ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 07:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι ... επίπεδο ... !!! Θαύμα! θαύμα ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 10:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sesostris, η κοινωνια νοσεί ολόκληρη κι αυτό
είναι σημείο των καιρών..Ωστόσο, το τι συμβαίνει στην εκκλησία, αφορά
μια σειρά απο παράγοντες που έπαιξαν ρόλο, ώστε να υπάρχει αυτή η εικόνα
που ζούμε σήμερα... Συνολικό σχέδιο με τη διαφθορά πολιτικών, ιερέων, κλπ,
ώστε όλα να είναι θέμα ελέγχου της εξουσίας και ισχύος.
Αλλά αυτό είναι επόμενο μιας υλιστικής εποχής,οπου όλα μετρώνται με το
χρήμα και όλοι μας το έχουμε το κουσουράκι μας σ αυτό το θέμα...
Όλοι έχουμε ίδιες επηροές, αλλοιώς επηρεάζουν εμένα, αλλοιώς εσένα κι
αλλοιώς τον άλλο....
Οι κληρικοί, εκπροσωπούν μια ιεροσύνη και σαν άνθρωποι, μέσα απο την εποχή
τους,επηρεάζονται ανάλογα.Όταν έρθει η ώρα τους θα κριθούν απο Άλλον..
Εμείς λίγη αυτοκριτκή την κάνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 10:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Οι κληρικοί, εκπροσωπούν μια ιεροσύνη και σαν άνθρωποι, μέσα απο την εποχή
τους,επηρεάζονται ανάλογα.


Κακώς.
Αυτό σημαίνει ότι είναι άχρηστοι σε αυτό που κάνουν, να πάνε σπίτια τους.


quote:

Όταν έρθει η ώρα τους θα κριθούν απο Άλλον..

Αν δεν είχαν κατακλέψει τον κόσμο, σκασίλα μου το ποιός θα τους έκρινε, από την στιγμή που το κάνουν όχι μόνο πρέπει να κρίνονται αλλά και να καταδικάζονται.

quote:

Εμείς λίγη αυτοκριτκή την κάνουμε;


Δεν έχω κλέψει
Δεν είμαι λεσβία (αυτό βέβαια δεν το θεωρώ κακό για έναν κοινό άνθρωπο, δικαίωμα του να κάνει ο καθένας ότι θέλει στο κρεβάτι του)
Δεν έχω Θεό μου το χρήμα

Τι αυτοκριτική να κάνω γι αυτά δλδ???????

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 11:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνούμε σε τίποτε απο αυτά που λές αγαπητή ar_ia
για τους κληρικούς....
Το θέμα της αυτοκριτικής, πιστεύω πρέπει να πάει βαθύτερα,
στην ώρα του βέβαια, ώστε να μην είμαστε μόνο υπεράνω χρημάτων
και αωστοί στις συναλλαγές...Χρειάζονται περισσότερα. Μια έρευνα
μέσα μας τι ζητάμε κι όχι τι μας παρασύρει, όλους μας, μέσα απο την
μόδα και τις τάσεις της εποχής, θα έκανε καλό...Όπως και πόσο πρόθυμοι
είμαστε να κάνουμε μια σκληρή αυτοκριτική, στο αν είμαστε ίδιοι, περιπου,
με όσους κατηγορούμε...Αυτούς δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε, αλλά μπορούμε να
αλλάξυμε εμείς. Να γίνουμε εμείς καλύτεροι... Αυτό δεν είναι σωστό;
Γιατί αυτο; για να είμαστε συνειδητοποιημένα άτομα, να ξέρουμε τι
θέλουμε και τις ανάλογες ενέργειες, δίχως ρατσιστική συμπεριφορά απέναντι
σε κανένα...Όσο για τους κληρικούς, πάντα θα είναι κάποιοι απο μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 14:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Επειδή αυτές είναι απόψεις του πατρός Αβέρκιου αγαπητοί europaioi (οριτζιναλ και ινστρούχτορα), γι' αυτό παρέθεσα και το link της σελίδας οπότε μπορείτε να απευθυνθείτε στον ίδιο τον πατέρα Αβέρκιο να σας λύση τις απορίες σας . Όσο για την Σκυθούπολη το (δήθεν) είναι άποψη δική σας και των απολογητών , όχι των ιστορικών .


Kαι γω έχω την άποψη ότι πρόκειται για ένα καλοστημένο αλλά φθηνό ψέμα και τίποτα περισσότερο..........αν έχεις κάποια απορία απευθύνσου προς εμένα........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 00:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2- Θα πρέπει κατ' εμέ να καθιερωθεί ο ευνουχισμός!

Αφού ο Δεσπότης ή ο Αρχιεπίσκοπος ή ο μοναχός! (εξαιρούνται όσοι αποφασίσουν να μονιάσουν σε μεγάλη ηλικία!), θέλουν να είναι ανύπαντροι αυτό συνεπάγεται και το ότι το εργαλείο τους, βγαίνει σε αχρηστία!
Άρα δε χρειάζεται!........


Μια βοήθεια για τον αγαπητό τον ευρωπαίο…

Ώρα να ξαναγυρίσουμε στον μεσαίωνα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 18:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, στην εποχή των αλλαγών φύλων, μιλάμε για ευνουχισμό;..
Μπανάλ, tres banal....
Ρε παιδιά, για τους κληρικούς και το ρόλο που επιτελούν, όχι
δεν επιτελούν, μπορούμε να μιλήσουμε; Μπορούμε να πούμε, ότι η
ιεροσύνη, κράτησε τον απλό κόσμο απο την δεισιδαιμονία και την
επιστροφή του μεσαιωνα της μαγείας και των τσαρλατάνων, μέσα απο τους
αιώνες και σε δύσκολους καιρούς...
Αυτό μπορείτε να το δείτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 20:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Μπορούμε να πούμε, ότι η
ιεροσύνη, κράτησε τον απλό κόσμο απο την δεισιδαιμονία και την
επιστροφή του μεσαιωνα της μαγείας και των τσαρλατάνων, μέσα απο τους
αιώνες και σε δύσκολους καιρούς...

Ακριβώς το αντίθετο έκανε...
Ακριβώς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 21:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο και να το αρνείσαι φίλε Γιάπετ, οι κληρικοί, στο
συντριπτικό τους ποσοστό και στην ιστορία, παίξαν ένα
πολύ θετικό ρόλο στην διατήρηση της πίστης στον Θεό και
τον άνθρωπο...Κράτησαν το ηθικό και την αδελφοσύνη, την αρχαία
γραμματεία και διατήρησαν ή βοήθησαν αν διατηρηθούν, βασικοί άξονες
της συνέχειας ενός έθνους....
Οι κληρικοί, σαν λειτούργημα είναι κάτι απαραίτητο για την επαφή
του ανθρώπου με τον Θεό...η εξομολόγηση και η θεία κοινωνια είναι
μυστήρια που ο άνθρωπος επικοινωνεί με τον Θεό....Κιαυτό απο μόνο του
είναι πολύ σημαντικό, ακόμη κι αν βγάλεις έξω τον μεσάζοντα ιερέα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 22:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Κράτησαν το ηθικό και την αδελφοσύνη, την αρχαία
γραμματεία και διατήρησαν ή βοήθησαν αν διατηρηθούν, βασικοί άξονες
της συνέχειας ενός έθνους....

Φίλε trexagireve , ασφαλώς μας δουλεύεις και μάλιστα άγριο δούλεμα . Είναι δυνατόν να πιστεύης ότι έσωσαν την γραμματεία την οποία εξακολουθούν να βρίζουν μέσα από τα εκκλησιαστικά κείμενα έως σήμερα ;
Το αντίθετο έγινε ! Όχι μόνο δεν διέσωσαν αλλά οι μοναχοί κατέστρεψαν το 90% της Ελληνικής γραμματείας . Η λέξη "Παλλίμψιστο" δεν σου θυμίζει τίποτα ;;;
quote:

trexagireve
Οι κληρικοί, σαν λειτούργημα είναι κάτι απαραίτητο για την επαφή
του ανθρώπου με τον Θεό...η εξομολόγηση και η θεία κοινωνια είναι
μυστήρια που ο άνθρωπος επικοινωνεί με τον Θεό....Κιαυτό απο μόνο του
είναι πολύ σημαντικό, ακόμη κι αν βγάλεις έξω τον μεσάζοντα ιερέα...


Αντ' εμού την πρέουσα απάντηση στον ισχυρισμό σου νομίζω ότι την δίνει ο συμπατριώτης μου Α. Λασκαράτος απευθυνόμενος στον δεσπότη της Κεφαλονιάς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 00:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve , ασφαλώς μας δουλεύεις και μάλιστα άγριο δούλεμα . Είναι δυνατόν να πιστεύης ότι έσωσαν την γραμματεία την οποία εξακολουθούν να βρίζουν μέσα από τα εκκλησιαστικά κείμενα έως σήμερα ;
Το αντίθετο έγινε ! Όχι μόνο δεν διέσωσαν αλλά οι μοναχοί κατέστρεψαν το 90% της Ελληνικής γραμματείας . Η λέξη "Παλλίμψιστο" δεν σου θυμίζει τίποτα ;;;

Tι λες άνθρωπέ μου?

Διάβασε λίγο δεν είναι κακό........

"Η μεγάλη φιλoσoφική παράδoση της αρxαίας Ελλάδoς παρέμεvε πάvτα μια ζωvταvή δύvαμη στo Βυζάvτιo και σxεδόv όλα τα σημαvτικότερα φιλoσoφικά κείμεvα, όπως άλλωστε και η παραγωγή κάθε άλλoυ κλάδoυ τής ελληvικής φιλoλoγίας, έφθασαv ως εμάς σε xειρόγραφα τωv βυζαvτιvώv xρόvωv πoύ τα επιμελήθηκαv αvτιγραφείς, πoλλoί από τoυς oπoίoυς ήταv διακεκριμέvoι λόγιoι και ερμηvευτές."
Ιστoρία τoυ Ελληvικoύ Έθvoυς, τόμ. Ζ', 'Βυζαvτιvός ελληvισμός - πρωτoβυζαvτιvoί xρόvoι 324-642 μ.Χ.', Εκδoτική Αθηvώv Α.Ε., σελ. 328

και

"Ήταv ευτύxημα ότι ό θρίαμβoς τoυ Χριστιαvισμoύ δεv κατάργησε τήv αvάγκη vά υπάρxoυv σωστά κείμεvα τώv ειδωλoλατρώv συγγραφέωv."
Reynolds D.L. & Wilson G.N., 'Αvτιγράφεις και Φιλόλoγoι', ΜΙΕΤ, Αθήvα 1981, σελ. 53

και

"Η αξία της υπηρεσίας πoυ πρόσφερε η αρxαία ελληvική φιλoσoφία στov Χριστιαvισμό αvαγvωριζόταv πάvτα, ακόμα και από τoυς αυστηρότερoυς θεματoφύλακες της Αvατoλικής Χριστιαvικής Ορθoδoξίας.
Επιπλέov, oι xριστιαvoί Έλληvες διατήρησαv, με τηv κoπιαστική αvτιγραφή τωv xειρoγράφωv, τα γραπτά εκείvωv τωv αρxαίωv Ελλήvωv φιλoσόφωv πoυ είxαv γράψει σε μια μoρφή της αττικής ελληvικής και πoυ είxε περάσει τη λoγoκρισία τωv αττικιζόvτωv καθαρoλόγωv"
Arnold Toynbee, The Greeks and their Heritage, Oxford University Press, 1981 (στα ελληvικά: Οι Έλληvες και oι Κληρovoμιές τoυς, Καρδαμίτσας, Αθήvα, 1992, σελ. 115)

και

"...δεv έxει ως τώρα επισημαvθεί oύτε μία περίπτωση η Εκκλησία vα έxει πάρει παρόμoια μέτρα εvαvτίov κάπoιoυ κλασικoύ κειμέvoυ. Ακόμη και τα έργα τoυ "μισητoύ" απoστάτη Ιoυλιαvoύ μας έxoυv σωθεί.
Reynolds D.L. & Wilson G.N., 'Αvτιγράφεις και Φιλόλoγoι', ΜΙΕΤ, Αθήvα 1981, σελ. 69

και

Ο Κωνσταντίνος ο πορφυρογέννητος έκανε ένα μνημειώδης εγχείρημα με ομάδα λογίων από αρχαίους και μεσαιωνικούς συγγραφείς, να κατατάξει την ιστορική ύλη σε ενότητες σε συνδυασμό με σύντομα σχόλια.
Τον Ι' αιώνα η Αικατερίνη Χριστοφιλοπούλου μας πληροφορεί ότι τα μονστηριακά αλλά και ιδιωτικά εργαστήρια λειτουργούν για την αντιγραφή της πνευματικής παραγωγής της αρχαίας γραμματείας.
<<Περίφημα ήταν η Βιλιοθήκη και το εργαστήριο του πρωτοθρόνου Καισαρείας Αρέθα, στο οποίο οφείλουμε σπουδαιότατα περγαμηνά χειρόγραφα που διασώζουν τους περισσότερους Πλατωνικούς διαλόγους, κείμενα του Αριστοτέλη, έργα του μαθηματικού Ευκλείδη, του Λουκιανού, Αίλιου, Διώνος Χρυσοστόμου, Παυσανία, Τας Εις Ευατόν του Μάρκου Αυρηλίου, καθώς και Θεογονικά συγράμματα
........ Τα αντιγραφικά εργαστήρια πληθαίνουν τον ΙΑ' αιώνα σε αριθμό και απλώνονται σε ευρύτερο χώρο μέχρι τις παραμεθόριες περιοχές.>>

quote:
Sesostris:
Αντ' εμού την πρέουσα απάντηση στον ισχυρισμό σου νομίζω ότι την δίνει ο συμπατριώτης μου Α. Λασκαράτος απευθυνόμενος στον δεσπότη της Κεφαλονιάς .

Tι σχέση έχει αυτό που μας παρουσίασες με αυτό που έγραψε ο trexagireve? τη Θεία κοινωνία και τα μυστήρια? ο Λασκαράτος δεν αναφέρεται σε αυτά!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 18/12/2008 00:46:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 00:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μόλις στην ΕΤ3 έχει μια εκπομπή για τη γέφυρα του Γοργοποτάμου.

Έδειξε κάποια στιγμιότυπα από αγωνιστές του τότε και μεταξύ αυτών ήταν και ένας παπάς ζωσμένος χιαστί αρμαθιές τις σφαίρες.

Τι γνώμη να είχαν άραγε οι συναγωνιστές τους για εκείνο τον παπά;;;;

Κοίταξα μπας και δω και κάποιο χλαμυδοφορεμένο, αλλά δεν διέκρινα κανέναν.

***Λέτε να ήταν πίσω πίσω και να τον έπιασε η κάμερα;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 08:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίταξα μπας και δω και κάποιο χλαμυδοφορεμένο, αλλά δεν διέκρινα κανέναν.

***Λέτε να ήταν πίσω πίσω και να τον έπιασε η κάμερα;;


Όχι, ήταν στο Μαραθώνα, στις Θερμοπύλες, στην Σαλαμίνα ενώ άλλοι δημιουργούσαν φιλοσοφία και πολιτισμό...

Είναι πραγματικά απαράδεκτο να κρίνουμε το πατριωτικό ιδεώδες κάποιου, κοιτάζοντας αν ήταν Δωδεκαθεϊστής, Χριστιανός, Μουσουλμάνος.

Δηλαδή σε αυτόν τον διάλογο το μόνο που ενδιαφέρει είναι να μπει ο ένας στο μάτι του άλλου;
Εκεί περιορίζεται η συμμετοχή σε έναν διάλογο ή ο ένας προσπαθεί να αποδείξει την θρησκεία που εκείνος πιστεύει ως αληθινή (φυσικά και θα είναι η σωστή αφού είναι η δική του) και τις άλλες ως ψεύτικες κι άξιες για την πυρά;

Έλεος πια!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 09:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dying_Incubus
Χαιρομαι που το παρατηρησες..
Βλέπεις, αυτο το θέμα βρομαει απο το αρχικο του μνμ κιολας.
Ειχα κανει παράπονο βέβαια.. και για αυτο το λόγο η Αμαλία.. επειδη θεωρησε οτι το θεμα κάνει τσουβαλοποιηση έσπευσε να.. αλλαξει τον τίτλο(!?).. πράμα που βέβαια άφησε το θέμα στα ίδια χάλια μονο που το εκανε ελαφρώς παραπλανητικο. Γιατι βέβαια ο τίτλος πριν αλλαξει έκανε την ίδια τσουβαλοποιηση με το αρχικό μηνυμα κ προσδιοριζε ακριβώς τι θα διαβάσεις.. ενω τωρα νομίζεις οτι θα διαβάσεις ένα πράμα κ μπαίνεις κ διαβάζεις για το αν και κατα πόσο βοηθησαν στη διατηρηση των αρχαιων κειμένων οι κληρικοι..αλλα δε βαριεσαι..


And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 22:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κοίταξα μπας και δω και κάποιο χλαμυδοφορεμένο, αλλά δεν διέκρινα κανέναν.

***Λέτε να ήταν πίσω πίσω και να τον έπιασε η κάμερα;;


Όχι, ήταν στο Μαραθώνα, στις Θερμοπύλες, στην Σαλαμίνα ενώ άλλοι δημιουργούσαν φιλοσοφία και πολιτισμό...

Είναι πραγματικά απαράδεκτο να κρίνουμε το πατριωτικό ιδεώδες κάποιου, κοιτάζοντας αν ήταν Δωδεκαθεϊστής, Χριστιανός, Μουσουλμάνος.

Δηλαδή σε αυτόν τον διάλογο το μόνο που ενδιαφέρει είναι να μπει ο ένας στο μάτι του άλλου;
Εκεί περιορίζεται η συμμετοχή σε έναν διάλογο ή ο ένας προσπαθεί να αποδείξει την θρησκεία που εκείνος πιστεύει ως αληθινή (φυσικά και θα είναι η σωστή αφού είναι η δική του) και τις άλλες ως ψεύτικες κι άξιες για την πυρά;

Έλεος πια!


Συμφωνώ μαζί σου.
Να συμφωνούν άραγε και όσοι ανοίγουν το ένα θέμα μετά το άλλο βάζοντας στόχο σε αυτό που εσύ και εγώ γνωρίζουμε;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 01:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Συμφωνώ μαζί σου.
Να συμφωνούν άραγε και όσοι ανοίγουν το ένα θέμα μετά το άλλο βάζοντας στόχο σε αυτό που εσύ και εγώ γνωρίζουμε;;

Mεγάλος μάγκας ο Ψηλός!!!!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 11:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, ειλικρινά δεν γνωρίζω εν τέλει αν ξέρουμε το ίδιο πράγμα.
Εφόσον συμφωνείς μαζί μου, προσπάθησε να μην κάνεις αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Λυπάμαι αλλά η απάντηση του στυλ "ναι, αλλά οι άλλοι κάνουν αυτό" δε με καλύπτει και δε μου δείχνει καμία διάθεση ανάληψης των όποιων ευθυνών που μπορεί να βαραίνουν τον κάθε έναν από εμάς.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 13:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, πιστεύω ότι η απάντηση του φίλου
Ευρωαπίου2, σε κάλυψε πλήρως..Εκτός αν έπαθες αορισία..Δεν θέλω
να πω περισότερα απο τον Ευρωπαίο επίτηδες, γιατί περιμένω να
αναιρέσεις αυτά και μετά άλλα...
Να δούμε μόνο πόσο θα εθελοτυφλείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 13:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ, ειλικρινά δεν γνωρίζω εν τέλει αν ξέρουμε το ίδιο πράγμα.
Εφόσον συμφωνείς μαζί μου, προσπάθησε να μην κάνεις αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Λυπάμαι αλλά η απάντηση του στυλ "ναι, αλλά οι άλλοι κάνουν αυτό" δε με καλύπτει και δε μου δείχνει καμία διάθεση ανάληψης των όποιων ευθυνών που μπορεί να βαραίνουν τον κάθε έναν από εμάς.



Μωρέ για το ίδιο πράγμα μιλάμε.
Κοίτα τους τίτλους των θεμάτων που ανοίγουν και θα καταλάβεις πως για το ίδιο μιλάμε.

Ξέρεις φίλε Dying_Incubus, όταν ξεκινάς ήδη με τέτοιους τίτλους, όσο και να προσποιείσαι στην πορεία, δεν σε σώζει.

**Εγώ θα κάνω, πάντως, μια προσπάθεια, φτάνει μόνο να μην με προκαλούνε συνέχεια. Στην ουσία, δεν έχω να χωρίσω τίποτα και με κανέναν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 14:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι εγώ με τον Ψηλό, ότι όπως έχουμε
ξαναπεί, υπάρχουν πάρα πολλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο
κι αυτό χρησιμεύει μόνο για να υπεκφεύγουν ορισμένοι τον
διάλογο..Επιμένω ότι πρέπει να γίνουν λιγότερα τα θέματα...
Για να βγαίνει αποτέλεσμα κι όχι κοκορομαχίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 02:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Tι λες άνθρωπέ μου?
Διάβασε λίγο δεν είναι κακό........
"Η μεγάλη φιλoσoφική παράδoση της αρxαίας Ελλάδoς παρέμεvε πάvτα μια ζωvταvή δύvαμη στo Βυζάvτιo και σxεδόv όλα τα σημαvτικότερα φιλoσoφικά κείμεvα, όπως άλλωστε και η παραγωγή κάθε άλλoυ κλάδoυ τής ελληvικής φιλoλoγίας, έφθασαv ως εμάς σε xειρόγραφα τωv βυζαvτιvώv xρόvωv πoύ τα επιμελήθηκαv αvτιγραφείς, πoλλoί από τoυς oπoίoυς ήταv διακεκριμέvoι λόγιoι και ερμηvευτές."
Ιστoρία τoυ Ελληvικoύ Έθvoυς, τόμ. Ζ', 'Βυζαvτιvός ελληvισμός - πρωτoβυζαvτιvoί xρόvoι 324-642 μ.Χ.', Εκδoτική Αθηvώv Α.Ε., σελ. 328

Και τα παλίμψηστα ποιοί τα έξυναν για να γράψουν επάνω στα επεξεργασμένα δέματα τροπάρια και προσευχές ;;; Μήπως οι ίδιοι οι Δωδεκαθεϊστές για να δυσφημήσουν τους Χριστιανούς ;;; Και να ήταν μόνο αυτό ; Πόσα έργα κάηκαν μαζί με τους συγγραφείς τους επειδή θεωρήθηκαν δαιμονικά . Αυτά που απομονώνετε europaioi 2 , τα λέτε στα κατηχήτικά . Γιατί στην «Ιστορία του Ελληνικού Έθνους» της Εκδοτικής Αθηνών δεν αναφέρονται μόνο αυτά , και δεν έχω καμία αντίρρηση να αρχίσω και εγώ να μεταφέρω στο θέμα άλλα αποσπάσματα από το έργο αυτό .

Όσο για το βυζάντιο για το οποίο αρέσκονται οι Χριστιανοί να το παρουσιάζουν σαν συνέχεια του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού και να το εξυμνούν γιατί παρείχε πλήρη ασυδοσία στην εκκλησία , δεν ήταν παρά η συνέχεια της παρηκμασμένης Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας , που αναγκάστηκε να δανειστή την Ελληνική γλώσσα , και την μόνη σχέση που είχε με τον Ελληνισμό ήταν οι υπόδουλοι Ελληνικοί πληθυσμοί της επικράτειάς του .
Για ρίξε μια ματιά στις παρακάτω φωτογραφίες και πες μου βλέπεις πουθενα γραμμένη τη λέξη Βυζάντιο ή Βυζαντινός ;

Ρωμαίους θεωρούσαν τους εαυτούς τους και τους υπηκόους οι αυτοκράτορες , και Ρωμαίοι αισθανόντουσαν . Από που και ως που Έλληνες ; Επειδή μιλούσαν Ελληνικά ; με την ίδια λογική οι κάτοικοι της Τζαμάικα είναι Άγγλοι ;
Έλληνες ήταν μόνο οι Ελληνικοί πληθυσμοί και όχι το σύνολο των λαών της ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 10:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, με απογοητεύεις..Να μην καταλάβεις εσύ
ότι η Ρωμαική αυτοκρατορία, περιελάμβανε μεγαλύτερη έκταση απο
το Βυζάντιο και ότι ο τίτλος πήγαινε στην αυτοκατορία; Δεν το πιστεύω...
Να ισχυρίζεσαι ότι το Βυζάντιο δεν ειχε Έλληνες αυτοκράτορες, Έλληνες πολίτες,
άσχετα απο το ότι υπήρχαν μέσα στην αυτοκρατορία και άλλοι λαοί;
Είναι σαν να λές ότι η λέξη Βυζάντιο, δεν είναι ελληνική, στην ουσία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 10:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Να ισχυρίζεσαι ότι το Βυζάντιο δεν ειχε Έλληνες αυτοκράτορες

OYTE ENAN!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 10:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όρος "Βυζαντινή Αυτοκρατορία" χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά αρκετά χρόνια μετά από την άλωση της Κωνσταντινούπολης.
Ως τότε, η αυτοκρατορία ήταν γνωστή ως "Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία".
Οι κάτοικοι αυτής της περιοχής θα κοιτούσαν κάποιον σαν χάνοι αν τους αποκαλούσε Βυζαντινούς.

Όσον αφορά την διάσωση των αρχαίων ελληνικών συγγραμάτων, δεν διαθέτουμε κανένα πρωτότυπο σε αντίθεση με συγγράματα ή γραπτές μαρτυρίες άλλων λαών όπως των Αιγυπτίων και των μεσοποτάμιων λαών (Βαβυλώνιοι κλπ).

Αυτό συνέβη επειδή:

Αφενός καταστράφηκε η Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας όπου διέθετε έναν τεράστιο πλούτο από ελληνικά συγγράματα.
Αφετέρου οι αντιγραφές που γίνονταν - τόσο από τους επιστήμονες & φιλοσόφους των ελληνιστικών κυρίως χρόνων αλλά και των μοναχών των χριστιανικών μοναστηριών - αφορούσαν μόνο συγγράματα που οι αντιγραφείς θεωρούσαν σπουδαία.
Τέλος, ένα σημαντικό μέρος των αντιγραφών συγγραμάτων που δεν διασώζονται από άλλες πηγές καταστράφηκαν από Χριστιανούς μοναχούς αφού επάνω στα συγγράματα έγραφαν εκκλησιαστικούς ύμνους κλπ (παλίμψηστα).



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 10:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχουν ξαναγραφεί ονόματα και ελληνικότητα των
βυζαντινών αυτοκρατόρων, φίλε Μακεδόν, ξαναδίαβασε τα..Εγώ προσωπικά
βαριέμαι να πρέπει να αποδεικνύουμε τα ίδια πράγματα, γιατί εσύ
τα αρνείσαι..Αρνείσαι την αλήθεια κι αυτό είναι δύσκολο για την φύση
του ανθρώπου...
Φίλε Dying Incubus,έχει γραφτεί και είναι γνωστό,ότι κι οι Ρωμαίοι ήταν
Έλληνες, αβοριγίνοι απο Αρκαδία και άλλοι, η Ιταλία ήταν γνωστή ως η
Μεγάλη Ελλάδα,κλπ...Την ιστορία, δεν την ερμηνεύει κανείς....
Πρωτότυπα διαθέτουμε αρκετά φίλε μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 10:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Και τα παλίμψηστα ποιοί τα έξυναν για να γράψουν επάνω στα επεξεργασμένα δέματα τροπάρια και προσευχές ;;; Μήπως οι ίδιοι οι Δωδεκαθεϊστές για να δυσφημήσουν τους Χριστιανούς ;;; Και να ήταν μόνο αυτό ; Πόσα έργα κάηκαν μαζί με τους συγγραφείς τους επειδή θεωρήθηκαν δαιμονικά . Αυτά που απομονώνετε europaioi 2 , τα λέτε στα κατηχήτικά . Γιατί στην «Ιστορία του Ελληνικού Έθνους» της Εκδοτικής Αθηνών δεν αναφέρονται μόνο αυτά , και δεν έχω καμία αντίρρηση να αρχίσω και εγώ να μεταφέρω στο θέμα άλλα αποσπάσματα από το έργο αυτό .

Aγαπητέ Sesostris, να σε πληροφορήσω ότι τότε δεν υπήρχαν βιβλιοπωλεία για να μπορεί ο καθένας να αγοράζει τετράδια και να γράφει αυτά που ήθελε! Τα επεξεργασμένα λοιπόν δέρματα ήταν ο μόνο τρόπος! και δεδομένου ότι δεν υπήρχαν σε αφθονία τι ήθελες να έκαναν?

Διάβασε λίγο:
Η μεγάλη έλλειψη (λόγω της κατάκτησης της Αιγύπτου και των διαρκών εισβολών σε κάθε τμήμα της Ρωμανίας) παπύρων οδήγησε πολλές φορές στο φαινόμενο των λεγόμενων παλίμψηστων παπύρων: με ειδικό τρόπο ξυνόταν η μελάνη του κειμένου σε έναν πάπυρο και γραφόταν κάτι άλλο. Ωστόσο, στις περισσότερες περιπτώσεις, επειδή το ξύσιμο δεν ήταν τέλειο, μπορούν να διαβαστούν τα αρχικά κείμενα.

Πάντως, δεν μπορούν να κατηγορηθούν οι καλόγεροι ούτε για την έλλειψη αντιγραφικών μέσων ούτε πως εσκεμμένα έσβηναν αρχαία συγγράμματα.

Πολλές φορές σβήνονταν και χριστιανικά συγγράμματα, π.χ. συγγράμματα του Άγιου Γρηγορίου του Θεολόγου σβήνονταν χάριν άλλων χριστιανών συγγραφέων (H. Hunger, Ο κόσμος του βυζαντινού βιβλίου, σ. 27).
Γνωστά παλίμψηστα επιβεβαιώνουν ότι αιτία για το σβήσιμο ενός κειμένου ήταν η έλλειψη χαρτιού, δηλαδή παπύρου ή περγαμηνής, και όχι το περιεχόμενο του αρχικού κειμένου.

Ας δούμε μερικά παραδείγματα:

1) Ένα γνωστό παλίμψηστο είναι ο Codex Ephraemi Rescriptus, πάπυρος του 5ου μ.Χ. αι., στον οποίο είχαν γραφεί η Π. και η Κ. Διαθήκη, ωστόσο τον 12ο αι. αυτά σβήστηκαν, ώστε να γραφούν κείμενα του αγίου Εφραίμ του Σύρου.

2) Το Σιναϊτικό παλίμψηστο είναι πάπυρος του 4ου μ.Χ. αι., στον οποίο ήταν γραμμένα τα τέσσερα Ευαγγέλια, τα οποία σβήστηκαν όμως, τον 8ο αι., για να γραφούν από πάνω βίοι αγίων.

3) Ο Codex Dublinensis Rescriptus είναι πάπυρος του 6ου μ.Χ. αι., στον οποίο είχαν γραφεί τμήματα του Κατά Ματθαίον, αλλά τον 10ο αι. μετατράπηκε σε παλίμψηστο που περιείχε έργα διάφορων Πατέρων.

4) Ένα άλλο παλίμψηστο είναι ο Codex Zacynthius, πάπυρος που πρωτογράφηκε τον 6ο μ.Χ. αι. και περιείχε όλο το Κατά Λουκάν Ευαγγέλιο, αλλά τον 13ο αι. σβήστηκε και πάνω του γράφηκε το Ωρολόγιο.

Τώρα?...........αυτά τα γουρούνια φταίνε οι απολογητές.....χαλάνε την πιάτσα.....

Και μην ξεχνάμε ότι αρκετά αρχαία κτίσματα καταστράφηκαν από τους ίδιους τους Αρχαίους Έλληνες προκειμένου να χρησιμοποιηθούν ως υλικά για νέα κατασκευαστικά έργα! Τι λές? να τους επιρήψουμε ευθύνες?
Που να γνώριζαν αγαπητέ Sesostris την αξία που θα έπαιρναν και θα είχαν αργότερα?
Όταν κοιτάς ένα πράγμα να το κοιτάς απ' όλες τις πλευρές και όχι από μερικές.

quote:
Sesostris:
Όσο για το βυζάντιο για το οποίο αρέσκονται οι Χριστιανοί να το παρουσιάζουν σαν συνέχεια του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού και να το εξυμνούν γιατί παρείχε πλήρη ασυδοσία στην εκκλησία , δεν ήταν παρά η συνέχεια της παρηκμασμένης Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας , που αναγκάστηκε να δανειστή την Ελληνική γλώσσα , και την μόνη σχέση που είχε με τον Ελληνισμό ήταν οι υπόδουλοι Ελληνικοί πληθυσμοί της επικράτειάς του .
Για ρίξε μια ματιά στις παρακάτω φωτογραφίες και πες μου βλέπεις πουθενα γραμμένη τη λέξη Βυζάντιο ή Βυζαντινός ;


Ο όρος Βυζάντιο και Βυζαντινός ήρθαν πολλούς αιώνες αργότερα, προκειμένου να διαχωριστεί η ιστορία ανάμεσα στο Δυτικό και το Ανατολικό Ρωμαϊκό κράτος!
Είναι σαν να μου λες ότι η Ιταλία δεν είναι η ιστορική συνέχεια της Δυτικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας! .............ή ακόμη χειρότερα ότι το Βυζάντιο δεν ήταν παρά η κόρη της Ιταλίας που για κάποιο λόγο απαρνήθηκε τη γλώσσα και τη θρησκεία της μαμάς Ιταλίας!

Από κει και έπειτα σου γράφω μόνο αυτά!:
Ο Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος
σε πανηγυρική ομιλία του υπογραμμίζει την «Δόξαν της Ελληνικής παραδόσεως» και υπερηφανεύεται (όπως άλλοτε ο Ισοκράτης για τους Αθηναίους), επειδή οι κάτοικοι της Κωνσταντινουπόλεως: « Ου μιξοβάρβαρου λαού το φθέγμα φύρδην προϊεμένου.» Αλλά διατρανούν: «Την Ελλάδα γλώτταν την ορθορρήμονα».

"Επιστολή" του Ιωάννη Γ' Δούκα Βατάτζη Αυτοκράτορα του Βυζαντίου, στον Πάπα Γρηγόριο όταν αυτός του ζήτησε να μην ανακαταλάβει «το λατινικό βασίλειο της Κων/πολύς» μετά την άλωση του 1204
"Ιωάννης εν Χριστώ τω Θεώ πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων ο Δούκας , τω αγιωτάτω πάπα της πρεσβυτέρας Ρώμης Γρηγορίω σωτηρίας και ευχών αίτησιν" .
Οι γενάρχαι της βασιλείας μου, οι από του γένους των Δουκών και Κομνηνών, ίνα μη τους άλλους λέγω ,τους από γενών Ελληνικών άρξαντας επί πολλάς εκατοστύας ετών την αρχήν κατέσχον της Κωνσταντινουπόλεως , ούς και η της Ρώμης εκκλησία και οι ιεράρχαι προσηγόρευον Ρωμαίων αυτοκράτορας

Η πόλη τελικά κατακτήθηκε και πέρασε πάλι στα χέρια των Ελλήνων στις 25 Ιουλίου 1261.
Νομίζω λοιπόν ότι τόσο ο Παλαιολόγος όσο και ο Δούκας σου απαντάνε με τον πλέον αποστομωτικό τρόπο!

quote:
Sesostris:
Ρωμαίους θεωρούσαν τους εαυτούς τους και τους υπηκόους οι αυτοκράτορες , και Ρωμαίοι αισθανόντουσαν . Από που και ως που Έλληνες ; Επειδή μιλούσαν Ελληνικά ; με την ίδια λογική οι κάτοικοι της Τζαμάικα είναι Άγγλοι ;
Έλληνες ήταν μόνο οι Ελληνικοί πληθυσμοί και όχι το σύνολο των λαών της ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας .

Το έθνος δεν είναι μόνο η γλώσσα είναι και άλλα στοιχεία η ιστορία, η θρησκεία και ο πολιτισμός, αυτά διέφεραν από το Δυτικό Ρωμαϊκό ή Λατινικό κράτος.....διάβασε λίγο πάλι:
Eγκλοπαίδεια Παπυρος – λαρούς - BRITANNICA:
«Η ονομασία της αυτοκρατορίας συνδέεται κατά τη βυζαντινή περίοδο μόνο με την πρωτεύουσά της, που είχε ιδρυθεί στον χώρο της μικρής πόλης Βυζάντιο. Η αυτοκρατορία ονομαζόταν Ρωμαϊκή, οι πολίτες της Ρωμαίοι και ο αυτοκράτορας ήταν imperator Romanorum.
Η σύνδεση της ονομασίας Βυζάντιο με την αυτοκρατορία έγινε στους νεώτερους χρόνους, με την έκδοση από τον Ιερώνυμο Wolf έργων των Βυζαντινών ιστορικών (Corpus Byzantinae Historiae 1562), και καθιερώθηκε γενικά, αδιάφορα από τις μερικότερες κατά καιρούς επιλογές (Ελληνική Αυτοκρατορία ή Ανατολικό Ρωμαϊκό Κράτος). (...)
Μερική επίσης ήταν η χρήση της ονομασίας Γραικού σ' όλη τη διάρκεια της ζωής της αυτοκρατορίας, παρά το γεγονός ότι από τον 9ο αιώνα στις λατινικές πηγές κυρίως του φραγκικού κράτους γίνεται συστηματική χρήση της για ολόκληρη την αυτοκρατορία, με σκοπό την εξουδετέρωση της ονομασίας Ρωμαίου και Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία για το Βυζάντιο και την αποκλειστική οικειοποίησή τους για το φραγκικό κράτος.
Η συνέχεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και η νομιμότητα της συνέχειας αυτής συνδεόταν άρρηκτα με τις ονομασίες που θεμελίωναν τη νόμιμη χρήση του τίτλου αυτοκράτωρ Ρωμαίων (imperator Romanorum) και εξασφάλιζαν τη μοναδικότητα και την αποκλειστικότητα της νόμιμης αυτοκρατορίας στην Οικουμένη.» [Εγκυκλ. Britannica, «Βυζάντιο»]

Έτσι ονομαζόντουσαν λοιπόν από τον πρώτο σχεδόν αιώνα μ.Χ. πως ήθελες ξαφνικά να αλλάξουν όνομα?

Γράφει ο ιστορικός F. Gregorovius, για την μεταφορά της Ρώμης: .
«δια της κτίσεως της Κωνσταντινουπόλεως διεσώθη η περαιτέρω ύπαρξις του ελληνικού έθνους. Πράγματι, άνευ της Κωνσταντινουπόλεως η Ελλάς και η Πελοπόννησος ήθελον κατακτηθή και οικισθή υπό ξένων βαρβάρων εθνών.» [Πηγή: «Ιστορία των Αθηνών», Gregorovius, τ. 1, σ. 89] .
Ο μεγάλος βυζαντινολόγος του 20ού αιώνα, ο Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, είπε:
«Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι Έλληνες είναι περισσότερο Έλληνες από τους βυζαντινούς.»

quote:
Dying_Incubus:
Όσον αφορά την διάσωση των αρχαίων ελληνικών συγγραμάτων, δεν διαθέτουμε κανένα πρωτότυπο σε αντίθεση με συγγράματα ή γραπτές μαρτυρίες άλλων λαών όπως των Αιγυπτίων και των μεσοποτάμιων λαών (Βαβυλώνιοι κλπ).

Αυτό συνέβη επειδή:

Αφενός καταστράφηκε η Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας όπου διέθετε έναν τεράστιο πλούτο από ελληνικά συγγράματα.
Αφετέρου οι αντιγραφές που γίνονταν - τόσο από τους επιστήμονες & φιλοσόφους των ελληνιστικών κυρίως χρόνων αλλά και των μοναχών των χριστιανικών μοναστηριών - αφορούσαν μόνο συγγράματα που οι αντιγραφείς θεωρούσαν σπουδαία.
Τέλος, ένα σημαντικό μέρος των αντιγραφών συγγραμάτων που δεν διασώζονται από άλλες πηγές καταστράφηκαν από Χριστιανούς μοναχούς αφού επάνω στα συγγράματα έγραφαν εκκλησιαστικούς ύμνους κλπ (παλίμψηστα).



Aυτό συνέβη αγαπητέ Dying_Incubus, γιατί τόσο με την Δ' σταυροφορία όσο και με την πτώση της Πόλης καταστράφηκαν και λεηλατήθηκαν όλες οι βιβλιοθήκες!

"η μεγάλη φιλoσoφική παράδoση της αρxαίας Ελλάδoς παρέμεvε πάvτα μια ζωvταvή δύvαμη στo Βυζάvτιo και σxεδόv όλα τα σημαvτικότερα φιλoσoφικά κείμεvα, όπως άλλωστε και η παραγωγή κάθε άλλoυ κλάδoυ τής ελληvικής φιλoλoγίας, έφθασαv ως εμάς σε xειρόγραφα τωv βυζαvτιvώv xρόvωv πoύ τα επιμελήθηκαv αvτιγραφείς, πoλλoί από τoυς oπoίoυς ήταv διακεκριμέvoι λόγιoι και ερμηvευτές."
Ιστoρία τoυ Ελληvικoύ Έθvoυς, τόμ. Ζ', 'Βυζαvτιvός ελληvισμός - πρωτoβυζαvτιvoί xρόvoι 324-642 μ.Χ.', Εκδoτική Αθηvώv Α.Ε., σελ. 328
Δεν το γράφω εγώ αγαπητέ μου! η Ιστoρία τoυ Ελληvικoύ Έθvoυς το γράφει!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/12/2008 10:41:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 13:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, εσείς αυτοπροσδιορίζεστε ως Έλληνες, ως Ρωμηοί ή είναι το ίδιο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 14:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, εσείς αυτοπροσδιορίζεστε ως Έλληνες, ως Ρωμηοί ή είναι το ίδιο;;;

Πρέπει να συννενοηθώ πρώτα με τους άλλους!
Την Κυριακή είναι το μνημόσυνο της γιαγιάς της γυναίκας μου.
Έκπληκτος άκουσα τον πεθερό μου να λέει ότι ο παπάς (στην εκκλησία του Χριστού στο Γεροβουνό-Καματερό) του ζήτησε 100 ευρώ! για την τέλεση του μυστηρίου.
Δυστυχώς παρ΄ όλη την προσπάθειά μου να τον πείσω να χειριστώ το θέμα δε με άφησε. Επικαλέστηκε τα αδέρφια του αλλά και το "να μη γίνει θέμα"
Τέτοιες ενέργειες θα πρέπει εμείς οι χριστιανοί όχι απλά να τις
καταδικάζουμε αλλά να τις καταγγέλλουμε με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει παράδειγμα προς αποφυγή για τον όποιον επίορκο ιερέα.
Δυστυχώς δεσμεύτηκα να μην κάνω καμία απολύτως ενέργεια. Κρίμα θα ήταν μια ευκαιρία νομίζω για την καθαίρεση ενός κοπρίτη.......αφού θα τον παγίδευα και θα τον έκανα βούκινο.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 15:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi2
η μεγάλη φιλoσoφική παράδoση της αρxαίας Ελλάδoς παρέμεvε πάvτα μια ζωvταvή δύvαμη στo Βυζάvτιo και σxεδόv όλα τα σημαvτικότερα φιλoσoφικά κείμεvα, όπως άλλωστε και η παραγωγή κάθε άλλoυ κλάδoυ τής ελληvικής φιλoλoγίας, έφθασαv ως εμάς σε xειρόγραφα τωv βυζαvτιvώv xρόvωv

Καλή η προσπάθεια του Παπαρρηγόπουλου αλλά λίγη. Ας δούμε τι έλεγαν οι νόμοι της χριστιανικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας για τη "διατήρηση" της εληνικής φιλοσοφίας:


CJ 1.1.3-1
"Αποφασίζουμε όλα τα κείμενα που έγραψε ο Πορφύριος (σημ. ο νεοπλατωνικός φιλόσοφος) από την τρέλα του εναντίον της λατρείας του Θεού να παραδοθούν στη φωτιά. Δεν επιθυμούμε γραπτά που δεν συμφωνούν με τη λατρεία μας να γίνονται γνωστά στους ανθρώπους." (Θεοδόσιος Β΄, 448).

Νεαρά XLII
Τα βέβηλα βιβλία και ξένα προς την καθολική εκκλησία να καίγονται στην πυρά απ'αυτούς που τα έχουν... αυτός που τα έγραψε να του κόβεται το χέρι"

("βέβηλα κι αλλότρια της καθολικής εκκλησίας, πυρί τε φλεγέσθω παρά των κεκτημένων...ειδότος ως αποκοπή χειρός έσται τοις τα εκείνου γράφουσιν η ποινή")

Και βέβαια έχουμε και αντίστοιχες ιστορικές αναφορές για το κάψιμο των ελληνικών βιβλίων, σύμφωνα με τις παραπάνω νομοθετημένες οδηγίες για την καταστροφή ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

"Μηνί Ιουνίω, ινδικτιώνι τη αυτή, συσχεσθέντες Έλληνες περιεβωμίσθησαν και τα βιβλία αυτών κατεκαύθη εν τω Κυνηγίω και εικόνες των μυσερών θεών αυτών και αγάλματα" (Μαλάλας, "Χρονογραφία", 491.18)

Φυσικά, η καταστροφή των ελληνικών κειμένων ήταν πλήρως δικαιολογημένη. Ολα αυτά που για τον πολιτισμένο κόσμο αποτελούν στολίδι του πνεύματος, για τους χριστιανούς αποτελούσαν "κοπριά".

"της ατιμίας των παθών και της κοπρίας των ελληνικών μυσαγμάτων" (Ευσέβιος, "Σχολιασμός στον Ψαλμό" CXII, 7-9)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 16:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Πρέπει να συννενοηθώ πρώτα με τους άλλους!

Οκ. Θα περιμένω...

quote:
Έκπληκτος άκουσα τον πεθερό μου να λέει ότι ο παπάς (στην εκκλησία του Χριστού στο Γεροβουνό-Καματερό) του ζήτησε 100 ευρώ! για την τέλεση του μυστηρίου.

Οποία έκπληξις!!!!

Το μόνο που μπορεί να αποτελεί έκπληξη σ' αυτό, είναι το... ποσό!

Εμένα, σε αντίστοιχη περίπτωση, μου είχε πει (διά της πλαγίας), άλλος δίνει 300, άλλος παραπάνω και όταν του έδωσα (μετά από μια κουβεντούλα) 50, μόνο που δεν με καταράστηκε (φωναχτά).


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy