ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
***
Διαγραμμένος Λογαριασμός


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 12:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 23:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαγος ηταν ο Σολομωντας, ο Αbramelin, o Mathers, o Crowley μεχρι τον Ταναγρα και τοσους αλλους επωνυμους και μη. Ολοι τους ηταν μυημενοι στην ''υψηλη'' τεχνη. Μαγος ηταν και ο Φ. απο την Ναυπακτο ο οποιος ασχολουνταν με βασκανεια, ξορκια και γενικα εξασκουσε την ''χαμηλη'' μαγεια.


ναί ....ήταν μάγος ο Νίκος ο Φούντας και ή Ναούμισα .. γνωστοί με τον παππού μου..

Crowley - Τανάγρας.. α ναι.. μάλιστα.....

τι κοινό έχουν ...? και τα δύο μαγόπουλα σύστησαν την μεσκαλίνη που μόλις είχε έρθει στην Ευρώπη στην "υψηλήν"
κοινωνία της εποχής του ....με διάφορα αποτελέσματα

μάγος δεν δημιουργεί μόνο την τέχνη -gοητεία - σημασία - αλλά θα πρέπει να την "πουλήσει" (να την κρατήσει ζωντανή)

και ίσως ... το υψηλό έχει να κάνει με το budget ... the bigger the better ...
...ενώ σήμερα ..άλλοι πουλάνε βιβλία .. (για τις εμπειρίες τους με την μεσκαλίνη) και άλλοι ιστορίες για πλανητικές και αστρικές οντότητες (πώς αλλάζουν οι καιροί εε?)


αλλά είναι όμως και επιστήμη - παρατήρηση , που μας δίνει το clarity ( διαύγεια..?) ότι ή πεταλούδα έχει σχέση και με τον Τυφώνα ...

Γιώργος
... σε 'β ρόλο Ερμή - χαμηλού budget - αλλά cult..!


P.S Ναύπακτος rules.!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 10:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιώργο,

Αναρωτιέμαι αν από τότε που πρωτοξεκίνησες το θέμα (το 2003) μέχρι σήμερα, έχει μεταβληθεί για σένα το περιεχόμενο της λέξης "μάγος"...

Magus μου φαίνεται σα magnus φτωχότερος κατά ένα "n" και είδα (όπως διέτρεξα το θέμα) ότι αναφέρθηκαν δύο λέξεις-κλειδιά: "δύναμη" και "επιθυμίες".

Ίσως επειδή στερείται μαγείας (;), η εμπειρία μέχρι στιγμής του κόσμου από/για την απόκτηση δύναμης και την ικανοποίηση προσωπικών επιθυμιών ήταν πικρή: πόλεμοι, ίντριγκες, διαμάχες, προδοσίες...

Μπορεί ο μάγος να υψώσει τη συνείδησή του πέρα και πάνω από αυτό το αποτύπωμα (των πολέμων, διαξιφισμών κτλ.) και να έλξει προς εκδήλωση από το αδιαμόρφωτο κάτι που να εξυπηρετεί τον σκοπό της εξέλιξης προς αυτό που προάγει τη ζωή, είναι καλό και ευγενές;

Ή μήπως ο Μάγος όπως στη Wicca αναλώνεται στην ικανοποίηση προσωπικών πόθων και επιθυμιών, θεωρώντας ότι τα πάντα ξεκινούν από και τελειώνουν στον εαυτό του;

Από τον τρόπο που ορίζεις τη Μαγεία:

quote:
ΜΑΓΕΙΑ είναι να έλκεις (τραβάς) το εν-δυνάμει … από το Σκοτάδι στο ΦΩΣ ..
Το σκοτάδι είναι το «βασίλειο» της ύπαρξης του πιθανού …. Ας μην το μολύνουμε με το Φως…
ο Μάγος παρουσιάζεται να επιβάλλει τη θέλησή του, να (προσπαθεί να) ελέγξει τη δύναμη/το αδιαμόρφωτο, να επιβάλλει τη (δική του) τάξη στο χάος. Τον καημένο...

Αντιλαμβάνεσαι ότι για να το πράξει αυτό μπαίνει αυτόματα στο περιθώριο της Δημιουργίας αφού αναγκαστικά αρνείται την ΑΦΕΣΗ. Δημιουργεί έναν κόμπο στη ροή υψώνοντας το εγώ του: "η ΔΙΚΗ ΜΟΥ τάξη, οι ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ επιθυμίες, η δύναμή ΜΟΥ".

Υπάρχει μεγάλη ποιοτική διαφορά με τη στάση "δημιουργώ την πραγματικότητά μου ως αδιάσπαστο τμήμα του Ενός" όπου εισάγεις την προσωπική σου επιθυμία (μαζί με την ειλικρινή δήλωση ότι επιθυμείς πρωτίστως αυτό που προάγει τη Δημιουργία) και κατόπιν αφήνεσαι χωρίς να προσπαθείς, επειδή απλά και μόνο εμπιστεύεσαι πέρα από κάθε αμφιβολία ότι όλα θα γίνουν με τον καλύτερο τρόπο και ότι, από τη στιγμή που έκρουσες τη θύρα, αυτή θα ανοιχτεί.

Υπό το φως των παραπάνω, νομίζω ότι σίγουρα δεν είμαι Μάγισσα.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σου.
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 14:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πωπω!!! απο το 2003 (πως περνάει ο χρόνος)


θα προσπαθήσω να εκφράσω τις απόψεις μου αγαπητή Unseen

άλλα πρώτα θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις το παρακάτω ..γιατί δεν το κατάλαβα...

Αντιλαμβάνεσαι ότι για να το πράξει αυτό μπαίνει αυτόματα στο περιθώριο της Δημιουργίας αφού αναγκαστικά αρνείται την ΑΦΕΣΗ.


Γιώργος
+ 3 Years

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 22:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ καλέ μου Γιώργο ότι πηγαίνει ενάντια στο "we do without doing and everything gets done". Με το "άφεση" δεν εννοώ συγχώρεση (όπως στο "άφεση αμαρτιών") αλλά "παράδοση".

Εννοώ την πράξη του να παραδίδεσαι ή να αφήνεσαι, να εγκαταλείπεις τον εαυτό σου στην ανοδική ροή της Δημιουργίας δεχόμενος ότι η επιστροφή στη Μονάδα (Εν το Παν) είναι όχι μόνο ο χαρούμενος επίλογος της ανθρώπινης Οδύσσειας αλλά ο μοναδικός.

Απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, ο Μάγος σκιαγραφήθηκε εδώ σαν ένα ον αλαζονικό. Υψώνει το παράστημά του και λέει: θέλω και αποκτώ. Αυτόματα υφίσταται μια πτώση. Γυρνά την πλάτη στη θεϊκή του κατάσταση, στην ανώτερή του πραγμάτωση και όπως ο Ερημίτης της Ταρώ, μοιάζει να προσηλώνεται στο φως του μικρού του φαναριού, ενώ γύρω είναι ντάλα ήλιος...

Ελπίζω να κατάφερα να γίνω περισσότερο κατανοητή. Αν όχι, πάλι εδώ είμαι.

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 23:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή ..Useen προσπαθείς να μου πεις για το lust for results... ...?

εντάξει είπαμε είμαι "χαμηλού" level Μαγόπουλο .. .αλλά όχι και άσχετος


ναι ...θα ομολογήσω ότι έχω αλλάξει γνώμη - θέαση πάνω σε αρκετά θέματα .. και αυτό γιατί βρίσκομαι συνεχώς σε μια ροή ( αναζήτηση) ... ειδικά στην δυναμική που κρύβεται πίσω από την Μαγεία -


quote:
ΜΑΓΕΙΑ είναι να έλκεις (τραβάς) το εν-δυνάμει … από το Σκοτάδι στο ΦΩΣ ..
Το σκοτάδι είναι το «βασίλειο» της ύπαρξης του πιθανού …. Ας μην το μολύνουμε με το Φως


Γενηθήτω ΦΩΣ .. ναι... και είμαστε απο το ίδιο υλικό .... αδιάσπαστο τμήμα του Ενός


απο το Σκοτάδι , στην Δημιουργία , το ΦΩΣ ... αλλά και ή αντανάκλαση αυτού σαν Παρατηρητής .....(ανάβεις το Φως για να δεις)


έχεις την δύναμη να δημιουργήσεις μια πραγματικότητα με την παρατήρηση (αυτό έχει αρχίσει και μας μαθαίνει ή μηχανική των Μητρών (όπως είχε πρώτο ονομαστεί ή κβαντομηχανική) - αλλά και μας λεει ο Πλωτίνος ( οι Θεοί γεννούν και δημιουργούν με την Θέαση)


Η ύπαρξη είναι μια συνεχή αυτο-συνηδητοποίηση (μια Θέαση) , οπου θα πρέπει πρώτα να την στρέψεις στα σκοτεινα βάθη της ψυχή μας και να δημιουργείς αξία εκεί που δεν υπάρχει καθόλου - και αυτή ή διαδικασία είναι που ονομάζω Γνώση εαυτόν

Η δύναμη αυτή του Παρατηρητή δεν είναι μόνο δική μου ξέρεις υπάρχει σε όλους μας (... απλά μερικοί ίσως έχουν more fun ή ταλέντο (αν θες) στο να γίνονται "Βασιλιάδες" ή "Βασίλισσες" στο πιθανό


και αυτό πιστεύω είναι το να είσαι Mάγος...

τώρα ... ( έαν θέλεις τωρα να δημιουργήσεις κάτι Ιερό και να δώσεις σημασία (ώστε να την υψώσεις - πολύ ζόρι με το ύψος ρε παιδιά ) - δοκίμασε την κάρτα Ιεροφάντης - αλλά θα χρειαστείς περισσότερους από τους τρεις παρατηρητές που είναι στην Κάρτα για να "βγάλεις πέρα" με αυτό εσύ ονομάζεις "καλό" και "ευγενές" ..


τωρα βέβαια εάν θέλεις να "μολύνω" (ίσως έχω την λάθος λέξη ...εδω.. plz δεν θέλω να παρεξηγηθείς) με την δική σου (ή οποιανού) Παρατήρηση - αντανακλάσεις το (δικό του Φως - με μικρά γράμματα ) είμαι πάντα open to suggestions αλλά θα πρέπει να μου υποσχεθείς ( μύθος) συγκεκριμένα αποτελέσματα ....(and do it with style) . .


quote:
ο Μάγος παρουσιάζεται να επιβάλλει τη θέλησή του, να (προσπαθεί να) ελέγξει τη δύναμη/το αδιαμόρφωτο, να επιβάλλει τη (δική του) τάξη στο χάος. Τον καημένο...
Αντιλαμβάνεσαι ότι για να το πράξει αυτό μπαίνει αυτόματα στο περιθώριο της Δημιουργίας αφού αναγκαστικά αρνείται την ΑΦΕΣΗ. Δημιουργεί έναν κόμπο στη ροή υψώνοντας το εγώ του: "η ΔΙΚΗ ΜΟΥ τάξη, οι ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ επιθυμίες, η δύναμή ΜΟΥ".

για πες μου? .... κάποιος που φτιάχνει ένα όμορφο έργο τέχνης - επιβάλει την ομορφιά του ... στους άλλους ..?
εγώ νόμιζα οτι ή επιβολή θέλησης ήταν hobby των Ιερέων ... βασιλειάδων Ιεροφάντες εμποράκων...

quote:
Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ «ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ» ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Η ΡΟΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΤΑΟ.
Η ΜΑΓΕΙΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΨΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΟΗ - ΙΕΡΕΙΣ,ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΕΣ,ΙΕΡΟΦΑΝΤΕΣ,ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΕΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΕΜΠΟΡΑΚΟΥΣ - ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΣ Ο ΜΑΓΟΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΦΑΡΣΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.}


να σου πω την αλήθεια (για το αλαζονικός) ίσως και να έχεις δίκαιο ... και απο ότι έχω δεί το έχουν σχεδόν΄όλα τα μαγόπουλα ..

είναι αυτό το "χελλλόοο people....I am smarter than you ....) γιατι ίσως καταλαβαίνουμε οτι δεν ειναι "Νόμοι" - ... αλλά ροή ... ή συνήθειες .. που μπορούμε να τους τα γκρεμίζουμε (τίποτα δεν υπάρχει, τα πάντα είναι...) so give me some money ... και θα καθίσω φρόνημος ...


Γιώργος
σε γλώσσα μηχανής........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 13:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ πως βλέπω έναν πολύ όμορφο διάλογο εδώ πέρα!

quote:
Απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, ο Μάγος σκιαγραφήθηκε εδώ σαν ένα ον αλαζονικό. Υψώνει το παράστημά του και λέει: θέλω και αποκτώ. Αυτόματα υφίσταται μια πτώση. Γυρνά την πλάτη στη θεϊκή του κατάσταση, στην ανώτερή του πραγμάτωση και όπως ο Ερημίτης της Ταρώ, μοιάζει να προσηλώνεται στο φως του μικρού του φαναριού, ενώ γύρω είναι ντάλα ήλιος...

Καλή μου Unseen, το να θέλεις και ν' αποκτάς δεν είναι καθόλου αθέμιτο (πιστεύω πως δεν διαφωνούμε σ' αυτό ).
Άλλωστε βοηθάει τον άνθρωπο να στηρίζεται στα πόδια του, να ανακαλύπτει τις δυνάμεις του και να μάχεται για αυτό που επιθυμεί.
Όταν όμως το κατορθώσει αυτό ενδεχομένως να γίνει αλαζονικός, να υψώσει το ανάστημα του τόσο πολύ χωρίς να σκεφτεί τι μπορεί να ακολουθήσει μετά.
Κι αν σκεφτούμε κάποια παραμύθια/μύθους/ιστορίες θα δούμε οτι την ξαφνική άνοδο με την κατάλληλη δόση αλαζονείας την ακολουθεί η πτώση.
Κι αυτή η πτώση όχι μόνο πονάει αλλά και συντρίβει...

quote:
Η δύναμη αυτή του Παρατηρητή δεν είναι μόνο δική μου ξέρεις υπάρχει σε όλους μας (... απλά μερικοί ίσως έχουν more fun ή ταλέντο (αν θες) στο να γίνονται "Βασιλιάδες" ή "Βασίλισσες" στο πιθανό

Dear George, η παρατήρηση είναι ένα σημαντικό όπλο του ανθρώπου - ή αν θέλεις μέσο - για να αποκτήσει επίγνωση του κόσμου γύρω του, του σύμπαντος αλλά και του εαυτού του.
Αν κι αυτό το τελευταίο κάπου μας δυσκολεύει αλλά δεν είναι mission impossible!
Η παρατήρηση λοιπόν δεν είναι ένα χάρισμα το οποίο δίνεται σε άλλους σε μεγαλύτερο βαθμό και σε άλλους ανθρώπους σε μικρότερο.
Θέλει απλά εξάσκηση.

quote:
για πες μου? .... κάποιος που φτιάχνει ένα όμορφο έργο τέχνης - επιβάλει την ομορφιά του ... στους άλλους ..?

Ο ζωγράφος στην προκειμένη περίπτωση μαγεύει, εικονοποιεί μαι φαντασίωση/σκέψη που έχει ή μεταφέρει κάτι που εκείνος είδε.
Μεταδίδει την μαγεία στους υπολοίπους άσχετα με το πως θα την αντιληφθούν εκείνοι και τι θα αποκαλύψει σ' αυτούς...

quote:
εγώ νόμιζα οτι ή επιβολή θέλησης ήταν hobby των Ιερέων ... βασιλειάδων Ιεροφάντες εμποράκων...

Μου άρεσε αυτό!
Φαίνεται πάντως πως η επιβολή αυτή της θέλησης παίζει ως μπαλαντέρ σε πολλές περιπτώσεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 23:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι πολύ πιθανό να λέμε όλοι τα ίδια πράγματα αλλά να μη συμφωνούμε στα σημεία. Γι' αυτό θα πάρω την κουρτίνα 3, εεε εννοώ θα ζητήσω μια διευκρίνιση, πάντα καλοπροαίρεται και μην ανησυχείς Γιώργο μου δεν παρεξηγιέμαι:

Στην προσπάθειά του ο Μάγος (ο οποίος είναι και αρχετυπική φιγούρα παρεμπιπτόντως) να επιτύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα* βρίσκεται σε σύνδεση με τον Ανώτερο Εαυτό του; Έχει καθοδήγηση από αυτόν;

Με άλλα λόγια ρωτάω: θέλει ο Μάγος να είναι ΜΕ τον Θεό ή να είναι Θεός ο ίδιος;

Και μια σημείωση για τη δύναμη. Η δύναμη διαφθείρει, όπως κι αν μετράται: σε όρους γνώσης, σε όρους ομορφιάς, σε όρους χρημάτων. Ίσως όχι η ίδια η δύναμη, η οποία είναι άπολη, αλλά η αίσθησή της, η επίγνωσή της από τον Παρατηρητή και Κομιστή της.

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen

* Ασφαλώς καλέ μου Dying Incubus δεν κατακρίνω ούτε τις επιθυμίες ούτε την προσπάθεια επίτευξής τους, αλίμονο... Ο τρόπος επίτευξής τους είναι μάλλον αυτός που με προβληματίζει και το αν είναι σύμφωνος με τη ροή της Δημιουργίας, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να εκφραστώ επιτυχώς.

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 09:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen, ο τρόπος επίτευξης τους θα πρέπει να μας προβληματίζει όλους και κυρίως αυτούς που τις ικανοποιούν.
Για κάθε επιθυμία μας και για κάθε προσπάθεια επίτευξης της πληρώνουμε ένα αντίτιμο.
Και στην περίπτωση που αυτή είναι σύμφωνη με τη ροή της Δημιουργίας και στην περίπτωση που είναι αντίθετη, κάτι θυσιάζουμε.
Το θέμα είναι τι θυσιάζουμε και τι πληρώνουμε - είτε εκείνη την ώρα είτε μετέπειτα...

Κάπου άκουσα οτι για μια πράξη μας, οι συνέπειες - θετικές ή αρνητικές - επιστρέφουν τρις σε εμάς...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 04:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με άλλα λόγια ρωτάω: θέλει ο Μάγος να είναι ΜΕ τον Θεό ή να είναι Θεός ο ίδιος;


ή με άλλα "άλλα λόγια" ... όπως το είχα διαβάσει πρόσφατα σε ένα βιβλίο ... και μου άρεσε σαν έκφραση..

Εάν θέλει να είναι οπαδός του Όσιρη ή σύντροφος του Σήθ

μα αυτό είναι εύκολο αγαπητή μου ...


με ότι λειτουργεί ..


Γιώργος
3 κιλά βουδικό και 2 κιλά βοδινό στο τέσσερα.....εφτασεεεε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 11:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Ό,τι πεις αγαπητέ μου. Καλές λειτουργίες.

Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 14:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ζωγράφος στην προκειμένη περίπτωση μαγεύει, εικονοποιεί μαι φαντασίωση/σκέψη που έχει ή μεταφέρει κάτι που εκείνος είδε.
Μεταδίδει την μαγεία στους υπολοίπους άσχετα με το πως θα την αντιληφθούν εκείνοι και τι θα αποκαλύψει σ' αυτούς...

να μην ξεχνιόμαστε δεν είναι μόνο τέχνη .. αλλά και η επιστήμη....

θα μπορούσε ένας Νεύτωνα να επιβάλει το Νόμο της Βαρύτητας ...στους άλλους...?

Γιώργος
λειτουργός : αυτός που επιτελεί έργο το οποίο ωφελεί το κοινωνικό σύνολο, που , που ασκεί λειτούργημα - Κληρικός , Ιερωμένος: φρ. Λειτουργός του Υψίστου .....(μείζον ελληνικό Λεξικό - Τεγόπουλος Φυτράκης)


P.S thanks!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 19:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα μπορούσε ένας Νεύτωνα να επιβάλει το Νόμο της Βαρύτητας ...στους άλλους...?

Δεν θα μπορούσε να τον επιβάλλει ούτως ή άλλως αν δεν τον είχε επιβάλλει πρώτα στον εαυτό του.
Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ρήμα "επιβάλλω".
Η μαγεία ανακινεί διαφορετικά συναισθήματα αλλά και σκέψεις στον καθένα, ερμηνεύεται με διαφορετικό τρόπο και χρησιμοποιείται - με την ποιό ευρεία έννοια του ρήματος φυσικά - με διαφορετικό τρόπο πάλι.

quote:
να μην ξεχνιόμαστε δεν είναι μόνο τέχνη .. αλλά και η επιστήμη....

Χμμμ!
Δηλαδή η μαγεία υπάρχει μέσα στην τέχνη και την επιστήμη εξίσου.
Δεν διαφωνώ καθόλου!

Μήπως βρήκαμε εμείς πρώτοι τον τρόπο να συνδέσουμε τη μαγεία με την επιστήμη?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 09:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή η μαγεία υπάρχει μέσα στην τέχνη και την επιστήμη εξίσου

χμμμ....
εγώ πάλι ρωτάω , μήπως συμβαίνει το αντίθετο? δηλαδή μήπως η τεχνη και η επιστήμη είναι κομμάτια της μαγείας, από τη στιγμή που ακόμα και τα χημικά στοιχεία "δημιουργήθηκαν" από το "αόρατο"?


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 04:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο Θείος Αλ τα λέει όλα..

Μαγεία είναι η τέχνη και η επιστήμη του να προκαλείς Αλλαγή σύμφωνα με την Θέληση σου ...

μεταξύ μας.. να πάτε να δείτε το The Prestige - είναι μια εκπληκτική ταινία ...που αναφέρεται στην μαγεία (Επιστήμη και Τέχνη) όπως την βλέπανε στην αρχή του προηγούμενου αιώνα.. μέσα από την πάλη δύο μάγων....
και στον ρόλο του Νικολας Τέσλα - David bowie..


Γιώργος
..και που να σας πω τι γίνεται at the funky night of the soul.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 14:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. τελικά δεν γίνεσαι μάγος, ῾ξυπνάς῾ μάγος...

"ξυπνάς" και βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά .. και το κρασί και το νερό και τους νόμους .. και οτιδήποτε άλλο ... αισθάνεσαι λες ..για να χρησιμοποιήσω την ορολογία του Καστανέτα .. το "σημείο συναρμολόγησις" εκεί που όλα συναντούνται .. βρίσκεται λίγο παραπέρα .. ή μαγεία όμως βρίσκεται στην διαδικασία καθώς και στην γνώση ότι είσαι κάπου αλλού.. αλλά και ότι ακόμα μπορείς να πας κάπου "παραπέρα"...

και τότε πράγματα αρχίζουν και συμβαίνουν γύρω σου.. δεν είναι ότι ζητάς .. κάτι .. είναι ότι πραγματικά το Σύμπαν θα "συνωμοτήσει" για να σε συμπληρώσει..


άλλα μια μικρή λεπτομέρεια ... "καλά μου εσώπουλα"... ποτέ κανείς δεν θα καθίσει να συμπληρώσει ή να συνωμοτήσει για έναν Nobody - Τίποτα

Γιώργος
...και έαν γίναν πολλά εγω έχω κι αλλη αντοχή...
..και εαν είδα πολλά .. βλέπω και άλλη μια αρχή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 20:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι συναρπαστικη η μαγεια αλλα εχει μεσα της πολυ ψυχαναγκασμο, ασκητικοτητα (ακομη και ο Κροουλυ ασκητευε κατα διαστηματα), περιπτωσεις που μπορει τα πνευματα να σε φανε ζωντανο (ενεργειακα η και σαρκικα), προκλησεις ανεπιθυμητες απο το αστρικο,ευμεταβλητοτητα που αγγιζει τη μανιοκαταθλιψη (τα απ εντ νταουν του Καστανεντα που εμφανιζονται σε καθε κεφαλαιο)...

ιδιαιτερα αν το ζητουμενο ειναι η πνευματικη κατανοηση και η ελευθερια και οχι η αποκτηση εμπειριων περιεργων η αγαθων, τοτε η μαγεια δεν ειναι το καλυτερο μονοπατι...

Μ'αρεσε να περιπλανιεμαι βαζοντας μεσα στο στομα του φαφουτη νου
μεγαλη ερημια για να χορταινει
Νικος ΚαρουζοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 18:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η μαγεία έχει τόσο πολύ ψυχαναγκασμό όσο ένας πιτσιρικάς που βρίσκει κάτι καινούργιο και συναρπαστικό να παίξει...

γιατί όσα ρόδα , σταυρούς ή διάφορα άλλα ..βρεθούν στο δρόμο σου ...εάν είσαι μάγος θα το κάνεις because it's Fun

...η "βασιλεία των ουρανών ανήκει στα παιδιά" .. γιατί ...και η βασιλική τέχνη τότε ...να μην ανήκει σε αυτούς που συμπεριφέρονται σαν παιδια...?

είναι όταν αρχίζεις και γίνεσαι Fanatic ...που χάνεις αυτήν την ιδιότητα του να βλέπεις τα πράγματα όπως ένας μικρός... και χάνεις

το έλεγε νομίζω.... και ο Δον Χουάν στον Καστανέτα .. ῾όλοι οι δρόμοι δεν οδηγούν πουθενά .. αλλά να διαλέγεις αυτόν που έχει Καρδιά .... (just having fun)


Γιώργος
μα πώς γίνεται ή "Ώρα είναι προσφορά" μιας Τράπεζας και να μην το έχει πάρει πρέφα κανείς;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 22:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν εισαι μαγος πρεπει να αφιερωνεσαι στην τεχνη σου και η αφιερωση σημαινει ευθυνη και εργατικοτητα μυρμηγκιου...

αυτο δεν θυμιζει παιδικο παιχνιδι αλλα ενηλικη μελετη για το περασμα εξετασεων...

ο αριστουχος μπορει να ριχνει ματιες και σε αλλες διαστασεις αλλα πρεπει να προσεχει μηπως δεν μπορεσει να γυρισει πισω η μηπως δεν μπορεσει να γυρισει ολοκληρος πισω η μηπως ξεχασει εκει το μυαλο του η μηπως φερει και κατι αλλο μαζι του...

θαλασσα πορος διαβασιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 22:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να προσθεσω επισης οτι η μετακινηση του σημειου συναρμολογησης μπορει να γινει και με αλλους τροπους χωρις την προκληση μαγικων τεχνικων...

μαλιστα χωρις καν την προκληση τεχνικων οποιουδηποτε ειδους...


θαλασσα πορος διαβασιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 23:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λέμε μάγο, συνηθίσαμε να εννοούμε κάποιον με
αρκετή σκοτεινή, συνήθως, δύναμη...Αλλά ξεχνάμε πως στην
ουσία ο μάγος,είναι ένας ιερέας, ένας μύστης,που δουλεύει
βάση κάποιων επιταγών του θεού ή "μέντορα" πνεύμα του άρα, αυτό
που μας ενδιαφέρει, είναι τι πιστεύει τι εξυπηρετεί ο μάγος, γιατί
η λέξη, είναι για τα πανηγύρια..Μάγος; Για μικρά παιδιά...
Αφού μάγος σαν έννοια δεν υπάρχει, υπάρχει μόνο σαν
ταχυδακτυλουργός και στην χειρότερη των περιπτώσεων ( και το λέω
με την έννοια του εντονότερου κι όχι του κακού), ένας ιερέας
που είτε εξυπηρετεί τα πνεύματα με τα οποία συνεργάζεται,
είτε το δικό του όφελος...
Το να ζητά κάποιος να γίνει μάγος,όμως, είναι η ανάγκη για ύλικά
αγαθά, γήινη δοξα και τιμή...
Αυτός λέγονταν παλιά και κομπογιαννίτης, γιατί ασχολούνταν με
τέτοια κι έλυνε μάγια, αλλά, ήταν ένας καημένος γνώστης κάποιων
κόλπων κι ενεργειών δυνάμεων, που προσπαθούσε να ζήσει, ποτέ ένας
μύστης που έφτασε κάπου..Μέχρι τον Κράουλυ και μερικούς άλλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 13:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve γιατί λες
«γιατί ασχολούνταν με τέτοια κι έλυνε μάγια, αλλά, ήταν ένας καημένος γνώστης κάποιων κόλπων κι ενεργειών δυνάμεων,»

Δεν θα τον έλεγα καημένο γιατί από ότι έχω καταλάβει όλοι καημένοι θέλουν να γίνουν, κάνω λάθος? Έχω την εντύπωση όμως ότι όσοι «ξυπνούν» μάγοι όπως λέει και ο Γιώργος, δεν προσπαθούν να κάνουν κακό σε κανέναν, ενώ όσοι προσπαθούν να γίνουν και ευτυχώς δεν τα καταφέρνουν, θέλουν να εξουσιάζουν ανθρώπους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου pyramid, έχει τύχει να γνωρίσω τέτοια άτομα
και η λέξη καημένος τους ταιριάζει, όπως κι αν σου ακούγεται,
καθώς, είναι μόνοι, νοικιάζουν σπίτια μοναχικά, να μην τους βλέπουν
πόσο ανθρώπινα φέρονται, είναι μαζεμένοι, δεν ζούν σαν άνθρωποι
και γενικά έχουν το στύλ του γυρολόγου, αυτού ξέρεις που γυρνάει
και πουλάει πραμάτειες..Είναι στερημένα άτομα...Αυτό εννοώ...Έζησα
καιρό με δαύτους και ξέρω τι σου λέω...
Η μαγεία σαν τέχνη, δεν υπάρχει..Οι άνθρωποι την πήραν απο τη
δύναμη θεού και την κάνανε εργαλείο δικο τους..Γι αυτό και έχουμε τα
βιβλία που αναφέρουν μαγικά...Δενμιλάμε για επιστήμη που ανεβάζει
τον άνθρωπο...Αυτό χρησιμοποιεί δυνάμεις και διαταράσσει ισσοροπίες,
δεν κάνει καλό, αλλά κακό...Υπάρχει μια ισσοροπία που έχει λεπτή
υφή και οι παρεμβάσεις σε αυτήν, δημιουργούν συνέπειες που πλήττουν
άτομα, αλλά και τον χρήστη των δυνάμεων...Είναι απλά κομπογιαννιτισμός και δή προς χρήσην...
Δεν έχει καμία αίγλη, προοπτική ή ελπίδα..Μόνο για το κακό δουλεύει,
επειδή παρεμποδίζει την κοσμική αρμονία, όσο κι ότι αντιστρατεύεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 14:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve
Ένα άτομο μαζεμένο και μοναχικό δεν είναι καημένο. Οι συχνές τελετουργίες ευαισθητοποιούν αυτούς τους ανθρώπους και κάποιες φορές η συνεχής χωρίς ιδιαίτερο λόγο επαφή δεν είναι ότι καλύτερο γι΄αυτούς. Όλοι δεν αρέσκονται σε συζητήσεις όλη την ημέρα και πήγαινε έλα με διάφορους. Ίσως να έχεις δίκιο για αυτούς που ήξερες αλλά δεν μπορείς να γενικεύσεις το συμπέρασμά σου.

Όμως δεν μου είπες
τι λες, δεν θέλουν όλοι να γίνουν «καημένοι»?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 18:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου pyramid, πέρα απο την ωραιοποιημένη εικόνα
του μάγου, υπάρχει η στυγνή πραγματικότητα....Επειδή ξεγελάνε
κόσμο, έστω σαν εικόνα, η προσωπική τους ζωή, είναι μίζερη, έχω
εμπειρία απο άτομα όχι άτομο, οι οποίοι είχαν αυτόν τον
τρόπο ζωής που έχουν οι περιοδεύοντες τραγουδιστές, αν ξέρεις
καθόλου απο το πάλκο...Δηλαδή, προσπάθεια να δείχνουν σπουδαίοι,
μυστηριώδες ύφος και ένα μπρίκι για καφέ...Το νοικοκυριό τους,
άστα να πάνε...Εννοώ, ότι τους ξέρω απο μέσα όχι σαν επισκέπτης,
αλλα σαν φίλος...
Είναι να τους λυπάσαι, γιατί είναι μονοι τους, αφού φοβούνται ότι
αν τους ξέρουν οι άλλοι, δεν θα τους πιστεύουν ως μάγους...Γι αυτό
και δεν κάνουν φιλίες εύκολα...
Όσο για τις τελετουργίες, φιλαράκι, ζούμε σε μια ακριβή εποχή, οι
άνθρωποι αυτοί βιοπορίζουν με αυτή τη δουλειά, δεν το χαίρονται...
Γι αυτούς είναι κόλπο, δεν πιστεύουν, οι μισοι τουλάχιστον,αυτά που
κάνουν...Τον κόσμο κοροιδεύουν...Δεν είναι εκτίμηση, επαναλαμβάνω,
αυτο που λέω, αλλά εμπειρία και μέσα απο τον χώρο, το ξαναλέω... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 12:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve μου
μιλάς για μαγγανευτές και όχι μάγους. Στα διάφορα συστήματα μάγος είναι ένας υψηλός βαθμός και δεν εννοεί κανείς αυτούς που μιλάνε για σταυροδρόμια, κόκκαλα, τρίχες, λάδια, ξύδια και τα συναφή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 12:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου pyramid, αυτοί που λές εσύ μάγους,είναι απλοί
ερασιτέχνες ερευνητές..Το ψάχνουν το θέμα, αλλά στη θεωρία...
Και για να δικαιολογήσουν την άγνοια τους, λένε ότι αναζητάνε
κατι υψηλό..που δεν φτάνεται και δεν το φτάνουν ποτέ...Απο την
άλλη, για τέκτονες και άλλους με το βαθμό μάγος, έ, άλλος ένας
φανταζί τίτλος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Άδων
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 14:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άδων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Einstein έχει πεί:

"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one."

"Η πραγματικότητα είναι αμιγώς μια ψευδαίσθηση, έστω και αν είναι πολύ επίμονη."

Μάγος ή μάγισσα, είναι αυτός-ή που έχει συνειδητοποιήσει ότι ονειρεύεται, και αποφασίζει να παίξει μέ τίς ψευδαισθήσεις.

Edited by - Άδων on 08/05/2009 14:56:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο "μαγκας" σχετιζεται με τον "μαγο"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2009, 12:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο "μαγκας" σχετιζεται με τον "μαγο"?




Όχι. Αλλά σχετίζεται με το κλαρίνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy