ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 15:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
Μαλλον παρεφρασες τα λεγομενα μου ή εγω δεν εδωσα σαφη εικονα.
Δεν ειπα οτι τα γεωγλυφικα προηγουνται χιλιαδες χρονια.
Οι καθαροι ευθεις αεροδιαδρομοι μονον ειπα οτι προηγουνται
των γεωγλυφικων.Μιλω για τις ευθειες συμμετρικες γραμμες μονο.
Τα γεωγλυφικα δεν με απασχολησαν,επειδη οντως θα μπορουσαν να
εχουν φτιαχθει ειτε προς αναμνηση,ειτε προε καλεσμα των <<θεων>>.
Οι διαδρομοι,οι οποιοι,δεν αποτελουν μερος ή συνεχεια των γεωγλυφικων
αλλα ειναι ανεξαρτητοι,μονοι,στη μεση του πουθενα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 16:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτος ειναι ο σοβαρος λογος που δεν στεκει η υποθεση που λενε?
Μα για προηγμενο πολιτισμο μιλανε!!!!
Σιγουρα δεν θα ηταν προβλημα αυτο για τους γεννετιστες τους και
τους μοριακους τους βιολογους!
Οπως δεν θα ειναι και για μας σε 2000 χρονια,ας πουμε!!
Καθεστε και κρινετε το αδυνατον της υποθεσης με γηινα και
εντελως ανθρωπινα κριτηρια και αυτο ειναι το λαθος!

μάλιστα, με απλά λόγια έρχονται εδώ οι ξένοι, βλέπουν ότι υπάρχει πρόβλημα με μερικά δικά τους βακτηρία και αλλάζουν όλο τους το dna ώστε να ταιριάζει με τον πλανήτη
ή βλέπουν ότι υπάρχει πρόβλημα με μερικά βακτήρια της γης και αλλάζουν όλο το dna του πλανήτη για να ταιριάζει με το δικό τους

και θέλετε να συζητήσουμε και σοβαρά

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 16:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ Avallon

Η απάντησή μου καλή μου Avallon, ήταν για το φίλο άθεο, επισημαίνοντας του πως είναι «άκομψο» να ξυπνάμε κάποιον που ονειρεύεται., και στην προκειμένη περίπτωση εμένα, που παραμένω ρομαντικά ονειροπόλος, οραματιζόμενος ένα κόσμο χωρίς διαβόλους και τριβόλους, χωρίς «Ελ», «ελοχίμια» και «νεφελίμια», χωρίς πράσινα ανθρωπάκια και πράσινα άλογα, χωρίς κοίλες γέες και δεσποτο- σάπιο-κοιλιές, χωρίς υποχθόνιους εσωγήινους, και υπερβατικούς εξωγήινους που μας επισκέπτονται από κάποια άγνωστη-γνωστή διάσταση, διπλώνοντας-καμπυλώνοντας κατά το δοκούν τάχατες τον χώρο και μηδενίζοντας τις αποστάσεις, χωρίς περικεφαλαίες 150.0000 ετών και αφελής με περικεφαλαία, χωρίς νεκρά διαστημικά φεγγάρια και διαστημόπλοια διαμέτρου 250 χιομέτρων (πολλαπλάσια της συνολικής διαμέτρου και των δύο φυσικών δορυφόρων του Άρη μαζί) κλπ κλπ

Δεν θέλω να μου χαλάνε καλή μου αυτό το υπέροχο Όνειρο μου, και να με προσγειώνουν στην σκληρή πραγματικότητα, από τη οποία έχω ανάγκη που και που να ξεφεύγω

Αυτό το νόημα έχει η προτροπή μου και την επαναλαμβάνω
Δεν είναι καλό, είναι άκομψο να ξυπνάμε κάποιον που ονειρεύεται - εκτός και βλέπει εφιάλτη, και εγώ εφιάλτες δεν έχω, γιατί «τους Λαισρυνόνας και τους Κύκλωπας, και τον θυμωμένο Ποσειδώνα» δεν επιτρέπω στον νού μου να τους στήνει εμπρός μου, γιατί από χρόνια πολλά τους έχω ξαποστείλει από εντός μου.

Επίλογος,?? … να ξυπνάμε αυτούς που κοιμόνται και όχι αυτούς που ονειρεύονται.

Υ.Γ
Παραμένω σταθερά ένας ονειροπόλος, και δεν θα διακόψω την πάλη κατά της δαιμονολατρίας, κατά της ακατάσχετης ουφολογίας, κατά των σεναρίων καταστροφολογίας, των προλήψεων, και της εξαπάτησης των αφελών, από «εντεταλμένους» «επιστήμονες» παπαρολόγων βιβλιοπωλών ΛιακοΤουλιάτους και ΣΙΑ.




λολ πολύ καλό


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 16:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακλονητη λογικη.
Δεν εχουμε παρα να συμφωνησουμε μαζι σας,οτι
δεν υπηρξε ποτέ εξωγηινη επισκεψη στη Γη.
Και φυσικα ουτε στο μελλον φαινεται να γινει
κατι τετοιο.
Τι λες Avalon?
Εγω παντως αισθανομαι ηττημενος κατα κρατος,απο
την αιχμη του δορατος της ακλονητης αυτης λογικης.
Διελυθησαν οι ασπιδες μου και κατατροπωθηκαν τα
οχυρωματα μου.
Μα πως ειναι δυνατον να νομιζα οτι εχουν ερθει στη
Γη εξωγηινοι!!!!
Και ξυπνησα!
Τοσο καιρο κοιμομουν και ονειρευομουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α-θεε... τι να περιμένει κανείς από σένα?
Γι'αυτό όπου βλέπω "Α"στερητικο δείχνω κατανόηση...
Στην επόμενη ενσάρκωση ίσως σταθείς τυχερός και απαλαχθείς απ'αυτό...LOL
Προς το παρόν αν και "στερημένος" αφού ΕΠΕΛΕΞΕΣ να μπεις σε αυτό το φόρουμ κατσε και δες μήπως μπορείς να μάθεις κάτι πέρα από την τετριμμένη γνώση σου... (αν δεν στερείται και αυτή...)
Αλλιώς πάρε το πρώτο τρόλλ-εϋ για ένα άλλο φόρουμ όπου θα μιλάς και θα σε καταλαβαίνουν... Εκτός κι αν είσαι εδω για άλλο λόγο...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακλονητη λογικη.
Δεν εχουμε παρα να συμφωνησουμε μαζι σας,οτι
δεν υπηρξε ποτέ εξωγηινη επισκεψη στη Γη.

το σίγουρο είναι ότι το σενάριο της έλευσης και των διαδρομών και των λοιπών φαιδρών που επικαλείστε δεν έγινε, το αν ήρθαν μένει αναπάντητο
και υπό έρευνα

quote:
Και φυσικα ουτε στο μελλον φαινεται να γινει
κατι τετοιο.

κανείς δεν το είπε αυτό

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α-θεε... τι να περιμένει κανείς από σένα?
Γι'αυτό όπου βλέπω "Α"στερητικο δείχνω κατανόηση...
Στην επόμενη ενσάρκωση ίσως σταθείς τυχερός και απαλαχθείς απ'αυτό...LOL
Προς το παρόν αν και "στερημένος" αφού ΕΠΕΛΕΞΕΣ να μπεις σε αυτό το φόρουμ κατσε και δες μήπως μπορείς να μάθεις κάτι πέρα από την τετριμμένη γνώση σου... (αν δεν στερείται και αυτή...)
Αλλιώς πάρε το πρώτο τρόλλ-εϋ για ένα άλλο φόρουμ όπου θα μιλάς και θα σε καταλαβαίνουν... Εκτός κι αν είσαι εδω για άλλο λόγο...



χαχαχα μόνο λαλάκες που καταπίνουν την κάθε μπαρούφα αμάσητη δέχεστε εδώ να γράφουν;
οκ τότε να συνεχίσω το θέμα της επίπεδης γης

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικών εκφράσεων που βάλλονται
κατά προσώπων και ιδεολογιών

5/4/2011
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παραμένω σταθερά ένας ονειροπόλος, και δεν θα διακόψω την πάλη κατά της δαιμονολατρίας, κατά της ακατάσχετης ουφολογίας, κατά των σεναρίων καταστροφολογίας, των προλήψεων, και της εξαπάτησης των αφελών

Γιάννη κοιμισμένε και ουχί ονειροπαρμένε αφού "βιώνεις" το όνειρο της πλειοψηφίας των ανθρώπων...ας σε αφήσουμε στον ύπνο του "δικαίου" σου. Τη διαφορά ανάμεσα στις παρωπίδες και στις τσίμπλες την ξέρεις?...
Ονειροπόλος... είναι αυτός που έχει ένα ξεχωριστό όνειρο-όραμα από το πλήθος... Κάτσε εσύ λοιπόν στον ύπνο σου και άσε τα όνειρα για μένα και τον Νικόμαχο...
Θέλει κότσια να'σαι διαφορετικός... δε το τολμούν όλοι.
Οι περισσότεροι αρέσκονται να είναι στο ποιμνίο...
Η μοναχική πορεία φοβίζει...
Δεν είναι κακό... Δεν είναι καθόλου κακό...
Ετσι ξεχωρίζουν τα αρνία από τα κριάρια...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αθεος αντεκρουσε πρυμναν?

Ποιες διαδρομες και φαιδρα επικαλουμαι εγω φιλε?
Απλα λεω οτι οι πιθανοτητες να ηρθαν ειναι πολλες
και τιποτα αλλο.
Εσυ λες πως το ερωτημα ειναι αναπαντητο.Και?
τΟ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ.
Στα δικα σου σεναρια σιγουριας περι μη ελευσης,απαντω
τις ενδελεχεις πιθανοτητες της ελευσης.
Το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο.Δεν ειναι σιγουρο αν ηρθαν
ή οχι.Ειναι υπο ερευνα.
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ
ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ.
Με συγχωρεις που φωναζω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο αθεος αντεκρουσε πρυμναν?

Ποιες διαδρομες και φαιδρα επικαλουμαι εγω φιλε?
Απλα λεω οτι οι πιθανοτητες να ηρθαν ειναι πολλες
και τιποτα αλλο.
Εσυ λες πως το ερωτημα ειναι αναπαντητο.Και?
τΟ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ.
Στα δικα σου σεναρια σιγουριας περι μη ελευσης,απαντω
τις ενδελεχεις πιθανοτητες της ελευσης.
Το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο.Δεν ειναι σιγουρο αν ηρθαν
ή οχι.Ειναι υπο ερευνα.
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ
ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ.
Με συγχωρεις που φωναζω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


δεν άλλαξα τίποτα, πολύ απλά λέω ότι
είναι ποιο λογικό τα διάφορα έργα να έγιναν από τους ανθρώπους για κάποια λειτουργιά που ακόμη δεν γνωρίζουμε
(πχ θα μπορούσαν οι άνθρωποι εκείνης της εποχής να είχαν κάποια πρωτόγονη πτητική μηχανή, υπάρχουν αναφορές στην κίνα για χρήση μεγάλων χαρταετών που δένονταν επάνω άτομα και λειτουργούσαν ως παρατηρητές)
παρά από μια εξωγήινη φυλή που για να έρθει εδώ και να φτιάξει αυτή τα έργα έχει να αντιμετωπίσει τρισεκατομμύρια μεγαλύτερα και περισσότερα προβλήματα από τον κάτοικο του πλανήτη

από εκεί και πέρα το σενάριο της επίσκεψης παραμονής για κάποιο διάστημα και μετά αποχώρησης των εξωγήινων είναι λάθος για πολλούς λόγους
ή θα έφευγαν αμέσως γιατί δεν θα έβρισκαν αυτό που τους ενδιέφερε ή θα έμεναν για πάντα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 17:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε
Ειτε εφευγαν αμεσως,ειτε εμειναν,λιγο χρονο,ειτε θα εμεναν για
παντα,ειναι διαφορον του αν ηρθαν ή οχι.
Το θεμα μας ειναι αν ηρθαν,οχι τι εκαναν στην πορεια.
Αφου λοιπον εχεις εστω και μια μικρη αμφιβολια για το αν
ηρθαν,τοτε γιατι βιαζεσαι να συνηγορησεις κατηγορηματικα
μαλιστα υπερ των αποψεων του Ψευτη,που αποκλειουν την απλη
ελευση?
Μηπως φταιει η ζιποκολλα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 21:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αθεε
Ειτε εφευγαν αμεσως,ειτε εμειναν,λιγο χρονο,ειτε θα εμεναν για
παντα,ειναι διαφορον του αν ηρθαν ή οχι. Το θεμα μας ειναι αν ηρθαν,οχι τι εκαναν στην πορεια.

μα το θέμα είναι ότι και καλά ήρθαν και έφτιαξαν διαδρόμους προσγειώσεις κλπ κλπ
ε! λοιπόν όλα αυτά που χρεώνονται στους εξωγήινους είναι ανθρώπινα δημιουργήματα

quote:
Αφου λοιπον εχεις εστω και μια μικρη αμφιβολια για το αν
ηρθαν,τοτε γιατι βιαζεσαι να συνηγορησεις κατηγορηματικα
μαλιστα υπερ των αποψεων του Ψευτη,που αποκλειουν την απλη
ελευση?

ο ψεύτης δεν αποκλείει την πιθανότητα έλευσης, την ακατάσχετη μπουρδολογία περί επαφής και μπουσταρίσματος του ανθρώπινου είδους είναι αντίθετος
της κατασκευής διαδρομών για προσγείωση είναι αντίθετος
την κατασκευή μεγαλιθικών έργων για να τιμήσουν τους εξωγήινους είναι αντίθετος
και γενικά της μπουρδολογίας της σχολής νταίνικεν είναι αντίθετος

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 00:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη αδέρφια :) καταρχήν έχω δεί μόνο τα πρώτα 2 επεισόδια της εν λόγω σειράς. Σε βάζει σε κάποιες σκέψεις, απ την άλλη όμως και εγώ δεν μπορώ να τα βάλω όλα στο ίδιο τσουβάλι. Πχ πρέπει να διαχωρίσουμε τι εννοούμε με την έννοια γεωγλυφικά ή με την έννοια αγρογλυφικά κτλ. Τα πρώτα είναι στην πλειοψηφία τους αρκετά πρωτόγονα σαν εικόνες και θα μου φαινόταν δύσκολο να τα είχε δημιουργήσει κάποιος ανώτερος πολιτισμός. Αντίθετα τα αγρογλυφικά που δημιουργούνται μέσα σε μια νύχτα και πρόκειται για πολύπλοκα σχέδια ακόμα και μαθηματικά σχέδια είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Όσον αφορά τους "αεροδιαδρόμους" θεωρώ επίσης δύσκολο να έγιναν απο έναν τέτοιο πολιτισμό ή αν έγιναν τότε δεν πρόκειται για αεροδιαδρόμους. Όπως ένας ανώτερος πολιτισμός δεν θα χρειαζόταν πύργους ελέγχου, δεν θα χρειαζόταν και αεροδιάδρομους. Το θέμα είναι πως παραμένει το ερώτημα "γιατί έγιναν?" ίσως έγιναν απο ανθρώπους για τους θεούς στον ουρανό, ίσως όντως μας επισκεύτηκαν και έγιναν προς τιμήν των εξωγήινων και ίσως προς μίμηση των αγρογλυφικών τους αλλά δεν νομίζω να έγιναν απο εξωγήινους. Αυτό όμως δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ερώτημα αν ήρθαν ή όχι, αν υπάρχουν ή όχι, αν μπορούν να ρθουν ή όχι. Νομίζω είναι ανόητο αν όχι εγωιστικό να σκεφτόμαστε πως είμαστε μόνοι στο σύμπαν σε τρισεκατομμύρια πλανήτες σαν την γή (σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα και υπολογισμούς όπου το 80% των άστρων στο σύμπαν είναι κόκκινοι νάνοι αόρατοι σε εμάς με πιθανούς τρισεκατομμύρια πλανήτες σαν την γη σε τροχιά μόνο σε αυτούς ειδικά σε πιο μακρινούς γαλαξίες) ... είναι επίσης ολίγον ανώριμο να σκεφτόμαστε με όσα εμείς σαν άνθρωποι γνωρίζουμε για να αποφασίσουμε αν άλλα όντα 1000δες φορές πιο εξελιγμένα απο εμάς μπορούν να μας επισκευθούν "τίποτα δεν ταξιδεύει πιο γρήγορα απ την ταχύτητα του φωτός και τα υποψήφια πλανητικά συστήματα είναι 100δες ή 1000δες έτη φωτός μακριά άρα δεν γίνεται" αυτά είναι σύμφωνα με τις δικές μας γνώσεις και τους δικούς μας τρόπους αντίληψης. Όσο συμβατικά ο χώρος είναι απέραντος και ο χρόνος αμέτρητος τόσο απ την άλλη ο χώρος και ο χρόνος παρακάμπτεται θεωρητικά απο εμάς και πιθανόν πρακτικά απο έναν αμέτρητες φορές ανώτερο πολιτισμό για να τελειώνουμε με αυτές τις παροπιδικές σκέψεις. Ούτε μπορούμε να κρίνουμε τα θέλω, τις ανάγκες και τον χαρακτήρα ενός πλάσματος κρίνοντας απ τα θέλω, τις ανάγκες και τον χαρακτήρα των ανθρώπων (που ακόμα και απο άνθρωπο σε άνθρωπο ή εποχή διαφέρουν) ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δεν μας έχει επισκευθεί κανείς επειδή δεν είμαστε σκάβοι τώρα ή δεν ξέρω γω (λες και ξέρετε στην τελική τι είμασταν πριν 50000 χρόνια πχ). Επίσης θέλω να τονίσω σε μερικούς πως το στυλάκι δεν πιστεύω σε τίποτα μηδενίζω τα πάντα ούτε μαγκιά είναι ούτε μας κάνει ιδιαίτερους, μούρες και δεν ξέρω γω τι όπως βλέπω μερικούς να παίρνουν αυτό το στυλάκι σαν να κάνουν κάτι ιδιαίτερο ή ένα στύλ ανωτερότητας έστω και ασυναίσθητα. Ίσα ίσα κανείς δεν νοιάζεται κιόλας ιδιαίτερα.
Τέλος φίλε Γιάννη ψεύτη επειδή βλέπω πως το ψάχνεις, θα ήθελα να μην είσαι τόσο απόλυτος και μερικές φορές και λιγάκι εριστικός μιας και το να είμαστε απόλυτοι δεν μας κάνει αυτόματα και σωστούς. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, θεωρείς πως η σελήνη πχ είναι ένα σώμα με στέρεο πυρήνα που δεν έχει καμιά σχέση με την γη και το λες με την σιγουριά που σου δίνει η σιγουριά σου. Βέβαια αν δεν το πήγαινες με το τι διάβασες κάποτε και έμεινες εκεί, αλλά το έψαχνες συνέχεια θα έβλεπες πως πλέον η κοινή παραδοχή είναι πως η σελήνη έχει πυρήνα σαν της γης, σίδηρο και ρευστό απ έξω. Ένα μικρό παράδειγμα για να σου δείξω πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα, να μην δεχόμαστε τίποτα σαν δεδομένο αφού και τα ίδια τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς όσο οι γνώσεις μας αυξάνονται.

Edited by - Craven on 04/04/2011 00:16:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 00:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
αθεος:
λοιπόν όλα αυτά που χρεώνονται στους εξωγήινους είναι ανθρώπινα δημιουργήματα

Σε αυτό δε νομίζω να είπε κανείς* ότι τα έφτιαξαν οι εξωγήινοι
ανθρώπινα δημιουργήματα είναι μεν, Για τους εξωγήινους δε... (θεούς?)

Και όπως έχω πει στο παρελθόν, η πιο σύγχρονη επιστήμη (η γενετική)
μιλάει για "παρεμβατική εξέλιξη" γιατί (με τα ελάχιστα) που είναι σε θέση να γνωρίζει αυτή η ειδικότητα, σε καμιά περίπτωση δε συμβαδίζει
ούτε η Δαρβίνεια εξελικτική θεωρία, ούτε η θεωρία της διασταύρωσης (από είδος σε είδος) είτε αυτό προερχόταν απο πίθηκο ή "κάτι νέο" .
Βέβαια για θεολογικής προέλευσης (Αδάμ-Εύας) ούτε λόγος ,
αυτο μοιάζει για κρύο ανέκδοτο (απο τους Ράδιο Αρβύλα) για τους γενετιστές...

Ενα παράδειγμα , ας πάρουμε ως σημείο αναφοράς τον Homo erectus
ως γνωστόν έκανε την εμφάνιση του πριν 1.8εκ χρόνια και έζησε μέχρι πριν 75.000 χρόνια (!!!)
απο την άλλη , καθε 200.000 χρόνια ειχαμε και μια "αλλαγή", μια "μετάλλαξη", και να σου ενα νεο "είδος Ανθρώπου"
οπου ως δια "μαγείας" (σύμφωνα με τη επικρατέστερη θεωρία) ανέπτυξαν μεγαλύτερους εγκεφάλους, και έφτιαξαν πιο περίπλοκα εργαλεία (?!)
εδώ είναι όπου οι γενετιστές σπαράζουν στα γέλια !!

Και φτάνουμε σήμερα , να μιλάμε για τον "χαμένο κρίκο" στην ανθρώπινη εξέλιξη, γιατί πως να το κάνουμε δεν κολλάνε πολλά σε αυτή τη ριμάδα την εξέλιξη του πιθηκάνθρωπου σε σύγχρονου (Homo sapiens)
οπου κι ειναι περιττό βέβαια να αναφέρω οτι ΚΑΙ αυτος εχει 200.000 χρόνια "ζωής"

Μα τοσο πολύ ακρίβεια ?
ουτε η αυτοκινητοβιομηχανίες δεν κανουν τοσο πολύ καλο προγραματισμ'ο στο ποτε θα αντικαταστήσουν ενα μοντέλο απο ένα νεο και καλύτερο
(και μην ακούσω καμιά "σοφία" πως υπονοώ οτι "έρχονταν" και μας "άλλαζαν" καθε 200.000 χρονια)

Δηλαδή ο πρώτος άνθρωπος (απο το πουθενά) καθε 200.000 χρόνια
εκανε ενα ενα βήμα
και μεσα σε 2εκ χρόνια (χοντρικά) έφτασε να κάνει ταξίδια στο διάστημα...
Απο την άλλη οι Δεινόσαυροι (για παράδειγμα) που κυριαρχούσαν για πάνω απο 160εκ χρόνια στη γη δεν έμαθαν ούτε φωλιά να φτιάχνουν ...
(και απο εξυπνάδα ? πολύ ανώτερη απο τον όποιο ΗΟΜΟ)

Επομένως
"Παρεμβατική εξέλιξη"
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ
πως? που? πότε? ποιος? γιατί?
διερευνώνται...


*με μια επιφύλαξη γιατί δε διάβασα ολη την τελευταία "αντιπαράθεση"


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 00:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως το ιππικο!!
Κυριοι Craven και Aitherovamon,επρεπε να φαμε
ολο το κραξιμο η Avalon κι εγω,για να εμφανιστειτε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 01:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τη στιγμή που επανήλθε η καλή φίλη Αvallon
(και εμφανίστηκες κι εσυ)
Εγω θα αρχίσω να παίρνω τα ρεπό μου

Ασε που τελευταία ειπα ρίχνω καμιά ματιά που και που ,
αλλά πέφτω πάνω σε κουβέντες σας με τον/ς "ακατονόμαστους"
και αηδιάζω.

ο Dying_Incubus ειπε:
Do NOT feed the trolls please...
εγώ βλέπω ότι yourselves became food for the trolls...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 01:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτό δε νομίζω να είπε κανείς* ότι τα έφτιαξαν οι εξωγήινοι
ανθρώπινα δημιουργήματα είναι μεν, Για τους εξωγήινους δε... (θεούς?)

ναι οκ οι εξωγήινοι τους είπαν "τραβήξτε εδώ δυο τρεις γραμμές για να βλέπουμε που θα προσγειωνόμαστε" δεν το έφτιαξαν οι ίδιοι έβαλαν τους ανθρώπους


quote:
Και όπως έχω πει στο παρελθόν, η πιο σύγχρονη επιστήμη (η γενετική)
μιλάει για "παρεμβατική εξέλιξη" γιατί (με τα ελάχιστα) που είναι σε θέση να γνωρίζει αυτή η ειδικότητα, σε καμιά περίπτωση δε συμβαδίζει
ούτε η Δαρβίνεια εξελικτική θεωρία, ούτε η θεωρία της διασταύρωσης (από είδος σε είδος) είτε αυτό προερχόταν απο πίθηκο ή "κάτι νέο" .
Βέβαια για θεολογικής προέλευσης (Αδάμ-Εύας) ούτε λόγος ,
αυτο μοιάζει για κρύο ανέκδοτο (απο τους Ράδιο Αρβύλα) για τους γενετιστές..

μα και η μπαρούφα περί επέμβασης των εξωγήινων στην εξέλιξη του ανθρώπου δεν ειναι λιγότερο κρύο ανέκδοτο από την μπαρούφα του αδάμ και της έυας
πολύ απλά αντικαθιστούμε τον θεό με τους εξωγήινους

quote:
Ενα παράδειγμα , ας πάρουμε ως σημείο αναφοράς τον Homo erectus
ως γνωστόν έκανε την εμφάνιση του πριν 1.8εκ χρόνια και έζησε μέχρι πριν 75.000 χρόνια (!!!)
απο την άλλη , καθε 200.000 χρόνια ειχαμε και μια "αλλαγή", μια "μετάλλαξη", και να σου ενα νεο "είδος Ανθρώπου"
οπου ως δια "μαγείας" (σύμφωνα με τη επικρατέστερη θεωρία) ανέπτυξαν μεγαλύτερους εγκεφάλους, και έφτιαξαν πιο περίπλοκα εργαλεία (?!)
εδώ είναι όπου οι γενετιστές σπαράζουν στα γέλια !!

Και φτάνουμε σήμερα , να μιλάμε για τον "χαμένο κρίκο" στην ανθρώπινη εξέλιξη, γιατί πως να το κάνουμε δεν κολλάνε πολλά σε αυτή τη ριμάδα την εξέλιξη του πιθηκάνθρωπου σε σύγχρονου (Homo sapiens)
οπου κι ειναι περιττό βέβαια να αναφέρω οτι ΚΑΙ αυτος εχει 200.000 χρόνια "ζωής"

Μα τοσο πολύ ακρίβεια ?
ουτε η αυτοκινητοβιομηχανίες δεν κανουν τοσο πολύ καλο προγραματισμ'ο στο ποτε θα αντικαταστήσουν ενα μοντέλο απο ένα νεο και καλύτερο
(και μην ακούσω καμιά "σοφία" πως υπονοώ οτι "έρχονταν" και μας "άλλαζαν" καθε 200.000 χρονια)
Δηλαδή ο πρώτος άνθρωπος (απο το πουθενά) καθε 200.000 χρόνια
εκανε ενα ενα βήμα
και μεσα σε 2εκ χρόνια (χοντρικά) έφτασε να κάνει ταξίδια στο διάστημα...
Απο την άλλη οι Δεινόσαυροι (για παράδειγμα) που κυριαρχούσαν για πάνω απο 160εκ χρόνια στη γη δεν έμαθαν ούτε φωλιά να φτιάχνουν ...
(και απο εξυπνάδα ? πολύ ανώτερη απο τον όποιο ΗΟΜΟ)


ποσό μου αρέσει όταν κάποιος διαφημίζει και είναι περήφανος για την ασχετοσύνη του
ρε παιδιά αφού δεν το κατέχετε αφήστε το να πάει στα κομμάτια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 01:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβαμων

Το ρεπο ανακαλειται μεχρι νεωτερας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 01:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποσό μου αρέσει όταν κάποιος διαφημίζει και είναι περήφανος για την ασχετοσύνη του
ρε παιδιά αφού δεν το κατέχετε αφήστε το να πάει στα κομμάτια

κοίτα Άθεε εγω μπορεί να είμαι άσχετος και να φουμάρομαι αλλα παραθέτω την αποψη μου και τον προβληματισμό μου ,
οχι με αφορισμούς αλλα με τα όποια "άσχετα" (κατ'εσε) επιχειρήματα.
Επομένως αν εχεις σκοπό να μην καταντήσεις κι εσυ γραφικός
μια και το κατέχεις
(δεν ξερω ισως εισαι κι εσυ επιστήμονας γενετιστής και δεν μας το εχεις αποκαλύψει)
μη φοβασαι ! καπου θα μας φανείς χρήσιμος, ξεκινά απο εδω δώσε στοιχεία κι ασε την ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ των συνομιλητών σου,
εχουμε πει βρε κουτά όποιος διαφωνεί κάθετα με αυτά που πραγματεύεται ενα θέμα ΔΕΝ ΜΕΤΕΧΕΙ !
ειναι τοσο δύσκολο να το κατανοήσει το εγωκεντρικό εγκεφαλικό σας κύτταρο ?

PS
(άσχετο αλλά με πολλούς αποδέκτες)

και παλιοί και νέοι και διπλοί
προσέξτε καλά , το παιχνιδάκι που παίζετε τώρα τελευταία
με "troll", "παλιούς", "νέους" ακόμα και "διαχειριστές"
είναι πολύ επικίνδυνο ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοίτα Άθεε εγω μπορεί να είμαι άσχετος και να φουμάρομαι αλλα παραθέτω την αποψη μου και τον προβληματισμό μου ,
οχι με αφορισμούς αλλα με τα όποια "άσχετα" (κατ'εσε) επιχειρήματα.
Επομένως αν εχεις σκοπό να μην καταντήσεις κι εσυ γραφικός
μια και το κατέχεις

είναι εύκολο άνοιξε κανένα ριμαδόβιβλιο και θα δεις τις απανωτές μπαρούφες που λες για την εξέλιξη

quote:
(δεν ξερω ισως εισαι κι εσυ επιστήμονας γενετιστής και δεν μας το εχεις αποκαλύψει)

μπα δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γενετιστής, απλά να μην έχει πίτουρα για εγκέφαλο

quote:
μη φοβασαι ! καπου θα μας φανείς χρήσιμος, ξεκινά απο εδω δώσε στοιχεία κι ασε την ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ των συνομιλητών σου,
εχουμε πει βρε κουτά όποιος διαφωνεί κάθετα με αυτά που πραγματεύεται ενα θέμα ΔΕΝ ΜΕΤΕΧΕΙ !
ειναι τοσο δύσκολο να το κατανοήσει το εγωκεντρικό εγκεφαλικό σας κύτταρο ?

όσο υπάρχουν μπαρουφολάγνοι και μεταδότες μπαρουφολογίας θα μετέχω και θα διορθώνω τις μπαρούφες
ξεκίνα με αυτό
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B7_%CE%B5%CE%BE%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CE%BE%CE%B7
και ακόλουθα τους συνδέσμους θα μάθεις πολλά αρκεί να το θέλεις

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 04/04/2011 02:30:54

Edited by - αθεος on 04/04/2011 02:31:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίκουρος
«Υπάρχουν άπειροι κόσμοι, άλλοι όμοιοι και άλλοι διαφορετικοί από τον δικό μας».


Τι θα του λεγατε του τύπου,αν ζούσατε τότε?


Ξερω μία αστροβιολογο παλαβιάρα,η οποία εχει την φωτογραφια
του Δαρβινου πισω απο την πορτα και της ριχνει βελακια απο
αυτα που ριχνουμε σε κυκλικους στοχους!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίκουρος
«Υπάρχουν άπειροι κόσμοι, άλλοι όμοιοι και άλλοι διαφορετικοί από τον δικό μας».


Τι θα του λεγατε του τύπου,αν ζούσατε τότε?


Ξερω μία αστροβιολογο παλαβιάρα,η οποία εχει την φωτογραφια
του Δαρβινου πισω απο την πορτα και της ριχνει βελακια απο
αυτα που ριχνουμε σε κυκλικους στοχους!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ
ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΒΕΤΕ;
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικών εκφράσεων που βάλλονται
κατά προσώπων και ιδεολογιών

5/4/2011
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α καλα!!
Τελικα Αθεε,οχι μονο δεν κανεις για καλη συζητηση
αλλα και οι πηγες σου,μπαζουν απο παντου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα του ελεγα Νικομαχε Απο ποια ερεθισματα ήταν επηρεασμένος και διατύπωσε αυτην την <<θεωρια>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεος:

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ
ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΒΕΤΕ;
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

------------------------------------------------------------------

Μου αρεσει ο τροπος εκφρασης φιλε μου.
Μου δειχνει ποσο δικιο εχω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα του ελεγα Νικομαχε Απο ποια ερεθισματα ήταν επηρεασμένος και διατύπωσε αυτην την <<θεωρια>>




Σταυρο καλυτερα να μην του πεις τιποτα!
Θα σε στειλει στην βικιπεδια,το κατ εξοχην
οργανο παραπληροφορησης του κατεστημενου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 02:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι άρχισες τα quote Άθεε ? και απο απάντηση ? μονο το οτι εγω ειμαι ασχετος ? ?
εγω δεν σε έβαλα να διαβάσεις κανένα κατεβατό κάποιου άλλου
εγω σε 10 σειρές σου εξέθεσα την άποψη μου,
προφανές οτι δεν κατάλαβες γρι,
γι αυτό με παραπέμπεις στην εξέλιξη του Ανθρώπου
(απο την Wikipedia όπου όταν σε συμφέρει την απαξιώνεις)


Δεν έχει νόημα να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου, γιατί πολύ απλά δεν κάνεις διάλογο απλά πλασάρεσαι κριτής των πάντων ,
έτσι τουλάχιστον το εκλαμβάνω εγω,
ένας απλός άνθρωπος ΜΗ πανεπιστημιακής εκπαίδευσης

Τέλος πάντων, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω συνέχεια σε μια στείρα αντιπαράθεση επί προσωπικού ...
αν είχες άποψη πολυ ευχαρίστως να την κουβεντιάζαμε .
Αλλα ,ολο μέλι μέλι κι απο τηγανίτα τίποτα

καλό σου βράδυ


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 08:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Agnostic
Μαλλον παρεφρασες τα λεγομενα μου ή εγω δεν εδωσα σαφη εικονα.
Δεν ειπα οτι τα γεωγλυφικα προηγουνται χιλιαδες χρονια.
Οι καθαροι ευθεις αεροδιαδρομοι μονον ειπα οτι προηγουνται
των γεωγλυφικων.Μιλω για τις ευθειες συμμετρικες γραμμες μονο.
Τα γεωγλυφικα δεν με απασχολησαν,επειδη οντως θα μπορουσαν να
εχουν φτιαχθει ειτε προς αναμνηση,ειτε προε καλεσμα των <<θεων>>.
Οι διαδρομοι,οι οποιοι,δεν αποτελουν μερος ή συνεχεια των γεωγλυφικων
αλλα ειναι ανεξαρτητοι,μονοι,στη μεση του πουθενα!


Αγαπητέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ πιθανόν κι εγώ να μην κατάλαβα καλά την περιγραφή σου για το χρονικό διάστημα κατασκευής των γεωγλυφικών. Τώρα ξεκαθάρισε το θέμα

Πάντως να επισημάνω ότι οι μακριές γραμμές δεν είναι ακριβώς τέλειες αλλά αποκλίνουν ένα με δύο μέτρα ανά χιλιόμετρο. Κατά την άποψή μου και οι ευθείες γραμμές είναι μέρος της κουλτούρας των ιθαγενών και σχεδιάστηκαν από αυτούς χωρίς να συνιστούν αεροδιαδρόμους για κανέναν.
Δεν βρίσκω το λόγο που θα χρειαζόταν ένας υπεραναπτυγμένος εξωγήινος πολιτισμός τέτοια "πρωτόγονα" γι'αυτόν μέσα προκειμένου να εισέλθει στην επιφάνεια του πλανήτη μας

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 09:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ
ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΒΕΤΕ;
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ

Μάλιστα...
Τωρα να πω ότι δε με τρώει το δάχτυλο στο πληκρολόγιο για να σου απαντήσω κατάλληλα θα πω ψέμμα... Ευτυχώς για σενα είμαι κυρία...
Δέχεσαι λοιπον ότι υπάρχουν εξωγήινοι... κάπου εκεί "έξω"... αλλά παρόλ'αυτά είσαι 100% ότι δεν έχουν αναπτύξει την τεχνολογία που χρειάζεται για να μπορέσουν να μας επισκεφτούν...
Μάλιστα... Και μιλάς ΕΣΥ για μαλακία!!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 09:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επομένως
"Παρεμβατική εξέλιξη"
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ
πως? που? πότε? ποιος? γιατί?
διερευνώνται...

Αψογα τα επιχειρήματά σου!
Λογικότατο το συμπέρασμα... Ταύτιση...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy