ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 11:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Για τον filosofos3

Ο Ισλαμισμος εμφανιστηκε περιπου το 700 μχ και εξαπλωθηκε
στην λεκάνη της ανατολικής μεσογείου με ραγδαίο ρυθμο.

Αυτο δεν νομιζω οτι θελει ιστορικα στοιχεία για τεκμηρίωση.

Οι κατοικοι της ιδιας ανατολικής μεσογειου εως τοτε ηταν ΚΥΡΙΩΣ Χριστιανικοι.
Ουτε αυτο θελει τεκμηρίωση.

Σημερα οι Χριστιανοί ειναι ελάχιστοι και το κύριο θρησκευτικό σώμα
απο πιστους στον Ισλαμισμό.


Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 11:58:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αχ ρε Ρουμιάνα με απογοήτευσες! Περίμενα κανένα πραγματικό στοιχείο και μου λες αοριστίες!Ναι το Ισλάμ εμφανίστηκε το 700 μΧ και επκτάθηκε ταχύτατα με το σπαθί και με τη βία. Αγνοείς όμως ότι ποτέ δεν υπήρξαν μαζικές αλλαξοπιστίες από χριστιανούς μου φαίνεται.Αν σήμερα είναι περισσότεροι οι μολυσουλμάνοι οφείλεται σε μετακινήσεις πληθυσμών και σε μεγαλύτερη γεννητικότητα των μουσουλμάνων οι οποίοι μπορούν να παντρευτούν επίσημα μέχρι 4 γυναίκες αλλά ανεπίσημα να έχουν όσες θέλουν. Δεν τους ενδιέφερε να κάνουν τους χριστιανούς μαζικά μουσουλμάνουν γιατί μετά δε θα πλήρωναν πολλούς φόρους (οι χριστιανοί πλήρωναν δυσβάστακτους φόρους σε σύγκριση με τους μουσουλμάνους). Οι εξισλαμισμοί επιβάλλονταν μόνο σε επναναστατικούς πληθυσμούς επί ποινή θανάτου για να μπορούν να τους ελέγχουν, γιατί οι μουσουλμάνοι δεν έχουν ελευθερία επιλογής όσον αφορά την υπακοή τους στο κράτος. Επιβάλλεται από τη θρησκεία τους! Εξισλαμισμοί είχαν γίνει και σε μερικές περιπτώσεις που ήθελαν να ξεφύγουν από τη φορολογική καταπίεση κάποιοι χριστιανοί, αλλά ήταν μικρής εμβ΄λελειας όπως και οι προηγούμενοι. Και θαύματα βέβαι συνέχισαν να συμβαίνουν και τότε. Γιαυτό και δεν έγιναν ποτέ μαζικοί εξισλαμισμοί.

Πετάς λοιπόν μια παραπληροφόρηση και νομίζεις ότι αυτό λέγεται προσφορά στο διάλογο; Έτσι θα δείξεις τις ατέλειες του χριστιανισμούς ; Αυτό είναι η εφαρμογή της λογικής που λες σε άλλο μύνημα;

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 12:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Filosofe3 , αφου επιμένεις θα επανέλθω ...
Επιφυλασομαι για τα ιστορικά στοιχεία που ζητάς ,
αυτη την στιγμη βρίσκομαι εκτος βασης μου και δεν εχω βιβλιογραφία μαζί μου.

Οι μετακινήσεις ΔΕΝ ηταν ο μοναδικός λογος.
Η βία ναι , ηταν , αλλα η ουσία δεν αλλαζει.

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 12:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αχ ρε Ρουμιάνα με απογοήτευσες! Περίμενα κανένα πραγματικό στοιχείο και μου λες αοριστίες!Ναι το Ισλάμ εμφανίστηκε το 700 μΧ και επκτάθηκε ταχύτατα με το σπαθί και με τη βία.

quote:
Οι εξισλαμισμοί επιβάλλονταν μόνο σε επναναστατικούς πληθυσμούς επί ποινή θανάτου για να μπορούν να τους ελέγχουν, γιατί οι μουσουλμάνοι δεν έχουν ελευθερία επιλογής όσον αφορά την υπακοή τους στο κράτος. Επιβάλλεται από τη θρησκεία τους

filosofos3, μήπως αυτά που μας είπες πολύ σωστά για τον Ισλαμισμό ισχύουν ακριβώς και για τον Χριστιανισμό κατά την εποχή του Βυζαντίου (Μέγας Θεοδόσιος, Μέγας Κωνσταντίνος) και για τον Μεσαίωνα (Σταυροφορίες, Ιερά Εξέταση)...?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 23:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Να σου πω ρε Δημητρη 2 .
Εισαι καμμιά αίρεση ?? Πες το αμα ειναι να μην ασχολουμαστε μαζί σου.
Καλα , ο κυριος δε σου πε οτι ουτε μια κεραία να μην αλλαξετε ??
ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ ΚΑΘΙΚΙ και τα αλλαζεις τον λογο του ??
ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ ΚΑΘΙΚΙ και σκεπτεσαι αλλα πράγματα ??


Σε λέω "καθικι" φιλικά , δεν κυριολεκτω
αλωστε εσεις οι χριστιανοι ξερετε τι ειστε , δεν χρειαζετε να σας το
πουν και οι αλλοι για να ενοχληθειτε.



Θα σου τά ψελνα αλλά είδα ότι το έγραψες στις 4 το πρωί.
Καλά να περνάς.

Edited by - dimitris2 on 24/07/2005 23:09:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 23:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Για να το κάνω πιο "λιανό" .
Οταν οι χιλιάδες πιστοι συνοστιζονταν στα μοναστηρια και τα κανονια του Πορθητη χτυπουσαν
αλυπητα τα τειχη της Πολης ,ανοιγωντας τα ρηγματα απο οπου θα εισέβαλε ο σκοταδισμος
που θα κρατουσε τον ελληνισμό σε ναρκη για εκατονταετίες, ισα ισα που ο Παλαιολόγος
μπορεσε να επιστρατευσει μερικες χιλιαδες(5000 νομιζω ) στρατιώτες και οι περισσότεροι
Ποντιοι και Κρητικοι (για αυτο τους πάω ως ανθρωπους οτι και να μου εχουν κάνει...)

Οι καλόγεροι πιστευοντας σε θαυματα και σε φωτα της Ιερουσαλημ , εκαναν αθελά τους
"πλάτες" στον Ισλαμισμό και στην κοινωνική οπισθοδρόμηση. Παρόμοια παραδείγματα μπορω
να αντλησω απο την καθημερινότητά μας χιλιάδες , ανθρωποι που εχουν εκπαιδευτεί για να
ολοκληρώνουν μια δουλιά ειναι τελικά αντιπαραγωγικοι και η κοινωνία μας εχει "επενδύσει"
πάνω τους αυτοί προτιμούν να καταναλώνουν την φαιά τους ουσία σε εικονιτσες και τυράκια
και ταματα , χωρις ομως να παραδιδουν την θέση τους σε αλλες κοινωνικές δυνάμεις που
θα ειχαν περισσότερη αποτελεσματικότητα σε θέματα διεθνη ανταγωνισμού.



Ρουμί, συμφωνώ , αλλά δεν είμαι σε θέση να ξέρω ποιοί προδίδουν σε κάθε κοινωνία.
Είναι γεγονός ότι ο καλόγηρος είναι των άκρων κι αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Τα άκρα είναι επικίνδυνα όταν κάποιος που τα ακολουθεί ξεφύγει από το σκοπό του γιατί έκανε λάθος επιλογή.
Ας πούμε: Τι αλλάζει σήμερα από την εποχή του βυζαντίου?
Δεν υπήρχε τότε ο εργάτης της φάμπρικας, ο οικογενειάρχης ο απλός κι ο πολίτεκνος, ο υπάλληλος που ήθελε με κάθε μέσο να πάρει αξιώματα και το ρουσφέτι για χρήμα ή δόξα?
Δεν είχε ο λαός εθνική συνείδηση και αγανακτούσε με την ιδέα του υπόδουλου στους εχθρούς?
Αρα πάνω κάτω ήταν το ίδιο , η ίδια κοινωνία .
Και σε κάθε κοινωνία ποιος θα δείξει την κεκροπορτα?
Δεν ήταν καλόγερος ο Εφιάλτης.
Δεν θα δείξουν σήμερα τα ευαίσθητα πολεμικά στοιχεία της ελλάδας οι 2000 μοναχοί του αγίου όρους.
Θα προδώσει το έθνος ένας από τους ηγαπημένους και όχι από τους δεκάδες. Ο Ιούδας του σήμερα και τους χτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 23:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Ελπίζω να μην κλείσει το τόπικ πριν φτάσει τις 50 σελίδες!!!

Να κλείσει όμως μόλις φτάσει τις 50 αφού οι απαντήσεις στο αρχικό ερώτημα δόθηκαν και ήταν ποικίλες, αρκετές ώστε να κρατήσει ο κάθε αναγνώστης ό,τι νομίζει σύμφωνα με τη νοημοσύνη και τα "πιστεύω" του.

Πέρα απ' αυτά, έχει ξεφύγει ουκ ολίγες φορές το θέμα και πραγματικά είναι =αδύνατον= να το παρακολουθήσει πια κανείς ολόκληρο...

Ευχαριστώ όλους όσοι συμμετείχαν από τις 26/11/2002 και ομολογώ ότι εγώ προσωπικά έμαθα πολλά πράγματα μέσα από δω και σχημάτισα άποψη πάνω σε κάτι για το οποίο αρχικά είχα άγνοια.

Ευχαριστώ.

----------------
Αμαλία, είπαμε: όχι πριν φτάσει τις 50! Έτσι, για το γ*μ*το!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 00:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ananasss, λίγο πολύ όλα τα θέματα ξεφεύγουν από την αρχική τους πορεία όταν παίρνουν μεγάλη έκταση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 07:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
TO ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΤΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 07:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ το ευχαριστήθηκα αλλά έκανα τόοοοοση ώρα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και τις κοίταζα από το γραφείο τα πρωϊνά (και τώρα στη δουλειά είμαι, δουλεύω 7:00-15:00).
Λέτε να χάσω την δουλειά μου? Θα σας ζητήσω αποζημίωση... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 10:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..

ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 10:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τι σύμπτωση!!! Κι εγώ το ίδιο πιστεύω όπως και για πολλά "θαύματα"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Ελπίζω να μην κλείσει το τόπικ πριν φτάσει τις 50 σελίδες!!!

Κι όμως!
Το 49 είναι περισσότερο συμβολικός αριθμός...
7*7=49

Οκ λοιπόν. Θα προσπαθήσω.
Άντε, αποχαιρετείστε το, όσο είναι καιρός!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
Φιλε,"ananasss",
πρεπει να αισθανεσαι περηφανος για το "θαυμα"που συντελεστηκε εδω..."εσω" καθως το θεμα σου νομιζω πως εχει σπασει ρεκορ σελιδων στα forums του"esoterica".
Αλλα κατεχει και καποια ρεκορ (οπως στον αριθμο των "εκτος θεματος"μυνηματων )που δε θελω να αναφερω για να μη σου χαλασω τη διαθεση...γιατι σαν ...φρουτο εισαι απο τα αγαπημενα μου!

Αποχαιρετω λοιπον το "θαυμαστο"αυτο θεμα και μαζι με αυτο ,
αποχαιρετω προσωρινα και ολους τους συνομιλητες μου στις σοβαρες θεματικες ενοτητες των "forums" ,γιατι ετοιμαζω τις βαλιτσες μου για διακοπες και η αναλαφρη διαθεση που εχω "εμποδιζει"λιγο τη συμμετοχη μου σε σοβαρες συζητησεις ,καθως αποσπα τη σκεψη μου σε πιο "exoterica"θεματα.
Στις 5 μερες που ετοιμαζομαι, μεχρι τις 30 Ιουλιου που εγκαταλειπω την πολη για τους "κυκλαδιτικους οριζοντες",αποφασισα να ασχοληθω με τις βαθυστοχαστες και ακρως φιλοσοφικες αναζητησεις στο=-Μεταξυ τυρου και αχλαδου -=,κοινως"αχλαδοτυρο",και να προβω σε αποκαλυψεις και επιστημονικες ανακοινωσεις στο=-Αποψεις,προτασεις-=

Αλλα απο τις 18 Αυγουστου θα επιστρεψω δριμυτερη και ανανεωμενη σε ολες τις αλλες θεματικες ενοτητες.Δε γλιτωνετε ετσι ευκολα απο εμενα.

Ευχαριστω ολους οσους συμφωνησαν ή διαφωνησαν μαζι μου στο συγκεκριμενο θεμα .
Ευχομαι σε ολους σας να περασετε ενα ομορφο και ξεκουραστο καλοκαιρι.
Τα ξαναλεμε μετα το "Δεκαπενταυγουστο"(Να και μια "ουσιωδης πολιτισμικη συνεισφορα του "χριστιανισμου" σαν "επισημη" θρησκεια στην Ελλαδα :οι πολλες "θρησκευτικες "αργιες που εκμεταλλευομαστε δεοντως και οσοι δεν ανηκουμε σε καμια θρησκεια).
<<Για να λεμε τα συκα ,"συκα"και τη σκαφη ,"σκαφη">>...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!


"Life and death, energy and peace.
If I stop today it was still worth it for having been allowed to walk where I've walked,
which was to hell on earth, heaven on earth,
back again, into, under, far in between, through it, and above."(Gia Carangi)

Edited by Peggy on 25-7-2005


Edited by - x-files on 25/07/2005 15:08:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 17:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλά να περάσεις, x-files. Αλλοίμονο σε εμάς που μένουμε εδώ.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 18:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
Φιλε ,"Dying_Incubus",
quote:
Καλά να περάσεις, x-files. Αλλοίμονο σε εμάς που μένουμε εδώ....

Ευχαριστω πολυ !Να'σαι καλα!
Αλλα καλυτερα να μενουν καποιοι απο εμας (ξερεις που μας λενε"αθεους")εδω ,να προασπιζουν τη σταση μας και να προβαλλουν καποια αντεπιχειρηματα στο δογματικο μονολογο των οπαδων της "χριστιανικης" θρησκειας.Αν και τεινει να πλησιαζει περισσοτερο προς το επιπεδο της πολιτικης παραταξης ή της ποδοσφαιρικης ομαδας εξ'αιτιας του ανουσιου φανατισμου που διακατεχει τους περισσοτερους.
Ωστοσο ,πιστευω ακομα πως στα πλαισια αυτου του αξιολογου forum , ειναι δυνατο να υπαρξει γονιμος και εποικοδομητικος διαλογος χωρις τοσο πολλες "στειρες" κοντρες, και ,προς την κατευθυνση αυτη, θα προσπαθησω να συνεχισω και να συνεισφερω.
Τελος παντων , επιστρεφω στις "επαλξεις" ξεκουραστη ,σε 15 μερες περιπου ,και ,σιγουρα ειμαι αποφασισμενη να μην αφησω μετα κανεναν φανατικο "πιστο" να επαναπαυεται πισω και πανω σε δηθεν "θαυματα".

Προσωρινη ανακωχη...ως τοτε...
Ευχαριστω .

Ευχομαι σε ολους καλο καλοκαιρι ,με ή ...χωρις διακοπες.


"amalia",
please ,
where's the...


key????? ...after all...
Thank you...



"Life and death, energy and peace.
If I stop today it was still worth it for having been allowed to walk where I've walked,
which was to hell on earth, heaven on earth,
back again, into, under, far in between, through it, and above."(Gia Carangi)

Edited by - x-files on 25/07/2005 18:28:36

Edited by - x-files on 25/07/2005 18:30:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 19:22:36  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή Χ-files,
Σου εύχομαι να περάσεις καλά στις διακοπές σου, να ξεκουραστείς και να διασκεδάσεις το κατά δύναμη.
Μην ανησυχείς, εμείς οι φανατικοί πιστοί, θα είμαστε εδώ να σε περιμένουμε (δυστυχώς φέτος δεν έχει διακοπές) και θα "ακονίζουμε" το πνεύμα μας διότι, όπως δείχνουν τα πράγματα, οι φανατικοί ά-πιστοι έχουν γίνει φανατικότεροι των φανατικών!!

***Αλήθεια, το ματς είναι Χ.Ο. κόντρα στους μη Χ.Ο «πάσης φυλής και ομάδας», δηλαδή εσείς δέχεστε στην ομάδα σας όποιον νάνε φτάνει να μην είναι Χ.Ο;; τόση φανατίλα τελικά κατά των Χ.Ο;; ευτυχώς που άλλοι έχουν το όνομα και άλλοι έχουν τη χάρη

Να περάσεις καλά.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 19:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ψηλός, δεν είναι φαντίλα αλλά προσπάθεια να πούμε τα ψέμματα που διδάσκονται 2000 χρονια τώρα σε όλο τον κόσμο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 19:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
"Ψηλε",
Δεν ανηκω σε καμία ομαδα ,και απεχω πολυ απο την εννοια του φανατικου οπαδου οποιασδηποτε αποψης, σχετικα με οποιοδηποτε ζητημα, σε ολα τα επιπεδα -ποσο μαλλον θρησκευτικης-.
Ειμαι ανοικτη σε ολα τα ενδεχομενα ,χωρις να αποκλειω και τον επαναπροσδιορισμο της θεσης μου αν μου εκτεθουν πειστικα επιχειρηματα και αποδειξεις απο μια αλλη οπτικη γωνια.
Επαναλαμβανω πως δεν ανηκω σε καμια θρησκεια αλλα δεν ειμαι ουτε "αθεη".
Θα μου επιτρεψεις να τοποθετηθω και παλι ,επαναλαμβανωντας τις αποψεις που εχω διαμορφωσει και διατυπωσει ήδη,μετα τις διακοπες μου ,OK?

Ευελπιστω στην ανοχη σου για την καθυστερηση αποστολης εμπεριστατωμενης απαντησης με εκτενεστερα επιχειρηματα και στοιχεια ,πιθανως σε αλλο θεμα ,αφου το παρον βρισκεται σε οδο προς" κλειδωμα".

Ευχαριστω για την κατανοηση.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.


"Life and death, energy and peace.
If I stop today it was still worth it for having been allowed to walk where I've walked,
which was to hell on earth, heaven on earth,
back again, into, under, far in between, through it, and above."(Gia Carangi)

Edited by - x-files on 25/07/2005 19:58:20

Edited by - x-files on 25/07/2005 20:23:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ
Καλές διακοπές x-files.
Ελπίζω κάποια στιγμή να αποδειχτεί ότι το Άγιο Φως δεν είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα!
Από τη στιγμή που είναι δυνατό σε μια πνευματιστική συγκέντρωση να ανάβουν από απόσταση κεριά κε τη σκέψη τους άνθρωποι (το ξέρω από άνθρωπο που συμμετείχε) τότε δεν είναι αδύνατο να ανάβουν και τα κεριά του πατριάρχη όταν συγκεντρώνονται οι σκέψεις τόσων ανθρώπων σε αυτά!
Εύχομαι να είναι αυτό από τα τελευταία μυνήματα και να μείνει σαν τε λευταία δήλωση το ότι:

ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑ!

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 20:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
"filosofos3",

quote:
ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑ!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ "ΦΩΣ", ΝΑ "ΠΡΑΓΜΑΤΩΘΕΙ" ΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ,ΣΤΟ ΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

"Life and death, energy and peace.
If I stop today it was still worth it for having been allowed to walk where I've walked,
which was to hell on earth, heaven on earth,
back again, into, under, far in between, through it, and above."(Gia Carangi)

Edited by - x-files on 25/07/2005 20:13:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 21:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien
quote:

Επαναλαμβανω πως δεν ανηκω σε καμια θρησκεια αλλα δεν ειμαι ουτε "αθεη".

Είσαι πολύ σαφής απ' ότι βλέπω.. Όταν αντιληφθείς τι ακριβώς είσαι πες το και σ' εμάς!

ΥΓ.: Μήπως έχεις επηρεαστεί από τα φληναφήματα του Σβάμπε, που θεωρεί Θεό τη φύση και ως εκ' τούτου αυτοπροσδιορίζεται ως Ένθεος;
Να σου θυμίζω (όχι ότι είχε παλιόκαιρο τη μέρα που .... ), ότι λέγοντας Θεός εννοούμε μία διάνοια έξω και πέρα από τον κόσμο, που δημιούργησε τον κόσμο...

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 22:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αυτό τον Θεό ποιός τον δημιούργησε.....?
Είσα σίγουρος οτι είναι Θεός και δεν είναι πχ Θεά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 00:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Κι άντε πάλι απ την αρχή?
1 Ποιος δημιούργησε τη φύση , αν αυτή είναι ο θεός?
2 Ποιός δημιούργησε το Πνεύμα αν αυτός είναι ο Θεός?
9 Ποιός δημιούργησε εμένα , αφού εγώ είμαι ο Θεός?

Τι να απαντήσει κανείς αν δεν ανήκει στην τελευταία κατηγορία?

απλά.
1. Κάτι έκτός από αυτό που μετέχει στο χώρο και το χρόνο που είναι και τα όρια της ύλης.
2 Κάποια βιομηχανία πνεύματος? Με υποερωτήματα. Υπάρχει πνεύμα? υπάρχει ψυχή?
ΑΝ ΤΟ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ, ΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ?
Συμφωνώ με τον Αριστοτέλη ότι το πνεύμα διαμορφώνει την ύλη και γεννά και όχι το αντίθετο.
9. Ο μπαμπάς και η μαμά, σε στιγμή ηδονής.
Τι θεά και θεός? για α##%$##@ μιλάμε?

Edited by - dimitris2 on 26/07/2005 00:34:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 08:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τόσα και τόσα έχουν ακουστεί, το δικό μου σχόλιο σε πείραξε....?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 08:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ICQ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ..LIVE !!!

TO ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ 130753849..ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΙ...ΜΗ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ !!!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 08:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Α, εγώ δεν ξέρω από αυτά, καλή μου actr!
Εδώ λέω να βάλω msn και το έχω στο μυαλό μου 2 μήνες αλλά πούυυυυ!
Διακατέχομαι από μια αναβλητικότητα να το πώ, απάθεια να το πώ, γαϊδουριά να το πώ....? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 08:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χαχα! Σε νόμισα και για άλλο πρόσωπο. Την στιγμή που είδα το topic στην κορυφή της σελίδας μπερδεύτηκα γιατί για ώρα έβλεπα το προηγούμενο ως τότε στην κορυφή στο οποίο η τελευταία απάντηση είχε δοθεί από την actr.
Sorry!
Δεν πάω καλά... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 02:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ας βοηθήσω λίγο την κατάσταση...

Με το ένα,

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 02:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Με το δύο,

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy