ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
outside37
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 13:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους outside37
quote:

Δέν υποστήριξα εγώ κάτι αντίθετο,απλά αναρωτήθηκα γιά την ΤΥΧΑΙΟΤΗΤΑ...Άω διαβάσεις κάτι πού έγραψα προ ημερών {γιά τα άπειρα υποατομικά σωματίδια και το "όλον"...θά διαπιστώσεις ότι έχουμε ίδια άποψη}.Όσον αφορά το "κενό" ας το καλύτερα διότι μπορεί και να μήν υπάρχει,καλά έκανες και τα ανέλυσες το θέμα με τήν φυσική,αλλά καλύτερα μήν αρχίσουμε μία συζήτηση τέτοια,γιατί αυτό θα κουράσει πολλούς.Βαίβαια θα πρέπει να διαβάσεις και αυτά που ανέφερε τότε και ο φίλος GALEX,διότι έχουν ενδιαφέρον και δέν θα πρέπει με τίποτε να είμαστε δογματικοί.Πάντως πιστεύω ότι άν "κρύβεται" εκεί που λές ο Θεός{και εγώ εκεί προσανατολίζομαι},δέν πρόκειται να το δούμε ΠΟΤΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ με την επιστημονική έρευνα είτε στην φυσική είτε φιλοσοφικώς,θά είμαστε κάτι άλλο,το οποίο δέν μπορώ ούτε να φανταστώ...

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 27/04/2008 06:57:42



Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω διαβάσει πολλές παλιότερες απαντήσεις ( είμαι καινούριος εδώ .
Με την απάντηση μου προσπάθησα μόνο να στηρίξω με επιστημονικό τρόπο ( αν και δεν είμαι φυσικός ή κάτι τέτοιο αλλά μόνο από βιβλία εκλαικευμένης επιστήμης έχω κάποιες σχετικές γνώσεις) οτι υπάρχει κάποια δημιουργική δύναμη πίσω από το φαινόμενο της ζωής και αυτή το παράγει. Η ''τυχαιότητα'' δεν φαίνεται πειστική εξήγηση καιπάνω σ αυτό βρίσκω αρκετά λογική και την προσέγγιση του φίλου eidos, στην τεέυταία του απάντηση. Βέβαια εδώθα πρέπει να διευκρινίσω, οτι ότνα μιλώ για ''δημιουργική δύναμη'' που διαθέτει αντίληψη, βούληση, συνείδηση κλπ δεν εννοώ τον Θεό όπως τον βλέπει το χριστιανικό δόγμα ( Ως κάποιο Ον έξω από το σύστημα το οποίο μπορεί να παρεμβαίνει κατα βούλησιν μέσα στο σύστημα και να ξεχωρίζει τους ανθρώπους σε ''καλούς-κακούς'') Όλα αυτά δεν ταιριάζουν με την δική μου λογική , όπως δεν ταιριάζει και η θεωρία περί ύπαρξης παραδείσου-κόλασης κλπ.Περισσότερο συμβατές με την λογική μου ( αλλά νομίζω και πιο προσαρμόσιμες στα επιστημονικά δεδομένα ) είναικάποιες άλλες οπτικές ( OSHO , Τολτέκων , κλπ )
Θεωρώ τον Χριστό σπουδαία μορφή που πέρασε από τον κόσμο μας το ίδιο θεωρώ όμως και τον Βούδα. Αυτοί και πολλοί άλλοι, θεωρώ πως ήταν ενεργειακά όντα ( ή κβαντικές συνειδήσεις ) ακριβώς όπως και εμείς, με την διαφορά οτι εκείνοι μπόρεσαν και εν όσο βρίσκοταν εγκλωβισμένοι στην ύλη στην υλική τους ζωή, να αντιληφθούν την αληθινή τους φύση περισσότερο από οτι έχουμε καταφέρει όλοι εμείς και να γίνουν έτσι μεγάλοι δάσκαλοι της ανθρωπότητας.

outside37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 15:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το παρόν θέμα σύντομα θα ολοκληρώσει τις 50 σελίδες οπότε και θα πρέπει να απενεργοποιηθεί και να ανοιχθεί το δεύτερο μέρος του ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση σχετικά με το ερώτημα που απασχολεί εδώ και χιλιετίες την ανθρωπότητα εάν υπάρχει Δημιουργός.

Για αρκετές σελίδες η συζήτηση των περισσότερων συμμετεχόντων αναλώθηκε σε μια προσωπική τους αντιπαράθεση η οποία είχε ως αιτία τα θρησκευτικά τους πιστεύω κι όχι κάποια - υποτυπώδη έστω - σχέση με τον αρχικό σκοπό του θέματος.
Ήδη από τα τελευταία μηνύματα που έχουν γραφτεί παρατηρείται μια ευχάριστη "στροφή" στον διάλογο κι εκφράζονται απόψεις που τον γονιμοποιούν και βοηθούν στο ειλικρινές άνοιγμα ψυχής μεταξύ των συνομιλητών και στην κατάθεση των απόψεων τους με σεβασμό στα πιστεύω των υπολοίπων.

Θα ήταν ευχής έργον να συνεχιστεί αυτή η μορφή διαλόγου και να αποφευχθούν στο μέλλον οι στείρες αντιπαραθέσεις γύρω από τα προσωπικά πιστεύω κάποιων εκ των συμμετεχόντων.
Κάτι τέτοιο άλλωστε δεν θα επέτρεπε και την ύπαρξη δεύτερου μέρους του θέματος αυτού...

Εάν λοιπόν υπάρχει από όλους μας η καλή διάθεση να συνεχιστεί ο ορθός διάλογος κι η αναζήτηση σε αυτό το εποικοδομητικό κλίμα, όπως αυτό διαμορφώνεται μέσα από τα τελευταία μηνύματα, όταν ολοκληρωθεί η 50ή σελίδα αυτού του θέματος μπορεί κάποιος από εμάς να ανοίξει το 2ο μέρος.

Περισσότερες διευκρινήσεις θα δοθούν επ' αυτού του ζητήματος σύντομα, με την προϋπόθεση φυσικά ότι οι συνθήκες ευνοούν την ύπαρξη συνέχειας του θέματος...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 16:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

file ""macedon"" an pisteveis oti o anthropos ftiaxtike apo laspi pou lene lol tote nai tithete to erotima giati perimene o theos.tora an thes tin alithia o theos den eftiakse katefthian ton anthropo.eftiakse prota to perivallon kai voithise stin ekselisi tou oste na zei o anthropos pano se afto kai i sinexeia kai i ekselisksi tou anthopou irthe apo moni tis.


Impious Varmint



oso gia tin aporia tis epistimia file mou ase den prepei na tin anafereis tin epistimi dioti tha exei aporia gia pada.an exeis asxolithi esto kai ligo tha exeis mathi kai tha exeis dei oti ola ta peirama pou exoun ginei gia to pos ftiaxtike o kosmos exoun katalikei kapoia ekatosta prin to "kati pou to ekane alla kaneis den exei mporesei na vrei to pos egine.giati arage mias kai les gia tin epistimi pou exei aporia giati o theos kathise 4.5 dis gia na ftiaksei ton anthropo.as vrei i epistimi pos dimiourgithike o kosmos kai as afisei tis alles apories gia argoteraΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 16:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
signomi einai arxi akoma kai mperdepsa ta quote me tis apadiseis mou....kai ta 2 kai afto me ta mikra gramata einai diko os apadisi ston macedon kai to allo me ta gramata os apadisi sto allo.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 17:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Stavros_13, εάν δεν έγραφες με greeklish αλλά με ελληνικούς χαρακτήρες, θα ήταν όλα πολύ καλύτερα!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 20:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
to ksero paidia kai 1000 sorry giafto alla den exo plikrologio me ellinikous xaraktires giafto den mporo.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 22:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Φίλε Σταυρο μπορεί να μην έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο - κι'εγώ σε laprop γράφω και δεν είναι ελληνικο το πληκτρολογο - αλλά φαντάζομαι ξέρεις σε ποιό πλήκτρο αντιστοιχεί το κάθε ελληνικό γράμμα. Όχι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 06:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
quote:

to ksero paidia kai 1000 sorry giafto alla den exo plikrologio me ellinikous xaraktires giafto den mporo.

Άσε τα 1000 sorry,οι καθολικοί λένε 1000 ave Maria,εμείς οι αδογμάτιστοι σε συγχωρούμε και με 1.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 07:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε Stavros_13 γειά σου
Εχεις δίκιο, και είναι παράλειψη του συντονιστή να μη δίνει οδηγίες για χρήση ελληνικών χαρακτήρων μέσω link για όσους γράφουν με λατινικά γράμματα, από ότι φαίνεται είναι πολλοί που δεν ξέρουν τι να κάνουν.
ενα site που ίσως σε βοηθήσει είναι το
http://www.hri.org/fonts/wXP.html υπάρχουν κι άλλα
αν χρειάζεται κάποιος βοήθεια με την ορθογραφία αν δεν έχει άλλο τρόπο διόρθωσης ας δοκιμάσει το
http://www.kypros.org/cgi-bin/orthographic
Οποιος γνωρίζει περισσότερα ας βοηθήσει όπως μπορεί.
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 07:41:36  Εμφάνιση Προφίλ
Τόσο οι συντονιστές όσο και οι διαχειριστές του συστήματος έχουν δώσει πολλές φορές οδηγίες για την αποφυγή των φραγκοχιώτικων στα μυνήματα.

Ρίξε μια ματιά στο θέμα Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 12:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Φίλε Σταυρο μπορεί να μην έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο - κι'εγώ σε laprop γράφω και δεν είναι ελληνικο το πληκτρολογο - αλλά φαντάζομαι ξέρεις σε ποιό πλήκτρο αντιστοιχεί το κάθε ελληνικό γράμμα. Όχι?


den einai afto.koita ton ipologisti ton exo me agglika windows.oi alles glosses pou exei mesa einai germanika kai aravaka.den exo ellinika.an kserei kapoios pos mporo na kano egkatastasi glossa sta windows as mou steilei gia na to kano.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 12:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
[/quote]Άσε τα 1000 sorry,οι καθολικοί λένε 1000 ave Maria,εμείς οι αδογμάτιστοι σε συγχωρούμε και με 1.
[/quote]


xaxa kai to ave maria ti einai?apo pou vgainei?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 13:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
ενταξει τα καταφερα τελικα μονο μην μου ζητησετε και τονους γιατι και οταν γραφω τους ξεχναω.παντος δεν ειναι και ευκολο να φτιαξεις την γλωσσα με αυτα που χρειαζετε στο post που μου εστειλε ο "macedon" oποτε αν σας ξανατυχει καποιος σαν και εμενα και δεν μπορεσει να τον πιστεψετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 14:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ sonofzeus, σε ευχαριστώ για την υπόδειξη της "παράλειψης" μου αλλά όπως σου απάντησε κι ο macedon έχει ανοιχθεί από πολύ παλιά σχετικό θέμα για τα άτομα τα οποία αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα με την χρήση των ελληνικών χαρακτήρων στα μηνύματα τους και στο οποίοι έχουν ανατρέξει πολλοί συνομιλητές μας που αντιμετώπιζαν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με αυτό του Stavros_13.

Καλή σου μέρα!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 19:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε Dying_Incubus
Πολύτιμη η βοήθεια του macedon και φυσικά η δικιά σου και των άλλων συντονιστών. Αν και θα είναι κουραστικό θα ήταν οφέλιμο κ ά θ ε φορά που συνιστάτε σε κάποιον να γράφει στα ελληνικά να τού παραθέτετε και το ανάλογο λινκ για τυχόν διευκόλυνση, έστω και αν δεν του χρειαστεί.
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 19:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
χαιρετώ τους παλιούς και νέους συνομιλητές. Μήπως έχει κάποιος διάθεση να συνεχίσουμε το φλέγον ζήτημα, της ύπαρξης η όχι Δημιουργού;
η δική μου άποψη είναι ξεκάθαρη: υπάρχει ένας Δημιουργός, το όνομα του όπως εμφανίζεται στις Γραφές είναι Ιεχωβά (Γιαχβέ) και ο δεδηλωμένος σκοπός του περί γης και ανθρώπου είναι αγαθός και υπαρκτός.
Με το πέρασμα των χρόνων ο σκοπός του καταγράφηκε στη Βίβλο, και αυτό μας δίνει ελπίδα και σιγουριά για ένα θαυμάσιο μέλλον το οποίο φαίνεται να ξετυλίγεται μπροστά μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 19:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε καλώς τον φίλο eidos!!! Θέλουμε να συζητήσουμε το
θέμα, αλλά ας μην θέσουμε το όνομα που διαφωνούμε, ας
μιλάμε για τον Δημιουργό, ώς ουσία όχι ως όνομα...Γίνεται;
Συμφωνώ, βέβαια σε όσα λές αναφερόμενος στον Δημιουργό...
Και ειδικά για το μέλλον, καθώς είναι δεδομένο ότι εδώ βρικσόμαστε
προσωρινά με αυτή τη μορφή...Εννοώ, βέβαια, ότι ο άνθρωπος
έχει την μεγάλη δωρεά της κληρονομίας της βασιλείας του Θεού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 20:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Αγαπητέ eidos, καλώς όρισες........μαύρα μάτια κάναμε γιατί?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχαγύρευε και τρεχα-απόλαυσε το μέλον.
οπωσδήποτε δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις να ονοματίσεις τον Δημιουργό.
για εμένα αυτό αποτελεί τη βάση της οποιαδήποτε κουβέντας, καθότι άνευ προσωπικού ονόματος, ο Θεός υποβιβάζεται και επιπλέον συγχέται με τους άλλους ψεύτικους θέους.
όπως και να έχει το
ονομα του Δημιουργού είναι γνωστό, δεν χρειάζεται να ντρεπώμαστε για αυτό, ούτε να το αποκρύβουμε, διότι αυτό δεν αρέσει σε Εκείνον, όπως δεν αρέσει και σε εμάς επίσης να μας αποκαλούν
-έι! άνθρωπε,
-έι! εσύ,
-κύριε, κ.λ.π.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 19:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα καλέ μου eidos δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, πάλι ,γι αυτό
και σε συμβουλεύω να μιλήσουμε για το θέμα, αν υπάρχει δημιουργός,
αν μπορούμε να Τον δούμε γύρω μας, να μιλήσουμε γι αυτόν,
που ένα όνομα, δεν μπορεί να τον καλύψει, αντι να μαλώνουμε, πως ο αχώρητος εχωρήθει εν γαστρί...Ας μιλήσουμε για τον κόσμο,ότι
έκανε, όχι γι αυτόν, γιατί δεν μπορούμε να τον εννοήσουμε, ούτε
Αυτόν, ούτε την πολυπλοκότητα του....
Μιλάς και μιλάμε στο τόπικ, για τον Μέγα Πλάστη του
σύμπαντος και περιμένεις να τον αποδίδει ένα όνομα και μόνο;
Άκου με πάντως που σου λέω../.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 00:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
eidos:
όπως και να έχει το
ονομα του Δημιουργού είναι γνωστό, δεν χρειάζεται να ντρεπώμαστε για αυτό, ούτε να το αποκρύβουμε, διότι αυτό δεν αρέσει σε Εκείνον, όπως δεν αρέσει και σε εμάς επίσης να μας αποκαλούν
-έι! άνθρωπε,
-έι! εσύ,
-κύριε, κ.λ.π.


Kαι γιατί δεν του αρέσει? Και συ που το ξέρεις? Τον ρώτησες? Ή ήρθε και σου τόπε?
Ο Θεός είναι Ένας και ως εκ τούτου δεν μπορούμε να τον μπερδέψουμε με κανέναν.
Εάν ήσαν πολλοί......τότε ναι να τους ξεχωρίζαμε.....(Άρη, Δία, Αθηνά κ.ο.κ.), προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Αυτό το "κύριε" όμως ως προσφώνηση γιατί σε προσβάλει?
Και καλά το ε! ψίτ! ψίτ!......το καταλαβαίνω......το κύριε όμως?

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη από ονόματα, αυτός βαπτίζει........δεν βαπτίζεται.
Εκτός και εάν πιστεύεις ότι εκεί που καθότανε και μή αισθανόμενος άνετα ως αβάπτιστος........σκέφτηκε μία λέξη.......και νατο......μαντολάτο.......και το όνομα.....

Ο Ιησούς όμως δε μας είπε τίποτα........περί τούτου.......το παράξενο βέβαια θα ήταν να μας έλεγε......

θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος να ρωτήσει:
-Και τίνος είναι?.........σκέτο το όνομα δε μου λέει κάτι........θέλω και άλλα στοιχεία.......επίθετο όνομα πατρός, μητρός....κ.ο.κ.....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μιλάς και μιλάμε στο τόπικ, για τον Μέγα Πλάστη του
σύμπαντος και περιμένεις να τον αποδίδει ένα όνομα και μόνο;

Μά στην Παλαιά Διαθήκη του αποδίδεται όνομα.
Γιαχβέ.
Και ο eidos θέτει το εύλογο ερώτημα. Ο Γιαχβέ της βίβλου είναι πράγματι ο δημιουργός του κόσμου.

Απλά πράγματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου allzzaro,στην Αγία Γραφή, αναφέρεται ο Θεός
με πολλά ονόματα..Σαββαώθ, Αδωνάι, Άγλα, Τετραγράμματον,
Ελοχίμ,αλλά και πολλά άλλα, που υποδηλώνουν διαφορετικές
ιδιότητες του Θεού..Το να πιστεύεις ότι η λέξη Γιάχβε περιορίζει
τον Θεό, είναι απο μόνο του βλάσφημο...
Επισης, με τον φίλο μας θεματοθέτη,έχουμε μια βασική διαφορά στο
προσωπο του Δημιουργου,καθώς εμείς οι χριστιανοί έχουμε
Δημιουργό τον Χριστό και όχι τον Γιαχβέ....
Τέτοια πράγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
eidos
quote:
Με το πέρασμα των χρόνων ο σκοπός του καταγράφηκε στη Βίβλο, και αυτό μας δίνει ελπίδα και σιγουριά για ένα θαυμάσιο μέλλον το οποίο φαίνεται να ξετυλίγεται μπροστά μας.

Στην παλαιά διαθήκη οπου ο θεός μπορεί και μιλά φίλε μου δεν καταγράφεται κανένα μέλλον του ανθρώπου παρά μόνο το μέλλον των Ισραηλιτών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Το να πιστεύεις ότι η λέξη Γιάχβε περιορίζει
τον Θεό, είναι απο μόνο του βλάσφημο...

Tότε η Αγία γραφή είναι βλάσφημη.
Αυτή του προσδίδει τα ονόματα και οχι εμείς.
Αλλά ας μην παίζουμε με τις λέξεις.
Η ερώτηση είναι ο Θεός της Αγίας Γραφής είναι και ο δημιουργός του σύμπαντος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Επισης, με τον φίλο μας θεματοθέτη,έχουμε μια βασική διαφορά στο προσωπο του Δημιουργου,καθώς εμείς οι χριστιανοί έχουμε
Δημιουργό τον Χριστό και όχι τον Γιαχβέ....

Aρα ο Θεός που περιγράφεται στη βίβλο ως Γιαχβέ, δεν είναι ο δημιουργός των πάντων.
Δημιουργός είναι ο Ιησούς?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, μόλις σου έγραψα ότι η Αγια Γραφή,
αναφέρει κι άλλα ονόματα του Θεού,όπως κι ότι ένα όνομα δεν
μπορεί να πειρορίσει τον Θεό, εσύ τι λες, έχουν δίκιο οι
χιλιαστές μάρτυρες του Ιεχωβά, που λένε ότι ο Θεός είναι
μόνο ο Πατήρ;
Ή μήπως πιστεύεις ότι ο Θεός ήρθε ως Γιαχβέ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 02:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Πρώτη φορά που συμφωνώ μέ τόν τρελοτρέχα...Τά "επίπεδα" του σύμπαντος και το όνομα θεού και Αγγέλων...καθώς και άλλα "όντα"{ενεργειακές "οντότητες"}:
1. ΚΕΤΕΡ
Στέμμα Λευκό (Λάμψη)-Όνομα τού Θεού:ΕΧΕΓΙΕΧΕΧ=Εγώ είμαι(εγώ θα είμαι)-Άγγελος:ΜΕΤΑΤΡΟΝ=Ο πρίγκιπας του Κόσμου-Χαϊόθ χα Κάντες=
Άγια ζώντα δημιουργήματα.
2. ΧΟΧΜΑ
Σοφία-ΓΙΑΧ (ή YHVH)=Θεός.
-ΡΑΖΙΕΛ=Ο αγγελιοφόρος του Θεού .
3. ΜΠΙΝΑ
Κατανόηση (Αγάπη)-YHVH ΕΛΟΧΙΜ=Κύριος ο Θεός.
-ΤΖΑΦΚΙΕΛ=Αυτός που ατενίζει τον Θεό.
4. ΧΕΣΕΝΤ
Έλεος-ΕΛ=Θεός.-ΤΖΑΝΤΚΙΕΛ=Η δικαιοσύνη του Θεού.-Χασμαλίμ=Λαμπροί.
5. ΓΚΕΜΠΟΥΡΑ
Δύναμη (Αυστηρότητα)-ΕΛΟΧΙΜ ΓΚΙΜΠΟΡ=Παντοδύναμος Θεός.
-ΚΑΜΑΕΛ=Η τιμωρία του Θεού.
-Σεραφίμ=Πύρινα ερπετά.
6. ΤΙΦΕΡΕΤ-YHVH ΕΛΟΑΧ ΒΕ ΝΤΑΑΘ=Κύριος ο Θεός της Γνώσης.-
-ΡΑΦΑΕΛ=Ο ιατρός του Θεού.-Μαλαχίμ=Αγγελιοφόροι.
7. ΝΕΤΖΑ-Νίκη (Αιωνιότητα).
-YHVH ΤΖΑΜΠΑΩΘ=Ο Κύριος των Στρατιών.
-ΧΑΝΙΕΛ=Η χάρη του Θεού.
-Ελοχίμ=Θεοί.
8. ΧΟΝΤ
Δόξα (Λάμψη)-ΕΛΟΧΙΜ ΤΖΑΜΠΑΩΘ=Ο Θεός των Στρατιών.
-ΜΙΧΑΕΛ=Όμοιος προς τον Θεό.
-Μπενί Ελοχίμ=Υιοί του Θεού.
9. ΓΙΕΣΟΝΤ
Θεμέλιο -ΣΑΝΤΑΪ ΕΛ ΧΑΪ=Παντοδύναμος ζωντανός Θεός.
-ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ=Άνθρωπος του Θεού.
-Χερουβίμ=Ισχυροί.
10.ΜΑΛΚΟΥΤ
Βασίλειο-ΑΝΤΟΝΑΪ ΧΑ ΑΡΕΤΖ=Ο Κύριος της Γης.
-ΣΑΝΤΑΛΦΟΝ.-Ισίμ =Πύρινες ψυχές. {Γη}.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 14/04/2009 03:19:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 08:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εύχομαι να τα συνηθίσες αγαπητέ μου ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ και να
μήν βάζουμε διαχωριστικά πλαίσια μεταξύ υμών και ημών....
Η γνώση κι η ΑΛΉΘΕΙΑ μας ενώνουν, αφού όλοι προς την ίδια
κατεύθυνση οδηγούμαστε...
Τα ονόματα του Θεού, είναι πολλά γιατί δεν μπορεί να χωρηθεί
η διάνοια του σε ιδιότητες και απλές δυνάμεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 10:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Ο Θεός δεν έχει όνομα, δεν έχει ανάγκη από ένα όνομα κάτι το οποίο δεν υπάρχει.
Ο Θεός ξεπηδά από την ανάγκη της δημιουργίας, αν δεν υπήρξε τίποτα πριν από αυτόν τότε ποιος ο λόγος να υπάρχει Θεός?
Για τον Θεό λοιπόν που κάποιοι τον θέλουν ανεπηρέαστο από τον χώρο, τον χρόνο, την κίνηση, την ύλη, την τυχαιότητα, την ύπαρξη, η δημιουργία δεν έχει νόημα είναι ένδειξη αδυναμίας του, ένδειξη της φθοράς του, ένδειξη της ανυπαρξίας του.
Ο Θεός για τους χριστιανούς δεν εμπεριέχει μέσα του τη φιλοσοφική ανησυχία και την άγνοια του ανθρώπου όπως αυτή εκφράστηκε από τα φιλοσοφικά ρεύματα της κλασικής και της ελληνιστικής εποχής, αλλά είναι δομημένος έχει όνομα και η φύση του είναι γνωστή, η δόμηση του περιέχει τις ανθρώπινες χάρες και αδυναμίες όπως σοφία, αγάπη, θυμό, τιμωρία το όνομα του είναι γνωστό Γιαχβέ και η φύση του εναπόκειται στην ανθρώπινη αδύναμη αντίληψη η οποία χωρίζει την ουσία για να δικαιολογήσει την μοναδικότητα χωρίς όμως να μπορεί να την επανενώσει και να αποποιηθεί τον διαχωρισμό για χάρη της χριστιανικής θρησκείας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy