ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
revolousion
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 10:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι πρεπει να συγγεντρωθεις καπου...π.χ εχω ακουσει ιστορια οτι καποιος συγκεντωθεικε στο φωτακι της τηλεορασης και αρχισαν να καθαριζουν οι σκεψεις του....και τα καταφερεε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 10:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ΜΟΝΟ με κλειστά μάτια γίνεται, και άν έχει πολύ φως να ρίξεις μια πετσέτα στο πρόσωπο σου, κατά προτίμηση σκουρόχρωμη.... και καλή επιτυχία.

Εύκολο είναι !!!!!
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

revolousion
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 10:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αληθεια ειναι οτι μετα δεν μπορουσα να κρατησω τα ματια μου και εγινε οτι εγινε τελος παντων εγω ξερω οτι πρεπει να συγγεντρωθεις καπου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 18:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η αληθεια ειναι οτι μετα δεν μπορουσα να κρατησω τα ματια μου και εγινε οτι εγινε τελος παντων εγω ξερω οτι πρεπει να συγγεντρωθεις καπου



Χ8ες βραδυ που συγκεντρω8ηκα σε ενα αστερακι στο ταβανι μου αρχισα να μουδιζω λιγο στο αριστερο το χερι και μετα τα ποδια μου.. και μετα κατι με φαγουριζε στο χερι και επρεπε να 3υ8ω... Νομιζω πως αν εχει φως συγκεντρωνεσαι καλυτερα γιατι κοιτας μονο σε ενα σημειο.
Εγω ειχα φως και μου ηταν πιο ευκολο γιατι ηταν 6:30 η ωρα το πρωι, ενω πιο παλια που προσπα8ουσα να το κανω βραδυ δεν μπορουσα να συγκεντρω8ω και γενικα δεν χαλαρωνα κα8ολου...

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mescalito
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 04:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες αστρικής προβολής...
Τις προάλλες εγώ πρέπει να έπαθα κάτι σαν υπνοπαράλυση. Θυμάμαι ότι πριν κοιμηθώ προσπαθούσα να διακόψω τον εσωτερικό διάλογο. Κάποια στιγμή αισθάνθηκα σαν να ξυπνώ απότομα κοιτάζοντας κατά κάποιους τρόπους το δωμάτιό μου αλλά δεν ένιωθα το βάρος μου και δεν υπήρχε τρόπος να κινηθώ. Αρχικά παραξενεύτηκα, αναρωτήθηκα τι συμβαίνει, και καθώς περνούσαν τα δευτερόλεπτα ένιωθα ότι υπήρχε μόνο η αίσθηση της όρασης και ότι συγχωνευόμουν με το χώρο, κάτι που συνδευόταν από ένα είδος αυξανόμενου πανικού. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να περιγράψω αυτό το συναίσθημα, ήταν κάτι ξένο και μη οικείο. Θυμάμαι ότι με είχε κυριεύσει η προσπάθεια να αισθανθώ το σώμα μου και ότι δυσκολεύτηκα λίγο μέχρι να επανακτήσω τις αισθήσεις μου. Αργότερα ενοχλήθηκα επειδή είχα τρομάξει τόσο και αναρωτήθηκα αν θα μπορούσα να είχα παρατείνει αυτή την ψευδαίσθηση αντί να βγω από αυτήν. Όπως το σκέφτηκα όμως στη συνέχεια, η υπνοπαράλυση μπορεί να είναι εξορισμού μία έντονα δυσάρεστη κατάσταση, η οποία θα τερματιζόταν ούτως ή άλλως εντός λίγων λεπτών το πολύ.

Όσον αφορά την αστρική προβολή θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος που βγαίνει σε άλλο επίπεδο με τη διαδικασία των κραδασμών/βουητών και όλα αυτά αντικρίζει σαν παρατηρητής κάθε φορά το υλικό του σώμα να κοιμάται επιβεβαιώνοντας ίσως στον εαυτό του ότι δεν πρόκειται για ψευδαίσθηση. Επίσης εάν κάποιος συνειδητοποιήσει ότι ονειρεύεται και δεν ξυπνήσει σύντομα, υπάρχουν κάποιοι τρόποι να διακρίνει με βεβαιότητα τα κατασκευάσματα του νου του από τα τοπία και τα όντα του αστρικού πεδίου; Συγνώμη αν κάνω πολύ ανόητες και γενικές ερωτήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 18:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω δεν γνωριζω γιατι δεν εω πετυχει ακομη, αλλα 3εχασα να πω την προηγουμενη φορα πως οταν ειχα δοκιμασει, τα δαχτυλα μου πεταγοταν κατα καποιο τροπο.. Σαν να ειναι νευρικο, οπως οταν "παιζει" το ματι. Κατι τετοιο γινοταν με τα χερια μου και τα ποδια μου..

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 18:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Για να κανεις Αστρικη προβολη πρεπει να τοχεις..
..αν ξερεις οτι τοχεις τοτε ψαχνεις για κατι αλλο και οχι για
αστρικη προβολη,αυτη θα σουρθει μονη της...
...αν δεν τοχεις ..αστο μη το ψαχνεις...
-Καλο ψαξιμο και μη κωλονεται απο ειρωνιες σκεπτικιστων...αυτοι ετσι ετσι κ'αλλιως δεν τοχουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tinamamagi
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι
Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό τις συζητήσεις σας και θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου εμπειρίες. Ως "γνήσια" ορθολογίστρια που διακατέχεται από έντονο κριτικό πνεύμα, μπορώ να πω, αμφιταλαντευόμουν ανάμεσα σε πολλές θεωρίες για την πνευματικότητα, την ψυχή και γενικότερα το πεδίο του μεταφυσικού, και έκλινα περισσότερο προς τις επιστημονικές απόψεις. Δεν ήμουν σίγουρη αν υπήρχε ψυχή ή κάτι παραπάνω, έτεινα να πιστέψω πως είμαστε απλώς ζώα, με πολλά τα οποία δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Ωστόσω, πριν από 10 μήνες περίπου άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα της αστρικής προβολής. Ήμουν διατεθειμένη να ερευνήσω κάθε ενδεχόμενο, και με αφέλεια, βιασύνη και μερικές προσωπικές και εωιστικές επιδιώξεις, αφού βρήκα τεχνικές στο διαδίκτυο και παραμελώντας επιμελώς παραγράφους που έλεγαν για κινδύνους ή άλλες μεταφυσικές προεκτάσεις του ζητήματος (αλλωστε δεν πιστευα πως μπορεί να υπάρχουν τέτοια πράματα) άρχισα τις προσπάθειες για αστρική προβολή. Ασχολούμουν με αυτές τις προσπάθειες για περίπου δύο μήνες, ανά αραιά διαστήματα, με την περήφανη και αλαζονική πεποίθηση πως μπορώ να το καταφέρω με ελάχιστες προσπάθειες και νιώθωντας μια ανωτερώτητα έναντι των υπολοίπως που επίσης προσπαθούσαν. Ίσως να περιγράφω υπερβολικά το πως ήμουν τότε, ίσως όχι αλλά αυτός είναι ο τρόπος που με βλέπω σήμερα και κάνω την αυτοκριτική μου. Στο τέλος, όπως ήταν αναμενομενο ο αρχικός και μη βασισμένος στα κατάληλα κίνητρα ενθουσιασμός ξεθώριασε και έχοντας βαρεθεί καθώς δεν έβλεπα αποτέλεσμα σταμάτησα να προσπαθώ και απέριψα την αστρική προβολή ως ιδέα και πιστεψα πως οι εμπειρίες που διάβασα κυρίως εδώ αλλά και αλλού ήταν τρικ του υποσυνείδητου (άλλωστε είναι τόσα αυτά που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα γα τον ανθρώπινο εγκέφαλο...). Η ιδέα αυτή βγήκε από το μυαλό μου και συνέχισα κανονικά τη ζωή μου, η οποία διόλου συνηθησμένη και επαναπαυμένη ήταν νοητικά εκτός από το θέμα του υπερφυσικού. Και τότε, μέσα δεκεμβρίου πρέπει να ήταν, χτύπησε το ξυπνητήρι και εγώ, ως η all time classic έφηβη που δεν θέλει να πάει σχολείο τα πρωινά, το έκλεισα. Δεν ακουγόταν ψυχή, και προσπάθησα να ξανακοιμηθώ. Μετά από κάποια λεπτά, ένοιωσα έναν οξύ ήχο σαν βαβούρα, θα το περιέγραφα σαν μια πολύβουη πλατεία αλλά λίγο διαφορετικό, και τις περιβόητες δονήσεις. Μην καταλαβαίνοντας τι μου συνέβαινε, στιγμιαία θεώρησα πως ήταν ένα ακόμη περιστατικό sleep paralysis, κάτι που μου συμβαίνει αρκετά συχνά, και τότε ήρθε από το πίσω μέρος του μυαλού μου η αστρική προβολή και τα "συμπτώματα" πριν την έξοδο από το σώμα. Ένοιωσα ελαφριά και ξέρόντας τι μου συμβαίνει, κίνησα τα χέρια μου τα οποία διαπέρασαν το πάπλώμα και τα ακούμπησα μεταξύ τους. Τότε, ενώ ήμουν έτοιμη να προχωρήσω, ήταν σαν να μου είπε κάτι μέσα μου "όχι ακόμα". Γύρισα στο σώμα μου, το οποίο ένοιωσα να μην μπορώ να κινήσω για λίγο μετά την επιστροφή και ξύπνησα.

Αυτή ήταν η πρώτη μου εμπειρία αστρικής προβολής (αν και ακόμη έχω αμφιβολίες για το αν αυτό είναι παιχνίδια του μυαλού αλλά ούτως ή άλλως έχω φτάσει σε σημείο να αμφισβητώ όλα όσα πίστευα και πολλά ακόμη).
Μετά είχα και άλλες εμπειρίες, δεν θυμάμαι πότε ακριβώς, οι οποίες συνέβησαν κατά τη διάρκεια ονείρων και ήταν ημι-συνειδητές συγκρίνοντάς τες με την πρώτη. Στην μία προσπαθούσα να βγω από το σώμα μου ένω ήμουν μπρούμυτα και έβαζα τα χέρια μου μέσα στο στρώμα αλλά δεν τα κατάφερνα για λίγω και ξαναγύρισα σε ονειρική κατάσταση. Σε μια άλλη αιωρούμουν αριστερά από το φυσικό μου σώμα και ένοιωθα να περιβάλλομαι από οντότητες τις οποίες αισθανόμουν αλλά δεν μπορούσα να δω (μπορεί και να τις έβλέπα αλλά όπως προείπα οι εμπειρίες αυτές ήταν ημί-συνειδητές)και άκουγα την πιο υπέροχη μουσική που έχω ακούσει. Η αίσθηση που μου έδιναν αυτές οι οντότητες ήταν απλά υπέροχη, δεν μπορώ να την περιγράψω αλλά με ακολουθούσε και όταν ξύπνησα, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως δεν ήταν απλό όνειρο. Όποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει παρακαλώ.
Επίσης, πειραματιζόμενη με lucid dreams αναρωτιώμουν αρκετές φορές μέσα στη μέρα αν ονειρεύομαι. Το αποτέλεσμα ήρθε κατά τη διάρκεια ενός εφιάλτη όπου αναρωήθηκα αν ονειρεύομαι (η δύναμη της συνήθειας) και με κάποιο τρόπο σκέφτηκα την αστρική προβολή και ένιωσα τις δονήσεις. Εκείνη τη φορά ειλικρινά χέστηκα από το φόβο μου (ίσως να έφταιγε και το όνειρο), ξύπνησα και έπειτα έπεσα πάλι για ύπνο. Υπήρξαν και άλλες ημί-συνειδητές φορές που πιστεύω πως δεν υπάρχει νόημα να αναφέρω.

Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου η οποία ενδεχομένως να χαρακτηρίζεται από έπαρση κάποιες φορές (αυτό είναι κάτι που προσπαθώ να διορθώσω) αλλά πιστεύω πως όσοι ενδιαφερθείτε θα πρέπει να γνωρίζετε λίγα πράγματα για το πως έφτασα να σας μιλάω εδώ.
Έχοντας διαβάσει όλα τα θέματα της αστρικής προβολής θέλω να ευχαριστήσω όσους με (και μας) διαφώτισαν με τις γνώσεις τους. Τώρα πια βρίσκομαι σε μια φάση διαρκούς αναζήτησης που προς το παρόν κλίνει προς τον εσωτερισμό. Επικίνδυνη ίσως αναζήτηση αλλά θέλω να πιστεύω πως αξίζει τον κόπο. Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω σκοπό να επιχειρήσω ΑΠ πριν να διαβάσω ΠΟΛΛΑ βιβλία και ενδεχομένως να έχω κάποια βοήθεια από γνώστη του αντικειμένου.

P.S. Διαβάζοντας τα μηνύματα του μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ περί συνειδητότας, ψάχνω κάποιο σχετικό βιβλίο καθώς καταλαβαινω τι εννοεί με αυτό (είναι κάτι που αντιλαμβάνομαι από μικρή) αλλά δεν έχω κάποιο τρόπο να το διατηρώ συνεχώς σε εγρηγορση και οι σημερινοί ρυθμοί της ζωής όπως και το γενικότερο περιβάλλον στο οποίο ζούμα δεν βοηθάει. Είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί με το διαλογισμο; (την μία και μοναδική φορά που έκανα διαλογισμό ένοιωσα κάτι σαν και αυτό μόνο που ήταν εντονότερο, σαν να παρακολουθώ τον εαυτό από έξω, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς)
Εαν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικά ας ρίξει τα φώτα τού.

Αυτά για τώρα
Να είστε κάλά

Edited by - tinamamagi on 08/07/2011 00:55:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Για να κανεις Αστρικη προβολη πρεπει να τοχεις..
..αν ξερεις οτι τοχεις τοτε ψαχνεις για κατι αλλο και οχι για
αστρικη προβολη,αυτη θα σουρθει μονη της...
...αν δεν τοχεις ..αστο μη το ψαχνεις...
-Καλο ψαξιμο και μη κωλονεται απο ειρωνιες σκεπτικιστων...αυτοι ετσι ετσι κ'αλλιως δεν τοχουν...





Εγω δεν βλεπω τι λενε οι αλλοι.. Απο την στιγμη που απορριπτουν την ιδεα της αστρικης ππροβολης προβλημα τους.. Εχω την δικη μου γνωμη και πιστη για την αστρικη προβολη και κανενας που φοβαται δεν 8α μου την αλλα3ει

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 03:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..
quote:
Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω σκοπό να επιχειρήσω ΑΠ πριν να διαβάσω ΠΟΛΛΑ βιβλία και ενδεχομένως να έχω κάποια βοήθεια από γνώστη του αντικειμένου.

P.S. Διαβάζοντας τα μηνύματα του μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ περί συνειδητότας, ψάχνω κάποιο σχετικό βιβλίο καθώς καταλαβαινω τι εννοεί με αυτό (είναι κάτι που αντιλαμβάνομαι από μικρή) αλλά δεν έχω κάποιο τρόπο να το διατηρώ συνεχώς σε εγρηγορση και οι σημερινοί ρυθμοί της ζωής όπως και το γενικότερο περιβάλλον στο οποίο ζούμα δεν βοηθάει. Είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί με το διαλογισμο; (την μία και μοναδική φορά που έκανα διαλογισμό ένοιωσα κάτι σαν και αυτό μόνο που ήταν εντονότερο, σαν να παρακολουθώ τον εαυτό από έξω, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς)
Εαν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικά ας ρίξει τα φώτα τού.


http://www.gnosisellas.gr/

Ναι ο διαλογισμός αποσκοπεί και αυτός στην αφύπνιση της συνείδησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tinamamagi
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 14:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες, γύρισα κατάκοπη σπίτι μετά από προχθεσινή συναυλία και έπεσα να κοιμηθώ ενώ σκεφτόμουν συνεχώς τη συναυλία (όσοι πήγαν Roger Waters με καταλαβαίνουν πιστεύω ) και όντας μόνη σπίτι υπήρχε απόλυτη ησυχία. Ενώ βρισκόμουν σε κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και προσπαθούσα να καθαρίσω τη σκέψη μου, μη μπορώντας να κοιμηθώ με αυτές τις σκέψεις να τριγρνάνε στο μυαλό μου, ήρθαν οι δονήσεις και κατάφερα να βγω από το σώμα μου μέχρι τη μέση (σαν να σηκώνομαι από το κρεβάτι) και μη μπορώντας να δω προσπάθησα να ανοίξω τα μάτια μου και ξαφνικά βρέθηκα πάλι στο φυσικό μου σώμα ανοίγοντας τα κανονικά μου μάτια. Παρά το ότι ήξερα πως δεν είμαι έτοιμη για μια τέτοια εμπειρία ήταν τόσο μεγάλη η επιθυμία να βγω από το σώμα μου που δεν μπόρεσα να το χειριστώ.
Και θέτω το εξής ερώτημα: γιατί είναι τόσο εύκολο για κάποιους (βάζοντας και τον εαυτό μου σ' αυτό το σύνολο) να επιτύχουν αστρική προβολή χωρίς να το θέλουν και άλλοι προσπαθούν για μήνες και χρόνια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 17:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα...απλα μερικοι ανθρωποι μπορει να εχουν αποκτηση την απαραιτητη γνωση απο προιγουμενεσ ζωεσ,η και απο αυτην την ζωη και κανουν αστρικα ταξιδια πολυ ευκολα και μερικοι αλλοι να βρισκομαστε στο αρχικο σταδιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 17:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω αυτο που πιστευω,ειναι οτι χρειαζεται εξασκηση καθε μερα.....κανενασ δεν γενιθηκε χειρουργοσ,ουτε εγινε απο την μια μερα στην αλλη.....ολα θελουν κοπο......δεσ τουσ νεουσ οικοδομουσ ποσο κουραζονται,στην αρχη οταν ειναι εργατεσ, κουβαλανε λασπεσ και κανουνε τισ πιο βαριεσ δουλιεσ...μετα απο χρονια ομωσ σκληρησ δουλειασ,γινονται μαστορια και χτυζουν παλατια.....μην περιμενεσ απο την μια στιγμη στην αλλη να κανεισ αστρηκα ταξειδια,απλα επειδη το θελεισ πολυ.....συγνωμη για τα ορθογραφηκα λαθη...οικοδομοσ ειμαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 00:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω αυτο που πιστευω,ειναι οτι χρειαζεται εξασκηση καθε μερα.....κανενασ δεν γενιθηκε χειρουργοσ,ουτε εγινε απο την μια μερα στην αλλη.....ολα θελουν κοπο......δεσ τουσ νεουσ οικοδομουσ ποσο κουραζονται,στην αρχη οταν ειναι εργατεσ, κουβαλανε λασπεσ και κανουνε τισ πιο βαριεσ δουλιεσ...μετα απο χρονια ομωσ σκληρησ δουλειασ,γινονται μαστορια και χτυζουν παλατια.....μην περιμενεσ απο την μια στιγμη στην αλλη να κανεισ αστρηκα ταξειδια,απλα επειδη το θελεισ πολυ.....συγνωμη για τα ορθογραφηκα λαθη...οικοδομοσ ειμαι.

Σωστος

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Splanis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 16:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι μου! Διαβασα αρκετα ποστ και ειδα οτι κανετε μια πολυ ωραια συζητηση εδω για την λεγομενη αστρικη προβολη ή αστρικο ταξιδη! Δεν καταλαβα και πολλα ομως. Καταλαβα οτι ειναι κατι διαφορετικο απο τα ονειρα. Τα ονειρα ειναι ασυνείδητα αλλα η αστρικη προβολη συνειδητή . Σωστα? Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου εξειγηση τι ακριβως ειναι η αστρικη προβολη, πως γινετε, και οσες πιο πολλε λεπτομεριες να μου πειτε γιατι με ενδιαφερει πολυ. Ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moudripelo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 19:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera se olous me giorgo kai exo diabasi polla pano stin astriki proboli einai kati pou exei siglonisi den asxoloume polu kairo alla ta post sas ta exo meletisi polly . apo ta endiaferoda itan tou uri (nomizo sto meros 2) kai tou Kwsta . kai fisika olon auton pou egrafan tis ebiries tous kai oxi asxeta! eixa diabasei prin 2 meres kati pou eixe grapsei o kostas gia to eixe brei enan ixo pou ton akouges kai mesa se 10 lepta mporouses na bgeis apo to soma sou. mipos tha mporouse kapoios pou exei kataferei me auto ton tropo na kanei astriko taxidi na mou dosi ena link na kateuaso auto ton ixo? sorry gia ta greekglish alla me boleuoun an iparxei problima ta allazo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 20:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ moudripelo, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
moudripelo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνωμη για τα λατινικα εχετε δικιο . θα ηθελα να σας πω μια εμπειρια μου που περασα εχθες. πριν κανα μηνα ειχα βρει κατα τυχη το θεμα της α.π. και πραγματικα με εντυπωσιασε πολυ. τελοσ παντων το ιδιο βραδυ δοκιμαζω να κανω αλλα δεν το πολυ πιστευα και ουτε ειχα πολυ υπομονη , χρεισημοποιησα την τακτική της wicca . δεν εγινε απολυτοσ μα απολυτοσ τιποτα. τελοσ παντων τα ειχα παρατησει μεχρι την μερα που βρηκα το esoterica και εμαθα πολλα πραγματα απο εσασ και πραγματικα σας ευχαριστω πολυ. λοιπον την δευτερη φορα ειχα απολυτη ησυχία και καταφερα να συγκεντροθω το μονο που καταφερα ηταν το τριξιμο αλλα το ενιωθα δεν ξερω αν ειναι κατι αυτο. και εχθες το βραδυ το ηθελα πιο πολυ απο καθε αλλη φορα να το κανω λοιπον εκανα ομωσ 3 μεγαλα λαθοι. 1 ειχα φαει (καλα) 2 ηταν εξω στο σαλονι η κοπελα μου και μιλαγε με μια φιλη και που και που την ακουγα χωρισ να το θελω. και 3 ειχα βαλει ξυπνητηρι για 30 λεπτα και ειχα ανχοσ απο αυτο. τελοσ παντων καταφερα στην αρχη να ελενξω την αναπνοη μου αλλα τιποτα... μετα απο 10 λεπτα περιπου ενιωθα οτι ημουν στην κατασταση υπνου - ξυπνιου και ειπα θελω να βγω το σωμα μου οταν κοιμηθω το ελεγα συνεχει , καποια στιγμη ενιωσα παλι το ιδιο τρηξιμο και το μουδιασμα (μετα το τριξημο το μουδιασμα) στην συνεχεια ηταν σαν να ενιωθα κατι να ανεβενει προσ το κεφαλι μου απο τα ποδια. εκεινη την στιγμη λοιπον με επιασαν ταχηκαρδιεσ ( φυσικα δεν εχω κατι στην καρδια γιατι ειμαι αθλητησ στοιβου) και ενασ πονοσ στο στομαχι , α! και με τα ματια κλειστα εβλεπα κατι σαν φωτα θωλα αλλα τα εβλεπα . ... και τωρα θα ηθελα να σας ρωτησω ηταν σημαδια ΑΠ η οχι? ειναι φυσιολογικο αν ηταν με την τριτη φορα να καταφερα να φτασω σε αυτο το σημειο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 15:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moudripelo, τι εννοείς όταν αναφέρεσαι στην "τακτική της wicca"?

Edited by - Narkissa555 on 02/08/2011 15:21:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moudripelo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 15:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι μια τακτικη που λεει οτι μπορεισ ευκολα να κανεισ αστρικη προβολη αλλα εμενα προσοπικα δεν εκανε τιποτα . μαλλων επειδη δεν εκανα κατα γραμμα αυτα που ελεγε μην το προσπαθησεισ ειναι χασημο χρονου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 16:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok. Ρώτησα απλώς γιατί έχω την εντύπωση πως οι γουικανοί δεν πρεσβεύουν μία συγκεκριμένη τεχνική που αφορά ντε και καλά στη θρησκεία τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moudripelo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 18:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα κανεισ δεν εχει βρεθει να μου απαντησει στο ερωτημα μου .. μάλλον ειναι διακοπεσ ... :P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermionh
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2011, 15:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους σας!Είμαι καινούρια εδώ και βασικά έχω πολλές απορίες σχετικά με την αστρική προβολή ή αστρικό ταξίδι!Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα σχετικά με το θέμα αλλά θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε με ακρίβεια τι πρέπει να κάνω για να το πετύχω γιατί έχω προσπαθήσει μία φορά και δεν κατάφερα κάτι!Δεν φοβάμαι αλλά όλο ακούω οτι μπορεί να μπει κάποιος δαίμονας ή κάποιο άλλο πνεύμα στο σώμα σου,να στοιχειώσει εσένα ή ακόμα και το σπίτι σου;Είναι αλήθεια;Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευθείς;Πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία πριν ξεκινήσω την διαδικασία;Αν ναι τι;Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο αντικείμενο;Τι πρέπει να κάνω ή να σκέφτομαι για να το πετύχω;Έχει καμία σχέση ο χώρος;Ποιές είναι οι κατάλληλες μέρες κι ώρες να το επιχειρήσω;Κι όταν τα καταφέρω επιτέλους τι πρέπει να κάνω;Θα δω κάτι παράξενο που ίσως με τρομάξει;
Είναι αρκετά αλλά σας παρακαλώ απαντήστε!
Ευχαριστώ πολύ!

everything happens for a reason!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2011, 23:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερμιόνη (ωραίο όνομα)
quote:
Δεν φοβάμαι αλλά όλο ακούω οτι μπορεί να μπει κάποιος δαίμονας ή κάποιο άλλο πνεύμα στο σώμα σου,να στοιχειώσει εσένα ή ακόμα και το σπίτι σου;Είναι αλήθεια;

Καλησπέρα φίλη μου.
Αυτά είναι ανοησίες. Το μοναδικό πράγμα που μπορεί να σε πετύχει τη διάρκεια της εξόδου σου είναι οι ίδιες οι προβολές των δικών σου φόβων και του δικού σου υποσυνειδήτου. Όπως αντιλαμβάνεσαι αυτές οι προβολές δεν έχουν καμία δύναμη πάνω σου, σου ανήκουν, είναι δικές σου, αλλά ακόμα και οι γνήσιοι δαίμονες στέκονται αδύναμοι μπροστά σε μια ατρόμητη ψυχή

Για να πετύχεις την αστρική προβολή δεν είναι ούτε δύσκολο, ούτε εύκολο. Εξαρτάται από το άτομο. Κάποιος την πετυχαίνει σε μια μέρα, κάποιος σε ένα μήνα, κάποιος σε μια δεκαετία. Είναι και θέμα συγκυριών. Αλλά και πες ότι την πετυχαίνεις μια φορά. Θα τη ξαναπετύχεις δεύτερη, ή τρίτη ή τέταρτη;
Οπότε keep trying και κυρίως: Πειραματίσου.

Κάποιες γενικές συμβουλές είναι αυτές:
-Προσπάθησε να ζεις συνειδητά, να είσαι παρούσα σε κάθε τι που συμβαίνει, να ζεις στο παρόν, να έχεις αίσθηση του εαυτού σου, του περιβάλλοντός σου, του κόσμου. Να μην είσαι χαμένη στις σκέψεις σου, να μην "φλυαρείς" διανοητικά, να μην σκέπτεσαι ακατάπαυστα. Να ζεις στο Εδώ, να ζεις στο Τώρα. Αυτά θα σε βοηθήσουν και στη διάρκεια της προβολής σου -εφόσον πετύχεις μια- καθώς δεν αρκεί να αφυπνιστείς μέσα στον αστρικό κόσμο, αλλά πρέπει και να παραμείνεις συνειδητή, αλλιώς μπορεί να γυρίσεις στη κατάσταση του κοινού ύπνου, του ονειρέματος.
-Μπορείς να εξασκηθείς στη διάρκεια της μέρας στο να είσαι συνειδητή ρωτώντας τον εαυτό σου: "Ποιά είμαι; Τι κάνω; Πού βρίσκομαι;"
Αυτό είναι το κλειδί Υ.Α.Τ. (Υποκείμενο, Αντικείμενο, Τόπος).
Σκοπός των τριών ερωτήσεων δεν είναι να δώσεις κάποια διανοητική απάντηση, αλλά να αποκτήσεις μία "αίσθηση" του εαυτού σου, του χώρου κλπ...
Πειραματίσου.

Αυτές οι ερωτήσεις αρχικά γίνονται διανοητικά, αλλά μετά μπορείς απλά να αποκτάς την αίσθηση χωρίς να κάνεις τις ερωτήσεις.
Πειραματίσου.

Καλό βράδυ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermionh
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2011, 17:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις συμβουλές σου θα τις ακολουθήσω πιστά και σίγουρα αργά ή γρήγορα κάτι θα καταφέρω!

everything happens for a reason!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tefnut
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 23:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια, πριν απο λιγο γραφτηκα στην παρεα σας γιατι θελησα να μοιραστω μαζι σας και την δικη μου εμπειρια.

Λοιπον, αυτο που θα περιγραψω(δεν δεν μπορω ακριβως να το προσδιορισω)συνεβει πριν 10 μερες ππεριπου, ενω ημουν σε ενα ξενοδοχειο στις διακοπες μου.
Ειχα ξαπλωσει στο κρεβατι και παρολο οτι ημουν κουρασμενη δεν μπορουσα να κοιμηθω. Μετα απο μιση ωρα, προσπαθειας, ακουσα κατι σαν συνομιλια απο καποιο διπλανο δωματιο. Ηταν μου φανηκε σαν να μιλουσαν 2 τουριστριες και προσπαθησα να συγκεντρωθω εκει ωστε να καταλαβω τι ελεγαν. Ξαφνικα, με διαπερασε ενα ριγος και μια ανατριχιλα απο την κορυφη εωας τα νυχια και αρχισα να τρεμω. Οπως ημουν γυρισμενη στο πλαι, πριν προλαβω να αντιδρασω ή οτιδηποτε ακουσα ενα εντονο βουητο πανω απο το αυτι μου και ενιωσα σαν να απομακρυνομαι... Τρομαξα τοσο, που προσπαθησα να φωναξω βοηθεια και η φωνη μου δεν εβγαινε ουτε μπορουσα να κουνηθω! Προσπαθουσανα φωναξω και ακουγα οτι μουγκριζα και το γεγονος οτι ημουν ανικανη να φωναξω με τρομαξε πιο πολυ. Υστερα απο αλλες 3 προσπαθειες, ειπα βοηθεια και σηκωθηκα απο το κρεβατι. Οταν ρωτησα την κοπελα διπλα μου μου ειπε οτι με ακουσε να μουγκριζω αλλα νομιζε οτι ονειρευομουν. Επισης εγω δεν θυμαμαι να κλεινω τα ματια μου... Αντιθετα θυμαμαι οτι κατα την διαρκεια της εμπιεριας μου ειχα ανοιχτα τα ματια μου και εβλεπα το δωματιο...
Περιττο να σας πω οτι ολο το βραδυ φοβομουν να συγκεντρωθω σε ηχο και να κοιμηθω...

Επισης θελω να επισημανω οτι δεν δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις με την εκκλησια και την θρησκεια και οτι περιπου εδω και 2 χρονια απεχω απο καθε τι. Το 1ο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν η αστρικη προβολη.. Πριν απο πολυ καιρο ειχα δοκιμασει συνειδητα να βγω απο το σωμα μου αλλα απο την πολυ χαλαρωση με ειχα αποκοιμηθει και τωρα ξαφνικα χωρις να το θελω πηγα να βγω; Δεν ειναι περιεργο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tefnut
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 23:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γουοτερς φορ δε γουιν! Ημουν και εγω εκει:D

Κατι μου θυμιζει το νικ σου.. Ησουν ποτε μελος σε ενα αισκουλ;

quote:

Χθες, γύρισα κατάκοπη σπίτι μετά από προχθεσινή συναυλία και έπεσα να κοιμηθώ ενώ σκεφτόμουν συνεχώς τη συναυλία (όσοι πήγαν Roger Waters με καταλαβαίνουν πιστεύω ) και όντας μόνη σπίτι υπήρχε απόλυτη ησυχία. Ενώ βρισκόμουν σε κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και προσπαθούσα να καθαρίσω τη σκέψη μου, μη μπορώντας να κοιμηθώ με αυτές τις σκέψεις να τριγρνάνε στο μυαλό μου, ήρθαν οι δονήσεις και κατάφερα να βγω από το σώμα μου μέχρι τη μέση (σαν να σηκώνομαι από το κρεβάτι) και μη μπορώντας να δω προσπάθησα να ανοίξω τα μάτια μου και ξαφνικά βρέθηκα πάλι στο φυσικό μου σώμα ανοίγοντας τα κανονικά μου μάτια. Παρά το ότι ήξερα πως δεν είμαι έτοιμη για μια τέτοια εμπειρία ήταν τόσο μεγάλη η επιθυμία να βγω από το σώμα μου που δεν μπόρεσα να το χειριστώ.
Και θέτω το εξής ερώτημα: γιατί είναι τόσο εύκολο για κάποιους (βάζοντας και τον εαυτό μου σ' αυτό το σύνολο) να επιτύχουν αστρική προβολή χωρίς να το θέλουν και άλλοι προσπαθούν για μήνες και χρόνια;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tinamamagi
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 23:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γουοτερς φορ δε γουιν! Ημουν και εγω εκει:D

Κατι μου θυμιζει το νικ σου.. Ησουν ποτε μελος σε ενα αισκουλ;


Μια φορά και έναν καιρό

Λοιπόν, είχα άλλες δύο εμπειρίες μέσα στον τελευταίο μήνα, δεν βγήκα εντελώς από το σώμα μου καθώς δεν το άφησα να συμβεί. Απ΄ότι φαίνεται το φόρουμ έχει πέσει σε αδράνεια, οι πιο πολλοί γνώστες τέτοιων φαινομένων σπανίως γράφουν εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 02:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια ειναι αλη8εια αυτο που διαβασα οτι αν κανεις αστρικη προβολη μπορεις να κανεις μια "βολτιτσα" στο παρελ8ον..?

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 14:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρελθόν ναι σίγουρα, μπορείς να το φανταστείς.
Το μέλλον αποκλείεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy