ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 09:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

ξερεις γιατι ρωτω ; Διοτι το 1989 φερεται να αναθεωρησε . Δεν ξερω αν και κατα ποσο ειναι αληθες αυτο , νομιζω ξερεις που αναφερομαι (για την πινακιδα στα Πιλικατα Ιθακης ). Γνωριζεις κατι επ΄αυτου ;


Ναι γνωρίζω κάτι λίγα. Η υπόθεση πρέπει να ξεκίνησε από το Δαυλό, (τεύχος 107) και από τότε την αναπαράγουν ελληνοκεντρικές ιστοσελίδες και περιοδικά παρόμοιας ιδεολογίας. Υποτίθεται ότι ανακαλύφθηκαν ευρήματα γραμμικής γραφής Α, στα Πηλικάτα Ιθάκης χρονολογίας 2700 π.Χ. στα οποία (υποτίθεται) διάβασε ο καθηγητής Πωλ Φωρ ελληνικές λέξεις.

Η είδηση έτσι όπως παρουσιάζεται, κατά 99% είναι απάτη διότι δεν επαληθεύεται από ανεξάρτητες πηγές. Μια τόσο σημαντική ανακάλυψη αν ήταν αληθινή θα είχε γίνει κτήμα της κοινής επιστημονικής γνώσης. Παρακολουθώ επιστημονικό τύπο πολύ συχνά, ειδικά αρχιαολογικές ανακαλύψεις και δεν έχω συναντήσει πουθενά μέχρι στιγμής είδηση για πινακίδες γραμμικής Α στην Ιθάκη το 2700 π.Χ. που τάχα μου αποδείχτηκαν ελληνικές. Μόνο στον Δαυλό και αυτούς που αναμεταδίδουν τις δημοσιεύσεις του την έχω συναντήσει...

Αλλά και να αποδεικνυόταν κάτι τέτοιο είναι άσχετο με το θέμα της προέλευσης του ελληνικού αλφαβήτου από το φοινικικό και της θέσης του Πωλ Φωρ για το ζήτημα.

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Αυτη η σιγουρια σου ! Να σου θυμισω οτι και ο Εβανς ητο απολυτα πεπεισμενος για την μη ελληνικοτητα της γραμμικης Β ...


Κοίτα, ο βαθμός σιγουριάς έχει να κάνει και με το είδος του θέματος προς διερεύνηση. Για μη αποκρυπτογραφημένες γραφές τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί βέβαιο, ειδικότερα όταν απουσιάζουν δίγλωσσες επιγραφές (όπως στην περίπτωση της Γραμμικής Β). Στο θέμα του αλφαβήτου όμως, τα στοιχεία είναι πολύ περισσότερα και πολύ πιο διαυγή.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 18:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
quote:

Ναι γνωρίζω κάτι λίγα. Η υπόθεση πρέπει να ξεκίνησε από το Δαυλό, (τεύχος 107) και από τότε την αναπαράγουν ελληνοκεντρικές ιστοσελίδες και περιοδικά παρόμοιας ιδεολογίας. Υποτίθεται ότι ανακαλύφθηκαν ευρήματα γραμμικής γραφής Α, στα Πηλικάτα Ιθάκης χρονολογίας 2700 π.Χ. στα οποία (υποτίθεται) διάβασε ο καθηγητής Πωλ Φωρ ελληνικές λέξεις.

Η είδηση έτσι όπως παρουσιάζεται, κατά 99% είναι απάτη διότι δεν επαληθεύεται από ανεξάρτητες πηγές. Μια τόσο σημαντική ανακάλυψη αν ήταν αληθινή θα είχε γίνει κτήμα της κοινής επιστημονικής γνώσης. Παρακολουθώ επιστημονικό τύπο πολύ συχνά, ειδικά αρχιαολογικές ανακαλύψεις και δεν έχω συναντήσει πουθενά μέχρι στιγμής είδηση για πινακίδες γραμμικής Α στην Ιθάκη το 2700 π.Χ. που τάχα μου αποδείχτηκαν ελληνικές. Μόνο στον Δαυλό και αυτούς που αναμεταδίδουν τις δημοσιεύσεις του την έχω συναντήσει...

Αλλά και να αποδεικνυόταν κάτι τέτοιο είναι άσχετο με το θέμα της προέλευσης του ελληνικού αλφαβήτου από το φοινικικό και της θέσης του Πωλ Φωρ για το ζήτημα.


Οχι φιλε μου , δεν ξεκινησε απο τον Δαυλο και δεν νομιζω να ειναι απατη . Βρηκα σχετικες αλλα λιγες πληροφοριες (ανεξαρτητων πηγων) εδω και εδω,Die Sprache, Τόμος 34, Τεύχος 2,πρωτοτυπο απο το πανεπιστημιο του Μιτσιγκαν .Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω κατι περισσοτερο .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2009, 08:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδιάβαστε απ'όσο έχω ψάξει υπάρχει η είδηση στον Δαυλό από το 1990, στο τεύχος 107 (Νοεμβρίου)

http://www.davlos.gr/webfiles/yearspec.php?id=7520

Ετσι όπως παρουσιάζεται, δηλαδή γραμμική Α του 2700 π.Χ. στην Ιθάκη που διαβάστηκε ελληνική, δεν ξέρω να υπάρχει πουθενά.

Από τις ιστοσελίδες που δίνεις, στην πρώτη φέρεται ο Πωλ Φωρ να έχει κάνει μια εργασία πάνω στη γραμμική Α από την Ιθάκη αλλά πουθενά δεν υπoδηλώνεται γραφικό εύρημα τόσο παλιό(2700 π.Χ.) στην περιοχή.
Στην δεύτερη, απ'ότι βλέπω η εργασία του αφορά την ονομασία του Ρεθύμνου, δηλαδή είναι άσχετη με την είδηση.

Επίσης έχω εντοπίσει και λίγες ακόμα ανακολουθίες στην είδηση. Για παράδειγμα το "αρχαιολογικό περιοδικό" Nestor είναι μάλλον κάποιος βιβλιογραφικός κατάλογος και όχι αρχαιολογικό περιοδικό.

http://classics.uc.edu/nestor/index.php
Nestor is an international bibliography of Aegean studies, Homeric society, Indo-European linguistics, and related fields.

Ακόμη, δεν εκδίδεται από το Πανεπιστήμιο της Ιντιάνα όπως γράφει ο Δαυλός αλλά από το Πανεπιστήμιο του Σινσινάτι..

http://classics.uc.edu/nestor/index.php
It is published monthly from September to May (each volume covers one calendar year) by the Department of Classics, University of Cincinnati.

Εν πάση περιπτώσει, ας σταθώ μόνο στην είδηση για γραμμική Α του 2700 π.Χ. στην Ιθάκη η οποία δεν επιβεβαιώνεται μέχρι στιγμής από καμία επιστημονική πηγή...
(καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόσο σημαντικό εύρημα θα ήταν για να μένει στην αφάνεια και να μην το έχει πάρει πρέφα κανείς παρά μόνο ο Δαυλός..)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Edited by - Agnostic on 04/10/2009 08:29:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 13:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
quote:
Εν πάση περιπτώσει, ας σταθώ μόνο στην είδηση για γραμμική Α του 2700 π.Χ. στην Ιθάκη η οποία δεν επιβεβαιώνεται μέχρι στιγμής από καμία επιστημονική πηγή...

Εχω στειλει e-mail στην Εταιρια Ελληνων Φιλολογων της οποιας ηταν προεδρος ο κ. Παν. Γεωργουντζος και ζητω ενημερωση και διευκρινησεις . Επισης e-mail εστειλα και στο περιοδικο Nestor .
Μολις εχω νεα θα ενημερωσω αμεσα το forum .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2011, 01:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σταθώ μόνο στο θέμα της προέλευσης του αλφαβήτου και της αλφαβητικής γραφής όσο γίνεται πιο συνοπτικά.
1. Αλφάβητο μιας γλώσσας είναι το σύνολο των απλών ήχων από τους οποίους σχηματίζονται όλοι οι γλωσσικοί ήχοι αυτής της γλώσσας.
Οι συλλαβές δεν είναι απλοί αλλά σύνθετοι γλωσσικοί ήχοι. Η ανακάλυψη του αλφαβήτου είναι η ανακάλυψη αυτού του γεγονότος και εύρεση και καταγραφή των απλών γλωσσικών ήχων, μέσω της ανάλυσης των συλλαβικών ήχων στους απλούς συμφωνικούς και φωνηεντικούς ήχους από τους οποίους αποτελούνται.
Αλφαβητική είναι η γραφή στην οποία οι συλλαβές καταγράφονται πλήρως με γράμματα που παριστάνουν τους απλούς συμφωνικούς και φωνηεντικούς ήχους από τους οποίους συντίθενται. Η σειρά γραφής των γραμμάτων των συλλαβών ταυτίζεται με τη σειρά εκφοράς των΄ήχων που παριστάνουν.
2.Η φοινικική γραφή δεν ήταν αλφαβητική. Στη φοινικική γραφή γράφεται ένα γράμμα για κάθε συλλαβή και κατά την ανάγνωση για κάθε γράμμα ψάχνουμε ποια συλλαβή θα διαβάσουμε. Πρόκειται για εξαιρετικά οικονομική συλλαβική γραφή. Η αρχή της οικονομίας στις συλλαβικές γραφές περιγράφει τη συνήθεια να παριστάνει ένα γράμμα περισσότερες από μια συλλαβές με στόχο να μειωθεί ο αριθμός των απαιτουμένων συλλαβογραμμάτων. Ήταν φαινόμενο που παρουσιάστηκε σε όλες τις συλλαβικές γραφές. Οι πιο οικονομικές από αυτές εισήγαγαν και την μεγαλύτερη αμφιβολία και δυσκολία κατά την ανάγνωση. Μεταξύ αυτών πρωταθλήτρια η φοινικική.
3. Στις σημιτικές γλώσσες τα φωνήεντα δεν σχηματίζουν συλλαβές μόνα τους, και επειδή οι Σημίτες με τα γράμματα συλλαβές παρίσταναν, στις σημιτικές γραφές δεν υπήρχαν γράμματα για φωνήεντα-συλλαβές. Εξαίρεση η ουγγαριτική γραφή που εχρησιμοποιείτο όμως για τη γραφή μιας σημιτικής γλώσσας καθώς και μιας χουριτικής γλώσσας στην οποία τα φωνήεντα σχημάτιζαν συλλαβές μόνα τους. Τα φωνηεντικά γράμματα τα χρησιμοποιούσαν μόνο όταν έγραφαν φωνηεντικές συλλαβές και επομένως μόνο για τη γραφή της χουριτικής γλώσσας. Το γεγονός αυτό βεβαιώνει ότι με τα γράμματα συλλαβές έγραφαν.
Στην ελληνική γλώσσα, και από ότι εικάζεται και στη μινωική γλώσσα, τα φωνήεντα σχηματίζουν συλλαβές μόνα τους και για αυτόν το λόγο στις συλλαβικές γραφές γραμμική Α και γραμμική Β υπάρχουν και γράμματα που παριστάνουν φωνηεντικές συλλαβές και μόνο (όχι φωνηεντικούς ήχους που αποτελούν μέρος μόνο του ήχου συλλαβών). Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνει το συλλαβικό χαρακτήρα και αυτών των γραφών.
3.Το ελληνικό αλφαβητικό σύστημα γραφής είναι εντελώς διαφορετικό σύστημα γραφής από οτιδήποτε προϋπήρξε. Δεν προέκυψε από την προσθήκη φωνηέντων στη φοινικική γραφή. Με την προσθήκή φωνηέντων στη φοινικική γραφή δημιουργείται γραφή έντελώς όμοια με την ουγγαριτική όπως αυτή χρησιμοποιήθηκε για τη γραφή της χουριτικής γλώσσας. Αν γράφαμε έτσι, τη λέξη ΚΑΚΟ θα την γράφαμε ΚΚ όπως επίσης θα γράφαμε και τη λέξη ΚΟΥΚΙ, ενώ τη λέξη ΚΑΚΙΑ θα τη γράφαμε ΚΚΑ.
4.Οι Έλληνες των σκοτεινών χρόνων δεν δημιούργησαν απλάένα νέο σύστημα γραφής αλλά ανακάλυψαν το αλφάβητο των γλωσσικών ήχων αναλύοντας τους ήχους των συλλαβών στουςαπλούς ήχους από τους οποίους αποτελούνται και δημιούργησαν ένα νέο είδος συστημάτων γραφής, τον αλφαβητικό τρόπο γραφής που αποτελεί φυσικά ελληνικό δημιούργημα αλλά και μείζον πολιτιστικό επίτευγμα. Ο αλφαβητικός τρόπος γραφής αποτέλεσε μια απολύτως επιτυχή και επαναστατική καινοτομία στα συστήματα γραφής που επειδή ήταν απολύτως επιτυχής τερμάτισε ουσιαστικά την εξέλιξη τους. Ο αλφαβητικός τρόπος γραφής παραμένει επί σχεδόν 3000 χρόνια ένα μοναδικό στην απλότητά του, στην επάρκειά του και στην προσαρμοστικότητά του μέσο έκφρασης, επικοινωνίας και ανάλυσης σκέψεων ιδεών και απόψεων. Αποδείχθηκε επίσης μέσο που συνέβαλε τα μέγιστα στην εξειδίκευση του λεξιλογίου και του συντακτικού της γλώσσας και στο πέρασμα άπό τη χρήση του ελλειπτικού και ευμνημόνευτου ποιητικού λόγου στη χρήση του αναλυτικού και επεξηγηματικού πεζού λόγου.
5. Η γραμμή εξέλιξης προς το αλφάβητο δεν είναι αυτή που έχουμε συνηθίσει να ακούμε. Η γραμμή εξέλιξης είναι από τις μινωικές γραφές προς τις ελληνικές συλλαβικές γραφές γραμμική Β και κυπριακή, και από εκεί προς το αλφάβητο και τη αλφαβητική γραφή. Η φοινικική γραφή έπαιξε συμπληρωματικό ρόλο στην όλη διαδικασία. Το πώς, πού , πότε και γιατί, καθώς και όλες τις σχετικές λεπτομέρειες και φυσικά την πλήρη και απολύτως αξιόπιστη τεκμηρίωση των παραπάνω θα τα βρείτε στις Περιηγήσεις στο κείμενο μου "αλφάβητο και αλφαβητική γραφή".[http://diadromesgr.blogspot.com/2010/03/1.html]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 05:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από που να αρχίσεις κ. ταξιδευτή μας και που να τελειώσεις. Οι ναοί του Άλφα σε ποιούς ανήκαν; Μήπως από εκεί βγήκε και το Αλφάβητο;


mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 00:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ypatia8 από τη μακρινή Αυστραλία καλή σου μέρα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τους ναούς του Αλφα. Για το άλφα θέλω μόνο να θυμίσω ότι ο Πλούταρχος εξηγούσε ότι τοποθέτηθηκε πρώτο στο αλφάβητο γιατί ο ήχος που ονομάζουμε άλφα είναι ο πιο απλός γλωσσικός ήχος. Απλώς ανοίγεις το στόμα σου και τον εκφέρεις εξηγούσε.
Όσον αφορά τη λέξη αλφάβητο, ασφαλώς δημιουργήθηκε από τα ονόματα των δύο πρώτων γραμμάτων του ελληνικού αλφαβήτου. Αρχικά ήταν "η αλφάβητος" από όπoυ και το λατινικό alphabetum που πέρασε το 1513 στα γραπτά αγγλικά ως alphabet. Από το λατινικό alphabetum δημιουργήθηκαν οι αντίστοιχοι όροι σε όλες τις ευρωπαϊκές γλώσσες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 02:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι περίεργο όμως να βαθαίνουμε τόσο πολύ τις έρευνές μας πάνω στο άλφα βήτα και να μη γνωρίζουμε γιατί ονομάσαμε το "άλφα" άλφα και το "βήτα" βήτα. Ο Ερίωπας έλεγε ότι το άλφα είναι ο Ήλιος δηλαδή το φώς και δεν τον πιστεύαμε. Να όμως που υπήρχαν ναοί του Άλφα και ήταν αφιερωμένοι στον Ήλιο. Γι' αυτό τον λόγο ανάφερα τον ναό Beth Alpha. Μήπως ξεκίνησαν όλα από κάποια άλλη βάση που οι γλωσσολόγοι αγνοούν;
Όλα μαρτυρούν ότι και αυτό το γράμμα "άλφα" ξεκινά από κάποια άλλη ετυμολογική ρίζα. Εσύ τολμάς να το αποκωδικοποιήσεις; Θα μπορούσε το άλφα να είχε ξεκινήσει από το Φ για παράδειγμα;
Κρίμα που δεν συμμετείχες στον ΜΙΠ όταν ήταν στα φόρτε του.

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 22:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι περίεργο όμως να βαθαίνουμε τόσο πολύ τις έρευνές μας πάνω στο άλφα βήτα και να μη γνωρίζουμε γιατί ονομάσαμε το "άλφα" άλφα και το "βήτα" βήτα. Ο Ερίωπας έλεγε ότι το άλφα είναι ο Ήλιος δηλαδή το φώς και δεν τον πιστεύαμε. Να όμως που υπήρχαν ναοί του Άλφα και ήταν αφιερωμένοι στον Ήλιο. Γι' αυτό τον λόγο ανάφερα τον ναό Beth Alpha. Μήπως ξεκίνησαν όλα από κάποια άλλη βάση που οι γλωσσολόγοι αγνοούν;
Όλα μαρτυρούν ότι και αυτό το γράμμα "άλφα" ξεκινά από κάποια άλλη ετυμολογική ρίζα. Εσύ τολμάς να το αποκωδικοποιήσεις; Θα μπορούσε το άλφα να είχε ξεκινήσει από το Φ για παράδειγμα;
Κρίμα που δεν συμμετείχες στον ΜΙΠ όταν ήταν στα φόρτε του.

mc


Τι γίνεται εδώ; Ακόμη δεν το κλείδωσε η διεύθυνση το θέμα; Εμένα, πάντως, το ισιακό μου οπλοστάσιο κοντεύει να εξαντληθεί και έχουμε μέλλον ακόμη μέχρι το πλήρωμα των 1260 ημερών... Καλά κουράγια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φ-αίνεται, μέσα από όσα λένε οι γλωσσολόγοι, ότι το Αλ-φά δεν είχε Β-ηττό πριν το φέρουν οι ...λαθρομετανάστες στους ...αγράμματους Έλληνες. χαχαχα
Τους πήραν είδηση όμως τους δόλιους Σκύθες ότι αλλού την πήγαιναν την δουλειά και έτσι στο Πι και Ηι έφτιαξαν το Φι. χαχαχα
Ο Ερίωπας ξεκίνησε την κόντρα του με τον Ποντι-Φίκα και χαμπάρι δεν πήρε κανείς...
Κατα τ' άλλα ο Κάδμος ήταν Φοίνικας που μπερδεύτηκε και αυτός περνώντας μέσα από το π του Η και πότε έλεγε είμαι Ποίνικας και πότε Χοίνικας από την Αμειρ-ική. χαχαχα!!!

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φ-αίνεται, μέσα από όσα λένε οι γλωσσολόγοι, ότι το Αλ-φά δεν είχε Β-ηττό πριν το φέρουν οι ...λαθρομετανάστες στους ...αγράμματους Έλληνες. χαχαχα
Τους πήραν είδηση όμως τους δόλιους Σκύθες ότι αλλού την πήγαιναν την δουλειά και έτσι στο Πι και Ηι έφτιαξαν το Φι. χαχαχα
Ο Ερίωπας ξεκίνησε την κόντρα του με τον Ποντι-Φίκα και χαμπάρι δεν πήρε κανείς...
Κατα τ' άλλα ο Κάδμος ήταν Φοίνικας που μπερδεύτηκε και αυτός περνώντας μέσα από το π του Η και πότε έλεγε είμαι Ποίνικας και πότε Χοίνικας από την Αμειρ-ική. χαχαχα!!!

mc


Καλώς τον Ερίωπα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τerity αν θυμάσαι είχαμε μείνει μονάχες στης Λήμνου τις ολόμαυρες ράχες μετά από εκείνο το φαγοπότι με τους Αργοναύτες. Δεν ξέρω πως γλύτωσε ο Ταξιδευτής.
Λεεες;

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 23:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τerity αν θυμάσαι είχαμε μείνει μονάχες στης Λήμνου τις ολόμαυρες ράχες μετά από εκείνο το φαγοπότι με τους Αργοναύτες. Δεν ξέρω πως γλύτωσε ο Ταξιδευτής.
Λεεες;

mc


'Επεσε βαρύ στο στομάχι το φαγοπότι, Υπατία, και άφησε γεύση πικρή!
Εμείς πώς θα γλυτώσουμε με νοιάζει εμένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 04:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμείς πώς θα γλυτώσουμε με νοιάζει εμένα

Να φτιάξουμε δικό μας γυναικείο Αχ-βαχ-βητο διότι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου έτσι όπως τα λέει ο κ. Πλούταρχος και κάποιοι άλλοι στο Εσωτέρικα που λένε ότι οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι. Ακούς εκεί επειδή δηλαδή ήταν και ο προπάππους του τραγουδιστής να μας λέει ότι μόλις ανοίξεις το στόμα σου βγαίνει το Αλφα και να θέλει να τον πιστέψουμε. Εγώ επιμένω ότι πριν ανοίξει κανείς το στόμα του βγαίνει το Φ ή καλύτερα το αρχαίο ΠΗ.
Διαφορετικά πάει αμέσως χειρουργείο η θεωρία για τον ναό Ελφί και μαζί της όλη η ιερή γεωμετρία.
Ξέρεις τώρα εσύ. κατασκευή Πυραμίδος και άλλα παρόμοια.


mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 21:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποτίθεται ότι το θέμα το έχετε συζητήσει διεξοδικά. Υποτίθεται ότι έχετε καταλήξει κάπου, ότι έχουν απαντηθεί κάποια ερωτήματα, ότι έχετε φτάσει σε κάποιες θέσεις. Αναρωτιέμαι όμως ποιές είναι οι θέσεις στις οποίες καταλήξατε. Αναρωτιέμαι ποια είναι τα ερωτήματα που έχουν απαντηθεί και ποιες είναι οι απαντήσεις που έχουν δοθεί, και απάντηση δεν βρίσκω.
Και σήμερα βγήκατε και είπατε ότι αυτό το θέμα το έχετε συζητήσει. Η παρέμαβασή μου όμως δίνει το τι σημαίνει άλφάβητο και αλφαβητική γραφή, παρουσιάζει το πόσο σημαντική ήταν η επινόησή της και η διάδοσή της, εξηγεί το γιατί συγκεκριμένες γραφές δεν είναι αλφαβητικές, και λέει ευθέως το ποιοι την ανακάλυψαν. Επί των θέσεων μου όμως καμμιά συγκεκριμένη παρατήρηση δεν είδα. Αλήθεια σε ποια άποψη είχατε καταλήξει για το τι σημαίνει αλφαβητική γραφή;
Βεβαίως θα μπορούσε κάποιος να πει ό τι οι θέσεις παρουσιάζονται περιληπτικά και ελλειπτικά ή ότι δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένες. Το ξέρω, όμως παραπέμπω σε κείμενο στο οποίο αυτά τα ζητήματα και άλλα εξ' ίσου σημαντικά εξετάζονται διεξοδικά και ότι γράφεται εκεί είναι απόλυτα τεκμηριωμένο. Και εν πάσει περιπτώσει εδώ είμαστε για να συζητήσουμε οποιαδήποτε διαφορετική θέση ή άποψη. Οι παρατηρήσεις όμως πρέπει να είναι συγκεκριμένες.
Τελειώνω με μια απάντησή μου στην ypatia8. Οι ναοί του Άλφα, μου είναι εντελώς άγνωστοι. Έψαξα και βρήκα μόνο συναγωγές του Άλφα και μόνο του έκτου αιώνα μετά Χριστόν, υποθέτω εβραϊκές. Φυσικά δεν έχουν καμμιά σχέση με την ανακάλυψη του αλφαβήτου και την επινόηση της αλφαβητικής γραφής.
Αλλά και πολύ παλαιότερες να ήταν πάλι δεν μπορεί να είχαν σχέση. Η λατρεία των όποιων θεοτήτων έδωσε γραφήματα λατρευτικά που σε πολύ μεταγενέστερες εποχές χρησιμοποιήθηκαν ως γράμματα ποικίλων γραφών. Η ανακάλυψη του αλφαβήτου όμως είναι η ανακάλυψη απλών γλωσσικών ήχων που επειδή δεν εκφέρονται αυτόνομα αλλά συνεκφέρονται δύο ή περισσότεροι μαζί, δεν γίνονται αντιληπτοί από το αυτί ως ιδιαίτεροι ήχοι. Και η επινόηση της αλφαβητικής γραφής συνίσταται στην επινόηση ενός τρόπου γραπτής απόδοσης του από ποιους απλούς ήχους αποτελούνται οι συλλαβές και του με ποια σειρά αυτοί οι απλοί ήχοι εκφέρονται. Και κάτι ακόμα. Η διαδικασία ανακάλυψης του αλφαβήτου μόνο ορθολογιστικά μπορεί να εξηγηθεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 23:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου διέφυγε κάποιο θέμα.
Αλήθεια πιστεύεις ypatia8 ότι μπορείς να πεις οποιοδήποτε φθόγγο με ένα απλό άνοιγμα του στόματος χωρίς άλλες κινήσεις και άλλες διαμορφώσεις στη στοματική κοιλότητα και στο περίγραμμά της; Σε πληροφορώ ότι μόνο το Α λεγεται τόσο απλά και ότι το Φ δεν μπορείς να το πείς με ανοικτό στόμα. Μια δοκιμή θα σε πείσει.
Όσο για τα ονόματα των γραμμάτων, αυτά δεν σημαίνουν τίποτε. Αποτελούν το κατά σύμβαση όνομα του ήχου που παριστάνουν (ΜΙ, ΝΙ, ΞΙ, ΠΙ, ΡΟ, ΦΙ, ΧΙ, ΨΙ, αλλά και ΒΗ-ΤΑ, ΖΗ-ΤΑ, Η-ΤΑ, ΘΗ-ΤΑ), ή δίνουν πληροφορίες για τον τρόπο που εκφέρεται ο ήχος που παριστάνουν (Έ-ΨΙΛΟΝ, Ύ-ΨΙΛΟΝ), ή για τη διάρκεια εκφοράς του (Ό-ΜΙΚΡΟΝ, Ω-ΜΈΓΑ). Κάποια ονόματα γραμμάτων μπορεί να προέρχονται από λεξεις άλλων γλωσσών που μπορεί να σήμαιναν σε αυτές τις γλώσσες κάτι διαφορετικό, όμως στην ελληνική τα ονόματα σημαίνουν μόνο τον ήχο που τα γράμματα παριστάνουν. Ειδικά το ΆΛΦΑ, μπορεί να συσχετισθεί ετυμολογικά με κάποιες ελληνικές λέξεις, δεν νομίζω όμως ότι προέκυψε από αυτές τις λέξεις. [αλφάνω = τιμώ εκτιμώ κερδίζω, αλφή = τιμή όφελος. Σχετική με αυτές τις λέξεις και η λέξη τιμαλφή (τα). Ακόμη ο Αλφειός ήταν θεός προσωποποίηση του ποταμού Αλφειού και λατρευόταν ως θεός της γονιμότητας.]
Περισσότερα στο κείμενό μου στις Περιηγήσεις
[http://diadromesgr.blogspot.com/2010/03/1.html]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 23:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελειώνω με μια απάντησή μου στην ypatia8. Οι ναοί του Άλφα, μου είναι εντελώς άγνωστοι. Έψαξα και βρήκα μόνο συναγωγές του Άλφα και μόνο του έκτου αιώνα μετά Χριστόν, υποθέτω εβραϊκές. Φυσικά δεν έχουν καμμιά σχέση με την ανακάλυψη του αλφαβήτου και την επινόηση της αλφαβητικής γραφής.

Ο Κάδμος με ποιό εθνόσημο στο κούτελο κουβαλούσε στην ράχη του το Αλφάβητο;
Επίσης αν ο Κάδμος δεν είχε εθνόσημο ποιά θρησκευτική κονκάρδα θα του βάζαμε στο πέτο;

Αν ο Κάδμος θεωρούσε ότι το δοντάκι σε σχήμα Α αντιπροσώπευε κάθε ανθρώπινη αρχή εμείς πως μπορούμε και αποκλείουμε τον Εβραϊκό ή τον Φοινικικό παράγοντα από το Αλφάβητο;
Γι' αυτό μάλιστα το δοντάκι σε σχήμα Α ο Κάδμος έχτισε αμέτρητους ναούς σ' όλο τον κόσμο.

Το περίεργο σ' όλη την ιστορία είναι ότι το Α το ονόμαζε "Σύν" ή "Σέν". Κάτι που δεν τολμούν οι Φοινικιστές να πολυαναφέρουν ή να μεταφράσουν.
Αν δεν ξεκαθαρίσουμε λοιπόν την αρχή των πραγμάτων μέσα από μιά ορθολογική ετυμολόγηση των γραμμάτων ή στοιχείων το θέμα της επινόησης της Αλφαβητικής γραφής προς το παρόν για μένα παραμένει στην κατάψυξη διότι Αλφαβητική γραφή είχαν όλοι οι ναοί της αρχαιότητας.
Ελληνικά έγραφαν μέσα στους ναούς της Αιγύπτου αποδεδειγμένα και μάλιστα επιστημονικώς από το 1400 π.Χ., άσχετα αν αυτό δεν προβάλλεται στις αίθουσες των κινηματογράφων.
Ας είμαστε λοιπόν επιεικείς μεταξύ μας στην προδικασία που θα ακολουθήσουμε τουλάχιστον πριν συμφωνήσουμε να ονομάσουμε την γραφή Αλφαβητική επειδή και μόνο έτσι θέλησαν να την ονομάσουν κάποιοι αργόσχολοι γλωσσολόγοι. Ήδη διεκδικούν την πρωταρχική θέση ένα Φ και ένα Σ ή καλύτερα ένα C.


mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε πληροφορώ ότι μόνο το Α λεγεται τόσο απλά και ότι το Φ δεν μπορείς να το πείς με ανοικτό στόμα. Μια δοκιμή θα σε πείσει.

Προσπάθησα με κλειστό το στόμα και κόντεψα να σκάσω. Δεν μου έβγαινε με τίποτα. χαχαχα.
Καλή μέρα Ταξιδευτή.

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 21:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν δεν έχεις απάντηση καταφεύγεις σε ανοησίες τάχα αστείες. Είναι αυτό έντιμη στάση; Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεσαι για κάποιο θέμα πραγματικά και δεν θα ξαναασχοληθώ με τις παρεμβάσεις σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 22:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχε παρέμβει η Εριωπίς. Δεν το είχα δεί. Θα απαντήσω.
1. Οι ναοί του Κάδμου και τα δοντάκια σε σχήμα Α είναι παραμύθια, ούτε καν μύθοι.
2.Πού στηρίζεται το ότι ο Κάδμος έφερε αλφάβητο; Οι σημιτικές γραφές δεν ήταν αλφαβητικές και είχαν αιγυπτιακό πρότυπο. Σε ποιαν αντίληψη για το τι σημαίνει αλφαβητική γραφή στηρίζεται ο ισχυρισμός ότι τάχα ήταν αλφαβητικές; Πρέπει να δικαιολογήσεις τη θέση σου με τη δική σου αντίληψη για το τι σημαίνει αλφαβητική γραφή. Διαφορετικά μπορείς να ονομάζεις ανέξοδα οποιαδήποτε γραφή ως αλφαβητική. Πάντως δεν υπάρχει σήμερα ειδικός που θεωρεί τις σημιτικές γραφές αλφαβητικές. Αν δοκιμάσεις θα δείς ότι δεν μπορεί να υπάρξει ορισμός της αλφαβητικής γραφής που να κάνει τις σημιτικές γραφές αλφαβητικές χωρίς να κάνει αλφαβητικές όλες τις συλλαβικές γραφές που ξέρουμε, μερικές από τις οποίες είναι πολύ προγενεστερες των σημιτικών.
3.Πώς νομίζεις ότι θα γράφαμε τις λέξεις καλό, κακό και κακία αν γράφαμε όπως οι Σημίτες;
4.Το ότι το αλφάβητο είναι ελληνική ανακάλυψη μπορείς να το διαβάσεις στο άρθρο Writing της Britannica. Είναι γραμμένο από τον David Olson που δεν είναι ελληνικής καταγωγής. Στο άρθρο θα βρείς και έναν ορισμό του τι είναι αλφαβητική γραφή. Αν δεν σου αρέσει μπορούμε να πάμε στην αλφαβητική αρχή του David Diringer ή σε κείμενα του Gelb του Havelock, του Powell, του τόμου ΕΛΛΑΣ της εγκυκλοπαίδειας Πάπυρος Λαρους Μπριτάννικα. Μια ποικιλία ορισμών μπορείς να βρεις στο δικό μου κείμενο για το αλφάβητο στις Περιηγήσεις. Με κανένα ορισμό δεν μπορεί να προκύψει ότι Σημίτες ανακάλυψαν το αλφάβητο.
5. Ο όποιος πόλέμος θρησκειών, υπαρκτός ή ανύπαρκτος, καμμιά σχέση δεν έχει με το τι σημαίνει αλφαβητική γραφή και το ποιοι την ανακάλυψαν και επομένως δεν ενδιαφέρει το θέμα μας. Από την αρχή έγραψα ότι θα αναφερθώ μόνο στο θέμα του αλφαβήτου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 22:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ελληνική Κρήτη που πήρε μέρος και στην εκστρατεία κατά της Τροίας, δημιουργήθηκε αργότερα

Αυτό το κειμενάκι κ. Ταξιδευτή τι θέλει να μας πει; Το κατέβασα από την ιστοσελίδα σου και δηλώνω ότι και πάλι δεν βγάζω κανένα νόημα. Δεν το χαρακτηρίζω ούε ανόητο ούτε τίποτα άλλο. Το αφήνω όμως στην κρίση των 1000 και πλέον αναγνωστών (επισκέψεων) που πέρασαν μετά το κατέβασμα των σχολίων σου.

Και όταν καταφέρεις και προφέρεις εσύ το Φ με κλειστό στόμα κατέβασε το σε βιντεάκι να σε θαυμάσουμε και να σου απαντήσουμε. Παραμένεις όμως επιχειρηματολογικά εκτεθειμένος.

Καλημέρα κ. Ταξιδευτή

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Οι ναοί του Κάδμου και τα δοντάκια σε σχήμα Α είναι παραμύθια, ούτε καν μύθοι.

Έτσι σε έμεθαν κ. Ταξιδευτή;

Η Beth-Shean πως μεταφράζεται; Βρισκόταν στην Σαμάρεια στά σύνορα με την Γαλιλαία. Αν δεν την αναγνωρίζεις με αυτό το όνομα τότε δοκίμασε την ονομασία Σκυθόπολις. Πολλά έχουν γραφτεί γι' αυτή και τους κατοίκους της.

Όσον αφορά τα δοντάκια του Κάδμου που ανέφερα αν αυτό σε ευχαριστεί να το θεωρείς παραμύθι δεν θα στο χαλάσει κανένας.
Να όμως που ξεπετάχτηκαν μέσα από το όνομα μιάς ολόκληρης πόλης.
Ξέρω θα μου πεις:

quote:
Όταν δεν έχεις απάντηση καταφεύγεις σε ανοησίες τάχα αστείες. Είναι αυτό έντιμη στάση; Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεσαι για κάποιο θέμα πραγματικά και δεν θα ξαναασχοληθώ με τις παρεμβάσεις σου.


Αν λοιπόν ενδιαφέρομαι για κάποιο θέμα ή όχι δεν έχει παρά να το δούμε στην πορεία.

Καλημέρα κ. Ταξιδευτή

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδευτής
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 17:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδευτής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανάριξα μια ματιά σε αυτά που έχουν ειπωθεί. Αρχικά έγινε προσπάθεια να αναχθεί η δημιουργία της αλφαβητικής γραφής στους «ναούς του άλφα» που ήταν λέει «ναοί του ήλιου» Μια σύντομη έρευνα έδειξε ότι αναφέρονται μόνο «συναγωγές του άλφα» και μόνο για τον έκτο αιώνα μετά Χριστόν, και οι σχετικές αναφορές δεν είναι βεβαιωμένης αξιοπιστίας. Αλλά τι σχέση μπορεί να έχουν εβραϊκές συναγωγές με ναούς του ήλιου και τι σχέση μπορεί να έχει ο έκτος μετά Χριστόν αιώνα με την ανακάλυψη του αλφαβήτου;
Έγραψα σχετικά και καμιά απάντηση δεν δόθηκε. Ούτε έγινε κάποια αναφορά σε κάποιες πηγές. Υπήρξε όμως νέα παρέμβαση. Σε αυτήν υπάρχουν άλλα «ενδιαφέροντα» σημεία. Παραθέτω αυτούσιο ένα τμήμα της.

«Αν (ο Κάδμος θεωρούσε ότι το δοντάκι σε σχήμα Α αντιπροσώπευε κάθε ανθρώπινη αρχή) εμείς πως μπορούμε και αποκλείουμε τον Εβραϊκό ή τον Φοινικικό παράγοντα από το Αλφάβητο;
(Γι' αυτό μάλιστα το δοντάκι σε σχήμα Α ο Κάδμος έχτισε αμέτρητους ναούς σ' όλο τον κόσμο).

Το περίεργο σ' όλη την ιστορία είναι ότι (το Α το ονόμαζε "Σύν" ή "Σέν"). Κάτι που δεν τολμούν οι Φοινικιστές να πολυαναφέρουν ή να μεταφράσουν.
Αν δεν ξεκαθαρίσουμε λοιπόν την αρχή των πραγμάτων μέσα από μιά ορθολογική ετυμολόγηση των γραμμάτων ή στοιχείων το θέμα της επινόησης της Αλφαβητικής γραφής προς το παρόν για μένα παραμένει στην κατάψυξη διότι (Αλφαβητική γραφή είχαν όλοι οι ναοί της αρχαιότητας).
(Ελληνικά έγραφαν μέσα στους ναούς της Αιγύπτου αποδεδειγμένα και μάλιστα επιστημονικώς από το 1400 π.Χ.), άσχετα αν αυτό δεν προβάλλεται στις αίθουσες των κινηματογράφων.»

Είναι δυνατόν όμως να γράφει ο καθένας ότι του έρθει στο νου και οι υπεύθυνοι του ιστολογίου να μην του ζητούν μια στοιχειώδη τεκμηρίωση των όσων αναφέρει; Τι αξία έχει το φόρουμ όταν κάθε ένας είναι ελεύθερος να γράφει σε αυτό οτιδήποτε, όσο αβάσιμο και αν είναι;
Εγώ ΑΠΟΧΩΡΩ από τον «διάλογο». Δεν έχει καμιά αξία. Και δεν βλέπω το γιατί να επισκέπτομαι τα κείμενα στο φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Beth-shean,μεταφράζεται ως ο "Ναός του Οδόντος".
Σκυθόπολις, Beth-shean, Beth Alpha και Beth Ilpha έχουν κάτι κονό και όλα σχετίζονται με την δημιουργία του πρώτου στοιχείου του Ελληνικού Αλφάβητου εκτός και αν δεν θέλουμε να ονομάζουμε το Άλφα Άλφα αλλά Συν ή Σεν.

quote:
Είναι δυνατόν όμως να γράφει ο καθένας ότι του έρθει στο νου και οι υπεύθυνοι του ιστολογίου να μην του ζητούν μια στοιχειώδη τεκμηρίωση των όσων αναφέρει; Τι αξία έχει το φόρουμ όταν κάθε ένας είναι ελεύθερος να γράφει σε αυτό οτιδήποτε, όσο αβάσιμο και αν είναι;

Περιμένω παρέμβαση και όχι μόνο.

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 00:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2.Πού στηρίζεται το ότι ο Κάδμος έφερε αλφάβητο;

Ας πούμε στον Ηρόδοτο.

quote:
Είναι δυνατόν όμως να γράφει ο καθένας ότι του έρθει στο νου και οι υπεύθυνοι του ιστολογίου να μην του ζητούν μια στοιχειώδη τεκμηρίωση των όσων αναφέρει;

Συμφωνώ απόλυτα. Κάποιος έβαλε την ουρά στα σκέλια και ακόμα τρέχει μόλις του τρίξαμε τα σπινθηροβόλα μας "δόντια". χαχαχα

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 00:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι αλλά δεν έχουμε ελληνικό αλφάβητο πριν τον 8ο αιώνα π.Χ

Αυτή η θέση ισχύει στις μέρες μας κ. Agnostic;

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 12:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Κάδμος είναι φανταστικό πρόσωπο της μυθολογίας. Αν υπάρχει κάποια αλήθεια στο συγκεκριμένο κείμενο του Ηρόδοτου, δεν είναι η ύπαρξη του Κάδμου ούτε η χρνολογία του βίου του, αλλά η ανάμνηση της διάδοσης της φοινικικής γραφής στην Ελλάδα και η τροποποίηση του ξένου αλφαβήτου από τους Ελληνες. Είναι η μόνη μαρτυρία που αν αποβάλλουμε τη μυθολογική γαρνιτούρα, επιβεβαιώνεται από τα σημερινά αρχαιολογικά δεδομένα. Εντάξει μπορεί να μην ήταν η Βοιωτία η πρώτη περιοχή υποδοχής του φοινικικού αλφαβήτου, αλλά αρχαιολογικά ευρήματα όπως η αρχαϊκή φοινικική επιγραφή σε τάφο του πρώτου μισού του 9ου αιώνα π.Χ. που βρέθηκε κοντά στην Κνωσό καθώς και φοινικικά ευρήματα στην Εύβοια και στο Αιγαίο επιβεβαιώνουν την παρουσία των Φοινίκων στα μέρη μας.



Αλήθεια κ. Agnostic θα υποστήριζες στις μέρες μας ακόμη ότι ο Κάδμος ήταν Φοίνικας ή στην καλύτερη περίπτωση Αιγύπτιος;

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 17:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ypatia8

Αυτή η θέση ισχύει στις μέρες μας κ. Agnostic;


Ναι. Εκτός αν βρέθηκαν πρόσφατα παλιότερα δείγματα ελληνικού αλφαβήτου και δεν το έχω μάθει.

quote:
ypatia8

Αλήθεια κ. Agnostic θα υποστήριζες στις μέρες μας ακόμη ότι ο Κάδμος ήταν Φοίνικας ή στην καλύτερη περίπτωση Αιγύπτιος;


Ότι είναι φανταστικό πρόσωπο υποστήριζα και ακόμη το υποστηρίζω.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 20:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερώ ότι είναι λίγο άσχετο.... Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος ειδικός γιατί αφαιρέθηκαν στην αρχαιότητα τα γράμματα στίγμα-κόππα και σαμπί..;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2012, 00:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ypatia8

Αλήθεια κ. Agnostic θα υποστήριζες στις μέρες μας ακόμη ότι ο Κάδμος ήταν Φοίνικας ή στην καλύτερη περίπτωση Αιγύπτιος;

--------------------------------------------------------------------------------


Agnostic: Ότι είναι φανταστικό πρόσωπο υποστήριζα και ακόμη το υποστηρίζω.


Ακόμη και όταν ο Ευσέβιος λέει: "Φοίνιξ και Κάδμος, από Θηβών των Αιγυπτίων εξελθόντες εις την Συρίαν Τύρου και Σιδώνος εβασίλευσαν." ;;;;;
Να ρίξουμε στο καλάθι των αχρήστων τον Ευσέβιο ή να υποθέσουμε κάτι άλλο;

Και αν ρίξουμε στο καλάθι των αχρήστων τον Ευσέβιο μετά που πάει η θεωρία των Φοινικικών γραμμάτων που δεν ήταν σίγουρα ποτέ Φοινικικά αλλά ούτε και Αιγυπτιακά.

quote:
Ναι. Εκτός αν βρέθηκαν πρόσφατα παλιότερα δείγματα ελληνικού αλφαβήτου και δεν το έχω μάθει.


Ο Ερίωπας πάντα κάτι ανέφερε για τους Χάλκινους Πίνακες. Τελικά, έγινα και εγώ κάτοχος ενός τόμου με τίτλο The Copper Scroll decoded του Robert Feather το οποίο αγόρασα από το Ιντερνετ και δεν έχω πιά καμία αμφιβολία ότι Ελληνικά γράμματα και μάλιστα σε κείμενο με σύνταξη υπήρχαν στην Αίγυπτο και όχι βέβαια στην Νεκρή Θάλασσα από το 1400 π.Χ.

Όλα μαρτυρούν ότι η Ελληνική γραφή έτσι ακριβώς όπως την αναγνωρίζουμε σήμερα ήταν η γλώσσα των αρχιερέων της Αιγύπτου από την εποχή του Ωγύγου και ακόμα παλαιότερα.

Προσωπικά δεν θα απέρριπτα τον Κάδμο σαν φυσικό πρόσωπο για πολλούς λόγους. Υπάρχουν και άλλοι συγγραφείς που μας αναφέρουν μέχρι 4 γενιές πίσω τους προγόνους του. Υπάρχει και η αναφορά ότι ο Κάδμος ήταν ο ίδιος ο Ερμής. όλα αυτά που πάνε;

Προς το παρόν ένα πράγμα είναι σίγουρο. Τα φοινικικά γράμματα που είδε ο τουρίστας Ηρόδοτος δεν ήταν σε καμία περίπτωση Φοινικικά.

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy