ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 18:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν αυτό για σένα είναι αδικία, τι πρέπει να πούνε οι δημόσιοι υπάλληλοι για την φορολογία ??? Αυτοί μαλάκες είναι που πληρώνουν φόρο εισοδήματος ? Εσύ δεν έχεις εισόδημα δηλαδή ?

Από την άλλη, αν πλήρωνες φόρους τόσα χρόνια (ως ώφειλες) θα δαπίστωνες την αύξηση του αφορολογητου ορίου και την μείωση των συντελεστών. Αν είμασταν όλοι οι έλληνες συνεπείς στις φορολογικές μας υποχρεωσεις θά'βλεπες τότε την ευρώπη στην χώρα σου, από την στιγμή όμως που η φοροδιαφυγή είναι το εθνικό σπορ δεν αξίζει να το συζητάμε άλλο...



Σου είπε κάνεις ότι δεν πλήρωνα φορο ?οι φόροι που πληρώνω εγώ ολο το χρονο
Είναι τουλάχιστον οι διπλάσιοι από ένα μισθωτό .
Ευρώπη θα γίνουμε αμα ανέβουν οι μισθοί που είναι οι μισοί απ ότι σε όλη στην
Ευρώπη και αμα πάψου να κάνουν ρεμούλες οι πολιτικοί .

quote:
Δεν ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να απελευερώσει το ωράριο, αίτημα του φορέα σου ικανοποίησε. Και στο κάτω-κάτω δεν το έκανε για τα πολυκαταστήματα, ρώτα τους πελάτες σου καλύτερα ποιούς εξυπηρετεί το ελεύθερο ωράριο. Και γιατί να μην λειτουργεί Κυριακή όποιος μπορεί και θέλει ? Στο εξωτερικό μούλοι είναι δηλαδή που τα πολυκαταστήματα και όποιος άλλος γουστάρει λειτουργεί και Κυριακή ?



Ποιος σου είπε ότι ο φορέας μου ήθελε να απελευθερωθεί το ωράριο ?το αντίθετο
Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις ηταν αντίθετες εξ αρχής .
Τώρα για τους πελάτες τι να σου πω λογικό είναι να τους αρέσει να είναι τα μαγαζιά ανοιχτό ολο το 24 ωρο κάθε μέρα αλλα αμα το πάρουμε ετσι για πες μας εσύ τι δουλεία
Κάνεις ?κάτι μου λέει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ανεξάρτητα το τι υπάλληλος εισαι αφού το
Πας έτσι τότε να απελευθερωθεί το ωράριο παντού και στο δημόσιο εγω γουστάρω
Να πάω στην εφορία κυριακάτικα ετσι με εξυπηρετεί και στο δήμο γουστάρω να πάω
Κυριακή .
Αφού το πας έτσι να δουλεύουμε ολοι όλες τις ημέρες τις εβδομάδος σαν τα μερμήγκια
Δημοκρατικά πράγματα .


quote:
Και στην τελική ρε φίλε, το πολυκατάστημα δίνει δουλειά σε πολλαπλάσιο κόσμο από εσένα. Και όταν λειτουργείς σε μία κοινή ευρωπαϊκή αγορά και προσκαλείς κεφάλαια να επενδύσουν στην χώρα σου, ωφείλης να ακολουθείς και αντίστοιχους κανόνες...



Μόλις έδωσες την απάντηση γιατι δεχόμαστε πόλεμο Ωραία τα λες αλλα δεν λες ότι στην Ευρώπη ο βασικός μισθός είναι ο διπλάσιος
Από εδώ .


quote:
'Οταν ο Παπαθεμελής είχε επιβάλει το ωράριο στα νυχτερινά κέντρα, πως είχες αντιδράσει ? Μήπως ήσουνα από αυτούς που τον βρίζανε εν χωρό στους δρόμους ? Εγώ δούλευα νύχτα τότε και ένοιωθα ανακούφιση γιατί επιτέλους θα είχα ωράριο. Πήγαινα στην δουλειά 6 το απόγευμα και γύρναγα σπίτι μου όποτε του κ@βλωνε του τελευταίου μπεκρή να πάει σπίτι του. Και δουλεύουνε και οικογενειάρχες άνθρωποι νύχτα ξέρεις. Με το χέρι στην καρδιά, τους σκέφτηκες ποτέ αυτούς τους ανθρώπους όταν χόρευες και τραγουδούσες στους δρόμους βρίζοντας τον Παπαθεμελή ? (Μην την πάρεις προσωπικά την ερώτηση, μπορεί να μην το έζησες καν το σκηνικό, παράδειγμα σου φέρνω).



Γιατί δεν σου άρεσε τους πελάτες τους ρώτησες τι τους εξυπηρετούσε ?ας τους ρωταγες .
Τώρα αυτό για τη νύχτα που λες πρέπει να ήσουν ο μοναδικός που δούλευε νύχτα και ήταν υπέρ βρε άνθρωπε Κλείνοντας νωρίτερα έπαιρνες και λιγότερα τα νυχτερινά μαγαζιά
Γι αυτό λέγονται νυχτερινά επειδή δουλεύουν νύχτα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 18:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τα περί οικονομίας: Λυπάμαι δεν έχετε ιδέα από οικονομία.
Δεν μπορείτε να καταλάβετε το λούκι της ελληνικής και της παγκόσμιας οικονομίας...
Σας φαίνονται όλα περίεργα γιατί μεγαλώσατε σε μία εποχή που το χρήμα έρεε άφθονο, είτε γιατί δεν υπήρχε η παγκοσμιοποίηση είτε καρπονόσασταν τα δανικά των κυβερνήσεων του 80 και των αρχών του 90.



Λοιπόν να σου πω γιατί έχουμε αυτά τα χαλια στην οικονομία ?γιατι πάνω απ όλα
Όλα αυτά τα χρονια είχαμε ανίκανους πολιτικούς και μεγάλα λαμογια γι αυτό
Είμαστε εκεί που είμαστε .

quote:
Οι μετανάστες στέλνουν μέρος των χρημάτων τους στην πατρίδα τους. 350 ευρώ να στέλνει κάθε μήνα ο κάθε μετανάστης, είναι κοντά 2.000.000.000 ευρώ το μήνα!!! Με λίγα λόγια φεύγει κεφάλαιο από την Ελλάδα και δεδομένου ότι η χώρα μας ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ πλέον νόμισμα θα πρέπει αυτό να έρθει από κάπου αλλού - ΑΠΟ ΠΟΥ;;;


Συμφωνώ αλλα τους μετανάστες ποιος τους έφερε ?

quote:
Έχει καταλάβει πόσες βιομηχανίες και βιοτεχνίες έχουν φύγει από την Ελλάδα και έχουν πάει σε χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων με ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ;;; Με λίγα λόγια είναι απολύτως λογικό να υπάρχει ανεργία μια και καινούριες δουλειές δεν ανοίγουν και όλα πια τα εισάγουμε από το εξωτερικό...


Συμφωνώ την επιδότηση ποιος την έδωσε ?

quote:
Πρέπει να πληρωθούν τα δανεικά του 80 και του 90... ΝΑΙ, ήρθε η ώρα της πληρωμής. Και όπως πάντα το τελικό ποσό με τους τόκους είναι μεγαλύτερο από το αρχικό ποσό... ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ...

Το σας δεν το κατάλαβα δηλαδή εσύ δεν είσαι μέσα ?δεν θα πληρώσεις νομίζεις ?
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και σένα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 18:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] Να κάνω μία ερώτηση, χωρίς να παρεξηγηθώ; οι κομματικές μας επιλογές είναι κάπως ασταθείς, απ' ότι διακρίνω. Αυτό οφείλεται σε απογοήτευση, σε ανεπαρκή εξατομικευμένη πολιτική θέση, σε συμφέρον ή σε κάποιο άλλο παράγοντα; προσωπικά δεν έχω τόσο έντονες μετακινήσεις, όσον αφορά στην ψήφο μου, λέτε να είμαι πολύ μονοκόμματος;

Απογοήτευση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 19:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Open Mind δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη.

Ούτε θα αποκτήσουμε ποτέ μισθούς ευρωπαϊκούς.

Σε μια χώρα που δεν παράγει, σε μια χώρα που δεν εξάγει, σε μια χώρα που η πλειοψηφία των πολιτών της προσφέρει υπηρεσίες, το κύριο έσοδο της είναι η φορολογία. Όσο μεγαλώνουν τα έξοδα της χώρας, όσο δεν ισοσκελίζεται ο ισολογισμός, τόσο αυξάνεται η φορολογία. Και όταν η χώρα κάθε χρόνο απλώνει το χέρι στους πιστωτές να την δανείσουν, για να πληρώσει τους χαραμοφάϊδες (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) πολίτες της, τότε φίλε έρχεται το πλήρωμα του χρόνου.

Όταν ο έλληνας αποκτήσει φορολογική συνείδηση και πάψει να κλέβει το κράτος (όπου κράτος είσαι εσύ κι εγώ στην τελική), τότε ίσωε και να αρχίσει να φαίνεται κάποιο φως στο τούνελ. Γνωρίζεις στα σκανδιναβικά κράτη πόσος είναι ο φόρος εισοδήματος ? Πάρε ρώτα από περιέργεια.... Ο Αλογοσκούφης είχε την εντύπωση πως αν δημιουργούσε έναν ενιαίο συντελεστή φορολογίας στο 25%, ο έλληνας θα φιλοτιμούταν και θα σταμάταγε να κλέβει το κράτος... Κούνια που τον κούναγε...

Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που είναι χάλια η οικονομία μας αγαπητέ μου. Γιατί χρήμα υπάρχει, αλλά το χρήμα γίνεται αυτοκίνητα, γίνεται μεζονέτες, γίνεται μπουζούκια.... Και όταν το κράτος ψάχνει χρήματα και δεν βρίσκει, πρέπει να δανειστεί.... Και τότε πάνε περίπατο και η παροχές και η κοινωνική πολιτική. Υπάρχουν τεράστιες προεκτάσεις σε αυτό το θέμα, ας αποφασίσουμε που θα ανταλλάξουμε τις απόψεις μας (δεν έχουμε και να χωρίσουμε και τίποτα, το καλό πιστέυω θέλουμε όλοι μας).

quote:
πες μας εσύ τι δουλεία κάνεις ?κάτι μου λέει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος ανεξάρτητα το τι υπάλληλος εισαι αφού το πας έτσι τότε να απελευθερωθεί το ωράριο παντού και στο δημόσιο εγω γουστάρω να πάω στην εφορία κυριακάτικα ετσι με εξυπηρετεί και στο δήμο γουστάρω να πάω Κυριακή .

Μου δώθηκε η ευκαιρία και στην Εθνική Τράπεζα να μπω (ως τέκνο υπαλλήλου) και στον ΕΟΤ να μπω χάρη σε μέσο. Αμφότερες τις προσφορές τις έφτυσα κατάμουτρα. Στον ιδιωτικό τομέα δουλεύω, στονμ χώρο τον διεθνών μεταφορών. Είμαι στην εταιρεία από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7:30-8:00 το βράδυ και θα γούσταρα τρελά τα μαγαζιά και οι δημόσιες υπηρεσίες να ήτανε ανοιχτές και την Κυριακή. Γράψε λάθος λοιπόν, έπεσες έξω στην υπόθεσή σου...

Σου έφερα το παράδειγμα του Παπαθεμελή για να καταλάβεις κι εσύ πως κάτι που εξυπηρετεί τους άλλους (δεν θα πω τον λαό) για σένα μπορεί να είναι οδυνηρό. Στην δική σου κρίση μπορεί να ήμουνα ο μοναδικός που χαιρόμουνα με τον νόμο Παπαθεμελή, σου ξαναλέω όμως πως τη νύχτα δουλεύουν και οικογενειάρχες άνθρωποι και άνθρωποι που έχουν και πρωινές δραστηριότητες, αμφιβάλλω αν ποτέ σου αναρωτήθηκες γι'αυτούς...

quote:
Κλείνοντας νωρίτερα έπαιρνες και λιγότερα

Με την λογική σου λοιπόν, σου απαντάω κι εγώ πως αν δουλεψεις το μαγαζί σου και την Κυριακή, τότε θα κάνεις μεγαλύτερους τζίρους...

quote:
Γι αυτό λέγονται νυχτερινά επειδή δουλεύουν νύχτα .

Από κάποια στιγμή και ύστερα λέμε "ξημερώματα" βέβαια Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 19:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι όντως πολλοί οι λόγοι, φίλε open mind.Έχει να κάνει
με την συγκλίνουσα πορεία όλων των κομμάτων του κοινοβουλίου,
με ελάχιστη διαφορά θέσεων, βάσει των ευρωπαικών νόμων, τις
αλλαγές των κομμάτων,κλπ...Ακόμη, μπορείς να πεις ότι για
πρώτη φορά μαζεύεται όλη αυτή η απογοήτευση, απο το γεγονός, του
ότι δεν μπορείς να επηρεάσεις την κατάσταση, ότι όλα πάνε μόνα τους,
δεν υπάρχει επιλογή..30 χρόνια λιτότητα.. Και αποτέλεσμα η οικονομική κρίση...
Πολλά μπορείς να πεις,όμως, ζούμε και μια παγκόσμια αλλαγή στον άνθρωπο.
Δεν είναι ο άνθρωπος του '50 ή του '80, όπου άγονταν...Τώρα υπάρχει μια
ανησυχία για το τι θα μπορούσε να καλύψει την νέα εποχή,οπότε, βγαίνει
αβίαστα η απόρριψη του όλου κοινωνικοοικονομικού συστήματος που βλέπουμε
να παραπαίει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 19:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένα ενδιαφέρον θέμα και συμφωνώ εν μέρει με το θεματοθέτη........η διαφορά μου έγκειται, στο να χώσουνε στην κλούβα όλους όσους είναι πάνω από 18 ετών και να τους κάνουν ασήκωτους (εφόσον συμμετείχαν στα επεισόδια φθοράς δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας),
......όσα είναι κάτω των 18 ετών να συλληφθούν απλά για εξακρίβωση στοιχείων και τη θέση τους στην κλούβα να την πάρουν οι γονείς τους, εξαιρούνται τα ορφανά από έναν ή και τους δύο γονείς τα οποία θα πρέπει να τύχουν άλλης αντιμετώπισης (αναμορφωτήριο, εδώ βέβαια ενοχεύει ο κίνδυνος να βγουν χειρότερα!)

quote:
Open Mind:
Πας έτσι τότε να απελευθερωθεί το ωράριο παντού και στο δημόσιο εγω γουστάρω
Να πάω στην εφορία κυριακάτικα ετσι με εξυπηρετεί και στο δήμο γουστάρω να πάω
Κυριακή .
Αφού το πας έτσι να δουλεύουμε ολοι όλες τις ημέρες τις εβδομάδος σαν τα μερμήγκια
Δημοκρατικά πράγματα .


Σωστός!!!!!!! έλα όμως που δε μας αρέσει να κοιτάμε την καμπούρα μας!!!!!!!!!!!!!!! κι εγώ θέλω να δουλεύω πενθήμερο εξάωρο αλλά τα μαγαζιά να είναι ανοιχτά Σ-Κ και όλα τα απογεύματα.......έτσι με βολεύει...........τελικά έχουμε γίνει ατομιστές και προσαρμόζουμε τα ενδιαφέροντά και τις απόψεις μας ανάλογα με τα συμφέροντά μας και δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω.

Κρίμα δεν μπορώ να αφιερώσω άλλο χρόνο σε λίγες μέρες τελειώνω με τις εργασίες μου και θα μπορέσω να διαβάσω και να γράψω...........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 12/12/2008 19:41:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 20:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου δώθηκε η ευκαιρία και στην Εθνική Τράπεζα να μπω (ως τέκνο υπαλλήλου) και στον ΕΟΤ να μπω χάρη σε μέσο. Αμφότερες τις προσφορές τις έφτυσα κατάμουτρα. Στον ιδιωτικό τομέα δουλεύω, στονμ χώρο τον διεθνών μεταφορών. Είμαι στην εταιρεία από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7:30-8:00 το βράδυ και θα γούσταρα τρελά τα μαγαζιά και οι δημόσιες υπηρεσίες να ήτανε ανοιχτές και την Κυριακή. Γράψε λάθος λοιπόν, έπεσες έξω στην υπόθεσή σου...



Γράφω λάθος στην υπόθεση μου αλλα δεν μας ειπες αν δουλεύεις σαββατοκύριακο
Και εμενα θα με βόλευε να είναι Κυριακή ανοιχτα οι δημοσιές υπηρεσίες αλλα δεν
Γουστάρω να γίνει κάτι τέτοιο γιατι πιστεύω ότι η Κυριακή πρέπει να είναι αργία .

quote:
Με την λογική σου λοιπόν, σου απαντάω κι εγώ πως αν δουλεψεις το μαγαζί σου και την Κυριακή, τότε θα κάνεις μεγαλύτερους τζίρους...



Είναι διαφορετικό είδος η νύχτα χαίρω πολύ αμα δουλεύω ολο το 24ωρο και δεν κλείνω
Ποτε θα βγάζω περισσότερα αλλα στη νυχτα είναι διαφορετικό κατ αρχήν δεν δουλεύεις απ το
Πρωί αλλα από το βραδύ συνήθως 22.00-23.00 μέχρι τα ξημερώματα και η κονομά είναι από τις 2 και μετά .


quote:
Στην δική σου κρίση μπορεί να ήμουνα ο μοναδικός που χαιρόμουνα με τον νόμο Παπαθεμελή, σου ξαναλέω όμως πως τη νύχτα δουλεύουν και οικογενειάρχες άνθρωποι και άνθρωποι που έχουν και πρωινές δραστηριότητες, αμφιβάλλω αν ποτέ σου αναρωτήθηκες γι'αυτούς...


Τη νύχτα αστή υπήρξα μεγάλο αλάνι οι περισσότερες γνωριμίες μου είναι από εκεί
Ξέρω πολύ καλά πως έχουν τα πράγματα
Είναι αν δεν έπεφτε ο νομός παραθεμέλη θα έκλειναν τα περισσότερα μαγαζιά
Και δεν πιστεύω ότι υπήρχε εργαζόμενος που θα ήθελε να κλείσουν τα μαγαζιά .


quote:
Φίλε Open Mind δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη.

Ούτε θα αποκτήσουμε ποτέ μισθούς ευρωπαϊκούς.



Αυτό το ξέρω.


quote:
Σε μια χώρα που δεν παράγει, σε μια χώρα που δεν εξάγει, σε μια χώρα που η πλειοψηφία των πολιτών της προσφέρει υπηρεσίες, το κύριο έσοδο της είναι η φορολογία. Όσο μεγαλώνουν τα έξοδα της χώρας, όσο δεν ισοσκελίζεται ο ισολογισμός, τόσο αυξάνεται η φορολογία. Και όταν η χώρα κάθε χρόνο απλώνει το χέρι στους πιστωτές να την δανείσουν, για να πληρώσει τους χαραμοφάϊδες (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) πολίτες της, τότε φίλε έρχεται το πλήρωμα του χρόνου.

Όταν ο έλληνας αποκτήσει φορολογική συνείδηση και πάψει να κλέβει το κράτος (όπου κράτος είσαι εσύ κι εγώ στην τελική), τότε ίσωε και να αρχίσει να φαίνεται κάποιο φως στο τούνελ. Γνωρίζεις στα σκανδιναβικά κράτη πόσος είναι ο φόρος εισοδήματος ? Πάρε ρώτα από περιέργεια.... Ο Αλογοσκούφης είχε την εντύπωση πως αν δημιουργούσε έναν ενιαίο συντελεστή φορολογίας στο 25%, ο έλληνας θα φιλοτιμούταν και θα σταμάταγε να κλέβει το κράτος... Κούνια που τον κούναγε...



Οι πρώτοι που πρέπει να αποκτήσουν φορολογική συνείδηση είναι οι πολιτικοί αν
Δεν αποκτήσουν αυτοί μην περιμένουμε απ τους πολίτες να είναι υποδειγματικοί .
quote:
Είναι όντως πολλοί οι λόγοι, φίλε open mind.

trexagireve Τους έχουμε πει τους λογούς στο άλλο topic συμφωνούμε ισχύει ότι έχουμε
Πει Και εκεί .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 20:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστός!!!!!!! έλα όμως που δε μας αρέσει να κοιτάμε την καμπούρα μας!!!!!!!!!!!!!!! κι εγώ θέλω να δουλεύω πενθήμερο εξάωρο αλλά τα μαγαζιά να είναι ανοιχτά Σ-Κ και όλα τα απογεύματα.......έτσι με βολεύει...........τελικά έχουμε γίνει ατομιστές και προσαρμόζουμε τα ενδιαφέροντά και τις απόψεις μας ανάλογα με τα συμφέροντά μας και δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω.


Να αγιάσει το χέρι σου αυτό λέω και εγώ τόσο καιρό ότι πρέπει να το βλέπουμε
Γενικά και όχι τι βολεύει τον καθένα γι αυτό πάμε κατά διάολου τόσα χρονια
Επειδή επικρατεί ο φιλοτομαρισμός .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 20:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher φαίνεται οτι δέν σε έχουν πληροφορήσει καλά.
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΣΑΝ ΤΑ ΕΚΤΡΟΠΑ, ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ, ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΥΣ.
Πείραξε άλλους 15χρονους που πετάγαν καμιά πετρούλα για να δείξει οτι κάτι προσπάθησε να κάνει, άρα αυτά που λές οτι είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε καθολική υποταγή στην αστυνομία αλλού πέστα.

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι εριστικός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 21:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 22:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς τον είπαμε εκείνο τον υπουργό που δημιούργησε offshore εταιρία για να γλυτώσει την ελληνική φορολογία;...

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά; Γιατί δεν μπορούμε να παράγουμε και να εξάγουμε; Δηλαδή γιατί η οικονομία μας να μην στηρίζει τέτοιες πρωτοβουλίες; Ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Αποδυναμώσαμε τους αγρότες, αποδυναμώσαμε την κάθε μορφή βιομηχανίας. Δεν φτιάχνουμε σχεδόν τίποτα εδώ. Δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 23:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δεν μπορούμε να παράγουμε και να εξάγουμε;

Για να σπείρει κανείς θα πρέπει να υπάρχει πρόσφορο έδαφος.
Και το πρόσφορο έδαφος εχει σταματήσει να είναι πρόσφορο απο το 1985.
Ετσι λοιπόν χάσαμε το τραίνο.

quote:
Δεν φτιάχνουμε σχεδόν τίποτα εδώ.

Άν εξαιρέσεις γιαούρτια μπισκότα τίποτα απολύτως.
Κάποτε εξάγαμε πολλά.
Η κλωστουφαντουργία που άνθισε στον Ελλαδικό χώρο άρχισε να παίρνει τον κατήφορο. Βλέπετε οι προσδοκίες και το όνειρο του συγχωρεμένου μεγάλου σοσιαλιστή ηγέτη ήταν η σοσιαλιστική ιδέα. Μόνο που πίσω απο την ιδέα κρυβόταν η ψηφοθηρία. Ετσι το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων ασχολήθηκε με το να κλέβει το κράτος. Ενα αλλο ποσοστό έγιναν δημόσιοι υπάλληλοι.Ο εργάτης βρήκε το δίκιο του και οι γυναίκες την ισότητα.
Με ολα αυτά τα κατά κανένας επιχειρηματίας δεν θα μπορούσε να επενδύσει ώστε να έχουμε βιομηχανία.

Και σπέρνουμε οτι θερίσαμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

loukritia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
595 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 00:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukritia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher φαίνεται οτι δέν σε έχουν πληροφορήσει καλά.
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΣΑΝ ΤΑ ΕΚΤΡΟΠΑ, ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ, ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΥΣ.
Πείραξε άλλους 15χρονους που πετάγαν καμιά πετρούλα για να δείξει οτι κάτι προσπάθησε να κάνει, άρα αυτά που λές οτι είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε καθολική υποταγή στην αστυνομία αλλού πέστα.
Συμφωνώ απόλυτα!

Όσο για το κράξιμο που έπεσε όταν ανέφερα το γεγονός ότι σκοτώθηκε ο πιτσιρικάς, εννοείται ότι δεν προσπαθησα να δικαιολογήσω τα έκτροπα που συνέβησαν, αλλά δεν το μπορώ που όλοι συζητάνε πλέον για αυτό και κανείς για το θάνατο του παιδιού. Ρε με τίποτα δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του καταστηματάρχη που του γ@@@@σαν τους κόπους, αλλά ακόμα περισσότερο δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση των γονιών του παιδιού.

Και μην βλέπουμε τα πράγματα από τη μια πλευρά
Μην τρελαθούμε τώρα που αν ήθελαν οι μπάτσοι τόσα χρόνια να πιάσουν αναρχικούς, δεν μπορούσαν. Μη χέ_ω!

Και ναι ρε, αν δε φταιει το κράτος για την εκπαίδευση των αστυνομικών, ποιος φταίει;

Anyway, επειδή αρκετοί εδώ μεσα είναι δογματικοί και κολλημενοι, δεν προκειται να αναλύσω περισσότερο τις σκέψεις μου

Κρίμα ρε, κρίμα


Κάντε οικονομία στο νερό:
πλυθείτε μαζί μ'έναν φίλο!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 00:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Anyway, επειδή αρκετοί εδώ μεσα είναι δογματικοί και κολλημενοι, δεν προκειται να αναλύσω περισσότερο τις σκέψεις μου

Κάντο

Επειδή δεν γράφουν πολλοί δεν σημαίνει πως δεν διαβάζουν και αρκετοί.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 10:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να σπείρει κανείς θα πρέπει να υπάρχει πρόσφορο έδαφος.
Και το πρόσφορο έδαφος εχει σταματήσει να είναι πρόσφορο απο το 1985.
Ετσι λοιπόν χάσαμε το τραίνο.

Μάλλον έχεις δίκιο αν και δεν το έχω ψάξει. Αλλά νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι μια αλλαγή στην πολιτική. Ας μην ξεχνάμε ότι σήμερα έχουμε και ένα δυναμικό από μετανάστες που θα μπορούσαν να μπουν στην παραγωγή πιό δημιουργικά. Anyway.


quote:
Και ναι ρε, αν δε φταιει το κράτος για την εκπαίδευση των αστυνομικών, ποιος φταίει;

Και για των αστυνομικών και για των παιδιών. Δυστυχώς η παιδεία και η εκπαίδευση χωλαίνουν στην χώρα μας. Και αν δεν έχεις σωστή παιδεία πρώτα πρώτα, πώς στο καλό θα αποκτήσεις μια κοινωνία που σέβεται τον εαυτό της και τα μέλη της και δημιουργεί πραγματικές ευκαιρίες για όλους(και όχι φούσκες);

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 10:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria Δεν υπάρχει όραμα γι αυτό δεν γίνεται τίποτα οι εκάστοτε κυβερνώντες ενδιαφέρονται
Μονο για την πάρτη τους δεν τους ενδιαφέρει ο λαός γι αυτούς είμαστε απλα στατιστικά .
Loukritia αν διάβασες παραπάνω ειπα ότι τους άφησαν να λεηλατήσουν τα πάντα για
Να πάρουν την κοινή γνώμη με το μέρος τους όπως βλέπεις το πετυχαν αντι να συζητάμε
Για το παιδί που χάθηκε καθόμαστε και λεμέ για τους κουκουλοφόρους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 15:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
loukritia:
Όσο για το κράξιμο που έπεσε όταν ανέφερα το γεγονός ότι σκοτώθηκε ο πιτσιρικάς, εννοείται ότι δεν προσπαθησα να δικαιολογήσω τα έκτροπα που συνέβησαν, αλλά δεν το μπορώ που όλοι συζητάνε πλέον για αυτό και κανείς για το θάνατο του παιδιού. Ρε με τίποτα δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του καταστηματάρχη που του γ@@@@σαν τους κόπους, αλλά ακόμα περισσότερο δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση των γονιών του παιδιού.

Αυτοί που τα έσπαγαν ήταν στην καλύτερη τους, τους ήρθε λαχείο ο φόνος του παιδιού εκτός αυτού το είχαν σάν δεδομένο οτι θα ήταν ανενόχλητοι απο τις αστυνομικές δυνάμεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 16:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε KERRY KING, σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια σου. Είναι πραγματικά σημαντικό να βρίσκω ανθρώπους που έχουμε αντίθετες πολλές από τις απόψεις μας και να βρίσκω παρόλαυτα ενδιαφέρον και ψυχ-αγωγικό να συζητάω μαζί τους. Και εσύ είσαι ένας από αυτούς.
Τα θέματα αυτά, τα οποία θες να συζητήσουμε, μπορούν να αναλυθούν σε οποιοδήποτε από τα παρόντα ή και σε καινούριο topic. Αρκεί να είμαστε συγκεκριμένοι στην αφετηρία μας, γιατί αποτελούν θέματα που μπορούν να αναχθούν σε μεγάλο βάθος χρόνου.
Θα περιμένω νεώτερα...
Γράφεις

quote:
Είμαι στην εταιρεία από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7:30-8:00 το βράδυ και θα γούσταρα τρελά τα μαγαζιά και οι δημόσιες υπηρεσίες να ήτανε ανοιχτές και την Κυριακή. Γράψε λάθος λοιπόν, έπεσες έξω στην υπόθεσή σου...

Κατ' εμέ, λάθος. Δε ζητάμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα επειδή δεν έχουμε εμείς, του ζητάμε να μοιραστούμε την κατσίκα για να χουμε και οι δύο ή να μας δώσει το νεογέννητο. Τι εννοώ; θα ήμουν ο πρώτος που θα υποστήριζα το 5ήμερο, 8ωρο και 3 βάρδιες (αν χρειάζεται) με αυστηρό νόμο στον ιδιωτικό τομέα (ομοίως και σε κάποιες υπηρεσίες του δημοσίου 5ήμερο, 8ωρο και 2 βάρδιες), αλλά όχι να νομιμοποιώ την αυθαιρεσία των εργοδοτών, ζητώντας να περάσει στο σύνολο της αγοράς εργασίας. Αυτό κάνει καλό σε σένα, σε μένα, στους εργοδότες ή στους υπαλλήλους.

quote:
Με την λογική σου λοιπόν, σου απαντάω κι εγώ πως αν δουλεψεις το μαγαζί σου και την Κυριακή, τότε θα κάνεις μεγαλύτερους τζίρους...

Επίσης λάθος και μου κάνει εντύπωση που πέφτεις σε τέτοιο σφάλμα. Ακόμα και αν ως τζίρο εννοείς όντως τον κύκλο εργασιών (που μπορεί ίσως να αυξηθεί πολύ οριακά όμως και σε μορφή "τυχαίου περιπάτου" σε μία μεγάλη ομάδα επιχειρήσεων), στην πραγματικότητα το κόστος λειτουργίας για μία μέρα παραπάνω, θα είναι υψηλότερο, δεδομένου ότι είναι αδυνάτως αδύνατον να δημιουργηθεί εκ του μη όντος αγοραστική δύναμη επιπλέον κατά 1/6 της υπάρχουσας (και δε συζητάω για το ότι οι αμοιβές δε θα είναι οι κανονικές, αλλά υπερωριακής μορφής, οπότε πάμε σε υψηλότερες απαιτήσεις), για να καλύψειτα extra κόστη. Εκτός αν στην 7η μέρα όλα και όλοι θα εργάζονταν για την ψυχή της μάνας τους.... τη Δ.Ε.Η. λ.χ. τη ρώτησες;
Στα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με αρνητική ανισορροπία δημοσίων εσόδων και εξόδων και τη συνεπαγόμενη εξωτερική δανειοδότηση, συμφωνώ τα μάλα. Αν και δεν είναι φαινόμενο μόνο τωρινό και δυστυχώς δεν είναι και κάτι που πρόκειται ποτέ να εκλείψει... τουλάχιστον με τα παρόντα μυαλά και διεθνείς ισορροπίες.

Φίλε dr jekyll

Θα διαφωνήσω κατ' αρχάς με το κείμενο του ανωνύμου συγγραφέως, το οποίο παραθέτεις. Θα σου υπενθυμίσω απλά ότι μέσα σε όλα αυτά, τα οποία με λύσσα αποδίδει στην ΕΛ.ΑΣ. θα πρέπει να συνυπολογίσεις την αυξημένη εγκληματικότητα που αντιμετωπίζει η χώρα (παρότι κανείς δε λέει μία για το τι θα γινόταν αν οι "μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι" εξέλιπαν έστω και για ένα 24ωρο από τη ζωή μας), την ανεπαρκή στελέχωση και την απαράδεκτη χρησιμοποίηση μεγάλου μέρους των αστυνομικών σε καθήκοντα bodyguard, τη μόνιμη επιφυλακή στην οποία βρίσκονται και για την οποία δεν πληρώνονται προφανώς και τις καταστάσεις μέσα στις οποίες καλούνται να δραστηριοποιηθούν από στιγμή σε στιγμή. Όσο για το θέμα της εκπαίδευσης, την οποία πολύ εύκολη και απλή την έχουν ορισμένοι σαν ορολογία, θα υπενθυμίσω απλά ότι η συντριπτική πλειοψηφία των νεοελλήνων είναι διατεθειμένη να παίξει μπουνιές για μία χαμένη θέση στην ουρά, για μία θέση πάρκινγκ, για ένα γκολ ή ένα καλάθι, για για... : κι αυτά μας τα έμαθαν, τυπικώς ή ατύπως στη δική μας εκπαίδευση, αλλά σε πολύ καλύτερες συνθήκες δεν τα τηρούμε. Μην το παίζουμε λοιπόν τιμητές των πάντων, το επάγγελμα του αστυνόμου αποτελεί σε πολλές περιπτώσεις κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και σε κάποιες κατάσταση πολέμου και αυτό δε διδάσκεται, ούτε και μαθαίνεται. Πιστεύω ότι όπως σε κάθε επάγγελμα ή λειτούργημα υπάρχει "σκαρταδούρα", δε διαφωνώ, αλλά δε δέχομαι τη γενίκευση όρων.
Για το άρθρο της Ελευθεροτυπίας, δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Αν για τον αρθρογράφο (και εσένα, που το παραθέτεις) όλη η Εκκλησία είναι χουντικοί (γιατί έτυχε κάποιοι κληρικοί να συνεργαστούν με τη χούντα), όλοι οι οπαδοί του Ολυμπιακού είναι λαμόγια (γιατί κάποια λαμόγια βρέθηκαν ή βρίσκονται στη διοίκησή του), όλοι όσοι έχουν κινητό vodafone είναι εθνικοί προδότες (γιατί υποστηρίζουν την εταιρεία που έκανε τις υποκλοπές), τότε ΝΑΙ, η ΕΛ.ΑΣ. συμπορεύεται με τη Χρυσή Αυγή. Απλά ρωτάω... τι άλλο θα γραφτεί στον Τύπο και εδώ μέσα;
Όσο για την υπόλοιπη παράθεσή σου, δε βρίσκω το λόγο ύπαρξής της, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Φίλε OANNHSEA, σου επισημαίνω ότι με βάση τους υπολογισμούς που έχεις κάνει, βγάζεις τους εργαζόμενους στην Ελλάδα μετανάστες γύρω στα 6.000.000. Μήπως σου ξέφυγε ένα μηδενικό;
Όσο για την ανάλυσή σου, έχει αρκετά σωστά σημεία, δε θα διαφωνήσω εν γένει. Αλλά γιατί, βρε φίλε, τόση επιθετικότητα;

Φίλε europaios2

quote:
Είναι ένα ενδιαφέρον θέμα και συμφωνώ εν μέρει με το θεματοθέτη........η διαφορά μου έγκειται, στο να χώσουνε στην κλούβα όλους όσους είναι πάνω από 18 ετών και να τους κάνουν ασήκωτους (εφόσον συμμετείχαν στα επεισόδια φθοράς δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας),
......όσα είναι κάτω των 18 ετών να συλληφθούν απλά για εξακρίβωση στοιχείων και τη θέση τους στην κλούβα να την πάρουν οι γονείς τους, εξαιρούνται τα ορφανά από έναν ή και τους δύο γονείς τα οποία θα πρέπει να τύχουν άλλης αντιμετώπισης (αναμορφωτήριο, εδώ βέβαια ενοχεύει ο κίνδυνος να βγουν χειρότερα!)

Αν μιλάς για τους κουκουλοφόρους, υπάρχει και μία ακόμα καλή "ζημιά" να τους κάνουν. Να τους αφαιρέσουν δημοσίως τις κουκούλες. Το τι θα δεις τότε, δε λέγεται... συμφωνώ πάντως μαζί σου γενικά.

quote:
Σωστός!!!!!!! έλα όμως που δε μας αρέσει να κοιτάμε την καμπούρα μας!!!!!!!!!!!!!!! κι εγώ θέλω να δουλεύω πενθήμερο εξάωρο αλλά τα μαγαζιά να είναι ανοιχτά Σ-Κ και όλα τα απογεύματα.......έτσι με βολεύει...........τελικά έχουμε γίνει ατομιστές και προσαρμόζουμε τα ενδιαφέροντά και τις απόψεις μας ανάλογα με τα συμφέροντά μας και δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω.

Απάντησα πιο πάνω, έχει σχέση με την κατσίκα του γείτονα...

Φίλε ostria

quote:
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά; Γιατί δεν μπορούμε να παράγουμε και να εξάγουμε; Δηλαδή γιατί η οικονομία μας να μην στηρίζει τέτοιες πρωτοβουλίες; Ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Αποδυναμώσαμε τους αγρότες, αποδυναμώσαμε την κάθε μορφή βιομηχανίας. Δεν φτιάχνουμε σχεδόν τίποτα εδώ. Δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε;

Εύστοχη οικονομική ερώτηση. Η απάντηση πρέπει να βρεθεί στα πρώτα κεφάλαια του διεθνούς καπιταλισμού, που αναφέρουν τα σχετικά με το διεθνή καταμερισμό εργασίας και το πως οι "πρωτεργάτες" του συστήματος εξασφαλίζουν προνομιακές θέσεις στη ροή των αγαθών και των υπηρεσιών, βάσει προστιθέμενης αξίας.
Κάποτε ο Αντώνης Βαρδής τραγουδούσε (στην Ελλάς του 2000) "πες μου τι θα κάνεις τώρα, έτσι που σε καταντήσαν, πατρίδα σερβιτόρα". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Όσο για την αγροτική οικονομία, εδώ υπεισέρχεται και η άθλια νεοελληνική νοοτροπία, η οποία προκειμένου να αντιπραγματιστεί, έστω και με κάποια απώλεια, προτιμάει να καταθέτει οβολόν στις χωματερές, στις πλατείες ή στα σκαλοπάτια των δημαρχείων, μπας και μοναχοφάει την επιδότηση.

quote:
Μάλλον έχεις δίκιο αν και δεν το έχω ψάξει. Αλλά νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι μια αλλαγή στην πολιτική. Ας μην ξεχνάμε ότι σήμερα έχουμε και ένα δυναμικό από μετανάστες που θα μπορούσαν να μπουν στην παραγωγή πιό δημιουργικά.

Τους μετανάστες γιατί ακριβώς τους βάζουμε στη συζήτηση; αποδεχόμαστε την ηλιθιότητα και τον κομπλεξισμό της δήθεν "πτυχιούχας" ανωτερότητας που μας διακρίνει; δεν έχουμε ανθρώπους να μπορούν να κάνουν βαριές δουλειές (κοίτα ρε παιδάκι μου κι όλοι αυτοί που το παίζουν μουσκουλάδες στα γυμναστήρια και στις πόρτες των κέντρων, είναι τελικά αγύμναστοι); παραχωρούμε τη βάση της οικονομίας μας σε άλλους; μα γιατί τελικά έχουμε αυτή τη νοοτροπία; μόνοι μας, δεν μπορούμε; αν όχι, ας προετοιμαστούμε και για τις σχετικές παραχωρήσεις (που ήδη κάποιοι ετοιμάζουν στο παρασκήνιο...)
Μην ακούω κουρλά (Κεφαλονίτικο ιδίωμα)...

Αυτά τα ολίγα... ενδιαφέρουσες απόψεις, μου αρέσει η συζήτηση αν και δεν προλαβαίνω να συμμετέχω επαρκώς.

Φιλικά
Κωστάκης

Φίλε allzzaro

quote:
Η κλωστουφαντουργία που άνθισε στον Ελλαδικό χώρο άρχισε να παίρνει τον κατήφορο. Βλέπετε οι προσδοκίες και το όνειρο του συγχωρεμένου μεγάλου σοσιαλιστή ηγέτη ήταν η σοσιαλιστική ιδέα. Μόνο που πίσω απο την ιδέα κρυβόταν η ψηφοθηρία. Ετσι το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων ασχολήθηκε με το να κλέβει το κράτος. Ενα αλλο ποσοστό έγιναν δημόσιοι υπάλληλοι.Ο εργάτης βρήκε το δίκιο του και οι γυναίκες την ισότητα.

Ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση σου. Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά, γιατί μου αφήνεις κενά; πιστεύω ότι ακουμπάς 2-3 διαφορετικά θέματα και θα ήθελα να τα βάλεις κάτω.
Ειδικά αυτό με την ισότητα των γυναικών.... σκεφτόμουν να ανοίξω topic, αλλά με αυτό που θα γινόταν βαριέμαι τις συνέχειες.

Αγαπητή loukritia

quote:
Όσο για το κράξιμο που έπεσε όταν ανέφερα το γεγονός ότι σκοτώθηκε ο πιτσιρικάς, εννοείται ότι δεν προσπαθησα να δικαιολογήσω τα έκτροπα που συνέβησαν, αλλά δεν το μπορώ που όλοι συζητάνε πλέον για αυτό και κανείς για το θάνατο του παιδιού.

Τι να πει κανείς για το παιδί; το γεγονός μιλάει μόνο του. Δε συνδέεται όμως στο ελάχιστο με αυτά που ακολούθησαν.

quote:
Μην τρελαθούμε τώρα που αν ήθελαν οι μπάτσοι τόσα χρόνια να πιάσουν αναρχικούς, δεν μπορούσαν.

Άλλο το "θέλω", άλλο το "μπορώ" και άλλο το "έχω το δικαίωμα". Κι εγώ θέλω να παίρνω αποφάσεις για το πως θα διανέμει τα κονδύλια η Υπηρεσία μου, ένεκα σπουδών και εκπαίδευσης ξέρω καλύτερα από όσους το κάνουν, αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Πιστεύω μπαίνεις στο συλλογισμό μου.

quote:
Anyway, επειδή αρκετοί εδώ μεσα είναι δογματικοί και κολλημενοι, δεν προκειται να αναλύσω περισσότερο τις σκέψεις μου

Κρίμα ρε, κρίμα


Μοορείς να το κάνεις πιο σαφές;


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 17:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Συνεχίζονται οι διαδηλώσεις και στο εξωτερικό"
http://www.zougla.gr/news.php?id=16625

"Οι διαδηλωτές έφεραν πανό και πλακάτ με συνθήματα κατά της ελληνικής Αστυνομίας και της ελληνικής πολιτείας, καταδικάζοντας το θάνατο του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου.

Αναρχικοί ανέλαβαν την ευθύνη και για την επίθεση με γκράφιτι κατά του ελληνικού Προξενείου τις πρωινές ώρες της Πέμπτης, όπου γράφτηκαν διάφορα συνθήματα κατά της ελληνικής Αστυνομίας."

------------------------------------------------------------------------

"Αυτό που προκαλεί εντύπωση είναι το γεγονός ότι οι αντιεξουσιαστές δεν εκδήλωσαν καμιά διαμαρτυρία για το θάνατο ενός άλλου 15χρονου στην ίδια πόλη. Ο νεαρός έπεσε νεκρός από τα μαζικά πυρά τριών αστυνομικών, που αισθάνθηκαν ότι «απειλούνταν»."

15-year-old shot dead by police in Melbourne
Friday, 12 December 2008, 6:30pm
Source: TV3

http://www.scoop.co.nz/multimedia/tv/world/16585.html

http://www.news.com.au/adelaidenow/story/0,22606,24788857-5006301,00.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 09:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σημερα λοιπον πήρα τη πληροφορία απο τη μητερα μου που δουλευει σε φροντιστηριο οτι ο 1ος του 15μελους ενός λυκείου έλεγε στους υπολοιπους οτι "πηρα οδηγιες απ την ΚΝΕ να δρασουμε με αυτο κ εκεινο τον τροπο". ΑΙΣΧΟΣ!
Ποιος αλλος μπορει να είναι πισω απο αυτες τις οργανωμένες επιθέσεις αν όχι τα μεγάλα κομματα?
Και γιατι θέλουν τοσο να ρίξουν τη κυβέρνηση?
ΑΙΣΧΟΣ και πάλι!!!!!!

Θα σούλεγα τώρα κάτι για την κυβέρνηση , αλλά άντε, άστο καλύτερα γιατί θα γίνουμε εδώ μέσα μύλος.

Άκου απορία που είχε ρε παιδιά ο Mr Jekyll, μάλλον φίλε δεν έχεις τηλεόραση σπίτι σου ή ζεις στην λήθη.

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 09:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που το θυμήθηκα ο αδερφός του μπατζανάκη της αδερφής του γαμπρού του κουμπάρου μου είπε στην αδερφή της κουνιάδας της νύφης της αδερφής της γυναίκας μου πως τα επεισόδια τα υποκινούσε η κυβέρνηση για να ξεχάσει ο κόσμος το Βατοπέδι.

Κάπου άκουσα, κάποιος μου είπε, ωραία στοιχεία για διάλογο φίλε μου. Ράδιο αρβύλα και άλλα τέτοια κουλά.

Να επισημάνω πως πρόκειται για 15 χρονα εξοργισμένα παιδάκια χωρίς αύριο και μέλλον δυστυχώς (γιατί αυτό τους ετοιμάζουμε εμείς οι μεγαλύτεροι), τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με αναρχικούς. Χαοτικούς καλύτερα να τους λέτε.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 14:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seirios12a
quote:

Να επισημάνω πως πρόκειται για 15 χρονα εξοργισμένα παιδάκια



Εξοργισμένα για ποιόν λόγο αγαπητέ μου?
Για κάνε ένα γκάλοπ και δες, γνωρίζουν κάτι για βατοπαίδι, siemens κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ??????

quote:

τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με αναρχικούς.

Και όλα αυτά που έκαναν τι ήταν.....?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 17:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας φίλτατοι!

Δεν έχω να προσθέσω τίποτε καινούργιο και άξιο λόγου στην συζήτηση που διεξάγεται (ευτυχώς) πολιτισμένα, αλλά θέλω να θέσω υπ' όψιν σας κάποια στοιχεία για να τα σχολιάσετε (αν).

Για τις φασαρίες που συζητάτε προφυλακίστηκαν οι εξής:

30 άτομα, όλοι αλλοδαποί, Αφγανοί και Ιρακινοί κυρίως, ηλικίας 21 έως 27 οι περισσότεροι, με την κατηγορία της κακουργηματικής πράξης των διακεκριμένων κλοπών.

7 άτομα, 1 Κύπριος, 4 Ελληναράδες και 2 αλλοδαποί, ηλικίας 21 έως 25 ετών, με τίς κατηγορίες των κακουργηματικών πράξεων του εμπρησμού, χρήσης εκρηκτικών υλών και φθοράς ιδιωτικής περιουσίας. Αυτοί με τις μολοτωφ...

Δεν θέλω προς το παρόν να σχολιάσω αυτά τα στοιχεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 17:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να επισημάνω πως πρόκειται για 15 χρονα εξοργισμένα παιδάκια χωρίς αύριο και μέλλον δυστυχώς (γιατί αυτό τους ετοιμάζουμε εμείς οι μεγαλύτεροι), τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με αναρχικούς. Χαοτικούς καλύτερα να τους λέτε.

Πηγή: http://www.zougla.gr/news.php?id=16707Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 20:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

seirios12a
quote:

Να επισημάνω πως πρόκειται για 15 χρονα εξοργισμένα παιδάκια



Εξοργισμένα για ποιόν λόγο αγαπητέ μου?
Για κάνε ένα γκάλοπ και δες, γνωρίζουν κάτι για βατοπαίδι, siemens κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ??????

quote:

τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με αναρχικούς.

Και όλα αυτά που έκαναν τι ήταν.....?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!


Εσύ τι λες δηλαδή? Να μην γνωρίζουν? Μην υποτιμάτε την νοημοσύνη των νέων. 15 χρονα είπαμε, όχι 5χρονα.

Επίσης η αναρχία ειναι ιδεολογία και όχι ομάδα κουκουλοφόρων τρομοκρατών όπως δυστυχώς συμβαίνει στην Ελλάς.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 21:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης η αναρχία ειναι ιδεολογία και όχι ομάδα κουκουλοφόρων τρομοκρατών όπως δυστυχώς συμβαίνει στην Ελλάς.
Εδώ θα διαφωνήσω τα μάλα φίλε seirios12a!
Η αναρχία είναι η απουσία της ιδεολογίας.
Η ιδεολογία εκφράζεται μέσα από τις αρχές που διέπουν την λειτουργία μιας κοινωνίας.
Αλλοιώς είναι αήρ αναδευόμενος.
Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, και εάν κάνω, θα ήθελα να μου εξηγήσεις (περιληπτικά) ποία είναι αυτή η ιδεολογία.
Που αποβλέπει, προς ποίου όφελος, ποίες είναι οι αρχές της (εάν έχει), σε ποία/ες κατηγορία/ες ανθρώπων ή εισοδημάτων απευθύνεται, κλπ, κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 22:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολος, τα στοιχεία που παραθέτεις, είναι
χαρακτηριστικά, του τι έγινε με αυτές τις κινητοποιήσεις.
Όπως κάθε χρόνο, μια εθιμοτυπική παρέλαση που τώρα βρήκε αφορμή
το θάνατο του άτυχου 15χρονου...Μια συγκέντρωση για να βγάλει ο κάθε
πικραμένος τον πόνο του, να εκμεταλευτούν όλοι και ποικιλοτρόπως, το θέμα
και να ξεφουσκώσει, να έρθουν οι γιορτές και στην ουσία να μην
έχει μείνει τιποτε, εκτός απο τον πόνο στους γονείς και τις ζημιές στους
καταστηματάρχες...
Και επιμένω, θυμηθείτε, τα τελευταία 10 περιπου χρόνια,ότι κάθε
Νοέμβρη-Δεκέμβρη, έχουμε μαθητικές καταλήψεις.. Με ανάλογες καταλήξεις...
Δεν υπάρχει το αίτιο, υπάρχει η συνήθεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 22:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα στοιχεία που σας εξέθεσα, έχουν ΠΟΛΛΕΣ προεκτάσεις, αγαπητέ trexagireve...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 01:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

seirios12a

quote:

Εσύ τι λες δηλαδή? Να μην γνωρίζουν?


Όχι, δεν γνωρίζουν, και δεν γνωρίζουν διότι δεν τους ενδιαφέρουν.
Μπορείς άνετα να το διαπιστώσεις ρωτώντας παιδιά από την γειτονιά σου.

quote:

Επίσης η αναρχία ειναι ιδεολογία


Θα μπορούσες ίσως εσύ να μου εξηγήσεις την ιδεολογία της αναρχίας?
Γιατί εγώ βρίσκω μόνο αυτό....
Αναρχία (η) ουσ. έλλειψη νόμιμης αρχής, ακυβερνησία / αταξία, σύγχυση.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 04:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Η αναρχία είναι η απουσία της ιδεολογίας.
Η ιδεολογία εκφράζεται μέσα από τις αρχές που διέπουν την λειτουργία μιας κοινωνίας.
Αλλοιώς είναι αήρ αναδευόμενος.
Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, και εάν κάνω, θα ήθελα να μου εξηγήσεις (περιληπτικά) ποία είναι αυτή η ιδεολογία.
Που αποβλέπει, προς ποίου όφελος, ποίες είναι οι αρχές της (εάν έχει), σε ποία/ες κατηγορία/ες ανθρώπων ή εισοδημάτων απευθύνεται, κλπ, κλπ.


quote:
ar_ia

Θα μπορούσες ίσως εσύ να μου εξηγήσεις την ιδεολογία της αναρχίας?
Γιατί εγώ βρίσκω μόνο αυτό....
Αναρχία (η) ουσ. έλλειψη νόμιμης αρχής, ακυβερνησία / αταξία, σύγχυση.


Σε πολύ γενικές γραμμές είναι η κοινωνικοπολιτική θεωρία που αντιτίθεται σε κάθε μορφή εξουσίας και κράτους, πρεσβεύοντας την απόλυτη ελευθερία του ατόμου. Κατά τους θεωρητικούς του αναρχισμού οι νόμοι και το κράτος δημιουργούν στους ανθρώπους κοινωνικά δεσμά, εξαγριώνουν τον άνθρωπο και τον κάνουν εχθρό του συνανθρώπου του. Γι'αυτό και ο αναρχισμός επιδιώκει την κατάργηση της κρατικής εξουσίας και στηρίζεται στην θεληματική συνεργασία των μελών τα οποία σε μια αναρχική κοινωνία θα συνθέτουν "ομοσπονδία ελεύθερων ενώσεων". Η ισορροπία στην αναρχική κοινωνία εξασφαλίζεται από την ατομική ηθική και το πνεύμα αλληλεγγύης των μελών της.

Οι ρίζες του αναρχισμού βρίσκονται σε διατυπώσεις αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων και φιλοσοφικών σχολών (Αντιφών, Ζήνων, Στωικοί, Κυνικοί κτλ) που καλλιέργησαν ένα πνεύμα ενότητας της ανθρωπότητας, αμφισβήτησαν τις ταξικές διακρίσεις και την ισχύ των νόμων, οραματιζόμενοι μια κοινωνία ισότητας θεμελιωμένη στη συνεργασία των μελών. Η θεληματική συνεργασία των μελών με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες εκφράστηκε ίσως καλύτερα από ποτέ στην λειτουργία της αθηναϊκής δημοκρατίας της αρχαιότητας.

Για τις αναρχικές ιδέες στην αρχαία Ελλάδα διαβάστε ένα εξαιρετικό άρθρο στη διεύθυνση http://www.istoria.gr/nov03/content03.htm

Για την έννοια και τις πτυχές του αναρχισμού γενικότερα διαβάστε την περιγραφή του Ραφαηλίδη από το http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=662734

Μεγάλοι θεωρητικοί του αναρχισμού υπήρξαν ο Αγγλος Γουλιέλμος Γκότγουιν(1756-1863),ο Γάλλος Προυντόν (1809-1865), ενώ τις μεθόδους δράσης ανέπτυξαν οι δύο κορυφαίοι Ρώσοι αναρχικοί, ο Μιχαήλ Μπακούνιν (1814-1876) και ο Πέτρος Κροπότκιν (1842-1921)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Edited by - Agnostic on 15/12/2008 05:35:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy