ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 18:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόση αξία μπορεί να έχει ένα φύλλο δένδρου πεσμένο για το ίδιο το δένδρο..???

Καμμιά...ίσως τροφή στις ρίζες του...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 20:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και λέει ... πως ξέρει...πως γνωρίζει...και μάλιστα αλήθειες..!

Η μονη αλήθεια είναι το ίδιο...ως "έχει" και ως "είναι"..αυτό που βλέπουμε και όπως το βλεπουμε...!!!



η αληθεια ειναι κατι αυστηρα προσωπικο, ειναι η δικη σου αληθεια και συχνα ειναι βιωματικη...

ομως ο νους σε καποιες των περιπτωσεων δικαιουται να κανει αναγωγες και εκ του μερικου να καταληγει στο γενικο...

παραδειγμα πρωτο: εγω βιωνω την ψυχη μου, αρα εχω ψυχη και θα ταν περιεργο να εχω μονος μου κατι που οι αλλοι δεν εχουν, αρα ολοι οι ανθρωποι εχουν ψυχη...

παραδειγμα δευτερο: εντοπιζω οτι ο βασικος λογος για την οδυνη μου ειναι ο εγωκεντρισμος, ο υπερβολικος εγωκεντρισμος μαλλον, βλεπω τους γυρω ανθρωπους να μετεχουν κι αυτοι της οδυνης και να φερονται επισης εγωκεντρικα, αρα καταληγω πως ο υπερβολικος εγωκεντρισμος (αυτος που επιζητει οχι μονο επιβιωση αλλα και ψυχολογικη ασφαλεια συμφωνα με ενα φαντασιακο προτυπο) ειναι η παγκοσμια αφορμη της οδυνης και πως αν δεν ειμαστε εαυτολαγνοι θα περναγαμε μια χαρα...

ετσι δομειται η γενικη αληθεια απο μια ατομικη αληθεια...

το θεμα βεβαια ειναι αν η αληθεια αυτη εχει τη γενικη ισχυ που της αποδιδεται η ακομη και τη μερικη (αποκλειεται να ηταν εξ αρχης λαθος;)...

ε μα γι'αυτο ειμαστε εδω και συζηταμε ωστε να κρινουμε τις οποιες διαπιστωσεις...

για να κριθουν ομως οι διαπιστωσεις πρεπει να μπορουμε να τις δηλωσουμε ως ατομικες αληθειες μας αρχικα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτα φιλε μου ειναι επικινδυνες γενικοτες ... ισως ετσι να ελεγε και ο χιτλερ , ανηκω στην αρια φυλη , ειμαι ποιο εξυπνος απο τον τσιγκανο της γειτονιας μου , αρα η αρια φυλη ειναι ανωτερη , αρα φατους ουλους (με καθε συμπαθεια για το παραδειγμα αλλα ισως σου δειξει την επικινδυνοτητα τετοιος γενικευσεων)

εγω δεν εχω ψυχη , το εχω ψαξει, εχω εγκεφαλο , εκει μεσα τα βρηκα ολα ... αρα αφου εγω δεν εχω και ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν , αρα δεν υπαρχει ψυχη !!!

εγω δεν ειμαι εγωιστης , δινομαι 100% και δεν νιωθω τιποτα το εγωιστικο για κανεναν , αρα δεν υπαρχει εγωισμος !!!

γιατι οι 2 δικες σου προτασεις να ειναι αληθεις και οχι οι δυο δικες μου ? ( αντιλαμβανεσαι φανταζομαι τον λογο της ερωτησης και του συλογισμου μου)

ειναι αλλο να παρουμε ως βαση την υπαρξη ή μη της ψυχης και να το ψαξουμε και ειναι αλλο αυτο που αναφερεις !!!


επειδη δεν θελω να κουραζω , η αντιρηση μου ειναι οτι κανεις δεν ειναι σε θεση να πει ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ , αρα πρεπει να ειναι σεβαστη η καθε αποψη ... ακομη και εαν λεει κατι ακραιο να ειναι σεβαστη με την μια και μοναδικη προυποθεση (ωστε να υπαρξη διαλογος) να ειναι σεβαστη και η αντιθετη αποψη... ισως με λιγη τυχη τοτε να εχουμε και επικοινωνια ... ισως !!!

θεωρεις μειονοτητα τους επιστημονες που αποδεχονται την θεση σου , εγω παλι το αντιθετο και ? οχι δεν λεω οτι λενε το σωστο , ρωταω ομως ,εισαι επιστημονας ? παρακολουθδεις ολες τις επιστημες σε καθημερινη βαση ? γνωριζεις ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ? ΤΙ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ? πως μιλουν ? τι ονειρα κανουν ? πως ζουν ? φανταζομαι πως οχι , αρα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

αυτο που ξερεις ειναι στο 99% οτι θα δειξουν τα ΜΜΕ και ξερεις για τι παραπληροφορηση μιλαμε εε ? και αντε 1% εαν παρινεις συγραμματα μεσα απο πανεπιστημια και ερευνητικα κεντρα , μη μου πεις ως εγκυρα τυπους σαν το λιακοπουλο και βιβλια συνομωσιων και αλλα κουφα ? υποθετω οτι μιλαμε σοβαρα !!! (αυτοι οι κυριοι δεν σεβονται τους αλλους γιαυτο και ειμαι αρνητικος)

στα περι ψυχης , θα σου πω κατι , εαν σε συνδεσω σε ενα μηχανημα και παρακαμψω τον εγκεφαλο σου , θα εχεις ψυχη? και πως θα μου το αποδειξεις σε εκεινη ακριβως την στιγμη ? ως απλοικο το παραδειγμα , αλλα κατα ποσο η ψυχη ειναι συνδεδεμενη ισως εαν οχι δημιουργημα , του εγκεφαλου ? μπορουμε να αποδειξουμε ή να καταριψουμε το ενα απο τα δυο ?

και επιστρεφω στο ιδιο , εαν δεν μαθουμε τον ανθρωπο , δεν μπορουμε να μαθουμε τιποτα αλλο , θα τηρανιομαστε μεσα στις σκεψεις μας

οχι δεν τον εμαθα , μολις αρχισα να τον ακουμπαω και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο , κυριολεκτικα ...

το ευτυχημα μου , ειναι οτι πολλες απο τις αποριες σκεψεις προτασεις λυσεις πανω σε εκατονταδες θεματα που ειχα απο μικρο παιδι , παιρνουν εδω και χρονια απαντησεις και πολλες φορες οι απαντησεις ειναι κοινες με τις σκεψεις-δικες μου απαντησεις που ειχα δωσει χωρις ομως να εχω τις απαιτουμενες γνωσεις !!!! δονησεις θα μου πεις? μεντιουμ? οχι θα σου πω , απλοϊκη σκεψη χιλιαδων ωρων !!!! εχουμε τις απαντησεις αρκει να δουμε με καθαρα ματια ... για οσα απαιτουν γνωσεις θα τα βρουμε στα βιβλια ...

καλα να εισαι
μονο εκ των εσω θα ξεραμε τι παιζει ... και δεν το ξερουμε

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 08/08/2010 21:35:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η αληθεια ειναι κατι αυστηρα προσωπικο, ειναι η δικη σου αληθεια και συχνα ειναι βιωματικη...

ομως ο νους σε καποιες των περιπτωσεων δικαιουται να κανει αναγωγες και εκ του μερικου να καταληγει στο γενικο...

παραδειγμα πρωτο: εγω βιωνω την ψυχη μου, αρα εχω ψυχη και θα ταν περιεργο να εχω μονος μου κατι που οι αλλοι δεν εχουν, αρα ολοι οι ανθρωποι εχουν ψυχη...

παραδειγμα δευτερο: εντοπιζω οτι ο βασικος λογος για την οδυνη μου ειναι ο εγωκεντρισμος, ο υπερβολικος εγωκεντρισμος μαλλον, βλεπω τους γυρω ανθρωπους να μετεχουν κι αυτοι της οδυνης και να φερονται επισης εγωκεντρικα, αρα καταληγω πως ο υπερβολικος εγωκεντρισμος (αυτος που επιζητει οχι μονο επιβιωση αλλα και ψυχολογικη ασφαλεια συμφωνα με ενα φαντασιακο προτυπο) ειναι η παγκοσμια αφορμη της οδυνης και πως αν δεν ειμαστε εαυτολαγνοι θα περναγαμε μια χαρα...

ετσι δομειται η γενικη αληθεια απο μια ατομικη αληθεια...


στο ίδιο μοτίβο κινούνται οι ομοφυλόφιλοι

λέει ένας ομοφυλόφιλος έμενα μου αρέσουν άτομα του ιδίου φύλου άρα αρέσουν σε όλους αλλά λόγο της καταπίεσης της κοινωνίας οι περισσότεροι το κρύβουν

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτα φιλε μου ειναι επικινδυνες γενικοτες ... ισως ετσι να ελεγε και ο χιτλερ , ανηκω στην αρια φυλη , ειμαι ποιο εξυπνος απο τον τσιγκανο της γειτονιας μου , αρα η αρια φυλη ειναι ανωτερη , αρα φατους ουλους (με καθε συμπαθεια για το παραδειγμα αλλα ισως σου δειξει την επικινδυνοτητα τετοιος γενικευσεων)

εγω δεν εχω ψυχη , το εχω ψαξει, εχω εγκεφαλο , εκει μεσα τα βρηκα ολα ... αρα αφου εγω δεν εχω και ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν , αρα δεν υπαρχει ψυχη !!!

εγω δεν ειμαι εγωιστης , δινομαι 100% και δεν νιωθω τιποτα το εγωιστικο για κανεναν , αρα δεν υπαρχει εγωισμος !!!

γιατι οι 2 δικες σου προτασεις να ειναι αληθεις και οχι οι δυο δικες μου ? ( αντιλαμβανεσαι φανταζομαι τον λογο της ερωτησης και του συλογισμου μου)

ειναι αλλο να παρουμε ως βαση την υπαρξη ή μη της ψυχης και να το ψαξουμε και ειναι αλλο αυτο που αναφερεις !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



καταλαβαινω το πνευμα των αντιρρησεων σου αλλα θελω κι εσυ να καταλαβεις οτι το συνολο της φιλοσοφιας ξεκινησε απο προσωπικες αληθειες που μεσω της αναγωγης απο το νου αποτελεσαν γενικες αληθειες για τον εκαστοτε φιλοσοφο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η αληθεια ειναι κατι αυστηρα προσωπικο, ειναι η δικη σου αληθεια και συχνα ειναι βιωματικη...

ομως ο νους σε καποιες των περιπτωσεων δικαιουται να κανει αναγωγες και εκ του μερικου να καταληγει στο γενικο...

παραδειγμα πρωτο: εγω βιωνω την ψυχη μου, αρα εχω ψυχη και θα ταν περιεργο να εχω μονος μου κατι που οι αλλοι δεν εχουν, αρα ολοι οι ανθρωποι εχουν ψυχη...

παραδειγμα δευτερο: εντοπιζω οτι ο βασικος λογος για την οδυνη μου ειναι ο εγωκεντρισμος, ο υπερβολικος εγωκεντρισμος μαλλον, βλεπω τους γυρω ανθρωπους να μετεχουν κι αυτοι της οδυνης και να φερονται επισης εγωκεντρικα, αρα καταληγω πως ο υπερβολικος εγωκεντρισμος (αυτος που επιζητει οχι μονο επιβιωση αλλα και ψυχολογικη ασφαλεια συμφωνα με ενα φαντασιακο προτυπο) ειναι η παγκοσμια αφορμη της οδυνης και πως αν δεν ειμαστε εαυτολαγνοι θα περναγαμε μια χαρα...

ετσι δομειται η γενικη αληθεια απο μια ατομικη αληθεια...


στο ίδιο μοτίβο κινούνται οι ομοφυλόφιλοι

λέει ένας ομοφυλόφιλος έμενα μου αρέσουν άτομα του ιδίου φύλου άρα αρέσουν σε όλους αλλά λόγο της καταπίεσης της κοινωνίας οι περισσότεροι το κρύβουν

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



να καταργησουμε την αναγωγη επειδη οι ομοφυλοφιλοι προχωρουν σε λαθος αναγωγη;

αν το κανουμε επιστρεφουμε στα τσαντηρια του νομαδικου βιου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


να καταργησουμε την αναγωγη επειδη οι ομοφυλοφιλοι προχωρουν σε λαθος αναγωγη;

αν το κανουμε επιστρεφουμε στα τσαντηρια του νομαδικου βιου...


δεν είπα να καταργήσουμε την αναγωγή, πολύ απλά σου έδειξα ότι αν η αναγωγή χρησιμοποιείται όπως μας συμφέρει τότε βγάζουμε ότι συμπέρασμα θέλουμε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ εύστοχο το παράδειγμα σου φιλε άθεε,γιατι, όντως, έχουμε τη λογική, του αν δεν δεχτείς κάτι, έχεις κόμπλεξ, είσαι κρυφοαδερφή, κλπ....
Αλλά, το να θέλεις να γίνεις καλύτερος, δεν είναι πρόβλημα...
Μάλλον φυσική εξέλιξη...
Και το να μην κάνεις λάθη, επίσης, το ίδιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και λέει ... πως ξέρει...πως γνωρίζει...και μάλιστα αλήθειες..!

Η μονη αλήθεια είναι το ίδιο...ως "έχει" και ως "είναι"..αυτό που βλέπουμε και όπως το βλεπουμε...!!!



η αληθεια ειναι κατι αυστηρα προσωπικο, ειναι η δικη σου αληθεια και συχνα ειναι βιωματικη...

ομως ο νους σε καποιες των περιπτωσεων δικαιουται να κανει αναγωγες και εκ του μερικου να καταληγει στο γενικο...

παραδειγμα πρωτο: εγω βιωνω την ψυχη μου, αρα εχω ψυχη και θα ταν περιεργο να εχω μονος μου κατι που οι αλλοι δεν εχουν, αρα ολοι οι ανθρωποι εχουν ψυχη...

παραδειγμα δευτερο: εντοπιζω οτι ο βασικος λογος για την οδυνη μου ειναι ο εγωκεντρισμος, ο υπερβολικος εγωκεντρισμος μαλλον, βλεπω τους γυρω ανθρωπους να μετεχουν κι αυτοι της οδυνης και να φερονται επισης εγωκεντρικα, αρα καταληγω πως ο υπερβολικος εγωκεντρισμος (αυτος που επιζητει οχι μονο επιβιωση αλλα και ψυχολογικη ασφαλεια συμφωνα με ενα φαντασιακο προτυπο) ειναι η παγκοσμια αφορμη της οδυνης και πως αν δεν ειμαστε εαυτολαγνοι θα περναγαμε μια χαρα...

ετσι δομειται η γενικη αληθεια απο μια ατομικη αληθεια...

το θεμα βεβαια ειναι αν η αληθεια αυτη εχει τη γενικη ισχυ που της αποδιδεται η ακομη και τη μερικη (αποκλειεται να ηταν εξ αρχης λαθος;)...

ε μα γι'αυτο ειμαστε εδω και συζηταμε ωστε να κρινουμε τις οποιες διαπιστωσεις...

για να κριθουν ομως οι διαπιστωσεις πρεπει να μπορουμε να τις δηλωσουμε ως ατομικες αληθειες μας αρχικα...



Ατομικές αλήθειες και Αλήθεια...κάτι σαν "πραγματικό" εντός μας και πραγματικότητα...δύο εντελώς "διαφορετικά πράματα"...και που το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο ..... οι προσωπικές αλήθειες-πραγματικό- περιέχοντα μέσα στην πραγματικότητα...ως "μη αλήθειες" αλλα μια στρέβλωση ερμηνευτική του αγωνιούντος και ριζικά διϋποκείμενου "είναι" ....!!!

"Μη Αλήθειες" της εκφοράς του ομιλούντος που προσπαθεί διαρκώς να αρθρώσει σε λόγο "ασυνείδητες επιθυμίες" οι οποίες οργανώνουν τις ψυχολογικές μεταπτώσεις του αλλα το "συνειδητό είναι" ουδέποτε πρόσβαση δεν είχε σε αυτήν την "σκηνή"..την Άλλη και κυρίαρχη..αντίθετα έχει τεθεί ως εργαλείο στην διάθεσή του!

....ήδη αναφαίνεται και γίνεται αντιληπτή η εγγενής ετερότης που διακρίνει την σύσταση του υποκειμένου...

-Ο αναπόδραστος χωρισμός απο το αντικείμενο της επιθυμίας , με την μεσολάβηση της φαντασίωσης...

Παυσίπονα , δώρα και υποσχέσεις κατι που να αναπληρώνει το "εγγενές αδύνατον" ως επιθυμία...κάτι που να περιορίζει την οδύνη..!!!

Καταναλωτικά όντα???

Μμμμ...ως αποτέλεσμα θα μπορούσα να πώ "ναί"...ένα αποτέλεσμα όμως αναπόδραστο και αναπόφευκτο , οριζόμενο απο την καταστατικής φύσεως έλλειψη και διάτρηση του "είναι" ως μη "ένα-ενικό-είναι"...!!!

Ελπίζω να περνάς καλά εκεί που είσαι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 21:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο λεω και εγω , οτι επειδη ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι προσωπικο ΘΕΜΑ δεν μπορω να διαμορφωσω την σκεψη/ζωη μου βαση αυτων που ελεγε καποιος πριν απο 3000 χρονια ... οχι οτι θα τα πεταξω ... ΟΧΙ το αντιθετο θα τα διαβασω και θα τα κρινω βαση των οσων γνωριζω σημερα ... γιατι σημερα ζουμε σε μια διαφορετικη κοινωνια και εχουμε εντελως διαφορετικες αναγκες ...

εαν ζουσαν σημερα ολοι αυτοι , λες να ελεγαν τα ιδια ? εγω φοβαμαι πως οχι !!!!

δεν αρκει η προσωπικη μας γνωμη , αποψη , βιωμα ... ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ... εδω ειναι που μπηκε η επιστημη και τα σπασαν αυτοι οι δυο ... ΓΙΑΤΙ ΕΘΕΣΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ... οχι οτι ζητησε αποδειξεις (αρχικα θεωρω δεν ζητησε) αλλα εβαλε κανονες ... και ο "πνευματικος" κοσμος δεν τα σηκωνει αυτα !!!

επισης εχω την απορια , αυφου ειναι ενα τοσο εμφανες θεμα και ξεκαθαρο οπως λες , γιατι δεν το εχουμε υιοθετηση ? μηπως για ακριβως τον αντιθετο λογο ? ειναι ΤΟΣΟ θολο το τοπιο που ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του με αποτελεσμα να εχουμε το απολυτο χαος ???? μηπως η ταξη που βαση η επιστημη (που οπως ειπα στο προηγουμενο μυνημα μου δεν ξερω εαν το ειδες ) για την οποια δεν ξερουμε ποσο ασχολειτε ή αν ασχοληθηκε κτλπ

μηπως εαν περνουσαμε ολες αυτες τις σχολες απο ενα φιλτρο και να βαζαμε κανονες να βλεπαμε εστω και απο περιεργια ποιο θα ηταν το αποτελεσμα ???

απο την αλλη φιλε μου θελω να πιστευω οτι υπαρχει ΕΝΑ και μονο πολιτικο συστημα που διορθωνει το κοσμο ... αυτο που εχει στον κεντρο τον ανθρωπο και μονο αυτον !!! δεν εχει ονομα δεν το βρηκαμε ακομη χαχαχαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 22:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


απο την αλλη φιλε μου θελω να πιστευω οτι υπαρχει ΕΝΑ και μονο πολιτικο συστημα που διορθωνει το κοσμο ... αυτο που εχει στον κεντρο τον ανθρωπο και μονο αυτον !!! δεν εχει ονομα δεν το βρηκαμε ακομη χαχαχαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Κάπου "συν-τέμνονται" οι σκέψεις μας Makfor...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 18:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ατομικές αλήθειες και Αλήθεια...κάτι σαν "πραγματικό" εντός μας και πραγματικότητα...δύο εντελώς "διαφορετικά πράματα"...και που το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο ..... οι προσωπικές αλήθειες-πραγματικό- περιέχοντα μέσα στην πραγματικότητα...ως "μη αλήθειες" αλλα μια στρέβλωση ερμηνευτική του αγωνιούντος και ριζικά διϋποκείμενου "είναι" ....!!!


το θεμα το ειχε θιξει παλιοτερα ο Ηρακλειτος...

τοῖς ἐγρηγορόσιν ἕνα καὶ κοινὸν κόσμον εἶναι, (τῶν δὲ κοιμωμένων ἕκαστον εἰς ἴδιον ἀποστρέφεσθαι).

δηλαδη: οι εγρηγορουντες τον ιδιο κοσμο ατενιζουν, αυτοι δε που ζουν μηχανικα σαν κοιμισμενοι ο καθενας ζει το τριπακι του...

αναφερεται σε εγρηγορση ο Χαιντεγκερ; ρωτω γιατι δεν τον εχω μελετησει...

quote:

"Μη Αλήθειες" της εκφοράς του ομιλούντος που προσπαθεί διαρκώς να αρθρώσει σε λόγο "ασυνείδητες επιθυμίες" οι οποίες οργανώνουν τις ψυχολογικές μεταπτώσεις του αλλα το "συνειδητό είναι" ουδέποτε πρόσβαση δεν είχε σε αυτήν την "σκηνή"..την Άλλη και κυρίαρχη..αντίθετα έχει τεθεί ως εργαλείο στην διάθεσή του!

....ήδη αναφαίνεται και γίνεται αντιληπτή η εγγενής ετερότης που διακρίνει την σύσταση του υποκειμένου...

-Ο αναπόδραστος χωρισμός απο το αντικείμενο της επιθυμίας , με την μεσολάβηση της φαντασίωσης...



Εαρινε, εδω το γυρνας κομψα επι προσωπικου, επεσες ομως στην περιπτωση γιατι δεν ειμαι ασκητικος τυπος ουτε ηθικιστης (περα απο τα προφανη)...

κι αφου το διεπραξες ας το διαπραξω κι εγω: που ξερω καλε μου ανθρωπε μηπως εσυ τελικα εχεις δημιουργησει εναν κοσμο φαντασιακο ωστε να αποδρας, κοσμο ομως εξυπνο με μοντερνα φρασεολογια και επιστημονικη χροια;

αναφερομαι στις αναζητησεις σου περι Φρουντ, θεωροντας οτι η ολη θεωρια του ηταν μια φουσκα καταλληλα διακοσμημενη..

προτιμησε το Χαιντεγκερ, τουλαχιστον αυτος ηταν αυθεντικος ενω ο Φρουντ ηταν παπατζης...

quote:
Παυσίπονα , δώρα και υποσχέσεις κατι που να αναπληρώνει το "εγγενές αδύνατον" ως επιθυμία...κάτι που να περιορίζει την οδύνη..!!!

Καταναλωτικά όντα???

Μμμμ...ως αποτέλεσμα θα μπορούσα να πώ "ναί"...ένα αποτέλεσμα όμως αναπόδραστο και αναπόφευκτο , οριζόμενο απο την καταστατικής φύσεως έλλειψη και διάτρηση του "είναι" ως μη "ένα-ενικό-είναι"...!!!


χμμμ..δεν θα το λεγα, ο δρομος που βρισκομαι δεν προσπαθει να απωθησει ουτε την τραγικοτητα μεσω "θετικων σκεψεων" ουτε την οδυνη μεσω νοητικων παιχνιδιων..παρατηρω αυθορμητα και χωρις καταναγκασμο (οποτε συμβαινει) τον εαυτο μου οπως ειναι και αυτο για μενα ειναι η ουσια του θρησκευεσθαι...υπαρχει η κατασταση της εγρηγορσης που ειναι αυθορμητη παρατηρηση και η κατασταση της μηχανικης συνειδησης που ισοδυναμει με υπνο, υπαρχουν ανθρωποι τοσο απορροφημενοι στις σκεψεις και τις δραστηριοτητες τους που ξεχνουν και τον ιδιο τον εαυτο τους...η επανασταση ειναι να περασει κανεις απο τη μηχανικη συνειδηση στην τραγικη συνειδηση και απο κει στη συνειδηση εγρηγορσης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 20:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Ατομικές αλήθειες και Αλήθεια...κάτι σαν "πραγματικό" εντός μας και πραγματικότητα...δύο εντελώς "διαφορετικά πράματα"...και που το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο ..... οι προσωπικές αλήθειες-πραγματικό- περιέχοντα μέσα στην πραγματικότητα...ως "μη αλήθειες" αλλα μια στρέβλωση ερμηνευτική του αγωνιούντος και ριζικά διϋποκείμενου "είναι" ....!!!


το θεμα το ειχε θιξει παλιοτερα ο Ηρακλειτος...

τοῖς ἐγρηγορόσιν ἕνα καὶ κοινὸν κόσμον εἶναι, (τῶν δὲ κοιμωμένων ἕκαστον εἰς ἴδιον ἀποστρέφεσθαι).

δηλαδη: οι εγρηγορουντες τον ιδιο κοσμο ατενιζουν, αυτοι δε που ζουν μηχανικα σαν κοιμισμενοι ο καθενας ζει το τριπακι του...

αναφερεται σε εγρηγορση ο Χαιντεγκερ; ρωτω γιατι δεν τον εχω μελετησει...

quote:

"Μη Αλήθειες" της εκφοράς του ομιλούντος που προσπαθεί διαρκώς να αρθρώσει σε λόγο "ασυνείδητες επιθυμίες" οι οποίες οργανώνουν τις ψυχολογικές μεταπτώσεις του αλλα το "συνειδητό είναι" ουδέποτε πρόσβαση δεν είχε σε αυτήν την "σκηνή"..την Άλλη και κυρίαρχη..αντίθετα έχει τεθεί ως εργαλείο στην διάθεσή του!

....ήδη αναφαίνεται και γίνεται αντιληπτή η εγγενής ετερότης που διακρίνει την σύσταση του υποκειμένου...

-Ο αναπόδραστος χωρισμός απο το αντικείμενο της επιθυμίας , με την μεσολάβηση της φαντασίωσης...



Εαρινε, εδω το γυρνας κομψα επι προσωπικου, επεσες ομως στην περιπτωση γιατι δεν ειμαι ασκητικος τυπος ουτε ηθικιστης (περα απο τα προφανη)...

κι αφου το διεπραξες ας το διαπραξω κι εγω: που ξερω καλε μου ανθρωπε μηπως εσυ τελικα εχεις δημιουργησει εναν κοσμο φαντασιακο ωστε να αποδρας, κοσμο ομως εξυπνο με μοντερνα φρασεολογια και επιστημονικη χροια;

αναφερομαι στις αναζητησεις σου περι Φρουντ, θεωροντας οτι η ολη θεωρια του ηταν μια φουσκα καταλληλα διακοσμημενη..

προτιμησε το Χαιντεγκερ, τουλαχιστον αυτος ηταν αυθεντικος ενω ο Φρουντ ηταν παπατζης...

quote:
Παυσίπονα , δώρα και υποσχέσεις κατι που να αναπληρώνει το "εγγενές αδύνατον" ως επιθυμία...κάτι που να περιορίζει την οδύνη..!!!

Καταναλωτικά όντα???

Μμμμ...ως αποτέλεσμα θα μπορούσα να πώ "ναί"...ένα αποτέλεσμα όμως αναπόδραστο και αναπόφευκτο , οριζόμενο απο την καταστατικής φύσεως έλλειψη και διάτρηση του "είναι" ως μη "ένα-ενικό-είναι"...!!!


χμμμ..δεν θα το λεγα, ο δρομος που βρισκομαι δεν προσπαθει να απωθησει ουτε την τραγικοτητα μεσω "θετικων σκεψεων" ουτε την οδυνη μεσω νοητικων παιχνιδιων..παρατηρω αυθορμητα και χωρις καταναγκασμο (οποτε συμβαινει) τον εαυτο μου οπως ειναι και αυτο για μενα ειναι η ουσια του θρησκευεσθαι...υπαρχει η κατασταση της εγρηγορσης που ειναι αυθορμητη παρατηρηση και η κατασταση της μηχανικης συνειδησης που ισοδυναμει με υπνο, υπαρχουν ανθρωποι τοσο απορροφημενοι στις σκεψεις και τις δραστηριοτητες τους που ξεχνουν και τον ιδιο τον εαυτο τους...η επανασταση ειναι να περασει κανεις απο τη μηχανικη συνειδηση στην τραγικη συνειδηση και απο κει στη συνειδηση εγρηγορσης...



Κατ'αρχάς θα ήθελα ρητά να σε διαβεβαιώσω , ότι δεν υπάρχει επι προσωπικού το οτιδήποτε , το αντίθετο μάλιστα...!

Όσο για τον Χάϊντεγκερ ή τον Φρόϋντ ή τον οποιοδήποτε άλλο Λογοτέχνη , Ποιητή , Στωϊκό ή Ψυχαναλυτή και Ψυχολόγο ή και Φιλόσοφο του χθές ή του σήμερα , έχω να πώ το εξής:

-Για μένα καθένας έχει και ενα δρόμο να δείξει ... τον δρόμο της σκέψης του -καμμιά σχέση με την αλήθεια ή το ψέμμα ή το οτιδήποτε ως κοινωνικός όρος θα μπορούσε να τους προσαφθεί- και αν κάποιος παραμείνει ερμητικά εγκλωβισμένος σε κάποιον απο αυτούς , τότε μέλλεται εκ των πραγμάτων να ειναι ακόμα ένας δογματικός , κοντά σε τόσους και τόσους άλλους..!

Μαθητες του Freud , υπήρξαν επιφανή μυαλά ... όπως ο Γιούνγκ και συνεχιστές του , όπως ο Lakan και άλλοι πολλοί και οι οποίοι διαχώρησαν την θέση τους σε πολλά σημεια απο τον ίδιο , κάποιοι δε ήρθαν και σε ρήξη μαζι του...ωστόσο κανείς δεν αμφισβήτησε την συμβολή του στην ψυχολογία και τις βάσεις που έθεσε..!

"Χρέος" μας , είναι να προχωρήσουμε παραπέρα και να διαμορφώσουμε καλύτερα εργαλεία παραγωγής σκέψης και βελτίωσης της ψυχικής υγείας όλων των ανθρώπων...!

Για μένα , όλοι άφησαν "στοιχεία" στην σκέψη μου και όσο διαβάζω μπορώ να πώ , ότι η σκέψη μου -θέλω να πιστεύω- διαστρωματώνεται ολοένα και περισσότερο με νέα στοιχεία , που με βοηθούν να αντιλαμβάνομαι καλύτερα -πλέον- κάποια πράματα και να αναιρώ κάποια άλλα..!

Μπορώ δε να πώ με βεβαιότητα , ότι κάθε "καινούργιο διάβασμα" ορίζει και νέους δρόμους σκέψης που πρίν δεν υπήρχαν...υπ'αυτην την έννοια , δεν υπάρχει "καλό και κακό βιβλίο" ή "καλός και κακός συγγραφέας" ή οτιδήποτε αυτός θα μπορούσε να είναι...ακόμα και απο το "Ρομάντζο" μπορεί να δεί κάποιος και κάτι σημαντικό...!

Το σημαντικό για μένα , είναι να είμαστε εκεί ... στα γεγονότα της ζωής μας και όχι απλοί παρατηρητές -δεν υπονοώ κάτι σε καμμιά περίπτωση και το λέω για να μην δημιουργηθούν "εντυπώσεις"- κάθε "σωστού και υγιούς" που προτασσει και επιβάλλει η κάθε κοινωνία και το γενικότερο πλαίσιο αναφοράς της...!

Η αμφισβήτηση υπήρξε ο θεμέλιος λίθος όλων των ανατροπών που έχουν συντελλεσθεί και έθεσαν τις βάσεις για τον απεγκλωβισμό απο φοβίες και ενοχοποιητικά σύνδρομα που "καταλήστευσαν" ολόκληρες ζωές στο παρελθόν...!

Ελπίζω να περνάς όμορφα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 21:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα περναω βρε, ευχαριστω (αν εξαιρεσω μια φρικη που εφαγα χθες)..


πιστευεις τελικα οτι υπαρχει αυτονομη ψυχη η θεωρεις οτι τα ψυχικα φαινομενα ειναι εγκεφαλικα προιοντα αρα παραγωγα οργανικης χημειας;

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 09/08/2010 21:15:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 21:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλα περναω βρε, ευχαριστω (αν εξαιρεσω μια φρικη που εφαγα χθες)..


πιστευεις τελικα οτι υπαρχει αυτονομη ψυχη η θεωρεις οτι τα ψυχικα φαινομενα ειναι εγκεφαλικα προιοντα αρα παραγωγα οργανικης χημειας;

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 09/08/2010 21:15:02


Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου...δεν ξερω..ειλικρινά δεν ξέρω...

Εκείνο που γνωρίζω και "θεωρώ" ότι γνωρίζω σε καλό επίπεδο -νομίζω- , είναι ότι ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του μπορεί να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανεται και ερμηνεύει τα πάντα γύρω του..!

Μπορεί να ορθώσει ανάστημα και να απαιτήσει αυτά που "οντολογικά" του ανήκουν σε τούτη την ζωή..μπορεί να προσφέρει την ηρεμία στον εαυτό του και μπορεί να είναι αυτός που θα κρατάει το τιμόνι του εαυτού του και όχι ασυνείδητα μορφώματα και καταχωρημένες ή και απωθημένες τραυματικές εμπειρίες που ανακαλούνται και αναβιώνονται στο σήμερα καθηλώνοντάς τον και θυματοποιώντας τον..!

Η ζωή δια μέσου του λάθους , προσφέρει μια εξαιρετική ευκαιρεία και μέσα απο την "σύλληψη" του λάθους , μπορεί να επιφέρει μια διορθωτική διαδικασία και ως προς την αντίληψη αλλα και ως προς την παραγωγή σκέψης και τις καθημερινές του τελικά συμπεριφορές και συνδιαλέξεις...!

Αν μπορούσα να δώ τον Θεό , θα τον έβλεπα μέσα απο το δια βίου ταξίδι του ανθρώπου και όλα όσα βλέπει και όσα ούτε καν παρατηρεί...με ένα τρόπο μπορώ να πώ ότι ο Θεός δεν νοείται και δεν βλέπεται μέσα απο την άγνοια..."απαιτεί" καθαρή και διαυγή σκέψη...και όχι σκέψεις στενών οριζόντων αντίστοιχες με τόσο ευτελείς που μας προτάσσονται αλλα και μας επιβάλλονται...ακυρώνοντάς μας ως προσωπικότητες και θετοντάς σε ένα στενό ορίζοντα σκέψης που εκ των προτέρων μας καθιστά μη ενήλικες και ανεύθυνους!!!

Σε καμμιά περίπτωση δεν μπορώ να δώ τον ΘΕΟ -αν υπάρχει- μέσα απο το τόσο ευτελές βλέμμα των Θρησκειών...είναι όχι απλά πολύ περισσότερα πράματα αλλα ασύλληπτος για την ανθρώπινη σκέψη και τις δυνατότητες σκέψης , που τουλάχιστον έχει μέχρι και σήμερα..!

Θεωρώ , ότι ο Γιούνγκ .... πλησίασε πιο πολύ απ'ολους την έννοια του Θεού , λέγοντας ότι το δράμα των ανθρώπων ... έγκειται στο ότι θέλοντας να "δουν" τον Θεό , κοιτάζουν κάπου εκεί ψηλά αλλα όπως κάθε δημιουργός έχει αφήσει τα αποτυπώματά του σε κάθε δημιούργημά του , έτσι και ο "Θεός" έχει αφήσει τα αποτυπώματά του πάνω μας...εντός μας και σαν θέλουμε να δούμε τον Θεό ... θα τον βρούμε μέσα μας...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 21:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σκεψη, όμως, Δήμο,είναι κάτι παροδικό...Ενώ η ψυχή, κάτι αιώνιο....Ο άνθρωπος, τι λές, ειναι παροδικός, ή αιώνιος;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η σκεψη, όμως, Δήμο,είναι κάτι παροδικό...Ενώ η ψυχή, κάτι αιώνιο....Ο άνθρωπος, τι λές, ειναι παροδικός, ή αιώνιος;..

Το "αιώνιος" μπορεί να προσλάβει πολλές έννοιες και ερμηνείες φίλε μου Βαγγέλη...

"Ναί" μπορώ να πώ , ότι ο άνθρωπος ενδεχομένως και η ψυχή του να είναι αιώνια αλλα όχι με έναν τρόπο υπερφυσικό αλλα απολύτως φυσιολογικό και προκύπτων απο την ιδια του την φύση...

Και εννοώ , ότι μπορεί και το θεωρώ ως λογικό , να υπάρχουν γονιδιακά μεταφερόμενες μνήμες κάθε ψυχολογικού υποκειμένου , απο γονείς σε παιδιά , σε σημείο που πολλοί εκ μερους μας , να απορούν για γνώσεις τοποθεσιών αλλα και προσώπων που ουδέποτε στην ζωή τους άλλη φορά είχαν δεί ή επισκεφθεί αλλα παρ'ολα αυτά να τους είναι τόσο ... μα τόσο οικεία...!!!

Η ψυχή μπορεί να φεύγει και να ξανάρχεται -κατα κάποιες θεωρίες ή σκέψεις- ή μπορεί και να μεταβιβάζεται απο γονέα σε παιδί κλπ...κλπ...και καμμιά ουσια-αλήθεια να μην έχουν οι θεωρίες περί μετεμψύχωσης...πράγμα που εγώ θεωρώ ως το πιο πιθανό..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μιλησουμε στο μήκος κύματος που εισαι φίλε μου Δήμο...
Αιώνιος,είναι,όποιος είναι μοναδικός..Μια γελάδα, δεν μπορεί να
ειναι αιώνια,γιατι,είναι ίδια, με πολλές αγελάδες..
Αλλά, κάθε άνθρωπος,ειναι μοναδικός,ως ψυχή, υπόσταση, ύπαρξη,άρα, πολύτιμος και ακριβός...
Αυτό το ίδιο νόημα,με την συμπλήρωση, του πνεύματος,σαν καταλύτη,
βγάζει την έννοια θεός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας μιλησουμε στο μήκος κύματος που εισαι φίλε μου Δήμο...
Αιώνιος,είναι,όποιος είναι μοναδικός..Μια γελάδα, δεν μπορεί να
ειναι αιώνια,γιατι,είναι ίδια, με πολλές αγελάδες..
Αλλά, κάθε άνθρωπος,ειναι μοναδικός,ως ψυχή, υπόσταση, ύπαρξη,άρα, πολύτιμος και ακριβός...
Αυτό το ίδιο νόημα,με την συμπλήρωση, του πνεύματος,σαν καταλύτη,
βγάζει την έννοια θεός...

Μα τι είπες τώρα φίλε μου...ποιός σου είπε ότι οι αγελάδες είναι ίδιες...???

Αλλα και τι σχέση έχουν τώρα οι αγελάδες με την συζητηση που έχουμε..???

Τώρα για την "συμπλήρωση του πνεύματος" όπως το αναφέρεις και το αποδίδεις στο θεό...αυτό είναι δική σου σκεψη και σεβαστή αλλα η δική μου είναι εντελώς διαφορετική ... !!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, Δήμο μου, για σενα η ...Ντόλυ κι ο άνθρωπος, είναι το ίδιο;....
Έτσι δεν είναι;...
Έχουν την ίδια προοδο και εξέλιξη;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή, Δήμο μου, για σενα η ...Ντόλυ κι ο άνθρωπος, είναι το ίδιο;....
Έτσι δεν είναι;...
Έχουν την ίδια προοδο και εξέλιξη;...


Είπα εγώ οπουδήποτε κάτι τέτοιο ρε Βαγγέλη..???

Αν και για να σου πώ την αλήθεια..."ναί" υπάρχουν άνθρωποι που υστερούν εναντι της Ντόλυ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή, όμως, μιλάμε για την έννοια ανθρωπος και γελάδα,
τόσο μεταξύ των διαφορετικές,μήπως, δεν είναι καλά, να τους εξισώνουμε;
Λέω εγώ τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή, όμως, μιλάμε για την έννοια ανθρωπος και γελάδα,
τόσο μεταξύ των διαφορετικές,μήπως, δεν είναι καλά, να τους εξισώνουμε;
Λέω εγώ τώρα...

Εσύ μιλάς για αγελάδες και ανθρώπους .... εγώ αναφερόμουν σε ανθρώπους αποκλειστικά...αλλα όπως και πιο πάνω σου είπα -αφού επιμενεις- κάποιοι άνθρωποι υστερούν νοητικά και απο τις αγελάδες...

Λέω και γώ τώρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν ειδος, μιλάω, φιλε μου,πιστεύεις, λέω, έχουν διαφόρα;...
Γιατί, απο την πολύ σύγκριση και συσχέτιση, τα κάναμε όλα
αχταρμά....Τέτοια αρνητική ...σοφία, τα σκοτεινιάζει όλα..
Και δεν βοηθάει, ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
"ναί" υπάρχουν άνθρωποι που υστερούν εναντι της Ντόλυ...!!!

Αμάν μ'αυτά τα καρφιά σου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ρε Κώστα ΜΟΥ, που ίσως τώρα καταλαβαινεις το ΜΟΥ,
γιατί πιστεύεις, ότι εκπροσωπείς την Ελλάδα και τους Έλληνες, ώς ...αγελάδα;....
Και γιατί χαίρεσαι που αναφέρουμε τις γελάδες;;Είναι το ..κοπαδι σου;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 09:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΩΘΩ;;;;;
ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΣΩΘΩ;;;;
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΩΘΩ;;;;;
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ;;;;;
ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΝΟ ΘΕΛΩ ΓΛΙΤΩΣΩ,ΑΠ'ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ-ΑΝΟΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 10:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να είσαι πολυ τυχερός, αν καθάρισες έτσι ευκολα φίλε opsimos.....Βλεπεις, υπάρχουν πολλά, εκτός του όποιου αποδιοπομπαίου,τράγου,για να διορθωθούν....
Κι έχουν να κάνουν με το να γινουμε καλύτεροι άνθρωποι,να εξελιχθούμε, στο όν, που προοριστήκαμε, όχι ότι το καταντήσαμε, ευτελίσαμε, ή μόνο αναπτύξαμε, όχι κάποια τιμωρία...
Δεν πιστεύεις, σε ένα καλύτερο άνθρωπο;Δεν ερχομαστε στη ζωή, για να γίνουμε κατι ανώτερο, απο ότι ειμαστε αμόρφωτοι,μη γνωριζοντες ζωές και άλλους ανθρώπους,δίχως συνείδηση και σκέψη, επι βίου,για την ζωή;
Δεν πρέπει ο άνθρωπος, να φτάσει σε κάτι καλύτερο, απο ότι ήδη είναι, κάτι πιο δυνατό, ανθεκτικό;...
Αυτό ειναι το να σωθώ...Να γίνω κάτι παρα πάνω απο ότι ειμαι ήδη, ότι φθείρει την τωρινή μου ύπαρξη και μενω ζωντανός, σαν ύπαρξη, σαν άνθρωπος,σαν ψυχή, σε μια αιώνια ύπαρξη, όπου η φθαρτή μου υπόσταση, δεν θα επιβίωνε, με τη λογική και το νου που διαθέτει....
Σε ενδιαφέρει το αιώνιο αύριο;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 00:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρέπει να είσαι πολυ τυχερός, αν καθάρισες έτσι ευκολα φίλε opsimos.....Βλεπεις, υπάρχουν πολλά, εκτός του όποιου αποδιοπομπαίου,τράγου,για να διορθωθούν....
Κι έχουν να κάνουν με το να γινουμε καλύτεροι άνθρωποι,να εξελιχθούμε, στο όν, που προοριστήκαμε, όχι ότι το καταντήσαμε, ευτελίσαμε, ή μόνο αναπτύξαμε, όχι κάποια τιμωρία...
Δεν πιστεύεις, σε ένα καλύτερο άνθρωπο;Δεν ερχομαστε στη ζωή, για να γίνουμε κατι ανώτερο, απο ότι ειμαστε αμόρφωτοι,μη γνωριζοντες ζωές και άλλους ανθρώπους,δίχως συνείδηση και σκέψη, επι βίου,για την ζωή;
Δεν πρέπει ο άνθρωπος, να φτάσει σε κάτι καλύτερο, απο ότι ήδη είναι, κάτι πιο δυνατό, ανθεκτικό;...
Αυτό ειναι το να σωθώ...Να γίνω κάτι παρα πάνω απο ότι ειμαι ήδη, ότι φθείρει την τωρινή μου ύπαρξη και μενω ζωντανός, σαν ύπαρξη, σαν άνθρωπος,σαν ψυχή, σε μια αιώνια ύπαρξη, όπου η φθαρτή μου υπόσταση, δεν θα επιβίωνε, με τη λογική και το νου που διαθέτει....
Σε ενδιαφέρει το αιώνιο αύριο;..


ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;;;;;
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ,ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ,ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΝ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΗΣ.

ΥΓ.ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ "ΣΩΣΕΙΣ".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 00:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πρέπει να είσαι πολυ τυχερός, αν καθάρισες έτσι ευκολα φίλε opsimos.....Βλεπεις, υπάρχουν πολλά, εκτός του όποιου αποδιοπομπαίου,τράγου,για να διορθωθούν....
Κι έχουν να κάνουν με το να γινουμε καλύτεροι άνθρωποι,να εξελιχθούμε, στο όν, που προοριστήκαμε, όχι ότι το καταντήσαμε, ευτελίσαμε, ή μόνο αναπτύξαμε, όχι κάποια τιμωρία...
Δεν πιστεύεις, σε ένα καλύτερο άνθρωπο;Δεν ερχομαστε στη ζωή, για να γίνουμε κατι ανώτερο, απο ότι ειμαστε αμόρφωτοι,μη γνωριζοντες ζωές και άλλους ανθρώπους,δίχως συνείδηση και σκέψη, επι βίου,για την ζωή;
Δεν πρέπει ο άνθρωπος, να φτάσει σε κάτι καλύτερο, απο ότι ήδη είναι, κάτι πιο δυνατό, ανθεκτικό;...
Αυτό ειναι το να σωθώ...Να γίνω κάτι παρα πάνω απο ότι ειμαι ήδη, ότι φθείρει την τωρινή μου ύπαρξη και μενω ζωντανός, σαν ύπαρξη, σαν άνθρωπος,σαν ψυχή, σε μια αιώνια ύπαρξη, όπου η φθαρτή μου υπόσταση, δεν θα επιβίωνε, με τη λογική και το νου που διαθέτει....
Σε ενδιαφέρει το αιώνιο αύριο;..


ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;;;;;
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ,ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ,ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΝ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΗΣ.

ΥΓ.ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ "ΣΩΣΕΙΣ".



Αν εσύ όντως τα κατάφερες και άρπαξες από τα μαλιά την "αλήθεια", τότε, αλήθεια, τι γυρεύεις εδώ μέσα; στο χώρο όπου ασχολούνται με τη θρησκεία;;;

Μήπως προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου, αλλά στην πραγματικότητα δεν τα έχεις καταφέρει;;

Φεύγα λοιπόν. Μην ασχολείσαι με το Χριστιανισμό. Θάψε τη συνείδησή σου ..... κάνε πως δεν βλέπεις την κατάντια και πείσε τον εαυτό σου πως όλα πάνε μια χαρά. Άλλωστε, δέκα εκατομμύρια Έλληνες αυτό κάνουν τόσο καιρό τώρα. Δε βλέπεις πως και αυτοί μια χαρά τα καταφέρνουν και χωρίς το Χριστιανισμό;

Ναι βρε, για όλα φταίει ο Χριστιανισμός!!! Αυτός μας έχει καταντήσει απάνθρωπους, εγωιστές, ρουφιάνους, λαμόγια, άρπαγες, καταθλιπτικούς, ........ και άλλα πολλά.

Να περνάς καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy