ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 20:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:
Ο καθένας που θα τις διαβάσει και ανάλογα με το πως στηρίζονται, μπορεί να λάβει τα ερεθίσματα που χρειάζονται σε μια γενικότερη πορεία αναζήτησης. Γιατί δεν τα μαθαίνει κανείς όλα σε ένα forum ή σε ένα άρθρο ή σε οποιοδήποτε μοναδικό κείμενο που μπορεί να διαβάσει.

Περνει τα ερεθησματα όπως λες αλλα πιστεψε με πολύ είναι αυτοι που απλα το διαβαζουν και τα πιστευουν.δεν ειπα ότι δεν είναι καλο να ακουγονται αποψεις αλλα αυτά τις medteck είναι τελειως λαθος (μην αρχισεις να ρωτας εμενα τι πτυχια έχω) και πολύ μπορει να βλεπουν μονο αυτές και βλεποντας να λεει για τα πτυχια τις και τετοια είναι πιο πιστευτο.

quote:
ο Καματερος ηταν ανιδιοτελης,μοιραζε το "θαυματουργο" του νερο με τα βυτια δωρεαν στο λαο αλλα η θεραπεια που προτεινε ηταν παντελως αχρηστη,με αποτελεσμα πολλοι ανθρωποι να παρατησουν δοκιμασμενης αποτελεσματικοτητας θεραπειες και να υποστουν ετσι βλαβη στην υγεια τους


μηπως αυτό τερειαζει καλυτερα στην δικια σου περιπτωση?
Μηπως εσυ εδινες λαθος συμβουλες?

quote:
Αναφορικα με τους εισαγγελεις:Νομιζεις οτι οι ανθρωποι που προκαλουν βλαβη στην υγεια των συνανθρωπων τους ΔΕΝ πρεπει να τιμωρουνται?

1ον που ξερεις εσυ αν έχει προκαλεσει καμια βλαβη?εχεις ρωτησει κανεναν από αυτους που τον εχουν δει?


quote:
Αποδειχτηκε οτι δεν δικαιουται να με υποτιμα γιατι δεν κατεχει επιστημονικο πτυχιο ουτε στην διατροφη ειδικα αλλα ουτε σε καποια επιστημη γενικα


Που αποδειχτικε?εσυ το απεδειξες νομιζω.δεν ειδα κανεναν αλλον να λεει κάτι παρομοιο με σενα.διαβασε καλά τα ποστ και θα δεις ότι το ίδιο που σου εστειλε ο Marios_1 σχετικα με την ανατομια εστειλα και εγω ένα παρομοιο αρθρο του Milton R. Mills αυτος μπορει να σου λεει και κάτι.μηπως αυτό δειχνει ότι ο Marios_1 δεν είναι ασχετος?εσυ ξερεις.δεν μιλαω πολύ γιατι θα μου στειλεις και μενα κανεναν εισαγγελεα και δεν έχω χρονο για τρεχαματα.

quote:
Στην χωρα μας (αλλα και παγκοσμιως) υπαρχουν διαθεσιμοι παρα πολλοι επιστημονικα καταρτισμενοι και πιστοποιημενοι διατροφολογοι και διαιτολογοι και σε αυτους πρεπει να απευθυνομασθε εαν επιθυμουμε να λαβουμε εγκυρες πληροφοριες για το διαιτολογιο μας.

Οι οποιοι λενε αυτά που λεει ο Marios_1.αντιθετος αυτά που λες εσυ τα λεμε μονο οι “πουλοιμενοι” στο συστημα και που μας πρωωθουν αυτά τα προιοντα και τα κάθε βλαβερα προιοντα που καθημερινα ο κοσμος περνει και τα νομιζει καλά.

quote:
φανταζομαι οτι ξεχασες τα εκατομμυρια ανθρωπων των οποιων η ζωη ΣΩΘΗΚΕ απο τα συνταγογραφουμενα φαρμακα...


οι οποιοι περισσοτεροι ειχαν φτασει στο σημειο αυτό από την λαθος διατροφη και τροπο ζωης και λιγοι αυτοι που απλα ετυχε να παθουν κάτι και γι΄αυτό είναι η τεχνολογια για να βοηθαει σε καποιες περιστασεις.γιατι το λες λες και εγινε κάτι?


quote:
Αρκετοι "εναλλακτικοι" καθησαν στο εδωλιο παρολο που πολλα απο τα θυματα των "εναλλακτικων" δισταζουν να καταθεσουν αγωγες η εχουν πεθανει απο τις επιπλοκες και δεν εχουν προλαβει να συγυρισουν αυτον που καταστρεψε την υγεια τους και τους στερησε την ζωη.---- οι ομοιοπαθητικοι----- οι ρεφλεξιολογοι------ οι βελονιστες----

Αυτό εισαι η μονη που το λες.βεβαια μπορει να το λενε και κανα 2 αλλοι σαν και σενα κολλυμενοι.αντιθετως οι περισσοτεροι που εχουν κάνει δεν εχουν δοκιμασει άλλο ειδος θεραπειας.οι ομοιοπαθητικοι ασχολουνται με βοτανα που κολανε οι ζαχαρες και αυτά που λες.ειναι που τα ξερεις όλα.καλα τι να πω?κατα την αποψη σου αυτά τα επαγγελματα με τι αντικαθιστουνται?με φαρμακα?θα μας τρελανεις…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 20:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
Allzaro τι να πω δεν τρώγω πολύ κρεας γιατι έχω διαβασει κάποια πραγματα και έχω δει αλλα με αυτά που βλεπω και ειδικοτερα αυτό που εστειλες της greenpage σε κάνει να νιωθεις πολύ ασχημα.κατι τετοιες στιγμες νιωθω ζωο αλλα τουλαχιστον τα ζωα προσπαθουν να επιβιοσουν.αραγε εχουμε φτασει και εμεις σε τετοιο σταδιο?προσπαθω να βρω ακρη με την διατροφη να ανταποκρινεται στον αθλητισμο που κανω χωρις να σκεφτομαι και να νιωθω ασχημα γι’αυτό


Οσο για την κτηνοδια που επικρατει στις μερες μας πιστευω είναι δυσκολο να αλλαξει απλα θα εξαφανιζετε και αυτή ι λιγη ανθρωπια που υπαρχει και ετσι τηα καταστραφει ο κοσμος. Δεν ξερω τι λενε περι δευτερας παρουσιας αλλα πιστευω την καταστροφη του κοσμου θα την φερει ο ανθρωπος με την αλλαζονια του.


Να τονισω για την MEDTECK οτι χωρις να ξερεις για τον βελονισμο καλυτερα να μην μιλας.οταν θα εχεις προβλημα εσυ να πηγαινεις σε φυσικοθεραπευτες του Ι.Κ.Α να σου κανουν λειζερ,ηλεκτρομαλαξεις και διυθερμειες για οτιδοιποτε .οσο για την ρεφλεξολογια σου μιλαω από πρωτο χερι ότι ειχα κατά καιρους προβληματα και ο φιλος μου ξερει ρεφλεξολογια και έχει απιστευτα αποτελεσματα.εσυ εχεις κολησει σε μελετες και γενικα τις τρελες σου……γιατι ουτε τις μελετες ξερεις που αναφερεσε σε αυτές.

Καλά μιλαμε εισαι πανασχετι τελειως.εσυ μαλλον επρεπε να ζεις στα παλιοτερα χρονια που να ανοιγες το στομα σου και να σου λεγανε σκασε γυναικα και να ετρωγες και μια μπουφλα.εισαι σοβαρη που θεωρεις βλακειες την «"εναλλακτικος" και "αυτοθεραπεια".».εχω ασταθεια στον ωμο 2 χρονια και μονο με την εναλλακτικη θεραπεια έχει σχεδον φυγει στο προβλημα (είναι χρονιο αλλα δεν σε ενοχλει ουτε σε εμποδιζει ή βλαπτει πια).καταρχην ξερεις τι είναι η εναλλακτικη θεραπεια.τα ατομα που την γνωριζουν είναι λιγα και κανουν πραγματικα καλη δουλεια και μαθενεται κυριως στο εξωτερικο.αλλα που να ξερεις εσυ. Ρωτα για τον

Αγγελο Σταυροπουλο,τον Mark Jones (που προσφατα ηρθε ελλαδα για να δειξει ένα σεμιναριο)σας μιλαω γι’αυτους γιατι ετυχε να τους γνωρισω.τον έναν από έναν γνωστο μου και με βοηθαει ακομα και τον αλλον μιλαμε μεσω e-mail και αλλους που ξερουν αυτές τις θεραπειες.


Οσο για την πανελληνια ενωση δια… ασε τις μαλ… και τις ενωσεις γιατι αυτά είναι που παραπλανουν τον κοσμο και μας εχουν κάνει να μην ξερουμε το σωστο και να μην μπορουμε ουτε καν να εχουμε προσβαση σε αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου Σταύρο.

Κάποτε πρίν από 22 χρόνια ο Μεγαλοδύναμος μου έκανε ένα μεγάλο δώρο.
Για κάποιο λόγο που Εκείνος Γνωρίζει, μου το πήρε πίσω μόλις μου το έδωσε την ημέρα του Σταυρού.
Το ονόμασα Σταύρο.
Δεν θα του του συγχωρήσω ποτέ αυτό που έκανε.
Δεν είχε δικαίωμα να το κάνει.

Κάθησα και σκέφτηκα...
αν δεν είχε αυτός το δικαίωμα, ποιό δικαίωμα έχουμε εμείς.
Με ποιο δικαίωμα θα μπορέσουμε να τον κρίνουμε όταν δεν είμαστε δίκαιοι.
Είμαστε ικανοί να τον κρίνουμε?
Κάποτε ολοι θα κριθούμε.

Το να τρώς λίγο κρέας, δεν λέει κάτι.
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σας πώ τι θα κάνετε αλλά Non omne quid licet honestum est.

Εγώ ενας απλός άνθρωπος είμαι, που φαίνεται να συμβουλεύει λέγοντας να κάνουν μια ισορροπημένη διατροφή ενώ ο ιδιος δεν το κάνει.
Εγώ απλά σας λέω τις σκέψεις μου εστω ετσι αλοπρόσαλλα ή αόριστα μπερδεύοντας τη Φύση με το Θεό περιμένοντας να καταλάβετε τι εννοώ.
Αλλοι κατάλαβαν, αλλοι κάνουν πως κατάλαβαν , αλλοι κατάλαβαν λάθος, αλλοι δεν έδωσαν σημασία και νομίζουν ότι εγώ δίνω ιατρικές συμβουλές… ετσι Damnant quod non intellegunt...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tracker
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 09:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tracker
allzaro ποια ειναι η γνωμη σου για το τσαι rooibos και τι θα ελεγες για αυτο συγκριτικα με το πρασινο τσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 14:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
Περνει τα ερεθησματα όπως λες αλλα πιστεψε με πολύ είναι αυτοι που απλα το διαβαζουν και τα πιστευουν.δεν ειπα ότι δεν είναι καλο να ακουγονται αποψεις αλλα αυτά τις medteck είναι τελειως λαθος (μην αρχισεις να ρωτας εμενα τι πτυχια έχω) και πολύ μπορει να βλεπουν μονο αυτές και βλεποντας να λεει για τα πτυχια τις και τετοια είναι πιο πιστευτο.

1.Περιμενουμε την επιχειρηματολογια σου για να τεκμηριωσεις το γεγονος οτι εχω λαθος αποψεις.

2.Προφανως κανενα σχετικο πτυχιο με την υγεια δεν διαθετεις.

quote:
μηπως αυτό τερειαζει καλυτερα στην δικια σου περιπτωση?
Μηπως εσυ εδινες λαθος συμβουλες?

Αμφιβαλω.Αλλα εαν εντοπισες εσυ καποιο λαθος μου περιμενω να μου το υποδειξεις και να τεκμηριωσεις φυσικα την αποψη σου με επιχειρηματολογια και οχι με αφορισμους.

quote:
που ξερεις εσυ αν έχει προκαλεσει καμια βλαβη?εχεις ρωτησει κανεναν από αυτους που τον εχουν δει?

Μεγαλε υπαρχει καλος λογος που δεν επιτρεπεται στον καθενα να χορηγει διαιτολογια ή να κανει διαγνωσεις και να δινει θεραπειες.

Οσο πιο ασχετος με την επιστημη τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα να προκαλεσεις βλαβη.

Αυτο δεν σημαινει οτι οι κατεχοντες πτυχια ειναι αλανθαστοι.Σημαινει οτι αν απευθυνθεις σε επιστημονα εχεις πολυ μικροτερες πιθανοτητες να υποστεις βλαβη.

quote:
Που αποδειχτικε?εσυ το απεδειξες νομιζω.

Ο ιδιος ομολογησε οτι δεν κατεχει πτυχιο διατροφολογιας.

quote:
αντιθετος αυτά που λες εσυ τα λεμε μονο οι “πουλοιμενοι” στο συστημα και που μας πρωωθουν αυτά τα προιοντα και τα κάθε βλαβερα προιοντα που καθημερινα ο κοσμος περνει και τα νομιζει καλά.

Ελπιζω καποτε να συνειδητοποιησεις οτι με συνωμοσιολογικου τυπου επιχειρηματα δεν μπορεις να στηριξεις καμια απολυτως αποψη.

quote:
οι οποιοι περισσοτεροι ειχαν φτασει στο σημειο αυτό από την λαθος διατροφη και τροπο ζωης και λιγοι αυτοι που απλα ετυχε να παθουν κάτι και γι΄αυτό είναι η τεχνολογια για να βοηθαει σε καποιες περιστασεις.γιατι το λες λες και εγινε κάτι?

1.Αληθεια?Προφανως δεν εχεις γνωση ουτε των αιτιων των ασθενειων ουτε των στατιστικων των ασθενειων!

2.Αναφερα οτι εκατομμυρια σωθηκαν απο τα φαρμακα γιατι πολλες φορες βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.Γιατι πολλοι πολεμιοι της επιστημονικης ιατρικης κολανε με τις περιπτωσεις βλαβης πχ. θα αναφερουν αυτον που πεθανε απο μια αλλεργια σε ενα αντιβιοτικο και "ξεχνανε" τις περιπτωσεις οπου το φαρμακο ωφελησε πχ. ξεχνανε τις εκατομμυρια περιπτωσεις των ασθενων η ζωη των οποιων σωθηκε απο το ιδιο αντιβιοτικο που σκοτωσε τον ενα επειδη ηταν αλλεργικος/ειχε ευαισθησια στο φαρμακο/χορηγηθηκε σε λαθος δοση κτλ.

quote:
Αυτό εισαι η μονη που το λες.βεβαια μπορει να το λενε και κανα 2 αλλοι σαν και σενα κολλυμενοι.

Καλυτερα να ανοιξεις τα ματια σου.Δεν το λεω εγω και κανα δυο "κολλυμενοι"(sic) μονο.

quote:
οι ομοιοπαθητικοι ασχολουνται με βοτανα που κολανε οι ζαχαρες και αυτά που λες.ειναι που τα ξερεις όλα.

Οι ομοιοπαθητικοι δεν "ασχολουνται με βοτανα" (χρησιμοποιουν βεβαια ΚΑΙ βοτανα αλλα οχι μονο βοτανα),αυτοι που ασχολουνται με τα βοτανα ειναι οι βοτανοθεραπευτες.Οι ζαχαρες και τα νερα κολανε στο γεγονος οτι οι ομοιοπαθητικοι υπεραραιωνουν τις "θεραπευτικες" ουσιες που χρησιμοποιουν κυριως με διαλυτες νερο,αλκοολη και λακτοζη (που ειναι σακχαρο του γαλακτος) σε τετοιο σημειο ωστε πολλες φορες δεν μενει ουτε ενα μοριο απο την αρχικη ουσια στο διαλυμα,γιατι εχουν την λανθαμενη αντιληψη οτι η αραιωση ενισχυει την θεραπευτικη δυναμη του διαλυματος (μια παντελως ανοητη αποψη που αντιβαινει τους νομους της χημειας).Απο τα γραφομενα σου λοιπον ειναι προφανως οτι ο "ξερολας" εισαι εσυ αφου δεν εχεις ιδεα του τι ειναι ομοιοπαθητικη.Καλυτερα λοιπον αν δεν ξερεις να μην μιλας.

quote:
κατα την αποψη σου αυτά τα επαγγελματα με τι αντικαθιστουνται?με φαρμακα?θα μας τρελανεις…..

Αν επιθυμεις ορθη διαγνωση και θεραπεια θα απευθυνθεις σε εναν ιατρο αποφοιτο σχολης επιστημονικης ιατρικης.

Αν εισαι κατα φαντασιαν ασθενης και βρισκεις ανακουφηση με placebo τρεχα σε ομοιοπαθητικο,σε βελονιστη ή ρεφλεξιολογο.Γιατι οι θεραπειες τους ειναι "placebo" οτι πρεπει δηλαδη για κατα φαντασιαν ασθενεις.

quote:
Να τονισω για την MEDTECK οτι χωρις να ξερεις για τον βελονισμο καλυτερα να μην μιλας.οταν θα εχεις προβλημα εσυ να πηγαινεις σε φυσικοθεραπευτες του Ι.Κ.Α να σου κανουν λειζερ,ηλεκτρομαλαξεις και διυθερμειες για οτιδοιποτε .οσο για την ρεφλεξολογια σου μιλαω από πρωτο χερι ότι ειχα κατά καιρους προβληματα και ο φιλος μου ξερει ρεφλεξολογια και έχει απιστευτα αποτελεσματα.εσυ εχεις κολησει σε μελετες και γενικα τις τρελες σου……γιατι ουτε τις μελετες ξερεις που αναφερεσε σε αυτές.

Εχω την εντυπωση οτι ξερω πολυ περισσοτερα απο εσενα (που ουτε ορθογραφια δεν ξερεις) για τον βελονισμο,την ρεφλεξολογια και την ομοιοπαθητικη.Ξερω πολυ καλα οτι οι μελετες που εχουν γινει βρισκουν οτι βελονισμος,ομοιοπαθητικη και ρεφλεξολογια δεν εχουν καταφερει να επιδειξουν καμια απολυτως θεραπευτικη δραση.Η ανακουφηση που δοκιμαζεις οταν υποβαλεσαι σε αυτες τις διαδικασιες οφειλεται στο φαινομενο placebo.Σου συνιστω να πας να μαθεις τι εστι placebo.

quote:
Καλά μιλαμε εισαι πανασχετι τελειως.

Καλα μιλαμε ουτε ορθογραφια δεν ξερεις!!!!!

quote:
εσυ μαλλον επρεπε να ζεις στα παλιοτερα χρονια που να ανοιγες το στομα σου και να σου λεγανε σκασε γυναικα και να ετρωγες και μια μπουφλα.

Καλα αντε πηγαινε να μορφωθεις πρωτα.Μετα ισως μαθεις να γραφεις σωστα και ισως ξεπερασεις το κομπλεξ οτι μια γυναικα ξερει περισσοτερα απο εσενα σε ζητηματα υγειας.

quote:
εισαι σοβαρη που θεωρεις βλακειες την «"εναλλακτικος" και "αυτοθεραπεια".».εχω ασταθεια στον ωμο 2 χρονια και μονο με την εναλλακτικη θεραπεια έχει σχεδον φυγει στο προβλημα (είναι χρονιο αλλα δεν σε ενοχλει ουτε σε εμποδιζει ή βλαπτει πια).καταρχην ξερεις τι είναι η εναλλακτικη θεραπεια.τα ατομα που την γνωριζουν είναι λιγα και κανουν πραγματικα καλη δουλεια και μαθενεται κυριως στο εξωτερικο.αλλα που να ξερεις εσυ. Ρωτα για τον

Ξερω οτι η ιατρικη δεν χωριζεται σε κλασικη και εναλλακτικη,χωριζεται σε ιατρικη που ειναι ιατρικη και "ιατρικη" που δεν ειναι αλλα προσπαθει να πασαριστει ως ιατρικη μεσω του μαρκετινγκ πχ παιρνει το ονομα "εναλλακτικη" ενω το κανονικο της ονομα ειναι ΑΓΥΡΤΕΙΑ.

Ξερω οτι μια θεραπευτικη μεθοδος αξιολογειται με κλινικες μελετες και οχι απο μεμονωμενες περιπτωσεις.Οι "εναλλακτικες" θεραπειες δεν καταφεραν να πεισουν για την χρησιμοτητα τους μεσω των κλινικων δοκιμων.Σου συνιστω να πας να μαθεις τι ειναι κλινικη δοκιμη και γιατι χρησιμοποιειται για την αξιολογηση των θεραπευτικων μεθοδων.

Το δικο σου "ευτυχες αποτελεσμα" με κανεναν τροπο δεν μπορει να θεωρηθει εγκυρη αποδειξη που αυτοματα επικυρωνει τις "εναλλακτικες" θεραπειες γενικα ή την "εναλλακτικη" θεραπεια στην οποια εσυ υποβληθηκες.Εαν ειχαμε μια κλινικη δοκιμη που να δειχνει οτι οσοι ειχαν ιδιο προβλημα με εσενα και υποβληθηκαν στην ιδια "εναλλακτικη" θεραπεια με σενα δοκιμασαν περισσοτερη ανακουφηση απο οσους δεν ελαβαν την ιδια θεραπεια,ελαβαν θεραπεια placebo ή δεν ελαβαν καθολου θεραπεια ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα λεγαμε οτι η θεραπευτικη μεθοδος που ακολουθησες εχει καποια καλα στοιχεια υπερ της.

Δεν μας αναφερεις λεπτομεριες για το προβλημα σου πχ ποια η αιτιολογια του,εαν υποβληθηκες σε επιστημονικες θεραπειες,για ποσο καιρο,πριν απο ποσο καιρο τις σταματησες κτλ.Αναφερεις μια ασταθεια στον ωμο.Τι φυσεως ειναι?Ειναι νευρολογικης ή ψυχοσωματικης?Υπαρχει η περιπτωση να περασε μονη της.Υπαρχει η περιπτωση να ειναι ψυχοσωματικης φυσεως,να καλμαρησες χαρη sto placebo και να μην εχεις ασταθεια πια.Υπαρχει η περιπτωση να σε επιασαν ετεροχρονισμενα οι κανονικες θεραπειες (δηλ οι επιστημονικες θεραπειες) στις οποιες ειχε παλαιοτερα υποβληθει.Υπαρχει επισης η περιπτωση η "εναλλακτικη" θεραπεια να μην ειναι "εναλλακτικη" αλλα μια καλα δοκιμασμενη επιστημονικη η οποια πλασαριστηκε ως "εναλλακτικη" με σκοπο να σε εντυπωσιασει και να εισαι πιο προθυμος να υποβληθεις σε αυτην (και ισως και να σκασεις το κατι παραπανω σε αυτον τον ξεχωριστο "θεραπευτη")..Μπορει να συνεβησαν ενα σωρο πραγματα και η "εναλλακτικη" θεραπεια στην οποια υποβληθηκες να μην ειχε κανενα αλλο αποτελεσμα εκτος απο το να ελαφρωσει το πορτοφολι σου.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 27/06/2008 14:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tracker
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 14:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tracker
Medtech μας εχεις κουρααααααασει,αν θελαμε να σε ακουμε θα ημασταν σε αλλο forum,κανε μας την χαρη και ασε μας να συζητησουμε αυτα που ενδιαφερουν εμας.ΑΝΤΕ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 14:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Medtech μας εχεις κουρααααααασει,αν θελαμε να σε ακουμε θα ημασταν σε αλλο forum,κανε μας την χαρη και ασε μας να συζητησουμε αυτα που ενδιαφερουν εμας.ΑΝΤΕ....

Tracker αν κουραααααααααααααστηκες απο τα γραφομενα μου μπορεις να μην διαβαααααααααζεις τις δημοσιευσεις μου.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 13:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
όπως έχω αναφέρει και πρωτύτερα, ο πατέρας μου έχει πάρκινσον, εκφύλιση εγκεφάλου. Τώρα τελευταία έχει παραισθήσεις, βλέπει άτομα στο χώρο που δεν υπάρχουν.

Το μόνο χημικό που έπαιρνε ήταν χημική ντοπαμίνη και αυτή σε μικρές ποσότητες. Διάβασα τις ανεπιθύμητες ενέργειες του φαρμάκου και έδειχναν παραισθήσεις ειδικά σε ηλικιωμένους (ο father είναι 78 ετών και ιδιαίτερα ευαίσθητος στις παρενέργειες των φαρμάκων).

Τηλεφώνησα σε μία παθολόγο και μου είπε ότι ο συνδιασμός ζέστης και χημικου φέρνει παραισθήσεις και να του το κόψω. Του το σταμάτησα εδώ και 3 μέρες, έφυγε η υπνηλία, η ορθοστατική υπόταση και η μη σωστή άρθρωση του λόγου αλλά οι παραισθήσεις δεν έφυγαν. Πήρα έναν άλλο γιατρό και μου είπε να μην μπλέξω με νευρολόγους (τους οποίους είχαμε κάνει συλλογή στο παρελθόν, χωρίς αποτέλεσμα).

Του δινω πολυ omega 3, Coq10, vitamin C και φυτική ντομαμίνη.

Υπάρχει κάτι φυτικό για τις παραισθήσεις?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 17:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Συγνωμη βρε Yannakas.Να σε ρωτησω κατι:

Αυτη η "φυτικη ντομανιμινη" που χορηγεις στον πατερα σου εχει την ΙΔΙΑ χημικη δομη με την συνθετικη ντοπαμινη (που κατασκευασε στο εργαστηριο ο ανθρωπος) την οποια επαιρνε ο πατερας σου και ειχε αυτες τις παραισθησεις?Γιατι αν ναι,τοτε εξακολουθεις να του δινεις ΤΗΝ ιδια ακριβως ουσια η οποια θα εχει ακριβως την ιδια δραση (και τις ΙΔΙΕΣ παρενεργειες φυσικα) ανεξαρτητα της προελευσης της (δηλ αν ειναι φυσικη ή τεχνητη).Αυτο που μετραει εδω ειναι η χημικη δομη του μοριου της ουσιας που χορηγεις στον πατερα σου οχι αν υπαρχει ετοιμο στη φυση ή αν το παρασκευασε στο εργαστηριο ο ανθρωπος.

Και μια μικρη υπενθυμιση.Ολα αποτελουνται απο χημικες ουσιες η σωστη ορολογια που επρεπε να χρησιμοποιησεις ηταν συνθετικη (ή τεχνητη) ντοπαμινη και φυσικη ντοπαμινη και οχι χημικη ντοπαμινη και φυτικη ντοπαμινη.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpiskotaki
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 19:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpiskotaki
αγαπητη μεντεσε

Σε παρακαλω αν μπορεις να μου προτείνεις μια διατροφική αγωγη για το φιλο μου.
Πασχει απο νεφρική ανεπαρκεια και απο ψωρίαση. Λαμβανει φαρμακευτική αγωγή χρονια τώρα χωρις καμια καλυτερευση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 23:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Δεν μας αναφερεις λεπτομεριες για το προβλημα σου πχ ποια η αιτιολογια του,εαν υποβληθηκες σε επιστημονικες θεραπειες,για ποσο καιρο,πριν απο ποσο καιρο τις σταματησες κτλ.Αναφερεις μια ασταθεια στον ωμο.Τι φυσεως ειναι?Ειναι νευρολογικης ή ψυχοσωματικης?Υπαρχει η περιπτωση να περασε μονη της.Υπαρχει η περιπτωση να ειναι ψυχοσωματικης φυσεως,να καλμαρησες χαρη sto placebo και να μην εχεις ασταθεια πια.Υπαρχει η περιπτωση να σε επιασαν ετεροχρονισμενα οι κανονικες θεραπειες (δηλ οι επιστημονικες θεραπειες) στις οποιες ειχε παλαιοτερα υποβληθει.Υπαρχει επισης η περιπτωση η "εναλλακτικη" θεραπεια να μην ειναι "εναλλακτικη" αλλα μια καλα δοκιμασμενη επιστημονικη η οποια πλασαριστηκε ως "εναλλακτικη" με σκοπο να σε εντυπωσιασει και να εισαι πιο προθυμος να υποβληθεις σε αυτην (και ισως και να σκασεις το κατι παραπανω σε αυτον τον ξεχωριστο "θεραπευτη")..Μπορει να συνεβησαν ενα σωρο πραγματα και η "εναλλακτικη" θεραπεια στην οποια υποβληθηκες να μην ειχε κανενα αλλο αποτελεσμα εκτος απο το να ελαφρωσει το πορτοφολι σου.

κοιτα επιδει εισαι κομπλεξαρα δεν θα συνεχισω κουβεντα μαζι σου γιατι εσυ αυτο γουσταρεις απ'οτι εχω καταλαβει.απλα να σου πω οτι τα ορθογραφικα λαθη οφειλονται στο γεγονος οτι μιλαω σχεδον καθε μερα αγγλικα,γραφω κειμενα,και μιλαω με ελληνες στο εξωτερικο που χρησιμοποιουν greeklish και ετσι μπερδευομαι.το αλλο με το αν τα εσκασα για να με κανει καλα τα λες εσυ γιατι αυτος που με βοηθησε μου επερνε 20Ε ενω περνει 40Ε και δευτερον ειναι πολυ γνωστος.φαρμακα επερνα 1 χρονο και δεν μου εκαναν τιποτα.αλλος ενας χρονος περασε ετσι χωρις να μου περασει και στο τελος του δευτερου που πηγα εκει και μου εδωσε αυτα που επρεπε να κανω σε 2.5 μηνες μου εφυγαν σχεδον ολες οι ενοχλησεις.και τωρα πια δεν εχω κανενα προβλημα.

μην απαντησεις γιατι δεν προκειται να σου ξαναστειλω.βρες αλλο forum να πριζεις τα ατομα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 23:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Φίλε μου Σταύρο.

Κάποτε πρίν από 22 χρόνια ο Μεγαλοδύναμος μου έκανε ένα μεγάλο δώρο.
Για κάποιο λόγο που Εκείνος Γνωρίζει, μου το πήρε πίσω μόλις μου το έδωσε την ημέρα του Σταυρού.
Το ονόμασα Σταύρο.
Δεν θα του του συγχωρήσω ποτέ αυτό που έκανε.
Δεν είχε δικαίωμα να το κάνει.

Κάθησα και σκέφτηκα...
αν δεν είχε αυτός το δικαίωμα, ποιό δικαίωμα έχουμε εμείς.
Με ποιο δικαίωμα θα μπορέσουμε να τον κρίνουμε όταν δεν είμαστε δίκαιοι.
Είμαστε ικανοί να τον κρίνουμε?
Κάποτε ολοι θα κριθούμε.

Το να τρώς λίγο κρέας, δεν λέει κάτι.
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σας πώ τι θα κάνετε αλλά Non omne quid licet honestum est.

Εγώ ενας απλός άνθρωπος είμαι, που φαίνεται να συμβουλεύει λέγοντας να κάνουν μια ισορροπημένη διατροφή ενώ ο ιδιος δεν το κάνει.
Εγώ απλά σας λέω τις σκέψεις μου εστω ετσι αλοπρόσαλλα ή αόριστα μπερδεύοντας τη Φύση με το Θεό περιμένοντας να καταλάβετε τι εννοώ.
Αλλοι κατάλαβαν, αλλοι κάνουν πως κατάλαβαν , αλλοι κατάλαβαν λάθος, αλλοι δεν έδωσαν σημασία και νομίζουν ότι εγώ δίνω ιατρικές συμβουλές… ετσι Damnant quod non intellegunt...


allzaro τι ενοεις σου πηρε πισω?το παιδι σου?γιάυτο μου ειχες πει οτι εχω ξεχωριστο ονομα?δεν καταλαβα αυτα που ειπες στα ξενα αλλα καταλαβα το νοημα.σε καμια περιπτωση δεν κρινεις και ουτε εχεις αναγκασει καποιον να κανει κατι εδω.αντιθετος βοηθας πολυ με τις συμβουλες σου και πιστεψε με εχω παρει πολλα απο σενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 23:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

quote:
Medtech μας εχεις κουρααααααασει,αν θελαμε να σε ακουμε θα ημασταν σε αλλο forum,κανε μας την χαρη και ασε μας να συζητησουμε αυτα που ενδιαφερουν εμας.ΑΝΤΕ....

Tracker αν κουραααααααααααααστηκες απο τα γραφομενα μου μπορεις να μην διαβαααααααααζεις τις δημοσιευσεις μου.

The plural of anecdote is not data.



δεν γινεται να μην τα διαβαζουμε γιατι απαντας σε ολους και για ολα.ασε μας πια.να πας σε αλλο forum δεν θα φυγουμε ολοι εμεις επιδει εσυ εχεις τα κομπλεξ σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 21:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
γεια σου allzaro.οποτε μπορεσεις στειλε μου για το προηγουμενο μηνυμα και επισεις θελω την γνωμη σου για κατι.εχω 1.5 τωρα που δουλευω καθημερινα απο τις 9.30 το πρωι και ξυπναω 8.30 γιατι ειναι στον αλιμο η δουλεια για να φαω.τρωω πολυ καλο πρωινο με γιαουρτι με κορνφλειξ και ξυρους καρπους,μια κουταλια μελλασα,μελι,ταχινι,πετιμεζι.στην δουλεια μπορω να φαω 1 τοστ στις 2 και σχολαω στις 6 το απογευμα και πηγαινω προπονηση κατευθειαν που εχω στις 6.50 και τελειωνω στις 9.30 ή 10 το βραδυ που θα φαω το φαγητο του μεσημεριου που εχω.εχω πεσει απο τα 76 στα 72 και νιωθω κουρασμενος με οχι πολυ ορεξη πολλες φορες.

τι να κανω?υπαρχει κατι δυναμοτικο που μπορει να με βοηθεισει?οποτε μπορεσεις στειλε μου.σε ευχαριστω.

ΣταυροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 22:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
κοιτα επιδει εισαι κομπλεξαρα δεν θα συνεχισω κουβεντα μαζι σου


quote:
α πας σε αλλο forum δεν θα φυγουμε ολοι εμεις επιδει εσυ εχεις τα κομπλεξ σου.

Αγαπητε Σταυρο να σου υπενθυμισω οτι οι διαχειριστες δεν βλεπουν με καλο ματι:

α)οσους βριζουν

β)οσους προτρεπουν μελη του forum να ξεκουμπιστουν απο αυτο επειδη δεν συμφωνουν με τις αποψεις τους! (ή επειδη εχουν ξεμεινει απο επιχειρηματα οπως εσυ.)

Αγαπητε Σταυρο υποψιαζομαι οτι καποιος αλλος πασχει απο συμπλεγμα κατωτεροτητας ιδιως οταν λεει απευθυνομενη σε γυναικα μελος του forum οτι επρεπε να ζει σε μια εποχη που οταν τολμουσε να μιλησει μια γυναικα ετρωγε ξυλο και το βουλωνε-αυτο δηλ που ειπες εσυ σε μενα πριν λιγα ποστς.


Αγαπητε Σταυρο οπαδε της εναλλακτικης ιατρικης που εισαι τοσο βεβαιος οτι οι ομοιοπαθητικοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν βοτανα ωστε να την λες σε καποια που ξερει οτι η ομοιοπαθητικη εχει εντελως διαφορετικες αρχες απο την βοτανοθεραπεια (που ειναι μια πρωτογονη μορφη φαρμακευτικης),που νομιζεις οτι απο μια περιπτωση μπορουμε να κρινουμε οτι η θεραπεια που χορηγηθηκε ειναι αξια σε ξανασυμβουλευω τα εξης:

α)Να μαθεις τι ειναι και γιατι χρησιμοποιουνται οι κλινικες δοκιμες (clinical trials αγγλομαθη μου) στην αξιολογηση των θεραπευτικων μεθοδων.

β)Να ελεγξεις ποιες απο τις "εναλλακτικες θεραπειες" εχουν αποδειξει την αξια τους μεσω αυτων (η συντομη απαντηση ειναι καμια).


γ)Να μαθεις τι εστι (oops I meant is) το φαινομενο placebo (placebo effect)


δ)Να μαθεις τροπους γιατι την επομενη φορα που θα διαβασω στα ποστς σου αναλογους χαρακτηρισμους οπως το κομπλεξαρα θα σε αναφερω στους διαχειριστες.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 22:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου φίλε μου Σταύρο.

Το οτι κατέβηκες απο τα 76 στα 72 είναι όντως ανησυχητικό.
Είναι πάρα πολύ σκληρό αυτό που κάνεις και μου θυμίζεις τον εαυτό μου.
Εκείνη την εποχή βέβαια δεν υπήρχαν τα συμπληρώματα διατροφής.
Σήμερα υπάρχουν.
Εγώ φυσικά είμαι κατά των συμπληρωμάτων αλλά εάν σε περιπτώσεις οπως η δική σου φειδωλά τα συνιστώ.
Να αντικαταστήσεις στο πρωινό σου τη μελάσα το μέλι και το πετιμέζι.
Να τα αντικαταστήσεις με ξηρά δαμάσκηνα χουρμάδες και σύκα.
Στις 10 καλό θα είναι να εχεις ενα σνάκ. Οχι τόστ αλλά ενα σάντουιτς με ασπράδια αυγών φιλέτο κοτόπουλο και τυρί κοτέιτζ.
Το μεσημέρι προσπάθησε πάση θυσία να φάς ενα λαδερό φαγητό. Υπάρχουν εστιατόρια που έχουν λαδερά φαγητά.
Στα καταστήματα με συμπληρώματα διατροφής θα βρείς σοκολάτες με πρωτείνη 90% καθώς και 50%. Πάρε μερικές να τις εχεις.
Σε περιπτώσεις που δεν μπορέσεις να φάς ικανοποιητικά μπορείς να τρώς μια τέτοια σοκολάτα. Υπάρχουν αθλητές που τρώνε και 5 τέτοιες καθημερινά. Μετά απο την προπόνηση καλό θα είναι να αναπληρώνεις τους ηλεκτρολύτες σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 22:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzaro τι ενοεις σου πηρε πισω?το παιδι σου?γιάυτο μου ειχες πει οτι εχω ξεχωριστο ονομα?δεν καταλαβα αυτα που ειπες στα ξενα αλλα καταλαβα το νοημα.σε καμια περιπτωση δεν κρινεις και ουτε εχεις αναγκασει καποιον να κανει κατι εδω.αντιθετος βοηθας πολυ με τις συμβουλες σου και πιστεψε με εχω παρει πολλα απο σενα.

Nαί .. αυτό ακριβώς
Τα λατινικά εννοείς!
Δεν πειράζει που δεν κατάλαβες.
Χαίρομαι που παίρνεις κάτι το θετικό,ολοι παίρνουμε κάτι το θετικό.
Είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις και πρέπει να προσέχεις.
Κάνεις κάτι πολύ υπέρ και χρειάζεσαι να τρώς και υπέρ.
Πρόσεχε ομως, αυτό μπορεί να σου δίνει επιδόσεις αλλά σε φθείρει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpiskotaki
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 22:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpiskotaki
αγαπητε αλζαρο διάβασα αυτα που γράφεις για τα λάδια και τα αιθερια ελαια. Κατισε παρακαλώ για μελαχροινα δέρματα κατι το αντιγηραντικο
Εγραψα και για μια απαντηση για το φιλο μου που πασχει απο νεφρική ανεπαρκεια και ψωριαση. Αν θέλεις απαντας και σε αυτο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 16:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Εγραψα και για μια απαντηση για το φιλο μου που πασχει απο νεφρική ανεπαρκεια και ψωριαση. Αν θέλεις απαντας και σε αυτο?

Δες σχετικό αρθρο..
``Νεφροπαθής ένας στους δέκα Έλληνες``
http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20080521&nid=8592333&sn=&spid=1418
επίσης ``Πανελλήνιος Σύνδεσμος Νεφροπαθών`` με forums http://www.psnrenal.gr/

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΦΡΟΠΑΘΩΝ ΥΠΟ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ Η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΚΑΛΛΙΣΠΕΡΗ 32 κ΄ΠΡΟΠΥΛΑΙΩΝ
11742 ΑΘΗΝΑ
9232313, 9232090 φαξ 9238167


Edited by - allzzaro on 11/07/2008 16:23:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

a.zoras
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 17:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a.zoras

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

13/7/2008
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 20:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Γειά σου φίλε μου Σταύρο.

Το οτι κατέβηκες απο τα 76 στα 72 είναι όντως ανησυχητικό.
Είναι πάρα πολύ σκληρό αυτό που κάνεις και μου θυμίζεις τον εαυτό μου.
Εκείνη την εποχή βέβαια δεν υπήρχαν τα συμπληρώματα διατροφής.
Σήμερα υπάρχουν.
Εγώ φυσικά είμαι κατά των συμπληρωμάτων αλλά εάν σε περιπτώσεις οπως η δική σου φειδωλά τα συνιστώ.
Να αντικαταστήσεις στο πρωινό σου τη μελάσα το μέλι και το πετιμέζι.
Να τα αντικαταστήσεις με ξηρά δαμάσκηνα χουρμάδες και σύκα.
Στις 10 καλό θα είναι να εχεις ενα σνάκ. Οχι τόστ αλλά ενα σάντουιτς με ασπράδια αυγών φιλέτο κοτόπουλο και τυρί κοτέιτζ.
Το μεσημέρι προσπάθησε πάση θυσία να φάς ενα λαδερό φαγητό. Υπάρχουν εστιατόρια που έχουν λαδερά φαγητά.
Στα καταστήματα με συμπληρώματα διατροφής θα βρείς σοκολάτες με πρωτείνη 90% καθώς και 50%. Πάρε μερικές να τις εχεις.
Σε περιπτώσεις που δεν μπορέσεις να φάς ικανοποιητικά μπορείς να τρώς μια τέτοια σοκολάτα. Υπάρχουν αθλητές που τρώνε και 5 τέτοιες καθημερινά. Μετά απο την προπόνηση καλό θα είναι να αναπληρώνεις τους ηλεκτρολύτες σου.


και εσυ το ιδιο,φανταζομαι θα καταλαβαινεις ποσο πτωμα νιωθεις μετα στην προπονηση.οσο για τα συμπληρωματα και εγω ειμαι κατα γι'αυτο ηθελα να σε ρωτησω γιατι ξερω θα μου πεις το σωστο.

ι μελλασα και το πετιμεζι και το μελι δεν ειναι πολυ πλουσια για πρωινο?πρεπει να αντικατασταθουν?για ποιο λογο? για το σνακ αντι για κοτοπουλο και αυτο το τυρι μπορο να βραζω 3-4 αυγα και να περνω μονο το ασπραδι και να τα τρωω στις 10 γιατι τωρα φιλετα κοτοπουλου και τετοια δεν μπορω να περνω.τι λες?οσο για το μεσημερι allzaro σου ειπα δουλευω :) δεν μπορω να τρωω εκτος αν εχω παρει κατι μαζι μου και με αφηνουν 10 λεπτα να φαω.μονο αυτο το διαλλειμα εχω μεχρι τις 6 το απογευμα.μετα την προπονηση αναπληρωνω τους ηλεκτρολητες και οσο για τις σοκολατες που μου ειπες πηγα και ρωτησα και μου λενε κανουν 4.5 ευρω η μια και 38 οι 12αδα και ειναι της nitroteck που εχει περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακες και μια αλλη που εχει το αναποδο?τι με συμβουλευεις?ειναι αξιοπιστα ή εχουν και αλλες ουσιες μεσα?και αν η τιμη τους ειναι ενταξει.


quote:
Κάνεις κάτι πολύ υπέρ και χρειάζεσαι να τρώς και υπέρ.
Πρόσεχε ομως, αυτό μπορεί να σου δίνει επιδόσεις αλλά σε φθείρει.

το ξερω αλλα τι να κανω.δεν δουλευω γιατι μου αρεσει τουλαχιστον αυτην την περιοδο αλλα απο την αλλη υπαρχουν παιδια που κανουν ποιο δυσκολες δουλειες απο μενα και δεν εχουν και να φανε οποτε εγω ειμαι μια χαρα.


οποτε μπορεσεις και εχεις χρονο στειλε μου.σε ευχαριστω και παλι για την βοηθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 20:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Nαί .. αυτό ακριβώς
Τα λατινικά εννοείς!
Δεν πειράζει που δεν κατάλαβες.
Χαίρομαι που παίρνεις κάτι το θετικό,ολοι παίρνουμε κάτι το θετικό.
Είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις και πρέπει να προσέχεις.
Κάνεις κάτι πολύ υπέρ και χρειάζεσαι να τρώς και υπέρ.
Πρόσεχε ομως, αυτό μπορεί να σου δίνει επιδόσεις αλλά σε φθείρει.


λυπαμαι πολυ.ειναι πολυ ασχημο να χανεις καποιον δικο σου ανθρωπο.αλλο παιδακι εχεις?σε ευχαριστω για τις συμβουλες απλα καποια πραγματα δεν ειναι στο χερι μας αλλα ανθρωποι ειμαστε εχουμε κατι παραπανω απο σωμα οποτε και να φθειρετε και λιγο ενταξει:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 18:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε Σταύρο

Δίνω ιδιαίτερη σημασία σε ενα καλό και σωστό πρωινό.
Πρόσεξε τώρα..
Ατομα που δεν αθλούνται πρέπει να βρίσκεται σε μια αναλογία 7 προς 3 υπέρ των πολυσακχαριτών (σύνθετοι υδατάνθρακες) σε αθλητές το ποσοστό μπορεί να είναι το ανάποδο υπέρ των (απλών υδατανθράκων) και αυτό γιατί το μεγαλύτερο μέρος του γλυκογόνου που καταναλώθηκε κατά τη διάρκεια της άσκησης αναπληρώνεται τις πρώτες 6 ώρες μετά από την προπόνηση.

Μέχρι σήμερα γνωρίζουμε ότι οι σύνθετοι υδατάνθρακες ανεβάζουν αργά και σταθερά τη συγκέντρωση σακχάρου στο αίμα και δίνουν ενέργεια σταθερά για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να διεγείρουν το αίσθημα της πείνας και να δημιουργούν λιπογένεση.
Οι διαβητολόγοι όμως έχουν αντίθετη γνώμη καθώς κάποιες τροφές που περιέχουν απλούς υδατάνθρακες ανεβάζουν αργά τη συγκέντρωση του σακχάρου στο αίμα ενώ αντίθετα κάποιες τροφές που περιέχουν σύνθετους υδατάνθρακες αυξάνουν πολύ γρήγορα τη συγκέντρωση του σακχάρου στο αίμα.

Το μέλι και το πετιμέζι είναι απλοί υδατάνθρακες και συγκεκριμένα
είναι δισακχαρίτες, οπου με την υδρόλυση τους δίνουν από ένα μόριο γλυκόζης και φρουκτόζης οπου μετατρέπονται σε γλυκογόνο και απορροφούνται γρήγορα, αυξάνουν απότομα το επίπεδο της γλυκόζης στο αίμα ενώ το υπόλοιπο μετατρέπεται σε λίπος και εναποθηκεύεται στο λιπώδη ιστό του σώματος.
Αντιθέτως οι σύνθετοι υδατάνθρακες εχουν πολύ αργή απορρόφηση είναι μια πολυμερής ενωση της γλυκόζης και αποτελείται από πολλά μόρια απορροφούνται αργά με τελική απόληξη την πλήρωση των αποθηκών του γλυκογόνου του σώματος και τη συμπλήρωση των αποθηκών του λίπους του.

Tα αποξηραμένα δαμάσκηνα είναι πλούσια σε E και C, καθώς και σε μέταλλα και ιχνοστοιχεία, όπως και σε βιοενεργά αντιοξειδωτικά συστατικά που περιέχονται (φλαβονοειδή και καροτενοειδή). ο σίδηρος, ο χαλκός, το σελήνιο και το κάλιο. Εκτός αυτού προστατεύουν το καρδιαγγειακό σύστημα, εμποδίζοντας την οξείδωση της «κακής» χοληστερίνης (LDL) εμπλουτίζουν δε τις λιποπρωτεΐνες στο πλάσμα του αίματος και αποτρέπουν την οξείδωσή τους. Είναι υπέρ της καλής λειτουργίας του εντέρου καθώς εχουν καθαρτικήδράση και αυτό οφείλεται στη μεγάλη περιεκτικότητά τους σε φυτικές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 18:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σε οτι αφορά τις σοκολάτες πρωτείνης εχουν απο 1 και πάνε λέγοντας αναλόγως την περιεκτικότητα τους σε πρωτείνη-υδατάνθρακες κλπ.
Υπάρχουν αθλητές που καταναλώνουν αρκετές τέτοιες ημερησίως μιας και εργάζονται και δεν τους μένει χρόνος για την πολυτέλεια ενός σωστού γεύματος.

Κύριο μέλημα σου είναι απο το πρωί να φροντίζεις το τι πρέπει να φάς. Το ρύζι είναι μια τροφή που συνιστάται σε ολους ειδικά σε αυτούς που αθλούνται. Να το εχεις στη διατροφή σου σε καθημερινή βάση. Η μεσογειακή διατροφή είναι απαραίτητη και γιαυτό να φροντίζεις πάση θυσία να τρώς το μεσημέρι ενα μαγειρευτό φαγητό με ρύζι και σαλάτα.

Κάθε αθλητής για να μπορέσει να αποδώσει σωστά θα πρέπει να εχει κοντά του εναν διατροφολόγο. Μετά απο καιρό οι ίδιοι αποκτούν μια τεράστια πείρα για το τι πρέπει να φάνε και το πότε.

Εν κατακλείδι για τις σοκολάτες.
Είναι πολυ προτιμότερο για ώρα ανάγκης να τις εχεις μαζί σου και οταν βρεθείς σε μια δύσκολη στιγμή οπου δεν μπορείς να φάς σωστά να πάρεις μια σοκολάτα πρωτείνης κατά προτίμηση 90άρα.
Βλέπω πολλούς αθλητές που δεν μπορούν να τραφούν και παρασκευάζουν δικά τους σκευάσματα απο χύμα πρωτείνη σόγιας, απο χύμα πρωτείνη ορού γάλακτος καθώς και αλμπουμίνη. Εκτός αυτού προσθέτουν και μαγιά.
Είναι αποδοτικά, δεν λέω αλλά εγκυμονούν ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ειδικά οταν αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 18:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Στο προφίλ σου εχεις μια φωτό.
Επειδή μια φωτογραφία αξίζει οσο χίλιες λέξεις ποιός απο τους δύο είσαι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 22:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Στο προφίλ σου εχεις μια φωτό.
Επειδή μια φωτογραφία αξίζει οσο χίλιες λέξεις ποιός απο τους δύο είσαι?

ειμαι αυτος με το μαυρο μαγιο. :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 22:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Κύριο μέλημα σου είναι απο το πρωί να φροντίζεις το τι πρέπει να φάς. Το ρύζι είναι μια τροφή που συνιστάται σε ολους ειδικά σε αυτούς που αθλούνται. Να το εχεις στη διατροφή σου σε καθημερινή βάση. Η μεσογειακή διατροφή είναι απαραίτητη και γιαυτό να φροντίζεις πάση θυσία να τρώς το μεσημέρι ενα μαγειρευτό φαγητό με ρύζι και σαλάτα.

Κάθε αθλητής για να μπορέσει να αποδώσει σωστά θα πρέπει να εχει κοντά του εναν διατροφολόγο. Μετά απο καιρό οι ίδιοι αποκτούν μια τεράστια πείρα για το τι πρέπει να φάνε και το πότε.

Εν κατακλείδι για τις σοκολάτες.
Είναι πολυ προτιμότερο για ώρα ανάγκης να τις εχεις μαζί σου και οταν βρεθείς σε μια δύσκολη στιγμή οπου δεν μπορείς να φάς σωστά να πάρεις μια σοκολάτα πρωτείνης κατά προτίμηση 90άρα.
Βλέπω πολλούς αθλητές που δεν μπορούν να τραφούν και παρασκευάζουν δικά τους σκευάσματα απο χύμα πρωτείνη σόγιας, απο χύμα πρωτείνη ορού γάλακτος καθώς και αλμπουμίνη. Εκτός αυτού προσθέτουν και μαγιά.
Είναι αποδοτικά, δεν λέω αλλά εγκυμονούν ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ειδικά οταν αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση.


καλα το ξερω οτι χρειαζεται και ο διαιτολογος απλα αυτην την περιοδο δεν εχω καθολου χρηματα για τετοια.οσο για τις σοκολατες ξερεις αν εχουν τα φαρμακεια ή καπου αλλου γιατι εχθες που ρωτησα δεν ειχαν 90% πρωτεινης αλλα ειχαν αυτα της nitroteck που ηταν πρωτεινες και λιγοτεροι υδατανθρακες χωρις να λεει τι ποσοστο πρωτεινων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 22:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σταυρο δες τα μαιλ σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 22:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Το μέλι και το πετιμέζι είναι απλοί υδατάνθρακες και συγκεκριμένα
είναι δισακχαρίτες.....

το ιδιο ισχυει και για την μελλασα?ή αυτην μπορω να την τρωω το πρωι?τα υπολοιπα ποια στιγμη της ημερας ειναι χρησιμο να καταναλωθουν?γιατι πιστευω ειναι πολυ πλουσιες τροφες που χρειαζομαστε.

quote:

Tα αποξηραμένα δαμάσκηνα είναι πλούσια σε E και C, καθώς και σε μέταλλα και ιχνοστοιχεία, όπως και σε βιοενεργά αντιοξειδωτικά συστατικά που περιέχονται (φλαβονοειδή και καροτενοειδή). ο σίδηρος, ο χαλκός, το σελήνιο και το κάλιο. Εκτός αυτού προστατεύουν το καρδιαγγειακό σύστημα, εμποδίζοντας την οξείδωση της «κακής» χοληστερίνης (LDL) εμπλουτίζουν δε τις λιποπρωτεΐνες στο πλάσμα του αίματος και αποτρέπουν την οξείδωσή τους. Είναι υπέρ της καλής λειτουργίας του εντέρου καθώς εχουν καθαρτικήδράση και αυτό οφείλεται στη μεγάλη περιεκτικότητά τους σε φυτικές.


"ξηρά δαμάσκηνα χουρμάδες και σύκα" απ'ολα αυτα να τρωω το πρωι ή μια μερα το ενα μια το αλλο?και ολα αποξηραμενα?μπορεις να μου εξηγησεις ποιες οι ιδιοτητες των αποξηραμενων απο τα κανονικα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 19:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ο λογαριασμός a.zoras που όπως φαίνεται εμφανίστηκε στην παρούσα συζήτηση για να επιτεθεί προσωπικά και να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιο άλλο άτομο που συμμετέχει στη συζήτηση αυτή, απενεργοποιήθηκε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy