ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ρε μια μανία να τρώμε τα ζωντανά..

Κάπου πήρε το μάτι μου στο διαδίκτυο αλλά δεν το αποθήκευσα οτι ο Γιαχβέ οσμιζόταν την καμμένη σάρκα απο τις θυσίες και ευφραίνετο.
Που το λέει.. βρείτε το

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:14:14  Εμφάνιση Προφίλ
Λευιτικόν 1 εκεί το λέει
http://www.imgap.gr/file1/AG-Pateres/AG%20KeimenoMetafrasi/PD/03.%20Levitiko.htm

Λευ. 1,17 καὶ ἐκκλάσει αὐτὸ ἐκ τῶν πτερύγων καὶ οὐ διελεῖ, καὶ ἐπιθήσει αὐτὸ ὁ ἱερεὺς ἐπὶ τὸ θυσιαστήριον, ἐπὶ τὰ ξύλα τὰ ἐπὶ τοῦ πυρός· κάρπωμά ἐστι, θυσία, ὀσμὴ εὐωδίας τῷ Κυρίῳ.

Λευ. 1,17 Κρατών αυτό ο ιερεύς από τας πτέρυγας θα το σπάση και δεν θα το διαμελίση, θα το θέση επάνω εις τα αναμμένα ξύλα του θυσιαστηρίου και η αιματηρά αυτή θυσία είναι ολοκαύτωμα ευχάριστος και ευπρόσδεκτος οσμή ευωδίας στον Κυριον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, θέλεις να κανουμε πλακίτσα, βλέπω...Γι αυτό έφερες και τον γείτονα σου, που άρχισε πάλι, τα απωθημένα του...
Αλλά, όταν ο άνθρωπος,δεν έχει Θεό, τι περιμένεις;
Αργία, μήτηρ πάσης κακίας ....και μα@@κίας, θα συμπλήρωνα.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
trexagireve
quote:
Αγαπητέ μου allzzaro, θέλεις να κανουμε πλακίτσα, βλέπω...Γι αυτό έφερες και τον γείτονα σου, που άρχισε πάλι, τα απωθημένα του...

Προσπαθώ να εξομαλύνω την κατάσταση.
Δεν είναι όμορφα πράγματα αυτά που διαβάζω.
Εγώ φίλε μου trexagireve πολλές φορές σκοπίμως δεν γράφω.
Οπως σου πρότεινε ο γιαπετ ασε και κάτι να περάσει απαρατήρητο.
Δεν χάθηκε ο κόσμος.

Αυτό το δεύτερο που λές ``Γι αυτό έφερες και τον γείτονα σου, που άρχισε πάλι, τα απωθημένα του...`` δεν το έπιασα.
Τι εννοείς .. για αυτό τον έφερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:43:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ότι πεις, είμαστε μέλη της παγκόσμιας συνωμοσίας εναντίον σου.

Πήγαινε τώρα σε κάνα άλλο φόρουμ με τις άλλες φιλενάδες να λέτε για το ποιο χρώμα είναι της μόδας στα φουστάνια.

Να μας πεις όμως πριν φύγεις σε ποια ακριβώς θρησκεία ανήκεις. Χριστιανός ναι αλλά τι ακριβώς; Παλιοημερολογίτης; Για να ξέρουμε σε ποιον μιλάμε.

Εγώ είμαι Χριστιανός της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού (όπως λέει και το σύνταγμα), του νέου ημερολογίου με αρχιεπίσκοπο τον Ιερώνυμο.Της επικρατούσας δηλαδή, για πες εσύ πού ανήκειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Φίλε μου sesostris, αν πιστεύεις σε Θεό, ναι, οι πρωτοπλαστοι μιλούσαν...Αν έφτιαξε το σύμπαν,τα αστέρια, τον πλανήτη μας, στο να μιλάει το πλάσμα που έκανε σαν καλύτερο, θα "κολλούσε";...

Άλλο η πίστη στον Θεό φίλε trexagireve , και άλλο η αποδοχή ad litteram ως θεοπνεύστων , των φαντασιώσεων κάποιων αγραμμάτων πλιατσικολόγων γιδοβοσκών . Έχει νομίζω και ο δογματισμός τα όριά του .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 00:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris,αυτό λέμε, η επιτυχία του χριστιανισμού,όπως διαδόθηκε,δεν μπορούσε να ήταν αποτέλεσμα γιδοβοσκών,ψαράδων και συναφή επαγγελματιών...Ήταν δουλειά του Αγίου Πνεύματος, που ενεφυσήθη εις τους αποστόλους κι έφεραν το μήνυμα της ανάστασης του Χριστού και του ανθρώπου,οπου υπήρχε πολιτισμένος και μη άνθρωπος....Είναι ένα αποτέλεσμα, που λέει πολλά....Αυτά που κατηγορείς, κατηγορώ δυο φορές και θα ρθει και η ώρα τους να καθαρίσουν, ώστε να μην μιλάει ο κάθε πουλημένος στον Πάπα για ανατολική εκκλησία,οπως ο Βιομηχανικός ρεζίλις κιοφτές.....
Φίλε μου allzzaro,δεν σε κατηγόρησα, τον ,.....Εαρινό εννούσα,που τοποθετήθηκε, ως γειτονα σου,όχι ότι τον έφερες επιτηδες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 00:10:06  Εμφάνιση Προφίλ
Τουλάχιστον ο κιοφτές είναι ουσιαστικό αρσενικού γένους, ενώ εσύ εξέπεσες σε γυναικούλα...

Πες ρε, μολόγα τι θρησκεία έχεις, να ξέρουμε με ποιον μιλάμε και τι υποστηρίζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 01:51:25  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα.... ο IndustrialAngel δεν γνωρίζει ότι έχεις μια... χρονοκαθυστέρηση δεκατριών ημερών;;;

Βλέπω ότι ρωτάει σε ποιόν... παράδρομο του χριστιανισμού είσαι, γι' αυτό ρωτάω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 09:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξέρω πολύ καλά τι ρωτάει ο Βιομηχανικός κιοφτές απο γιουβέτσι,βρε
Γιάπετ,αλλά,ο ίδιος τι δηλώνει απο την αρχή μέχρι τώρα, είναι που κοροιδεύω...Έπρεπε να ξέρει τι θρησκεία ακολουθώ, απο όσα λέω και έχω πει πολλές φορές....Το πάτιρον Ιουλιανό ημερολόγιο, που ακολουθούν όλες οι ορθόδοξες, πλήν Ελλάδας, χώρες του κόσμου...
Αυτός,τι, πιστεύει,σε επιστήμη και θρησκεία;...
Ανεμδούρα έχει γινει, πια....
Ότι νάναι λέει και ακολουθεί, για να μη βγει λάθος...
Μείνε ο εαυτός σου παιδί μου, αφέσου ελεύθερος, μην σφιγγεσαι, ...θα πάθεις τίποτα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 10:34:19  Εμφάνιση Προφίλ
Να διευκρινίζεις τότε τρέχα ότι αυτά που λες δεν είναι θέσεις του Ορθόδοξου Χριστιανισμού του 98% των Ελλήνων, όπου ανήκω εγώ, αλλά αιρετικές δοξασίες του 0,5% των Ελλήνων, των παλαιοημερολογιτών όπου ανήκεις εσύ. Και αφού είναι τόσο ωραία στις άλλες ορθόδοξες χώρες που τηρούν το "πατρώον" ημερολόγιο τράβα πήγαινε εκεί.


Κιοφτές κιοφτές αλλά δεν απαντάς ακόμα γυναικούλα. Η καλή νοικοκυρά δε φοβάται τους κεφτέδες.Μήπως δεν είσαι καλή νοικοκυρά κοτζάμ γιαγιά με εγγόνια; Τα ερωτήματα που έθεσα και τα στοιχεία που παρουσίασα είναι ασχολίαστα ακόμα αποδεικνύοντας ποιος κάνει εμπεριστατωμένη έρευνα και έχει δίκιο και ποιος είναι ο αγράμματος τεμπέλης που απλώς ουρλιάζει άναρθρα.

μίστερ 0.5%, μέχρι και ο Βεργής στις εκλογές περισσότερους ανθρώπους μαζεύει...πήγες κομμωτήριο σήμερα;

Edited by - IndustrialAngel on 13/04/2010 10:36:02

Edited by - IndustrialAngel on 13/04/2010 10:39:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 10:57:00  Εμφάνιση Προφίλ
http://discovermagazine.com/2004/jun/useless-body-parts/article_view?b_start:int=1&-C=

Το ανθρώπινο σώμα,μελετούμενο κάτω από το πρίσμα της ανατομίας, κραυγάζει ότι ο άνθρωπος είναι προϊόν εξέλιξης και μια τρελόγρια στο φόρουμ μας πληροφορεί ότι δεν υπάρχει εξέλιξη...Τι να κάνεις, κλιμακτήριος είναι αυτή θα περάσει

Η τρελόγρια έχει και ποσοστό που τη συνοδεύει, 0.5%

Edited by - IndustrialAngel on 13/04/2010 10:57:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Να ήξερες μονάχα, τι κοτσάνες λές, θα αυτοκτονούσες, Βιομηχανικό πείραμα...
Βρε βούρλο, ορθόδοξοι, ειναι οι Ρώσοι οι Σέρβοι, τα Ιεροσόλυμα, αλλά με το παλιό,οπως κι εγώ....Το δε δόγμα, εκτός των 13 ημερών διαφοράς, είναι το ίδιο, οπότε πάλι κοτσάνες λές περι εσού και εμού και περι θρησκευτικών μειονοτήτων...Τι το θές και ασχολείσαι;
Πιάσε καλύτερα πάλι το σύμπαν, ειναι αχανές, μπορεί να χαθεις κι εσύ......
Άντε βρε παλιοξεφτιλισμένη παλιαδερφή,κάνε το κουσκούσου,όπως οι άλλες τραβέστες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:02:12  Εμφάνιση Προφίλ
Τι είπες;;;; δεν ακούω, πιο δυνατά σε παρακαλώ, είσαι πολύ χαμηλά στο 0.5% ενώ εγώ είμαι στο 98% και είναι μεγάλο το ύψος. Είναι και γυναικεία η φωνή σου και δεν τα πάω καλά με τις ψηλές συχνότητες... Σε ποιο από τα τα δύο μισά του 0.5% ανήκεις; Στο 0.25% των φλωρινικών ή στο 0.25% των ματθαιικών;Σε λίγο δε θα χωράνε τα δεκαδικά ψηφία στην οθόνη...
Πληροφοριακά οι Παλαιημερολογίτες δε βρίσκονται σε κοινωνία με καμία άλλη εκκλησία(όχι μόνο τη δικιά μας, ακόμα και αυτές που ακολουθούν ακόμα το παλαιό ημερολόγιο) και χαρακτηρίζονται σχισματικοί

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=02.06.2002,id=44404184
Εντυπωσιακό το σε πόσα κομμάτια έχουν χωριστεί...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CE%B8%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CE%BE%CE%BF%CE%B9_%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%82

εκτός αν αυτοί λένε ψέμματα


Άμα ένας "άντρακλας" φοβάται αυτόν που αποκαλεί παλιαδελφή τότε αυτός είναι μάλλον ακόμα λιγότερο άντρας... Και εσύ δυστυχώς φοβάσαι να με αντιμετωπίσεις σε συζήτηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε Βιομηχανικό νούμερο,δεν γράφεις ποτέ τίποτε ενδιαφέρον και έχεις καταντήσει πληκτικός....Θα αρχισω να σε αγνοώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:55:04  Εμφάνιση Προφίλ
Θα πρότεινα να πάρετε μια ανάσα και οι δύο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 18:34:07  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχα, Μπορείς να με αγνοήσεις,να με βρίσεις αλλά το πρόβλημα σου είναι ότι δεν μπορείς να με διαψεύσεις και να με αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα.Για αυτό δυστυχώς για σένα μόνη σοβαρή άποψη είναι η δικιά μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 23:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris,αυτό λέμε, η επιτυχία του χριστιανισμού,όπως διαδόθηκε,δεν μπορούσε να ήταν αποτέλεσμα γιδοβοσκών,ψαράδων και συναφή επαγγελματιών...Ήταν δουλειά του Αγίου Πνεύματος, που ενεφυσήθη εις τους αποστόλους κι έφεραν το μήνυμα της ανάστασης του Χριστού και του ανθρώπου,οπου υπήρχε πολιτισμένος και μη άνθρωπος....

Φίλε trexagireve , μη προσπαθείς να ξεφύγης με ντρίπλες ...Το θέμα μας ήταν η «Γένεση» , και η «Γένεση» ανήκει στην «Παλαιά Διαθήκη» η οποία είναι δημιούργημα της φαντασίας των αγραμμάτων και πλιατσικολόγων γιδοβοσκών , διανθισμένα με στοιχεία της σουμερικής , της βαβυλωνιακής , και της αιγυπτιακής θρησκείας – Ερμητικά Κείμενα .
Όσο για την (επιτυχία) του χριστιανισμού , οι χριστιανοί μάλλον θα έπρεπε να αισχύνονται , παρά να επαίρονται γι αυτή . Διότι φίλτατε η διάδοσή του έγινε με μέσα ανάλογα με αυτά που χρησιμοποίησε και ο (περιούσιος λαός) υπό την καθοδήγηση του Γιαχβέ , για να αποικήση την Γη Χαναάν . Εκτός και αν ονομάζεις άγιο πνεύμα τις διώξεις των εθνικών , και τα κολαστήρια σαν αυτό της Σκυθοπόλεως , τα οποία δυστυχώς για τους χριστιανούς υπάρχουν ιστορικά καταγεγραμμένα , και ως γνωστόν scripta manent .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 09:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Φίλοι μου ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ.
Σε κάθε σοβαρό θέμα που ανοίγει ή υπάρχει παρεμβαίνετε μόνο και μόνο για να δημιουργείτε αυτήν την κατάσταση που βλέπουν όλοι. Δεν επιτρέπετε μ αυτόν τον τρόπο σε κανέναν άλλον να μπει και να πει και μια οποιαδήποτε άλλη γνώμη και να συνεισφέρει σε κάθε θέμα. Εξ άλλου το θέμα έχει εξαντληθεί χωρίς να υπάρχει τίποτε άλλο να πείτε για να επεκταθεί. Όλοι σας υποστηρίζετε την ίδια άποψη σας συνεχώς και ότι μόνο εσείς έχετε δίκιο και κανένας άλλος με μια στενομυαλιά πρωτοφανή που δεν ταιριάζει με κανέναν τρόπο σε καμιά ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
Το θέμα το έχετε καταντήσει σε θρησκειολατρεία και θρησκειομαχία.
Είστε εκτός θέματος.
Το θέμα είναι το εξής: ΜΙΑ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΥΣ ΝΌΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΟΙ ΔΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.
Έτσι όλοι έχετε δίκιο και όλοι άδικο. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζετε την φαγωμάρα σας. Και θα αναφερθώ σε ένα μη αντιπροσωπευτικό θέμα της όλης ουσίας του κεντρικού θέματος το οποίο επαναλαμβάνετε και που αποδεικνείει στενομυαλιά.
____________________________________
Schwabe
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?

D.P.J. 10
Και άν πιστεύεις σε θεό , ναι προήλθαμε όλοι από τον Κάιν. Τελεία και παύλα . Kαι όχι αυτό δεν έχει τίποτα το περίεργο ή το ανεξήγητο.
Τώρα άν εσύ Sesostris βλέπεις .......αιμομιξίες και άλλα ανάλογα "γεγονότα" , προϊόντα αντιδραστικών θεωριών , .....ε τι να κάνουμε ;
Vasiliscm
Φίλε DPJ 10
O θεός είχε κάνει άρση των επιπτώσεων της αιμομιξίας για λίγα χρόνια !!
Αφού επετεύχθη η αύξηση του πληθησμού ξανάγινε άρση της άρσης και η αιμομιξία ξανάγινε η παληά καλή (σαν το παληό κρασί) αιμομιξία !
Έτσι είναι αυτά! Όταν γράφεις τους κανόνες έχεις και το δικαίωμα (ως αυθεντία της εκκλησίας) να τους ερμηνεύεις όπως θέλεις!
Φιλικά
________________________________
Κάποιος ο οποίος διαθέτει λίγο μυαλό θα καταλάβαινε ότι η αιμομιξία είναι απόρροια των νόμων και των κανόνων ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ, και η κληρονομικότητα δημιουργείτε μετά από κάποιες γενεές, ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ.
Επομένως ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι η γένεση ξεκίνησε από τους υποτιθέμενους πρωτόπλαστους (που στην ουσία ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ προήλθαν από την εξέλιξη),( αλλά ΚΑΙ η Βίβλος μας λέει ότι υπήρχαν ΚΑΙ άλλοι απόγονοι από τον Αδάμ κα την Εύα), τότε ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ, δεδομένου του ότι θα ήταν η αρχή των γενεών χωρίς κληρονομικότητα.
Σκεφτείτε το λιγάκι.
Η συνέχειά σας είναι απαράδεκτη και αν έχετε σκοπό να την συνεχίσετε θα σας πρότεινα να ανοίξετε άλλο φόρουμ δικό σας και ανάλογο με την συμπεριφορά σας που να σας επιτρέπει τον διαγωνισμό ανάρμοστης συμπεριφοράς σας.
Εδώ θα πρότεινα και στους διαχειριστές του esoterica να μεριμνήσουν ΤΩΡΑ για τα περαιτέρω.
ΑΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΥΡΙΣΚΕΣΑΙ? Και χρόνια σου πολλά.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 09:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris,αντιθέτως,απο ότι λές, ποτέ μου δεν προσπάθησα να ξεφύγω απο τίποτε..Καθόμουνα και το περίμενα....
Έτσι λοιπόν, η Γένεση, σαν βιβλίο γέννεσις,λέει την αρχή,οπως την είχαν...Κι επειδή, ήταν ΚΟΙΝΉ των ανθρώπων η αρχή, την είχαν κι οι αγράμματοι εβραίοι, απο εγγράμματους προγόνους τους....
Και πέραν αυτού,εδώ συζητάμε αν είναι αξιόπιστη, ώς δεδομένα και πάνω σε όσα λέει, όχι απο που είναι κι αν έχει πνευματικά δικαιώματα κατοχυρωμένα στο αρμόδιο νομικό συμβούλιο...
Η εξάπλωση του χριστιανισμού,φίλε μου, έγινε εν μέσω διωγμών κατά χριστιανών,όχι κατά εθνικών...Μετά, αφού έτυχε της μαζικής αποδοχής, δεν διώχθηκε κανείς, γιατί οι περισσότεροι τουλάχιστον, ήταν χριστιανοί...Τους εαυτούς τους θα διώκαν;..
Κι ακριβώς,επειδή scripta mannente,οι νόμιμοι κώδικες ιστορίας είναι αυτοί που λένε, ότι οι εθνικοί, εκφυλισμένοι σαν θρησκεία,χαθήκαν στο πέρασμα του χρόνου....
Φίλε glinaaea, έχεις δίκιο σε όλα...Απο δικής μου πλευράς, πάντως, να ξέρεις, επειδή χρόνια τώρα, λοιδωρούνται οι χριστιανοί για όλα και γινονται αντικείμενο γελοιοποίησης, έιπα να τους δώω μια απο ρα ίδια...
Μπας και συνέλθουν...Επιμένω, γιατι, αυτοί παριστάνουν και τους ανώτερους, τους καλλιεργημένους, διχως να καταλαβαίνουν, ότι καλλιεγημένος, δείχνει κανεις,απο τις πράξεις και τα έργα του, όχι εξ οφίτσιου...Και πάλι συγνώμη,αν σε στενοχώρησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 10:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

__________________
trexagireve
Φίλε glinaaea, έχεις δίκιο σε όλα...Απο δικής μου πλευράς, πάντως, να ξέρεις, επειδή χρόνια τώρα, λοιδωρούνται οι χριστιανοί για όλα και γινονται αντικείμενο γελοιοποίησης, έιπα να τους δώω μια απο ρα ίδια...
Μπας και συνέλθουν...Επιμένω, γιατι, αυτοί παριστάνουν και τους ανώτερους, τους καλλιεργημένους, διχως να καταλαβαίνουν, ότι καλλιεγημένος, δείχνει κανεις,απο τις πράξεις και τα έργα του, όχι εξ οφίτσιου...Και πάλι συγνώμη,αν σε στενοχώρησα...
_______________________________
Φίλε μου εντάξει αλλά και εσύ τραβάς το σκοινί αρκετά. Δεν νομίζω ότι θα σώσεις εσύ όλους τους χριστιανους, εξ άλου ότι θέλει εκείνος ας γίνει. Επι πλέον και εσύ σαν καλός χριστιανός μπορείς να δώσεις τόπο στην οργή και <<ΈΑΣΟΝ ΑΥΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΙΝ>>. Και αυτό όλοι μπορούμε να το κάνουμε.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 10:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Επί πλέον όσα και να πεις εσύ δεν αλλάζουν γνώμη και το ίδιο γίνεται και με τους υπόλοιπους. Επομένως ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 10:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Όπως και να το κάνουμε,τίποτα δέν είναι σίγουρο.Υπάρχουν πολλοί που αμφισβητούν τον Δαρβίνο και πολλοί που αμφισβητούν την βίβλο. Κατα την γνώμη κανένα απο τα δύο δέν ισχύει,ούτε ο Δαβινισμός αλλά ούτε ο Αδαμ και η Εύα.

Και τα δύο έχουν πλασαριστεί απο αόρατες κυβερνητικές δυνάμεις έτσι ώστε να υπάρχει διαμάχη αλλά και σκοτάδι σε κάθε περίπτωση.

Τί θα έβλεπε ένας άνθρωπος αν με κάποιο τρόπο μεταφερόταν στο μακρινό παρελθόν? Εχω την εντύπωση οτι θα έβλεπε τελείως διαφορετικά πράγματα απο αυτά που έχει σκεφτεί.

Σχετικά με την εξέλιξη,πιστεύω οτι υπάρχει, αλλά μόνο απο γενιά σε γενιά του ίδιου είδους.Ενας πίθηκος δέν μπορεί να γίνει άνθρωπος (είναι και κάπως αστείο).


quote:
ΜΙΑ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΥΣ ΝΌΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΟΙ ΔΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.

Πολλύ σωστά,αυτή η υπέρτατη δύναμη είναι ο θεός για τους θρήσκους και απλά μια ανώτερη δύναμη για τους επιστήμονες που δέν την έχουν κατανοήσει ακόμα.

Είναι ανούσιο να μαλώνουμε,ας προσπαθήσουμε όλοι να εξελιχθούμε στον τομέα μας όσο το περισσότερο γίνεται,καλή τύχη σε όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 10:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Μα φίλε μου alex22 τί περίμενες, να σου δίνει λεπτομέρειες η κάθε θρησκεία για το τί νόμους έβαλε ο θεός για την εξέλιξη και να σου εξηγούν το πώς λειτουργούν??????? Και αν γινόταν αυτό για ποιο λόγο θα το έκαναν? Δεν αρκεί η γενική ιδέα?
Και δεν εννοώ τους Αδάμ και Εύα γιατί αυτή η θεωρία είναι μια αλληγορία που τοποθετεί τον άνθρωπο στο σημείο που η ανθρωπότητα απέκτησε συνείδηση. Όπως και τις <<ημέρες>> της δημιουργίας που εννοεί ολόκληρες χρονικές περιόδους που επήλθε η εξέλιξη και επομένως δεν είναι ακριβολογίες τα γραφόμενα της βίβλου.

Και από την άλλη οι επιστήμονες δεν εξετάζουν το ΠΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ
ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ, αλλά εξετάζουν ΜΟΝΟ το πώς ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ αυτοί.
Επομένως ούτε η επιστήμη μπορεί να αμφισβητήσει τον θεό αλλά ούτε και οι θρησκείες μπορούν να αμφισβητήσουν την επιστήμη.

Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 12:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ αγαπητοί μου φίλοι, glinaaea και alex22, το βλέπω αλλοιώς...Το μεγαλείο του Θεού,δεν υπακούει σε νόμους,ενώ αντίθετα, ο Θεός, περιμένει απο τον άνθρωπο, να φτάσει στο επιπεδο να εννοεί,την έννοια Θεός και να γινει κι αυτός ένας θεός,΄οπως είναι...
Κολλάμε στην Εύα, και τον Αδάμ,τον Δευκαλίωνα την Πύρρα,όταν δεν είναι το όνομα το θέμα, αλλά, το αν ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο, άνθρωπο,οπως τον ξερουμε, εξ αρχής, ή τον έφτιαξε, μέσω αμοιβάδων και εξελικτικής πορείας άλλων ζώων...
Εγώ πιστεύω, ότι όταν ο Θεός έφτιαξε ένα τέτοιο θαυμάσιο κόσμο, με τόσες δυνατότητες, το λιγότερο δεν είχε προβλημα να κάνει και τον άνθρωπο,ανώτερο όλων...
Κι έτσι, ο άνθρωπος, προβάλλει μετά, σαν κυρίαρχος του κόσμου,οπως κι έγινε, σύμφωνα με την Γέννεση, για να απολαμβάνει όσα έγιναν....
Διαφωνεί κανείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 13:39:10  Εμφάνιση Προφίλ
αλεξ22
quote:
Και τα δύο έχουν πλασαριστεί απο αόρατες κυβερνητικές δυνάμεις έτσι ώστε να υπάρχει διαμάχη αλλά και σκοτάδι σε κάθε περίπτωση.

Τι βολικό! Αόρατος εχθρός. Κάποιος που στήνει και εκτελεί μοχθηρά σχέδια στο παρασκήνιο. Δε μας λες όμως ΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ, και ΓΙΑΤΙ. Ωραία θέλουν να δημιουργήσουν σκοτάδι αλλά τι τους εξυπηρετεί το σκοτάδι; Αν εσένα σε κατηγορούσε κάποιος ότι σκότωσες κάποιον χωρίς να ξέρει ο ίδιος ποιον, πού, πότε και γιατί θα δεχόσουν την κατηγορία ή θα ούρλιαζες την αθωότητα σου όπως κάθε λογικός άνθρωπος λόγω ασαφούς κατηγορίας; Σοβαρέψου λοιπόν και ξαναέλα με συγκεκριμένη κατηγορία, να ονομάσεις ανθρώπους,να περιγράψεις πράξεις πράξεις τόπους κτλ


Έχω ήδη γράψει ότι αν κάποιος διαψεύσει την εξέλιξη θα πάρει νόμπελ, που σημαίνει και κάτι εκατομμυριάκια δολάρια. Άμα είσαι μάγκας απόδειξε το εσύ και πάρε τα λεφτά να τα πιεις στην υγιειά σου. Αλλά δεν είσαι μάγκας, το μόνο που έχει είναι μια αόριστη, αστήρικτη(μέχρι τώρα) θεωρία συνωμοσίας...Πειράματα; Απολιθώματα; τίποτα;

quote:
Σχετικά με την εξέλιξη,πιστεύω οτι υπάρχει, αλλά μόνο απο γενιά σε γενιά του ίδιου είδους.Ενας πίθηκος δέν μπορεί να γίνει άνθρωπος (είναι και κάπως αστείο).


Δε με νοιάζει τι πιστεύεις ρε φίλε αλλά τι μπορείς να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ή να ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει και μία μπούρδα. Με αυτή τη λογική υπάρχουν τόσες κοσμογονίες όσοι είναι οι άνθρωποι, δηλαδή τρέλα. Νομίζω ότι συμφωνούμε ότι κάποια πράγματα συνέβησαν με ένα και μόνο τρόπο και ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι αναγκαστικά λάθος. Δεν μπορεί ΚΑΙ να μας έφτιαξε ο Θεός, ΚΑΙ ο Αλάχ, ΚΑΙ ο Δίας ΚΑΙ ο Βισνού και η όποια άλλη θεότητα. Η γη δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και 10000 ετών και δις ετών. Η' το ένα ή το άλλο. Και εδώ έρχεται η επιστήμη...η οποία είναι ο πιο αντικειμενικός, σωστός, με ικανότητα αυτοδιόρθωσης τρόπος να βρίσκουμε την αλήθεια. Έχει όπως είπαμε τα όρια της (παρατηρησιμότητα,νατουραλιστικό αξίωμα,επιστημονικός ματεριαλισμός) αλλά δεν έχουμε κάτι καλύτερο αυτήν τη στιγμή. Τα πειράματα για τις διασταυρώσεις (νόμοι του Μέντελ) λένε αυτά που λένε, να μην τα δεχτούμε δηλαδή; Η ραδιοχρονολόγηση λέει αυτά που λέει, να μην τη δεχτούμε; Και εμένα ρε φίλε δε μου αρέσει η εντροπία δυσκολεύει πολύ τις ασκήσεις θερμοδυναμικής και δεν τη γουστάρω. Τι να κάνω, να την καταργήσω; Ότι και να κάνω η εντροπία θα είναι εκεί έξω και θα με βασανίζει. Όπως είχε πει και o Feynman "μην κατηγορείτε εμένα που είναι περίεργη η φυσική, ο κόσμος είναι αλλόκοτος και η φυσική απλώς τον περιγράφει"


Προσθέτω επίσης ότι η "περιορισμένη εξέλιξη" είναι αδιέξοδη σκέψη. Για βάλε με το νου σου ανθρώπους, μαμούθ, δεινοσαύρους, τριλοβίτες, ψαρόποδα,φάλαινες και ότι άλλο ζώο πάτησε ποτέ στη γη όλα ταυτόχρονα. Αυτό δεν είναι γελοίο; θα είχε καμιά ελπίδα το λιοντάρι να επιζήσει στο περιβάλλον όπου κυνηγάει ο Τυρανόσαυρος Ρεξ; Θα ψόφαγε της πείνας! Για βάλε με το νου σου πώς ήταν η γη δις των ετών πριν, ενδεχομένως να μην είχε καν ΟΞΥΓΟΝΟ στην ατμόσφαιρά της. Και αυτό δεν είναι εικασία, το λένε οι γεωλογικές αναλύσεις. Τα γεωλογικά στρώματα, τα ορυκτά, οι χημικές αντιδράσεις που γίνονται σε αναερόβιο ή μη περιβάλλον κτλ. Δεν είναι στο περίπου είναι αποδεδειγμένα.

Να ξεκαθαρίσω κάτι άλλο με ένα παράδειγμα, ξέρεις καθόλου μαθηματικά; dx ξέρεις τι είναι; απειροστό;Αν μαζέψω πολλά απειροστά με ολοκλήρωμα δεν φτιάχνω μια υπολογίσιμη ποσότητα;Λοιπόν ακριβώς το ίδιο, ο πίθηκος ΔΕ γεννάει άνθρωπο. Μπορεί όμως να γεννήσει πίθηκο+dx.Στις χιλιάδες των γενεών η άθροιση αυτών των dx μας δίνει 98% dna πιθήκου+2% (το "ολοκλήρωμα" αν θες των μικροδιαφροποιήσεων). Γενεά από γενεά διαφέρει λίγο αλλά στην τεράστια κλίματα των εκατομυρίων ετών οι διαφορές γιγαντώνονται. Το 98% του DNA δεν είναι εικασία, προκύπτει από έρευνα, πήραν το DNA του ανθρώπου και του χιμπατζή και τα αντιπαρέβαλλαν. Τι να κάνουμε; να μην το δεχτούμε; Είναι συντριπτικό το νούμερο, τα λέει όλα. Δε σταματάμε εκεί, ψάχνουμε να βρούμε αν όντως υπήρξαν αυτά τα όντα με τις μικροδιαφορές. Και ναι τα έχουμε βρει απολιθώματα που ΠΡΑΓΜΑΤΙ παρουσιάζουν αυτές τις μικροδιαφορές, στέκονται δηλαδή ανάμεσα σε εμάς και στους προγόνους μας.

Δε με νοιάζει τι σου φαίνεται γελοίο και υπερβολικό, ο κόσμος φτιάχτηκε αλλόκοτος (μη με ρωτήσεις από ποιον και γιατί, τον έχω ήδη χαρακτηρίσει καλλιτέχνη με την υπέρτατη ποιητική άδεια σε άλλο θέμα).
Αν το φιλοσοφήσεις και το σκεφτείς μαθηματικά, έχουμε 2 χαοτικά και τυχαία συστήματα. Τη ζωή(τον κάθε ζωντανό οργανισμό) και το περιβάλλον. Αυτά είναι ευαίσθητα σε μεταβολές και μεταβάλλονται συνέχεια. Η εξέλιξη είναι η πιο ευφυής μέθοδος για να εξασφαλίσεις τη συμβατότητα και τη συνέχεια της ζωής στο περιβάλλον. Είναι τρομερή σκέψη, εφάμιλλη ενός Θεού

και πάμε τώρα στη γυναικούλα

quote:
αλλά, το αν ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο, άνθρωπο,οπως τον ξερουμε, εξ αρχής, ή τον έφτιαξε, μέσω αμοιβάδων και εξελικτικής πορείας άλλων ζώων...

Έχω καταθέσει τα στοιχεία μου περιμένω τα δικά σου κότα

quote:
Εγώ πιστεύω, ότι όταν ο Θεός έφτιαξε ένα τέτοιο θαυμάσιο κόσμο, με τόσες δυνατότητες, το λιγότερο δεν είχε προβλημα να κάνει και τον άνθρωπο,ανώτερο όλων

Εντυπωσιακό είναι όμως το γεγονός ότι τα σώματα τα μας είναι ίδια σε όλα με των ζώων. Δε θα έπρεπε ως εκλεκτά πλάσματα του Θεού να πετάγαμε, να ρίχναμε κεραυνούς με τα χέρια και λέηζερ με τα μάτια;Και όμως δεν την έχουμε αυτήν την ανωτερότητα...

Edited by - IndustrialAngel on 14/04/2010 13:39:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 13:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
αλεξ22

quote:Και τα δύο έχουν πλασαριστεί απο αόρατες κυβερνητικές δυνάμεις έτσι ώστε να υπάρχει διαμάχη αλλά και σκοτάδι σε κάθε περίπτωση.

Τι βολικό! Αόρατος εχθρός. Κάποιος που στήνει και εκτελεί μοχθηρά σχέδια στο παρασκήνιο. Δε μας λες όμως ΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ, και ΓΙΑΤΙ. Ωραία θέλουν να δημιουργήσουν σκοτάδι αλλά τι τους εξυπηρετεί το σκοτάδι; Αν εσένα σε κατηγορούσε κάποιος ότι σκότωσες κάποιον χωρίς να ξέρει ο ίδιος ποιον, πού, πότε και γιατί θα δεχόσουν την κατηγορία ή θα ούρλιαζες την αθωότητα σου όπως κάθε λογικός άνθρωπος λόγω ασαφούς κατηγορίας; Σοβαρέψου λοιπόν και ξαναέλα με συγκεκριμένη κατηγορία, να ονομάσεις ανθρώπους,να περιγράψεις πράξεις πράξεις τόπους κτλ


Έχω ήδη γράψει ότι αν κάποιος διαψεύσει την εξέλιξη θα πάρει νόμπελ, που σημαίνει και κάτι εκατομμυριάκια δολάρια. Άμα είσαι μάγκας απόδειξε το εσύ και πάρε τα λεφτά να τα πιεις στην υγιειά σου. Αλλά δεν είσαι μάγκας, το μόνο που έχει είναι μια αόριστη, αστήρικτη(μέχρι τώρα) θεωρία συνωμοσίας...Πειράματα; Απολιθώματα; τίποτα;

quote:Σχετικά με την εξέλιξη,πιστεύω οτι υπάρχει, αλλά μόνο απο γενιά σε γενιά του ίδιου είδους.Ενας πίθηκος δέν μπορεί να γίνει άνθρωπος (είναι και κάπως αστείο).


Δε με νοιάζει τι πιστεύεις ρε φίλε αλλά τι μπορείς να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ή να ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει και μία μπούρδα. Με αυτή τη λογική υπάρχουν τόσες κοσμογονίες όσοι είναι οι άνθρωποι, δηλαδή τρέλα. Νομίζω ότι συμφωνούμε ότι κάποια πράγματα συνέβησαν με ένα και μόνο τρόπο και ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι αναγκαστικά λάθος. Δεν μπορεί ΚΑΙ να μας έφτιαξε ο Θεός, ΚΑΙ ο Αλάχ, ΚΑΙ ο Δίας ΚΑΙ ο Βισνού και η όποια άλλη θεότητα. Η γη δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και 10000 ετών και δις ετών. Η' το ένα ή το άλλο. Και εδώ έρχεται η επιστήμη...η οποία είναι ο πιο αντικειμενικός, σωστός, με ικανότητα αυτοδιόρθωσης τρόπος να βρίσκουμε την αλήθεια. Έχει όπως είπαμε τα όρια της (παρατηρησιμότητα,νατουραλιστικό αξίωμα,επιστημονικός ματεριαλισμός) αλλά δεν έχουμε κάτι καλύτερο αυτήν τη στιγμή. Τα πειράματα για τις διασταυρώσεις (νόμοι του Μέντελ) λένε αυτά που λένε, να μην τα δεχτούμε δηλαδή; Η ραδιοχρονολόγηση λέει αυτά που λέει, να μην τη δεχτούμε; Και εμένα ρε φίλε δε μου αρέσει η εντροπία δυσκολεύει πολύ τις ασκήσεις θερμοδυναμικής και δεν τη γουστάρω. Τι να κάνω, να την καταργήσω; Ότι και να κάνω η εντροπία θα είναι εκεί έξω και θα με βασανίζει. Όπως είχε πει και o Feynman "μην κατηγορείτε εμένα που είναι περίεργη η φυσική, ο κόσμος είναι αλλόκοτος και η φυσική απλώς τον περιγράφει"


Προσθέτω επίσης ότι η "περιορισμένη εξέλιξη" είναι αδιέξοδη σκέψη. Για βάλε με το νου σου ανθρώπους, μαμούθ, δεινοσαύρους, τριλοβίτες, ψαρόποδα,φάλαινες και ότι άλλο ζώο πάτησε ποτέ στη γη όλα ταυτόχρονα. Αυτό δεν είναι γελοίο; θα είχε καμιά ελπίδα το λιοντάρι να επιζήσει στο περιβάλλον όπου κυνηγάει ο Τυρανόσαυρος Ρεξ; Θα ψόφαγε της πείνας! Για βάλε με το νου σου πώς ήταν η γη δις των ετών πριν, ενδεχομένως να μην είχε καν ΟΞΥΓΟΝΟ στην ατμόσφαιρά της. Και αυτό δεν είναι εικασία, το λένε οι γεωλογικές αναλύσεις. Τα γεωλογικά στρώματα, τα ορυκτά, οι χημικές αντιδράσεις που γίνονται σε αναερόβιο ή μη περιβάλλον κτλ. Δεν είναι στο περίπου είναι αποδεδειγμένα.

Να ξεκαθαρίσω κάτι άλλο με ένα παράδειγμα, ξέρεις καθόλου μαθηματικά; dx ξέρεις τι είναι; απειροστό;Αν μαζέψω πολλά απειροστά με ολοκλήρωμα δεν φτιάχνω μια υπολογίσιμη ποσότητα;Λοιπόν ακριβώς το ίδιο, ο πίθηκος ΔΕ γεννάει άνθρωπο. Μπορεί όμως να γεννήσει πίθηκο+dx.Στις χιλιάδες των γενεών η άθροιση αυτών των dx μας δίνει 98% dna πιθήκου+2% (το "ολοκλήρωμα" αν θες των μικροδιαφροποιήσεων). Γενεά από γενεά διαφέρει λίγο αλλά στην τεράστια κλίματα των εκατομυρίων ετών οι διαφορές γιγαντώνονται. Το 98% του DNA δεν είναι εικασία, προκύπτει από έρευνα, πήραν το DNA του ανθρώπου και του χιμπατζή και τα αντιπαρέβαλλαν. Τι να κάνουμε; να μην το δεχτούμε; Είναι συντριπτικό το νούμερο, τα λέει όλα. Δε σταματάμε εκεί, ψάχνουμε να βρούμε αν όντως υπήρξαν αυτά τα όντα με τις μικροδιαφορές. Και ναι τα έχουμε βρει απολιθώματα που ΠΡΑΓΜΑΤΙ παρουσιάζουν αυτές τις μικροδιαφορές, στέκονται δηλαδή ανάμεσα σε εμάς και στους προγόνους μας.

Δε με νοιάζει τι σου φαίνεται γελοίο και υπερβολικό, ο κόσμος φτιάχτηκε αλλόκοτος (μη με ρωτήσεις από ποιον και γιατί, τον έχω ήδη χαρακτηρίσει καλλιτέχνη με την υπέρτατη ποιητική άδεια σε άλλο θέμα).
Αν το φιλοσοφήσεις και το σκεφτείς μαθηματικά, έχουμε 2 χαοτικά και τυχαία συστήματα. Τη ζωή(τον κάθε ζωντανό οργανισμό) και το περιβάλλον. Αυτά είναι ευαίσθητα σε μεταβολές και μεταβάλλονται συνέχεια. Η εξέλιξη είναι η πιο ευφυής μέθοδος για να εξασφαλίσεις τη συμβατότητα και τη συνέχεια της ζωής στο περιβάλλον. Είναι τρομερή σκέψη, εφάμιλλη ενός Θεού

και πάμε τώρα στη γυναικούλα

quote: αλλά, το αν ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο, άνθρωπο,οπως τον ξερουμε, εξ αρχής, ή τον έφτιαξε, μέσω αμοιβάδων και εξελικτικής πορείας άλλων ζώων...


Έχω καταθέσει τα στοιχεία μου περιμένω τα δικά σου κότα

quote:Εγώ πιστεύω, ότι όταν ο Θεός έφτιαξε ένα τέτοιο θαυμάσιο κόσμο, με τόσες δυνατότητες, το λιγότερο δεν είχε προβλημα να κάνει και τον άνθρωπο,ανώτερο όλων

Εντυπωσιακό είναι όμως το γεγονός ότι τα σώματα τα μας είναι ίδια σε όλα με των ζώων. Δε θα έπρεπε ως εκλεκτά πλάσματα του Θεού να πετάγαμε, να ρίχναμε κεραυνούς με τα χέρια και λέηζερ με τα μάτια;Και όμως δεν την έχουμε αυτήν την ανωτερότητα...


Δεν μπήκα στον κόπο να τα διαβάσω,γιατί ξέρω απόλυτα τις τοποθετήσεις σου.

Σου προτείνω να βρείς να κάνεις κάτι άλλο τον ελεύθερο χρόνο σου,ειλικρινά.Δεν βλέπεις οτι δέν έχει απολύτως καμία σημασία?Ξεκόλα.Χάνεις τσάμπα τον χρόνο σου.Συμβουλή μου,καλοπροαίρετη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 13:52:20  Εμφάνιση Προφίλ
Να προσθέσω και κάτι άλλο άλεξ22

Λέγανε οι πληρωμένοι ψευδεπιστήμονες ότι αυτή η διαφοροποίηση μπορεί να είναι μόνο εκφυλισμός και απώλεια γενετικής πληροφορίας και όχι δημιουργία νέας. Δηλαδή το 2%διαφορετικό DNA που έχουμε με τους πιθήκους επειδή περιέχει νέα γενετική πληροφορία είναι προϊόν Θεϊκής παρέμβασης...

Έλα όμως που μια άσχετη έρευνα(όχι με σκοπό να αποδείξει ή να διαψεύσει την εξέλιξη, μια έρευνα για τα απόβλητα ενός εργοστασίου νάυλον στην Ιαπωνία) ανακαλύπτει βακτήρια που τρώνε νάυλον. Το νάυλον είναι ΤΕΧΝΗΤΗ ουσία που φτιάχτηκε από τον άνθρωπο το 1935. Η ικανότητα να το μεταβολίζουν οφείλεται ξεκάθαρα σε ένζυμο (πρωτεΐνη) η οποία δημιουργήθηκε με μετάλλαξη (εξελικτικές διαδικασίες ΜΕΣΑ στον 20 αιώνα. Διαπιστώσαμε βρήκαμε μια περίπτωση που όντως παράγεται νέα γενετική πληροφορία, νέες ιδιότητες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 14:17:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να προσθέσω και κάτι άλλο άλεξ22

Λέγανε οι πληρωμένοι ψευδεπιστήμονες ότι αυτή η διαφοροποίηση μπορεί να είναι μόνο εκφυλισμός και απώλεια γενετικής πληροφορίας και όχι δημιουργία νέας. Δηλαδή το 2%διαφορετικό DNA που έχουμε με τους πιθήκους επειδή περιέχει νέα γενετική πληροφορία είναι προϊόν Θεϊκής παρέμβασης...

Έλα όμως που μια άσχετη έρευνα(όχι με σκοπό να αποδείξει ή να διαψεύσει την εξέλιξη, μια έρευνα για τα απόβλητα ενός εργοστασίου νάυλον στην Ιαπωνία) ανακαλύπτει βακτήρια που τρώνε νάυλον. Το νάυλον είναι ΤΕΧΝΗΤΗ ουσία που φτιάχτηκε από τον άνθρωπο το 1935. Η ικανότητα να το μεταβολίζουν οφείλεται ξεκάθαρα σε ένζυμο (πρωτεΐνη) η οποία δημιουργήθηκε με μετάλλαξη (εξελικτικές διαδικασίες ΜΕΣΑ στον 20 αιώνα. Διαπιστώσαμε βρήκαμε μια περίπτωση που όντως παράγεται νέα γενετική πληροφορία, νέες ιδιότητες.


Ναί .... αλλα μπορεί ο θεός -για να μας απαλλάξει απο το νάϋλον..- ....να δημιούργησε -τώρα- αυτά τα νέα βακτήρια...να είναι δηλαδή "ουρανο-κατέβατα"...

Ταυτότητα ... τους ζητήθηκε???

Των βακτηρίων εννοώ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 14:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
quote:
alex22 προς IndustrialAngel: Δεν μπήκα στον κόπο να τα διαβάσω,γιατί ξέρω απόλυτα τις τοποθετήσεις σου.

Ωωωωωω, μα τι ποιότητα ανθρώπου δείχνουν τα λεγόμενά σου.

Έτσι απλά και απέριττα απαγορεύεις κάθε επιχειρηματολογία, διότι ξέρεις ΑΠΟΛΥΤΑ τις τοποθετήσεις των άλλων!! Μπράβο σου !!

Λογική συνέπεια είναι ότι ισχύουν οι αστήριχτες και ατεκμηρίωτες μπούρδες σου περί ίσης απόστασης μεταξύ "εξέλιξης" και "Αγίας Γραφής".
Όλοι οι άλλοι απαγορεύεται στην ουσία να επιχειρηματολογήσουν.
Αυτό ακριβώς γινόταν και στον Μεσαίωνα. Οι εχθροί της "Αγίας Γραφής" απαγορευόταν να επιχειιρηματολογήσουν διότι ήξεραν απόλυτα τις τοποθετήσεις τους (ή κάτι παραπλήσιο!)


quote:
alex22 προς IndustrialAngel: Σου προτείνω να βρείς να κάνεις κάτι άλλο τον ελεύθερο χρόνο σου,ειλικρινά.Δεν βλέπεις οτι δέν έχει απολύτως καμία σημασία?Ξεκόλα.Χάνεις τσάμπα τον χρόνο σου.Συμβουλή μου,καλοπροαίρετη.

Συγχαρητήρια για την ανυστεροβουλία και τον αλτρουϊσμό σου.


quote:
Όπως και να το κάνουμε,τίποτα δέν είναι σίγουρο.Υπάρχουν πολλοί που αμφισβητούν τον Δαρβίνο και πολλοί που αμφισβητούν την βίβλο. Κατα την γνώμη κανένα απο τα δύο δέν ισχύει,ούτε ο Δαβινισμός αλλά ούτε ο Αδαμ και η Εύα.

Τεράστιε επιστήμονα! Πόσο απλά απέδειξες την άποψή σου. Μπράβο σου. Ο πλούτος και το βάθος των επιχειρημάτων σου είναι απροσμέτρητος. Η μέθοδός σου μοναδική.
Είναι προφανές ότι χρησιμοποίησες την μέθοδό σου των άπειρων πιθανοτήτων για να εξηγήσεις τα φαινόμενα!
Και πάλι μπράβο.
Τώρα καταλαβαίνω πως γίνεται να σε αντιληφθεί το 20% όσων σε διαβάζουν.
Είναι τόσο πυκνή, πολυποίκιλη και τουρμποπυρηνοδιαστροφικοαρχταρμική η σκέψη σου, που δεν την καταλαβαίνει κανείς (μετά βίας το 20%)

Είμαι ενθουσιασμένος με την περίπτωση του alex22. Μας χαρίζει στιγμές γέλιου σε δύσκολες εποχές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy