ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 20:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ πάλι, απο τη μεριά μου, θα προτιμούσα, να μεινουμε στο θέμα...
...Αν δεν σε χαλάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 20:43:05  Εμφάνιση Προφίλ
Και ποιο είναι το θέμα;

Πρόβαλες ή δεν πρόβαλες αντιρρήσεις ως προς την ισχύ της εξελικτικής θεωρίας επειδή «δεν το λέει η Αγία Γραφή»;Λοιπόν, σε αυτό ακριβώς σε ρωτάω τι εννοείς όταν λες είδος;Για να μπορούμε να συζητάμε και να επιχειρηματολογούμε πάνω στην ίδια βάση και στα ίδια δεδομένα.Αν τολμάς απάντα...

Για την Αγία Γραφή έχω θέσει τα ερωτήματα επίσης αν τολμάς απάντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 21:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
quote:
Σου παρουσίασα αναλυτικότατη σειρά απολιθωμάτων που αποδεικνύουν το πέρασμα από ένα ζώο σαν το ελάφι στη φάλαινα. Μιλάμε για απολιθώματα τα οποία παρουσιάζουν μεταξύ τους διαφορές (το ένα απολίθωμα από το επόμενο του παρουσιάζουν μικρές διαφορές)

Φίλε IndustrialAngel,

πρόσεχε λίγο την διατύπωσή σου ώστε να μην παρερμηνεύεται και λέει ο τρεχας ότι θέλει....

Το σωστό είναι:
"Σου παρουσίασα αναλυτικότατη σειρά απολιθωμάτων που αποδεικνύουν ότι το ελάφι και η φάλαινα έχουν κοινό πρόγονο."

-----------------------
Διαβάζω τώρα την "Καταγωγή των ειδών" του Κάρολου Δαρβίνου.(εκδ. Πανεπιστημίου Πάτρας)
Είναι ένα έργο συγκλονιστικό. Κάθε παράγραφος είναι πυκνή σε νόημα και πλήρως τεκμηριωμένη.
Είναι δικαίως το έργο "ταφόπλακα" των Θρησκειών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 22:43:13  Εμφάνιση Προφίλ
Vasiliscm
Ναι βεβαίως, η φάλαινα συγγενεύει με τους ιπποπόταμους και τα ελάφια όπως αποδεικνύεται κυρίως από 3 σημεία

1. σκελετός της( το πτερύγιό της μέσα έχει οστά "δακτύλων", κατάλοιπα λεκάνης στη σπονδυλική στήλη κτλ)
2. γονιδίωμα της(υψηλό ποσοστό κοινού γονιδιώματος)
3. απολιθώματα(έχουν βρεθεί όλοι οι φοβεροί και τρομεροί ενδιάμεσοι κρίκοι)

3 διαφορετικές επιστήμες(παλαιοντολογία, ζωολογία, γενετική) συντείνουν στο ίδιο συμπέρασμα...Τυχαίο;

Αυτά περιγράφονται αναλυτικά σε παλαιότερα ποστ. Όποιος θέλει να ψάξει βρίσκει

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι ο επιστημονικός ματεριαλισμός διαχωρίζεται από τον φιλοσοφικό. Δηλαδή, ο επιστήμονας μελετάει ΣΑΝ να μην υπάρχει μια παντοδύναμη θεότητα στο σύμπαν(το αν υπάρχει ή όχι είναι αντικείμενο άλλων) ώστε να μπορέσει να συσχετίσει τα φαινόμενα. Το πείραμα σύμφωνα με τη μεθοδολογία που ακολουθείται διατηρεί σταθερή όλες τις παραμέτρους πλην μίας, ώστε να μπορέσει να συσχετίσει τα φαινόμενα (εξαρτημένη-ανεξάρτητη μεταβολή). Για παράδειγμα η διαστολή των μετάλλων σε σχέση με τη θερμοκρασία: διατηρώ όλες τις παραμέτρους σταθερές(υγρασία,τανυσμό, είδος μετάλλου κτλ) πλην της θερμοκρασίας κάνω το πείραμα (αλλάζω θερμοκρασίες και μετράω το μήκος) και βγάζω τα συμπεράσματα μου. Αν όμως μια πανίσχυρη θεότητα θελήσει να παρεισφρύσει στο πείραμα μου δεν μπορώ να την αποκλείσω(θεωρώντας ότι όλα τα μπορεί). Αυτό θα σήμαινε ότι κάθε πείραμα είναι λάθος... Οπότε, αναγκαζόμαστε να εφαρμόσουμε τον επιστημονικό ματεριαλισμό, μελετάμε ΣΑΝ να μην υπάρχει Θεός. Θα μπορούσαμε να κάνουμε και άλλα πράγματα πχ να προσευχόμαστε να μη μας χαλάσει το πείραμα αλλά δεν καθιερώθηκε...Μπορείς να το εκλάβεις ως αδυναμία της επιστήμης(και είναι) αλλά μέχρι τώρα δουλεύει θαυμάσια, τα πειράματα μας δίνουν αποτελέσματα που παρατηρούμε ότι όντως ισχύουν στον πραγματικό κόσμο και τα χρησιμοποιούμε για παράξουμε τεχνολογικές διατάξεις που επίσης όντως δουλεύουν. Άρα μέχρι τώρα μάλλον σωστά έχουμε θεωρήσει αυτό το αξίωμα. Αυτό από τη μεριά της επιστήμης. Δυστυχώς ο φιλοσοφικός ματεριαλισμός που απορρίπτει πλήρως την ύπαρξη του Θεού έχει ταυτιστεί με την επιστήμη. Καμία σχέση. Ο επιστήμονας κάνει μια θεώρηση εξ ανάγκης χωρίς απαραιτήτως να είναι άθεος. Επίσης κανένας σοβαρός επιστήμονας ποτέ δε θα σου αποδείξει την ύπαρξη ή μη του Θεού με κάποιο πείραμα, γιατί εξ ορισμού το πείραμα δεν μπορεί να μελετήσει μια πανίσχυρη θεότητα...

Η Αγία Γραφή δεν έχει το Θεό να κατοικεί στα "ουράνια"; Γιατί δεν αντιμάχονται τα ραντάρ, τα αεροπλάνα, τους δορυφόρους , τα τηλεσκόπια κτλ που τολμάνε να παραβιάζουν την "κατοικία"¨του Θεού και έχουν το θράσος να μας λένε ότι δεν τον είδαν ποτέ; Μήπως γιατί εκεί είναι εύκολη και αυτονόητη η διάψευση ενώ η εξελικτική βιολογία θέλει διάβασμα και εκεί βρίσκουν πάτημα, στην άγνοια και τις παρανοήσεις;


Αφού διαβάσεις την "καταγωγή των ειδών" διάβασε και βιβλία της σύγχρονης εξελικτικής βιολογίας για να δεις ποιες γνώσεις έχουν προστεθεί με τον καιρό. Επίσης, για να γελάς ψάξε τα βιβλία των άλλων, των ψευδεπιστημόνων του δημιουργισμού, έχουν πολύ φάση. Πχ κάποιοι από αυτούς τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να δέχονται τη μίκρο-εξέλιξη και να την επικαλούνται για να εξηγήσουν πώς χώρεσε ο Νώε τα ζώα στην κιβωτό. Δηλαδή έβαλε κάποια είδη και αυτά όταν βρήκε στεριά "μίκρο-εξελίχθηκαν" στα πολυάριθμα σημερινά...Μπούρδες στο τετράγωνο δηλαδή, γέλια μέχρι δακρύων...για να μην πω για τη μάχη Μιχαήλ-Διαβόλου στο φεγγάρι που δημιούργησε τους κρατήρες και τους πανίβλακες που λένε ότι οι άντρες έχουν λιγότερα πλευρά από τις γυναίκες...(έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια)

Edited by - IndustrialAngel on 11/04/2010 22:44:10

Edited by - IndustrialAngel on 11/04/2010 22:45:47

Edited by - IndustrialAngel on 11/04/2010 22:48:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 23:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά σου λέει ο φίλος Vasiliscm , Βιομηχανικό ανέκδοτο, πρόσεχε την διατύπωση...Αλλά κι αυτός, δεν πάει πίσω,ομολογώ....
Χαίρομαι, όμως, που ειναι ειλικρινής....Έχω εσένα,σε έχω κανει ...θεό να μου πεις, αν πιστεύεις όσα έγραψε ο Δαρβίνος και αλλάζεις την κουβέντα συνέχεια...Αυτός τουλάχισοτον, δηλώνει φάν.....
Εσύ τον απαρνιέσαι...
Αλήθεια, πότε θα εξελιχθούμε σε αμοιβάδες;...
Δεν μου λές, αυτά τα παραμυθάκια με μιχάληδες και διαβόλους, που τα διαβάζεις;
Σε χαλάνε, οχι τίποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 23:22:55  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχαγυρευε
Εννοούσα τον αρχάγγελο Μιχαήλ. Δεν τα λέω εγώ, οι ψευδεπιστήμονες που έχεις κάνει Θεούς εσύ τα λένε. Και τσακώνονται και μεταξύ τους οι καραγκιόζηδες... Ψάχτα και θα εκπλαγείς με τα παραμύθια που λένε


Είναι εντυπωσιακό ότι εδώ και 150(και βάλε) χρόνια η εξελικτική θεωρία είναι η μοναδική που δέχεται τέτοια λυσασμένη επίθεση από όλες τις μπάντες. Και ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι σε πείσμα όλων των μεγαλοχριστιανών η ρουφιάνα επιζεί...


Τι με ρώτησες και τον απαρνήθηκα. Ξαναλέω είναι σα να μιλάμε για σύγχρονη αστρονομία, για μαύρες τρύπες, για την κίνηση του γαλαξία και εσύ να μου λες για τον Αρίσταρχο το Σάμιο... Βεβαίως και ισχύει το ότι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο αλλά δε σταματάμε εκεί... Αντίστοιχα το ίδιο λέω για τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία και το Δαρβίνο. Σεβαστός ο Δαρβίνος αλλά συμπληρώθηκε. Για παράδειγμα, ΥΠΕΘΕΣΕ ότι υπάρχουν απολιθώματα ενώ σήμερα έχουμε ΒΡΕΙ απολιθώματα, έχουμε περισσότερες ενδείξεις και προς τη σωστότερη κατεύθυνση. Σήμερα έχουμε το DNA, την αποκρυπτογράφησή του κτλ. Το κυρίαρχο στοιχείο της θεωρίας του είναι η φυσική επιλογή, η επιβίωση του ταιριαστού, ΒΕΒΑΙΩΣ και ισχύει, πολυάριθμα πειράματα την επιβεβαιώνουν και κανένα δεν τη διαψεύδει


Το θέμα είναι ότι εσύ ΑΓΡΑΜΜΑΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ δεν ξέρεις τι λέει ο Δαρβίνος και η σύγχρονη εξελικτική θεωρία. Και σε προκαλώ να εκθέσεις εδώ τις γνώσεις σου ΕΔΩ και να μου δείξεις ότι είσαι παληκάρι(για την ώρα είσαι γυναικούλα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 23:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Να το έλεγε κανένας σοβαρός άνθρωπος, βρε Βιομηχανικέ θρασύδειλε κιοφτέ του διαδικτύου, να τον έπαιρνα στα σοβαρά, αλλά, απο κότες σαν εσένα, μόνο τέτοιες πο@@τιές θα ακούμε....
Τυχερός είσαι,που δεν ειμαστε κοντά, να δεις καλύτερα, τι λές...
Αλήθεια, έχεις την ψευδαίσθηση, ότι εδώ μέσα,έρχεσαι για κυνήγι;
Με ποιόν το συζήτησες και σε ξεγέλασε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 23:43:20  Εμφάνιση Προφίλ
Σιγά ρε άντρα μας πιτσίλισες τεστοστερόνη, να πάρω πετσέτα να σκουπιστώ...Πάντως μην ορκίζεσαι ότι είμαι φλώρος που κάθεται στο πισί και με έχεις χαλαρά. Σε δημόσιο σχολείο στην Αθήνα πήγαινα κάτι ξέρω από μπουνιές και εγώ, μπορεί να βρεθείς εσύ να μαζεύεις τα σαγόνια και τα αίματα σου από το πάτωμα άμα μου ρίξεις την πρώτη(εγώ δεν επιτίθομαι απρόκλητα).


Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά, αυτά είναι για βάρβαρους εμείς είμαστε πολιτισμένοι.

Σε ξαναρωτάω, όμορφα και ευγενικά,

Μπορείτε αγαπητέ μου συνομιλητή να μου εκθέσετε τι λέει αυτή η ρημαδιασμένη η θεωρία που απορρίπτετε τόσο φανατικά;

Να δούμε θα απαντήσεις τώρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 00:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Λέμε, οτι η Αγία Γραφή δεν έχει διαψευστεί ποτέ,ούτε ότι την κάνουμε επιστήμη,είπαμε, ούτε ότι η Αγία Γραφή, Παλαιά ή Νέα, λέει τίποτε για εξέλιξη απο άλογο σε βόδι, ειπαμε...
Γκέγκε;

Φίλε trexagireve , για την αξιοπιστία της «Αγίας Γραφής» θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα από την «Γέννεση και θα σε ρωτήσω .
Πόσο αξιόπιστο και αδιάψευστο μπορεί να χαρακτηρισθή από έναν λογικό άνθρωπο ένα βιβλίο , μέσα στο οποίο περιγράφονται οι πρωτόπλαστοι , μόλις δημιουργούνται να έχουν όχι μόνο αναπτύξει έναρθρο λόγο , αλλά να έχουν και την δυνατότητα να δίνουν ονόματα στα διάφορα είδη του ζωικού και του φυτικού βασιλείου που τους περιβάλλουν .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 00:27:15  Εμφάνιση Προφίλ
Το ότι στο κεφάλαιο 1 της γένεσις λέει ότι φτιάχνονται πρώτα τα ζώα και μετά ο άνθρωπος ενώ στο κεφάλαιο 2 λέει ότι ο άνθρωπος δεν πρέπει να είναι μόνος και φτιάχνει τα ζώα ΜΕΤΑ που το βάζεις;

Edited by - IndustrialAngel on 12/04/2010 00:29:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 09:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Με κανεις και γελάω με αυτά που γράφεις και μετά δεν μπορώ να σου κρατήσω κακία,ρε IndustrialAngel...Αυτό που λέω για την θεωρία του ΔΔαρβίνου, είναι, ότι δεν έχει αποδειχτέι, πουθενά η εξέλιξη απο είδος σε είδος,ενώ περί εξέλιξης ειδών, σε κατι καλύτερο, ή ανάλγοα των συνθηκών, πλασμάτων, είναι άλλο...Και φυσικά, εξαιρουμένου του ανθρώπου,που έχει πνεύμα και ότι και να αντιμετωπίσε,ό πως έχει δειξει η ιστορία,δεν υποκύπτει, αλλά, προχωρά...Αυτό δειχνει μια άλλη εξέλιξη, που δεν υπακούει σε νόμους του περιβάλλοντος, αλλά έρχεται σαν πορεία προσδιαγεγραμμένη για τον άνθρωπο,πράγμα, που τον βγάζει, τρόπον τινά, έξω της νομοτέλειας...
Φίλε μου sesostris, αν πιστεύεις σε Θεό, ναι, οι πρωτοπλαστοι μιλούσαν...Αν έφτιαξε το σύμπαν,τα αστέρια, τον πλανήτη μας, στο να μιλάει το πλάσμα που έκανε σαν καλύτερο, θα "κολλούσε";...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 09:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλή σας ημέρα .
Χρόνιά σας πολλά ευτυχισμένα και γεμάτα υγεία.

Μόλις επέστρεψα από τις διακοπές και διαβάζοντας το θέμα ομολογώ ότι απογοητεύτηκα.
Βλέπω ότι αρκετές σελίδες τώρα ασχολούνται ακριβώς με τα ίδια θέματα για το ποιος έχει δίκιο και το ποιος άδικο με πλήρη ανταλλαγή διαξιφισμών κοσμητικών επιθέτων και γεμάτες εγωισμό ότι ο κάθε ένας είναι ο μόνος που έχει δίκιο. Επαναλαμβάνονται ακριβώς οι ίδιες απόψεις χωρίς να έχει προστεθεί το παραμικρό καινούριο και εποικοδομητικό.
Ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο για τέτοιες ανταλλαγές εφ όσον ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ . ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΔΙΚΟ από την οπτική στενή γωνία που βλέπετε κάθε πρόβλημα.
Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Οι θρησκείες (και η Αγ Γραφή) με την δική τους άποψη δίνουν μια γένεση που οφείλεται (στο χέρι ενός θεού) σε κάποια ανώτατη δύναμη που δημιούργησε κάποιους νόμους που επάνω σ αυτούς και με αυτούς υπάρχει η συνεχής μεταβολή, εναλλαγή και εξέλιξη του σύμπαντος και επομένως και της ζωής στον κάθε πλανήτη. Δεν δίνουν λεπτομέρειες (με τις οποίες ασχολείστε εσείς τώρα) για το πώς και το γιατί.
Ο Δαρβίνος μελετώντας κάποια πράγματα έβγαλε μια θεωρία για την γένεση η οποία δεν είναι ολοκληρωμένη (και λογικό είναι αν σκεφτεί κανείς τα μέσα που είχε στην διάθεσή του ). Και κατά την γνώμη μου είναι σωστή αλλά όπως ξαναείπα όχι ολοκληρωμένη.
Οι διάφοροι επιστήμονες έκτοτε μελετούν όποιους νόμους ευρίσκουν και με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα και βασικά ο κάθε ένας ουσιαστικά κτίζει την θεωρία ολοκληρώνοντας την.
Το κακό είναι ότι μελετούν ο κάθε ένας ξεχωριστές λεπτομέρειες και νόμους που είναι κομμάτια της ίδιας θεωρίας πιστεύουν ότι έφτιαξαν ολόκληρη την θεωρία αρνούμενοι άλλους τομείς της έρευνας.
Νομίζω ότι αν βάλουμε όλες τις ανακαλύψεις σε τμήματα του παζλ της γένεσης και τις δημιουργίας τότε θα έχουμε μια σφαιρική τοποθέτηση και άποψη για το θέμα μας.
ΟΛΟΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ μόνο που χρειάζονται παντού επί πλέον έρευνες και συμπληρώματα.
Καμία θεωρία δεν είναι απορρίψημη αλλά και καμιά από μόνη της δεν ολοκληρώνει την αντίληψή μας .

Φίλοι μου συγνώμη για την (σφήνα) παρέμβαση, αλλά αν ξανακοιτάξετε τις σελίδες θα δείτε ότι κρατάτε την ίδια στάση συνεχώς. Όχι ότι έχετε άδικο ή δίκιο αλλά η συνέχεια δεν βλέπω να βγάζει πουθενά.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 10:20:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αγράμματη γυναικούλα δε σε ρώτησα γιατί δεν ισχύει(για όλα αυτά έχω παραθέσει απαντήσεις, τα βακτήρια που τρώνε νάυλον για παράδειγμα)

Σε ρώτησα τι λέει η θεωρία, γυναικούλα. Μπορείς να μου πεις τι λέει; Όσο αναλυτικά γίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 10:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλε μου ξεκαθάρισε(μια και θέλεις να συνεχίζεις την κατάσταση) σε ποιόν απευθύνεσαι.
________________________
IndustrialAngel
Αγράμματη γυναικούλα δε σε ρώτησα γιατί δεν ισχύει(για όλα αυτά έχω παραθέσει απαντήσεις, τα βακτήρια που τρώνε νάυλον για παράδειγμα)
Σε ρώτησα τι λέει η θεωρία, γυναικούλα. Μπορείς να μου πεις τι λέει; Όσο αναλυτικά γίνεται.
______________________
Αν και η γνώμη μου είναι να μην συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 11:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξέρει τι κάνει το ...παλικάρι,glinaaea, εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία....Του μ@@@κα του φόρουμ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Φίλε μου sesostris, αν πιστεύεις σε Θεό, ναι, οι πρωτοπλαστοι μιλούσαν...

Έτσι...Και τα σκυλιά δεμένα. H πεμπτουσία του δόγματος.
Και άν πιστεύεις σε θεό , ναι προήλθαμε όλοι από τον Κάιν. Τελεία και παύλα . Kαι όχι αυτό δεν έχει τίποτα το περίεργο ή το ανεξήγητο.
Τώρα άν εσύ Sesostris βλέπεις .......αιμομιξίες και άλλα ανάλογα "γεγονότα" , προϊόντα αντιδραστικών θεωριών , .....ε τι να κάνουμε ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 15:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Φίλε DPJ 10

O θεός είχε κάνει άρση των επιπτώσεων της αιμομιξίας για λίγα χρόνια !!
Αφού επετεύχθη η αύξηση του πληθησμού ξανάγινε άρση της άρσης και η αιμομιξία ξανάγινε η παληά καλή (σαν το παληό κρασί) αιμομιξία !

Έτσι είναι αυτά! Όταν γράφεις τους κανόνες έχεις και το δικαίωμα (ως αυθεντία της εκκλησίας) να τους ερμηνεύεις όπως θέλεις!

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Χρησιμοποίησα, μια λογική, με συγκριτικά μεγέθη, αγαπητέ μου DPJ10,
Έγραψα, οτι ο Πλάστης του σύμπαντος,δεν θα είχε πρόβλημα ,αν κάνει τους ανθρώπους να μιλανε,έπειτα απο όσα ειχε ήδη κάνει, περιμένοντας ,αυτό ακριβώς το πλάσμα, τον άνθρωπο, να τα θαυμάσει και φυσικά, να μιλήσει για να τα θαυμάσει και δοξάσει Αυτόν, όχι να μουγκρίζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:44:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε τρέχαγυρευε είσαι άντρας να κάνεις διάλογο σοβαρό ή είσαι γυναικούλα και φοβάσαι;Πες μου να ξέρω πώς να σε φωνάζω


Δεν έχεις εξετάσει ΚΑΝ τα στοιχεία που έχω παραθέσει. Και μιλάμε για πολυάριθμες ενδείξεις από πολλές επιστήμες. Στην τελική απόρριψε τα αλλά ΚΟΙΤΑ τα πρώτα...Δε ζητάω κάτι παράλογο. Και δώσε μου τη δικιά σου εξήγηση, πες μου αυτό το πείραμα είναι λάθος για αυτό το λόγο, αυτό το εύρημα είναι λάθος για αυτό το λόγο κτλ. Θέσεις εμπεριστατωμένες και στηριγμένες σε επιστημονικά στοιχεία ζητάω.


Μου γράφεις τίποτα δεν αποδεικνύει την εξέλιξη... Το ανάποδο ακριβώς αποδεικνύω διαρκώς. Και το μόνο αντεπιχείρημα σου είναι μια αποψάρα του κλασσικού ελληνάρα δηλαδή 0 αντεπιχειρήματα. Είναι και ασέβεια στον κόπο μου να τα βρω όλα αυτά το να τα απορρίπτεις χωρίς να τα εξετάσεις.Μην περιμένεις δηλαδή σεβασμό όταν δε δείχνεις. Και σου λέω ότι ούτε ιδιαίτερα έξυπνος είσαι, από ένα άρθρο που έλεγε για οργανικά μόρια εσύ κατάλαβες για εξωγήινη ζωή, λάθος συλλογισμός. Δεν είναι αστήρικτος χαρακτηρισμός, όταν ο άλλος καταλαβαίνει άλλα από αυτά που εννοείς τότε λυπάμαι αλλά είναι βλάκας, αυτό έκανες εσύ άρα είσαι βλάκας. Είσαι λοιπόν ένας βλάκας με μία αποψάρα. Η οποία μάλιστα δεν είναι προϊόν πρωτογενούς έρευνας αλλά μεταφορά πληροφορίας που τρίτους δηλαδή δευτερογενής γνώση. Σου είπαν ότι η εξέλιξη δεν έχει αποδείξεις και σταμάτησες εκεί. Δε διάβασες εσύ ο ίδιος την πλούσια βιβλιογραφία, τις χιλιάδες δημοσιεύσεις σε έγκριτα διεθνή ειδικευμένα περιοδικά(όχι αυτά που πουλάνε στα περίπτερα) δεν μπήκες στον κόπο να διασταυρώσεις εσύ ο ίδιος την επιστήμη,να επαναλάβεις ένα πείραμα στην τελική. Να αμφισβητείς διαρκώς αυτά που γνωρίζεις. Αυτό είναι ωριμότητα, αυτό είναι προωθημένη σκέψη.


Αντί για αυτό και ενώ διασταυρωμένα είσαιαπλώς ένας βλάκας με αποψάρα, μου παρουσιάζεσα με μία έπαρση(πλήρως αντιχριστιανική παρεμπιπτόντως) ότι γνωρίζεις τα πάντα. Αυτή η έπαρση είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ και δημιουργεί ανάλογες συμπεριφορές. Δεν ξέρω ποιος νομίζεις ότι είσαι, αλλά πίστεψε με είσαι απλώς ένα χαζό ανθρωπάκι και τίποτα παραπάνω και το πιθανότερο είναι να σε τηγανίσουν στην κόλαση για μια αιωνιότητα όταν ψοφήσεις. Ρίξε λοιπόν λίγο τη μύτη προς το πάτωμα και στρώσου να εξετάσεις τα στοιχεία.


Μη νομίζει κανένας ότι υπάρχει κάποια συνωμοσία για την υποστήριξη της εξέλιξης. Το ανάποδο, αν κάποιος αποδείξει ότι δεν υπάρχει και ανατρέψει τα ισχύοντα θα πάρει νόμπελ. Αλλά δυστυχώς τα πειράματα και τα εμπειρικά δεδομένα μας δείχνουν ότι όντως ισχύει η εξέλιξη.


Λοιπόν συνοψίζοντας σε ΠΡΟΚΑΛΩ ΔΗΜΟΣΙΑ να απαντήσεις σε κάθε ένα από τα επιχειρήματα που έχω παρουσιάσει και να απαντήσεις επίσης στα θεολογικά ερωτήματα που έχω θέσει. Αλλιώς παραδέξου ότι δεν είσαι άντρας και κρύψου σε ένα λαγούμι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όποτε θέλεις να το διαπιστώσεις, πόσο άντρας είμαι να το κανονίσουμε,Βιομηχανικέ Αγγέλε.....Εισαι και ξανθός,μήπως;
Για να με συγκλονίσεις....
Και νούμερο,επειδή δεν λές τίποτε, κόφτο....Είσαι της πλάκας....
Πήγαινε σε κανένα γιατρο παιδι μου, τον χρειάζεσαι....Έχεις προβλημα...΄Η στο δημιούργησα;...
Γιατί εσύ ρετάρεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:59:24  Εμφάνιση Προφίλ
Μια χαρά σου τα είπα όλα, εσύ δε θες να δεις την αλήθεια


ΔΕΙΛΗ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ φοβάσαι το διάλογο μαζί μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 19:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πότε μίλησες για κάτι βρε Βιομηχανικό νούμερο;Όλο αλλάζεις συζήτηση....Αλτσχάιμερ να είχες, τον τίτλο και μόνο να διαβάσεις,φτάνει για να καταλάβεις, όχι απλά ότι δεν ξέρεις τι λές, αλλά και ότι δεν περνάνε τα γυρίσματα σου...
Δεν ξέρεις τι πιστεύεις,βάζεις εσύ σε μένα ερωτήματα;....
Και ποιός βρε ηλίθιε, σου είπε ότι μπορείς να το κανεις; Συζητάμε όλοι και δεν μπορείς, άσε τα ερωτήματα, γιατι, πάλι θα το πάς αλλού και βαριέμαι να σε κυνηγάω για να πεις μια άποψη,της προκοπής μια φορά...
Μιλάμε για την Αγία Γραφή, λέμε και ότι είναι αξιόπιστη,ενώ έλεγες ότι η επιστήμη την καταργεί....
Που και ποτε, ρε κόπανε αμπλαούμπλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 19:08:25  Εμφάνιση Προφίλ
ρε τρελόγρια

απορρίπτεις ή δεν απορρίπτεις την εξέλιξη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:49:19  Εμφάνιση Προφίλ
Έχεις (και καλά) το Θεό μαζί σου, γιατί φοβάσαι την αντιπαράθεση με έναν άνθρωπο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:53:53  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ δεν μπορούσαν μεταξύ τους να καταλήξουν σε μια κοινή "φόρμα"...άλλο χαβά οι Αρεινιστές..άλλο οι ορθόδοξοι .. άλλο οι καθολικοί και άλλο οι Παλιο-Ημερολογίτες...

Θεολογική διαμάχη -του χαμού- και το θεμα -άκουσον -άκουσον- ...αν ο Χριστός , είναι αληθινός θεός..

Και οι ίδιοι τρωγόντουσαν μεταξύ τους σαν τα σκυλιά...για τους Αρειανιστές ο Χριστός δεν ήταν παρά ένα δημιούργημα του θεού-Γιαχβέ??-...ενώ οι άλλοι , οι πιο "φοντάλ"...ήταν "ενσαρκωμένος θεός"...και πήγαινε η μπίλια απο δώ -τη μια- και ξαναγύριζε απο την άλλη...ούτε και οι ίδιοι δεν ήξεραν τι ήταν ο Χριστός..!

Οι ορθόδοξοι ωστόσο δυσκολεύονταν φανερά , τότε και αργότερα ακόμη , να σκέπτονται απόλυτα δογματικά -τι λές τώρα???-...κάτι που αναγνωρίζει ο θεολόγος Grillmeier S.J:"Κάποιες φορές η έμφαση που δίνεται στην ανθρώπινη υπόσταση του Ιησού , φαίνεται κάπως αβάσιμη".
Ακόμη και η Χριστολογία του "Αγίου" εκκλησιαστικού "δασκάλου" Κύριλλου -στην προ Εφέσσιο περίοδο- ...ο Ιησουίτης πιστεύει -ότι ήθελε πίστευε ο καθένας- ότι η "η θεωρία της απόλυτης ενανθρώπισης του Κυρίου- συχνά(?) δεν είναι ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ...καιτόσο...!
...Έτσι εκπλήσσεται -όλοι τους εκπλήσσονταν...- απο την αδυναμία των οπαδών του Αγίου πνεύματος "να επεξεργασθούν" μια σύνθετη ιδέα...

'Αρτσι-μπούρτζι και λουλάς...Αθανάσιος vs Αρείου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:00:00  Εμφάνιση Προφίλ
...Αερινέ, εδώ έγινε το σχίσμα των εκκλησιών για ένα "και" κι εσύ δεν θεωρείς σοβαρές αυτές τις διαφωνίες;;

Μου φαίνεται ότι είσαι... χριστιανομάχος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
trexagireve
quote:
Μιλάμε για την Αγία Γραφή, λέμε και ότι είναι αξιόπιστη,ενώ έλεγες ότι η επιστήμη την καταργεί....

Μήπως μπορώ να βοηθήσω??

Η Αγία Γραφή παραδέχεται εμμέσως πλήν σαφώς οτι εξω απο τον παράδεισο υπήρχαν άνθρωποι.
Αυτό εσύ σαν trexagireve το παραδέχεσαι?

Η απόκρυφη γνώση θέλει τον άνθρωπο να δημιουργείται απο τους Θεούς. Εσύ ως IndustrialAngel παραδέχεσαι οτι ο άνθρωπος μπορεί να εξελίχθηκε αλλά ενα είδος ανθρώπου να τροποποιήθηκε γεννετικά καθώς και πολλά ζώα?

Αλήθεια εχετε σκεφθεί κάτι.
Αυτά τα ζώα που περιγράφονται στον παράδεισο, αυτά τα ζώα που δεν έτρωγαν το ενα το αλλο, που ζούσαν ειρηνικά, τι να απέγιναν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:09:10  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro

quote:
Αυτά τα ζώα που περιγράφονται στον παράδεισο, αυτά τα ζώα που δεν έτρωγαν το ενα το αλλο, που ζούσαν ειρηνικά, τι να απέγιναν..

Ψόφησαν απ' την πείνα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φαγώθηκαν από τον Αδάμ και την Εύα …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:28:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Αερινέ, εδώ έγινε το σχίσμα των εκκλησιών για ένα "και" κι εσύ δεν θεωρείς σοβαρές αυτές τις διαφωνίες;;

Μου φαίνεται ότι είσαι... χριστιανομάχος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Μωρέ θα με βαφτίσουν ότι θέλουν προκειμένου να "αποδείξουν" τις θεϊκές τους αερολογίες...όλοι τους , απο κάθε μεριά υπεασπίζονται και την μόνη αλήθεια και η κάθε μεριά , κατηγορεί και αποδίδει αίρεση στην άλλη...

Τρώγονται σαν τα σκυλιά μεταξύ τους , εμένα και σένα θα σεβασθούν???

Ας τα βρούν μεταξύ τους και μετά ας έρθουν να τα βρούν και με μάς...τους Παγανιστές και τους άθεους και τους άπιστους ή και Ανθέλληνες...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy