ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Όπως είπα άλλοτε είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις κάνοντας αστρική προβολή(εγώ δεν έχω κάνει) [ α, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ κάνει ... ε, πέστο βρε χρυσέ μου άνθρωπε και στον ΥΠΗΡΕΤΗ να το ξέρει και να μην λέει ανοησίες. Ναι αλλά, άμα δεν έχεις κάνει πως είναι εύκολο να καταλάβεις αν πρόκειται για μούφα ή για κάτι αληθινό ; Απορίας άξιο ... ] αν πρόκειται για μούφα ή για κάτι αληθινό. Αν κατα τη διάρκεια της αστρικής προβολής μπεις στο σπίτι του τάδε γείτονα στο οποίο δεν έχεις ξαναμπεί και δεις το σπίτι του και έπειτα το εξακριβώσεις με ο φυσικό σου σώμα θα διαπιστώσεις εύκολα το να ισχύουν τα όσα λέγονται για την αστρική προβολή. Αυτό βέβαια δεν είναι δικιά μου δουλειά αλλα αυτών που υποστηρίζουν οτι έχουν κάνει. [ εντάξει, με τα "αν" δουλειά δεν γίνεται ... ]

Οσον αφορά τη δικιά μου εμπειρία ΔΙΑΦΩΝΩ οτι ενώ το φυσικό σώμα κοιμάται η συνείδηση είναι και αυτή κοιμισμένη. [ ok, εντάξει ] Είναι μεν το πιο ΣΥΝΗΘΕΣ αλλα μπορει να ΑΛΛΑΞΕΙ μετα απο προσπαθεια(αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι η αλλαγή είναι μόνιμη. Δεν πατάς δηλαδη κάποιο κουμπάκι και κάθε βράδυ έχεις μεταφορά συνείδησης αλλα θεωρώ οτι είναι κάτι που έχει να κάνει με την θέληση αλλα και το βαθμό συνειδητότητας που κρατάς κατα τη διάρκεια του ύπνου και της ημέρας).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:40:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
[ α, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ κάνει ... ε, πέστο βρε χρυσέ μου άνθρωπε και στον ΥΠΗΡΕΤΗ να το ξέρει και να μην λέει ανοησίες. Ναι αλλά, άμα δεν έχεις κάνει πως είναι εύκολο να καταλάβεις αν πρόκειται για μούφα ή για κάτι αληθινό ; Απορίας άξιο ... ]

Δεν ισχυρίστηκε οτι έχω κάνει. Ξαναδιάβασε το μήνυμα του.

Απλούστατα γνωρίζω τι ισχυρίζονται αυτοί που έχουν κάνει ΑΠ(ενα απο αυτά είναι οτι περνάνε μέσα απο αντικείμενα αν επιθυμούν) και έγραψα έναν απο τους πολλούς τρόπους που με βάση τη συγκεκεριμένη θεώρηση θα μπορούσε κάποιος να εξακριβώσει την αυθεντικότητα της εμπειρίας του.
Νομίζω το έκανα ξεκάθαρο αυτό.
Αυτά..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ναι, το ξαναδιάβασα ... & το παραθέτω ξανά :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Βλέπεις φίλε ΖΙΡ τι σου απάντησε ο Dr Jekyll Mr Hyde έχει παραπάνω εμπειρία από εσένα δεν μπορείς να τον ξεγελάσεις.

Μπορεί να μην μπορεί να τα εξηγήσει ξεκάθαρα αλλά κατανοώ τι λέει.


'ντάξει ... καταλάβαμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 21:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Δεν διαχωρίζω τους ανθρώπους επειδή έχω κάποιο πρόβλημα ,αλλά επειδή είναι μια πραγματικότητα .Δεν φταίω για αυτό.


Μην διαχωρίζεις γιατί θα διαχωριστείς. Έχεις δεν έχεις πρόβλημα, δεν έχει σημασία ...

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μπορώ να εξετάσω το φυσικό μου σώμα που κοιμάται. Μπορώ να μεταφερθώ σε ένα άλλο μέρος τις γης και ….


Ναι, ε; Μπράβο ... τι να πω ... μπράβο!

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Υπάρχει και μια παροιμία «ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια»


Ναι, οκ, όμως υπάρχει και μια άλλη παροιμία : "η γιαγιά μου με τα λόγια / χτίζει ανώγεια και κατώγεια".

Τώρα, να σε ρωτήσω όμως κάτι άλλο, χωρίς πλάκα ... αφού ρε μεγάλε μπορείς να μεταφερθείς σε ένα άλλο μέρος της γης, γιατί πας διακοπές ; ποιος ο λόγος να πας διακοπές ; τι τις χρειάζεσαι εσύ τις διακοπές ; [ και ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ, η ερώτησή μου είναι πολύ σοβαρή ] Εγώ αν μπορούσα να το κάνω αυτό δηλ, θα την κοπανούσα με το αστρικό μου για καμιά 'βδομαδούλα στην Τζαμάϊκα και θα πέρναγα ... "τζαμάϊκα", που λένε κι οι πιτσιρικάδες ... ούτε έξοδα μετακίνησης, ούτε ναύλα μια περουσία, ούτε άγχος αν θα βρω δωμάτιο, ούτε τίποτε ...

Και επαναλαμβάνω, η ερώτησή μου είναι πάρα πολύ σοβαρή, τόσο σοβαρή, όσο σοβαρή είναι και η παραπάνω δήλωσή σου ...


Edited by - zip on 31/07/2009 21:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 22:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Απο δικιά μου προσωπική εμπειρία μπορώ να πω οτι είναι σίγουρο το οτι γίνεται ο άνθρωπος να κάνει "μεταφορά συνείδησης" σε ένα άλλο "σώμα".
Να κοιμάται δηλαδή το φυσικό του σώμα και η συνείδηση του να βρίσκεται αλλού με συνείδηση οτι εκείνη τη στιγμή το φυσικό του σώμα βρίσκεται σε ύπνο.

Ναι αλλά ο κόσμος στον οποίο μεταφέρεται η συνείδηση σου είναι συνειδητός?...... ή μόνο εσύ?.......σε έναν ασυνείδητο (ανύπαρκτο) κόσμο?


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Η δική μου εμπειρία μου επιτρέπει να διαχωρίζομε με απόλυτα φυσιολογικό και συνειδητό τρόπο. Μπορώ να εξετάσω το φυσικό μου σώμα που κοιμάται. Μπορώ να μεταφερθώ σε ένα άλλο μέρος τις γης και ….

Πως θα σου φαινότανε ότι και το αστρικό σώμα είναι κάτι που μπορείς να αφήσεις και να ταξιδεύεις με ένα άλλο σώμα που λέγετε νοητικο; Και επισεις να αφησεις και αυτό;


Nα σε ρωτήσω λοιπόν το ίδιο κι εσένα φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ, ο κόσμος στον οποίο πηγαίνεις είναι συνειδητός? ή όχι?.......και πως πηγαίνεις στο άλλο μέρος της γής? πετώντας?......αυτοσυγκεντρώνεσαι στον ύπνο σου? και λες για παράδειγμα να πάω Σίνδευ και πας? και πως ξέρεις ότι είσαι στο Σίνδευ?.....πως βρίσκεις τις συντεταγμένες? Ρωτάς όταν φτάνεις εκεί ή είσαι σίγουρος? Ξεχωρίζεις τη μέρα από τη νύχτα?.....βιώνεις πραγματικό κόσμο με λίγα λόγια? Η απλά έναν φανταστικό?...... το ρωτάω γιατί δεν μπορώ να ξέρω εάν έχεις ήδη απαντήσει παλαιότερα…..και να μην κάθομαι τώρα να ψάχνω!.....κάνε λοιπόν τον κόπο να αφιερώσεις λίγες γραμμές για να μου απαντήσεις.


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Οταν μιλάω για μεταφορά συνειδησης μιλάω για μεταφορά των "αισθητήριων οργάνων"(και ούτε ξέρω γιατι υπάρχουν ακομά στο ονειρικό σωμα!)ΜΕΣΑ στον ονειρικο κόσμο. Επομένως ο κόσμος με τον οποίο πλεον αλληλεπιδράς είναι ο ευπλαστος ονειρικός.

Με λίγα λόγια απαντάς στην ερώτησή μου σωστά?
Άρα πας συνειδητά σε ένα όνειρο........όλα λοιπόν είναι ψεύτικα εκτός από σένα σωστά?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 23:21:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Με λίγα λόγια απαντάς στην ερώτησή μου σωστά?
Άρα πας συνειδητά σε ένα όνειρο........όλα λοιπόν είναι ψεύτικα εκτός από σένα σωστά?

Ναι, για αυτό το λένε "συνειδητό ονείρεμα". Επαναλαμβάνω, είναι διαφορετικό πράγμα απο την αστρική προβολή, δεν ισχυρίστικα ποτέ οτι έχω κάνει αστρική προβολή απλά μεταφορά συνείδησης απο το φυσικό σώμα κάπου αλλού. Αυτό..

quote:
Ναι αλλά ο κόσμος στον οποίο μεταφέρεται η συνείδηση σου είναι συνειδητός?

Τι εννοείς συνείδητός?
Μάλλον εννοείς πραγματικός. Αυτό είναι κάτι που θα ήταν καλύτερο να το ρωτησεις για αυτόν τον κόσμο.
Αλλά πάλι, το νερό είναι όσο καθαρό όσο και η μάσκα του δύτη

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 23:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Αλλά πάλι, το νερό είναι όσο καθαρό όσο και η μάσκα του δύτη


Ααα, διαφωνώ φίλε μου. Το νερό αν είναι καθαρό, είναι καθαρό. Την μάσκα ο δύτης οφείλει να την καθαρίσει πριν βουτήξει ... πέφτει φτύσιμο γερό ... Τώρα, αν δεν την καθαρίσει ... ε, δεν του φταίει το νεράκι ... αυτός φταίει που δεν θα δει τίποτε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 00:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ναι, για αυτό το λένε "συνειδητό ονείρεμα". Επαναλαμβάνω, είναι διαφορετικό πράγμα απο την αστρική προβολή, δεν ισχυρίστικα ποτέ οτι έχω κάνει αστρική προβολή απλά μεταφορά συνείδησης απο το φυσικό σώμα κάπου αλλού. Αυτό..

Ναι μεταφέρεσαι κάπου αλλού σε ένα όνειρο!......άρα ονειρεύεσαι και όπως ονειρεύεσαι καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε όνειρο......αυτό δεν είναι όμως και κατόρθωμα!

Το θέμα είναι ότι ο νους του ανθρώπου εξακολουθεί να "ονειρεύεται"......για να έχεις όμως τη δύναμη της συνείδησης θα πρέπει να μπορείς εσύ να διαμορφώνεις το ονειρεμένο αυτό περιβάλλον και όχι αυτό να δημιουργείται από μόνο του......αλλιώς έχεις ένα "ντεμί" συνειδητό ονείρεμα


Για να γίνω ποιο σαφής.....μπορείς το όνειρό σου να το φτιάξεις όπως ακριβώς θέλεις εσύ? τόσο το τοπίο όσο και τα πλάσματα που βρίσκονται σε αυτό?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 00:15:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το θέμα είναι ότι ο νους του ανθρώπου εξακολουθεί να "ονειρεύεται"......για να έχεις όμως τη δύναμη της συνείδησης θα πρέπει να μπορείς εσύ να διαμορφώνεις το ονειρεμένο αυτό περιβάλλον και όχι αυτό να δημιουργείται από μόνο του......αλλιώς έχεις ένα "ντεμί" συνειδητό ονείρεμα


Για να γίνω ποιο σαφής.....μπορείς το όνειρό σου να το φτιάξεις όπως ακριβώς θέλεις εσύ? τόσο το τοπίο όσο και τα πλάσματα που βρίσκονται σε αυτό?



Ναι, και το έκανα ξεκάθαρο πιο πριν αυτό λέγοντας οτι δεν ονειρεύεσαι αλλα βρίσκεσαι στον ευμετάβλητο ονειρικό κόσμο.
Δεν το χω κάνει πολλές φορές. Ημι-συνειδητό ονείρεμα μουέχει όντως τύχει πολλές φορές πάνω σε διάφορες έστω και μικρές προσπάθειες μου για πλήρες συνειδητό ονείρεμα.

quote:
Ααα, διαφωνώ φίλε μου. Το νερό αν είναι καθαρό, είναι καθαρό. Την μάσκα ο δύτης οφείλει να την καθαρίσει πριν βουτήξει ... πέφτει φτύσιμο γερό ... Τώρα, αν δεν την καθαρίσει ... ε, δεν του φταίει το νεράκι ... αυτός φταίει που δεν θα δει τίποτε ...

Συμφωνούμε ήταν λογοπαίγνιο αυτό που είπα. Οτι κάποιος δηλαδή που έχει βρώμικη μάσκα θεωρεί οτι το νερό καθ'αυτό είναι βρώμικο. Αυτά..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 01:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ναι, και το έκανα ξεκάθαρο πιο πριν αυτό λέγοντας οτι δεν ονειρεύεσαι αλλα βρίσκεσαι στον ευμετάβλητο ονειρικό κόσμο.
Δεν το χω κάνει πολλές φορές. Ημι-συνειδητό ονείρεμα μουέχει όντως τύχει πολλές φορές πάνω σε διάφορες έστω και μικρές προσπάθειες μου για πλήρες συνειδητό ονείρεμα.

Mάλιστα....... και ο σκοπός της όλης φάσης? να κάνεις αυτά που δεν μπορείς να πετύχεις στο ξύπνιο σου?.......ή απλά να περάσεις καλά, όπως εσύ το αισθάνεσαι τη νύκτα σου, ενώ κάποιος άλλος για παράδειγμα την ίδια ώρα μπορεί να βλέπει εφιάλτες?......δεδομένου ότι μετά από ένα καλό όνειρο ο άνθρωπος είναι ποιο ευδιάθετος?

Και κάτι άλλο.......πως τον διαμορφώνεις τον ονειρεμένο αυτό κόσμο?....θέλω να πω, πως καθορίζεις εσύ ο ίδιος το ύψος ενός βουνού?.....λες δηλαδή να εμφανιστεί μπροστά μου ένα πολύ ψηλό βουνό, όπου να είναι άκαυτο και να έχει μέσα διάφορα δέντρα και ζώα?.......κανονίζεις πόσους ανθρώπους θα συναντήσεις και ποιους?

Μπορείς για παράδειγμα να συναντήσεις τον Κωστάκη ή τον Γιωργάκη και να τους τραβήξεις τ' αυτιά μέχρι αυτά να ματώσουν?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 01/08/2009 02:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 02:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
απο ονειροκριτη:

___
ερ.: τι σημαινει οταν βλεπεις οτι ονειρευεσαι?

απ.: οτι θα ξυπνησεις!
___

τα πραγματα ειναι απλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 08:51:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Mάλιστα....... και ο σκοπός της όλης φάσης? να κάνεις αυτά που δεν μπορείς να πετύχεις στο ξύπνιο σου?.......ή απλά να περάσεις καλά, όπως εσύ το αισθάνεσαι τη νύκτα σου, ενώ κάποιος άλλος για παράδειγμα την ίδια ώρα μπορεί να βλέπει εφιάλτες?......δεδομένου ότι μετά από ένα καλό όνειρο ο άνθρωπος είναι ποιο ευδιάθετος?

Ναι όλα αυτά είναι σημαντικά. Μια εποχή που έκανα φιλότιμες προσπάθειες και εμπαινα συχνά σε ημι-συνειδητό ονείρεμα μου ήταν πολύ ευχάριστο γεγονός το οτι θα κοιμόμουν! Τον χρόνο της ζωής που οι άλλοι σπαταλάνε στον ύπνο εγώ τον χρησιμοποιούσα. Το γράφει και ένα νέο μέλος σε άλλο θέμα αν και αυτός πήγε στο άλλο ακρό. Και γω θα θελα να έχω τον χρόνο να κάνω ο,τι και αυτός βέβαια αλλα έχω παράξενα ωράρια με τις δραστηριότητες μου και είναι και κάποια προσπάθεια που θέλει στη διάρκεια της μέρας γι να είσαι σε καταστάση να κάνεις συνειδητό ονείρεμα. Αν δηλαδή είσαι όλη μέρα χαμένος στις σκέψεις σου, στην ασυνειδησία, το βρίσκω δύσκολο να πέσεις για ύπνο και να πετύχεις συνειδητό ονείρεμα. Έχει βέβαια να κάνει και με την δύναμη τη θελησης και μάλλον και με την εργατικότητα του ατόμου αν και δεν θα το λεγα με σιγουριά.

quote:
Και κάτι άλλο.......πως τον διαμορφώνεις τον ονειρεμένο αυτό κόσμο?....θέλω να πω, πως καθορίζεις εσύ ο ίδιος το ύψος ενός βουνού?.....λες δηλαδή να εμφανιστεί μπροστά μου ένα πολύ ψηλό βουνό, όπου να είναι άκαυτο και να έχει μέσα διάφορα δέντρα και ζώα?.......κανονίζεις πόσους ανθρώπους θα συναντήσεις και ποιους?
Εμ.. κανονίζεις άμεσα με τη σκέψη. Δεν έχω δοκιμάσει να προσχεδιάσω κάτι με τον τρόπο που λες. Η αλλάγη είναι άμεση, δηλαδή σκέφτεσαι κατι και μπαμ! μπροστά σου. ΓΝα σου πω ένα παράδειγμα, μια φορά σκέφτηκα έναν φίλο μου και εμφανίστηκε να περπατάει πιο δίπλα μου. Σαν ρομποτάκι πήγαινε όλο ευθέια. Εστίασα μάλιστα στο πρόσωπο του και είχε απίστευτες λεπτομέρειες! Μετά σκέφτηκα ένα φίλο μου και η εικόνα του(το ολογραμμα του) εμφανίστηκε επίσης μπροστά μου αλλά μετά για κάποιο λόγο πήγε η σκέψη μου σε ένα συγγενικό του πρόσωπο και εμφανιστηκε και αυτό. Αυτά. ο θέμα είναι πως όταν απόκτησα πλήρη έλεγχο το "σενάριο" έπαψε να "παίζεται".

quote:
Μπορείς για παράδειγμα να συναντήσεις τον Κωστάκη ή τον Γιωργάκη και να τους τραβήξεις τ' αυτιά μέχρι αυτά να ματώσουν?

Αμέεε... μάλιστα έχεις ολόκληρο toolkit βασανισμού, απο ηλεκτροφόρα καλώδια μέχρι τανάλιες χε-χε-χε

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 09:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Εμείς αντιλαμβανόμαστε των κόσμο των τριών διαστάσεων. Όμως αυτό το υλικό σώμα αποτελείτε από μικρότερα μέρη όπως τα κύτταρα και αυτά από πιο μικρά.. φτάνοντας στα ηλεκτρόνια και ακόμα πιο μικρά.. τα οποία δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ύλη αλλά ενεργεία.

Αν δεν υπήρχε αυτή η ενεργεία δεν θα μπορούσε να υπάρχει αυτό που λέμε ύλη.

Λόγω αυτού του φαινόμενου όλα τα πράγματα έχουν εκτός από μια υλική μορφή που εμείς βλέπουμε με τις αισθήσεις μας και μια ή πολλές άλλες ενεργειακές καταστάσεις.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι εκτός από ένα κυτταρικό σώμα έχουμε και ένα σώμα που είναι ηλεκτρονικό και ένα που είναι πρωτονιακο ή ενα που είναι κουαρκτικο ή υπερχορδιακο κ.λ.π (λέω) Αν δεν υπήρχαν η μικρότερες ή πιο ενεργειακές περιοχές δεν θα μπορούν να υπάρχουν οι αμέσως επόμενες.

Έτσι υπάρχουν περιοχές στην δημιουργία και διαφορετικές διαστάσεις που σε αυτές δρουν η δικοί τους νόμοι . Άλλοι νόμοι στο κυτταρικό κόσμο άλλοι στον ηλεκτρονικό άλλοι στον πυρήνα ενός ατόμου και άλλοι στα κουαρκ και πάει λέγοντας.

Όλοι αυτοί οι κόσμοι έχουν την δική τους περιοχή λειτουργείας αλλά είναι και η αιτία για να υπάρχει κάτι άλλο. Όλα αυτά είναι αλληλένδετα.

Αυτό ισχύ παντού στην δημιουργία ,όλα απορρέουν από αυτό που μπορούμε να πούμε Θεό ,ενέργεια , δύναμη και δεν ξέρω τι.

Το φυσικό σώμα το βλέπουμε. Το ζωτικό μπορούμε να το νιώσουμε επειδή έχει άμεση σχέση με αυτό που λέμε ζωτικότητα .Αν είμαστε πεσμένοι ενεργειακέ είναι επειδή αυτό το ζωτικό σώμα έχει πέσει ενεργειακά. Στην μέθοδο ΚΙΡΛΙΑΝ μπορούμε να το δούμε.

Το αστρικό σώμα είναι ένα πιο λεπτά ενεργειακό σώμα. Αν δεν υπήρχε το αστρικό δεν θα μπορούσε να υπάρχει το ζωτικό και κατά επέκταση ούτε το φυσικό. Το αστρικό σώμα λόγω της ενεργειακής του φύσης ανήκει και λειτουργεί στην 5η διάσταση .

Δεν έχω χρόνο να σας εξηγήσω για τις διαστάσεις και για την σχέση τους με αυτό που λέμε χρόνο και για το πώς αντιλαμβάνεται ένα ον την 4η διάσταση που είναι ο χρόνος και τι είναι ο χώρος και ο χρόνο για τις διάστασης 5 και 6. Άλλη φορά.

Σε μια διάσταση πιο πάνω λειτουργούν άλλοι νόμοι. Στην 3η διάσταση δεν μπορούμε να πετάξουμε χωρίς κάποιο βοηθητικό μέσω. Στα όνειρα το κάνουμε με μεγάλη ευκολία. Σε άλλες διαστάσεις πιο υψηλές μπορούμε να κάνουμε αλλά πράγματα που φαίνονται απίστευτα.

Στην 5η διάσταση λαμβάνουν χώρα

ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ

ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ
Η ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

Η ΝΟΗΤΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΥΠΕΡ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ (τηλεμεταφορα)

Στα ΚΟΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ μπορεί κάποιος να ζει χωρίς να έχει την επίγνωση ότι ονειρεύεται είτε μέσα σε ένα είδος ονειρικού κουκουλιού είτε σε ένα αντικειμενικό ονειρικό κόσμο που είναι φτιαγμένος από λεπτές ενέργειες όπως είπαμε πιο πριν.

ΣΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ μπορεί κάποιος να είναι με επίγνωση στον ονειρικό κόσμο είτε μέσα σε ένα νοητικό κουκούλι είτε σε ένα αντικειμενικό ονειρικό κόσμο ο οποίος έχει σχέση με αυτό το σώμα που λέγετε νοητικό.

ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ μπορεί κάποιος με επίγνωση να αφήσει το φυσικό του σώμα και να ταξιδέψει σε αυτό τον ενεργειακό κόσμο που όλα τα πράγματα έχουν σαν ενεργειακό μέρος της υπόστασης τους.(Θέλω να εξηγήσω περισσότερα δεν έχω χρόνο)

Έτσι άλλο το ονειρεύομαι ένα όνειρο που μπορεί να είμαι συνειδητός ή όχι και άλλο αφήνω το φυσικό μου σώμα και ταξιδεύω σε μια άλλη διάσταση οπού μπορώ να συναντισω και άλλους ταξιδευτές.

Αυτά για τώρα λόγου χρόνου υπόσχομαι να το ξεκαθαρίσω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 09:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε ζιρ σου είπα ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 09:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Κι εγώ σου είπα : η γιαγιά μου με τα λόγια, χτίζει ανώγεια και κατώγεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 10:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Εμείς αντιλαμβανόμαστε των κόσμο των τριών διαστάσεων. Όμως αυτό το υλικό σώμα αποτελείτε από μικρότερα μέρη όπως τα κύτταρα και αυτά από πιο μικρά.. φτάνοντας στα ηλεκτρόνια και ακόμα πιο μικρά.. τα οποία δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ύλη αλλά ενεργεία.

Αν δεν υπήρχε αυτή η ενεργεία δεν θα μπορούσε να υπάρχει αυτό που λέμε ύλη.

Λόγω αυτού του φαινόμενου όλα τα πράγματα έχουν εκτός από μια υλική μορφή που εμείς βλέπουμε με τις αισθήσεις μας και μια ή πολλές άλλες ενεργειακές καταστάσεις.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι εκτός από ένα κυτταρικό σώμα έχουμε και ένα σώμα που είναι ηλεκτρονικό και ένα που είναι πρωτονιακο ή ενα που είναι κουαρκτικο ή υπερχορδιακο κ.λ.π (λέω) Αν δεν υπήρχαν η μικρότερες ή πιο ενεργειακές περιοχές δεν θα μπορούν να υπάρχουν οι αμέσως επόμενες.

Έτσι υπάρχουν περιοχές στην δημιουργία και διαφορετικές διαστάσεις που σε αυτές δρουν η δικοί τους νόμοι . Άλλοι νόμοι στο κυτταρικό κόσμο άλλοι στον ηλεκτρονικό άλλοι στον πυρήνα ενός ατόμου και άλλοι στα κουαρκ και πάει λέγοντας.


Η ημιμάθεια στο απόγειό της ... εξαιρετική εξήγηση ... μπράβο ρε ΥΠΗΡΕΤΗ, τι να πω ... μπράβο! Μέσα σε μερικές γραμμές ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ερμήνευσε τα πάντα! Πρωταθλητισμός ημιμάθειας !!! ... μπράβο ρε μεγάλε ... μπράβο!


Edited by - zip on 01/08/2009 10:29:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 10:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτά για τώρα λόγου χρόνου υπόσχομαι να το ξεκαθαρίσω.


Μην υπόσχεσαι για πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 10:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι εκτός από ένα κυτταρικό σώμα έχουμε και ένα σώμα που είναι ηλεκτρονικό και ένα που είναι πρωτονιακο ή ενα που είναι κουαρκτικο ή υπερχορδιακο κ.λ.π (λέω) Αν δεν υπήρχαν η μικρότερες ή πιο ενεργειακές περιοχές δεν θα μπορούν να υπάρχουν οι αμέσως επόμενες.


Οι John Schwarz, Joel Scherk, Edward Witten και ο Paul Dirac, παραδίδουν την σκυτάλη στον ΥΠΗΡΕΤΗ και αποσύρονται ντροπιασμένοι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 11:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
Καταλάβαμε το πόιντ σου
Μόνο η εμπειρία ξεκαθαρίζει καταστάσεις.. όχι οι θεωρητικές.. επιστημονικές και μη, γνώσείς.. αυτά..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/08/2009 11:40:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 15:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Aγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, αναμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου σε αυτό που σε ρώτησα.

quote:
europaios2:
Μπορείς για παράδειγμα να συναντήσεις τον Κωστάκη ή τον Γιωργάκη και να τους τραβήξεις τ' αυτιά μέχρι αυτά να ματώσουν?
--------------------------------------------------------------------------------

Dr Jekyll Mr Hyde :
Αμέεε... μάλιστα έχεις ολόκληρο toolkit βασανισμού, απο ηλεκτροφόρα καλώδια μέχρι τανάλιες χε-χε-χε


Θα μου κάνεις μια χάρη?.......θα πας σήμερα το βράδυ να τους αρχίσεις και τους δύο στα κλοτσίδια?.....λέγοντάς τους "από τον φίλο σας τον europaios2?...... θα με υποχρεώσεις.......και τ' αυτιά!!!! να τους τα τραβήξεις μέχρι να ματώσουν και να γίνουν σαν του Τάμπο!!!!

......και να πας και στον Παπούλια.....να του κάνεις ένα δώρο!!! πάλι από μένα!!!! ..... πάνες βρακάκι για παππούδες!....και μια κουδουνίστρα!!!!!.....θα το κάνεις φίλε μου?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 18:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι αλλά δεν έχει νόημα δεν θα είναι πραγματικά αυτοί παρα μόνο οι εικόνες τους. Μιλώντας πάντα για συνειδητό ονείρεμα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/08/2009 18:46:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 00:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ναι αλλά δεν έχει νόημα δεν θα είναι πραγματικά αυτοί παρα μόνο οι εικόνες τους. Μιλώντας πάντα για συνειδητό ονείρεμα.

Nα δεις που θέλει χρήματα!!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε europaios2 Δεν είναι έτσι όπως τα σκέφτεσαι. Φεύγω και δεν έχω χρόνο να σας εξηγήσω. Στο αστρική προβολή 3 έχω πει πολλά όπως και στο τι είναι η μόρα.

Μπορώ να μιλήσω πραγματικά και να βοηθήσω μονό τα άτομα που έχουν ανάλογη εμπειρία και αυτό ποτέ δημόσια και έχω εξηγήσει το γιατί.

Δεν πρόκειται ποτέ να τραβηξω τα αυτιά κανενός και να επέμβω στην ζωή του άλλου χρησιμοποιώντας την αστρική προβολή. Δεν πρόκειται να πάω Τζαμάικα γιατί δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες.

Προτιμώ να κάνω πράγματα που έχουν σχέση με την συνείδηση ή με την ψυχή και αλλά που….

Φίλε europaios2 ξέρεις τι λένε οι σκεπτικιστές για το όραμα του Ιωάννη; Φαντάζομε πως ξέρεις.

Όσοι δεν μπορούν να καταλάβουν τα οράματα των αγίων ή κάποιες υπερβατικές εμπειρίες ή την διορατικότητα όπως αυτή του Παισιου τότε το μονό που κάνουν είναι να χλευάζουν. Έχεις διαβάσει στην νοερά προσευχή οπού ένας Τυφλός γέροντας ήξερε τι συμβαίνει σε ένα χωριό που ήταν αρκετά χιλιόμετρα μακριά;

Δεν ξέρω τι κανείς στην ζωή σου σαν πράξη ,αλλά όταν κάποιος λέει αδιάλειπτα την νοερά προσευχή τότε οι λογισμοί του ανθρώπου αρχίζουν να ηρεμούν.

Μέσα από αυτήν την ηρεμία τα εγώ δυσκολεύονται να εκδηλωθούν επειδή η κατάλληλη προσοχή της συνείδηση στην αδιάλειπτη προσευχή αλλά και το έντονο «θρησκευτικό συναίσθημα» ή πνευματική έμπνευση που προκύπτει όταν η προσευχή πάει στην καρδιά οδηγούν το ΟΝ σε μια κατάσταση που είναι υπερβατική σε σχέση με αυτούς που δεν κάνουν καμιά προσπάθεια.

Η «θρησκευτική εμπειρία» βιώνετε με τα «μάτια της καρδιάς» και όχι με εκατομμύρια λόγια. Το άχτιστο φως δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να καταλάβει με τον νου.

Λέει ο «φίλος μου-πατέρας μου» ο Διονύσιος Αρεοπαγίτης.

«να, δεσμεύσομε δηλαδή την αλήθεια όσων λέγονται περί θεού, όχι με πειστικούς λόγους ανθρώπινης Σοφίας αλλά με την αποδεικτική δύναμη των θεολόγων, που την κινεί το πνεύμα , σύμφωνα με τα οποία συναπτόμαστε με τα ανείπωτα και ακατανόητα με τρόπο ανείπωτο και ακατανόητο σε μια ανώτερη από την ανθρώπινη γνώση μας ένωση.»

Η αστρική η προβολή είναι κάτι που προκύπτει ,αλλά δεν είναι αυτό-σκοπός ούτε είναι απόδειξη για κάτι. Ούτε και αναιρεί την θεολογία .Αυτός που κολλάει στον αστρικό κόσμο δεν διαφέρει από αυτόν που «κοιμάται» στο φυσικό κόσμο.

Θα μπορούσα να πω ότι ο αστρικός κόσμος μπορεί να είναι μια περιοχή που στα κατωτέρα επίπεδα είναι των δαιμόνων και στα ανώτερα των αγγέλλων.

Κάποιοi που οι λογισμοί του μέσα στην καθημερινότητα είναι άσχημοι ,λάγνοι και πολλά αλλά θα οδηγηθεί σε μια περιοχή του αστρικού που θα μπορεί να ικανοποιήσει αυτά τα εγώ του. Για αυτόν που ικανοποιεί τις επιθυμίες του σε αυτούς τους κόσμους όλα φαίνονται καλά ,αλλά στην πραγματικότητα η ψυχή του έχει φυλακιστεί σε έναν δαιμονικό κόσμο.

Στους ανθρώπους που έχουν καλούς λογισμούς και δεν επιδιώκουν να ικανοποιήσουν τα πάθη τους τότε οι αγγελικές τάξης είναι κοντά τους για να δείχνουν με το φως τους στο επίπεδο τις κατανοήσεις του όντος την θεϊκή σοφία.

Ένα ον που θέλει να ανελιχτεί πρέπει να από-ενδυθεί τα πάντα και να ενοικήσει στον άρχων.

Και λέει ο Διονύσιος Αρεοπαγίτης.

«Πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο ανθρώπινος νους έχει την δύναμη να νοεί, με την οποία βλέπει τα νοητά αλλά η ένωση που τον συνδέει με τα περ΄από αυτόν ξεπερνά την ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΥ.» (ΣΕΛ 157 περί θειων ονομάτων περί μυστικής θεολογίας τόμος Β.»

Εδώ φίλε europaios2

θέλω να σου πω ότι το πιο σημαντικό για εμένα δεν είναι η αστρική προβολή απλά είναι κάτι που μου έχει προκύψει στην ζωή και μπορώ να μιλήσω για αυτήν ,αλλά ο πραγματικός σκοπός μου είναι ο θειος έρως.

Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟς ΠΑΥΛΟς κυριευμένος από τον θειο ερωτά είπε « ΔΕΝ ΖΩ ΠΙΑ ΕΓΩ¨ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΖΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ»

Αν έχει ΕΓΩ δεν μπορεί να έχει θειο έρωτα, αλλά λαγνεία, τεμπελιά λαιμαργία, περηφάνια ,ζήλια, οργή, και πολλά αλλά.

Το θέμα πάντα για εμένα δεν είναι η απόψεις ή ισχυρισμοί μια θέσης αλλά η εμπειρία που θα μας οδηγήσει στην κατανόηση ότι όλα τα εγώ δεν είναι παρά εμπόδια για τον θειο έρωτα.

Τι κάνουμε για αυτό έχει σημασία. Και αυτό που κάνουμε εδώ λειτουργεί και άλλου.

Υπάρχουν τάξεις

Εννιά τάξεις ή τάγματα, τα εξής: Σεραφείμ, Χερουβίμ, Θρόνοι, Κυριότητες, Δυνάμεις, Εξουσίες, Αρχές, Αρχάγγελοι, Άγγελοι.
Άλλοι τα λένε ζωτικό ,αστρικό ,νοητικό ,αιτιατό, βουδικό, ατμικο κ.τ.π.

Εκτός από τους φωτεινούς αγγέλους, υπάρχουν και οι σκοτεινοί, τα πονηρά πνεύματα. Σύμφωνα με τη διδασκαλία της Εκκλησίας, ήταν αγαθοί, όπως και οι άλλοι άγγελοι.

Ο Αστρικός κόσμος είναι γεμάτος από αυτούς.

Ξέρω δεν μπορείτε να καταλάβατε τι είναι ο αστρικός κόσμος .ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ.

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΑΣ.

Φίλε europaios2 θέλω να μιλήσω και να προσεγγίσω το θέμα μέσα από την δικιά σου οπτική. Αυτό πιστεύω ότι θα μας δώσει μια πιο κοντινή επαφή.

Οι άλλοι καταλαβαίνουν με διαφορετικό τρόπο και αυτά που είπα είναι για την επαφή μου με τον europaios2.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Έχεις πρόβλημα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
europaios2, ξέρεις τι προσπαθεί να κάνει τώρα ε; επειδή είδε πως είσαι Χριστιανός και πιστεύεις, πάει μέσω της πίστης σου να σε πλησιάσει ... είναι πολύ πονηρός ο άνθρωπος αυτός ... πω, πω ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ο άλλος τρόπος που θέλει άλλη κατανόηση και επαφή..

Δεν κατάλαβα Ζιρ την ημιμάθεια. Ένα κύτταρο δεν αποτελείτε από άτομα. Τα άτομα από πρωτόνια και νετρόνια .Αυτά πάλι δεν τα συνθέτουν αλλά στοιχεία που λέγονται κουορκ και ουκ το καθεξής;

Όταν μιλάς για ημιμάθεια δώσε μας τουλάχιστον την σωστή γνώση.

Φίλε ζιρ έχεις ντροπιαστεί πολλές φορές. Είσαι αντιφατικός υποστηρίζοντας την αυτογνωσία διδάσκοντας μας το από πού αρχίζει και μετά λες πως όλα αυτά είναι μεταφυσικές μπουρδες (‘η κάτι τέτοιο)

Το μονό που κανείς εδώ είναι να είσαι ένας αρνητικός σκεπτικιστής που συκοφαντει ,και ειρωνευετε τους συνομιλητες του και απαξει με λόγια όπως « ακόμα και ο άλφα-ωμέγα κατάλαβε την ερώτηση »

Εκεί ψηλά στο καλάμι που έχεις ανέβει βλέπεις πως υπάρχουν και κάποιοι που καταλαβαίνουν αυτά τα μεγαλειώδη λόγια που λες.

quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Δεν διαχωρίζω τους ανθρώπους επειδή έχω κάποιο πρόβλημα ,αλλά επειδή είναι μια πραγματικότητα .Δεν φταίω για αυτό.
________________________________________
Μην διαχωρίζεις γιατί θα διαχωριστείς. Έχεις δεν έχεις πρόβλημα, δεν έχει σημασία ...
________________________________________

Δάσκαλε ζιπ εδώ βλέπω ότι να λες αυτό και εσύ δεν βλέπεις ότι μέσα στην μεγαλομανία σου και στην υπεροχή σου διακρίνεις τους ανθρώπους απαξιοναντας τους κατάμουτρα λέγοντας τους « ακόμα και ο άλφα-ωμέγα κατάλαβε την ερώτηση »

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ…..

ΦΙΛΕ ΚΑΤΕΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ.

Το πρώτο χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου που η συνείδηση του κοιμάται βαθιά είναι η αντιφατικότητα του λόγου και όχι μονό.

Δηλ κάνει πράξει χωρίς να πέφτει στην αντίληψη του αυτό που λέει σε κάποιον άλλο να προσέχει να μην το κάνει.

Δεν μας έδωσες τα φώτα σου εδώ.

α) Κατ' αρχήν, ποιος είναι αυτός που σου λέει πως πρόκειτε για "μεταφορά συνείδησης" ;

β) Ποιος είναι αυτός που σου λέει πως αυτή η "μεταφορά συνείδησης" γίνεται σε άλλο "σώμα" ;

γ) Ποιος είναι αυτός που σου λέει πως η συνείδηση βρίσκεται αλλού ;

------------------------------------------------------------------

quote:
Ο κόσμος γύρω μας και το Σύμπαν πάνω και πέρα από μας,αποτελούνται από μια τεράστια ποικιλία υλικών, ενώ τις πρώτες στιγμές ζωής του πρώιμου σύμπαντος υπήρχαν ακόμα περισσότερες μορφές ύλης. Προς έκπληξή μας, αυτές οι πολυποίκιλες μορφές ύλης είναι φτιαγμένες από ένα σχετικά μικρό αριθμό δομικών λίθων.


Όπως είναι πλέον γνωστό, όλες οι μορφές της ύλης αποτελούνται από άτομα τα οποία και θεωρούνται τα θεμελιώδη σωματίδια ή σωμάτια κάθε στοιχείου.

Αλλά και αυτά τα άτομα είναι συνδυασμοί πιο μικρών σωματιδίων, που αποκαλούνται υποατομικά σωματίδια. Για παράδειγμα, ο πυρήνας του ατόμου αποτελείται από νετρόνια και πρωτόνια. Πέρα όμως απ΄αυτά, οι επιστήμονες έχουν ανακαλύψει ακόμη πιο "μικρά" (στοιχειώδη) σωματίδια.

Αν δηλαδή τα υποατομικά σωματίδια εξαναγκαστούν να συγκρουστούν με μεγάλες ταχύτητες τότε εμφανίζονται νέα σωματίδια, που καλούνται στοιχειώδη. Ο κλάδος της φυσικής που εξετάζει αυτά τα τελευταία ανακύπτοντα στοιχειώδη σωματίδια ονομάζεται Φυσική των στοιχειωδών σωματιδίων, και εκ του τρόπου παραγωγής αυτών Φυσική υψηλών ενεργειών.


Η Σωματιδιακή Φυσική συνδέεται πλέον σημαντικά με την μοντέρνα κοσμολογία, καθώς το ίδιο το σύμπαν είναι ένας τεράστιος φυσικός επιταχυντής, ενώ η μελέτη των στοιχειωδών σωματιδίων μας δίνει πολλές πληροφορίες για την γέννηση και την εξέλιξη του σύμπαντος.
Τα στοιχειώδη σωματίδια, για τη πληρέστερη μελέτη τους, κατατάχθηκαν σε δυο κύριες κατηγορίες:

• Τα σωματίδια δομής, τα καλούμενα φερμιόνια, τα σωματίδια αυτά συμμετέχουν στη δομή της ύλης, και αυτά είναι τα κουάρκ και τα λεπτόνια, και στα

• Τα σωματίδια φορείς, τα καλούμενα μποζόνια, που είναι σωματίδια-φορείς των δυνάμεων. Αυτά είναι το φωτόνιο (ηλεκτρομαγνητική δύναμη), τα W και Z μποζόνια (ασθενής αλληλεπίδραση), το γκλουόνιο (ισχυρή αλληλεπίδραση) και το υποθετικό βαρυτόνιο (βαρυτική δύναμη).

Σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, τα αδρόνια, (συνδυασμοί κουάρκ), όπως π.χ. το πρωτόνιο, το νετρόνιο και το πιόνιο, δεν θεωρούνται στοιχειώδη σωμάτια αφού σήμερα ξέρουμε ότι έχουν δομή και συγκεκριμένα σύμφωνα με το καθιερωμένο μοντέλο, αποτελούνται από κουάρκ τα οποία θεωρούνται τα "πραγματικά" στοιχειώδη σωμάτια, τα έσχατα δηλαδή δομικά στοιχεία της ύλης. Καθώς όμως τα κουάρκ δεν έχουν ελεύθερη κατάσταση, αρκετοί όταν αναφέρονται σε στοιχειώδη σωμάτια εννοούν και τα αδρόνια.

Όχι με την έννοια ότι δεν έχουν δομή, αλλά με την έννοια ότι δεν μπορούν να χωριστούν στα συστατικά τους. Αρκετοί διατηρούν έτσι την ιστορική ονομασία "στοιχειώδη" για τα αδρόνια, σε αναλογία με τα άτομα: παρόλο που σήμερα γνωρίζουμε ότι τα άτομα μπορούν να διασπαστούν, αν και για τις χημικές αντιδράσεις ο χαρακτηρισμός "άτομα" είναι επιτυχημένος.



Η δικιά μου ημιμάθεια λέει ότι υπάρχουν άτομα, νετρόνια και πρωτόνια, κουάρκ και αλλά…


Όταν κοιτάς ένα κύτταρο δεν βλέπεις τα άτομα επειδή είναι πιο μικρά. Τότε σε αυτό το κυτταρικό επίπεδο υπάρχουν κυτταρικά σώματα που έχουν τους δικούς τους νόμους .

Όταν κοιτάς άτομα, Ο κυτταρικός κόσμος χάνετε και προχωράμε σε ένα επίπεδο διαφορετικό με άλλους νόμους και σχέσεις . Εδώ έχουμε «σώματα ατόμων»


Όταν κοιτάς κουάρκ δεν βλέπεις τα άτομα επειδή κοιτάς σε ένα διαφορετικό επίπεδο με διαφορετικούς νόμους.
Αυτά τα διαφορετικα επίπεδα στηρειζουν αυτό που λεμε υλη. Και το σώμα μας είναι υλη. Δεν μπορεί να μη έχει κύταρα άτομα, νετρόνια και πρωτόνια, κουάρκ και αλλά…

Πχ οι σκέψεις σε ποιο επίπεδο σαν ενεργεία βρίσκονται.;

Δηλ η δικιά σου γνώση περί του θέματος ποια είναι και μου λες

quote:
ημιμάθεια στο απόγειό της ... εξαιρετική εξήγηση ... μπράβο ρε ΥΠΗΡΕΤΗ, τι να πω ... μπράβο! Μέσα σε μερικές γραμμές ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ερμήνευσε τα πάντα! Πρωταθλητισμός ημιμάθειας !!! ... μπράβο ρε μεγάλε ... μπράβο!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Για να δούμε, έχουμε μονό το υλικό σώμα χωρίς, αυτό να αποτελείτε από κύτταρα και τα κύτταρα από άτομα κ.λ.π.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Έχεις πρόβλημα ... καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 11:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Πριν ακόμα απάντηση ο europaios2 πετάς τις λάσπες σου επειδή δεν έχεις την ικανότητα να προσεγγίσεις το θέμα θεολογικά.
Και έτσι όπως τα λες δηλ τι σκοπό έχω να βάλω τον europaios2 που;

Και βεβαία θέλω να τον πλησιάσω γιατί αυτό ο άνθρωπος έχει μια λογική και θέλω να έρθω σε μια κατανόηση μέσα από την λογική του. Που είναι η πονηραδα σε έναν άνθρωπο που θελει να κατανοηση και να κατανοηθει.

Φίλε ζιπ μήπως έχεις την μύγα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 11:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
europaios2, ξέρεις τι προσπαθεί να κάνει τώρα ε; επειδή είδε πως είσαι Χριστιανός και πιστεύεις, πάει μέσω της πίστης σου να σε πλησιάσει ... είναι πολύ πονηρός ο άνθρωπος αυτός ... πω, πω ...

Γιατί? Ποιός είναι ο πονηρός σκοπός του? Τί θέλει να κερδίσει με αυτό?
Μας λές κάτι,ωραία, απόδειξέ το όμως, διαφορετικά δέν έχει νόημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 11:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Αντί να απαντάς με την τεραστία απαξιώσει που συνεχίζεις να έχεις αντιμετώπισε για μια φορά με σοβαρότητα τις καταστάσεις και απάντησε ποια η διαφωνία σου και ο λόγος να μου απαντήσεις κατά αυτό τον τρόπο.

quote:
ημιμάθεια στο απόγειό της ... εξαιρετική εξήγηση ... μπράβο ρε ΥΠΗΡΕΤΗ, τι να πω ... μπράβο! Μέσα σε μερικές γραμμές ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ερμήνευσε τα πάντα! Πρωταθλητισμός ημιμάθειας !!! ... μπράβο ρε μεγάλε ... μπράβο!


Που στηρίζεις την διαφωνία σου. Και μετά βλέπουμε αν πρέπει να κοιταχτώ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy