ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-υψηλη τεχνη επαφης με τον θεο μεσα μας η απλως μια μεθοδος χαλαρωσης;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 22:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που εμποδίζει την σχέση του ανθρώπου με τον Θεό είναι η αμαρτία, δεν υπάρχει αμαρτία, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Κι επειδής ουδείς αναμάρτητος, τι κάνουμε;
Περιμένουμε να πεθάνουμε για να πάμε στην κόλαση;

Τι πρόταση είναι αυτή;;;

...και μην δω τίποτε για μετάνοιες ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 22:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιολε

Ομολογω οτι δεν καταλαβα αν απευθυνεσαι σε μενα ή η αναφορα
στο νικ μου,ειναι ρητορικη.

Παντως ενα ειναι σιγουρο.
Συμφωνω με αυτα που λες υπο το πρισμα της κυριολεξιας.
Εγω εδωσα αποψη στο ποστ με την συνηθη πλατεια εννοια
των λεξεων.
Αν δεν εχω καταλαβει κατι διορθωσε με.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 23:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφήστε πρώτα ρε παιδιά να δούμε τι θα μας πεί ο φίλος Μητσάκος και μετά θα τοποθετηθούμε , περί Θεών..Δαιμόνων...και προσευχής...και διαλογισμού..!!!
Δηλαδή μετανοεί ένας άνθρωπος ως πρός τι..???
Ως προς μια συντελλεσθείσα πράξη του ή επι μιας εσωτερικης καταστάσεως εντός του και η οποία τον χειραγώγησε , οδηγώντας τον σε μια "άνομη" πράξη ... εν προκειμένω αμαρτία..???
Προσωπικά πρότεινα -για να μην αδικηθεί κανένας- να το πάμε βήμα-βήμα το πράμα...σιγά-σιγά και αφού φθάνουμε σε ένα συμπέρασμα , να πηγαίνουμε και παρακάτω...
Οπότε εν αναμονή της απαντήσεως του φίλου Μητσάκου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 23:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος:
Οπότε εν αναμονή της απαντήσεως του φίλου Μητσάκου...
-------------------------------------------------

...εμεις σιωπουμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 10:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα είδα τα ποστ και μέχρι το απόγευμα-βράδυ φαντάζομαι θα απαντήσω.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 14:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολε

Ομολογω οτι δεν καταλαβα αν απευθυνεσαι σε μενα ή η αναφορα
στο νικ μου,ειναι ρητορικη.

Παντως ενα ειναι σιγουρο.
Συμφωνω με αυτα που λες υπο το πρισμα της κυριολεξιας.
Εγω εδωσα αποψη στο ποστ με την συνηθη πλατεια εννοια
των λεξεων.
Αν δεν εχω καταλαβει κατι διορθωσε με.


Περισσότερο ρητορική ήταν ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Κι εγώ σου έδειξα γιατί δεν μπορείτε να βρείτε άκρη.
Διότι η "συνηθη πλατεια εννοια των λεξεων" μπορεί να ονομαστεί και άγνοια της σημασίας των λέξεων (αμάθεια). Ο καθένας την ορίζει όπως θέλει, με αποτέλεσμα το μπάχαλο. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και αγραμματοσύνη.
Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά όπως και ο ίδιος θα γνωρίζεις, άλλο λές και άλλο καταλαβαίνει ο άλλος.
Συμβαίνει κατα κόρον κυρίως από "μορφωμένους" καθηγητάδες που υποστηρίζονται από λεξικά τύπου Μπαμπινιώτη.

Θα σου επικαλεστώ ένα καραμπινάτο παράδειγμα βλακείας και αμάθειας που το χρησιμοποιούμε ΟΛΟΙ.
Οταν ρωτήσεις κάποιον εάν είναι παντρεμένος και σου απαντήσει "ναι", κσέρεις τι τον ρώτησες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ και τι σου απάντησε;
Νομίζεις ότι ρώτησες εάν είναι έγγαμος και σου απάντησε "ναι"; Χαχα!
Μέγα λάθος!
Θα σου εκσηγήσω: Ποία λέκση είναι η αντίθετη του "παντρεμένος";
"Ανύπανδρος" θα μου πεις.
Η λέξη αυτή είναι σύνθετη. Αποτελείται από το α(ν) το στερητικό και τις λέξεις υπό ανδρός. Επομένως το πανρτεμένος είναι παραφθορά της λέξης "ύπανδρος", υπό ανδρός!
Δηλαδή στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ρώτησες ένα αγοράκι εάν είναι υπό κάποιου ανδρός και εκείνος σου είπε "ναι"!
Θα μου πει κάποιος "καλά ρε φίλε, στα ελληνικά δεν είναι και η λέξη "παντρεμένος;"
Λάθος θα του πω! Διότι η ρίζα της λέξης, στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι στα "νεοελληνικα" οδηγεί στο "υπό ανδρός." Στα "νεοελληνικά" δεν έχει καμμία ρίζα με την έννοια "έγγαμος" (εν γάμω).
Για την ακρίβεια ΚΑΙ ΣΤΑ "ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΑ" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΡΙΖΑ!
Ενα άλλο παράδειγμα αγραμματοσύνης, είναι εκείνο το περίφημο "αποτρόπαιο (από-τρέπω) έγκλημα" αντί του ειδεχθούς!
Αμάθειααααααα!!!

Οι λέξεις πρέπει να έχουν ακριβή νοήματα που συμφωνούν όλοι για να μπορέσει να υπάρξει συνεννόηση. Αυτό το έλεγαν οι "πρόγονοί" μας.
Ποιός τους χέζει όμως ε;

Η κανονική ΕΛΛΗΝΙΚΗ λέξη για την "προσευχή" (παρακαλετό ή γλείπσιμο) που μας όρισες, είναι ικεσία, όπου ο ικέτης, ικετεύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 15:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός φίλε μου, γιατί συνομιλείς με πολλούς, αλλά μπορείς να μας δώσεις, με δικά σου λόγια, χωρίς αυτές τις υπαγορευμένες ορολογίες, την διαδικασία, τι αισθυάνεσαι στο κάθε στάδιο, που κατευθύνεσαι, τι προσπάθεια απαιτείται κλπ, στο στάδιο που βρίσκεσαι;
Μιλάς μ' έναν άσχετο που ενδιαφέρεται και θέλει να καταλάβει.

Με δικά μου λόγια λοιπόν,μάλιστα,τώρα είναι που δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Ας πούμε έχεις ενα πρόβλημα και θέλεις να βρείς την λύση του.Κλείνεις τα μάτια σου και φέρνεις στον νού όλα τα στοιχεία του που σου είναι γνωστά,τα οποία μπορεί να είναι διάφορες εικόνες λέξεις κλπ.οτιδήποτε δηλαδή.Αφού έχεις επεξεργαστεί αρκετά το αντικείμενο του διαλογισμού σου,αφήνεις τα στοιχεία στην άκρη και (έδω είναι το κλειδί) επικεντρώνεσαι στην ουσία του αντικειμένου στο κεντρικό νόημα του προβλήματος,προσπαθείς να να αποκτήσεις την αίσθηση του αντικειμένου,να την κρατήσεις όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται παρόν στον νού.Μπορεί ο όρος "συνεχόμενη αντίληψη" να βοηθήσει κάπως.

Είναι μια διαδικασία που επιτρέπει την εισροή κοσμικής ενέργειας.

Πάντως η άποψή μου είναι οτι μόνο μετά απο προσωπικά πειράματα ο καθένας μπορεί να μάθει να διαλογίζεται.

Είμαι σίγουρος οτι αυτά που σου λέω δεν σου δημιουργούν ιδιαίτερη αίσθηση,απλά επειδή το συγκεκριμένο θέμα είναι υποκειμενικό,έχει ναι μέν έναν γεινκό χάρτη που μπορείς να ξεκινήσεις αλλά απο κεί και πέρα εξαρτάται απο σένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 15:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AIOΛΕ

Σωστα ειναι τα λεγομενα σου.
Παμπολλες οι λεξεις με παραφρασμενο
στην Νεοελληνικη νοημα.
Ειχα την τυχη,οπως και εσυ φανταζομαι,να τελειωσω
το λυκειο,εκεινα τα χρονια της σωστης ελληνικης
γραμματικης και συνταξης.
Σε καταλαβαινω απολυτα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 18:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω σήμφωνα με αυτά που έχω υπ΄όψιν μου και ξέρω από την χριστιανική θρησκεία. Δεν είναι δικά μου δηλαδή, δεν λέω την γνώμη μου, αλλά την άποψη της εκκλησίας και ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος.

Το πρώτο βήμα για να αντιληφθεί κανείς τις λάθος συμπεριφορές (αμαρτίες) του είναι η μετάνοια.
Μετάνοια σημαίνει ότι μετα-στρέφεται ο νούς (το λέει η ίδια η λέξη).
Αλλάζει το σκεπτικό και η θεωρία του νου ως αντίληψη σε πράξεις και απόψεις.
Από τον νου πάει στην καρδιά και εκεί τελειώνει η διαδικασία της μετάνοιας.
Ο άνθρωπος μεταννοεί ανάλογα με το σε ποιό σημείο είναι.
Υπάρχουν οι ενσυνήδητοι άνθρωποι που αμέσως έχουν τύψεις ξέροντας ότι αυτό που έκαναν είναι κακό.
Αυτοί ξέρουν τι έκαναν και έχουν την επιλογή να παραδεχθούν το κακό που έκαναν ή να αφήσουν μια ζωή να τους τυρανά η συνείδηση.
Υπάρχουν και οι ασυνείδητοι που δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι αυτό που κάνουν είναι κακό.
Οι ασυνείδητοι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, η μία είναι οι καλοπροαίρετοι και οι άλλοι οι κακοπροαίρετοι.
Με τους κακοπροαίρετους συμβαίνει ενώ στην αρχή καταλάβαιναν το κακό το άφησαν έγινε συνήθεια και έτσι χόντρινε η συνείδηση και ΔΕΝ καταλαβαίνουν πλέον.
Με τους καλοπροαίρετους συμβαίνει να ακούνε ότι κάτι είναι κακό να μην το δέχονται αλλά να το ψάχνουν.

Η μετάνοια φαίνεται ως διαδικασία με τη μη πράξη (δεν ξαναγίνεται αυτό που απαγορεύται).
Παράδειγμα:
Είναι ας πούμε κάποιοι κανίβαλοι που ως ιερό έθιμο τους έχουν να τρώνε τους γονείς τους όταν αυτοί πεθάνουν.
Έρχεται κάποιος χριστιανός και τους λεέι πως αυτό είναι αμαρτία.
Αυτοί δεν το κατανοούν και δεν το πιστεύουν έχοντας την συνήδηση τους ήσυχη.
Όμως επειδή θέλοντας ή επειδή φοβήθηκαν μήπως και πληρώσουν την ενέργεια αυτή, σταμάτησαν εντελώς το έθιμο.
Όχι να θέλουν και να μην το κάνουν, αλλά με την δύναμη της θέλησης, ΘΕΛΟΝΤΑΣ σταμάτησαν.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν όχι στη δική τους γενιά αλλά σε μία επόμενη να έρθει η λεγόμενη μετάνοια.
Το έθνος αυτό θα καταλάβει κάποια στιγμή τι έκανε και θα μετανοιώσει.
Όμως η μετάνοια ήδη είχε αρχίσει από την μη πράξη και κάποια στιγμή ήρθανε οι άνθρωποι σε συναίσθηση.

Ο κ. Φαρασιώτης λέει:
Με τις σωματικές ασκήσεις μόνο θα φτάσει κανείς στη φώτηση, στη θέωση; Δεν παίζουν ρόλο οι ηθικές επιλογές και στάσεις που θα κρατήσει το άτομο στη ζωή του;
Ο άλλος μπορεί να έχει σκοτώσει, να είναι γεμάτος πονηρία, να εξαπατά και να εκμεταλλεύεται τους ανθρώπους και επειδή εκτελεί άψογα τις ασκήσεις του, θα φτάσει στη θέωση; στο Σαμαντί; τι είναι ο άνθρωπος μηχανή; Η συνείδηση δεν παίζει ρόλο;

Ο Αριστοτέλης η ο Σωκράτης νομίζω λέει πως κανείς δεν θα καταλάβει τη βρομιά των παθών του αν δεν απαλλαγεί πρώτα απ΄αυτά.
Ούτε διαλογισμοί λοιπόν ούτε τίποτα.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 18:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα δεν είναι τι είναι για μένα ο διαλογισμός, (γιατί ρωτήθηκα) αλλά τι μας λένε ότι είναι.
Να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις

Ερώτηση:
Μας λένε στην αρχή ότι είναι επιστήμη... και μάλιστα μπορούν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι να το κάνουν ανεξαρτήτως θρησκείας!! (άκουσον, άκουσον)
Εμένα π.χ. κάποτε με είχαν πλησιάσει και μου έδωσαν σχετικά φυλλάδια. Και ρώτησα έχει σχέση με θρησκεία; Όχι μου απαντά...
Με ρωτάει, που πιστεύεις; Και του είπα, στο Χριστό ...Άρα πιστεύω στο σύμβολο της πίστεως που υπάρχει για αυτόν. Τι λέει το «πιστεύω» στο τέλος;
«...Προσδοκώ ΑΝΑΣΤΑΣΙΝ νεκρών. Και ζωήν του μέλλοντος αιώνος. Αμήν.»
Αφού πιστεύω στο Χριστό που Αναστήθηκε... και πιστεύω και στην Ανάσταση όλων των νεκρών και στην Κρίση που θα γίνη από Αυτόν.
Πως να πιστέψω ΚΑΙ στην Μετενσάρκωση ΚΑΙ στο Κάρμα αφού υπάρχει κραχτή αντίθεση στις έννοιες;
Μα ποιά επιστήμη στον κόσμο έχει θρησκευτικά ΔΟΓΜΑΤΑ για να μιλάει για ΚΑΡΜΑ και ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ;
Αυτό ΔΕΝ είναι επιστήμη, είναι θρησκεία, θρησκειολογεί!
Και ρωτάω πως γίνεται να δέχονται ανθρώπους που δειλώνουν Χριστιανοί να τους κάνουν διαλογισμό και να τους μαθαίνουν περί... Κάρμα και Μετεμψυχώσεως;;
Και να τους λένε μάλιστα πως μπορούν να κάνουν διαλογισμό γιατί θα τους βοηθήσει στην θρησκεία τους, την χριστιανική θρησκεία...!
Γιατί δεν τους λένε εξ΄ αρχής ότι θα πρέπει να αλλάξουν τα δογματά τους;
Μας δουλεύουνε μπροστα στα μάτια μας, όχι ψυλό γαζί, αλλά χοντρό, υπέρχοντρο...
Δεν έχουν τσίπα, είναι φοβερό.

Άλλη ερώτηση:
Σύμφωνα με την φιλοσοφία του διαλογισμού όλοι υφίστανται το Κάρμα τους.
Δηλαδή αν έχουν κάνει κακές πράξεις στην προηγούμενη ζωή τους θα τις βρούν μπροστά τους στην επόμενη ζωή και θα πληρώσουν τα αμαρτήματα έτσι.
Ωραία! Αυτή η φιλοσοφία ζωής υπάρχει στην Ινδία, στο Θιβέτ κτλ.
Μα σε αυτές τις χώρες υπήρχε πάντα και υπάρχει μεγάλη δυστυχία και γενικά ενώ σφίζουν από διαλογισμούς και είναι ΑΥΤΟΙ που δίδαξαν τον διαλογισμό... ποτέ δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την «τύχη τους»
Ενώ στη Δύση η τύχη κάποιου σίγουρα ήταν πάντα καλύτερη.
Συμφωνά λοιπόν με το Κάρμα η Χριστιανική Δύση είχε πάντα καλύτερο Κάρμα... αλλά από διαλογισμούς δεν ήξερε ποτέ... (τώρα ήρθαν αυτά τα τελευταία 100 χρόνια)
Πως γίνεται αυτοί που ξέρουν τον διαλογισμό και κάνουν διαλογισμό χιλιάδες χρόνια τώρα, να έχουν χειρότερο Κάρμα από αυτούς που ΔΕΝ το είχαν στην φιλοσοφία τους χιλιάδες χρόνια τώρα;
Δηλαδή υποτίθεται αυτοί που ξέρουν την αλήθεια, ξέρουν, έμαθαν μέσα από την εμπειρία των ζωών τους και έγιναν ανώτεροι, κάνουν και διαλογισμό... και με αυτόν καλυτερεύουν το Κάρμα τους
Ως δια μαγείας όμως στη καινούρια τους ζωή... την καλύτερη δεν ξέρουν για διαλογισμό και δεν ανακατεύονται με αυτόν.
Μιλάω για την ιστορική αλήθεια που υπάρχει ανα τους αιώνες.
Και μην πει κανείς ότι που το ξέρεις αν η επόμενη μετενσάρκωσή τους είναι στο πλανήτη γη;
Γιατί πολύ απλά η απάντηση έρχεται από αυτούς που είχαν καλύτερο Κάρμα στην Δύση.
Πως γίνεται η εξαθλιομένα φτωχή Ινδία ανα τους αιώνες να ξέρει τον διαλογισμό και η πλούσια Δύση με το καλύτερο Κάρμα (λόγο διαλογισμού) να τον αγνωεί;
Δηλαδή δόθηκε αυτή η γνώση της Γιόγκα στους έχοντας κακό κάρμα και σε αυτούς που έχουν καλύτερο, τους ανώτερους ΔΕΝ δόθηκε;
Περίεργα πράγματα.

(Από τους καρπούς του... γνωρίζεται το δέντρο)

Άλλη ερώτηση:
Λένε σ΄αυτή τη ζωή βρισκόμαστε για να πάρουμε το μάθημα μας και να προχωρήσουμε στην επόμενη.
Πως θα διδαχθούμε απ΄αυτες, αφού δεν τις θυμόμαστε και δεν υπάρχει η συνείδηση των πράξεων μας;

Άλλη ερώτηση:
Λένε πως οι ψυχές μετενσαρκώνονται και μάλιστα μέσα σε 49 μέρες.
Με ποιές ψυχές πεθαμένων επικοινωνούν τα μέντιουμ; Με ποιούς συζύγους, αδελφούς, μανάδες, παιδιά;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σκοταδισμος του δογματικου νου ειναι
αδιαπραγματευτος,ειναι το τειχος προστασιας
απο την προοδο του.
Ο δογματικος νους,ο μη δεχομενος την λογικη της
αντιδογματικης σκεψης,αποτελει την τροχοπεδη της
ανθρωπινης ολοκληρωσης.
Αυτα εχεις καταλαβει φιλε Μητσακος,αντιπαραβαλοντας
τα με το δογμα σου,απο την φιλοσοφια των ανατολικων
λαων?
Τα ιδια θα λενε και αυτοι για τη δικη σου θρησκεια.
Και οι ισλαμιστες και οι καθολικοι και ολοι οι ανα
τον κοσμο θρησκοληπτοι δογματικοι.
Ποιανου ο θεος ειναι σωστος?


Ο ανθρωπος θα μεγαλουργησει μονον αν απαλαγει απο καθε
θρησκεια και καθε υπερτατο ον,που εχει αναγκη στρατευμενων
οπαδων για να επιβιωσει,στα αρρωστα μυαλα τους!

Ειμαι σκληρος,το ξερω,οπως και η αληθεια ειναι σκληρη.
Πολυ σκληρη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κ. Φαρασιώτης λέει:
Με τις σωματικές ασκήσεις μόνο θα φτάσει κανείς στη φώτηση, στη θέωση; Δεν παίζουν ρόλο οι ηθικές επιλογές και στάσεις που θα κρατήσει το άτομο στη ζωή του;
Ο άλλος μπορεί να έχει σκοτώσει, να είναι γεμάτος πονηρία, να εξαπατά και να εκμεταλλεύεται τους ανθρώπους και επειδή εκτελεί άψογα τις ασκήσεις του, θα φτάσει στη θέωση; στο Σαμαντί; τι είναι ο άνθρωπος μηχανή; Η συνείδηση δεν παίζει ρόλο;

Ο διαλογισμός περιελαμβάνεται στο οχταπλό μονοπάτι της γιόγκα,πράγμα που σημαίνει οτι δεν λειτουργεί σωστά αν δεν έχεις κάνει τα άλλα βήματα,ενα απο τα βήματα είναι και τα υαμας-νιυαμας,δηλαδή η αποφυγή των κακών πράξεων και η καλλιέργεια των καλών.Η συνείδηση και η ηθική παίζει τον μέγιστο ρόλο.

Τώρα καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζονται τόσο πολύ με τους πιστούς εδώ στο φόρουμ,είναι απίστευτα δογματικοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να καταλάβει έστω, ενας τυφλά θρησκευόμενος.Είναι σαν να μιλάς για τον θεό σε έναν υλιστή.Τα δύο άκρα της ανοησίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι δικά μου δηλαδή, δεν λέω την γνώμη μου, αλλά την άποψη της εκκλησίας και ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος.
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ΟΛΟΙ μας θέλουμε τις δικιές σου απόψεις, θέσεις, γνώμη φίλε μου.
Οχι των άλλων. Διότι οι άλλοι δεν είναι παρόντες ν' απαντήσουν σε τυχόντα επεξηγηματικά ερωτήματα, με αποτέλεσμα να βρεθείς σε δύσκολη θέση.
Εάν όμως μας καταθέτεις τις δικές σου θέσεις, απόψεις, γνώμη κλπ, θα είσαι σε θέση να επεξηγήσεις και να στηρίξεις λογικά τίς τυχούσες απορίες. Με αποτέλεσμα να είσαι κατανοητός.

alex22 θα επανέλθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειχα την τυχη,οπως και εσυ φανταζομαι,να τελειωσω
το λυκειο,εκεινα τα χρονια της σωστης ελληνικης
γραμματικης και συνταξης.
Σωστά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατ'αρχάς , να ευχαριστήσω τον φίλο και συνδίκτυο Μητσάκο για την καλή του διάθεση να απαντήσει στα ερωτήματά μου και επιπλέον να θέσει και δικά του!
Ειλικρινά δεν έχω καμμιά πρόσθεση να αντιδικήσω με κανέναν -πλέον- συνδίκτυο και αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δεν έχει απολύτως κανένα νόημα αλλα και δεν συντείνει σε μια καλή κατεύθυνση συνενόησης και επικοινωνίας!
Ασφαλώς -δε- αντιλαμβάνομαι την ανάγκη του καθενός να γίνουν σεβαστά τα πιστεύω του αλλα και ο εν γένει κώδικας πεποιθήσεών του και αρχών του....
Κατ'αρχάς θεωρώ καλο-προαίρετη κάθε κατάθεση απόψεων του καθενός ανθρώπου , όπως και ότι αυτό το οποίο τον νοηματοδοτεί πως αποτελεί την δική του πραγματικότητα και μάλιστα αδιαπραγμάτευτη!
Πρόθεσή μου και επιδίωξή μου , ουδέποτε ήταν -και δεν θα είναι- να αποδείξω την "λάθος σκέψη και νοηματοδότηση¨, κανενός ανθρώπου!
Το να μιλήσω λοιπόν για έναν αχταρμά που εχει δημιουργηθεί , προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν νόημα , μολονότι το θεωρώ δεδομμένο..!
Απλά θα πώ και μόνον αυτό:"Υπάρχει ο Δυτικός Διαλογισμός και ασφαλώς και ο Ανατολικός διαλογισμός".
Ο ένας απαιτεί εγρήγορση στην σκέψη με τελικό σκοπό την "αυτεπίγνωση" και ο άλλος -αν κάνω λάθος διορθώστε με- το κενό σκέψης!
Προσωπικά θεωρώ , ότι ο διαλογισμός μπορεί να επιφέρει θεματικές αλλαγές στο νοητικό και κατ'επέκτασιν στο ψυχολογικό Status των ανθρώπων...οδηγώντας τους σε διαφορετική ερμηνεία και αντιμετώπιση εσωτερικών και εξωτερικών δρωμένων!
Όλοι οι άνθρωποι τελούν σε διαφόρους συγκινησιακές πειρατείες σε καθημερινη βάση και απο καθημερινά -απλά- πράματα..."μια στραβη ματια"..."μια ειρωνική ματιά"..."μια φραστική επίθεση"...κοκ!
Το πως θα ερμηνεύσει ο καθενας μας και το που θα αποδώσει την "ευθύνη" όλων αυτών , κατ'εμέ διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο που ορίζει και την δόμηση των αντιστοίχων συναισθημάτων αλλα και συμπεριφορών....
Ορισμένοι κύκλοι θέλουν να πιστεύουν ότι υπάρχουν "αμαρτίες" , προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν μόνον παραδρομές της σκέψης και κατ'επέκτασιν της συμπεριφοράς των ανθρώπων...εξ'αιτίας λάθους νοηματοδότησης και αντίληψης των πραγμάτων , που τελικά πυροδοτούν και υποστασιοποιούν όλα εκείνα τα συναισθήματα που τον χειραγωγούν και τον κατευθύνουν...!!!
Ο άνθρωπος σκέπτεται και "ενεργεί" αλλα το θεμελιώδες ερώτημα είναι κατα πόσον "επενεργεί" που για μένα σημαίνει "δράση" και όχι αντίδραση....
Προσωπικά δεν βλέπω πουθενά κανέναν "Θεό" να εμπλέκεται στην όλη κατάσταση και κανένα "Σατανά"...η γνώση είναι ο "Θεός" και η "άγνοια" ο Σατανάς....!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πούμε έχεις ενα πρόβλημα και θέλεις να βρείς την λύση του.Κλείνεις τα μάτια σου και φέρνεις στον νού όλα τα στοιχεία του που σου είναι γνωστά,τα οποία μπορεί να είναι διάφορες εικόνες λέξεις κλπ.οτιδήποτε δηλαδή.Αφού έχεις επεξεργαστεί αρκετά το αντικείμενο του διαλογισμού σου,αφήνεις τα στοιχεία στην άκρη και (έδω είναι το κλειδί) επικεντρώνεσαι στην ουσία του αντικειμένου στο κεντρικό νόημα του προβλήματος,προσπαθείς να να αποκτήσεις την αίσθηση του αντικειμένου,να την κρατήσεις όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται παρόν στον νού.Μπορεί ο όρος "συνεχόμενη αντίληψη" να βοηθήσει κάπως.
Εδώ είσαι πιό σαφής απ' όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις.
Εχεις όντως κάποια εμπειρία. Μην το πάρεις στραβά, αλλά υπάρχουν πολλοί απατεώνες!
Κατανοητός. Σε μερσώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ είσαι πιό σαφής απ' όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις.
Εχεις όντως κάποια εμπειρία. Μην το πάρεις στραβά, αλλά υπάρχουν πολλοί απατεώνες!
Κατανοητός. Σε μερσώ.

To 90% και βάλε είναι απατεώνες.

Τίποτα,να σε καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Ας πούμε έχεις ενα πρόβλημα και θέλεις να βρείς την λύση του.Κλείνεις τα μάτια σου και φέρνεις στον νού όλα τα στοιχεία του που σου είναι γνωστά,τα οποία μπορεί να είναι διάφορες εικόνες λέξεις κλπ.οτιδήποτε δηλαδή.Αφού έχεις επεξεργαστεί αρκετά το αντικείμενο του διαλογισμού σου,αφήνεις τα στοιχεία στην άκρη και (έδω είναι το κλειδί) επικεντρώνεσαι στην ουσία του αντικειμένου στο κεντρικό νόημα του προβλήματος,προσπαθείς να να αποκτήσεις την αίσθηση του αντικειμένου,να την κρατήσεις όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται παρόν στον νού.Μπορεί ο όρος "συνεχόμενη αντίληψη" να βοηθήσει κάπως.

--------------------------------------------------------------------

Alex

Μολις περιεγραψες αυτο που πραγματικα ειναι διαλογισμος.
Η προσπαθεια της αυτογνωσιας.Αποκορυφωμα του διαλογισμου
ειναι η γνωση της αυτογνωσιας.Και οπως βλεπεις κι εσυ,αθελα
σου ισως,δεν περιγραφεις καμμια κατασταση γιογκα,σαμαντι,υουαα δεν ξερω πως τις ονομαζεις.Σταδια,τσακρα και αλλα τετοια πρασινα αλογα.
Απατεωνιστικα πραγματα,για αφελεις Δυτικους.
Διαλογισμο μπορει να κανει ο καθενας ανα πασα στιγμη, που θα
μπορει να επιβληθει στον εαυτο του και να το θελει πραγματικα.
Σε οποιαδηποτε σταση,σε οποιοδηποτε μερος.Το μονο που ειναι
απαραιτητο,ειναι να υπαρχει ησυχια και μοναχικοτητα.
Χαλαρωνεις και αφηνεις τον νου να μιλησει ή να σιωπησει.
Οταν ο νους μιλαει εσυ ακους,οταν σιωπα εσυ νοιωθεις.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 10:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο διαλογισμός περιελαμβάνεται στο οχταπλό μονοπάτι της γιόγκα,πράγμα που σημαίνει οτι δεν λειτουργεί σωστά αν δεν έχεις κάνει τα άλλα βήματα,ενα απο τα βήματα είναι και τα υαμας-νιυαμας,δηλαδή η αποφυγή των κακών πράξεων και η καλλιέργεια των καλών.Η συνείδηση και η ηθική παίζει τον μέγιστο ρόλο.

Ο Ιάπωνας γκουρού Σόκο Ασαχάρα. Η ομάδα του ονομάζεται «Υπέρτατη Αλήθεια».
Είναι αυτοί που έριξαν στο μετρο του Τόκιο το δηλητηριώδες αέριο «Σάριν», για να επισπεύσουν την συντέλεια του κόσμου που προφήτευε ο γκουρού ότι θα γίνει το 1999.

Ο γκουρού Σόκο Ασαχάρα μαζί με τον Δαλάϊ Λάμα!
Απορία: Ο Δαλάϊ Λάμα, πως δεν μπόρεσε να καταλάβει τον εγκληματία που έχει δίπλα του;
....Δεν είδε την αυρα του; 
Δεν διάβασε την σκέψη του;
Δεν γνωρίζει το μέλλον;
Αυτός ο ζωντανός Θεός η ενσάρκωση του Βούδα την πάτησε;

Τα πρότυπα σας ποιά είναι;
Ποιά είναι τα παραδείγματα των ανθρώπων που ακολουθήτε;
Τι έχουν κάνει αυτοί για να τους μοιάσετε;


www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 13:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε! "ντάξει τώρα , υπάρχει και ο αντίλογος αν υποθέσουμε ότι αυτό είναι επιχείρημα...

Ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ’, σε επίσκεψή του που πραγματοποίησε στην Μεγάλη Βρετανία, τον Σεπτέμβριο του 2010, προκάλεσε αντιδράσεις, όταν με δηλώσεις του επιχείρησε να συνδέσει τον Χιτλερισμό με την Αθεΐα.

Ασχέτως, αν ο Χίτλερ ήταν στην πραγματικότητα άθεος ή όχι, οι αναφορές και οι επικλήσεις του στον Χριστιανισμό και στη θρησκεία, μέσα στο βιβλίο του «Ο Αγών μου», είναι αρκετές και αδιαμφισβήτητες. Άλλωστε οι εικόνες της εποχής (και όχι μόνο αυτές), είναι αδιάψευστος μάρτυρας των αγαστών σχέσεων Χίτλερ και Εκκλησίας

http://www.pare-dose.net/?p=3931

Διαβάστε περισσότερα: http://www.pare-dose.net/?p=3931#ixzz1GfP62iVh


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 13:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι σίγουρα υπάρχουν κακά παραδείγματα παντού. (αν και ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ και κάθε Πάπας δεν έχει σχέση με το ορθόδοξο δόγμα)

Το ερώτημα είναι ποιοί είναι αυτοί που παραδέχεστε και θέλετε να τους μοιάσετε;
Ποιά τα κατορθώματα τους και πόσοι είναι ανα τους αιώνες;


quote:
Ο σκοταδισμος του δογματικου νου ειναι
αδιαπραγματευτος,ειναι το τειχος προστασιας
απο την προοδο του.

Δεν είναι δόγμα φίλε το κάρμα και η μετενσάρκωση;
Δεν είναι δόγμα το να λές πως ο Θεός είναι μέσα σου, στο νου σου;
Γιατί αν δεν είναι δόγματα αυτά, τότε τι είναι;


www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 13:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω , αν το ερώτημα απευθύνεται σε μένα φίλε μου..
Αν όντως "παραλήπτης" είμαι και γώ , θα σου έλεγα ότι προσωπικά δεν έχω "πρότυπα"...κανέναν και τίποτα...
Η Ζωή η ίδια και όλα όσα διαδραματίσθηκαν -και διαδραματίζονται- αποτελούν οδηγό -μου-.....επιπλέον θα έλεγα ότι γνώση και σοφία , μπορούμε να αντλήσουμε απο παντού...και όχι απο μια "μεριά"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 14:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Μητσάκο, για ποιό λόγο θεωρείς ασυμβίβαστο το Χριστιανικό δόγμα με τα περί Μετενσάρκωσης και Κάρμα?

Ίσα-ίσα, στην Καινή Διαθήκη υπάρχουν κάποια πολύ πειστικά χωρία που δείχνουν ότι ο Ιησούς και οι μαθητές γνώριζαν και δίδασκαν περί Κάρμα και Μετενσάρκωσης. Αρκετούς αιώνες αργότερα, στη σύνοδο της Κωνσταντινούπολης νομίζω, ήταν που απορρίφθηκε το δόγμα της μετενσάρκωσης διότι δεν πολυσυμβάδιζε με κάποια άλλα στοιχεία του δόγματος.

Η "ανάσταση εκ νεκρών" όμως που αναφέρεις θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να ειδωθεί από ένα διαφορετικό πρίσμα, και όχι ως μία κυριολεκτική περιγραφή του τερατώδους ξεσηκώματος των νεκρών από το μνήμα...το ότι τα πάντα μπορεί να πεθαίνουν και να αναγεννώνται περιοδικά δεν σημαίνει ότι επιστρέφουν και στην ίδια μορφή...

Όσο για τα περί της φτωχής και εξαθλιωμένης Ινδίας και της εύπορης Δύσης που λες δεν καταλαβαίνω γιατί συσχετίζεις τη βιοποριστική κατάσταση ενός λαού με το ατομικό Κάρμα κάθε ανθρώπου...

Αλλά και πέρα από αυτό ο Χριστός λέγεται πως είπε ότι είναι πιο εύκολο να περάσει κάμηλος από την τρύπα της βελόνας από το να εισέλθει ένας πλούσιος στη βασιλεία των ουρανών. Η κακοτυχία και στέρηση είναι ευλογία για τη χριστιανική κοσμοαντίληψη, ενώ η συσσώρευση πλούτου και η ανάγκη για τη διατήρηση και αύξησή του καθιστά πολύ πιο δύσκολη την απεξάρτηση από τα υλικά αγαθά και δυσχεραίνει το δρόμο προς την Αρετή. Όλα αυτά σύμφωνα με τη χριστιανική θεωρία που απ'ότι κατάλαβα σε βρίσκει σύμφωνο.

Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε αυτό που προτείνεις (ότι δηλαδή κάποιος που υπέφερε από φτώχια και στέρηση λογικά στην επόμενη ζωή θα ανταμειφθεί με μεγαλύτερες ανέσεις) δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το θέσουμε τόσο μαζικά συγκρίνοντας την πρόοδο λαών. Μήπως δηλαδή δεν υπάρχουν εύποροι άνθρωποι στην Ινδία και φτωχοί άνθρωποι στη Δύση?


Όσο για τις 49 ημέρες που αναφέρεις ως διάστημα της μετενσάρκωσης δεν γνωρίζω ποιοί το λένε, αυτό όμως που ξέρω είναι το ότι επειδή το λένε κάποιοι δεν σημαίνει τίποτα. Είναι απλώς ένας αριθμός, περισσότερο ή λιγότερο αυθαίρετος. Υπάρχουν και άλλες προτάσεις ήδη από τα αρχαία χρόνια, όπως αυτή των Πυθαγορείων που έλεγαν ότι το διάστημα για να επανέλθει η ψυχή στον κόσμο είναι 216 έτη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 14:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκο, κανείς δεν είπε οτι ο θεός είναι στον νού σου,στην καρδιά σου είναι ο θεός.Για να καταλάβω,εσύ θεωρείς οτι ο θεός είναι κάπου έξω στο σύμπαν και μας επιβλέπει?

Το κατηχητικό βλάπτει σοβαρά την ελεύθερη σκέψη και την πνευματικότητα του ατόμου.

Σωστός ο kost.

Edited by - alex22 on 15/03/2011 14:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 16:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν οι απαντήσεις και οι ερωτήσεις είναι για όσους ενδιαφέρονται μιας και είμαστε σε φόρουμ.
Για σένα ποιο πολύ ήταν φίλε Εαρινέ η απάντηση αλλά και για όποιον άλλο.
Αν κατάλαβα καλά λοιπόν κάνεις διαλογισμό όπως κάνουν από χιλιάδες χρόνια κάποιοι άνθρωποι, αλλά δεν παραδέχεσαι κανένα παρά θαυμάζεις κάποια από τα στοιχεία, χαρακτηριστικά αν δεις σε κάποιον.
Ωραία, Ποιός είναι αυτός ή αυτοί που λόγο του διαλογισμού και όλης αυτής της φιλοσοφίας πρόκοψαν και κατάφεραν να αλλάξουν καταστάσεις και να τους θαυμάζει-παραδέχεται όλος ο κόσμος;
Ποιοί είναι αυτοί που έδειξαν ότι κάνοντας διαλογισμό πετυχαίνεις... και σαν παράδειγμα έχουν του επυτυχιμένους εαυτούς τους;
Φτάσανε κάποιοι στο Σαμαντι και δεν τους ξέρει ο κόσμος για να βοηθηθεί;
Και να βροντοφωνάξουμε όλοι μας:
«Υμείς έστε το φως του κόσμου, ου δύναται πόλις κρυβήναι επάνω όρους κειμένη.»
(Κατα Ματθ, κεφ Ε, στ 14)

quote:
στην Καινή Διαθήκη υπάρχουν κάποια πολύ πειστικά χωρία που δείχνουν ότι ο Ιησούς και οι μαθητές γνώριζαν και δίδασκαν περί Κάρμα και Μετενσάρκωσης.

Έχω διαβάσει τα 4 Ευαγγέλια κάπου 7 φορές στη ζωή μου και όλη την Καινή Διαθήκη.
Μπορείς να μου πείς ποιά είναι αυτά τα χωρία που λές;
Για να μην λέγονται πράγματα στο έτσι.

quote:
γιατί συσχετίζεις τη βιοποριστική κατάσταση ενός λαού με το ατομικό Κάρμα κάθε ανθρώπου...

Τα κράτη είναι πλούσια, ο λαός κατά βάση και στη Δύση δεν είναι πλούσιος, απλά ΖΕΙ τη ζωή πολύ πιο ανθρώπινα.
Οι Ινδοί δεν είναι χριστιανοί για να έχουν την αντίληψη του χριστιανισμού περί πλούσιου και φτωχού...
Όμως μόνο σε αυτές τις γύρω χώρες όπου κατά κόρον ήταν και είναι άθλιες οι συνθήκες υπάρχει ο διαλογισμός.

Φίλε ρώτησα για την αντίφαση στη κοσμοαντίληψη της μετενσάρκωσης!
Όπου οι έχοντες κακό κάρμα ξέρουν τον διαλογισμό, ενώ οι έχοντες καλό κάρμα έχουν άγνοια περί διαλογισμού.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει στο ερώτημα τι λένε οι χριστιανοί αλλά αυτοί που κάνουν διαλογισμό τι λένε.
Η αντίφαση βρίσκεται στο διαλογισμό των Ινδών και των άλλων συναφών λαών.

quote:
Όσο για τις 49 ημέρες που αναφέρεις ως διάστημα της μετενσάρκωσης δεν γνωρίζω ποιοί το λένε

Μήπως στη Μπαγκαβάτ Γκίτα;

quote:
Για να καταλάβω,εσύ θεωρείς οτι ο θεός είναι κάπου έξω στο σύμπαν και μας επιβλέπει?

Αφού είμαστε και εμείς μέρος του σύμπαντος Άλεξ γιατί να είναι μέσα μας;
Και στο έχω ξαναρωτήσει, πριν μας φτιάξει, που ήταν ο Θεός;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 20:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι οδυνηρό για την νοημοσύνη κάποιος που πιστεύει στα κόκαλα που περπατάνε, να κρίνει τους άλλους και να μήν μας λέει σε τι είναι καλλίτερος αυτός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 02:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ok, διάβασα ότι το γνωστότερο δόγμα του Ινδουϊσμού λέει όντως περί 49 ημερών. Και πάλι όμως, είναι απλά ένας αριθμός που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και λάθος, εάν υποθέσουμε ότι υπάρχει μετενσάρκωση.

quote:
Έχω διαβάσει τα 4 Ευαγγέλια κάπου 7 φορές στη ζωή μου και όλη την Καινή Διαθήκη.
Μπορείς να μου πείς ποιά είναι αυτά τα χωρία που λές;
Για να μην λέγονται πράγματα στο έτσι.

Ας δούμε μερικά χωρία από την Καινή Διαθήκη. «Μάχαιρα έδωσες μάχαιρα θα λάβεις». Η παραπάνω ρήση του Ιησού προς τον Πέτρο δείχνει ξεκάθαρα την διδασκαλία περί του Κάρμα. Μπορεί να μην αναφέρεται στην επόμενη ενσάρκωση του Πέτρου, όμως ακόμα κι αν ο Ιησούς αναφερόταν στην τωρινή ζωή του Πέτρου βλέπεις ότι δεν τον απείλησε με κάποια αφηρημένη αιώνια τιμωρία μετά το θάνατο αλλά με την ανάλογη ανταπόδοση που τον περίμενε στον τωρινό του βίο.

Μετά είναι η περίπτωση του εκ γενετής τυφλού (Κατά Ιωάννη, θ’ 1-3), για τον οποίο οι μαθητές ρωτούν τον Ιησού «σε ποιανού αμαρτία οφείλεται η τυφλότητά του, σε δική του ή στων γονιών του?». Το να αποδίδουν όμως οι μαθητές όμως την τυφλότητά του πιθανόν στον ίδιο δείχνει ότι πίστευαν οπωσδήποτε στη μετενσάρκωση. Ο Ιησούς βέβαια δίνει άλλη ερμηνεία, λέγοντας ότι «γεννήθηκε τυφλός για να φανερωθούν εξ’αιτίας του τα έργα του Θεού», ερμηνεία που βγάζει όμως έναν κυνισμό από πλευράς του Ιησού, διότι υπεκφεύγει εντελώς να απαντήσει γιατί χιλιάδες άνθρωποι γεννιούνται και πεθαίνουν τυφλοί στον κόσμο.

Μετά είναι και κάποια χωρία που δείχνουν ότι οι Ιουδαίοι, οι οποίοι τότε πίστευαν στη μετενσάρκωση, ήταν βέβαιοι ότι κάποια στιγμή ο προφήτης Ηλίας θα επανέλθει στη γη. Γι’αυτό και αρκετοί θεωρούσαν τον Ιωάννη τον Πρόδρομο μετενσάρκωση του Ηλία. Επίσης όταν κάποτε ρώτησαν τον Ιησού «ποιός πιστεύει ο κόσμος ότι είναι?» του απάντησαν ότι αρκετοί τον θεωρούν μετενσάρκωση του Ηλία. Προφανώς και δεν το επιβεβαίωσε, όμως ούτε το αρνήθηκε. Η απάντηση βέβαια που του έδωσαν οι μαθητές αργότερα μάλλον τον ικανοποίησε περισσότερο...

Αυτά όλα στα 4 κανονικά Ευαγγέλια. Τώρα εάν πιάσουμε και τα απόκρυφα, τα οποία λογοκρίθηκαν από την Εκκλησία για ευνόητους λόγους, τα παραδείγματα θα είναι περισσότερα.

Πάντως για να σε προλάβω φίλε Μητσάκο, επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσεις δίνοντας κάποιες κλασικές θεολογικές απαντήσεις που αρνούνται την οποιαδήποτε θεωρία περί μετενσάρκωσης, θα σου πω τούτο. Από τη στιγμή που η Εκκλησία απαγόρευσε την διδασκαλία της μετενσάρκωσης είναι λογικό τα όποια σχετικά χωρία να εξαφανίστηκαν...γι’αυτό και οι όποιες αναφορές έχουμε είναι έμμεσες....η ουσία όμως είναι ότι οι Ιουδαίοι εκείνη την εποχή οπωσδήποτε πίστευαν στη μετενσάρκωση και πουθενά στην Καινή Διαθήκη δεν βλέπουμε τον Ιησού να προσπαθεί να τους αλλάξει γνώμη γι’αυτό...


Και πάλι πάντως δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το «κακό κάρμα» των Ινδών που γνωρίζουν το διαλογισμό και το «καλό κάρμα» των δυτικών που δεν τον γνωρίζουν. Εάν θες επεξήγησέ το λίγο παραπάνω γιατί δεν πολυπιάνω το σκεπτικό σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 10:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για ποιό λόγο θεωρείς ασυμβίβαστο το Χριστιανικό δόγμα με τα περί Μετενσάρκωσης και Κάρμα?

quote:
επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσεις δίνοντας κάποιες κλασικές θεολογικές απαντήσεις που αρνούνται την οποιαδήποτε θεωρία περί μετενσάρκωσης

Φίλε μου, εσύ, μόνος σου απάντησες και καταλαβαίνεις πως οι Χριστιανοί έχουν σίγουρα τις δικές τους απόψεις που αναιρούν την διδασκαλία των κύκλων ζωής και του διαλογισμού κατ΄επέκταση!
Άρα ΔΕΝ είναι δυνατόν και ντόμπρο να τους λές πως ελάτε να κάνετε διαλογισμό!
Άρα, θεωρείς ασυμβίβαστο το Χριστιανικό δόγμα με τα περί Μετενσάρκωσης και Κάρμα!
Αυτό που θεωρείς συμβατό είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη περί γέφυρας ανάμεσα στις δύο έννοιες.
Μα δεν ρώτησα για τις δύο έννοιες και ποιά θα μπορούσε να είναι η αλήθεια.
Ρώτησα γιατί τέτοια πονηρία και θράσος εκ μέρους αυτών που ΔΕΝ εξηγούν από την αρχή ότι πρέπει να αλλάξει το δόγμα του ο χριστιανός;


Τις απαντήσεις όμως θα τις έχεις:

quote:
«Μάχαιρα έδωσες μάχαιρα θα λάβεις». Η παραπάνω ρήση του Ιησού προς τον Πέτρο δείχνει ξεκάθαρα την διδασκαλία περί του Κάρμα.

(Ματθ, Κεφ. 26, στ. 52)
«πάντες γαρ οι λαβόντες μάχαιραν εν μαχαίρα απολούνται.»
Ο Χριστός δεν είπε: «Μάχαιρα έδωσες μάχαιρα θα λάβεις»
Αυτό που ισχύει είναι το οδόντα αντί οδόντα και οφθαλμός αντί αφθαλμού... και θα το βρείς ως νόμο στο Δευτερονόμιο της Παλαιάς Διαθήκης.
Αυτή ήταν η ποινή στο Μωσαϊκό νόμο αν κάποιος έκανε μια πράξη, έπρεπε να πληρωθεί με τον ίδιο τρόπο.
Πως κάνανε οι Γερμανοί στη κατωχή και αν σκοτώναμε ένας δικό τους... σκοτώνανε 10 δικούς μας;
Ε, καμία σχέση, πολύ πιο ελαστικό για την τότε εποχή... και την τώρα μερικές φορές...
Άρα άστοχο το πρώτο ερώτημα.

Στο ερώτημα για τον εκ γενετής τυφλό:
Ρωτάνε οι μαθητές τον Χριστό σαν Εβραίοι που ήταν.
Γιατί οι Εβραίοι τα δυστυχήματα τα νομίζαν ότι ήταν τιμωρία Θεού και προβληματίστηκαν ως εκ τούτου οι μαθητές.
Πράγματι το ενοούσαν μήπως αμάρτησε ο ίδιος πριν γεννηθεί από την κοιλιά της μάνας του.
Θεώρησαν πως μπορεί ένας άνθρωπος να αμαρτήσει από την κοιλιά της μάνας του.
Το χριστιανικό δόγμα που αναιρεί κάθε έννοια μετενσάρκωσης, λέει πως όλοι όσοι θα βρεθούν στην Κρίση θα έχου όλοι την ίδια ηλικία.
Η ψυχή υπάρχει από την στιγμή της σύλληψης και αν τυχών πεθάνει πριν γεννηθεί, τότε θα είναι ως ψυχή-πνευμα ότι και οι άλλες ψυχές, πλήρης ψυχή.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν επιτρέπονται οι αμβλώσεις. Ο άνθρωπος θεωρείται πλήρη ψυχή από την συλληψή του.
Και όπως ο Εωσφόρος με τους αγγέλους του που ήταν ποιό καθαρός από νεογένητο... αμάρτησε, έτσι μπορεί να αμαρτήσει κάθε καινούρια ψυχή.
«Ιδού γαρ εν ανομίαις συνελήφθην και εν αμαρτίαις εκίσσησε με η μήτηρ μου»
(50ος Ψαλμός Δαυΐδ, Παλαιά Διαθήκη)

Η τρίτη ερώτηση σου μιλάει για τον Προφήτη Ηλία.
Ο Προφήτης Ηλίας ΔΕΝ πέθανε για να μετενσαρκωθεί, αναλήφθηκε στον Ουρανό!
(Βασιλειών Δ, κεφ. 2, στ. 11)
«και ιδού άρμα πυρός και ίπποι πυρός και διέστειλαν ανά μέσον αμφοτέρων και ανελήφθη Ηλιού εν συσσεισμώ ως είς τον ουρανόν.»


quote:
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το «κακό κάρμα» των Ινδών που γνωρίζουν το διαλογισμό και το «καλό κάρμα» των δυτικών που δεν τον γνωρίζουν.

Θα δώσω ένα απλό αλλά φανταστικό παράδειγμα:
Αν ο κόσμος όλος ήταν μόνο η Ελλάδα ας πούμε (πλανήτης Ελλάδα) και διαλογισμό κάνανε μόνο οι γύφτοι σε αυτή την χώρα, διδάσκοντας και το κάρμα και την μετενσάρκωση όπως είναι...
Θα πίστευες περί ανωτερότητας αυτών που διδάσκουν τον διαλογισμό;;
Πήγαινε τώρα πίσω στο χρόνο και σκέψου πως ήταν τα πράγματα στον κόσμο το 500 Μ.Χ, το 800 Μ.Χ., το 1200 Μ.Χ. κτλ.

Το ότι δεν δέχεται ο ίδιος ο Χριστός την μετενσάρκωση μπορούμε να το δούμε σε πολλά σημέια μέσα στην Αγία Γραφή.
Την στιγμή της σταύρωσης. Εκεί πάνω στον Σταυρό είχε και δύο ληστές. Και ο μεν ένας σώθηκε, ο άλλος απωλέσθηκε.
Μα οι μετενσαρκώσεις δεν γίνονται για να εξελιχθεί ο άνθρωπος;
Και εξέλιξη και πάλι εξέλιξη και ξανά εξέλιξη και πολλές ζωές γιατί δεν προλαβαίνουμε να εξελιχθούμε σε μια ζωή κτλ...
Αυτοί ΚΑΙ οι δύο ήταν κακούργοι ποιά εξέλιψη είχαν; Μόνο αμαρτίες και κακουργήματα είχαν να επιδέιξουν!
Αυτός που και παραδέχθηκε ότι δίκαια τον κρεμάσανε και μετάνοιωσε για την ζωή του, σώθηκε!

Μα και εκεί που λεέι ο Χριστός ότι αν δεν γίνετε σαν τα παιδιά δεν θα μπείτε στην Βασιλεία των Ουρανών τι μας δείχνει;
Τα παιδιά γενικά είναι αθώα και χαριτωμένα από την χάρη του Θεού πάνω τους δεν υπάρχει δόλος κτλ.
Μεγαλώνοντας όμως όλοι μας χάνουμε την αθωότητα την παιδική και γινόμαστε άλλοι λίγο, άλλοι πολύ λύκοι.
Μα δεν μας λένε οι «σοφοί» του διαλογισμού ότι πρέπει να εξελχθούμε, τι εξέλιξη να έχουμε αφού όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται Αγγελούδια;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 12:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ψυχή υπάρχει από την στιγμή της σύλληψης και αν τυχών πεθάνει πριν γεννηθεί, τότε θα είναι ως ψυχή-πνευμα ότι και οι άλλες ψυχές, πλήρης ψυχή.
Λάθος! Το έμβριο είναι η εξέλιξη του σπερματοζωαρίου σε φιλικό περιβάλον (ωάριο).
Το σπερματοζωάριο όμως ΗΤΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟ πριν την σύλληψη. Δηλαδή έμψυχο...

Αν όμως γεννιέτααι και πεθαίνει μια ψυχή, τότε προκύπτουν απορίες.
Εάν όταν πεθαίναι ο άνθρωπος, πεθαίνει και η ψυχή του, τότε τι ακριβώς σώζεται (παράδεισος) ή απολύεται (κόλαση); Τι πάει στην κόλαση ή στον παράδεισο;

Εάν δεν γεννιέται, επομένως δεν πεθαίνει μία ψυχή, τότε που ήταν πριν το έμβρυο;

Επομένως η λογική και η γνώση μας υπαγορεύουν, ότι, εάν γεννιέται και πεθαίνει μια ψυχή, δεν έχουν νόημα η κόλαση κει ο παράδεισος, διότι δεν υπάρχει τίποτα για να καταλήξει εκεί.
Εαν δεν γεννιέται και δεν πεθαίνει μια ψυχή, τότε πάλι δεν έχουν νόημα η κόλαση και ο παράδεισος, διότι μριν γεννηθεί ήταν κάπου εκτός των δύο γνωστών χώρων - δεν είχε γεννηθεί για να κριθεί - επομένως υπάρχει και τρίτος χώρος αχαρτογράφητος.
Ποίος είναι αυτός;
Μήπως δεν υπάρχουν "ατομικές" ψυχές;

quote:
Και ο μεν ένας σώθηκε, ο άλλος απωλέσθηκε.
Πού και τι κατέληξε ακριβώς;
quote:
Τα παιδιά γενικά είναι αθώα και χαριτωμένα από την χάρη του Θεού πάνω τους δεν υπάρχει δόλος
Αυτό το "γενικά" γιατί το έβαλες; Υπάρχουν βρέφη που δεν ανήκουν στο "γενικά";
Γνωρίζεις ότι αυτό που στην ουσία κάνει ο παπάς στην βάφτιση, είναι να ΒΓΑΛΕΙ ΝΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ μέσα από το βρέφος;
Πως μπορείς να μας λες ότι είναι αθώα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy