ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 10:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα YiannaKa και Unseen και καλή άνοιξη!

Καταρχήν συμφωνώ και με τους δυο σας σε ότι γράφετε. Κάθε «δάσκαλος» είναι ένα σημείο. Κάθε τεχνική, κάθε γνώση είναι ένα σημείο και από αυτό το σημείο μπορούμε να τραβήξουμε μια γραμμή προς όποια κατεύθυνση θέλουμε.

Κατά την άποψή μου, δεν υπάρχει κάποιος που να μου δώσει πολύ Reiki όπως λες YiannaKa ή λίγο Reiki. Υπάρχουν πολλοί που έχουν εργαστεί όμως λίγο ή πολύ με το Ρέικι.

Την λέξη Μύηση δεν την χρησιμοποιώ λόγω της ισχυρής καθαρότητας και Ιεροσύνης που φέρει. Προτιμώ την λέξη γνωριμία με την ενέργεια ή ευαισθησία στην ενέργεια, εναρμόνιση κλπ. Για μένα κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να μυήσει ένα άλλο άνθρωπο. Κανείς δεν υπάρχει που να μεταφυτεύσει γνώση στο κεφάλι μας, και κανείς δεν υπάρχει που μπορεί να μας κάνει «κανάλια» απλά γιατί είμαστε όλοι. Και με αυτή την λέξη έχω κόλλημα βλέπεις! Τι θα πει κανάλι παρά μόνο η κακή μετάφραση της λέξης channeling! Δεν βρίσκουμε όλοι μαζί μια ελληνική υπέροχη λέξη?

Υπάρχουν όμως πολλοί άνθρωποι που εμφανίζονται στη ζωή μας για να μας δείξουν, με διάφορους τρόπους, τρόπους για να μπορέσουμε να αποκτήσουμε γνώση, εμπειρία, να συσχετιστούμε μαζί τους και να πάρουμε ότι μπορούμε, ή τίποτε! Σημασία έχει τι πραγματικά θέλει η δική μας ψυχή, το δικό μας φυσικό σώμα, η καρδιά μας και αυτό που είναι δυνατό μέσα μας δεν σταματά σε καμία εκμετάλλευση γιατί απλά πλημμυρίζει με τα πάντα! Το «άιντε πνίξου» από την δική μου όμως καθαρότητα που ωφελεί για παράδειγμα, είναι ένας τρόπος σκέψης που αλλάζει όλο το σκηνικό.

Tώρα για τις «ποικιλίες» Reiki. Η λέξη Reiki έγινε συνοδευτικό, όπως τα πιάτα πριν το κυρίως γεύμα. Δεν ξέρω τι να πω. Έχω την γνώση για το Kελτικό Reiki που σημαίνει η ροή της ζωτικής ενέργειας του φυτικού βασιλείου και η επικοινωνία με τον κόσμο των δασών. Μέχρι εκεί μπορώ να σας διαφωτίσω. Το Aγγελικό Reiki δεν ξέρω αν έχει έστω μια πνευματική βάση να σταθεί, ότι έχω διαβάσει για αυτό δεν με βοήθησε να καταλάβω τίποτε πέραν του ότι, κάνε μια επίκληση και ο Άγγελος έρχεται. Λίγο άγαρμπο δεν νομίζεται? Άλλο οι παρουσίες των Aγγέλων και άλλο ελάτε να δείτε τι μπορείτε να κάνετε με τους Αγγέλους. Οπότε συγνώμη προκαταβολικά από όσους ασχολούνται με το Αγγελικό Ρέικι, πραγματικά θα ήθελα να με βοηθήσουν να κατανοήσω και να νιώσω μέσα από την ‘διδασκαλία’ τους και είμαι ανοικτή σε αυτό. Iσως να μου διαφεύγει κάτι, οπότε συγνώμη.

Ελπίζω μέσα σε αυτό το forum, να ανταλλάξουμε εμπειρίες πάνω στο Ρέικι, μικρές ιστορίες, τις μικρές μας φιλοσοφίες και ότι άλλο είναι κοντύτερα στο φως παρά μακράν αυτού και κυρίως ότι πάλλεται ζωντανά μέσα μας

Καλημέρα σε όλους!

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας κι απο δω. Καταρχήν εύχομαι αυτό το θέμα να ανανεωθεί και να ξεφύγει από τις κλασσικές πλέον κατηγορίες για χρηματισμό κ.λ.π.

Αγαπητή Λίλιαν...

Θα ήθελα να μου πεις κάποιες εμπειρίες δικές σου σε σχέση με την θεραπεία με την χρήση του Ρέικι.
Απευθύνω την ίδια ερώτηση και στην Ανσίν αλλά και σε οποιονδήποτε ασκεί το Ρέικι ενεργά.

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας κι απο μενα,
θα ειμα κιε γω εδω μαζι με σας!!!!!!!!!!
Επιτυχια που ειναι σιγουρη ,ευχομαι κι εγω.
Καλη ενέργεια λοιπον.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 13:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς τους!
Γεια σου Μορφέα, γεια σου G. Sfaira!

Οι δικές μου εμπειρίες έχουν ζυμωθεί μέσα μου και είναι δύσκολο να τις εκφράσω.
Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ όμως και θα το μοιραστώ ευχαρίστως μαζί σας, είναι όταν διένυα μια περίοδο στη ζωή μου, που δεν λειτουργούσε τίποτε και η περίοδος εκείνη ήταν μακρά και επίπονη.

Είχα πει στον εαυτό μου πως δεν θα ασχοληθώ με τίποτε θεραπευτικό ή ενεργειακό. Ένιωθα πως ήμουν παντελώς ανίκανη να βοηθήσω τον οποιονδήποτε και κυρίως εμένα. Έτσι οι μέρες περνούσαν καθώς το μυαλό μου άλλοτε κόλλαγε και άλλοτε πέταγε σε σημεία του παρελθόντος. Παρόλα αυτά αναζητούσα την αλλαγή σε άλλα σημεία μου και πράγματι οι λύσεις άρχισαν να έρχονται προς εμένα.

Ένα βράδυ πήρα το εγχειρίδιο του Ρέικι που είχα γράψει και συνήθιζα να το δίνω σε όσους τελείωναν τον πρώτο ή δεύτερο βαθμό. Άρχισα να το ξεφυλλίζω, αλλά θυμάμαι αρκετά βαριεστημένα. Είδα εκεί ένα μαγικό αριθμό. 21. 21 μέρες.

Έτσι αποφάσισα να μπω σε μια όσο μπορούσα «απομόνωση» και βαθιά στον εαυτό μου για 21 ημέρες. Σπίτι, δουλειά και καμία επαφή, ακόμη και με τους πολύ δικούς μου ανθρώπους αλλά και την οικογένειά μου.

Κάθε μέρα λοιπόν που ξυπνούσα έγραφα οτιδήποτε υπήρχε στο κεφάλι μου, οτιδήποτε όμως. Κάθε στιγμή ακόμη και στην δουλειά μου, που δεν ήμουν απασχολημένη με τα του γραφείου, έγραφα ότι υπήρχε εκείνη την στιγμή στο μυαλό μου. Αυτό ήταν κάτι που έκανα συνεχώς.

Την 18η ημέρα είχα τελειώσει τις απογευματινές σημειώσεις μου και για ένα λεπτό, έπιασα τον εαυτό μου να χαζεύει. Εκείνη την μικροστιγμή εμφανίστηκε μπροστά μου, το πρόσωπο του ιδρυτή του Reiki, του Μikao Usui. Φαινόταν τόσο καθαρά που μπορούσα να διακρίνω το χνούδι στο πρόσωπό του και να νιώσω το εσωτερικό του χαμόγελο.

Η αίσθηση ήταν πως ήταν υπέροχα μαλακός, κρυστάλλινα καθαρός. Εκείνη την στιγμή υπήρξε μεταξύ μας μια ανταλλαγή που με συντάραξε συθέμελα και ανέστησε τα προσωπικά μου ερείπια. Δημιούργησε σε μένα ένα άνοιγμα χώρου και άλλα πολλά. Η ημερομηνία εκείνη κοντεύει, είναι σε λίγες ημέρες από σήμερα και είναι η προσωπική μου επέτειος μέσα στο Reiki.

Την 22η ημέρα δεν άνοιξα το τετράδιο για να γυρίσω πίσω να διαβάσω τι έγραφα γιατί δεν ήμουν πια το ίδιο άτομο.
Εκείνες οι σημειώσεις έγιναν ένα παχύ τετράδιο και με πολύ αγάπη το έκανα ρολό το έδεσα με ένα σκοινάκι, το έβαλα στον σάκο μου και έκανα ένα μικρό ταξίδι μόνη μου, κάπου στην Ελλάδα σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

Εκεί το άφησα στη θάλασσα, να λιώσει με φυσικό τρόπο. Το σωματικό σύμπτωμα δεν άργησε να έρθει. Μέσα σε λίγη ώρα γέμισα εξανθήματα, ολόκληρη και είπα "τα κατάφερα", πέταξα 21 βότσαλα όλα μαζί στην θάλασσα! Το μέσα απελευθερώθηκε, και είχα όλο το χρόνο να ασχοληθώ με την φαγούρα μου, η οποία ήταν ενοχλητική! Χάρηκα όλη την επόμενη μέρα στις εξοχές παρέα με ένα ταλκ και επέστρεψα στην βάση μου.

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία που ήταν τόσο δυνατή ώστε τώρα που την αναφέρω τα συναισθήματα που προκαλεί είναι υπέροχα, (καμμία φαγούρα) δεν περιέχουν πόνο, αλλά ψυχή, ελεύθερη ψυχή, την δική μου που κόβει βόλτες πια στα φωτεινά σημεία της αγάπης που θέλουν κόπο και κυρίως Πίστη.

Φιλιά!


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 14:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να γράψω τώρα κι εγώ η πτωχή μετά από τη βαθιά εμπειρία της Λίλλιαν; Πράγματα πιο γήινα, τετριμμένα...

Θα προτιμούσα να έγραφαν γι' αυτά οι λαμβάνουσες το ρέικι, μια και σκοπεύω να αναφερθώ σε άτομα από το φόρουμ... συγκεκριμένα στην pyramid και τη galazia sfaira. Κι επειδή η γαλάζια σφαίρα μας δήλωσε παρούσα, θα την παρακαλέσω να γράψει εκείνη πώς εξέλαβε το ρέικι που της έστειλα ένα ωραίο βράδυ και θα γράψω μόνο για την pyramid.

Η πύραμιντ είχε πρόβλημα με τη μέση της σε σημείο που να μη μπορεί να ισιώσει τον κορμό της. Της είχα προτείνει μέσω του φόρουμ να της στείλω ρέικι αν ήθελε και πράγματι μου έστειλε ένα SMS που μου έλεγε να της στείλω αν μπορώ. Της έστειλα λοιπόν (τσοκουρέι μόνο, μαζί με την αγάπη μου πάντα) και μετά από κανένα 20λεπτο μου έστειλε ένα δεύτερο SMS ότι μπορούσε να ισιώσει επιτέλους τον κορμό της. Και, σε συνδυασμό με κάποιες ασκήσεις φυσικοθεραπείας που της έδωσε η amalia, ήταν καλά για αρκετό διάστημα (μέχρι που αποφάσισε να ξαναγίνει αρσιβαρίστας!).

Το βασικότερο που μπορώ να πω σε σχέση με το ρέικι είναι η χρήση του στον εαυτό μου. Το ρέικι είναι για μένα ένα καταφύγιο, ένας ήρεμος τόπος όπου μπορώ να υπάρξω με γαλήνη. Ένας τρόπος ευθυγράμμισης, καθαρισμού και ίασης σε βαθύ επίπεδο. Οι χρήσεις του είναι ατελείωτες: το χρησιμοποιώ σαν εισαγωγή στον διαλογισμό, για ήσυχο ύπνο, για να στείλω φως στον πλανήτη, για να γαληνέψω το παιδί μου, για να αγαπήσω το παρελθόν και το μέλλον μου... για να υπάρξω πιο ολόκληρη και πιο ολοκληρωμένη.

Εσένα, Μορφέα, ποια είναι η εμπειρία σου από το ρέικι;

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 16:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά. Δεν μου είναι εύκολο να γράψω αλλά σας διαβάζω.

Να κάνω μιά διόρθωση στην αναφορά της Unseen μου, δεν ίσιωσα σε 20 λεπτά αλλά σε 10 περίπου(δεν έστειλα γρήγορα απάντηση γιατί είμαι σκράπας με τα sms).

Η έκπληξή μου ήταν τόσο μεγάλη που στο 2ο sms που έστειλα, αφού είχα ισιώσει, έγραφα ότι εάν δεν είχε προλάβει να δει το 1ο και κατ΄επέκταση δεν μου είχε στείλει ρέικι θα έλεγα ότι έγινε θαύμα!!!

Φιλιά σε όλους Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 16:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς την pyramid!

εμ ...μόλις το'πες !

Καλό απόγευμα

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 09:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους,ηλιόφωτη μερα με μυρουδιές άνοιξης!

Η δικη μου εμπειρία απο το Ρέικι.....
Ζήτησα την Ανσίν να μου στείλει Ρέικι γιατι ειμαι θετική σε ότι εχεισχεση με την ενεργεια,χωρις να εχω καποιο συγκεκριμενο πρόβλημα.Λοιπον μετα το περας της διαδικασιας εκεινο που ενοιωθα -βιωνα λες και ηταν πραγματικοτητα,λες και ειμουν εγω μεσα σε αυτο ...ηταν ένα υπεροχο λουδιαστο λιβαδι.Ενοιωσα την μυρουδια του ,ένοιωσα την δροσία του,και επισης αισθάνθηκα να γινομαι ελαφρύτερη,σαν να εφυγε κατι απο πανω μου.....σαν να είμουν στο λιβαδι και να πεταγα αναμεσα σε μυρουδιες και δροσιές.Ηταν μια αισθηση άνοιξης ένα βραδακι χειμωνιάτικο,το σκεπτομαι και νοιωθω ανοιξη απο μεσα προς τα εξω κι οχι απο εξω προς τα μεσα οπως οι περισσοτεροι.
Να το ξανακανουμε Χριστινάκι.
Καλημερουδια και νοιωστε την Ανοιξη,ηρθε!(#)

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 09:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από μένα!!

Pyramid μου και να σκεφτείς ότι επίτηδες δεν είχα απαντήσει στο πρώτο SMS σου για να μην σε υποβάλλω με κανέναν τρόπο.

Galazia sfaira μου... να το ξανακάνουμε όποτε θες. Αχ βρε ματάκια μου γέμισαν τα ρουθούνια μου άνοιξη με το μήνυμά σου, νά'σαι καλά...

Επιτέλους ήρθε η άνοιξη!

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 10:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Πολύ χαίρομαι με το θέμα που ανοίξαμε.
Έχω πολλά να ρωτήσω, αλλά σήμερα θα ξεκινήσω με τη μικρή μου εμπειρία από το ρέικι.
Ήμουν πάντα υλίστρια, ώσπου μιά καταθλιψάρα μου έφερε τα πάνω κάτω και άρχισα την αναζήτηση. Κάποια στιγμή άρχισα να ασχολούμαι με το ρέικι, έχοντας όμως ερωτηματικά για το αν δουλεύει, αν εγώ μπορώ να βοηθήσω κάποιον με αυτό κλπ.
Ξεκινώντας με τον εαυτό μου και με τα παιδιά μου, δοκίμαζα. Σιγά σιγά άρχισαν να το ζητάνε μόνα τους όποτε δεν ένοιωθαν καλά ή πονούσαν κάπου.
Μιά μέρα με πήρε η κόρη μου τηλ. να με ρωτήσει αν μπορει να έρθει μιά φίλη της να της κάνω ρέικι γιατι πονούσε πολύ η κοιλιά της.
Ήρθε το κοριτσάκι κάτασπρο.
Της έκανα, και αμέσως μετά είχε αλλάξει όλο το παρουσιαστικό της και μου είπε καταχαρούμενη, ότι δεν πονούσε καθόλου.

Άλλη μιά περίπτωση που θέλω να αναφέρω είναι με μιά φίλη μου, η οποία το τελευταίο διάστημα δεν αισθανόταν καλά και μου είπε όποτε μπορέσω να της στείλω ρέικι.
Το επόμενο βράδυ που ήξερα ότι ήταν ξαπλωμένη στο σπίτι της, της έστειλα χωρίς να της το πώ πρίν.
Την επόμενη το πρωί της τηλεφώνησα να την ρωτήσω τι κάνει και μου είπε ότι κατά τις 10 το βράδυ (μετά το ρέικι που της έστειλα), άλλαξε ξαφνικά η διάθεσή της, ένοιωσε πιό δυνατή και κοιμήθηκε πολύ καλά μετά από πολύ καιρό.
Και διάφορα άλλα που έπεισαν και εμένα γι αυτή την υπέροχη ενέργεια.

Φιλάκια σε όλους και θα επανέλθω με τις απορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 10:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Galazia sfaira, Pyramid, Unseen
(H αόρατη γαλάζια σφαίρα της πυραμίδας! Ελεύθερη μετάφραση)

Είναι γεγονός πως το ίδιο το σώμα είτε κατά την διάρκεια του ύπνου, είτε κατά την ώρα της χαλάρωσης ή της βαθύτερης χαλάρωσης, αυτό-θεραπεύεται.

Η ένταση της ενέργειας και η διοχέτευσή της εξαρτάται από τις ανάγκες του δέκτη, αυτού που λαμβάνει. Με το Reiki στην προκειμένη περίπτωση αφυπνίζονται οι αυτό-θεραπευτικές δυνάμεις γιατί ο ίδιος ο άνθρωπος εν τέλει, θεραπεύει τον εαυτό του.

Υπάρχουν ενέργειες που είναι αποδεκτές και άλλες που δεν είναι έτοιμες προς αποδοχή. Εάν γίνουν αποδεκτές από το συγκεκριμένο ανθρώπινο σύστημα, επιταχύνουν την ίαση (και δεν εννοώ μόνο από ασθένεια, αλλά και την καθημερινή φόρτιση των μπαταριών μας).

Εάν όμως η ιδιοφυία του σώματος δεν επιθυμεί να δεχθεί, το σώμα απελευθερώνει ότι έχει εκείνη την στιγμή έτσι ώστε να προστατεύσει τον εαυτό του και με αυτή την έννοια λέμε πως όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες του ανθρώπου που λαμβάνει.

Το θέμα είναι πως μεταφράζουμε την ύπαρξη της ενέργειας όταν αυτή έχει φτάσει σε εμάς, εφόσον την έχουμε ζητήσει πριν. Τι εργαλεία γνώσης έχουμε, πόσο τα έχουμε αναπτύξει, πως τα συντηρούμε και πως τα εξελίσσουμε.

Τι ακριβώς σημαίνει είμαι «ανοικτός» στην ενέργεια? Αυτό πάντα θα το ρωτώ στον εαυτό μου και τώρα με την ευκαιρία ρωτάω και εσάς που συμμετέχετε σε αυτό το θέμα, γιατί κάθε ερώτηση και κάθε απάντηση θα πρέπει να έχει ένα ταξίδι και ένα προορισμό συγκεκριμένο.

Γιώτα καλημέρα! θα μπορούσα να σχολιάσω ορισμένα σημεία στο μήνυμά σου, πάντα με καλή πρόθεση?

Αγκαλιές με φως


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 11:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen,
λες ότι το χρησιμοποιείς για να αγαπήσεις το παρελθόν και το μέλλον σου.
Θέλεις να μου πείς κάτι παραπάνω γι αυτό;
Πως μπορεί να γίνει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 11:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλλιαν,
οτιδήποτε. Είμαστε εδώ για να μάθουμε, να βοηθήσουμε και να βελτιωθούμε. Με χαρά θα σε ακούσω. Και τώρα και πάντα, χωρίς να μου ζητάς την άδεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 11:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίες οι εμπειρίες σου Γιώτα. Βλέπεις, το ρέικι δεν έχει να κάνει με την αυτοεκτίμησή μας (ή την έλλειψή της), γιατί απλά ΕΙΝΑΙ.

Για το παρόν και το μέλλον, εννοώ με τη χρήση του χον-σα-ζέι-σον-νεν. Δουλεύει πραγματικά. Έχεις πάρει τον δεύτερο βαθμό, έτσι δεν είναι;

Λίλλιαν
Με προβλημάτισες, αλλά πάλι έχεις ταλέντο σ' αυτό!

Όταν ανοιγόμαστε σε μια ενέργεια, νομίζω ότι πρώτα απ' όλα την εμπιστευόμαστε. Την κατηγοριοποιούμε ως κάτι "καλό", "ωφέλιμο" και η μετάφραση αυτού εξαρτάται από το σημείο στο οποίο βρισκόμαστε. Καλό και ωφέλιμο μπορεί να σημαίνει ίαση ή γαλήνεμα ή εξέλιξη.

Στην τελευταία περίπτωση (την εξέλιξη) σημαίνει ότι αποδέχομαι ό,τι κι αν είναι αυτό που βρίσκεται μπροστά μου και εμπιστεύομαι ότι είναι για το καλό και αναγνωρίζω ότι ακόμη κι αν περνάει μέσα από δύσκολα μονοπάτια, η εξέλιξή μου θα με φέρει πιο κοντά στον Ανώτερο μου Εαυτό.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 13:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...είμι ανοιχτή στην ενέργεια...

Νοιώθω ότι δεν ειμαι κατι αυτόνομο ,μόνο μεσα σε ένα απέραντο σύμπαν,ειμαι ένα μερεος της αρμονίας του,ειμαι ενέργεια κι εγω,ενέργεια ειναι το σώμα μου ,ειναι οι σκεψεις μου,ειναι τα συναισθηματα μου.Ειμαι ένας δέκτης κι ένας πομπός ταυτόχρονα...
νοιώθω πότε "αδειάζω" και ξερω πως να "γιεμίζω".Ηταν κατι που το έμαθα σιγά σιγά παρατηρώντας με...και κάνοντας ελαχιστα σε σχεση με οσα η φυση ,ο κόσμος γύρω μου μου προσφερει.Αν και ζω σε ενα υπεροχο περιβαλλον ελαχιστα ζω στην φυση όπως θα μπορουσα.Μπορω όμως να κοιταξω τον ουρανό και να παρω ενέργεια,ανοιγω την αγκαλια μου και αφηνω τον ευατο μου να βιώσει την συνδεση μου με το σύμπαν,νοιωθω στα δακτυλα μου ενέργεια...
Κάπως ετσι....και προσπαθω γαι καλυτερα..καιπσιτευω ότι θα τα καταφερω...οπως καταφερα να ειμαι εδω κι εσεις εδω.


"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 13:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Γιώτα,
Φυσικά και θα σε ρωτώ! Όχι ότι θυμάμαι χαίρομαι!

Θα ήθελα απλά να σου πω ανοικτά την σκέψη μου, σχετικά με την πρόθεσή σου/μας να αποστείλεις Reiki, δίχως ο λήπτης να το γνωρίζει.

Καλό θα είναι να προετοιμάζουμε τους ανθρώπους όταν επιθυμούμε να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία. Καταρχήν προστατεύουμε τον εαυτό μας, έχεις σκοντάψει σε ενέργεια λες και είναι σκαλοπάτι? Εγώ το έπαθα για αυτό και κάνω το σχόλιο, είναι καθαρά βιωματικό, όχι φιλολογικό και το μοιράζομαι μαζί σου.

Κατόπιν προστατεύουμε την ίδια την διαδικασία αποστολής. Και φυσικά η απάντηση του ατόμου θα καθορίσει εάν ο «φάκελος» της ενέργειας θα ανοίξει ή όχι.

Ξέρω πως είναι ένα πολύ λεπτό θέμα γιατί θέλουμε να βοηθήσουμε κάποιον που έχει ανάγκη και έχοντας το εργαλείο γιατί ….να μην το κάνουμε? Αφού το Ρέικι δεν βλάπτει!
Όμως η απάντησή του είναι ουσιαστική. Εξάλλου εκείνη την στιγμή που εμείς θέλουμε και ετοιμαζόμαστε, ο λήπτης μπορεί να οδηγεί, να κάνει μπάνιο ή extreme sports!. Σκέψου λοιπόν να αρχίσει να χαλαρώνει ή να μειώνονται τα αντανακλαστικά του. Μου έχουν στείλει Reiki εν αγνοία μου, με την καλύτερη των προθέσεων. Αν το ήξερα όμως θα το είχα λάβει. Δεν έπαθα κάτι, δεν έπαθα τίποτε και έτσι ο αποστολέας απογοητεύτηκε. Η κατάσταση διορθώθηκε όταν την επόμενη φορά δήλωσα την ανάγκη μου για παραλαβή της συγκεκριμένης αγαπησιάρικης ενέργειας!
Αυτά!

Σκεπτόμουν, εάν θέλετε να πούμε τους βαθμούς μας στο Reiki, έτσι ώστε μαζί με την ανταλλαγή να διευκρινίζουμε και για όσους δεν γνωρίζουν -τα σύμβολα, τις βαθμίδες κλπ για παράδειγμα? Οσο αφορά εμένα Reiki master/teacher -και αιώνια μαθήτρια-

Καλό μεσημέρι!


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 13:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνω και εγώ μια προσπάθεια

Ανοικτός στην ενέργεια θα μπορούσε να σημαίνει πως, σαν δέκτης αυτής, είμαι άρτια συντονισμένος γνώστης όλων των συμπαντικών ενεργειών που υπάρχουν διαθέσιμες και οι οποίες εισέρχονται στο πλανητικό σύστημα της γης, δρουν μεμονωμένα, σε αλληλεπίδραση και συγχρονισμό, ώστε η εφαρμογή τους προς τον δέκτη, να είναι πλήρως κατανοητή και η τοποθέτησή τους ακριβής τόσο συνολικά όσο και μεμονωμένα σε κάθε ένα ζωντανό οργανισμό.

Για μένα, ανοικτή στην ενέργεια σημαίνει ότι είμαι υποψιασμένη για όλα αυτά ή τουλάχιστον για ένα απο αυτά.

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 08:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!!

Όπως προείπα έχω πάρει και τις τρεις μυήσεις του ρέικι, αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου "δασκάλα" του ρέικι και δεν έχω η ίδια μυήσει κανέναν σε αυτό. Ακόμη ανακαλύπτω, πάντα μαθαίνω και διδάσκομαι.

Σχετικά με όσα έγραψες στην sm-giota, Λίλλιαν, στο ποστ της γράφει ότι της είχε δώσει η φίλη της την άδεια να της στείλει ρέικι όποτε εκείνη μπορούσε και ότι ήξερε πως τη στιγμή που της έστειλε εντέλει, η φίλη της ήταν ξαπλωμένη.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ και επαυξάνω!!

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 09:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Καλημέρα Unseen, ευχαριστώ για την διευκρύνηση. Σε κάθε περίπτωση γράφω περισσότερο γενικά και όχι τόσο ειδικά εκτός αν ζητηθεί. Είναι ωφέλημο να γυρίζουμε στις αρχές και τους κώδικες του Reiki αν όχι μερικές φορές, συχνά, για να μην πω πάντα.

αγκαλιές με Φως

www.~~*~~!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 12:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είμαστε πάλι.
Αρχικά να πώ ότι έχω το δεύτερο βαθμό.
Τώρα θέλω να ρωτήσω, γιά το ξεμπλοκάρισμα της δημιουργικότητάς μου.
Τη νοιώθω μπλοκαρισμένη. Ξέρω ότι το κέντρο της είναι στο δεύτερο ενεργειακό κέντρο. Κάνοντας ρέικι στο συγκεκριμένο κέντρο, βοηθάει; Χρειάζεται κάτι άλλο; Καλό θα ήταν γενικά να πούμε κάτι για ρέικι και δημιουργικότητα.

Λίλλιαν,
η φράση σου "Τι εργαλεία γνώσης έχουμε για να μεταφράσουμε την ενέργεια που φτάνει σε μας" με προβλημάτισε.
Θέλετε να το συζητήσουμε λίγο.
Εγώ νομίζω το να γνωρίζουμε την ύπαρξη της ενέργειας, το να γνωρίζουμε ότι κι εμείς είμαστε ενέργεια, ότι το κάθε τι στο σύμπαν είναι συνδεδεμένο με τα υπόλοιπα και γίνεται μιά διαρκής ανταλλαγή ενεργειών, είναι ένα εργαλείο.

Και κάτι που ξεκάρφωτα μου ήρθε απόψε στον ύπνο μου:
Είμαι ανοιχτός στην ενέργεια σημαίνει είμαι ανοιχτός στην αγάπη.
Δεν ήταν σκέψη, ήταν μιά φράση που την είδα στον ύπνο μου.
Φιλάκια
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 15:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Γιώτα!

Θα σε ζαλίσω λίγο με την πολυλογία μου!

Σχετικά με το ξεμπλοκάρισμα της δημιουργικής ενέργειας. Ακόμη και όταν κοιμόμαστε δημιουργούμε…όνειρα. Το αν ψάχνεις τρόπο να εκφράσεις την δημιουργικότητά σου είναι κάτι διαφορετικό. Για μένα η δημιουργικότητα είναι η έμπνευση της στιγμής που εκφράζεται επί τόπου.

Οσο αφορά το Ρέικι και τη δημιουργικότητα. Εχει άπειρες πρακτικές, από τον δημιουργικό οραματισμό μέχρι την ομορφιά ενός χώρου "θεραπείας", ενός μπαλκονιού με φυτά, την δημιουργία μιας όμορφης παρέας για ανταλλαγή, την δημιουργία εικόνων μέσα από τα σύμβολα του β’ βαθμού, εκεί να δεις χαμός!

Όμως, δεν χρειάζεται κάποιος το Ρέικι για να γίνει δημιουργικός.! Κοίτα τα παιδιά, με μια λέξη και ένα παιχνίδι δημιουργούν παραμύθια με ενέργεια και πλούτο. Εκεί είναι κρυμμένο το χρυσό κλειδάκι που ψάχνεις, στον τρόπο.

Σχετικά με το δεύτερο ενεργειακό κέντρο. Το Ρέικι έχει μια αναφορά στα ενεργειακά κέντρα όμως δεν εργάζεται πάνω σε αυτά, έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι ημιμαθής στα ενεργειακά κέντρα.

Σου προτείνω μια θέση χεριών, που αφορά εσένα και μόνο την συγκεκριμένη στιγμή, ώστε το σημείο του β’ ενεργειακού κέντρου να μένει ανοικτό.

Αν ενώσεις τους δύο αντίχειρες και τους δύο δείκτες σχηματίζεται ένα τρίγωνο. Κλείνεις τα υπόλοιπα δακτυλάκια των χεριών και τοποθετείς τα χέρια πάνω στο σώμα σου ώστε ο ομφαλός να βρίσκεται στην μέση του τριγώνου. Δοκίμασέ το αφήνοντας την ενέργεια του Reiki να τρέξει (συνδέσου και γειώσου όμως για αυτό) και πες μου τι ένοιωσες και τι είδες. Εάν θέλεις το προσωπικό μου mail είναι πάντα διαθέσιμο.

Ναι η αλήθεια είναι πως γράφω φράσεις που προβληματίζουν και εμένα την ίδια. Πάντα πίστευα πως δύο μυαλά είναι καλύτερα από ένα, για αυτό εδώ που υπάρχει λαμπερή φαιά ουσία ας το κουβεντιάσουμε και όλοι θα λάβουμε κάτι χρήσιμο, κάτι που δεν είχαμε σκεφτεί.

Ναι σωστά το λες. Η ανταλλαγή ενεργειών είναι ένα εργαλείο. Ένα άλλο εργαλείο είναι η παρατήρηση και επιμένω στην παρατήρηση γιατί είναι ένα κλειδί που ανοίγει όχι απλά πόρτα αλλά πεδία ολόκληρα. Επίσης η διαίσθηση είναι ένα εργαλείο. Βρισκόμαστε λοιπόν στο εργαστήριο της ζωής με όλα τα εργαλεία στα χέρια μας. Τέλεια! Ορίστε Γιώτα δημιούργησε! (χι χι)

Ισως γίνομαι αναλυτική και της λεπτομέρειας από το απαιτούμενο, δεν ξέρω, ελπίζω να μου το πείτε και θα πειθαρχήσω αμέσως.

Η φράση «είμαι ανοικτή στην ενέργεια, είμαι ανοικτή στην αγάπη» είναι ουσία είναι αλήθεια. Είναι η δική σου αλήθεια και μέσα από αυτή θα ανακαλύψεις τους δικούς σου θησαυρούς!

Η Αγάπη είναι μια κωδικοποιημένη λέξη που περικλύει μέσα της όλες τις λέξεις και τις ενέργειες που κάνουμε προς τιμήν της, καθώς η ίδια είναι αόρατη, μέχρι ότου την πιάνουμε στα χέρια και το στόμα μας.


Για να μπορέσουμε να νιώσουμε και να εκφράσουμε το εύρος του πεδίου ΑΓΑΠΗ, δημιουργήσαμε μικρότερες λέξεις που να χωρούν σε κάθε στιγμή που νιώθουμε κάτι γλυκό να μας έρχεται. Ένα Σ’ αγαπώ έχει δύναμη. Η φροντίδα, η συμπόνια, η βοήθεια κλπ είναι εκπομπές αγάπης. Ένα Σ’ αγαπώ καταλύει. Όταν αυτό ενεργοποιείτε από την ψυχή ….φτάνει σε εσένα .... μέσα στον δημιουργικό ύπνο σου!

Με σεβασμό στην ύπαρξή σου
Καλό απόγευμα


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 23:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Καλώς σας βρίσκω στο αναγεννημένο τόπικ.

Να ξεκινήσω από τα πρόσφατα λεχθέντα και να προχωρήσω προς τα πίσω.

Είμαι ανοικτός στην ενέργεια για μένα σημαίνει ότι δεν κάνω σκέψεις.
Ως γνωστόν οι σκέψεις είναι διακόπτες.
Αφήνω το βίωμα να με αγγίξει,και η σοφία του πραγματικού μου εαυτού (διαίσθηση) αποφασίζει για το τη λαμβάνει.
Γι αυτό τα μικρά παιδια και τα ζώα την αισθάνονται άμεσα,και δεν την αξιολογούν ως θετική ή αρνητική.
Η σοφία τους αποφασίζει-επιλέγει.

Οταν πήρα τον 2ο βαθμό,με το πέρας του συντονισμού, μου λέει ο δάσκαλος εξασκήσου (στείλε τα σύμβολα)σε δικούς σου ανθρώπους.
Μα του λέω εγώ διάβασα ότι χωρίς να ρωτήσουμε κάποιον δεν το κάνουμε,ας είναι και ο αδερφός μας.
Δεν πειράζει λέει, στείλτο στα πέλματα ,και από εκεί συγκεντρώνεται στο ηλιακό πλέγμα,με αποτέλεσμα να διαχειρείζεται την ενέργεια όπως την χρειάζεται ο άνθρωπος.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Λίλλιαν ,φανταστική η επειρία σου.
Με πλημμύρισε συναισθήματα.
Χαίρομαι που άνοιξε ένας καινούργιος δρόμος στην ζωή σου.
Παρεπιπτόντως (δεν ξέρω αν ήταν ηθελημένα)το έγραψες (21)-3-06.

Unseen

Για να αγαπήσω το ΠΑΡΕΛΘΟΝ και το ΜΕΛΛΟΝ μου...
Μαζί με το ΠΑΡΟΝ η ουσία της ενέργειας νομίζω...

Σημ.Λίλλιαν,μπορεί κάποιος να ξανακάνει τον συντονισμό ενος βαθμού;

Να σας στείλω χρώματα και αρώματα από αμυγδαλιές που είναι ανθισμένες γύρα από την αυλή μου;

Καλό σας βράδυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 09:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

αχ, δεν σας προλαβαίνω! πετάτε σαν πεταλούδες από θέμα σε θέμα.....

κι έχω παρατηρήσει κάτι.. ότι τα τρία βασικά θέματα στα οποία ανταλάσσουμε απόψεις, έχουν αρχίσει και μοιάζουν! πάνω κάτω με άξονα το αρχικό θέμα, οι συζητήσεις μας έχουν αποκτήσει μία αρμονική δομή και περιεχόμενο... δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά...

όταν κάποιοι εκδηλώνουν την πρόθεση τους να ζήσουν πραγματικά φυσικά συντονίζονται όχι μόνο στους ρυθμούς του Σύμπαντος αλλά και μεταξύ τους

σχετικά με το Αγγελικό Reiki τώρα... είναι απλά ένας τρόπος διαχείρισης της ενέργειας (χμ ... αν και δεν ταιριάζει η λέξη) ώστε να αντιληφθούμε σε βάθος, να βιώσουμε την ανάπτυξη της σε όλες τις οκτάβες...

πως να μεταφέρουμε δηλαδή το βίωμα της αγάπης σε υψηλότερες συχνότητες...


την αγάπη μου

Galadriel

p.s. "to live is to connect"...


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 09:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σε όλους,

καλημέρα Meteor,
Λατρεύω τις ανθισμένες αμυγδαλιές!

Για τους συντονισμούς. Ναι μπορεί να γίνει. Αν για κάποιο λόγο ένας άνθρωπος νιώσει κάτι τέτοιο δεν έχει παρά να το ζητήσει. Υπάρχουν φορές που ο «σταθμός» κάνει παράσιτα.

Το Reiki δεν βλάπτει. Όμως η συμπεριφορά η δική μας ως προς τρόπο διαχείρισης αυτού, των πληροφοριών, το μοίρασμα των διαγνώσεων (που απαγορεύεται παρεμπιπτόντως), η συμβουλευτική κλπ. είναι πρωταρχικής σημασίας και ο τρόπος μας, ναι μπορεί να βλάψει .

Επειδή είμαι ρεφλεξολόγος, στο πέλμα υπάρχουν διάφορα συστήματα που αντανακλούν σε περιοχές και όργανα του σώματος. Ένα από αυτό είναι το ηλιακό. Σαν σημείο πίεσης το ‘ηλιακό’ μπορεί να ανιχνευθεί και να πιεστεί και η αντανάκλασή του φέρει χαλάρωση. Σαν περιοχή θεραπείας τώρα. Στο ηλιακό πλέγμα αντιστοιχεί μια σειρά συγκεκριμένων πιέσεων στα σημεία που απαρτίζουν την συγκεκριμένη περιοχή.

«στείλτο στα πέλματα ,και από εκεί συγκεντρώνεται στο ηλιακό πλέγμα,με αποτέλεσμα να διαχειρίζεται την ενέργεια όπως την χρειάζεται ο άνθρωπος»

Όταν μια ενέργεια σταλθεί στο πέλμα δεν συγκεντρώνεται στο ηλιακό πλέγμα μόνο. Θα έλεγα ότι το πέλμα «ξυπνά» από την ενέργεια. Μια αδυναμία στο σημείο του ηλιακού και πάντα μιλώντας ρεφλεξολογικά μπορεί να σημαίνει πολλά και διάφορα.

Επίσης το «ασκήσου στα σύμβολα με δικούς σου ανθρώπους» είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά! Η εξάσκηση γίνεται στον εαυτό μας και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην μας ταιριάξει ο τρόπος. Μοιραζόμαστε εφόσον έχουμε περπατήσει το μονοπάτι.! Και πάντα μα πάντα ρωτάμε: Θέλεις? Αλλιώς γινόμαστε ενεργειακοί-βιαστές, χοντρό αλλά αυτό είναι.

Το 21 το δανείστηκα από την εμπειρία του Μikao Usui και αφορά τις ημέρες της άσκησής του στο βουνό. Φυσικά εγώ την έβγαλα στον 5ο όροφο εκείνη την χρονιά αλλά δεν έχει σημασία, πάλι ψηλά ήταν!

Ελπίζω να βοήθησα
Σε χαιρετώ


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 09:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα G!

Eυτυχώς σαν πεταλούδες, λόγω άνοιξης.
Το χειμώνα σαν αρκούδες!
To καλοκαίρι σαν τουρίστες και
Το φθινόπωρο σαν Artiστες!

αυτό θα πει είμαι ένα με την Φύση
Μάλλον μόνη μου θα γελάσω με αυτό!


Φιλιά

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 09:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιαν, ο πατέρας μου έχει πάρκινσον και του βάζω βελονίτσες βελονισμού πάνω στην κορυφή του πρώτου δακτύλου των ποδιών, εκεί που αντιστοιχεί ο εγκέφαλος. Που αλλου να του βάλω?
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 10:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αριστούργημα Λίλλιαν!

φαντάσου τώρα λέει να ήμασταν :

την άνοιξη σαν αρκούδες
το καλοκαίρι σαν πεταλούδες
το χειμώνα σαν αρτίστες
και το φθινόπωρο σαν τουρίστες!!!!

ή ακόμα καλύτερα την άνοιξη σαν μαϊμούδες
το καλοκαίρι σαν καλιακούδες
το φθινόπωρο σαν τσιπούρες
και το χειμώνα σαν μουρμούρες!

απίθανο παιχνίδι είναι αυτό!

να 'σαι καλά καλή μου...

φιλιά πολλά

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 10:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Yiannaka,

Λυπάμαι δεν γνωρίζω.

θα πρέπει να συμβουλευτής άμεσα το άτομο που εξαρχής σας έδωσε αυτή την αγωγή.
Υπάρχει και το θέμα της χρήσης των φαρμάκων και πως αυτά ενεργοποιούνται ή καταστέλεται η δράση τους με την χρήση και της ρεφλεξολογίας και της βελονοθεραπείας. Το θέμα είναι αυτά να δουλέψουν αρμονικά και όχι το ένα να ακυρώνει το άλλο.

Ναι, το μεγάλο δάκτυλο αντιστοιχεί στην περιοχή της κεφαλής.
Εχεις κάποια ειδικότητα και χρησιμοποιείς βελονάκια?

Πολλά περαστικά εύχομαι


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 10:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου G. δίδυμε ποιητή!
Το όμοιο στο όμοιο θα πάει!

Εχω ρίξει το γέλιο!
Λες να ανοίγονται οι δρόμοι μας για την Eurovision? Kανένας μουσικός παιδιά στη περιοχή? Εδώ υπάρχουν ταλεντάρες!

φιλιά G.!!!!!!!!!!!!!

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 12:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλλιαν,
πολύ ωραία αυτά που έγραψες και καλώς ήσουν πιό αναλυτική.
Τα τύπωσα κι όλας για να μπορέσω να σκεφτώ λίγο περισσότερο πάνω σ΄αυτά.
Σαν ποιήτριες σκίζετε και οι δύο και με κάνατε να γελάσω μέσα στο φόρτο της δουλειάς.
Πολύ ωραία!!

Λοιπόν θα κάνω αυτό που μου προτείνεις και θα τα πούμε.
ΦιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy