ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 17:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
(μεγαλη τσαρλατανια αφου τα ταχυονια ειναι σωματιδια υποθετικης υπαρξης,δεν εχουν εντοπιστει ακομα συνεπως δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν πουθενα).

Αυτό πως το προεξοφλείς.
Να υποθέσω πως εχεις πτυχίο Φυσικής?

Και εκεί τσαρλατάνοι?
medtech είπες οτι έκανες χημειοθεραπεία.
Ανεξάρτητα απο τα δρώμενα εύχομαι οτι καλύτερο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 17:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ας ελπισουμε οτι θα απενεργοποιηθει μονο ο λογαριασμος του υβριστη.

Οχι .. δεν εύχομαι να απενεργοποιηθεί κανένας λογαριασμός.
Εχω αρχίσει να αισθάνομαι άσχημα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά αισθάνομαι υπαίτιος για την ολη αυτή διαδικασία.
Σας παρακαλώ σταματήστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 17:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Αυτό πως το προεξοφλείς.
Να υποθέσω πως εχεις πτυχίο Φυσικής?

Δεν προεξοφλησα τιποτα.Που ξερει ισως στο μελλον εντοπισουν και...ταχυονια (υποθετικα σωματιδια που κινουνται με ταχυτητα μεγαλυτερη του φωτος...)

Προς το παρον Alzarro κανεις δεν εχει καταφερει να εντοπισει ταχυονια...

Συνεπως η ολη ιστορια με τους θεραπευτικους κρυσταλους ταχυονιων ηταν ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΑ με την βουλα!

Δεν εχω πτυχιο φυσικης.Ρωτησα αυτους που εχουν.
Ρωτησα τους φυσικους Alzarro...

quote:
Οχι .. δεν εύχομαι να απενεργοποιηθεί κανένας λογαριασμός.
Εχω αρχίσει να αισθάνομαι άσχημα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά αισθάνομαι υπαίτιος για την ολη αυτή διαδικασία.
Σας παρακαλώ σταματήστε.

Δεν εισαι εσυ υπαιτιος αν καποιοι δεν μπορουν να φερθουν πολιτισμενα.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 17:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν εχω πτυχιο φυσικης.Ρωτησα αυτους που εχουν.
Ρωτησα τους φυσικους Alzarro...

Δεκτόν.

Κάτι αλλο medtech.
Η ιστορία αυτή με τα πτυχία και τις κατηγορίες δεν είναι καλή.
Ο Μάριος εργάζεται βιοποριστικά ως διατροφολόγος.
Με λίγα λόγια βγάζει το ψωμί του.
Δεν είναι σωστό να κατηγορείται έτσι.
Αν θές μπορείς να ανακαλέσεις.
Μορφωμένη κοπέλα είσαι, επιστήμονας.
Νομίζω οτι θα καταλάβεις.
Πάρτο ως παράκληση.
Έλα δείξε τον καλό σου εαυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 17:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
MEDSTOCK, Ορισμέ του κακού,

Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο κακό περιμένεις και δεν μου στέλνεις εισαγγελέα, αυτόφωρο, Ιατρικό σύλλογο και σύλλογο Διαιτολόγων - πότε είπα εγώ άραγε πως είμαι 'Δ.Ι.ΑΙ.Τ.Ο.Λ.Ο.Γ.Ο.Σ ;;- αλλά και κάποιον ελέυθερο σκοπευτή (γιατί άνθρωποι είμαστε, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να ξεφύγω...)

Με έχεις μπροστά σου, όλα τα στοιχεία γνωστά, όνομα, επίθετο, τηλέφωνα διευθήνσεις, όλα ! Εδώ είμαι, έξω στο φως, ούτε κρύβομαι, ούτε κάνω την πάπια, ούτε φοράω "κατοχυρώσεις" για πανοπλία

Άντε ρε κρέας ! Άντε ρε σαρκοφάγο ! Δεν θα βρεις καλύτερη ευκαιρία να επιδείξεις τους κοφτερους κυνόδοντες σου. Εδώ είμαι, το τέλειο θήραμα.

Άντε μπράβο ιατρικοβασανίστριά μας ! Έτσι το καλό παιζάκι, έχει κι αναγνωρισμένο πτυχίάκι, άχου το μωλέ μωλέε, καλέ πόσο κατοχυρωμένο και τιμιοοοοοοοοο

Λοιπόν, ΑΣΧΕΤΗ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και ΠΟΤΑΠΗ οντότητα, MEDSTOCK, περιμένω να φανείς συνεπής στην ποταπότητά σου και να λάβω επίσκεψη από τον εισαγγελέα κατόπιν των καταγγελιών σου.

Για να πουλάς μία μούρη ζεις σε αυτήν την κοινωνία. Γιατί δεν έχεις τίποτα άλλο να επιδείξεις.

ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ !

Άντε κρέας σιχαμένο,
Είμαι εδώ, σε περιμένω..

(λίγο, αλλά καλό το ποιηματάκι που σου αφιέρωσα, δεν μπορείς να πεις )


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ

20/6/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 17:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
MEDSTOCK, Ορισμέ του κακού,

Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο κακό περιμένεις και δεν μου στέλνεις εισαγγελέα, αυτόφωρο, Ιατρικό σύλλογο και σύλλογο Διαιτολόγων - πότε είπα εγώ άραγε πως είμαι 'Δ.Ι.ΑΙ.Τ.Ο.Λ.Ο.Γ.Ο.Σ ;;- αλλά και κάποιον ελέυθερο σκοπευτή (γιατί άνθρωποι είμαστε, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να ξεφύγω...)

Με έχεις μπροστά σου, όλα τα στοιχεία γνωστά, όνομα, επίθετο, τηλέφωνα διευθήνσεις, όλα ! Εδώ είμαι, έξω στο φως, ούτε κρύβομαι, ούτε κάνω την πάπια, ούτε φοράω "κατοχυρώσεις" για πανοπλία

Άντε ρε κρέας ! Άντε ρε σαρκοφάγο ! Δεν θα βρεις καλύτερη ευκαιρία να επιδείξεις τους κοφτερους κυνόδοντες σου. Εδώ είμαι, το τέλειο θήραμα.

Άντε μπράβο ιατρικοβασανίστριά μας ! Έτσι το καλό παιζάκι, έχει κι αναγνωρισμένο πτυχίάκι, άχου το μωλέ μωλέε, καλέ πόσο κατοχυρωμένο και τιμιοοοοοοοοο

Λοιπόν, ΑΣΧΕΤΗ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και ΠΟΤΑΠΗ οντότητα, MEDSTOCK, περιμένω να φανείς συνεπής στην ποταπότητά.

Για να πουλάς μία μούρη ζεις σε αυτήν την κοινωνία. Γιατί δεν έχεις τίποτα άλλο να επιδείξεις.

ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ !

Άντε κρέας σιχαμένο,
Είμαι εδώ, σε περιμένω..

(λίγο, αλλά καλό το ποιηματάκι που σου αφιέρωσα, δεν μπορείς να πεις )


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ

20/6/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 18:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Ουπσ, συγνώμη στο forum, τε έχει παίξει ο υπολογιστής μου, παιδιά συγνώμη που το έστειλα 2 φορές.

Φίλε Allzaro,

Ευχαριστώ για την καλή σου πρόθεση αλλά δεν έχει κανένα νόημα η προσπάθεια κατευνασμού, διότι βλέπεις πως το άτομο αυτό είναι αποφασισμένο και πορωμένο, και κινείται από ποταπά ένστικτα και μόνο. Είναι αδύνατον να μην το πάει το πράγμα στα άκρα.

Πρίν αρκετά posts σου έστειλα ένα μηνυμα και σου είπα να αποφεύγεις τις κακοτοπιές. Η οντότητα αυτή ΕΙΝΑΙ η κακοτοπιά και απλώς εγώ βρέθηκα στην μέση και θα απορροφήσω τώρα τους κραδασμούς της κακίας της.

Θα σου εξηγήσω μετά γιατί δεν μετανιώνω που άθελά μου προκάλεσα κάτι τέτοιο να συμβεί.

Πριν, να διευκρινήσω πως δεν βιοπορίζομαι ως ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ ούτε έχω ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, αλλά ως ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΜΕΘΟΔΩΝ ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗΣ (αυτοθεραπείας). Χρησιμοποιώ τις προτάσεις για υγιεινή διατροφή και αλλαγές στον τρόπο ζωής σαν ένα από τα εργαλεία που έχω για να βοηθήσω στην βελτίωση της ψυχοσωματικής ευεξίας και υγείας όσων μου ζητήσουν προτάσεις.

Μετά από αυτήν την διευκρίνηση θέλω να σου πω 2-3 πράγματα για να εξηγήσω γιατί κατρακύλησα σε αυτήν την κλοτσοπατινάδα με αυτό το χαμερπές ον, κάτι το οποίο σίγουρα θα κάνει πολύ κακό στην δική μου ψυχοσωματική ευεξία... :-)

Φίλε allzaro, υπερασπίζομαι με κάθε κύτταρό μου ατά που λέω και κάνω. Δεν επιδιώκω αντιπαραθέσεις και να βρίσκω μπελάδες, δεν με παίρνει γιατί εκτός του ότι δεν είμαι γεννημένος για τέτοιους τσαμπουκάδες έχω περάσει σοβαρές περιπέτειες με την υγεία μου και το στρεςς τέτοιων ή άλλω αντιπαραθέσεων με καταρακώνει κυριολεκτικά

ΑΛΛΑ : Για οτιδήποτε λέω και κάνω είμαι από πίσω 100%. Υπερασπίζομαι το δικαίωμά μου να λέω και να κάνω αυτό που αισθάνομαι δίκαιο, αυτό που μελέτησα, σπούασα, διάβασα, μόχθησα.

Λοιπόν, στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τις εναλλακτικές επιλογές αυτοθεραπείας και σε αυτά που βιοπορίζομαι έχω δει εκατοντάδες περιστατικά. Εκατοντάδες κυριολεκτικά.

Οι άνθρωποι που με επισκέπτονται λαμβάνουν γνώση για το ΤΙ είμαι και ΤΙ κάνω και αποδέχονται τον ρόλο μου. Έρχονατι άνθρωποι με κάθε είδους πρόβλημα από ΆΣΘΜΑ, ΚΟΛΙΤΙΔΑ, ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ, ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ, ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΕΣ Μέχρι ΔΙΑΒΗΤΗ, και άλλα σοβαρά ή σοβαρότερα προβλήματα.

Για κάθε ένα από αυτά τα διαφορετικά θέματα πρέπει να ΞΕΡΩ - αυτό απαιτεί πάρα πάρα πολύ διάβασμα - και να προτείνω κάτι το οποίο να υποστηρίζεται από τις επιστημονικές έρευνες παγκοσμίως. Λέω πάντα στον συνάνθρωπο να πάει τις προτάσεις στον γιατρό του και να ΜΗΝ τις ακολουθήσει αν ο γιατρός δεν τις εγκρίνει.

Βγαίνω σε ένα κανάλι, καλό κακό ας μην το κρίνουμε, είναι κανάλι που υπόκειται σε χλευασμό αλλά οποιοδήποτε βήμα μπορούσα να έχω για να πω πράγματα που θεωρώ σημαντικά θα το έκανα. Προσπαθώ να είμαι σωστός και υπέυθυνος στις παρουσιάσεις μου.

Από όλα αυτά τα πράγματα προκύπτουν δύο διαπιστώσεις :

α) Δεν κρύφτηκα ποτέ θεσμικά. Το κανάλι εκπέμπει στο 80% της Αττικής και μπορούν να με δουν άνετα Εισαγγελείς, Διαιτολόγοι (έχω πελάτες διαιτολογους [παρεπιπτοντως), Ιατροί (και από αυτούς), Σύλλογοι και όλοι. Το ίδιο βλέπεου ή ακούνε τις προτάσεις μου Ιατροί και Φαρμακοποίοί αν τύχει και προτείνω κάποιο διατροφικό στοιχείο. Κανείς έως τώρα από τους επίσημους φορείς δεν απαίτησε την κεφαλή μου επί πινάκι, την καρατόμησή μου.

β) Εκατντάδες άνθρωποι με έχουν επισκεφθεί, όπως σου είπα με ΚΑΘΕ είδους προβλήματα. Λοιπόν, από όλους αυτούς δεν έχει υπάρξει κανείς που να έχει επιδείνωση στην υγεία του, . ΚΑΝΕΙΣ. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ.

Το χειρότερο που μπορεί να γίνει σε κάποιες περιπτώσεις έιναι ή να μην βελτιωθεί το επίπεδο υγείας ή να βελτιωθεί πολύ πιο αργά από το επιθυμητό.

Και στατιστικά να το δεις, θα ήτανε ""λογικό"" κάποια περιστατικά να μην πάνε καλά. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΕ ΚΑΚΑ ! (δηλαδή να επιδεινώθηκε ή χειρότερα να βλάφτηκε η υγεία του)

Ξέρεις γιατί; Διότι το εργαλείο που λέγεται ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ" έχει μηδενική επικινδυνότητα. Πόσο επικίνδυνο είναι να λες σε κάποιον να μει΄ωσει το κάμπνισμα τα αναψυκτικά, τα γλυκα, του καφέες το κρέας;;; Πόσο επικίνδυνο είναι να προτείνεις να τρώει πιο πολλά φρούτα και λαχανικά;; - Πάντα βεβαίως με γνώμοναα τις ιδιαιτερότητές του και όχι αδιάκριτα

Έτσι φίλε Allzaro o κόσμος εξακολουθεί να έρχεται σε μένα διότι καταλαβαίνει πως μιλούμε για κοινή λογική. Και όλος αυτός ο κόσμος που με ακούει ή με έχει επισκεφθεί ή βλέπει τις εκπομπές είναι μέρος μεγάλο της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

Οι νόμοι και οι Θεσμοί είναι φτιαγμένοι για να προστατεύουν το άτομο και την κοινωνία από το να παιθαίνει κακό. Εμένα η κοινωνία στην συντριπτική της πληοψηφία με έχει αποδεχτεί, το τεράστιο ποσοτό που έχει έρθει είδε κάποιο έστω καλό, αλλά όχι κακό.


Αν λοιπόν οι νόμοι και οι θεσμοί αποφασίσουν πως είμαι επικίνδυνος (αγνοώντας τα πραγματικά περιστατικά της ΑΛΗΘΙΝΗΣ κοινωνίας, των ανθρώπων που έχουν ωφεληθεί δηλαδή και της ΜΗΕΝΙΚΗΣ περίπτωσης κάποιου που η υΓΕία του χειροτέρευσε, - ε, τότε, ας με κλεισουν σε μπουντρούμι ρε φίλε !

Ό, τι λέω και προτείνω εμπεριστατώνεται κάθε φορά από επιστημονικές έρευνες. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΙ που΄λέω υπάρχουν επιστημονικές έρευνες και επιστημονικά άρθρα να το υποστηρίξουν. Δεν βγάζω τίποτα από το κεφάλι μου. Δεν πειραματίζομαι. Δεν αναμιγνύομαι με φαρμακευτικ΄ς ή άλλες ενδεειγμένες από τον ιατρό συνταγές και θεραπείες.

Υποστηρίζω πλήρως αυτά που πρεσβεύω, τα θεωρώ σωστά, τα θεωρώ ωφέλιμα. Πιστέυω Η κοινωνία με έχει αποδεχτεί και έχει ωφεληθεί από την προσπάθειά μου, αυτό φένεται στα αποτελέσματα που έχουν οι άνθρωποι κάνοντας υγιεινότερες αλλάγές και στην καλή τους πρόθεση όταν με περιβαλλουν.

Σίγουρα δεν ωφελούνται από μένα διάφοροι που έχουν συμφέρον να μην μιλάω, όσοι με βλέπουν ανατγωνιστικά για διάφορους λόγους και όσοι αισθάνονται να απιελούνται από την παρουσία μου. Αυτοί είναι λοιγικό να με κυνηγήσουν και να θελλησουν να με παυσούν.

Αν οι θεσμοί αποφασίσουν πως δεν μπορώ να μιλώ και να συνεχίσω αυτό που κάνω, τότε ας γίνει αυτό, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Ούτε εγώ μπορώ να μην μιλάω για αυτά που νοιώθω πως είναι σωστά και ωφέλιμα.

Μην ξεχνάς ΟΜΩΣ πως οι θεσμοί έχουν αποφασίσει πως είναι υγιεινά δεκάδες και εκατοντάδες φάρμακα που έχουν στείλει στα θυμαράκια χιλιάδες συνανθρώπους μας, έχουν σακατέψει την υγεία χιλιάδων άλλων και εξακολουθούν με τις παρενέργει'ες τους να μας ταλαιπωρούν όλους.

Μην ξεχνάς πως οι θεσμοί είναι αυτοί που αποδέχονται την κυκλοφορά μεταλλαγμένω προΐόντων και ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΜΕ ΧΛΩΡΙΟ όπως εσύ μας αποκάλυψες με το άρθρο.

Θέλω να είμαι μέσα στην κοινωνία και αν η κοινωνία μου απαγορέψει να δρω όπως δρω θα το κάνω. Δεν θα χλευάσω τις αποφάσεις της, θα παίξω με τους κανόνες της ακόμη και αν πάω φυλακή. Γιατί τι άλλο μπορείς να κάνεις; Πράτεις κατά συνείδηση και προσπαθείς για το καλύτερο, όσο σου επιτρέπεται.

Κοίταξε πως το MEDSTOCK αντί να απντήσει στα επιχειρήματά μου με επιστημονικά επιχειρήματα λέει συνέχεια μόνο 2 ΛΕΞΕΙΣ : "Πτυχίο" και "Εισαγγελέας" . Συνέχεια αυτό

Θες να καταντήσουμε έτσι φίλε; Όταν δεν μπορούμε να αποδείξουμε τις θ΄σεις μας με επιχειρήματα να παίρνουμε τα κανόνια και να βαράμε με το δίκαιον του ΙΣΧΥΡου ΚΑΙ 'ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΥ';

Μετά από τόσα χρόνια αγώνων του ανθρώπινου γένους να ξαναγυρίσουμε στην ζούγκλα;;

Δεν μου αρέσει ούτε σαν ιδέα ούτε σαν πρακτική. Προσπαθώγ να μιλήσω για κάτι άλλο, λίγο πιο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.

Να είσαι καλά



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 18:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Με έχεις μπροστά σου, όλα τα στοιχεία γνωστά, όνομα, επίθετο, τηλέφωνα διευθήνσεις, όλα ! Εδώ είμαι, έξω στο φως, ούτε κρύβομαι, ούτε κάνω την πάπια, ούτε φοράω "κατοχυρώσεις" για πανοπλία

Το μονο που βλεπω ειναι ενα nickname.Ουτε ονομα ουτε επιθετο ουτε τηλεφωνα ουτε διευθυνσεις.

Που ειναι ολες αυτες οι πληροφοριες και καυχιεσαι οτι τις εχω?

quote:
MEDSTOCK, Ορισμέ του κακού,

quote:
Άντε ρε κρέας ! Άντε ρε σαρκοφάγο ! Δεν θα βρεις καλύτερη ευκαιρία να επιδείξεις τους κοφτερους κυνόδοντες σου. Εδώ είμαι, το τέλειο θήραμα.

quote:
Άντε μπράβο ιατρικοβασανίστριά μας ! Έτσι το καλό παιζάκι, έχει κι αναγνωρισμένο πτυχίάκι, άχου το μωλέ μωλέε, καλέ πόσο κατοχυρωμένο και τιμιοοοοοοοοο

quote:
Λοιπόν, ΑΣΧΕΤΗ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και ΠΟΤΑΠΗ οντότητα, MEDSTOCK, περιμένω να φανείς συνεπής στην ποταπότητά.

Που ειναι αυτα τα στοιχεια ονομα διευθυνση τηλεφωνο κτλ??Γιατι σιγουρα στοιχειοθετησες εξυβριση εδω περα.


quote:
Alzarro
Κάτι αλλο medtech.
Η ιστορία αυτή με τα πτυχία και τις κατηγορίες δεν είναι καλή.
Ο Μάριος εργάζεται βιοποριστικά ως διατροφολόγος.
Με λίγα λόγια βγάζει το ψωμί του.

ALZARRO μου λες οτι βγαζει το ψωμι του εργαζομενος ως διαιτολογος ενω δεν εχει πιστοποιημενο πτυχιο διατροφολογιας?

quote:
Δεν είναι σωστό να κατηγορείται έτσι.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ να κατηγορειται?Πλακα μου κανεις?Απολυτα σωστο ειναι!

Βγαζει το ψωμι του καταρτιζοντας διαιτολογια ενω δεν ειναι πτυχιουχος διατροφολογιας!!!!!Και αυτο ειναι ηθικο κατα την γνωμη σου?ΕΛΕΟΣ ALZARRO ΕΛΕΟΣ.

Και μια και αποκαλυφθηκαν ολα να μια απαντηση που μου προσφερει πιο γρηγορη ηθικη ικανοποιηση (αν και επιφυλασσομαι για ενδικα μεσα μετα απο τοσο υβρεολογιο).



ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΩΝ

ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ ΙΩΑΚΕΙΜ 13
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 54622 ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Tel: 2310-280022 2310-210867
Fax: 2310-280022 2310-210867
e-Mail: a.petrakis@mail.gr

Web Site: http://www.diatrofi.net


Ποιοι μπορουν να γινουν μελη του Πανελληνιου συλλογου :
-------------------------------------------------------

Τακτικά μέλη μπορούν να είναι: α) όλοι οι απόφοιτοι-πτυχιούχοι του τμήματος Διατροφής της Σχολής Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής του Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης, β) όλοι οι απόφοιτοι-πτυχιούχοι του τμήματος Διαιτολογίας της Σ.Ε.Υ.Π. του Τ.Ε.Ι. Ηρακλείου Κρήτης, γ) όλοι οι απόφοιτοι-πτυχιούχοι του τμήματος Επιστήμης ΔιαιτολογίαςΔιατροφής της Σχολής Οικιακής Οικονομίας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου, δ) όλοι οι απόφοιτοι-πτυχιούχοι αναγνωρισμένης και ισότιμης των ως ανωτέρω αναφερομένων σχολών ή τμημάτων, σχολής ή τμήματος του εξωτερικού ή σχολής ή τμήματος που θέλει ιδρυθεί στο μέλλον στο εσωτερικό της χώρας και δραστηριοποιείται στο χώρο της Επιστήμης της Διατροφής-Διαιτολογίας.

Δεν βλεπω πουθενα να αναφερεται τιποτα για συμβουλους μεθοδων αυτοθεραπειας οπως ειναι ο Marios_1...



ΑΣ ΞΑΝΑΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΩΝ
:


Για να εξασφαλίσετε την προστασία της υγείας σας αλλά και την επίτευξη των στόχων που επιθυμείτε θα πρέπει να απευθύνεστε σε επιστήμονες διατροφολόγους - διαιτολόγους και όχι σε αισθητικούς, γυμναστές και διάφορους άλλους αυτοαποκαλούμενους διαιτολόγους. Επειδή στην Ελλάδα πολύ συχνά παρατηρείται το φαινόμενο «ότι δηλώσεις, είσαι» ο ασφαλέστερος τρόπος για να ξέρετε σε ποιον απευθύνεστε είναι ο έλεγχος του πτυχίου. Τα πολυπληθή κορνιζωμένα έγραφα συνήθως είναι πιστοποιητικά παρακολούθησης συνεδρίων ή σεμιναρίων και δεν αποτελούν τίτλο πτυχίου. Το αναρτημένο πτυχίο θα πρέπει να αναφέρει : Απόφοιτος του Τμήματος Διατροφής και Διαιτολογίας του Α.Τ.Ε.Ι Θεσσαλονίκης ή Απόφοιτος του Χαροκοποίου Πανεπιστημίου Διατροφής με ειδικότητα Διαιτολογίας ή Απόφοιτος του Τμήματος Διατροφής & Δαιτολογίας του Α.Τ.Ε.Ι Κρήτης. Οι απόφοιτοι από αυτές τις τετραετούς φοίτησης σχολές σύμφωνα με την νομοθεσία έχουν το δικαίωμα και την απαιτούμενη επιστημονική κατάρτιση να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου όπως και να συντάσσουν διαιτολόγια. Σε κάθε άλλη περίπτωση διαιτολόγου από πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα πρέπει να ελέγχετε εάν το βασικό πτυχίο σπουδών είναι επίσης τετραετούς φοίτησης πάνω στην επιστήμη της διατροφής και όχι κάποιο μεταπτυχιακό τύπου μάστερ πάνω στη διατροφή και οπωσδήποτε να είναι αναγνωρισμένο και μεταφρασμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή το Ι.Τ.Ε. Κάτοχοι πιστοποιητικών από ΙΕΚ ή Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών δεν δικαίωμα να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου. Να ζητάτε επίσης σε κάθε πρόγραμμα διατροφής που σας δίνεται να υπογράφεται από τον εκάστοτε επιστήμονα διαιτολόγο ώστε να υπάρχει πλήρης ανάληψη της ευθύνης και των συνεπειών του προγράμματος διατροφής που έδωσε.


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 20:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Δεν θα δημοσιεύσω εδώ τα προσωπικά μου στοιχεία βέβαια αλλά, μπορείς εύκολα να τα βρεις ζητώντας τα από το κανάλι που εμφανίστηκα όπως και ρωτώντας εδώ τους διαχειριστές.

Επίσης όταν εμφανιστείς στο δικαστήριο καλό είναι να κρατάς και μερικά από τα διαιτολόγια που υποτίθεται πως "καταρτίζω" ...

(αλήθεια πότε είπα πως είμαι ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ;; ΚΑΙ ΠΩς καταρτίζω διαιτολόγια? Το μόνο που κάνω είναι να κάνω προτάσεις υγιεινής ζωής και διατροφής στα πλαίσια των υπόλοιπων μεθόδων αυτοβελτίωσης που ασχολούμαι, και να παραθέτω τα επιστημονικά στοιχεία που τις υποστηρίζουν. Απλώς μεταφέρω πληροφορίες ψυχοσωματικής ευεξίας και υγείας και όταν μου ζητηθεί και την επιστημονική τους τεκμηρίωση..).

Αντε MEDSTOCK ανέλαβε δράση, το καθήκον σε καλεί !

Ρίξε κανένα quote ακόμη, κανένα copy paste και βάλε και μερικές ακόμη φορές το τι μας λέει ο Παννελήνιος σύλλογος διαιτολόγων.

ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΣΑ ΠΑΡΑΘΕΣΑ ΠΕΡΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ! (μωρέ μπράβο, εσύ είαι μεγάλη επιστήμων τελικά...)

Επίσης σημείωσε μερικές ακόμη εκφράσεις που στοιχειωθετούν ΎΒΡΗ από μένα για σένα ώστε να μπορέσεις να με κλείσεις μέσα, Φυλάκα ! για τα καλά ! - Ρε συ σε παρακαλώ, βρες έναν ελέυθερο σκοπευτή να με καθαρίσει, δεν είναι πιο γρήγορο; ΄Για σένα το λέω, να μην σκάς και χαλάς την πικρένια σ... εεεε.... την ζαχαρένια σου..

ΓΡΑΨΕ (πλιζ)

'ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥ' !

'ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΩΝ'

'MEDSTOCK'

"ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ"

"ΚΡΕΑΣ"

"ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΑΤΑΤΑΚΙ"

"ΜΙΚΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΖΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ" (νιχ νιχ νιχ)

"ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΗ ΜΠΡΙΖΟΛΙΕΡΑ"

εεε τι άλλο....

Α!

"ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΑΓΙΣΣΩΝ"

"ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΛΑΒΕΡ !"

"MEDCAKE" (κέϊκ καμωμένο με ιατρικά εργαστήρια (med room) βίο σταφίδες και ρούμι μέσα στο room

κ.α !

Αγαπητή MEDSTOCK !

Σου δίνεται μία μοναδική ευακιρία να αποδείξεις την σπουδαιότητά σου. ΠΟΣΟ ΤΡΑΝΗ ΕΙΣΑΙ ! Εσύ είσαι ένα nick name - με πτυχίο, με πτυχίο εντάξει δεν λέμε ΕΙΣΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ πάει, το εμπεδώσαμε - κάπου όπου δεν υπάρχει μόλυνση και ο μπαμπας τα σπρώχνει για να σπουδάσει η Κορούλα και να κάνει καταγγελίς αβέρτα με 2 πττυχία στο μέλλον !

Το θήραμά σου είναι "μπουμπούνας" ! Εκτίθεται, μιλάει ανοιχτά, αφήνει εδώ και εκεί την σκόνη του, κάθεται στο φως και λιάζεται και είναι και ευαίσθητος (θυμάσαι που λέγαμε πως τα σαρκοφάγα κυνηγάνε το πιο "χαζούλικο" θήραμα..). Επίσης Θυμώνει πότε πότε και λέει και κακές λέξεις. Αυτό που κάνει δεν είναι απολύτως "κατοχυρωμένο" στην Ελλάδα, κάτι είναι.. αλλά τι...; δεν καταλαβαίνεις εσύ, και ό,τι εσύ ΄δεν καταλαβαίνεις ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΑ ΚΑΙ "ΚΑΚΟ", δεν γίνεται αλλιώς... διότι εσύ κατΈχεις όλη την αλήθεια στο σύμπαν.

Είσαι η εκλεκτή του Θεού medstock, το ομολογώ,..

Η ομοιοπαθητική ας πούμε Δεν είναι κατοχυρωμένη πουθενά, και ας την ασκούνε και γιατροί και ας πάνε το 50% των Ελλήνων σε Ομοιοπαθητικούς

Ο βελονισμός και ηλεκτροβελονισμός τα ίδια

Η Ρεφλεξολογία δεν είναι "κατοχυρωμένη" ΑΝ και οι περισσότεροι Ρεφλεξολόγοι κάνουνε την πρακτική τους στο Ωνάσειο και άλλα νοσοκομεία μαζί με τους γιατρούς.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ MEDSTOCK έχεις ιερό χρέος να τα βάλεις ΕΣΥ (ναι, ναι , ναι εσύ) ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ! ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ! Και σιγά σιγά που θα πάει θα βάλεις αυτόν τον τόπο σε μία τάξη ώστε να λειτουργεί σαν ένα καλοκουρδισμένο ιατρικό βασανιστήριο και να μπορούνε να χαίρονται όλοι ακτινοβολίες, χημειοθεραπείες, αντιβιοτικά και τις παρενέργειές τους, αντικαταθλιπτικά και άλλα πολλά και θαυμαστά

Και είσαι τόσο ¨"απρόβλεπτη" που τώρα θα πεις " ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ ΠΑΡΑ ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ... ΜΑΣ ΓΑΡΓΑΛΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ! ΠΑΡΑ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ."

Άντε medstock, σε βαρέθηκα. Κάνε ό,τι είναι να κάνεις μπας και εκτονωθείς λιγάκι και μπορέσει κανένας χριστιανός να μιλήσει εδώ μέσα πιο ελέυθερα, χωρίς να έχει την δαμόκλειο σπάθη του 'κατοχυρωμένου' Φασισμού σου, πάνω απ το κεφάλι του...

Εγώ κυριολεκτικά αηδίασα με την πάρτη σου και σε βαρέθηκα, δεν μου προκαλείς ούτε θυμό πλέον.

Και εις άλλα με υγείαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 20:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γεια σας.

Για την ώρα, ο καυγάς ας κάνει ένα διάλλειμμα


Το θέμα αυτό απενεργοποιείται προσωρινά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 02:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γεια σας

Τι λέτε; Να το επανενεργοποιήσουμε το θέμα ή θα κλάψουμε θύματα;

Πάντως, ομολογώ πως η ανταλλαγή "απόψεων" στις τελευταίες σελίδες του παρόντος θέματος ήταν εντυπωσιακή από πλευράς φαντασίας! Φαίνεται πως όταν πρόκειται να "χτυπήσουμε" τον συνάνθρωπό μας, επιστρατεύονται κρυφές δεξαμενές "καλλιτεχνικής" φλέβας που ούτε και οι ίδιοι δε θα πιστεύαμε ότι διαθέτουμε.
Σε κάποια από τα πονήματα της "καλλιτεχνικής" αυτής φλέβας, έγιναν επεμβάσεις, οι οποίες βέβαια είναι ενδεικτικές, μιας και ο σκοπός μας δεν είναι να επεμβαίνουμε σε οτιδήποτε γράφεται σαν αστυφύλακες, αλλά περισσότερο να υποδείξουμε ποιο είδος διαλόγου δεν είναι αποδεκτό στον παρόντα χώρο και ως εκ τούτου θα έπρεπε να αποφεύγεται.

Τις δυσάρεστες συνέπειες μιας τέτοιας αντιπαράθεσης, νομίζω πως μπορούμε όλοι να τις δούμε:

-Από τη μια πλευρά ο Marios_1 που γενικά είναι ένα γλυκομίλητο μέλος των forums με ενδιαφέρουσες απόψεις και δημιουργική συμμετοχή, έφτασε στο σημείο να προσβάλλει κατ' επανάληψιν την medtech και να μην μπορεί να συγκρατήσει την οργή και τη γλώσσα του...
-Από την άλλη πλευρά η medtech καταφεύγει σε εισαγγελικές απειλές και επίσης, φτάνει στο σημείο να χτυπάει έναν άνθρωπο σε ένα σημείο που πιθανότατα τον πονάει πολύ: στο ότι δεν είχε τη δυνατότητα/επιλογή να ακολουθήσει μια πορεία στην κρατική τριτοβάθμια εκπαίδευση που ίσως δε θα τον έβαζε στο στόχο των εισαγγελικών αυτών απειλών. Λίγο σκληρό αυτό αγαπητή medtech, αν θες τη γνώμη μου, το βρίσκω ίσως ακόμα πιο σκληρό από όλες τις προσβολές που με γενναιοδωρία σου απηύθυνε ο Marios_1...

Δεν βρίσκω ωστόσο λόγο για να γίνεται τόσο έντονη αντιπαράθεση. Οι γνώμες και των δύο σας (medtech και Marios_1) είναι ευπρόσδεκτες και πολύτιμες στη συζήτηση. Και δεν υπάρχει ανάγκη να επικρατήσει κάποια από τις δύο. Ο καθένας που θα τις διαβάσει και ανάλογα με το πως στηρίζονται, μπορεί να λάβει τα ερεθίσματα που χρειάζονται σε μια γενικότερη πορεία αναζήτησης. Γιατί δεν τα μαθαίνει κανείς όλα σε ένα forum ή σε ένα άρθρο ή σε οποιοδήποτε μοναδικό κείμενο που μπορεί να διαβάσει. Η προσωπική τριβή με ένα γνωστικό αντικείμενο και η διαρκής αναζήτηση μας κάνει ολοένα και πιο έμπειρους και γνώστες.

Για να κλείσω και ελπίζοντας πως θα σταματήσει οριστικά η αντιπαράθεση αυτή για να επιστρέψουμε στο θέμα (χωρίς να αναγκαστούμε να προβούμε σε πιο "δραστικές" επεμβάσεις...) θα ήθελα να παρατηρήσω πως,

Τελικά όπως στρώνει κανείς κοιμάται:

Από τη μια μεριά εσύ Marios_1 δέχτηκες τις επαναλαμβανόμενες "ακυρώσεις" της επιστημονικής σου κατάρτισης από τη medtech, αφού όμως την προκάλεσες πρώτος εσύ στα δύο πρώτα μηνύματά σου στη σελίδα 45 (πιθανότατα παίρνοντας αφορμή από μια διαφωνία περί πτυχίων και αγυρτείας που είχε η medtech με τον allzzaro στην 1η σελίδα του θέματος λιπωματα)
Οπότε, εφόσον την προκάλεσες τι περίμενες; Να μην σου απαντήσει;
Και επιπλέον, την "στόλισες" για τα καλά, ενώ στην αρχή η medtech έκανε υπομονή και δεν σου απαντούσε με προκλητικό τρόπο!

Από την άλλη μεριά εσύ medtech καταφέρεσαι συχνά με σκληρό - και κάποιες φορές άδικο - τρόπο απέναντι σε ανθρώπους που όπως φαίνεται έχουν ως κίνητρο την ανιδιοτελή προσφορά και την έρευνα επάνω σε θέματα θεραπείας. Και δεν αναφέρομαι ειδικά στον allzzaro και στον Marios_1 αλλά μιλάω γενικότερα. Επίσης, έχεις την τάση να βάζεις ταμπέλες αδιάκριτα και συχνά με αρκετή σκληρότητα, καταλήγοντας να αδικείς και προσπάθειες και πιστεύω αλλά και ανθρώπους.
Ακόμα, πιστεύω πως έχουμε πια όλοι μάθει ποια πτυχία (και σε ποια αντικείμενα) έχεις ή σκοπεύεις να αποκτήσεις (και μπράβο σου για την προσπάθεια αυτή), οπότε καλύτερα να μην τα υπενθυμίζεις συνεχώς, ενδεχομένως χρησιμοποιώντας τα και ως "βέλη" στις αψιμαχίες περί θεραπείας. Πιστεύω πως και χωρίς την επίκληση του οποιουδήποτε "πιστοποιητικού" μόρφωσης κάποιου ανθρώπου, υπάρχει κάτι πολύ σημαντικότερο που ισχυροποιεί τις απόψεις του: το να αποτελούν αντικείμενο σοβαρής, προσεκτικής και εμβριθούς έρευνας. Στην περίπτωση αυτή, η αναφορά των πτυχίων πολλές φορές μπορεί να υποδηλώνει το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζει κάποιος. Δηλαδή, μπορεί να δείχνει σαν να μην είναι σίγουρος με την επιχειρηματολογία που καταθέτει και να χρειάζεται να αναφέρει τι πτυχίο έχει για να την υποστηρίξει.

Με φιλική και ειλικρινή διάθεση και στους δυο σας

Σημ. προς Marios_1:
Αυτό με την παράφραση του username της medtech, καλό θα ήταν να μην επαναληφθεί



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 16:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Aπό την άλλη μεριά εσύ medtech καταφέρεσαι συχνά με σκληρό - και κάποιες φορές άδικο - τρόπο απέναντι σε ανθρώπους που όπως φαίνεται έχουν ως κίνητρο την ανιδιοτελή προσφορά και την έρευνα επάνω σε θέματα θεραπείας

Amalia το γεγονος οτι ενας ανθρωπος ειναι ανιδιοτελης δεν τον απαλασσει των ευθυνων του οταν προωθει αγυρτειες (ο Καματερος ηταν ανιδιοτελης,μοιραζε το "θαυματουργο" του νερο με τα βυτια δωρεαν στο λαο αλλα η θεραπεια που προτεινε ηταν παντελως αχρηστη,με αποτελεσμα πολλοι ανθρωποι να παρατησουν δοκιμασμενης αποτελεσματικοτητας θεραπειες και να υποστουν ετσι βλαβη στην υγεια τους).

Επισης το γεγονος οτι ενας ανθρωπος ειναι ανιδιοτελης δεν αποτελει εγγυηση οτι η θεραπεια του ειναι αποτελεσματικη.

Αναφορικα με τους εισαγγελεις:Νομιζεις οτι οι ανθρωποι που προκαλουν βλαβη στην υγεια των συνανθρωπων τους ΔΕΝ πρεπει να τιμωρουνται?

Αναφορικα με τα πτυχια:Εφοσον ο Μαριος επιτεθηκε στην ειδικοτητα μου αποφασισα να μαθω τι πτυχια κατεχει αυτος ωστε να δουμε αν δικαιουται να με υποτιμα.Αποδειχτηκε οτι δεν δικαιουται να με υποτιμα γιατι δεν κατεχει επιστημονικο πτυχιο ουτε στην διατροφη ειδικα αλλα ουτε σε καποια επιστημη γενικα.Το προβλημα μου με το πτυχιο του δεν ειναι οτι δεν ειναι κρατικα αναγνωρισμενο οπως ειπες αλλα οτι δεν ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ αναγνωρισμενο!


quote:
Πιστεύω πως και χωρίς την επίκληση του οποιουδήποτε "πιστοποιητικού" μόρφωσης κάποιου ανθρώπου, υπάρχει κάτι πολύ σημαντικότερο που ισχυροποιεί τις απόψεις του: το να αποτελούν αντικείμενο σοβαρής, προσεκτικής και εμβριθούς έρευνας.

Και ποιος μας εγγυαται οτι η ερευνα του ηταν ποιοτικη?Μπορεις να μελετας ενα ζητημα και να μην εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις για να το κατανοησεις επαρκως (παρε παραδειγμα την απαξιωση της θρεπτικης αξιας του κρεατος απο τον Μαριο και την αχαλινωτη κινδυνολογια του για τις συνεπειες της καταναλωσης του,επισης τα λανθασμενα επιχειρηματα που χρησιμοποιησε για να καταληξει στο συμπερασμα οτι το ανθρωπινου γενος ειναι περισσοτερο φυτοφαγο παρα σαρκοφαγο...)

Εαν καποιος δεν παει στην ιατρικη σχολη αλλα κατσει και μελετησει μονος του τα μαθηματα της ιατρικης σχολης μπορει να ισχυριστει οτι εγινε ικανος ιατρος?Ποιος αξιολογησε αυτον τον ανθρωπο για να ειμαστε εμεις ησυχοι οτι κατανοησε τις γνωσεις που του παρειχαν τα βιβλια,οτι τις ερμηνευσε σωστα και οτι μπορει να τις χρησιμοποιησει με επαρκεια για την θεραπεια των συνανθρωπων μας?

Γιαυτο καταρτιστηκαν τα διαφορα συστηματα αξιολογησης των γνωσεων Αμαλια,γιαυτο η εκπαιδευση των εξιδεικευμενων επιστημονων δεν αφηνεται στην προσωπικη τους πρωτοβουλια αλλα παρεχεται απο οργανωμενα ιδρυματα στα οποια η αποκτηση γνωσεων και η επαρκης κατανοηση τους αξιολογειται με εξετασεις!

Στην χωρα μας (αλλα και παγκοσμιως) υπαρχουν διαθεσιμοι παρα πολλοι επιστημονικα καταρτισμενοι και πιστοποιημενοι διατροφολογοι και διαιτολογοι και σε αυτους πρεπει να απευθυνομασθε εαν επιθυμουμε να λαβουμε εγκυρες πληροφοριες για το διαιτολογιο μας.

ΥΓ Υποσχομαι να σας αναλυσω με επαρκεια το γιατι τα επιχειρηματα του Marios με τα οποια στηριζει την θεση του οτι ο ανθρωπος ειναι περισσοτερο φυτοφαγο παρα σαρκοφαγο ειναι λανθασμενα.

Επισης να αναλυσω την θρεπτικη αξια του κρεατος και να καταρριψω την κινδυνολογια που αναπτυσεται για την καταναλωση του.Επισης να αναλυσω τους κινδυνους της αποκλειστικης χορτοφαγιας.

Ολα αυτα μολις βρω καιρο γιατι εχουμε περαν απο την εργασια μας να διαβασουμε κι ολας


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/06/2008 16:41:30

Edited by - medtech on 20/06/2008 16:50:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 16:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Χαίρομαι πολύ που απενεργοποιήθηκε το θέμα του Allzaro, πολύς κόσμος το περίμενε αυτό.

Λυπούμαι ειλικρινά που έγινα αφορμή για την προσωρινή παύση του.

Λυπόύμαι ιδιαίτερα που μίλησα με άσχημο τρόπο. Δεν θέλω να ακουστώ μελοδραματικός αλλά, επειδή αναρωτήθηκα με ειλικρίνεια γιατί μίλησα έτσι, θέλω να πω πως μεγάλο ρόλο έπαιξε η απώλεια - θάνατος - ενός πολύ πολύ κοντινού μου προσώπου πριν 1 μήνα. Το άτομο αυτό μάλιστα, έφυγε από κοντά μας από παρενέργεια σε συνταγογραφούμενο φάρμακο...

Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά το τραγικό για μένα αυτό γεγονός με έφερε σε κάποια σχετική απόγνωση για αρκετές μέρες - κυρίως λόγω ενοχών επειδή δεν μπόρεσα ή δεν πρόλαβα να το αποτρέψω - και έπαιξε ρόλο στο πόσο έντονα μίλησα εδώ,.

Δεν θα δημοσιοποιούσα αυτό το γεγονός αλλά το έκανα διότι και εγώ ο ίδιος αισθάνομαι πως αυτός ο κακός μου τρόπος δεν με τιμά - αλλά ούτε με χαρακτηρίζει συνολικά - και σίγουρα θα οδηγήσει πολλούς να έχουν λανθασμένα συμπεράσματα για μένα.

Λυπούμαι λοιπόν για τον τρόπο μου και πιστεύω πως δεν θα ξαναπροκύψει τέτοιου είδους ένταση στο μέλον. Δεν έχω καμία διάθεση να ξαναεμπλακώ σε αντιπαραθέσεις με τέτοια ένταση ή τρόπο.

Αυτά για το τυπικό σκέλος της αντιπαράθεσης.

Για το ουσιαστικό σκέλος έχω να πω περισσότερα πράγματα, αν και έχω την εντύπωση πως ίσως πάλι φέρουν τις ίδιες αδιέξοδες συζητήσεις περί κατοχυρώσεων, πτυχίων και εισαγγελέων..

Θα πω όμως πράγματα διευκρινίζοντας τι στο καλό κάνω και τι ΔΕΝ κάνω, ίσως έτσι να ξεκαθαριστούν κάποιες σκιές.

ΔΕΝ εφαρμόζω ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ. Δεν είμαι γιατρός.

ΔΕΝ είμαι διαιτολόγος, ΔΕΝ έχω διαιτολογικό γραφείο, ΔΕΝ καταρτίζω διαιτολόγια.

Αυτό που κάνω το κάνουν χιλιάδες άνθρωποι σε Αμερική και Ευρώπη και αλλού λέγεται NATUROPATHY (Φυσιοπαθητική), αλλού LIFESTYLE CONSULTATION κλπ.

Ασχολούμαι με ήπιες, φυσικές μεθόδους που βοηθούν στην ενεργοποίηση των μηχανισμών αυτοθεραπείας του ανθρώπινου οργανισμού. Ασχολούμαι με προτάσεις για αλλαγές στον τρόπο ζωής και Διατροφής που μπορούν να επιφέρουν βελτίωση της ποιότητας ζωής και άνοδο της ψυχοσωματικής ευεξίας ανθρώπων. Η διατροφικές προτάσεις που δίνω δεν έχουν σχέση με δίαιτες κλπ αλλά με ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.

Για παράδειγμα το να γίνει κανείς περισσότερο φυτοφάγος δεν έχει σχέση με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΓΩΓΗ ορισμένου χρόνου και μορφής, αλλά με ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ. Σε αυτό περιλαμβάνεται σωστή ενυδάτωση, ύπνος, έκθεση στον ήλιο, ψυχαγωγία, ανάπαυση, κίνηση και άσκηση, νοοτροπία, και άλλα πολλά.

Απλώς ενημερώνω για τα επιστημονικά δεδομένα, παρουσιάζω τα δεδομένα και προτείνω τις ανάλογες αλλαγές τρόπου ζωής σε ανάλογες περιπτώσεις ανθρώπων ή καταστάσεων.

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω ή διευκρινήσω καλύτερα.

Σε όλες τις προηγμένες χώρες σε Ευρώπη και Αμερική ο γιατρός είναι αυτός που κάνει τις επεμβάσεις ή συνταγογραφεί τα φάρμακα, ο διαιτολόγος κάνει δίαιτες, ο Ρεφλεξολόγος Ρεφλεξολογία, ο Ομοιοπαθητικός κάνει ομοιοπαθητική, Ο βελονιστής βελονισμό, ο Φυσιοπαθητικός δίνει προτάσεις για αλλαγές στον τρόπο ζωής και φυσικά μέσα βελτίωσης της υγείας κ.ο.κ. Δεν τσακώνονται, αλληλοσυμπληρώνονται, ανταλλάσουν απόψεις, δεν προσπαθεί ο ένας να καταργήσει τον άλλον, δεν προσπαθεί ο ένας να είναι το Μονοπώλειο και ο άλλος στο .. εδώλιο...

Στην Ελλάδα υπάρχει η - λανθσμένη κατά την γνώμη μου - νοοτροπία πως ο γιατρός κάνει τα πάντα και δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέραν αυτού. Η νοοτροπία αυτή έχει φέρει την αλαζονική στάση που διαπιστώνουμε οι περισσότεροι όταν τύχει να επισκεφθούμε έναν γιατρό, να μας εξετάζει για 5 λεπτά και να γράφει γρήγορα ένα φάρμακο και έξω από την πόρτα.

Όταν δεν υπάρχει ευγενής άμμιλα, και όταν λειτουργεί ο άνθρωπος μονοπωλιακά τα πράγματα δεν είναι ωφέλιμα για την κοινωνία.

Η αντιπαράθεση εδώ, ξεκίνησε μέσα από επιστημονικά πρίσματα και έχοντας επιστημονικά επιχειρήματα. Πως έγινε όμως και πήγε σε θέματα εισαγγελέων ; Αυτό μπορεί να απαντηθεί νομίζω από όλους όσους διαβάσανε τα posts.

Το θέμα δεν είναι ποιος κρατάει το μαχαίρι και την κατοχύρωση αλλά και ποιος μιλάει σωστά και ωφέλιμα για τους ανθρώπους.

Και δεν λέω πως δίκιο έχει ο ένας ή ο άλλος. Μπορεί να είσαι κατοχυρωμένος και σωστός σε όλα, και να είσαι 'εναλλακτικός' και να είσαι όντως ανεύθυνος, πρόχειρος και επικίνδυνος.

Αλλά : δεν είναι σωστό να κρίνουμε βάση της εκάστοτε κοινωνικής θέσης που ΕΤΥΧΕ να βρίσκεται ο ένας ή ο άλλος αλλά βάση ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ, ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ, ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ Η ΆΛΛΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΄ΚΑΙ, ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΠΛΕΥΡΑ. - Στον βαθμό και χώρο που της αναλογεί βεβαίως. Δηλαδή κανένας Φυσιοπαθητικός δεν μπορεί να παράγει αποτελέσματα σε μία ανάγκη για χειρουργική επέμβαση. Μπορεί όμως να παράγει αποτελέσματα στην πρόληψή της κάποιες φορές, και για αυτά μπορεί να κριθεί.

Δεν είμαι τόσο χαζός ώστε να μην θέλω ή ήθελα να έχω κρατικές βεβαιώσεις και "προστασίες" για αυτά που κάνω. Είμαι 34 ετών και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ να έχω κρατική εκπαίδευση. Δεν είχα την τύχη και υποστήριξη για να το κάνω. Ξεκίνησα να σπουδάζω σε μεγάλη ηλικία και πρέπει να βιοπορίζομαι - πολλές φορές η ανάγκη για αυτό δεν αφήνει κανένα άλλο περιθώριο να κάνω οτιδήποτε άλλο. Δεν μου ήταν δύσκολο εκαπιδευτικά να σπουδάσω σε κρατικές σχολές, από τα 18 είχα εισαχθεί σε ΑΕΙ στην Αθήνα. Όμως στα 23 είχα ένα σοβαρό ατύχημα και όλη η ζωή ήρθε τούμπα. Όλα αλλάξανε και όλα γίνανε πολύ δύσκολα. Δεν μπόρεσα να συνεχίσω τις σπουδές μου.

Αυτό σημαίνει πως παύω να έχω το δικαίωμα να μάθω και να σπουδάσω ό,τι μπορώ; Παύω να έχω το δικαίωμα της άποψης και της προσφοράς όταν μου ζητηθεί; Παύω να έχω την επάρκεια να στηρίξω επιστημονικά μία άποψη; Παύω να έχω το διακίωμα κριτικής σκέψης ; Παύω να έχω το δικαίωμα να ενημερώνω συνανθρώπους μου για επιλογές τρόπου ζωής που μπορούν να τους βοηθήσουν;

Υπάρχουν Πανεπιστήμια στο εξωτερικό που δίνουν βαθειά γνώση για τις φυσικές θεραπείας, για την διατροφολογία κλπ. Ελάχιστότατα Πανεπιστήμια αναγνωρίζονται εδώ στην Ελλάδα, παρ όλο που το εκπαιδευτικό πρόγραμμα των υπολοίπων και η επιστημονική τους επάρκεια είναι δεκάδες φορές ανώτερα από τα Ελληνικά ή από αυτά που τα πτυχία τους προσφέρουν "κατοχύρωση".

Δεν μπορούμε να είμαστε τόσο αλαζονικοί ώστε να θεωρούμε πως η επιστήμη της διατροφής συμπυκνώνεται από το Α έως το Ω στο Χαροκόπειο, ούτε πως το Α και Ω της ιατρικής περιλαμβάνεται μόνο στα Ελληνικά Πανεπιστήμια Αθήνας και Κρήτης. Το θέμα των κατοχυρώσεων δεν έχει να κάνει τόσο με επιστημονική γνώση και επάρκεια αλλά με συνδικαλιστικές ανάγκες και ανάγκες της Ελληνικής κοινωνίας να προφυλάσσει τα κεκτημένα της στην δημόσια παιδεία.

Σέβομαι απόλυτα την δημόσια παιδεία και της ανάγκες των κατεχόντων αντίστοιχα πτυχία. Όμως διεκδικώ το δικαίωμά μου να σπουδάσω και να προάγω αντικείμενο ανεξαρτήτως του άν είναι απολύτως κατανοητό ή όχι από τους θεσμούς και προσφέρει "εξασφάλιση". Το διακίωμά μου να αναπτυχθώ όσο μου επιτρέπεται από την τύχη, τον Θεό, τις δυνατότητες και αδυναμίες μου.

Θεωρώ πως σπουδάζουμε για να μάθουμε, όχι για να πουλάμε μούρη.

Σπουδάζουμε για να αναπτυχθούμε, όχι μόνο για να "βολευτούμε" σε μία θέση και να κατοχυρωθούμε.

Οι εναλλακτικές μορφές αυτοθεραπείας και αυτοβελτίωσης έχουν τον ρόλο τους και στην ελληνική κοινωνία, όπως και σε όλες τις προηγμένες κοινωνίες του κόσμου. Το ότι στην Ελλάδα και προς το παρόν δεν υπάρχει συγκεκριμένη θεσμοθέτηση για την 'κατοχύρωσή' τους δεν αποδυκνύει πως είναι άχρηστες ή επιζήμιες για το κοινωνικό καλό.

Ας ακούμε τα επιχειρήματά του ανθρώπου, τι λέει, και αν αυτό που λέει άπταιται κοινής λόγικής και επιστημονικών ή και άλλων αποδείξεων. Αυτά - κατά την γνώμη μου - πρέπει να είναι τα πρώτα κριτήριά μας για το αν προάγει όφελος για εμάς, και βεβαίως ακολούθως οι τίτλοι και τα πτυχία του.

Ζητώ συγνώμη για τους ατυχείς χαρακτηρισμούς που προσέδωσα στο μέλος medtech. Αμαλία δεν θα επαναλάβω ανάλογες φράσεις, να είσαι ήσυχη.

Για οποιεσδήποτε κινήσεις επιθυμεί να κάνει κάποιος που θεωρεί πως προσεβλήθει από εμένα ή θέλει να κινηθεί δικαστικά και για άλλους λόγους θα του παρέχω τα προσωπικά μου στοιχεία εφ όσον μου το ζητήσει. Εξ άλλου όλα είναι γνωστά, νομίζω

Εύχομαι καλή συνέχεια στο topic του allLzaro, που είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα που υπάρχουν αυτήν την στιγμή στον ελληνικό διαδικτυακό τόπο. Επιφυλάσσομαι να παρεμβαίνω πότε πότε αν και όταν θεωρώ πως πρέπει κάτι να ειπωθεί.

Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Φίλοι μου αγαπημένοι

Βλέπω Standby αμφότεροι

Κατ` αρχήν ο διαπληκτισμός αυτός δεν ωφελεί αυτούς που μελετούν το τόπικ αυτό.
Η ουσία της συζήτησης οτι το κρέας ``είναι μια άριστη τροφή`` εχει εμπεδωθεί.
Νομίζω τοποθετηθήκαμε ολοι με τη σειρά μας δώσαμε ο καθένας τη γνώμη μας, οτιδήποτε αλλο ειπωθεί, θα εχει ως αποτέλεσμα αφενός να λέμε ``τα ιδια και τα ίδια`` αφετέρου να συνεχιστεί ο διαπληκτισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 18:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
κάπου όπου δεν υπάρχει μόλυνση και ο μπαμπας τα σπρώχνει για
να σπουδάσει η Κορούλα και να κάνει καταγγελίς αβέρτα με 2 πττυχία στο μέλλον !

Ωπα τωρα το ειδα αυτο!

Σε πληροφορω κυριε μου οτι κανενας μπαμπας δεν τα εσπρωξε ποτε για μενα για να σπουδασω.Με μοναδικη στηριξη την ισχνη οικονομικη συνδρομη της μητερας μου καταφερα και περασα στην πρωτη μου σχολη η οποια ως κρατικη ηταν δωρεαν και τωρα με την προσωπικη μου εργασια και προσπαθεια περασα στην δευτερη!


quote:
λυπόύμαι ιδιαίτερα που μίλησα με άσχημο τρόπο. Δεν θέλω να ακουστώ μελοδραματικός αλλά, επειδή αναρωτήθηκα με ειλικρίνεια γιατί μίλησα έτσι, θέλω να πω πως μεγάλο ρόλο έπαιξε η απώλεια - θάνατος - ενός πολύ πολύ κοντινού μου προσώπου πριν 1 μήνα. Το άτομο αυτό μάλιστα, έφυγε από κοντά μας από παρενέργεια σε συνταγογραφούμενο φάρμακο...

φανταζομαι οτι ξεχασες τα εκατομμυρια ανθρωπων των οποιων η ζωη ΣΩΘΗΚΕ απο τα συνταγογραφουμενα φαρμακα...


quote:
Σε όλες τις προηγμένες χώρες σε Ευρώπη και Αμερική ο γιατρός είναι αυτός που κάνει τις επεμβάσεις ή συνταγογραφεί τα φάρμακα, ο διαιτολόγος κάνει δίαιτες, ο Ρεφλεξολόγος Ρεφλεξολογία, ο Ομοιοπαθητικός κάνει ομοιοπαθητική, Ο βελονιστής βελονισμό, ο Φυσιοπαθητικός δίνει προτάσεις για αλλαγές στον τρόπο ζωής και φυσικά μέσα βελτίωσης της υγείας κ.ο.κ. Δεν τσακώνονται, αλληλοσυμπληρώνονται, ανταλλάσουν απόψεις, δεν προσπαθεί ο ένας να καταργήσει τον άλλον, δεν προσπαθεί ο ένας να είναι το Μονοπώλειο και ο άλλος στο .. εδώλιο...

Παρουσιαζεις μια λανθασμενη,ωραιοποιημενη εικονα για το τι πραγματικα συμβαινει στο εξωτερικο.

Πολλες φορες επιστημονες ιατροι στο εξωτερικο εχουν εμπλακει σε ομηρικους καβγαδες με "εναλλακτικτους" "θεραπευτες".Πολλες επιστημονικες ενωσεις του εξωτερικου εχουν συχνα προειδοποιησει το κοινο για επικινδυνους τσαρλατανους.Ακομα και ενωσεις κατα της αγυρτειας εχουν ιδρυσει.

Για περισσοτερες πληροφοριες επι τουτου:

www.quackwatch.org,ενα αμερικανικο site αφιερωμενο στη καταπολεμηση της αγυρτειας.

Εδω στην Ελλαδα ειναι που κοιμαται συνηθως η επιστημονικη κοινοτητα τον υπνο του δικαιου (με μοναδικη λαμπρη εξαιρεση ισως την περιπτωση της φραπελιας οπου επιτελους ειδαμε να ξυπνανε οι γιατροι και οι φαρμακοποιοι και να προσπαθουν να ενημερωσουν τον κοσμο) και που δεν γινονται οργανωμενες προσπαθειες κατα της καταπολεμησης της αγυρτιας.Στο εξωτερικο ισχυει το αντιθετο ιδιως για τις δυτικες χωρες.

Οσον αφορα τις μηνυσεις και τις αγωγες πολλες φορες εχουν γινει μηνυσεις και αγωγες σε περιπτωσης βλαβης στο εξωτερικο,πολλες φορες εχει παρεμβει το κρατος και η δικαιοσυνη κτλ:

Αρκετοι "εναλλακτικοι" καθησαν στο εδωλιο παρολο που πολλα απο τα θυματα των "εναλλακτικων" δισταζουν να καταθεσουν αγωγες η εχουν πεθανει απο τις επιπλοκες και δεν εχουν προλαβει να συγυρισουν αυτον που καταστρεψε την υγεια τους και τους στερησε την ζωη.

Απλα καποια ειδη αγυρτων καταφερουν να ξεγλυστρουν απο την δικαιοσυνη,ιδιως οσοι απο τους αγυρτες εφαρμοζουν αναποτελεσματικες μεθοδους που δεν προκαλουν συνηθως αμεση βλαβη στην υγεια οπως:

-οι ομοιοπαθητικοι (τι να παθεις απο την καταναλωση νερου και ζαχαρης που ειναι στην ουσια τα σκευασματα που χορηγουν;-τα ομοιοπαθητικα σκευασματα ειναι διαλυματα (σε νερο,ζαχαρη και λακτοζη) συχνα τοσο αραιωμενα που δεν μενει ουτε ενα μοριο απο την υποτιθεμενη δραστικη ουσια...)

-οι ρεφλεξιολογοι (τι να παθεις απο μερικα απαλα ζουληγματα σε διαφορα μερη του σωματος;)

-οι βελονιστες (αν και εχουν αναφερθεις ακομα και περιπτωσεις διατρησεων πνευμονων απο ατσουμπαλους βελονιστες και μολυνσεων απο μη τηρουντες τους κανονες της υγιεινης,ο βελονισμος αν εφαρμοστει σωστα εχει μικρη πιθανοτητα προκλησης βλαβης).

Οι παραπανω εχουν μικρη πιθανοτητα να κατηγορηθουν οτι εβλαψαν την υγεια των συμπολιτων τους συνεπως και μικρη πιθανοτητα να μηνυθουν.Αυτο φυσικα γιατι η βλαβη που προκαλουν ειναι εμμεση και οχι αμεση.Μεγαλη βλαβη προκαλουν φυσικα οταν αποτρεπουν τους πελατες τους απο το να αναζητησουν οντως αποτελεσματικες μεθοδους.Πχ αν καποιος νατουροπαθητικος πεισει μια γυναικα με καρκινο μαστου να μην ακολουθησει την επιστημονικη θεραπεια αλλα να καταπιει τα ματζουνια του την καταδικαζει σε σιγουρο θανατο.Σε τετοιες περιπτωσεις συνηθως φαινεται ξεκαθαρα η ενοχη του "θεραπευτη".Συνηθως ομως οι κυριοι και οι κυριες αυτοι ακολουθουν την υπουλη τακτικη του συμπληρωματικου ρολου. Ισχυριζονται οτι η θεραπεια τους ειναι συμπληρωματικη της κυριας επιστημονικης θεραπειας που χορηγειται και ετσι ενω η κυρια θεραπεια κανει ολη την δουλεια πχ η χημειοθεραπεια σκοτωνει τον ογκο, ο ασθενης νομιζει οτι εβαλε το χερακι της και η αχρηστη "εναλλακτικη" αγωγη.Ο ασθενης εξαπαταται χωρις να το καταλαβαινει και παθαινει κυριως οικονομικη ζημια αλλα νομιζει οτι δεν εχει παθει ζημια αλλα οτι εχει ωφεληθει.

Το γεγονος οτι ομοιοπαθητικοι,βελονιστες,ρεφλεξιολογοι,"ενεργειακοι" θεραπευτες κλτ αλωνιζουν ακομα και σε μεσα σε δημοσια νοσοκομεια στο εξωτερικο και σε ιδιωτικα στο δικο μας,δεν οφειλεται στο γεγονος οτι καταφεραν να αποδειξουν οτι οι θεραπευτικες τους προσεγγισεις ειναι αποτελεσματικες.

Η μεταναλυση των κλινικων δοκιμων που εχει γινει σε αυτες(ναι εχουν μελετηθει επιστημονικα αυτες οι "θεραπειες")εχει καταδειξει χωρις αμφιβολια οτι δεν αποτελουν εγκυρες θεραπευτικες μεθοδους.Πχ εχουν γινει χιλιαδες μελετες για την ομοιοπαθητικη η μεταναλυση των οποιων εδειξε επανειλημενα οτι δεν εχει μεγαλυτερη δραση απο ενα placebo.

Αλλοι λογοι λοιπον ευθυνονται για το γεγονος οτι ακομα και σε μερη οπου ασκειται κατεξοχην επιστημονικη ιατρικη,αλωνιζουν ανενοχλητοι οι μαγοι-γιατροι της φυλης...Πολιτικοι,οικονομικοι,η αγνοια καποιων ακαδημαικων (εδω να αναφερω την ΑΓΝΟΙΑ του τμηματος Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων. του Παν.Αιγαιου με εδρα την Σκυρο που δεχτηκε να προσφερει μεταπτυχιακα στην....ομοιοπαθητικη!),ακομα και των ειδικων εσπιτημονων (εχω προσωπικη πειρα του γεγονοτος οτι καποιος που εχει πτυχιο στην ιατρικη δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει διδαχθει τον ορθο τροπο αξιολογησης μιας θεραπευτικης μεθοδου),η υποχωρηση στην πιεση των ασθενων κτλ (μανατζερ Αμερικανικου νοσοκομειου παραδεχτηκε οτι επετρεπε την εφαρμογη "θεραπευτικου" αγγιγματος στο νοσ/ο που διοικουσε ΟΧΙ γιατι ειχε καποια θεραπυτικη ωφελεια για τους ασθενεις αλλα γιατι οι ασθενεις το ζητουσαν...) κτλ.


quote:
ΔΕΝ εφαρμόζω ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ. Δεν είμαι γιατρός.

εμαθα οτι υπογραφεις ως διατροφολογος.Ειναι αληθεια?

quote:
ΔΕΝ εφαρμόζω ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ. Δεν είμαι γιατρός.

ΔΕΝ είμαι διαιτολόγος, ΔΕΝ έχω διαιτολογικό γραφείο, ΔΕΝ καταρτίζω διαιτολόγια.

Αυτό που κάνω το κάνουν χιλιάδες άνθρωποι σε Αμερική και Ευρώπη και αλλού λέγεται NATUROPATHY (Φυσιοπαθητική), αλλού LIFESTYLE CONSULTATION κλπ.



Οσο διαφορετικα και να το ονομασεις δεν ακυρωνεις το γεγονος οτι προτεινεις διαιτολογια και δινεις συμβουλες για την υγεια χωρις να εισαι επιστημονικα καταρτισμενος.

quote:
Είμαι 34 ετών και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ να έχω κρατική εκπαίδευση. Δεν είχα την τύχη και υποστήριξη για να το κάνω. Ξεκίνησα να σπουδάζω σε μεγάλη ηλικία και πρέπει να βιοπορίζομαι - πολλές φορές η ανάγκη για αυτό δεν αφήνει κανένα άλλο περιθώριο να κάνω οτιδήποτε άλλο.

Ειμουν παπτωχη αλλα καταφερα να σπουδασω και να παρω το πρωτο μου πτυχιο,που μου προσφερε την πρωτη μου δουλεια η οποια μου δινει οικονομικη στηριξη για το β πτυχιο στα 30 μου (το πανεπιστημιο ειναι δωρεαν φυσικα αλλα η διαμονη και η διατροφη σε μια πολη οχι).Παντοτε υπαρχουν περιθωρια.

quote:
Όμως στα 23 είχα ένα σοβαρό ατύχημα και όλη η ζωή ήρθε τούμπα. Όλα αλλάξανε και όλα γίνανε πολύ δύσκολα. Δεν μπόρεσα να συνεχίσω τις σπουδές μου.

Χτυπηθηκα απο καρκινο στα 22 μου.Αναγκαστηκα να αφησω για καιρο την σχολη μου αλλα οταν μπηκα σε υφεση,παρολο που δεν μου ειχαν καν φυτρωσει μαλλια ακομα και ειχα καποιες ουλες απο μια εγχειρηση ως διακοσμητικο,επεστρεψα στην σχολη μου και πηρα το πτυχιο μου.Εσυ δεν γυρισες αν θυμαμαι καλα την ιστορια που μου ειχες διηγηθει αν και ειχες την δυνατοτητα.Διορθωσε με αν κανω λαθος.

quote:
αυτό σημαίνει πως παύω να έχω το δικαίωμα να μάθω και να σπουδάσω ό,τι μπορώ;

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ.δεν παυεις να εχεις το δικαιωμα.Ορια μπαινουν στο τι νομιμοποιουσαι να κανεις με αυτες τις γνωσεις!

quote:
Παύω να έχω το δικαίωμα της άποψης και της προσφοράς όταν μου ζητηθεί;

Δεν κατεχεις επιστημονικα αναγνωρισμενο πτυχιο αγαπητε.Κανεις δεν μας εγγυαται οτι η βοηθεια σου ειναι επιστημονικα αναγνωρισμενη.Επισης ο Ελληνικος Νομος καθοριζει ρηττα ποιοι εχουν το δικαιωμα να συντασσουν διατροφολογια και να παρεχουν οποιοδηποτε ειδος θεραπευτικης/ υποστηρικτικης αγωγης/επικουρικου ρολου στην θεραπεια και στη διαγνωση.Το δικο σου πτυχιο δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτα που ο νομος οριζει για τους κατοχους τους το δικαιωμα να συμμετεχουν με ενεργο ρολο στην βελτιωση της υγειας των συνανθρωπων τους.Και φυσικα η περιοριστικη νομοθεσια αυτη δεν συνταχτηκε με σκοπο να υπερασπισει τα συμφεροντα των σατανικων φαρμακοβιομηχανιων αλλα τα συμφεροντα ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ.

quote:
Υπάρχουν Πανεπιστήμια στο εξωτερικό που δίνουν βαθειά γνώση για τις φυσικές θεραπείας, για την διατροφολογία κλπ.

Στο εξωτερικο οπου ο καθενας μπορει να ιδρυσει ενα κολεγιο εχουν ξεφυτρωσει σαν μανιταρια διαφορα "πανεπιστημια" των οποιων τα πτυχια δεν εχουν κανενα επιστημονικο κυρος...

quote:
Το θέμα των κατοχυρώσεων δεν έχει να κάνει τόσο με επιστημονική γνώση και επάρκεια αλλά με συνδικαλιστικές ανάγκες και ανάγκες της Ελληνικής κοινωνίας να προφυλάσσει τα κεκτημένα της στην δημόσια παιδεία.

(Οχι που δεν θα προεβαλες αυτο το επιχειρημα...)

Αντιθετως εχει μεγα σχεση με την επιστημονικη επαρκεια αρκει να μιλαμε για πτυχια με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ κυρος...

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 19:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Medtech,

Έχω αποφασίσει πως δεν θα ξανασυνδιαλαγώ μαζί σου σε κανένα επίπεδο. Δεν έχει νόημα.

Σε παρακαλώ πολύ αντί να συνεχίσεις να βάλεσαι επί προσωπικού αναζήτησε το "δίκιο" σου στις αρμόδιες αρχές. Και σταμάτηε επιτέλους να με προσβάλεις λέγοντας με αγύρτη κλπ κλπ. Πόσο θα συνεχίζεις ακόμη αυτό το βιολί; Κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται εδώ μέσα για αυτήν την ποσωπική διαμάχη. Μάζεψε τα στοιχεία σου και πήγαινε στον εισαγγελέα. Και σταμάτα να πετάς λάσπη. Δεν ωφελεί κανένα.

Όσο για αυτό που είπες πως αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η "επιστημονική κατοχύρωση" των λεγομένων ή ιδιοτήτων μου εγώ ήδη παρέθεα μία πολύχρονη επιστημονική μελέτη. Διπλή τυφλή, τυχαιοπημένη και ελεγχόμενη μελέτη πολλών ετών που διεξήγαγε ο ιατρός DEAN ORNISH και οι συνεργάτες του. Δύο πολυάριθμα γκρουπ ατόμων με καρδιοαγγειακά προβλήματα ακολούθησαν το 1ο φυτοφαγική διατροφή ΧΩΡΙΣ ΚΡΕΑΣ για αρκετά χρόνια και το 2ο συμβατική σύνηθη διατροφή.

Το πρώτο γκρουπ παρουσίασε παύση των καρδιαγγειακών βλαβών και ακόμη και ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ σε πολλές βλάβες και κακούς καρδιαγγειακούς δείκτες (όπως υπερ-χολιστεριναιμία, Υπερ-λιπιδαιμία, διαβήτης κ.α) Το δεύτερο γκρουπ παρουσίασε την εξέλιξη των καρδιαγγειακών ασθενών : επιδείνωση και αύξηση των προβλημάτων και επιπλοκών τους και θανάτους.

Η έρευνα αυτή συσχετίζει ΆΜΜΕΣΑ την μη κατανάλωση κρέατος με την βελτίωση της καρδιαγγειακής υγείας. Δημοσιεύτηκε στο LANCET.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dean_Ornish

Εσύ ποια διπλή τυφλή ελεγχόμενη τυχαιοποιημένη έρευνα γνωρίζεις που να συχετίζει την κατανάλωση κρέατος με παρόμοια ευεργετικά αποτελέσματα στην υγεία των ανθρώπων;;

Ποια αντίστοιχη έρευνα μπορείς να παραθέσεις που αποδυκνύει πως το κρέας είναι απαραίτητο για την υγεία;;

Πως αποδυκνεύεις λοιπόν πως η πρότασή μου για την λιγοστή κατανάλωση κρέατος δεν είναι επιστημονικά κατοχυρωμένη ενώ η δική σου τεκμηριώνεται επιστημονικά;

Αυτά περί επιστημονικής κατοχύρωσης των όσων υποστηρίζω.

Τέλος, είπες κάτι πως εσύ πέρασες παρόμοια προβλήματα υγείας και όμως γύρισες στην σχολή και την έβγαλες κλπ.

Καταρχήν τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια.

Κατά δεύτερον, εγώ δεν γύρισα στο πανεπιστήμιό μου. Αυτό τι αποδυκνεύει;; Πως είσαι πιο άξια από εμένα; Οκ, να το δεχτώ.

Πως είμαι τεμπέλης ; Πως είμαι αγύρτης; Πως σκέφτηκα "ρε συ άσε τώρα δεν κάθομαι έτσι χωρίς πτυχίο ώστε να μπορεί στο μέλλον να μου την λέει ο καθένας κατά πως γουστάρει και εγώ να είμαι "ακάλυπτος";

Που ξέρεις εσύ τι προβλήματα είχα σε κάθε επίπεδο και για ποιους λόγους δεν συνέχισα; Που ξέρεις αν εσύ είχες παρόμοια θέματα ποια θα ήταν η δική σου πορεία; Πως κρίνεις τον άλλον από τον δικό σου δρόμο μόνο, από αυτά που τύχανε μόνο σε σένα; Και τι αποδυκνύεται με αυτό; Πως όποιοι άποκτήσανε κρατικό πτυχίο είναι οι άξιοι και οι Άγιοι, και οι άλλοι ανάξιοι και απατεώνες;

Με αυτήν την αντιμετώπιση θα αναγνωρίζεις γύρω σου μόνο εχθρούς.

Κάθε άνθρωπος προσπαθεί για το καλύτερο αναλόγως των δεδομένων που αντιμετωπίζει στην ζωή. Εσύ δεν είσαι Θεός για να κρίνεις και να κατακρίνεις. Ήμουνα ενάμιση χρόνο να κοιτάω το ταβάνι ανήμπορος να περπατήσω. Έπρεπε κατόπιν να πάω φαντάρος και έπρεπε να δουλέυω για να επιβιώνω. Η σχολή μου είχε αθλήματα τα οποία ήταν αδύνατο να περάσω στην κατάσταση που βρισκόμουνα. Και επιπλέον αυτή η κατάσταση άφησε κατάλοιπα στο σώμα και στο νευρικό μου σύστημα. Μέσα στα δεδομένα που αντιμετώπιζα έκανα το καλύτερο που μπορούσα. Τέλος.

Δεν συνεχίζω, σταματάω εδώ. Σε παρακαλώ σταμάτησε κι εσύ να επιτίθεσαι σε μένα προσωπικά. Αναζήτησε αυτά που διεκδικείς από μένα μέσω άλλων οδών και άσε τους ανθρώπους εδώ να μιλάνε και να διαβάζουνε κάτι που τους ενδιαφέρει.

Καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 20:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
P.S

Νομίζω πως η παράθεση από επιστημονικές διπλές τυφλές έρευνες θα βοηθήσει όλους μας να αντιληφθούμε περισσότερα για την διατροφή. Συνεπώς θα βοηθήσει και τον κόσμο και εμένα να δούμε αν πράγματι υπάρχουν ΕΠΙΤΗΜΟΝΙΚΕΣ έρευνες για την ωφελιμότητα του κρέατος. Θα είναι και για μένα καλό, ώστε να μην χάνω κάτι ωφέλιμο για την υγεία μου, κάτι που έχω ανάγκη.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 23:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
Διπλή τυφλή, τυχαιοπημένη και ελεγχόμενη μελέτη πολλών ετών

Α να επιτελους και μια βαση για συζητηση.Διπλα,τυφλη,τυχαιοποιημενη και ελεγχομενη μελετη.

Ομως προτεινω να ανοιξουμε ενα νεο θεμα για να μην φαμε τις λιγες σελιδες του θεματος του Αλζαρο.

quote:

Εσύ ποια διπλή τυφλή ελεγχόμενη τυχαιοποιημένη έρευνα γνωρίζεις που να συχετίζει την κατανάλωση κρέατος με παρόμοια ευεργετικά αποτελέσματα στην υγεία των ανθρώπων;;

Να σου δωσω ενα παραδειγμα:

Εχω στα χερια μου μια ερευνα που δειχνει την ευεργετικη επιδραση της καταναλωσης κρεατος στα παιδια και την υπεροχη της εναντι της φυτοφαγιας ή της διατροφης με γαλα.(τα παιδια που καταναλωσαν κρεας ειχαν καλυτερη σωματικη και πνευματικη αναπτυξη απο τα παιδια που καταναλωναν γαλα και φυτικα προιοντα και απο τα παιδια που ακολουθουσαν μονο φυτοφαγικη διατροφη).

Αλλα αυτη η αντιπαραθεση θα γινει εν καιρω.Τωρα δεν εχω χρονο γιατι διαβαζω για το (να το πω ή να μην το πω..?) πανεπιστημιο.

Εν το μεταξυ σου υποσχομαι οτι θα μελετησω την κλινικη δοκιμη που αναφερες.

quote:

Κατά δεύτερον, εγώ δεν γύρισα στο πανεπιστήμιό μου. Αυτό τι αποδεικνεύει;; Πως είσαι πιο άξια από εμένα;

Πως είμαι τεμπέλης ; Πως είμαι αγύρτης; Πως σκέφτηκα "ρε συ άσε τώρα δεν κάθομαι έτσι χωρίς πτυχίο ώστε να μπορεί στο μέλλον να μου την λέει ο καθένας κατά πως γουστάρει και εγώ να είμαι "ακάλυπτος";


Μαλλον σε ψεγω γιατι μετα την ασθενεια σου εσυ αντι να συνεχισεις σε μια επιστημη,εγινες μελος της αντιεπιστημονικης κοινοτητας ενω εγω παρεμεινα στο επιστημονικο "στρατοπεδο".Βεβαια η δικη μου παθηση αντιμετωπιστηκε αποτελεσματικα απο την επιστημονικη ιατρικη ενω η δικη σου κατα οσα ισχυριζεσαι οχι και ισως εδω να εντοπιζεται η αιτια της...αυτομολησης.Βεβαια με μπερδευεις τωρα γιατι απο την μια δηλωνεις οτι παρακολουθησες μαθηματα ρεφλεξολογιας,βελονισμου και αρωματοθεραπειας, υπερασπιζεσαι με παθος την ομοιοπαθητικη (!!!)και την "εναλλακτικη" "ιατρικη" αλλα ταυτοχρονα αναφερεις το πιο εγκυρο συστημα αξιολογησης των θεραπευτικων μεθοδων που διαθετει η επιστημη σημερα δηλ. τις διπλα τυφλες,τυχαιοποιημενες με ομαδες ελεγχου κλινικες δοκιμες.Λαμβανω...αντικρουομενα σηματα.

Οποτε θα ηθελα να σε ρωτησω (προτου καουν τα μικροτσιπς μου).Φαινεται οτι γνωριζεις την αξια των διπλα τυφλων,τυχαιοποιημενων με ομαδες ελεγχου κλινικων δοκιμων ως συστημα αξιολογησης των θεραπευτικων μεθοδων.Πως λοιπον υπερασπιζεσαι την ομοιοπαθητικη,την ρεφλεξολογια και τον βελονισμο που αποτυγχανουν παταγωδως να αποδειξουν την θεραπευτικη τους αξια μεσω αυτων?

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 21/06/2008 00:12:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Θα σας παρακαλέσω πολύ να μη συνεχιστεί στο παρόν θέμα η γενικότερη αντιπαράθεση/διαφωνία σχετικά με το ποιος έχει δικαίωμα να δίνει συμβουλές για την υγεία ή την ευζωΐα. Υπάρχει το πολύ ενδιαφέρον θέμα:

ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ

Στο παραπάνω θέμα μπορείτε να συζητήσετε (πολιτισμένα και με αμοιβαία καλές προθέσεις) για το ζήτημα αυτό.

Μηνύματα που δε σχετίζονται με το θέμα και που διαιωνίζουν την σε προσωπικό επίπεδο αντιδημιουργική αντιπαράθεση θα αφαιρεθούν (και θα μεταφερθούν στον γνωστό, "χορτοφαγικό" πάντα , χώρο - ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ). Επίσης, εάν στο προτεινόμενο θέμα συνεχιστεί η "φιλονικία" θα αναγκαστούμε κι εκεί να μεταφέρουμε μηνύματα ή να προβούμε σε άλλες επεμβάσεις, οπότε καλύτερα θα είναι να μην γίνει μια κακή αρχή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Τωρα δεν εχω χρονο γιατι διαβαζω για το (να το πω ή να μην το πω..?) πανεπιστημιο.

Όχιιιιιιιιιιιιιι!
Έλεος medtech, μην το κάνεις αυτό, σε ικετεύω!
Δείξε έλεος, μην το πεις!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Όχιιιιιιιιιιιιιι!
Έλεος medtech, μην το κάνεις αυτό, σε ικετεύω!
Δείξε έλεος, μην το πεις!!!

Ωωωω ελπιζω να μην προκαλεσα βαθια ψυχολογικα τραυματα σε καποιο ανυποψιαστο και αθωο θυμα!

Ελπιζω να μην σε πειραζει να ανοιξουμε ενα νεο θεμα με τιτλο "Καταναλωση κρεατος-κατα ποσο ωφελει και ποσο βλαπτει" (ή με καποιον παρομοιο τιτλο) ε?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 01:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
medtech: Ελπιζω να μην σε πειραζει να ανοιξουμε ενα νεο θεμα με τιτλο "Καταναλωση κρεατος-κατα ποσο ωφελει και ποσο βλαπτει" (ή με καποιον παρομοιο τιτλο) ε?

Προσωπικά, φυσικά και δε με πειράζει.
(το μόνο που με πειράζει είναι το κόκκινο κρασί στο στομάχι - allzzaro HELP! τι να κάνω; )

Ούτε και τα forum του ESOTERICA δεν έχουν κάποιο πρόβλημα να ξεκινήσετε μια νέα συζήτηση αναφορικά με αυτό που γράφεις. Απεναντίας, θα είχε πολύ ενδιαφέρον - φτάνει βέβαια να μην εξελιχθεί σε "ξιφομαχία"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 01:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Eίμαι χαρούμενος που υπάρχει ένα χορτοφαγικό γεύμα σε αυτό το site. Ομολογώ όμως πως δεν θα ήθελα να καταντήσω μέρος της "σαλάτας". Πάντα μου άρεσε η ιδέα να τρώω την σαλάτα, και όχι να αποτελώ μέρος της.

Περπατώντας πριν από λίγο στην Πατησίων είδα ακτιβιστές με υψωμένα πανό και πλακάτ να διαδηλώνουν την επιθυμία τους : "FREE ALLZARO'S TOPIC" !

Νομίζω πως το μήνυμα ελήφθη. Το παραξεχειλώσαμε το θέμα..Όλοι έχουμε και άλλα πράγματα να ασχοληθούμε από το να διαφωνούμε.. Εγώ αποχωρώ, θα με βρείτε να κάνω Σαρδάμ και να πάιζω Λα μινόρια μέχρι τελικής πτώσεως, μέχρι την επόμενη φορά, εύχομαι με καλύτερες συνθήκες και ευνοικότερες διαθέσεις.

Καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιόλη
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιόλη
Αγαπητέ Allzzaro,γεια σου!
Ειμαι η Ιολη και καινουρια εδω!
Θελω την βοηθεια σου...Είμαι 23 χρονων,και το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι ευρυαγγειες.Σπασμένες φλέβες οπως τις λεω εγω!Εχω απογοητευτει εντελως,η ψυχολογια μου ειναι αθλια....Εχω αυτες τις "σπασμενες φλεβιτσες"στα ποδια μου,οι οποιες ειναι μικρες-μικρες,αλλα αρκετες!!Εκει που ειναι ιδιαιτερα εντονο το προβλημα ειναι ακριβως πισω απο τα γονατα...Να σου πω οτι καπνιζω πολυ και πως το ιδιο αντιμετωπιζει και η μητερα μου.Ειναι κληρονομικο?Με αλοιφες γινεται τιποτα?Και αν ναι θα εχω το φοβο μηπως ξαναεμφανιστουν?Το μπανιο με κρυο νερο κανει καλο?Τι να κανω?εκτος απο Lazer και τα σχετικα,στα οποια θα πρεπει να ξοδεψω αρκετα χρηματα,τα οποια δεν διαθετω κιόλας?!Σε παρακαλω αν ξερεις κατι βοηθησε με!Εχω απελπιστει....Ειμαι πολυ μικρη ακομα,γι'αυτα τα απαισια σημαδακια....Ευχαριστω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Δεν τσακώνονται, αλληλοσυμπληρώνονται, ανταλλάσουν απόψεις, δεν προσπαθεί ο ένας να καταργήσει τον άλλον, δεν προσπαθεί ο ένας να είναι το Μονοπώλειο και ο άλλος στο .. εδώλιο...


Πολυ σωστα. Και να εισαι σιγουρος φιλε Μαριε οτι οι πραγματικοι Ιατροι δεν εχουν κανεναν λογο να αμφισβητησουν καποια θεραπεια.
Θα μου επιτρεψετε να σας πω Μαριος και Αλζαρο οτι μιλατε για προληψη, οχι θεραπεια παρ' ολο που δεν αμφιβαλλω οτι τα φυσικα προιοντα μπορουν να θεραπευσουν -σε ορισμενες περιπτωσεις. Οπως επισης δεν αμφισβητω την ικανοτητα αυτοθεραπειας που εχει καθε ανθρωπος (με φυσικα η φαρμακευτικα σκευασματα)

Καποια στιγμη πρεπει να αρχισουμε να μιλαμε για την προληψη.
Οταν θα αρρωστησετε θα πατε στον ιατρο, πολυ ωραια. Ο οποιος θα δωσει λυση (μπορει και οχι). Δεν θα σας πει ομως τι να κανετε για να μην ξανανοσησετε!
Ο Αλζαρο και ο Μαριος προσφερουν απλοχερα τις γνωσεις τους ισως εμπειρικες, ισως "μη πτυχιουχες" (απο κρατικο πανεπιστημιο) αλλα γιατι θα επρεπε να μας ανησυχει αυτο? Οι πραγματικοι ιατροι δεν ανησυχουν μην τους "φανε" τη δουλεια! Αυτος που ανησυχει, κατι φοβαται. Το κανει αραγε για το καλο των συνανθρωπων του; δηλαδη, ειναι σωτηρας; ποιος τον εχρισε; αυτοχριστηκε; απο τι κινδυνευουμε;

Ολοι αποκτουμε λιγες γνωσεις για τη διατροφη, η την Γιατρινα-Φυση κατα τη διαρκεια της ζωης μας. Καποιες συμβουλες περνανε απο γενια σε γενια. Οσοι τις ακολουθουμε δεν νοσουμε συχνα, αυτο ειναι αληθεια!!!

Και τελος θα ηθελα να ζητησω μια συμβουλη.
Τι λετε για την υποταση?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 09:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ioli
quote:
...Είμαι 23 χρονων,και το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι ευρυαγγειες.Σπασμένες φλέβες οπως τις λεω εγω!Εχω απογοητευτει εντελως,η ψυχολογια μου ειναι αθλια

Φίλη μου δυο παθήσεις των φλεβών εμφανίζονται συχνότερα στις γυναίκες.
Οι Ευρυαγγείες και οι Κιρσοί οπου διαφέρουν όχι μόνο στη μορφή αλλά και στα προβλήματα που προκαλούν.

Φίλη μου εγώ θα σου πω μερικά πράγματα επιμορφωτικά, αλλά δεν θα πρέπει να σταθείς σε αυτά.

Θα πρέπει να επισκεφθείς κάποιον ειδικό μιας και η εμφάνιση τους μπορεί να είναι αιτία αλλων παραγόντων. Οι παράγοντες αυτοί περισσότερο ευθύνονται για τη δημιουργία κιρσών και δυστυχώς από το ιντερνετ δεν είναι δυνατή η διάγνωση τους, ούτε εγώ είμαι σε θέση θα διαγνώσω κάτι τέτοιο. Τέτοιοι παράγοντες είναι η Χρόνια Φλεβική Νόσος οπου προκαλείται από Φλεβική Υπέρταση.
Εκτός αυτού θα σου προτείνει και τον ``εγχρωμο υπέρηχο οπου εκεί εντοπίζεται ο βαθμός ανεπάρκεια των φλεβών.
Σε ότι αφορά τους κιρσούς λοιπόν μπορείς να διαβάσεις προηγούμενο πόστ σχετικά με την φλεβική ανεπάρκεια.

Σε ότι αφορά τώρα τις ευρυαγγείες θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ακίνδυνα μικρά αγγεία κόκκινου ή προς το μπλε χρώματος και εμφανίζονται είτε στο πρόσωπο είτε στα πόδια, εκεί όπου υπάρχει πολύ λίπος.
Εντοπίζονται κυρίως στις γυναίκες παρά στους άνδρες επειδή υπάρχει περισσότερο λίπος κυρίως στους μηρούς, μαστούς και τους γλουτούς ,ειδικά σε περιόδους ορμονικών διαταραχών όπως η εφηβεία, η εγκυμοσύνη και η κλιμακτήριος.
Οι ευρυαγγείες ουσιαστικά είναι διεσταλμένα τριχοειδή αγγεία του δέρματος και αποτελούν ένα καθαρά αισθητικό πρόβλημα, καθώς δεν επιφέρουν καμία βλάβη στην υγεία.
Η εμφάνισή τους οφείλεται κατά κύριο λόγο στην κληρονομικότητα , την παχυσαρκία, κακή διατροφή, κάπνισμα, χρήση αντισυλληπτικών, έλλειψη σωματικής δραστηριότητας, μείωση των μυϊκών ινών του τοιχώματος των φλεβών, υψηλή συστολική πίεση , δυσλειτουργία των βαλβίδων που κατευθύνουν το αίμα από την περιφέρεια προς το κέντρο, αλλά και από το ένα φλεβικό σύστημα στο άλλο.


Τα οσα αναφέρονται και σε προηγούμενο σχετικο πόστ για την φλεβική ανεπάρκεια ισχύουν και για τις ευρυαγγείες οπου οι προανθοκυανιδίνες στην εν λόγω περίπτωση αυξάνουν την ελαστικότητα των ιστών , την περιφερική κυκλοφορία, ενώ παράλληλα εμφανίζουν και έντονη αντιφλεγμονώδη δράση.
Διαβάζοντας αλλά παλαιότερα ποστ που αναφέρονται στις προανθοκυανιδίνες θα παρατηρήσεις ότι εκτός από τις προανθοκυανιδίνες, αναφέρομαι και σε ένα βότανο το gotu cola (Centella Asiatica).
To εκχλύλισμα του βοτάνου βελτιώνει τη διαπερατότητα των τριχοειδών αγγείων, προάγει την ακεραιότητα του συνδετικού ιστού ενώ παράλληλα δρά ως αντιοξειδωτικό.
Στο περιοδικό Angiology εγινε αναφορά για ιατρική μελέτη με κλινικές δοκιμές που αφορούσε την την αξία του θεραπευτικού αυτού φυτού και κάνει ιδιαίτερη αναφορά ότι μειώνει τα επίπεδα ενζύμων που διασπούν ένα από τα βασικά συστατικά που ενεπλέκονται στην υγεία των αγγειακών τοιχωμάτων.
Εκχύλισμα του βοτάνου μπορείς να βρείς στα φαρμακεία με οδηγίες. Μπορείς όμως και μόνη σου να εκχυλίσεις το βότανο σε (βάμμα) χρησιμποιώντας ένα κουταλάκι του γλυκού στο αφέψημα από φασκόμηλο.
Το φασκόμηλο στην περίπτωση σου καλό θα είναι να αντικαστήσει τον καφέ, μπορείς να διαβάσεις προηγούμενα πόστ για τις αντιοξειδωτικές ουσίες του φασκόμηλου το οποίο εχει και αυτο ευεργετική επίδραση στο πρόβλημα.

Τώρα εκτός από τα εκχυλίσματα των βοτάνων λύση δίνουν και τα lazer , η φωτοθεραπεία και η σκληροθεραπεία οπου γίνεται μια ένεση με μια σκληρυντική ουσία μέσω μιας μικροσκοπικής βελόνας, στη φλέβα..
Το λέηζερ απλά προκαλεί μια θερμική βλάβη στο αγγείο, δεν επιτυγχάνεται με την πρώτη φορά, ίσως και τρείς και τέσσερις φορές και μόνο στην περίπτωση που το αγγείο εχει μικρή διάμετρο.
Είναι η μόνη λύση για να απαλλαγείς από τις εμφανισιακά ενοχλητικές αυτές φλέβες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναεμφανιστούν.

Ανεξάρτητα με το αν αποφασίσεις να κάνεις σου συνιστώ τα εξής:
Πρώτ`απολα καλή και ισορροπημένη διατροφή.
Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στις αντιοξειδωτικές ουσίες ( βιοφλαβονοειδή) και στους φυσικούς καρπούς που αναφέρω.
Εκτός από τις προανθοκυανιδίνες (σταφύλια, φράουλες βατόμουρα κλπ) δύο άλλες ουσίες η διοσμίνη και η εσπεριδίνη οπου βρίσκονται στο κίτρο, το πορτοκάλι, το λεμόνι, το κρεμμύδι, το κακάο, το τσάι, το κρασί.

Αφθονα φρούτα της εποχής. Κεράσια , φράουλες, βερύκοκα, αβοκαντο, ακτινίδια. Αν είναι δυνατόν και ασφαλές με τα κουκούτσια και τις φλούδες. Εννοώ κουκούτσια που μασιούνται και καταπίνονται. Οι φλούδες μετά απο πάρα πολύ καλό πλύσιμο.

Αφθονο νερό και αφεψήματα, φασκόμηλο, πράσινο τσάι, δίκταμο.. δές ποστ σχετικά με ``αντιοξειδωτικές ουσίες των βοτάνων``.

Αποτοξινωτικές δίαιτες μία φορά το μήνα με σταφυλοθεραπεία , χυμούς καρότων ,χυμούς από ωμά παντζάρια, ραδίκια, σέλινο.

Πλούσιες σαλάτες με ολων των ειδών τα λαχανικά και ολων των χρωμάτων. Ο μαιντανός ο άνιθος και οι πιπεριές πρέπει να είναι στο καθημερινό μας διαιτολόγιο.

Ασκηση. Τρέξιμο , αεροβική ,κολύμπι αν είναι δυνατόν το καλοκαίρι με γυμνά πέλματα.

Περιποίηση με μασάζ κατά τη διάρκεια του ντούζ με ένα τρίχινο γάντι.
Εντριβές με αμυγδαλέλαιο 50/50 δαφνέλαιο εμπλουτισμένο με γνήσια αιθέρια έλαια φασκόμηλου, λεβάντας, κέδρου , πεύκου, λιβάνι κατά τους χειμερινούς μήνες.
Εντριβές με λάδι από κουκούτσι σταφυλιών λάδι από αβοκάντο τους καλοκαιρινούς μήνες.

Δές και το επόμενο πόστο σχετικά με το Vitis vinifera κοινώς κόκκινη άμπελος

Edited by - allzzaro on 21/06/2008 09:49:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 09:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Aμαλία
quote:
Προσωπικά, φυσικά και δε με πειράζει.
(το μόνο που με πειράζει είναι το κόκκινο κρασί στο στομάχι - allzzaro HELP! τι να κάνω; )

Mιας που σου αρέσει το κόκκινο κρασί.


Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφτείς έναν ειδικό ώστε να αποκλεισθεί κάποια γαστρίτιδα ή οισοφαγίτιδα.

Εννοείται ότι τα τηγανιτά και καρυκεύματα οι σάλτσες θα πρέπει να αποφεύγονται και να μην συνδυάζονται με το κρασί.
Πολύ λίγα κρασιά πλέον δεν περιέχουν τοξικές χημικές ουσίες και χρώματα.
Τα χύμα κρασιά και κρασιά που δεν γνωρίζουμε τον τρόπο παρασκευής τους καλό θα είναι να αποφεύγονται πειράζουν όχι μόνο στο στομάχι αλλά προκαλούν και μεγάλο πονοκέφαλο.
Τα επιλεγμένα καλά κρασιά πρέπει να πίνονται με μέτρο ανάλογα με την κράση, τη διάθεση και το φαγητό.


Ιόλη ...

quote:
Θελω την βοηθεια σου...Είμαι 23 χρονων,και το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι ευρυαγγειες.Σπασμένες φλέβες οπως τις λεω εγω!Εχω απογοητευτει εντελως,η ψυχολογια μου ειναι αθλια...

[quote]
Vitis vinifera κοινώς κόκκινη άμπελος


Τα φύλλα της κόκκινης αμπέλου είναι πλούσια σε ανθοκυανοσίδες, προστατευτικές για το αγγειακό σύστημα, καθώς ενισχύουν την αντοχή των αγγειακών τοιχωμάτων, μειώνουν τη διαπερατότητά τους και συμβάλλουν στην πρόληψη των συμφορητικών κινδύνων που οφείλονται στην κακή κυκλοφορία. Οι ανθοκυανοσίδες, που δίνουν στα φύλλα στη διάρκεια του φθινοπώρου, το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα, παρουσιάζουν δράση βιταμίνης Ρ. Στα φύλλα περιέχονται επιπλέον ταννίνες, που έχουν στυπτική δράση και αυξάνουν την ευεργετική επίδραση στα φλεβικά προβλήματα. Ανάμεσά σ’ αυτές, οι προανθοκυανιδίνες, δραστικά βιολογικά μόρια κατά των ελεύθερων ριζών, σταθεροποιούν το κολλαγόνο των αγγείων και συμβάλλουν στην φυσιολογική «επαναφορά» της φλέβας (φλεβίτιδα).
Φλεβοτονωτικό και αντιφλεγμονώδες, βοηθά στην αντιμετώπιση της φλεβικής στάσης, στο αίσθημα των «βαρειών ποδιών» που παρουσιάζεται κυρίως σε γυναίκες στη διάρκεια της εμμηνόπαυσης, ενδείκνυται ακόμη για την αντιμετώπιση των αιμορροΐδων.
Ο καρπός περιέχει σάκχαρα υψηλής βιολογικής αξίας, βιταμίνες και μικρή ποσότητα σιδήρου.

Aπο τον καρπό της αμπέλου εδώ και χιλιάδες χρόνια ο άνθρωπος παρασκευάζει τον οίνο.
Τον τόσο παρεξηγημένο οίνο.. Εδώ θα μιλήσουμε λοιπόν για το κόκκινο κρασί που θα το δούμε ως βότανο. Ως ένα βότανο που εχει υποστεί ειδική επεξεργασία αλλά και με πολύ ξεχωριστές ιδιότητες.

Πολλά λοιπόν έχουν ακουστεί για το κόκκινο κρασί και μιλούν για…το ότι …

Το κόκκινο κρασί και η πρόληψη του καρκίνου

Το κόκκινο κρασί είναι μια πλούσια πηγή βιολογικά ενεργών φυτοχημικών ουσιών, οι οποίες περιέχονται μέσα στα φυτά.
Ιδιαίτερα το κρασί, περιέχει αξιόλογες ποσότητες πολυφαινολών μέσα στις οποίες περιλαμβάνονται οι κατεχίνες και η ρεσβερατρόλη. Η ρεσβερατρόλη και οι κατεχίνες έχουν αντι-οξειδωτικές και αντικαρκινικές ιδιότητες.
Τι είναι οι πολυφαινόλες και πως δρουν προληπτικά εναντίον του καρκίνου;

Οι πολυφαινόλες είναι αντι-οξειδωτικές φυτοχημικές ενώσεις που βρίσκονται μέσα στη φλούδα και στα κουκούτσια των σταφυλιών. Όταν παρασκευάζεται το κρασί από τα σταφύλια, η αλκοόλη που δημιουργείται από τη ζύμωση, διαλύει τις πολυφαινόλες που περιέχονται μέσα στη φλούδα και στα κουκούτσια των σταφυλιών.
Το κόκκινο κρασί περιέχει περισσότερες πολυφαινόλες παρά το άσπρο κρασί, διότι η κατασκευή άσπρου κρασιού επιβάλλει την αφαίρεση της φλούδας των σταφυλιών μετά το λιώσιμο. Οι φαινόλες στο κόκκινο κρασί περιλαμβάνουν τις κατεχίνες, τις επικατεχίνες και το gallic acid.
Έρευνες έχουν δείξει ότι οι πολυφαινόλες έχουν αντι-οξειδωτικές ιδιότητες.
Οι αντι-οξειδωτικές ουσίες έχουν την ιδιότητα να προστατεύουν τα κύτταρα του οργανισμού από βλάβες που υφίστανται από τις κανονικές αντιδράσεις του μεταβολισμού. Κατά τις διαδικασίες αυτές απελευθερώνονται ελεύθερες ρίζες οξυγόνου, οι οποίες οξειδώνουν και έτσι βλάπτουν το DNA, τις μεμβράνες και τις πρωτεΐνες των κυττάρων.
Οι βλάβες που υφίστανται τα κύτταρα του οργανισμού λόγω της οξείδωσης από τις ελεύθερες ρίζες οξυγόνου που δημιουργούνται από το μεταβολισμό, έχουν θεωρηθεί ότι εμπλέκονται στη γένεση του καρκίνου.

Τι είναι η ρεσβερατρόλη και πως δρα προληπτικά εναντίον του
καρκίνου;

Η ρεσβερατρόλη είναι ένας τύπος πολυφαινόλης που ονομάζεται φυτοαλεξίνη.
Είναι μια κατηγορία χημικών ενώσεων που ο ρόλος τους είναι να προστατεύουν τα φυτά από τις ασθένειες.
Τα φυτά όταν δεχθούν επιθέσεις από μύκητες ή άλλα μικρόβια, όταν υποστούν οποιασδήποτε μορφής ζημιά, στρες ή ακόμη σε μια προσπάθεια να εξουδετερώσουν τις νοσηρές επιδράσεις της υπεριώδους ακτινοβολίας, παράγουν για να προστατευθούν τη ρεσβερατρόλη.
Το κόκκινο κρασί περιέχει ψηλές ποσότητες ρεσβερατρόλης όπως επίσης τα σταφύλια, τα βατόμουρα, τα φυστίκια και άλλα φυτά.

Εκτός λοιπόν απο την ρεσβερατόλη, που έχει αποδειχθεί ότι καταπολεμά την ανάπτυξη των όγκων σύμφωνα με πολύ ειδικούς τα ευεργετικά οφέλη του κόκκινου κρασιού οφείλονται επίσης και στις ταννίνες, ομάδα αντιοξειδωτικών ουσιών οι οποίες προστατεύουν τα κύτταρα.


Δεν πρέπει επίσης να ξεχνούμε ότι η υπερβολική κατανάλωση και κατάχρηση του αλκοόλ, μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα και να οδηγήσει στην δημιουργία ορισμένων καρκίνων όπως για παράδειγμα καρκίνο του ήπατος.
Παράλληλα, θα προσθέσουμε ότι, όλο και περισσότερα στοιχεία συνηγορούν στο γεγονός ότι οι ευεργετικές δράσεις του κρασιού, οφείλονται όχι στο αλκοόλ που περιέχει αλλά στα μη αλκοολούχα συστατικά του, που προέρχονται από τα σταφύλια.

Το κόκκινο κρασί πρέπει να πίνεται με την ιδια φιλοσοφία που πίνεται και ενα βότανο.. σε οτι αφορά την ποσότητα....???

Κάτι που μου διέφυγε είναι οτι μην συγχέουμε τα κόκκινα κρασιά με χημικές ουσίες που πουλιούνται για κρασιά. Μιλάμε για καλά , γνήσια κρασιά απο τις ξακουστές ποικιλίες Merlot, Cabernet, Sauvignon, Αγιωργίτικο, Syrah.
Οπως ακόμα και το Ξινόμαυρο, Nεγκόσκα ή ο γνωστός «νεμεάτης οίνος» των Ατρειδών ή ακόμα για καλά κόκκινα κρασιά ΣΠΙΤΙΚΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιόλη
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 17:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιόλη
Allzzaro,Σε ευχαριστω πολυ,που ασχοληθηκες...Ελπίζω να βρω καποια λυση..Θα παρω σιγουρα το βοτανο που μου προτινεις,και θα επισκεφτω καποιο αγγειολογο!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
allzzaro σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες με την - έστω και κάπως χιουμοριστική - έκκληση βοήθειας που σου έκανα

Κόκκινο κρασί έχω να πιω εδώ και κάποια χρόνια - εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων - (λευκό δεν πίνω γιατί δε μου αρέσει, όπως και τα περισσότερα αλκοολούχα ποτά) επειδή μου δημιουργεί πόνο στο στομάχι, όπου και έχω κάποιο πρόβλημα. Έχω όμως πράγματι παρατηρήσει πως εάν πιω ένα κρασί καλής μάρκας (π.χ. Χατζημιχάλη) τότε τα συμπτώματα (κάψιμο, πόνος στο στομάχι, κ.λπ.) ελαχιστοποιούνται. Ίσως μέσα στα αμφιβόλου ποιότητας κρασιά να υπάρχει κάποιο συστατικό που να πειράζει όσους δεν τα πάνε καλά με το στομάχι τους, δεν ξέρω. Έχω παρατηρήσει ωστόσο, πως το πρόβλημα υφίσταται όσον αφορά στο κόκκινο ξηρό κρασί, ενώ στο Καμπερνέ - εάν τολμήσω να πιω λίγο - υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες να έχω πρόβλημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 18:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Έχω όμως πράγματι παρατηρήσει πως εάν πιω ένα κρασί καλής μάρκας (π.χ. Χατζημιχάλη) τότε τα συμπτώματα (κάψιμο, πόνος στο στομάχι, κ.λπ.) ελαχιστοποιούνται.

ούπς.. δεν φταίει το κρασί.
γαστρίτιδα και πιθανόν οισοφαγίτιδα εαν ο καύσος είναι ψηλότερα...
Να αποφύγεις τελείως το κρασί, τα αναψυκτικά, τον καφέ και να μετριάσεις κατά πολύ το τσιγάρο και οτιδήποτε αλλο σου προκαλεί αυτό το πρόβλημα.
Να πάς σε εναν γαστρεντερολόγο θα σου προτείνει γαστροσκόπηση.
Μην το αφήσεις γιατί μπορεί να εξελιχθεί σε έλκος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy