ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 23:10:04  Εμφάνιση Προφίλ
Δε διαφωνούμε Σωτήρη.
Ξέρεις οτι πρώτος εχω εκφράσει τους φόβους μου ειδικά για τη ισλαμική κουλτούρα,
επίσης πρώτος θα είμαι αν χρειαστεί, η όποια αποτροπή τους.

Πάντα όμως θέλω στην αρχική προσέγγιση σε οποιοδήποτε θέμα
να είμαι "θετικός".

Να σε ρωτήσω όμως κάτι,
στην Αίγυπτο, που γνωρίζεις καλύτερα απο τον καθένα μας,
αλλά ακόμα και στην Κρήτη (αρκετά παλιότερα) στην Κύπρο (πιο πρόσφατα) Κωνσταντινούπολη,Ιορδανία,Συρία και σε άλλα μέρη όπου συνυπήρχαν ή εξακολουθούν να συνυπάρχουν άνθρωποι, με διαφορετικές κουλτούρες και θρησκείες,
το ερώτημα είναι , συνυπήρχαν αρμονικά;
Ώσπου, πολιτικές* κυρίως αποφάσεις, ήταν αυτές που βάζουν σε αντιπαλότητα αυτούς τους ανθρώπους.

* εντός ή εκτός συνόρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2016, 19:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
[...]Να σε ρωτήσω όμως κάτι,
στην Αίγυπτο, που γνωρίζεις καλύτερα απο τον καθένα μας,
αλλά ακόμα και στην Κρήτη (αρκετά παλιότερα) στην Κύπρο (πιο πρόσφατα) Κωνσταντινούπολη,Ιορδανία,Συρία και σε άλλα μέρη όπου συνυπήρχαν ή εξακολουθούν να συνυπάρχουν άνθρωποι, με διαφορετικές κουλτούρες και θρησκείες,
το ερώτημα είναι , συνυπήρχαν αρμονικά;
Ώσπου, πολιτικές* κυρίως αποφάσεις, ήταν αυτές που βάζουν σε αντιπαλότητα αυτούς τους ανθρώπους.[...]

Απ' όσο γνωρίζω από την Κρήτη, δεν θυμάμαι να έχουν δημιουργηθεί προβλήματα συνύπαρξης ανθρώπων με διαφορετικές κουλτούρες.
Τουλάχιστον δεν έτυχε ποτέ να μάθω κάτι τέτοιο όποτε βρισκόμουν εκεί (κάθε καλοκαίρι επί χρόνια) και δεν μου είχε διηγηθεί ποτέ κάποιος μεγαλύτερος σε ηλικία προβλήματα από το παρελθόν.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2016, 20:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
AitheroVamon
Να σε ρωτήσω όμως κάτι,
στην Αίγυπτο, που γνωρίζεις καλύτερα απο τον καθένα μας,
αλλά ακόμα και στην Κρήτη (αρκετά παλιότερα) στην Κύπρο (πιο πρόσφατα) Κωνσταντινούπολη,Ιορδανία,Συρία και σε άλλα μέρη όπου συνυπήρχαν ή εξακολουθούν να συνυπάρχουν άνθρωποι, με διαφορετικές κουλτούρες και θρησκείες,
το ερώτημα είναι , συνυπήρχαν αρμονικά;

Απ' ότι γνωρίζω από γνωστούς μου Ιρακινούς Δρούσους μετανάστες, τόσο αυτοί όσο και οι Αλαουίτες μουσουλμάνοι, όπως και οι Μαρωνίτες χριστιανοί, δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα με τους υπόλοιπους μουσουλμάνους, αλλά ήταν κάτι σαν μακριά κι αγαπημένοι. Τα προβλήματα άρχισαν μετά τα γεγονότα του Ιράκ και την πτώση του Σαντάμ Χουσεΐν, και επεκτάθηκαν και μεταξύ Σιιτών και Σουνιτών μουσουλμάνων. Το ίδιο και στην Τουρκία όπου οι Αλαουίτες είναι υπό διωγμό μετά την άνοδο του Σουνίτη Ερντογάν.
Όσο για την Αίγυπτο της εποχής μου, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με τις άλλες χριστιανικές εθνικότητες και υπήρχαν στενές σχέσεις μεταξύ μας. Το ίδιο συνέβαινε και με τους Εβραίους συμπολίτες μας στην γειτονιά. Από τους μουσουλμάνους τώρα, με τις γνωστές οικογένειες της γειτονιάς ζούσαμε όλοι αρμονικότατα, οι νοικοκυρές στις γιορτές αντάλλαζαν ευχές και γλυκά και εμείς τα παιδιά κάναμε παρέα. Η ίδια φιλική συνύπαρξη και αλληλεγγύη υπήρχε και στους χώρους εργασίας. Πέρα από εκεί όμως, δεν είχαμε βέβαια προβλήματα, αλλά κρατιόταν κάποια απόσταση, γιατί τόσο εμείς όσο και οι Κόπτες Αιγύπτιοι ήμασταν γι αυτούς άπιστοι ειδωλολάτρες.
Το ίδιο πιστεύω σε επίπεδο γνωριμίας θα πρέπει να ισχύει και σήμερα, γιατί όπως έμαθα από ένα συμμαθητή μου που μετά την συνταξιοδότησή του αγόρασε σπίτι και εγκαταστάθηκε μόνιμα σ' ένα προάστιο της Αλεξάνδρειας, όταν έγιναν οι συγκρούσεις για την ανατροπή του Μόρσι και οι επιθέσεις των "Αδελφών Μουσουλμάνων", όλη η γειτονιά έσπευσε να του συμπαρασταθή και να τον προστατέψη.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2016, 21:34:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αυτή την αίσθηση είχα κι εγώ, πέρα των ιστορικών στοιχείων.
οι άνθρωποι μπορούν να συνυπάρχουν...
με τους όποιους αστερίσκου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2016, 21:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Υπάρχει όμως και άλλη μια περίπτωση φίλε Ανδρέα που κατά τη γνώμη μου δικαιώνει τις επιφυλάξεις και τις ανησυχίες μου. Σε γνωστή μου οικογένεια η γυναίκα είναι Ελληνίδα, και ο άνδρας Αιγύπτιος Σουνίτης μουσουλμάνος μετανάστης. Παντρεύτηκαν με πολιτικό γάμο και έχουν έναν γιο που πηγαίνει στο λύκειο, ο οποίος σύμφωνα με τις επιταγές του Κορανίου ακολούθησε το θρήσκευμα του πατέρα. Το παιδί αυτό ο πατέρας δεν το άφησε να παραστή όπως και ο ίδιος, ούτε στην κηδεία, ούτε στα σαράντα της γιαγιάς του, και σε ένα γάμο του παιδιού κοινού γνωστού, αυτός και ο γιος του παρέμεινα στο προαύλιο της εκκλησίας. Κατά τις αργίες των Χριστουγέννων και του Πάσχα, παίρνει άδει από την δουλειά του, και πηγαίνουν στο σπίτι τους στο Κάιρο, για να μην επηρεαστεί το παιδί από την εορταστική ατμόσφαιρα.

Τα συμπεράσματα δικά σου.

*

Edited by - Sesostris on 19/03/2016 21:50:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 01:41:18  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ήθελα κι εγώ να δώσω μια απάντηση στο ερώτημα του Ανδρέα. Δεν θα αρνηθώ όσα λένε ο Σωτήρης κι ο Γιώργος, απλά θα ήθελα να "ανοίξω" λίγο το πλάνο.

Σε αυτή τη διαδικασία, νομίζω πως πρέπει να δούμε τις μετακινήσεις και αλλοιώσεις πληθυσμών, ομόδοξων και ετερόδοξων, υπό το πρίσμα της παγκοσμιοποίησης.

Όχι, δεν κομίζω γλαύκα εις Αθήνας, ούτε και μου άρεσε ποτέ ο Λιακό και οι παρέες του. Θεωρώ όμως, πως αν δεν υπήρχε κεντρική χειραγώγηση, τίποτα από όλα όσα ζούμε δεν θα συνέβαινε.

Γιατί, πάντα υπήρχαν όλες αυτές οι διαφορές μεταξύ των λαών. Ακόμα όμως κι αν σε κάποιες ιστορικές στιγμές γίνονταν αφορμή πολέμων και μετακινήσεων, κάπου λάμβαναν ένα σχετικά λογικό τέλος. Όσο φιλόδοξες και επαρκώς προετοιμασμένες κι αν ήταν. Ένθεν κακείθεν.

Πιστεύω λοιπόν, όσο μαρξιστικά αφελές κι αν ακούγεται αυτό, πως οι υπαρκτές διαφορές και "διαφορές", χειραγωγούνται πλέον εντελώς συστηματικά. Αυτό που με χωρίζει από τον άλλο τονίζεται στον υπερθετικό, και σαν κερασάκι, σερβίρεται και μια ποικιλία ανύπαρκτων "διαφορών". Είναι δε τόσο καλά στημένη αυτή η διαδικασία, που κανείς δεν βλέπει πλέον όρια. Κάποιοι καθοδηγούνται να σχεδιάζουν, πχ, ισλαμικό κράτος, και κάποιοι άλλοι να πιστεύουν και να δρουν, λες και δικαιωματικά, με άνωθεν καθηγιασμένο τρόπο, πρέπει να καταλάβουν την Ευρώπη και να επιβάλλουν τους τρόπους της φυλής ή της πατρίδας τους.

Κάποτε, οι σφαλιάρες έπεφταν εκ των πραγμάτων. Μόλις τα όρια παραβιάζονταν. Τώρα, τα όρια είναι εντελώς ελαστικά. Όσο επιθυμεί αυτός ο κάποιος αδιόρατος και αφανής σχεδιασμός. Κάπως έτσι, όλοι επιθυμούν να έρθουν στην πολιτισμένη Ευρώπη, με την ελπίδα να την μετατρέψουν στο περιβάλλον από το οποίο διέφυγαν κακήν κακώς. Ο απόλυτος παραλογισμός. Τον οποίο παραλογισμό, κατά βάθος τον αναγνωρίζουν και οι ίδιοι. Ωστόσο, αφού το μπαλόνι δείχνει να έχει ακόμα περιθώρια, χωράει κι άλλο. Πίεση, ανθρωπορροές, απαιτήσεις, διεκδικήσεις, καταπατήσεις, μετακινήσεις, αλλοιώσεις, διαστρεβλώσεις, εγκλήματα κλπ.

Σε μια τέτοια παλαβή αλληλουχία πρωθύστερων αιτιάσεων, οι ροές εφευρίσκουν κι από μόνες τους διαφορές και "διαφορές". Άπαξ και μπήκε η φυτιλιά, χωρίς να πέσει η σφαλιάρα εγκαίρως, θα παίξουν όλα. Ακόμα και το δικαίωμα του μουσουλμάνου να λιθοβολεί δημοσίως τη γυναίκα του στο Παρίσι, ενώ ακριβώς εξ αυτού του κινδύνου, η μάνα του εγκατέλειψε το Αφγανιστάν ή τη Σομαλία και ο ίδιος γεννήθηκε γάλλος πολίτης. Πράξη που θα επικροτήσει και η μάνα του!

Συνήθως όμως, αυτός που είναι μέσα στο μπαλόνι δεν μπορεί να δει ούτε την καρφίτσα, ούτε αυτόν που την κρατάει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 03:05:40  Εμφάνιση Προφίλ
Στις πλείστες των περιπτώσεων, δεν βλέπει καν το μπαλόνι...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 03:47:23  Εμφάνιση Προφίλ
Άσχετο, αλλά αφιερωμένο σε όσους γουστάρουνε Λιακό, πατροκοσμάδες και άλλες αποκαλυπτικές φωνές:

http://www.reuters.com/article/us-russia-rothschild-idUSKCN0WI27W

Μπορεί να μην είναι από το troktiko, το voicenews και το makeleio, αλλά όλο και κάτι μπορείς να πάρεις. Ακόμα κι από το reuters.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 14:10:18  Εμφάνιση Προφίλ
"Αυτά που δείχνουν τα κανάλια είναι ψέματα και το λέω μετά πάσης βεβαιότητος."

-Σκίζαν τα διαβατήρια μπροστά μας
-Δεν μιλάγαν αραβικά
-Όταν έφταναν, έβγαζαν τα κινητά, πετούσαν την κάρτα Σιμ και έβαζαν καινούρια ελληνική και επικοινωνούσαν με τον διακινητή
-Σε όλα τα χαρτιά έλεγαν οτι λέγονται Μοχάμεντ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 15:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτά τα λέει η δική μας Εκκλησια...
ένα σκαλί "μαλακότερη" απο των άλλων.
Στο μίσος όμως εφάμιλλη των άλλων, το μόνο παρήγορο οτι οι ακραίοι αντιπροσωπεύουν τη μειονότητα, αν και αποτελούνται απο... κεφαλές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 16:06:37  Εμφάνιση Προφίλ
Η αλήθεια είναι οτι χρειάζονται στοιχεία, για να στηριχθούν όσα λέει ο κύριος, εν τούτοις, το θεωρώ δύσκολο να είναι το συνολο αυτών που περιγράφει ψέματα. Μπορεί να υπερβάλει ως προς την ποσότητα των φαινομένων αυτών, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν συμβαίνουν, και αν συμβαίνουν, η κυβέρνηση δεν κάνει κάτι για αυτό, ενώ θα έπρεπε να κάνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 16:23:14  Εμφάνιση Προφίλ
Το οτι η συγκεκριμένη κυβέρνηση ήταν και συνεχίζει να είναι
ανίκανη να διαχειριστεί το οτιδήποτε!
δεν καθιστά όλους τους πρόσφυγες τζιχαντιστές!

Απο κει και πέρα, τόσο σε αυτά που είπε παραπάνω ο Σωτήρης αλλα και ο Μάνος,
δεν αγιοποιώ κανέναν, αλλά είναι θέμα των Κρατών μετά να κρατήσουν τις ισορροπίες,
ήρθες κύριε καλώς, αλλα αυτή είναι η Χώρα που εσυ επέλεξες να έρθεις, αν δεν σου αρέσει, είσαι ελεύθερος να πας όπου αλλού θες,
αλλά οσο μένεις εδω θα σέβεσαι αυτή τη Χώρα.
Τοσο απλα.
Τωρα, δεδομένου οτι οι πολίτικοι της ΕΕ ειναι το ιδιο ανίκανοι με τους δικούς μας, προσωπικα δεν μπορεί να με πάει στην άλλη άκρη και να θέλω ανθρώπους και μικρά παιδιά στον πάτο σου Αιγαίου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 17:01:24  Εμφάνιση Προφίλ
Αληθεύει ότι οι Τούρκοι "παρατηρητές" στη Χιο, έχουν διαβατήρια του ψευδοκράτους?

Αν ναι, τότε....γ@ματα με μεγάλα γράμματα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 17:03:48  Εμφάνιση Προφίλ
Εν συνεχεία είδα και αυτήν την είδηση:

<< Αρχικά μάλιστα στον Τούρκο αστυνομικό επετράπη η είσοδος στο νησί για διανυκτέρευση στη Χίο αλλά το πρωί της Δευτέρας μεταφέρθηκε στο Τελωνείο του νησιού μέχρι να αποφασιστεί εάν θα γίνει αποδεκτός και θα αναλάβει δράση στο hotspot ή θα αναγκαστεί να επιστρέψει στο Τσεσμέ και από εκεί στη Σμύρνη.

Το ρεπορτάζ επιβεβαίωσε μετά από σχετική ερώτηση και η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Χίου τονίζοντας ότι ο συγκεκριμένος αστυνομικός παραμένει σε περιορισμό στο Τελωνείο του νησιού.>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 17:05:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το οτι η συγκεκριμένη κυβέρνηση ήταν και συνεχίζει να είναι
ανίκανη να διαχειριστεί το οτιδήποτε!
δεν καθιστά όλους τους πρόσφυγες τζιχαντιστές!
Μάλλον αυτό που θες να πεις, είναι οτι δεν είναι όλοι οι μεταναστες τζιχαντιστές.
Κανένας δεν είπε (ή τουλάχιστον όχι εγώ) οτι όλοι οι μετανάστες είναι τζιχαντιστές (πόσω μάλλον οι πρόσφυγες).
Το οτι τι είναι ή δεν είναι οι μετανάστες, δεν μας αφορά, σε ο,τι αφορά τον αριθμό αυτών που θα φιλοξενήσουμε στη χώρα μας.
Επειδή είναι καλοί άνθρωποι και πρόσφυγες (όσοι είναι πρόσφυγες) δεν σημαίνει οτι οφείλουμε να τους περισυλλέξουμε όλους εντός συνόρων.
Όχι βέβαια να φτάσουμε στο σημείο να βυθίζουμε σκάφη
Αλλά πρέπει να υπάρχουν περιορισμοί

Edited by - Πύρινος on 21/03/2016 17:07:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 17:14:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αληθεύει ότι οι Τούρκοι "παρατηρητές" στη Χιο, έχουν διαβατήρια του ψευδοκράτους?

Καμία σχέση Μάριε.
Τούρκικο Διπλωματικό διαβατήριο έχει, και ειναι ενας.
Το θέμα προέκυψε γιατί ο συγκεκριμένος εχει επισκεφτεί το ψευδοκράτος στο παρελθόν κι εχει εσωτερικά σφραγίδα εισόδου.
Αντιμετωπίστηκε όπως γινετε πάντα σε ανάλογες περιπτώσεις σε πολίτες που έχουν σφραγίδα του ψευδοκράτους
με έκδοση Ελληνικού ταξιδιώτικου εγγράφου.

σου εχω πει, πρόσεχε τι διαβάζεις κι απο που...


Πύρινε το πρόβλημα σου ειναι οτι τους αποκαλώ Πρόσφυγες και οχι μετανάστες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 19:59:24  Εμφάνιση Προφίλ
μάστα σερ.

Κι επίσης σου έχω πει, διαβάζω τα πάντα όλα.
Ποτέ δεν ξέρεις από που θα 'σκάσει" η είδηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 20:18:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό περιμένει και ο ΧΟ...

Διάβαζα ένα πολυ ωραίο άρθρο το πρωί απο έναν παλιό bloger
θεματολογία: η σαπίλα και η κατευθυνόμενη φοβία επί παντός επιστητού
στο Ελληνικό διαδίκτυο

Τίτλος?
Ποιος ψεύτης σε έκανε φασίστα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 20:32:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πύρινε το πρόβλημα σου ειναι οτι τους αποκαλώ Πρόσφυγες και οχι μετανάστες?
Γίνεται κατανοητό αυτό που θες να πεις σε κάθε περίπτωσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 20:41:24  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα,
απο σήμερα η ΕΕ και η κυβέρνηση αποφάσισαν οτι μετά τη συμφωνία
με τους Τούρκους, θα τους λένε "λαθρομετανάστες"
Για μένα όμως παραμένουν Πρόσφυγες, γιατί τέτοιοι είναι
κι άσε τα σταγονίδια να λένε οτι θέλουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 20:50:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ανδρέα, εσύ μπορείς να τους αποκαλείς όπως επιθυμείς, αλλά οι λέξεις 'πρόσφυγας' και 'μετανάστης' έχουν διαφορετικό νόημα. Τόσο ερμηνευτικά, όσο και σε διπλωματικό επίπεδο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 21:20:59  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν "επιβάλω" πως θα τους λέει ο καθένας, την άποψη μου λέω Μάνο
ούτε το παίζω έξυπνος, λέω αυτό που νιώθω για αυτούς τους ανθρώπους
όπως για κάθε άνθρωπο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 21:22:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ανδρέα, εσύ μπορείς να τους αποκαλείς όπως επιθυμείς, αλλά οι λέξεις 'πρόσφυγας' και 'μετανάστης' έχουν διαφορετικό νόημα. Τόσο ερμηνευτικά, όσο και σε διπλωματικό επίπεδο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Σωστός.
Και ειδικά ο όρος "λάθρο" έχει διαφορετική σημασία.Είναι ο εν δυνάμει άγνωστος, επικίνδυνος, ανεπιθύμητος, υπεράριθμος, ανάλογα κατά πως συμφέρει η εκάστοτε χρονική στιγμή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 21:22:53  Εμφάνιση Προφίλ
Παναγιώτης Αποστολόπουλος Πέρρος @ Kontra 18/03/2016

Και ζητιάνοι και επαναστάτες μαζί δε γίνεται!

3:40 - 7:45 για το μεταναστευτικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 21:26:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν "επιβάλω" πως θα τους λέει ο καθένας, την άποψη μου λέω Μάνο
ούτε το παίζω έξυπνος, λέω αυτό που νιώθω για αυτούς τους ανθρώπους
όπως για κάθε άνθρωπο.




Ανδρέα έχω μια ερώτηση:

Εχεις την ως άνω άποψη, ακόμη και όταν βλέπεις ένα 'τσούρμο" 'πρόσφυγες", π.χ 3.000 άτομα εκ των οποίων το 80% είναι νεαροί σε στρατεύσιμη ηλικία, μόνοι χωρίς οικογένειες, φανατικοί της θρησκείας τους κ.λ.π?

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και μην υπεκφύγεις.
Δώσε μου ειλικρινά, την απάντησή σου Ανδρέα, Ελληνα οικογενειάρχη, που βλέπει μακράν εις το μέλλον!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 21/03/2016 21:27:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 21:57:16  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε αν έχεις την γνωμη οτι όσα εχω πει κατα καιρούς για το θέμα
είναι υπεκφυγές, οτι κι αν θα πω θα το θεωρήσεις το ίδιο.
Η άποψη μου είναι αυτή που εχω καταθέσει,
δεν σημαίνει οτι πρέπει να την δεχθείς.

Τώρα τι να σου απαντήσω;
Εσυ θεωρείς οτι το 80% αυτών είναι φανατικοί μουσουλμάνοι κι έρχονται να σε αλώσουν.
Διαφωνούμε σε αυτο το σενάριο, αρα δεν μπορώ να απαντήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 22:37:35  Εμφάνιση Προφίλ
Ανδρέα, δεν με κατάλαβες ως συνήθως..

Σου ζήτησα την άποψή σου, ενώ σου έδωσα τετελεσμένα δεδομένα και όχι υπό επεξεργασία.

Δεδομένο Α.
Το 80% εκ των 3.000 λάθρομεταναστών-προσφύγων σε ένα μέρος.

Δεδομένο Β.
Είναι νέοι στρατεύσιμοι και λιποτάκτες.

Δεδομένο Γ.
Δεν έχουν οικογένειες μαζί τους.

Δεδομένο Δ.
Είναι φανατικοί μουσουλμάνοι, πρώην και νυν ίσως τζιχαντιστές που τα παράτησαν, ή εκτελούν νέες εντολές.

Δεδομένο Ε.
Το μέλλον της δικής σου Ελληνικής οικογένειας σε βάθος χρόνου, υπό καταστάσεις φυλετικών "εισβολέων" με εντελώς διαφορετικό πολιτισμό.


Ζητώ την απάντησή σου, με αυτά τα δεδομένα.
Εξακολουθεί να είναι η ίδια όπως στο quote?

quote:

Δεν "επιβάλω" πως θα τους λέει ο καθένας, την άποψη μου λέω Μάνο
ούτε το παίζω έξυπνος, λέω αυτό που νιώθω για αυτούς τους ανθρώπους
όπως για κάθε άνθρωπο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 22:43:51  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, ποιό ακριβώς είναι το νόημα σε αυτό που κάνεις τώρα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 22:51:11  Εμφάνιση Προφίλ
Μάνο

Με ενδιαφέρει ο τρόπος σκέψης του Ανδρέα.Είναι ίδιος με τον δικό μου, υπό φυσιολογικές συνθήκες.Στις ακραίες, όπως αυτές του ερωτήματος τι γίνεται?Συμφωνούμε ή όχι?Αυτό θέλω να δω.

Τι θα υπερισχύσει?
Η επιβίωση ή η κουλτούρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 22:53:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ανδρέα, δεν με κατάλαβες ως συνήθως.

Μάριε προφανώς, ως αγράμματος (δικός σου χαρακτηρισμός) δεν μπορώ να καταλάβω.
Σας αφήνω λοιπόν,


κοινώς, τα βρήκα σκούρα, και την κάνω με ελαφρά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy