το τί τις προκαλεί. Το σχέδιο για να τις εκμεταλλευθούν υπάρχει στρωμένο και προωθείται.
Είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγω τα αυτοκίνητα που θα έχουν GPS, τους ψεκασμούς, τους παγκόσμιους φόρους για το φαινόμενο του θερμοκηπίου που πληρώνουμε ήδη. Είναι όμως αδύνατο να αποφύγω την αγωνία μου να μάθω όσο το δυνατό περισσότερα. Και ξεκίνησα με την λογική που δουλεύουν όλα τα δικαστήρια. Ποιός έχει συμφέρον? Είναι δυνατόν κάποιος να το είχε σχεδιάσει? Διάβασα τα παρακάτω και έφριξα. Δέν είναι δυνατό να σταματήσω να διαβάζω πιά.
Υπήρξαν κάποιοι που τόλμησαν να γράψουν πως οι άνθρωποι πρέπει να έχουν μία απειλή πάνω από το κεφάλι τους και αφού το ποθούμενο είναι η παγκόσμια ειρήνη, πρέπει να βρεθεί ένας καινούριος εχθρός (εκτός του πολέμου) να τους ενώσει.

«Η μόλυνση, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η έλλειψη νερού και η πείνα, είναι ιδέες που ταιριάζουν στον τύπο του εχθρού. Όλοι αυτοί οι κίνδυνοι δημιουργούνται με την ανθρώπινη παρέμβαση και ξεπερνιούνται μόνο μέσω της αλλαγής της συμπεριφοράς του ανθρώπου. Ο πραγματικός εχθρός τότε, θα είναι η ίδια η ανθρωπότητα.»

Τα παραπάνω γράφθηκαν από το διεθνούς κύρους Club of Rome το 1991 και μήν νομίζετε πως είναι καινούριες ιδέες! Έξοχο παράδειγμα ανθρώπων
που επιβουλεύονται την κοινή γνώμη και την επιρροή τους με οποιοδήποτε κόστος είναι ο Al Gore, ένα από τα 100 μόλις μέλη του συγκεκριμένου club.

Το ποιός και πώς επωφελείται, είναι το πρώτο που θα έπρεπε να ψάξει κανείς. Γιατί αυτοί που θα επωφεληθούν είναι ελάχιστοι. Είναι γνωστό πως ο ρυθμός συγκέντρωσης του παγκόσμιου πλούτου αυξάνεται ραγδαία. Από τους χίλιους πιό πλούσιους από αυτούς αν έπαιρναν το πέντε τοις εκατό από τα χρήματά τους θα είχαμε όλες τις «οικολογικές» υποδομές έτοιμες παγκοσμίως. Αν δέ, τους έπαιρναν και ακόμη ένα πέντε τοις εκατό δέν θα πεινούσε ποτέ ξανά κανένα παιδί στον κόσμο. Παρόλο που οι άνθρωποι αυτοί δέν έχουν οικονομικό πρόβλημα με το υπόλοιπο 90% των χρημάτων τους, αυτοί που επωφελούνται θέλουν το δεκάδες τοις εκατό των δικών μας χρημάτων.

Μόνο απάθεια? ... εκπλήσσομαι .... μήπως εννοούσαν απέχθεια?

Ψάξτε πρώτα και μετά εγγραφείτε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Pamavol εκτός από την κριτική που κάνεις εδώ, έχεις κάποια άλλη μορφή δράσης;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Pamavol εκτός από την κριτική που κάνεις εδώ, έχεις κάποια άλλη μορφή δράσης;

halva,
δέν έχω καμία διάθεση να συζητήσω κάτι τέτοιο στο forum.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 00:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
quote:

Pamavol εκτός από την κριτική που κάνεις εδώ, έχεις κάποια άλλη μορφή δράσης;

halva,
δέν έχω καμία διάθεση να συζητήσω κάτι τέτοιο στο forum.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 06:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Εγώ δεν έχω διάθεση να συζητώ με ανθρώπους που δεν έχουν διάθεση να συζητάνε τέτοια ζητήματα στο φόρουμ. Η δική μου συμμετοχή εδώ είναι συμπλήρωμα της δράσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 13:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΔΩ…{ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!!!!!!}………
ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ….ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΧΩΡΟ ΣΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΕΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΜΑΣ
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΤΣΑΚΙΣΜΕΝΟΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΓΟΓΓΥΣΤΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΞΟΦΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΑΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ…

..
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ……ΤΙΠΟΤΑ…..ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ 1950 ΕΧΟΥΝΕ ΗΔΗ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΛΟΙ……. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ…..

ΕΡΩΤΩ………….ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ. ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ…….ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ Η ΚΟΡΔΕΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ??????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 16:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
ΤΟΝ ΑΛ ΚΑΠΟΝΕ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΙΝΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΟΥΣΕ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΑΝΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΜΗ.... ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝΕ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ..... ...... ΑΝ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..............ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΗΧΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΟΥΜΕ.............................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 16:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΟΥΠΙΔΟΠΟΛΗ ΜΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕ ΚΑΝΕΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΒΑΖΕΙ Ο ΣΑΚΚΟΣ....................................................ΟΥΤΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΦΥΛΑΚΙΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΟΥΤΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΕΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ 2 ΜΟΝΟ ΒΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΜΑΣ........


ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 2 ΒΗΜΑΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 1000?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 16:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΝΕΟΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΚΝΙΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΟΤΙ ΟΧΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΗ Η ΑΛΛΑΓΗ.................................


ΟΤΙ ΑΛΛΑΓΗ ΗΡΘΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΗ ΤΟΣΗ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΤΟΣΗ ΘΑ ΕΡΘΗ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΡΘΗ


ΕΜΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΙΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ???????
Ο ΑΙΝΣΤΕΙΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΗΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΓΗ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑΜΕ.....

We will not solve the problems of the world from the same level of thinking that we were at when we created them.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ????

ΕΧΕΙ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΙΝΟΥΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???? ΠΟΥ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Κ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΤΕ??????ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΙΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΓΕΙΩΣΟΥΝ 100 ΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ??????

ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΜΕ???


ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ?????

ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΜΑΣ ΒΛΑΚΕΣ .......ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ Η ΑΘΗΝΑ ΤΟΥΡΚΙΚΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 16:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
Ο ΡΟΚΦΕΛΕΡ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ
Η ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Ο ΛΑΤΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 17:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON
ΜΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΕΚΑ 10 ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΤΥΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ..


..ΑΝ ΕΒΑΖΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ


ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΥ ΨΕΥΔΟΜΑΡΤΗΡΗΣΕΙΣ.........


ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ????? ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΤΟΣΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.....


. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΛΑΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΛΑΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΣΚΙΖΟΥΝΕΜ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy