ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 03:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- 42 μήνες παγκόσμιος πόλεμος και εμφάνιση του Αντιχρίστου
- φλας του ήλιου (καταστροφή του ηλεκτρισμού όλου του πλανήτη) και
5 μήνες βασανισμός όσων πήραν το χάραγμα από τους Νεφελίμ
- 25 μήνες αφανισμός του 1/3 των ανθρώπων
- 72 μήνες εκστρατεία του Πολέμαρχου

Α)42 μήνες παγκόσμιος πόλεμος
δεδομένου οτι ο 3ος δεν θα γίνει με καριοφίλια και γιουρούσι
μέσα στους 2-3 μήνες θα βγει "νικητής"
αυτός που θα είχε πρόσβαση σε καταφύγιο πριν το ξέσπασμα του πολέμου (για πάνω απο 3 χρόνια)
Επομένως, ο Αντιχριστος θα κάνει την εμφάνιση του πάνω σε μια "καμμένη γη"!
φαντάσου τον αντίχριστο να βγάζει λόγο: "Παραλάβαμε καμμένη γη!!!"
αντε να τον πιστέψει κανείς! του την έχουν κάψει την ατάκα οι πολιτικοί της μεταπολίτευσης

Β)φλας του ήλιου
Ανφάς ή προφίλ?
5 μήνες βασανισμός όσων πήραν το χάραγμα από τους Νεφελίμ
δεν εχει μείνει τιποτα όρθιο (βλέπε "Α")

Γ)72 μήνες εκστρατεία του Πολέμαρχου
ο γύρος του κόσμου σε 72 μήνες, τι Πολέμαρχος ειναι αυτός?
εδω ο Ιούλιος Βερν (ως Φιλέας Φογκ) το 1873 τον έκανε σε 2 μήνες (και κάτι ψιλά)
ασε που δεν μιλάμε για εκστρατεία αλλά για περίπατο (βλέπε "Α")

Δ)25 μήνες αφανισμός του 1/3 των ανθρώπων
έχει ήδη γίνει απο το "Α"

Ε)σύνολο 144 μήνες
κόψε κάτι... (βλέπε "Α")

Να με συγχωράς Kalypso για τον χιουμοριστικό αντίλογο
(προς τον Liako βέβαια)
αλλά, άλλο βιβλιοπώλης-showman και αλλο προφήτης

Mιας όμως και γίνετε πολύς λόγος τωρα τελευταία για τον 3οΠΠ
ίσως πρέπει να ψάξει λίγο ο κόσμος τι θα σήμαινε ένας ΠΠ σήμερα,
και να μην τον αναφέρουν τόσο εύκολα σαν να πρόκειται για to Call of Duty*

Και πριν κλείσω,
να καταγγείλω για μια ακόμη φορά τον "ψευδοπροφήτη" Liako!
εδω έχουμε real προφήτη (και μάλιστα ρασοφόρο)
με τον Liako το τσιράκι της NASA** θα ασχολούμαστε?


*video game
** Ο ναι! έχει κάνει κι εκεί ένα φεγγάρι




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Κορόϊδευε γιαπετ, να σε δω όταν αρχίσει ο 3ος πού θα τρέχεις..

ΑΝ αρχίσει ο 3ος π.π. δεν θα τρέξει κανείς.
Δεν θα προλάβει...

quote:
Προφητεία του Δημοσθένη Λιακόπουλου:

Πσσσσ... τι είπες τώρα;;;; Δεν χάνω πακέτο, σηκώνομαι από κρεββάτια, καναπέδες, καρέκλες, πολυθρόνες, ντιβάνια ή όπου κάθομαι, τέλος πάντων και τρέχω στο τηλ. να προλάβω, διότί όλες οι εκπομπές είναι η... τελευταία!!!


quote:
- 42 μήνες παγκόσμιος πόλεμος και εμφάνιση του Αντιχρίστου

Το πολύ κάνα μισάωρο...

quote:
5 μήνες βασανισμός όσων πήραν το χάραγμα από τους Νεφελίμ

Τι διάβολο θα τους κάνουν επί 5 μήνες;;;

quote:
- 25 μήνες αφανισμός του 1/3 των ανθρώπων

Και γι' αυτό, το πολύ κάνα μισάωρο χρειάζεται...

quote:
- 72 μήνες εκστρατεία του Πολέμαρχου

Πάνω στο άσπρο κουτσό άτι...

quote:
- κατόπιν βασιλεία του βασιλιά Ιωάννη

Ποιός είναι αυτός, πάλι;; Άλλος αυτός και άλλος ο αντίχριστος;;;
Πολύ κόσμο θα έχει το πάρτυ.

quote:
και Δευτέρα Παρουσία

Τι μανία να αρχίζουν απ' τη δεύτερη....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
γιαπετ, έχεις αιθέρα να ξυπνήσουμε την Καλυψώ?


Η Kalypso είναι στο σωστό δρόμο, απλά, σ' ένα φανάρι πρέπει να αλλάξει όχημα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 22:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβάμωνα και γιαπετ,


έκανα έναν κόπο και διάβασα ξανά την Αποκάλυψη. Στο 11ο κεφάλαιο μιλάει για πολιορκία της αγίας πόλης επί 42 μήνες, δες εδώ,

ΙΑ'
2 καὶ τὴν αὐλὴν τὴν ἔξωθεν τοῦ ναοῦ ἔκβαλε ἔξω καὶ μὴ αὐτὴν μετρήσῃς, ὅτι ἐδόθη τοῖς ἔθνεσι, καὶ τὴν πόλιν τὴν ἁγίαν πατήσουσι μῆνας τεσσαράκοντα δύο.

Επίσης, στο 13ο κεφάλαιο, στο στίχο 5, γράφει για πόλεμο του Αντίχριστου που θα κάνει για 42 μήνες. Μάλλον σ' αυτό αναφέρεται ο Λιακόπουλος. Δες εδώ:

ΙΓ', στ.5
καὶ ἐδόθη αὐτῷ στόμα λαλοῦν μεγάλα καὶ βλασφημίαν· καὶ ἐδόθη αὐτῷ ἐξουσία πόλεμον ποιῆσαι μῆνας τεσσαράκοντα δύο.


Για το φλας του ήλιου, βρήκα εδώ:

κεφάλαιο Η', στίχος 12
12 Καὶ ὁ τέταρτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἐπλήγη τὸ τρίτον τοῦ ἡλίου καὶ τὸ τρίτον τῆς σελήνης καὶ τὸ τρίτον τῶν ἀστέρων, ἵνα σκοτισθῇ τὸ τρίτον αὐτῶν, καὶ τὸ τρίτον αὐτῆς μὴ φανῇ ἡ ἡμέρα, καὶ ἡ νὺξ ὁμοίως.

και εδώ,

ΙΣΤ', στ.8
Καὶ ὁ τέταρτος ἐξέχεε τὴν φιάλην αὐτοῦ ἐπὶ τὸν ἥλιον· καὶ ἐδόθη αὐτῷ καυματίσαι ἐν πυρὶ τοὺς ἀνθρώπους, 9 καὶ ἐκαυματίσθησαν οἱ ἄνθρωποι καῦμα μέγα, καὶ ἐβλασφήμησαν οἱ ἄνθρωποι τὸ ὄνομα τοῦ Θεοῦ τοῦ ἔχοντος ἐξουσίαν ἐπὶ τὰς πληγὰς ταύτας, καὶ οὐ μετενόησαν δοῦναι αὐτῷ δόξαν.


Για τον βασανισμό των ανθρώπων που θα πάρουν το χάραγμα και θα βασανισθούν επί 5 μήνες, βρήκα αυτό:

κεφάλαιο Θ',
2 καὶ ἤνοιξε τὸ φρέαρ τῆς ἀβύσσου, καὶ ἀνέβη καπνὸς ἐκ τοῦ φρέατος ὡς καπνὸς καμίνου καιομένης, καὶ ἐσκοτίσθη ὁ ἥλιος καὶ ὁ ἀὴρ ἐκ τοῦ καπνοῦ τοῦ φρέατος. 3 καὶ ἐκ τοῦ καπνοῦ ἐξῆλθον ἀκρίδες εἰς τὴν γῆν, καὶ ἐδόθη αὐταῖς ἐξουσία ὡς ἔχουσιν ἐξουσίαν οἱ σκορπίοι τῆς γῆς· 4 καὶ ἐρρέθη αὐταῖς ἵνα μὴ ἀδικήσωσι τὸν χόρτον τῆς γῆς οὐδὲ πᾶν χλωρὸν οὐδὲ πᾶν δένδρον, εἰ μὴ τοὺς ἀνθρώπους οἵτινες οὐκ ἔχουσι τὴν σφραγῖδα τοῦ Θεοῦ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν. 5 καὶ ἐδόθη αὐταῖς ἵνα μὴ ἀποκτείνωσιν αὐτούς, ἀλλ᾿ ἵνα βασανισθῶσι μῆνας πέντε·

και εδώ, ίδιο κεφάλαιο, στίχος 10,

10 καὶ ἔχουσιν οὐρὰς ὁμοίας σκορπίοις καὶ κέντρα, καὶ ἐν ταῖς οὐραῖς αὐτῶν ἐξουσίαν ἔχουσι τοῦ ἀδικῆσαι τοὺς ἀνθρώπους μῆνας πέντε.

Για τον Πολέμαρχο, βρήκα αυτά τα χωρία χωρίς όμως να αναφέρεται ο χρόνος της εκστρατείας του. Δες εδώ:

κεφάλαιο ΙΘ,

11 Καὶ εἶδον τὸν οὐρανὸν ἀνεῳγμένον, καὶ ἰδοὺ ἵππος λευκός, καὶ ὁ καθήμενος ἐπ᾿ αὐτόν, καλούμενος πιστὸς καὶ ἀληθινός, καὶ ἐν δικαιοσύνῃ κρίνει καὶ πολεμεῖ· 12 οἱ δὲ ὀφθαλμοὶ αὐτοῦ ὡς φλὸξ πυρός, καὶ ἐπὶ τὴν κεφαλὴν αὐτοῦ διαδήματα πολλά, ἔχων ὀνόματα γεγραμμένα, καὶ ὄνομα γεγραμμένον ὃ οὐδεὶς οἶδεν εἰ μὴ αὐτός, 13 καὶ περιβεβλημένος ἱμάτιον βεβαμμένον ἐν αἵματι, καὶ κέκληται τὸ ὄνομα αὐτοῦ, ὁ λόγος τοῦ Θεοῦ. 14 καὶ τὰ στρατεύματα τὰ ἐν τῷ οὐρανῷ ἠκολούθει αὐτῷ ἐπὶ ἵπποις λευκοῖς, ἐνδεδυμένοι βύσσινον λευκὸν καθαρόν. 15 καὶ ἐκ τοῦ στόματος αὐτοῦ ἐκπορεύεται ρομφαία ὀξεῖα δίστομος, ἵνα ἐν αὐτῇ πατάσσῃ τὰ ἔθνη· καὶ αὐτὸς ποιμανεῖ αὐτοὺς ἐν ράβδῳ σιδηρᾷ· καὶ αὐτὸς πατεῖ τὴν ληνὸν τοῦ οἴνου τοῦ θυμοῦ τῆς ὀργῆς τοῦ Θεοῦ τοῦ παντοκράτορος. 16 καὶ ἔχει ἐπὶ τὸ ἱμάτιον καὶ ἐπὶ τὸν μηρὸν αὐτοῦ ὄνομα γεγραμμένον, βασιλεὺς βασιλέων καὶ κύριος κυρίων.


Τέλος, για τον αφανισμό του 1/3 των ανθρώπων, γράφει εδώ τα εξής:

στο Θ' κεφάλαιο
15 καὶ ἐλύθησαν οἱ τέσσαρες ἄγγελοι οἱ ἡτοιμασμένοι εἰς τὴν ὥραν καὶ εἰς τὴν ἡμέραν καὶ μῆνα καὶ ἐνιαυτόν, ἵνα ἀποκτείνωσι τὸ τρίτον τῶν ἀνθρώπων.

Δεν αναφέρει όμως και δω για τον χρόνο αφανισμού. Δεν ξέρω δηλ. ο Λιακόπουλος πού βρήκε τους 25 μήνες.


Τέσπα, να πω ότι προσωπικά τον πιστεύω τον Δημοσθένη, το μόνο που δεν δέχομαι είναι η σειρά των γεγονότων που έβαλε στην προφητεία του. Εγώ δέχομαι την προφητεία του γέροντα Ιωσήφ του Βατοπεδινού που είπε ότι ο Αντίχριστος θα έρθει μετά από μια γενιά 30 με 40 χρόνια. Και μαζί του θα εμφανιστούν οι Νεφελίμ και όποια άλλη πληγή.

Αιθεροβαμωνα,

κάτι είπες για έναν ρασοφόρο, ποιόν εννοείς; Και κάτι ακόμα για τον Λιακόπουλο: τα βιβλία που διαφημίζει τώρα είναι χειρόγραφα από το Άγιο Ορος, του τα έδωσαν καποιοι μοναχοί κελιώτες να τα δημοσιεύσει. Εσύ πιστεύεις ότι οι μοναχοί είναι ...πλανεμένοι;
Δεν το νομίζω...Κρίμα μόνο που δεν τα έχω αγοράσει, αλλιώς, θα έγραφα μερικά αποσπάσματα κι εδώ στο φόρουμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 23:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso
Εννοώ τον πατέρα Μάξιμο (άσχετα αν πιστεύω ή οχι τα οσα λέει)
είναι ο μοναδικός "προφήτης" που βγαίνει (εν ζωή) και επωνύμως,
τωρα οι "κάποιοι" του Liako είναι ευκολονόητο οτι πρόκειται για μη ταυτοποιημένα άτομα.

Τώρα για τα αποσπάσματα που παραθετεις απο την Αποκάλυψη,
οπως υποστηρίζει η επίσημη Ελληνορθόδοξη Εκκλησία
(αν δεν μιλάμε για κάποια αλλη αίρεση)
οφείλω να πιστέψω αυτο που επικαλείται επίσημα το Δόγμα
και λέει οτι: ερμηνεία της Αποκάλυψης δεν πρέπει να γίνετε!
αυτολεξεί: "η Αποκάλυψη δεν επιδέχεται ερμηνείας"

Πέρα των παραπάνω, αν προσέξεις διαχρονικά την θεματολογία των βιβλίων του τηλεοπτικού βιβλιοπώλη, είναι λίγο "μπερδεμένη"
λίγο απ'ολα δηλαδή (ότι πουλάει)
οχι πως είναι μεμπτό αυτό, αντιθέτως προσωπικά βρίσκω πολύ χαριτωμένο τον Δημοσθένη και δεν σου κρύβω οτι τον παρακολουθώ αρκετές φορές
(συνειδητοποιημένα όμως, πως παρακολουθώ έναν αρκετά καλό showman/έμπορο)
τον οποίο δεν τον αλλάζω με τίποτα ως συντροφιά στις αϋπνίες μου
(ουτε με το Pretty Bra)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 00:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso, η αποκάλυψη θέλει πολύ κουβέντα και μεγάλη ανάλυση, για να φανεί και ή προέλευσή της.

Για παράδειγμα, θα μπορούσε να είναι μια συρραφή πληροφοριών από πανάρχαιους μύθους (όχι παραμύθια) των Ελληνικών και των Ινδικών ιερών κειμένων καθώς και αυτών, των λαών της Αμερικής.

Περιγράφουν πολέμους προηγμένης τεχνολογίας, ακατανόητους για τους χθόνιους (Τιτανομαχία, Γιγαντομαχία, Ραμαγιάνα, Σαρασβάτα, πόπολ βουχ κ.α.). Όλα αυτά είναι ιστορία...

Ίσως και γι' αυτό άργησε να περιληφθεί στην κ. διαθήκη των χριστιανών, αφού, πριν απ' αυτό, ήταν κατακριτέο και απαγορευμένο βιβλίο απ' αυτούς.
Δεν θυμάμαι πότε μπήκε, νομίζω στην πενθέκτη σύνοδο, αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

Οι συγγραφείς της αποκάλυψης, πιθανόν να είχαν πρόσβαση σε αρχαία κρυφή ή απαγορευμένη γνώση την οποία κρυπτογράφησαν μέσα σ' αυτήν.
Αλλά, είπαμε, αυτή η συζήτηση είναι μεγάλη...

Ενδεχομένως λοιπόν, να εξιστορεί και όχι να προλέγει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 01:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για τα αποσπάσματα που παραθετεις απο την Αποκάλυψη,
οπως υποστηρίζει η επίσημη Ελληνορθόδοξη Εκκλησία
(αν δεν μιλάμε για κάποια αλλη αίρεση)
οφείλω να πιστέψω αυτο που επικαλείται επίσημα το Δόγμα
και λέει οτι: ερμηνεία της Αποκάλυψης δεν πρέπει να γίνετε!
αυτολεξεί: "η Αποκάλυψη δεν επιδέχεται ερμηνείας"


Αυτό ομολογώ ότι δεν το γνώριζα. Πού το γράφει αυτό;;; Πολύ μεσαιωνικό μου κάνει...και οδηγεί στην ημιμάθεια...Είναι φορές τελικά που δεν συμφωνώ με κάποιες αποφάσεις της λεγόμενης επίσημης Εκκλησίας!

Αιθεροβάμωνα,

αν μπορείς γράψε κάτι από τον πατέρα Μάξιμο, έστω και επιγραμματικά. Είχα διαβάσει ένα βιβλίο του αλλά έχει πολύ καιρό. Δεν θυμάμαι τί προφήτευε.


Γιαπετ,

την Αποκάλυψη την έγραψε ο άγιος Ιωάννης ο θεολόγος, ένας είναι ο συγγραφέας της δηλ, δεν είναι πολλοί. Όσο για την συρραφή που λες, δεν νομίζω ότι υφίσταται κάτι τέτοιο. Δεν περιγράφει μέσα καμία γιγαντομαχία και κανέναν μύθο του παρελθόντος. Ο μόνος λόγος που φαίνεται κάπως "ακαταλαβίστικη" είναι επειδή ο άγιος Ιωάννης έβλεπε σε μελλοντικό χρόνο από διαφορετικές όμως όψεις ένα γεγονός και έτσι πολλές φορές δεν υπάρχει κανονικός ειρμός στην περιγραφή των γεγονότων.

Διάβασέ την πάντως την Αποκάλυψη! Μην την φοβάσαι κι ας λένε άλλα κι άλλα οι διάφοροι θεολόγοι και επίσκοποι. Μπορείτε και σεις να δώσετε την δική σας ερμηνεία! Μην υποτιμάτε τον εαυτό σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 02:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso, επιμένω σ' αυτό που έγραψα.
Αν θέλεις διάβασέ το πιο "ανοικτά" και σκέψου.

quote:
Γιαπετ,

την Αποκάλυψη την έγραψε ο άγιος Ιωάννης ο θεολόγος, ένας είναι ο συγγραφέας της δηλ, δεν είναι πολλοί.


Αυτός ο ισχυρισμός, για συγκεκριμένους λόγους, είναι από αδύνατος έως... αδύνατος!!

Απλά, χρεώθηκε σ' αυτόν, εκ των υστέρων.

quote:
Όσο για την συρραφή που λες, δεν νομίζω ότι υφίσταται κάτι τέτοιο. Δεν περιγράφει μέσα καμία γιγαντομαχία και κανέναν μύθο του παρελθόντος.

Το ύφος και οι περιγραφές της μοιάζουν πάρα πολύ με τα αντίστοιχα των αρχαίων συγγραφέων των επών.

quote:
Διάβασέ την πάντως την Αποκάλυψη!

Τι σε κάνει να θεωρείς ότι δεν ξέρω περί τίνος γράφω;;;

quote:
Μην την φοβάσαι κι ας λένε άλλα κι άλλα οι διάφοροι θεολόγοι και επίσκοποι.

Δεν ξέρω τι λένε οι επίσκοποι αλλά εγώ, όσες φορές την διάβασα, δεν έπαθα τίποτε...

quote:
Μπορείτε και σεις να δώσετε την δική σας ερμηνεία! Μην υποτιμάτε τον εαυτό σας.

Ποιοί είμαστε "εμείς", που υποτιμάμε και τον εαυτό μας;;

Μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει ή να συμφωνήσει με την εκκλησία;;

Πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου, έχεις κάνει πεποίθηση, αυτό που σου έχουν βάλει στο κεφάλι οι παπάδες. Διαφορετικά θα σκεφτόσουν ότι, ίσως, μια άλλη άποψη να έχει βάση και θα την επεξεργαζόσουν πριν την απορρίψεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 02:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαφορετικά θα σκεφτόσουν ότι, ίσως, μια άλλη άποψη να έχει βάση και θα την επεξεργαζόσουν πριν την απορρίψεις...


Γιαπετ, μην ξεχνάς όμως ότι βιώσα κάποια πράγματα και πώς να το κάνουμε, κάπου καταστάλαξα και γω. Αν κάποιες από τις απόψεις μου συμφωνούν με όσα λένε μερικοί "παπάδες", δεν φταίω. Ούτε και οι παπάδες φταίνε. Που, παρεμπιπτόντως, για να έγιναν παπάδες, πάει να πει πως κάποιες θείες εμπειρίες θα έζησαν κι αυτοί. Κάπου στην ζωή τους θα γνώρισαν τον θεό...Αν όχι όλοι, μερικοί από αυτούς. Και μερικοί από αυτούς είναι κατά την γνώμη μου άξιοι στο έργο τους. Και στέκονται πλάι μας ανιδιοτελώς, αληθινά και ανθρώπινα.

Ίσως τελικά να μην μπορώ να δω "ανοιχτά" όπως λες, ίσως να μην μπορώ να είμαι καλή συζητήτρια, γιατί κάποια πράγματα εμπεδώθηκαν μέσα μου. Και για να είναι καλός συζητητής κάποιος "πρέπει" ίσως να αναζητά. Εγώ όμως, ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΩ πλέον. Γιατί "είδα"! Και πίστεψέ με, τα είδα όλα!...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 10:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως τελικά να μην μπορώ να δω "ανοιχτά" όπως λες, ίσως να μην μπορώ να είμαι καλή συζητήτρια, γιατί κάποια πράγματα εμπεδώθηκαν μέσα μου.


Αυτο δεν συμβαινει μοναχα σε σενα φιλη


Σε ολους εμας που λεμε οτι ερενουμε και οτι ψαχνουμε εχουν εμπεδωθει πραγατα ,οπως αλλωστε και σε ολον τον κοσμο


Για αυτον αλλωστε τον λογο ψαχνουμε


Αυτα λοιπον τα πραγματα ερχονται σε μεταξυ τους αντιθεση, και καταναλωνουν ενεργεια ,ερχονται σε ατιθεση δηλαδη με την ευημερια και την υγεια και γενικα στερουν την ποιοτητα ζωης που θα μπορουσαμε να εχουμε χωρις αυτα τα στοιχεια


Ολα αυτα βεβαια ειναι πρωταρχικο αποτελεσματα της αδυναμιας μας να μπορουμε να δουμε και κατι αλλο εκτος απο αυτο που μας εχει καρφωθει στο νου

Αρα στοχος ειναι η συνεχη ενδοσκοπηση για να βρεθει το ''λαθος''


Για να γινει ομως αυτο πρεπει να μαθουμε πρωτα να βλεπουμε πια ειναι η αναγκη μας


Ποσο σημαντικο δηλαδη ειναι να αυτοπαρατηρουμαστε

Να θυμασαι επισης οτι ο μεγαλυτερος ισως εχθρος μας ειναι η ταση μας να μιμουμαστε και να μην ερευνουμε την ζωη μας



quote:
Εγώ όμως, ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΩ πλέον. Γιατί "είδα"! Και πίστεψέ με, τα είδα όλα!...

Αν στα αληθεια το πιστευεις αυτο τοτε ..................και παλι ολα καλα !!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 10:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως τελικά να μην μπορώ να δω "ανοιχτά" όπως λες, ίσως να μην μπορώ να είμαι καλή συζητήτρια, γιατί κάποια πράγματα εμπεδώθηκαν μέσα μου.


Αυτο δεν συμβαινει μοναχα σε σενα φιλη


Σε ολους εμας που λεμε οτι ερενουμε και οτι ψαχνουμε εχουν εμπεδωθει πραγατα ,οπως αλλωστε και σε ολον τον κοσμο


Για αυτον αλλωστε τον λογο ψαχνουμε


Αυτα λοιπον τα πραγματα ερχονται σε μεταξυ τους αντιθεση, και καταναλωνουν ενεργεια ,ερχονται σε ατιθεση δηλαδη με την ευημερια και την υγεια και γενικα στερουν την ποιοτητα ζωης που θα μπορουσαμε να εχουμε χωρις αυτα τα στοιχεια


Ολα αυτα βεβαια ειναι πρωταρχικο αποτελεσματα της αδυναμιας μας να μπορουμε να δουμε και κατι αλλο εκτος απο αυτο που μας εχει καρφωθει στο νου

Αρα στοχος ειναι η συνεχη ενδοσκοπηση για να βρεθει το ''λαθος''


Για να γινει ομως αυτο πρεπει να μαθουμε πρωτα να βλεπουμε πια ειναι η αναγκη μας


Ποσο σημαντικο δηλαδη ειναι να αυτοπαρατηρουμαστε

Να θυμασαι επισης οτι ο μεγαλυτερος ισως εχθρος μας ειναι η ταση μας να μιμουμαστε και να μην ερευνουμε την ζωη μας



quote:
Εγώ όμως, ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΩ πλέον. Γιατί "είδα"! Και πίστεψέ με, τα είδα όλα!...

Αν στα αληθεια το πιστευεις αυτο τοτε ..................και παλι ολα καλα !!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 11:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso
Σχετικά με την ερμηνεία της αποκάλυψης, η βασική "άποψη" της Ελληνορθόδοξης εκκλησίας είναι η ακόλουθη:
"Οι πατέρες της Εκκλησιας δεν ησχολήθησαν ποτέ με την ερμηνεία της «Απο­κα­λύψεως» γιατι να το κάνουμε εμείς?"
επίσης:
Η Εκκλησία, ενώ δεν έχει αφή­σει βιβλίο για βιβλίο της Καινής Διαθήκης, σχεδόν όλα δε και της Παλαιάς, που να τα έχει ως αναγνώσματα. Δεν έχει βάλει ούτε ένα ανάγνωσμα σε όλο τον κύκλο του εκκλησιαστικού έτους, ούτε ένα ανάγνωσμα από την «Αποκάλυψη».
Ακριβώς για τον κίνδυνο των παρερμηνειών"

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις την τοποθέτηση του π. Επιφάνιου Θεοδωρόπουλου
(ενος εκ των πλέων διακεκριμένων θεολόγων της Ελληνικής Εκκλησίας)

δημοσιεύτηκε στην "Ενοριακή Ευλογία" της Αρχιεπισκοπής Αθηνών ιερού ναού Αγ.Νικολάου
(Τεύχος Ιουνίου-Ιουλίου '11) θα την βρεις εδω

ένα μικρο δείγμα:

quote:

π. Επιφάνιος: ""Άκουσε παιδάκι μου.
Όλα τα της «Απο­κα­λύψεως» είναι συμβολικά.
Όταν λέη ότι είχε θαλασσα, ότι ο ήλιος δεν έδυε, αυτά είναι πραγματικά;
Όταν λέη η πρώτη κολώνα σάπφειρος, η δεύτερη ίασπις, η τρίτη υάκινθος, η τέταρτη σαργόλις και ούτω καθ’ εξής, αυτά είναι πραγματικά;
Οι πυλώνες ήταν έτσι; Αυτά είναι πραγματικά;
Για να δείξη το μεγαλείο της πόλεως του Θεού, της Άνω Ιερουσαλήμ την περι­γράφει με υλικά, με ανθρώπινα μέτρα.
Αυτό σημαίνει ότι είναι πραγματικά;
Και η θαλασσα είναι ακύμαντος και γαληνιαία.
Και ο ήλιος εκεί δεν δύει ποτέ, αυτά είναι πραγματικά; Έχει ήλιον τέτοιον υλικόν η Άνω Ιερουσα­λήμ;
Όλα είναι συμβολικά τα της «Αποκαλύψεως»!""

Ο καθένας βέβαια είναι ελεύθερος να ψάχνει και να ερμηνεύει κατά το δοκούν, είμαι ο τελευταίος που θα το καταδικάσει,
εγώ απλά ανέφερα τις θέσεις της επίσημης Εκκλησίας, και οχι του κάθε Liako
γιατί τα τελευταία χρόνια έχουμε απολέσει το τόπι με Αιρετικούς αυτοαποκαλούμενους ΧΟ/ους, και πρέπει δίκαια να αποδίδουμε τα "Καίσαρος Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ"!

Τώρα για την αίρεση του Μάξιμου (κατά κόσμον Κωνσταντίνος Βαρβαρής) όρεξη να εχεις να διαβάζεις!
στο θέμα: Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!



Αναμένω τα συμπεράσματα σου.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 12:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon πολύ σωστή η τοποθέτησή σου. Μπράβο.

Είναι καιρός ο ελληνικός λαός να ωριμάσει, να αφήσει τα παραμύθια, να αφήσει τα αστρόπλοια και τους "Σώρρες", και να επιστρέψει στη πραγματικότητα, να αρχίσει να χτίζει μέλλον για τα παιδιά του.

Εναλλακτικά μπορεί να περιμένει και τα αστρόπλοια..

Edited by - Πύρινος on 14/09/2013 12:41:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 15:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εναλλακτικά μπορεί να περιμένει και τα αστρόπλοια..
Με την έννοια οτι όποιος θέλει να πιστεύει.. ας πιστεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
King Of East
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 16:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 22:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναμένω τα συμπεράσματα σου.

Τα συμπεράσματά μου είναι ότι ...μπερδέψαμε τα μπούτια μας! Με το συμπάθειο κιόλας

quote:
MΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ

King of east, άντε καλέ που σου καταστρέψαμε το θέμα...ίσα-ίσα που του ανεβάσαμε κάπως το επίπεδο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 23:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kalypso:
Τα συμπεράσματά μου είναι ότι ...μπερδέψαμε τα μπούτια μας!

Απλά απάντησα στα ερωτήματα σου:

quote:

Αυτό ομολογώ ότι δεν το γνώριζα. Πού το γράφει αυτό;;; Πολύ μεσαιωνικό μου κάνει...και οδηγεί στην ημιμάθεια...Είναι φορές τελικά που δεν συμφωνώ με κάποιες αποφάσεις της λεγόμενης επίσημης Εκκλησίας!
Αιθεροβάμωνα,
αν μπορείς γράψε κάτι από τον πατέρα Μάξιμο, έστω και επιγραμματικά. Είχα διαβάσει ένα βιβλίο του αλλά έχει πολύ καιρό. Δεν θυμάμαι τί προφήτευε.

τωρα οι ερωτήσεις φταίνε ή οι απαντήσεις?
θα δείξει



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2013, 23:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Εγώ όμως, ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΩ πλέον. Γιατί "είδα"! Και πίστεψέ με, τα είδα όλα!...

Οκ, όπως νομίζεις.

Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν έχουμε λόγο να συζητούμε, πλέον, επί της περίπτωσής σου.

Ας ελπίσουμε ότι το περιστέρι θα σε ξαναεπισκεφθεί...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 20:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα γίνω και εγώ ένας Λιακόπουλος και θα σας πω το σκεπτικό μου για να καταλήξω και εγώ στην προφητεία μου, βέβαια είναι για να γράψω βιβλίο επιστημονικής φαντασίας και χωρίς αποδείξεις έμπρακτες, θα το αναπτύξω το θέμα μου με δύο θεωρίες: Πρώτη θεωρεία, την εποχή των παγετώνων εξελίχθηκε το είδος των ερπετοειδών-σαυρομορφοι, ήταν το ον που μπόρεσε να εξελιχθεί στον πλανήτη γη και απέκτησε και τεχνολογία, (βρίσκεται εκατομμύρια χρόνια ποιο μπροστά από εμάς στην εξέλιξη), όπως και ο άνθρωπος εξελίχθηκε στην μετέπειτα εποχή γιατί μπόρεσε να δημιουργήσει με τα χέρια του εργαλεία, δεν είναι και μη αφύσικο, αν κατανοήσουμε ότι και ο άνθρωπος σώθηκε και εξελίχθηκε. Δεύτερη θεωρία , ήρθαν στην γη και την παγώσανε κάποιοι πολιτισμοί ποιο εξελιγμένη από εμάς, για να μπορέσουν να κατοικήσουν σε αυτή γιατί τότε λόγο των δεινοσαύρων ήταν δύσκολο μπορεί βέβαια να μου πείτε ότι ήταν κάτι σαν πείραμα για να μπορέσουν να δουν τι θα εξελιχθεί, μέχρι τότε δεν υπήρχε η νοημοσύνη (εδώ λένε ότι στην Αμερική ότι ανακάλυψαν πριν κάποια χρόνια πως να δημιουργούν καιρικά φαινόμενα και την βροχή και είχαν βγει το 2010 και μίλησαν για πρώτη φορά για το φαινόμενο domino), μετέπειτα οι απόψεις διίστανται, βέβαια ήρθε και κάποια άλλη φυλή και τους ονόμασαν οι άνθρωποι Θεούς, πχ οι δώδεκα Θεοί του Ολύμπου που λέγετε ότι καταγόταν από την Ανδρομέδα, άλλος ένας μύθος για την ζωή σε άλλους πλανήτες, τέλος πάντων για να μην τα πολύ λογώ υπήρχαν τότε διάφορες φυλές που επισκεπτόταν το πλανήτη γη, από την εποχή των παγετώνων και έλεγχαν την εξέλιξη του πλανήτη, γιαυτό και αν το καλοσκεφτείτε όλα ήταν πειραματικά, δηλαδή από τους Θεούς της Αιγύπτου, μέχρι το δωδεκάθεο, τους Θεούς της Βαλχάλα τον Βούδα και διάφορες εκάστοτε Θεότητες μέχρι που ήρθε η εξέλιξη με τα διάφορα πειράματα του ενός Θεού που μας προσφέρει την Βίβλο, όπου για τους σκλάβους εκείνης της εποχής ήταν ο τρόπος διαφυγής τους η δύναμη του να συνεχίσουν, μην ξεχνάμε υπήρχε σε αυτούς τους λαούς μεγάλη φτώχεια και συνεχίζω λέγοντας, για την πολύ συζητημένη βίβλο, μερικοί άνθρωποι τότε <<προφήτες>> ότι ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης είναι ο τιμωρός κ.τ.λ ενώ ο Θεός της Καινής Διαθήκης είναι ποιο ήρεμος και αποφασίζει να στείλει τον υιό του στην γη και δέχθηκαν επίκρηση σαν αιρετικοί από τον ίδιο τον άνθρωπο.
Η δικιά μου θεωρεία, υπάρχει ζωή και σε άλλους πλανήτες όπου κάποιοι, είναι ποιο εξελιγμένη από εμάς και σε άλλους που είναι λιγότερο και μέσα από αυτό οι ποιο εξελιγμένη λόγο ίσως της σοφίας τους έχουν μία διαγαλαξιακή συμμαχία όπου δημιουργήθηκε πολύ αργότερα, αυτή δε διέπεται από διάφορες εξελιγμένες φυλές, έχει συνήθως κάποια φυλή όπου είναι ποιο δυνατή σύμφωνα με την εξέληξη της, δηλαδή δεν χρειάζεται να πολεμούν για να την ορίσουν απλά είναι ποια φυλή εξελίσσεται περισσότερο στην τεχνολογία, αυτοί είναι και οι ειρηνοποιοί και επιβάλουν το νόμο στον Γαλαξία και αρχίζουμε να ερχόμαστε σε αυτό τον πρότυπο και εμείς και εκεί ξεκινάει μία άλλη θεωρεία, αν δούμε πριν ξεκινήσει αυτή η συμμαχία αλλάζαμε συνέχεια Θεούς, σύμφωνα με το ποιος στον Γαλαξία είναι ο ποιο δυνατός και εκεί έρχονται και οι διάφοροι Θεοί, εναλλάξ, μετά την πάροδο τον χρόνον βλέπουμε ότι και στην ανθρωπότητα τείνει αυτό το μοντέλο της τεχνολογίας και τον πλούτου, ποιος είναι ο ποιο ισχυρός και αρχίζουμε να δημιουργούμε φυλές, αν προσέξουμε σε άλλο το κόσμο έχει έρθει αυτό το πρότυπο, μπορείτε να μου πείτε πως προέκυψε αυτό; Πότε ήρθε η φαεινή ιδέα για ενοποίηση του πλανήτη με έναν πλανητάρχη από την Αμερική και δεν θα πω μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο αλλά μετά την πτώση της Ρωσίας που είναι ορθόδοξη, θα μου πείτε για παράδειγμα ο Μέγας Αλέξανδρος δεν το έκανε αυτό ή κάποιοι άλλοι, συμμαχία έχει ότι σε όλο τον πλανήτη γη άρχισε να επικρατή αυτό το πρότυπο και η μόνοι που δεν το δέχονται είναι οι ανατολικές χώρες, το δέχονται μόνο οι Ισραηλινή, γιατί οι υπόλοιποι είναι φανατισμένοι, πιστεύουν στον Αλλάχ με προφήτη τον Μωάμεθ και δεν μπορούνε να τους ελέγξουν και ακόμα και σήμερα κάνουν θρησκευτικούς πολέμους, είναι οι χώρες κατά περίεργο τρόπο που δέχθηκαν πρώτες την μονοθεΐα του τελευταίου Θεού, για μένα όσον αφορά την ιστορία, δηλαδή αν καθίσουμε και το σκεφτούμε η Αμερική με πόλεμο χωρίς λόγο βέβαια πήγε να επιβληθεί και στην Ασία με τον πόλεμο στο Βιετνάμ την ατομική βόμβα στο Ναγκασάκι και επεμβαίνει σε διάφορους πολέμους στις Ανατολικές χώρες θεωρώντας εμείς ότι είναι για λόγους τεχνολογίας όπλων και δοκιμών και για διάφορα πετρελαϊκά συμφέροντα δηλαδή λόγο πλούτου, από ποιους πήρε άραγε αυτήν την εντολή άραγε;
Για να έρθω και εγώ στην προφητεία μου, έχουμε δει τον Θεό της γνώσεις, τον Θεό της Σοφίας , τον φιλεύσπλαχνο Θεό και ούτε κάθε εξής και για να εξελιχθεί ένα από αυτά τα πρότυπα συνήθως υπήρχε και ένας πόλεμος μετά, το μόνο που δεν έχουμε δει είναι τον ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΌ ΘΕΌ και εκεί έρχεται η προφητεία μου , όταν θα συμβεί αυτό θα πεθάνει ο μεγαλύτερος πληθυσμός της γης, έχει δύο σκέλη: Πρώτο η πάλη θα γίνει μεταξύ μας για να μπορέσουμε να αποδεχθούμε τις ιδέες του καινούργιου Θεού, (την νέα τάξη πραγμάτων) ή για να μας επιβάλουν οι χώρες οι Ανατολικές τον δικό τους Θεό ή το αντίστροφο, οπότε θα γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. Δεύτερον θα επέμβουν οι διαγαλαξιακή για να μας τον φέρουν αυτοί σαν το τελευταίο πείραμα και στο δεύτερο σκέλος βγαίνουν τρεις εκδοχές και τείνω περισσότερο προς την τρίτη, πρώτη εκδοχή είδαν και απόειδαν για να μας εξελίξουν, δεύτερη εκδοχή, δεν θέλουν την εξέλιξη μας και μας θέλουν άβουλα πλάσματα για να μπορούν να πειραματίζονται και να ερευνούν και η τρίτη εκδοχή και η φαρμακερή λόγο στο ότι δεν είμαστε μία φυλή στην γη και δεν πιστεύουμε στον ίδιο Θεό, δεν έχουμε ειρήνη, καταστρέφουμε τον πλανήτη και δεν θεωρούμαστε άξιοι για να γνωρίζουμε αυτή την συμμαχία, δεν θέλουν να εξελιχθούμε, οπότε θέλουν να μένουμε σε καταστολή και να μην ξέρουμε οι περισσότεροι από εμάς ότι υπάρχουν, θα μου πείτε εδώ ότι πολλά λέγονται ότι κάποιοι πολιτισμοί γνωρίζουν γιατί τους φανερώθηκαν και θέλουν να φέρουν ανώδυνα εις πέρας την αποστολή αυτή, τι γίνεται κοιμούνται όλοι αυτοί; ή απλά ξέρουν και τους έχουν δοθεί εντολές για το τι πρέπει να κάνουν; λέω πάλη την νέα τάξη πραγμάτων πως ξεκίνησε άραγε αυτό το κίνημα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 20:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία, αν θέλεις μου λες πριν πόσα χρόνια τοποθετείς τη δημιουργία του ανθρώπου;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 21:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρία, αν θέλεις μου λες πριν πόσα χρόνια τοποθετείς τη δημιουργία του ανθρώπου;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Κάποιοι λένε ότι βρίκαν κάποιο σκελετό στην ελλάδα που χρονολογήτε, ότι έιναι 13.000.000 χρώνων, το θέμα είναι πότε ξεκινάει ο πολιτισμός; http://forza-grecia.pblogs.gr/2011/01/oi-prwtoi-anthrwpoi-13-000-000-hronia-prin-binteo.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 22:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είσαι χριστιανή;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 22:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είσαι χριστιανή;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Χριστιανή ορθόδοξη είμαι, απλά δεν πιστεύω ακριβώς σε ότι μου δίνουν, όπως πιστεύω ότι η Αγία Γραφή ξεκινάει και χρονολογείτε γύρω στα 44.000 χρόνια πριν υπήρχε ένας παγκόσμιος πολιτισμός όπου πίστευε και αυτός στον ίδιο Θεό απλά αλλοιώθηκαν τα γραπτά με την πάροδο των χρόνων και μετέπειτα με διάφορους πολέμους και τις οικουμενικές συνόδους, όπως θεωρώ απαράδεκτο ότι λόγο των οικουμενικών συνόδων βγάλανε τους Αρμένιους τελικά αιρετικούς και πάψαν να είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, μόνη μας βγάζουμε τα ματάκια μας, τέλος πάντων αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι σε όλα αυτά αποφάσισε ο άνθρωπος, αυτό είναι αποδεκτό από εμένα και θα σου δώσω και μία άλλη μετάφραση της γέννεσης για το τι εννοώ, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, http://o-nekros.blogspot.gr/2011/09/blog-post_09.html Έχω και κάποια θεωρεία βέβαια που μπορώ να σου τα συνδυάσω, αλλά δεν είναι για το παρόν θέμα.


Edited by - maria3 on 17/09/2013 22:54:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

quote:
Χριστιανή ορθόδοξη είμαι, απλά δεν πιστεύω ακριβώς σε ότι μου δίνουν,

Αυτός ο ισχυρισμός σε καθιστά αιρετική.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί λες βρε Γιαπετ, ερευνάτε τας Γραφάς είναι η εντολή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι λένε ότι βρίκαν κάποιο σκελετό στην ελλάδα που χρονολογήτε, ότι έιναι 13.000.000 χρώνων, το θέμα είναι πότε ξεκινάει ο πολιτισμός; http://forza-grecia.pblogs.gr/2011/01/oi-prwtoi-anthrwpoi-13-000-000-hronia-prin-binteo.html

Μαρία, αυτό που λέει ο Πουλιανός το πιστεύεις; Ότι δηλ. ο πίθηκος μετά από 4.000.000 χρόνια στάθηκε από μόνος του στα πόδια του και έγινε άνθρωπος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω, πολύ απλά, ότι οι "εξ' αποκαλύψεως αλήθειες" της θρησκείας σου δεν σηκώνουν αμφισβήτιση ή αντιρήσεις και γίνονται δεκτές από τους πιστούς, ΩΣ ΕΧΟΥΝ.

Διαφορετικά ο πιστός είναι αιρετικός.

Αυτό λέω.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso


quote:
Μαρία, αυτό που λέει ο Πουλιανός το πιστεύεις; Ότι δηλ. ο πίθηκος μετά από 4.000.000 χρόνια στάθηκε από μόνος του στα πόδια του και έγινε άνθρωπος;

Αυτό το λέει ο Δαρβίνος και δυστυχώς είναι η επικρατούσα άποψη, επισήμως.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kalypso
Μαρία, αυτό που λέει ο Πουλιανός το πιστεύεις; Ότι δηλ. ο πίθηκος μετά από 4.000.000 χρόνια στάθηκε από μόνος του στα πόδια του και έγινε άνθρωπος;

Kalypso, αυτό που λέει η γραφή πιστεύεις? Οτι δηλαδή κάποιος σαυρόμορφος θεός, φύσηξε ένα κομάτι λάσπη και έγινε ο άνθρωπος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το λέει ο Δαρβίνος και δυστυχώς είναι η επικρατούσα άποψη, επισήμως.

Θα προτιμήσω την άποψη που λέει ότι μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή έγινε ένα "κλικ" και αυτό το πιθηκοειδές έγινε άνθρωπος. Και φυσικά αυτό το κλίκ δεν ήταν τίποτε άλλο από το ΜΥΑΛΟ του ανθρώπου. Πώς έγινε το κλικ; Επέμβαση ανώτερων όντων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy